pi LANDBOUW EN VISSCHERIJ. HANDEL EN NIJVERHEID. fïi' 7$. "IJ K3ARKTNIEUWS. LUCHTVERKEER. VAN ONZE PRAAQLOOZE TELEFOON 3 432e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 22 Maart, le Klasse 4e Lijst. Hoose prijzen: 18822 ƒ400. 12687 100. Prijzen van 20t 155 387 1120 1251 1780 2024 2112 2200 2744 2839 3653 3798 4253 4938 5078 5504 5606 7449 7814 7854 8215 8481 8738 9031 9103 10166 10225 J0603 11501 11577 11660 11912 11958 12184 12536 12581 12649 12685 13319 13395 13588 13677 13746 14180 14657 14853 14961 15008 15019 15032 15175 15472 15723 15758 15869 15978 16095 16393 16737 16896 16972 17165 17233 17260 17312 17459 17656 18003 18105 18312 18460 18515 18772 20347 20606 20757 20798 20808 21061 22013 22273 22412 22525 22536 22662 22888 22933 22963 le Klasse 3e Lijst: 22301 m.z. 22321: 22941 1830 1900 2875 3396 5170 5478 7926 8043 9333 9795 rwoest. Ziet u daar die hardsteenen stuk- n uit het vijvertje steken? Het zijn brok en van het achtergeveltje welke eerst los slagen en toen in 't water ge„o.rjn zijn." •erigens was de geheele achtergevel deer- k gehavend. De deuren werden op 'n aandagochtend drijvend in den vijver ge- ndcn. Het linkerraam is er met kozijn en uitgesloopt. Het ijzeren hekwerk voor de •ar is er half afgerukt. Ook aan het voorge- Itje zijn groote verwoestingen aange- acht. Het zware hardsteenen dekstuk is ergehaald. Dan kregen we te zien hoe de ordeur door diepe inkervingen met mes- n Ledorven is. Brutale opschriften als linnen zonder kloppen" zijn er eenvoudig gesneden. Het slot is in het vorige sei- cn herhaaldelijk geforceerd en het huisje i binnen op de liederlijkste wijze bevuild. „Kunt u zich nu voorstellen," sprak de genaar, terwijl hij het van den paal geruk- prikkeldr—c waarmede men het kapelletje d trachten te beschermen, weer recht boog at wij er toe zijn overgegaan om bij wijze n waarschuwing een gedeelte onzer bos- hcn te sluiten? En," zoo verzekerde onze .stlieer ons, „als 't publiek doorgaat met ■rr.ielen, allen we genoodzaakt zijn het ge- ele bosch af te rasteren en er niemand :c- toe te laten." „We gunnen den stadsmenschen graag het noegen om 's Zondags buiten te zijn en ellen daarvoor gaarne onze bosschen be- hikbaar. Het eenige, wat we onzen gasten agen is: onze eigendommen niet te vernie- n." Bij het kasteel teruggekomen stond een :to gereed, die onzen begeleider naar Hil- rsum zou brengen, alwaar hij in verband :t de sluiting der bosschen een bespreking u hebben met eenige heeren van de Ver. >or Vreemdelingenverkeer en het bestuur •r Rijwielpadenvereeniging. Deze vereeni- agen, die reeds zooveel voor het toerisme daan hebben, staan totaal machteloos, anneer het publiek zelf niet als één man hter haar staat. Zeker hebben hier de ver ders de grootste schuld, maar ook het ibliek, dat het vandalisme aanziet zonder bedrijvers ervan terug te houden of ze op t ongepaste van hun handelwijze opmerk- am te maken, gaat niet vrij uit. AANSLAG OP EEN POLITIEAGENT. Een te ongeveer half twaalf in den nacht rveilleerende politieagent te Maassluis, erd door een man, voorgevende onbezol- gd Rijksveldwachter te zijn aangesproken er te dure en te kleine glaasjes bier aan t station. Bij onderzoek bleek de klacht ongegrond, n tweede persoon had zich intusschen bij n gevoegd. De agent wilde tenslotte een einde maken n het nachtelijk gesprek, omdat de eerste an beschonken was en omdat hij wilde eten of hij onbezoldigd was, en besloot hem ede te nemen naar het bureau. De man rukte zich los en bestormde den jent met een open mes, waarmede hij hem n groote snede toebracht over zijn uniform- s. De agent maakte toen gebruik van zijn bel en deelde geducht klappen uit. De aanrander bracht hem toen een snee er den pols toe, waarna hem de sabel werd ïtrukt. Met de linkerhand wist de agent zijn volver voor den dag te halen, doch was et zijn linkerhand niet schotvast. De ander ■in toen de vlucht. De agent is naar het ziekenhuis te Rotter- im vervoerd. De dader is spoedig door an- :r politiepersoneel gevonden en ook voor m moest de dokter worden geroepen om m te verbinden. Op het bureau bleek, dat men met een -keren De G. uit Russum te doen had, ar- ;ider aan de werken in den Waterweg. Des morgens is de sabel en het met bloed .vlekte mes, waarmede de daad bedreven gevonden. De G. is in arrest gesteld. De verdachte is mand, die reeds verschillende veroordee lden achter den rug heeft en reeds eenmaal egens mishandeling van een politieambte- ïar. NDERGRONDSCHE KABELS DOORGE HAKT. Dinsdagavond omstreeks half vijf is er een mzienlijke storing in het electrische net Rotterdam ontstaan, waarvan de oorzaak zocht, moest worden in de buurt van Bur- -rhout's Machinefabriek en Scheepswerf m den Oost-Varkenoordschen dijk. Bij on- -rzoek bleek, dat drie ondergrondsche abels ten oosten van de scheepswerf waren norgehakt. Het is de politie gelukt Woens- igochtend de daders te ontdekken. Het aren de losse werklieden L. N. en O. D. Zij ;bben waarschijnlijk gedacht, dat er geen room op de kabels stond, omdat sinds uiige dagen werklieden van het elecirici- itsbedrijf er bezig waren aan verschillende paraties, en hebben toen hun slag willen aan. Bij het doorhakken van de eerste ibel sprongen er slechts eenige vonken, bij derde werden zij echter door den stroom .mige meters achteruit geslagen. Hun aging tot diefstal is nog wonderlijk goed geloopen; de gevolgen hadden veel ernsti- -r kunnen zijn. Zij zijn in verzekerde bcwa- ng gesteld. (N. R. Crt.) PARLEZ-VOUS FRANCAIS? Men schrijft aan de (Chr.) Amsterdammer: 't Gebeurde in een dorp ergens in Twen- Drie personen wandelden over een der we en. Allen staken in fatsoenlijke kleedij, al en één ervan droeg een petje, dat een beet- naar Duitschland riekte. Een veldwachter komt zulks verdacht oor. Veldwachter uitdagend: „Goeden- ag!" De brutaalste van het trio: „Goetendagl" Veldwachter: „Sind Sie Deutscher?" Trio zwijgt, alsof het van dat gezegde to- lal geen notitie nam. Veldwachter, niet uit het veld geslagen, erhaalt: „Sind Sie Deutscher?" Eindelijk het antwoord: „Not, Franzosen!" Veldwachter krabt zich achter de ooren en bedenkt dat de Burgemeester toevallig in de buurt is, die zal wel beter met die lui kunnen praten. De Burgemeester verschijnt ten tooneele en vraagt: „Parlez-vous, francais?" Maar op zooiets hadden ze niet gerekend. Bij die vraag bleef het echter niet, want nu moest de aap uit de mouw komen, met het gevolg, dat de voorgewende Franschen ach ter slot en grendel werden gezet om den vol genden dag op z'n Hollandsch naar „das Grosze Vaterland" te worden geretourneerd. ARME KLEINE. Te Driel bij Arnhem is de 4-jarige A. D. met een steentje in het oog geworpen. Er ontstond bloedvergiftiging. Het kind is over leden. VERDRONKEN. Te Sloterdijk is een kind van 18 maanden in een sloot gevallen. Tevergeefs werd ge tracht de kleine, waarvan de ouders op den Ringweg wonen, bij te brengen. VERDUISTERING VAN f 2000. De Utrechtsche politie heeft te Amsterdam aangehouden den 28-jarigen K., adjunct-boek houder der coöperatieve vereeniging van spoorwegpersoneel Voor Allen, verdacht van verduistering van 2000, ten nadeele van de Spaar- en Voorschotkas dier vereeniging. De aangehoudene ontkent. OM SCHITTEROOGEN. Bij den apotheker Kloosterhuis te Tilburg, zijn twee uit Breda afkomstige leerlingen het slachtoffer geworden van eigen roekeloos heid, aldus bericht de „Tel.". Zij hadden wel eens gehoord, dat door artisten op het toonee! atropine gebruikt werd om de oogen te doen schitteren en besloten dit eens te probeeren. Het zware vergif namen zij ech ter als een drankje in, waarna dadelijk ver schijnselen van dronkênschap en bewuste loosheid volgden. De onmiddellijk gewaar schuwde geneeskundige dienst bracht beide dames per auto naar het gasthuis, waar zij ter verdere verpleging zijn opgenomen. Haar toestand schijnt echter niet levensgevaarlijk. DE EERSTE KIEVITSEIEREN. Tc Stavoren zijn door Doede de Vries twee kievitseieren gevonden. Een is gezonden aan de Koningin, het andere aan den commissaris van de Koningin in Friesland. DE WOLF IN NEDERLAND. Men meldt aan het „Centr." uit Arnhem: De wolf, die reeds eenigen tijd in verschil lende dorpen rondom Arnhem was gesigna leerd, heeft zich Zondag in het Schaarsberger bosch vertoond. Een landbouwer werd door zijn kinderen, die voor het raam zaten, erop opmerkzaam gemaakt, toen ze hem riepen: „Vader kijk eens wat 'n groote hond." Toen de landbouwer z'n geweer ging halen, was het dier verdwenen. De verschillende boschwachters werden gewaarschuwd en een ervan, een zeer be trouwd persoon, heeft het dier gezien, schijn baar geheel vermagerd en uitgehongerd. Hij heeft 't helaas niet onder schot kunnen krijgen. Op het oogenblik wordt een algemeene jacht op het dier gemaakt, EEN ZONDERLINGE KOLONIE TE EEFDE. Men schrijft uit Deventer aan de Tel., dat op het oogenblik te Eefde in de Gorselsche bosschen een 20-tal personen vertoeft, die onder leiding staan van zekeren R., gewezen ambtenaar bij de spoorwegen, die als pro feet optreedt en in een hutje leeft met zekere juffrouw N, H., een gewezen leerares boek houden M. O., die den rang Van profetes bekleedt. Deze menschen, die het einde van de wereld direct aanstaande achten, oordee- lea uit dien hoofde allen arbeid ijdel en be weren, „dat de raven hen spijzigen". Dit doen echter de boeren uit den omtrek, waar van velen aan de profetieën geloof slaan of ook wel uit medelijden eten voor hen neer zetten. Behalve de reeds genoemde „broe der" en „zuster" spelen in de kolonie een rol van eenige beteekenis een Duitscher uit Bocholt, volgend de profetes „een dier bare, naar de profeten geleid met onzicht bare hand", alsmede zekere W., bijgenaamd „de kleine Johannes", die met de overige kolonisten huizen in zeer primitieve ten'jes, nauwelijks van ligging voor den nacht voor zien. De mannelijke kolonisten hebben lange baarden en loopen blootsvoets. Zij doen geen kwaad en vreezen ook geen kwaad van anderen. „Voor dieven, die hie- inbre ken, zouden zij bidden", zei de profetes. In gezwollen taal verheerlijkten beiden tegen over ons de daden van enkelen der kolo nisten, die hun vrouw en kinderen verlie ten, om zich bij de kolonisten aan te sluiten. Intusschen acht men het verblijf van deze menschen van groot nadeel voor de betrok ken streek, die op het vreemdelingenver keer en de bewoners der buitenverblijven in de Gorselsche bosschen is aangewezen. Men oordeelt het in de omgeving hoog tijd, dat het gemeentebestuur van Gorsel aan dergelijke ongewenschte toestanden een einde maakt, en omdat zulk een bewoning voor de bosschen groot brandgevaar meebrengt, en omdat de kolonisten een gevaar voor zich zelf en hun omgeving opleveren. IETS OVER TEELT EN ZAADWINNING VAN KOOLRAPEN. De koolraap, ook wel knolraap of raapknol genoemd, is botanisch verwant aan het kool zaad. Het zijn om zoo te zeggen twee zusjes. Het zijn twee leden van dezelfde familie, waarvan de één wordt geteeld om het olie rijke zaad, terwijl de ander, die tweejarig is, in hei eerste jaar verdutte wortel* en pas bi T het volgende jaar zaad voortbrengt, dat ech- ter alleen tot zaaizaad dient. Beide, koolraap en koolzaad, zijn al zeer lang bekend. De nieuwere rassen echter, die tegenwoordig veel verbouwd worden, zijn afkomstig uit Zweden en werden in de zeven tiende eeuw in Engeland en Duitschland in gevoerd. Wij treffen onder de koolrapen velerlei en al zeer uiteenloopende soorten aan. De eene soort, en wel voornamelijk de „geelvleezige", is meer geschikt voor menschelijk voedsel, terwijl andere soorten weder in hoofdzaak als veevoeder worden geteeld. De variëteiten, die in ons land in hoofd zaak voor de consumptie worden geteeld, zijn de „Friesche gele" en de „Engelsche blauw kop". Beide soorten hebben een bolronden vorm, uitloopend in een dunnen penwortel. De kop van de .Engelsche blauwkop" is blauwach tig rood van kleur, die van de „Friesche gele" geel-groen. Het vleesch is bij beide soorten geel. Voor de consumptie is de Frie sche gele het beste geschikt, terwijl de Engel sche blauwkop over het algemeen een hoogere opbrengst geeft dan eerstgenoemde soort'. Wat nu de teelt betreft, groeit de koolraap het beste in een vochtig klimaat en neemt vrijwel alle gronden voor lief, het bestp ech ter wel op lichten klei- of zware zandgrond. Nieuwe grond is voer de teelt geen bezwaar. Een zeker humusgehalte bevordert den groei zeer, doch bij veel humus, b.v. op zeer zwar ten grond, wordt meestal wel veel loof, doch weinig wortel gevormd. Vooral in streken, waar de mangehvortel het minder goed doet, kan de koolraap deze vervangen. De grond moet diep bewerkt en zwaar be mest worden. Een flinke gift stalmest is uit stekend. Geven we weinig stalmest, dan is toevoeging van superphosphaat of slakken- meel aan te raden en evenzoo een overbe mesting met chili of gier. Vooral is dit het ge val op de weinig humusbevattende gronden, waar de koolraap voor een stikstofrijke be mesting zeer dankbaar is. Begin Mei of althans in de eerste helft van die maand, wordt het zaad op kweekbed uit gezaaid, waarna de plantjes in de tweede helft van Juni op het vrije veld worden uit- gepoot, nadat zij ee^st op het kweekbed uit gedund zijn. Men teelt het liefst op rijen. Het is nu verder de zaak, dat de jonge planten zich zoo snel mogelijk verder ontwik kelen. Aardvlooien en aardrupsen kunnen in deze periode van groei nog al eens kwaad doen. Geregeld hakken en schoffelen en het goed vochtig houden der planten behooren dan verder tot de voornaamste cultuurzorgen. De koolraap is tegen koude uitstekend be stand. In het najaar doen de nachtvorsten geen kwaad, waarom men meestal de rapen zoo lang mogelijk groeien laat. Koolrapen, die voor veevoeder geteeld worden, leveren een best voeder. Zoowel de wortels als het loof zijn geschikt om te ver voederen, en wel voornamelijk voor mestvee. Melkvee mag slechts kleine hoeveelheden hebben, wegens den nadeeligen invloed ervan op den melksmaak. Is de koolraap, en voornamelijk ook die, welke voor menschelijk gebruik geteeld wor den, voor vele zandstreken een goed gewas en de teelt ervan de laatste jaren steeds vooruitgaande, ook op de klei en wel voor namelijk in Friesland wordt dit gewas veel en met succes geteeld. In de kleibouwstreken van Friesland past men al jaren den teelt van koolrapen als nacultuur bij vroege aard appelen toe, en hier wint de verbouwer over het algemeen zijn eigen zaaizaad. Men gaat hierbij aldus te werk: Gedurende den groeitijd worden de beste planten reeds gemerkt en onthouden en van deze bij den rooitijd nog weder de mooiste uitgezocht. Hierbij wordt gelet op vorm en lengte van den wortelhals, hoedanigheid van de schil, op gewicht en op kleur. Voor zaad winning worden de rapen met bolronden vorm en dunnen penwortel, korten wortelhals en gladde schil bestemd. De bladeren wor den pl.m. 5 c.M. boven den wortel afgesneden en de rapen zorgvuldig tot het volgend voor jaar bewaard. Deze rapen worden reeds vroeg in het voorjaar op dezelfde diepte als ze in den grond gestaan hebben, uit- geplant op een vrij en beschut plekje. De zich ontwikkelende zaadstengels worden met stokjes voor omwaaien beschermd. Kruisbe stuiving moet zorgvuldig vermeden worden. In Juli zijn de huiven geel gekleurd en kan het zaad worden geoogst. INTERNATIONAAL TUINBOUW- CONGRES. H.M. d- Koningin-Moeder heeft het Be- schermvrouwschap aanvaard van het Inter nationaal Tuinbouwcongres, dat van 17 tot 23 Sept. a.s. te Amsterdam ehouden stal worden. UIT DE STEEN-INDUSTRIE. Vergrooting afzetgebied voor Rijnsteenen. Naar de „N. Arnh. Ct." verneemt, is het zeer waarschijnlijk dat het afzetgebied voor Rijnsteenen zeer vergroot zal worden, door dat de vereenigde steenfabrikanten met een machtige Amerikaansche combinatie in han delsbetrekkingen, die uitgebreiden uitvoer van steenen naar Amerika ten gevolge zou den kunnen hebben, is getreden. De finan- cieele toestand der steen-industrie, die, ge- Zien het feit dat op het oogenblik zelfs fa brikanten op het bedrijf moeten toeleggen, in moeilijkheden verkeert, zou daardoor in een aanmerkelijk betere positie gebracht worden. Dinsdag werd te Arnhem een vergadering van steen-industrieelen gehouden, waarin de mogelijkheid van deze vergrooting van het afzetgebied besproken werd. ion l tl ti Hli t UIT HET BEZETTE GEBIED. DUSSELDORF, 22 Maart. De Duit- schers hebben twee treinen kolen verladen voor Nederland. Het vervoer van de cokes van de aanwezige voorraden gaat uitstekend De Duitsche mijnwerkers te Blumenthal staken nog steeds. Te Wanne zijn twee Duitsche politieagen ten aangehouden, die revolvers droegen zon der machtiging. STRAATSBURG, 22 Maart. Men maakt gewag van vernieling van militaire telefoon lijnen in het bruggehoofd van Kehl. De bur gemeester is gewaarschuwd, dat strenge maatregelen zullen worden genomen indien de daders niet binnen tweemaal 24 uur zul len zijn opgepakt. DE BEMIDDELINGSGERUCHTEN. LONDEN, 22 Maart. De berichten uit Fransche bron omtrent een spoedig te ver wachten poging van Duitsche zijde tot aan knooping van onderhandelingen of zelfs omtrent een voor de deur staande overgaaf blijven aanhouden. Behalve in Parijs weet echter niemand echter eeuig feit te noe men of eenigen zegsman aan te wijzen voor de juistheid van zulk een bericht. Ook lord d'A- bernon» die natuurlijk krachtens zijn betrek king geheel op de hoogte is van de feiten, is, naar in zijn naaste omgeving verluidt, volkomen overtuigd, dat Duitschland niet denkt aan toegeven en in zijn verzet zal vol harden, overtuigd als Micawber dat er wel iets zal gebeuren om Frankrijk toegeeflij ker te maken. Daarbij komt, dat de Duit sche regeering door de krasse maatregelen van Fransche zijde meer en meer ook die deelen der bevolking van het Roergebied van zich afstoot, die oorspronkelijk niét be reid waren voor de Duitsche kapitalisten in het strijdperk te treden doch zich thans bij het verzet aansluiten nu het om eigen be lang gaat. In vele kringen gelooft men, dat deze voor Frankrijk hoopvolle berichten in hoofdzaak afkomstig zijn van de -'speculanten, die aan de schommelingen en aan de stijging van de frankkoers geld hebben verdiend en daar mee willen voortgaan. DE AMERIKAANSCHE BEZETTINGS- KOSTEN. PARIJS, 22 Maart, De vertegenwoordi gers van de geallieerde regeeringen hebben Wadsworth een nota overhandigd met een uiteenzetting van de voorwaarden, welke zij meenen den afgevaardigde van de Ameri kaansche regeering te kunnen aanbieden om gevolg te geven aan den wensch door de ze regeering uitgedrukt. Na een onderzoek om naderen uitleg heeft Wadsworth besloten de voorstellen, voorzien van zijn eigen op merkingen te onderwerpen aan de Ameri kaansche regeering. De volgende bijeen komst heeft Dinsdag plaats. DE ZOMERTIJD IN ENGELAND. LONDEN, 22 Maart. Officieel wordt aan gekondigd, dat de zomertijd, welke thans wettelijk is vastgesteld 22 April om 2 uur voormiddag begint, en 16 September eindigt. BIJ DE ENGELSCHE LIBERALEN. LONDEN, 22 Maart. De onderhandelin gen tusschen de nationaal-liberalen en de on afhankelijke liberalen, ten einde tot een her- eeniging te- komen, zijn mislukt. De verga dering, die vanavond door de onafhankeu)- ken werd gehouden, onder voorzitterschap van Asquith, heeft een motie aangenomen, waarbij verklaard werd, dat samenwerking tusschen de afgevaardigden en de kiesdistric ten behoort vooraf te gaan aan iedere poging tot hereeniging der liberalen. UITSLUITING IN ENGELAND. DUNDEE, 22 Maart. Wegens het ge schil tusschen patroons en arbeiders is de uitsluiting in de jute-nijverheid afgekondigd, waarbij 30,000 arbeiders zijn betrokken. DE EUROPEESCHE SCHULDEN AAN ENGELAND. LONDEN, 22 Jaart. In het Lagerhuis heeft de nationaal-liberaal kolonel Steffenson vanmiddag den kanselier van de Schatkist gevraagd of hij er onverwijld bij de Fransche en ItaTiaansche regeeringen op wilde aan dringen schikkingen te treffen voor de be taling hunner schulden aan Engeland. Stan ley Baldwin antwoordde dat hij niets had toe te voegen aan het antwoord door den pre mier onlangs gegeven, dat hij zulke stappen thans niet op het oog had. Steffenson vulde toen zijn vraag aan of de Engelsche regee ring er wel genoeg aandacht aan schonk dat Frankrijk een groot en kostbaar leger op de been hield en uitgebreide militaire operaties in Duitschland volvoerde, terwijl de Fransche luchtvloot in de beide huizen als een be- voor Europa is gestempeld. Een antwoord op deze tweede vraag bleef uit, doch de hoera's waarmede de vraag van alle banken van het Huis werd begroet was zeer welsprekrnd. In het Hoogerhuis heeft Lord Newton Lord Rothermere aangevallen, omdat hij als leider van de Northcliffebladen door zijn aanvallen op de regeering 's lands belangen in gevaar bracht. HET IN LUCHTVAARTPROBLEEM BELGIë. BRUSSEL, 22 Maart. De Kamer heeft J vandaag de wetsontwerpen nopens de mili taire luchtvaart behandeld. De minister van nationale verdediging heeft de wensche- lijkheid aangetoond van het stichten van een reserve aan vliegtuigen en vliegers in geval van mobilisatie. De regeering dient de op richting te bevorderen vaa een naamlooze vennootschap, daar het particulier initiatief niet over de noodige middelen beschikt. Het aan de Kamer voorgelegde ontwerp regelt de samenwerking van den staat met een lucht vaartmaatschappij, welke 3 miljoen franken zal ontvangen, welke terugbetaald zullen worden, zoodra de maatschappij de noodige winsten afwerpt. Het contract zal 30 jaar van kracht zijn. De maatschappij zal rech tens ontbonden zijn, zoodra er een oorlog uitbreekt, het parlement zulks zal eischen, door het weigeren van credieten of indien de militaire luchtvaart mocht worden opgehe ven. BRUSSEL, 22 Maart. De Kamer heeft met 1129 stemmen en 4 onthoudingen het statuut voor de luchtvaart aangenomen en met algemeene stemmen het wetsontwerp dat den duur van het contract van den staat met de particuliere luchtvaartscholen op 5 jaar bepaalt. BEZUINIGINGEN IN ITALIë. ROME, 22 Maart. De commissie, die be last is met de taak om het vraagstuk te be- studeeren, of de exploitatie der spoorwegen overgelaten zal worden aan particuliere maat schappijen, heeft een verslag ingediend, waarbij in overweging wordt gegeven, con cessies te verkenen, voor alle Siciliaansche spoorwegen en voor de buurtspoorwegen in Lombardije en de provincie Emilia. Deze concessies, dip bij wijze van proef zullen worden verleend, zijn van tijdelijken aard. 52 hoofdambtenaren bij de spoorwegen, die wegens hun leeftijd daarvoor in aanmerking kwamen, zijn gepensioneerd. De samenstelling van het ministerie van financiën en van dat van de schatkist is van daag voltrokken, ten gevolge waarvan 30 hoofdambtenaren ontslagen zijn. EEN POOLSCH-LITAUSCH INCIDENT KOWNO, 22 Maart. Het L. T. A. meldt, dat een Poolsche bende van 150 man infan terie en 30 man cavalerie den Litauschen post bij Poslifi, ten W. van Kopciowo, heeft overvallen, 7 mijl verwijderd van de Curzon- lijn. Vijf Litausche soldaten zijn gedood en één gewond. Daarna pleegde de bende een inval in het dicht bij Kopciowo gelegen dorp Soatranco. GRIEKSCHE VLUCHTELINGEN TE KONST ANTINOPEL. LONDEN, 22 Maart. Ten gevolge van berichten uit Konstantinopel omtrent de ongezonde toestanden bij de 27,000 daar on dergebrachte Grieksche vluchtelingen heeft de Engelsche hulpactie voor het naburige Oosten besloten gelden ter beschikking van den Volkenbond te.stellen voor een ontsmet- tings en quarantaine-kamp. De Grieksche regeering zal worden uitgenoodigd schepen te leveren voor het vervoer der vluchtelin gen uit dit kamp ten getale van minstens 2000 per week. UIT DE TSJECHO-SLOWAKSCHE MIJNNIJVERHEID. PRAAG, 22 Maart. De onderhandelingen over het sluiten van een nieuwe collectieve overeenkomst in de steenkoolmijnen in het bekken vanOstrau en Korwin zijn vandaag ge ëindigd door de ondertee kening, op het mini sterie van openbare werken van de overeen komst. Deze overeenkomst, die nog door de conferentie van mijnwerkers moet worden goedgekeurd, regelt in de eerste plaats den arbeid op Zaterdag. De arbeiders hebben op verzoek van de ondernemers er in toege stemd, Zaterdags twee uren over te werken, en dus 8 uren, evenals op de overige werkda gen, te werken. Voor dit overwerk zal een pas send loon worden betaald. CHINA EN JAPAN. PEKING, 22 Maart. Hoeang-foe, de minister van buitenlandsche zaken is afge treden. Men gelooft dat zijn aftreden te wijten is aan de aanvallen op de regeering regeering wegens de beweerde mislukking in de kwestie van de afschaffing van de 21 Japan- sche eischen. UIT EGYPTE. KAIRO, 22 Maart. De bladen maken ge wag van een botsing tusschen Egyptische p olitie en soldaten van het "infanterie-reei- ment in Tanta, waar badertig lieden worden gewond, voornamelijk politie-agenten, van wie een doodelijk. De botsing ontstond ten gevolge van de beweerde arrestatie van een onderofficier, die op het politiebureau mis handeld zou zijn, waarop kameraden straf maatregelen namen. UIT BENGASL BENGASI, 22 Maart. De Italiaansche troepen hebben hun linie uitgestrekt tot 100 K. M. bezuiden Bengasi en houden thans de heele Westelijke vlakte bezet. ENGELAND EN DE VOLKENBOND. LONDEN, 22 Maart. Bonar Law heeft verklaard, dat hij aan de Engelsche gedele- Eenoonasraaa nog geert erra nrarractra n«v» het gegeven t. o. van de Roerkwestie. Kolo nel Guinness, de onderminister van oorlog zeide, dat de Britsche vertegenwoordigers de geallieerde militaire controle-commissie overtuigd waren, dat de beperking van het Duitsche leger, zooals bij het vredesverdrag was bepaald, zoowel t. o. van de getalsterkte als van het materiaal, zoo was uitgevoerd, do* Dutschland feitelijk ontwapend is. Hoare, de minister voor het Luchtwezen, deelde mede, dat de proefnemingen met het door zijn departement aangenomen sy steem van helicopter bevredigend waren uitgevallen en dat hij hoopte spoedig tot een proefvlucht te kunnen laten overgaan. SCHAGEN, 22 Maart. Ter markt waren he den aangevoerd: 11 paarden f 175500; 42 geldefkoeien, mag. 200325 37 idem vette f 275—520; 50 kaliilkoeien f 300—460; 8 vaar zen f 150—300; 8 pinten 1014—150; 153 nuchtere kalveren f 1126; 189 overhouders f 3450; 6 bolklken en grillen f 610; 23 varkens mag. f 4385, 10 idem veile per Kg. 0.961.04 85 biggen f 2540; 2 konijnen f 0.503; 61 kippen 1.503; 63 Kg. boter 2.352,45 per Kg.; 15476 kippeneieren f 5. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Maart. In do heden gehouden veilingen werd betaald voor: roodie kool le soort f 4.505.90, idem 3o soort f 3.704.40 ;geie kool le soort f 3.50 4.80, i'dem 2e soort f 2.303.40; Deensche witte kool le soort 2.804; witlof le soort 9.5011.60, idem 2e soort f 1.804.80; ui- en driefldmgen f 1.702.20; uien le soort f 2 2.50; losse wortelen f 11.30, alles per 100 K.g. Aanvoer 56200 Kg. roode kool, 35900 Kg. witte ikool, 96600 Kg. gele kool, 5500 Kg. los se wortelen, 8325 Kg. uien, 1417 Kg. witlof. GOUDA, 22 Maart. Kaas. Aangevoerd 32 partijen, handel vlug le fcwa'l. f 6669, 2e kwal. f 6265, rijksmenk f 6269. Boter. Red', aanvoer, handel maitig Goeboter f 11.10; Weaboter f 0.951.05. Eieren. Groote aanvoer, handel flauw 5.50 6.50 per 100s luiks. Veemarkt. Melkvee, red. aanvoer, handel red. f 300525; vette varkens red. aanvoer, handed vlug 48—50 ct. per half Kg.; magere varkens red. aanvoer, handel malig 5055 ct. per half Kg.; magere biggen, groote aan voer, handel maitig f 2032 per stuk; nucht. kalveren, groote aanvoer, handel red. f 613. AMSTERDAM, 22 Maart. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonte 22.20; idem Blauwe 1.60 I.70; idem Eigenheimers 1.301.50; idem Bravo's 1.60; Anna Paulowna Zaadaard appelen 2—2.50; Hillegommer Zandaard- appeien 22.50 per H.L. AMSTERDAM, 22 Maart. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggebouw, expl. Die Jong en Koene). Present van Engeland extra f 24 34, id. id. id. I 1420, Goudreinetten extra 2232, id. I 1221, Huisman zoet 10 —14, Campagne zoet 11—13, Dubb. ben ders 1116, Bellefleur zoet 1014, Win- terjannen 1523, Kledperen 1519, Hol landsch witlof 1014, Belgiscih witlof 1418, Spinazie 20—32, Limib. spinazie 1824, Klei Eigenheimers 1.301.60, Duinzand Eigenheimers 2.853.25, Sla 6.2011.20, komkommers 1726 pex 100 K.G. Bloemen. Rozen 1428, Seringen 18 31, Sneeuwballen 1318, Prunus 7 II, Snijgr^en 4.509, Anjers f 68, Callas 1829, Darwinluipen 48, Tulpen 2.504.50, Narcissen 1.201.80 per 100 stuks; Fr. Anjers 0.420.60, id. Margrieten 0.170.22, id. Anemonen 0.180.24 per dozijn. DELFT, 22 Maart Boter. Ter markl waren 37/8 v. en 3/16 v., tezamen 770 K.G, Prijs 2.50—2.70 HOORN, 22 Maart. Kaas. Aangevoerd 3 stapels fabriekskaas 66; 1 st. boerenkaas 62; 1 st. fabriekscommissie 60; totaal 5 stapeis, wegende 3781 K.G. Handel vlug. WAGENINGEN, 20 Maart. Paarden. Ter voorjaarspaardenmarkt werden heden aangeveerd 250 paarden en veulens. De vol gende prijzen werden besteed: werkpaarden 200500, luxepaarden 300550, 2- en 3-jarige paarden 350550, veulens 100 250. Handel vrij levendig. geerden voor de a. s. bijeenkomst van den Vol- m.z. 22941. LUCHTPOST OP GOEDEN VRIJDAG. In verband met den Goeden Vrijdag zul len 30 Maart de luchtpostdiensten Neder- land-Engeland en Nederland-België-Frank- rijk niet worden uitgevoerd. Ook vervalt de dienst van Hoek van Holland naar Har wich in den nacht van 30 op 31 Maart aan staande. dervondene teleurstelling van mijn eerste onderzoek, zoo vast overtuigd, dat ik op het f.unt was de waarheid te doorgronden, die hij zoo wanhopig voor mij had pogen te ver bergen. IL t. Er was geen weg door de Tries>dale-engte roar Nettlewood, zeide de herbergierster den volgenden morgen. Zij had hooren vertellen dat iemand zich rens een weg over de bergen had gebaand, maar niemand geloofde het verhaal, want er v aren twee bergketenen tusschen Triesdale en Nettlewood, en bovendien een ijobbeiigen rotsweg te beklimmen. Zelfs indien het mogelijk was, zou men een nerkelijk tijdverlies te betreuren hebben en ongehoorde vermoeinissen moeten door slaan. Ellen had sedert haar huwelijk wel smaak In verre wandelingen door bet gebergte op- 'vat, maar ik dacht het niet waarschijnlijk ii.:t zij in het hart van den nacht zulken moeilijken weg zou gekozen hebben, om den man te ontmoeten met wien men haar ver dacht gevlucht te zijn. Ik zag geheel af van de gedachte aan die schuldige vlucht. Ik hud het spoor van Wenford tot Ravcr- ilule toe gevolgd; het was niet mogelijk dat Ellen hem daar ontmoet had, evenmin was er een oorzaak denkbaar om zich daar bij hem te hebben gevoegd; het zou dan veel gemakkelijker zijn geweest hen van het eerste begin af te vergezellen. Het vertrek van Wenford was afzonderlijk geschied en niet met Ellen, dat was een uit gemaakte zaak. Misschien had degene die het geheime plan ontworpen had, het derwijze ingericht, dal beide zaken tegelijk plaatsgrepen, en wellicht zou ik mij later genoodzaakt zien, als alle andere middelen vruchteloos waren, het nieuwe spoor van Wenford te volgen. Wenford was met de geheimen van dien nacht bekend: hij en Vaughan waren het jaren lang eens geweest, al was Wenford dan ook slechts als een eenvoudig werktuig ge bruikt geweest. Ik herinnerde mij mijn eerste reis van Lomden herwaarts, en mijn ontmoeting met Wenford; duidelijk stond mij het gesprek aan het meer van Windermer voor den geest, en het was mij alsof ik de beide ge daanten op de bank, aan den oever van het meer opnieuw voor oogen bad. Ik was nu overtuigd dat het Vaughan en Wenford geweest waren, en dat de laatste als spion was uitgezonden, om verdere inlichtin gen over mijn karakter in te winnen, eer ik mijn betrekking als bouwmeester van me vrouw Zitman begon. Dus zou ik later misschien het spoor van Wenford verder moeten volgen, maar ik wist voor het oogenblik genoeg. Ellen was niet met hem gevlucht. Ik vertrok den volgenden morgen vroeg tijdig naar Nettlewood, en bereikte in den namiddag het oude strijdperk. Ik had twintig mijlen afgelegd, en slechts van tijd tot tijd op weg uitgerust; thans was ik weer bereid om de eerste gelegenheid waar te nemen ten einde mijn onderzoek in een nieuwe richting voort te zetten. Mijn hart zuchtte onder het gepleegde verraad: maar mijn hoofd gloeide van ijver om verder te onderzoeken, en ik had rust noch duur. Ik kon niet lezen of schrijven zelfs niet aan mijn vrouw ik kon niet slapen, want honderd verschillende plannen woelden mij door het hoofd, en ik wist niet welke te kiezen. Ik speelde een spel, waarin iedere worp gevaarlijk was; mijn eigen leven werd mis schien bedreigd als men argwaan tegen mij opvatte. Ik moest dus noodwendig zeer voorrioh- tig te werk gaan; de vijand was weer in het dorp teruggekeerd, en ik moest mij wachten voor zijn sluwheid en waakzaamheid. Het was den volgenden dag Zondag. Ik ontwaakte vroegtijdig en verlangide met koortsachtitg ongeduld om verder te kunnen handelen. Ik voelde mij gejaagd en rusteloos, mijn pols sloeg onregelmatig, ik haakte naar be weging en werkzaamheid. Ik, die gedurende de ziekte van mijn vrouw zoo weinig aan Ellen gedacht had, die dagen en weken werkeloos had laten voorbijgaan, en half geloof had geslagen aan de vertalen die over haar in omloop waren, betreurde thans elke minuut die ongebruikt voorbij ging. Ik ondernam mijn geliefkoosde wandeling langs den oever van het meer, om zoo moge lijk een geregeld plan te vormen, voor een verder onderzoek. Ik koos het pad dal naar den rotsmuur opleidde die de valled insloot, in plaats van dat langs het Veerhuis te volgen. Het was zeven uur in den morgen en er was nog niemand opgestaan. De goede, eenvoudige buitenlieden sliepen Zondag een weinig langer, om de schade in to halen van het vroeger opstaan in de weet. Ik wandelde langzaam voorbij de plek waar ik eens had neergeknield om Letty uit het water te redlden, in de dagen, toen zij wan hopend van afgunst was; ik liet de woning van juffrouw Ray links, en stond voor de lage eiken omheining stil, dié het landgoed van Vaughan voor indringers moest bevei ligen. Zijn grond was door den rijweg van het huis geseheiden, en strekte zich tot aan het meer uit. s Ik begaf mij niaar den rijweg, ging tusschen de twee eiken omheiningen door, en daalde toen langs de andere zijde weer naar bet meer af. Ik bespeurde voor het eerst een opening in de eikenhaag, en dacht toen ik weer langs het water voortwandelde, of Ellen misschien dien nacht haar huis uitgeslepen, den weg overgestoken en door die opening naar het meer zou gegaan zijn en zich in haar wan hoop daarin gestort zou hebben. Ik rilde hij het denkbeeld, en toch smaakte ik een sombere voldoening om te peinzen over de waarschijnlijkheid daarvan. Het kwam mij mogelijk, zelfs waarschijn lijk voor, als ik mij haar zonderling gedrag van dien avond herinnerde, toen ik haar be laatst had gezien. Toen namen mijne gedachten een meer somberen loop, en het kwam mij eveneens aannemelijk voor na alles wat ik van het karakter van Vaughan vernomen had, dat hij haar vennoord - had in een oogenblik van hartstocht, gedreven door zijn zonderlingen lus- naar vrijheid om Letty te kunnen huwen, en in den nacht haar lijk in het meer had laten zinken. Ik zette mij aan den kant van het water neer en stelde mij het geheele tooneel voor oogen: de plechtige stilte van den nacht, de bergen in duisternis gehuld, geen getuigen behalve die, wel'ke uit den hemel op de gruweldaad neerzagen, de gestalte die met den last geladen langs het huis, over den weg, door do opening van de haag sloop, het. neerplonsen in het diepe water-... En toen was alles voorbij, en verborgen tot den dag des oordeels toe. Ik sprong recht en verdreef met geweld die j wreede, afschuwelijke gedachten; neen, het was niet mogelijk! Ellen was zeker haar huis ontvlucht, niet om zich bij Wenford te voegen, maar om haar leven te redden.... Iemand had zich dien nacht met de veer boot overgezet, had het touw van de veer boot doorgesneden, en was het meer overge varen. Waarom zou dat Ellen niet geweest zijn? Maar nu geraakte in in nieuwe verlegen» beid, en woelden er mij allerlei tegenstrijdig* gedachten door het hoofd. Ouder aan het meer, bij het kasteel Nett lewood lag een kleine boot, die zelden ge bruikt werd, doch aan elk die het meet wilde overvaren ten dienste stond. Waarom zou Ellen naar het veer zijn g» gaan, oan zich over te zetten, als zij een an der middel veel dichter bij de hand had geweten? Was het niet waarschijnlijker, dat Ellen met de kleine boot was overgevaren en dat haar echtgenoot, toen hij haar lp ter bij zijn thuiskomst miste, zich naar het veer had begeven, en om haar te zoeken, aidant overgevaren was, nu er voor hem geen ander middel bestond om den overkant t« reiken? .Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6