Brieven uit Frankrijk. BUITENLAND De vloek van het aeld Tweede Blad 26 Maart 1923 GEM. BUITENL. BERICHTEN. Mr. P. v. S. Een communistisch schrikbewind in Rotthausen. De resultaten der Roer bezetting. - Duitschland en de bezettingskosten. De Engelsche arbei derspartij tegen de uitbreiding van de luchtvloot De toestand van Lenin. Onder de Telegrammen: Een conflict in het Engelsche landbouwbedrijf. Stinnes naar Rome? De doop van den zoon van prinses Mary. FEUILLETON DUITSCHLAND EN DE BE ZETTINGSKOSTEN. ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. Frankrijk en de strijd in het Roergebied Het wordt hoe langer hoe duidelijker dat de Fransche Regeering er van heeft afgezien om de bezetting van het Roergebied als een financieel voordeelige expeditie voor te stel len. Sommigen mogen nog de illusie koesteren dat de schatkist wel zal varen bij dit bedroe vende avontuur, de feiten toonen ons aan, dat er van gewin geen sprake zal zijn en de harde maatregelen alleen tot doel hebben, den Duitschen wil aan banden te leggen. Het bedroevende van dezen strijd is, dat Duitschland er verzwakt uit te voorschijn zal treden, terwijl Frankrijk evenmin de zoo begeerde milliarden in de wacht zal sleepen. Steeds hooger worden de bezettingskosten, even onbevredigend blijven de baten. De mi nister van financiën heeft die kosten op 40 millioen per maand geraamd. Afgezien van de redelijke veronderstelling, dat deze raming verre blijft beneden de wer kelijkheid, waar de bezetting zich steeds uit breidt, meerdere troepen naar Duitschland worden gezonden,zij is gemaakt op een oogen- blik dat 100 mark 3% centimen waard was, terwijl thans 100 marken met 8 centimen wor den betaald. Bovendien is de invoering van een dienst plicht van 18 maanden, het uitvloeisel van die beretting en cu n normale tijdsomstandig heden nooit door den senaat zijn goedgekeurd. Deze maatregel door de Regeering afge dwongen, waar zij de vertrouwenskwestie heeft gesteld, zal Frankrijk 275 millioen extra kosten op de schouders leggen.Stonden hiertegenover grootere inkomsten, men zou niet zoo pessimistisch gezind behoeven te Zijn. Het tegendeel is echter het geval. Vóór de Roerbezetting ontving Frankrijk, zonder betaling ongeveer 30.000 ton kolen per dag, op dit oogenblik zijn die hoeveelheden van geringe beteekenis. Het blijft niet ver beneden de waarheid indien dit gemis op ruim 700 millioen per jaar wordt gesteld. De werkeloosheid, een factor waarmede zeer weinig rekening werd gehouden, neemt thans toe, talrijke fa brieken liggen stil bij gebrek aan kolen of werken met verliezen door een al te duren in koop in het buitenland. Dit verschijnsel van werkeloosheid is te treffender, waar zoovelen naar het Roerge bied zijn gezonden en dus hier het aantal werkkrachten is verminderd. Het zijn echter niet alleen deze materieele schaduwzijden, die de Regeering doen inzien, zich in een wes pennest te hebben gestoken. Het is vooral de houding van het buiten land ten opzichte van Frankrijk, die grooten zorg baart. De kooplieden uit verschillende landen, die in het Rijnland kochten of ver kochten, in het Roergebied hun handel dre ven,geven dagelijks blijk van hun ontevreden heid, en hun gevoelens spiegelen zich af in de klachten door tal van Regeeringen geuit. Zwitserland en ook Nederland hebben reeds protesten doen hooren, waar zij moelij kheden op het gebied der kolenlevering hebben on dervonden, Zweden en Denemarken zij al evenmin gunstig gestemd., hun handel onder vindt eveneens de keerzijde der Fransche onderdrukkingsmaatregelen. Hoe m.n in Engeland en Amerika over de bezet ing denkt, weet een ieder, die niet alleen afgaat op de eenzijdige berichten door de zoo goed als geheel aan banden gelegde Fransche pers verspreid. De Fransche Regeering weet dat alles, ziet niet zonder zorg het isolement zich sterker vol trekken, ziet vooral met vrees de toekomst t£ emoet. E toch.van wijken wil zij met weten. Zij heeft het eenigen tijd geleden aan Italië en Engeland nog eens duidelijk kenbaar ge- maakt, van inmenging en arbitrage door hun bemiddeling niet gediend te zijn. De Volkenbond, hoewel aangewezen zich in dit conflict te doen gelden, houdt zich niet alleen onbegrijpelijk onzijdig, maar heeft te verstaan gegeven, dat Frankrijk niet ge diend is van zijn tusschenkomst. In plaats van gehoor te geven aan al de stemmen die op gaan om Frankrijk tot inkeer te brengen een einde te doen maken aan den wanhopigen strijd tusschen twee volkeren, gaat de Regee ring voort, steeds krassere maatregelen te treffen. De haatgevoelens nemen grooteren omvang aan, de conflicten nemen met den dag toe en vol verschikking vraagt de we reld zich af, wat het einde zal zijn Bij sommigen heeft de verwachting be staan dat de laatst gehouden conferentie- te Brussel eenige oplossing zou brengen. Ook" deze illusie is in rook opgegaan. Zeker, het is voor de eerste maal dat daar gesproken is over een eventueele ontruiming van het Roer gebied en de voorwaarden, waarop deze kan plaats vinden. Het resultaat is echter weinig geschikt om er eenige verwachtingen op te bouwen. De militaire maatregelen hebben het grootste deel der besprekingen uitgemaakt en deze voorwaarden zijn slechts in zeer vage trekken onder de oogen gezien. Zij zijn trouwens dus danig dat zij den toestand op dit moment niet wijzigen en blijven eischen van Duitschland een voldoening, die dit rijk niet kan geven. Men vergeet hier al te zeer, dat dit het allesbe- heerschende punt is, of Duitschland betalen kan. Hiermede valt of staat de geheele Roerbezet ting, afgezien van het feit of zelfs bij beta lingsmogelijkheid, Frankrijk gerechtigd was, dergelijke verstrekkende maatregelen te treffen. Hard tegen hard gaat het onafgebroken, we ken lang in het Roergebied toe. Slachtoffers zijn gevallen aan beide zijde en wie weet hoevelen nog het leven zullen moeten geven voor hun vaderland. Armoede en ellende worden er geleden op groote schaal in het het zwaar beproefde Duitschland financieele lasten vergrooten de zorgen der Fransche burgers en geen van beiden weet hoe de eerste stap zal dienen gezet te worden om tot 'n oplossing te komen. Men moet al een vreemdeling zijn in het Fransche Jeruzalem om niet te begrijpen, dat ook hier verlangd wordt naar het einde. Niet een verandering in gevoelens jegens Duitschland drijft het Fransche volk in de richting, alleen de kwestie van zelfbehoud. Want meer en meer wint de overtuiging veld dat, hoe het verloop ook zal zijn, zoowel de onderdrukker als de onderdrukte een nadeelig saldo zal hebben te boeken. De alarmklok zal eens noodwendig luiden over beide landen, wel is waar op verschillende wijze en heviger in het eene dan in het an dere, maar ontkomen zullen noch Frank rijk noch Duitschland aan de noodlottige gevolgen van dezen strijd. De Regeering ziet dat eveneens in, zij mist alleen den moed, openlijk de waarheid te erkennen en de wer kelijke belangen van het land te dienen. Niemand zal ontkennen, dat hiertoe een groote zelfverloochening is vereischt. Het zou echter 'n wijs beleid zijn, de dwaling in te zien. Beter, dan mede te storten in de kuil voor een ander gegraven, is het een begane fout te herstellen. Zelfs indien een dergelijke beslissing het einde van de Regeeringsheerschappij beduidt. Indien Poincaré dit nog niet begrijpt, eens zal het hem toch onherroepelijk te verstaan wor den gegeven. Parijs, 21 Maart 1923. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een communistisch schrikbewind. De stad Rotthausen in het Roergebied met 35.000 inwoners, waar de politie door de Franschen ontbonden is, en slechts 3 rechercheurs zijn achtergebleven, bevindt zich sedert 4 dagen onder een schrikbewind der communisten, die onder leiding staan van den Rus Silverberg, Bij de schietpartij te Rotthausen zijn ongeveer 7 lieden min of meer ernstig ge kwetst. Het kapitaal van de mijn Dalhbusch is in Belgische handen. Naar de Koelnische Zeitung meldt, zijn er te Rotthausen al sinds verleden week Zaterdag nieuwe communistische honderd schappen gevormd. Deze trekken door de straten en ranselen andersdenkenden af. Ook houden zij executies op den openbaren weg. Dinsdag kwamen op de markt ongeveer 2000 jonge mannen bijeen, voor het meeren- deel geldeed in groene kielen, zooals de communisten vaak dragen. Zij zetten de febouwen van de mijn Dahlbusch af. 's fachts rukten uit alle hoeken van Gelsen- kirchen groote en kleine afdeelingen com munisten aan, die stelselmatig doordrongen tot schacht I. Zij drongen met geweld de woning van den directeur Kosten binnen en doorzochten tevens de dienstwoningen van (Naar eene Engeische vertelling.) 61 Ik volgde haar. Alhoewel ik flink kon gaan, kostte het mij toch veel moeite haar in te halen. Zij stapte ols een soldaat, en zwaaide bij eiken tred haar armen langs de zijden: ik zette het ein delijk op een loopen en gelukte er alzoo in, baar op zij te komen. Ik sprak haar aan: Goeden morgen, Janet. Zij schrikte eenigszins toen zij mij zag, en reide: Mijnheer Gear, gij doet mij verschrik- ken. Hadit gij mij dan vandaag niet te Hen- lock in de kerk verwacht? Ik dacht dat gij mogelijk naar Borrow- dale, bij het meisje, terug waart gekeerd. Zij Is te zenuwachtig en te zwak om daar alleen te blijven, zij zal ongerust over u zijn. Ik ben van zin de volgen-de week terug Ie keeren; het is toch eigenlijk maar een dag (Fandelen over de bergen. Ha!.... dat is ook waar. Wilt gij mij, eer ik vertrek, een vriend schapsdienst bewijzen, Janet? Ik ben van- het personeel, die echter leeg waren, daar het personeel van te voren gewaarschuwd was. De communisten zochten te vergeefs naar wapens. Intusschen had zich personeel op straat gewaagd, dat door de communis ten werd aangehouden, die. naar het wacht woord vroegen. Toen het personeel daarop niet antwoordde, schoten de communisten. De aanvoerder van de bende was een Rus, die op de mijn gewerkt had, doch eenige dagen te voren zijn dienst had opgezegd. Verder behoorden ook plaatselij ke leiders van de communisten tot de aanvoerders DE RESULTATEN DER ROER BEZETTING. Over het vervoer van brandstoffen uit het Roergebied door de Franschen zijn thans vrij nauwkeurige waarnemingen bekend. Volgens deze zijn tusschen 12 en 16 Maart per dag drie wagons over de Rijnbrug naar het Wes ten gezonden, van 17 tot 22 Maart is dit getal tot 20 daags gestegen, zoodat de hoeveelheid thans op ongeveer 200 ton per dag gesteld kan worden. Dit geringe resultaat is verklaar baar, als men nagaat op welke moeizame wijze het laden op de drie bezette opslagplaatsen geschiedt. Op de mijn Konkordia bij Ober- hausen laden de arbeiders de cokes met de hand in manden, die dan weer in de wagons werden uitgestort. Op de mijnen Blumenthal en Westerholt gebruikt men kruiwagens, die van een soort stelling in de wagons leegge stort worden. De arbeiders, die onder Fransch daag naar Henlock gekomen om u een ver zoek te doen. De vrouw zag mij doordringend aan. Ik zag dat haar gelaat nog stroever werd, en dat zij mij van verraad tegen haar meester verdachL Ik ben een vriendin van allen die Mary liefhebben, zeide zij; ik hoop dat altijd voor "u te zijn, en evenwel toch te blijven gelijk ik ben. Sedert mijn vrouw hersteld is, ben ik dubbel met het lot van mijn zuster Ellen be gaan; ik zal mij geen oogenblik meer gelukkig kunnen voelen, Janet, voordat liet geheim van haar verdwijning is opgelost. Wilt gij mij' daarin helpen? Hoe kan ik u helpen?hoe kan ik zulk een geheim oplossen? Herinnert gij den avond, toen wij m het veerhuis over mijn zuster spraken? O, Janet, gij hebt uw hart dien avond gedeej- lelijk voor mij opengelegd. Ik was toen verblindik was een zottin! antwoordde zij norsch. Gij zeidet mij, dat gij mijn zuster vóór haaT vlucht had lief gekregen; dat zij reden had gehad om te vluchten. Heb ik dat gezegd? antwoordde zij voorzichtig. Wilt gij mij nu zoggen, wat haar daartoe reden gaf?waarom zij zoo eensklaps en op zulk een geheimzinnige wijze vluchtte? Mijnheer Gear, gij weet niets en gij hecht te veel waarde aan den onzin, waar- toezxeht staan, werken hard en zelfs 's Zon dags door. Bij een bespreking met de vertegenwoor digers van de ambtenaren en het verder personeel van den rij ksspoorweg in de directie Essen heeft een Fransch majoor van de Fransch-Belgische sub-commissie voor de spoorwegen aldaar verklaard, dat de Fran schen geen aanraking hebben met de vak- vereenigingen van het spoorwegpersoneel. Hij verklaarde, dat een dergelijk contact ook voor het personeel van het hoogste be lang zou zijn, o.a. ten aanzien van de ont ruiming van woningen enz. De huidige toestand deugt voor geen van beide partijen. De vakvereenigingen moesten er ook onver wijld bij de rijksregeering op aandringen, dat zij onderhandelingen met de Fransche regeering zou aanknoopen. De Vossische Zeitung meldt, dat de door de Franschen gearresteerde prins Frederik Wilhelm van Lippe, hoewel hij zijn boete van 7 millioen, waartoe de Fransche militaire rechtbank hem veroordeeld had, betaald heeft, niet vrijgelaten is. Hij is daarentegen nogmaals voor de militaire rechtbank gedaagd, op de beschuldiging, dat hij bij zijn arrestatie door een militaire patrouille gevlucht is, en geweigerd heeft, zijn pas te toonen. Hij is daarvoor tot 8 maanden ge vangenisstraf en 500.000 mark boete ver oordeeld. Bij een van de laatste verordeningen van de hooge geallieerde commissie in het Rijn ut, LUIIUUIJJ4V - V^K UVU uaiiVUiViZM**» vm u.vu» land is beslag gelegd, in het bezette gebied, J3uitsehe Volkspartij te Hamburg heeft op alle goederen, die voor het herstel hadden gecker, de rijksminister van economische moeten worden geleverd, en waarvan dit zaben, gesproken over de regeeringspolitiek sinds 1 Tanuari niet meer heeft plaats gehad. cn over cien door! de Roerbezetting ontstanen Een Belgisch ambtenaar van het levenngs- p0litieken toestand. Hij zei, dat de regeering kantoor te Wiesbaden heeft gisteren te cun0 van het begin af aan zich als voornaam- Dusseldorf vdor het eerst, volgens die ver- <.t(> Hr.pl 1-ipH aesteld. een erondslae voor het Dusseldorf vdor het eerst, volgens die ver- ste docj had gesteld, een grondslag voor het ordening, 1300 ton gereedschap ter waarde herstel te leggen. Haar voorstellen voor het tMt* milli/Min ffifllr Itl tl£5»l3.2f genomen. Ua<<ctAl VioKKan *y« 11 \ro flr^urpIrllO'P CfltYlfTlPtl hp— van 5 millioen frank in beslag genomen Ook te Siëgburg heeft een dergelijke in beslagneming plaats gehad. Een Fransche post, die op wacht stond bij den sooorweg Vorhalle—-Wohlmarstem, is aangevallen door lieden, die zich aan den rand van een klein bosch hadden verstopt. Deze losten vijf schoten op de post, die terugschoot, waarbij één aanvaller werd gedood. De cokes-inzameling wordt onder gun stige omstandigheden voortgezet op alle opslagplaatsen. De Belgen hebben ook cokes in beslag genomen in de havens Duis burg en Ruluort. Naar de „Koelnische Volkszeitung" meldt heeft 8e bezettingsoverheid alhier het ver keer voor drie dagen gestremd, omdat aan plakbiljetten van de Rijnlandcommissie zou den zijn afgescheurd. 9 Nationaal socialisten, die 29 Decem ber een vergadering van de vredesvereem- ging in Munchen in de war hadden gestuurd, zijn tot 2 maanden gevangenisstraf en 15.000 mark boete veroordeeld. Albert, de minister van de rijksschatkist, heeft bij den rijksdag het derde deel inge diend van de memorie over de bezettings kosten in het Rijnland en kwam in zijn toe spraak daarbij tot de conclusie, dat het eens zoo bloeiende land, op grond van het verdrag uitdrukkelijk de ontwapening ten doel stel de en als eerste stap daartoe de °Jtt- wapening van Duitschland eischte, welke zelfs Verder is uitgevoerd dan het verdrag van Versailles eischte, uit zijn oeconomisch ver band is gerukt en tot een legerkamp van grootschen omvang is gemaakt. Als ooit het verwijt van militarisme gerechtvaardigd was, dan hier. Het militarism», van Frankrijk ken merkt zich vooral hierdo ir, dat het met op kosten van het Fransche volk wordt bedre ven, doch feitelijk onafhankelijk van de strek king van de noodige middelen door de Fran sche vólksvertegenwoordiging op kosten van een ander land, een overwonnen land, dat men zoodoende tegelijkertijd van de midde len voor zijn oeconomische en financieele verrichtingen berooft, welke het vredesver drag het oplegt. Het is in overeenstemming met dezen overspannen militaristischen dat men niettemin nog steeds van de veilig heid van Frankrijk spreekt. De minister gaf in zijn toespraak een over zicht van de menigvuldige eischen en den omvang van de verrichtingen, door het be zettingsleger geëischt. In plaats van de vroegere Duitsche vredesgarnizoenen van 70.000 man, waren er in September in het oude bezette gebied 145-000 gelegerd. De kosten van de bezetting hebben tot het laatst van 1922 in het oude bezette gebied ongeveer 4,5 miljard mark goud bedragen, ongere kend de kosten van het zoogenaamde sanctié- gebied en van de commissies van toezicht. Dit bedrag zou voldoende geweest zijn voor het herstel van Noord-Frankrijk. Kenmer kend voor de hoogte van dit bedrag het feit, dat de uitgaven van het Duitsche Rijk voor de heele militaire inrichting van de laatste 4 jaren voor den oorlog volgens de begrootingscijfers ongeveer 3,7 miljard g°uj hebben bedragen, dus ongeveer miljard minder dan de bezettingskosten, welker be drag, afgezien van het Amerikaansche aan deel, ook inderdaad betaald is. De minister betoogde ten slotte, dat, naar het buitenland tot dusver te weinig besett het buitenland tot dusver te weinig ben gewapende mannen zich aangemeld bij heeft, de bezetting op erhen- een 80-jarige weduwe en haar gehuwde doch- deze wordt uitgeoefend, een reeks van schen Aughafin bij Edgeworthstown in het dingen van het verdrag beteekenG we^ Longford el toelating geëischt. zoowel met het doel als met den ge®st £>e oude vfouw kwam beneden, doch wei den »tekst van het ve^r^..^an^f™*1 den gerde de deur te openen. De mannen schoten SSede1eU«Pv"n het vêrdraggvan Ver- door de deur en hebben beide vrouwen ge- sailles en de Rijnlandovereenkomst is het bood. duidelijk, dat de vroegere Duitsche garni zoenssterkte van Rijnland als maximum voor oogen gestaan heeft, een opvatting, welke de Fransche afgevaardigden voor het sluiten van het vredesverdrag uitdrukkelijk be vestigd hebben. DUITSCHLAND EN HET DWANGBE-' HEER VAN DE SPOORWEGEN IN HET BEZETTE GEBIED. Naar aanleiding van de instelling van het Fransch-Belgisch spoorwegverkeer heeft de rijksminister van verkeerswezen een bekend making gericht tot het personeel van de rijksspoorwegen in het bezette gebied, waarin hij er op wijst, dat de Fransch-Bel gische maatregel in strijd is met het volken recht en het verdrag van Versailles schendt. Alle opdrachten en verordeningen van het beheer zijn ongeldig. Het rijksspoorweg- personeel blijft alleen aan de Duitsche re geering en het rijksspoorwegbestuur onder geschikt. De minister gelast daarom alle ondergeschikten van den rijksspoorweg ge nerlei opdrachten van het beheer op te vol gen, zich van elke samenwerking ermee te onthouden en in geen geval gevolg te geven aan den oproep van het beheer om op zijn vroegeren post terug te keeren. De minister wijst er op, dat ae verordening van het Fransch-Belgisch beheer over het in dienst stellen van Duitsch spoorwegpersoneel aan toont, dat Frankrijk en België het spoorweg bedrijf zonder het Duitsche personeel niet op gang kunnen brengen. Alle groote vakvereenigingen van de amb tenaren en het verdere personeel en de per soneelsvertegenwoordiging hebben zich met het verbod van den minister vereenigd. EEN REDE VAN Dr. BECKER Op den parlementairen avond van de LLy ItggWl. herstel hebben zulke geweldige sommen be- loopen dat het niet zeker was of het Duitsche economische leven ze zou hebben kunnen dragen. De economische toestand in het be zette gebied was bevredigend en het niet- bezette gebied beschikte over meer kolen dah het noodig heeft. DE ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ1 EN DE LUCHTVLOOT. Onder de Engelsche arbeic'ersplartij be staat een sterke strooming om in geen geva gelden toe te staan voor een versterking van de Engelsche luchtvlooot, hoezeer daarop ook van verschilllende zijden wordt aan-, gedrongen. De leiders van de partij meemn, dat de Engelsche politiek en ook de wensch naar versterking van de luchtvloot te veel wordt geïnspireerd door de vrees voor het Fransche militarisme. Ook de houding van Engeland in de Roerkwestie en het vraagstuk van het Naburige Oosten wordt door die vrees voor Frankrijk beheerscht De Labour Partij meent te weten, dat Frankrijk zal vasthouden aan de geheime afspraken in het begin van den oorlog ge maakt, dat het de ijzer-districten van Lotha ringen en tevens het kolengebied van de Roer zou krijgen, zoodat het niet geneigd zal zijn de tijdelijke bezetting op te heffen, doch in weerwil van dit feit wenschen de Engel sche arbeiders toch niet mee te doen aan een nieuwen bewapeningswedloop. Zijjjzul- l»-i Frankrijk zijn e g:n gang laten gaan in de ve tuiging, dat dit militarisme en deze zac.it naar hegemonie toch tot geenerlei voor deel voor Frankrijk zullen leiden, vooral niet als het Engeland gelukt, zoowel met Rusland als met Duitschland tot goede rela ties te komen. Daardoor zou Europa van een gewapend kamp als thans kunnen wo de 1 herschapen in een vreedzame gemeenschap, die niet opjhoudt met militaristische voorbereidselen, en als dit voorbeeld gegeven is, zullen de Franschen zelf inzien dat de vreedzame landen er het best aan toe zijn DE RECHTEN DER DOMINIONS. Nadat het tractaat tusschen Canada en de Vereenigde Staten over de kwestie der visch- vangst op de Canadeesche kust de vraag aan de orde heeft gesteld of Canada zonder me dewerking van het moederland zulk een trac taat kan sluiten, wordt thans een verslag ge publiceerd van den bekenden Indischen lei der Sastri waarin deze aandringt op directe onderhandelingen tusschen Indië en de do minions over verschillende belangrijke on derwerpen. De rijksregeering zal nagaan of dit voorstel geoorloofd is, daar ook hier de regel dat het moederland of de rijksconfe rentie dergelijke aangelegenheden regelt, wordt overtreden. Geeft men Canada het recht eigenmachtig tractaten te sluiten dan heeft natuurlijk Indië hetzelfde recht, het geen echter volgens kenners der Engelsche constitutie thans ongeoorloofd is. Dit vraag stuk is voorts ook van groot belang voor Ier land dat, in het bezit van den dominion- status, eveneens tractaten met buitenland- sche mogendheden zou kunnen sluiten. IERLAND. Generaal Sweeney, de commandant van het graafschap Denegal, heeft bekend ge maakt, dat hij, als de brandstichtingen door de opstandelingen niet ophouden, het dood vonnis zal laten voltrekken aan zeven gevan genen, die in Drumhoe Castle opgesloten zitten. De achtste ter dood veroordeelde ge vangene aldaar heeft een belofte geteekend en is in vrijheid gesteld. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag beb- LENIN. Oost-Express berichtf De ingetreden verbetering in Lenin s ge- zondheidstoestand houdt aan. Lenin houdt l verblijf op een buitenhuis in het dorp Ar- Changelsk, bij Moskou, en is geheel van de buitenwereld afgesloten. Behalve de doktoren en zijn vrouw wordt niemand tot hem toege laten. In leidende communistische kringen wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een langdurig gedwongen terug trekken van Lenin uit het politieke leven, maar alleen aan het feit dat hij leeft wordt groote betee kenis toegekend, daar tal van botsingen tus schen verschillende fracties der communis tische partij en tusschen de partijleiders in de provincie onderling, dank zij de autoriteit van Lenin's naam, veel van hun scherpte ver liezen. Het gerucht gaat, dat Lenin, zoo spoedig zijn gezondheidstoestand hem zulks zal veroorloven, voor genezing naar het zuiden van Rusland of naar het buitenland zal gaan SOCIALISTTSCHE-BESPREKIN GEN. De besprekingen tusschen vertegenwoor digers van de Duitsche sociaal-democratische partij en de delegatie, door de te Parijs ge houden conferentie van socialisten uit de geallieerde landen naar Berlijn gezonden,zijn Zaterdag in het gebouw van den Rijksdag begonnen. O.a. waren aanwezig Tom Shaw (Engeland), Auriol en Greunbach (Frankrijk) en Huysmans (België). DREIGENDE UITSLUITING IN DE ENGELSCHE AARDEWERK INDUSTRIE. De bond van aardewerkfabrikanten in Engeland heeft Zaterdag met een termijn van 28 dagen alle arbeidscontracten opge zegd, omdat de werklieden weigeren ge noegen te nemen met een loonsverlaging van 10 percent. Bijna 60.000 werklieden zijn hierbij betrokken. Met de officieren en manschappen van vijf vlagschepen in parade langs de borst wering, terwijl de muziek van de Maryland The Star Spangled Banner speelde en haar kanonnen het nationaal saluut gaven van 21 schoten, ontving Donderdag, naar de corres pondent van de Times te New York aan zijn blad meldt, het slagschip Jowa haar ge nadesteek bij de manoeuvres van de Stille Oceaanvloot en werd het door de kanonnen van de Missisippi naar den kelder gezonden. In 75 vadem water, haar zijden doorboord met kogelgaten, de opbouw geheel wegge schoten, rust het schip, dat 25 jaar geleden in den slag van Santiago de oogappel was van de Amerikaansche vloot „bestevaer Bob" Evans' schip. Toen de Spaansche schepen de haven van Santiago uitvoeren viel de Jowa er achtereenvolgens vijf aan en maakte hen weerloos. De Miss.ssipi viel de Jowa het eerst aan met dun gemantelde granaten op een afstand van negen mijl en maakte vele treffers. Daarna schoot de Mississippi negen salvo's af met de gewone dienstmunitie en met doorborende granaten. Zes projectielen troffen de Jowa, die reeds slagzijde had. Het schip sloeg om en zonk. De 48-jarige Leonard R. Street Jr. eige naar van groote manufacturen-zaken in verschillende plaatsen des lands, welke on dernemingen in financieele moeilijkheden verkeeren was per spoor op weg naar Chi cago om te trachten 1.000.000 te leenen om op de been te blijven. De moeilijkheden hebben dezen zakenleider te zwaar aange pakt. Hij bleef in den trein dood. Er zijn zeer aanzienlijke tekorten. Onlangs is het te Koblentz gevestigde drukkerijtje van den separatist dr. Dorten door een volksmenigte vernield. Naar men uit Essen meldt hebben de Fransche autori teiten nu den burgemeester van_ Koblentz bevolen uit de grootste drukkerij in de stad, waar de Koblentzer Ztg. gedrukt wordt, een rotatiepers en twee zetmachines in beslag te nemen en naar de drukkerij van Dorten te zenden. De Franschen beweren, dat een deel van het vernielde hun toebehoorde. Het gemeentebestuur van Koblentz heeft geweigerd aan den eisch te voldoen, daar het niet bevoegd is particulier eigendom aan te tasten. Te Letmathe bij Hagen is de groote papierfabriek van de firma Poensgen en Heyer geheel uitgebrand. De brandweren uit Lethmathe en nabijliggende plaatsen moesten er zich toe bepalen het vuur zooveel mogelijk te beperken. Het is hun gelukt enke le nieuwe in aanbouw zijnde gebouwen te be houden. De aangerichte schade is nog met te overzien, maar moet zéér groot zijn. Zaterdag is. voor den eersten senaat van het staatsgerechtshof te Leipzig de hoofdredacteur van de Mittel-deutsche Pres- se Hottenrot veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenis wegens beleedLging van president Ebert en van de gewezen ministers Rathenau en Scheidemann. De Belgische nationalistische socia listen hebben een wetsontwerp ingediend, waarbij de aankoop of het bezit van onroe rende goederen in België door vreemdelingen aan zekere formaliteiten wordt onderworpen. Zij beweren dat de depreciatie van de frank het tal van buiten anders mogelijk heeft ge maakt, dure huizen te koopen, hetgeen een gevaar is voor de landsverdediging. Donderdagavond, zoo meldt Het Laat ste Nieuws had een bloedig ongeluk plaats te Nethen bij Leuven. Kinderen speelden aan de St. Jansbrag, in de rivier, toen ze daar handgranaten ont dekten die er,-door de Duitschers, tijdens hun aftocht in 1918 verborgen werden. De knapen wisten er al dadelijk|partij uit te trekken en spoedig was het een „kleine oorlog" van belang. Plots hoorde men een ontploffing. Twee der kinderen werden er het slacht offer van. De 10-jarige Raymond Fraipont en de 14-jarige Jozef Poels lagen hevig bloe dend ten gronde. De kleine Fraipont was op slag dood door stukken staal die hem het hoofd door en door verwond hadden en ook in den buik dron gen. Zijn speelmakker kreeg verschillende scherven in de borst, doch zal er misschien nog het leven afbrengen. Mussolini heeft verklaard in den mi nisterraad, dat er ten gevolge van de herzie ning der begrootingen van de ministeries van financiën, binnenlandsche zaken en poste rijen tot dusver een bezuiniging is verkregen van 512 millioen. Graaf Bethlen heeft een bespreking ge houden met de vertegenwoordigers van de oppositiepartijen in Hongarije waarin hij o. a. verklaarde dat de regeering iedere poging tot verstoring van rust en orde zoo energiek mogelijk zou onderdrukken. Hij dreigde voorts met invoering van den staat van beleg als men weder politieke betoogin gen en relletjes organiseert. Deze verklaring heeft grooten indruk gemaakt zoowel bij de oppositiegals bij de regeeringspartijen met uitzondering van de extremisten rechts. Van den vertegenwoordiger der hulp actie in het Naburige Oosten is een mededee- ling ontvangen uit Mersina, dat alle Christen vluchtelingen die binnen 4 dagen de stad niet verlaten hebben, naar het binnenland zullen worden getransporteerd. Het getal dier pe- sonen bedraagt ongeveer 4500. Het telegram dringt er verder op aan dat de geallieerden hun best moeten doen deze wegzending naar het binnenland te verhinderen daar zeker de helft de plaats van bestemming die zal bereiken. Er bevinden zich schepen genoeg in de haven om de vluchtelingen in veiligheid te brengen als men slechts weet waarheen. HET CONFLICT IN DE MEUBEL- INDUSTRIE. Van werknemerszijde in het Meubelma kers- en Behangersbedrijf verneemt het Corr. Bur. in verband met de staking, dat Vrijdagochtend half 11 de afdeeling Den Haag van den Alg. Ned. Bond van Meubelmakers en behangers een stakersyergadering in het gebouw der Vereeniging in ae Willemstraat aldaar, heeft gehouden, waar door den bonds- voorzitter, den heer C. Woudenberg verslag werd gedaan van de resultaten der conferen- tie met de werkgevers, die Dinsdag 20 Maart is gehouden. De houding van het bondsbestuur op deze conferentie ingenomen, vond ten volle in stemming in de vergadering. Met algemeene stemmen werd het beleid van het bondsbe stuur goedgekeurd en vertrouwen uitgespro ken in de leiding voor de verdere onderhan delingen met de werkgevers. Er heerschte in de vergadering een ernstige en zelfbewuste stemming. Van de bestuurs tafel werd nog medegedeeld dat op Maandag 19 Maart, de tweede week van de staking, er bij 29 werkgevers werd en nog wordt ge staakt. Thans zijn in totaal 636 gezellen in staking, waarvan 398 leden van den Alg. Bond, 109 van den R. K. bond, 71 van den Chr. Bond, 5 van de Federatie en 48 ongeor ganiseerden. Werkwilligen zijn er zoo goed als niet. WERKTIJDEN IN SLAGERIJEN. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft a. aan hoofden of besturen van slagerijen in alle gemeenten des rijks vergund dat, in afwijking van de artikelen 23 en 34 der Arbeidswet 1919, op de genoemde data resp. door mannen en door jeugdige personen van 16 en 17 jaren en vrouwen arbeid wordt verrichtB op Maandag 26 Maart 8Y2 uur en 8% uur, tusschen 7 uur des v.m. en 8 uur des n.m. op Dinsdag 27 Maart 8 Yt uur cn 8 2 uur, tusschen 7 uur des v.m. en 7 uur des n.m. op Woensdag 28 Maart 8 uur en 8 Yt uur, tusschen 7 uur des v.m. en 7 uur des n.m. op Donderdag 29 Maart 8y2 uur en 8(4 uu, tusschen 7 uur des v.m. en 7 uur des n.m., op Vrijdag 30 Maart 10 uur en 10 uur, us- schen 7 uur des v.m. en 9 uur des n.m. Op Zaterdag 31 Maart 11 uur en 10 uur, tusschen 7 uur des v.m. en 9 uur des n.m. op Dinsdag 3 April 11 uur en 10 our, tus schen 7 uur des v.m. en 8 uur des n.m. op Woensdag 4 April 9 uur en 9 uur, tus schen 7 uur des v.m. en 7 uur des n.m. op Donderdag 5 April 9 uur en 9 uur, tus schen 7 uur des v.m. en 7 uur des n.m. op Vrijdag 6 April 9 uur en 9 uur, tusschen uur des v.m. en 9 uur des n.m. op Zaterdag 7 April 11 uur en 10 uur, tusschen 7 uur des v.m. en 9 uur des n.m. een en ander onder voorwaarde, dat le. in de onderneming» waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Maandag 2 April 1923 2e.'indien van de vergunning gebruik wordt gemaakt, uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze van de regeling van arbeids- en rusttijden blijkt b. hoofden of bestuurders van de onder a bedoelde ondernemingen worden er aan her innerd, dat het hierboven bepaalde geen be voegdheid geeft om, behoudens bijzondere vergunning, af tejwijken van het bepaalde bij artikel 31 der Arbeidswet 1919 (dat opdagen waarop meer dan 5J4 uur gearbeid wordt, na ten hoogste 4V2 uur arbeid een onafge broken rusttijd vaneen minste y2 uur wordt genoten). DR. P. VAN ANROOY. Men meldt uit New York aan de N. R. Crt. Onder Mengelberg's leiding is hier de Piet Hein Rhapsodie van dr. P. van Anrooy met buitengewonen bijval ten gehoore gebracht. Het stuk wordt door de critici vrijwel alge meen zeer geprezen. mede mijn hoofd toen vervuld was. Ik weet niet wat er in dien donkeren nacht gebeurd is; ik kon het niet gissen, mijnheer. Hoe ik mijn best ook deed om het meisje lief te hebben. - zij wilde niets van mij weten en vertrouwde mij niet. Zij ging in stilte heen zonder mij iets te zeggen. Hoe, Janet, is zij heengegaan? Janet veranderde van. kleur; haar oogen puilden uit. Zij zag mij aan met een blik vol afgrijzen. Zij hernam: Man, denkt gij dat haar echtgenoot haar vermoord heeft; durft gij hem van zulke gruweldaad verdenken? vroeg zij met heesch gefluister.' Ik wantrouw hem en vrees voor ejx levend wezen dat hem in den weg staat. Gij zijl al heel hardvochtig in uw oor deel, mijnheerj zeide Janet, die zich weer dom hield. Na al wat gij mij gezegd hebt, gmg zij voort, zou ik u mijn vertrouwen met wil len schenken, al kon ik u iets mededeelen. Mijnheer, ik dien hem en ik heb hem hef, riep zij met echte waardigheid ui», zoudt gij mij lot zijn spion willen maken? Ik smeek u, Janet, terwille van uw ge hechtheid aan mijn vrouw, van haar liefde voor u en voor Ellen, mij te zeggen op welke wijze mijn zuster het huis van haar echtge noot ontvlood? Dat kan ik niet zeggen. Janet! riep ik uit. Ik weet alleen dat zij gevlucht is. Ik kan u bezweren, als dat u gelukkiger kan maken, dat zij het huis ontvlucht is. Janet; ik geloof u. Gij zijt altijd een op rechte vriendin voor mij geweest; gij hebt het leven van mijn vrouw gered: ik durf u gerust vertrouwen. I Mag ik u een vraag doen? zeide zij nieuwsgierig. Ja. Wat zijt gij van zin, dat uw blik zoo woest slaat, en dat gij juist nu weer aan de arme mevrouw Vaughan denkt? Hij is van zin te hertrouwen, om haar die zijn naam draagt te verstooten, en haar een schande aan te doen, die ik gevoel, dat zij niet verdient. Gij kunt er niet over oordeelen, alles 1 is zoo duister. Ik moet haar verdedigen, Janet!.... ik moet Ellen opsporen.' Welnu..,, gij zijt haar broedergij hebt haar lief, en hebt het recht haar te ver dedigen. Maar ik vrees, dat gij uw tijd zult verspillen. Ik zie geen goed, maar veel kwaad in uw voornemen. Janet, gij wit mij dus niet helpen? vroeg ik verwijtend. Ik zeg u dat ik het niet kan. En ik zeg u, vervolgde zij, terwijl zij mij uittartend aan zag, dat ik er mijn kleinen vinger niet voor zou verroeren, als ik er de macht toe had. Ha, ik heb dien jongen al te hartelijk lief ge had, om hem mi te verstooten. Ook niet als God het u beveelt? Gij behoeft mij niet te zeggen dat ik alle hoop in hem moet opgeven; ik geloof nog in hem. ik geef hel nog niet op, en ver trouw op de toekomst. Zij hief de hand omhoog waarin zij haar gebedenboek hield, en zag mij daarna weer aan met norschen, kouden blik. Gij zult mij tocfh niet meer kwellen, smeekte zij; ik ben steeds uw vriendin, ter- wille van Maryen ik wensch u, even als vioeger, van harte alle mogelijke geluk met uw vrouw. Ik dank u, Janet Als gij de volgende week naar Borrow- dale terugkeert, zal ik u misschien niet weer zienmogelijk zal ik u nooit weerzien. Groet Mary hartelijk voor mij. Plaa« haar niet met herinneringen aan een treurig ver leden. God zegene u beidenl Zij vervolgde haar weg met versnelden tred! als verlangde zij alzoo het gesprek af te breken. Ik poogde niet haar in te halen, wel be grijpende hoe nutteloos aJle verdere aandrin gen zou zijn om meer van Ellen te vernemen, zelfs in geval Janet meer van haar wist. Ik zag die vrouw na. Zij vervolgde ernstig haar weg, zwijgend en trouw. Ik wist nu dat Ellen op 21 Juli het kasteel van Nettlewood verlaten had: nu moest ik onderzoeken welken weg zij was ingeslagen. III. Dat was nog niet alles wat ex dSen Zondag gebeurde. Terwijl ik aan mijn vroegtijdig middagmaal in het sa.lon van het veerhuis zat, bracht men mij de boodschap, dat juffrouw Ray mij m den namiddag verlangde te spreken. Het was omtrent vier uur toen ik mij vol gens het verlangen der eigenares aan huis van juffrouw Ray aanmeldde. De knecht liet mij in de prachtige zaal. waar mevrouw Ray weinige weken geleden haar gasten had ontvangen, en waar nu de dochter op mij wachtte. Toen ik langs de eene deur binnenkwam, bemerkte ik, dait de gouvernante, onder wier opzicht Letty haar lang verwaarloosde op voeding nog altijd voltooide, zich door de andere deur verwijderde. Goeden dag, mijnheer Gear, zeide zij, even opstaande, gij zult vinden, dat ik een zonderlingen dag heb gekozen om zaken te behandelen. De vraag is of het dringende zaken *JJn, juffrouw Ray. Ze zijn alleen in zooverre dringend als ze mij zeiven aangaan, hernam zij. Neem plaats, als ik u verzoeken mag, en schenk mij voor eenige oogenblikken uw aandacht. Gaarne. Ik plaatste mij op korten afstand vna. het schoone meisje, dat in netheid en beval ligheid gewonnen had naar mate zij in be schaving had toegenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5