Brieven uit Duitschland. .BUITENLAND De v oek van het celd Tweede Blad - 21 Maart 1923 GEM. BUITENL. BERICHTEN. Fransche en Engelsche meeningen over de mogelijkheid om door onder handelingen een einde aan de bezetting van het Roergebied te maken. - £en garantieverdrag voor Frankrijk's veiligheid? Turkije en de Ge allieerden; voorloopige besprekingen in Londen. Ondei de Telegrammen: nieuwe protestnota's van Duitschland. i Venizclos te Londen. De hooge Geallieerde Commissie heeft de zaak- Smeets aan de Duitsche justitie onttrokken. BIHNENLANDSCH NIEUWS. FEUILLETON BERLIJN, 14 Maart 1923. DE DOLLAR LAGER; DE DUURTE.... VERERGERD. Het is een treurig verschijnsel, dat juist in tijden van bitteren nood een categorie van menschen in korten tijd tot grooten rijkdom komt. Men ziet zoo menig heer van gisteren met zijn pas verworven schatten pronken, schatten „verdiend" door sluik- en woeker handel in levensmiddelen en andere artikelen Van dagelij ksche behoefte, die zoo menig arme moet ontberen, omdat ze voor hem te duur zijn. Is het niet ten Hemelschreiend, dat er menschen sterven door gebrek aan levensmiddelen, terwijl tegelijkertijd anderen in hetzelfde land, in dezelfde stad, door han del in deze levensmiddelen tot rijkdom ko men De weduwe van een in zijn leven alge meen geacht arts en haar dochter, werden dood in hare woning gevonden, gestorven van honger en koude. En deze arts had de zijnen toch niet onverzorgd achtergelaten. Maar 't heele vermogen, dat zijn waarde verloren had, was reeds lang opgeteerd en de eens zoo goed gestoffeerde woning was ontdaan van bijna alles verkocht om er wat brood en brandstoffen voor te koopen. Wel zijn zij met de vele ongelukkigen, die door gebrek aan voldoende voeding en ver warming langzaam wegkwijnen en dus een minder opzienbarenden dood sterven, mede slachtoffers van den algemeenen toestand, door oorlog en vrede in het leven geroepen, maar de woeker- en sluikhandel heeft toch ontzettend veel bijgedragen tot de ellende dezer armen. Ik aarzel zelfs niet te zeggen, dat die handel de hoofdschuldige is. Die het tot zaak jes en gros hebben kunnen brengen, wonen „B i :a" in paleisachtige villa's en hebben in ue stad hun weelderig pied a terre. Ze houden meer dan één auto, zij, die vóór en kele maanden, nauwelij ks hun schoenen kon den laten lappen. Er zijn er die met bewon dering zullen zeggen „zoo'n gladde kerel doe 't hem maar na 1" Maar wat zouden die zeggen van den landlooper, die bij hen in breekt en zulk een goeden buit maakt, dat hij er den grooten heer van spelen kan Deze landlooper en dat soort „koopman" huldigen dezelfde principes. Het is eervol als een koopman door vlijt en wijs beleid in zijn reëelen handel tot meer dan gewone welvaart komt, maar dat heeft er nog geen enkele in een paar maanden kunnen bereiken of „overnacht," zooals d: lieden van het gilde, dat ik hier bedoel. Eigenlijk zou in verband met deze hyena's oiet gesproken mogen worden van den eer- 'ijken koopman. Hier valt evenwel te constateeren, dat heel de handeldrijvende stand besmet is. „Jon gen" zei de bekende Amerikaansche papa tegen zijn zoon, die op eigen wieken ging drijven, „make money"., als 't kan, op eer lijke wijze, maar vóór alles make money I" „Make money" is nu ook hier het devies, om van het andere, dat deze brave vader zei, maar te zwijgen. De enorme prijsstijging kan gemotiveerd worden door het dalen van de Mark al ging ze dan ook meestal evenredig hooger dan 't stijgen van den dollar. Als ik 1000 Mark moest betalen voor iets, dat vóór een paar dagen nog 450 Mark kostte, uitte ik hierover mijn Verwondering, hoezeer we dan ook aan prijsstijging gewoon zijn. „De dollar is weer zoo gestegen" werd me geantwoord, het antwoord van eiken handelaar op iedere klacht over de prijsverhoogingen. Alles heette zich te richten naar den dolllar. Maar nu is de dollar toch belangrijk gedaald. Vóór bijna twee maanden stond de Mark meer dan 19000 4 1 gulden, nu nog maar ongeveer 8000. Men zou dus mogen verwach ten, dat de prijzen dan toch eindelijk eens gingen dalen. Alle verwachtingen ten spijt, er is geen daling gekomen, zelfs geen stil stand de prijzen blijven stijgen. Men is er zoo aan gewoon geraakt en 't is bovendien ?oo voordeelig, dat bijvoorbeeld nog steeds in eiken winkel vandaag voor 1200 Mark uit hetzelfde vat een pond van dezelfde waar opgeschept wordt, dat gisteren voor 1000 Mark geleverd werd en morgen 1400 Mark zal kosten. Dat er goede zaken gedaan worden, blijkt uit alles. Deze menschen ontberen niets, leven weelderiger dan vóór den oorlog en gaan veel meer uit dan toen. Een schoenmaker weigert een kleine re paratie, omdat hij geen werk wil verrichten dat minder dan 10.000 Mark moet kosten terwijl hij 8 dagen te voren onder hetzelfde paar schoenen een paar zolen zette, waar voor hij 2100 Mark had ontvangen. Een kolenhandelaar, die op distributie bons moet leveren, laat zijn klanten wach ten en dus in de kou zitten, voorgevende geen voorraad te hebben, terwijl hij inder daad groote voorraden verborgen houdt. Om zooveel mogelijk te profiteeren van de voortdurende prijsstijging of ook wel, om ze zonder bons, zoogenaamd „hintenherum'* tegen zeer hoogen prijs te verokopen, aan lieden, voor wie een paar honderdduizend Mark weinig beteekenen. Wie heeft er niet gehoord van het wasch- briefje, dat een Amsterdamsche strijkster wekelijks voor een klant uitschreef en waarop het lijstje van 3 boorden, 2 paar manchettes enz., steeds eerbiedig sloot metUEdeles hemd 20 ets." Dat was tragisch. Maar hoe tragisch moet het zijn voor zoovele beschaafde, vroeger welgestelde menschen, voor wie zelfs zoo'n we kelij ksche geschiedenis nog te kostbaar is geworden. Voor een eenvoudig één-persoonswaschje van 6 weken had ik 27290 Mark te betalen zeven en twintig duizend, twee honderd negentig Mark. Het is maar een praatje over de wasch, maar als men bedenkt, dat er duizenden beschaafde, menschen zijn, die zich onmogelijk zulk een uitgaaf, zelfs maar ten halve kunnen veroorloven, dan kan men zich voorstellen, hoeveel hierin besloten ligt. Van den anderen kantde Berlijnsche P at- terin strijkster „snijdt", zooals allen „snijden", die prijzen hebben te berekenen voor leverantie of arbeid. Met gezichten, stra lend van vriendelijkheid, terugstootend door brutaliteit of ook wel uitgestreken door de quasie-vroomheid der fijne beschuiten „snij den" allen zoo dik en zoo diep ze maar kunnen. Ze zouden verbaasd en veront waardigd zijn, als men ze „afzetters" noemde, wat ze toch inderdaad zijn, ja zelfs een groot deel van het publiek, dat dagelijks de dupe is van hun afzetterij, zou ten minste hunne verbazing deelen zóó is het gegoochel met prijzen voor beide partijen tot iets gewoons, iets Selbstverstandliches geworden. Dat er ontzettend gewoekerd en geknoeid wordt, bewijzen de talrijke strafvervolgingen. Alleen in Berlijn werden gedurende de maand Januari meer dan 1800 straffen voor deze delicten uitgesproken. En hoeveel komt er nooit aan het daglichtEvenals vroeger elke Hollander een „dichter" was, is thans elke Duitscher een „chemicus". Men hoort van laboratoria, samengeknutseld door kell- ners, bankwerkers, kleermakers, postboden, studenten, waarin de heeren „Érsatzmittel" bereiden voor medicijnen, cacao, koffie enz. die tot hoogen prijs aan den man gebracht worden. De waren zijn niet alleen waardeloos maar meestal, wat erger is, gevaarlijk. Men koope toch nooit die zoogenaamde Duitsche Ersatze of medicamenten, wanneer niet zonder twijfel vaststaat de herkomst van al gemeen bekende vertrouwenswaardige fir ma's. Deze verschijnselen zijn natuurlijk ver re van kenschetsend Duitsch. Kenmerkend Duitsch is „eerlijk en trouw".In den wereld handel heeft de Duitscher zich hierdoor steeds gekenmerkt. En nog altijd is er een kern, wars van bedrog en woeker. Toen de gemoederen nog niet vergiftigd waren door den rampzaligen oorlog, onthield de Engelsch- man, de Amerikaan, ja zelfs de Fransch- man zijn Duitschen zakenvriend niet de eer, die hem toekwam, als te zijn „coulant", eerlijk en betrouwbaar. De verschijnselen, die zich nu hier in Duitschland voordoen, worden ook elders door egoïsme en be paalde treurige toestanden veroorzaakt. Egoïsme heerscht overal thans in Duitsch land echter meer dan elders. H. L. verscheidene menschen gekend die dat gebrek hadden maar hij zou toch zeker de hin derpalen eerbiedigen die door God zelve hem zijn in den weg gelegd? Dacht ik dal ook, toen gij mij den mor gen na Ellen's vlucht, geknield voor hem zag liggen? vroeg zij; ik smeekte hem toen op mijn knieën, in zijn eigen belang mij to zeggen waar Éllen zich bevond. Hij dééd het verhaal van haar vlucht, van zijn wanhoop, van Wen- ford's verraad, en op dat alles vroeg ik hem, waar Ellen was, en herhaalde die vraag zoo dikwijls dat hij mij krankzinnig noemde. Het is zonderling dat gij hem van groolcre zonde verdenkt dan ik. Ik heb het masker zien vallen, zeido zij, op gespannen toon; hoe gaarne ik ook aan zijn deugd wcnsch te geloovcn: de overtuiging zijner goddeloosheid is bij mij te sterk. Zie daar, nu Is hel er uit.... ik heb het nu'aan bekend even als jaren geleden aan Janet. En Janet? Die gelooft nog in hem. Zij schuift alles op de droefgeestigheid waaraan ik verschei dene jaren geleden heb. Maar zij zegl dit misschien om mij te trooslen; misschien sluit zij met opzet haar oogen voor de onwaardig heid van hem, dien zij van kindsbeen af heeft lief gehad. Maar Ellen's brief.Wenfords brief? Ik zal daar straks op terugkomen, reide zij rillend, en u uitleggen waarom ik geloof, dat die nagemaakt waren. O, Canut! riep zij hartstochtelijk uit, ik offer Herbert aan mijn liefde voor u op; Ik, die had voorgenomen liever te sterven dan hem te beschuldigen. Woorden kunnen hem niet benadeelen, en als hij zoo slecht is als gij denkt, dan zijt gij verplicht te spreken, mij ter wille van Ellen den sleutel tot het verdwijnen mijner ongelukkige zusier in 'handen te geven; eer, plicht, zelfs het leven van anderen staan op het spel en gebieden u te spreken. Dat geloof ik ook, zeide zij, terwijl zij moed vatte; luister dan nu, en zeg mij, of ik mijn leven lang achterdochtig ben geweest; of ik hem onrecht heb aangedaan. Janet ver zekerde mij jaren geleden, dat ik hem niet begreep, dat mijn zenuwachtig geslel mij zon der reden angstig maakte dat ik niet toe gevend genoeg was voor sommige zijner daden, die niet te verschoonen waren dat ik Aiijn geheele leven wreed legen hem ge weest ben. Als gij even zoo denkt, ben ik voortaan de gelukkigste vrouw van de wereld! Zij zweeg en hief haar hoofd van mijn schouder op om rechtuit te staren, met de cene harer blanke handen legen haar boezem gedrukt, alsof de geeslen van het verleden zich voor haar schaarden en zij nauwelijks moed genoeg bezat om ze onder de oogen te zien. Het verleden was vreeselijk duister, maar uit liefde voor mij en Ellen, ging zij tot dat verleden terug. Ik zal mijn verhaal zoo kort mogelijk maken, zeide zij verder: Ik hoef niet van mijn ongehuwd leven, slechts even van mijn ge huwd leven te spreken. Gij weet, dal mijnheer Zitman me» een groot vermogen naar zijn geboorteplaats terugkeerde; hij was veel ouder dan ik, barsch, en even gierig als mevrouw Ray. Hij was zeer rijk, kwam veel, weldra dagelijks bij mijn vader aan huis, en vroeg mij eindelijk ten huwelijk. Zij verbitterden mijn leven thuis, en om aan die ellende te ontkomen trouwde ik mijnheer Zitman- God moge het mij vergeven! Waarom verhaalt gij dat? zeide ik. Ik moest niet naar uw verhaal willen luisteren gij zijt nog niet zoo sterk en gezond ais voorheenI Morgen. Ik ben sterk genoeg, sprak zij verder, ik zet mijn taak nu moedig voort. Ik verwijt mij sedert king mijn stilzwijgen, en ik zal niet rusten, eer ik gevoel dat ik weer uw liefde en uw vertrouwen in mij bezit, zooals voorheen. Ik was niet gelukkig met mijnheer Zitman. Ik werd nog ongelukkiger na den dood van mijn vader, toen mijn broeder, met wien mijn man zeer was ingenomen, bij ons kwam wonen. Men bewaakte mij, men wan trouwde en bespiedde mij, men behandelde fhij als een nul in huis waarheen men mij ge. lokt had. Ik wantrouwde Herbert het eerst Hij speelde een valsche rol; hij huichelde vriendschap en liefde voor ons beiden, maar zette ons heimelijk op listige wijze tegen el kander op. Als hij met mij alleen was, schil derde hij in levendige kleuren de voordealen die ik van den dood van mijn echtgenoot zou trekken hoe gelukkig ik mij als jeugdige weduwe zou gevoelen als ik weer vrij, was, zooals voorheen kortom, hij speelde den bekoorder tot ik hem het stilzwijgen onlegde. en voor altijd de ooren sloot voor de wreede gedachten dde hij bij mij haid opgewekt Mijn man ging omstreeks dien tijd voor zaken met mijn broeder naar Londen; toen hij vertrok was hij gezond en krachtig, en binnen week daarna stierf hij! Maar.. Geduld, geduld! riep zij uit; het is alles argwaan.ik heb geen bewijzenen kan niet redeneeren. Ik ontdekte later, dat Herben eenige dagen voor den dood van mijn man zijn handteekening onder een wissel van twe« duizend pond had nagemaakt Dat was een vreeselijke ontdekking; ik herinner mij, dat hij zegevierend naar Netllewood wederkeer de om mij met mijn vrijheid' geluk te wen- schen, en my van toen af veel meer le kwellen dan mijn echtgenoot ooit gedaan had. Ik verdacht hem zelfs toen nog niet van mijn man vermoord te hebben, niet voordat uit al zijne daden bleek, welk een gevaarlijk man hij was. Wenford wilde mij huwen. Ik geloof dat die man mij op zijn eigenaardige woest* manier beminde, en dat ik toen invloed op zijn betere natuur uitoefende, maar ik was niet geneigd mijn toekomst aan hem te ver trouwen, evenmin droomde ik van liefde voor hem. Mijn broeder wilde mij tot dat huwelijk dwingen, dreigde mij als ik weigerde, hield mij in mijn eigen huis gevangen, in de hoop, dat ik in Wenford's armen een toe vlucht zou zoeken; kortom hij wendde alle mogelijke middelen aan, stelde alle kunst grepen ia het werk ora jnij aan dien man l« binden. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Duitsche regeering en de industrie. Vertegenwoordigers der rij ksregeering en ter nijverheid onderhandelen thans over de netaüng der salarissen en loonen van de be ambten en arbeiders der industrie. De eige naars van de metaalfabrieken en verwante bedrijven in het B. G. hebben n.l. verklaard, dat zij na 1 April niet in staat zijn hun per soneel op den huidigen voet aan het werk te houden, daar tengevolge van de bezetting het B. G. van het onbezette Duitschland is gescheiden en de bestellingen, ook uit het buitenland, ten zeerste zijn afgenomen. Van den kant der regeering is voorgesteld, dat de ondernemingen 1/3 van de salarissen en loonen zullen betalen en de regeering 2/3. De industrieelen hebben dit van de hand ge wezen on grond dat hun financieele toestand een too te uitgave niet gedoogt en zij 'iever i bedrijven geheel zullen stopzetten. Oe bes. rekingen duren nog voort. Inzamelingen verboden. De Rijnlandcommissie heeft de gemeente besturen in het oude B. G. een kennisgeving jezondc.i, waarin zij inzamelingen voor de Ruhrhilfe en uitbetaling van onderstand uit dit fonds verbiedt. In verband hiermee zijn in verscheidene steden (o.a. in Rheydt, Mun- chen-Gladbach, Orsoy en Jülich) 68 millioen mark van de Ruhrhilfe in beslag genomen. De vermoorde soldaat te Essen. Te Essen zijn nog enkele bankdirecteuren als gijzelaars in hechtenis genomen, naar het heet om de betaling van een geldboete, die de gemeente zal worden opgelegd wegens den moord op den Franschen soldaat, te waar borgen. Het Rijksdaglid dr. Quaatz is weer vrijgelaten. De Franschen hebben 500,000 mark'uit geloofd voor de aangifte van eiken Schupo- agent die zich nog in het B. G. mocht op houden. Bij de spaarbank te Jülich hebben de Fran schen de gelden van de Ruhrhilfe in beslag genomen, naar verluidt 6 millioen mark, te Munchen-Gladbach bij het rijksbankfiliaal 68 millioen. De directeur van het filiaal is gevangen genomenuit protest hebben alle andere banken gesloten. Te Orthaus hebben de Franschen in een herberg een spoorwegman neerges-hoten. Een officier had de ontruiming van de her berg geëischt, waartegen de spoorwegman opmerkte dat het nog lang geen sluitings tijd was. Daarop schoten de Franschen. Uit het officieele onderzoek naar den moord op den Duitschen recherche r Burch- hof en dei electro-technicus Wittelshagen te Buer is gebleken, dat Burchhof het slacht offer is geworden van een valsche aangifte door Poolsche arbeiders, dat hij de dader van den moord op de twee Fransche officie- re i zou ijn. Minister Le Troquer heeft de militaire medalje gespeld op het lijk van den Fran schen soldaat Schmidt, die te Essen ver moord is. Generaal Fournier, de bevelhebber van de divisie te Essen, heeft een proclamatie laten aanplakken, waarin geze d wordt, dat de Fransche overheid naar aanleiding van den moord op den Franschen soldaat de volgende personen als gijzelaars heeft aangehouden het hoofd van de politie te Essen, den voor- i er van de" hmdelsreckt- bank, den directeur van de rijksbank en twee directeuren van particuliere banken. De gijzelaars zullen in vrijheid worden ge steld zoodra de Duitsche politie den dader aan de Fransche militaire justitie heeft over geleverd. Wanneer de schuldige niet ont dekt wordt, dan behoudt de militaire over heid zich voor de stad Essen een boete op te leggen. Naar aanleiding van het ontdekken van een organisatie tot sabotage van de telegraaf- en telefoonlijnen in de Roef, heeft de Fran sche overheid den directeur der telegrafie te Dusseldorf uitgezet. Wegens herhaalde daden van sabotage, gepleegd op de telegraaf- en telefoonlijnen, heeft de bevelhebber van de vesting Kaisers- hutern door aanrlakking aan c'e bevolking de order bekend gemaakt gegeven aan de patroeljes, welke inhoudt, dat zij een ieder, die aan de telegraaf- of telefoondraden raakt, moeten doodschieten. 1 DE KANSEN OP ONDERHANDELIN GEN. De meening in Parijs. De Parijsche correspondent van de N.R. Crt. seint Hier teekent zich de opvatting af, dat Duitschland aanstalten tot schikking in zake de Roer maakt. De reis van d'Abernon naar Londen vooral wordt daarmee in verband gebracht. Berichten uit Berlijn en Londen geven te kennen, dat hij, als officieus bood schapper van Cuno het Duitsche vergoedings plan van Januari nader zou moeten toelichten. Daartoe zou hij zeer bekwaam zijn, daar hij zelf het onder de oogen had toen het werd opgesteld zijn betrekkingen met Stresemanp en andere leidende Duitsche politici zijn bovendien bekend. Tegelijk wordt te Londen, volgens vandaar gekomen telegrammen, op Bonar Law druk geoefend opdat hij zijn vergoedingsvoorstel van 2 Januari uitbreide en hij, ingeval Duitschland blijkt te willen inbinden, zijn houding daartegenover be paald heeft. De Echo de Paris verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche industrieele partij na Paschen zal samenkomen om een nieuw vergoedings plan te onderzoeken, evenals de manier, Waarop de Fransche en de Belgische indus trie deel aan de Duitsche zou kunnen nemen Tegelijk hiermee komt de kwestie van Frankrijks veiligheid weer naar voren. Men spreekt van een mogelijk Fransch-Britsch- Belgisch verbond, waartegen het Poolsch- Tsjechisch-Roemeensch verbond zou op wegen, waartoe Griekenland zou kunnen toetreden. Het eerste zou het gezag van den Volken bond vooral kunnen steunen. De houding door Amerika jegens het Duit sche voorstel aangenomen, vindt hier1 alge meenen bijval. Op het stuk van de terugbe taling der bezettingskosten schijnt Amerika Zich te willen schikken, in zoover het zou goedvinden, dat het milliard goudmark, dat het verlangt ui 12 annuïteiten op de volgen de Duitsche stortingen wordt uitbetaald, weliswaar zonder aftrek der 80 milliard, die de waarde der in beslag genomen Duitsche schepen vertegenwoordigt, maar met ver mindering der 55 tot 59 millioen die gelijk staan met de in de Unie in beslag genomen papiermark en materiaal. De meening te Londen. Het nieuwste plan tot beveiliging van Frankrijk, door Wilson Harris in de „Daily News" ten doop gehouden en door vele li beralen begunstigd, houdt wel de gemoede ren bezig, maar heeft verre van een unaniem welwillende pers. Loucheur's laatste rede gaat in dezelfde richting, maar volgens Harris te ver. Deze is echter niet overtuigend in zijn betoog waarom. Want Loucheur wijst als hij politieke en occonomische losmaking vanseen gedemilitariseerde Rijnprovincie vanDuitsch- land af. Dat men te Londen veel te genstanders tegen dit plan vindt, komt niet alleen, omdat men vermoedt dat Duitsch land er in geen geval in treden zal en omdat men het daarin gelijk geeft. Stemmen uit Duitschland doen alreeds onderstellen dat t plan daar tegenstand te verwachten heeft. Een der voornaamste redenen is de gedachte dat het kwetsend voor het gezag van den Vol kenbond zou zijn wanneer deze zich met a dergelijke regeling inliet. De Volkenbond is er om onder de naties door onderling garantie samen eving zonder oorlog mogelijk t: maken, niet om op deze wijze als politie te fungeeren over een stuk g ondgebied dat zonder veel recht aan de volle souvereiniteit van het rijk waartoe het behoort, onttrokken wordt. Voo: het overige hoort men vrij verspreid de meeting d t de Franschi Fers is, haar lezers op te voeden tot het inzicht dat de afloop van het Roeravontuur heel wat minder gunstig is dan hun voor~espiegeld is. Wat de Engelsche regeering betreft, Mac Neill heeft Maandag in het Lagerhuis een weer vrij zieligen in-iruk gemaakt. De regeermg is niet gelukkig dat ij in dez tijd doo; zoo n figuur ver egenwoordigd moet worden. Zijn omschrijving van de Fransche positie rond om de Britsche zone, zijn bewering dat de vr' heid van verkeer bestaat behalve °P een paar uitgelezen^punten, wekte den lachj lust dien ij ve diende. INDRUKKEN UIT HET ROERGEBIED. De Zweedsche journalist Gösta Erlandson geeft in het Berl. Tagebl. indrukken uit het Roergebied weer. Daarin vertelt hij ook van een gesprek met een ^rbeidersleider, die o.a. zeide „Als één man staan alle arbeiders aan de Roer achter de regeering. Wij zijn dankbaar voor den moreelen steun, dien wij uit Berlijn krijgen. Hoe de toestand is, kan ik het best kenschetsen met de verzeke ring, dat zelfs de Poolsche arbeiders aan de Roer, een honderdduizend, met hart en ziel deelnemen aan het lijdelijk verzet tegen e indringers." Op de vraag van den journalist of het Frankrijk mettertijd zou lukken de steen kool, waarom het te doen heet, machtig te worden, antwoordde diens zegsman „Met tertijd misschien maar ik betwijfel het De Franschen zouden tenminste drie jaar noodig hebben om zich met de organisatie van het mijnstelsel vertrouwd te maken en voor de exploitatie van de mijnen zijn 500,000 mijn werkers noodig. Die kan Frankrijk niet stu ren en als het c'at wèl kon, zouden deze ar beiders geen woning hebben. Thans reeds is de woningnood aan de Roer, het dichtst bevolkte gebie v Europa, ongehoord, vooral tengevolge van de verplichte kolen- leveringen, die tot een sterke vermeerdering van het aantal mijnwerkers heeft geleid, en laatstelijk vi de bezetting. „Indien het Frankrijk inderdaad om scha devergoeding te doen is, moet het oogmerk van den inval dan ook volslagen mislukt worden 'genoemd." HET SOCIALISATIEPROBLEEM IN ENGELAND. Ongeveer alle bladen bevatten artikelen over de motie van Snowden betreffende de rel idelijke socialisatie der productie en ver- deelingsmiddelen, die heden in het Lager huis ter sprake komt. Het blijkt, dat hoewel men de macht van de arbeidersbeweging gering schat, de bladen toch een open oog hebben voor dz'mogelijkheden in de toekomst. De Morning Post noemt Snowden een theoreticus, die geen kijk heeft op de prac- tische moeilijkheden en die tevens zijn tegen standers beschouwt als egoïsten of schijnhei ligen. Het blad verklaart verder, dat het Snowden's bedoeling is alle arbeiders, die nog niet 'gelooven in het communisme toch voor zijn motie te laten stemmen en op een hoop te drijven. Naar aanleiding van de motie van Mond, die verreikende regelingen in uitzicht stelt tot het herstel van sociale tekortkomingen zegt het blad nog, dat er feitelijk weinig verschil bestaat tusschen een capitulatie van het liberalisme en de idealen der socialisten. Daarentegen zegt de Daily Herald, dat zij, die den tegenwoordigen staat der dingen ver dedigen, voorbij zien, dat er een revolutie der geesten heeft plaats gehad, die het mok kend genoegen nemen met de toestanden van de 19e eeuw heeft doen verdwijnen en ten gevolge had, dat men zich bij die toestanden onder geen beding meer kan neerleggen. Het kapitalisme wordt aangevallen omdat het met in staat is, de toegezegde evolutie te weeg te brengen. Het zijn de tegenstanders van Snowden's motie, die de theoretici zijn en die de omwenteling in de geesten der vol ken en in die der geestelijke en intellectueele leiders misverstaan. Toch winnen die leiders gestadig aan aanhangers, zelfs onder de ka pitalisten. De Manchester Guardian vestigt de aan dacht op het feit, dat elk Lagerhuis ten slotte min of meer socialistische wetten heeft aange nomen en is van meening, dat als de arbei derspartij eens aan het roer kwam, Engeland evengoed als thans, die lieden hun eigen zaken zou laten regelen, behoudens dan natuurlijk als zij de zaken in den war stuurden. Het verschil ligt hierin, dat de arbeiderspartij de sociahsat.e der productiemiddelen op den voorgrond stelt, terwijl Conservatieven en Liberalen niet van staatsinmenging willen hooren tot de noodzaak daarvan zich onweer sprekelijk opdringt. DE VERKIEZINGEN IN ZUID-SLAVIË. Volgens den definitieven uitslag bij de ver kiezingen voor het parlement hebben de ra dicalen (partij van Pasjits) 120 zetels gekregen de partij van Radits 70, de democraten 50, de clericalen 22, de Mohammedanen uit Bosnië 18, de Servische agrariërs 9, de Duit sche minderheidspartij 6, de Roemeensche minderheidspartij 1, de sociaaldemoraten 3. De overige zetels zijn toegevallen aan lie den, die niet tot een bepaalde partij behooren. De radicale partij van Profits, de communis ten en de republikeinen behaalden geen enke- len zetel. Het nieuwe Skoepstjina zal op 18 April te Belgrado bijeenkomen. De bladen als Narodm Listy, Venkof, Cesko-Slovenska Republika en Lidovi Listy houden zich bezig met de verkiezingen in Zuid-Slavië. Zij constateeren dat het ten spijt van de versnippering der partijen mogelijk zal zijn een sterk meerderheids- blok te vormen. De Venkof betreurt de verzwakking van het boerenelement welke het gevolg is van het uittreden van Komadmikof uit die partij. De Lidovi Listy betuigt vóldoening over het succes dat door de katholieke Stavenen is behaald. Het blad hoopt, dat ook met het oog op dit succes de grondwet zal worden herzien in minder centralischen zin, dan waarin zij thans is opgesteld. De Cesko-Slovenska betreurt het, dat de Slowakken van Zuid-Hongarije, door gestemd te hebben voor Protits, in het ge heel niet vertegenwoordigd zullen zijn in het nieuwe parlement, terwijl daarentegen de Duitschers door verscheiden afgevaar digden vertegenwoordigd zullen zijn. DE TURKSCHE VREDESVOOR WAARDEN. Heden zullen, onder voorzitterschap van Lord Curzon, de Engelsche, Italiaansche en Fransche deskundigen beginnen met het t der zoek van de Turksche vredesvoor stellen. De bijeenkomsten zullen in het ministerie van buitenlandsche zaken wor den gehouden. I Op de agenda staan o.a. vraagstukken j betrekking hebbende op financieele- en handelsvraagstukken, eenige grensregelin gen van ondergeschikt belang en de status der vreemdeling in Turkije. Zooals bekend is hebben deze besprekin gen slechts een voorloopig karakter, omdat zij ten doel hebben tusschen de geallieerden de Turksche tegenvoorstellen te onder zoeken en onderling tot een overeenstem ming te komen omtrent het antwoord, dat aan Angora moet worden gegeven. In het Lagerhuis zeide Bonar Law Maan dagavond, dat hij er niet aan twijfelde of de geallieerden zouden, evenals totdusverre, het onderling eens zijn en ten opzichte van het Turksche vraagstuk in nauwe samen werking handelen. In antwoord op de herhaalde stappen van de hooge commissarissen der geallieerden betreffende het, ook nog na het teekenen van den vrede, inschrijven van de buitenland sche naamlooze vennootschappen, die in Turkije werken, heeft Adnan Bey geant woord dat geen compensatie kan worden verleend van den eisch, dat deze naaml. vennootschappen in haar verkeer met de Turksche autoriteiten en haar cliënten in Turkije zich van de Turksche taal zdllen bedienen. De plaatselijke autoriteiten hebben op dracht het werken te verhinderen van alle naaml. vennootschappen in Turkije die aan die voorschriften niet voldoen. •UIT DE VER. sfATEN. Tot dusver ontvingen de militairen die voor den vliegdienst werden opgeleid 100 dollar 's maands. Door een beslissing van het Opper ste Gerechtshof is nu uitgemaakt, dat deze leerlingvliegers voortaan op die hooge soldij geen recht meer kunnen laten gelden. Op een te New York in het Madison Square Gardengebouw gehouden vergadering heeft senator Borah gepleit voor de erkenning van de sowjet-regeenng door de Ver. Staten. De attorney-general Daugherty, die zich bij het reisgezelschap van president Harding in Florida bevindt, heeft verklaard, dat Har ding de candidaat van de Republikeinsche partij zal zijn bij de komende verkiezing voor het Presidentschap. Deze verklaring van Daugherty welke door een correspondent te Miami (Florida) van de Chicago Tribune was overgeseind kan worden beschouwd als de officieele be vestiging der voorspellingen, reeds te voren door hooggeplaatste Amerikaansche regee- ringsmannen uitgesproken. Ook omtrent de hoofdpunten van het program, waarmee de Republikeinsche partij de verkiezingen zal ingaan, weet Daugherty al iets te melden zij zullen de volgende zijn belastingherziening, de toepassing der wet en de handhaving van orde en rust, net be heer van het dept. van justitie handhaving van het recht van de Ver. Staten om zichzelf te besturen zonder inmenging of raadgeving van andere mogendheden. Uit Washington wordt aan een blad te Chicago gemeld, dat president Harding spoedig voorstellen zal doen nopens nieuwe internationale regelen voor het gebruik van draadlooze telegrafie en luchtvaartuigen. Tot toetreding tot die regelen zouden de volgende landen worden uitgenoodigd En geland, Frankrijk, Italië, Japan en Nederland. In verband met het bovenstaande heeft het dept. van Staat de adviezen in studie ge nomen, over de zaak uitgebracht door den Amerikaanschen jurist John Bassett Moore, die rechter is in het Hof van Internationale Justitie in Den Haag. De secretaris van Staat, Hughes, over- weegt of over de cjuaestie een conferentie te Washington zal worden bijeengeroepen. Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van de gruweldaden te Mer Rouge, in den staat Louisiana, waar twee bewoners van het plaatsje door onbekend gebleven lieden waren ontvoerd, gemarteld en gedood. Het algemeene gevoelen was, dat de plaatse lijke autoriteiten van de Ku-Klux-Klan hier achter zaten, en de vermoedelijke daders autoriteiten in gemeentebestuur en justi tie van Mer Rouge en aangrenzende plaatsjes werden met name genoemd en ook voor den rechter gebracht. De moord van de twee lieden had n.l. niet alleen in den staat Louisi- ania maar vooral in de Ver* St* de grootste opwinding veroorzaakt én de openbare meening ten zeerste jegens de Ku-Kiux- Klan verbitterd. De gouverneur van Louisia- nia en de attorney-general van den staat verklaarden, dat zij niet zouden rusten voor en aleer de daders van den martelmoord te Mer Rouge zouden zijn gevonden, veroor deeld en gevonnist. De vermoedelijke daders werden dan ook niet alleen opgespoord, maar ook voor den rechter gebracht* Maar nu bleek hoe geweldig diep de schrik voor wraak nemingen door de Ku-Klux-Klan er in de streek van Mer Rouge inzit. Reeds toen de jury moest worden saamgesteld, stond het vrijwel vast dat er van een in, staat van be schuldigingstelling (die aan elke veroordee ling moest voorafgaan) geen sprake zou .kun nen zijn. Immers de jury bestond uit 10 leden van de K.-K.-K-, vijf personen die, hoewel niet zelf lid, toch met de K.-K.-K. sympathiseerden eri vijf personen die als neutraal konden worden beschouwd. Er is dan ook geen in staat van beschuldiging stelling uitgesproken en d: jury constatee.de, dat de „betreurenswaardige misdaden door gemaskerde en in lakens gehulde mannen gepleegd, geen voldoenden grond leverden om iemand in het bijzonder van moord te be schuldigen. !De attorney-general van den staat neett nu tegen de K.-K.-K.-lieden geen ander strijdmiddel me:r dan .ervolgmg wegens het dragen van verboden wapenen. Wegens herhaalde vechtpartijen in verschillende hoogescholen te Boedapest zijn nu alle lessen aan de universiteit gestaakt. Er wordt verwacht, dat Jackowski, de vroegere leider van de Duitsche afdeeling aan het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken, benoemd zal worden tot gezant van Polen te Berlijn. Een Fransch draadloos telegram meldt, dat de Fransche Academie van wetenschap pen bericht ontvangen heeft, dat er in Li- magne in Frankrijk petroleum is aangeboord. Er zijn groote hoeveelheden olie met een petroleum-gehalte van 22 pet. gevonden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de Portugeesche ministers van onderwijs, arbeid en kolomen een verzoek om ontslag hebben ingediend. Men verwacht, dat het geheele kabinet zal aftreden. Het heeft de aandacht getrokken, dat een aantal speurders van Scotland Yard (het hoofdbureau van politie in Londen) en ver schillende ambtenaren van 't hoofdbureau van politie met automatische pistolen zijn ge wapend. Naar verluidt is dit geschied naar aanleiding van dreigbrieven, die na de jongste inhechtenisneming van Ieren in Engeland in Scotland Yard zijn ontvangen. In Engeland blijven ontploffingen in vulkachels aan de orde van den dag. Zondag avond is er weer een uit elkaar gesprongen m de eetkamer van den advokaat Edward Gaw- ne Roscoe in Bayswater Hill te Londen. Hij zelf werd aan het been gewond en in de ka mer werd veel schade aangericht. De advo kaat kreeg den indruk als van het springen van een bom bij een luchtbombardement, zei hij. De staking in het Opper-Silezische nijverheid, ontstaan door het ontslag van een aantal communistische bedrijfsraden, duurt voort. Het conflict dreigt zich uit te breiden, doordien de directie van de Borsig- fabrieken het ontslag van alle arbeiders die binnen drie dagen het werk niet hervatten, aankondigt. Het lijdelijk verzet van het post-, tele graaf- en telefoonpersoneel in Weenen is gisteren krachtiger geworden, wat zich, vooral nu de jaarbeurs begonnen is, sterk doet gevoelen. De voorzitter van de Kamer heeft zijn bemiddeling aangeboden, over welk aanbod nog niet is beslist. Van heden af staakt ook het personeel van de Joodsche kerken wegens looneischen. Het Noorsche parlement heeft met 5? tegen 53 stemmen het regeeringsvoorstel om het invoerverbod van wijn met een ge deelte van meer dan 14% alcohol in te trek ken, goedgekeurd. WIJZIGING DER KIESWET, PROVIN CIALE WET EN GEMEENTEWET [Memorie van Antwoord.) In zijn Memorie van Antwoord op het voorloopige verslag der Tweede Kamer over bovengenoemd wetsontwerp zegt de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, dat de regeering heeft gestreefd naar een stelsel, dat aan den eenen kant zou verwezenlijken dé door de Grondwet voorgeschreven even redige vertegenwoordiging en aan den an deren kant het provinciaal verband tot zijn recht zou doen komen. Of uit een oogpunt der evenredigheid een verdeeling van 25 zetels in eens over het ge heele land de voorkeur zou verdienen boven een verdeeling van 12 en van 13 zetels is twijfelachtig. Bij verdeelinz der 25 zetels ineens zal iedere partij slechts tweemaal een overschot hebben doch dan is het vrij zeker, dat het telkenmale dezelfde partijen zullen zijn, die de goede en de kwade kans zullen treffen, omdat de verdeeling van het tweede 25-tal vrijwel een doublure zal rijn van die van het eerste 25-tal drie jaar te voren. Van het voorgedragen stelsel kan men zeggen dat het dwingt tot overleg tusschen provinciën slechts daar, waar de sterkte eener partij het onvermijdelijk maakt, dat het voor het overige voor iedere provincie de vrijheid laat om binnen het kiesgebied af zonderlijk op te treden, waarnaast de moge lijkheid staat om met andere samen te gaan ten slotte dat het door de beperking van' een kiesgebied tot maximum vier provinciën een wal van beteekenis opwerpt tegen stroo mingen in een partij om cfe verkiezing van uit een centraal punt te beheerschen. De Regeering vereenigt zich met het ge voelen van die leden, welke meenen, dat van ongrondwettigheid van het voorge dragen stelsel geen sprake is. Ai is in den laatsten tijd bij verkiezingen hier te lande de practijk geweest, dat het geheele kiezers korps aan de verkiezing deelnam, art. 92 der Grondwet verbiedt geenszins van die practijk af te wijken en voor deze verkie zingen telkens de helft van het kiezerscorps dit doet. De minister moet toegeven, dat de ver schillen tusschen de voor vergelijking in aanmerking komende provinciën ook in het thans voorgedragen ontwerp nog zoo groot zijn, dat het aannemen van een verschil lende stemwaarde alleszins gerechtvaardigd is. Mitsdien is in het ontwerp een aanvulling in dien geest aangebracht met overneming van de verhoudingscijfers uit het vroegere ontwerp, vermenigvuldigd met 10, wat ver eenvoudiging mogelijk maakt in de rege ling van de vaststelling van den uitslag der verkiezing. Dat de kleine partijen in de Eerste Kamer geen zetel zullen bezetten is uitvloeisel van de grondwettelijke bepaling, dat de ver kiezing der 50 leden zal geschieden in twee helften. Er zal dus geen plaats zijn te vin den voor partijen, die in de Tweede Kamer niet ten minste drie of vier leden hebben. Aan het verlangen om het minimum voor het verkrijgen van een restzetel te verlagen is de Regeering bereid tegemoet te komen. Zij stelt voor, dit van 75 pet. tot 50 pet. van den kiesdeeler te verlagen. Dit ontweip biedt geen gelegenheid de kwestie van aen stemplicht tot oplossing t brengen. Een nota van wijzigingen is bij deze memo rie gevoegd. (Naat eene Engelsche vertelling.) XIII. De vrees voor moord had mij sedert Ellen's v]ccht overal vervolgd. Die vrees had zich nu eens meer, dan weer minder doen gevoelen, en alhoewel ik haar moedig had bestreden, had zij zich telkens aan m ij opgedrongen. Niettegenstaande de feiten tegen Ellen pleit ten, had ik het steeds voor waarschijnlijker gehouden dat Ellen gestorven was. of zich aan zelfmoord had schtüdig gemaakt, dan dat zij haar troost in schande zou hebben gezocht, Ik had meermalen gebeden dat zy liever ge storven mocht zijn, dan de schuldige boeleer ster van Wenford. En toch, alhoewel ik dikwerf zoo dnoht en bad en aan Ellen's onschuld bleef gelooven, fluisterde de stem der rede mij op andere oogenbliikken een andere taal in de ooren, en ging ik onder haar schande gebukt. Maar nu mijn vrouw mij deelgenoot van haar argwaan had gemaakt, had er bij mij in de eerste oogenblikken na haar bekentenis een plotselinge» ommekeer plaats. Ellen's schuldige vlucht met Wenford, Gods weiten onder den voet getreden, haar reinheid en eer geschandvlekt; alles was beter dan een plotselinge, onvoorziene dood, dan een lafhar tige moord in het geheim op haar gepleegd. Gij meent dus dal zij dood is, Maryl Ja, antwoordde zij. Dan zult gij mij tevens zeggen waarom gij dat denkt? zeide ik, van heden af moet er/geen half vertrouwen meer tusschen ons bestaan! Canut, ik zal ihet u zeggen. Zij klemde zich vaster aan mijn borst, als voelde zij zich beter beschermd in mijn armen, en als vreesde zij, haar bekentenis met haar eigen leven te zullen beproeven. Haar slem beefde eerst, maar werd krach tiger naarmate zij zich meer opwond; zij klonk eindelijk vast en moedig. Vol verontwaardiging sprak zij: Canut, ik geloof dat zij dood is. Ik heb nooit iemand ontmoet die ik minder in slaat acht huwelijksbanden te breken en de -be scherming van haar echigenoot te ontvlieden. Ik geloof het om twee oorzaken: ten eersle, omdat mijn broeder door haar dood zijn vrijheid herkreeg; ten tweede, omdat mijn broeder altijd zoo begeerlijk naar rijkdom is geweest, dat ik hem in staat acht eik middel te baat te nemen om de hinderpalen te over winnen die zijn go torst in den weg .slaan. Jaren geleden, toen i hem meer vertrouwde en minder vreesde, verkocht hij zijn ziel voor geld; Hy moge begeerlijk zijn, Mary ik heb

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5