SBftMÜRSSS H. v. A. Maandag 26 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14396 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD UIT DEN OMTREK. Onze lijdzame Volks vertegenwoordiging. STADSNIEUWS. AGENDA 27 MAART Het conflict in de R.-K. Kiesvereeni- ging. Statuten. De Münchener Passiespelen. Asphalteering Wagenweg. Personalia. Een mooi succes. Botsing. Aanrijding. Aangehouden. Blauwe Week. Haarlemsche Orkest Vereeniglng. Onderwijs boekhouden. Keuring voor den dienstplicht. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Hinderwet. Mij. voor electrische Centraal- stations. Montessori-Vereeniging. leder die het goed geproefd heeft, eet Franken's Melkbrood. GEMEENTERAADSVERKIEZING. VOOR DE VERKIEZINGEN. Buick-film. BURGERLIJKE STAND, LANGS DEN WEG. Haarlem juicht. AMSTERDAMSCHE BEURS. 'J. J. WEBER ZOON Opticieus Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LAATSTE NIEUWS. Vertrek van de echtgenoote van dt^i ex-keizer. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970. HAARLEMSGHE COURANT Advertentién 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling op de le Pagina 75 ct., op andere redac- tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën l 4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De klacht over het verval van het parlemen tarisme is oud. Ook in ons land was er her haaldelijk gelegenheid te wijzen op de lang zame werkmethode der wetgevende machine, op de onvoldoende wijze, waarop het parle ment vaak tot uiting brengt, wat er op een bepaald oogenblik in het volk leeft; op een vervreemding, tusschen kiezers en gekoze nen; op de onvoldaanheid vooral, welke den lezer van de 2de Kamerverslagen telkens vervult, wanneer hij herhaaldelijk moet ont waren, hoe daar alle evenwicht tusschen vorm en inhoud zoek is. Wij werden hieraan weer eens herinnerd bij het lezen van de zeer scherpe critiek uitgeoefend door een bij uitnemendheid be voegde, n.m. Staatsraad prof. mr. Struycken, in een geschrift, getiteld: ,,De hoofdtrekken van Nederlands buitenlandsch beleid". De scherpzinnige schrijver, die mede ons land op dc internationale bijeenkomsten van den laat- sten tijd vertegenwoordigde, heeft hier zeker recht van spreken. En de critiek, welke hij levert op de uiterst geringe belangstelling van ons parlement in het buitenlandsche be leid der regeering is dan ook even raak als zij scherp is. „De Vergadering van den Volkenbond, schrijft prof. Struycken, nam in hare derde zitting in 1922 besluiten omtrent' een systeem Van vermindering der bewapening in ver band met algemeene en regionale garantie- tractaten, door de Leden van den Bond aan te gaan. Die besluiten raken het wezen zelf van de Nederlandsche buitenlandsche poli tiek. Dc minister verklaarde, dat hij zijn meenïng nog niet erover heeft gevestigd. In plaats nu dat de Kamer tracht door ge meenschappelijk beraad mede te werken aan de bepaling van de richting, welke in dit zoo gewichtig vraagstuk door de Regeering zal worden gevolgd, is er niet één Kamerlid, dat bij de openbare begrootingsdebatten ook maar een woord ervoor over heeft gehad. Maar waar ligt dan de schuld, indien ook dit nieuwe terrein, dat geheel voor de Sta- f en-Generaal open ligt en dat toch van zoo groot gewicht kan worden voor de internatio nale samenleving en de instandhouding van den wereldvrede, geheel aan de regeering, d.w.z. aan het departement van buitenland sche zaken, blijft voorbehouden? Onbegrijpelijk en troosteloos is dit gemis aan belangstelling voor ieder, die het wèl meent met onze democratie en haar zoo gaar ne ook den haar toekomenden invloed op het buitenlandsch beleid zou willen verzeke- xen. Men houdc op met klagen over noodelooze geheimzinnigheid van dc overzijde en stcke de hand in eigen boezem. De minister van buitenlandsche zaken heeft het recht op iedere klacht te antwoorden; toont eerst, dat gij in staat en bereid zijt, om wat ik 11 mededeel u eigen te maken en laat ons dan verder spreken over hetgeen gij meent, dat ik u onthoud; wie vertrouwelijkheid begeert, toone belangstelling. De Staten-Generaal moeten zich zelf op voeden tot meer kennis van de belangstel ling in alles wat het buitenlandsch beleid be treft; ontbreekt hun daarvoor de tijd of de fust, dan is eene democratiseering onmoge lijk. Als technisch middel om deze opvoeding te bevorderen, hebben wij indertijd de instelling van eene bijzondere commissie voor de bui tenlandsche zaken aanbevolen. De Tweede Kamer heeft dit advies gevolgd. Zij schijnt weinig baat erbij te hebben gevonden. Niets ten minste doet zien, dat de beraadslagingen over buitenlandsche zaken daardoor op booger peil zijn gebracht. De leden, die in de commissie zitting hebben, schijnen daarin geen reden te vinden om van grootere ken nis en belangstelling te doen blijken; de andere schijnen niets te vernemen van wat er in de commissie omgaat. De beide midde len, die wij reeds in 1918 hebben aanbevolen om dit laatste euvel te keeren, de ver plichting der commissie tot het uitbrengen van een jaarlijksch verslag, zooals ook elders geschiedt, en dc periodieke wisseling in de samenstelling der commissie liet men on gebruikt." Het meest treft in deze uiteenzetting het verwijt, dat ons parlement de democratie op offert aan zijn laksheid en onkunde, terwijl een bepaald deel der volksvertegenwoordi gers altijd den mond vol heeft over de ge heimzinnigheid van „Buitenlandsche Zaken", welke er de schuld van zou zijn, dat de democratie in het gedrang komt! Die schuld ligt dus voor het grootste deel bij de hecren zelf. Wanneer men klaagt over politieke ver wording en apathie, dan zouden de heeren in Den Haag goed doen te bedenken, dat zij hun eigen prestige niet beter kunnen ver- boogen, dan het peil hunner beraadslagingen en handelingen zelf eens een eind op te voe ren. Wanneer men weken noodig heeft om een „Schoenwetje" tot stand te brengen, dat binnen 24 uur kon afgehandeld worden, wanneer men den heer Braat leider laat, spelen over de zomertijdregeling, wanneer zelden of nooit eens een nieuw idee in de Kamers wordt gelanceerd, dat het volk wak ker schudt, de harten doet kloppen of de hersens aan 't denken brengt, dan wordt het moeilijk doof te blijven voor dc steeds wassende klachten - over ons tegenwoordig regeerregime. Sociëteit „St. Baoo" Rechtskundig bureau van half 9half 10 Spaarkas 8 uur Grafische Bond 8 uur Werk plaat sper sofrwl S uur. Ranzcgeboum, Jacobijinestraat 17 Red dingsbrigade S'A uur Tooneelclub 8 uur. Schouwburg, Jansweg Frys Selskip „Gys>- bert Japicx" half 8. ■De Nijverheid", Jansstraat 85 Voordracht Dr. Godvfroy 8A uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2. van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 vur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tol half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 nur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de bemiddelingspogingen inzaike het bekende conflict op den goeden weg zijn. Meer kan vootr heden daaromtrent nog niet medege deeld worden. De Staatscourant bevat de statuten van de afd. Haarlem en Omstreken van die Vereeni- ging tot bevordering der belangen van slecht- hoorenden, alhier. Op verzoek vermelden wij gaarne nog eens, dat de Münchemer Passiespelen te Haarlem zullen opgevoerd worden op 7, 8 en 9 April en te Beverwijk op 5 en 0 April. Aan de firma J. Zwart en Co. te Alkmaar is gegund het maken van een betononderbed voor dé asphalteering van dem Wagenweg voor 10.311,50. Door B. en W. is tol politieagent te dezer stede benoemd de heer I). Nagtegaal van hier. Wegens hoogen leeftijd (71 jaar) na een volbrachten diensttijd van ongeveer 33 jaar is de heer A. Balie, drukker bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, op pensioen gesteld. Naar aanleiding van het bovenstaande nam genoemde heer Zaterdagmorgen afscheid,van het personeel en van superieuren, die hem hun beste wenischen medegaven. Onze stadgenoot, de heer Frans van Leeu wen behaalde op de PaaschlentoionsteUing te Amsterdam den eersten prijs, een groot zilve ren medaille voor een vetle vaars, lieu mooi succes. Het dier is verkocht aan P. Slootweg, Laan van Nieuw Oost-Indië 41, Den 'Haag. Vrijdagmiddag haif 1 heeft op den Jans weg een botsing plaats gehad tusschen een melkwagentje en een andere kar, die bij het uitwijken voor den melkwagen tegen een boven de straat uitstekende tramrails aan kwam, waardoor hij tegen den melkwagen viel. 35 Liter melk en 10 eieren gingen ver loren. Gistermorgen' omstreeks half 11 heeft op den hoek Jansstraat-Nieuwe Gracht een bot sing plaats gehad tassoheni eén wagen der N. E. T. en een auto komende van de Nieuwe Gracht. De bestuurder van den, auto raam den bocht te groot en botste daardoor tegen de tram op. De bedde in zin lenden werden licht gewond en werden op de in de Nieuwe Gracht liggende woon schuit verbonden. De auto werd beschadigd. Door de Haarlemsche rechetrche is op verzoek der politie te Scheveningen, aange houden dte 29-jarige koetsier H. J. K-, ge woond hebbende te 's Graventoge, verdacht van straatroof. Men méldt ons: Het hier bedtaau|d« „Blauwfe-Weefc-Comi té" vergaderde Ier vaststelling van een plan van actie voor geheeldnithouWTng in de 10 da gen, liggende tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren. De buitengewoon diruik 'bezochte vergadering besloot namens de 23 aajnwezage organisaties om het plan in 1923 aan de groe pen en richtimgieni in de omthou dersbeweging over te dragen, terwijl ook de omliggende plaatsen zullen gevraagd worden actie le d oen voeren door de a ldaar besaaande geheel- onthoudersvereendgingen. Gaait het plan. in zijn geheeil door, dan zal in Haarlem door 35 organjisatties wotrdlen issjmengewerkt Staande de vergadering, diie geestdriftig was gestemd, werden reeds groepen en sub-comité's ge vormd. De j'jparverstlageni werden op deze ver gadering goedgekeurd. Men schrijft ons: Zeer tot zijn leedwezen moest de voorzitter gisterenmiddag aan het publiek mededeeien, dat mevrouw Hovójd Knauss-Adema nog niet in zooverre hersteld was, dot zij kon optre den. In haar plaats speelde professor Paul Brünuner twee soli voor violoncel nJ. de prélude en de Gavotte van Max Reger. Hij behaalde daarmede zoq'n succes dalt hem dit aanleiding gaf de Sarabande van Bach als foe- gift te spelen. Woensdag a.s. groot opera-concert met me vrouw Koolhoven EypeAshe als soliste. Bij beschikking van dén Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zijn o.m. benoemd in de commissie, in 1923 belast met het exanüneerea vag hen, die eene akte van bekwaamheid wenschop te verkrijgen lot het geven van middelbaar onderwijs in het boekhouden (akte KXIJ, en Q) of tot het geven van lager onderwijs, in de beginselen der handelskennis (akte U), de heeren Job. Bouman, directeur eener handelsschool te Zaandam, J. W. Lucas, accountant en G. Smits, leeraar aan een handelsschool en accountant, beiden alhier. De Burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de keuringsraad voor de ingeschre venen voor den dienstplicht 1923 en 1924, dezer gemeente zitting zal houden te Haarlem in het gebouw „De Doelen" aan de Gasthuis straat 110. 32. volgens onderstaande régieling: des voormiddags 9 uur: op Vrijdag 20 April 1923 voor degenen der lichting 1923, die tij delijk ongeschikt, zijn verklaard en voor ben, wier namen op het alphaibetische register der lichting 1924 voorkomen onder de volgnum mers 1 tot en met 18; op Zaterdag 21 April t923, voor hen, wier namen op het alphabe- tisch register der lichting 1923 voorkomen on der de volgnummers 19 tot en met 44; op Maandag 23. April de volgnummers .45 tot en met 69; op Dinsdag 24 April de volgnummers 70 tot en met 94; op Woensdag 25 April de volgnummers 115 tot en met 139; op Donder dag 26 April de volgnummers 160 tót en met 181; op Vrijdag 27 April de volgnummers 206 tot en met 229; op Zaterdag 28 April de volg nummers 245 toten met 269; op Maandag 30 April de volgnummers 290 tot én met 314; op Woensdag 2 Mei, de volgnummers. 335 tot en met 359; op Donderdag 3 Mei de volgnum mers 377-tot en met 400; op Vrijdag 4 Mei de volgnummers 421 tot en met 444; op Zaterdag 5 Mei de volgnummers 463 tot en miet 485; op Maandag 7 Mei de volgnummers 501 tot en met 525; op Dinsdag 8 Mei de volgnummers 544 tot én met 567: op Woensdag 9 Mei 1923 de volgnummers o85 tot en met 608; op Vrij dag 11 Mei de volgnummers 628 tot en met 650; op Zaterdag 12 Mei de volgnummers 671 tot en met 694; op Maandag 14 Mei.de volg nummers 711 tot en met 735; op Dinsdag 15 Mei voor afdoening van de zaken, welker be handeling niet is afgeloopen. Des namiddags 1,30 uur: op Dinsdag 24 April voor hen, wj'ernamen op het alphabetisdi register der lichting 1924 voorkomen onder de volgnummers 95 tol en met 114; op Woensdag 25 April 140159; op Donderdag 26 April 185-204; op Vrijdag 27 April 230244; op Zaterdag 28 April 270— 289; op Maandag 30 ApTil 315334; op Woensdag 2 Mei 360376; op Donderdag 3 Mei 401420; op Vrijdag 4 Mei 445462; op Zaterdag 5 Mei 486—500; op Maandag 7 Mei 526—543; op Dinsdag 8 Mei 568584 op Woensdag 9 Mei 1923 609627; op Vrijdag 11 Mei 1923 651—670; op Zaterdag 12 Mei 1923 695710; op Maandag 14 Mei 736740. Vrijdagavond vergaderde de Reddingsbriga de onder voorzitterschap van den heer A. .1. Meyerink. De vergadering was als altijd drnk bezocht. De voorzitter deelde mede. dat de cursussen van dr. R. C. Venenia en de zwem- oefeningen in Stoop's bad buitengewoon druk bezocht worden; daarna memoreerde hij een aantal gevallen van hulprérleeningien en red dingen, sedert de vorige algemeene vergade ring. De notulen, opgesteld door de secretaresse, mevr. N. J. Meyerink—Rijk, werden goedge- keurd-Tot afgevaardigden naar de jaarlijksche algemeene vergadering voor dien, Ned. Bopd tot het refJrten van Drenkelingen. Werden be noemd de heeren dr. M. Mauritz en G. J. P. Verschoor. De afgevaardigden zuilen op de Bondsver gadering, namen de Haarlemsche Brigade de volgende voorstellen toelichten: le. verplichte medische keuring voor oandidaten, die: dingen naar de Bondisdiploma's A, B en C en ten 2e. uitgebreide omschrijving san de medische ei- schen voor de genoemde diploma's. De Bonds vergadering zal in April in Amsterdam gehou den worden. De plannen tot het herdenken van het 10- jarig bestaan der Brigade worden nader be sproken. Op 25 Juni zal een tentoonstelling van het reddtngsjnateriaal geopend worden; de beer Mathot, Groote Houtstraat, heeft zeer welwillend, op verzoek, zijn étalages beschik baar gesteld. Óp den oprichtingsdag der Bri gade, 26 Juni, rillen de heeren de Boon, se cretaris der N. Z. Hollatndische Reddingsmaat schappij en Meyerink voordrachten houden over het red'dingswezen. Na afloop dier voor drachten gezellig samenzijn voor de leden- Zaterdag 30 Junli zullen wedstrijden, demon straties enz. (behoudens goedkeuring van au toriteiten) gehouden worden im het Z. B. Spaame Bezitters van motorbooten enz., roei en zeilvoreenigingen zullen uitgenoodigd wor den hun booten met bloemen te sieren en gezamenlijk op te varen naar het wedstrijd terrein. Medailles voor de schoonste versie ringen worden beschikbaar gesteld. Voor den Zaterdagmiddag is een. uitgebreid en aantrek kelijk programma vastgesteld; ook zullen mu ziekkorpsen zich doen hooren. Zondagmiddag 1 Juli hoopt de Brigade in Sloop's bad een receptie te houden, terwijl op dien middag aldaar verschillendie wedstrij den worden georganiseerd. Na afloop gemeen schappelijke maaltijd en 's avonds uitreiking der prijzen en gezellig samenzijn voor leden en genoodigden. Voorts weiden de plannen voor de zomer- campagne besproken» De secretaresse deelde mede, dat herziening der .seinposten heeft plaats gehad en dat dank zij de gewaardeerde medewerking van den beer Kramer, inspec teur van het Havenwezen,, een reddingsbaak is geplaatst aan het Veilingsgebouw op de Groentenmarkt aan den Koudenhorn. De heer De £eeuw vestigde de aandacht van ihet bestuur op de wemschelijkheid van hel aanbrengen, van een reddingsbaak aan de brug over de Zmoervaart. De secretaresse zal zich met den heer Kramer in verbinding stellen. Ter inzage is nedergelegd bet ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van J. Hout kamp en Zoon, om vergunning tot uitbrei ding van hunne wasscherij en drogerij met slrij'kinrichting, gevestigd in hel perceel aan het Zuider Buiten Spaame nos. 3638, door het daarin plaatsen ter vervanging van den afgekeurden stoomketel van een nieü- *wen stoomketel mei een. verwarmd opper vlak van 8,80 M2. en 8 K.G. druk per c.M.2 Tn de Zaterdag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der Mij. voor electrische Centraal stations le Haarlem werden de balans én de winst- en verliesrc- ekning over 1922 vastgesteld en goedge keurd. Na ruime afschrijving is het divi dend voor de gewone aandeelen op 80 en voor de oprichtersaandeelen op f 50 bepaald. De heer dr. H. F. R. Hubrecht werd als com missaris gekozen. Verschenen is het 4e jaarverslag van de afd. Haarlem en Omstreken van de Ned. Montessort-vereeniging. De Haarliemsche Montessori-school is voor uitgegaan. De verhouding van afdeeling tol school is nu zoo geregeld, dat de penning meester va 11 Sehoolvereen. benevens één lid van schoolbestuur, zitting hebben in het af- dpeHngsbestuur. Hel was mogelijk de school met een gift van 50 te verblijden en aan Montessori- opvoeding 100 bij te dragen, daartoe in staat gesteld door giften, terwijl de afdee- lingskas 50 afstond. De schuld van 1200 werd door giften gedelgd, zoodat de toe komst van „Montessori Opvoeding" weer verzekerd is en. nu om de drie weken zal verschijnen. rtel verslag merkt op. dat de financiën niet gunstig zijn. Aan contributies werd ont vangen 162.85. waarvan aan het H. B. f 49.62 moest worden afgedragen. De ge- heele inkomsten bedroegen met. saldo 1921 341.90. de uitgaven 333.79ka, zoodat het batig saldo slechts f 8.10.HI bedraagt. De candüdatenlijst voor den gemeenteraad van de Vrijz.-Dem. partij luidt; 1. Mr. M. S'lingenberg. 2. A. G. Boes. 3. Mej. G. Groustra. 4. W. A. Hontschikt. 5. Mr. M. A. van Erik. 6. H. W. Bitter. 7. J. H- Hulsman. 8. G. van den Haak. 9. H. C. Kloet. 10. H. Tjebbes. 11. J. Varenkamp. 12. H. G. Schomagel. De Ohrilsbelijik-HiStori'Sche. Kiesvetreeni- ging stelde de volgende camdidalen: J, Mieze- rus, Mevtrouw E. Roorda van EyzingaBak ker. Joh. Visser, H. J. Franken Jr., W. Roo- denburg, J. van Daale, W. Eggiinlk, J. G. Hoff mann, C. van Unrai'k en. C. van Dulleman. H.H.V. Men schrijft ons Zaterdag 24 Maart, gaf de Haarlemsche Handelsschool Vereeniging haar jaarlij ksche groote fuif. Des middags zou in den schouw burg Jansweg Oscar Wilde's blijspel „Eernst" opgevoerd worden. Ongeveer óm half drie 's namiddags, hield de voorzitter van de leerlingen-afdeeling, de heer J. Obdam, een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen, in het bijzonder den directeur den heer S. Elzinga en de eere-leden, de heeren R. Borggreve en B. ten Have, verder de besturen van de zuster verenigingen hartelijk welkom heette. Bo vendien werd een woord van dank gezegd, aan den heer Paul Huf, voor diens aange name medewerking als regisseur, en aan de leiders van het strijkje de heeren J. J. de la Court en C. F. van Swaaningen, die ge zorgd hadden voor een aardige muziek, die tusscehn de bedrijven door werd gespeeld. Het stuk werd over het algemeen goed Wij ontvingen een schitterende gift onder een prachtig motto: Alléén eenheid en samenwerking van alle standen is tot heil van Kerk en Maatschap pij. N. N-, 100.—. Een gift van honderd gulden voor onze Kiesvereeniging. Voor het bestuur en de propagandisten moet zulk een gift, in deze zware dagen en onder zulk een schitterend motto, dat een verkiezingsleus kan zijn, een steun en stut zijn! De Goede God zegene den edelen gever! Wie volgt 'hem ma? Palmstraat. J. C., 4 d„ d. v. P. J, C. van Kleeff, Kamperlaan. N, C. Kors, 28 j., Zuidpolderstraat. 26 Maart, L. J. Frijman, 77 j., Jansstraat. Gelijk wij reedis hebben medegedeeld, heet de regering der Vereenigde Stalen de goede ge dachte gehad om voor haar rekening de be langrijkste industriën van haar gebied op de film in beeld te brengen. Het spreekt vanzelf, dat de automobielen- en motoren f a bricage hierbij is inbegrepen, waarvoor de keuze was gevallen op de Buickfabrieken. Deze film werd Zaterdagmiddag te 6 uur in het Luxor-Theater vertoond. Een groot aantal personen was uitgenoodigd deze voorstelling bij te wonen, waarvan ruim gebruik was ge maakt, zoodat die zaal, op eenige voorste ban- keD na. bezet was. Hit ijnvil QDSll JVsXv.v. v. tt'-aiu« De film iis zeer belangwekkend en op zich zelf een meesterstuk van filmterihniek. Zij vertoont alle 'bijzonderheden van het groote bedrijf aan de overzijde van den Oceaan, waar een leger van 18000 personen noodig is om de wereldproductie van dit merk moge lijk te maken. Meer dan een uur duurt de vertooning hier van. De tekst is in de Engelsche taal gesteld, doch een explicateur las de vertaling er van voor. Men heeft van het geziene eenig dank beeld kunnen krijgen van de groote nauw gezetheid, waarmere in een solide fabriek te werk wordt gegaan. Zelfs het 'kleinste onder deel moet, alvorens bet wordt aangebracht, een soort van vuurproef doorstaan. De wijze waarop de gasvonming en de el kander snel opvolgende exploisies tot stand komen, werd door beweeglijke teekeningen reez bevattelijk voorgestelde D laatst beelden lieten de vele Buick-mo- dellen zien, benevens de groote voorraden, die de fabriek voor levering gereed houdt. Zij zijn respectabel. Tot sllot vermeldde het doek, dat agenten voor dit merk zijn: Gebr. Beekman te Bloe- mendaal en de Autogarage Van Lent te Heemstede. DE „EENMANSWAGEN". In het „Weekblad" van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst lezen we, gespeeld."_De rol van Le x Althoff als Jack dat op inititief van het bestuur van dien bleek voor hem niet te zwaar, terwijl Al- Bond op 21 Maart j.l. een vergadering is ge- gernon ook goed was, hoewel vele geestig- houden met vertegenwoordigers van het be heden door z'n vaak te vlug en daardoor on- dienend personeel der „Eenmanswagens duidelijk spreken voor het publiek verloren uit Amsterdam, Utrecht, Groningen, Arnhem cineen en Nijmegen. Dedominé, speelde heet goed. Zijn mi- Aan het verslag van die bijeenkomst ont- miek, vooral ook tijdens het spreken van de leenen wc, dat ten opzichte van de bediening anderen, was voortreffelijk. Lady Bracknell en de veiligheid van het publiek, de volgende en Freule Gwendolen brachten het er ook conclusies werden genomen, dat goed af. Het spel van Cecely Cardew was Bi) invoering van den eenmanswagen er uitstekend en Miss Prism was een „echte" rekening mede moet worden gehouden, dat de gouvernate. Geboren: 22 Maart, z. van M. Visser-Zipp. inrichting zoodanig worde, dat zo zooveel mogelijk automatisch wrkt, althans de be stuurder gemakkelijk zijn aandacht gevestigd kan houden op de betaling door de passagiers; de wagen automatisch moet kunnen stop' 23 Maart, z. van B. de Vries-Sikkema. pgn> wanneer de bestuurder plotseling door d. van C. Harmsen-Wiegel. z. van C. G. een optredende ongesteldheid wordt getroffen v. d. Steeg-Damen. 24 Maart, z. van W. J. j,et tarief plaatselijk zoo eenvoudig mogelijk v. d. Heijde-Kruijer. d. van A. M. Vogels- gegeid en daarbij zooveel mogelijk v, Velzen. d. van A. M. v. Straaten-Hen- wordt gestreefd naar een eenheidstarief driks. d. van J. M. v. Slooten-Beij. de bel- en fluitsignalen van den wagen en 25 Maart, d. van A. M. Luiten-Jansen. bijwagen zoodanig worden aangebracht, dat z. van E. W. Koen-Kok. z. van M. P. de bestuurder ze duidelijk kan onderscheiden Swart- Scholte. d. van A. de Wijman- van andere signalen, welke langs den weg Barneveld. d. van L. J. C. v. Buchem- worden gehoord, ter meerdere beveiliging Beijer. 26 Maart. d. van H. Jansen-Dams. Van het publiek en mindere inspanning van 23 Maart z. van C. D, Ketelaar-Kloos. den bestuurder. Overleden: 23 Maart, J. J. Schippers, 66 j„ Koninginneweg. 24 Maart, J. Smits-Boeré, DE RIJKSSTRAATWEG BIJ HALFWEG 77 j., Jan. Steenstraat. J. v. Aalst, 78 j. Jansstraat. 25 Maart, B. v. Amstel-Cassee, Thans is men begonnen de voortuinen der 81 j., Spaarne. M. J. de Nijs, 62 j., Kei- huizen onder Haarlem, voorzoover deze tui- zerstraat. W. C. Negrijn-Winkel, 32 j., nen binnen de verbreeding vallen, op te ruimen. Vóór sommige perceelen blijft zoo goed als geen voortuin meer over. Langs den weg HalfwegAmsterdam zijn de meeste groote boerderijen reeds gesl opt, zelfs al gedeeltelijk door nieuwe, meer ach terwaarts gelegen, vervangen. Ook het bekende café Coppé te Halfweg zal onder sloopershanden vallen. De brughoofden voor de nieuwe brug ten Waarom zou ik mijn klokken niet latei bengelen, om het historisch gebeuren dat half Haarlem in een delirium van vreugde bracht? Wat deert ons malaise, werkloosheid, be lastingen. ja zelfs conflict in de R. K. Kies vereeniging, nu H. F. C., the good old H. F. C., weer tot eerste klasser is gepro moveerd? Ja, dierbare lezeressen en lezers, die met minachting eiken Maandagavond onze twee, drie pagina's voetbalsport ter zijde legt, ge zult het moeten dulden dat vandaag op de eerste pagina van dit blad u weer van voet- balroem gesproken wordt. Er is geen feit dat meer het onderwerp aller Haaarlemsche gesprekken vormt, wat zeg ik, dat meer in geheel ons land bespro ken wordt, dan de glorieuze renfrée van H. F. C. in de Westelijke Eerste Klas van den Nederlandschen Voetbalbond. De helden zijn befuifd, besp<*echt, befan- faard, bekranst, ze zijn op de schouders ge dragen, juist als eens de meest roemruchte helden in de grijze oudheid: de burgervader van Heemstede woonde, den wedstrijd bij; Kaars Sypesteyn en Ben Verwey kwamen expresselijk uit Hamburg naar Haarlem over om de blauw-witfe kleuren te helpen ver dedigen. Men leze er onze voetbalkroniek eens op na. En gij nuchtere lezer, die nog twijfelt aan de goede reden, dat ook de „Damiaatjes" dit Haarlem sch gebeuren bejubelen, leest het onderstaande, dat wij knippen uit een voetbaloverzicht van een onzer grootste dag bladen en zeg mij of Haarlem, of de wereld niet gered is door het feit dat H. F. C. rich weer een plaats veroverde in de rijen der voethalroemruchtigen? Wij knippen: „Als H. F. C. wint (het was Zaterdagavond dat dit geschreven werd) dan is haar terug keer in de eerste klasse een feit geworden. Na haar degradatie drie jaar geleden, kwam zij hopeloos achteraan in de Overgangsklasse en verhuisde naar de tweede klasse. Niemand geloofde meer in een herstel, het salon-voetbal had afgedaan en H. F. C. was ten doode opgeschreven. R. A. P„ Volharding. Hercules, Ajax (-L.) waren haar voorafgegaan. Sparta en Quick vochten nog tegen hetzelfde noodlot, maar wie verder zakte dan de Overgang was voor goed verloren. De concurrentie was te zwaar voor clubs uit den gegoeden stand, heette het en men begon naar lapmiddelen uit te zien, omdat er geen andere weg scheen te zijn om dit ge vaar te bestrijden. Niemand vond het prettig dal clubs als de bovengenoemde verdwenen, maar gezonde middelen tot hulp werden verwaarloosd en nieuwe bepalingen van den X. V'. B. werk ten het pt-oces zelfs in de hand. Leiden deed de N. V. B. niet en de opvoe dende kracht van de meest populaire sport in Holland dreigt ten onder te gaan. Nu is het plotseling zoo goed als zeker dat H. F. C., na de tweede klasse ontkomen te zijn, ook de Overgangsklasse achter zich zal laten. Uit eigen kracht en met* eigen midde len beeft zij rich opgewerkt en alle voorspel lingen beschaamd. Zal zij bef voorbeeld ge ven van een gezond herstel der oude toe standen? Zal zij toonen, dat geen ongezonde middelen noodig zijn om gezonde toestanden te herstellen? Laten wij het hopen en levens, dat de N. V. B. eindelijk zal leiden en het voetbal handhaven niet alleen als lichamelijke, maar als cultureeie opvoeding. We hebben het zoo hard noodig!" Tot zoover deze voetbal-hoogleeraar. Is het niet treffend? En moeten dan ook onze „Damiaatjes" niet juichen? Wat breken we ons toch het hoofd over de beste middelen tot herstel van de ge schokte grondslagen onzer samenleving, als voetbal ons redding kan brengen? Intusschen: Oude en trouwe H. F. C., ook mijn gelukwenschen, hoor! Vliegmachine. Boven de stad zweeft in breede bogen een vliegmacWne, pl^eling dalendj Tn bijna zuiden van de bestaande trambrug, zijn reeds mSVn"hrS"vabn°°S%W «o.l<4 groepje jongens. Ze rooken „Player" en pra- een flink stuk der Haarlemmer Trekvaart ten over voetbal. Een kijkt omhoog, de ande- gedempt worden, ren doen hetzelfde. Maar onmiddellijk daarop avcdvpcm praten ze weer door over de sport, die hen UVr.KVLt.IN. meer schijnt te interesseeren dan de vlieg- EEN SCHIETPARTIJ, techniek. De aardigheid is er al af. 't Is al Dc 22-jairige W„ uit Haarlem, heeft ver weer heel gewoon geworden. In onze eeuw Leering met een dochter vain K., wonende van verrassingen, waarin de techniek triom- (,p Rolland. Den vader van het meisje is fen viert, wennen we zoo gemakkelijk, te ge- verkeering echter niet aangenaam, (lis- makkelijk aan al het wonderbare, dat we te ieraVonc] half 12 bracht W. zijn meisje thuis Zien krijgen. er» tloen haar vader naar buiten kwam, loste Hoe kort is het eigenlijk nog geleden, dat \y_ wn schot op hem. Gelukkeg werd K. de dienst der spoorwegen een nieuwe aera n.;pt geraakt. Onmiddellijk na het schot voor het verkeer inluidde? Nog nauwelijks v]lUrh'lite W. weg. Later is hij 1e Haatrlem aan een eeuw. De ouderen onder ons zullen u nog geilou(icn cn in arrest gesteld, weten te verhalen, hoe vooral de boerenbevol king gekant was tegen den sportrein, waar- De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 85, 6 Nauwelijks'honderd jaar later dreigt het Il"1"' 9' ^„,.1 ]7R T„m™he tijd geregelde Lichtdiensten zullen zijn ge- Ohewaarden, -- Komnkflijue 384, t.onsols opend. van het vee verschrikt op hol sloeg en die oorzaak zou worden, dat de perceelen, waar langs hij reed, in waarde zouden dalen Oliewaarden. 117'/,, Orion 30. De aandacht vermig een vliegmachine nog Tabakken. Deli Mij. 292 Be-soeka 42, Bot- maar even tc trekken. De aviateurs zwenkt terdoan Deli 1$A> Setrieimbah 338. en rijst en daalt, voert een glijvlucht uit. Het Rubbers. -—Amsterdam Bnbber 4n. I 1 behoort tot het dagelij ksche decor, wij hebben Batavia 79, Nederl. Rubber 68, Rott. lapa- er ons geheel mee vereenzèlvigd, wij spreken, raoeli 2514- TI m na even te hebben gekeken, verder over sport Schoepvaairtwaarden. Hol). Am. Lijn 105, of politiek of de ziekte van een schoonzuster Holl. Boot 21, Kon. Holl. Lloyd i h, ;'a'Pa"" of het oord, waar we onze aanstaande zomer- lijn 88, Paketvaart 104, Scheepvaart Urne 106, vacantie denken door te brengen. Marine 1114- Het zijn alleen buitengewone prikkels, die Amerikaansche waarden. Hide and Lea- nog op ons inwerken naar het „noch nie ther 72, Steel 111, mSetting 67JL Anaconda dagewesene", zullen de moede kinderen dezer 106. Gigar 93, Atchison Toprika 107 JL Volimg eeuw, met hunne blasé gezichten misschien Rails 24K. Denver l'A, Southern Pacific 97, nog niet eens met verwondering opzien. Union Pacific 148j4. Barometerstand: 774. ooruit. OPGAVE VANi Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, te De Bïldt. Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 26 Maart 1923. Hoogste Barometerstand 773.8 m.M. te Haparanda en Karlsfadlt. Laagiste Barometerstand 751.5 m.M. te Vest- mamoer. Verwachting vam den avond van 26 tort den. avond van 27 Maart; Meest zwakke oostelijke tot zuidelijken wind, half tot zwaarbewolkt, wellicht eenige regen, zelfde temperatuur. De echtgenoote van den ex-keizer zal heden, Maandagavond met haar drie kinde ren per D.-trein over Bentheim naar Silezië vertrekken, ten einde een zevental weken op haar slot Sabor bij haar twee oudste zoons door te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1