UIT DE PERS» HANDEL EN NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. SPORT EN SPEL. VOETBAL DAMMEN. INGEZONDEN. KERK EN SCHOOL LANDBOUW EN VISSCHERIJ. LEOLA'S ERFENIS UIT DEN OMTREK. SPAARNDAM. HEEMSTEDE. ÏJMU1DEN. EEN HARTIG LESJE. De Christ. Hist. Nederlander dient het volgende hartige lesje toe aan .het adres der schreeuwerige anti-papisten: In de vergadering der Evangelische Maat schappij heeft de heer Van Hoogenhuyze, predikant te Amsterdam, gewezen op de ver- .roomsching van Noord-Holland, de naderen de stichting der Roomsche Universiteit en andere verschijnselen van verroomsching. Hij wenschte, dat de vergadering zich door een motie over en tegen dat alles zou uit spreken. De zaak was blijkbaar slecht voorbereid; want de motie is niet aangenomen, doch het bestuur zal een motie formuleeren. Deze zal dan worden gezonden aan predikanten-ver gaderingen en kerkelijke kringen, met name aan de classicale vergaderingen der Her vormde Kerk. Over dit alles moeten wij nu toch een woord zeggen. Er is inderdaad sinds den oorlog een we reldbeweging gaande, die op de verroom sching der wereld doelt. Maar dit verschijn sel is zóó grootsch en tegelijk zóó ernstig, dat men zich daar in geen geval tegen kee- ren mag met kleine middelen; moties, slecht geprepareerde uitingen, improvisaties' en dergelijke. Het schijnt ons noodig om vierkant en open uit te spreken, dat deze middelen al leen kunnen dienen om Rome fe nalpen. Die waarachtig vreezen voor den invloed van ven wereldbeweging, moeten met klein-g Jed-be- weglngen niets te maken willen hebben. Machtelooze pogingen van het Protestantis me verzwakken het Protestantisme; en wij moeten dat niet laten verzwakken. Bovendien: nu zullen weder allerlei ver gaderingen in een waardelooze opwinding worden gebracht door een discussie vóór en tegen de motie. Een onwaardig schouw spel. Wij hopen, dat de motie wegblijft; en dat als zij komt zij zonder meer voor kennisgeving zal worden aangenomen. Voorts: wij zullen nu vernemen, op welke gronden in Nederland aan Roomschen het recht wordt ontzegd om een eigen universi teit te stichten. Zoodra deze bekend gemaakt zijn, zullen wij er nog iets over zeggen. Voor het oogenblik alleenlijk dit: wij zijn besliste tegenstanders van bijzondere universiteiten en niet alleen van Roomsche. Maar de gron den daarvoor reiken iets dieper, dan men in een nota eéen neerleggen kan. Eindelijk: er moet blijkbaar ook tegen de verrpomsching van Noord-Holland worden geprotesteerd. Het is nile duidelijk, waar om de Evangelische Maatschappij en de Kerkelijke vergaderingen daartegen moeten optreden. Want de oorzaak ligt gelijk men weet in de luiheid en stofvergoding-der Noord-Hollandsche boeren, die via het Neo- malthusianisme zich den „last" van kinder- bezit sparen en daardoor regelmatig aan de Roomschen met hun kinderrijkdom een nu- merieken voorsprong geven. Moeten de classicale vergaderingen daar tegen protesteeren? Maar... dan protestee ren zij niet tegen Rome! Waarachtig; de oorzaak in haar geheel is te ernstig, dan dat zij op zulk een wijze mag worden opgezet, aangevat, doorgevoerd. UIT DE SIGAREN-INDUSTRIE. De nieuwe Senoritas-order. Het werk wordt aan gesteunde werkiooze sigaren makers verplichtend opgelegd. Betreffende den stand van zaken in ver band met de Senoritas-order deelde wethou der Krijgsman te 's-Hertogenbosch het vol gende mede aan de „Volkskrant": Na de laatstgehouden conferentie te 's-Gravenhage, waar men niet tot overeen stemming wist te komen met de vertegen woordigers der werkliedenorganisaties, is door de gemeentebesturen van Amsterdam, Utrecht en Den Bosch gezamenlijk een schrij ven gezonden aan den Minister van Binnen- landsche Zaken, waarin een overzicht wordt gegeven van het verloop der besprekingen. Een afschrift hiervan werd gezonden aan de commissie, die den Minister hieromtrent van advies dienf. Deze week ontvingen de besturen van de drie genoemdg gemeenten een telegrafische uitnoodiging van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, mr. J. B. Kan, tot een conferentie, die Vrijdag in Den Haag heeft plaats gehad. In die conferentie waren aan wezig twee hoofdambtenaren van de departe menten van Arbeid en van Binnenlandsche Zaken, voor Amsterdam wethouder dr. Vos en de directeur van de gemeentelijke Ar beidsbeurs, voor Utrecht wethouder mr. De Waal Malefijt en de directeur van de gemeen telijke Arbeidsbeurs de heer Van Geelen, en voor Den Bosch wethouder Krijgsman. De conferentie werd voor een deel bijge woond door de heeren Dresselhuys en Koe dam, directeuren van de Vereenigde Neder- landsche Sigarenfabrieken te Culemborg. De heer Dresselhuys deelde mee, dat hii nog niet zeker is de order te zullen krijgen, doch de waarschijnlijkheid is zeer groot. Op grond van deze mededeeling werd be sloten alvast aan de tewerkstelling der Seno ritas te beginnen. Het werk zal door den Minister worden opgelegd. Op Maandag, 26 Maart a.s., wordt in Am sterdam en 's-Hertogenbosch een aanvang gemaakt met tewerkstelling van gesteunden. Het loon zal bedragen in 's-Hertogenbosch voor de eerste 4000 5 per 1000. Utrecht en Amsterdam geven 10 standplaatstoelage; .wordt alzoo 5.50 per 1000, en bovendien wordt in Amsterdam voor een tijdsduur van 3 tot 4 werken per 1000 stuks nog 5 extra betaald, daar de Senoritaswerkers zich daar aog moeten inwerken. In Den Bosch wordt gegeven voor het duizendtal boven de 4000 4, te Amsterdam en Utrecht 4.50; voor het duizendtal van 5000 tot 6000 in Den Bosch 3.50, in Am sterdam en Utrecht 4. Voorts k t Den Bosch een kindertoeslag uit in den t,-vst als de vorige maal was gerege.d. Het recht op kindertoeslag houdt verband met het aantal kinderen op basis van wat men verdient. Zegels behoeven niet te worden geplakt. In hoogste instantie is n.I, uitgemaakt, dat tewerkstelling aan senoritas valt onder „werkverschaffing" en daarvoor behoeft niet te worden geplakt. Het werk van degenen, die het z.g. bijwerk verrichten als inpakken en dergelijke, zal nader wordep geregeld, doch het ligt in Be bedoeling het ook als werkverschaffing té beschouwen. 0 Van den Minister zal eene circulaire uit gaan, waarin naald wordt, dat het werk door de geste n, die daarvoor in de ter- nen vallen meworden aanvaard en be hoorlijk afgeleverd, zoo niet, dan verliezen ij hun aanspraak op eenige steunregeling. Wat de kosten voor de overheid betreft, ■even wij de volgende becijfering: De firma besselhuys betaalt 2.25 per 1000 stuks aan oon. Voor iedere 1000 tot 4000 betaalt de ge meente Den Bosch <.75, in totaal pet 4000 11, bij 100 meer 1.75 en bovendien een inderbijslag. Als men nu weet, dat de gemiddelde werk lozensteun 11 ad 12 per r an en per veek bedraagt, dan blijkt uit iet boven staande, dat de overheid met de toeslagre- geling zeer coulant is. Het rijk betaalt als aandeel in den toeslag 1 per 1000. DE INVOER VAN SCHOENEN. Nu inmiddels nadere gegevens bekend zijn geworden dan die vermeld in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot tij delijke beperking van den invoer van schoe nen, deelt het Centraal Bureau voor de Sta tistiek het volgende mede. De invoer van schoenen, laarzen en pan toffels, geheel of bijna geheel van leder be droeg, in Februari 1923 Totaal 278.378 K.G. voor f 1.041.446, 318.094 paren, waarvan uit Duitschland 220.650 K.G. voor f 776.330, 263.449 paren. Tsjecho-Slowakije 34.223 K.G. voor •f 140.912, 25.717 paren. Zwitserland 1586 K.G. voor f 19.328, 1590 paren. Ter vergelijking wordt tevens de invoer in Januari 1923 opgegeven, n.I. t Totaal 274.869 K.G. voor f 1.088. 530, 271.817 paren, waarvan uit Duitschland 181.989 K.G. voor f 693.924, 191.336 paren. Tsjecho-Slowakije 53.562 K.G. voor f 187.369, 38.058 paren. Gr. Britannië 16.966 K.G. voor f 87.492, 18.194 paren. Zwitserland 11.480 K.G. voor f130. 116, 11.559 paren. In 1922 was het gemiddelde per maand Van het totaal 323.421 K.G. v. f 1.186.313 Duitschland 251.181 821.096 Tsj.-Slowakije 21.484 89.178 Gr. Britannië 32.836 160.218 Zwitserland 4.089 52.570 Het aantal paren is voor dat jaar niet be kend. Vergeleken met het maandgemiddelde van 1922 namen dus gewicht en waarden van den invoer af, zoowel voor het totaal als voor Duitschland en Gr.-Britannië, terwijl Tsje cho-Slowakije vermeerdering vertoont in Januari en Februari en de invoer uit Zwit serland in Februari minder, in Januari meer bedroeg. De gemiddelde prijs per K.G. bedroeg voor 1922 totaal f 3.67, Duitschland f 3.27, Tsjecho-Slowakije f 4.15, Gr. Britannië f 4.88, Zwitserland 12.86. Voor Jan. 1923 resp f 3.96, f 3.32, f 3.50, f5.16, f 11.33. Voor Febr. 1923. resp. f 3.74, f 3.52, f 4.12, f 4.59, f 12.19. Waaruit blijkt, dat voor het totaal evenals voor Duitschland de prijs steeg, voor Tsje cho-Slowakije te Zwitserland daalde en dat die voor Groot-Britannië in Januari hooger, in Februari lager was dan in 1922. Opgemerkt wordt, dat onder den invoer mede begrepen zijn kinderschoenen, pantof fels en sandalen, waarvan de gemiddelde prijs lager is dan die van gewone, voor vol wassenen bestemde, lederen schoenen. Hieronder volgt nog de invoer over de eerste twee weken van Maart (115 1923 Bruto gew. Waarde Aantal K.G gld. paren Totaal 118.772 504.138 145.956 waarvan uit Duitschland 108.589 420.035 128.619 Tsj.-Slowakije 13 135 12 Gr. Britannië 5.312 37.816 9,326 Zwitserland 3.577 31.257 2.437 DE BETEEKENIS VAN BOUILLON VOOR DE VOEDING. Wij leven niet van wat wij eten, maar wat wij verteren, schrijft „Zij", maandbl. v. d. vrouw. Verteren kunnen wij echter slechts dan, wanneer onze maag voldoende maagsap voor de opgenomen spijzen voort brengt. De afscheiding van het maagsap nu is niet ondergeschikt aan onzen wil, zooals het brengen van voedsel in de maag, maar wordt door andere omstandigheden be- heerscht, waaronder in ^e eerste plaats de eetlust in aanmerkingdient genomen te worden. Dit hebben de onderzoekingen van prof. Pawlow, prof. Bickei en hun leerlingen ons ten duidelijkste geleerd. Prof. Pawlow heef zelfs het woord gesproken „Eetlust is maagsap*. Eenige voedingsmiddelen ver oorzaken in het geheel geen of slechts geringe afscheiding, van maagsap, andere werken ster ker en bijzonder sterk w rkt bouillon. Prof. Bickei heeft gevonden, dat de wer king van bouillon op twee factoren berust. Hij bracht bij z'n personen, met wie hij proe ven nam, bouillon, zonder dat ze dezen zagen of proefden, onmiddellijk in de maag en nam dadelijk een vermeerderde afscheiding van maagsap waar de maagsapopwekkende wer king van bouillon berust dus op de chemische werking van dezen op de cellen van de maag. Hij gaf verder zijn proefpersonen smakelijk uitzienden bouillon, zonder dat deze in de maag kon komen, en weer prodneeerde de maag en groote hoeveelheid maagsap deze werking moet dus aan psychische invloeden toegeschreven worden, die wij met den naam eetlust aanduiden. Deze weede soort van werking wordt door alle spijzen teweeg ge bracht, die er smakelijk uitzien en aange naam ruiken en smaken. In deze tweevoudige 'kracht van bouillon hebban wij de verklaring voor een oude keu kenervaring, die den bouillon bij iederen maaltijd voorop plaatstdoor den bouillon wordt een rijkelijke hoeveelheid maagsap te voorschijn geroepen de maag is dus voorbe reid tot de taak, die later bij het verdere ver loop van den maaltijd op haar rust, en kan dientengevolge deze veel beter vervullen. Dit is eveneens onomstootelijk vastgesteld door proeven, waarbij aan proefpersonen dezelfde maaltijd met en zonder bouillon werd gege ven bij toevoeging van bouillon werd tel kens veel meer profijt van het overige voedsel getrokken, dan zonder bouillon. Ech ter alleen verkeerd voedsel dient tot opbouw en onderhoud van het lichaam wat niet wordt verteerd, wordt weer uit het lichaam verwijderd. De mensch heeft dus tot in standhouding van zijn lichaam veel min der voedsel noodig, als hij ervoor zorgt, het grootst mogelijk voordeel ervan te trekken. Dat kan hij, als hij zich de maagsapopwek kende kracht van bouillon ten nutte maakt, wanneer hij zich verder de spijzen in lekker uitzienden, aangena m ruikenden en sma- kelijken vorm laat opdienen. Bouillon is dus een zeer voortreffelijk mid del, om het verteren der genoten pijzen en daardoor den welstand van het geheele orga nisme te waarborgen. Dat reeds voor de maag ook de speekselklieren door bouillon tot gropter activiteit worden aangezet, is een oude ervaring, Daarbij komt nog volgens de nieuwste onderzoekingen, dat ook de buik speekselklier haar werkzaamheden verhoogt. De gemakkelijk op te lossen zouten, die in de bouillon aanwezig zijn, verhoogen boven dien de werkzaamheid van de zenuwen en van het hart. Bij lichamelijke vermoeidheid en uitputting geeft een kop bouillon weer frischheid en kracht, zonder dat, zooals dit bij het gebruik van alcohol het geval is, later verslapping intreedt. EEN BELANGRIJKE ONTDEKKING. Op het Plantenphysiologisch Laboratorium van prof. Ed. Verschaffeit (Hortus Botanicus. Amsterdam) is het aan dr. W. E. de Mol ge lukt langs doelbewusten weg kiemplanten van Hyacinthus orientalis in het leven te roe pen, ontstaande door versmelting van twee mannelijke geslachtskernen en één vrouwe lijke geslachtskern. Dit feit is van buitengewoon belang te achten, zoowel voor de verdeeling der cul tuurgewassen, als voor het eelkunditt-erfelijk onderzoek. DE DELFTSCHE MUURSCHILDE RINGEN. Over de muurschilderingen die in de Nieu we Kerk te Delft zijn ontdekt, meldt nader de „Delftsche Crt." In de travé van den koorgang, liggende in de hoofdas van het gebouw, zijn op het veld van een schildboog verschillende figuren bloot gekomen. Toen we op de stelling ge klommen waren zagen we, staande met het gezicht naar den toren, rechts op den schild boog een heilige-figuur,aan gelaat en houding der handen te zien de heilige Ceci'ia. Daar tegenover aan de linkerzijde was een spoor van een mannengelaat te zien. In den boog zijn gekleurde figuren, op het veld een blad-mo tief en bovenaan brokstukken van gothische letters. Er is nog weinig van de schilderingente zien, alleen de heilige-figuur is goed te onderschei den en toont een fijne, bijna teedere tee kening in zachte tinten. Het gelaat heeft een rustige, verheven uitdrukking. Andere vondsten zijn nog niet gedaan. In den grond is alleen een ijzeren kogel gevon den en enkele metalen handvatten van kisten De zware beschadiging der pilaren is ver moedelijk een gevolg van den brand in de 15e eeuw. De kapiteelen der pilaren zijn ongeveer totaal .yerdwenen en uit de profielen zijn groo te enideine stukken geslagen. HET ALPHONS DIEPENBROCK- FONDS. De secretaris van het Alphons Diepen- brockfonds, de heer Balthazar Verhagen, deelt ons mede, dat de werkzaamheden ten behoeve van de muzikale nalatenschap van en componist thans zoover zijn gevorderd, at bij den uitgever A. A. Noske te 's-Graven hage de volgende werken zijn verschenen „Te Deum Laudamus" voor 2 gemengde koren, 4 solo-stemmen en orkest. Het kla vieruittreksel. „Hymne an die Nacht," voor sopraan-solo en orkest. Klavieruittreksel en orkest-parti tuur. „Berceuse" voor zang, violoncel-solo en pianovoor zang, cello en klein orkest (partituur.) „Avondschemer," voor klavier. „Balletten uit De Vogels en Marsyas," voor klavier. „Caelestis urbs Jerusalem," voor 5 stemmen it cappella. „De groote ho id en de kleine katvoor 4 stemmen a cappella. „Carmen Sacculareo," voor 4 stemmen 4 cappella. „Jesu Dulcis Memoria," voor baryton- solo en orgel. „Due Canzone," voor zang en piano „Pregiera alla Madonna" (tenor) en „Come ragio di Sol" (sopraan.) Ter perse zijn voorts de orkest-partituur van het „Te Deum Vondel's „Vaart naar Agrippine," voor baryton en orkest (parti tuur en klavieruittreksel)„Qüatre Melo dies pour chant et orchestre (partituren) „Fün Gesange riach Goethe," voor 4 stem men a cappella. Ten slotte zijn o. m. in voorbereiding de geheele orkestpartituren en klavieruittreksels der muziek voor „De Vogels" en voor „Elek tra." Het nazien van de drukproeven geschiedt door den heer Sem Dresden, daarbij geas sisteerd door de heeren W. L. van Wannelo en Hendrik Andriessen, die zich hiervoor welwillend beschikbaar hebben gesteld. De vertalingen van de Latijnsche teksten van de gepubliceerde kerkzangen geschiedde door Mons. J. A. S. van Schaik. Ten slotte wordt nog de aandacht gevestigd op den bij Van Munster's Uitgeversmaat schappij verschenen bundel verzamelde op stellen van Diepenbrock, onder den titel „Ommegangen," bezorgd en ingeleid door Balthazar Verhagen. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag bji. ral te Deveivter de kampioens wedstrijd worden gespeeld lusschen Go 'Ahead en Be Quick van Groningen. NEDERLAND—FRANKRIJK. Het Fransche elftal, dait 1 April in het Sta dion te Amsterdam tegen Nederland ral spe len is als volgt samengesteld: Doel: Berthelot; achter: Mony, Coat; mid den: Joyaux, Hughes, Bonnardel; voor: De- waquez, Caillet, Boyer, Mare, Dubly. Reserves: Bard, die op het oogenblik ge blesseerd is, Domerque en Fries. ENGELAND SLAAT BELGIS. Het vertegenwoordigende Engelsohe team heeft België met 67— 1 geslagen. Meroer scoor de vier maal voor Engeland. Seed en Bullock maakten resp. het vijfde en^ resde doelpunt. MC TIQUESI KL Jac Smith, de scheidsrechter van den wed strijd lusschen Mc Tique en Siki, heeft in de „Daily Chronicle" zijn mcening gezegd. Hij schrijft, dat 9ommigen zeker een draw ver wacht hadden, doch wijst er op, dat Mc Tïque er steed» op uit was punlen te verzamelen. Zonder twijfel heeft de Ier gewonnen. Siki vecht beter, dodh bokst niet zoo wetenschap pelijk. De Ier gaf, volgens Smith, de mooiste de monstratie, die hij ooit had gezien. Indien Mc Tique getracht had met Siki te strijden, had hij verloren, nu bokste hij, en won. CURSUS Mr. VISER. Vrijdagavond j.I. hield Mr. Visser uit Ara sterdam zijn eersten cursus tn het damspel. De benedenzaal van het Patronaatsgebouw aan de Koningsteinstraat was goed bezet en de tpehoorders zijn dan ook niet teleur gesteld. Mr. Visser begon, met de verdeeling van het speelveld duidelijk te maken, waarna hij de waarde aantoonde van de z.g. „lange lijn", de tricfaclijnen en de zig-zag lijnen, al les toegelicht met eenige problemen. Tot slot van den avond werd de doorzichtkennis van de deelnemers op de proef gesteld, terwijl er ook nog een probleem opgegeven werd, om thuis op te lossen. Voorloopig zal Mr. Visser eiken Vrijdagavond een cursus hou den en op die avonden is het clublokaal van de R.-K. Damclub „St. Joseph" aan de Ko ningsteinstraat reeds te half 8 geopend, ten einde de deelnemers in staat te stellen voor den aanvang van den cursus eenigen tijd te oefenen. COMPETITIE 2DE KLASSE NOORD VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. Donderdagavond a.s., 22 dezer, speelt het tweede tiental van de „Haarlemsche Dam club" voor de 2de klasse competitie van den Nederlandschen Dambond te Amsterdam te gen het tweede tiental van de Damvereni ging „Gezellig Samenzijn" (Kampioen 1921- 1922), In café Kesting, Kalverstraat. VRIENDSCHAPPELIJKE COMPETITIE HAARLEM EN OMSTREKEN, Voor de door de „Haarlemsche Damclub" 'eorganiseerde competitie tusschen de Dam- vereenigingen te Hillegom, Veisen, Beverwijk, Castricum, Lfmmen en de „Haarlemsche Damclub" IV, spelen Donderdagavond, 22 de zer, in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub", bovenzaal café „De Korenbeurs", Spaarne 36: „Haarlemsche Damclub" IV te gen „Velsen" f. „Beverwijksche Damclub" I tegen „Hillegom" I. Aanvang te half 8 uur. Belangstellenden kunnen deze wedstrijden bijwonen. Door de Haarlemsche Damclub is eene competitie georganiseerd tusschen de Bever wijksche Damclub 1, de Velser Dam- en schaakclub l, de Limmensche Damclub I en de Haarlemsche Damclub IV, waarvoor door de Haarlemsche Damclub I en de Beverwijk sche Damclub medailles zijn beschikbaar ge steld. Het wedstrijdprogramma voor de week van 26 tot en met 31 Maart luidt als volgt: 27 Maart te Hillegom: Hillegom-Haarlem. 27 Maart te Beverwijk: Beverwijk-Velsen 31 Maart te Velsen: Velsen-Limmen. 31 Maart te Castricum: Castricura-Bever- wijk. HULDIGING EN SIMULTAANSEANCE VAN DEN KAMPIOEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Gisterenavond vond fn het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de huldiging en si- multaanséance plaats van den Kampioen van Haarlem en Omstreken, den Heer P. J. van Dartelen. Door 28 damspelers werd aan deze simul- taanséance deelgenomen, waarvan de heer van Dartelen na 3 uren spelen 18 partijen won, 2 partijen verloor tegen de heeren E. R. Gabriels, J. Pletting en 8 partijen remise speelde tegen de heeren P. A. Nooij, J. B Sluiter, J. Merts, J. Stevens, W. J. A. Mat- 'a- J' P°PPe, J. C. v. Waard, J. P. v. Eijk. Op deze huldiging en séance komen wij uitvoerig terug. Aan de Redactie van „De Nieuwe Haarl. Courant". Mijne Heeren,, Het Centraal Bureau voor de K. S. A. heeft het oirbaar geacht een tweede waar schuwing tegen de Verecniging „St. Nico- laas" te laten volgen De voorgeschiedenis dezer tweede waarschuwing moge hier gere leveerd worden. In mijn verweer, gericht tegen de eerste waarschuwing, heb ik het Centraal Bureau aangeboden, alle inlichtingen te verstrekken. Daarmede niet tevreden, heb ik mij boven dien rechtstreeks tot het Bureau gewend en aangeboden een bespreking met zijn repre sentanten te houden en volledig recht van controle aan het Bureau te geven. Een ruiter lijk aanbod, dat zal niemand ontkennen. En wat was daarop hel antwoord, ik durf zeg gen het beleedigend antwoord? Dat -men het nul van een onderhoud met mij niet wilde erkennen, maar nochtans ik te Leiden tof een bespreking zou worden toegelaten. Ik heb voor die eer bedankt. Hel Centraal Bureau moet bedenken, dat mijn tegemoet komendheid er niet op berekend was, om mij zelve te laten krenken, maar alleen ten doel had. alsnog het Centraal Bureau tol beter inzicht te bren^bn Dat had het Bu reau anders behooren te .waardeeren. Overigens berust de inhoud van de tweede waarschuwing in hoofdzaak vjber op ver dachtmakingen, niet op feilen. Op de eerste ga ik niet in. Ik *ou mij van de blaam, daardoor op mij geworpen, wel gemakkelijk kunnen zuiveren, maar „qui s'excuse s'accuse". Ik zou met Insinuaties kunnen antwoorden, maar deze strijdmetho- de lijkt mij beneden peil. Alleen zou ik het Cenfraal Bureau willen verzoeken fe zorgen, dat zijn medewerkers toch wat beter uit de oogen zien. Het is toch al te kinderach tig,, dat ik hier nu nog moet opmerken, dat de 6 pet. leening van f 50.000, geen premielceninq is. Dat staat toch ook dui delijk in het prospectus. Wat het Centraal Bureau mededeelt om trent Pater Jurgens, moet onjuist zijn. Ik heb in mijn bezit een schrijven van Pater Jurgens, waarbij hij mij mededeelt, met het doel der Vereent ging in te stemmen en tot steun bereid te zijn. Dergelijke brieven heb ik van velen. En nu ten slofte: ik ben niet van plan verder het Centraal Bureau van antwoord te dienen. Ik heb aan het Bureau volledige controle aangeboden en ik herhaal dit aan bod onder één voorwaarde: dat het Bureau niet a priori de goede trouw der Vereeni- ging in twijfel trekt En voorts: alle houders van obligaties zijn door de Verecniging in staat gesteld lid te worden. Waar in elke Vereeniging de le den het heft in handen hebben, zijn het dns de obligatiehouders zelf die met in achtneming van de statuten en met vast houding aan het doel, waarvoor de leening en de premieleening werden uitgeschreven over de Ingekomen gelden mede kunnen be schikken. Meer waarborgen kan en behoeft de Vereeniging niet te geven Dat is mijn laatste woord en niemand die onbevangen deze zaak beziet en mijn vorig artikel las, zal ontkennen, dat dit woord afdoende is. U dankend voor de plaatsruimte verblijf ik Hoogachtend. JOH. J. VAN 25ELST. Veenhuizerstraat 19B, Soestdijk. Mijnbeer de Redacteur. Verzoeke n beleefd een klefn plaatsje In uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Wat een geschrijf in de kranten voor "Bet behoud van den zomertijd, een mensch zou er haast mvan worden, of weten die voorstanders niet, dat bet een noodwet.«ge- weest is In den oorlog evengoed als de distributie, «en die zouden de voorstanders toch ook niet graag terug willen hebben. Welnu dan nog veel minder den zomertijd, want die druischl geheet tegen de natuur wetten van mensch en dier, ofschoon een dier veel verstandiger is dan een mensch, want die itoort zich niet aan den zomertijd. Dus daarom hulde aan tb» leden van de Tweede Kamer en in het bijzonder aan dén heer Braat voor het verstandige besluit om den zomertijd af te schaffen. Die js alleen goed voor die stadsheertjes, die graag^ des avonds nog een nur langer in de aoos zit ten. Weg met den zomertijdI EEN TEGENSTANDEER. Geachte Redactfle, Mag fk even van antwoord dienen op het allerzonderlingst schrijven van den heer Haks- bosoh in uw Mad van IS Maart j.l.T De beer H. doet het voorkomen, alsof het verslag van de Hanze-veneadering onhdst h en de 2e voorzitter fen omricMe van H. een onhristheid heeft verkondigd. Hij doet echter niet anders, dan tn andere bewoordingen weergeven, wat 'f verslag zegt. Hij toont met geen enikd wootH aan. dat de 2e voorzitter onjuist was 1» ziin antwoord aan den teoendeo Immers, het verslag hridt: „De voorzitter wees er den hear Hulsbosoh op, dat er in dit geval van zooiets (hert voorbijloopen van Han zeieden en hert kqopen in vliegende win kels) absoluut geen sprake was geweest en het bevoordeeien van iemand uit de eigen ge meente (al was het een andersdenkende) met in strijd is mert de R.-K. beginselen," Het ging hier om de situatie. En wanneer nu de heer H. zonder meer er op aangedrongen had in den vervolge, wan neer het eenigszins kon, zooveel mogelijk Hanzeleden te bevoordeeien, dan was het ant woord van den voorzatter zeker anders ge weest, maar hier werd als "t ware het bestuur in gebreke gesteld, door personen en zaken te noemen en dat geheel ten onrechte. Want, ai wijst de héér H. met een zeker gebaar op het schildje: „Koopt bij Hanze leden", dan houdit dat nog. niet in, dat men onder alle omstandigheden dit heeft te doen. Er staat ook geschreven: „doet wel, in het bijzonder aan de huisgenooten des geloofs". Doch de heer H. zal als goed Roomsch- Kathoiiek ook wel weten, dart men ai wat in den Bijbel geschreven staat, niet letterlijk moet opvatten. Dat zou sJecht uitkomen. Er is nog zooiets vpn verschil tusschen de letter en den geest. Zoo zal het bestuur van het R.-K. Vereeni- gingsgebouw er wel over gedacht hebben, toen zij den door den heer H. bedoelden vlie genden winkel een te goeder naam be kend srtaand protestant in wonend winkelier eenige dagen haar gebouw voor een uit verkoop deed verhuren. En zoo heeft blijkbaar ook het Hanze be stuur er over gedacht, afgezien van de finan- eieele motieven, en daarom gemeend nóch te handelen m strijd met het koopen bij een niet-Hanzelid, nóch te hebben gehandeld in strijd met de algemeene belangen van den bona fide middenstand. Et zou misschien nog we! meer te zeggen zijn, waaraan de heer H. waarschijnlijk niet gedacht heeft, maar ik wii hef hierbij laten. Ik raad echter den heer H. aan, im den vervolge wat duidelijker en ob jectiever te zijn. De Correspondent, P.H. SNEEBOER. Bennebroetk,! 5-3-'23. Hillegom, 19 Maart 1923. Mijnheer de Redacteur) Vergun mij s.v.p. ook eeng een plaatste In uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn har telijke dank. Ik lees ongeveer een jaar of vijftien uw ge- eerd blad en ik heb nog nooit een ingezon den stuk geplaatst Maar nu het gaat over den zomertijd, wil ik ook het nadeel eens zeggen van den zomertijd. Met schrik ziet menig huisgezin op het platteland tegen den zomertijd op, en wel om de volgende redenen. (Vooraf gezegd, houd ik niet van critiek uitoefenen op per sonen of vereenigingen of stedelingen, die voor den zomertijd zijn). De nuchtere, zui vere waarheid is deze: Mijn gezin bestaat uit 9 personen waarvan zeven kinderen onder de 12 jaren oud. Zooals het in een tamelijk behoorlijk huis gezin gaat, moeten de kinderen fn bet na jaar, winter en het voorjaar zeven uur naar bed, uiterst half acht, dan krijgen die kin deren een beste nachtrust, hun lichaam ter dege ten goede. Nu moeten de 3 oudste kin deren om half zeven hun bed uit, om wat boodschappen te doen enz. en om op tijd ter kerk te gaan enz. Enfin, het komt hierip neer, ze komen gaarne, zelfs zeer vlug uit hun bed, prettig hè, bewijs, dat de kinderen goed hebben geslapen. Nu is de zomer daar. Om dat het zomer is, mogen ze een uur later naar bed, want het is nog zoo licht buiten, dus acht uur, half negen naar bed. Maar nu is het nieuwe zomertijd. Nu mogen de ouders hun om acht uur of half negen naar bed leggen, maar ze gaan vast niet slapen, want volgens de natuur is het pas zeven uur, half acht. Laat men de kinderen buiten -Joopen, dan wordt het negen uur, half tien. Legt men z« te bed om 8 uur, half 9, gaan sa toch aan uur later slapen. Nu 's morgens: roep dan die kinderen eens om half zeven (behalve die kinderen die er vijf, zes uur uit moeten; lees de berichten maar van de tuinders). Met hard roepen en nog eens hard roepen komen ze slaapdron ken uit hun bed; en dat is geen fantasie, dal ik hier schrijf. Vraag het eens aan oprechte ouders. Is dat geen groot merkwaardig be wijs, dat ze nachtrust te kort hebben? En hoe staat moeder de vrouw er 's avonds mee. Ze is wat blij, als de kinderen bijtijds naar bed gaan. Eerst dan komt ze tot rust en kan dan nog een stopje of naaiwerkje verrich ten, maar met den nieuwen zomertijd schiet het er bij in of het wordt nachtwerk en er is niets slechter voor een mensch, hetzij klein of groot, als een korte nachtrust. Wij ouders komen er ook een uur nacht rust bij te kort. 's avonds doordat het lang licht is, wordt het elf uur, soms later naar bed, maar als je morgens om vier of vijf uur er uit moet. voelt men het terdeeg. Nu de kinderen van 16 jaar en ouder, daar klagen de ouders op het platte land ook al over met den nieuwen zomertijd. De jonge lui gaan 's avonds na werktijd nog wat wan delen of fietsen enz. Op zich zelf niets bij zonders, maar de gewoonte is, dat ze om 10 uur thuis moeten zijn. Maar nu wordt het beslist half elf, want ze zeggen: „het ia nog zoo licht". Daar moeten de ouders ook maar weer op wachten, zoodat er van de nachtrust niet veel overschiet. Kortom, mijnheer de redac teur, menig huisgezin, ja bijna allen op het platteland zien met schrik tegen den nieu wen zomertijd op en het is te hopen, dat de heeren leden der Eerste Kamer den zomer tijd helpen afschaffen. U's hartelijk dankende, Uw abonné J, H. S, 'S9S '°N lot »V»S DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT. De „Gelderl." deelt mee, dat de tegen standers der katholieke universiteit te Nijme gen, na veertien dagen lang met vijftig pro pagandisten huis voor huis werkzaam te zijn geveest, op hun adres tegen de universiteit tusschen de 5 en 6 duizend handteekeningen hebben' verzameld. Daarentegen had het katholiek.e adres, dat op 'n kouden Zondagmorgen in winkels en andere lokalen ter teekening lag, binnen en kele uren 17H duizend vrijwillige handtee keningen. Dat stelt de verhouding bij de stemming in den raad: 16 tegen 15, in een heel ander licht. ZUID-AFRIKAANSCHE BLOEM BOLLEN IN HOLLAND. Dat de goede verwachtingen, welke van Afrikaansche bloembollen worden gekoes terd, reeds tot in Hollandd rijn doorgedron gen, blijkt uit het feit, dat een vooraanstaand bollenkweeker onlangs van hier naar Zuid- Afrika trok. om zich van den stand van zaken Vrij' bewerk! naar den prachtig en roman van den bekenden Engelschen auteur GARV1CE Circa 370 bladz. druks, in handig^ formaat Prijs ƒ1.50. franco per post ƒ1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49. Haarlem. op de hoogte te ste'Tn. Het bloeiseizoen valt in het Zuidelijk halfrond natuuriijk in onzen herfst, zoodat het thans niet de ge schikte tijd is om bloeiende planten te be- oordeelen, doch ook zonder dat schijnt een oriënteeringsreis niet onvruchtbaar te zijn, al stelde de betrokken kweeker zich ooi voor, daarvoor nogmaals naar Zuid-Afrik? terug te keeren. De firma Corona, met winkels in onze groote steden, verklaarde zich bereid, om gedurende het geheele seizoen met elke zee post een bezending tjinkerinkies te ontvan gen. Daar deze in Holland reeds ingang vonden, kan een onbeperkte hoeveelheid worden uitgezonden. Bovendien zijn verschillende bollensoor- ten thans in Holland uitgeplant, welke, zoo dra zij in bloei zijn, aan Hollandsche kwee kers ter bezichtiging zullen worden gesteld. Er schijnt alle kans te zijn, dat in deze rich ting goede resultaten te bereiken zijn. (H.Z.A.) PAASCHTENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Men schrijft uit Schagen Te Schagen zal op Woensdag 21 Maart a.s. de dertigste jaarlijksche Paaschtentoonstelling van vet Rundvee, schapen vette varkens, pluimvee en konijnen, landbouwwerk tuigen enz. worden gehouden. Evenals haar voorgangster, belooft ook deze tentoonstel ling, in verband met de talrijke inschrijvingen in de verschillende rubrieken, uitmuntend te zullen slagen. Schagen, als centraalpunt van het vrucht bare Westfriesland, met zijn rijken veestapel, leent zich bij uitstek voor deze expositie en het bestuur der Schager Paaschtentoonstel- lingsvereeniging heeft al ongeveer dertig jaren lanfg zijn pogingen tot het welslagen dezer jaarlijksche tentoonstelling, met suc ces bekroond gezien. Niet minder dan 165 nummers vet rund vee zijn, zoowel ter mededinging als ter op luistering, ingeschreven, benevens eenige nummers stieren. Voorts 22 nummers wolvee, met inzendingen van 3 tot 10 stuks, 7 num mers vette varkens, 21 nummers pluimvee en watervogels, 21 nummers konijnen eu bovendien een groot aantal landbouwmachi nes, werktuigen, gereedschappen en voor werpen met betrekking tot den landbouw. De Veetentoonstelling welke op het ruime marktplein wordt gehouden, is voor iedereen kosteloos toegankelijk en evenzoo de 300 Meter lange Gedempte Gracht, welke ge heel wordt ingenomen door de talrijke stands van landbouwmachines- en werktuigen, ge reedschappen en voorwerpen ten dienst van den landbouw, decoratief opgestelde in zendingen van boomen, heesters, bloeiende planten enz. De tentoonstelling, welke in het hart cm gemeente een aantrekkelijk beeld geeft, 1 het landbouwbedrijf en het zakenlev X wordt des morgens ten 9 ure geopend d -J9 den voorzitter aen heer Rutger Kaan Dz. - Evenals te Utrecht cal hert Spaarnictainsch Fanfarekorps „Crescendo", onder leidinq van den heer A. Dekker, ook deelnem 1 aan het „Groort Nationaal Concours voor Har monie en Fanfarekorpsen te Koog a.d. Zaan, op Zondag 24 Juni en Zondag 1 Juli 1923, ter herinnering aan het 30-jarig beslaan van de Haxmonievereeniging Zaanland'» Kapel, en wel in de 2de afd. fanfare met het verplichte nummer .Patricia" (Ouverture de Concours) van A .Delattre. Op aanraden van eenige ingezetenen zijn er door een lid dezer vereeniging, giften in gezameld, voor aanschaffing van eenige nieuwe instrumenten, welke giften zoodanig lijn ingekomen, dat er ruimschoots in de be hoefte voorzien U. Deze instrumenten zullev deze week in die étalage van den heer de Vries (coiffeur) te zien lijn. Hei Wttte Krult. Dezer dagen vergaderde de afd. Heemstede van de N. H. Vereeni ging „Het Witte Kruis" onder voorzitter schap van den burgemeester, den heer Jhr. J. P. W. van Doom, in Hotel van Ree. Uit het jaarverslag van den secretaris over 1922 bleek, dat de vooruitgang van het aantal leden geen gelijken tred houdt met den snellen aanwas der bevolking. Het bestuui heeft reeds plann-en tot uitbreiding van het ledental overwogen en hoopt die binnenkort tot uitvoering te brengen. De totale Inkom sten bedroegen 857.56, de uitgaven 808.04^, zoodat er een batig saldo van 49.51 M overblijft. De commissie voor het nazien van de rekening var den penning meester had een en ander gecontroleerd en verklaarde bij monde van den heer Boender- maker, alles in volkomen goede orde te hebben bevonden. Het magazijn der flMee ling werd tegelijk met den zetel der Wijk verpleging, verplaatst naar .Zandvaartkade 4, waar thans de verplegingsartikelen in bruik leen worden afgegeven en tevens ijs voor zieken verkrijgbaar Is. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heeren H. J. A. Bron, C. J. Th. Leistikow en J. de Jong, werden herkozen en namen hun benoeming weder aan Als afgevaardig de naar de Algemeene Vergadering werd aangewezen de heer Leistikow, als plaats vervanger de heer Bron De begrooting os er 1923 werd ten slott? na bespreking van verschillende posten vastgesteld tot een be drag van 766.01 X in ontvangsten en uit gaven. De Raadsverkiezingen. Door de aWoeling van den Vrijheidsbond alhier is de volgende alphnbefösche groslijst, opgemaakt voor de D. Bais Jz., IJ mui den; G. Carsit, ïJmuidenM. J. Enzerrink, Sarrlnoort: Mr. Lvktev directeur der Haarlemsche Bank- vrreemiging te IJmukten, wonende te Sant poort: C. Klap, IJmudden; P. Pool, ÏJmuiden; L. Poortenaar, Driehuis; D. van Rooijen Veteeroord en k. H. Tirservius, ÏJmuiden. Aan deze lijst rullen waarsrhiinlljik dooi Santpoort en Wijkeroog nog eenige nomen worden toegevoegd, waarna een referendum over de volgorde der capdidatén zal beslissen. Inbraak. ln hert kantoor dcT firma But- zer op de werft en van het Hoogovenbedrijf, is des nachts ingebroken door insni'ding van een ruW. Uit een orwdoten lessenaar werd een geldkist je met f 100 meegenomen. Voorts werd aangifte gedaan dat er van d< terreinen bij heit kanaal van het Hooaoven- bedrijf eenige schift"zers vermist werden. De politie stolt een onderzoek in. Heb bel uÜslsfcendste aan le bieden dal iemand wecscben kan, boe zal de wereld het weten, indien tfij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7