MICHEL! INGEZONDEN. KORFBAL DE KLOVE ELCK WAT WILS. de hillegohsche gemeentepolitiek. Secretaris „R.-K. Kring". Daar de BESTE Rijwielband, n.l. bij alle Rijwielhandelaren verkrijgbaar is, komen andere merken niet meer in aanmerking. SPORT EN SPEL BILJARTEN. LEVENSDURF Hoeveel menschen leven hier, vroeg de man. Mijnheer de Redacteur, Verleen mij s.vjp. een klein plaatsje in uw geëerd blad, naar aanleiding van hdt stukje smder bovengenoemd opschrift i® uw blad tan Vrijdag j.l. Was het niet mijn plicht als secretaris van de R.-K. Kiesvereniging, om tegenover onze leden kiezers (essen) het leugen- en laster schrift van Mijnheer!??) „Willem" recht te m ooien zetten, i!k zou zeer zeker voor derge lijke viezigb .id mijn tijd niert leenen, te meer nog waar de inzender(s) zelf, zich blijkbaar schaamt (schamen) zijn (hun) naam onder zijn (hun) stuik te plaatsen. Daarom. Wimpje, geeft ge reedis zelf het bewijs, dat uw prulle- stulkje niets als laster en ieugen is. Doch nog maals, terwille van onze leden, en in 't bij zonder de arbeadersleden, itn wier oogen men met dergetliike smoesjes peper tracht te gooi en, ter zake! U zegt Willem, de voormannen van de drie groepen: arbeiders, middenstanders en werk gevers, hebben door onderling overleg hun gemeenschappelijke candiidaten ingediend. Be doelt u misschien een paar zittende raads leden eenige vrienden hebben uitgenoodigd, teneinde zich zei f weeT ingediend te krijgen? Zoo is het toch, waar?? Vervo'gens zegt u, dat de verkiezing van den heer Murk als Hl-K. raadslid om meer dan een reden niet wenschelijk werd geacht Dit is dus volgen® die zoogenaamde voor mannen. En hebben die voormannen dan ook voldoende bewijs? Ja, ja, want u als Roomsch Katholiek zult ook wel weten, dat, indien men dergelijke beschuldigingen niet met bewijzen kan slaven, men een lasteraar is! In ieder geval, de lijsten voor de candidn- tuur-Murk waren van ciirca 100 handteeke- ningen (geldige) voorzien. Vervolgens werd niet één patroonscandidaat. doch werden twee patroonscandidaten en een mr.'ddenstandscamHdiaa't ingediend! Of wee^ Willem niet, dat ook de heer Jac. Heemskerk landbouwer en grondbezitter en armmeesterd enz. werd ingediend. Enfin, dan weet u het nu! U erkenit verder dus ook, dat het bestuur deze candidaatsteiling niet ongedaan kon maken, 't Zou ook nogal mooi worden! Wat ver beeldt mijnheer Wil'em zich? En nu mijn Verklaring ais secretaris van de R.-K. Kiesvereemigiing, dat het een perti nente leugen is. dat het bestuur aan het over leg met de (zoogenaamde) bekende groepjes heeft medegewerkt- Dat de heer Balvers bo ven aan die lijst stond had toch ook zeker Bietis met het voorzitterschap van de Kies- vereeniging te maken? Wimpie verwart de zaak met de persoonI Denk daar dus in 't vervolg, als je weer eens schrijft, wat heter ïanl Een pertinente ieugen is vervolgens, dat de voorzitter van de Kiesvereenigimg zijdelings noch rechtstreeks propaganda maakt voor een of anderen candidaat, doch 't staat den heer Balvers vrij. om den eenen candidaat meer gezind te zijn don den andere. Die vrijheid heeft toch ieder menisch! Of zou men de groep van 12 candidalen het recht willen geven den heer Balvers het zwvsen op te leggen?? Foeii, zou ik nu terecht willen zeggen!! Vervolgens, mijnheer Willem, heeft niet de voorzin ter het klaar gespeeld, dat de Tooneelvereennging „Vondel" een uitvoering geeft ten bate van de kas van de Kiesvereenigimg, doch het bestuur heeft in een gecombineerde bestuursvergade ring, welke op verzoek van de Tooneelverce- niging „Vondel", heeft plaats gehad, unaniem besloten een dergelijk mooi aanbod (waarvoor een oere-saluut aan „Vondel") te aanvaarden. Ja, zelfs te moeten aanvaarden in verband met den nood der -ka®. Meent Willem, dpt neu traal gdld minder waarde heeft dan Roomsch po'd? Och, uw vrienden midicienstandscandi- daiten zullen dit toch ook wel beter weten! Twee iaar geleden ikreeg het bestuur van de Toonee'club „De Post" zelfs van {ten Z.Eerw. heer Pastoor ver'of om een uitvoering te ee- ven voor de R.-K. Wijkverpleging. ZiïmEerw. was zeer dankbaar voor de f 80, wellke hem als de helft van de oobrengist werd ter hand geteld. Even zoo dankbaar zal ook het be stuur van de R.-K. Kiesvereenigimg zijin met een dergelijk financieel overschot van Von del'» litefdaidëgheidsuii'tvoering, waar een stuk gesrveeid zal worden, dat door iedereen gezien mag worden en zelfs alles, wat maar voot den een of .oder kwetsend zou kunnen zijn. ach terweg", gelaten wordt, zoo oolk de politieke revue, het bal eltc., dus totaal geoorloofd!! 't Is ook niet de eerste maal, dat „Vondel" 'n liefdiadlgihöidsuih'oering geeft Zij heeft dit- ook gedaain voor t.b.c., algem, armen en Ju lia na feesten. Doch als Wiililem soms helt be stuur van de Kdesvereendging een bedrag ter hand wil stellen om de schulden te betalen of hij weet soms leden, die hem willen hel pen, dit bedrag (ipl.m. 600 gulden) te krijgen, er liggen nog lijsten blanco, zeg uw naam maar en ik zal zorgen dat u franco een lijst wordt toegezonden, 't Is jammer, maar u had zich ook nog kunnen opgeven als zoodanig in enize laatstgehouden ledenvergaderingt Of was u daar niet? U zondit het gelezen of gehoord kunnen hebbent Gij zijt immers zoo goed op de hoogte? Zeer zeker, mijnheer Willem, heeflt de Tweede Kamerverfkdezing veel geld gekost, doch niet vanwege de omvamgrijtke propagan da, om den voorzitter als Kamerlid gekozen te krijgen! Neen, WiMempje, het geld voor die propaganda werd bijeengebracht door enkele goed gesitueerde vrienden van dén voorzitter en door de milde bijdragen van de massa ar beiders!! Doch na de officiee'e eandidaatslel- ling en dus nadat onze voorzitter het fLin&e irincipieele stamdpumft had ingenomen om rich, ondanks het veile aandringen van talrijke riezers, zoowel in als buiten Hilegom, niet laast den R.-K. Kieskring „Leiden" te laten earn dS dieeren, toen kwamen natuurlijk alle pro- pagamdakosten voor rekening van de Kiesver- eeniging, dus om de Katholieke candidaten in den Kieskring „Leiden" gekozen te krijgen!! (Kosten en Moerel.) Vervolgens, mijnheer Willem, noemt u het een hopelooze verwarring, als een massa kie zers voor hun goed necht opkomen? Ot u had zeker liever gezien,, dait deze menschen zich lieten meelokken door die witte circu laire, met die 12 namen van candidaten, met dat zoogenaamde advies en de ondcrtee&cning van enkele weinig zeggende personen? 't Zou wel aardig geweest zijn, als deze hoeren de maissa de les konden voorlezen! Maar weet u wei, dat bij die namen der candidaten ook nog wel candidaten zijn, wier verkiezing om ver schillende redenen door tal ri jke kiezers niet meer wenschelijk wordt geacht? Maar al mee- nen die heeren (juist toevallig de voorman nen) dat zelf wel, dan is toch de massa het er niet mede eens. Vandaar dus de andere candidaten! een ieders recht!! evenais de pro paganda, die men er voor maakt! Wart u zegt over een eandiidaatsteUdng van den heer Murk, buiten de Kiesvereeniging om, wordt misschien ook al uitgespeeld als kracht term voor mijnheer Willem en de zijnen, doch ik verklaar absoluut, dat dit een grove on- waarheid is. Indien het echter waar zou zijn, laten dan de leden van de Kiesvereenigimg dankbaar zijn, dat hun vogrzittor zich met deze menschen bemoeit, omdat zij kunnen weten, dat onze pr'lncipiee'e voorzitter (zie Dnmiaatje „N. H. Ct." d.d. 30-1-'23) een der gelijke daad niet zou dulden, maar zeker zou trachten de betrokkenen van hum plannen af te brengen, im 't be'ang van onze Roomsche zaak, welke hij steeds met den meesten ijver voorstaat Ten slotte: Van ondergrondsche politiek door omzen voorzitter iis absoluut geen spreke, doch wel van buitengewone plichtsbetrachting. Indien ge dus een wemig eergevoel bezilt, mijnheer Willem, zult ge uw woorden moe ten terugtrekken. Kiezers (essen) van HiUegom, ik meen als zoodanig aan mijn plicht als secretaris van de R.-K. Kiesvereeniging voldaan te hebben met deze, ni/t volle waarheid bestaande, uit eenzetting. U, M. de R., hartelijk damk voor de ver leende ruimte. F. C. v. LIEROP Jzn-, Verleen mij &.v.p. im uw geëerd blad plaats ruimte voor onderstaande rege'en. Een Gemeenteraadsverkiezing heeft dikwerf voor de massa nog meer aantrekkelijks dan verkiezingen voor Prov. Staten en Tweede Kamer, wijl bij de eerste het persoonlijk ele ment veelal een groote rol speel L Eenige jaren heb ik de twijfelachtige eer, om deed uit te maken van den Raad van HiUegom. Nu is mi) bekend, dat momenteel het aantal gegadigden groot its en het aantal liefhebbers neemt nog steeds toe. Rekening houdende piet dit feit, heb ik aam mijn vrien den kenbaar gemaakt, dat een der redenen, waarom men mij voor eenige jaren geleden candidaat stelde, thans is vervallen en het mij dus verstandig voorkwam om mij niet herkiesbaar te stelden, temeer omdat mijn werkkring men diikwijils belet de gemeente raadsvergadering bij te wonen en ik, oim die reden, bij hooge uitzondering een benoeming aanvaardde, ais men mij in een commissie koos. Verschillende mijner vrienden gaven mij te kennen, dat zij het zouden betreuren, indien ik geen candidatuur meer zou aanvaarden. Ten slotte heb ik hen gezegd, dat ik mij daar tegen niet zou blijven verzetten, doch ik kon er niet voor instaan, dat mijn absenteïsme zou verminderen en zij dus die consequentie hadden te aanvaarden. Misschien zou het aanbeveling verdienen, dat alle candiidaten die bezwaren, welke aan hunne verkiezng verbonden zijn, aan de kie zers kenbaar maakten, al gevoel ik, dat zulks voor de „liefhebbers" een te hooge eisch is. Maar met dilt al, moet men toch bij hel bevorderen van eigen candidatuur en afbre ken van andere candidaten bipnen die grenzen der redelijkheid blijven. Welnu, in hooge mate onredelijk vind ik het stokje uit Hdilegom „Ter waarschuwing", voorkomende im de „N. H. Crt." van Zater dag 17 Maart en in „Het Kalth. Weekblad" van Donderdag 15 Maart. Bk zal niet ingaan op de herhaalde tegen spraak n dat stukje. Laat mij vooral do aan dacht vestgen op het msliedende. Er wordlt op gewezen, dal deze circulaire niet uitgaat van het Bestuur der R.-K. Kies vereeniging „en dat ook zelfs de goedkeuring van deze circulaire niet door versohillende bestuursleden wordt beaamd";, een beetje dui delijker omschrijving ware wel gewenscht, doch de bedoeling kan er wel door aehlter- haald worden. Dat deze circulaire niet van het bestuur uitgaat, behoeft miel te worden gezegd, omdat deze met naam en voornaam door 18 perso nen is omiderieckend geworden. Maar waar om dan die waarschuwing? Dat verschillende bestuurs'eden met de uitgaaf niet a cc oord l gaan,wijst op 'n zeer bedenkelijke mentaliteit. Immers toch, is het geheel in de lijn van het gegeven bestuursa dries, op de laatste vergade ring van de R.-K. Kiesvereeniging en in overeenstemming met het genomen» besluit dat de groepen overieg zouden plegen. Welk bezwaar iis er nu tegen, dait men per circulaire adviseert om zoo te stemmen? „Maar de kiezers van HiUegom zijn niet van advies gediend". Ei lieve, is er dan op de laatste vergadering door het bestuur comcdie gespeeld, toen bovenbedoeld advies werd ge geven? Weet u niet, dat de' voorzitter tegen affle aftredende candidaten heeft gezegd, dat hij op de laatst gehouden vergadering zou ndvi- seeren: „Laat zitten wat ril", doch dat dilt om de voor n bekende redenen is achterwege ge bleven. Voorts woTdt melding gemaakt, dat dit advies door belanghebbenden wordt gege ven. Pardon, u vergist zich. De belanghebben den waren mede op een bijeenkomst, omdat het „voormairmen" zijn in de verschillende groepen. Dat is juist wat de andere candida ten missen. De inzender is uitstekend op de hoogte met de meening van het bestuur en weet letterlijk wat er in hert jaarverslag van den secretaris staat. Het is geen jaloerschhrid, als ik zeg, dat ük den hear v, Lierop van harte geluk- wensch met die wetenschap, doch zoolang er in het bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging minstens vier .groote liefhebbers" rititen om raadslid te worden, zoolang moet er van het bestuur niet gesproken worden dat de propa ganda, welke er van de groepen wordt ge maakt geschiedt door belanghebbende. Het is zeer gevaarlijk om met steenen te werpen, als men in een glazen huisje woont. „Tracht een gezond Roomsch Hillegomsch Bestuur te bewaren door die candidaten te stellen (en te stemmen) die ten allien tijde een ieders belangen in het algemeen en onze Roomsche in het bijzonder kunnen behar tigen. Zeer juist! geachte secretaris. En daarom had ik en met mij het overgroote deel der R.- Kath, van HiUegom, zoo gaarne een andere houding gezien van het bestuur van de R.-K. K ie» vereeniging. Het oordeel van de menschen is mij niet onverschillig en fik ■weet dat ik met dit laatste stukje bij velen de gedachte levend maak, dat i!k preek voor eigen parochie, temeer omdat in verkiezingsdagen niet altijd objectief geoor deeld wordt. Toch zal ik open!ilk mijn meen'mg zeggen, niet om mijn candidatuur te bevorderen, doch om de cand'idatuur-Murk tegen te gaam. Bk ben aan de Roomsche zaak verplicht openlijk te verklaren, dal ik een herbenoeming van den heer Muric ten zeerste zou betreuren. Bk weet, geachte secretaris, dat er ook be stuursleden zijn, die dezelfde wetenschap be zitten ais ik. Als men nu den moed miist, om daar in het openbaar voor uit te komen, han delt men dan verstandig tegen anderen in te gaan? Nogmaals dankend voor de opname, B. N. LOERAKKER. Miinheer de Redacteur, Bij liet doorlezen van het ingezonden stukje over de Hi'Jepomtsche Gemcentepolilieik, in uw blad van Vrijdag 1.1., is het mij opgevallen, en zeker velen met mij, dot hierin een grove verdachtmaking gelanceerd wordt aan het adres van den voorzitter en bel bestuur van de R.-K Kiesvereeniging. Hierop in te gaam, is wel niet noodig, daar het bestuur van „de Kring" zelf wti! bij de hand genoeg is om, zdo het zulks wenschelijk acht, dit te beant woorden. Wat mij echter zeer trof is de vrees, welke uit deze regels spreekt, waaruit men m. i. mag opmaken, dat een of misschien meerdere der geprotegeerde candidaten de inzender(s) van genoemd strikje is (zijn), die door de Indie ning der andere candidalen hun henkciezing als gemeenteraadslid min of meer bedreigd zien. Ik meen echter te mogen opmerken, dat loch ieder kiezer het recht heeft candidaten vqor te dragen en deze zoo noodig mag aan bevelen. Waarom kan men er dan niet togen, dat men dit van andere zijde dan van de voor* mannen!?! doet? Men zal zich toch wel herinneren, dat er im de laatstgehouden vergadering van de Kies vereeniging op aargedrongen werd, om toch vooral niet alle zittende Gemeenteraadsleden te herkiezen en er niet één maar meerdere Ie laten vallen? En waarom mag een groep arbeiders geen middenslandlsieamdidaat stellen, als rij eventu eel met de rittende leden geen genoegen kun nen nemen of geen vertrouwen stellen in de voormannen van den middenstand? Verder wil ik nog even wijzen op de on- fuisthöid, nis zou de heer Van Houten gecam- dideerd rijm op dezelfde lijst, -waarop de heer Murk voorkomt. Op de lijst van den heer Van Honden komen nog voor de heeren Jac. Heemskerk en J. Bekkers en niet de heer Murk, zooaJs men insiinueerend wil doen voorkomen. Ter wil!e van de eenheid en de gewenscht e samenwerking van de R.-K. Kiezers van Hil- legom had Willem beter zijn stukje kunnen verscheuren dam im de krant te doen plaatsen. U, Mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleerde plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, A. J. VAN MARIS. Mijnheer de Redacteur, Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd voor onderstaande regelen een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn damk. De inzender van het stuik, opgenomen in uw blad van Vrijdag 16 Maart, verdeelt de R.-K. in twee groepen, daar hij schrijft van „Vrije groep" en „niet vrije groep". De laatste is don die van Wim. Want dait groepje ging heen en maakte een lijstje ikllaar met 12 can didaten in volgorde gerangschikt, zoo rij dat wensehen, voordat de imdee&ng had plaats ge vonden. Een groepje van een paar belang hebbenden en los'oopers er bij, ten getale van c'trca 14 man. Daar moesten de circa 1500 kiezers rich maar bti neerleggen. En daar ieder lid dier R.-K. Kiesvereeniging het recht had 12 camdWaten met 25 bandteekenrngen in te dienen heeft de vrije greep vam zijn goed Tcchf gebruik gemaakt en -5 candidaten 'rgediend. En wat het raadslid Murk betreft, hij werd wiet door eenige, maar wel door bijna 100 hand (rekeningen ingediend. En waarom? Omdat hij ais R.-K. raadslid altijd op zijn post is en de arbeidersbelangen en 't algemeen belang behartigt. En voor zijn R.-K. beginsel uit durft te komen. Hopend, dj^t hier de kiezers nota van rullen nemen. Beleefd dankend voor uw plaatsruimte, Uw abonmé, B P, MENSE. HILLEGOMSCHE GEMEENTEPOLITIEK- Vriend Willem, Beste Willem, je hebt me daar anders boud gesproken im je ingezonden stuk van Vrijdag 16 Maart j.l. Je zult moeten hangen, vriend! Hoe kon je nou ook zulke domme dingen gaan schrij ven? Weet jje nou nog niet, dat je daarmee een goeden indruk, dien ze eiders van dat voorbeeldige, eendrachtige, Roomische HiUe gom hebben., dreigt weg te nemen. Je mag dat allemaal wel denken, maar volstrekt niet zeggen, als je prijs stelt op je hachje, en nog veel minder schrijven. Zoo je zrilf zegt, moesten de groepen zich met elkaar verstaan, dat was de wensch van vergadering en bestuur der R.-K. Kiesvereeni ging en nu ze dat gedaan hebben, is 't weer niet goed. Wamt, vo'gens de waarschuwing in de „N. H. Crt." van Zaterdag j.l., kunnen verschillende bestuursleden er hum goedkeu ring niert aam hechten, omdat die onderteeke- naars van die circulaire, het resultaat van de samensprekimg dier groepen, maar „buiten staanders" zegt ie, dus paljassen, zijn en „de belanghebbenden, dus de candidaten, het ad vies gegeven hebben. Zeg, Willem, ook gezel lig voor die onderteekenaars en die candi daten! Willem, ik wed, dat jij ook onbedaarlijk gelachen hebt, toen je die waarschuwing van dien meneer las! Om de logica, zie je! De massa van HiUegom, zegt ie, wil geen advies. Goed, afgeloepen dus. Maar pardoes er boven op zegt ie: „Ze willen geen eenzijdig advies"! Em tot slot geeft ie een advdesje, zoo heel in de verte, dat noemt ie een „leiddraad", zie je. Willem, zon die meneer vam de waarschu wing zelf ook een belanghebbende wezen? En waar dient nou eigenlijk een bestuur voor, Willem? De meneer van de waarschuwing (je snapt ik, noem hem maar zoo, want, hoe kinder achtig, hy heeft riet eens z'n doopnaam dur ven zetten), die meneer nu schrijfl: „tracht een gezond, Roomsch Hillegomsch bestuur te bewaren! Hoe heerlijk, ai» dat in daden werd omgezet! En jij schrijft: „dat de her- Kiering vam een der R.-K. Raadsleden om nteer dan een reden niet wenschelijk wordt geacht." Nu had men zoo verwacht, dat hrf bestuur der R.-K. Kiesvereeniging dien heenlijk moai- en leiddraad eens had gevo'gd en aam de kie zers im een vergadering had medegedeeld, dat oen der Raadsleden niet in een .gezond, Roomsch Hillegomsch bestuur" paste. Maar, hoe kan ik dat nou ook denken: 't bestuur moet immers met iedereen goede vrienden blijven en geeft, z<fi de meneer van de waarschuwing, geen 'advies, 't Bestuur maakt alleen de namen der ingediende can didaten bekend en daanr.ee uil. 't Bestuur is dus een publicaliebord, een instrument vam de massa. Zoo is 't ook te verklaren, dait de pientere mannen, die er vroeger in zaïen, er uit moesten. Pientere mammen zijn immers geen goeie instrumenten! 't Bestuur geeft in de Kiesvereenigimg geen advies en daarbuiten, ock EiieJ, nateuirlljiK niet! Kijk, Willem, ais er menschen zijn, die beter willen dan 't bestuur, d«i geeft 't be stuur natuurlijk wel advies, maar een heel en kel keertje maar! Weet je wat nou zoo naar is, Willem: dat, nu er geen bestem read vies is, er honderd an dere adviezen worden gegeven, zoodat 't ge vaar beslaat, dat pientere mannen in den Ge meenteraad. door minder pientere of heo.le- maal ndet pientere vervangen worden, om zoo in de lijn te komen van niet pientere be stuursleden. Ik kan er met al dat advies geen touw meer aan vasllknoopen. Toe, WiFcm, help jij nu eens! Jij en jij alleen kunt ons misschien redden uit dien warboel maar doe 't don vóór je gehangen wordt, voordat ze je familienaam kennen. Maar er is iets, dat me nog blij stemt, n.l. dat ik jouw naamgenoot ben, Hoe kan lt toch zoo ioopen in de wereld, hè Willem! Maar ik tedken niet met Willem, neen, ik ben van Roomschen huize en zet dus mijn doopnaam WILHELMUS. Naschrift. Ingezonden stukken vam nieu we inzenders over deze zaak kunnen niet meer worden opgenomen. REDACTIE „N. H. Ct" Mijnheer de Redacteur, In het veelgelezen dagblad „De Nieuwe Haarlemsche Courant" slaat een stukje te lezen van iemand die voor en tegen den zo mertijd is. Nu, als boer zijnde, zal ik mijn meening even laten hooren. Ten eerste: Waar is het noodig voor, dat de zomertijd weer wordt ingevoerd. Ais men nu nagaat, dat een boer 's morgens om 4 uur op staat, dat wordt nu dan 3 uur, dan is het nog donker en als 's avonds de zon onder gaat, dan gaat men nog niat naar bed. Nu zal een stadsmenseh wel zeggen: laat die boer dan gaan slapen als hij lui wordt. Nu met de werkzaamheden op het land gaat het precies hetzelfde als het hooi of graan nog nat of vochtig is, dan kan men niet begin nen met het binnenhalen en als het avond- wordt dan wordt het mëeste graan of hooi binnengehaald. Maar dan met den zomertijd gaat de knecht of arbeider naar huis en dan is het pas 6 uur aam den tijd, dan gaat er voor den boer minstens 2 uur arbeid ver loren. Nu nog wat anders, en dat is wel het ergste waarvoor ik tegen den zomertijd ben en welnu, waarde lezers, schrik niet van wat ik nn schrijf en dat is geen leugen of opraapsel. Toen men vóór den zomertijd langs den weg liep, behoefde men zijn oogen niet neer te slaan, maar kon men zijn blikken overal langs laten dwalen, maar te genwoordig als men om 8 of 9 uur langs den weg loopt of fietst, dan is het treurig zoovee! onzedelijkheid en kwaad er' uitge voerd wordt; dan denkt men toch als ten echt christelijk mensch: waarom wordt er toch zoo voor den zomertijd gewerkt Dan denkt men als R.K. persoon: waarom niet langer gewerkt om dat kwaad tegen te gaan, want als men tot 6 uur werkt, dan zoekt men zijn genoegens niet buitenshuis, maar in huiselijk en kring. Dan zou er niet zoo veel onzedelijkheid uitgehaald worden als in den legen woordigen zomertijd. Ook heb ik gelezen in de courant van verleden week, dat er Sen reiziger bij de boeren reisde, die zeide, dat er boeren waren die de klok \lA uur voor zeiten Nu zou ik wel eens willen vragen wat voor een streek en wat voor boeren dat zijn, daar ik het nog zoo in eens niet geloof, dat er van die domme boeren zijn die er l)j uur vroeger uitgaan als dat noodig is Anders zijn het boeren die zeker om 7 uur opstaan of zou het soms wezen om te zeggen dat het niet hindert als de zomertijd weer wordt ingevoerd om den stadmenschcn te gegrieven? EEN TROUW LEZER. REN- EN TOERISTENVEREENIGING „HAARLEM." Zondagmorgen werd onder begunstiging van een heerlijk voorjaarszonnetje, een 40 K.M.rit gehouden met 5 klassementen, voor leden, benevens een 25 K.M.rit voor vete ranen. Om even over tienen werd gestart door de leden, terwijl 5 min. later de veteranen vertroken. Met den zeer feilen oostenwind in den rug ging het al dadelijk als van een leien dakje, wat echter bij het keerpunt veranderde toen de wind den renners recht in het ge zicht blies, hetgeen natuurlijk op het tempo zijn invloed deed gelden. Het le klassement werd met overmacht gewonnen door G.H. Stouten 2e Prenen 3e C. Kok 4e Vos- kuyl en 5e de Nijs. Het tweede klassement bracht weer de le plaats aan Stouten 2e Prenen 3e Kok 4e Voskuyl en 5e de Nijs. De derde ronde gaf herhaaldelijk wegloop pogingen te .zien, echter zonder resultaat en was de uitslag 1 Stouten 2 Prenen 3 de Nijs 4 Kol en 5 Sleutel. In de vierde ronde kwam" Voskuyl in aanraking met het achter wiel van een der deelnemers en maakte dientengevolge een tuimeling, zoodat hij den strijd opgaf. 4e Klassement 1 Stouten 2 Prenen i Kok 4 de Nijs en 5 Sleutel. In de laatste ronde trok Sleutel er zoo plotse ling van door dat alleen Stouten en Prenen konden volgen, dapper werd doorgezet en gaf het laatste klassement tot uitslag1 Stouten 2 Prenen 3 Sleutel4 Kok en 5 de Nijs. De totale uitslag is le Prijs G. H. Stouten. 5-5-5-5-5-is 25 punten. (Verg. zilvr. med.) 2e Prijs P. B. Prenen. 4-4-4-4-4 is 20 punten. (Zilveren med.) 3e Prijs C. Kok. 3-3-2-3-2 is 13 punten. (Bronzen med.) 4e Prijs W. de Nijs 1-1-3-2-1 is 8 punten. (Bronzen med.) 5e Prijs W. Sleutel. 0-0-1-1-3 is 5 punten. (troostprijs.) De vierde prijs werd door een onzer dona teurs tijdens den rit beschikbaar gesteld. Door de veteranen werd eveneens goe de strijd te zien gegeven, de vier deelne mers telden te zamen 180 jaar, en het was een aardig gezicht deze vier ouderen te zien strijden voor de overwinning, welke ten slotte met gering verschil ten deel viel aan W. Scheffer, voor H. Stouten, terwijl H. J. Itter derde was, en onze voorzitter, de heer Rinses, als oudste de rij der deelne mers sloot. Als geheel een ochtend van mooie sport en als zoodanig een goede pro paganda voor de wielersport. SCHOOLHOCKEY. Zaterdagmiddag had op het BloemendaÜ!- veld de schoolhockeyweastrijd tusschen de lste H.B.S. 5 j.s. en Bloemendaal III plaats. De leiding berustte in goede handen n.l. van den heer Mok. Over het geheel was het een pittig gespeelde, enthousiaste wedstrijd, die voor een schoolhockeywedstrijd op hoog pijl stond. De H.B.S. kwam als overwinnaar van het veld en heeft dat volkomen verdiend. Het is een goed sluitende, enthousiast wer kende ploeg. Bloemendaal III is eveneens een team waarmee in deze competitie niet valt te spotten. Over den wedstrijd zelve het volgende Direct na de bully verovert de H.B.S. den bal en ze blijkt er vanmiddag goed het ocg in te hebben. Ze heeft het beste deel van het spel in handen en al spoedig kan v, Willigenburg zijn talenten als „inlooper- goalschieter" toonen. Hij opent de score op de door hem geliefkoosde manier van inloo- pen (1—0.) Bloemendaal gaat echter lang zamerhand ook flink van zich afbijten. Een corner op het H.B.S.-doel gaat rakelings over. Bloemendaal wordt zelfs iets sterker, daar er in de H.B.S. half-iinie iets schijnt te haperen. Willigenburg ruilt nu met Corpo- raal van plaats. Dit blijkt een verbetering1 Het geeft tenminste eenige opluchting. Hel spel gaat nu gelijk op. De wederzijdscht achterhoeden zuiveren steeds het terrein, Dan maakt Elias door inloopen de 2de goal (20). De keepers moeten steeds handelend optreden. Stoel onderneemt eens een ren, passeert eenige spelers en lost een schot waarvoor de H.B.S.-keeper moet zwichten. (21). Dit is voor de H.B.S. het rein ei nog eens een schepje op te doen. Er wordt gecombineerd. Als de Bloemendaal-beack bij een algemeenen H.B.S. aanval zijn strick verliest, komt Elias alleen voor doel te staan en hij faalt niet met schieten (31). Direct daarna is het rust. Na rust blijft het een spannende wed* strijd. De H.B.S. raakt zichtbaar vermoeid, zoodat het spel eenigszins verslapt. Na eenigen tijd scoort Stoel voor de 2? maal met een kalm schot (32). Dit doet de H.B. S. weer opleven, maar hoe ze ook werkt, ze kan den voorsprong niet vergrooten, ook al dank zij het taaie volhouden en verdedigen van Bloemendaal. COMPETITIE-WEDSTRIJDEN. M.H.C. 1H.D.M. 1 (0—2). De Musschen moeten degradeeren Di\ is wel het groote feit van dezen dag. De oude en stoere club zal gedoemd zijn om het vol gend jaar in de 2e klas te speien. Laten we hopen dat het slechts vóór één seizoen is en we dan weer de M.H.C. als eerste klasser mogen begroeten. Deze wedstrijd is voor de Musschen op een nederlaag uitgeloopen en dat nog wel onverdiend. Een gelijk spel minstens, had de verhouding goed weerge geven. De Musschen waren over het alge meen sterker, doch het betere combinatie spel van H.D.M.bracht deze club de over winning. Met het verslag van den wedstrijd «runnen we kort zijn De Musschen zijn in het begin sterker. Doch de goede schutter ontbreekt en als er eens geschoten wordt, dan is of de achter hoede op zijn plaats of de keeper in laatste instantie werkt den bal weg. M.H.C. heeft echter ook al veel pech. Het overwicht der Musschen wordt door H.D.M. echter lang zamerhand verbroken en goed combinee rend trekkken de Hagenaars op Katte af, die echter op zijn post is. Eén der H.D.M. aanvallen 'levert echter succes op (01). Na rust hetzelfde spel als er voor. De Musschen iets sterker, maar Vrouwe For- tuna is ook al niet met hen. H.D.M. combi neert veel beter, maar de M.H.C. achter hoede weert zich geducht met v. d. Poll aan het hoofd, die overal is, waar het gevaar dreigt. Uit een scrimmage ontstaat voor H.D.M. de 2e goal. Hoe er ook door de Musschen gewerkt wordt, het mag hun niet meer baten. Als het einde komt, hebben de Musschen hun laatsten competitiewedstrijd verloren met het voor hun fatale gevolg. Hef elftal telde nog eenige invallers. Scheids rechter De Vries leidde streng, doch goed. De Biljartclub „Paul Kruger" vit Schoten gaat een revanchewedstijd aan om een me daille met D.O.K. uit Haarlem. Er zal met 4 viertallen gespeeld worden. De eerste ont moeting heeft plaats voor de le klasse in het café „Het Stuivertje", Voldersgracht, Haar lem, op Woensdag 21 Maart, terwijl de tweede wedstrijd zal plaats hebben in het café „Paul Kruger", Paul Krugerstraat 35, Scho ten. Ook ditmaal kon Advendo het niet tot een overwinning brengen. De gastheeren begin nen goed en vallen enthousiast aan, zoodat het eerste doel voor hen is. Nog voor rust maakt Nausikaa gelijk. De harde wind deed veel afbreuk aan 't spel, dat zich niet ont plooien kon. Na rust nemen de Amsterdam mers de leiding, waarvan ze echter niet lang plezier hebben. Advendo maakt op keurige wijze gelijk 22. Dan verkeeren beide doelen in gevaar, of schoon Nausikaa meer aanvallend is. Geleide lijk brengt het den stand op 52, waartegen Advendo geen kans ziet te doelen. Haarlem speelde tegen T.E.K.C.A. ge lijk. Tot een minuut voqr tijd was het 21, toen de Amsterdammers van een feut ge bruik maakten en den stand op 22 brach ten. Voor rust is Tecka sterker, doch doelt slechts even voor 't verstrijken der eerste helft. Ook na rust vallen ze tegen wind her haaldelijk aan, maar Haarlem is nu toet sterker. Wulfhorst maakt er 11 van, ter wijl De Vries goed 21 scoort. Met goede schoten heeft Haarlem geen succes. Tecka, weet in de laatste tellen, als er geappeleerd wordt, haar tweede punt te maken. A.J.C.B.Haarlem III werd gelijk 33, nadat Haarlem met rust een 30 voort- sprong had. De Kraaien II wonnen me' 6—0 van S.V. De H.K.B. zal in Mei eet Korfbaldag organiseeren, waarvoor 15 twaalf- allen uitgenoodigd zullen worden. Er word n drie afdeelingen gespeeld. Oorspronkelijke roman d. H. B. t. d. SANDE Prijs gebonden 4.50. franco pp. 4.75 Prijs gebrocheerd 3.— *ranco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula'ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25. franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en oij d« N.V. DRUKKERIJ ,J)E SPAARNESTAD" EEN FIERE VROUW. Van een fierheid, als men in onzen geld- zuchtigen tijd maar zelden aantref', getuigt ie houding eener oude Engelsc..e werk vrouw, die hoe behoeftig ook, elke ondersteu ning weigert en slechts wenscht te leven van hetgeen het werk haar opbrengt. Een bedrag aan geld, aat haar reeds 30 ja ren geleden door het armbestuur in de plaats barer inwoning werd toegekend, weigert zij standvastig te aanvaarden. Dat bedrag is 'hans tot 125 pond (14 A 15 honderd gulden) •angegroeid. Dertig jaar geleden verdiende de vrouw acht shillings per week. Toen haar ouders in 1886 stierven, had het armbestuur in totaal 47 pd. st. voor haar uitgegeven. In 1891 betaalde zij dit bedrag terug. Het armbestuur kwam echter te weten, dat jij dit geld zeer slecht kon missen en wilde net haar teruggeven. De vrouw weigerde echter het bedrag te aanvaarden en wilde evenmin in het openbaar de dankbetuiging van het armbestuur in ontvangst nemen. In weerwil van haar verzet is het geld te haren bate belegd en is thans, na 32 jaar, aangegroeid tot bovengenoemde som. De 71- jarige vrouw weigert echter nog steeds het jan te nemen. Zij gaat nog altijd uit werken en trekt geen ouderdomspensioen, hoewel zij daar recht op zou hebben. Het is wei een buitengewoon geval. En hoe men erover denken moge, eenieder zal eerbied moeten hebben voor de fierheid en de arbeidslust, waarvan het getuigt, zaken waaraan in onze daeen wel eenige behoefte bestaat. VLEKKEN. Een goed middel om vlekken weg te krij gen is ze te bestrooien met meerschuim poeder dit er eenigen tijd ophouden en wrijven tot de vlek weg is. Grasvlekken kunnen met gewone bleek middelen behandeld worden, daarna de plek begieten met kokend water. Inkt uit gekleurde stoffen te verwijderen met warme melk of citroensap uit zijden stoffen met sterke spiritus. Wagensmeer en teer krijgt men uit linnen met groene zeep en boter. Zijden stoffen wrijft men met benzine en Iaat dan aan de achter zijde water langs loopen. Fruitvlekken krijgt men uit linnen door de plek nat te maken en boven zwaveldamp te houdenuit zijden stoffen door zacht wrijven met salmoniak op een zijden doekje. Vlekken te verwijderen uit zijden stoffen is altijd een gevaarlijke onderneming, omdat de zijde spoedig beschadigd wordt. Tetra- chloorkoolstof tast noch de kleur noch de stof aan snel wrijven en er druppelsgewijze het vlekkenmiddel opdoen. Ook warme jenever is een uitstekend mid del daarvoor. Wagensmeervlekken wrijft men eerst af met benzine, dan bedekt men de vlek met een papje van koolzuur, magnesia en water en borstelt èr later de droge magnesia af. Inktvlekken.Inktvlekken verdwijnen meest al door azijn, citroen- of tomatensap. Vlekken op een gegoten ijzeren gasstel ver wijdert men geheel door het stel met een ineengefrommelde krant af te wrijven. Jodiumvlekken geven, wanneer ze niet spoedig verwijderd worden, roestvlekken Dikwijls verdwijnen ze door scherpe zon- belichting of door er met een warm ijzer over te striiken. Geeft die behandeling echte* nihil resultaat, dan wrijft men de vlekken uit met pure alcohol of zeer sterke eau dc co logne. Of men wrijft er met een kristal-onder- zwaveligzure soda over, wat de vlekken ook onmiddellijk doet verdwijnen. In het laatste geval is goed naspoelen in schoon water noodzakelijk. Men krijgt moddervlekken uit zwarte hee- renkleeding door de vlekken met een doorge sneden rauwen aardappel in te wrijven. Om roest uit een mes te krijgen, steekt men- het met de vlek in een ui en laat het zoo een uur staan. Polijst het daarna op de gewone manier. Krijgt ge vlekken in een pas schoon tafel laken, giet dan kokend water door de vlek. Laat iemand de punt van het tafellaken met de vlek boven een bakje houden en giet dan kokend water over de vlek. Hoe eerder het gebeurt hoe beter. BANANENSCHILLEN. Bananenschillen zijn uitstekend voor het poetsen van bruine schoenen. Eerst moet men den schoen wrijven met den binnen kant van den schil, daarna met een zachten doek. WIT BONT. Wit bont is schoon te maken door het te wrijven met een witte doek, die in benzine is gedoopt. Daarna met fijn krijt bestrooien en in de zon leggen. Na eenige uren moet het met een schoone borstel worden uitge- borsteld. OUDBAKKEN BROOD. 1 Oudbakken brood kan zoo goed als versch worden door he even nat te maken en daar na in den oven op. te bakken. EIERDOOIERS. Een eierdooier is dagenlang goed te hou den door er wat koud water over te gieten. AMERIKAANSCHE ADVERTENTIE. „Wat heeft men er aan,om in ellende te blij ven leven, wanneer men zich met groote staatsie kan laten begraven voor 20 dollars? Schrijven aan John White 16 th Avenue 34." TEGEN HET ROTTEN VAN HOUTEN PALEN EN HEKWERK. Houten palen hekwerk en schuttingen die veel aan vochtigheid en verschilende weersinvloeden zijn blootgesteld, kunnen wij voor een groot deel voor verrotting en ver gaan vrijwaren door ze op de volgende ma nier te behandelen. Wij nemen 3 deelen gebluschte kalk, 2 dee- len houtasch en 1 deel fijn zand of asch van steenkool. Dit alles zeven wij door een fijne zeef en mengen het aan met lijnolie, tot zoodanige dikte, dat wij het met een kwast gemakkelijk kunnen uitstrijken. Met deze „verf" bestrijken wij de houten voorwerpen een paar malen, eerst dun en goed op het hout en naderhand nog eens flink dik over. Dit smeersel is bestand tegen wind, regen en zon, het is goedkoop en.... het zal ons houtwerk langer doen duren. VOORZORG. Jantje „Opa, vergroot uw bril Opa „Ja jongen, nogal.'-' Zet dan uw bril af, als u me dade- eea stuk taart geeft, hè opa Jantje JOURNALIST TOT IN DEN DOOD. Sir Frederick Treeves, een van Engeland's meest beroemde chirurgen, die de gedenk waardigheden uit zijn lrtnge loopbaan te boek heeft gesteld, vertelt daarin onder meer, dat hij eens aan het doodsbed stond van een vermaard journalist. De laatste ocgenblikken van den stervende waren aangebroken en het reutelen der adem haling, voorbode van den naderenden dood, deed zich hooren. Zijn laatste krachten verzamelend, slaagde de journalist er nog in, eenigewoorden op fluisterenden toon te spreken. De dokter luisterde ingespannen, en verstond de volgen de vraag „Kunt u mij zeggen, of dit het doods- gereutel is De dokter bevestigde het. *Dank u," zeide de journalist, met een flauwen glimlach, „dat dacht ik wel." Waarna hij ontsliep. DE VOORNAAMSTE BEZIGHEID. Patroon tot nieuwen jongsten bediende „Heeft de boekhouder je al over de voor naamste bezigheden van het kantoor inge licht Jongste bediende „Jawel, mijnheer, ik moet overal de stof afnemen, eiken namiddag stilletjes een flesch bier halen en hem wakker maken als ik u zie aankomen. EEN HOPELOOS GEVAL. In zekere gemeente was, geklaagd over overbevolking, en een ambtenaar werd uitge zonden ter onderzoek. Hij belde aan een woning, en werd open gedaan door het dochtertje des huizes. Niemand leeft hier, zei het meisje. Wi' zijn hier slechts voor korten tijd. Maar hoeveel menschen zijn hier ver volgde de man. Ik ben hier, zei 't meisje, vader u wandelen en moeder is.... Hou op, zei de man ongeduldig. Il moet alleen weten hoeveel inwoners ei hier in huis zijn. Hoeveel hebben er hier ge slapen den laatsten nacht O zoo, zei 't meisje, ja weet u, ik had tandpijn, mijt> brpertje buikpijn, en wij bei den hebben zoo te keer gegaan, dat niemand 'n oog heeft toegedaan. VADERS RAAD GEVOLGD. Vjider stond voor den open haard en hieló zijn zoon de wijsheid voor tweemaal te den ken alsvorens te spreken. Vader riep de jongen opeens. Vader hield zijn vinger waarschuwend omhoog. De jongen wachtte volle vijf minutei en toen zeide hij „Vader, ik heb twee keer gedacht, maat nou weet ik toch zeker, dat de panden van uw jas in 't vuur hangen. PRACTISCH. A. „Ik 'was vandaag nu bij een professor, om hem eens te consulteeren over mij» toenemend geheugen-verlies." B.„Zoo En wat heeft hij gedaan A.TïHij begon, met me vooruit te late betalen GEVAARLIJK. „is je vader ziek Het is maar te hopet dat het niets besmettelijks is." „Dat hoop ik ook de dokter zegt, dal hij zich overwerkt heeft-"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7