^3» in en om Haarlem. r Donderdag 22 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14393 Uit dsn Gemeenteraad. stadsnieuws. 23 maart 'f V i Vrr n S, i BILJARTEN. D!T NUKHER BESTAAT UIT S BLADZIJDEN. EERSTE BLAD De R.-K. Candidate: iijet Een huldiging van Gerharz. „Kunst aan allen". Haarlemsche Orkest Vereeniging. Muziek. Haarlem's Bloemenland. Personalia. Onze bestrating. H. Burger Mz. „Buick"-£itfoffiobi2!en. Vr.n Naori's hoeden en petten. Voor de wcrkloozen. Tuinbouw en Plantkunde. LANGS DEN WEG. Biljartclub der Sociëteit „Vereeniging". Aangehouden. Besmettelijke ziekten. Statuten. Geëxposeerd. Lichtbeeldenavonden, De Grenswijziging van Haarlem. Indeeling Lichting 1923. Gevonden voorwerpen. Tram vervoer. Geloof en Wetenschap. Een onhoudbare toestand. J. J. W E3ER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. BURGERLIJKE STAND. Een mooie spannende strijd dus. De abonnementsprijs bedraagt vowt Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem 'elefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Atfverteniïën 35 cents per rezeu Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op d* le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. „Niets is bestendiger dan het tijdelijke", wijsgeerde gistermiddag mr. Slingenberg in den Raad. En zoo had hij meer verrassende woordverbindingen. Mogen wij ook eens een paradox maken'? Dan is het deze: de ge meenteraad wint aan vereering, naarmate wij hem minder vergaderen zien. Werkelijk, sinds onze Raad slechts eens per maand bij eenkomt en dan nog zijn werkzaamheden in één middag afdoet, gaat men bijna verlangen naar dien derden Woensdag van iedere maand! Wat kan alles tocb spoedig ver- keeren op dit ondermaansche! De Raad heeft gisteren een groote agenda in weinig tijd afgedaan en de uren, die' hij daardoor overhield, slechts aan een paar punten besteed, ofschoon er aanleiding ge noeg was voor allerlei kleine critiek. Een merkwaardige discussie werd uitge lokt door de voordracht van B, en W. om 1200 subsidie te geven aan de „Spaarne- stichting", om haar maatschappelijk werk in stand te houden. Het vorig jaar heeft de Raad een dusdanige aanvraag afgewezen op deze overweging, dat de Spaarne-Stichting met de tewerkstelling van achterlijke jon gens treedt op het gebied der nazorg. Het probleem, hoe de overheid moet staan te genover de geestelijk achterlijke jeugd na het verlaten der lagere school is in dertijd ter bestudeering opgedragen aan een commissie. Zoolang deze nog geen rapport heeft uitgebracht meenden B. en W. dat het werk van de Spaarnestichting niet rpoest worden gesubsidieerd. En de Raad was het daarmee eens. En nu kwamen B. en W. op eens zelf met een subsidieaanvrage! Zij moti veerden deze daad aldus, dat, wanneer de 6tichting niet geholpen werd, nu tal van contribuanten zich hadden teruggetrokken, een aantal zwakzinnigen ten laste van de ge meente zouden komen. De heer Reinalda teekende daartegen ver zei aan. Op de eerste plaats protesteerde dit taadslid er tegen, dat het bestuur der stich ting imbecilen langs de deuren der raadsle den had gestuurd, om aanneming van de subsidieaanvrage te bepleiten. Dat was on- paedagogisch, ongeoorloofd. En wij zijn dat geheel en al met den heer Reinalda eens. De heer van Liemt onderschreef later dit pro test ten volle met de mededeeling, dat ook hij zulk ongewenscht bezoek had gehad. Maar het grootste bezwaar van den heer Reinalda was, dat hier een particuliere stichting op geheel onvoldoende wijze de nazorg van zwakzinnige kinderen op zich nam. De ge meente mocht dit niet sanctioneeren en straks de bovenbedoelde commissie voor een fait accompli stellen. Hij adviseerde daarom B. en W. hun voorstel terug te nemen en het te zijner tijd, gelijk met het rapport der commissie, aan de orde te stellen. De heer Visser, lid van het Burgerlijk Armbestuur, roemde echter de onderneming van de Spaarnestichting als goed paedagogisch en maatschappelijk werk. De jongens, die hier aan he.t mattenvlechten en borstelmaken worden gezet, zijn nergens anders bruikbaar en iedereen tot last. Op deze wijze verdie nen zij nog 6 tot 7 per week en zijn daar Zaterdag's wat trotsch op, zei het raadslid. De heer Loosjes zag de zaak echter anders: er zijn hier twee partijen aan 't woord; de eene, die aandringt op een ge meentelijken inspecteur voor de nazorg en een andere, die daarover nog niet wenscht te beslissen. Wanneer nu dit voorstel van 3. en W. wordt aangenomen, wordt er niets Jlepraejudicieerd. Wij voorkomen alleen, dat de gemeente direct op hooge kosten komt en houden de zaak sleepend, totdat het rapport der commissie verschijnt. Dit laatste stand punt deelde ook Wethouder Heérkens Thijs- sen: wanneer het rapport der commissie klaar lag, stonden wij voor een andere zaak, zei hij. Maar dit kan nog wel drie of vier maanden uitblijven en daarom doen we het best met één jaar subsidie het werk der Spaarnestichting in het leven te houden.... De heer Reinalda gaf echter zijn verzet niet op en kwam met de mededeeling, dat de stichting voor haar bedrijf zelfs jongens van andere werkplaatsen had weggehaald. Toen kwam mr. Bomans met een uitweg uit de puzzle, waarmee de raad langzamerhand geen raad wist. Principieel, zei de Wethouder, ben ik het met den heer Reinalda eens. Maar ik heb zuiver financieel geredeneerd, wat voor de gemeente het voordeeligst en voor de be trokkenen het beste is. Wanneer wij het werk van de Spaarnestichting laten vastloopcn, dan moeten wij wellicht een vijftal jongens in een Provinciaal Ziekenhuis plaatsen, wat ons 2500 kost. Bovendien, wanneer zoo'n jon gen eenmaal in' zulk een gesticht is, komt hij er niet zoo gauw uit. Wij achtten het daarom in hef college van B. en W. het beste, dat het burgerlijk armbestuur eigener beweging het werk der Spaarnestichting voorloopig gaande hield. Maar het B. A. was daartoe niet bereid zonder den Raad daarin gekend te hebben. Wanneer de Raad nu maar te kennen geeft, dat hij het Burg. Armb. in deze zijn gang laat gaan, is het voorstel overbodig. Na deze toelichting was de zaak in eens afgedaan. Het voorstel van B. en W. omtrent de ge- rouwen der voormalige Sociëteit Vereeniging lokte natuurlijk een breedvoerige discussie uit. De heer v. d. Ban was niet malsch in zijn critiek door te betoogen, dat hij aanvankelijk meende in de voordracht een drukfout te ontdekken, waar voorgesteld wordt om den tuin voor 11.000 aan het Rijk te verkoopen. Wanneer daar 110,000 stond, was het nog te weinig! Ook de voorgestelde overeenkomst met de Vereeniging voor Bloembollencultuur vond de heer v. d. Ban niet tc aanvaarden. Bij dit laatste sloot de heer Wolzak zich aan: is het niet onredelijk, vroeg hij, dat de ge meente zich voor tien jaar bindt en de ver eeniging de huur met één jaar kan opzeggen Gewoonlijk gaat dat andersom! Het felste in zijn critiek was de heer Rei nalda, die het voorstel tot verkoop van grond aldus kwalificeerde: de gemeente blijft in de lasten en het Rijk komt er met een koopje af. De overeenkomst met Bloembollencul tuur noemde de heer Reinalda een verkapte subsidie. De groote heeren van het bestuur, die altijd zoo tegen allerlei subsidies zijn, vragen hier nu een tegemoetkoming van de gemeente. Maar dat is door handig schacheren verkregen! Eigenlijk moest er een post op de begrooting komen: 6000 subsidie aan de Vereeniging voor Bloembollencultuur! Nu zal het nadeelig saldo op de exploitatie op an dere verbruikers van de zalen verhaald moe ten worden! Over deze verbazing van den sociaal-de mocraat hebben wij ons verbaasd. Wanneer een bestuur eener vereengiing bij onderhan delingen over zaalbuur zoo voordeelig moge lijke condities tracht te bedingen, geeft het dan pas, om van „schacheren" te spreken? De heer Klein wees er dan ook terecht op, dat het bestuur van Bloembollencultuur wel ge noodzaakt was met een zoo gunstig mogelijk voorstel bij zijn leden te komen, om althans eenige kans van slagen te hebben. Immers, de aanbiedingen van andere gemeenten om den hoofdzetel van Bloembollencultuur in haar midden te krijgen, waren buitengemeen royaal en een groot deel der leden zou veel liever dicht bij huis, in Hillegom of Lisse blij ven. Ook de voorzitter verdedigde het voor gestelde met warmte, als een groot, Haar- lemsch belang. En zelfs mr. Slingenberg, die zeide het minst enthousiast van alle leden van het college te zijn, voor dit deel van het voorstel, wees er op, dat de Raad eerst zeh in geheime zitting er bij B. en W. op had aangedrongen om te trachten met Bloembol lencultuur tot een accoord te komen. Voor verwijten was dus allerminst grond. Voor de voorgestelde overeenkomst met het Rijk, kwam Wethouder §lmgcnberg per soonlijk wél op. Bij zijn critiek vergat de Raad aldus de Wethouder dat hij reeds in November 1920 B. en W. machtigde, den tuin op een strook van 2A Meter breedte na, te verkoopen. Nu had spreker door on derhandelingen weten te bereiken, dat een strook van TA M, werd vrijgelaten. Wie nu de exploitatie van de concertzaal onmogelijk willen maken moeten zich houden aan het oorspronkelijk besluit met den 214 Meter! De Wethouder kon nog meedeelen, dat, wanneer de Raad het thans ingediende voorstel aan vaardde, het Rijk zich binnen drie jaar zou terugtrekken en de gemeente dus de handen vrij kreeg. Mr. Slingenberg durfde de ga rantie geven, dat de gebouwen rendabel zou den zijn. De exploitatie over 1922 was ge dekt; ook over 1923 zou dit het geval zijn en in 1924 reeds zouden vermoedelijk de tarie ven van zaalhuur verlaagd kunnen worden. De heer Gerritsz stelde nog de vraag, of het niet mogelijk was, dat, wanneer het Rijk zich terug trok, het voordeel aan de firma Enschedé zou komen. En de heer van Liemt zeide, uit dit oogpunt bezien, onoverkome lijk bezwaar tegen den verkoop van den tuin tegen een bedrag van 11,000 te heb ben. De Wethouder deelde daarop mee, ge tracht te hebben, het gehecle complex met een winst van 50.000 aan het Rijk of aan de firma Enschedé te verkoopen. Maar daar v/as niets van gekomen. Dit gedeelte van het betoog van den Wethouder was het minst sterke, We kregen niet' den indruk, dat hier het uiterste was beproefd en alle mogelijkhe den overzien. Het denkbeeld, om van het Rijk gedaan te krijgen om bij eventueel terugtrek ken van de postzegelcontrole uit Haarlem, aan de gemeente voorkeur voor terugkoop te geven, vond zooveel bijval, dat B. en W. zich bereid verklaarden opnieuw onderhan delingen hierover in den Haag te voeren. Dit deel van het voorstel werd dan ook aange houden. Over de aanvraag van een crediet van 39.500 tot plaatsing van het Paleisorgel in de concertzaal ontspon zich nog eenige dis cussie. Maar na een warme verdediging door den voorzitter, werd ook dit deel met 20 te gen 10 stemmen aangenomen. Het viel ons op, dat juist degenen, die drie jaren geleden met zooveel felheid critiek oefenden op het voorstel van B. en W. om een nieuwe concertzaal te bouwen en daarin het orgel te plaatsen, nu beweerden, dat de gemeentelijke concertzaal niet deugde en dat er zoo spoedig mogelijk een nieuwe moest komen. Alsof n u de tijden voor het bouwen van concertzalen zooveel beter zijn! Alles te zamen heeft het verzet tegen de voorstellen van B. en W. dus al heel weinig opgeleverd; want de verhuring van eenige gedeelten van het gebouw aan het Rijk en ook de overeen komst met Bloembollencultuur werden met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. Bij een voorstel om opnieuw 40.000 be schikbaar te stellen voor werkloozensteun, werden tegelijk de dezer dagen gepubliceer de vragen van den heer Gerritsz behandeld. Het was een taaie discussie, welke heel wei nig nieuws opleverde. De heer Klein kreeg de belofte, dat tegen het najaar de werken aan de Zomervaart voor werkverschaffing In aanmerking zouden komen. De heer Groenendael, die altijd veel liefde voor het edele drukkersvak heeft gehad, vond bij de rondvraag weer eens aanleiding om te spreken over de „hooge" advertentie- kosten der gemeente. En de heer Reinalda viel hem daarin bij. Jammer, dat de heeren zich, wanneer zij zulke zaken bespreken, vooraf niet beter op de hoogte stellen. Zoo werd als eenig voorbeeld aangehaald het feit, dat de Stadsschouwburg avond aan avond adverteerend, het volle tarief moet betalen. Feit is, dat diezelfde Stadsschouwburg niet minder dan dertig procent reductie krijgt. Eveneens hebben de lichtfabrieken bij de Haarlemsche dagbladen voordeelige adver tentiecontracten afgesloten. En voor de en kele maal, dat de gemeente dan een aan kondiging van een raadsvergadering of de af kondiging van een verordening heeft, be taalt zij evenveel ais iedere andere adver teerder. Een wel kleine vergoeding, tegen over de vele saaie en droge ambtelijke stuk ken, welke de bladen geregeld, gratis in het redactioneele gedeelte slikken! De burgemeester gaf heel wijselijk te ken nen, dat de heeren maar met hun vinders van deze zaak moesten afblijven. Een gemeentelijke stadsdrukkerij, met eon eigen gemeentecouranf en de heer Groenen dael als directeur van het nieuwe gemeen tebedrijf, hebben wij dus nog niet te vrcezen! Sociëteit „Si. Eavo" Ilaariem's Gemengd koor 8 uur Dcbaicursus - 8 uur Bestuur Kiesvereientgirg 8 uur Fiets club T. O, V. 8 uur Tooroc-lelub Spoor en. Tram 8 uur Re.lerl+ers. 8 uur Meubelmakers 8 uur Revol- 'kingsburenu 810 uur. Stadsschouwburg. Wilsoraplcin Nationale Opera Tannhauser 8 uur. It K. Arbcidsbeui s voor vrouwen Kleine Houtweg 1.1 Alle werkdagen des v m van hall II lol hall 12. des nim van 1 lol 4 en van- half 8 lot half 9 Telefoon 2081. Mart ha-vereeniging - Bloemhofslraal l Belrekkingbureau voor vrouwen - Alle werkdagen van 1012. van 24 en van ti9 uur '■'oormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet bhje- kcn". Groote Markt. Tentoonstelling „dc Woning". R K Leeszaal en vi.'leenhibliolhei'k Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/9. van 2—5 en van - 10 uur. behalve des Maandagsochlends en op Zon en Feestdagen Uitleen van boeten van ha'f 39 uar '.isschojtpelijk Museum. Dagelijks, uitgciio men Zaterdag. Zon- en Feestdagen tocganke lijk R A". Arbeidsbeurs voor mano.-n Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur. n.m van 25 1 ur Zaterdags alleen van 912 uur Naar we vernemen hebben, naar aanlei ding van den uilslag der stemming over de groslijst in de R. K. Kiesvereeniging, de heeren Klein, Castricum, Kerkvliet, Dijk mans, Donsen, Keesen, De Rooij, Kamerbeek, Mej. v. Kordelaar en Mej. van Looy, zich teruggetrokken van de candidajenlijst. Dit besluit w-QTd gisterenavond genomen in een vergadering belegd door het bestuur van de z.g. studieclub, waarbij tevens tegenwoordig waren de genoemde candidaten. Naar wij vernemen beslaat hel plan bij een aantal vaste bezoekers van de Haarlemsche Orkestverecmging-eoncerten om den heer Gerharz, directeur der H. O.V., té huldigen en wel op het laatste volksconcert in April. Er wordt voor bovenstaand doel al druk met inteekenlijsten gewerkt. Zooals bekend is zijn in verschillende steden van ons land verecpigingen practised) werkzaam in verhand met de kunstzinnige ontwikkeling van het volk. In April wordt opgericht de Bond van Vereenigingen, die de ontwikkeling van den kunstzin bij de menigte voorstaan. Deze Bond zal alsdan ruim 40.000 leden tellen. Ook voor Haarlem worden pogingen in het werk gesteld, om tot de stichting van een dergelijke organisatie te komen. Wie hier aan mede wil werken, kan zich schriftelijk, met bijvoeging van volledig adres, melden bij den heer Of to van Tussenbroek, Men verzoekt ons den bezoekers der con certen van de Haarl. Orkest Vereeniging mede te deelen, dat wegens hef drukke be zoek der concerten de plaatsbespreking ge- egel d zal zijn opengesteld bij de Concert- ureaux Alphenaar Kruisweg en Vernout, Warmoesstraal 10. D Onze Haarlemsche compohfsf J. J. de Vo- *el heeft een Dahlia Foxtrott doen verschij nen, die heden is uitgekomen. Verwacht wordt van de Haarlemmers veel medewerking wat het koopen van dit' aar dige muziekstukje betreft. De crocussen staan in vollen bloei en bij een heldere lucht schitteren hare fraaie kleu ren in het zonnelicht. Deze teelt wordt vooral-in de duinstreek in het noorden op bescheiden schaal ge kweekt' en dit zal wel de reden wezen, dat de bloeiende crocusvelden daar niet die liefhebbers van bloemen trekken, als de an dere bolgewassen, daar ze toch tot de vroeg ste cn o.i. ook tot de mooiste bloemen be- hooren. Het eigenlijke crocusland is Hillegom e o. Maar ook daar zal die teelt niet op groote schaal gevoerd worden, daar men wel de Hyacinthen-, Tulpen- en Narcissenvelden be zoekt, maar zelden iets ten gunste van cro cussen opmerkf, die toch werkelijk ook een bezoek waard zijn. Op Woensdag 4 April a.s. herdenkt de heer H, M. Hoed den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Joh. En schedé en Zonen, op de lettergieterij, afd. stereotype. Bij koninklijk besluit van 19 Maart 1923 is bepaald, dat de Verzekeringskamer, bedoeld in art. 8 der Wet op het Levens verzekeringsbedrijf 1922, bestaat uit 3 leden, en is o.m. benoemd in die kamer: tot lid, te vens voorzitter, de heer L. H. van 't Sant, thans gedelegeerd directeur der te Batavia gevestigde Nederlandsch-Indische Levens verzekering- en Lijfrentemaatschappij, wo nende te Haarlem. Men is heden gereed gekomen met de her- bestrating en opbooging van het plaveisel van de Adriaar Loosjesstraat. Dat dit geen overdaad is, mag blijken uit het feit, dat de straat op sommige gedeelten een halven me ter is opgehoogd. Men is den laatsten tijd druk doende in het Apsterdamsche kwartier met verbeteren. Dinsdag j.l. vierde de heer H. Burger Mz., thans te Haarlem, onder vele blijken van belangstelling zijn 80sten verjaardag. De heer Burger, oud-vakgenoot uit Beverwijk, neemt op dezen hoogen leeftijd nog aan het actieve vakleven deel als lid van het Scheidsgerecht voor den Bloembollenhandel. Dinsdag j.l. is hij door het dagclijksch bestuur van de Al gemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur gclukgcwenscht, waarbij door den voor zitter herdacht werd dat de heer Burger oud lid van het hoofdbestuur en de Commissie voor de Nomenclatuur is. De heer Burger kan terugzien op een werkzaam leven, waarin hij veel gedaan heeft tot bevordering van den bloei van het vak; de Algemeene Vereeniging vond hem altijd bereid zijn tijd engcennis ten dienste van het algemeen vak belang te stellen. Nog profiteert het Scheids gerecht van de ervaring in den handel en het doorzicht in zaken, dat den heer B. ken merkt. De plaatsvervangende voorzitter van het Scheidsgerecht, mr. A. H. J. Merens en de pl.v. secretaris, mr. L. V. Hoog, kwamen Dinsdagmiddag eveneens den jubilaris de hand drukken. Er waren bloemen van het Scheidsgerecht. (Weekbl. voor Blocmbclt.) In Luxor-theater zal Zaterdagmiddag kwart voor 5 een voorstelling gegeven worden, waarin vertoond zal worden de fabricage van de „Buick"-aut'o,mobielen. De firma B. van Nocrt heeft in.de Groote Houtstraat 76 een filiaal geopend van haar bekende hoedon- en pet-tenznak. De firma be staat al 50 jaar en heeft in den lande 20 zaken, twee redenen, die doen verwachten, dal nu ook het Haarlemsche pub.ick haar artikel met vertrouwen ral vereereul Bij den Haarl. Bestuurdersbond is bericht ingekomen dat door B. en W. goedgunstig is beschikt op het verzoek om voorde w'érk.oo- zen vrijkaarten beschikbaar te stellen tot het bijwonen van de concerten van de H. O. V. De kaarten zullen door bomiddeiing van de vakbonden aan de wcrkloozen worden uit gereikt. Dinsdagavond vergaderde de afd. Haarlem van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde onder voorzitterschap van den heer Joh. de Breuk. O.m. werd besproken het uitschrijven van een prijsvraag ter gelegenheid van het regee ring jubileum van H. M. de Koningin, waar over in de vorige vergadering gesproken was. Na breedvoerige besprekingen besloot de vergadering heit bestuur opdracht te geven om zich met andere véreenigingen (zooals Koninginnedag, Vreemdelingenverkeer e.d.) te verstaan en hare medewerking te vragen. Vervolgens werd langdurig gediscussieerd over het voorstel tot hel houden van een speciale Lathyrus-keuring, welke in den loop van den zomer Waarschijnlijk in de eerste week van Juli zou gehouden worden. Ten aanzien hiervan werd besloten in overleg te treden met de vaste keuringscommissie. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. H. Teunissen, was in orde bevonden. Aan den penningmeester en aan dc com missie tot het nazien der boeken werd dank gebracht. Nog werd medegedeeld dut het ledental niet achteruitgegaan is. Door den heer J. C. Cruyningen was een Clprepedium Archie Niell ingezonden, waar aan de jury 5 punten met lof toekende.. Van de rondvraag werd een zeer dank baar gebruik gemaakt, waarna de vergade ring werd gesloten. Doode stad. Als het „Baehavond" is, dan is er leven in do brouwerij, d.w.z.: op een dergelijkere avond is Haarlem niet het rustige, gemoe delijke provinciestadje van altijd, dan rijden de auto's af en aan, dan zijn er extra-ver keersagenten noodig nabij den hoek Groote Markt—Jansstraat, dan staan zich vele nieuwsgierigen te vergapen aan al wat aan rijdt, dan iheerschf cr in den vierhoek Lange Begijnestraat - Begijneslecg Jansstraat- Groote Markt een drukte, welke Haarlem niet veel meemaakt. Het provincie-achtige onzer stad is dan verdwenen, er heerseht gezelligheid. Op de gewone avonden is Haarlem om een uur of half 9 'savonds als uitgestorven. Een doode stad! Dat is Haarlem in den avond na het slui tingsuur der winkels. Hoe kan het eigenlijk ook anders? Met het dooven der lichten in de winkels verdwijnt alle vroolijkheid uit de straten. De mensdhen kunnen cr geen pleizicr in vinden, in de donkere en daardoor ongezel lige. straten te wandelen. Die ongezelligheid is de akciige keerzijde van de vroege win kelsluiting, welke toch ook zoo veel voor deden bezit. Maar, komaan, niet getreurd. Lente en daarna zomer naderen en als het langer licht en mooi weer is bjiiven de men- schen vanzelf langer builen. In de zomer maanden gaat dan misschien het provincie- achtige een beetje van Haarlem af. Ter voorziening m een vacature in het be stuur, werd gisteravond onder leiding van don vice-voorzitter mr. P. Tideman een alge meene vergadering gehouden van boven staande- club, welke vrij goed bezet was. Met op 2 na algemeene stemmen werd geko zen de heer Jlir. J. C. Mollerus. Daar deze echter verhinderd was op de- vergadering aanwezig te- zijn, werd besloten, hem schrif telijk van deze benoeming in kennis te stellen. Verder werd nog medegedeeld, dat ter gelegenheid van de opening der nieuwe Sociëteit een onderlinge wedstrijd zal gehou den worden voor alle leden der Sociëteit, on der leiding van het bestuur der Biljartclub. Door de recherche is aangehouden de be kende C. B., 24 jaar, wonende te Huizen, verdacht van oplichting van kaas. Tegen B. was onlangs een waarschuwing gepubliceerd. Gedurende de week van 11 lot en met 17 Maart 192.3 kwamen tn de navolgende ge meenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Castricum 2 van roodvonk, Haarlem I van buiktyphus, Haarlemmermeer t van diphfheriiis; Krommenie 1 van diphfheritis; Schoten 1 van diphtherilis; Uilgeest 3 van diphlheritis; Zaandam 2 van buiktyphs en 2 van roodvonk. De Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Electrische Luxe Broodfabrieken H. Franken Jr., te Haarlem. Bij de firma A. M. Randoe, Gierstraat 16 2224 is Vrijdag, Zaterdag en Zondag geëx poseerd een groot super-fine kwaliteit altaar- lapijt volgens teekening vervaardigd in de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken. De ZeerEerw. Heer Rector W. L. van Adrichcm uit Amsterdam zal bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der kathedraal is Mei eenige liriht'bceldenavonden geven over den bouw der kathedraal. Dc voorstellingen zullen gegeven worden 3, 4, 6, 7 en 8 Mei. Wij ontleenén aan de Memorie van ant woord an de Eerste Kamer van het hoofd stuk Binnenlamlsche Zaken het volgende: In verband met de bezwaren, bij de ad viezen van de Raden en de Coimmissiën uit de ingezetenen der betrokken gemeenten tof uiting gekornen en door Ged. Staten nader toegelicht, is nieuw overleg noodig aan gaande den omvang aan de voorgenomen gTensuitbrciding te geven. Aan de belangen j van Haarlemmerliede c.a. wordt dc noodige aandacht geschonken. De vertraging, welke deze aangelegenheid ondervond, is oen gevolg van de moeilijk heid om de tegenstrijdige belangen en wen- schen der betrokken gemeenten tot eenheid te brengen. De eerste groep miliciens der lichting 1923 is Dinsdag ingedeeld. Zij omvatte 89 man. Deze indeelirg geschiedde in de soldaitencan- linè der 'vo-ormalige imfanteriokazeme aan den Koud'enhorn, dus niet. zooals jaren achtereen gcbru'üke-ij'k was, aan den Doelen. J. Pruis, Korte Poetlaan 3a, kwtderbeursje met borsteltje; v. Huis, Oranjestr. 135, gum mi bal; Gijzen, Large Molenstraat 12d. beurs je met dameffiortemoivnaie; Brarals,. Bote in straal 2, grijze ceintuur; J. Zemel, Oorkonde- laan 7, doghond; J. v. d. Berg, Z/indvoort- schelaan 12, wil kind-erhaimlschoentje; v. Til, leid'schepilein 63, wilt kinderhandschoeni'je; Mans-v ril der, Zomervaart 20. bruin hondje; v. Herwerden, Kampervest 21, grijs wollen da- meshan dschoenKatrütfg, Tul penstraat 48zw., dames-armbancthorloge; Sandberg, Paul Kru- gerstraat 80, grijs jongensjasje en pet; Kennel Fauna. Park-laan'keeshond, gebracht door A. v. Zeeland, Rijksstraatweg 374; T, Lomé. Da- mi» test raat 38. kiinderportemonnaie, tasch; P. Smits, Riviervtisehmark't 12, bruine kinderpor- iemonnme; J. Veirvooren, PopeHngstraat fizw., damesring; De Vries. Klevcrpar.kweg 72, lede ren riem; Nijholt. Reitzsfraat 67, Scholen, si garenaansteker; M. v. d. Kamp, Wou worm an- ftraat 23rood. sleutel; F. ter Horst, Generaal Bolhastraat 76, Vulpen. A. v. d. Hof, Groote Markt 23, armband; Politiebureau, Smedcstraat bankbiljet, Fo to's; H. Masee, Breestraat 5rood, blauwe ceintuur; J. Kruit, Oranjestraat 60, griffel- doos; J. Gafjaarl', Aelbertbergstraat 12, paar bruine handschoenen; P. Kruyer, Regulier straat 40, gele herdershond; J. v. Roode, L. Poellaan 20, grijze kinderhandschoenen; Schönlage, Z. B. Spaarne 20, herdershond; J. v. Gelder, Ruysdaelstraat 4, gele herders hond; A. Kolderie, Klerksteeg 11, gele hond; G. Zwart, Kritzingerstraat 34, bruine hee- renhoed; P. Eekhout, Eendrachtstraat 5, jon gensjasje; M. Faasen, Boogstraat 26, lorgnet; G. Ratelband, Kinderhuisvest 9, Rozenkrans; C. Kok, Spaarnoogstraat 14, etui met schrijfbehoeften; J. F. v, Vlaanderen, Konin ginneweg lórood, vingerhoed; B. Tenbroek, Patriarchstraat 15, zilverbon. Gedui de de maand Februari 1923 was 't aantal reazigers, dat op de verschillende tram- lijmen vervoerd werd, als volgt: LéktenHeemstede 49200 reizigers (in 1922 61008: HeemstedeHaarlemOverv. 402892 ('m 1922 431871); Haarlem—Alkmaar 33136 (in 1922 34609); AmsterdamZandv. 262894 (im 1922 179387); CeintuurBloemendaal 187381 (in 1922 206564); Haarlem—Overvecn 9987 (in 1922 11314). De ontvangsten op de verschillende tramlijnen bedroegen: LeidenHeemstede f 12130.60 (in 1922 f 1-4780); Heemstede— Haarlem-Overvecn 38513.94 (in 1922 f 39566.40); HaarlemAlkmaar f 7285.S5 (in 1922 f 7643.25); AmsterdamZamdvoort f 71133.74 (in 1922 74801.27Ceimtunr- Bloemcndaal f 18732.10 (in 1922 f 19831.60); Haar'em—Overvéen f 989.10 (iu 1922 1101.40). In ons verslag van de lezing van den heer Vandervelden zijn 'eenige storende zetfouten blijven staan. De meest storende willen wii Bij de ingekomen stukken in de raadszit ting van gisterenmiddag was een adres van bewoners om den toestand na-bij de Regu lierstraat te verbeteren. Het werd ter afdoe ning in handen van B. en W. gesteld, maar reeds vooraf zeide de beer Slingenberg dat er moeilijk wat aan te doen zou zijn, omdat het een particulier terrein geldt. Intusschen zou overwogen worden wat er aan gedaan kan worden. Wij zouden er te dezer plaatse niet op terugkomen, indien wij niet juist dezen morgen een noodkreet ontvingen over den- zelfden on-houdbaren toestand. Ondanks vele verzoeken blijft de toestand van de sloot aan de Korte Regulierstraat dezelfde. Het is onbegrijpelijk boe in dezen tijd van malaria bestrijding deze toestand aan de aandacht van de overheid ontglipt, zoo schrijft deze abonné. Inderdaad mag de aandacht van onzen wet houder van openbare werken hierop wel ge vestigd blijven. Het is wel aardig eens in een raadsverga dering te zeggen dat aan onaangename reuk nog nooit iemand gestorven is, maar onaan genaam voor de betrokkenen blijft een stink sloot zeker. Barometerstand: 765. Stilstand. OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut, te De Bi'ldt, Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 22 Maart 1923. Hoogste barometerstand 770.9 mM., te NeuiV.hrwasser. Laagste barometerstand 750.9 mM., te Vestman oer. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Maart; Meest zwaikike oostelijke tot zuidelijken wind nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Iets zachter. rectificeeren door het herplaatsen der be- treffende passage: Onzen kunstenaars moet de gelegenhei/ gegeven worden om met hun dieper innerlijl leven en met hun meer intuïtief aanvoelei van vormen- en klanken-schoonheid de ziel van ons volk te doorzinderen en doorzingen hun geluid moet de eensgestemde snaren is anderer gemoed doen resoneereh, hun mu ziek moet den blijden toon uit dat snaren tuig der zielen wakker roepen, die anderf „....never song, But died with all their music in them." Ondertrouwd: 22 Maart. P. J. Meijer cn G. v. d. Plocg. P. Kors en A. Angenenf. C. A. Rozenhart en M. de Oler. J. Nierop en M. M. v. Zorgc. J. v. Olphen en A. J. Pruis. P. J. Woestheor en J A. Leijer. C. J. Surendonik en A. M. G. Stirijbosch. Getrouwd: 22 Maart. A. Verhagen en J DMcehoom. Geboren: 20 Maart. d. van B. A. Weslerink v. Marie. 21 Maart. d. van E. M. v. d. VeldtTer horst. z. van J. v. Overve'd— Herfogs. z. van H. W. v. Egrnondv. Diest. d .van M. C. Ophuijsenv. d. Wolfe. 22 MaarL d. van C. .Rustmonv. d. Riet. z. van J. v. d. Meijden-Booms. Overleden: 20 Maart. S. J., 2 j., d. van A v. Osch, Amslerdamsche.vaart. 21 Maart. G. KuijpeTSchouten, 66 j„ Harmenjansvlr. J. de Braber. 75 j., Janss'fraat J. RtdU lncijcr, 43 i., Siui Anfhonie.-ieeg, DEMONSTRATIE PROF KOEHOF. Dinsdagavond gaf Prof. Koehof üit Am sterdam een biljartdemonstratie in café Zijl- hoeve, te Overveen. De zaal was vol belangstellenden, die van het mooie spel van den professor genoten hebben, zoowel in zijn spel met den heer W. Kubus uit Heemstede, als met zijn kunst en fantasiestoolen. In de partij van 600400 tegen den heer Kobüs, speelde den lieer Koehof cadre, den heer Kobus libre. Het -begin van den heer Koehof is prachtig. Eerst een serie van 67, di rect gevolgd door een van 108. Bjj den heer Kobus wilde hel in den aan vang niet vlotten en in 10 beurten heeft hij cr pas 55. In 13 beurten is de stand 28378. Dan maakt de beer Koehof een serie van 173. In 15 beurten 45085. Dan maakt de heer Kobus een serie van 74, terwijl hij die in de 17e beurt verbetert en een prachtserk: van 77 maakt. Met 66 maakt Prof. Kochof in 25 beurten de 600 vol. De heer Kobus in 24 beurten 285. Dinsdagavond werd in acfé Nieuwen- hof tc Haarlem de wedstrijd tuschen D. O. S. II en D. O. K. II van Heemslede voortge zet. In dc vorige ontmoeting was D O. K. 9 caramboles voor, die nu door D. O. S. ruimschoots ingehaald zijn. De uitslag was: D. O. S. 100, 54. 100, 79, 1004-977=1410. D. O. K. 54, 100. 80, 100, 76 986=1396. De helft der partijen zijn nu gespeeld, ter- svijl het verschil in "die 20 partijen slechts 1* caramboles is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1