BUITENLAND BINNENLAND He vloek van het qeld Tweede Blad 20 Maart 1923 PARLEMENTAIRE KRONIEK. President Ehert over de bezetting. Poincaré en Barthou spreken over den Duitschen tegenstand. Verslapping van het lijdelijk verzet? De ziekte van Lenin; de politieke leiding wordt aan een driemanschap toe vertrouwd. Onder de Telegrammen: Le Troquer in het bezette gebied. Het Va tican overweegt het zenden van een tijdelijke missie naar het Roerge bied. De Turksche tegenvoorstellen zullen a.s. Woensdag in behan deling worden genomen. DE AANSLAG OP DEN SEPARATIST GEM. BUITEHL. BERICHTEN, De Hooge Raad van Arbeid over de Bedrijfsorganisatie FEUILLETON DE JACHTWET. BEGROOTING VAN POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELE FONIE. DE INTERPEL LATIE-BRAUTIGAM, De behandeling der „Jachtwet 1923", zoo als de nieuwe Jachtwet zal genoemd worden, is ten langen leste aan haar eind gekomen. Vrijdag a.s. zal de eindstemming plaats heb ben, nadat de tweede lezing haar beslag zal hebben gekregen. Intusschen waren Don derdag j.l. zes amendementen ingediend. Artikel 54 bepaalt, dat de grondgebruiker bij uitsluiting het recht heeft, op den door hem gebruikten grond schadelijk gedierte op te sporen, te bemachtigen of te dooden met alle middelen, behalve de verbodene in art. 16 opgesomd (kunstlicht, lijm, strikken, beu gels, vallen, klemmen, kanongeweren, stalt- netlen, te groote vang- of treknetten, gifti ge of verdoekende middelen en lokvogels, die geblind of verminkt zijn). Konijnenstrik- ken mogen gebruikt worden, mits zij aan verschillende eischen voldoen, evenals beu gen, vallen en klemmen. Na deze beslissing wilde voorzitter Kooien het amendement-Weitkamp het overlaten aan de schade-commissie, in welke gemeente, of in welk gedeelte eener gemeente, strik ken, klemmen e.d. toegelaten zijn laten vervallen, omdat hij dit aan den Minister op advies van de schade-commissie wilde over laten. Maar de heer Schaper, als de heer Braat, begaan met het lot der boeren, kwam voor 't amendement van den christ.-histori- schen „agrariër" op en het amendement werd, met 42 stemmen tegen 34 aangenomen. De tweede lezing zal de zaak wel aldus laten marcheeren, dat de Minister op advies van de schade-commissie kan bepalen in welke gemeenten of gedeelten daarvan het gebruik van in 't algemeen ongeoorloofde middelen (met name konijnenstrikken) geoorloofd is. Ten slotte werd ook aangenomen een amendement-Duymaer van Twist, waarbij het opsporen, bemachtigen of dooden van scha delijk gedierte is verboden. Het amendement tegen het voor wande laars zoo hinderlijk paffen op Zondag is ook aangenomen. Zelfs verschillende Vrijheids- bonders stemden met de geheele rechterzij de vóór, maar de sociaal-democraten, de doctrinaire Zondagsschenners, waren er na tuurlijk tegen en werden door den heer Duys uitgescholden voor huichelaars. Als het tegen een christelijk beginsel gaat, gaan ze Lever met den bourgeois-jagej- mee dan eer bied te hebben voor een7 religieus beginsel. Tegen den zin van den Minister werd aan- enomen een amendement-Hiemstra, dat de cnoeming der schade-commissie wil doen geschieden door den Minister „pp aanbeve ling van de Landbouworganisaties". De Mi nister was bevreesd, dat hierdoor de jacht- belangen in 't gedrang zouden raken. Tegen één amendement heeft de Minister zich met kracht verzet en terecht. In het antwerp is ook voorzien in het geval dat een iacht-rechthouder niet voldoende zorgt voor de verdelging van het schadelijk gedierte en het wild, zoodat de boeren daar overlast van krijgen. In dat geval kon de Minister, ge hoord de schade-commissie, toestaan dat anderen het grondgebied van den nalatigen jager betredep om de zuivering te doen ge schieden. Nu wilde de heer Ebels de beslis sing over deze toelating leggen in handen van de schade-commissie zelf en daartegen verzette de Minister zich met nadruk. Het geldt hier een belangrijke zaak: het weder rechtelijk betreden van andermans grond en dit liet de Minister niet over aan een advies commissie, die geen verantwoordelijkheid draaft. Zelfs dreigde de Minister het onaan- nemelijk te zullen uitspreken. De Kamer was zoo verstandig het amendement af te wijzen. De verdere geschiedenis van de Jachtwet is weinig belanrijk. Er zijn nog vele amende- mentjes afgedaan, waarvan verschillende werden overgenomen, andere van het too- neel verdwenen. Het belangrijkste, dat in het ontwerp is veranderd, is wel, de opheffing der lange jacht. Ofschoon de Kamer Vrijdag niet ruim be zet was, brachten niet minder dan 12 leden hun wenschen en grieven inzake de begroo ting van de P. T. T. te berde. De heer Brautigam kreeg eerst nog toe stemming tot het houden van een interpella tie over de belemmering van de scheepvaart op den Duitschen Rijn en de moeilijkheden voor den Nederlandschen handel in het be zette gedeelte van Duitschland. De voorzitter zegde spoedige behandeling toe. Het initiatief-ontwerp-Boon, inzake de kwestie der Tielsche Statenleden, is op de agenda van de centrale afdeelingen geplaatst, om reeds heden, Dinsdag, daar behandeld te worden. Daarna werd met de behandeling van de begrooting voor P. T, en T. een aanvang ge nomen. De katholieke afgevaardigden Bulten en Wintermans betreurden de opheffing van hulppostkantoren en meenden, dat door een meer practische reorganisatie veel meer be zuinigd zou worden. De socialistische heer Van Braambeek kwam nog eens terug op een reeds vroeger besliste kwestie, n.l. de opheffing van den portvrijdom, en diende een motie in, om de kosten van den portvrijdom niet te doen drukken op de postbegrooting, maar op de desbetreffende stukken der staatsbegrooting. Ook over de personeelsaangelegenheden had de heer Van Braambeek heel wat te zeggen. De socialistische geneeskundige mevr. De Vries-Bruins, kwam met de kwestie van Dr. Stürkopp, den bekenden controleerenden medicus te Amsterdam op de proppen. Scherp critiseerde zij het optreden van dezen geneesheer, waarop ook door de Maat schappij van Geneeskunde ernstige critiek is uitgeoefend. De Vrijbeidsbonder Mr. Gerritsen bepleitte de belangen van het hoogere personeel, ter wijl de anti-rev. héér Beumer sprak over de weinig fraaie uitvoering van onze postzegels. Zijn klachten over het in diensthouden van de gehuwde vrouwen waren zeker ook niet overdreven. De belangen van den dienst lijden er on der, zooals de heer Beumer met tal van voor beelden aantoonde. Het in dienst houden van deze gehuwde dames schijnt bovendien een kostbare weelde voor de schatkist te zijn, want aan ziekteverzuim alleen kosten deze dames in één jaar 74.000. De heer Kuiper erkende, dat de dienstbe langen voorgaan, maar ook de belangen van het personeel een belangrijke factor zijn. Hij bepleitte betere promotiekansen voor het lagere personeel en een verbetering van het georganiseerd overleg. Ook sloot hij zich aan bij de klachten van mevr. de Vries over Dr. Stürkopp.* Toen de heer Smeenk als achtste spreker aan 't woord kwam, waren er nog precies 9 leden in de Kamer. De rfjkspresident bracht nu hulde aan de nagedachtenis van allen die het slachtoffer vjan het Fransche militaire terrorisme zijn geworden. Met vreugde constateerde hij echter dat Duitschland en vele Duitschers en niet-Duitschers in het buitenland de be volking van het bezette gebied steunen.'Moge deze goedgeefschheid blijven voortbestaan, want op elke nieuwe daad van geweld van onze vijanden moet met nieuwe hulp worden geantwoord. Het rijk en Pruisen zullen al het mogelijke doen om den nood te verzachten en voor geen offer terugdeinzen als het de voedselvoorziening geldt. Nog heeft de te genstander zich niet bereid verklaard tot de goede verstandhouding waartoe de Duitsche regeering steeds bereid is geweest. Wij allen weten wat een onderwerping aan Frankrijk zou hebben beteekend. Het bestaan, het recht op zelfbeschikking en de toekomst van de Duitsche republiek, de economische en sociale positie der Duitsche arbeiders, dit alles zou verloren zijn geweest. Wij zijn weerloos en moeten dezen strijd voortzetten met het eenige wapen dat te on zer beschikking staathet wapen van het lij delijk verzet. Wij steunen echter op ons recht en onzen wil. Gij mannen uit het Roergebied draagt de lasten van dezen strijd. Duitsch land is ervan overtuigd dat gij dapper, rustig en bezonnen zult standhouden. Dan zal de rechtvaardige zaak van Duitschland de over winning behalen. Bij het bezoek van president Ebert te Hamm heeft de rijksminister van arbeid o.a. verklaard, dat „geen Duitsche regeering een nieuw ultimatum zal aanvaarden. Tot een eerlijke schikking zijn wij ook thans bereid, maar voor geweld bukken wij niet. Wij strij den voor onze vrijheid en een betere toe komst." Als vertegenwoordigers van den mijn bouw heeft de dir.-gen. Wiskott gesproken. Hij besloot met den uitroep „De Rijn blijft Ruitsch en de Roer wordt Frankrijk s graf. Namens de mijnwerkers van de Roer ver zekerde Husemann, voorzitter van den ouden (soc.-dem.) mijnwerkersbond, dat de mijn werkers bij hun lijdelijk verzet tegen de be zetting zullen volharden. Vertegenwoordigers der metaal-industrie en der christelijke vakbonden spraken in den zelfden geest. De reizigers uit Hamm zijn Zondagavond op het station Scharnhorst aan een scherpe controle onderworpen. Allen werden gefouil leerd. Sommige treinen moesten vijf uur wachten. Poincaré en Barthou over het Duitsche verzet. Het woord voerend aan het jaarlijksch feestmaal van de vereeniging „De Parijsche Pers", dankte Poincaré de vereeniging voor haar steun aan de regeering in de huidige omstandigheden. Hij voegde er aan toe, dat Duitschland binnenkort zou begrijpen dat het gedwongen zal zijn aan Frankrijk zijn schadevergoedingen te verzekeren en het definitief zijn veiligheid te waarborgen. Dan zal de zoo lang verwachte, zoo lang onzekere vrede werkelijkheid worden. Blijkens een Havasbericht heeft ook Bar thou, de voorzitter der Commissie van Her stel, aan dit feestmaal het woord gevoerd en gezegd, dat Poincaré het Roergehied was binnengerukt, overtuigd van de noodzake lijkheid om in plaats van woorden de werke lijkheid te stellen. Liever dan te onderhan delen om omvaste panden te krijgen, nam hij vaste panden om te slagen bij de onder handeling. Hij kan en zal de Duitsche voor stellen afwachten en Frankrijk stelt ver trouwen in hem bij de bespreking er van. Poincaré drong er bij de journalisten nog op aan de gecamoufleerde onjuiste Duitsche berichten te wantrouwen. Uit een nader B. T. A.-bericht blijkt, dat Barthou, den arbeid van Poincaré ten aan zien van het Roergebied roemende, zeide, dat deze een zeer stevige en zeer sterke po sitie had ingenomen en verwachten mocht, dat de Duitschers aa n Frankrijk en België van een millioen mark uitlooft voor oe arres tatie van den dader, die tot dusver niet kon worden opgespoord, niettegenstaande alle in het werk gestelde pogingen. De verdachten, die waren gevangen geno men, moesten weer in vrijheid worden ge steld. De moord is begaan met een revolver kaliber 7.65 m.M. Na de daad heeft men ge zien hoe de dader zich onder het inmiddels te hoop geloopen volk begaf, om politie riep en zich ten slotte ijlings uit de voeten maakte. De Duitsche pers laakt den aanslag op den separatist Smeets, die een misdaad en een dwaasheid tevens is. De eenige verzachtende omstandigheid die voor den onbekend ge bleven dader is aan te voeren, is dat de volks- meening in Smeets den man ziet, die door zijn stokerij mede verantwoordelijk is voor den inval der Franschen in het Roergebied. EEN FRANSCH SOLDAAT TE ESSEN DOODGESCHOTEN. Zondagnacht werd tégen twee uur te Es sen een aanlag gepleegd op een Fransch soldaat, werkzaam bij de verwarmingsinstal latie van het station. Een onbekende schoot met een revolver van de straat door een raam in de werkplaats, gelegen in de beneden verdieping. De kogel trof den solda>t, Schmidt genaamd, in het hoofd? De man stierf kort daarna. Drie Duitschers, die zich in de nabijheid bevonden, werden gearres teerd een vierde, die niettegenstaande de sommaties om te blijven staan wegliep, werd door een geweerkogel gewond. tegenover tiroot-Britanme aan te nemen Onze belangen zijn zoowel in politiek als economisch opzicht te nauw met elkaar ver bonden om zulke divergenties te veroorlo ven. Beide landen zijn te zeer van elkaar af hankelijk en voorzoover ik Frankrijk ken, ben ik ervan overtuigd, dat de Fransche pu blieke meening niet zou toestaan het bond genootschap met Engeland te verbreken, evenmin als Engeland ook maar voor een oogenblik zulk een noodlottige polit-ek zou dulden." De beperking van de pers vrijheid en de Fransche propaganda. Een bericht van het W. B. uit Coblenz meldt, dat in het vroegere en nieuwbezette gebied sinds het begin van de Ruhractie (11 Januari) van de 1450 aldaar verschij nende bladen, 445 voor korteren of lange- ren tijd zijn verboden door de Rijnland commissie. Veroordeeld tot gevangenisstraf fen tot anderhalf jaar en geldboeten tot een millioen werden 82 redacteuren, terwijl er achttien met hun gezin werden uitgewezen. 63 in het niet bezette Duitschland verschij nende bladen mogen tijdelijk niet ingevoerd worden. Daartegenover staat, dat de Fran schen een geweldige propaganda voeren met vlugschriften, nieuwsbladen, enz. On der deze omstandigheden blijft niet veel over van de in de Rijnlandovereenkomst ge waarborgde persvrijheid. Uit het bezette gebied. De mijn Concordia te Oberhausen, die tot dé Rombacher Hüttenwerke behoort, is bezet. De arbeiders hebben dientenge volge het werk gestaakt en de mijn verlaten. Ten gevolge van ernstige daden van sa botage zijn de directe telefonische verbin dingen tusschen Mainz, Ludwigshafen, Neu- stadt en Coblenz verbroken, aldus meldt de Fransche dienst te Dusseldorf. Het proces tegen Karl Tillesen, die inder tijd heeft getracht de voormalige duik boot-officieren Boldt en Ditmar uit de ge vangenis te bevrijden begint 10 April voor het hof van gezworenen te Leipzig. Men meldt uit Frankfort a. d. M. dat daar 25 Nederlandsche schippers op hun doorreis naar het bezette gebied zijn aange houden, omdat hun passen niet aan de Duit sche voorschriften voldeden. Naar de Lokal Anzeiger meldt is de Engel- sche gezant te Berlijn naar Londen vertrok ken om rapport aan zijn regeering uit te brengen. SAINT PATRICKS DAY. Zondag had in den Ierschen Vrijstaat de viering plaats van Saint Patrick's day. De zaken hadden algemeen gesloten en in Du- moraal die de hedendaagsche geschiedenis kent. Niets heeft aanleiding gegeven tot deze economische waanzinnige daad. Die daad is een brutale uiting van Fransche politiek en economisch imperialisme. De mannen en vrouwen uit het'Roergebied hebben de Fran sche actie eveneens veroordeeld. Zij wisten dat hier een aanslag op hunne en onze levens- vereischten werd gepleegd, dat onder voor wendsel van herstel Duitsch gebied en Duit sche arbeid in dienst van vreemde kapitalis tische heerschzucht zouden worden ge steld. voorstellen zullen doen, die onderzocht en blin en Cork was groot vertoon van troepen. DE FRANSCHE ACTIE IN WEST- DUITSCHLAND. President Ebert tot de Roerbevolking. President Ebert is Zondagochtend in .ezelschap van de rijksministers Brauns ;n Becker en van de Pruisische ministers Severing en Siering te Hamm aangekomen. In den namiddag vond een door ongeveer 1500 gedelegeerden uit het bezette gebied Dijgewoonde vergadering plaats. De rijks- predident voerde bij deze gelegenheid het woord en zeide, dat Duitschland niet door eigen schuld is gedwongen dezen strijd te voeren. Het heeft getracht zooveel mogelijk a n de ondraaglijke eischen van het verdrag ven Versailles te voldoen. Het heeft de groot ste offers gebracht om verdere bezetting van Duitsch grondgebied te verhoeden. En nog in December te Parijs voorstellen ingediend die door het geheele economische leven van Duitschland werden gesteund. Van deze voorstellen is niet eens kennis genomen. Met gerust geweten kunnen wij tegenover de heele wereld verklaren dat Duitschland dit conflict niet heeft gewild en niet heeft uitgelokt. De schuldigen zitten daar waar men sinds eeuwen op den Rijn loert, waar men Duitsch grondgebied als neger-kolo niën met geweld bij het eigen land wil in- 'ijven en waar men reeds lang besloten had aet Roergebied te bezetten alvorens men de juiste getallen van de leveringen van hout en kelen kende. Een vreemd leger is een arbeidzaam gebied binnengedrongen. Op huichelachtige wijze werd aangekondigd dat sleclsts een geringe militaire macht een com missie van ingenieurs zou vergezellen. Deze 'nval is de ergste schending van recht en Zoowel de arbeiders als de patroons zagen in dat het Duitsche economische leven en de eenheid van Duitschland ernstig werden bedreigd. Zonder een wenk van de rijksre- geering af te wachten besloten zij zich eens gezind te verzetten en dat is het mooie in de zen verdedigingsstrijd dat hij niet bevolen werd. Er bestonden geen plannen voor de organisatie van deze verdediging. Zij ont stond spontaan uit den politieken en econo- mischen wil van het vólk om zich tegen de militaire aanranding te verzetten. Door deze houding, door dezen eensgezinden wil heeft de bevolking van het Roergebied getoond dat de macht der gedachte grooter en sterker is dan de gedachte der macht; Met de macht van den ijzeren wil heeft men de overwinning behaald terwijl de tegenstanders niets hebben bereikt. Het Duitsche volk dat eensgezind aan uw zijde staat dankt u voor deze overwin ning zooals ik in naam van het rijk ook allen dank die aan den Rijn, in Hessen, in Baden en in de Palts in de voorste rijen strijden. Nooit zal en mag Duitschland vergeten welke diensten deze strijders aan het vaderland hebben bewezen. besproken zullen worden. Frankrijk is ge rust omdat het Poincaré zal zijn, die ze zal onderzoeken en bespreken. 'Een Engelsche stem voor het Duitsche verzet. De speciale correspondent van de Man chester Guardian beschrijft in een telegram uit Dusseldorf, via Berlijn verzonden, den toestand als in vele opzichten gewijzigd. Het lijdelijk verzet der Duitsche arbeiders in het Roer-gebied begint te verslappen en honderden zoeken werk bij de Franschen, hetgeen voor Duitschland hier het begin van het einde beteekent. Wel bestaat er nog een krachtige kern van verzet, doch de mid delen beginnen te ontbreken om den tegen stand voort te zetten. Het maximum van de kracht tot verzet is bereikt en dit verzet zal voortaan in dalende lijn moeten gaan. Tezelfder tijd is echter bewezen, dat de Franschen niet bij machte zijn de spoorweg verbindingen in het Roergebied naar den eisch te regelen en gaande te houden, ter wijl bovendien hun streven om steenkolen te verkrijgen nog steeds een gruwelijke tegen valler is daar elke organisatie ineenzakt, zoo- dra de Franschen er aan raken. Van onderwerping aan Frankrijk is echter van Duitsche zijde nog geen sprake, hoewel de tijd naderbij komt, waarop de onder handelingen zullen moeten beginnen. Het Fransche denkbeeld van duurzaam aan de Roer te blijven is fantastisch gebleken. Ver standige menschen in de beide kampen be ginnen in te zien dat elk uitstel gevaarlijk is en ii regeling noodzakelijk wordt. De Franschen hebben het pacifisme der Duitsche arbeiders beschouwd als een gebrek aan solidariteit en vastberadenheid. Op deze wijze is nie mand in de worsteling overwinnaar en de re geling, waartoe men eerlang zal moeten ko men, kan niet zoo veel verschillen van de op lossing door Engeland aan de hand gédaan, voor de opmarsch naar de Roer begon. SMEETS. Een telegram van het W.B. meldt, dat de regeeringspresident te Keulen een premie Cosgrave, de president van het Dail, en ande ren verzonden optimistische telegrammen. Cosgrave zeide in een boodschap aan Ameri ka, dat Ierland het middel kende voor zijn moeilijkheden en vastbesloten was, het toe te passen. Generaal Mulcahy voorspelde, dat er niet vele maanden meer zouden verloopen, of er heerschte vrede in Ierland. Austen Chamberlain, het vroegere con servatieve lid der coalitie-regeering, was Zondagavond gast aan een door Ieren aange richt diner te Londen. Hij hield een rede, waarin hij er aan herinnerde dat hij één van de onderteekenaars was van het Engelsch- Iersche verdrag. De vertegenwoordigers van beide landen waren in een atmosfeer van wederzijdsche achterdocht bijeengekomen, doch hij moest getuigen van de volstrekte trouw van Arthur Griffith en generaal Col lins van het tijdstip af, dat zij zich met de uitvoering van het verdrag bezighielden. Hij geloofde niet dat het in de bedoeling lag van ook maar één Engelschman, te beweren dat degenen, die het verdrag hadden aanvaard het verdrag ontrouw waren geworden. Voortaan moest Ierland zichzelf redden en niet langer Engeland lastig vallen met zijn moeilijkheden, zijn narigheden en strubbe lingen. v Hij had nooit verondersteld dat het tee kenen van het verdrag onrnid dellij k vrede aan Ierland zou brengen, doch hij erkende ronduit, dat er meer strubbelingen op zijn gevolgd dan hij had verwacht. Hij geloofde dat voor Ierland groote moeilijkheden waren weggelegd. Geen „continentaal blok". In een artikel in de „Weekly Dispatch" bespreekt lord Hardinge, tot voor kort ge zant te Parijs, de geruchten in de buiten- landsche pers betreffende de vorming van een blok bestaande uit Frankrijk, Italië, Polen en de staten der Kleine Entente, tegen over Groot-Britannië. Hij zegt„Mijn Parijsche vrienden hebben mij de verzeke ring gegeven, dat er geen woord waar is van LENIN. De Moskousche bladen van 13 Maart be vatten de volgende officieele bekendmaking omtrent Lemn's gezondheidstoestand. Na een langdurige ziekte, die haar oor zaak vond in oververmoeiing, hervatte Lenin den 3 October zijn werkzaamheden, waar van de omvangrijkheid ieder bekend is. Na twee maanden gearbeid te hebben, vertoon den de sporen van oververmoeiing zich op nieuw. Op raad der artsen en op dringend verzoek van al zijn intieme vrienden, was Lenin derhalve medio December genood zaakt de leiding der regeeringszaken weder uit handen te geven. De doktoren achtten het noodig hem absolute rust voor te schrijven en verboden hem zelfs het lezen van cou ranten, daar de politieke nieuwstijdingen hem te zeer opwonden. Evenwel stonden zij hem toe werk van algemeenen aard te ver richten. Het resultaat van dezen arbeid waren zijn welbekende artikelen over volksont wikkeling, over reorganisatie der arbeiders- en boeren-inspectie en over verbetering van het sowjet-apparaat. Lenin onderwierp zich tot in de kleinste dingen toe aan de levens wijze, welke de doktoren hem voorschrijven. Deze (prof. Fürster, prof. C. Cramer en pri vaat-docent dr. Kozjefnikof) constateerden daarop opnieuw verbetering en stonden Le nin toe, opnieuw deel te nemen aan de ac tieve en onmiddelijke leiding van de zaken der sowjet-republiek. In deze omstandigheid en tevens rekening houdende met het feit, dat Lemn zelf zich zeer wel gevoelde, meende de sowj et-regeering den laatsten tijd publi caties omtrent zijn gezondheid achterwege te mogen laten, te meer waar de door hem van tijd tot tijd gepubliceerde artikelen vol doende waren om het contact tusschen hem en het publiek te bewaren. De laatste dagen evenwel is de gezond heidstoestand van Lenin weer aanmerkelijk achteruitgegaan en op grond hiervan meent de regeering de publicatie van dagelij ksche bulletins betreffende Lenin's gezondheid te moeten hervatten. Een koerier van de spwjet-regeering heeft nog twee Duitsche medici naar Moskou ge roepen om Lenin te behandelen. Het zijn de hoogleeraren aan de universiteit te Leipzig von Strümpell (interne geneeskunde) en Bumke, directeur van de psychiatrische kliniek. De Fransche bladen vernemen uit Riga, dat volgens een telegram uit Moskou de uit voerende raad van de Sowjets een bijzondere commissie heeft benoemd, welke tot nader order belast is met de zelfstandige leiding van de Sovjetpolitiek. Het comité bestaat uitRawkoff, thans voorzitter van den uitvoerenden raad, Ka- menef en Statine. DE STADSSCHOUWBURG TE WIES- BADEN VERBRAND. Zondagnacht is de stadsschouwburg te Wiesbaden geheel door brand vernield. Naar de Frankf. Generalanzeiger meldt brak de brand na de voorstelling, die om 10 uur 's avonds was afgeloopen, uit. De schade wordt op verscheidene milliarden geschat. Men schen zijn bij den brand niet omgekomen. Zaterdag hebben gevolmachtigden van de Sowjet-regeering en van de firma Krupp de aan laatstgenoemde verleende land-con cessie in Zuid-Rusland bekrachtigd. Tal van vereenigingen hebben zich tot mgr. Lauri, den pauselijken nuntius, en tot kardinaal Kakauwsky, den aartsbisschop kardinaal, gewend met het verzoek, dat de Heilige Stoel ten gunste van den te War schau in hechtenis genomen bisschop Cie- plak en de '-.veertien Roomsch-katholieke priesters tusschenbeide zal komen. januari, dij een openoaar vernoor, wrraey een massa bewijzen aangevoerd waaruit zoi hebben moeten blijken, dat de Klan van dl zaak méér af wist. De grand jury heeft than uitgesproken, dat zij met in staat was, ha schuldigingen te uiten in verband met del dood van Daniels en Richard. De bladen n| melden dat de attorney-general, die bericli had ontvangen dat minstens tien jurylede^ bekend staan als leden van de Klan, dezl uitspraak had verwacht. Hij heeft bekend gemaakt, dat hij de zaal op een andere plaats dan Morehouse zal doen behandelen en verscheidene persor.el in verhoor zal nemen, die in Januari zijfl genoemd als leden van de Klan die deelnemei aan haar operaties, zooals geeselen, verban* ning, ontvoering en andere wetsovertredin* genT Het Bondshof zet intusschen het on derzoek voort. De Berlijnsche sociaal-democraten en com* munisten zijn Zondag in dichte drommen, naar het kerkhof te Friedricnsheim getrok-j ken waar de slachtoffers van de revolutionaire beweging uit Maart 1848 en die van 1919 ea 1920 begraven liggen. Om moeilijkheden te vermijden was tusschen beide partijen besloten dat het kerkhof van half een tot half twee voor de communisten en var. twee tot zes uur voor de sociaal-democraten zou openstaan. Beide partijen hebben deze over- eenlmmst stipt geëerbiedigd. In de ochtend» urerFhebben nog tienduizenden republikei nen een bezoek aan de graven gebracht Een zeer groot aantal kransen werd namens repu blikeinen van alle partijen op de graven neer gelegd. De democratische partij herdacht de revolutie van 1848 in de groote zaal van het stadhuis. Oeser, de rijksminister van binnenlandsche zaken heeft er het woord ge voerd. Bij de opening van de jaarbeurs te Kiel is Zondag een houten steiger waarop land bouwmachines stonden, ingestort Eenige menschen werden door de instorting ge troffen. Een hunner, een jong koopman uit Keil, was op slag dood, een tweede stierf weinige uren later. Twee andere bezoekers werden zwaar gewond. De leden van de expeditie Citroërdh met „rups"-auto's de Sahara hebben door kruist, zijn Vrijdag te Parijs teruggekeerd. Zij bracht een inboorling uit Tomboe ;toe_ mede, aan wien men Parijs zal laten zien. Bij een officieele ontvangst in zijn fabriek sprak de heer Citroën over de resultaten der ex peditie. De kosten hadden ongeveer 2 Vz franc per kilometer bedragen met drie passagiers in den wagen. Voor de organisatie van een dienst door de Sahara achtte hij meer posten noodig. Thans kon men bijna 1000 K.M. door de woestijn voor men een militaire post vond. Ook den draadloozen dienst achtte de heer Citroën onvoldoende. Het commissariaat voor de financiën van de regeering te Angora blijft er bij, dat het een hoofdgeld zal heffen van alle buiten landers, die in Turkije verblijf houden, ten spijt van het protest der hooge commissaris sen van de geallieerden. Het naar huis zenden van burgerlijke krijgsgevangenen in Turkije is weer begon nen. De kemaljstisch eoverheid repatrieert 4000 Grieksche uitgewekenen, die te Mersono vertoeven. De Amerikaansche rechtsgeleerde, William Nelson Cromwell, heeft een chèque van 400,000 frank toegezonden aan generaal Dubail, groot-kanselier van het Legioen van eer, als bijdrage voor de oprichting van een Legioen van eer-museum. De chèque is ver gezeld van een brief, waarin CromweU aan Dubail zijn bewondering voor Frankrijk en zijn instellingen uitspreekt. De Britsche scheepseigenaren zutlev binnenkort een algemeene loonsverlaging voor officieren en bemanningen der schepen invoeren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat hiertegen algemeen verzet zal ontstaan. De Oostenrij ksche regeering had de vrije reisabonnementen voor de staatsbeamb ten afgeschaft. Bij wijze van protest daartegen besloot het personeel van de posterijen, de telegrafie en de telefonie in staking te gaan. Daarmee zou Maandagochtend een aanvang worden gemaakt. De Zuid-Slavische regeering heeft mee gedeeld, dat zij toetreedt tot de overeen- komst-Bernelmans inzake de leveringen in natura .Hiermede treedt deze overeenkomst ten aanzien van Z.-Slavië in werking. Blijkens de Cesko-Slowo houden de Tsjechische garnizoenen aan de Hongaar- sche grens „alarm"-manoeuvres. Dit trekt hier zeer de aandacht, temeer waar de kleine entente in den laatsten tijd steeds geruchten heeft verspreid over militaire toebereidselen van Hongarije, welke geruchten reeds her haaldelijk waren tegengesproken. De Venezolaansche consul alhier heeft uit zijn land bericht ontvangen, dat in de buurt van Maracaibo een petroleumbron is aangeboord, die een productie van 120.000 vaten per d ig 1 jvert. Het heet, dat dit de groot ste productie is van alle bronnen ter wereld. Eind van de vorige week heeft te More- house (Louisiana) een grand jury uitspraak gedaan in een raadselachtige zaak, waarin de Ku Kux Klan zou zijn betrokken. In Augustus van het vorig jaar werden een zeke re Watt Daniels en Richard door een ge maskerde bende ontvoerd. Eerst een heelen tijd later werden de lijken der ontvoerden deze geruchten, en ik gefcof hen, daar hetzwaar verminkt en met ijzerdraad omv/ik- niet m het belang van Frankrijk kon en zou keld teruggevonden in een afgelegen meer zijn een houding van openlijke vijandschap I op 17 mijl afstands hunner woningen. Ia De Hooge Raad van Arbeid heeft in een 17 Maart gehouden vergadering de bespre king van het praeadvies van zijn commissie XII over vraagpunten betreffende bedrijfs organisatie enz. voortgezet en beëindigd. De Raad heeft besloten dat praeadvies aan den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid toe te zenden met een schrijven, waann de Raad zonder over elk onderdeel van het praeadvies een oordeel uit te spreken omtrent enkele concrete, in het praeadvies in groote trekken aangegeven wettelijke maatregelen uitspraak zou doen. Tevens zouden in da schrijven eenige algemeene beschouwingen worden opgenomen, die eeni ge leden met de bespreking van die concrete plannen wenschten te doen vergezeld gaan. Een groote meerderheid in den Raad (236) achtte een wettelijke regeling, welke de mogelijkheid opent tot de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereen komsten in den geest van 6 van bijlage 1 van het praeadvies van commissie XII wenschelijk. Onder de leden, die te dien aan zien in de minderheid zijn gebleven, behoor den de vertegenwoordigers van de Mij. voor Nijverheid en Handel, de Vereeniging van Nederl. Werkgevers, de Vereeniging tot be hartiging van de belangen der Limburgsche mijnindustrie en de Scheepvaartvereenigin- gen Noord en Zuid. De denkbeelden van een wettelijke rege ling van de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie, in den geest van bijlage 3 van het genoemde praeadvies (het ontwerp van prof. Veraart), en van een wettelijke regeling van de ondernemingsraden, met bevoegdheden in den geest van die, welke in het praeadvies worden opgesomd op de bladzijden 57 en 58, konden in den Raad geen meerderheid ver» krijgen. In den Raad jwerd echter een meerderheid Naar eene Engelsche vertelling.) 60 Ik liep zoo hard ik kon de trap op, naar de kamer mijner vrouw. Mevrouw Ray had zich tot voor de leger stede gesleept, toen hadden de krachtten haar begeven, en was zij, met beide handen op de «prei uitgestrekt, voorover op het bed geval len. Mary Gear!Mary Zitman! gilde zij, uitwoord mij. Zeg hem.... zeg hem, dat ik nog niét moet heengaan! Mijn vrouw opende do oogen, keerde zich 5alf op haar legerstede om, en bezag de knielende vrouw Tot mijn verbazing ver- schr.kien de tegenwoordigheid van mevrouw Ray en het plotseling ontwaken haar niet, alhoewel zij langzamerhand tol het begrip scheen te komen, dat hier een zonderling tooneel plaats had. Wat beteekent dit, Conut? fluisterde zij. Niets.niets. Mevrouw Ray komt n «ris bezoeken, Mary. Ik hoop, dat gij niet 'er sell rikt waart. Ik droomde juist van haar. Ik geloof niet dat ik verschrokken ben, CanuL Zeg hem dat ik hier mag blijven, gilde mevrouw Ray, of hij zal mij op staanden voet opnemen en naar beneden dragen. Zeg hem dat ik hier mag blijven! Dat zult gij niet, mompelde ik, terwijl ik haar naderde. Ik zal schreeuwen, waarschuwde me vrouw Ray, terwijl zij zich aan de dekens vastklemde; ik zal beginnen te gillen als gij mij durft aanraken. Laat. haar blijven, smeekte Mary; het is zeer vriendelijk van haar, dat zij mij verlangt te zien, Canut, en ik ben sterk genoeg om haar aan te hooren. Maar.... Laat haar blijven, zeide Janet achter mij; het meisje zal misschien-niet ontstellen over hetgeen zij haar heeft te zeggen. Als er kwaad is geschied, hebt gij het op uw reke ning, omdat gij slecht hebt opgepast Janet zag mij aan en dan ook moeder, die stil en bevend aan de deur stond. Ik ben hier gekomen, Mary Zitman, fluisterde mevrouw Ray die nog altijd in dezelfde houding lag, en Mary op haar ge wone wijze aansprak; ik ben hier gekomen, eer de dood ons voor altijd scheiden zal, mis schien eerder dan wij denken, ea om vergif fenis te vragen, voor vroeger bedreven zon den. Ik heb ee.ns naar uw dood verlangd, én.... u van bet leven willen herooven. Neen.... neen, antwoordde Mary. Gij bezat het geld van mijn broeder, en ik hunkerde daarnaar als een echte gierig aard. Ik beeldde mij in, dat hel mij rechtma tig toebehoorde, en had geen vrede met mijn armoede. Ik.... ik bad eiken nacht om uw dood. Dan zou ik rijk worden, want ik vreesde, dat gij nooit zou hertrouwen. Dat was een tijd lang mijn eenig gebed. Ik vergeef u! zeide mijn vrouw. De overspanning van mevrouw Ray nam toe, en ik zag, dat mijn vrouw het onderhoud wenschte te verkorten, al wilde zij het niet plotseling afbreken. Janet stond met over elkaar geslagen ar men het tooneel opmerkzaam aan te zien. James Bainas, de knecht van uw broeder, en ik overlegden om u te dooden. God vergeve mij! Wetende dat hg een deug niet was, zonder geweten, beloofde ik hem duizend pond op uw dood. Ik verleidde ham, en hij bewaakte u, spande met mij tegen uw leven samen, opende uw venster terwijl gij sliep, in de hoop dat Gods lucht u dooden mocht. Hij was mijn werktuig en arbeidde in het geheim. Mary sloot de oogen. Ik zag hot bloed naar haar hoofd stijgen. Janct fluisterde ik, er moet een einde aan komen. Het is gedaan. Het ergste is er uit, fluisterde Janet. Gij vergeeft mij dat niet! gilde, mevrouw Ray zoo heftig, dat_wij er allen van schrikten. Gij gaat sterven, en uw tdoek zal mij overal vervolgen. O, Mary Zitman! op aarde in den hemel zal ik vervloekt zijn.en ik heb berouw over het verledene.Ik zou gaarne sterven om mijn schuld uit te wisschenl Ik vergeef u, fluisterde mijn vrouw, terwg'l zij weer de oogen opende. Het verle den is vergeten, Canut en ik hebben hot overwonnen, en wij gevoelen ons gelukkig, nu wij het vergeten hebben. Arme misleide vrouw, ik bid God dat Hij ,u moge vergeven, zooals ik u vergeef. Zooals gij mij vergeeft! riep zij uit en greep Mary's hand. Toen liet zij de 'hand vallen en sloeg eens klaps zelf voorover op het bed, terwijl zij nogmaals herhaalde; Zooals gij.mij.vergeeft! Er ontstond een lange stilte, die door Janet werd afgebroken; zij naderde mevrouw Ray, boog zich over haar been, en hief haar toen in hare armen omhoog. Leg u terug neer, Mary, en denk er niet meer aan. Zij is in bezwijming gevallen; ik verwachtte dit. Ik zal haar naar beneden dragen, en koud water doen. drinken. Mevrouw Gear, u blijft bij het meisje;, mijnheer Canut wilt gij mij eens helpen? Zij droeg mevrouw Ray in haar eigen ka mer in plaats van naar beneden. Zij legde haar op bet bed, en wachtte mij in de gang af. Sluit de deiir, zeide zij tot mij. Ik sloot de deur, en Janct legde hare hand op mijn arm. Gij kunt een schok verdragen, nietwaar? maar het is een zeer treffend geval. Wij mogen er met uw vrouw niet over spreken. Waarover! «riep ik uit. Zij kwam juisrt in tijds.De Heer zij haar genadig! zeide Janet, zonder op mijn vraag te antwoorden. Zij is dood! XII. Wij hielden den dood van mevrouw Ray voor Mary geheim. Mary had reeds genoeg geleden door den schok van dit plotseling verschijnen aan haar legerstede en de bekentenis weltte mevrouw Ray had afgelegd. Het was onnoodig haar mede te doelen, wal er later gebeurd was; dit kon haar hoe genaamd geen goed doen. Wel was zij, zooals Janct gezegd had, juist in tjjds gekomen. Het geheim had haar zeer bezwaard; het had haar een zwanen strijd gekost; het had haar meermalen op de lippen gelegen in de dagen van weelde, toen zij door mijn huwelijk met Mary Zitman in het bezit van zulk een grooten rijkdom was ge komen. Toen zij minder te verlangen had, kreeg zij berouw ovc.r de afschuwelijke zonde, de we duwe van haar broeder te hebben wilien doo den; die gedachte had haar onophoudelijk gekweld; zij haakte naar Mary's achting en vriendschap, en daarom had zij ons in ons huis te Borrowdale opgezocht, om ons nog maals naar Ncttlewood te lokken. Wij lieten Mary dus onbewust van den dood van mevrouw Ray, die zoo onmiddelijk op haar bekentenis was gevolgd van deo schrik cn de smart der dochter, die mee» droefheid en liefde aan den dag legde, dan men had durven verwachten van den statigen begrafenisstoet, welke het lichaam der oude vrouw naar Henlock pverbracht, Letlv Ray alleen en zonder bescherming ac!i> terliët in het groote huis, waarvan ik hel groote huis, waarvan ik het bouwplan onl» worpen had. Mary herviel gelukkig niet, alhoewel de schok, haar toegebracht door de bekentenis van mevrouw Ray, haar herstelling vertraag de; de genezing scheen eenige dagen stil te staan; doch toen begon Mary dagelijks in krachlen te winnen en ik kon mij met innige dankbaarheid in haar toenemende gezondheid verheugen. Haar krachten namen toe, niettegenstaande bittere zorgen haar herstelling in den weg stonden. Ik zag duidelijk, dat pijnlijke gedachten haar kwelden en rimpels op hel reine, blank» voorhoofd te voorschijn riepen, welke aan haar gelaat een gansche nieuwe uitdrukking gaven. Zij kon het verleden niet vergeten, en bet minst van al dat verledene hetwelk met het tegenwoordige in betrekking stond. Zij was somtijds verlegen tegenover m(J;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5