LAATSTE NIEU PAS VISA. INGEZONDEN. RECHTSZAKEN. LEVENSDURF DE KLOVE +- INTELLECTUEELE SAMENWERKING 8EHENSD NIEUWS. MARKTNIEUWS. frootste befeekenis waren. Door gezochte argnmenten. Door boudheid in het beweren. Door onvermoeide herhaling." O, stemming maken tegen de rechterzijde en haar beleid kan men Unks zoo goed! i In onderstaand lijstje kan men zien welke eischen verschillende landen aan Nederlan ders stellen, die er tijdelijk willen ver blijven. Voor Nederlandsche Staatsburgers, in het bezit van een geldig Nederlandsch paspoort, piet voornemens zich metterwoon in ge noemde Staten te vestigen, is géén pasvisum noodig voor: België Italië, Spanje, Luxem burg, Denemarken, Zwitserland, Noorwegen, Frankrijk of Fransch Marokko (wel echter voor Tunis en Indo-China), Groot-Brittannië en Ierland, voor alle Dominions, (Canada uit gezonderd). Voor eventueel vertrek naar Canada is het echter gewenscht zich eerst in verbinding te stellen met het Canadeesch Regeeringsbureau te 's-Gravenhage. V/at België betreft, daarvoor is ook geen paspoort meer noodig. Voldoende is een be wijs van Nederlandschap, voorzien van foto. Bij de aankomst in Italië melde men zich of laat men zich melden, bij de politie-auto- riteiten. Uit Nederland voor Nederlanders naar Ned. Indië, per Ned. boot van Ned. haven naar Ned.-Indië zonder de boot te verlaten, is zelfs geen paspoort noodig, doch wel ge wenscht, wijl men anders de boot niet onder weg kan verlaten. Duitschland. Daarvoor is noodig: een ge woon visum, kostende 9; voorts worden verstrekt famiiie-visa voor man, vrouw en kinGeren beneden 15 jaar: 9; boven de 15 jaar hebben de kinderen een afzonderlijk vi sum nooaig; al deze visa gelden slechts voor ééne heen- en terugreis. In bijzondere geval len wordt, voor zakendoeleinden, een z g. „Dauervisnm" verstrekt, geidig voor drie maanden, zes maanden oi een jaar. De kos ten daarvan zijn respectievelijk f 15, 24 36. Ook voor een doorreis, naar Zwitser land b.v. dóór Duitschland, is een visum van 9 noodig. De gewone Duitsche visa gelden niet voor Beieren. Een toelatingsbewijs voor dat land moet worden aangevraagd bij het Poiizei-Rrezidium te München. Voor het be zoeken van Beieren is dit bewijs, én een Duitsch visum noodig. Men wordt niet in Beieren toegelaten zonder het „toelatings bewijs". Bij een reis naar Duitschland geve men de Duitsche douane op hoeveel geld men bij zich heeft en vrage bewijs. Dat voorkomt moeilijkheden op de terugreis Onder de tegenwoordige omstandigheden worden, „om de afsluiting der economische levensbronnen" geen visa meer verstrekt voor pieizierreizen of het afleggen van be zoeken in Duitschland. Britsche dominions: visum 5.20, door- reisvisum voor Nederlanders naar Ned. In dië 0.61. (Voor Canada geen visum noo dig, tenzij voor blijvende vestiging). Zweden 3.70, voor het bezoeken der ju bileumtentoonstelling te Gothenburg, van 8 Mei tot 30 Sept. dit jaar te houden, is geen pasvisum noodig; Portugal 5.05; Zuid- Slavië (Servië, Kroatië, Slavonië) 6; Fin land 6; Letland 11 voor uit- en thuis reis; Polen, voor een reis 10, meer rei zen 20, voor een transitovisum 2. Rusland. Daarvoor worden hier te lande geen visa verstrekt. Om toelating tot dat land te verkrijgen, dient men zich te wenden tot de te Berlijn gevestigde Legatie der Sov jet-regeering, hetzelfde geldt voor de Oe kraïne, Georgië en de Kaukasische Sovjet republieken. Roemenië 26; Oostenrijk 3.75; Honga rije 370; Griekenland 12.10; Tsjecho- Slowakije ƒ6; Griekenland 2.50; Japan 6.50: Vereenigde Staten van N. Amerika 26; Brazilië J 6.16; Siara heeft' twee visa, een transitvisa kost 0.50, een non-transit visa 5; Venezuela: Noodig een vaccinatie bewijs niet ouder dan zes jaren, het visum wordt verstrekt door de consuls van dat land de kosten, die ongeveer 6 zullen bedragen, worden betaald bij aankomst in Venezuela; Guatemala: 2.50; Lithauen 6; enkel door- reis-visum 0.60, Argentinië 7.10; Haïti: twee dollar naar den koers van den dag, mits 24 uur tevo- •en aangevraagd; als het visum onmiddellijk «vordt verlangd zijn de kosten drie dollar. Uruguay: geëischt bewijs van goed gedrag, gezondheidsattest, visum 10.50; San Do mingo 5; China 6; Chili 2.60; Ecuador 12.50. Familiepaspoorten, De Oostenrijksche regeering maakt tegen de toelating van Nederlanders, die op ta- mi.iepaspoorten reizen, geen bezwaar. Met één visum voor alle op het paspoort reizen de personen wordt genoegen genomen. Evenmin maakt de Deensche regeering bezwaar tegen het gebruik van zoodanige fa- rai,iepassen door Nederlanders, mits de kin deren, die op het pasvoort zijn vérmeid, be ueden den leeftijd van 15 jaar zijn. Ook Span je erkent deze gezinspassen, de kinderen mo gen echter niet ouder dan 14 jaar zijn. De Portugeesche wetgeving erkent familie- •saspoorten ten behoeve van; a. echtgenooten: b. echtgenooten of een van hen met min derjarige kinderen; c. voogden of voogdessen met pupillen. Op zooaanige passen wordt slechts een vi sum verei3cht, waarvoor ook slechts eenmaal het verschuldigde recht betaald behoeft te worden. Blijkens mededeeling der Fransche regee- ■ing heeft deze geen bezwaar tegen de toe- atmg van Nederlanders op familiepaspoor- en. De Duitsche pasoverheden in Nederland :ijn, blijkens mededeeling der Duitsche re- 'eering, bevoegd tot het viseeren van fami- liepassen, die zijn uitgereikt an: le. Echtelieden; 2e. Echtelieden of een van hen (ook weduwnaars of weduwen) en hunne kinderen tot den leeftijd van 15 jaar. Deze passen moeten de namen en portret ten van alle daarop vermelde personen be vatten. Het visumrecht wordt slechts een keer geheven. De Britsche regeering maakt geen bezwaar tegen familiepassen, waarvoor één visum voldoende is. De op het paspoort vermelde kinderen moeten minderjarig zijn. Ook de z.wilsersche regeering laat derge lijke paspoorten toe, doch de daarin ver melde personen moeten bij elkaar blijven en behooren het land terzelfder tijd te verlaten; dezelfde r feling geldt voor Spanje. OPROEP OM HULP VOOR DE NOOD LIJDENDEN rN DUITSCHLAND. Het Nederl. R.K. Huisvestingscomité te 's-Hertogenbosch, dat zich tot taak heeft ge steld verleening van hulp aan de noodlij denden in de Centrale Rijken eene huip- verleenmg die reeds tot vele miüioenen guldens is gestegen heeft zich door de gewijzigde omstandigheden den laatsten tijd genoodzaakt gezien zijne hulpverleening in hoofdzaak te concentreeren op Duitschland. In Oostenrijk zijn de toestanden gelukkig stabieler geworden en, hoewel daar nog al tijd nood geleden wordt, kan gezegd worden dat de ergste ellende voor de bevolking daar voorbij is. Ongetwijfeld heeft de steun der particuliere liefdadigheid van verschillende landen daartoe bijgedragen, doch in hoofd zaak is de verbetering in den toestand al daar wel toe te schrijven aan het zeer ener gieke optreden der tegenwoordige regeering van Mgr. Dr. Seipel, die zich daarbij krach tig gerugsteund heeft gevoeld door de hulp actie van den Volkenbond, in verband ook waarmee de vroegere burgemeester van Rot terdam, Mr. Zimmerman, thrr.s te Weenen een belangrijke functie bekleedt. Wijzen zij ne berichten reeds op een aanmerkelijke ver betering van Oostenrijk's positie, de mede- deelingen, die het R.R. Huisvestingscomité van hoogst betrouwbare zijde ontving, be vestigen die gunstige berichten volkomen. Daartegenover staat eene belangrijke ver slechtering van den toestand in Duitschland. Zonder Oostenrijk thans geheel los te la ten ook daar zal ons comité nog blijven helpen zooveel het kan en voor zoover het noodig is, evenals in Hongarije heeft ons comité gemeend niet alleen zijne hulpactie nu vooral te moeten ten goede doen ko-, men aan Duitschland, doch die actie nog eens flink te verlevendigen, opdat de hulp die aan de Katholieken in onzen Oostelijken nabuurstaat verleend kan worden, er eene van werkelijke beteekenis zij. Daarvoor doet ons Comité vooral ook een beroep op alle onderafdeelingen. De redenen, die, vooral in den laatsten tijd, tot deze verergering van den toestand in Duitsdhland geleid hebben, zijn voldoende bekend. De bezetting van het Roergebied heeft niet nagelaten haar emstigen terugslag te doen gevoelen op het gebeele economische leven van Duitschland. Ons co mité beoordeelt de oorzaken niet, omdat zijne actie uitsluitend er eene is van gliari- tatieren aard. Het houdt alleen rekening met de gevolgen, neemt den toestand zooals die is en regelt daarnaar zijne werkwijze. Welnu, zoolang ons comité werkzaam is om leniging te brengen in den nood, die velerzijds geleden wordt, zijn de noodkreten uit Duitschland niet zoo takjjk en niet zoo dringend geweest als thans. Iedere week stapelen zich de beden om hulp in onze bureaux op; in iedere vergadering van ons bestuur ontvangen wij gedelegeerden van instellingen en organisaties, die hun nood toestand komen blootleggen. Onze vertegen woordigers in Duitschland zenden ons steeds verschrikkelijker beschrijvingen van dten toestand en dringender verzoeken om steun. Wij hebben gedaan wat in ons vermogen was. Wij hebben de raillioenen kilo's aard appelen, die de Katholieke boeren ons schon ken, vooral aan de Duitsdhe bevolking ten goede doen komen; wij hebben, dank den steun der Nederlandsche kloosters, de moei lijke omstandigheden, waarin vrijwel alle Duitsche kloostergemeenschappen verkeeren. voor sommige eenïgszins kunnen verlichten; wij hebben van verschillende weeshuizen, die het oogeniblik der sluiting zagen naderen, het voortbestaan voorloopig mogelijk ge maakt; wij hebben aan veie lanidgenooten, vooral in het bezette gebied, eenigen steun kunnen brengen in dezen ook voor hen zoo moeilijken tijd; wij hebben Duitsche kinde ren maar nog veel te weinig! voor eenigen tijd aan hunne droeve omgeving kunnen onttrekken om hen in gastvrije Ne derlandsche Katholieke gezinnen herstel van gezondheid en nieuwe krachten te doen vin den; wij houden thans ons oog gericht op de Duitsche Kinderheime waar w-ij zoo gaarne honderden en nogmaals honderden kinderen zouden doen opnemen om hun gedurende eenigen tijd te geven wat zij thans in eigen woning noodwendig moesten ontberen en tegeliik hun ouders te ontlasten van de groo- te financieele zorgen, die vooral nu zoo zwaar drukken. Alles wat wij gedaan heb ben is echter nog onbeteekenend tegenover den ontzettenden nood, die in Duitschland, en niet alleen en niet hot meest onder de laagste klassen der bevolking .geleden wordt. Hoezeer ook in ons land de druk der til den wordt gevoeld ook het Nederland sche kind vergeten wij bij onze hulpactie niet durven wij met vertronwen opnieuw een beroep te doen op de Katholieken van Nederland om ons te helpen ons liefdewerk in Duitschland voort te zetten. Vooral het kind geldt onze actie. Hon derden. duizenden kinderen kunt gii redden, die anders vermoedelijk verloren zullen gaan. Eén voorbeeld moge u dit duidelijk maken. Uit een der grootste steden van bet bezette gebied bereikte ons een rapport, waaruit bliikt, dat behalve ouden van dagen en moe ders in bliide verwachting, vooral de school kinderen vreeselifk te lijden hebben. Melk is er nagenoeg niet meer voor de zuigelin gen; vleesch, boter en eieren zijn in 't ge heel niet meer fe bekomen. ïwd geneeskun dig onderzoek van kinderen, die met a.s. PasChen de school zuilen verlaten en *t was niet eens 'n stadswijk waar de ergste ge vallen te constateeren waren toonde aan, dat 58 pet. dezer kinderen alle kenteekenen der ondervoeding met zich droegen en dat van de kinderen van al de scholen in dat stadsgedeelte er slechts één of twee geheel gezond waren te noemen. Dat deze I4-jarige kinderen in een hun passend beroep zullgn overgaan, is vóór de meeste voorloopig uitgesloten, omdat zij physie'k daarvoor niet geschikt zijn. Willen zij lichamelijk weer ge zond worden, dan is hun uitzending naar buiten onontbeerlijk. De steden in het bezet te gebied kunnen dit niet meer bekostigen. Mag men deze kinderen juist in hun ont wikkelingsjaren, waarin zij 't meest goed en krachtig voedsel noodig hebben, aan hun lot overlaten? Wij laten het antwoord aan de weldadige Katholieken van Nederland. Want het zijn vooral de Katholieke kinderen, die hulp het meest noodig hebben. In een brief van een der stedelijke autoriteiten vinden wij dit bevestigd. ,.De nood der kinderen en vooral van de Katholieke schoolgaande kinderen, zoo schrijft hij, wordt dagelijks grooter en er blijft ons niets anders over dan alle kringen van het Katholieke Duitschland en het neu trale buitenland te wijzen op de groote ge varen, die daardoor het familiegeluk en de toekomst van ons volk dreigen. De uitslag van het onderzoek in onze volks- en hoo- gere scholen spreekt een zeer duidelijke taal en valt hel resultaat héél ongunstig uit, dan betreft het altijd eene Katholieke school. Evangelische boeren in Mecklenburg, Han nover en Pommeren hebben zich in grooten getale bereid verklaard, kinderen tot zich te nemen. De Katholieke ouders hebben ech ter meestal bezwaar van dit aanbod gebruik te maken, omdat zij hunne kinderen niet bij andersdenkenden wenschen te plaatsen. Helpt ons dus om ook den Katholieken kin deren een hun passend verblijf buiten te kunnen verzekeren." Aldus eindigt de oproep van deze gemeentelijke autoriteit Wij zijn er zeker van, dat katholiek Neder land aan dezen oproep gehoor zal geven en dat het, docr zelf een kind voor eenigen tijd tot zich te nemen, of door financieelen steun, ons in staat zal stellen hier krachtige hulp te verleenen. Het is ons aangenaam te kunnen mede- deelen. dat de eerste giften voor onze nieuwe actie reeds door ons ontvangen weiden, n.l. eene van f 500 van onzen voorzitter Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Her togenbosch en eene van 200 van Z. D. H.' Mgr. Schriinen, - Bisschop van Roermond.; Verdere giften zal onze penningmeester te 's-Hertogenbosch gaarne in ontvangst ne men. (Giro-rekening no. 34348). Perscommtssie van het R.K. Huis vestingscomité. m 's-Hertogenbosch, 19 Maart 1923. SCHENDING VAN EEN FABRIEKSGE HEIM. Art. 273 Wetboek van Strafrecht bedreigt met hoogstens zes maanden gevangenisstraf of hoogstens 600 boete dengene, die op zettelijk aangaande een onderneming van handel of nijverheid, bij welke hij werkzaam is of geweest is, bijzonderheden waarvan hem geheimhouding is opgelegd bekend maakt. Wegens overtreding van dit klachtdelict stond heden een werkman voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam terecht. Hij was vijftien jaar lang werkzaam geweest bij een biscuitfabriek, maar in 1919 ontslagen, omdat hij bij het propageeren van revolu tionaire denkbeelden nogal een hoog woord voerde. Daarna had hij in „De Bakkerscou rant" een advertentie geplaatst, waarin hij boekjes met recepten voor koekjes en wafe len te koop aanbood. De biscuitfabriek, waarbij bekl. werkzaam was geweest, liet een boekje koopen. Bekl. vroeg er 60 voor, maar hij liet bet den strooman voor 30. Toen de directie der biscuitfabriek het recep tenboekje naging, bleken de recepten, die het bevatte, uit haar receptenboeken over geschreven te zijn. Aan de werklieden was geheimhouding opgelegd. Behalve aan den strooman was een receptenboekje aan een concurrent in handen gespeeld. Bekl. zeide, tot het feit gekomen te zijn, omdat hij eenige rekeningen moest betalen. Het O. M., mr. Wolfson, vond het een gemeene streek om de geheimen der onder neming, waarbij men werkzaam is, t'e verra den en te gelde te maken, en bekl's opgaaf, dat hij eenige rekeningen moest betalen, oor deelde hij dan ook geen excuus, 't Beste achtte hij 't, bekl. te treflén in datgene wat voor hem de beweegreden tot het feit is geweest, t. w. een flinke geldboete. Eisch: 100 boete of één maand hechtenis. Mr. Ph. P. Frenkel stelde zich namens de benadeelde firma civiele partij tot een be drag van 100. Oorspronkelijke roman d. H. B. A SANDE Prijs gebonden 4.50. franco pp. 4.75 Prijs gebrocheerd f 3franco p.p. 3.25 Roman van denzelfden popula:ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25. franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en Dij de N.V. DRUKKERIJ .DE SPAARNESTAD" ]ijkheM van haar man voor juffrouw Ray; :ij was beangst voor de toekomst. Waande zij zich destijds in levensgevaar, cn was zij gevlucht om haar leven te redden? v Dal zou Janet mij misschien kunnen zeg gen: zij toch bevond zich dien nacht met haar op het kasteel. Indien de verhalen van Vanghan waarheid bevatten, zouden wij ook gemakkelijk kun nen te weten komen, of mijnheer Wenford toebereidselen had gemaakt tot een vlucht en of zij samen vertrokken waren. Ik besloot vooreerst dat laatste te onder zoeken. De gelegenheid daartoe bood ach weldra aan. Twee knechten van Wenford bezochten bijna eiken avond de herberg van het veer huis, om onder het drinken van een glas bier over het nieuws van Nettlewood te praten. Sedert het vertrek van mijnheer Wenford kwamen zij nog meer dan vroeger in delher- berg, brachten er zelfs menigmaal den dag door rookende en drinkende, zooals dat meer geschiedt, als dienstboden alleen en aan zich zeiven overgelaten in het huis van hun meesier blijven. Ik hoorde hun gedurig klagen, dat zij hun loon niet ontvingen, en niet wisten wat zij zonden aanvangen. Meermalen was ik hen ongemerkt voorbij gegaan. Toen ik den avond van het vertrek van mijn vrouw, een groom aan de tafel op het gras perk zijn pijp zag rooken, stapte ik de her berg uit naar hem toe. Ik was bij alle bewoners van Nettlewood destijds zeer goed bekend, en zijn „goeden dag, mijnheer Gear," klonk mij niet nieuw of vreemd in de ooren. Weihoe! zijl gij weer hier? vroeg ik. De man was slecht gemutst en nam mijn vraag al onmiddedHjk kwalijk. Wat gaat het u aan, waar ik ben, mijn heer? Er is niemand om te bevelen, nu de meester vertrokken is en alles in huis het onderste boven ligt Ik wacht op mijn loon, evenals de koetsier en de kok. Niemand wordt bij ons nog betaald. En hoe zult gij uw geld denken le krijgen? De schuldeischers hebben het huis in beslag genomen. Dennenwoud zal in Londen verkocht worden en wij zullen van de op brengst van dan verkoop 'betaald moeten worden. En de paarden? O, die zullen ook verkocht worden, behalve het paard waarop mijnheer Wenford is weggereden en dat van Jem Barnes. Vergezelde Barnes uwen meester dan? Ja. dat is zonderling, nietwaar mijnheer? om juist dien kerel mee te nemen, dien mijn heer Vaughan den dienst had opgezegd, om dat hij zoo onbeschoft was. En ik was daarenlecen altiid de gunsteling van mijn DE BESPREKING TE LONDEN. LONDEN, 21 Maart. Lord Curzon heeft vanmiddag de bespreking alhier officieel geopend. Behalve de deskundigen van de ver schillende naties waren o. a. aanwezig Sir Eyre Crewe cn Sir William Tyrrall (Enge land), Graaf de St. Aulaire, de Fransche ge zant te Londen, benevens Bompard, Hayashi, de Japansche gezant te Londen, Nagaoka, de gezant in Tsjecho Slowakije, Satsu, Ja- pansch adviseur te Parijs, Delia Toretta, de gezant van Italië te Londen en Garroni, die de hoofd gedelegeerd e van Italië te Lausanne was. Curzon heette de gedelegeerden welkom en zette het doel van de conferentie uiteen, die den datum en de plaats voor de nieuwe conferentie met de Turken moet vaststellen, evenals de agenda van de onderwerpen, die daar ter tafel zullen komen. Er zullen ver schillende commissies van deskundigen zijn, die vergaderingen houden in 't ministerie van de schatkist, het departement van handel en in andere departementen en men verwacht, dat zij binnen een week hun verslag aan de voltallige conferentie zullen kunnen uiibren- gen. Men verwacht ook dat de politieke gede- legeerden het dan eens geworden zullen zijn over het gemeenschappelijk programma, dat aan de Turken zal worden voorgelegd, Venizelos was te Parijs opgehouden, zoodat hij vandaag nog niet aanwezig was, doch men verwacht hem morgen. Zooais reeds gemeld, is Venizelos feitelijk geen lid van de confe rentie, doch aangezien de voornaamste taak der conferentie is, den vrede tusschen Grie kenland en Turkije tot stand te brengen werd het wenschelijk geacht dat ook Venizelos aanwezig zou zijn teneinde hem te kunnen raadplegen, wat nog meer noodzakelijk is geworden, aangezien de conferentie wel in het bezit is van op schrift gestelde voorstellen der Turken, doch niet van de Grieken. De openingsrede van Lord Curzon geeft tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding. Hij sprak de hoop uit, dat de onderhandelingen met succes zullen worden bekroond en legde den nadruk op de dikwijls herhaalde bewe ring dat Engeland zoo gaarne den vrede zal zien komen en bereid is Turkije te dien einde meer dan halfweg tegemoet te komen. Hierna werd de orde van werkzaamheden vastgesteld en de taak onder de verschillende sub-commissies verdeeld. Men wijdt feitelijk veel meer aandacht aan de komst van Veni zelos dan aan het doen en laten der confe rentie van heden, die wat formaliteiten be treft zich in niets onderscheidde van al haar voorgangsters. Nu het vast staat dat Veni zelos komt, vraagt men zich af welke rol hij eigenlijk zal spelen en waarom de ge allieerden het niet noodig hebben geacht eveneens een Turkschen vertegenwoordiger in Londen te hebben tot het verstrekken van eventueele inlichtingen. DE GEZANTENRAAD. PARIJS, 21 Maart. De Gezantenraad heeft kennis genomen van het rapport van generaal Noliet nopens de hervatting van haar werkzaamheid door de controle-co- missie, van 15 Maart af. DE SOCIALISTEN EN HET VERGOE- DINGS-VRAAGSTUK, PARIJS, 21 Maart. De conferentie van socialistische parlementsleden, waaraan volks vertegenwoordigers uit Engeland, Frank rijk, Italië en België deelnemen heeft een motie aangenomen dat de oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding en het her stel der internationale veiligheid niet ver troebeld mag worden door andere oogmer ken zooals annexatie of de vorming van een bufferstaat. Men* was het er over eens dat de tegenwoordige Roerpolitiek geen be hoorlijke oplossing is voor de oeconomische en politieke gevaren, die Europa bedreigen, doch dat de bezetting die gevaren slechts vermeerdert. Er is een commissie van 4 leden benoemd om in overleg te treden met de Duitsche sociaal-democraten met het doel om het plan van schadevergoeding, dat te Frankfort is vastgesteld, om te werken naar de tegenwoordige behoeften zoomede om de voorwaarden vast te stellen voor de internationale veiligheid. De conferentie ging daarop uiteen om vermoedelijk op 29 dezer te Brussel weer bijeen te komen. IERLAND EN DE VOLKENBOND. DUBLIN, 21 Maart. In den vrijstaat- schen Senaat is vanavond de volgende morie ingediend „De Senaat van den Vrijstaat wenscht als haar overtuiging uit te spreken, dat Ierland's belangen 't best worden gediend door samen werking met den Volkenbond en verzoekt den Uitvoerenden Raad, namens den Ier- schen Vrijstaat bij de eerste gelegenheid om het lidmaatschap van dien bond te vragen." Een korte bespreking volgde hierop. Enke le senatoren vonden het onderwerp te veel omvattend voor de bespreking in één dag, ter wijl anderen inlichtingen vroegen over de kosten van het lidmaatschap van den bond. Ten slotte werd het debat verdaagd tot de eerste vergadering na Paschen. DE UITBREIDING VAN DE VERDRA GEN VAN WASHINGTON. LONDEN, 21 Maart. In het Lagerhuis heeft Mac Neill, de onderminister v. buiten- landsche zaken, medegedeeld dat 25 Maart te Genève een conferentie zal worden gehouden om de uitbreiding te overwegen van de ver dragen vanWashington nopens de bewapening ter zee tot de leden van den Volkenbond, die geen deel uitmaakten van de Washingtonsche conferentie. Staten die geen lid zijn van den Volkenbond zullen van het houden dezer bij eenkomst in kennis worden gesteld. ENGELAND EN DE VERDRAGEN VAN WASHINGTON. LONDEN, 21 Maart. Volgens een be richt uit Washington heeft Hughes, de staats- secretaris, medegedeeld, uit Engeland een directe tegenspraak te hebben ontvangen van de verklaring door hem te Newhaven afge legd, dat een groot aantal Engelsche schepen was ingericht voor de opstelling van geschut- torens en dat er maatregelen waren genomen om zulke torens op korten termijn te plaatsen. Hughes voegde er aan toe dat zijn informatie afkomstig was van het Amerikaansche depar tement van marine, dat na de Engelsche te genspraak bereid is ongelijk te erkennen. Het belang van dit excuus ligt voornamelijk hierin dat daardoor de verdenking verdwijnt die in de verklaring van Hughes was opgesloten dat Engeland langs een omweg het machtseven wicht ter zee, zooals dit te Washington was vastgesteld, zou trachten te wijzigen. BRUSSEL, 21 Maart. De bibliographische sub-commissie van de commissie voor intel- lectueele samenwerking uit den Volkenbond heeft vanochtend het voorstel behandeld, dat de instelling aanbeveelt in de verschillende landen van bibliographische inlichtingen' kantoren, verbonden aan de centrale öf natio nale bibliotheken. Dergelijke kantoren be staan reeds in enkele hoofdsteden, o.a. te Berlijn en bewijzen belangrijke diensten. De commissie heeft zich met het voorstel ver- eenigd. Voorts had een gedachtenwisseling plaats over de wenschelijkheid de bibliotheken er toe te bewegen elkaar gemakkelijker boeken te leenen. Algemeen drong men er op aan van boeken, welke de eene bibliotheek leent aan de andere geen douanerechten te heffen. De sub-commissie heeft 't bibliographisch instituut te Brussel aangewezen als het eenig internationaal bibliographisch depot. De com missie voor de intellectueele samenwerking heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de voorwaarden, waaronder deze organisatie onder de auspiciën van den Volkenbond tot stand kan worden gebracht, in overeenstem ming met de betrokken nationale en inter nationale vereenigingen en instellingen. UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 21 Maart. De Fransche overheid heeft de stad Dusseldorf wegens de vernieling van telegraaf- en telefoonlijnen binnen de banmijl van de stad veroordeeeld tot een boete van 20 millioen mark, welk bedrag bij den gemeente-ontvanger in beslag is genomen. De Franschen hebben gisteren 27 douane ambtenaren uitgezet. DUSSELDORF, 21 Maart. Hoewel de verlading van cokes op de mijn Blumenthal voortgaat, hebben de Duitsche mijnwerkers het werk hervat. De Franschen hebben het terrein van de mijn ontruimd, zoodra het spoorwegmateriaal weg was gevoerd, dat den weg Versperde voor de verlading van de cokes. De Duitsche arbeiders blijven cokes fabricee- ren, zoodat de voorraden, welke de Franschen weghalen, geregeld worden aangevuld. DUSSELDORF, 21 Maart. Gisteren is de dienst op de spoorwegen onder Fransch- Belgisch beheer aanzienlijk uitgebreid. De afzending van treinen kolen duurt voort, o.a. drie voor Nederland. Gisteren is een sleep- kraan met 1830 ton kolen van Ruhrort naar Rotterdam vertrokken. De kolen zijn voor Italië bestemd. r MANNHEIM, 21 Maart. De Fransche districtsafgevaardigde heeft aangekondigd, dat op last van de Rijnlandcommissie van vandaag af het verkeer (met uitzondering van het spoorwegverkeer) tusschen het be zette en onbezette gebied van 's avonds 8 uur tot 's ochtends 5 uur verboden is. t MUNSTER, 21 Maart. De correspondent van Havas te Dusseldorf heeft gemeld, da de regeerings-president te Munster onlangs de ambtenaren in het Roergebied heeft ge machtigd betrekkingen met de bezettings overheid aan te knoopen, op voorwaarde, dat hem van te voren daarvan meedeeling werd gedaan. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen is dit bericht uit den duim gezogen. DE AANSLAG OP SMEETS. KOBLENTZ, 21 Maart. Naar aanleiding van den aanslag op Smeets heeft de Engel sche recherche huiszoeking gedaan bij tal van personen, die bekend zijn wegens hun nationalistische anti-geallieerde gezindheid, o.a. bij Moldenhauer, een lid van den Rijks dag, en bij afdeelingen van de Jung-Deut- sche Orde. Men meent de medeplichtigen van den aanslag op het spoor te zijn. Er zijn vier personen te Keulen gevangen genomen, o.w. Albert Pass, een bekend al-Duitsch drijver. Ook in de Fransche zone worden huiszoekingen gedaan daar hebben 9 arres taties plaats gehad. KEULEN, 21 Maart. Naar Wolff ver neemt is de Keulsche politie, dank zij haar energieke opsporingen, erin geslaagd den aanslag tegen Smeets op te helderen en achter den dader te komen. Nadere bijzonderheden kunnen om den loop van het onderzoek niet fe storen, voorshands niet bekend worden gemaakt. Volgens in de woning van den dader gevonden papieren schijnt deze een jeudig fantast te zijn. Het onderzoek was des te moeilijker, aangezien er geen aan- knoopingspunten voor het vinden van defl dader waren. KEULEN, 21 Maart. Naar Wolff ver neemt, heeft de politie te Keulen in de zaak Smeets vier lieden in hechtenis genomen. DE ENGELSCHE LUCHTVLOOT. LONDEN, 21 Maart. Bij het debat ervef de luchtvloot in het Hoogerhuis, dat een aan zienlijken omvang heeft genomen, heeft lord Birkenhead gezegd, dat hij nooit gedacht had, dat een land, dat aan anderen zulke groote bedragen schuldig was, de middelen zou kunnen vinden voor deze geweldige bewapening. Haldana gaf als zijn meening tè kennen, dat de luchtmacht onvoldoende was voor de verdediging des lands. Grey zei, dat er, zoolang er in Europa geen ge voel van veiligheid heerschte, een hernieuw de wedstrijd in bewapening zou wezen, en sprak de hoop uit, dat Frankrijk zou er kennen, dat op den langen duur Frankrijks veiligheid afhangt van de vriendschap van Engeland. MOEILIJKE TIJDEN IN ZEEUWSCH VLAANDEREN. Men schrijft van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens: De winkelstand in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. beleeft moeilijke tijden. Bijna alle be woners van de grensplaatsen doen hun in- koopen in België; zelfs brood en kruideniers waren worden daar gekocht. Niet, dat het alles in België zooveel goedkooper is; maar men heeft nu eenmaal den loop daarheen. Vooral des Zaterdags, wanneer er markt in Brugge is, gaan honderden per boot of trein hun inkoopen doen. Er loopt zelfs een extra- trein van Breskens naar Sluis om aansluiting te geven aan den eersten trein naar Brugge; ook de Belgische Maatschappij laat extra treinen loopen. Voor onze winkeliers is het een droeve tijd. Er zijn dagen, dat sommigen voor geen gulden verkoopen. Aan de andere zijde is het voor menigeen een dure les, dat men de prijzer gedurende den oorlog niet handhaven kas gelijk getracht wordt. Het vleesch is b.v. in België goedkooper dan hier, terwijl de Brugsche slagers het meeste vee van de beste kwaliteit juist hier koopen. Van het verschil kan dan nog ruim schoots de accijns betaald worden. De uitvoer van vleesch en boter is evenwel in België verboden; men hoopt, dat meer ar tikelen zullen volgen. EEN POLITIEHOND IN ACTIE. Zaterdagmiddag liep een agent van politie van het bureau Kattenburg, in burger ge kleed, met zijn politiehond op de markt van het Dapperplein te Amsterdam. Aldaar zag hij een man, wiens opsporing in het Alge meen Politieblad verzocht werd. Hij werd door den agent aangehouden en voldeed aan vankelijk aan het verzoek, even mede naar het posthuis te gaan. Vermoedende dat de politiehond niet in staat was, een vluchteling tusschen het groote aantal aanwezige publiek te dwingen tot staan te blijven, waagde hij een kans en zette het op een loopen. Hij had zich echter vergist, want niettegenstaande den grooten voor sprong had het dier, na het ontvangen com mando, den man spoedig in het oog en dt achtervolging begon, langs en tusschen ver schillende personen door. Met een stevigen beet in zijn zitvlak brach! de hond den man tot staan en ging tot bewa king over. Nogmaals trachtte de man, bij nadering van den agent, te vluchten. De hond greep ten tweeden male den vluchtelinr in zijn been, met 't gevolg dat de arrestant languit op den grond viel. Nu was ontsnap ping niet meer mogelijk, want de hond be lette hem het opstaan totdat zijn meester ter plaatse kwam. De agent tilde den man van den grond en bracht hem onder geleide van zijn hond naar het bureau Kattenburg. De wonden zijn van zeer lichten aard. BROEK OP LANGENDIJK, 21 Maart. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: roode kool le soort f 4.505.80, idem 2e soort f 2.604.30; géle kool le soort f 3.10 5, idem 2e soort t 2.403; Deensche witte kool le soort f 2.503.80; hielen 1.10; uien drielingen f 1.201.70; uien le soort 22.60; loose wortelen f 1.101.50. Aanvoer: 69.500 K.G. roode kool; 33.000 K.G. witte kool; 84.400 K.G. gele kool; 12.775 K.G. lose wortelen; 5000 K.G. bieten. AMSTERDAM, 21 Maart. Aardappelen. Be richt van den mak. Jac. Knoop. Zeeuwsche bonte f 22.20; idem blauwe f 1.601.70; idem Eigenheimers f 1.301.50; M. Bravo's f 1.60; Anna Paulowna Zan daardappélen. 22.50 per H.L. AMSTERDAM, 21 Maart. Vee. Ter markt waren aangevoerd): 232 vette kalveren, le kw. f 1.20—1.38, 2e kw. f 1—1.16 per K.G.; 283 nuchtere kalveren f 719 per stuik; 407 vette varkens, Holüandisohe Ie kw. 1.181.20, idem 2e en 3« kw. 1.041.16 per K.G. BOVENKARSPEL (Station.), 20 Maart. Aard appelen, blauwe f 0.60, bonte f 0.50 per baal, Uien, groote gele f 0.450.70 per baal. Aan voer 355 baal. Roode kool f 3.955.80; gele kool f 2.854 per 100 K.G. Aanvoer resp. 10.450 en 5200 K.G. Bieten (groote) f 2.90 per 1000 81. Aanvoer 1000 stuiks. Sprui'likool f 2.40 per 15 K.G. Aanvoer 8 zak. ROOSENDAAL, 20 Maart. Boter (Coöp. Rrab. Botermijn). Prijzen: hoogste 7 2.45, midden- f 2.39, laagste f 2.34. meester; hij kon mij vroeger nooit missen. Als die Jem Baines mij niet in den weg had geloopen, zou ik nu met mijn meester in verre landen zijn, waar hij zijn geld verteert met de vrouw dieo, ik vraag u ver- schooning, mijnheer; ziet ge, ik ver gat..,. De man bloosde en rag verlegen voor ach. Ik zeide Ihem dat hij niets misdaan had, waarvoor hij mij verschooning behoefde te vragen; en daar ik vreesde doör nader ondervragen zijn argwaan op te wekken, verwijderde ik mij eu liet hem verder rustig zijn pijp rooken. Ik wandelde langs den oever van het meer, om over mijn eerste poging na te denken. Er was meer uitgelekt don ik verwacht had, en ik had 3tof genoeg tot na denken. Ik wist nu dat James Baines, die vroeger een werktuig in ihanden van mevrouw Ray was geweest, zotten Wenford op zijn reis vergezelde, en dat beiden te paard vertrok) ken waren. Ik kwam tot liet besluit, dat EHen toch mis schien met Wenford gevlucht was, dat James Baines 'een medeplichtige was en haar in hare vlucht had geholpen, door zijn paard ter beschikking van mevrouw Vaughan te stellen, toen zij het huis van haar echtgenoot ont vluchtte. Ik poogde mij te herinneren hoe Iaat het was, toen Wenford het huis van mevrouw Ray verliet, en nu stond mij zijn zonderlinge houding weer duidelijk voor den geest, toen hij aan de deur stond van dc kamer, waar wij avondmaalden, en zeide dat hij voor zaken naar huis moest. Ik herinnerde mij, dat.de vergulde pendule op den schoorsteenmantel toen juist 12 uur sloeg; indien hij de gelegenheid had te baat genomen om met mijn zuster te vluchten, ter wijl Vanghan aan het avondmaal zat, moes ten zij vóór 1 uur te Henlock zijn aange komen. Zij zouden in dat geval niet te Henlock hebben vertoefd, maar hunne reis door de vallei, of over de brug aan den voet van den Zwarten Gap hebben voortgezet Veertien mijden in den omtrek was «r geen dorp in die vallei. Indien zij die brug waren overgegaan en den sanallen omweg naar Lorrowdale had den genomen, waren zij sleahts enkele hulzen voorbij gegaan, die langs den weg verspreid lagen, en, voor zoo veel ik mij herinnerde, was daar nergens een herberg, waar zij zich hadden kunnen ophouden om van paarden te verwisselen. Zij waren waarschijnlijk door het Nettle- woodsohe dal tot Horley, het reeds gemelde dorp, gereisd, hadden daar andere paarden genomen, en daarna hun tocht voort gezet Zij moesten Horley omstreeks vier uur be reikt hebben, en daar iemand gewekt hebben o-m hun voort te helpen. Ik wilde tenminste eerst te Horley een on derzoek instellen. Ik begaf mij dan dien middag naar Horley; het was een tocht van 14 mijlen, en ik kwam te zeven uur in den avond aan. Horley was een groot dorp, dat hoofd zakelijk door mijnwerkers bewoond werd, die in de loodmijnen der provincie ar beidden. Er waren in Horley twee herbergen en een bierhuis even buiten het dorp. Indien een man en een vrouw te paard, te 4 uur 's nachts door het dorp waren gereden, had men hen zeker gezien, en waren hunne paarden zeker zoo vermoeid geweest dat ze ten minste gevoederd hadden moeten worden. Ik begaf mij dus dadelijk naar de her bergen, maar vernam er geen nieuws. De beide herbergiers kenden zotten Wen ford zeer goed: indien hij hen in den nacht van 21 Juli gewekt had, zouden zij hel zich maar al te goed hebben herinnerd. Zij kenden zotten Wenford, zij hadden hot nieuws vernomen, waarin zijn naam een hoofdrol speelde, en hun geheugen zou hen in dit geval niet bedriegen. De baas uit „de Kroon" herinnerde zich, slechts eens in zijn leven 's nachts gewekt te zijn, en dat was in den tijd, toen er nog postwagens reden. Ik begaf mij naar het bierhuis, doch ver mam ook daar niete Ik keerde vermoeid en lusteloos naar het dorp terug, en begaf mij naar de herberg, waar ik het eerst naar de vluchtelingen had gevraagd. Ik vroeg in de herberg ejn kruik bier en zette mij in een hoek der gelagkamer neer, om op de avondklanten van den baas te wachten. Weldra kwamen er eenige binnen; de been houwer van het dorp vroeg zijn glas jenever en water, dat hij eiken avond gebruikte. Daarna kwam de alomtegenwoordige koster, die altijd in alle dorpsherbergen te vinden is, en er steeds den gemakkelijksten stoel en het beste hoekje inneemt. Al pratende bracht ik het gesprek op dee een en twintigsten Juli, en ik vroeg hen of zij zich dien nacht herinnerden. Zij zagen verbaasd mij aan, en de koster vroeg mij waarom ik dat verlangde te weten. Ik deelde hen mede, dat ik gaarne weten wilde, of men dien nacht geen persoon ol meer personen door het dorp had zien rijden; de koster meende zich te herinneren dat hij op zekeren zomernadht uit den slaap was ge wekt, maar hij wist voor den drommel niet meer door wien of door wat. Hij vroeg of ik misschien een vermomd politieman was, en hij scheen teleurgesteld loen .ik hem ontkennend antwoordde. (Wordt vervólgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6