Indische Brieven. BUITENLAND BINNENLAND. De vloek van het Qeld ykS+TSt/SSl O. d„, Tweede Blad 22 Maart 1923 Het debat in het Engelsche Lagerhuis over de socialisatie. De samen smelting der Engelsche liberale groepen aanstaande. De Duitsche pro testnota. De besprekingen over de Turksche kwestie te Londen. Onder de Telegrammen: De Engelsche regeering en de ontwapening van Duitschland. De stad Dusseldorf krijgt 20 miliioen mark boete. Arres taties in verband met den moordaanslag op Smeets. de geallieerden en turkije. BUITENL. BERICHTEN» VERANDERDE STEMMING. FEUILLETON De Indische Regeering is onvermurwbaar gebleven. Op 1 Januari van dit jaar werd de intrek king van den halven duurtetoeslag ten uit voer gelegd, om met 1 Juli e.k. te worden gevolgd door de intrekking van de laatste aelft voor de meeste groepen van ambtena ren. De Regeering is bij het doorvoeren van dezen maatregel blijkbaar geleid door twee voorname motieven. Vooreerst was het de noodzakelijkheid om met alle mogelijke mid delen het groote tekort op de Indische, be grooting te beperken. Er is over getwist of dit wel de juiste wijze was om te bezuinigen, doch de protesteerende stemmen zijn vrijwel tot zwijgen gekomen, en dus zal ik hierover niet meer uitweiden, Het tweede motief is meer een verbor gen motief. Althans de Regeering heeft zich in 't open baar daarover niet uitgelaten. Veler meening is echter, dat zij op deze wijze krachtig wil medewerken tot verlaging van den algemee- nen levensstandaard. Zeer zeker hebben vele dagbladen dit motief naar behooren ver sterkt; ambtenaren zijn immers in de oogen van het publiek veeltijds niet anders dan royaal betaalde en royaal levende menschen. Iatusschen, indien de regeering de geldig heid van dit motief erkende, zouden andere daden in haar regeeringsbeleid in een iet wat zonderling licht komen te staan. Immers in de allerlaatste jaren werden door haar zelve verhoogd, en zeer belangrijk verhoogd: de tarieven voor het staatsspoor- vervoer, het brief-porto, het telefoon-abon nement, de schoolgelden, de belastingen, om maar de voornaamste te noemen. Nu weet ik wel, dat deze verhoogingen voor het algemeen levenspeil niet alle even belangrijk zijn, doch zeker zijn er eenige on der, welke daarop grooten invloed uitoefe nen. Men moet bijvoorbeeld de menschen maar eens hooren over de belastingen. Ik bepaal me hier echter tst de schoolgel den. Voor de Europeesche scholen zijn zij fei telijk nu al te hoog. Ik zal den Nederlandschen lezer even een paar cijfers voor oogen stellen, ontleend aan het huishoudelijk budget van eenige mij van nabij bekende gezinnen. Voor twee kinderen, de lagere school be zoekend, bedraagt het schoolgeld 2 maal 15 of 30 per maand. Dit bedrag ver hoogd met hetgeen voor schoolbehoeften en vervoer moet worden betaald, komt het schoolgeld van deze twee kinderen te staan op ongeveer 60 per maand. In een ander gezin werd voor twee meis jes, de H. B. S. bezoekend, behalve het schoolgeld van 30 per maand, bij den aan vang van den cursus 'n boekenrekening vol daan van 125. Van een vader buiten de stad, die hier zijn dochter de M, U. L. O. school doet bezoeken, vernam ik, dat hij daarvoor, kost en inwoning daarbij inbegrepen, 225250 per maand moet reserveeren. Een pessimist onder mijne kennissen voor spelde dan ook, dat in de toekomst de leer lingen der middelbare scholen voornamelijk aden gaan bestaan uit kinderen van Ara bieren en Chineezen, wel rijk genoeg om een opleiding voor hunne kinderen te beta len, welke verder gaat dan de lagere school. Ik heb hierboven nog slechts de voorbeel den heb-idcld van kleine gezinnen. De lezer kan zelf wel uitrekenen, wat het schoolgaan der kinderen vordert in groote gezinnen, zooals die onder de Katholieken meer dan onder anderen worden aan getroffen. En nu is bekend geworden, dat de Regee ring het voornemen koestert de schoolgelden nog eens met 50 pCt. te verhoogen, Hoe zullen dan de ouders van een talrijk kroost zelfs maar het lagere school-onder- richt moeten bekostigen? Ik ben geen voorstander om voor alle mo gelijke Indische aangelegenheden het ingrij pen van de Nederlandsche Volksvertegen woordiging te vragen. Zooveel mogelijk die nen wij, en daaronder versta ik ook de Ka tholieken, de kwesties in Indië zelf uit te vechten. Wanneer echter de Indische regee ring in zake de schoolgelden niet van haar voornemen is af te brengen, dan is dit eene zaak, waarvan ik hoop, dat ze de Katholieke fracties in de beide Kamers er toe zal bren gen op besliste wijze op te komen tegen het opdrijven van den levensstandaard door de In dische Regeering zelve. In 't bijzonder ves tig ik op deze aangelegenheid de aandacht van den „R.-K. Bbnd vta.n Groote Gezinnen" in Nederland; de hger Deckers, wiens be langstelling ook uitgaat naar Indië, kan hier in met den laeer Fober samen een ver dienstelijk werk doen. De intrekking van den duurte-toeslag is niet zonder schokken kuniaen geschloden. Er zijn daden van verzet gepleegd, welke niet door den beugel kunnen. De daders behooren hier tot een cptegorie van ambtenaren, waarower èn Prof-, Aenge- nent èn de Redactie van „De Tijd" met pa ter Vallon S. J, het eens. zullen zijn, dat het stakingsrecht hun ten epnen male ontzegd moet worden. Het ernstigst liet zich de> actie aanzien van de Vereeniging van Spoor- en Tramweg-per soneel, welke onder comnainistische leiding staat. Het voorstel tot staRjen, gedaan door enkele afdeeljngen, werd qoor het bestuur wijselijk van de hand gewezen. De loonen bij de Staatsspoor zijn inderdaad zoo hoog, dat ze slechts er bij verliezen konden. Zoo krijgt een Inlandsche machinist 700 per maand, een loon, dat een Inlander tot een „richard" onder zijn rasgenooten maakt» Het is me dan ook bekend, dat de S. S--directie allerminst eenige vrees koesterde vapr een staking; het zou een welkome gelegenheid geibracht heb ben om opruiming van ongjewensclhte elemen ten te houden. Dat begrepen de leiders van d}e vakveree- niging ook wel. En daarom werd het met een ander wapen geprobeerd. Het parool werd uitgegeven om „lijdelijk verae£' te plegen, wat natuurlijk zou neerkomen op sabotage. Doch ook dit verzet werd ia den aanvang gesmoord. Den eersten dag kwamen enkele ploegen te laat binnen, waren verschillende treinen meèr of minder over hun tijd, bleven enkele daarvan zelfs midden op hun traject stilstaan, werden op enkele plaatsen telefoon-gelei dingen doorgesneden. Doch de. verantwoor delijke personen werden onmiddellijk ontsla gen als „ongeschikt voor den dienst". Rn twee 'dagen later kon ik zelf constafeeren, dat elke trein prompt op tijd was. Een zwakkere poging tot verzet werd te Bandoeng gedaan door een sectie politie agenten, die zich onwillig ging betoonen om haar werk te doen. Er is ook aan deze on willigheid spoedig een einde gemaakt. Ge lukkig, zeg ik nogmaals. Maar van den ande ren kant, het is nu wel een povere betaling geworden van een hewaker van de openbare orde; 25 per maand. Al is het dan een in lander. Er wordt gezegd, dat ook dit voor de ver sobering noodzakelijk is. De terugkeer tot het vroegere levenspeil zal moeten geschieden ten koste van „bloed en tranen", omdat het niet anders kan. Ik heb slechts eene beden king: dat het vooral de kleine luiden en de menschen uit de middelklasse zijn, die hun bloed en tranen moeten geven. Onder het Europeesche personeel kwam nergens eenige neiging tot verzet plegen tot uiting. De vermindering van inkomsten wordt alreeds als het onvtermijdelijke geaccepteerd. Het „Verbond van Landsdienaren" dat sterk onder socialistische invloeden staat, poogt nog hare actie voort te zetten; de middelen, welke worden beproefd, zijn niet alle even correct, doch ook deze pogingen zullen op niets uitloopen. Er wordt natuurlijk zwaar gekankerd. En ook vele rustige burgers denken met een bezwaard hart aan de toekomst, van henzelve en van hunne kinderen. Het zal „bloed en tranen" kosten,... Inderdaad! Op verschillende plaatsen beginnen zich, onder den druk der tijden duurtè-comité's en consumenten-bonden te vormen, zoo te Djocja, Bandoen, Solo, Magelang, Batavia De bedoeling is om gezamenlijk te trachten de kosten van het levensonderhoud sneller en beter omlaag te krijgen dan door de na tuurlijke werking der vrije economische krachten geschieden zou. De Katholieke Sociale Bonden nemen aan deze beweging overal deel en te Batavia spelen zij daarin een leidende rol. Ren volgende maal schrijf ik wel eens wel ke resultaten men met deze wijze van duur- te-bestrijding verkregen heeft. J. A. M. d. F, DE FRANSCHE ACTIE IN WEST DUITS CHL AND. De Duitsche protestnota. De Duitsche zaakgelastigde te Parijs heeft opdracht gekregen de Fransche re geering een protestnota te overhandigen tegen de gevangenneming van tien nota belen te Essen. De nota zegt dat de Fran sche bevelhebber te Essen bij een voorval dat nog geenszins is opgehelderd, ook dit maal in plaats van den weg van het recht, dien van geweld heeft gekozen. De Duit sche regeering protesteert tegen de gevangen neming der tien gijzelaars en verlangt hun onverwijlde vrijlating. Zij stelt bovendien voor, op grond van de Haagsche Conventie van 1907, zoowel het voorval te Buer als dat te Essen voor te leggen aan een inter nationale commissie van onderzoek. Verder protesteert de rij ksnegeering tegen het stellen van gijzelaars, die bij daden van sabotage aan de sporen en dé telegraaf verbindingen in het B. G. met zware straffen worden bedreigd. Uit het bezette gebied, t De gemeenteraad van Buer heeft een motie aangenomen, waarin hij zoowel oen moord op de twee Fransche officieren als de Fransche maatregelen van weerwraak tegen de bevolking der gemeente veroor deelt. Voor misdrijven binnen de gemeente gepleegd, kan het gemeente-bestuur geen verantwoordelijkheid aanvaarden, daar de Franschen de politie hebben ontbonden. Prins Friedfcich Wilhelm von Lippe, die eenigen tijd {geleden tot 7 miliioen mark boete is veroordeeld omdat hjj een ploerten- dooder bij zioh had, is thans in vrijheid ge steld. Hij was: in hechtenis genomen omdat hij weigerde te betalen. Ooi zijn familie weigerde de boete voor hem te storten. He* spoorwegongeluk bij Friemersheim heeft blijkens betrouwbare berichten meer slachtoffers gevergjd dan de Franschen voor geven- Zestig soldaten zijn gedood en meer dan vijftig paarden moesten worden afge maakt. Op de Zuidelijke gemilitariseerde lijn in het Roecgebied is dezer dagen een goederen trein ontspoorddaarbij zijn 7 Fransche spoorwegplannen omgekomen- Een arbeidersconferentie over de Roer. Verschillende leiders der Arbeiderspartij hebben Londen 'verlaten, waaronder Ram say Macdrinald eai Arthur Henderson, ten einde een conferentie te Parijs bij te wonen met de vertegenwoordigers der Fransche, Belgische ejn Italiaansehé Arbeideflspartijen en socialistische groepen ten einde tot over eenstemming. te geraken, omtrent een alge meen manifest, waarin de houding der arbei ders der geallieerde landen ten opzichte van de bezetting van het Roergebied wordt vast gesteld. De ontwapening van Duitschland. Volgens de Pettit Parisian, hedft de Engel sche regeering aan de Fransche. laten weten, dat zij bereid was, zich bij haar aan te sluiten teneinde van Durischland gedaan te krijgen dat de commissie van generaal Woliet hare controle op de ontwapening kan hervatten. De correspondent te Dusseldorf \on de "Petit Parisien maajkt melding van de ver andering in de housing der Dujtschers tegen over de Fransche autoriteiten in het Roerge bied. Hij spreekt Vjan een volkomen onver wachte omkeering, die, daar zij zoo plotse ling is gebeurd, veribazen kan. Zijn de Ditit- schers te goejder trouw vraagt de correspon dent. Op een ongetwijfeld uit Berlijn komend wachtwoord, zegi hij, bieden ambtenaren, burgemeestezs en publicisten hun hulp aön. Hoe moeten wij dett opnemen. Wat zit er achter? Waarheid, leugen? Wij zullen het weldra weten, meent de correspondent. In het laatste nummer van het tijdschrift „Das Zentrum" schrijft de hoofdredacteur: van de Germania wer het Roerconflict „Het lijdelijk velzet van de Roetfbe vol king is geen doel doóh mididel en elke dag die noodeloos voorbijgaat om dat middel te be zigen ten einde tot ouderhandtJingen te komen, ware efcn zonde tegen do dapperen aan de Roer, en tegen het geheele Vaderland. Dit openlijk te zeggen is.plicht, Want even min als zich thans in Döitschlajfid een re-: geering staande zou kunnen houden,die voor den vijand capftuleeqde, zou ee$ regeering ongestraft kansen op een vergelijk ongebruikt kunnen laten. Een vergelijk met Frankrijk zal gemakkelijk te bereiken zijn, zoodra het De eerste bijeenkomst der Engelsche, Fransche, Italiaansehé en Japansche des kundigen, die de Turksche tegenvoorstellen op het ontwerpverdrag van Lausanne zullen hebben te onderzoeken, had gistermiddag in het ministerie van Buitenlandsche zaken plaats. Lord Curzon zal de openingszitting presideeren. De gedelegeerden zijn, zoolang zij te Londen zijn, de gasten van de Engelsche regeering. Men verwacht, dat de vergadering zich zal splitsen in sub-commissies ter bestu deering der verschillende vraagstukken. Waarschijnlijk zal er omtrent de besprekin gen weinig te berichten, vallen alvorens het officieele "communiqué wordt gepubliceerd aan het einde der werkzaamheden. In verband met het feit, dat Venizelos zich naar Londen heeft begeven om ter be schikking te zijn, als men bij de besprekingen voorlichting behoeft aangaande onderwerpen, die Grieksche aangelegenheden raken, wijst men er op, dat Griekenland op het oogen- blik geen gezant te Londen heeft. De Times merkt op, dat bij de onderwer pen, waarbij Griekenland belang heeft o.a. de noodzakelijkheid harder te werken voorrteekent meer voor liet geltf* van Bet mem. den staat of de plaatselijke overheid, danjschelijk geslacht dan de ontdekking van voor de particuliere ondernemers, is ereen ster." weinig kans op succes voor socialisatie voor rijk en gemeente, Sir John Simon zal na het reces het debat voortzetten. De Morning Post zegt in een beschouwing dat de anti-kapitalistische motie van Snow- den een uitgezochte gelegenheid biedt om de averechtsche opvattingen van het socialis me aan de kaak te stellen, zoodat. een voort zetting der beraadslaging in het Lagerhuis na het Paaschreces toe te juichen zou zijn. Na een algemeene critiek op de staatkunde van de arbeiderspartij, waarbij het blad den nadruk legt op het feit, dat in weerwil der gematigdheid der leiders de „wilde mannen" en extremisten feitelijk die politiek beheer- schen, wijst de Morning Post verder op het algemeen mislukken van de socialistische proefneming in Rusland, hetwelk het blad met een uitgebreid overzicht staaft en zegt dan Snowden deed wat hij kon om te ont kennen, dat zijn streven iets te maken had met de proefneming in Rusland, maar hij 1 toc'J moeten toegeven, dat Marx even- het'vraagstuk is van 'de ^GriekTch-Turksche zeer de leider is van Lenin, als van de on- schadevergoeding, hetwelk behoort tot de afhankelijke arbeiderspartij in Engeland, onderwerpen, die men te Lausanne voor- De Russische communisten deden in een loopig onbeslist heeft gelaten toen de con- slag, wat Snowderj met stukjes en beetjes ferentie werd gesloten. Natuurlijk is Grieken-wenscht te verwezenlijken, doch het resui- land een voorname factor bij elke regeling taat zal er niet minder noodlotüg omzijn aangaande het Naburige Oosten en, ter- Het „pijnlooze socialisme van Snowden wijl de Turksche meening omtrent het ont- zaï tak na tak de nijverheid met geleidelijke werp van Lausanne bekend is geworden, verlamming aantasten^ gehoord, na het vertrek van de Grieksche noemt de rede van Snowden gematigd en delegatie uit Lausanne. Daarom zal het wel- geheel binnen de perken van de grondwet, licht voor de deskundigen niet zonder be- Hij zegt met zoovele woorden, dat de ar- lang zijn Venizelos te kunnen raadplegen,beiderspartij socialistisch en met revolution- die te Lausanne de hoofdvertegenwoordiger nair van Griekenland was. DENEMARKEN EN SLEESWIJK. In het Deensche Folketing heeft de mi nister van onderwijs medegedeeld, dat het bedrag van 200,000 kr., ter beschikking ge is. UIT RUSLAND. als de Pruisische schoolregeling even tole rant voor de Denen ware geweest, als de Deensche voor de Duitschers die ten noor den van de grens wonen, deze uitgave veel geringer had kunnen zijn. Daar echter de Pruisische wetgeving dienaangaande feitelijk niet meer is dan een belofte, is het logisch gevolg, dat de Deensche regeering moet zor gen voor de beljngen der Deensche minder heden in het Duitsche gebied. Hij legde er den nadruk op, dat het volkomen was uitge sloten, dat van de uitgetrokken gelden eemg politiek gebruik zou worden gemaakt. De Deensche regeering denkt er niet aan eenige beweging te steunen, die ten doel heeft pro paganda te maken voor een verandering der grenzen, die door de volksstemming tot stand zijn gekomen. Er is dan ook geen woord waar van de geruchten, dat Denemarken een be weging zou steunen tot. grondvesting van een onafhankelijken staat Sleeswij k. Ten slotte verklaarde de minister, dat het voor hem een eerezaak was, de uitgetrokken „v. gelden zoo te besteden, dat zij alleen aan de slechts de regeling van «fconorrtische en Deensche taal en beschaving in Midden- finandeele vraagstukken betreft en Frankrijk ophoudt deze als dekmantel -voor politiekei aspiraties te misbruiken." De rij kskolencommfcsaris heeft het koppen, van steenkool, die afkomstig is van in beslag neming door de F rans dien en Belgen in het B. G„ verboden. Wie tèt verbod overtreed* stelt zich wegens heling aan gev. straf bloot handelaren in brandstof kunnen zelfs ntetfoordedd, had Dinsdag een talrijke opkomst van Lagerhuisleden veroorzaakt. Met ge spannen aandacht zijn de debatten gevolgd tuchthuis worden gestraft, UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG» Sleesvjijk ten goede zullen komen en dit strevab had naar zijn opvatting geen politieke, doch alleen een zuiver nationale beteekenis. HET SOCIALISATIEDEBAT IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Het debat over de motie van Snowden, waarin de kapitalistische methode wordt ver- In den Rijksdag is Dinsdag nog de be- grooting van posterijen in behandeling genomen. De democratische afgevaardigde Dietrich, rapporteur» zeide dat het tekort der posterijen thans 1524 milliard t*aatrk bedraagt. Aan dezen toestand moet eert einde komen. Stingl, de rijksminister van posterije/i bracht hulde aan derf arbeid van zijn voor ganger Giesberts, die» het door dep qprlog ontredderde Duitsche» postwezen heeSs ge organiseerd. Vervolgans bracht spreker ook hulde aan de beambten_en arbeiders.dèrpos terijen in het Roergebied, die door hrunne dappere houding nebben weten te belet ten, dat de bezetting; het telegrafische, verkeer aan Rijn en Roer in handen Jrreeg. Reeds thans hebben 2«50 beambten <«n ar beiders zware straffen qpgeloopenj, 131 hunner zijn bovendien uitgezet. De minister zeide vectfer, dat de tarieven bij de posterijen niet in hetzelfde teftrpo als de salarissen van het personeel kunnen Wor den verhoogd. Dit is een der voornaamste oorzaken van het enorme deficit. Ook was het uiterst moeilijk het personeel te., de motie sprak, omdat de afschaffing van verminderen, aangezien db Duitsche post j het particulier belang bij de distributie het eerder gebrek dan overvloed aan technisch personeel heeft. Bovendien» is het erg moei lijk de postbeambten die ktinner» worden ge mist elders onder te brtengen. Spreker hoopt, de tarieven spoedig te Itunnen ver minderen voorloopig ziet hij daartoe ech ter geen kans. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK- Naar aanleiding vaa de geruchten over een Engelsch-Fransch waarborgverdrag merkt de Vossische Zrg op Een verdrag dat Frankrijk tegen een denkbeeldigen Duitschen aanval beschermt, en tevejns Duitschland aan al zijn grenzen den vrede en ongestoorde politieke en ekonomirfrite consolideering waarborgt, zou Duitschland volmaakt welkom zijn. Overigens kan Frankrijk aan alle zucht tot revanche in Duitschland een einde maken, door einde lijk tot een politiek van vreedzame samen leving te besluiten. Onder den titel „Een onafwijsbare taak wijdt de Izwestia een artikel aan het vraag stuk der zonder toezicht zijnde kinderen in Rusland. o r.. Dadelijk na de Octoberrevolutie had de steld voor de bevordering van de Deensche sowjet-regeering maatregelen uitgevaardigd taal en beschaving in het buitenland, in nopens de kinaeropvoeding. Er werden ook Midden-Sleeswij k alleen voor dit doel mag tal van kinderhuizen, scholen en gestichten worden gebruikt. Voor scholen in Flens-opgericht. Niet alleen weezen en kinderen burg en de plattelandsdistricten in Midden- j van invaliden, maar ook kinderen van ar- Sleeswijk zullen 120,000 kr. worden uitge- j beiders en boeren werden in die inrichtingen geven. De minister voegde er aan toe, dat, opgenomen. Maar men heeft uit financieele overwegin gen vele dezer kindertehuizen weer moeten opheffen en talrijke kinderen werden aan de gevaren en ellende van het straadeven over geleverd, terwijl de algemeene ellende, de Honger en epidemieën nog tot verergering van dezen toestand bijdroegen. Het aantal dezer zonder toezicht zijnde kin deren is thans onrustbarend gestegen. Voor eenige afzonderlijke gouvernementen worden de volgende cijfers genoemd Wjatka 37,750 Perm 37.300; Simbirsk 46,800 Samara 61.600. Tenslotte merkt de Izwestia op, dat deze toestand zoo niet langer kan blijven en op een ql andere wijze hierin verandering moet worden gebracht. Naar uit Wiesbaden wordt gemeld, is het bericht, dat de stadsschouwburg door bommen is vernield, onjuist. Ook is de schade niet zoo groot als eerst werd gemeld. Zij be draagt 3 milliard mark. De Zwitsersche bondsraad heeft Maan dag aan de Fransche regeering meegedeeld, het zone-verdrag niet te kunnen bekrachtigen. Volgens het rapport van den raad van beheer van het Nobelfonds bedraagt de in 1922 ontvangen interest 1,079,235 kronen. Hiervan kan 576.234 kronen in prijzen ver deeld worden. Elk van de vijf prijswinners zal dus dit jaar 114,935 kronen krijgen. De Parijsche bladen melden den dood van een typische Parijsche figuur, een man, die op zijn 25ste jaar als chef-kok bij het zelfde Paillard den roem van het eethuis hielp ophouden. Léopold Mourier, die nog pas zestig jaar oud te Parijs gestorven is, een fortuin nalatend, dat op niet minder dan 20 miliioen frank wordt geschat, is zijn loopbaan in het koks-bedrijf op zijn zestiende jaar be gonnen als helper in het stations-buffet te Grenoble. Na de jaren bij Paillard is Mourier eigenaar geworden van het Café de Paris, daarna opent hij te Parijs het restauranvan den Prél Catelan en het restaurant Fouguet met den bekenden bar. Met zijn vele geld heeft Mouriej veel goed gedaan. Nadat de regeer ing hem in dertijd tot ridder in het legioen van eer benoemd had wegens zijn verdiensten jegens de stad Parijs, heeft zij hem verleden jaar als filantroop bevorderd tot den rang van officier in die orde. Mourier's liefdadigheid is in de allereerste plaats zijn vakbroeders ten goede gekomen. Hij heeft een stichting in het leven geroepen ter ondersteuning van oude koks en hun weezen, hij steunde op alle mogelijke wijze de vereeniging van Pa rijsche koks, waarvan hij sedert 25 jaar voor zitter was. Deze vereenigingen erven ook voor het grootste deel het fortuin van Mou rier. De minister van volksgezondheid heeft van 't zomer Mourier, aan een ter eere van dezen gegeven dejeuner met de rozet van het Legioen van eer begiftigd. Op hen, die hem eenige jaren te voren gekend hadden, met zijn groote gestalte en het forsche gelaat met den dikken snor, maakte Mourier toen een zieligen indruk. Hij was vermagerd en ging gebogen, zijn gezicht was vervallen en om zijn schouders droeg de huiverende oude een wollen sjaal, op het hoofd een zwart kalotje en de minister wilde ni t dat hij dat kalotje afzette toen hij opstona om den vertegenwoordiger van de regeering te ant woorden. Als een asc ;t zag hij er ui*, of zooals een Parijsch b' i het uitdrukt, als e :n sterrekundige, die neuwe werelden zoekt, wat het woord van Brillat-Savarin, den" be roemden gastronoom, in herinnering brengt „de ontdekking van een nieuw gerecht be- ïflij kbaar was het Huis onder den indruk van •den nadruk, waarmede Snowden pleitte voor een geleidelijke ontwikkeling naar het eind doel, dat hij in het zicht heeft. Hij zeide, dat de socialisten geen enkelen stap verder wen schen te doen, vóór de stap daaraan vooraf gegaan, gebleken was geslaagd te zijn. Een uitspraak, die blijkbaar indruk maakte, was zijn verloochening van het bolsjewisme. „Wij wenschen geen revolutie en evenmin willen wij een verbeurdverklaring, waartegen ik mij altoos zal blijven verzetten. Dit toch is de langste weg om het doel te bereiken en zal zeker op een mislukking uitloopen. Tusschen socialisme en bolsjewisme bestaat geenerlei analogie en zelfs vormen die twee theorieën een antithese. Bolsjewisme met zijn politieke theorieën en zijn dictatuur en zijn confisca tie in de praktijk is geen socialisme, doch zuivere reactie". Een groot deel van zijn rede was gewijd aan een onderzoek der toestan den in de nijverheid, landbouw en huisves ting, waaruit z.i. het mislukken van het ka pitalistische stelsel blijkt. In debat kwam allereerst Sir Alfred Mond, uit naam van de nationaal-liberalen, die tegen volk" zou verarmen en de bestaande ver keerde toestanden nog zou verergeren. Hij was van meening, dat ver reikende resul taten van verbetering op sociaal gebied zou den kunnen worden verkregen zonder de tegenwoordige basis der samenleving onderst boven te keeren. Hij verklaarde zich voor maatregelen, die de verkeerde invloeden van monopolies zouden doen verdwijnen, aan verspilling een eind zouden maken en de volkswelvaart zouden verhoogen. Hij zeide verder, dat Snowden niet zoo zejr het kapitalisme als wel de bestaande be schaving had aangevallen. Het was dwaas het kapitalisme schuld te geven van ziekte, Zwakte, armoede en gemis aan gelijkheid van karakter en geest. De natuur was grillig in hare verdeeling van menschelijke eigen schappen. Al zou de arbeiderspartij het kapitaal onteigenen, dan zou daarmede toch de persoonlijke bekwaamheid niet zijn ont eigend. Zoolang niet ieder in den lande, ook de arbeiders, kon worden overtuigd van Sir W. Joynson-Hicks, de postmeester» generaal, heeft'een afvaardiging ontvangen van vertegenwoordigers der Engelsche prentbriefkaart-industrie onder aanvoering» van Sir Adolph Tuck, welke kwam klagen, dat de beperking van den tekst op een prent briefkaart tot vijf woorden met laag postta- rief hun bloeiend bedrijf geknauwd had. Daaronder leden het algemeen tengevolge van de werkloosheid en oe post door de ver mindering van ontvangsten. De Fransche regeering had een jaar geleden concessies aan de prentbriefkaartnijverheid gedaan en het gevolg hiervan was geweest, dat de in komsten voor de post waren toegenomen. De postmeester-generaal zegde overwe ging van de grieven toe en verzekerde, dat hij al zijn best deed om het port van een stuiver voor brieven en van een halven stuiver voor gewone briefkaarten te herstellen. Hij was overtuigd, dat men tot portverlaging zon overgaan en dat dan de prentbriefkaart» nijverheid tot nieuwen bloei zou komen. Hitier en zijn aanhangers hebben een bezoek aan het Beiersche stadje ImmenstadJ gebracht. Per spoor en per vrachtauto waren de nationaal-socialisten ter plaatse versche nen. Weldra kregen zij het aan den stok met de sociaal-democratische arbeiders, van wia een zwaar werd gewond. De nationaal-socia listen hadden vier gewonden. De politie en de brandweer herstelden de orde. De door de nationaal-socialisten belegde openbare vergaderingen werden verboden, De Zoologischer Garten te Berlijn, die wegens gebrek aan geld geruimen tijd geslo ten is geweest, zal Zondag worden heropend. De inzameling heeft zooveel opgebracht dat de exploitatie kan worden voortgezet, Tijdens de relletjes te Stettin zijn eenige opgeschoten bengels de woning van den burgemeester binnengedrongen, waar zij meubelen vernielden en een paar ruiten in sloegen. Er zijn tien belhamels ingerekend. Madejski, de Poolsche gezant te Berlijn, die met verlof in Polen vertoeft, keert waar schijnlijk niet op zijn post terug. De twee liberale partijen uit het Lager- huis hebben Dinsdagavond samen een ver gadering gehouden en daarin besloten, een raadgevende commissie te vormen tot bevor dering van een gemeenschappelijk optreden in het parlement. Men beschouwt dit als den grootsten stap, die nog gedaan is in de richting van een hereenigmg der liberalen. Tot de leden van bovengenoemde commissie behooren Asquith en Lloyd George. De prins van Wales zal op verzoek van de Britscne regeering op 27 April een bezoek aan Brussel brengen, om daar het Britscne gedenkteeken te onthullen, hetwelk Enge- land's dankbaarheid aan België verzinnebeeldt voor de diensten die het tijdens den oorlog bewezen heeft. De Fransche vlieger Marnier is Maan dag in vier uur van Parijs naar Brussel en terug gevlogen en heeft te Brussel nog tijs gevonden om er rustig koffie te drinken, Bijna alle arbeiders van de fabrieken te Bilbao hebben den arbeid neergelegd. Over de Invaliditeitswet schrijft de Ver* zekeringskroniek van het „Alg- Handels blad": „Het is niet te ontkennen, dat het groote publiek zich meer en meer met de Invalidi teitswet verzoent. Nu langzamerhand de re sultaten der wet, vooral bestaande in het uitkeeren van renten en in het verleenen vaa geneeskundige hulp, meer voor de massa dui delijk worden, begint men in te zien, dat het plakken van zegels in vele gevallen reeds tot grooten zegen heeft verstrekt. Van deze ver anderde stemming zien de Raden van Arbeid reed? de gevolgen in een betere wijze waarop de wet wordt uitgevoerd." Natuurlijk wordt onzerzijds van deze ver anderde stemming tegenover de Invalidi teitswet met ingenomenheid kennis geno men. Maar tegelijk komt weer de herinnering boven, hoe in 1913 een ongunstige stemming tegen de Invaliditeitswet is gemaakt. In de „Rotterdammer" lezen we daar over: „Er is stemming gemaakt tegen de Inva liditeitswet, omdatr die stemming zich zou keeren tegen Talma, zich zou keeren tegen de rechterzijde. Thans blijkt de toen gemaakte stemming te berusten op voorstellingen, die met de werkelijkheid niet overeenkomen,-^ Men onthoude dit. En men zij ook in het vervolg op zijn h -d# tegen dergelijke stemmingmakerij. Den eenen keer richt fij zich tegen Tal ma's verzekeringswetten; straks verzoent het publiek zich ermee, co ziet het dep grooten zegen ervan. Een anderen keer werd stemming gemaakt tegen Kuyper's stakingswetten, t'egen Heems- kerk's anfi-revolutiewet. Eenmaal ingevoerd, blijken die wetten voor den burger, die niet op ordeverstoring en revolutie uit is, geen enkel bezwaar op te leveren. Dan weer geldt het de onderwijswet, waar tegen door ontelbare berichten en artikelen in de bladen stemming gemaakt wordt. 01 het defensiebeleid. Of de zedelijkheidswetge ving. Tegen Aalberse. Hoe die stemmingmakerij gaat? Door over drijving. Door aan onbelangrijke berichten een inkleeding te geven, alsof zij van de (Naar aene Engelsche vertelling.) 68 Er was op dat oogenblik geen plaats in mijn ziel voor genadige gedachten, maar het ontsteld gelaat mijner vrouw waarschuwde mij het biltex verlangen in mijn boezem te versmoren dat ik koesierde om Vaughan tot len dood toe te vervolgen. En welk recht Bad ik bovendien om reed* aan wraak te denken, nu wij aken nog in zulke ondoor dringbare nevelen waren gehuld? Ik moet nog eenigen tiyl in Nettlewood blijven, Mary, en mijn vertrek naar Boitow- daïe uitstellen. Maar als gij mij liefhebt, moet gij terugkoeren en bij moeder gaan wonen, zoolang ik afwezig zal zijn. Zult gij u in gevaar bevinden? Noen.dat geloof ik ndet Wilt gij mij dan beloven, ter liefde van mij. voorzichtig te zijn en te zorgen, dat gij U mijn broeder Herbert niet tol vijand maakt. Beloof mij dat, en tevens dat gij niet lang ifwezig zult zijn, dan zal ik den moed heb ben mij van u te scheiden, als het noodig is. Er bestaat dringende, onvermijdelijke noodzakelijkheid tot handelen. Ik had reeds heimelijk een plan vastgesteld, maar deelde hot uit voorzichtigheid aan mijn vrouw niet mede. Als zij vertrokken zou zijn en ik haar in veiligheid bij moeder wist, zpu ik de qerste schrede doen in de nevelen, waarin de arme Ellen verdwenen was. Zoo zou ik stap voor stap voorwaarts treden, zonder rechts of links af te wijken, tot ik haar geschandvlekt of dood terug vond, om haar te beklagen of te wreken. Dit vaste besluit moet in mijn blikken te lezen zijn geweest, want Mary sloeg weer de armen om mijn hals, fluisterend: Gij zult toch wei aan mij denken.... gij zult mij niet vergeten, Canut? Nooit - Ik vrees nu, zeide zij besluiteloos, dat ik verkeerd gehandeld heb, dat ik, door den zelfzuchligen wensch gedreven, om alle ver wijdering tusschen ons op te heffen, te veel bekend, en hem te zwaar beschuldigd heb- Mijn wantrouwen vermindert, mijn vorig vertrouwen op hem keert terug. Ik heb immers gezegd, dat wij hen» nog niet zullen beoordeélen, Mary. Op dit oogenblik weerklonk de veerbel aan den overkant der rivier, zeer luid; het scheen dat er iemand haast had om overgezet te worden naar Nettlewood. Daar is hij terug, zeide Mary. Ik schoof de blinden open en zag in de duisternis naar buiten. Jaiez en zijn knecht liepen met lantarens naar het veer. Ik opende het venster, en nop: Wie komt er over naar Nettlewood, Jabez? Ik denk dat het mijnheer Vaughan is. Verlangt gij hem te spreken? Neennu niet Ik schoof de blinden niet terug roof het venster, maar ik bleef toezien. Mary vouwde haar handen om mijn aim en hield met m\j do wacht. Wij zwegen beiden. Het was een duistere nacht, en er stonden slechts enkele sterren aan dien hemel, waar de geheimen aller harten bekend zijn. 1 Vaughan naderde eindelijk. I Wij zagen hem over het water in de groote veerboot aankomen; zijn band rustte weer op do teugels van zijn paard, zooals ik hem vroeger nog eens had gezien. Toen ik hem voor de eerste maal van mijn leven omnoclte, naderde Wj mij in dezelfde houding als nu. Ik had toen andere verwachtingen, en mijn leven verschilde veel van thans. Ellen was toen nog gouvernante en thuis; ik had Mary Zitman nog slechts eenmaal ge zien; mijn leven was toen nog niet in een maalstroom van romantische voorvallen ver anderd. Ik herinnerde mij de woorden die me vrouw Ray toen gesproken had; zij klonken mij woest en onheilsoeliend in de ooren. als kwamen zij uit haar graf van het Hcnlock sche kerkhof. „Hij nadert ons als het noodlot!" En hij naderde ons weer dien nacht, zon der te welen, dat wij hem gadesloegen. Hij was inderdaad het noodlot geweest, dat het leven zijner zuster en van mij ver duisterd had, en dat van Ellen zoozeer in nevelen had gehuld, dat zij voor ons verbor gen scheen, en ik al mijn moed moest ver zamelen om ze te doordringen! Ik zag in de verte in de duistere toekomst, het strijdperk waar wij eikander zouden ont moeten.... Lag Ellen dinar reeds verslagen neer, met hel gelaat opwaarts naar den hemel, die zoo ongenadig voor haar was geweest? ZESDE DEEL I. Toen Mary naar Borrowdale was terug gekeerd, aanvaardde ik de teak, waaraan ik reeds een maand geleden begonnen zou heb ben, als haar ziekte niet tusschenbeidc was gekomen. Ik zocht een leiddraad; mislukte heJ mij dien te vinden, dan kon ik den volgenden dag naar huis terugkeeren; maar gelukte het mij, dan zou ik wellicht verscheidene mijlen ver moeien reizen. Mary nam een brief van mij voor mijnheer Sanderson mee, waarin ik mijn toekomstige plannen mededeelde, en zijn toegevendheid als deelgenoot en vriend inriep, indien ik de zaken eenigen tijd moest verzuimen. Ik bekende hem oprecht, dat ik volstrekt ongeschikt tot werken was, en dat ik veiv teerde van koortsachtig verlangen om mijn zuster op te sporen, die zoo geheimzinnig verdwenen was. Ik ontving al spoedig een hartelijk ant woord» vol vriendelijke en vaderlijke raad gevingen, om mij toch niet le ver te laten vervoeren, benevens den harlelijken wensch. dat God mijn taak zegenen mocht Kortom, het was een brief zooals ik dien van hem verwachtte. Uit zijn schrijven Week mij, dat hij het voor mijn doel hield Ellen voor meerderen misslag te bewaren, haar zusterlijke liefde op de proef te stellen, en haar te bewegen den onwaardige die haar verleid had te verlaten. Ik had gelukkig een good voorwendsel voor mijn langer verblijf te Nettlewood: de ver bouwingen aan de bibliotheek zouden voort gezet worden; de rijke erfgename verlangde dat de wenschen van haar moeder stipt wer den nagekomen. Ik ontmoette die erfgename zelden; tij ging mij eenige malen in zwanen rouw gehuld voorbij, en scheen elk gesprek tusschen ons te willen vermijden; als een ontmoeting on vermijdelijk was, sprak zij alleen over zaken, en brak ons onderhoud zoo spoedig mogelijk af. Zij had met haar nieuwe waardigheid een zekere ingetogenheid aangenomen, die ver stijvend, bijna texugstootend op mij werkte; zjj was nu de meesteres en ik haar onder daan, dien zij met koude beleefdheid behan delde. Het verleden was vergeten en zjj scheen niet geneigd als vriendin met mij om te gaan; waarschijnlijk hinderde het haar, dat er bij het beschrijven der nalatenschap na deu dood van haar moeder, zaken waren uitgeko men, waarvoor zij zich schaamde voor mij, die zoo goed met haar treurig en vreemd soortig verleden bekend was. Om deze of andere oorzaken, welker op lossing mij weinig bekommerde, hield Letty Ray zich op een afstand van mij. Ik stoorde mij echter niet aan deze hou ding; zij wekte mijn nieuwsgierigheid hoega- naam 1 niet op. Slechts een enkele gedachte hield mij zoo danig bezig, dat alle andere er door op den achtergrond werden gedrongen. Den eersten avond dat ik alleen te Nettle wood was, beraamde ik wat mij te doen stond. Ik poogde mij het verleden duidelijk te herinneren, en de feiten te rangschikken die vóór de vlucht van .mijn zuster hadden plaats gehad, tot zij, door nevelen omhuld, aan ons oog was ontrukt. Ik bad mijn zuster het laatst gezien den avond van den 20 Juli; zij was toen zeer ge jaagd en blijkbaar verontrust over de bofle»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5