g M Dinsdag 27 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14397 BIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD BERICHT. A Het ijzer smeden Ingezonden stukken en plaatselijke politiek. AGENDA 28 MAART Onze Bloembollen velden. De wonderbare vaart van St. Ursula. Leeraren in de Gymnastiek. Avondschool voor Handelsonderwijs. Zeeuwsche Vereeniging. Statuten. De actie voor het behoud van den Zomertijd. Personalia. Haarlemsche Huishoud- Industrieschool. en DAMMEN. Kampioenschap District Haarlem en omstreken van den Nederi. R.-K. Dambond. Hooge Raad. Ned. R.-K. Graf. Bond. Ned. R.-K. Bond van Technici afd. Haarlem en Omstreken. Ongelukje. Jubileum. BURGERLIJKE STAND. BEGRAFENIS KAPELAAN CHR. HENNING. LANGS DEN WEG. GIFTEN. Geertruida Carelsen. Goedkoope melk. Het conflict in de R. K- Kies- vereeniging '-rcfraqt Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LAATSTE NIEUWS. De Rott. Handels- en Landbouwbank. Een Conferentie te Milaan. Stinnes in Italië. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij yooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wij ontvingen nog een groot aantal inge- »onden stukken uit Hillegom, Noordwijk, Noordwijkerhout, Heemstede, enz., en ook üit Haarlem zelf, waarin de schrijvers trach ten om, vóór het sluiten van de stembus voor de groslijst, eenige candidaten zwart te ma ken, vóór of tegen het politiek advies te pleiten enz. Wij hebben gemeend al deze stukken op een enkele uitzondering na [wanneer het n.m. een zakelijke verklaring van een der candidaten betrof) nu verder te moeten weigeren, omdat onze courant niet kan meewerken aan het beïnvloeden van een verkiezingsstrijd ten gunste van ééne partij op een oogen'blik dat de andere niet meer in staat is te antwoorden. REDACTIE N. HAARL. CRT- De vorige week Dinsdag wierp bij de be handeling der begrooting van de Posterijen cn Telegrafie de heer Beumer plotseling een motie in de beraadslagingen om de Kamer te doen besluiten bij vermindering van perso neel aan den betrokken diensttak, eerst de 'gehuwde ambtenares in aanmerking te doen komeni Een groot deel, ook de rechterzijde, achtte de motie het vragen van een inciden- teele beslissing over een principieel© zaak; meende, dat zulke beslissingen voor heel het ambtenaarscorps bij een andere gelegenheid genomen moesten worden en verwierp het jvoorsteL De Standaard beeft zich hierover gewel dig boos getoond en alle dagen van de af- geloopen week aan dit échec van den heer Beumer beschouwingen gewijd. Speciaal moesten de christelijk-historischen het ont gelden, van wie het anti-revolutionaire or gaan zeker steun had verwacht en van wie het nu insinueerde: „Inzonderheid 'bij de Christelijk Histori- schen, die zich door den druk van zachte vrouwenhand op den verkeerden weg lieten leiden, mocht worden overdacht, dat wij er niet komen door af en toe in het algemeen te getuigen van een warm gevoel voor de dingen, die ons alleen zeer aan het hart gaan; terwijl men dan voorts met de Linkerzijde mede stemt; maar dat het er vooral om te doen moet zijn, de consequenties van het beleden beginsel voor het practisehe leven aan te durven." Het hoofdorgaan van de Chr. Hist. Unie heeft zich niet onbetuigd gelaten en in eeni ge artikelen de kwestie van „de huwende ambtepares" behandeld. Daaruit blijkt, dat de christelijk-historischen bij de verwerping der motie-Beumer inderdaad alleen tegen de manier van behandeling waren en niet tegen de zaak zelf. De „Nederlander" ziet het kwaad, het maatschappelijke, zoowel als het individueele gevaar, zeer juist in, waar het blad schrijft: v „Er is een kwaad, dat onder ons volk in de laatste twintig misschien eerst in de laatste tien jaren, met groote snelheid in omvang toeneemt: het rekenen op het salaris van de vrouw, bij het sluiten van het huwe lijk. „Het jonge paar, veelal beiden ambtenaar, trouwt; men richt het leven, overeenkom stig het dubbel salaris, vrij royaal in; men eet en leeft voor een deel buiten de ech telijke woning; de gezinszorgen drukken de huisvrouw niet; kinderenzorg wordt zoo veel mogelijk, zoo niet geheel, gemeden; mijnheer en mevrouw hebben een vrij ruim en ge makkelijk bestaan.... maar de eigenlijke roeping van de vrouw, als- moeder en als leidsvrouw van het gezin, wordt gezocht noch gekend; en de eigenlijke roeping van den man, als verzorger en onderhouder van het gezin wordt miskend en verwaarloosd." Op dien grond betoogt het blad dan nog eens uitvoerig de wenschelijkheid van ont slag aan vrouwelijke ambtenaren, wanneer zij in hel huwelijk treden. Principieel staan de beide christe lijke partijen hier dus op hetzelfde stand punt en wij mogen aannemen, dat ook de overgroote meerderheid der Katholieke Ka merfractie daar zóó over denkt. Wananeer dan dit beginsel door de motie-Beumer al wederom niet in practisehe politiek kon worden omgezet laat ons aannemen door een tactische fout van den Voorsteller laat dit dan de aanleiding zijn om de zaak zoo spoedig mogelijk in haar vollen omvang aan de orde te stellen en af te handelen. De laatste jaren met hun ge forceerde hoog-conjunctuur en personeel- gebrek hebben toestanden in het- leven ge roepen, die absoluut onduldbaar zijn. En toch worden zij onder deze christelijke re geering en onder deze christelijke meerder heid geduld. Men zorge er voor, dat onze kiezers niet op den langen duur gaan vra gen, waarom wij eigenlijk een christelijke regeering hebben. Wanneer er een gelegen heid is om practisehe christelijke politiek te voeren, dan late men die niet ongebruikt. Er is op dit gebied waarlijk nog geen sprake van een „te veel!" 'mmm m mm mmmmmmmm Sociëteit ,£t. Bavo" - Hoofdbestuur Volks bond 7 lA uur Bood van Technici 8 uur Bouwvaktoond 7 uur Eerbied lin Gods Huis 8 uur Spaarbank voor Kath. Nederland 57lA uur. Hanzegebouw, Jacobijnesitraat 17 Klein a Capellakoor 8 uur i Haarl. Inikoop- Gom'b. 8 uur. GemConcertzaal B uiten gewoon Opera- comoerf H. O. V. 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 1214, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen, Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tol half 12, des nam. van 3 tot 4 cn van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Nog enkele weken houdt het wondere voorjaarsweer nog een paar dagen aan, zelfs hkmen enkele dagen cn. de geheele streeik tuissteheni Haarlom en Leaden is weer één gloeien tapijt van fel-roode, teer-violette. zadbt-rose tinten., waarin de zonnebrand van deze lage landen schijnt vastgelegd voor dien gebeden zomer. Dit schitterende pa-let van Neèrlaaiids Ikfcuireraschat duurt ech ter slechts kort en heeft dan ook nog niet die belaingsteMiing in -het buitenland, welke meer duurzame wonderen, zooals architectuur en schilderkunst, reeds sedert jaren ons land to-t een hedtevaarts-oord vooir den beschaaf den vreemdeling hebben gemaakt. Evenals in het voorgaande jaar heeft de Algemeen© Nederlaiidsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gemeend ook ditmaal krachtige pogingen te moeten aanwenden tot het weiklken vain belangstelling voor Neder land in vootrjaarstooo. Zij heeft daarvoor eeni ge nieuwe uitgaven het licht doen zien, ge titeld': „Haarlem and lire Bulbfteldis", en eene Fransche brochure onder demzelfden titel. Teven® geeft zij een plaat uit, waarop aan gegeven in welken tijd de hvacinitheni, nar cissen en 'tulpen diit jaar zullen bloeien. De Engelsche brochures werden in totaal aan 1225 adressen van reisbureaux, consu laten., Nedeirlandsche en Engelsche scheep vaart- en spoorwegmaatschappijen, openbare bibliotheken in Groot-Brittamndë gezonden, die platen worden eveneens i#i ettelijke honderden exemplaren aan dezelfde adressen verstrekt, zoodat mag worden aangenomen., dat het En gelsche publiek, hetwelk vooral de tulp min of meeT als die nationale Hollandsche bloem beschouwt, de Pa asch dagen zal benullten om zich met eigen oogen 'te komen overtuigen van de 'kleurenpracht onzer lente. HoteUijsten werden hierbij tevens ingesloten. Groetten steun ondervond het streven der A. N. V. V. van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en de Vereeniging vwn Bloem bollenhandelaars te Haarlem, welke ook iin Amerika, door middel van de bij den. ver koop in dit werelddeel geïnteresseerde firma's hare platen en brochures zullen, verspreiden. Oolk in België en Frankrijk wordt getracht de aandacht van het publiek te vestigen op onze bloembollencultuur. In Parijs zullen, zoo als redds vroeger medegedeeld-,, in den Jardlin des Tuileries ongeveer 200.000 tul pen Meur en fleur verkenen aan de omrin gende historische gebouwen. Het gelukkig initiatief van onzen Gezant, jhr. nu. J. Loudon, wordt gesteund door de verspreiding x(an duiztenidten etstynpVjyen der F ransel) e brochure, door de A. N. V. V. uitgegeven „Ijaanlem et les champs de fleurs", terwijl in een venster in de Rue de Rivo-li eene expositie zal wonden gehouden van de versehïMemdie publicaties der A. N. V. V. ter propageering voor het bezoeken van Holland, vooral ten behoeve van de talrijke Amerika nen, die Parijs permanent bewonen of komen bezichtigen. Door middel van aquarellen., foto's, platen, poppen enz., zal dlit vensier ongetwijfeld den stroom van voorbijgangers een oogenbliiik tot -stilstand en beschouwen kdhnen dwingen. Voor een klein maar zeer belangstellend publiek, zoo lezen wij in de „'Residentie bode", heeft de heer Jos. v. d. Velden uit Haarlem, Zondagavond in den Veritas-bios- coop te Den Haag, een boeiende voordracht gehouden over „De Wonderbare vaart van St. Ursula." 1 Na den grooten invloed van de heiligen op het maatschappelijke en sociale leven van hun tijd in het licht te hebben gesteld en te hebben, aangetoond, dat ook wij ons katholicisme hebben uit te dragen naar builen en aldus mee te werken om de moei lijke problemen van onzen lijd op te los sen, schilderde de heer v. d. Velden in kleurrijke taal bet leven van de'H. Ursula en haar roeping door God om van Ierland uil inel een groot aantal maagden de overlevering verhaalt van 11000 naar Rome le trekken en vervolgens van daar met Paus Cyriacus naar Keulen om daar met haar gezellinnen den marteldood le ondergaan door de bende van Attila. De H. Ursula en. haar geloofsheldinnen hebben in die donkere dagen, waarin Attila het Westen en, het Arianisme de Kerk bedreig de. de redding gebracht. Dit is de cultuur historische beteekenis van het leven en den dood van de H. Ursula en 'haar gezellinnen in de 5e eeuw na Christus. De voordracht werd geïllustreerd door een serie mooie lichtbeelden, naar origineele 14e eeuwsche paneelen van de Keulsche school. In' het tweede gedeelte van den avond droegen, de heer v. <1 Velden en mevrouw Ellen Russe eenige tafereelen voor uit Vondel's treurspel „De Maagden" waarin de schoone legende van de H. Ursula is be handeld. Zoowel de lezing van den heer v. d. Velden als de declamatie van mevrouw El len Russe wekten een dankbaar applaus, dat ten zeerste verdieiii was. 't Was een avond van hoog kunstgenot en daarom is het te betreuren, dat de opkomst niet groo- ter was., Zaterdag hield de afdeeling Haarlem van de „Vereeniging van leeraren en. onderwij zers in de gymnastiek in Nederland" haar jaarvergadering in „Royal." Het jaarverslag van den penningmeester wees een klein batig saldo aan. Tot leden der kas-commissie werden, benoemd mej. A. Zanstra en de heer P. Brinkman. Het jaarverslag van den secretaris maak te melding o.a. van de afgenomen vaardig- heidsproeven voor lagere scholen en van het aandeel, dat de vereeniging had bij hel tot stand komen van 'het nieuwe leer plan l.o. Het bestuur werd samengeteld als volgt: J. Bongerlman, voorzitter; J. Admiraal, secretaris; mej. M. B. Roozen, penning- meesteres; Th. J. II. van 't Lam en. J. B. B. de Vries, commissarisen. De heer B J. Wie- land Los had wegens drukke werkzaam heden als secretaris bedankt. Besloten werd ook dit jaar vaardigheids- proeven af te nemen, wanneer de betrokken autoriteiten dit goedkeuren. Leider zal zijn de beer .1. Admiraal. De proeven worden eventueel vóór de vacantie (omstreeks 1 Juni) afgenomen. Na de vacantie zullen er zoo mogelijk rwemdemonslraties worden ge houden. nu er aan een aanlal scholen zwem onderwijs gegeven wordt. Leider van deze demonstraties is de heer A. .1. Meijerink. Aangaande het zwem-onderwijs werden enkele wenken ter verbetering van de hui dige regeling en de techniek gegeven. Als afgevaardigden naar de Paasehver- gadering der „Vereeniging van leeraren en onderwijzeres in de gymnastiek in Neder land" 'benoemde men de heeren F. C. G. Duvergé en, J. Hop. Na een bespreking der agenda-punten voor die vergadering en na aanwijzing van enkele schoolzaken, die onder de aandacht van betrokkenen zullen worden gebracht, werd de vergadering gesloten. Gisteravond verkregen 51 leerlingen van de Avondschool voor Handelsonderwijs hun einddiploma. Nadat ih tegenwoordigheid der Commissie van Toezichit en van een Commissie uit den Handel eenige proeflessen waren gegeven en nadat de helde Commissies Ikennls hadden genomen van het in veel opzichten voldoening gevende schriftelijk werlk, kwamen de leer lingen bijeen in de vergaderzaal der school, om dan in tegenwoordigheid van de leeraren, en van de leden der bovengenoemde Gommis- siën, hun diploma in ontvangst te nemen. De directeur, de heer Wierïngia, richtte tot dé 'leerlingen een 'hartelijk woord van gelu.k- wenseh en afscheid, dat namens de jomgeluï door een der meisjes-leerlingen mot een, zeer hartelijk en geestig dankwoord werd beant woord. Nadat ook ds. Vunlderiuk, lid dér commis sie van. toezicht, tot de leerlingen, nog eien woord van raad en bemoediging voor hun toekomstig leven had gelicht, werd roet uit reiking dér diploma's de plechtigheid besloten. Het eindd&ploma behaalden: Fnansoh-Engelsch: L. Brand, Hendrika R. Bus, Withclmina v.Driesten, diploma met aa,n- teekeniug Fransche correspondentieJ. P. v. d. Aardweg, J. V. v. Aokeir, J. J. Andlréa, M. Békker, W. C. v. Bellen, Marg. E. Beumer, Cornelia F. J. v. d. Bogaard:!, J. A. P. v. d. Bogaardlt, J. G. v. Bommel, A. Broekhuizen, Adrian® Comeliisse, WilheJmlittia v. Daa'en, D. Derr, Cornelia J. Dubbelman, Cornelia v. Es, Julia v. Es, H. M. Venmiik. Duitsch-Engelsch: E. C. Diets, diploma met aanteekening Duitsche correspondentie, J. H. Kruijit Hendrika Eveledn, G. S. Eijsker, J. Flurij, Chr. Kage, H. v. d. Holst, J. v. d. Horst H. J. L. v. Houten Geertrui da Jan sen, L dte Jong, J. Kater, H. Kolk, J. Poen, B. de Vries *beteekenlt zondter aanteeke- ndng vreem de taal. Engëlsch-Aardirijlkskmi.de: G. P. A. de Korte, J. Kuijt, G. B. van 't Land, Johanna A. Lands meer, Metje v. Lohuizen, G. v. Loon, S. L. Mok, Jannetje M. Otger, J. H. L. Pennarts, Maria E. Pet, Elisabeth M. Piek, Awtonia C. Rosenboam, P. Sdhomagel, N. Valk, de an deren diploma met aantee'kending Engelsche correspondentie. Hier ter stede is een Zeeuwsche vereeniging opgericht met ongeveer 60 leden. De Staatscourant bevat de statuten van de Haariemiscihe Hypotheekbank alhier. Op de lijsten der Haarieinsdhe Handelsverj- eenighig, welke voor de voorstanders van den zomertijd' ter teekening waren neergelegd', zijn thans 6977 handteekeningen verzameld. Heden toereikte de heer R. C. Schooleman, gedurende vele jaren onder-stationschef al hier, den leeftijd van 75 jaar. Maandag jj. herdacht de heer A. Wal raven den dag waarop hij vóór 25 jaar als geldophaleir in dienst trad bij dé Eerste Ned. Electridteits Maatschappij, welk bedrijf thans Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord- Holland genaamd is. 's Morgens werd de ju bilaris per auto door eenige collega's van zijn woning afgehaald en op het hoofdkantoor te Bloemcndaal toegesproken door den directeur van 't P. E. N. die hem geluk wenschte en namens directie en personeel een blijvend aandenken aanbood. Het verdere gedeelte van den dag bracht de heer Walraven in 'huiselijke kring door. De lieer G. .T. ten Dam. agent-rechercheur alhier, is bevorderd 'tot hoofdagent bij het huselijken kring door. Woensdagavond 28 Maart ia verga.dering van de deelnemers aan bovengenoemd kam pioenschap. Wegens de belangrijkheid van de verschillende te behandelen punten, is aller opkomst dringend gewenscht. De Hooge Raad heeft vea-nietigd een von nis van den kantonrechter te Haarlem, waar bij L. S. wegenis loopen op verboden grnnd was veroordeeld tot 3 boete. De zaak werd verwezen naar de rechtbank te Haarlem. De afdeeling Haarlem van dezen bond, houdt hedenavond in „St. Bavo," hare 11e jaarver gadering. De agenda vermeldt o.m. de verkie zing van periodiek aftredende bestuursleden benoeming leden Leerling Commissie en Dis- Ukts-Comniissie, Gisteren had de jaarlijksche algemeene le denvergadering plaats der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool. De presidente opende de vergadering, wijdde enkele woor den van groote waardeering aan de overle den secretaresse, mejuffrouw C. Schleper en herdacht de groote toewijding waarmede de wegens gezondheidsredenen afgetreden di rectrice mejuffrouw von Hunteln, steeds haar taak had vervuld. Hierna las de secretaresse het jaarverslag voor en werd een schrijven van de financieele commissie voorgelezen, waaruit bleek, dat de rekening en verant woording goedgekeurd was. Uit het jaarver slag valt op te nierken, dat de school in bloei toenam. In September 1922 gaven zich 76 dagleerlingen meer op dan in September 1921. Vanwege de school werden 15 cursus sen gegeven in Velsen en omstreken en 2 in Spaarndam. Ten opzichte van den finan- cieelen toestand werd geconstateerd, dat door het grootere aantal leerlingen de leer gelden en de posten daarmede annex, aan merkelijk hóoger waren dan het vorige jaar. Evenals overal elders werd ook hier door den minister op de grootste zuinigheid aan gedrongen. Tenslotte werden de twee af tredende bestuursleden, de dames A. Polman Mooy en C. Imminkvan Styrum herkozen en mej. J. Blooker tot bestuurslid benoemd. Door bovengenoemden Bond zal Woensdag 28 Maart a.s., een ledenvergadering worden gehouden, bij welke gelegenheid den heer J. Pondman een causerie zal houden over de Bouwtechniek van het Seminarie Hageveld, waarop hoogstwaarschijnlijk in Mei een excursie zal volgen. Gisterenmiddag kwam een wagen van den reinigingsdienst in aanraking met eenige marktstalletjes op de Ged. Oude Gracht, welke werden beschadigd. Het ongelukje was hieraan te wijten, dat de deksels van de bakken in aanraking kwamen met de stal letjes. Heden herdacht de heer W. Damiaans, behanger bij de firma Corns, van Niel Cz„ Schagchelstraat 19-21-34, den dag waarop hij vóór 40 jaar hij genoemde firma in dienst trad. 's Morgens werd de jubilaris door zijn tegenwoordige patroons, de heeren J, Claveaux en A. M. Berghuijs, met een har telijk woord toegesproken en werd hem namens beide firmanten een enveloppe met inhoud overhandigd. Van het personeel ont ving de jubilaris een rookstel. Zeer onder den indruk van de betoonde belangstelling, dankte de jubilaris met een enkel woord zijn patroons en verder personeel en kreeg hij het verdere van den dag vrijaf, om in familiekring door te brengen. Geboren: 23 Maart. z. van J. G. v. d. Rroft -v. d. Zalm. 26 Maart. z. van H. P. v. VoorstWildschut. d. van J. C. v. Gendi Houtzager. z. van J. H. Kroonstuiivex Jochemsz. 27 Maart, d, van C. P. M. Stal persPlielage. Overleden24 Maart. H. v. Riezen, 71 j„ M. v. Heemskorlk'straat. A. M. Enschedé, 78 j., Pariklaan. Hedenmorgen vond de plechtige uilvaart en begrafenis plaats van den in huize „Ma- ris Stella" te Scheveningen overleden Wel eerw. Heer Chr. C. F. M. Henning, in leven kapelaan te Bergen (N.-H.) Gisterenavond was het stoffelijk overschot van het sterfhuis le Scheveningen per auto naar de St. Josephskerk alhier vervoerd. De overledene was een zoon dier parochie. Om 7 uur vonden aldaar de Met ten der overledenen plaats. Deze werden gecelebreerd door den ZeerEerw. Heer vec tor H. C. J. Sondaal, geassisteerd door den ZeerEerw. Heer majoor J. J. J. Noordman als diaken en den WelEerw. Heer J. A. Voorham. Cantores waren de Zeer/Eerw. Heer rector J. P. J. Kok cn de ZeerEerw. Zeergel. 'Heer J. C. W. v. d. Wiel, professor aan het seminarie .Hageveld." In 'het pries terkoor had nog een groot aantal E.E. II.H. geestelijken plaats genomen, onder wie de V oorjaarsindrukken. In de parken heft zich nieuw lerven uit bet jonge gras. Wilt ge weten, weilke voorjaars boden in blad of bloei slaan, bezoek dan d.e parken. In witte weelde bloeien er de mei-zoentjes- En waar menschenihanden de verzorging van het park op zich namen, daa.r vindt ge cro cus, narcis, berberis, dTuifjeshyaeinlh en tul pen. Of in bloei óf in knop, op bet punt open le gaan. Machtige armen van plaitanen, met hun fel- gevlékte bast, beuken met hun gladde stam men, olmen en kastanjebommen overwelven in nog bijna wintersche doodscbheid het teere groen, de eerste bloemen. Vogeltjes kwette ren en fluiten en stoeien in die tukken. In de stille morgen- en middaguren komen ouden van dagen, uitgelokt door 'hel mooie weer, rusten van hun korte wandeling op de banken. Jonge moeders trachten voor haar baby een geschikt plekje te vinden. Beide zoeken ze die koestering van de zon: het dor rende en het ontluikende leven. Op een naburige bank zet zich een man neer. In een wagentje, dal hij heeft voort geduwd zit een holoogige, bleeke jongen van twaalf jaar ongeveer. De vader doet lief te gen zijn ziek zoontje. Hij ook zoekt de le venwekkende koestering voor zijn kind. Of het helpen zal? Er zijn kwalen, waarvoor vergeefs genezing gezocht wordt. De gestreepte, bekervormige 'kelk van een crocusje ligt verdord naast een 'bosje van nog frisch bloeiende. En nog een, en nog een. Nauwelijks is hel eerste leven geboren, of er i.s ook reeds sterfte. De eeuwige wording en verwording. Onder hagelbuien en koude winden en veel regen zijn ze gegroeid deze vroegelingcn, om bij de eerste zon reeds te sterven. Ik kijk maar dén jongen in het wagentje. Zal 'hij worden als deze? En sterven in den jongen dag, zonder de hitte van de middag zon gekend te heblien? De vader doe.t lief tegen zijn kind, dat onrustig met de oogen knippert in het helle licht van dezen zonni- gen voorjaarsdag. Wie zal het pleit winnen? De dood, die dit slachtoffertje reedis schijnt aangeraakt te hébben of de natuur, wie het misschien gelukt dit zwakke wezentje nieuw leven in te blazen.? Arme vader.... G. H. F. Stoffels, HoogEerw. Heer Mgr. deken van Haarlem. Vanmorgen te 9 uur hadden de Lauden plaats, welke werden geoelehreerd door den WelEerw. Heer J. A. Voorham, met assis- I tentie van den WelEerw. Heer A. F. J. Goossens, kapelaan te's-Gravemhage, als diaken en den WelEerw. Heer H. J. Bon- frer, kapelaan te Rotterdam. Om half 10 begon de plechtige Requiem mis, gecelebreerd door kapelaan Voorham met dezelfde assistentie als bij de Lauden Cantores waren de ZeerEerw. Heer rector J. P. J. Kok en de WelEerw. Heer A. J Boks. In het priesterkoor hadden o.m. plaats ge nomen de Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möïlmann, vicaris-generaal, de HoogEerw Heer Mgr. G. H. F. Stoffels, deken van Haarlem, de ZeerEerw. Heeren pastoors L J. Boogmans en J. P. Reijnenberg, de Zeer Eerw. heeren E. P. Rengs, pastoor te Ber gen en J. B. F. van Delft, oud-pastoor te Bergen, thans rustend, de Zeereerwaarde Heer J. M. v. d. Tuijn, secretaris van het bisdom, de ZeerEerw. Heer H. G. Caarls, uit Rotterdam, de WelEerw. Heer A. W. J. Lühn en voorts zeer vele E.E. H.H. geeste lijken. Op Ireffende wijze voerde 'het zangkoor de 3-stemmige Mis van Perosi uit. Na het H. Misoffer, dat door een groot aanlal gelpovigen werd bijgewoond, werd de lijkrede gehouden door den WelEerw. Heer .1. P. A. J. v. d. Bergh, kapelaan te Scheveningen (H Antonius, Abt.) Tot tekstwoord had ZijnEerw. gekozen: „Met Christus ben ik aan het kruis gehecht. Ik leef, maar niet ik, maar Christus leeft in mij. „Het zal wel," aldus de Eerw. redenaar, „uw aller verlangen zijn, dat ik een laatste woord wijd aan de gedachtenis van een vriend, dien ik in het lijden heb leeren ken nen, aan mijn zwaarbeproefden medebroeder Christiaan Henning. De onverbiddelijke dood heeft ook hem neergeveld als een al 1c jonge boom, neergeveld bij den eersten voor- jaarsstorm. Met diepen weemoed en nauw ingehouden smart staren wij op dit stoffelijk overschot, het vernietigende werk van den dood. Maar neen, Christiaan, wij staren om hoog tot den barmhartigen God, Die in Zijn ondoorgrondelijke voorzienigheid u heeft op geroepen. De H. Caecilianus zegt: ^Niemand wordt naar waarheid Christen genoemd, tenzij hij, die Christus gelijk wordt in zijn leven." Christiaan, gij hebt wel uw naam met eere gedragen. En wij mogen dan ook vertrou wen, dat God hem spoedig zal opnemen in Zijnen Hemel. De laatste afscheidswoorden van den over ledene waren: „In te Domine, speravi, non confundar in aetemum," Op U, o Heer, heb ik betrouwd, ik zal niet beschaamd worden in eeuwigheid." Op God heeft hij vertrouwd; moge God hem genadig zijn." Dan wees ZjEerw. er op, dat God den mensch geschapen, heeft naar Zijn beeld en gelijkenis, de mensch hoog verheven is boven alle andere schepselen. Hoe de mensch dan ook moet trachten, God na te volgen, vooral al ook in het dragen van Zijn kruis. De Eerw. redenaar stelde den ontslapene aan allen ten voorbeeld en schelste levendig het lijden van den zoo jong ontslapen priester. „Hij had," aldus de gewijde spreker, „zoo gaarne vullen werken tot Gods eer en tot heil der wereld', maar reeds spoedig werd 'hij op het bed van smarten geworpen. Door een gunst van den Bisschop werd het H. Mis offer opgedragen op een altaar naast het ziekbed, maar zelf kon hij de H. Mis niel meer lezen. Doch zich zelf heeft bij geofferd aan God. Langzamerhand begon liij meer en meer op le gaan in Christus en gaf zich geheel over aan God. „Uw wil, o Heer,' zoo sprak hij, „geschiede in alles. Wilt Gij rechts, ik ga rechts; wilt Gij links, ik ga links." Hij wilde alles, wat Gods glorie kon verhoogen." Aan het slot der ontroerende lijkrede, die diepen indruk op alle aanwezigen maakte, sprak de Eerw. predikant een woord van troost tot de ouders en verdere familie en verzocht allen geloovigen, den overledene in bun gebed indachtig te willen zijn. Hierna werd de absoute verricht door den Weleerw. heer Goossens, met assistentie van d'e Weleerw. heeren Voorham en Boiï- frer. Door de familie en vele geloovigen, werd nog een laatsten blik op het stoffelijk over schot geworpen, waarna de kist gesloten en uit de kerk gedragen werd. De begrafenis vond plaats op liet kerkhof „St. Barbara". Enkele kransen dekten de baar, waaronder een van de mede-patiënten van den thans ontslapene, uit den huize „Maris Stella". Op 'het kerkhof werden de beaardings- plechtighedeni verricht door den Zeereerw. beer E. P. Rengs, pastoor te Bergen, met assistentie van de Weleerw. heeren v. d. Bergh en Goossens. Ook hier was de belangstelling zeer groot. Ook een tweetal kerkmeesters uit Bergen woonde de droeve plechtigheden bij. Ontvangen van J. V. K.: 5 gulden voor de Weensdhe Priesters; 5 gulden voor de Duiitsethe Priesters; 5 gulden voor hongerend Rusland. iHier ter stede is een commissie gevormd, die zich voorstelt den 80-jarigen geboorte dag van onze bekende schrijfster en jour naliste Geertruida Carelsen (Amy de Zeeuw) 10 April 1923, feestelijk te herdenken. De commissie bestaat uit vriendinnen, vrienden, letterkundigen, journalisten en tuinbouw kundigen. Secretaresse van het comité is Mej M. A. Nieuwenhuijzen Kruseman, Fre- derikspark 2; penningmeestcresse Meivr. Ma rie L. van Zeggelen, Floraplein 28. Gisterenmorgen verscheen een melkboer ril de K1 arentoeok straat (Leidsche Kwartier) en bood tnéllk voot 15 oemt per liter aan,. Van alle. kanten kwamen dé huismoeders met kan nen en pannen aandragen, zoodait de melk boer spoedig uitverkocht was. .i Men vraagt ons van verschillende zijden hoe het staat met het conflict in de R. K. Kiesvereeniging, dat verledenl week zooveel stof deed opwaaien in Haarlem, en zoowel in Roomsche kringen als daarbuiten groote en groeiende belangstelling wekl. Ook bezorgdheid h-ebben de gebeurtenissen in vele Roomsche harten gewekt, maar wij prijzen ons gelukkig, dit reeds nu dadelijk te mogen constateeren wij gelooven dat er voor bezorgdheid op dit oogenhlik geen al te groote aanleiding meer bestaat en vergissen wij ons niet, dan zal onze mooie groote Room sche zaak in Haarlem onverzwakt uit dezen storm te voorschijn komen, misschien zelfs, krachtiger, gelijk de eik steviger staat, naar mate meer stormen door zijn 'kruin hebben geloeid. Dan'k zij liet gezond verstand en de opoffe ringsgezindheid van onze Roomsche mannen en vrouwen, zijn de bemiddelingspogingen op dein goeden weg. Nog een korte ruk en met de medewerking van de leden onzer kiesver eeniging, die vermoedelijk de volgende week in vergadering zullen worden bijeengeroepen, zal de saamlhoorigheid zijn hersteld. Nog enkele moeilijke oogenbii-kken wachten de bemiddelingspogingen, maar, waar zoove- ien zich tot medewerking bereid betoonden,- mogen wij vertrouwen, dat zij, die nu nog in heil belang van den vrede hebben te zorgen\ in staat zullen zijn dïen te brengen. Wij mogen er in dit verband wel op wijzen, dat, teneinde een bevredigende oplossing van liet conflict in de R.K. Kiesvereeniging te be vorderen, de candidaten, die nog overgeble ven waren, op de definitieve candfdatenlijst, zijnde de heeren: Mr. J. N. J. E. Heerken»- Thijssen, W. J. B. van Liemt, Mr. J. B. Bo- mans, H. .1. L. Klein Schiphorst, C. H. Kuenen, J. H. Visser, J. H. van Oosten, H. J. M. Bartels, Th. G. G. Hooy en G. Klijn, be dankt hebben, voor de plaats, die hun door den uitslag der stemming op de candidaten- lijs was toegenwezen. Zondagmorgen hielden genoemde heeren daartoe een vergadering in het gebouw „Sint Bavo". Dit besluit der candidaten vergemakkelijkt niet weinig de oplossing der kwestie. Wij hopen hartelijk dat de uiteindelijke op lossing van het conflict ook spoedg moge bereikt worden. Door medewerking van alle groepen is thans een bemiddelingscommissie benoemd. Barometersland: 772. Stilstand. OPGAVE VAN» J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, te De Bildt. Naar waarnemingen, verricht in den mor- vam 27 Maart 1923. Hoogste barometerstand 774.7 mM., te Neufa'hrwasser. Laagsfe barometerstand 744i9 mM.j te Vestmanoer. Verwachilin van den avond van 27 tot den avond van 28 Maart: Zwaikike tot matigen oostelijke tof zuidelijken wiiirad, licht tot halfbewo-Iklt, later weMicht toe nemende 'bewolking, droog weer, zelfde tem peratuur. ROTTERDAM, 27 Maart. Heden veroor deelde dé R otterdam siche Rechtbank J. L. Soud'iju,, hoofdagent van de Rotterdamsohe Handels- en Landbouwbank in za.ke overtre ding van die Loterijwet, conform den «snh lot f 100 boete, subsidiair tot 14 dagen hechte nis. In verband mot deze uitspraak, heeft die Banikdirectae beslaten de uitgifte van premie- ieeningen te stuiken tot de Hooge Raad in hoogste instantie zal hebben beslist. De gis teren van de pers giekomien 40ste Rotterdam* sche Premiieleemdng zal de laatste leening zijn die dóór de Bank vóór de eindbeslissing van ons hoogste Rechtscollege wordit uitgegeven. Hoewel de Bank directie overtuigd is, dat deze eindbeslissing ten gunste van de Bank zal zijn, heeft zij ons tiharns reeds meegedeeld, dat zij zich onvoorwaardelijk aan die jurispru dentie van den H oogen, Raad zal onder ver- pen, wanneer dit college het vonnis der recht bank zal bekrachtigen, in welk geval de af- deeffing premdieleeniingen wordt gelipuideeid. ROME, 27 Maart. Groote belangstelling wordt aan den dag gelegd voor de besprekin- gen, die te Milaan door Mussolini met ver schillende buitenlandsche politici worden gevoerd. Aan het onderhoud tusschen Mussolini en den Belgischen Minister Jaspar wordt veel belang toegekend, daar de Italiaansche re- geering inzake de bezetting van het Ruhr- gebied meer en meer het Engelsche stand punt is gaan innemen. De Poolsche Minister van Buitenlandsche Zaken en de Oostenrijkscbe Bondskanselier worden eveneens te Milaan verwacht. De besprekingen met den Poolschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken hebben be trekking op het sluiten van een handelsver drag, waarover reeds tijdens de Conferentie van Genua besprekingen werden gevoerd door den toenmaligen Italiaanschen premier Schanzer. Ook de besprekingen met den Oostenrijkschen Bondskanselier hebben be trekking op economische aangelegenheden. ROME, 27 Maart. Er is geen sprake van een onderhoud tusschen Mussolini en Stin nes. Stinnes heeft zich per telefoon in ver binding gesteld met den onderstaatssecreta ris voor binnenlandsche zaken Finzi. Volgens een bericht uit Milaan is Stinnes onmiddellijk doorgereisd naar Duitschland om een bespreking te houden met den Rijks kanselier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1