Sport en wedstrijden juist uw artikel Vierde Blad 24 Maart 1923 Hulpbetoon aan Oostenrijksche Geestelijken. 1922-1923. HANDEL EN NIJVERHEID Overtuigt het publiek dat het in zijn belang is te koopen Het publiek moet er telkens weer op gewezen worden, dat het in zijn belang is uw artikel te koopen KUNST EN KENNIS P<* .Nieuwe Haarlemsche Courant" heeft een zeer ruime verspreiding. BIMMENLANDSCH NIEUWS, STADSNIEUWS Ledenconcert H. O. V. WIJKEROOG, NOORDWIJKERHOUT. GENERAAL LAMORICIERE en van „Hollanders" hoorende, slaat zij heur handen inéén van verwondering en van vreugde en loopt naar den Hochwürden, om hem te verblijden met ons bezoek. En ja, de grijze priester, was als een kind zoo blijde, dat een hollandsche Confrater, hem, hulp behoevende, kwam opzoeken in zijn ar moede. We hebben eens rondgezien in zijn huis. Er werd reeds gezorgd voor den winter. Bladeren van den lindeboom, schillen, ik weet niet van wat, en blauwe pruimen, lagen op kranten uitgespreid, voor 'f raam te drogen in de zon. Vleesch of boter waren er in maan den niet in huis geweest. Voor den Zondag mocht hij 'n liter melk komen halen, bij goede menschen in een nabijzijnd dorp, waar hij vroeger was kapelaan geweest. Hout voor den winter had hij niet. De houthakker, vroeg alléén voor het kloven 60.000 Kronen. En, dat was niet te betalen. Doch* met uwe goede gaven is er gezorgd dat het hout er is gekomen en dat hij dezen winter niet heeft zitten te verkleumen in de koude. En met vreugde verhaalde hij van het vele goede, dat hij uit Holland reeds ontvangen had pak ketten met levensmiddelen en thee, en suiker, en havervlokken, en kleeding, en schoeisel. Hij bracht ons naar den trein en onderweg vroeg hij al schertsende of hij er niet netjes uitzag? Zijn schoenen.... waren uit Holland zijn broek en zijn ias en geheel fijn costuumwaren uit Holland ja zelfs zijne hoed wasuit Holland. En hij dankte en herdankte b het afscheid nemen en kon geen woorden gijoeg vinden om zijnen dank te betuigen voor al het goede, dat het hollandsche Priester-Comité, (door uwe gaven geholpen), voor hem had kunnen doen. En toen we wegreden van Wolkersdorf a.d Ostbahn, stond hij, zonder zorg voor den komenden winter, ons „vaarwel" te wuiven, met zijnen Hollandschen hoed. Met onzen gids, die duizend verontschul digingen wist voor zijn te laat komen, gaan we in den avond nog eenen priester bezoeken. Voor 1700 Kronen nemen we eventjes de electrische tram. „Uitstappen", zegt de gids, en nu deze zijstraat in. We vinden het huis en gaan weder aan het trappenklimmen. Aangebeld en spoedig wordt er open gedaan. De priester woont bij goede menschen en pension. We vinden hem, zittende op 'n soort canapé. Hij is verlamd, zijn mond staat scheef getrokken, met ons spreken kan hij slechts uiterst moeilijk. Maanden geleden heeft hem een beroerte getroffen en sinds dien tijd heeft hij nooit meer de H. Mis kunnen lezen. Hij beeft voortdurend en zijne beide handen schudden zonder ophouden. De menschen, bij welke hij inwoont verplegen hem zoo goed Zij kunnen, ter liefde Gods. Het was treurig dien hulpbehoevenden priester, daar te moe ten zien zitten. Genezing is er menschelijker- wijze gesproken, voor hem niet. Hij zal daar moeten blijven en men zal hem daar verple gen totdat zijne bevende handen komen stil te staan, totdat.hij sterven mag. Ook aan dezen, in alles hulpbehoevenden priester, hebt gij Katholieken van Nederland, met uwe gaven, aan het Priester-Comité geschonken, hulp en steun gebracht. (Wordt vervolgd). Nijmegen F. J A. WERNERS. Kleeding en kleedingstoffen, schoeisel en levensmiddelen zende men aan kapelaan Fr. Werners, Gerard Noodtstraat 13, Nij- giften in geld aan Rector Alb. van In Holland's Noorderkwartier worden door de landbouwers met de fabr. „Holland" contracten afgesloten voor 15.25 per 1000 K.G. bij een gehalte van 14% met een ver hooging van 10 cent per een tiende pCt.hoo- ger gehalte. met Ontembaar vuur in den strijd zullen werpen. Dan nog het terrein voordeel het Stadion is tegenwoordig verbazend slecht is ook een niet geringe factor. Resumeerende heb ik reden om te veronderstellen dat ditmaal Blauw-Wit's kracht over Haarlem's techniek zal zegevieren. Feijenoord-Sparta wordt een overwinning voor de thuisclub. Onverwachts heeft Sparta verleden week met behulp van de oude garde een overwinning op Feyenoord weten te forceeren. Het is echter moeilijk te gelooven dat Sparta over de Maas met evenveel succes zal spelen al hoopt ook half Rotterdam dit misschien. H. V. V. H. B. S. zal wel een kleine overwinning voor de thuisclub worden ofschoon H. B. S. met nog een heel kleine kans op 't kampioenschap, zeker niets cadeau zal geven. In het Oosten zoowel als het Noorden zijn de kampioenschappen zoowel als de laatste plaatsen reeds verkocht. Go Ahead en Be Quick zijn de kampioenen. Beide clubs ontmoeten elkaar Zondag in Deventer. Van den uitslag van deze ontmoeting valt heel weinig te zeggen al zul len misschien velen Go Ahead dat het voor deel van eigen terrein heeft, de meeste kans geven. Zoowel in Oost als Noord komen thans weer 2 oude vereenigingen voor degradatie in aanmerking. In 't Noorden is het de Groninger studen tenclub „Forward", welke zal verdwijnen, terwijl in het Oosten het Zutphensche Be Quick het niet heeft kunnen bolwerken. Rest ons nog even te wijzen op den wed strijd M. V. V. Willem II, welke Zondag in Maastricht wordt gespeeld. Deze ontmoeting is nog van eenig belang voor het Zuidelijk kampioenschap. Wel zijn de Tilburgenaren reeds zoo goed als binnen doch ook M. V. V. heeft nog een kleine kans. En dat de Maastrichtenaren die kleine kans indien mogelijk zullen benut ten hebben op Zondag j. 1. wel bewezen., toen N. A. C. maar eventjes met 41 het gewilli ge slachtoffer werd. Na een tijdelijke inzinking is thans M. V. V. zichzelf weer en het zou ons dan ook niets verwonderen wanneer zij tegen Willem II minstens een gelijk spel wisten te bewerk stelligen, waarmede echter Mommers c. s. reeds gebaat zouden zijn. WILLEM PETRI Zondag 1 April a.s. hoopt de organist Wil- em Petri den dag te herdenken, waarop hij 40 jaar geleden voor het eerst als zoodanig in functie trad. Hij werd in 1865 geboren, was leerling van zijn broeder M. W. Petri, Ri chard Hol en A. Bouman oorspronkelijk zou hij violoncellist worden, doch in het verloop van zijn studie trok de orgelkunst hem meer aan. In 1883, dus op 18-iarigen leeftijd, werd hij aangesteld tot organist aan de Nicolaïkerk en daarna aan de Remonstrantsche kerk waar hij nog steeds werkzaam is. Hij maakt ook deel uit van het bestuur der Nederlandsche Organisten-Vereeniging. nemen en als de schuldigen laten straffen. Kan de trein met de schuldigen doortoe- val niet worden aangehouden, dan zullen de verantwooordelijken uit den volgenden trein worden gehaald. Wij waarschuwen de reizigers dringend tegen onbezonnenheden en raden de groot ste matiging n terughouding aan. (Get.) Rijksspoorwegdirectie Elberfeld. gelden bij elkaar te brengen om H. M. de Koningin bij het vieren van haar zilveren Regeeringsjubileum op 6 Sept. a.s. een hulde blijk aan te bieden. De aanwezigen verklaar den zich allen bereid, zitting in dit comité te nemen. Dit bestaat uit de heeren: burge meester, voorzitter; C. v. Eeuwen, secretaris- penningmeester; P. L. J. Marijnen, A. H. v. Noort, leden, terwijl ran de Zilk nog uilge- noodigd zal worden de heer P Warmerdam Hz., om ook als lid zitting te nemen. Bespro ken werd, dat dooi het comité eenige jonge dames zullen worden aangezocht, om zich met de inzameling van de gelden te belasten. Hiertoe zal gelegenheid gegeven worden, door de inteekeiring op lijsten open te stellen. Het programma voor morgen luidt als volgt: 1 A Zwaluwen 1R.K.A.V. 2 v. Veen. Alw. Forward 1G.V.A. 1 Schneiders. 1 B Olympia 1D.O.N.K. 1 vervalt. 2 D R.K.V.Z. 2—E.M.S. 1 H. C. S toe te. 3 D Het Westen 2Geel-Zwart 2 Platte. 3 E S.J.C. 2V.F.C. 1 Pijnacker. Leiden 2E.M.S. 2 C. Broekhof. 4 A V.V.Z. 4Limmen 1 (terr. Kalf) half 1 Emmelkamp. S.V.A. 2A.D.O. 3 I uur Bos. 4 E Zilk 1—S.D.S, 1 Meijer. Amicitia 2Santpoort 2 Joosten 4 F Lisse 3Lisserbroek 1 C. de Mooy. R.V.C. 1—E.M.S. 3 Brouckaeat. Leiden 3S.J.C. 3 half 1 v. Gennip. 4Fa Lisse 4S.M.C. 3 half 1 v. d. Klugt. De volgende wedstrijden zijn alsnog inge- lascht 1 B D.O.N.K. 1—Gr. Willem 3 Hilbers. 1 C W.F.C. 1—S.D.O. 1 H. de Bueger. Concordia 1S.M.C. 1 (terr. S. M.C.) C. Bak. 2 C S.D.O. 2Amicitia 1 Maks. Wanneer geen speciaal uur van aanvang is vermeld, vangen de wedstrijden te half drie aan. Voetbalmatch. Begunstigd door prachtig voorjaarsweer vond Woensdag de tweede ont moeting plaats tusschen de elftallen van het Kennemer Lyceum en Haarlemsch Gymna sium. Van beide partijen was er een groot aantal vrienden, belangstellenden en supporters op 't terrein aanwzig. In elk elftal speelden een tweetal leeraren mee, o.a. van het Gymnasium Dr. C. Spoelder. De amanuensis van de Haarlemsche club speelde de midden-half- back-partij. De match, die bij de rust 20 stond, ein digde met een 21 overwinning voor Bloemendaal. In de pauze werd in den tuin van Aelbertsberg aan spelers en genoodigden door vriendelijke Lyceummeisjes een sma kelijk kopje thee aangeboden. megen giften in geld aan Rector aid. Mackelenbergh, Zwijsenstraat 5. Tilburg. in haar strijd tegen de Revolutie te steunen. De portefeuille van Oorlog, hem in den vroegen morgen van den 24sten Febr ïari door den Koning aangeboden, wc s hij echter van de hand. Hij achtte voor zich het oogenblik ingebroken om het zwaard te trekken e, stelde zich ter beschikking van maar- ■Ahalk Bugeaud, wien Louis Philippe het deiiipen van den opstand,^ had op gedragen. Maar de overwinnaar van Isly 1), die het spel van den oorlog wel bloedig en onverbiddelijk, maar doorgaans met Fransche ridderlijkheid had gespeeld, gevoelde weerzin voor de taak, het ge- peurtel van Parijs, door de dwingende macht der wapenen tot onderwerping te brengen en een bloedbad onder zijn landgenooten aan te richten, waarvan hij het einde en de gevolgen niet kon overzien. In deze weifelende gemoedsgesteld heid, gaf de Maanchalk geen gehoor aan Lamoricière's raad, den opstand met geweld te onderdrukken. Hij bleef zoo goed als werkeloos tegen over het met elke minuut wassend ge- den tweeden zoon des konings, den her tog van Nemours. De prins, wien met zijn jongeren broe der den hertog van Auniale, de eer to - komt van een verdienstelijk aandeel in de verovering van Algerije, vroeg zijn wapenmaker, den oud-gouvei eur van Oran, wat deze wel dacht over de re geering van het huis Orleans. Het antwoord van den Generaal luidde zonder omwegen: „Ik heb mijn eed van trouw gezworen en zal dien houden tot aan het einde. Dit einde beteekent voor mij de grenzen des land?. Wanneer de koning het land verlaat, dan rest mij n g de plicht, den vader- landschen bode.., te ven e igen tegen bandeloosheid cn brutaal geweld." We zeiden h t reeds: Lauuricière was een man van orde, een handhaver van 't gezag. Als zoodanir z m we hem dan ook stelling nemei t gen de Febri:ari-om- wenteling van io48. Ofschoon hij als afgevaard g'e in de Fransche|Kamer meermalen aan de zijc e der oppositie had gestaan, zoo verklaarde de Generaal .zich bereid, de regeering EEN LEVENSBEELD door JOS. P. H. HAMERS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 11