Dinsdag 20 Maart 1923 45ste Jaargang No, 14391 m IMKER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Ji Traditie. STADSNIEUWS. AGENDA 21 KAART DE CANDIDATENLIJST DER R.-K. KIESVEREENIGING. Bijzonder Vrijwillige Landstorm. Uitgaan van de studeerende jeugd. Vragen. Het Marktvraagstuk. Een film-avond. Gemeentezaken. LANGS DEN WEG. Onderwijzers-examens. Kennenier Instituut. De Gemeente Haarlem als drukstet J. J. WE8ER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Zomertijd. iDe abonnementsprijs bedraagt voot Haarlem en Agentschappen: ?er Kwartaalt 3 25 ?er Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748 Postrekening No 5970. ï'-vj"/'', Advertentfên 35 cents per regel. Bij contract betangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels -60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. De geweldige manifestatie van Roomsch geloof in het hoog-heilig Sacrament, welke Zondag opnieuw in de nachtelijke straten der hoofdstad tot uiting is gekomen, lokt tot een beschouwing over de kracht der traditie. Al meer dan zes eeuwen geleden heeft het wonderbare feit plaats gehad en het geslacht, hetwelk het mirakel aanschouwde en de geslachten, die er de versche herinnering aan bewaarden, vierden jaarlijks om strijd met al grooteren luister de gedachtenis aan het bovennatuurlijk gebeuren. Totdat eeuwen lang in de tijden van geloofsverdrukking de lofzang verstomde en de herinnering slechts in de perkamenten voortleefde. Maar in de dagen van Roomsche emancipatie zien wij in de vorige eeuw 'n klein gezelschap van vro me mannen deri draad der traditie weer op nemen en 't „Mirakel van Amsterdam" weer huldigen langs den openbaren weg, zij het dan in een „Stillen Ommegang". Had die kleine groep ooit kunnen denken, dat hun daad weldra honderden, daarna dui zenden, ja tienduizenden zou lokken tot een lege/macht van biddende mannen, grooter dap heel de bevolking van het oude'Am sterdam, waarin het wonder plaats greep? Jongstleden Zondag werd de mirakel-pro cessie niet enkel meer gevormd door de ge trouwen uit het Haarlemsche, uit Westland en Amstelland, uit de Streek, het Gooi en het Utrechtsche, maar zelfs waren zij nu al opgekomen uit Rotterdam en van beneden den Moerdijk, een onweerstaanbare macht van meer dan veertig duizend mannen en jongelingen, zoodal zelfs een liberaal blad als de Nieuwe Rotterdamsche Courant zich genoopt acht er een beschouwing van meer dan twee breede kolommen aan te wijden. Wèl mocht een der sprekers op de groote vergadering in den middag naar aanleiding van die groeiende devotie een lofrede hou den op de macht der traditie! Prof. Barge, een jong Katholiek geleerde, die al vroeg geroepen werd om de wetenschap aan een der openbare hoogescholen te leeraren, ge tuigde, dat boven al het kunnen en weten van den modernen mensch en den dagelijk- schen voortgang van techniek, naast de morderne zucht naar verbijsterende nieuwig heid en ongeziene dingen" de macht van de herinnering aan het verleden uitgaat. „Indien men ons verzekeren wil, zei hij, dat het verleden dood is; dat er zonder sa menhang met dat verleden een nieuwe sa menleving gaat geboren worden, waarin nieu we beginselen een toekomst van onverhoopt geluk der menschhcid zullen borgen, dan hebben wij Katholieken pal te staan ter ge meenschappelijke verdediging en bewaring van wat er goed en edel en eerbiedwaardig was in dat verleden, omdat er niemand zóó goed en zóó diep beseft als wij, dat bij alle verscheidenheid van levensuiting toch één onveranderd beginsel moet gehandhaafd worden. „Dan hebben wij Katholieken pal te staan en ons aaneen te sluiten om gezamenlijk dat gene te blijven herdenken, wat in het verle den als de zuivere beleving van dat onver anderlijk beginsel steeds gegolden heeft en zóó te bewerken, dat door de traditie dit alles als een onvervreembare en onmisbare schat ook voor het nageslacht bewaard zal blijden." Onwillekeurig gaan onze gedachten bij zulk een welverdienden lof op de edele Codsgave, welke de herinnering is, verder en vragen wij ons af, of onze arme tijd niet rij ker zou zijn, wanneer er meer zin voor goe de traditie onder ons leefde? Kort voor den oorlog kwam de verwatenheid van ons ge slacht al tot uiting in de geestelijke stroo mingen, welke allen eerbied voor het verle den als zondig beschouwden. Was er zelfs niet een richting in de kunst, welke zich futurisme noemde en die als hoogste wijs heid predikte de kunstschatten in Italië en in heel de wereld stuk te 'slaan om „de nieuwe richting" vrijer baan te geven?T)aar- op is de groote vernietiging van den oorlog gekomen, nalatend als biltere vrucht de al- gemeene zucht naar plotselinge verrijking met de minst mogelijke inspanning. Met het verleden moest zoo spoedig mogelijk worden afgerekend om te komen tot een nieuwen tijd. Én h£t resultaat was algemeene ver arming en inzinking. Hoeveel stelsels heb ben wij in weinige jaren al niet in elkaar zien vallen als huizen op zand gebouwd? Ons geslacht heeft niet willen begrijpen, dat gróote dingen slechts langzaam groeien -en dat in het verleden het heden Verborgen ligt. Laten wij weer leeren de lessen der histo rie te eerbiedigen; te bewonderen en na Je volgen, wat er groot was in het verleden en het aan te passen en te vervormen, zoo noo- dig, voor onzen tijd. In dien eerbied voor de traditie ligt grootere kracht en vruchtbaar heid dan in den revolutionnairen zin, die waant slechts te kunnen bouwen op de puin- hoopen van het verleden! Sociët&t StBaoo" Maria-vcreeniging 8 uur Propagandaclub Vrouwen bond 8 uur Bestuur Studieclub 8 uur Bestuur Spaarkas 8 uur Blpemisten 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Spaarbank voor Katholiek Nedcriand Zitting van 5half 8 R. K. Bcvolkingsbureau van 810 uur. Hanre-gebouw Vriendenkring van het H. Sacrament --- half 9 Klein 5 Capella Koor 8 uur Haarl. Inkoop Comb. ha!f 9. Cursus Economie half 9. Gemeentelijke Concertzaal Haarlemsclve Bachvereeniging Buitengewoon Concert 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag. Zon- en Feestdagen toeganke lijk R K Leeszaal en uilleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%; van 25 en van 7—10 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs poor mannen Jacobij- neslraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m van 25 ur. Zaterdags alleen van 912 uur R K. Arbeidsbeurs poor prauwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 lot half 12. des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-perecniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingburcau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en' van 89 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet bitje- ken", Groote Markt. Tentoonstelling „dc Woning". Wij vernemen, dat, naar aanleiding van den treurigen uitslag der stemming over de droslijst, die de eenheid onzer R.-K. Partij in Haarlem dreigt te verstoren, een commissie bezig is om te trachten een bevredigende op lossing te vinden. Op Maandag 26 Maart, zal in de boven- Kroonzaal op de Groote Markt een vergade ring plaats hebben van den Bijzonderen Vrij- wiiligen Landstorm. Dit instituut stelt zich ten doe! hei Wettig Gezag in moeilijke dagen daadwerkelijk te steunen. Bij gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van H. M. de«£oningin zal door den landstorm een album worden aangeboden, dat schitterend van uitvoering belooft te wor den. De Gebrs, Grevensluk, hofcalligrafen, te Amsterdam, zullen het in- en uitwendige ver zorgen. Het zal bestaan uit vijf zware boek doelen, waarvan hel vijfde deel zal bevatten een verzameling fotografieën, welke op den landstorm betrekking hebben. Nu zijn tegen Maandag a.s. de landstor- mers (niet die van de z.g. „vooroefeningen") opgeróepen, in dit prachtwerk bun hand- teekening te komen zetten. Zooals men weert, bestaat de plaatselijke Landstorm-commissie uit de. heeren Jos de Lobel, voorz.; luit. Eldermans, secr.; C. F. H. Smit, voorz. der Haarl. Handclsvexeeniging; H. F. Niemöller. voorz. Christ. Beshiurders- bond; W. A. J. van der Kamp; en J. H. Men sen, voorz. der Hanze. Dt. de BlofTer, de rector van het Kennenier I.yceum te B'oemendaal, hoeft vroeger in *n brochure ocik al tegen het vele uitgaan der studeerende jeugd gewaarschuwd en enkele dagen geleden heeft hij in de „N. R. Ct." nog eens het vérdeyfelijlke van al die ikindeT-uit- voerirgan melt „bal na" int het licht gesteld, sleld. Dr. de Vletter is niet op bals gesteld, maar om niet legen den stroom te willen oproeien kan hij de jeugd na een feestje hoog stens een onschuldig dansje gunnen, dus geen volledig bal. Hij geeft aan, hoe men de jeugd op feestavonden aangenaam bezig kan hou den en de beer Slingervoet Ramondt, hopman der padvinders, doet het thans ook. Hij schrijft in het jongste nummer van „Het Lei dersblad"' der padvinders o. a. dit: „Ik wil niet uitwijden over de verdere bezwaren, die tegen 'n urlvocirimg-met-'hall-na zouden kunnen worden aangevoerd. Belangrijker is de vraag: wat is het middel, het tegenwicht voor een uitvoering-zónder-baL Gij, lektors, zorgt dat het programma van uw jaarfeesten wèl over wogen en goed voorbereid is. zoodab uw pu bliek waar voor zijn geld krijgt. Doet alle mogelijke moeite, maanden te voren al, om een padvindexflrik, alfhané niet-idioot en niet- amoureus toonee'stukje te vinden, of voor drachten die niet banaal of gevaarlijk dubbel zinnig zijn; bedenkt plastische standen, leven de beelden, schitramentyverlooming; laat goede lantaarnplaatjes zien, goede orde-oeflimiigen, een goede kamp-scène, waarin een verhaal of een gebeurtenis met goede moreele strekking voorkomt; studeert pittige muziek of een op gewekt zangnummer; in één woord spant uw krachten in om het publiek eens wat anders ie laten zien dan ze cldens te genieten krijgen.'' Wij hebben er indertijd het onze over ge zegd en geven bovenstaande meenwng gaarne weer volledigheidshalve, hoewel we het niet geheel met al het voorgestelde eens behoeven te zijn. Het ligt in het voornemen van den heer Gerritsz Woensdag a.s. aan B. en W. dc vol gende vragen te stellen: 1. Waarom heeft de aanbesteding van de uitvoering van het werk aan de Amsterdam- sche Poort eerst onlangs plaats gehad, na dat hiertoe reeds maanden geleden was be sloten? 2. Heeft de aanbesteding vain de ophoo ging van de gronden aan de Pijlslaan reeds plaats gehad? Indien niet, waarom niet? 3. Heeft het Gemeentebestuur ook aan- wijzigirigen van Rijkswege ontvangen, welke loonen op werken, bij wijze van werkver schaffing door de Gemeente Haarlem uit te voeren, zullen moeten worden betaald? 4. Heeft hot Gemeentebestuur reeds mede deeling ontvangen of het Rijk bereid is, bij te diagen in dc van gemeentewege getroffen steunregeling? En zoo ja, tot welkbedrag? 5. Heeft het Gemeeutebesluur ook een schrijven ontvangen van den Minister.van On derwijs, Kunsten en Weten schap pen, waarin de aandacht van uw college werd gevestigd op de mogelijkheid, óm van Rijkswege onder bepaalde voorwaarden een bedrag te ontvan gen, gelijk aan dat, hetwelk door de ge meente beschikbaar zou worden gesteld voor het verstrekken van opdrachten aan beeldende kunstenaars? 6. Zijn door het Gemeentebestuur reeds voorbereidende maatregelen genomen om uil- voering te geven aan de Verordening betref fende den Dienst der Werkloosheidsbestrij ding, veor zoover daarin een afdceling voor beroepskeuze wordt voorgeschreven? Van wege de Kamer van Koophandel was gisteravond een vergadering georganiseerd, waarin de heer R. J. Koopmeiners uit Apel doorn sprak over „Het Marktvraagstuk". De vergadering was slecht bezocht. De voorzitter der Kamer van Koophandel de heer Ernst H. Krelage, leidde de vergade ring. Hij heete allen welkom en zette uiteen, dat deze avond georganiseerd was om het marktvraagstuk te bespreken. In een der vergaderingen der Kamer was deze zaak be sproken, en er was een commissie benoemd, deze zaak 'te onderzoeken. Voor deze com missie had de heer Kpopmeiners de kwestie besproken, doch men haa gemeend, dit in het openbaar te moeten bespreken. Dit was dan tevens een mooie gelegenheid, in contact te komen met de .ingeschrevenen bij hef Han delsregister, zoodat de avond dus een twee ledig doel beoogde. Hierna was het woord aan den heer Koop meiners. Deze zette allereerst uiteen, dat men de markt te eenzijdig en bevooroordeeld beziet en dus geen objectief oordeel kan vestigen En deze fout móet vooral toch bij het markt vraagstuk vermeden worden. Spr. wees er op. dat er verschillende redenen waren, die den marktverkoop in he hand werken. Het is noodzakelijk, de historische markt van de algemeene markt te onderscheiden, den bona-fiden marktkoopman te ondèrschei- den van den niet-bona-fiden koopman. Spr. kwam dan tot de uiteenzetting van het ontstaan der markten, welke reeds van ouds her bestaan, en weidde hierover in den breede uit. In de vroegste eeuwen reisden de koop lieden alleen. Later vereenigde men zich en trok gezamenlijk rond. Hier en daar vestigde men zich voor eenigen tijd. Zoo ontstonden er jaarmarkten, langzamerhand bleken deze niet meer te voldoen, er kwamen weekmark ten. Sommigen der deelnemers vestigden zich in de buurt der plaats, waar de week markten gehouden werden, en de winkel stand ontstond. Deze breidde zich uit en de markt boette een deel van hare belangrijkheid in. Echter ging deze niet geheel te loor, want de markt was nog uiterst geschikt, om min derwaardige producten, zooals misbaksels en voorts restantjes van goederen aan den man te brengen. De markten brachten voor deel aan den winkel. De evolutie van het distributie proces is echter in de laatste jaren meer een revolutie geworden. In dit verband wees spr. er op, dat de bestaanszekerheid der winkels zeer ondermijnd is in de laatste jaren. De toestand is veel gecompliceerder geworden, waartoe ook moeilijke maatre gelen van de regeering, volgens spr. zeer hebben medegewerkt. Ook andere oorzaken, welke tot verarnvng van den winkelstand moeten leiden, stipte spr. aan, als uitbreiding van het aantal winkels en mindere koopkracht bij het publiek. Hierna citeerde spr. uitspraken van eenige vooraanstaande personen inzake den midden stand, welke citaten het behoud van een veer- krachtigen middenstand bepleiten. Spr. wees er voorts op, dat de gemeenten geen maatregelen mogen neipen, welke schadelijk kunnen zijn voor den winkelstand en waaraan verscheidene gemeenten zich toch in den laatsten tijd schuldig maken, o.m. door uit breiding van bestaande of oprichting van nieuwe markten. De markt wordt misbruikt door lieden, die er niet hooren. Dit aan de gemeentebesturen kenbaar te maken, moet, aldus spr., de taak zijn van den georganiseerd en middenstand, omdat deze op gezonde basis rust en niet tegen recht en wet indruischt. Spr. noemde het niet goed, dat een actie gevoerd wordt, de marktgelden verhoogd te krijgen en wel, omdat zij op immoreele basis rust, cmdat zij tegen de wet indruischt en om utiliteitsredenen. Spr. werkte dit na der uit en merkte hierbij op, dat, zij, die stre ven naar beduidende verhooging van het marktgeld, zij het dan ook ongewild, schade berokkenen aan den winkelstand. Het oprichten van nieuwe markten of nieuwe marktdagen is af te keuren. Dit werkt zeer nadeeïig, niet alleen in het belang van den winkelstand, doch ook in het alge meen belang. Spr. wees er dan op, dat men de feiten niet moet generaliseeren, dat men het verkeerde van een enkeling niet als dat van allen moet aanmerken, dat men niet allen over één kam moet scheren. Spr. is van oordeel, dat de markt van voor deel kan zijn voor den winkelstand, mits de markt alleen bezocht wordt door bona-fide kooplieden en de markt den winkelier met rust laat, d.w.z. hem niet met oneerlijke mid delen bestrijdt. Spr. wees er nog op, hoe de markthandel zich uitgezet heeft tot den straatverkoop. Het is een fout, dezen te vereenzelvigen met de eigenlijke ,markt. Spr. beëindigde zijn rede met te wijzen op zijn prae-advies op het middenstandscon gres te Zwolle, waarin hij gezegd heeft, dat het z.i. noodzakelijk is,, de schadelijke eler menten (de niet-bona-fide handelaars) van de markt te weren en ten tweede, het stichten van nieuwe markten te voorkomen. Deze twee zaken zijn noodig, volgens spr., om den winkelstand voor schadelijke gevolgen van het marktwezen te vrijwaren. De rede verwierf wel applaus, waarn% eem" gen tijd gepauzeerd werd» Daarna was gelegenheid tot debat, waar voor rich een achttal sprekers hadden op gegeven. De heer De Goei, voorzitter van de fede ratie van mar kt kooplieden-vereenigingen, kon zich in vele opzichten met de rede ver eenigen, doch protesteerde sterk tegen de uitlating, als zou de leiding der markten het uitbreiden der markten in de hand werken. Spr. zou voorts gaarne willen weten, wat na en onder uitwassen verstaat. De uitbreiding der markten is aan de gemeentebesturen te wijten zoo o.m. te Haarlem, waar de markt thans reeds voortgezet wordt op de Nassaulaan. De inleider antwoordde hierop, dat de heer De Goei en zijn confraters er steeds op uit zijn, nieuwe markten op te richtn. Onder uitwassen moet men verstaan de schadelijke elementen op de markt. De heer Van Norden, van de vereeniging van bloemen- en plantenhandelaars betoogde, dat de standplaatsen voor de bloemenventers te Haarlem te duur zijn 80 cent per 2 M2. Spr. zou willen, dat de raadsleden mee werken aan een billijker regeling. De heer Van Berkel, voorzitter der Siga- ren-winkelicrsvereeniging, bestreed het be toog van den inleider en wees op verschillende nadeelen van de markt, spr. wees er op, dat de marktkoopman veel minder belasting be taalt, geen licht behoeft te bekostigen, dat er geen hygiëne op de markt is, enz. De inleider antwoordde, dat de markt niet een protégé van hem is en meende, dat de door den heer Van Berkel gemaakte be merkingen niet juist waren. Spr. meende, dat de marktkoopman net zooveel belasting betaalt, als de winkelier, als hij maar net zoo veel verdient, want men wordt aangeslagen naar zijn inkomen. Licht zou hij wel op de markt willen, maar hij kan daar geen aanslui ting op krijgen. De secretaris-penningtrteester van den Bond van Motor- en Rijwielhandelaren wees op de oneerlijke concurrentie, door den markt koopman den winkelstand aangedaan. Spr. gelooft, dat, wanneer de marktkoopman zijn best doen, bona-fide te zijn, de markt haar eigen dood zal sterven, want dan zal blijken, dat zij uit haar tijd is. De heer Van Liemt, voorzitter van het kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel, wees ook op de ongezonde uitbreiding van 't marktwezen, wat volgens spr. zijn oorzaak hierin vindt, dat de gemeente-besturen zich blind staren op een financieel voordeel. B. en W. kunnen dit echter niet klaar spelen, als de raad niet meewerkt. En spr. spoort daarom den middenstand aan te zorgen, in openbare lichamen zooveel mogelijk hun vertegenwoor digers te hebben. De heer Weyburg, lid van de Kamer van Koophandel, wees er o.m. op, dat de strijd tegen de markthandelaren in Haarlem niet zoo hevig gestreden wordt, als men wel denkt. Voort komt spr. er tegen op, als zou de markt prijsregelend optreden. Dat onkent spr. ten stelligste. De heer v. d. Kamp, lid van den gemeen teraad van Haarlem, zegt, dat hem een voor beeld bekend is, dat een marktkoopman des morgens 10 uur met 8000 sigaren begon, ze tegen 5 cent verkocht, en om 2 uur los was. daar zal toch wel 20 winst op zijn. Wat zul len wel zijn onkosten zijn en wat zijn de on kosten wel van een winkelier, die eenzelfden omzet heeft? Spr. wees er ook nog op, dat bijv. sigaren, die op de markt 5 cent kosten, in den winkel 12 cent kosten. Dat is toch oneerlijke con- curentie. De inleider zeide, dat een dergelijke omzet door oneerlijke handeling (oneerlijke con- curentie) verkregen is. Daar moet de justitie tegen optreden in gevolge art. 328 bis W. v. S. Doch niet altijd is de marktkoopman de schuldige, maar soms de fabrikant. Zoo is het spr. bekend, dat de fa. Philips sigaren en cigaretten met bekende merken, maar van minder kwaliteit op de markt heef tlaten brengen. Hier is dus de fabrikant de schuldige. Hierna dankte de voorzitter den inleider, debaters en aanwezigen, waarna de vergade ring gesloten werd. Men schrijft ons: De tuberculose-vereeniging „Herwonnen Levenskracht" zal op Woensdag 4 April een film-avond geven, uitsluitend voor de leden van den R.-K. Volksbond. Deze film-avond belooft interessant te worden. Een feest commissie is reeds samengesteld, om dien avond schitterend te doen slagen. Als een bewijs, dat deze film. die speciaal voor „Herwonnen Levenskracht" vervaardigd is, een enorm succes heeft, dat met veel moeite gelukt is, op deze film beslag te leggen voor katholiek Haarlem. De geheele maand April tot half Mei, zal deze film vertoont worden, lederen dag zal op een andere plaats, alwaar ook een comité van H. L. zal zetelen. In Rot terdam, is deze film wegens het enorm suc ces, twee maal opgevoerd. Wat doet hopen, dat de groote zaal van den R.-K. Volks bond in Haarlem, ook geheel gevuld zal zijn. Verdere mededeclingen zullen spoedig be kend gemaakt worden, Behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten der provincie Noord-Holland, voor een drietal bouwblokken aan den Scho- terweg, de Johannes de Breukstraat en de Zocherstraat c.a., achterrooilijnen vast te stellen zooals met groene kleur evenals de tusschen die lijnen gelegen, voor open ruim te bestemde, gronden is aangegeven, op de bij dit besluit hehóorende teekening: De woning, gelegen te Haarlem aan de Patiëntiestraat No. 19, onbewoonbaar te ver klaren. Te gelasten, dat deze woning moet zijn ontruimd binnen één maand, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening te gen dit besluit is verstroken of dit besluit zal zijn gehandhaafd. Het college van Regentessen der be waarschool in het voormalige Barbara-gasl- huis (Jansstraat), heeft B. en W. verzocht een herziening van het reglement voor die school hetwelk reeds dateert' van 1892 bij den Raad aanhangig te maken, en tevens stap pen te doen tot het verkrijgen eener organi- nieke regeling der jaarwedden van het per soneel dier school. Aan den wensch van het college tege moetkomend stellen B. en W. een geheel herzien reglement voor, alsmede een nieuwe jaarwedde-regeling. Ten aanzien van het reglement doen zij opmerken, dat daarbij het schema - B. en W. door gemeld college aan^ebpden (be houdens enkele afwijkingen van geringe be- teekenis) geheel is gevolgd, terwijl ook de B. en W. voorgestelde bedragen der jaarwed den, welke bet raidden houden tusschen die, welke in enkele andere gemeenten (Amersfoort, Baarn), gelden onveranderd zijn gelaten, hoewel zij niet onbelangrijk hooger zijn dan wat thans door het perso neel aan jaarwedde genoten wordt, en die van eene onderwijzeres bij het lager onder wijs zeer nabij komen. Een gevaarlijk plekje. Een van Haarlem's gevaarlijke plekjes is zeker wol de hoek Korte Jansstraat-brug Bakenessergracht-Zakstraat. Daar leef je bij wijze van spreken op sommige momenten in doodsangst. De passage is er veel te nauw voor het tamelijk drukke verkeer. Als een paar voertuigen voorbij de brug elkaar moe ten passeeren, moet dc voetganger haastig het veege lijf in veiligheid brengen. Dan mag hij niet denken aan het' spreekwoord „Haas tige spoed is zelden goed," want deed hij dit wel, zoo kon hij er wel eens bekaaid af komen. Zonder demping van de Bakenessergracht is het gevaarlijke van dit punt niet weg te nemen, juist omdat, zooals we boven reeds opmerkten, de passage te smal is. En aan demping zullen »e vooralsnog wel niet toe zijn. Toch zou een bij-gevaar, als we het zoo eens noemen mogen, wel weg te ne men zijn. De opgang der Zakstraat naar de brug, welke vrij steil is, is bestraat met keien, welke door hun gladheid het voor de paarden moeilijk maken, tegen de brug op te komen. Niet zelden vallen daar ter plaatse de dieren dan ook. Dezer dagen nog zelfs twee in nog geen kwartier tijds. Als zoo iets op den smallen weg daar gebeurt, loopt het verkeer er heelemaal in de war, waardoor hei gevaar er voor vergroot wordt. Nu zou deze moeilijkheid misschien heel gemakke lijk weg genomen kunnen worden door veran dering van bestrating. Wellicht kunnen zij vervangen worden door klinkers. Dat zou een verbetering zijn, welke reed* veel zou4f.cl- pen. Door F. G. v. Asperen en 83 andaren zijn bezwaren ingebracht tegen hun aanslag op het schoolgeld-kohier vobr het Hooge.r en M. O., cursus 192!1922. omdat zij vaD meening zijn, dat de verordening, waarop de aanslag rust. nietig is. ais zijnde in strijd met wet en algemeen belang. B. en W. stellen voor,"de verzoekers in bun bezwaarschriften niet ontvankelijk te verkla ren. B. en W. stellen voor, den staal „On voorziene Uitgaven, dienst 1922, tot een be drag van f 13.275.54 vast te stellen. B. en W. stellen vcor, een bedrag van f 40.000 te hunmer beschikking te stelten voor uitbeerineen aar. workloozen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der Bouwverordening. Opleiding van den politieman. Door de ©cheffin? van de gemeentelijke Politie-V akschooi, wordt groote behoefte gevoeld aan een cursus voor opleiding van den politieman. In een drietal vergaderingen van de Com missie van Overleg voor het nolitiepersoneel is deze aangelegenheid breedvoerig bespro- Oo 22 Februari j.l. is door de Commissie unaniem besloten het cdHege van B. en W. te verzoeken de kosten van oorichtmg enz. van den cursus, welke in vrüen tijd wordt gehouden en waarvoor zich 103 agenten van verschillende organisaties hebben opgegeven, voor rekening der gemeente te nemen. Het olan is, de lessen, welke zullen worden gegeven, te verdeelen over drie groepen. Aan elke groep zal per week 4 uur les worden gegeven, te verdeelen over drie groepen. f Aan elke groeo zal per week 4 uur les worden gegeven t. w. 2 uur algemeene ont wikkeling en 2 uur wetskennis. Aan de lessen zal per week door twee groepen worden deel genomen, daar de derde groep, tengevolge van nachtdienst, niet in de gelegenheid is die week den cursus te volgen, zoodat dus in het geheel 8 uur per week les zal worden ge- geven. De totale kosten worden voor 1923 ge raamd op f643. Voor de aanschaffing van boeken is benoodigd een bedrag van ongeveer f 1300, terwijl met eene bijdrage van t 5A) de overige kosten kunnen worden bestreden. Voor de Volgende jaren, wanneer geen boeken en leermiddelen behoeven te worden aangeschaft, zullen de kosten voor den cur sus beduidend lager zijn. Daar het streven van den politieman om zich behoorlijk te ontwikkelen door het vol gen van een cursus is toe te juichen en naar de meening van B. en W. zooveel mogelijk moet worden aangemoedigd, te meer, nu dit geheel in vrijen tiid zal geschieden, terwijl thans met betrekkelijk weinig kosten een cur sus kan tot stand komen, hebben B. en W. gemeend het verzoek van de Centrale Com missie van Overleg te moeten inwilligen. B. en W. stellen dan ook voor ten behoeve van dezen cursus voor het jaar 19-3 te hun ner beschikking te stellen een bedrag van f 1643. Wachtgeldregeling. B. en W. stellen voor a. te bepalen, dat de artikelen 28, 29 en 30 der „Verordening regelende het verteenen van pensioen- en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren, zoo als die verordening vastgesteld is bi) raads besluit van 18 Maart 1903, en bij latere be sluiten gewijzigd, niet V3n toepassing zijn op onderwijzend en bedienend personeel, verbonden aan het gymnasium en de dag scholen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente b. vast te stellen een regeling tot toeken ning van wachtgeld aan het onderwijzend- alsmede aan het bedienend personeel, ver bonden aan 't Gymnasium en de dagscholen voor middelbaar onderwijs der gemeente Haarlem. Voordracht. In de vacature, op 16 Juni 1922 aan school no. 5 ontstaan door de benoeming van den heer R. Haverschmidt tot hoofd van school no. 6 werd tot heden door tijdelijke aan stelling voorzien. Het komt B. en W. echter wenschely k voor, de plaats aan te vujlen door een ocii" nifleve benoeming, waarom zij de navolgen de voordracht van bevoegden habben opge maakt 1. de heer G.C. van de Haar te Haar lem 2. de heer H. Roest te Haarlemmer meer en 3. de heer J.H. Wolters te Am sterdam. De volgende personen zijn, naar wij verne men, voorgedragen voor deskundige in de exa men-commissie voor onderwijzers (ess en) welke dit jaar te Haarlem zal zitting nebbei\. Voorzitter dr. f. F. M. Sterck, inspecteur bij het L. O. te Haarlem plaatsvervangend voorzitter G. H. Weustink, schoolopziener in de inspectie te Hilversum (Ned. Taal) Leden Voor Ned. taal H. W. Korenstra, directeur der Nutskweekschool voor Onder wijzeressen rekenen R. Leyten, oud-leeraar •rier Rijkskweekschool voor Onderwijzers zingen J. W. Ruinen, leeraar aan de Rijks kweekschool voor Onderwijzers geschiede nis J. Brandenburg, hoofd eener O. L. School, aardrijkskunde B. J. te Kief te, hoofd eener O. school., kennis der natuur, J. w. bas- bug en T. Hellinga, beiden hoofd eener L. school paedagogiek, O. A. Houwen, direc teur der Da Costa Vakschool teekenen G. R. Jager, hoofd eener L. O. school te Zaan dam nuttige handwerken mej. A. P. van van Rijn leerares aan de Nuts-kweekschool voor Onderwijzeressen en mej. G. Barger, leerares Da Costa-kweekschool., gymnastiek W. A. J. Goeting, leeraar Rijkskweekschool voor Onderwijzers en J. Hop, .leeraar Rijks normaallessen. Plaatsvervangende leden voor Nea. taai H. O. B. Blijdensteyn, directeur der Rijks normaallessen te Velsen en G. de Go )t, leeraar aan de Da Costa-kweekschool., reke- nén H. HmzinSa> léeraar aan de Da. Costa- kweekschool zingen D. T. van der Stam, leeraar aan de Da Costa-kweekschool., ge schiedenis J.Odink, leeraar aan de Rijkskweek school voor Onderwijzers aardrijkskunde N. vart der Maat, leeraar aan de Bisschoppe lijke Kweekschool te Beverwijk kennis der natuur W. Vis, hoofd eener school te Koog aan de Zaan en G. C. G. A. C. Fleers, leeraar aan de Rijksnormaallessen te Velsen paedago giek W. Koops, leeraar aan de Kweekschool te Leiden., teekenen Ls. van der Have onderwijzer aan een O. L. school., nuttige handwerken, mejuffrouw M. van Huystee, leerares aan de Rijksnormaallessen te Zaan dam., gymnastiek J. Bongertman,leeraar aan O. L. School. Voor zoover niet vermeld zijn de onder wijsinrichtingen le Haarlem gevestigd. Het Kennemer Instituut voor de licha melijke opvoeding heeft zich als volgt ge organiseerd; De Haarlemsche Raad besloot ter ba- sparing! indertijd tot de aanschaffing var een multigraaf! Dat is al weer lang geleden. En geruimen tijd hoorden we er niets meer van. Wij dachten al, dat het denkbeeld losgela ten was. We hadden reeds in het onnoozele druk- machientje de kern ontwaard van een stads- drukkerij. Maar dat werd ons tegengesproken! „Neen", werd toen opgemerkt, „daar be hoeft geen vrees voor te bestaan. Die multi graaf is alleen een uitstekend werktuig, het zal ons goede diensten bewijzen. We krijgen nu onze stads-drukwerken vlugger, dan dal we ze bij een ander laten gereed maken en...., het is goedkooper! De bediening van dat instrument is zeer eenvoudig werd eens betoogd in den gemeen teraad, naar we meenen. Luisteri De multigraaf zou door een meisje bediend worden. Maar dit moest toch eerst de wer king er van leeren. Daartoe ging zij zes weken lang, dag in, dag uit, naar Amsterdam op kosten der ge meente. En toen zij de bediening meester heette te zijn.... werd zij ziek. Dat had de gemeente niet kunnen voor zien. Natuurlijk niet! Er moest nu een ander (men nam nu maar een mannelijk persoon) weer zes weken naar Amsterdam op kosten der gemeente. Deze leerde de bediening en toen hij zoover klaar was, kwam de multigraaf hier. Maar deze bleek toen de olievlek te zijn, welke steeds grooter wordt. De man, die het toestel bediende, kon het al gauw niet meer alleen af en hij kreeg er een jongmaatje bij. Het nooaige papier moest gesneden wor den, weshalve een papiersnijder werd aan geschaft. Baas en jongmaatje hadden geen tijd dezen te bedienen, waarom een bode eiken morgen het papier snijdt. De techniek van den multigraaf maakte het noodzakelijk, dat de cliché's van het Haar lemsche wapen, welke vlak waren, gebogen moesten zijn, dus moesten er nieuwe cliché'* komen. Men kwan#wel eens letters te kort, welnu, gauw cén nieuw stel aangeschaft. Er was wel eens 'n nieuw lettertype noodig en zoo meer. Intusschen hebben we, bij on$ weten, nooit een proefstuk drukwerk gezien, dat op den mulll'raaf gedrukt was. Huishoudelijke werkjes, in het stadhuis blijvend, zullen er wel op gedrukt zijn, maar naar buiten hebben we er nooit iets van ge zien. En intusschen wordt het drukkerijlje steeds meer uitgebreid. Want er is een dezer dagen een andere drukmachine bijgekocht., een cyclostyle. Komt die den multigraaf te hulp. of wordt de multigraaf op zolder gezet? Blijkt deze in de practijk niet te voldoen? De olievlek wordt grooter. Als Haarlem's mooi raadhuis straks maar geen drukkerij wordt. Dan solliciteeren wij naar de betrekking van stads-courantierl Barometers! and770. Vooruit OPGAYE VAN» Medegedeeld door hef Kon. Ned. MeteoroL Instituut, te De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 20 Maart 1923: Hoogste barometerstand 772.3 mM-, ée Kinn. Laagste barometerstand 756.9 mM.. te Biarritz. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Maart: Zwakke lot matige wind uit Oostelijke rich tingen, meest liohtbewölikt, droog weer, zelfde temperatuur. Commissie van Toezicht: dr. Th. Koot, dr. W. E. Merens, ir. W. C. G. H. van Mou nts Broekman, dr. C. Spoelder, F. W. ba ron van Tuijll van Serooskerken, dr. A. de Vleetter. Bestuur: dr. W. E. Merens. voorzitter, B. .1. Wietand Los, secretaris. College van leeraren: dr. J. van Breemen. F. C. G. Duvergé, dr. J. .1. Haak, J. Hop. Th. J. H. van 'I Lam, dr. M. Mauritz, G. J. Ttessens. J. B. A. de Vries, B. J. '1 Wie- tand J.os. Zooals bekend is. zijn vanwege de Haar- lemsche Handelsvereeniging een aantal tijs ten rondbezorgd. waarop men hnndtecke- ningen kan doen plaatsen tot behoud van den Zomertijd. Men verzoekt ons, mede te deelen dat men rustig voort kan gaan met het verzamelen van bedoelde handleekeningen totdat te zij- nertijd deze lijsten zullen worden opgehaald. Een aansporing om te teekenen oo deze lijsten is hier van pas,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1