Vrijdag 23 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14394 PIT mmiR BESTAAT BIT IQ BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Het conflict in de R. K. Kiesvereeniging. STADSNIEUWS. AGENDA 24 MAART Het duurste en beste is Franken's Meikbrood 6'v^ Burgerlijke Stand* Tentoonstelling van schilderijen door K. A. v. Eek. *„De Woning." Personalia. Kiezerslijst 1923-1924. Déraillement bij Zwolle. Ongeluk op den Haarlemmerweg. Verkoopingen. Igekomen stukken. Kiesrecht Ongeval. Verschuiven van huizen. sussen voor de Fransche taal aan die lagere E. S. M De staking in de Meubelindustrie. LANOS DEr»? WEG. De Spaarnespelers. I Lathyruskeuring. Het conflict in de. R K Kies vereeniging. 9 J. j. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Boaz-Bank. Ongeval. Voor den Politierechter. Üe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaah 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De groote oorzaak van „kwesties", con flicten, moeilijkheden in de private zoowel als in de publieke samenleving, is zeer dik wijls niet anders dan een misverstaan van elkander. Wie zorgt, dat er geen misver standen ontstaan, of, wanneer aanwezig, de ze zoo spoedig mogelijk uit den weg ruimt, bespaart zich in het leven veel onaange naamheden en moeilijkheden. Wanneer wij b.v. bij de leiding van een dagblad aan dezen stelregel niet als een onzer eerste levensbe ginselen vast hielden, zouden wij er het bijltje wel spoedig bij moéten neerleggen! De zaak is maar om altijd dadelijk te zien dat er en wanneer er een misverstand ont staat. En iedereen, die ons daarbij helpt, zijn wij altijd zeer dankbaar. Zoo verwondert het ons geenszins, dat\ons artikeltje van Woensdagavond, waarin wij ons neutraliteits- standpunt in zake het conflict in de Haarl. R.-K. Kiesvereeniging vastlegden ondanks on ze pogingen om zoo duidelijk mogelijk te zijn, toch nog niet geheel overeenkomstig onze bedoeling werd opgevat. Onderstaand schrijven, dat wij met genoe gen plaatsen, geeft daarvan blijk. Een onzer lezers schrijft ons: Mijnheer de Hoofdredacteur. Uw. artikel „De juiste klemtoon" heb ik met groote aandacht gelezen. Mag ik u zeg gen dat ik in het algemeen uw wijze voorzichtigheid en omzichtig beleid in moei lijke zaken als deze zeer waardeerend toch van gevoelen met u verschil omtrent hetgeen voor het oogenblik van de katholie ke courant Eerwacht mag en moét worden? Gij, mijnheer de' hoofdredacteur, wilt haar onpartijdig, schoon belangstellend toeschou wer laten zijn ik meen dat bescheiden heid en overvoorzichtigheid u hier parten spelen. Niemand zal toch recht of reden heb ben om u partijdigheid te verwijten, wanneer gij thans voor de onverzwakte handhaving onzer bedreigde eenheid op de bres staat en daartoe rustig maar duidelijk uw oordeel geeft over hetgeen de beide groepen in onze kiesvereeniging gedaan h*ebben. Zou inderdaad iemand kunnen verlangen, dat in zoo moeilijke oogenblikken als thans de courant zich bepaalde tot de rol van „be langstellend toeschouwer"? Dat wil er bij mij niet in. Integendeel, nu m.i. geen kracht en invloed ongebruikt mo gen blijven, die helpen kunnen om een groot ongeluk te verhoeden, nu moet de Nieuwe Haarlemsche Courant het gewicht van haar gezag en in den invloed harer verspreiding in de schaal werpen om deze naaf den goe den kant te doen overslaan. En nu de zaak zelve. Een gedeelte van de leden der kiesveree niging is er in geslaagd, bij wijze van over rompeling, inplaats van de door het bestuur na veel wikken en wegen samengestelde candidatenlijst een geheel andere lijst de meerderheid te bezorgen. Formeel had mem daartoe ongetwijfeld het recht. Of het verstandig gehandeld was, zal op het oogenblik zelfs wel geen vraag meer zijn, zelfs al neemt qrien in aanmerking dat deze handelwijze door een groejj arbeiders leden der kiesvereeniging uitgelokt was. In dien men wist, dat eenige arbeiders-leden wilden pogen, een andere lijst te doen zege vieren dan die van het bestuur, ware het dan niet voor-de-hand liggend, voorzichtig en getuigend van trouw aan de leiding geweest als men in groot aantal leden ter vergadering gebracht had om het bestuurs-advfps te hel pen overwinnen? Een overrompeling als nu heeft plaats ge had, die tevens een ernstige nederlaag is geworden voor het bestuur, moest toch wel niet enkel de eenheid bedreigen, maar ook minstens het gevaar brengen voor een groote tegen-actie, nu of later! Entnu zegge men niet: als wij trachten in de kiesvereeniging onzen invloed te doen gelden is het weer niet goed. Het zal zeer verheugend zijn wanneer een groep kiezers, wier kracht zeker niet ligt injiun getal, maar veel meer in hun maatschappelijk en geeste lijk overwicht, dezen invloed in de vergade ringen onzer katholieke kiesvereeniging re gelmatig wil aanwenden tenbate van het ge heel onzer katholieke partij. En onze arbei ders, met wie heusch nog wel land te bezei len is als men de zaken op de rechte manier aanvat, en die, zooals in het verleden, ook nu nog wel offers willen brengen ten bate van onze eenheid, die al zooveel groots en goeds heeft uitgewerkt, zouden m.i. niet zoo ongeneigd zijn zich van onvoorzichtigheid of verkeerde inzichten te laten bekeeren, wan neer men in het algemeen maar rekening wil houden met de beteekenis die de werk liedenstand nu eenmaal gekregëh heeft. Is dit laatste steeds voldoende gebeurd? Wij wagen dit te betwijfelen, als wij bijvoor beeld de samenstelling van het bestuur der kiesvereeniging nagaan. Wij hopen dat 't hier dengenen, die op het oogenblik trachten het gevaar te bezweren, niet ontbreken zal aan bereidvaardige mede werking om de gevolgen der aan beide zijden gemaakte fout, die zich ongetwijfeld anders gaat wreken op de sterkte onzer vertegen woordiging in den Raad en elders, te voor komen. Het zou t'och te erg zijn als Haarlem, dat zoo dikwijls andere plaatsen ten voorbeeld is geweest in succesvolle trouw aan het bestuur onzer kiesvereeniging, thans het fatale voor beeld zou gaan geven van verstoorde een heid; als hier te Haarlem, waar de katholieke kiezers zoo dikwijls offers hebben gebracht toen het gold, rechtsche meerderheden te veroveren, door te stemmen op niet-katho- lieke candidaten, geaarzeld of geweigerd zou worden offers te brengen aan de partij-dis cipline, waar het geldt het stemmen op can didaten van de eigen katholieke partij, al is het bestuurs-advies natuurlijk niet volkomen naar den wensch van allen. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Z. Wij zijn onzen inzender dankbaar voor dit schrijven. Wij mogen er aanleiding in vinden ons standpunt' nogmaals te verduidelijken. Wij onderscheiden dan tweeërlei: 1ste den strijd, welke verleden week Vrijdag i<f de vergadering der R.-K. Kiesvereeniging is gestreden en 2de de min of meer verwijder de oorzaken en de gevolgen daarvan. Nu meenden wij, dat wij ons direct na den uit slag van een oordeel over dezen strijd moes ten onthouden. Wij kenden de verbitterde stemming, welke er heerscfite; ieder woord zou maar olie op het vuur zijn geweest. Wie is begonnen, hadden wij kunnen vragen; was het tactisch en juist zich te verweren, zooals de tegenpartij deed enzt Men gevoelt, dat, wie steeds gewoon is principieele leiding te geven, leiding langs groote begin- sellijnen, zich in dergelijke kleine geschil len niet gaat verdiepen. Daarom wenschen wij ons daar buiten te houden. Maar zulke conflicten hebben gewoonlijk een cjj^peren grond en ernstige gevolgen. Daarom kondigden wij al aan, binnenkort eens de meer verwijderde oorzaken van het conflict, welke wij voor een goed deel in de onjuiste organisatie en verkeerde leiding dér kiesvereeniging zelf zien, te bespreken. Maar niet onder den verschen indruk van den uitslag der stemming van j.l. Vrijdag. Men zou maar al te licht geneigd zijn al onze woorden enkel op den strijd van Vrijdag toe te passen en daardoor een groote, algemeene gedachte voorbijzien. Daarom gaan wij ook heden niet in op de analyseering van het conflict door onzen geachten inzender. Wat men had moeten doen~ misschien beter ge daan of gelaten had, willen wij in het mid den laten. Wij weten, uit onzen omgang met personen uit beitro partijen, dat er van on gelijk erkennen toch geen sprake is. En nu de gevolgen? Met heel veel genoe gen vernamen wij van de pogingen, door respectabele mannen in onze stad aangewend, om te trachten tot een bevredigende oplos sing te komen. Onze „Damiaatjesluider" ver kondigt vandaag dan ook al met onze volle instemming tonen van vrede en verzoening en wij willen hier nog eens deze ^rofe her halen: laat niemand hardnekkig op zijn standpunt blijven staan; wie niets wil toegeven is de man, die het in de publieke achting verliest! Verder willen wij voor heden niet gaan. Immers, het gaat thans niet om een bekee- ,ring van de massa, maar om het inzicht van enkelen te wijzigen. Men brengt die enkelen weer tot elkaar of men kan het niet; eerst daarna echter komt het oogenblik van ons beroep op de ^vele honderden Roomsche kiezers en kiezeressen, om de eenheid onzer partij boven alles te stellen. Men gunne ons den tijd, dat oogenblik zelf te kiezen. Socëteit „St. Bavo". Kinderkoor half 3 Gewone zittingen. Schouwburg, Jansweg. H. H. V. „Dc Ernst van Ernst" 8 uur. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. Ft. K. Leeszaal en uitleenbipliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van UK 12V9, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van ha'f 39 uur. Ft. K.-' Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m van 25 ur Zaterdags alleen van 912 uur Ft K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 lot half 12. des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 letrekkingbureau voor vrouwen Alle erkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blyc- ken", Groote Markt. Tentoonstelling „dc Woning". In den kunsthandel F. H. Smit wordt thans een tentoonstelling gehouden van schilderijen door K. A. v. Eek.. De tentoop- sTelting is dagelijks geopend van 106 uur, uitgezonderd Zondags. Op de tentoonstelling ,.De Woniqg" is door den heer Bender uit Amsterdam gis teren een lezing gehouden over de pianola piano en hare beteekenis voor het gezins leven. De lezing werd toegelicht met muzi kale voordrachten van verschillenden aard op de pianola-piano.. Door velen werd de lezing bijgewoond. Voor het doctoraal examen in de Ger- maansche laat en letterkunde (Engelsc.h) is le Amsterdam geslaagd de heer N. H. M. Zwager, leeraar aan de Handelsschool, al hier. Tol nieuw lid in het algemeen bestuur van de Ned. Vereeniging voor economische geografie is benoemd baron A. van Harden- broe'k van Ammerslol, te Heemstede. V yOijr. LAa. t In de raadsvergadering van Woensdag middag maakte onze wethouder van Finan ciën, de heer Mr. J. B. Bomans, boven staande krabbel, die niet ongeestig het con flict in de R.K. Kiesvereeniging in beeld brengt. Wij kregen het toevallig in handen en vonden de wethouderlijke teekening van een actueel geval aardig genoeg om in de krant af te drukken. Een korte verklaring! De toren van het bestuursadvies wordt aan weerszijden be stormd. Aan de eene zijde door dc arbei ders, aan de andere door dc burgerij. Het gevolg is o.m. dat de heer Bomans, met 't hoofd omlaag, van den toren aftuimelt, naar de zijde der arbeiders. De adviseurs vluch ten. De vlag waait halfstok. Voor het te Amsterdam gehouden exa men apothekers adsistent slaagden "de dames A. J. Vije en J. W. G. Vreugde, beiden al hier. De op 22 Maart 1923 vastgestelde kiezers lijst omvat 430(10 personen, n.l. 19894 man nen en 23166 vrouwen. Daarvan zijn kiezers: voor den Gemeente raad 18592 mannen, 21582 vrouwen, totaal 40174; voor de Provinciale Staten 19420 mannen, 22571 vrouwen, lotaal 41991; voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 19894 mannen, 23166 vrouwep, totaal 43060 per sonen. De verdeeling der kiezers voor den Ge meenteraad naar de kieskringen is als volgt: Kieskring I: Sfemdistricten 116; 5314 mannen, 6800 vrouwen, totaal 12114. Kieskring II: Slemdistricten, 1733: 6368 mannen, 7460 vrouwen, totaal 13828. Kieskring III: Stemdistricteil 3451: 6910 mannen, 7322 vrouwen, totaal 14232. ZWOLLE, 23 Maart. Hedenmorgen te onge veer 10 uur had bij 't binnenrijden van een goederentrein uit de richting Groningen een déraillement plaats; er ontspoorden 8 wa gons, die alle geheel omkantelden. De oor zaak van deze onsporing is onbekend. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Donderdagmiddag omstreeks half 5 reed de besol/iitfabrikant, de heer Hille, in zijn open auto gezeten, komende uit Amsterdam, over den Haarlemmerweg iu de richting Half- weg, toen de wagen eensklaps van den weg geraakte en door de vaart over de sloot ge slingerd werd. Hij kwam op het weiland terecht niet den radiaieur in de richting van Amsterdam. De heer Hitte werd tijdens den val uit den auto geslingerd en kwam onder den wagen terecht. Van verre zag men het ongeval. De her Hille, die zelf den auto bestuurd had, werd met brandwonden in den rug, vermoe delijk tengevolge van een aanraking mei de inlaalbuis of knaldemper, opgenomen. Nadat hulp was verleend, werd hij naar het diaconessenhuis le Haarlem vervoerd, alwaar hij werd o-pgenomen. Zijn toestand is zeer bevredigend. De rech- teraéhterband van den wagen was leeg; de Amsterdamsche politie vermoedt, dat deze band tijdens het rijden gesprongen is, waar door de heer Hille het stuur kwijt raakte. Uilslag der veiling van de pereceelen, ver kocht in 't Notarishuis, Bilderdijlkislraat 1, bij den Zijl weg te Haarlem, op Donderdag 22 Maart 1923: Notaris P. F. DE BORDES. No. l.Twee winkelhuizen en erven te Haar lem, aan de Spaarnwouderstraat, met recht van uitgang door een poonl maar de Hout markt. Get. nos. 65 en 67. S. Mok f 7200. Nb. 2. Een winkelhuis en erf te Haarlem, qan de Spaarnwouderslraal. Get. no. 68. M. v. Akikooy f 3750. Nos. 35. Drie naast elkander gelegen woonhuizen en erven le Haarlem, aan de Oranjeboomstr., als: no. 3. Gel. aio. 83, no. 4 get. no. 85, no. 5 get. no. 87. De perc. no». 3 tot en met 5 gecombineerd. L. W. Zuuren- dorfc f 4720. Nos. 67.Twee naast elkaar gelegen woon huizen met bovenwoning te Haarlem, aan de Korte Pcellaa-n, als no. 6 Gel. no. 4zwart en rood; no. 7 Get. no. 6 zwart en rood. De per ceelen nos. 6 en 7 gci-omb-ioeerdL J. AV. Waahvijn 7075. No. 8. Een woonhuis en erf le Haarlem, aan de Lange Poeï'.aam. Get. No. 2. No. 9. Een woonhuis en erf aan de Lange Poellaan. Get. no. 6 G. Schaap f 1115. - No. 10. Een pakhuis en een benedenhuis met afzonderlijke boven wonihig en erf te Haar lem aan de Lange Bogaard-straat. Gel. nos. 19 zwart en 17 zwart en rood. W. J. Korfe- mey q.q. 3595. No. 11. Een huis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Raamstraat. Get. no. 39 zwart en rood. J. C. Kuyken f 2675. No. 12. Een woonhuis en erf Ie Haarlem, aan de Nieuwe Raamstraat, hoek Korte La kenstraat. Get. No. 9. D. Zonneveld f 920. No. 14. Een woonhuis en erf le Haarlem, aan de Korte Hofstraat. Get. no., 3. G. A. Cofnaita f 1640. No. 15. Een woonhuis en erf te Haarlem, aam de Haarlem nTerliedeslmat. Get no. 14. H. B. Blom f 1350. No. 16. Een woonhuis en erf te Haarlem, aan de Haarieanmerliedes'traat. Gelt no. 18. N. G. v. Lieshout f 1410. No. 17. Een winkelhuis en een woonhuis met erf te Haarlem, aan dip Klerkstêeg. Get no. 11 en Bar, nest ecg get. no. 1 No. 18. Een woonhuis en erf le Haarlem, aan dc Bamsesteeg. Get. no. 3. Dc percee l en nos. 17 en 18 gecombineerd. A. Kolderie f 3440. Nos. 1920. Twee naast ellkaar gelegen woonhuizen en erven te Haarlem, aan de Ravensleeg/als: no. 19 geit. no. 6, no. 20 get no. 8. De perceelen nos. 19 en 20 gecombi neerd. A. v. d. Putten 1220. No. 21. Een woonhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem, aan de Kok- steeg. Geil. no. 5 zwart en rood. A. H. Iiuv- ken f 2370. Notaris R. C. A. VAN CRANENBURG. No. 22. Een hoerenhuis met tuin en zij uitgang te Haarlem, aan die Stolbergstraat. Get. -no. 6. B. M. Semé q.q. 22800. Aan den Gemeen feaad werd medegedeeld dat: a. ingekomen zijn: een verzoekschrift van den Haarlemschen Bond van Taxi-chauffeurs, om geen conces sies voor het stationneeren met automobie len in deze gemeente te verleenen dan onder de in het adres genoemde voorwaarden on der verwijzing naar de Memorie van Toelich ting gevoegd bij het verzoekschrift van 21 October 1921; een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Ned. R.K. Bond van Transportar beiders om bij het verhuren van standplaat sen voor taxi-auto's eenige in het adres na der vermelde voorwaarden vast te stellen; een verzoekschrift van den Bond legen het schenden van Gods Heiligen Naam door het vloeken, om regelingen te willen treffen waarbij het vloeken en ijdel gebruiken van Gods heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terreinen waar de No. 23. Een winkelhuis en erf te Haarlem, aan de Korte Zijlstraat. Get. no. 11. P. Ro5> plaatselijke overheid bevoegd is haar gezag land f 3500. 'e do"n gelden; een verzoekschrift van H. John, A. H. Overdam en 260 anderen, om het uit te voe ren grondwerk aan de Pijlslaan niet uit te besteden, doch bij wijze van werkverschaf fing op te dragen aan de werkloozen tegen het door den Raad vastgestelde loon van 60 cent per uur plus 20 pet. overwinst; een verzoekschrift met eene Memorie van toelichting van P. Kaper en G. L. van Ko ningshoven om ter tegemoetkoming in den steeds grooter wordenden schuldenlast der huisgezinnen van werklooze arbeiders, eene uitkeering in eens te willen verstrekken van 100 aan gehuwden en kostwinners en van f 50 aan ongehuwden, die op 1 Februari j.l. 3 maanden of lv.ge- zonder werk waren; een schrijven van dè Vereeniging Volks universiteit vooi Haarlem en Omstreken, houdende aanbieding van een loekenkaslje voor de Stads-Bibliotheek en leeszaal, met de bedoeling dat daarin telkens werkjes zul len worden geplaatst die in verband met hun cursus door de docenten der VT zijn aanbevolen. (Besloien wondt het geschenk onder dankbetuiging te aanvaarden); een schrijven van de afd. Haarlem van den Alg. Nedcrl. -Christel. Ambteftaarsbond en van de afd. Haarlem van de Alg. R.K. Ambtenaarsvereeniging. hohdende mededee- ling dat door hen tot B. en W. hel verzoek is gericht om vooralsnog de herziening der rechtspositie ter hand te nemen voor zoo- Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen bij deze ter openbare kennis: dat door hen op heden is vastgesteld de lijst, aan wijzende de inwoners die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad be voegd zijn; dat' die lijst van den 23 Maart 1923 tot en met den 21 April d.a.y„ op de gemeente secretarie (6de Afdeeling, Bureau Bevol kingsregister, Ged. Oude Gracht No. 18) voor een ieder ter inzagenedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdis- irictsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar is. Voorts, dat een ieder bevoegd is tot en met den 16 April 1923, onder bijvoeging van be wijsstukken, op ongezegeld papier aan Bur gemeester en Wethouders verbetering van de kiezerslijst te vragen, indien hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt of niet behoorlijk voor komt; dat die verzoekschriften, met de bijge voegde bewijsstukken, tot en met den 21 April 1923 op de gemeente-secretarie, (6de Afdeeling bovengenoemd), voor een ieder ter inzage zullen liggen; dat een ieder tot tegenspraak van het ver zoek bevoegd is en dat die tegenspraak schriftelijk en uiterlijk veel betreft de verbetering der wachtgeld regeling en de inslc'Iing van een scheidsge recht en omtrent een en ander de Centrale Commissie van Overleg te hooren; b. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-adyies: een voorstel van den heer M. L, A. Klein om in verband met het in werking treden der nieuwe verordening regelende dc Ievqj ring van duinwater restitutie te verleenen den 23 April 1923 aan Burgemeester en Wet houders moet worden ingediend- Donderdagmiddag he'd op de Amsterdam- sche vaart, tmschen Halfweg en Slolerdijk weer een ongeval plaats met een automobiel. Vermoedelijk door te snel rijden ikwam de -■ auto in de sloot terecht. Persoonlijke onW aan eigenaars var perceelen die na JuJi lukken zijn, volgens onzen zegsman, niet voor- 1911 de dienstleiding van dc gemeenlc Haar- gekoonen. lem hebben afgekocht: oen verzoekschrift van den Haarlem sdhen Centralen Ouderraad om oprichting van cur- scholen waar blijkens den wenscli van de De verbreeding van den straatweg Amster- ouders daaraan behoefte beslaat; •dom—Haarlem, geeft voor het publiek, dat cen verzoekschrift van de Haarlemsche toen weg passeert iets bijzonders te zien. Bij Orkest Vereeniging om wijziging van de Sloterdijlk n.m. worden huizen die voorheen overeenkomst met de gemeente onder bij bewoond werden door Groenteboeren, ver voering van een ontwerp eener gewijzig i dc schoven om buiiten de rooilijn op verhoogdie overeenkomst eene memorie van toelichting fimdflTn.Pnlftf»n> townrrllor» tu4,!T-vrt vort nn.fvnni?sten en uil- fundamenten^ neergezet teworden. Een dbzer huizen heeft men al rne't succes op zijn plaats gekregen. Met 't tweede is men nu bezig. Een gen tijd geleden heeft de dlsreclie der E. S. M. twee gehruiilkite motorwagens ge kocht. Deze wagens zijn. thans geschilderd en gerepareerd. De sooorwijdte is dezelfde als die van de E. S. M.-lijn. Het plan bestaat deze wagens te laten loo- pen op de lijli AmsterdamSloterdijk. Ze zijn voorzien van draaibare riphtings- borden aanwijzend de rtehting Amsterdam en Sloterdijk. Ze zijn echter niet zooals de be staande Sloterdijkwagens van een luchtrem voorzien. De staking in de meubelindustrie duurt nog onveranderd voort. Aan het Strrtion 's Avonds aan hel station. De lampion», hoog boven den beganen grond opgoheseiien, ploffen vol iiclil. Een trein loopt ratelend binnen, knerpend schu ren de remmen iiv.t de wielen. Een zware rookwolk verspreidt zich bov de stad, dwar relt uit als een fijne regen op de voorbij gangers, zet zich vast aan de gevels der huizen, vuil de straten, welke monden op het. ruime plein. Zij verduistert den hemel, tot vóór kort nog zoo diep blauw. Mensehen draven heen en weer. Trams wielen af,en aan, krassend met schrijnend geluid in de felle bochten der rails. Aan den uilgang wachten mensc.hen. Haas- lig wringen de reizigers zich door dc nauwe sperhekken, onder het voorbijgaan hun kaartje drukkend in de handen van de mannen met de onverstoorbare dienstge- ziehlen. Thuis komen. Dal beteekent het weer zien van de stad, van familieleden, van het huis, van de vrienden, het hervatten van 1iet gewone leven, waaraan men met zoo veel draden verbonden is. Thuis komen, dat kan beurtelings vreugde en droefheid bc- teekenen. Vreugde over het feest, dat voor hij is, de vrije dagen, die men genoten heeft of wel de droeve herinnering aan den plicht, waarvan men zich heeft gekweten: het ziekenbezoek, de begrafenis. Er is vreugde en droefheid beide. Uitbun dig handen wUselen, vreugdekreten uit kindermortden. Maar men ziet ook de droe ve stemming, de traan. Er is nog een derde groep. De teleurse- stelden. De stroom van reizigers is voorbij. Aan d$n uitgang wacht nog een oud moe dertje, haar knokige handen saamgevouwen. Haar zoon, die in een naburige gemeente militair is, zoir zün gekomen. De arme ziel is teleurgesteld. „Hij komt niet," zucht ze. Opgehouden door vrienden, vergeet hii zijn oude moeder, die wacht met de koffie eri de krentebroodies, „waarvan hij zoo houdt." voegt ze er hii. Zii had de tiren vóór ziin komst afgeleid: Nu zoekt hij pret in de groote stad met de vrienden en denkt nipt aan ziin oude mqeder. Er zfti ook teleurgeslelden onder de wachtende groepen en oen hegrooting van ontvangsten en gaven der Vereeniging over het tijdvak van i Februari1 October 1923; een verzoekschrift van H. van Danizig om vergunning tot ve-bouwing van hot perceel Jaco'bijnestraat no. 9l c. Gesteld wordt in handen van B. en W ter afdoening: een adres van G. van Zon en 16 anderen, allen bewoners van de Pres. Steijnslraat nrs. lg28 en Gen. Joubertstraal nrs. 54 <8, houdende een klacht over slank uil, een sloot achter hunne woningen en verzoek om door demping of uitbaggering van do sloot den toestand daar ter plaatse te willen ver beteren. Bij B en W bestaat het voornemen, het bedrag op de begrooting 1923 uitgetrokken voor schoolreisjes, volgens een anderen maalstaf voor da' doel te besteden, dan tot nos? toe hel géval is geweest. bitteraard diem van gemeentewege in de zen alleen steun verleend le worden aan die leerlingen, waa:van de ouders onvermogend "-Door de afschaffing van de z.fi. „"standen scholen" waardoor bet schoolgeld voor alle inrichtingen van onderwijs gelijk is gewor den zullen voortaan onvermogende leerhn- *en voor eene bijdrage in aanmerking ko men, onverschillig welke school zij bezoeken. B. en W. hebber besloten plannen te doen ontwerpen voor den b»uw wm een openbare school voor gewoon lager onderwijs ten Zuiden van de Slachthuisstraat. In verband daarmede wordt overwogen den kostbaren verbouw van het schoolgebouw aan de Bak kerstraat aan te houden en eventueel een voorstel tot onheffing van de in dat gebouw gehtvsveste scholen nrs. 29 en 30 vooi e bereiden. - In verband met den uitslag der gehouden aanbesteding betreffende de uitvoering van werken nabii de Amsterdamsche Poort, wordt besloten, het bil Raadsbesluit van 6 Mei 1911 no. 16 daarvoor toegestane erediet van 81.000 le verlioogen tot 100.000, Ilij gelegenheid van een te Hoogeveen ge houden tooneelwedstrijd behaalden de Spaar nespelers den eerste prijs, voor de beste op voering van „De Jonggezellenbond". Even eens dén prijs voor bet beste samenspel. De prijs voor den besten tooneelspeler viel aan den heer K. Visser van de Spaarnespelers ten deel, die daarom moest loten met den heer L. van der Have van die vereeniging. Verder kregen nog persoonlijke prijzen voor stil spel, mej. Visser, ook van de. Spaarne spelers, en de heer L. van der Have. Naar wij vernemen komt hier (er slede in Juni een speciale Lathyruskeuring waarvoor mooie prijzen beschikbaar zijn gepield. Do keuring is weder georganiseerd door het bestuur der afd. Haarlem van do Neder!. Ver eeniging voor Tuinbouw en Plantkunde. Ook door Engelsche firma's zijn medailles en kunstvoorwerpen toegezegd. De mededin ging slaat voor ieder.^ipen daar er afdoelin* gen zijn voor 'bloemisten en liefhebbers. Die dus in het bezit is van een tuintje, be ginne reeds nu met hel kweeken van Lathy rus voor dit doel. Wij gelooven dat het conflict in de R. K, Kiesvereeniging thans in een stadium is ge komen, dat een kalm woord goed werk doet, Laten we niet de schuldvraag stellen! Beide partijen als we ze zoo noemen mo gen, hebben elkaar niets te verwijlen. Feil is dat een groot gedeelte der as. kiezers en kiezeressen de samenstelling van de candidatenlijst niet naar zin vinden. Daar staat tegenover dat een ander gedeel te de samenstelling wel goed vindt en de wijze waarop zij tot stand kwam, reglemen tair juist. Een deel der candidaten heeft nu bedankt. Wij hadden liever een andere wijze van on derhandelen gewild dan een soort revolver- politiek, maar dat doel allemaal niets ter zake; er dient een oplossmg le komen. Die oplossing komt er niet wanneer niet beide partijen van haar hooge voetstuk afstap pen en toenadering betoonen. Er moet geen hooge toon gevoerd worden. Er moeten geen. eischen gesteld worden, waarvan geen afwij ken mogelijk is. Er moet alleenlijk gestreefd worden naar een bevredigende oplossing in den geest van katholieke solidariteit. Daarvoor zal zoowel de eene als de andere groep concessies moeten doen. - Wie dit niet doet, loopt de kans de gunst van de publieke opinie 1e verliezen en dat zal vcor een eventueel succes funest worden. De basis is, duniklt ons, vlug gevonden, wanl we gelooven niet dat er één Roomsoh-Katho- liek is, die niet de billijkheid voelt van een evenredige vertegenwoordiging in den raad der verschillende groepen Roamsch-Kalholieken. Moge deze crisis weldra tot het verleden behooren en een leering zijn dat alleen ten open en eerlijke bespreking van het werkelijk algemeen katholiek belang bevredigend werkt onsjes, alleen bevredigend werkt. Met klem dringen wij aan op toenadering. Er worden pogingen tot toenadering in het werk gesteld. Niemand zij er ongevoelig voor. Barometerstand 763. Achteruit. OPGAVE VAN» Medegedeeld door hel Kou. Ned. MeteoroL Instituut, te De Bildl. Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 23 Maart 1923. Hoogste barometerstand 770.0 mM., te Saeima. Laagste barometerstand 753.9 m.M., te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 23 tot den avond vain 24 Maart: Zwalklke tol matigen zuidoostelijke itot zuide lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets zachter. w Naar wij vernemen, keert de Boaz-Bank tel Haarlem over het afgeloopen jaar 10 pCt. di vidend uit. De 18-jarige Annie v. d. W., werkzaam bij de firma Vroom en Dreesmann aan de Korte Veerslraat, kreeg dezer dagen een baal van zeer zwaar gewicht tegen het hoofd. Bewuste loos werd zij naar de Mariaslichting overge bracht, alwaar schedelbreuk geconstateerd werd, Thans is het gevaar gelukkig ge weken, (Zitting van heden). Bijzondere dingen vallen er toch bij onzen politierechter maar niet voor. Een juffrouw mag een buurvrouw al eens met een pannetje op het hoofd slaan zo krijgt a boete na een onbewogen zitting, waarin niets vermeldenswaard voorvalt. Een Beverwijksche jongeling was verloofd met een Beverwijksche schoone, maar het raakte af en er kwam ruzie over de ge schenken. Heel onridderlijk was de jongen, toen hij zijn vroegere meisje bij die gele genheid een schop gaf. Beid. zei nu ook nog, dat zij stond te liegen en het O. M. vond hem hoogst onsympathiek, onverschillig en brulaal. Den eisch van 7 dagen gevangenis straf vond de ambtenaar noodig. Toen. de dc polifie-rechter vernam, dat bekl. 40 in de week verdient, gaf Z. Ed. hem een geld boete van f 30. Tenslotte een kwestie over oplichting of verduistering tusschen een koopman en diens lastgever, waarbij de koopman 20 verduis terd 'had. Daarvoor eischic 't O. M. 3 maan den, omdat bekt. al meer veroordeeld is. Het vonnis gaf voor hem 6 weken aan. Deze bekl. zal echter beroep doen op bet Hol te Amsterdam. Gebo-ren. 22 Maart. d. van W. F. v. d. Stad Meijer. d. van M. A. K rouw Alsv. Maris, z. ran M. C. YV. EUérinkde Vos. z. van J. M. v. WijngaardenKcijzer. 23 MaaTt. d. van M. TuirkSpruit. d. van W. J. v. d. TempelVermeulen Kalkman. t. van J. v. Gif sev. West. Overleden: 21 Maart. E. RoestHaalebos, 59 j., Verspronckwcg. 22 Maart. C. v. d. Kolk, 80 j., M. v. Heemsileeinkstraat 23 Maart. W. Groenendaal, 55 j„ Banoesleeg,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1