Woensdag 28 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14398 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Godsdienst en revolutie. BILJARTEN. UIT DEN OMTREK. STADSNIEUWS. AGENDA 29 MAART Uitreiking diploma's Ambachtschool. Autodienst op den Zeeweg. Personalia. Militie. Een excursie. Alt-Wiener-Abend. De zetel der Algeraeene Vereeniging. Te wafer. De 21-jarige R. de G-, uit Amsterdam, rêed gisteren op de Turfmarkt, te dicht langs het water, met het -gevolg, dat hij op een gegeven öogenblik te water tuimelde. De fiets bleef aan den kant hangen. Hoor een agent en een burger is die G. door handreiking weer op het droge gebracht Manja. Engelsch bezoek. Hinderwet. Ned. R.-K. Grafische Bond. Woningbouw. Personalia. Faillissementen. VAN HET KANTONGERECHT. Gevonden voorwerpen. Altijd even smakelijk, is FRANKEN's Melkbrood Het Rijk en de telefoon van de con troleurs van den Plantenziektenkun- digen Dienst. LANGS DEN WEG. BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. Averij in de haven van IJmuiden. grond. Het bioscoopgevaar. Het Natuur- en Geneeskundig Congres. AMSTERDAMSCHE BEURS. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Ontsiering van het stadsschoon. OPGAYE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. SCHOTEN. De abonnementsprijs bedraagt toot Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. JCdrerïentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het doet goed in het verslag der gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lager huis de vlammende protesten te lezen tegen de ter dood veroordeeling der Roomsch-Ka- iholieke prelaten in Rusland. De verontwaar diging sprak uit den mond van afgevaardig den van alle partijen, ook van de socialis ten en de enkele communist, die een ver ontschuldiging voor de sovjetbende telorst stamelen, werd onder gehoon en dreigemen ten begraven. Te meer treft deze protest beweging in een parlement, waarin de Ka tholieken verre en verre in de minderheid zijn; in een land, dat overwegend protes tant is, zoodat niet partijzucht allereerst, maar waarachtig gevoel voor echte democra tie en opstand tegen de belagers van de ware vrijheid en geestelijke beschaving naar voren kwam. Door deze beweging in het Lagerhuis is op zeer markante wijze de aandacht van heel de wereld gevestigd op de snooddaad, welke in Rusland te gebeuren staat, wanneer het doodvonnis zou worden voltrokken aan prin sen der Roomsche Kerk, wier eenige mis daad is, dat zij de hun toevertrouwde heili ge, kerkelijke goederen tegen den roof van onwaardigen verdedigd hebben. Opnieuw wordt hierdoor ook de aandacht gevestigd op het feit, dat godsdienst en re volutie zelden samen kunnen gaan; dat de eerste daad van koningsmoordenaars ge meenlijk schending van altaren en van God gewijde personen is. Mogelijk, dat de regeering van de sovjet republiek straks nog besluit het doodvonnis niet uit te voeren op grond van de dreige menten, welke vooral in een zoo machtig parlement als dat te Londen zijn geuit. Maar dan zijn dat toch zuiver tactische over wegingen, Het doodvonnis over de beide prelaten blijft en vormt een nieuwe, treu rige bladzijde in de geschiedenis der kerk vervolging van Rusland. Van lieden, die voor eenigen tijd een standbeeld oprichtten voor Judas den verrader, alleen om Christus en den christelijken godsdienst te hoonen, is niet veel anders te verwachten, dan dat zij ook de priesters van God's kerk slachten, wanneer dit hun voor hun regeermethode nuttig lijkt. Maar voor heel de christen we reld is het een nieuwe waarschuwing, waar toe wij komen, wanneer het beesf-mensch in de revolutie wordt losgelaten. Sociëteit ,.St. Bnvo" - Hoofdbestuur L. T. B. 10 uuir Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Schaakclub 8 uur Spoor en Tram 8 uur Liefdebeurs 8 uur. Hanzegebouw Zangvereieniging „Proza en Poëzie'' 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Van 2half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk F. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. F. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. F. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des vjn, van half 11 tol half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstrait 69 Ten toonstelling. Donderdag 29 Maart a.s., des namiddags 2 uur, zulten de diploma's worden uitgereikt, aan de leerlingen der Ambachtsschool, Avond- yakteèkenschool, enz. Donderdag 29 Maart a.s., des middags 2 uur, zal een proefrit wordeni gereden met een der vagiems van J. Backhuys Zomen, diie den dienst op den Zeeweg te Bloemendaal zulten onderhouden. Van het Stationsplein te Haar-, km zal vertrokken worden. Het diploma van de Rijkstuinbouwwintér- school te Aalsmeer is o.m. behaald door M. S. Gaarkeuken, alhier, terwijl F W. Hugen- hollz en D. F. v. d. Meuten-, beiden alhier,, tot de 2e klasse 'bevorderd werden. Bij Kon. besluit van 26 Maart 1923 is herbenoemd tot fcanltoTr-irecbter-pliaatsveirvan- ger in- het kanton Haarlem mr. H. Tuymelaar. Onze stadgenoot, de -beer H. J. Sou, directeur der N.V. Van B-unkom Son's In. genieurs-Bureau, te Amsterdam, is afe make laar en expert in machinerieën 'beëed-i-gd. Bij Ivon. besluit van 24 Maart, 1923 is: lo. met ingang van 18 April 1923 den re serve eierste-luiitenamt der militaire administra tie W. E. van Keeiken, van het 10e regiment infanterie, eervol ontslag uit zijne betrekking tot de landmacht verleend; 2o. voornoemde heer W. E. van Keeken. op het daartoe door hem gedaan verzoek, met ingang van den onder lo. genoemden datum benoemd, op grond van art. 9 van het Kon. besluit van 12 Februari 1923, tot reserve f(Tste-luitenant der militaire administratie bij het reserve-personeel der landmacht en wel bij 'het 10e regiment infanterie. Hedenmiddag zonden de leden van de po- litie-studie- debating- en propagiandtaclub een bezoek brengen aan het Frans Halsmuseum. Ter leniging van den nood, vooral te Weenea, heeft zich in die stad gevormd het „Niedterlandisohe HiSfkomité fiir die Wiener Kinder". Dit comité doet inzonderheid veel voor den Weenschen middenstand. O.m. is in een oud kasteel, in de buurt van Weenen, Neuitongbaoh geheeten, voor dit doel door de stad Weenen aan het comité afgestaan, een herstellingsoord voor jonge meisjes gesticht. Adaar hebben zich meisjes in troepjes vcr- eeraigdi, die aan den vooravond van elk ver trek (dé meisjes blijven er 8 weken) een pro gramma van zang-, dans- en muzieknummers ten beste geven. Zoo is het gekomen, dat een der Holland- sche comitéleden te Weenen, en de directrice van Neutlengtoach het plan hebben opgevat met een 18-tall van de meest-begaafden dezer meisjes naar Nederland e reizen, teneinde daar in verschillende steden voorstellingen te geven. Die voorstellingen zijn bedoeldi, deels als een uiting van dankbaarheid voor alles, wat Nederland aan liefde en goed heeft ge daan voor Weenen, deels zoo mogelijk ook er stijving van d-e kiais van hel comité, welks werkzaamheid te Weenen nog gedurende lan gen tijd niet gemist zal kunnen worden. Het zijn dos vóór alles voorstellingen „door Ween- sche kindieren v-ooir Weensche kinderen.!' Te Haarlem zall een voorstelling plaats vin den Woensdag 18 April in den schouwburg aan den Jamsweg. Wij lezen in het „Wkibl. v. BI. Clt": Zoaals wij in een vorig nummer meldden, heeft de gemeenteraad van Haarlem Woens dag j.l. 'behandeld die voor-dracht van Burge meester en Wethouders betreffende de be schikbaarstelling voor een termijn van 10 jaair, vain diverse lokaliteiten in het aan de ge meente toobehoo rende concertgebouw aan de Lange Begijnestnaat. De Raad heeft na een belangrijke discussie de overeenkomst goed gekeurd en dé voordracht aangenomen. Door dit voor Bloemencultuur verblijdende besluit heeft de gemeente Haarlem het moge lijk gemaakt, diat de verschillende werk zaamheden der Vereeniging en haar instel lingen, voortaan in één gebouw kunnen wor den verricht, terwijl door Haarlem billijke voorwaarden zijn gesteld, die voor de Ver eeniging zeer aannemelijk waren. De gemeen teraad van Haarlem heeft op deze wijze op ridderlijke wijze een voorloopige oplossing mogelijk gemaakt van het brandende vraag stuk van de- huisvesting dier Vereeniging. Bloembollenculituuir zal dit weten te waair- deeren, De heer Fred. Penley heeft zich weder be reid verklaard, dé regie van die operette Man- ja, die dien 12en April in dien Stadssohouw.- burg zal opgevoerd worden, door die „Orkest en Óperetitevereeniging „Haarlem" onder lei ding van E. Baron v. H-eeckeren van Waliën op zich te nemen, waardoor men verzekerd 'kan zijn, dat dieze opvoering niets te wen- schen zall overlaten, de operette wordt in het Hollanidsch opgevoerd en de vereeniging -dankt die vertaling aan de welwillendheid van den heer F. C. Pahud de Mortanges. Gisteren werd onze stad bezocht door de „League of the empire" associated with the Imperial Union of teachers. Dit is een vereeniging van leeraren en onderwijzers uit alle dominions van 'het Britsche Rijk: te we ten Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika en Canada. Het gezelschap, waartoe o.a. behoorde een schoolopziener uit Fremantel, werd aan het station ontvangen namens den burgemeester door den heer G. A. Drayer, die de bezoe kers zou vergezellen, terwijl mede aanwezig was Mr. Sturgeon, English Teacher, wonende te Haarlem, lid van bovengenoemde Union of teachers. Op het programma stonden een bezoek aan het Stadhuis, bezichtigen van de Vleesch- hal, het Frans Halsmuseum en een bezoek aan de Groote Kerk, waar de heer George Robert eenige nummers op „the world fa mous organ" (het wereldberoemde orgel) zou spelen. Bovendien zou zoo mogelijk de Haarlemmerhout worden bezocht. Aan het Frans Halsmuseum werden de dames en heeren ontvangen door den heer Gratama, die in het Engelsch een zeer dui delijk overzicht gaf van de geschiedenis der Hal sen. Allen waren hoogelijk met het be zoek ingenomen en dankten den directeur zeer harteliik. Hierna trok men naar de Groote Kerk, Waar de beer De Br Juk aanwezig was en het gezelschap ontving. Opgetogen was men ook daar over wat er te zien werd geboden, maar meer nog over het brillante spel van den heer Robert. Ten gehoore werden gebracht: 1. The Na tional Anthem, '2. Gavotte, Radre Martini, 3. Hallelujah, G. F. Handel. Ook de toren werd beklommen, waar al len genoten van het heerlijk vèrgezicht. Na het bezoek aan de Groote Kerk werd te één uur geluncht bij Lion d'or. Daar dankte de leider van het gezelschap ieder, die had meegeholpen aan het welslagen van den tocht, in het bijzonder den burgemeester en den heer Drayer. Ter herinnering waren door Vreemdelin genverkeer een aantal korle gidsen beschik baar gesteld. De dames en heeren verlieten de Stad in de richting Leiden, waar zij eveneens namens het gemeentebestuur zouden worden ontvan gen. om vervolgens via Leiden, -den Haag en Rotterdam naar Londen le vertrekken. Ter inzage is nedergelegd 'het ingekomen verzoekschrift met bijlagen van de firma Gebr. C. A. en J. A. Steenkist, om vergunning tot oprichting van een steenhouwerij tot het ver vaardigen van steenbouwwerken en marmer- werken, in een gebouw staande op het zuid oostelijk gelegen gedeelte van het terrein aan de Kleverlaan no. 30. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met bijlagen van P. A. Joustra, directeur van de N. V. De Houtwerf, om ver gunning tot oprichting van een machinale houtzagerij in een der gebouwen van het perceel aan en toegankelijk vanaf den Kam persingel no. 20, en het daarin bezigen van twee electromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 30 P. K. Maandagavond werd in café „de Koren beurs" te Haarlem een partij van 500 caram boles libre gespeeld tusschen de heeren W. Kobus van Heemstede en S. B ooi mans van „Korenbeurs", Haarlem. De heer Kobus, is over het algemeen sterker, en al is zijn begin al heel slecht, in 7 beurten 17 caramboles, waaronder 5 poedels, later komt hij er prach tig in, maakt verschillende serie's boven de 30, één vaiii 63 en een zeldzaam mooie serie van 110, waarvan de talrijke aanwezigen heb ben genoten, en waarvoor hem dan ook een warm applaus ten deel viel. Zijn kennis van masseeren, piqueeren en trekken werd be wonderd. Booimams was minder fortuinlijk, kon er niet inkomen, hij maakte als hoogste serie slechts 23. De eindstand werd 500174 in 52 beurten. Dinsdagavond hield de afd. Haarlem Van dezen bond hare 11e jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de heer J. J. Van Kolk, de vergadering geopend had met den christelijken groet, sprak hij zijn teleurstel ling uit over de geringe opkomst. Spr, heet te in het bizonder den geestelijk adviseur, kapelaan Brinkman, en den districts-propa gandist Jong welkom. De voorgelezen no tulen en het goed verzorgde jaarverslag wer den onder dankzegging goedgekeurd, even zoo het verslag van den penningmeester over het laatste kwartaal en over het afgeloopen jaar. Het saldo op 1 Jan. 1923 was ƒ707.44. Het uitgebrachte verslag van de verifica tiecommissie rapporteerde ook, dat de boe ken en bescheiden van den penningmeester accoord waren. Bij punt 6 der agenda, verkiezing bestuurs leden, deelde de voorzitter mede, dat, al hoewel het niet op de agenda werd ver meld, hij zich verplicht achtte, te bedanken als bestuurslid. De verkiezing van een voor zitter werd uitgesteld tot de eerstvolgende vergadering. De aftredende bestuursleden, de heeren C. J. Selhorst, A. Hubers, B. Reijn- ders en F. Keesen, werden herkozen. Tot lid van de districts-commissie werd gekozen de heer J. J. v. Kolk, die deze func tie tijdelijk zal waarnemen. Tot leden van de leerlingen-commissie werden benoemd de heeren H. v. Geldorp en H. Hart. Tot kasnazieners de heeren P. Oldenburg en C. J. van Leeuwen en tot plaatsvervangers de heeren Holleman en Meeuwis, Na verschillende mededeelingen en gehou den rondvraag werd deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Heden is men met de eerste toebereidselen begonnen voor den bouw van 73 woningen op een weiland aan de Leidschevaart, tus schen de Schouwtjesbrug en de Lourens Cos- terstraat, ten behoeve van de Coöperatieve Bouwvereeniging „Eigen Woning", Met ingang van 5 April is aan J. Wagner eervol ontslag verleend als agent van poli tie alhier; met ingang van dien datum is hij benoemd tot brugwachter hier ter stede. 2 Mei a.s. herdenken de heeren B. Wa- gemaker en P. Wouda, drukkers bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, den dag, dat zij vóór 25 jaar bij genoemde firma in dienst tra den. In staat van faillissement werden ver klaard; 1. P. Mooy, vischhandelaar, wonende te IJmuiden, Mahustraat '5. Curator Mr. B. Bouman. 2. J. G. H. van der Veldt, wonende te Haarlem, Brouwersvaart 24. Curator Mr, H. Ph, Visser 't Hooft. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen, Opgeheven werden de faillissementen van: 1. J. H. van Steyn, wonende te Haar lemmermeer, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 20 Februari 1923. 2. J. v. d. Steeg, koopman, wonende te Beverwijk, Gr. Houtweg 66, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d, 27 Februari 1923. 3. J. v. Gijlswijk, wonende te Haarlemmer meer, Dennenlaan 25, uitgesproken bij von nis dezer rechtbank d.d. 20 Februari 1923. (Zitting van heden.) Geen goed monster? De veehouder v. d. K. te Velsen had zich te verantwoorden wegens melkvervalsching. Het velgehalte zou, volgens het monster, te gering zijn geweest. Beklaagde ontkende, betoogend dat het monster niet goed geno men was. De melk had al 14 uur geslaan, zeide hij, en om een goed monsler te krij gen, had de keurder de melk eerst een paar maal moeten overgooien. De eisch luidde intusschen f 25 of 25 dagen. De kanton rechter veroordeelde bekl. tot 10 of 10 dagen. Bekl. zou in hooger beroep gaan. R. Koopman. Maarten v. Heemslkerkslr. 13, broche; M. Verhuist, Leidschevaart 82, col lierhanger; M. v. Riezcn, Sciheepers'traat 61, ceintuur; C. van Maris. Baiilendsesitraait 47, herdershond; J. Jansen, Leidschestraat 1H', blauwe muts; J. Smfinlk, Kerkstraat 20, bruine mantel; Bunle, Mefkmanstraa t 7, zwarte hee- 'remportemomme; H. Meyer Warmoesslraat 8, dlamesparapluje; M. Klein, Teylerpleiiii 83 noodwoning), grijze pé't; Briisise, Pieter Kies- straa 54rood .rozenkrans; H. Oudman, Kin- derhuissiimgel 48, rozenkrans; L. B. Schouw, Wouwerm austraal 82, ring met sleutels; D. Dijkstra, Kil. Houtstraat 77a, bruine dames schoen; C. Gastnicum, Nflgtzaamsitraat 16rood, witte -kinderschoenen; C. Wiiedijk, Heerensim- gei 71a, sigarenpijpje; A. de Quasteniet, Har- menjansweg 62, trommel; D. Niemöller, Oram- jeboomstraat 105, schooltaséhSchiller, VooP» uitgangstraat 94, broche; Politiebureau Am sterdam, Warmoesstraait 48, bankbiljet (tus schen 9 uur v.m. en 4 uuir nam.); v. Klaveren, Gen. de Wetstraat 6rood, bal; J. v. d. Kastee- len, Hoefman straat 30, wollen, das; Zitman, Harmenjansweg 63, dop van zaklantaarn; J. W. Wiltem.se, Delftstraat 1, hondenpenning; Th. Koeikenbier, KI. Houtstraat 77rood, bruin glacé handschoen; Fr. Hoeufft, Kemaupark 21, R.-K. kerkboekje; Kennel Fauna, Pairklaan, grijs-witte kat, gebracht door Hellenberg, Kou- denlhorn 1; H. Coccoris, Kruisstraat 38, ma trozenkraag; D. van Kampen, Oranjeboom- straat ISrood, wollen muts; H. Bok, J. F. Hel- ménsstraat 8, medaillon; E. T. Zweers, L. Veerstraat 9, pantalon; D. Bloemzaad, Rozen- priëelstraat 87, pakje naadweirk; Koelemey, Paariaar,steeg 7, bruine portemonnaie; B. C. v. Dantzig, Patrimondumstraat 5, ring; N. v. Leersum, Oranjeboomstiraat 59, kinder schoen tje; A. Meyer, Molensteeg 9a, bruin kinder- soboentje; Kaarsetadeveer, Spaarne 10, ring met sl.euitels; E. VogelBeresteynstraat 17, paar sokken; H. C. Jas, Ged. Raamgracht 60, blauw taschje; Ketting,' Florastraat 12, grijs zwart taschje; Buwoida, Wilhelminastraat 60, boodschappentasch; A. d'e Rooden, Glasblazer- straat 39, armbandhorloge; A. P. van Gent, Oranjestraat 160, armband,; Kolderde, Tulpen- straat 4zwart, armband; J. Schotten, Park straat 7, broche; Mathot, Groote Houtstraat 39, bankbiljetten; J. Knegt, Kamperstraat 39, bal; T. Kieiiin, Teylerplein 83, ceintuur; Nacht- veiligheddsdiienstRaaks 32, ceintuur. G. v. Woerkom, Vrouwelheikstraat 12, mantelcein- tuur (muiski.) Do Vries, Lange Begijnestraat 34, duif; N. Koers. Buk kers! mat 36, grijze bandschoen; J. Smit, M. v. Heemslkerkistraat 30, zwart-bruin hondje. Wisbrum en Lifman, Anegang 9," 4 paar dameshandschoenen; S. Bteii, Korte Spaama 19, hond, (-Fr. herder); J. Th. Bussmöiler, Baan 1, gele hond; Edam, Zocheirs'traat 43, bruin hondje; P. Gort, Bak kerstraat 55 rood, grijze jas; Kennel Fauna, Par'klaan, kat, (zwart-wit), gebracht door F. v. Houten, Harmenjansstraat 3; W. Roepman, Santpoorterstraat 38, groene portemonnaie; C. Peschar, Klarenheeiketraait 35, portemon- niaie; F. Stockman, Dubbelebuurt 7, dames- portemonnaie; J. Clausing, Leeghwaterstraat 10, bruine portemonnaie; J. H. Teeuwen, Olycansitraat 15, bruine kind'erpoirtemonnaie S. Si valKerkhof-kraai 25 rood, sigarenaan steker; Politiebureau, Smedie'straat, rwarte damesschoen; J. Pol, Helmbrekersteeg 11, kindertaschje; Hoes, Wouwermanstraat 50, bruin klindertaschje; v. d. Vliet, M. v. Heems- kerkstraat 41, zwart taschje. Men schrijft aan het „Wkbld. v. BI. Clt": Een zeer sterk staaltje van verkeerde toe passing van het (op zich zelf zeer toe te juichen) streven naar beperking van Rijks uitgaven, zooals deze plaats vindt aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is wel het volgende. Men heeft ons verzekerd dat In de kosten, aan de inspecties van bloembollen en plan ten, welke onder Certificaat van den Plan- tenziektenkundigen Dienst naar het buiten land uitgevoerd zullen worden, verbonden, begrepen zijn die voor telefonische aanslui ting van de inspecteerende ambtenaren en voor het houden van kantoren op de belang rijke plaatsen van export. Hoewel nu die gelden aan de exporteurs in rekening zijn gebracht en door dezen betaald zijn, be merkt men nog niets van voorbereidende maatregelen tot het inrichten van kantoren, noch van het aansluiten dier kantoren aan het telefoonnet. Op eenige plaatsen heeft dit er toe geleid, dat belanghebbenden, op eigen kosten, aan den inspecteerenden ambtenaar een telefoni sche aansluiting hebben gegeven, omdat die voor den goeden gang van zaken eenvoudig niet ontbeerd kan worden. Hier doet zich dus het fraaie geval voor, dat het Rijk, aan de exporteurs in het inspectietarief de kos ten van de telefoon in rekening brengt, maar die (reeds betaalde) telefoon niet geeft, zoo dat de exporteurs deze nu tueemaal beta len, Indien het Rijk ons met dit schoone systeem van „wel ontvangen maar niet be talen" een voorbeeld wil geven, hoe men aan De koffieboontjes. Juist, waar de passage erg druk was, ge beurde het. Zoodat de belangstelling er on middellijk was, direct nadat de noodlottige 'breuk de ramp had veroorzaakt. Hij reed zoo snel als het drukke verkeer tot toeliet, op zijn fiets, tot op een door een niet opgehelderde oorzaak de zak, waarin hij de koffiebonnen meevoerde, overlangs open reet. De boontjes dartelden en dansten over do straat, ketsten af op de puntkeien en het laatste gedeelte viel rnisohend als water uit een dakgoot tot een dikke laag vlak voor zijn voeten. Mistroostig hield hij de ingescheurde zak in de eene, zijn fiets in de andere band, stond beduusd te kijken. Hij scheen te overleggen, wat hij doen zou, alles in den steek laten, of de boontjes bijeengaren in het gescheurde zakje. Het laatste geschiedde. Hij zette zijn fiets tegen 'heit trottoir, hurk te ineer en begon te rapen. Op de plek, waar de boonjes een dikke laag vormden, ging het erg voorspoedig. Maar toen die ver.z»meld was moest hij beginnen aan de rest, die erg verspreid lag. En onderwijl groeide de belangstelling. De man voélde het. Voélde, hoe er gegiebeld werd en opmerkingen werden gemaakt. Hij besefte, dat 't hém gold. Het hinderde hem. Het zweet stond op zijn voorhoofd en met zijn rechtermouw, waaruit een handbreedte boezeroen bemmelde, wischfie hij het weg. Hij vorderde slecht o nder den verl ammen den en a fmalteiiiden invloed van al de oogen, welke op hem gevestigd waren. En hoe meer de fooonjjes verspreid lagen, hoe mindier hij in zamelde. Zo lagen tusschen de voegen de straatsteenen, waaruit 'hij ze met moeite moest opdelven en rechts van hem en links en in de geul naast het trottoir. Een agent plant zich vlak bij hein en de waardigheid, die van dezen man uitgaat, vormt een tegenwicht tegenover de gichelen- de, lachendé en aanmerking makende om standers. De man voelt zich verlicht door de verschijning van den agent. Waagt het nu, schuw op te zien, bepaald schuw en ontdekt vaag achter zich als een duister gevaar, als een massale bedreiging de groep omstanders. De agent is te laat komen opdagen. Het geval heeft hem vernield vanwege de zenuw spanning. Het wordt hem le machtig. Op nieuw gaat de mouw met de uitpuilende boe zeroen langs tot voorhoofd. Hij geeft het op. Voorzichtig worden de ingescheurde panden van het zakje toegeslagen, hij neemt zijn fiets en na een tikje aan zijn hoed voor den agent verdwijnt hij in de straat geld kan komen, dan willen wij dit voorbeeld niet volgen, want zulke praktijken zijn niet toelaatbaar. Wij verwachten dan ook spoedig, dat het Rijk ons datgene zal geven, wat wij reeds lang betaald hebben. Ondertrouwd: 27 Maart. J. A. Zwang en D. Rozenga. 28 Maart. H. Schipper en M. E. Blok. J. Klein en A. B. Verstraate. D. Godijk en M. A. J. C. v. Item, G A. Hoogendijk en W. v. Sleijnen. H. A. H. ten Have en M. J. Oudolf. W. C. Ulrich en T. Weber. G. J. Geijssen en G. S. F. Koster. H. Akersloot en P. Veerman. G, Broekhuizen en M. v. Beek. F. A. v. d. Vlugt en CE. Henskes. S. Hol en W. H. Hille. J. Jansen en A. F. Lück. P. v. Eis en C. M. Antonisse. R. Wildschut en H. J. Cornet. L. v. Apperloo en B. C Velthuijzen. P. J. Goe- demans en M. A. H. de Rooij. Getrouwd: 28 Maart. W. C. Geurtsen v. Baarskamp en P. A. Hesse. L. H. v. Bae- kei en R. Bouwens. W. P. Wassenberg en A. J. v. Kempen. H. v. Zutphen en E. H. de Nijs. P. Prins en E. Soellaart Geboren; 24 Maart. z. van S. Botterv. d. Molen. 25 Maart. z. van C. M. M. Krom—.Bruijnel. 27 Maart. z. van J. Pols Ruardy. z. van M. G. ScheepersAal- derink. z. van M. J. v. NordenBertho- lee. 28 Maart. d. van C. J. Roosev. Roon. Overleden: 26 Maart. M., 7 mn'd., z. van P. Nieuwpoort, Oorkondelaan, IJMUIDEN, 28 Maart. Het Amerik. s.s. Sapinero, hedennacht van Rotterdam te IJmuiden aangekomen, heeft voor de groote schutsluis de stbomzandzuiger Kameleon van de firma Volker Bos aangevaren. Dc zuiger bekwam zware averij en zit aan den Men seint ons uit Den Haag: Uit de kringen van het bioscoopbedrijf kwam ons een gerucht ter oore, dat de kwestie van het bioscoop-gevaar eerlang weer in het Parlement aanhangig zou wor den gemaakt, hetzij door een initiatief-voor stel van een of meer der leden der Tweede Kamer, dan wel door een nieuw regeerings- voorstel. Ter bevoegder plaatse konden hier omtrent geen inlichtingen worden verstrekt. Men seint ons: Op het Natuur- en Geneeskundig Congres, dat de volgende week te Maastricht wordt gehouden zal de Voorzitfer Prof. Spronck een openingsrede houden, waarin hij een ontdekking zal bekend maken belrekking hebbende op de immuniteit tegen tubercu lose. De Beurs opende heden: vast. Staatsfondsen, 5 pet. Nederland 95, 6 ptft. Indië 97)4. Culturen. Koloniale Banlk 179, Indische Bank 130, Vorstenlanden 187, H. V. A. 483. Oldewaardlen. Koninklijke 388, Consols 118)4, Orion 30. Tabalkkeni. Detldi Mij. 2299, Besocki 44, Rotterdam Deli 14)4" Senembah 345. Rubbers. Amsterdam Rubber 148, Deil Ba'tavSa 80, Nederi. Rubber 68)4, Rolt. Tapa- noeid 25)4. Scheepvaart waarden. Hold. Am. Lijn 109)4, HolL Boot 23, Kon. Holl. Llyod 4)4, Japanlijn 88, Paiketvaart 106, Scheepvaart Unie 106)4, Marine 11)4- Amerilkaansehe waarden. Hide and Lea ther 72, Steel 110)4, Smelting 65, Anaconda 105, Cigar 92)4, Atchison Topelka 10654, Vo ling Rails 33)4, Southern Pacific 9654, Union Pacific 147. Gezondheidscommissie. Verschenen is het jaarverslag der Gezondheidscommissie, gezeteld te Bloemendaal c.s„ over 1922. De sterftecijfers bedroegen in 1922 te Ben- nebroek 9, Bloemendaal 175„ Haarlemmer- liede ca. 40, Heemstede 155, Schoten 110, Spaarndam 10, Zandvoort 48. Met de zorg voor woningverbetering, naar aanleiding van ingekomen klachten of naar aanleiding van plaatselijke onderzoekingen door de Commissie of haren deskundige op verschillende tijden ingesteld, werd doorge gaan. In het afgeloopen jaar werden in de ver schillende gemeenten van het gebied, door de onderhandsche bemoeiingen der commis sie aan 22 woningen verbeteringen aange bracht. In 1922 kwam te Bennebroek 1 geval van besmettelijke ziekte voor, te Bloemendaal 3, te H'aariemmcriiede c.a. 3, te Heemstede 6, te Schoten 5, te Spaarndam 1, te Zand voort 12. In de verschillende zaken, haar gebied rakend, was de commissie geregeld diligent. Faadsverkiezing. In de laatst gebon den huishoudelijke vergadering van de af- deeling Bloemendaal der S. D. A. P. is de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen aldus vastgesteld: 1. C. Schulz, 2. W.Noorman, 3. G. A. Tij- sen, 4. J. v. d. Pol, 5. P. Kremers, 6. J Romeijn, 7. Mevr. G. v. Raalle—v. d. Bosch, 8. N. L. Herfst, Verduistering. Door C.H. is aangifte ge daan van vermoedelijke verduistering van een rijwiel. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men: aan hét postkantoor een paar zwart ka toenen en een paar grijs tricot hondschoenen H. Bierman, Heerenweg 35, 3 boeken; Ven- nik Geweer»! raat 40, een jonge hond; G. Nee.skens, Molenwerfstaau 116, een bruine ceintuur; J. B. Jonkman, Eikenlaan 68, een De verkiezingstijd is weer naderende en daarmede breekt zeer waarschijnlijk ook de tijd aan, dat al wat er maar voor in aan merking komt, beplakt wordt met propa- gandaplaten, bekalkt en volgeklad met aan bevelingen van alle mogelijke candidaten. Wij moesten nu allen toch eigenlijk de han den ineenslaan, om een dergelijke propagan da te voorkomen. Laten we nu toch eens krachtig samenwerken, om de ontsiering van het stadsschoon te voorkomen. Wie denken mocht, dat zulk een verzoek natuurlijk in goede aarde vallen zal, heeft het mis. In het orgaan der socialisten le zen wij o.m. het volgende: „In kringen van partij en vakbeweging gaan thans stemmen op, om met krachtige middelen tegen de individuen, die het klaar blijkelijk op onze propagandaplaten gemunt hebben, op te treden. Nu spoedig weer voor de verkiezingen een piakperiode aanbreekt, achten zij het gewenscht, dat maatregelen word genomen om onze platen te bescher men, opdat de gelegenheid, om door middel van deze platen tot het publiek te spreken, niet door de handelingen van deze perso nen aan ons worden ontnomen. Vooral ook, omdat meermalen gebleken moet zijn, dat agenten van politie, zich aan dit afscheuren met behulp van hun sabels van muren, waarvoor vergunning tot plak ken was verkregen, schuldig maakten, ach ten sommigen het noodig, dat meer dan tot nog toe, aan het beschilderen van straten, kaden en pleinen wordt gedaan." Wat hierin zit aan waarheid of leugen, laten we zwemmen. Het deert on.s niet. We willen het alleen hebben over de ontsiering van ons stadsschoon, door hef „bekladderen van straten, kaden en pleinen." Wie meenen mocht, dat de heertjes, die dergelijke voorstellen durven doen, door liet federatiebestuur de zaal uitgewerkt zouden zijn om allen een deugdelijke les in netheid en orde te geven, vergist zich. Hetzelfde blad meldt nog: „Naar we vernemen, overweegt het fede ratiebestuur, welke maatregelen moeten worden genomen en of de geopperde denk beelden voor verwezenlijking vatbaar zijn." Kijk, dat overwegen alleen reeds moest in het brein van wellevende burgers zelfs niet opkomen. „En," zegt het blad, ,.de voor standers van dezen maatregel (dat zijn de voorstanders van het kladderwerk) betoogen, dat wanneer hierdoor hel stadsschoon te lijden zal hebben, dit het gevolg is van de houding der stedelijke autoriteiten zelf, die de agenten van politie niet kunnen afhou den van het plegen van feiten, die partij en moderne vakbeweging benadeelen." 't Is fraai! Om zich dus te verlustigen in een soort wraak, wordt de stad volgeklad en ontsierd! Maar hebben de socialisten zelf dan geen gevoel voor schoonheid? Stooten zij zich zelvcn dan niet, als de slad er uitziet als het pakhuis van een voddenkoopman? Kom, kom, wie heeft er den meesleniast van als de stad er uitziet als een beesten stal? De politie, de autoriteiten, of wij allen, leden der S. D. A. P., met federatiebestuur, inbegrepen? Ter correctie van een mededeeling onder .Damiantjes" in ons nummer van gisteren erzochit de heer Van Liemt ons mede te deelen dat niet alle candidaten onvoorwaar delijk hun plaats ter beschikking hebben ge steld. Enkele candidaten verbonden aan hun bedanken voorwaarden, welke hierin beston den: benoeming van een bemiddelingscom missie, bestaande uit drie arbeiders,' drie niet-arbeiders en een voorzitter. Deze com missie zou zelfstandig vergaderen, een can- didatenlijst opmaken, welke lijst door het bestuur der kiesvereeniging aan de vergade ring ter goedkeuring zou worden aangebo den. Alleen over de lijst, niet over de can didaten, diende op serieuse wijze te worden gestemd. Stilstand. Barometerstand768. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, te De BiMt. Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van' 28 Maart 1923. Hoogste barometerstand 772.5 mM., te Biarritz. Laagste barometerstand 753.7 m.M., te Vestmanoeir. Verwachting van den avonid van 28 tot den avonld van 29 Maart: Zwakke tot matigien zuidelijke tolt westelijken wind, aanvankelijk toenemende bewolking, waarschijnlijk met regen of onweer, later op klarend, ikóëüer, vooral in het oosten. voetbal; L. v. d. Klashorsf, Molcnwerfslaan 10, een pet; Bureau van politie Boekenrode- straat 9, een toderen bon dent uiig, een huis- Sleutel en een bruine dameshandschoen., Raadsverkiezing, In deze gemeente zul len de raadsverkiezingen op 16 Mei plaats vinden. De candidaatstelling is op 10 April.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1