mmmm SANATOGEN Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. Zaterdag 24 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14395 Van het Vaticaan. AGENDA 51NDA Het conflict in de R.-K. Kiesvereeniging. Ingezonden Medsdeelingen. MEUBELMAKQtf Ingszondtn Meedelingen. RECHTSZAKEN. STADSNIEUWS. 25 MAART 26 MAART De St. Vincentius-Biblotheek is geopend: R.-K. Smedenpatroons. Het Haarlemsch Instituut voor Lichamelijke opvoeding. a 75 cents per regel. 'J H. O. V. a 75 cents per regel Montessori-Vereeniging. Autobusonderneming. DE MELKPRIJS WEER VERLAAGD. Het altaar-tapijt voor de Antonius- kerk. LANGS DEN WEG. Rheumatiek, Zenuw- en Hoofd pijn Examens L. O. Ter nagedachtenis van H. J. Calkoen. Geloof en Wetenschap. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Paaschtentoonstelling. Kapelaan Chr. Hcnning f.- Hooge Raad. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Kamer van Koophandel Nijvenheidsonderwijs. HEEMSTEDE. De abonnementsprij* bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 Per Week f 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, Adverfenti?n 35 een!» p»r Bij contract belangrijke korting Advertentiën lusschen den teki' als ingezonden nr-dedeeling. op de le Pagina 75 ct op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling REDEVOERINGEN VAN DEN PAUS. Men t*:ric.ht ons uit Rome: Zondag ontving de H. Vader in plechtige audiëntie de leden en leerlingen der Akademie van den H. Thomas van Aquino, aan dewelke de Paus op 26 Juli 1882 den doctorsgraad verwierf. Kard. Bisleti, die met de Kard. Loga en Billot het voorzitterschap der Akademie waarneemt, hield lot den H. Vader een rede voering, waarin hij in herinnering bracht al hetgeen de Pausen, vóór en na Leo XIII, voor de uitbreiding der leer van den H. Thomas hebben gedaan. Paus Leo XIII gaf de Encycliek „Acterni Muneris" uil, welke als gevolg had de stichting der Akademie. De H. Vader sprak als geleerde over bet groote licht der II. Kerk, over den H. Thomas, wiens eeuwfeest van heiligverklaring wij dit jaar vieren, Hij noemde de leer van dezen Kerk- leeraar geput uit het Hart van God, en uit de wonden van den Gekruisigde. Op het feest van den H. Jozef, Patroon der Kerk, werd in tegenwoordigheid van den H. Vader, het dekreet voorgelezen waardoor de zaligverklaring van Zuster Theresia van het Kindje Jezus van Lisiëux een zeker feit zal worden, en het andere over de twee won deren aangebracht voor de zaligverklaring van een ander Fransch eerbiedwaardige, Michael Garieoits, stichter der priesters van Belharram. Bij die gelegenheid sprak de Paus over de heiligheid des levens in de tegen woordige levensomstandigheden, de ontevre denheid met don maatschappelijken toestand die overal bijna is doorgedrongen. De Gods dienst, het katholiek geloof, is voor allen een leidsnoer, een veilige gids, welke allen zal aanzetten in werkelijkheid van -den nood een deugd te maken. Bij deze laatste plechtigheid waren vele Frenschen aanwezig, die de uitingen van den Paus over Frankrijk luide toejuichten. In de Meimaand zullen de twee Franschen zaligver- klaard worden. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinee en avondconcert. Gem. Concertzaal. H. O. V. Concert half 3. ''ociëteit ,jSt. Baoo"R.-K. Bevoil'kiingsfcureau 810 uur. lorabioscoop. KI. Houtweg 12. Opening Kei.-r.em.er Instituut half 8. inzcgebouWj Jacobijnes-lraat 17 R.-K. Jorge Vrouwenbond, Groep B (zang en mu ziek) 71-J—9 uur Zan-gvar. Zangkun-'t 8 uur. 11. Smi' Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen do-or de fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69 en de fa. Begemairm en Smelljes, Jansstraat 27. Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout straat 78, is des Zondags en des nachts ge opend. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Van 2—half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk R K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12Vv, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen, Uitleen van hoeken van ha'f 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 2vur. Zaterdags alleen van 912 uui. R. KArbeidsbeurs ooor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des r.in. van half It lot half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging - Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen AJIe werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Perceel Kinderhuivesl 47. Groole verkoo- póng van boomen en planten. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van '}49 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. Vrijdagavond vengaderde het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging, om te beraadslagen over het bekende conflict. Bij deze vergade ring waren ook eenige vooraanstaande leiders van de R.-K. Politieke Propagandaclub tegen woordig. Medegedeeld kan worden dal het bestuur besloot Yoorloopig nog geen ontslag te nemen en de bemiddelingspogingen in het conflict, diie op 't oogenib-liilk aangewend worden, niet steen te aanvaarden, maar ook te bevorde ren. Besloten werd dat de publicaties over deze vergadering zich tot deze mededeel ingen zou den beperken, De ontwikkelingsavond van 1.1. Dinsdag h een groot succes geworden. Vele leden wa ren opgekomen en ook meerdere belangstel lenden, waaronder eenige ingenieurs Ier plaat se en de inspecteur der Amsterdamschc -brandweer. De voorzitter, de beer Alders, riep het welkom toe aan spreker en gehoor en zette in hel kort uileen den groolen vooruitgang op vakkundig gebied in de laatste 10 jaren. Spreker zcide. dat sinds het oprichten der organisatie de smedenpatroons een grooten sprong op de maatschappelijke ladder ge maakt hadden en dat dit voornamelijk te danken was aan de voorlichting door de mannen der wetenschap. Spreker verlrouw- de, dat het gevaar, hetwelk de nieuwe tijd met zich brengt, door de autogenische lasch- bewerking hedenavond in zijn gehcelen om vang zou worden kenbaar gemaakt om juist daardoor ongelukken te. voorkomen. Hierna nam nam Ir. Gorter het woord, om de autogenische Iaschbewerking met zijne voordeden, maar ook met de daaraan ver bonden gevaren in den breede uiteen te zet ten. Door lichtbeelden werden verschillende typen en systemen van laschapparaten voor gesteld. Ook werd vertoond het veiligheids- museum met intérieur te Amsterdam, alwaar zeer vele machines zijn opgesteld. Den toe hoorders werden Verschillende wenken ge geven. in verband met het voorkomen van ongelukken en aangeraden steeds le zorgen, dat een apparaat op lijd schoongemaakt wordt. Door het stellen van vele vragen, welke alle naar voldoening werden beantwoord, toonde Ir Goder de aanwezigen hun interes se voor hét apparaat en beval aan hef eind van zijn lezing aan, eens een kijkje ie ko men nemen in het museum te Amsterdam. De voorzitter nam dit met dank aan en zeide met de leden dezen zomer een excur sie le komen maken, tevens bedankte hij Ir. Goder voor zijn leerzame lezing en ver trouwde dal de leden daar in de practijk rekening mede zullen houden. Hierna werd overgegaan tot hel practi- sche gedeelte en werden verschillende stuk ken gelnscht en gesmeed, zoodat deze avond zoowel in theorie als practijk een hoogst nuttige en leerzame is geweest. Naar aanleiding van datgene, wat de heer Jan Teders in Haarlem heeft laten zien, is door het P. E. N., in samenwerking met het Gemeentelijk Gasbedrijf, c'e heer Jan Teders aangezocht, een tentoonstelling van econo mische huisinrichting en hare toepassing voor haar bedrijf te organiseeren. De rond reis, die gemaakt zal worden door Holland, zal aanvangen in Bloemendaal, waar 28 Maart a.s. een tentoonstelling geopend zal worden in Hotel „Vreeburg", Bloemendaalsche weg te Bloemendaal. Het ligt in de bedoeling het volgende programma af te werken Woensdag 28 Maart 3 uur nam. Opening der Tentoonstelling. 5% uur nam. Voor dracht over het gebruik van electriciteit in de huishouding, met demonstratie door het P. E. N. 8 uur nam. Demonstratie van het electrisch koken. Donderdag 29 Maart 3 uur nam. Voor dracht over het gebruik van gas in de huis houding met demonstratie door het gemeente- gasbedrijf. 8 uur nam. Demonstratie van koken op gas. Vrijdag 30 Maart, 3 uur nam; Vischkook- demonstratie door het P. E. N. en het Ge meentelijk Gasbedrijf. Zaterdag 31 Maart, 3 uur nam. Demon stratie van electrisch koken. Maandag 2 April, 3 uur nam. Voor dracht door den heer Jan Teders over „Het Paaschfeest." Medegedeeld werd, dat voortaan ook ten aanzien van ambtenaren bij hun 25- en 40- jarig jubileum in gemeentedienst Burge meester en Wethouders van hun waardeering zullen doen blijken gelijk reeds ten opzichte van de\ werklieden geschiedde. Van de zijde der organisaties werd de ingenomenheid met dit besluit uitgesproken. Bij de rondvraag werden eenige opmer kingen gemaakt o.a. ten opzichte van de in richting der onlangs in wérking getreden Personeelreserve. Prol. C. A. Ewald, vao de Universiteit van Maryland, schrijft: ;,ïk heb Sanatogen met uitstekende resultaten ge- f>rui kt bi) een groot aantal gevallen van spijsvertee- ringsstoornissen. welke hoofdzakelijk bun oorzaak vonden in nerveusiteit en neurasthenie." Meer dan 24000 dergelijke waardee- rende brieven uit de medische wereld beu-ijzen dat Sanatogen verloren krachten en levenslust herstelt. Begin nog heden een kuur met Sanatogen en gij zult spoedig ondervinden dat opgewektheid en veerkracht terugkeeren en gij Uw dage- lijkschen arbeid met energie en genoegen kunt verrichten. W STERKT ZENUWEMoUCMAAM Op de laatste Alg. Jaarvergadering der Nederl. Montessori-Vereeniging hier te Haarlem gehouden, hield Dr. Godefroy uit Amsterdam een lezing met lichtbeelden over de proefondervindelijke zielkunde en de Montessori methode, welke zooveel bijval vond bij zijne toehoorders dat de Afd. Haar lem en Omstreken besloot op herhaald ver zoek nog meerdere belangstellenden daar van te laten profiteeren. Dr. Godefroy, doet sedert eenige maanden met Prof. Revez uit Flongarije in zijn laboratorium in Amsterdam proeven met de gehoor-, gezichts-, en tastzin nen. Aantrekkelijke foto's uit de Berlijnsche Montcssori-school werden getoond in ver band met de aandacht of concentratie van het kind. Wij vertrouwen, dat, waar herhaaldelijk in den laatsten tijd gewezen is op de belang rijkheid der resultaten van de proefonder vindelijke zielkunde voor medici, onderwij zenden en opvoeders, het Dr. G. niet aan toe hoorders zal ontbreken. Iedereen, die belang stelt in het kind, verzuime dan ook niet deze lezing op Dinsdag 27 Maart a. s. 's avonds 8 uur 30. 'in gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85 te gaan hooren, COMMISSIE VAN OVERLEG. Maandag j.l. vergaderde de Commissie van Overleg voor de Ambtenaren en Werk lieden, onder leiding van den heer Mr. J. B; Bomans, ter behandeling van de voorgestelde dienstregeling aan de Gemeentelijke duin waterleiding in verband met de invoering van de éénhoofdige leiding aan de werken in het duin bij Overveen. De Commissie sprak eenstemmig als haar oordeel uit, dat éénhoofdige leiding voor het gedeelte van het Waterleidingbedrijf be staande uit machine-afdeeling, waterzuive ring en waterwinningsgebied noodzakelijk is. Echter verklaarde zij, niet in te zien, 4aL om dit doel te bereiken, het noodig is, een nieuwen ambtenaar aan te stellen, noch ook om bedoelde leiding op te dragen aan een der bestaande ambtenaren van het bedrijf. Door de H.O.V. worden aan de gemeente eenige wijzigingen voorgesteld in het be staande contract tusschen de H.O.V. en de gemeente. In de memorie van toelichting zegt de H.O.V. onder meer „Toen in Augustus 1922 het tegenwoor dige Bestuur der H.O.V. deze functie onder de moeilijkste finantieele omstandigheden der vereeniging op zich nam, deed het dit met het stellige voornemen om met inspan ning van alle krachten het Haarlem's Orkest voor onze stad te blijven behouden. Wij .willen niet uitweiden over de moeilijk heden, die wij daarbij hadden te overwinnen, maar kunnen er thans met voldoening op wijzen dat wederom eene aanmerkelijke vermeerdering in belangstelling bij de bur gerij voor ons Orkest is te constateeren en dat de finantieele gang van zaken over Het afloopende winterseizoen alleszins bevredi gend is geweest. Waar wij thans het zomerseizoen moeten aanvangen, hebben wij eene nauwkeurige begrooting opgemaakt en is het ons geble ken dat, hoewel het winterseizoen een batig saldo (per 1 Februari) van plm. f 7000. oplevert, dit saldo niet voldoende zal blijken om met de te verwachten inkomsten in de zomermaanden de uitgaven te dekken. In de verwachting dat aan het eind van September wederom een deficit van circa f 3000.onze kas zal bedreigen, meenen wij reeds thans daarvoor maatregelen te moeten nemen, omdat wij voorzien dat het niet mogelijk zal blijken andermaal een beroep te doen op de burgerij van Haarlem en Om streken, zooals dit in den nazomer van 1922 het geval is geweest, daar de tijds-omstan- digheden dit niet gewenscht maken en het bovendien geen goed zou doen aan den naam onzer vereeniging. Niettemin zal het toch voor een deel der burgerij van Haarlem moeten zijn en onder hen in de eerste plaats de bezoekers I r concerten, die van hun belangstelling ook op geldelijke wijze zullen moeten laten blijken, voor de instandhouding van het Orkest. Dit kan alleen geschieden, wanneer de concertbezoekers ook in de gelegenheid gesteld worden voor de gehoorde muziek te betalen. Zooals de toestand thans is, kunnen de bezoekers der volksconcerten dit alleen des winters doen, omdat des zomers deze con certen 2 y2 per week gratis in den Hout wor den gegeven. Het gevolg hiervan is, dat men geen be hoefte heeft om een derde concert per week tegen entrée te gaan bijwonen, ook al is men overtuigd dat men daarmede het Orkest in stand houdt. Dit is eene ervaring, die nu reeds over een reeks van jaren is opgedaan en die ten duidelijkste uit onze boeken blijkt. Ten andere is het voor elk Orkest nood zakelijk, om ter verkrijging van bijverdien sten ook buiten de eigen stad te gaan spelen. Het Haarlemsch Orkest had het vorig jaar de gelegenheid dit te doen in Amsterdam en zal er vermoedelijk dezen zomer wederom toe kunnen overgaan. Mits de daartoe be- noodigde Zondagmiddagen beschikbaar zijn. Het is nu op deze beide punten le. het scheppen der mogelijkheid om een gedeelte der gratis zomer volksconcerten tegen entree te geven en 2e. de beschikking te hebben over de Zondag middagen teneinde deze buiten de gemeente productief te maken d t wij eene wijziging in de Overeenkomst met het Gemeentebestuur dringend ge wenscht achten. Voor het overige zijn de wijzigingen van niet zeer ingrijpenden aard en dienen zij slechts om aan de eene zijde het contract in overeenstemming te brengen met de nieuwe tijdsomstandigheden en ten anderen om eenige bepalingen te wijzigen en te verduidelijken, die tot dusver nogal eens aanleiding gaven tot misvattingen tusschen het Bestuur der H.OV. en het Bestuur van Haarlem." Men schrijft ons: Over de begeleiding van het Haarlemsch Orkest bij het oratorium Paulus, dat dezer dagen fe Dordrecht door Toonkunst, onder leiding van den heer Eduard Erdelmann, werd uitgevoerd, schrijven de plaatselijke bladen, als volgt: Bovendien viel mij de voorname en door- ziohtüge instrumentatie op, die door de ver klanking van de Haarlemsche Orkestvereni ging goed tot haar recht kwam, vooral de houtblazers gaven mooi spel. Schitterend was de klank van het hout aan het slot van Paulus' aria: Wissct ihr nicht dass ilir Got- les Teanpel sind. Ook den cellist, die zoo meesterlijk den zang van zijn instrument paarde aan het menschelijk geluid, bij „Sei getreu his in den Tod, een woord van hulde. Hot Haarlemsche Orkest was, zooals we dat gewend zijn. Speciaal de fluitist verdient o.i. een pluimpje, terwijl het orkest als ge heel ons bijzonder geboeid heeft in het Staccato van het tweede gedeelte, waar het gemurmureer der Joden logen Paulus werd weergegeven. De Haarlemsche Orkest vereeniging wist zich zeer verdienstelijk van haar zware taak te kwijten. Haar paraatheid en montere be geleiding doen enkele vlekjes graag vergeven. Wanneer we noemen de stijlvolle, stem- niingvokkende inleiding: de prachtvolle secundeering van de niet minder mooie sopraan-solo „Jerusalem, Jerusalem" (hoe klinkt die ons nog in de ooren) en de tref fend rake uitbeelding van den haat van het woedende volk, dan kan hieruit gevoeglijk worden geconcludeerd, dat het ensemble aan hooge eischen heeft voldaan. Wat vormden orkest en' solist bij „Sei getreu bis in den Tod", hier een onnoembaar mooi slot- accooni. HET HAARLEMSCHE INSTITUUT VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING. Van het Haarlemsch Instituut voor Li chamelijke Opvoeding hield de heer Dr. J. H. O. Reys een inleiding over Lichaams bouw en de heer Dr. A- D. Donk heette allen 'hartelijk welkom. Hij vond de talrijke opkomst weer een bewijs, dat alles, wat met de lichamelijke opvoeding te maken heeft, in Haarlem nog,steeds stprk de be langstelling trekt. Verder deelde spreker mede, dat het Haarlemsche Instituut, dat zich tot nog toe uitsluitend tot de opleiding beperkt had, thans zijn werkzaamheden over een prooter arbeidsveld gaat uitbrei den, o.a. door het houden van voordrachten, het inrichten van bijzondere cursussen, etc. Een groot voorrecht was het daarom, dat Dr. Reys zich beschikbaar stelde voor de eerste voordracht. Voorts kon spreker mededeeelen, dat door het Haarlemsche Instituut gedurende de maand Juni te Haarlem een repetitiecursus in athletiek en spelen gehouden zal worden, ook voor candid3ten van andere instituten. Ben groot voordeel hiervan is, dat voor de a.s. examens in Juli en Augustus, op het terrein, waar ook het examen plaats vindt, kan worden geoefend. Bovendien zal in overleg met de Rijks- Inspecteurs voor de lichamelijke opvoeding in den Bosch en Deventer in de Paasch- en Pinkstervacantie een tournee gemaakt wor den door het Zuiden en Oosten van ons land, op plaatsen, waar de leerkrachten en a.s. candidaten moeilijk goede voorlichting kunnen bekomen, speciaal voor de athle tiek en de spelen. Indien uit dit alles blijkt, dat het Haar lemsche Instituut zich in een andere richting gaat bewegen, dan stelt spreker er tevens prijs op, te verklaren, dat de opleiding voor de diverse examens hoofdzaak blijft en dat geen moeite zal worden ontzien, om zoo mogelijk de resultaten ervan nog te ver- hoogen. Spreker richt zich dan even tot de leerlingen van het Instituut en spoort hen aan, vooral ijverig en serieus te studeeren niet alleen zal dat den bloei van het instituut ten goede komen, maar vooral acht hij dit voor hun toekomst van het grootste belang. Daarna geeft de voorzitter het woord aan Dr. Reys tot het houden van zijn voordracht over „Lichaamsbouw"., Deze hield een interessante redevoering. Een langdurig applaus gaf uiting van de ingenomenheid, waarmee deze lezing was gevolgd. Hierna richtte Dr. Donk nog een hartelijk woord van dank tot den heer Reys. Hij wees daarbij op het feit, dat thans ons land over stroomd wordt door aanvragen van Duit- schers, om lezingen te mogen houden. Bij de opvoeding ia het algemeen en dus ook bij de lichamelijke opvoeding, moeten wij Nederlanders er voor zorgen, door een Hollandsche bril te blijven kijken. Juist daar om achtte de voorzitter het van zoo groot be lang, dat mannen als Dr. Reys hunne krach ten wijden aan de zaak van de lichamelijke opvoeding. De te IJmuiden gevestigde aulogarage Braam, opent vanaf heden oen autobus- dienst van IJmuidenHaarlem via Vo.lscr- ó'ofrd--DriehuisSantpoortSchoten. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer. Met ingang van gisteren is de melkprijs weder met één cent per liter verlaagd en bedraagt thans 18 cent per liter. Niet on mogelijk is het, dat de prijs met Mei nog la ger wordt. Het kostbare altaar-tapijt, dat zooals wij bericht hebben in de étalages der firma Randoe is tentoongesteld, is bestemd voor het altaar en de zij-altaren van de St. An- loniuskerk aan de Groenmarkt. Het is een super-fine handgewezen smyrna- tnpijt, vervaardigd in de Kon. Vereen. Tapijt- fabrieken te Deventer, die hiermede, een kunstwerk van hooge waarde heeft afgele verd. De k-eurencombinalie is uitmuntend ge kozen en schitterend zijn de motieven als van de herten bij de waterbron voor de altaar-trappen en van den dronk aan den voet van het hoofd-altaar uitgewerkt. Het tapijt vormt een aansluitend geheel voor het hoofd-altaar en de zij-atlaren en de Com muniebank, die in het ontwerp is opgenomen. Het is nog tol Maandag bij Randoe te bezich tigen en zal met Paschen in gebruik genomen worden. 't Vrouwtje met visch. *t Was nog in de warme dagen, tusschen den' middag om 12 uur. 't Was druk op den hoek Kruisstraat, Smedeslraal, Krocht. 't Was enorm druk! Zoo druk ais het op mooie dagen en om 12 uur kan zijn. Auto's, fietsen, trams, wagens gingen af en aan en daar lusschen zenuwachtig haastende menschel), schuw opzij-gaand voor het rijden de gevaar. Daar liep ook, maar niet luschen de op- en afgaande voetgangers, een Zeeuwsch oud vrouwtje, brcedischaduwend achter een visoh- kar, met schuifelende pasjes, geel strooien kapotje op wit glanzende kap. Ze schuifelde in de Smedestraat en wilde zoo zoetjesaan oversteken naar dc Krocht. Maar daar werd ze met ruw geweld ge stoord in haar rustig schuifelgangetje. Een zwaar dreunende vrachtauto, een mon ster van geweld, sjouwde ruw en wild met groote bocht de Smedestraat in. Bijna legen haar karretje aan. En tot over maat van ramp kwam achter haar dc tram aanglijden, in volle vaart. Voor en achter gevaar.... Meer bezorgd voor het teven der vischjes dan om liet hare, trok ze vlug de. kar naar links. Juist bijtijds. Met een zucht van verlichting, dc wan-gen even gekleurd door het kritieke moment, duwde ze nu op een sukkeldrafje hel karretje recht de rails over. Maar daar wachtte haar nieuwe schrik. Een fietsende loopjongen, onverschillig voor de drukle om hem heen, luchtig een deuntje fluitend, verwoed trappend, zag liet vroutje te laat en.... glipte nog nel lus schen het trottoir en het karretje op een plekje gronds van nog geen 10 centimeters breed, weg. 't Vrouwtje intusschen doodsangst uitge staan hebbend, schoot eindelijk de Krocht in. „Drommels, dat liep goed met je af, zeg" bromt een aankomend oud manneke haar tegen. Verrassend resultaat met Tognl. Ziekenzuster Mevrouw Hilma Nilsson, Hof. A In sen (Zweden schrijft o.a.: „Door een toeval leerde ik Uw praeparaal Tcgal ken nen. Ik voel mij door de verrassende wer king verplicht mijn erkentelijkheid te betui gen. Ik werd langen lijd door rhcumatische pijnen in één schouder geplaagd, vergezeld dooi zware hoofdpijn. Met groote voldoening kan ik thans na 3 weken Togal gebruikt le hebben,' mededeelen, dat ik de pijnen spoedig ben kwijt geraakt. Ik heb Uw praeparaal een vriend aanbevolen, die alle hoop op genezing door nlleopathische en homeopathische me dicijnen had lalen varen. Ook daar was hei resultaat van Tcgal verrassend gunstig." Langjarige proeven met Togal bewijzen, dal hét niet alleen bij rheumatiek, zenuw, en hoofdpijn, doch eveneens bij jicht, spit. ischias en pijn in de ledematen onmiddellijk werkt. Door doctoren schitterend beoordeeld tegen slapeloosheid. In alle apotheken ver krijgbaar. (Adv.) Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn in de commissiën. welke in 1923 zijn belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art'. 77a der wet tot regeling van het Lager Onderwijs van 17 Augustus 1878 (St.bl. No. 127) benoemd te: Haarlem. Tot lid en voorzitter: dr. J. F. M. Sterck, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem; tot lid en plaatsvervangend voorzitter: G. H. Weustink, schoolopziener in de inspectie Hilversum; tot leden: H. W. Korenstra, directeur der nutskweekschool voor onderwijzeressen le Haarlem; R. Luyten, oud-ieeraar der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem; W. Ruinen, leeraar aan de Riikskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; J. Branden burg hoofd eener openbare lagere school te Haarlem; B. J. te Kiefte, hoofd eener open bare lagere school te Haarlem; J. W. Sas burg, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem; F. Hellinga, hoofd eener openbare lagere school fe Haarlem; O. A. Houwen, di recteur eener bijzondere kweekschool te Haarlem; G. R. Jager, onderwijzer aan de Rijksnormaallessen te Zaandam; tot plaatsvervangende leden: W. B. Biij- denstein, directeur der Rijksnormaallessen te Velsen; G. de Groot, hoofd eener bijzondere lagere school te Bloemendaal; H. Huizenga leêraar aan een* bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem; D. J. v. d. Stam, hoofd eener bijzondere lagere school te Heemstede; J. Odink, leeraar aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem; N. v. d. Maat, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers te Bever wijk; W. Vis, hoofd eener openbare lagere school te Koog aan de Zaan; T. J. G. Fleers, onderwijzer aan de Rijksnormaallessen tc Velsen; W. J. Koops, hoofd der leerschool verbonden aan de Rijkskweekschool te Lei den; L. van der Have, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Haarlem. Tot plaatsvervangend lid in dc commissie, welke zitting houdt te Amsterdam, is O.m. benoemd de heer F. Bayer, hoofd eener openbare lagere school te Haarlem. Men zendt ons Jiet volgende uittreksel van het verslag der jongste vergadering van den Voogdijraad te Haarlem, met verzoek daar aan publiciteit te geven: Aanwezig is het oüd-Iid Mevr. Wrede Losgerf. die door den voorzitter hartelijk welkom wordt geheeten. De Voorzitter opent de vergadering met de volgende woorden: „Mevrouw Wrede, Mijne Heeren. „Alvorens de orde onzer werkzaamheden le volgen moge ik met een enkel woord her denken het groot verlies dat ons sedert onze vorige vergadering getroffen heeft. Dc heer Cal'oen van wien wij 16 Februari als naar gewoonte afscheid namen is een week later aan eene hevige longontsteking overleden. Tc, midden van zijn werk. is hij weggeroepen. Ik behoef in dezen kring niet vele woor den, om le doen uitkomen wat talloos velen in den heer Calkoen verliezen. De ongewoon groote belangstelling ter gelegenheid zijner begrafenis, waar ik met Mr. Monnik en Me vrouw Wrede aanwezig mócht zijn, heeft dat ten duidelijkste aangetoond. Voor ons is hij sedert den aanvang onzer werkzaamheden in December 1905. geweest de trouwe medewerker, die nimmer clan om uiterst dringende redenen, »euc vergadering verzuimde en elke opdracht, die hij te ver vullen had. afwerkte op die zaakkundige en keurige wijze, die al zijn arbeid kenmerkte. Hij deed dat werk met een liefde, die voortsproot uit zijne groote sympathie voor het kind in het algemeen, voor het 'mis deelde kind in het bijzonder. Aan zijn graf werd door een onderwijzer getuigd, hoe tien tallen onderwijzers en duizenden kin-deren hein dankbaar herdenken als schoolopziener: welnu de voogdijkinderen in dit arrondisse ment zullen zeker niet minder dankbare herinneringen aan hem hebben. De periodie ke rapporten wijzen uil, hoe nauwgezet de heer Calkoen, zich immer van hun belan gen op de hoogte hield en daarvoor opkwam. Inderdaad gevoelen wij, welk een trouw en degelijk medewerker wij zullen missen. Maar het zou ons niet pnsseu daarover ons te beklagen. De heer Calkoen heeft gewerkt niet alleen zoo lang het dag was, maar ook lang daarna, in de schemering, en toen de avond reeds was gevallen. Laten wij ons verheugen, dal hij is in gegaan tol de eeuwige rust. en in dankbaar heid herdenken hel vele, dat hij ook voor ons is geweest. In deze veda ch ten gang verzoek ik u. u een oogenbtik van uwe zetels tc willen ver heffen als eene stille hulde aan onzen ge storven vriend en medewerker. Hij ruste in vrede. Alle aanwezigen staan eerbiedig op, daar na verlaat Mevrouw Wrede— Losgert de ver gadering. Gisteravond hield G. en W. weer een ver gadering, welke helaas niet zoo druk bezocht was. Toch was de avond weer buitengewoon interessant' en wel in hoofdzaak door de be langwekkende causerie, welke pastoor Boogmans hield over „Lijdenssmart en Paaschvreugde ter Kerk", Achtereenvolgens werden behandeld de liturgische plechtighe den der Paaschweek, terwijl ook de histori sche wording van verschillende plechtighe den nagegaan werd. Met groote aandacht werd dc lezing gevolgd en zij oogstte een levendig applaus. Barometerstand 766. Vooruit OPGAVE VAN: J. j. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned- Meteorol. Instituu t, tc De Bi uit. Naar waarnemingen, verricht in den mor gen 24 Maart 1923: Hor;g;ie barometerstand 771.0 mM., te Memel. Lnagvle barometerstand 755.8 mM., tc Veslmanoer. Verwachting van den avond van 24 tol dm avond van 25 Maart: Zwakke tot ma ge zuidelijke tot zuidwes- lijke wiind-, aanvankelijk opklarend, Ja Ier toenemende bewolking met kans op regen, iets zachter. DF. VADERMOORD TE VLISSINGF.N. De Rechtbank le Middelburg eiscbie lieden tegen K. M. le Vlissingen, die zijn vader zes dolksteken had toegebracht, tengevolge daar van deze overleed, zes jaar gevai genisslraf. Door eenige kerkzangers werden op uit stekende wijze eenige gezangen uitgevoerd. Dr. Kuenen sprak een piltig dankwoordje en deelde nog mede. dat het seizoen beslo ten zal worden op 17 April met een lezing van Albert Vogel over Starkadd. Onze stadgenoot, de heer J. C. Laan. voor heen J. C. Schornagel, Burgwal 68, behaalde c'p de in Amsterdam gehouden tentoonstelling in de afd. Hod. Slachtpnardlen den 3en uriis, voor het beste en zwaarste paard. Een goed succes! In ..Maris Stella" te Scheveningeri is gis teravond zacht en kahti overleden de W.Ecrw. Heer Chr, C. F. M. Hcnning. ZijnEerw. was geboren le Haarlem 21 Mei 1890 en priester gewijd 9 Augustus 1914. Daarna was hij korten tijd assistent aan de parochiekerk van den H. Joseph, te Haarlem en werd daarna kapelaan le Ursem Sinds '26 Juni 1915 was hij kapelaan te Bergen. Vanaf 1917 was kapelaan Henming reeds ziek. De Hooge Raad heeft verworpen het be roep van J. K. A. van Boeschoten c.s. te Hil versum tegen een arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij eischer was ontzegd een vordering op de firma K. D. Hollandsche Fabriek van Voedingsmiddelen te Haarlem, tot ontbinding van een overeenkomst en tot schadevergoeding wegens het leveren van bouillonblokjes van slechte kwaliteit, welke zelfs door den keurir.'sdienst te Hilversum voor gebruik waren afgekeurd. Bij het bestuur der H. O. V. is bericht ontvangen, dat mevrouw KraussAdema in zoover hersteld is. dat zij in slaat zal zijn Zondagnamiddag weer te kunnen optreden en dit feit. gevoegd bij hel enorme succes dat professor Griiminer met zijn violoncel- concert behaalde Donderdagavond, zal zekert weer de groote concertzaal te klein doen zijn. Ook zal nu mevrouw Krauss met begelei ding van de viola da gamba zingen. Dc Kamer van Koophandel en Fahrltwen voor het gebied Haarlem en Omstreken ver zond een adres aan dc Eerste Kamer der Stalen-Generaal inhoudende verzoek tot be houd van den zomertijd. Door den Minister van Onderwijs, ..„re sten en Wetenschappen is bepaald, dat do Commissie, belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid tot hel geven van nijverheids onderwijs, gemerkt Nix lot en met N XIV, Nb t.m. Np en op verschillende dier akten le verkrijgen aanleekeningen, zoomede van de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tol het geven van middelbaar onderwijs in band- en rechtlijnig teekenen (Ma), voor het jaar 1923 zitting zal hoft* den te 's-Gravenhage en is o.m. benoemd tot lid dier commissie de heer R. Kraakman, leeraar aan de ambachtsschool, alhier. Kruisverbond. 22 Maart hield het Kruis- verbond St. Joseph de huishoudelijke verga dering, die tamelijk goed bezocht was. Do voorzitter opende de vergadering met gebed. De notulen werden voorgelezen en onder dankzegging goedgekeurd. Daarna had de verloting plaats van een mooi beeld van den H. Joannes Berchmans, een scheermes en 5 zakjes sigaren, welke verloting bij de leden goed in den smaak viel, te meer, daar het een gratis verloting was. Ook werden er boekjes en plaatjes verkocht ten bate van de St. Adelbert-siichting Dc geestelijk adviseur hield een treffende lezing over de geschiede nis van „Jan Sraees", een verwaarloosd huis gezin, gevolg der drankellende, waarvoor de voorzitter ZijnEerw. hartelijk dankte. Daarna kwam weer de contributieverhoo- ging ter sprake. Met bijna algemeene stem men werd dc contributie verhoogd van 10 op 15 cent per lid en per maand. Voort» werd nog medegedeeld, dat a.s. Zondag een H. Mis met algemeene H. Communie zal plaats hebben en wel om 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1