Van Wet en Wetgeving BUITENLAND De vloek van het geld Derde Blad 24 Maart 1923 Db technische herziening der De Petit Parisien over de resultaten der Roerbezetting. Engeland en de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Onder de Telegrammen: De dader van den aanslag op Smeets gearres teerd. Rumoer in de Fransche Kamer; Poincaré maakt een communist *-oor schurk uit. De Banque industrielle de Chine; Berthelot in staat van beschuldiging. LEOLA'S ERFENIS W?"£iur„o£0fi1"LdCÏÏ Ïocm" 1170 ambachtslieden 648 klem. mdnsme- verminking van Duitschland noch eenige en ingeschreven. GEM. BUITENL. BERIGHTEN. UIT DE PERS. (MgXTNIEUWS. FEUILLETON (Naar eene Engeische vertelling.) LAGER ONDERWIJSWET. Eene nabetrachting. II. BOUWBESLUIT. VERVOLGONDER WIJS. HET AANTAL ONDERWIJ ZERS. Niets is terecht gekomen van de door den minister voorgestelde nieuwe redactie van art. 6 der Lager-Onderwijswet. Krachtens dit artikel is het Bouwbesluit uitgevaardigd, dat in het belang der gezondheid en van het onderwijs, dat eischen stelt,waaraan de scho len moeten voldoen. Nu wilde de minister art. 6 aldus redigee- ren, dat bij een uit te vaardigen nieuw bouw besluit niet alleen eischen zouden worden ge steld in het belang van het onderwijs en der gezondheid, doch dat dit Bouwbesluit ook zoude waken tegen uitgaven, die niet strikt-noodzakelijk zijn. M.a.w. de Minister wilde door deze wets- wijrring de gemeentebesturen dwingen, om ten behoeve van schoolbouw geen andere dan strikt-noodzakelijke uitgaven te votee- ren. De Kamer wilde daar echter niet aan, sputterde tegen en de Minister nam de voorgenomen wijziging terug. Toch schijnt er een nieuw Bouwbesluit op til,- dat volgens Minister de Visser eene „mengeling van normale en minimale eischen" zal bevatten. In onze vorige beschouwing stipten wij terloops aan, dat het vervolgonderwijs voor bestemd is te verdwijnen. En zooals deze ma terie tengevolge der technische herziening thans in de Lager-Onderwijswet is geregeld, kunnen wij ons den toestand niet anders in denken. Stond er vroeger in de Wet, dat de ge meenten verplicht waren openbaar vervolg onderwijs te doen geven, zoodra zich ten min ste 6 leerlingen daartoe hadden aangemeld, thans zegt de wet dat openbaar vervolgon derwijs van gemeentewege kan gegeven wor den. De verplichting is dus omgezet in eene bevoegdheid. Eene bevoegdheid, waarvan wel zeer weinig gebruik zal worden gemaakt, omdat het Rijk voortaan niet meer als tot dusverre de bezoldiging van het perso neel, belast met het geven van vervolgonder wijs, voor zijne rekening neemt. Deze onthalzing van het openbaar ver volgonderwijs motiveerde de Minister hier mede, dat het nut van het vervolgonderwijs niet geëvenredigd is aan de kosten daarvan en dat het vervolgonderwijs niet meer in een behoefte voorziet, zooals voorheen het her- halingsonderwijs. Ook vond de Minister het ver volgonderwijs minder noodig met het oog op het zevende leerjaar. Dit argument maakt wel eenigszins een eigenaardigen indruk, als men bedeikt, dat het 7e leerjaar in theorie wel bestaat, doch in de praktijk tengevolge van maatregelen door den Minister zelf ge nomen althans voorloopig in de over- groote meerderheid der scholen wel niet zal worden ingevoerd. Bij de mondelinge behandeling van het be sproken wetsontwerp wees de minister op de vele misbruiken, die ten aanzien van het vervolgonderwijs bestaan. Meermalen ge- oeurde het, dat onderwijzers tuk op de f 2 lesgeld per uur een zestal kinderen bij el kander wierven, om zoodoende een extraatje te verdienen. Soms waren in dit zestal nog wel de eigen kinderen van den onderwijzer inbegrepen. Maar waren deze misbruiken niet voor het overgroote deel te keeren ge weest, door het aantal kinderen, benoodigd voor een vervolgcursus, beduidend hoo- ger dan zes te stellen Intusschen de Kamer is den Minister ge volgd en het openbaar vervolgonderwijs is behoudens de straks te noemen overgangs bepaling zoo goed als van de baan. Maar hoe staat het nu met het bijzonder vervolg onderwijs Het doet wel eenigszins vreemd aan, vooral als men kennis neemt van bovenstaan de argumenten van den Minister, doch de cisch van steun fit de gemeentekas voor het bijz. vervolgonderwijs is in de wet onverzwakt gehandhaafd. Die eisch beperkt zich niet tot de gemeenten, die openbaar vervolgonder wijs doen geven, neen, al geeft de gemeente geen openbaar vervolgonderwijs, omdat zij met den Minister van oordeel is, dat het nut daarvan niet geëvenredigd is aan de kosten, dan heeft zij toch de uitgaven van het bijzon der vervolgonderwijs te restitueeren. En die kosten zijn voor de gemeenten veel en veel grooter dan voorheen, want waar het Rijk Zich voortaan aan de bezoldiging van het per soneel, belast met het geven van vervolg onderwijs onttrekt, zal die bezoldiging voor taan ook ten laste der gemeente komen. Het is haast ondenkbaar, dat een en ander de be doeling is van den wetgever het argument dat het nut van het vervolgonderwijs niet geëvenredigd is aan de kosten moet toch even zeer voor de gemeenten gelden als voor het Rijk maar wij kunnen de wet niet an ders lezen. Er is ten deze echter eene overgangsbepa ling, waarop de aandacht dient gevestigd te worden. De bedoelde overgangsbepaling zegt, dat het salaris van het personeel belast met het geven van vervolgonderwijs, zoowel voor openbare als bijzondere scholen voor de laat ste maal wordt toegekend voor cusrussen, die vóór 20 December 1922 zijn aangevangen. Een cursus bij het vervolgonderwijs duurt in den regel twee, soms drie jaren. Voor een driejarigen cursus, aangevangen in het najaar van 1922 heeft men dus tot de cursus is af- geloopen, dat is tot 1925 recht op Rij k's ver goeding. Zoo'n cursus mag o.i. zelfs niet vóór den zomer van 1924 worden beëindigd. Want de wet zegt nadrukkelijk, dat vervolgonder wijs gedurende ten minste twee achtereen volgende leerjaren moet? worden gegeven. Een eenmaal aangevangen en gesubsidieerd^ cursus moet dus^ minstens twee jaren duren. Ofschoon de Wet ten deze duidelijk is en. daarop bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer door de heeren baron Van Wijnbergen en Ketelaar uitdrukkelijk de aandacht is gevestigd, schijnt toch op het De partement van Onderwijs de meening te be staan, dat de Rij ksvergoeding slechts zoude moge worden toegekend over het loopend cursusjaar, dus tot den zomer van 1923. Om alle moeilijkheden te voorkomen, wa re het daarom wel wenschelijk, dat de Mi nister, b.v. door eene circulaire aan belang hebbenden, zijn standpunt eens duidelijk aangaf. De grootste wijziging, die de technische lcmano tc treffen. Zijn revolver had hij kor ten tijd voor het drama van een bioscoop directeur geleend. Zelfs had hij 25 patronen gekocht. 40 getuigen zijn in dit proces ge dagvaard. Met hun verhoor is gisteren een be gin gemaakt. De eerste getuige is de moeder van den beklaagde. Haar zoon, zegt zij, is steeds een snoever en een aansteller geweest, maar dit is nu eenmaal het karakter van de bevolking uit de Palts, waar beklaagde ge boren is. Haar zoon acht zij in geen geval in tot het plegen van een misdaad. Hij DE FRANSCHE ACTIE IN WEST- DUITSCHLAND. Engeland cn de Roeractie. In een beschouwing over den toestand in het Roergebied zegt de Times weinig hou vast te vinden voor de veelbesproken ge ruchten omtrent vredespogingen. Voor zoo herziening der Lager-Onderwijswet bracht, jvei wl' z^en> ze8f bet blad, is de Fransche was althans zeer zeker voor zoover die herziening als bezuinigingsmaatregel was be doeld de beperking van het aantal onder wijzers. Voorheen werd het hoofd bijgestaan door tenminste 1 onderwijzer, zoodra het aantal leedingen 26, door tenminste 2 onder wijzers, zdbdra het 61, door tenminste 3 on derwijzers, zoodra het 91 bedroeg, terwijl voor elk 45-tal leerlingen boven de 90 één onderwijzer meer vereischt werd. Thans eischt de Wet boven en behalve het hoofd der school bij 33 leerlingen 1, bij 73 leerlin gen 2, bij 117 leerlingen 3, bij 161 leerlingen 4, bij 211 leerlingen 5 en bij 261 leerlingen 6 onderwijzers. Voorts wordt voor elk 55-tal leerlingen boven de 260 één onderwijzer meer vereischt. Ook het aantal onderwijzers bij het uitgebreid lager onderwijs is bij de technische herziening beperkt. Een en ander brengt een vrij ingrijpende bezuiniging, maarhet eigenaardige van het geval is, dat onder de overgangsbepalin gen een maatregel is opgenomen, die elke be zuiniging van beteekenis uitschakelt. Volgens de bedoelde overgangsbepaling wordt indien gedurende 1923 tot en met 1925 het aantal onderwijzers grooter is, dan thans door de wet wordt geëischt, de Rijksvergoe ding dienovereenkomstig berekend, doch voor geen grooter aantal onderwijzers dan op 31 December 1922 dus vóór de technische herziening voor Rijksvergoeding in aan merking kwam. Nu waren er een aantal scholen, waar net aantal onderwijzers, dat de Lager Onderwijs wet 1920 vóór hare herziening eischte, nog niet compleet was. Krachtens de overgangs bepalingen dier wet was het geoorloofd, daar mede te wachten tot 1 Januari 1926. Voorzoover deze scholen betreft had de bezuiniging, die de technische herziening der Lager-Onderwijswet bedoelde te brengen in derdaad e'fect. Maar op zeer vele andere scholen was het personeel op volle sterkte en krachtens de bovenaangehaalde overgangs bepaling zullen de scholen het personeel op volle sterkte mogen houden tot ze met het jaar 1925. Dat de hierbedoelde overgangs bepaling de bezuinigingsdroomen voor een goed deel vernietigde schijnt zoowel aan de aandacht van den minister als van de Kamer te zijn ontsnapt, ofschoon eerlijk heidshalve moet worden erkend, dat door den heer Rutgers hierop is gewezen. Nauwe lijks echter was de wet aangenomen of de minister kreeg den beganen flater in de gaten, en kondigde eene onderwijs-novelle eene nieuwe wijziging der onderwijswet aan, waarbij het gemaakte abuis zoude worden hersteld. De aangekondigde novelle is er thans. Zij vult de even besproken overgangs bepaling aan in dien zin, dat voor scholen, waarop de overgangsbepaling van toepassing is, geen Rijksvergoeding wordt verleend voor onderwijzers, aan zulk een school benoemd ter aanvulling van vacatures in het personeel boven het thans door de wet geëischte mini mum. Waren dus aan een school op 31 Dec. j.l. meer onderwijzers verbonden, dan het mini mum, dat de wet thans eischt, dan vergoedt ook tot 1 Januari 1926 het Rijk de salarissen van die meerdere onderwijzers, voor zoover hun aantal niet grooter is, dan de wet voor heen eischte. Eene vacature mag dan echter niet worden aangevuld, zoolang het aantal onderwijzers grooter is dan het minimum, dat thans in de wet is vastgelegd. Maar stel dat het aantal kinderen aan een school nu eens vermindert. Die mogelijkheid is lang niet uitgesloten, vooral tegenwoordig niet, nu allerwegen bijzondere scholen wor den opgericht en splitsing van scholen derhalve aan de orde van den dag is. Dan blijven derge lijke gesplitste scholen althans volgens de onderwijsnovelle van den minister aan spraak houden op Rij ksvergoeding voor het aantal onderwijzers, dat op 31 December 1922 aan de school verbonden was, met enkel deze restrictie, dat een vacature, die ontstaat, niet mag worden aangevuld. Maar niemand kan de schoolbesturen dwingen om een vacature te doen ontstaan, m. a. w. niemand kan het schoolbestuur verplichten om een overcom- pleten onderwijzer te ontslaan. En zoo zal het, ondanks de novelle van den minister kunnen gebeuren, dat aan een gesplitste school als bovenbedoeld meerdere overcom plete onderwijzers verbonden zijn, wier salarissen door het Rijk moeten worden vergoed. De Minister mag daarom het betreffende artikel van zijn novelle nog wel eens nalezen, anders zoude hij later misschien met een novelle op zijn novelle moeten komen 1 staat was bovendien gelukkig getrouwd. De zuster vijf milliard vijf jaar later en de derde van van beklaagde verzekert, dat haar broeder vijf milliard weer na vijf jaar. uit liefde in het huwelijk was getreden. De De voorwaarden, die de rijksregeering aan vader van het slachtoffer zegt steeds alles te dit voorstel verbond waren handelsvrijheid hebben geloofd wat zijn schoonzoon hem voor Duitschland op voet van gelijkheid, ont- vertelde. Ook dat hij tot'dr. was gepromoveerd ruiming van Dusseldorf, Duisburg en Ruhr- Beklaagde had dit bericht zelf in de Marien- ort en geleidelijke ontruiming van het Rijn land. burger Zeitung geplaatst. scheidene andere misdrijven. Er zijn nog twee verdachten van medeplichtigheid aan den aanslag aangehouden. regeering vastbesloten, het beste wat het wil, op haar standpunt te blijven staan, wat betreft de veiligheid en de schadeloosstelling. De aangewezen weg, zegt de Times, zou zijn beide partijen te polsen aangaande het vraagstuk der schadevergoeding, en er zou reeds eenige vooruitgang zijn te consta- teeren, als Duitschland slechts wilde zeggen wat het, naar eigen meening, in staat zou zijn- te betalen en als Frankrijk wilde zeggen, wat het als minimum verlangt. Wat de vei ligheid betreft, is het vanzelfsprekend, dat de oplossing langs internationalen weg moet worden gevonden. Een waarborg voor de veiligheid van Frankrijk is een noodzakelijke voorwaarde voor den vrede in Europ*. Die waarborg moet feitelijk zijn en den vrede bevorderen en moet derhalve niet alleen door Engeland of door Duitschland alleen worden gegeven, maar door een lichaam, dat den algemeenen wil van Europa verte genwoordigt. Hetgeen daar het dichtste bijkomt, is de Volkenbond. Wel is deze in zijn tegenwoor- digen vorm niet volmaakt en de taak om zulk een waarborg te verstrekken, zou de onontwikkelde krachten dezer organisatie te boven gaan, maar juist de noodzakelijk heid, dat de veiligheid V3n Frankrijk wordt gewaarborgd en daarmede den vrede van industrie niet stil komt te staan en de ar Europa, zou wellicht een uitstekende gele- Toen getuige telegrafisch naar Mariën- DE AANSLAG OP SMEETS. burg werd ontboden zeide beklaagde hem „De communisten hebben je dochter ge- De omvangrijke nasporingen der Keulsche dood". Getuige verzekert dat hij de houding politie hebben uitgemaakt dat de dader van van zijn schoonzoon zeer verdacht vond, den aanslag op Smeets, die den schuilnaam vooral omdat deze de belooning die op de Kalbers had aangenomen, Karl Deutzmann arrestatie der daders ft-as uitgeloofd zelf van heet. De verdachte is op 2 April 1895 te 10.000 op 25.000 mark had verhoogd, hoe- Ohligs geboren hij woonde in 1920 enkele wel hij over geen geldmiddelen beschikte, maanden te Keulen en verhuisde toen naar Beklaagde antwoordt dat hij met zijn vrouw Neuenahr. In 1921 is hij uit de gevangenis steeds op goeden voet heeft geleefd. Haar be te Wiesdorf, waar hij straf onderging, ont- trekkingen tot haar eigen ouders waren daa- snapt. Hij wordt ook gezocht wegens ver- rentegen minder goed. De „ontspanning" in het Roergebied. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GAR VICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50, franco per pos! 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49, Haarlem. genheid zijn om den Volkenbond te verster ken en zijn ontwikkeling te bevorderen en hem te maken tot wat hij moet zijn een krachtig internationaal orgaan. De Daily News wijst er op, dat Duitsch - land, voorzoover in officieele kringen bekend is, geen enkel voorstel heeft gedaan en ge looft dat het beter zou zijn voor Duitschland zelf, als het thans daartoe overging. De, Duitsche regeering schijnt echter te vreezen dat zulk een stap als een bewijs van zwakheid zou worden uitgelegd. Uit het bezette gebied Door aanplakking is te Emmerik bekend gemaakt dat de Franschen in het bezette ge deelte der stad den staat van beleg hebben afgekondigd en dat zich aldaar geen politie agent noch douanebeambte mag ophouden. Het toeval wil dat juist in dat gedeelte der stad het stadhuis, het politiebureau en alle douanekantoren Éggen. De mijnwerkersbonden in Westfalen zeg gen in een gemeenschappelijk manifest, dat zij den strijd voor recht en vrijheid vastbe raden zullen voortzetten. Frankrijk zal ook voortaan geen steenkool en cokes krijgen zijn pogingen om uit de voorraden van da mijnen te putten, zullen een fiasco blijken. Sedert Donderdag laten de Fransche posten aan het Rijn-Herne-kanaal de kolentreinen naar Nederland niet meer door. Voor den krijgsraad te Hattingen heeft de horlogemaker D. Bloem uit Bochum terecht gestaan, omdat hij had geweigerd aan een Franschman iets te verkoopen. Hij beriep zich daarbij op het boycot-besluit van den Koop- mansbond, waarvan hij lid was. De verdediger van den, uit Nederland afkomstigen beklaagde verklaarde dat het Nederlandsche gezantschap te Berlijn van het voorval is verwittigd en 'vermoedelijk zal trachten de zaak langs diplomatie ken weg uit de wereld te helpen. De krijgsraad weigerde echter de zaak op te schorten en wees ook het betoog van den ver dediger, dat de Fransche verordeningen in het B. G. niet gelden voor onderdanen van neutrale staten, van de hand. De bekl. is ten slotte tot 100.000 mark boete veroordeeld. De krijgsraad te Kastrop heeft een onder wijzer tot een millioen mark boete veroor deeld omdat hij kinderen had gestraft, die zich uit de Fransche keuken eten hadden la ten geven. De plaatsvervangende burgemeester van Duisburg, regeéringsraad dr. Maiweg, is door den Belgischen krijgsraad te Duis burg tot 6 maanden gev.straf veroordeeld om dat hij had geweigerd bevelen van de bezet tingsoverheid op te volgen. Dr. M. is op staanden voet in hechtenis genomen. Volgens de „Vossische Ztg." heeft de kas van het in- en uitvoerbureau te Ems ten gevolge van den boycot der Duitsche firma's in het B. G. zoozeer met geldgebrek te kam pen dat de ambtenaren hun salarissen over Februari nog niet hebben gekregen. De St. Peterburgsche Prawda bevat de volgende statistische gegevens over den han del en de ambachten in deze stad Er zijn 11661 verkoopplaatsen, waarvan ongeveer de helft in de open lucht. Het aan tal winkels bedraagt 5633, waarvan 150 aan In een stukje over de „ontspanning" in vereenigingen en 148 aan den staat behooren het Rijngebied en aan de Roer en de ver- dus het overgroote deel (5335) in particu- betering van de houding der Pruisische üere handen ts.vDe meeste winkels verkoopen ambtenaren tegenover de bezettende macht levensmiddelen (567 bakkerijen, 438 restau- schrijft de officieuze Petit Parisien o.m. In rants en koffiehuizen, 153 bierhuizen 56 Frankrijk en in België hebben wij niets te wijnhuizen). 356 winkels en 510 markthan- doen dan, zonder ongeduld en zonder zenuw- dzl? verkoopen geweven goederen en galan- achtigheid, het einde van dit doel af te wach- terièen, kleederen worden door 16 winkels ten, onderwijl zooveel als wij kunnen cokes f" 311 markthandels verkochtweeldearuke- verzamelend aan de Roer, opdat onze len vindt men in 63 winkels en papierwinkels en de ar- -')« er 93. beiders niet werkloos worden. Wij zullen Ook de ambachten zijn ophieuw inge- weten te wachten zoo lanc het moet totdat schreven, waarbij vastgesteld is geworden, Rprliin Whmriiii-', vorti-si-llen doet. dat het handwerk sterk achteruit gaat. Er zijn an!?J*atie' mpt al He Petersburgsche Nowosti bevat een U ez Z1ln 'wee ding bericht over twee naaisters, die op 9 Maart kracht willen en die wegens het verspreiden van onware geruch- V ,za' moeten toestaan z ten VQOr de recilt|;,ank m0esten verschijnen. schade, die het te Versailles °P_zicdlpd;|bg?d in een brief aan haar moeder in Letland ge- men heeft te vergoeden en on- schreven, dat te St.Petersburg honger heersch- aan den kant van den Rijn. Zou Dutsch d den i j - - - - - „i..n.ciun te m en aar men op een mai land beginnen zich daarvan rekenschap te gebfaden menschenvleeSch voorgezet had. §even Zij zou dit van haar medebeschuldigde Rit UIT IERLAND. mann vernomen hebben. tme- Het Noorsche Lagting heeft gisteravond Bij een razzia, die de Vrijstaats het wetsontwerp tot afschaffing van het in- pen pas te Duolin gehouden hebben in net f ia hoofdkwartier van het publiciteitsdeparte- voerverbod van wijn met meer dan 14 pet. - 11 i^nnen alcoholgehalte aangenomen ment der rebellen, zijn een aantal mannen Daaf het 0delstJng reeds te voren het ont- en vrouwen gevangen en veel wapens en w edgekeurd) is het thans wet ge munitie in beslag genomen. worden. Onder de in hechtenis genomenen be vond zich een man, die op het oog een b.rnde staatscommissje in zweden -eft grijsaard met een langen baard was en ge- ecn voorstel ter bestrijding van de werklaos- !eid werd door een hondje, dat hij aan een heid ontworpen) hetwelk vermoedelijk Spoe- touw vasthield. Op het oogenblsk dat een digdoordenRijksdag zal worden aangenomen, speurder op hem af kwam, liet -hij ccmter nei Daardoor ZQU een kabinetscrisis worden afge- hondje en een stok, dien hij in zijn hand meiu, wgnd ^ngezien de regeering van de oplossing los en vloog den politie-beambte aan, om vau dJt vraagstuk een kabinetskwestie had hem te ontwapenen. Deze kreeg echter nuip „emaa].t en de zoogenaamde blinde werd overwel- j.i xt I., .rilo^npt Het Duitsche Januari- voorstel. De Amerikaansche journalist Von Wie- gand, die te Berlijn de Hearstbladen verte genwoordigt, meldt over het Duitsche scha- devergoedingsvoorstel, dat staatssecretaris Bergmann begin Januari naar Parijs had mee gekregen om het aan de Ententeconferen- tie voor te leggen Het strekte tot betaling hoofdredacteur van de Marienburgcr Zeitung A *11' 1 J -1. f /leid niA in />L /-v 4,4 n 8,11 T t t/-V/-V." digd. Nadat men zijn bril en zijn valschen baard verwijderd had, kreeg men een jonge man met een gladgeschoren gezicht te zien, in wiens kleeren allerlei republikeinsche gc- sichriften verborgen waren. De gewezen politieke vertegenwoordi ger in Zweden Kerz)enzef heeft in een gesprek met een medewerker van het Russisch Tele- graaf-Agentschap verklaard, dat de Deensch- Russische onderhandelingen indertijd werden afgebroken tengevolge van de intrigues der Tsaren-diplomaten en de persoonlijke in menging van de gewezen keizerin Maria Federowna bij het Deensche hof. tiet door Rusland toegepaste economische boycot van Denemarken heeft echter de Denen meer handelbaar gemaakt en het resultaat is, dat thans spoedig de onderteekening van een ver drag, gegrond op den reeds vroeger ont worpen grondslag, kan worden tegemoet ge zien. In Zweden leeft het boycot tengevolge van de niet-ratificatie van het Russisch-Zweed- sche verdrag eenzelfde uitwerking gehad. Kerzjenzef acht thans een nauwere samen werking tusschen Rusland en de Scandina vische landen mogelijk. In een voltallige zitting van den Mos- kouschen sowjet heeft Rykof eenige mede- deelingen gedaan omtrent den gezondheids toestand van Lenin. „De gezondheidstoestand van Wladimir lijitsj, verklaarde hij, is aan merkelijk slechter geworden. Een consult met buitenlandsche medische autoriteiten heeft evenwel uitgemaakt, dat er geen oogenblik- kelijk gevaar bestaat en dat herstel mogelijk is. Het is den patiënt verboden iemand te zien, behalve de leden van zijn gezin." De instorting van Lenin, verklaarde Rykof verder, is een groote slag voor de zaak der proletarische revolutie, maar in het sowjet-systeem en den arbeid der communis tische partij, welke onder zijn geniale leiding zijn uitgegroeid, bezit het Russische volk en de internationale arbeidersbeweging een or ganisme, dat een langen strijd kan voeren. De Westminster Gazette gelooft, dat een groote meerderheid van goede liberalen in Engeland nu langzamerhand genoeg hebben van de pogingen tot hereeniging van de twee liberale partijen. Men kan de zAak niet dwingen. Wat men niet over het hoofd mag zien, is dat er in de kiesdistricten zeer wei nig nationale liberalen (volgelingen van Lloyd George) zijn, die niet reeds een keus gedaan hebben tusschen het overloopen naar de Tories en het andermaal stemmen voor gezonden liberale beginselen. Het moge hard lijken, maar het is noodig te zeggen, dat het meerendeel van de nationale liberalen in het tegenwoordige parlement vermoedelijk niet meer als zoodanig gekozen zullen wor den. De staking van 17000 mijnwerkers in Glamorganshire is hiermee geëindigd dat alle nog niet tot de vakvereeniging behooren- de arbeiders zich aangesloten hebben bij den mijnwerkersbond in Zuid-Wales en gisteren het werk is hervat. Stanley Baldwin, de Kanselier van de Schatkist, heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat hij voornemens is op Maandag 16 April zijn begrooting in te dienen. Bij een proces dat te Londen gediend heeft en waarvan de bijzonderheden voor den lezer van geen belang zijn (het liep over de al of niet deugdelijkheid van smeerolie) bleek dat er te Londen een levendige handel in doode honden en katten gedreven wordt, waarvan er elke week tien ton tot kippenvoer, hondenkaak en dergelijk voedsel verwerkt worden. Het Amerikaansch consulaat te Smyrna is door brand vernield. Uit Warschau wordt gemeld, dat lord Cavan, chef van den Britschen generalen staf, in Mei te Warschau komt om het bezoek te beantwoorden, dat Sekorski, de vroegere chef van den Poolschen staf thans minister president, het orig jaar te Londen gebracht heeft. De voorjaars-jaarbeufs in Leipzig is blij- kens officieele gegevens door 166,000 handels lieden bezocht. Daaronder waren 32,500 uit het buitenland. zal afleggen. Aan de grens zal net oponthoué kort zijn,want de groote bagage worat bij aan komst, de kleine bagage onderweg nageziet OVERHEIDSPERSONEEL. Onder dit opschrift lezen we in „De Tijd" „Wat wij gisteren konden mededeelen ui< een te Utrecht gehouden vergadering van der Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus* schijnt alles behalve een incident op zich zelf Niet enkel te Utrecht wordt door R. K. Over heidspersoneel actie gevoerd voor het ver kiezen van personen uit deze groep, maar ooi te 's-Gravenhage en te Rotterdam tracht men het dien kant uit te sturen. De „Residentiebode" citeert een artikel uit het orgaan „St. Paulus", waarin men leest „Arbeiders, wordt lid van de Katholieki Kiesvereeniging, zorgt dat gij daar door uv. stemmenaantal zooveel mogelijk democratec naar den Raad brengt. Eerst dan kunt ge eer eind maken aan den aanval op uw levenspeil, op het brood van uw gezin. Laat 'u niet wijsmaken, dat broederlijk» liefde de eenige drijfveer is bij het bezetten van de zetels in openbare lichamen integen deel, groepsbelang is een zeer gewichtig! factor." En als een lokaas spiegelt 't den Roomscher arbeiders voor, dat, wanneer ze zijn advie; volgen, ze bevrijd blijven van beperking van werkloozenzorg, woningbouw en stadsver fraaiing, heffing pensioenpremie, verlenging arbeidsduur, aantasting rechtspositie, enz. enz Tegelijkertijd bevat „De Maasbode" een waarschuwing tegen een openlijk aangekon digd voornemen van katholiek gemeente- personeel, om in de Katholieke Kiesvereeni* ging zijn slag te slaan bij het stellen van can* didaten voor den gemeenteraad van Rotter dam. Beide katholieke bladen laten in het mid den, of hier gehandeld wordt al of niet tegen den wil der Nederlandsche bisschoppen. Maa» zij maken de kiezers erop attent, dat, wan neer zij niet oppassen, op die manier het ge meentepersoneel de lakens zal gaan uitdeeien. De actie van den heer Guit te Utrecht tegen het invoeren van de 48-urige werkweek bi; de gemeente, is blijkbaar een onderdeel van een algemeene beweging." van 30 milliard goudmark, te vinden uit drie internationale leeningen, welke een buiten- landsch bankconsortium zou overnemen on der waarborgen van de Duitsche nijverheid en de groote Duitsche banken. De eerste lee ning zou 20 milliard bedragen en onmidde llijk worden uitgeschreven, ten einde Frank rijk aan contanten te helpen, de tweede van Te Dresden hebben communisten voor i 't gebouw van den Landdag relletjes gemaakt. Men meldt uit Berlijn, dat Reiss, de Hun pogingen om het gebouw binnen te dringen zijn door de politie verijdeld. Mag men een bericht uit de Matin ge- looven, dan hebben eind Februari Fransche en Belgische spoorweg-autoriteiten in een bespreking aan het Fransche ministerie van openbare werken overwogen in het verkeer tusschen Brussel en Parijs een trein in te leggen, die den afstand tusschen de beide steden in drie uur vijf en-dertig minuten die zich wegens moord op zijn vrouw voor de gezworenen van Elbing te verantwoorden heeft, gisteren gedurende zes uur verhoord is. Hij verdedigde zich zeer handig en vertelde uitvoerig hoe zijn vrouw bij het openen van het venster door onbekenden is gedood. Hij zelf zou onmiddellijk een paar schoten op de moordenaars gelost hebben, zonder echter AMSTERDAM, 23 Maart. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche Bonte 2 2.25, id Blamve f 1.56—1.70. idem Ei* genheimers 1.10—1.50. idem Blauwe Ei genheimers 1.201.30, 1-riesche Borger 1.50, Anna Paulowna Zandaardappelei V 2.40, Hillegommer Zandaardappelen 2— 2.50 Haarlemmermeer Eigenheimers f 0.8a, idem De Wets 1—1.10 per H.L. ALKMAAR. 23 Maart. Kaas. Ter mark- waren 56 stapels, wegende 40415 Kg. Fa* briekskaas, kleine 66, commissie 65 boerenkaas kleine 65, commissie f l Handel goed. LEEUWARDEN, 23 Maart. Boter. Aan voer 19-3 en 96-6 v. Fabrieks- f 1.59—2.23 noteering v. commissie j 2.75 per Kg. Kaa» Sleutelkaas f 0.81-110, Nagelkaas O.o, -0.79, Goudsche f 0.57-1.21. Edammet o.681.34. Aanvoer 30.484 Kg. LEEUWARDEN. 23 Maart. Vee. Aan gevoerd 72 stieren 180480; possen; vette koeien 200450, per f 1.15; 1880 melk- en kalfkoe;en 17o—480:_/- velte kalveren 35-00; 296 pinken -o- 200; 885 nuchtere kalveren 8—1/; vette schapen f 03-60; 104 weide scha pen f 15—30; 452 veile varkens 80—18.», per K.G. f 086—0.94 85 magere varkens So— 80; 176 veile biggen 35—65; 117 kleine biggen 16—28: 36 paarden; 48 bokken. Melk- en kalfvee met meer vraag, maar handel kalm door ruimen aanvoer; vette koeien langzaam prijshoudend; stieren iels lager- vette kalveren en zware nuchtere duur der: varkens met vlotten handel, zouters 8488 c. Londensche 00—94 c.: wolree duur. Eieren. Aanvoer 25.000 stuks. Kippen- 5—71,4 ct. UTRECHT, 23 Maart. Kaas. Ter markt was slechts 1 wagen met 156 K.G. Rijks merk 62. 7WOLLE 23 Maart. Boter. Aange- voerd 70/8 v.. 30/16 v. en 240 stufkken, samen 1820 K.G. Prijs 1/8 v. 4043per K.G 2.30—2.50. Vee. Aanvoer 839 runderen, 163 graskahe ren. 290 nuchtere kalveren, 22 schapen, 9 Lammeren, 340 varkens en 718 higgen. Men besteedde voor vette koeien 80—liu ct.. dito kalveren 140-180 ct.. dito varkens 9294 ct. per K.G., schapen 2>—60. De handel in neurende en verschgekalfde koeien alsook in vaarzen was redelijk; In vette koeien, weidevee en kalveren minder; stieren prijshoudend. BROEK OP LANGEND1JK, 23 Maart. In de heden gehouden veilingen weH belaalo voor: Roode koot 1 Ie soort f 4—5 10. ideir. 2e soort 310—3.80; gele kool le soor f 2203 40. id 2e soort f 1302.10. Deen sche witte kool le soort 1 2.30-3£0; uIer drielingen 160: uien le soort f 1.90—2.10 losse wortelen 1—1.70. rCn7» Aanvoer 46.300 Ka. roode kool. 564L, Kg. witte kool: 96.800 Kg. gele kool; 58.' Kg. losse wortelen; 4475 Kg. uien. 60 x Om haar te gaan zoeken.... langs wel ken weg? Door de engte van den Zwarten Ga,p, van welken kant wij het pistoolschot gehoord hadden? Wie vuurde dat af, en op wien werd ge- echoten? Thans rees een nog ijzingwekkender too- neel voor mijn verhitte verbeelding op Ik zag de arme vervolgde, doodelijk onlstelde vrouw door de bergengten naar Engerdale vluchten cn den moordenaar achter haar ijlen Ik hoorde het pistoolschot en de echo's der bergen weerkaatsten het en hieven eene klacht aan over de vreeselijke daad; ik zag de vrouw voorover op het aangezicht vallen, en haar vervolger in het schemerdonker zijn slachtof fer naderen.... Dat was een vreeselijke, maar natuurlijke gevolgtrekking. Mijn eerste werk moest zijn de Zwarte Gap-engte te onderzoeken; met Gods goed heid zou ik misschien hel een of ander tee- ken vinden, dat mij verder op het spoor mijner arme zuster brengen zou. Dit besluit stond bij mij op den voorgrond en de uitslag er van zou mijn verdere ge dragslijn regelen. Hoe meer ik over alles nadacht, des te waarschijnlijker kwam het mij voor, dat Ellen op die wijze aan haar einde was ge komen. Wat toch was natuurlijker, dan dat Ellen toen zij zich in levensgevaar bevond, door de Zwarte Gap-engte had pogen te ontkomen; zij kende dien weg, en had daar menig eenzaam uur doorgebracht, om in stilte over haar wreed loL te peinzen of schetsen te maken van de woeste gezichtspunten die haar daar omringden. Ik bezat thuis in mijn teekentasch een schets, die zij in den Zwarten Gap ge maakt had, toen de nevelen, die zij vreesde, haar nog niet geheel hadden ingesloten. Toen ik huiswaarts keerde, stond het bij mij vast, dat Ellen over den Zwarten Gap naar Borrowdale had willen vluchten; óat zij den weg had gekozen die haar in de ar men van hair moeder zou voeren, waar zij troost en liefde verwachten mocht, en dat Vaug:ha,n haar vervolgd had. Ik hield mij overtuigd, dat er tusschen Vaughan en Wenford een wanhopig plan was gemaakt, dat misschien door Ellen's vlucht verijdeld was geworden; vandaar dat Vauirhan haar vervolgd had* Ik voelde mij diep ter neer gedrukt; mijn hart was bezwaard en beklemd, want ik werd allengs meer overiuigd, dat Ellen oj) jammerlijke wijze aan haar einde was gekomen. Ja, zij was vermoorl. Vaughan was, na volbrachte gruweldaad, in zijn eigen bootje, dat Ellen aan den overkant van hef meer had gelaten, huis waarts gekeerd, en den volgenden morgen in de herberg verschenen met zijn leugenach tige uitlegging der raadselen van dien nacht. Ik liep als een slaapwandelaar voort, zon der oj» iets te letten dat mij omringde, ik zag ter nauwernood den weg dien ik volg de en vond het veerhuis als het ware vanzelf. Wat kostte het mij moeite, mij met alle- dnagsche zaken bezig te houden!.... met Jabez over het schoone weer te praten, en met hem te betreuren, dat er zoo weinig toeristen Nettlewood de eer van een bezoek waardig keurden, kortom, mij te gedragen alsof geen hartverscheurend leed ecn scha duw op mijn levenspad wierp, en ik geen zuster verloren had- Ik maakte mij niettemin gereed om naar de kerk te Henlock te gaan, maar niet om er te biddenl dat was mij niet mo gelijk. Zelfs in Gods huis kon ik alleen aan Ellen denken, en zelfs daar was mijn ziel met wraak vervuld, Ik zou dien morgen reeds naar de Zwarte Gap-engte zijn gegaan, maar ik had mij ge lukkig bij tijds herinnerd dat Janet el- ken Zondag twee maal de kerk te Hen lock bezocht, en dat zij eens raadselachtig over Ellens vlucht lot mij gesproken had. Zij had ons nooit rechtuit gezegd wal zij na Ellens'* thuiskomst van hel feest bij mevrouw Ray gehoord of gezien had; ik wilde haar, ondervragen; zij was een eer lijke ziel, die men gerust in alles vertrou wen kon. Ik was overtuigd, dat al zoïTzij haar mees ter nooit verraden, ik even gerust kon zijn, dat zij ook geen misbruik van mijn vertrouwen tegenover Vaughan zou ma ken. Ik begaf mij vroegtijdig op weg naar Hen lock, maar ontmoette haar niet. Een open rijtuig waarin juffrouw Rav zal, reed mij voorbij; Herbert V'augliait reed te paard naast het rijtuig, cn hij zag er zoo gelukkig en tevreden uil, dat niemand aan hem kon zien, dat hij zijn vrouw verloren had en dat zijn naam geschandvlekt was. Juffrouw Ray zag mij niet, zij luisterde aandachtig naar de vleitaal van haar aan bidder en Vaughan groette mij slechts even met een bijna onmerkbare hoofd buiging. Mijn tegenwoordigheid in de kerk was dien morgen bijna spotternij; ik zat als versuft voor mij te staren, en was somtijds zoo ver strooid, dat ik bleef zitten, als iedereen op stond en dan eensklaps opsprong, zoo dat de aanwezigen om mij heen er vau onlsfeklen. Toen Janet een half uur te Iaat m de kerk kwam, was al mijn aandacht, zoolang de dienst duurde, uitsluitend aan haar ge wijd. Ik weet niet of zij dien dag eveneens ver strooid was, of dat het huar gewone hou ding in de kerk was. die ik vroeger niet bad oj>geinerkt; maar het is zeker, dat haar ge drag in de kerk niet eerbiedigr was dan het mijne. Zij zat in het middenschip en stak een hoofd boven de andere vrouwen uit tusschen wie zij plaats had genomen. Zij was altijd een opmerkelijke figuur, maar dien morgen schien al te veei van hare krachten ge vergd. Ik hield haar den geheelen morgen in het oog. Ik merkte dat zij onder het Sermoon Her- bert Vaughan meermalen aanzag; deze zat als een erkende verloofde uaas/ Letty Ray. Het hinderde mij dat zij daar zoo naast el kaar zaten. Welk een beteediging was hun verstand houding nu niet voor mij, en welk eet vlek op den reinen naam die hij belas terd had! Mijn verontwaardiging maakte echter wel dra plaats voor de hoofdgedaante, die allo andere verdrong, dat de oplossing van he geheim nog ver verwijderd was, en dat ik nog maar een enkele schrede tot de ontdekking boezemde zij mij buitengewone belang- h#(j gpdfla„ stelling in. kerk<i;en5t was |en einde en de geloo- Hct gelaat, waarop mijn aandacht gevestigd vigen stroomden eindelijk de kerk uit; drie bleef, was grof, beenig en zoo vol ernstige vi(,rden sjoeg den wcg naar Hendek in, en gedachten, die er zulk een sombere uit- de overigen keerden naar Nettlewood drukking aan gaven, dat hot bijna terugstoo- ferug, tend was. jk volgde de menigte nog altijd even Ook zij was verstrooid cn in haar blik lag droom€rig, zag het rijtuig van juffrouw Ra; onrust en smart. wegrijden, en Herbert Vaughan het paari Mij dacht dat zij er ouder en meer afgemat van zijn groom een nieuwen knecht uitzag, en dat haar haar grijzer was gewor- overnemen en achter het rijtuig rijden, den, en niet met zooveel zorg was opgeschikt Toen zocht ik naar Janet en zag haar ovei als vroeger. den Nettlewoodschen weg naar huis wande- Zij had mijn vrouw langen tijd opgepast, Jen, mcingen nacht bij haar gewaakt en mis- j JVordl vervolgd*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9