Drankbestrijding. RECHTSZAKEN KUNST EN KENNIS. 8EMENSD NIEUWS, LANDBOUW EN VISSCHERIJ ORDE EN ARBEID, HET WONINGVRAAGSTUK IN ENGE LAND. ENGELAND EN HET PROCES TEGEN DE RUSSISCHE GEESTELIJKEN. VAM ONZE föpRAADLOOZC TELEFOON Algemeene krachtige actie voor de „Kruis- lani r". DE ZOMERTIJD. Groote moeilijkheden in geval van afschaffing. Het antwoord van den minister van Bin- aenlandsche Zaken op de vraag van den heer De Vos van Steenwij k, betreffende vervroe ging van den wettelijken tijd met een uur, luidt als volgt Gelijk bekend, placht de regeering, waar het gold de vaststelling van het begin en het einde van den zomertijd, vooral rekening 'te houden met de eischen van het inter nationaal spoorwegverkeer. Thans bestaat nog geen zekerheid welke die eischen zullen zijn en in afwachting daarvan is het onmoge lijk een beslissing te nemen. Overigens mag er zeker wel de aandacht op gevestigd worden, 1 dat nu een initiatief-voorstel tot afschaffing van den zomertijd ter tafel ligt van de Eerste Kamer, het voor de regeering wel moeilijk is een beslissing te nemen. Immers mocht dit voorstel wet worden, dan zou daarmee een eventueel Koninklijk besluit tot instel ling van den zomertijd automatisch onge daan gemaakt zijn, wat tot groote moei lijkheden met name voor het spoorwegver keer zou leiden. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. De Romeinsche correspondent van De Tijd meldt, dat onder de te Rome verblijf houdende Nederlanders een comité opge richt is, met het doel bijdragen in te zenden voor het nationaal huldeblijk aan de Koningin ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum. Voorzitter van het comi is WMEiedderus, consul-generaal der Nederlanden te Rome, leden zijn mgr. dr. A. Hensen, directeur van het Ned. Hist. Instituut, de heer Marcel'de Jongh, ingenieur, mgr. dr. B. Eras., penning meester is de heer Pennington-de Jongh secretaMsis pater F. Huisman, vertegenwo diger van het Algemeen Ned. Verbond te Ro- De gezanten van Nederland bij de Italiaan- sche regeering en bij den H. Stoel is verzocht het eerelidmaatschap van het comité te aan- vaarden. Te Milaan, Genua, Turijn, Venetië tn Napels zullen afdeelinge van het comité worden opger.cht. njDELIJK INVOERVERBOD VAN SCHOENEN. De Nederlansche Kamer van Koophandel voor Duitscbland heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zijn verzoekt, iet daarheen te willen leiden, sdat het door de egeering vastgestelde invoerverbod op scjhoenen niet tot stand kome, en in geval men hiertoe niet zou kunnen besluiten de beslissing in elk geval uit te stellen, totdat te overzien is, in welke richting de Duitsche concurrentie capiciteit zich ontwikkelt, JAARVERGADERING VAN SOBRIëTAS. De J larvergadering van Sobriëtas met de iToorziiters en Secretarissen der Diocesane Bonden en Secties zal gehouden worden in het Centr. Bureau te 's Bosch, Dinsdag April a.s. Behalve het Jaarverslag van den Secretaris, het Financieel verslag en de Begrooting van den Penningmeester, komen neg verschillen de voorstellen aan de orde, o. m. eene krach tige actie voor de Kruisbanier, de mede werking der Geestelijkheid, het bevorderen der geheelonthouding bij 't aannemen van nieuwe leden beneden 21-jarigen leeftijd, het inrichten van een reizend Drankweermuseum van Sobriëtas. KORT PROGRAM VAN SOBRIËTAS. 1923. Door het Fed. Bestuur van Sobriëtas werd, na overleg met de Dioc. Bondsbesturen en de Perscommissie, een kort program van studie en actie voor heel de Roomsche Drankweer vastgesteld. Door het volgen van dit program zal de katholieke drankbestrijding m ons land ten zeerste winnen aan diepte en kracht van be weging, daar een meer doelbewuste en ge concentreerde strijd het gevolg daarvan zal zijn. Zoowel het Fed. Bestuur als de Hoofdbe sturen der Dioc. Bonden en Sectie's en Com- nissie's zullen met het Centr. Bureau en de Redacties der verschillende Sobriëtas-perio- dieken hun bijzondere aandacht wijden aan de afgekondigde programmapunten en in on derlinge weloverwogen samenwerking deze oestudeeren en trachten te verwezenlijken. Bezuldenhouf begonnen. Wat dat betee- kent, zoon verhuizing, blijkt wel hieruit, dat dien dag al zeven groote verhuiswagens weggereden zijn, en men nu nog niet op de helft is. Maar toch hoopt men Dinsdag met de geheele verhuizing klaar te komen. en de regeenngspersonen woraen nauwseung bewaakt, terwijl deze heeren zelf onder voort durende bewaking van geheime politie staan, waartoe ook detectives uit Dublin zijn gezon den, omdat die de Iersche samenzweerders, beter kennen. LONDEN, 20 Maart Uit het verslag om trent de woningtelling in Engeland blij kt o.a., dat te Londen slechts 38 pet. der bevolking een huis voor zich alleen heeft 32 pct.leeft met 2 gezinnen in 1 huis en 30 pet met 3 gezinnen in een huis. 683 duizend menschen in Lon den hebben slechts een vertrek voor 2 pep sonen. In de noordelijke industrie-streken, vooral te Glasgow is de toestand nog slechter. HET CONFLICT IN HET ENGELSCHE BOUWBEDRIJF. LONDEN, 20 Maart. De onderhandelin gen tusschen werkgevers en werknemers it de bouwvakken zijn heden mislukt ten ge volge van den uitslag van het referendum onder de arbeiders, waarvan de uitslaj 42,506 voor en 140,952 tegen aanvaarding der werkgevers-voorstellen was. Deze meer derheid is voldoende om het vakvereem- gingsbestuur te rechtvaardigen de staking uit te roepen na afloop van den termijn dcJ huidige arbeidsvoorwaarden, n.l. 31 Maart DE STAKINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 20 Maart. Behalve de stakin gen der landarbeiders, der mijnwerkers en der bouwvakarbeiders dreigt nu ook Don derdag in Dundee een staking van de Jute- arbeiders uit te breken in verband met de voorgenomen loonsverlaging. LONDEN, 20 Maart. Bij het beantwoor den van den aartsbisschop van Canterbury, die zijn bezorgdheid uitsprak over de ar restatie en het a.s. proces tegen den aarts bisschop van St. Petersburg en 15 priesters, vermeld in het telegram van 15 dezer, zeide Curzon, dat het proces werd uitgesteld toi 21 Maart. Er was reden om te gelooven,-Uat het werkelijke doel van het proces was hef verschaffen van materiaal voor anti-Christe lijke betoogingen op Paschen. Aan den En- gelschen zaakgelastigde te Moskou was last gegeven, zijn vertoogen ten behoeve van di gevangenen voort te zetten en de Engelsche regeering zou allen invloed, dien zij kon uit oefenen, te hunnen bate aanwenden. H. J. MELIS f. Te Rotterdam is, meldt het „Vad." overle den, 77 jaar oud, de schilder H. J. Melis, geboren te Sas van Gent. Eerst was vooral het landschap zijn genre, later legde hij zich meer op het figuur en het binnenhuis toe. Herhaaldelijk werd zijn werk bekroond. Hij verkocht veel in het buiten land. BRANDSTICHTENDE BOEFJES. Als verdacht van brandstichting in Af heidegronden, gelegen nabij- de Woeste Hoeve, tusschen Arnhem en Apeldoorn, zijn door de Apeldoornsche politie twee 16- jarige jongens uit Eerbeek en Loenen ge arresteerd. Een dezer heeft reeds zijn schuld bekend aan de daad, waardoor 8 H.A. heidegrond, deels aan de gemeente Apeldoorn, deels aan Baron Delcourt toebehoorende, werden vernield. BRANDBLUSCHAPPARAAT EN SCHUNDOODPISTOOL. De minister van Justitie stelt bij de hoof den van plaatselijke politie in Nederland, een onderzoek in naar de aanwezigheid van een toestel, blijkbaar in den handel ge bracht als brandbluschapparaat, doch dat tevens zou kunnen dienen tot het geduren- do korten tijd bedwelmen van personen. Het uit Duitschland geïmporteerde toestel heeft het voorkomen van een revolver en is 39 c.M. lang; in persberichten van Juni van het vorig jaar zou o.a. medegedeeld zijn, dat een schot op den buik geriqht, het slacht offer voor ruim 20 minuten in zwijm doet vallen. De minister is aanvankelijk van meening, dat deze apparaten als z.g. schijndoodpistool vallen onder de bepalingen der Vuurwapen- wet. VERGIFTIGING VAN HONDEN EN KATTEN. Aangaande de onlangs door ons vermeldt vergiftiging van honden eri katten in de ge meente Voorst (Geld.), wordt vanwege het secretariaat van de Vereeniging tot bescher ming van dieren medegedeeld, dat blijkens eenige gevonden resten de vergiftiging ge schied moet zijn door voedsel dat strychi- ne bevatte. Het onderzoek van justitie en marechaussee heeft niet tot ontdekking van de daders kunnen leiden, maar heeft in ieder geval tot gevolg gehad dat de vergiftigings- gevallen zich in de laatste weken nfet her haald hebben. DE ECHTGENOQTE VAN DEN EX- KEIZER. Een „offlcieele" mededeeling van „Huize Doorn" meldt, dat de echtgenoote van den ex-keizer aan het einde dezer week" met haar drie kinderen van Doorn naar haar be zitting het slot Sabor in SUezië zal afreizen om bij haar twee oudste zoons het Paasch- en Pinksterfeest door te brengen en om te zorgen, dat haar drie kinderen, die op Doorn wonen, niet aan hun vaderland ontwennen. Na Pinksteren keert zij spoedig op Huiz. Doorn terug. Van een reis naar Korfoe is geen sprake. nende, al te gauw het ergste van hem heb gedacht? Alles is duister tan ons heen; maar laai ons het oordeel nog opschorsen. Maar, gij vreest, gij twijfelt? Ik verontrust mij meer dan ooit ovei Ellen, Mary, zeide ilk. Ik ben het aan haar en aan mijne eigene rust verplicht, haar op W sporen. Ja.... dat moet gij doen, fluisterde Mary. Als die man onschuldig Is, zal hy mij later danken, dnt»ik het geheim heb uitge- vorsoht; a's hij schuldig is en zijn schuld heeft willen uitwisschen door den goeden naam van zijn slachtoffer te bezwalken, ver dient hij ons medelijden niet, en is hij ta gevaarlijk om te leven. Neen... neen... gij moet hem sparen, als het zoo ver is, Canut, zeide zij; gij kunt uw vrouw toch niet aan Ellen opofferen. De laatste woorden van Ellen waren, dat zij „door nevelen was ingesloten." Ik zal niet rusten eer ik mij een weg gebaand heb, en door die nevelen heen, tol haar of tot haar graf ben doorgedrongen. Als wij ons allen weder in het heldere zonlicht verheu gen, is het nog tijd genoeg om te bedenken, in hoeverre wij dien man genade zullen schenken. UIT HET LAGERHUIS. LONDEN, 20 Maart. Men had veel be- lan» gesteld in de motie, die Snowden van daag in de middagzitting indiende, strekkende tot het vervangen van het particulier door het staatsinitiatief in alle zaken, de productie betreffende, gezien de mislukking van het kapitalistische stelsel. Met het oog op het belang van de aangelegenheid en de onmoge lijkheid om die af te doen in een korte verga dering, stemde Bonar Law toe in het geven van gelegenheid tot nadere bespreking van die motie na Paschen. Dan zal worden gestemd over de motie, waar,tegen de liberalen, de na- tionaal-liberalen en de aanhangers van de regeering waarschijnlijk vereenigd zullen zijn. IERLAND. DUBLIN, 20 Maart. Bij het beantwoorden van een vraag over de deportaties, die onlangs hebben plaats gehad, zeide president Cotgrave vanavond in de Dail Eireann, dat de vrij- taatsche regeering van plan was, de recht vaardige en billijke beloften te houden, die zij aan de Engelsche regeering had gegeven, om de gedeporteerden niet te vervolgen zon der haar toestemming en hun beroep op de commissie van advies toe te staan. DE IERSCHE OPSTANDELINGEN IN ENGELAND. LONDEN, 20 Maart. Het hoofdbureau de Londensche politie heeft een waarschuwing gezonden aan alle gasfabrieken, electrische centrales enz. te Londen en omgeving om op hun hoede te zijn tegen aanslagen van de zijde van Iersche republikeinen. Deze zouden n.l. uit weerwraak tegen de uitlevering van verdachte Iersche rebellen door Engeland voornemens zijn aanslagen te plegen. Ook openbare gebouwen te Lon den en de woningen van hooge ambtenaren DUSSELDORF, 20 Maart. Twee kolen- treinen zijn gisteren naar Nederland ver trokken. De Fransch-Belgische d.rectie der spoorwegen in het bezette gebied is in wer king getreden. DUSSELDORF, 20 Maart. (Belga). De teekeneii, die duidelijk op een ontspanning wijzen, blijver; aanhouden. De betrekkingen tusschen de belettende autoriteiten en troe pen en c'e Duit'che bevolking worden aan zienlijk beter. Ook met de ambtenaren wor den de betrekkingen meer en gemakkelijker. De regeeringspresident te Munster heeft aan de ambtenaren in het Roerbekken nieuwe instructies gegeven, waarbij zij worden ge machtigd, betrekkingen met de bezettings overheid te onderhouden, op voorwaarde, dat zij hem daarvan vooraf rekenschap af leggen. Het laden van cokes is vandaag be gonnen op een nieuwe opslagplaats, geopend bij de firma Blumenthal. BERLIJN, 20 Maart. De Berliner Lokal Anzeiger verneemt uit Essen, dat de Fransche bezettingsoverheid nog eenige bankdirec teuren als gijzelaars in hechtenis heeft ge nomen. Volgens meedeelingen uit Fransche bron zijn de bankiers in hechtenis genomen om zeker te zijn van het innen van de boete, welke Essen zal worden opgelegd als de moor denaars van Schmidt niet ontdekt worden. Doorvoering der wenscheo van het So- iriëtas-Congres van 1920 nl. 1. Samenwerking der R.K. Drankweer met de R.K. Stands- en Vakorganisaties en uidere R.K. Vereenigingen. 2. Alcoholvrij vergaderen of droogleg gen van het R.K. Ver enigingsleven. 3. Het bevorderen van maatregelen door de gemeentelijke autoriteiten tot bestrijding van het drankmisbruik. 4. Het uitbreiden der Jeugdorganisatie van Sobriëtas, vooral door het oprichten en deugdelijker inrichten van Jongens- en Meis jesbonden. 1. De „Kruisbanier" in elk drankbestrij- lersgezin. 2. Het abonnementsgeld opgesloten in ie contributie. 3. Aanwerven van abonné's buiten drank- Vestrijderskringen. 4. Colportage met de „Kruisbanier" DE AANSLAG OP SMEETS. KEULEN, 20 Maart. Het verdere onder zoek naar den aanrander van Smeets heeft ook tot dusver nog geen resultaat opgele verd. Een jonge man, die ervan verdacht werd, moest weer worden vrijgelaten, aan gezien hij ep niet voor in aanmerking komt. In den toestand van Smeets is dusver geen verandering gekomen. Maar wat zou het hem gebaat hebben? Het geld zou alsdan in de hamden van de Rays zijn gekomen, en hij was toen op Lelty Ray verHefd. Als ik Wenford gehuwd had, zou Lelty aanstonds zijn vrouw gewor den rijn. Men praatte in het dorp reeds over die vrijage, toen ik Wenford verzekerde dat ik hem niet zou kunnen beminnen. En toen Zij zweeg, en werd nog bleeker, de uit drukking vam haar gelaat veronrustte mij; ik verweet mij, da-t ik haar zoo geduldig aan hoorde, en toch hield een onweerstaan bare macht mij aan hare lippen ge boeid. En toen waagde hij een aanslag op mijn leven; hij' poogde mij te dooden, door mijn zenuwachligen angst op te wekken, en toen dat niet gelukte, trachtte hij mij te ver giftigen. Dat is niet mogelijk, Mary. Hij was nooit zulk een deugniet; gij moet'u daarin bedrogen hebben. Dat poogde Janet mij eveneens te doen gek) oven toen mijn argwaan was opge wekt; toen ik haar mijn angst bekend had, en zij mij er mee uitgelachen had. Toen was ik overtuigd, dat mijn echtgenoot door Her- bert vermoord was, en dat mijn leven in ge vaar verkeerde nu hij Letty Ray verlangde te trouwen. Ik wist dat hij valsche wissels maakte; dat hij zijn handteekening sedert den dood van mijn man meermalen had nagemaakt; da-t hij telkens mijn hand-teekening in het kasboek naschreef als hii veld noodig had, en op den trots zijner zuster vertrou wende, overtuigd was, dat ik hem niet zou aanklagen. Ik wist, dat wij getwist hadden, en dat ik hem voor zijn misdaden gewaar schuwd had; iik wist dat hij gevaarlijk was, en geen genade had voor degenen die in zijn macht stonden. Janet, mijn trouwe, waakzame vriendin, bestreed mijn argwaan en spotte er mee. Maar Canut! ik was van toen af ook op mijn hoede en ik hiisterde eens, toen Janet en mijn broeder in de biblio theek aan het twisten waren. Zij trok toen partij voor mij; zij waarschuwde hem, dat zij hem Hef had en hem nog geloofde, dat zy hoopte, dat mijn verdenking ongegrond was, maar zij verborg het niet voor hem, dat ik hem wantrouwde, en.... ik geloof, dat zij mij het leven redde. Arme Janet, zij zal hem, trots alle omstandigheden, nog altijd trach ten te verschoonen. Zij vertrouwt hem nu nog, niettegenstaande zijn eigen zuster geen liefde meer voor hem gevoelt. ■—Wij hebben het recht hem te verdenken, maar er bestaan geen tastbare bewijzen. Hij moge een slecht mensch, een verval scher, een bedrieger en een deugniet zijn; er bestaan geen bewijzen, dait hij zich aan nog erger misdaden heeft schuldig ge maakt Die twijfel ondersteunde mij in den tren- rigen tijd, voordat ik n ontmoette, zeide zij; ik bestreed de sombere gedachten die mij vervolgden en de hoop dat mijne verdenking mii misleid had» bewaarde mü voor de wan- nog altijd kwelde en ik wilde u daaraan ont rukken, Mary. Het is een afschuwelijk verleden. Gij kunt dus denken hoe ik, die altijd zwak en teer was, daardoor heb geleden. Is er nog meer te vertellen, Canut? vroeg zij, behoef ik u den wedstrijd te herinneren hei verlan gen mijns broeders dat ik n tot architect zou kiezen de inlichtingen die hij in Londen naar u ging nemen, zijne liefde voor uwe zusier, eene liefde die hem had kunnen red den en verbeteren, als hij zijn gouddorst liad willen overwinnen. Canut, ik geloof, dat hij haar een tijd beminde, tot zij zijn laaghar tige ziel doorgrondde, evenals ik dat in vroegere jaren had gedaan. Toen hij met haar gehuwd was, vernam hij eerst dat ik uw hand had aangenomen; gij herüy&ert u, hoe hij zich herwaarts spoedde, terwijl gij in Londen waart. Hij hoopte mij vrees aan te jagen, hij herinnerde bij de belofte die ik hem gedaan had en dwong mij, mijne ver loving te verbreken. Maar, o, Canul! uw liefde had mij nieuwe kracht geschonken, en ik betreurde hei niet, dat ik voor bet eerst van mijn leven mijn woord had gebroken, nu de toekomst zoo helder vopr my lag, dat zelfs het tegenwoordige daardoor dragelijk werd. Toen hij zag dat ik niet toegaf, vorm de hij een nieuw plan, en maakte hy zich nogmaals aan vervaisching schuldig, waar door hij in het bezit van het kasteel kwam. Ter wille van Ellen hield ik dezen laatste* misstap geheim, die ten doel had, rich to verrijken met de fortuin die mij ontviel, en hoop. Somtijds bracht ik hdt zoo ver, dat ik nog in hem geloofde. Hebt gij mij nog meer te vertellen, Mary? Nog dit, dat naarmate mijn gezondheid zwakker werd, mijn vrees voor hem toenam; dal ik mijn versland verloor en goed en kwaad dooreen warde, toen ik mijn vroe- geren argwaan voor een kwaden droom poog de te houden. Toen vatte ik het voornemen op alleen te gaan wonen; vandaar dat ik het plan voor een nieuw huis beraamde, waar ik voor alle gevaar veilig hoopte te zijn. Ik beloofde hem, nooit ie zullen hertrouwen, maar verklaarde, dat ik, van hem verwijderd, mijne dagen wenschle te slijten, en dat ik hem jaarlijks zulk aanzienlijk inkomen wilde schenken, dat zelfs hij in zijne schraapzucht daarmede tevreden kon zijn. Op deze voor waarde schonk hij mij de vrijheid, neen, ver heugde hij zich van mij ontslagen te worden. Weinig vermoedde ik toen wal de toekomst mij bereidde. Hoe zou ik hebben durven hopen, dat ipmand mij zoo lief kon hebben om alles voor mij op te offeren, en uit be- langlooze liefde met mij te trouwen.- Gij hadl u te lang in een verlammenden dampkring bewogen, cn alle geloof in trouw en liefde verloren, zeide ik, terwijl ik haar aan mijn hart drukte. Gij beleeft nu ten minste betere dagen. Ja, ik beleefde die, tot ik begon te vreezen ook uwe liefde te zullen verliezen. Dat zou niet mogelijk zijn. Ik was be kommerd over het treurige verleden, dat u ik ruilde een leven vol smart en onrust tegen ^en zalig vreedzaam leven aan uw zyde. Dat was een vreeselijke geschiedenis, die wel is waar op argwaan en vermoedens be rustte, maar waarachter zeker een ontzet tende waarheid schuilde. Ik begreep nu, hoe Mary geleden moest hebben, terwijl al die gedachten en die angst haar kwelden en zij allengs meer tot de overtuiging kwam, dat haar broeder een goddeloos, laaghartig wezen was. Het ver wonderde mij dat zij niet bezweken was on der zuiken zwaren last. Ik geloofde ook dat zij dien man doorgrond had, en dat hij een deugniet was, die zich door zijn afschuwelijke hartstochten geheel liet beheerscihen. Geen alledaagsche deugniet, maar een doortrapte schurk, die een studie van de misdaad had gemaakt, en zoodoende, bijna zou men zeg gen, daarin uitmuntte. Zulke menschen hebben altijd bestaan tot schande voor de menschheid, en zijn als mis dadigers gestorven. In de jaarboeken der ge vangenissen komen steeds voorbeelden van zulke boosdoeners voor. Deze man was driedubbel gevaarlijk, om dat hij de kunst van te huichelen zoo mees terlijk verstond; al zijn daden waren be studeerd en moesten samenwerken tot vol voering zijner booze plannen, waaraan zyn slachtoffers werden opgeofferd. Gij zwijgt, Canut, zeide zij; gelooft gij dat ik hem te hard beoordeeld heb, dat ik Item in één opzicht voor een schurk niet ken- fWoidt vervoflgd-).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6