Aan alle Propagandisten. Donderdag 29 Maart 1923 45ste Jaargang No. 14399 Van het Vaticaan. tprr i fePrr prr Ip" DIT NUMfflER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD ZUIGELÏNGENN00D IN HET ROERGEBIED. STADSNIEUWS. MEM 3D mmi Personalia. Kamer van Koophandel. Het Douche-badhuis aan den Koudenhorn. Te water. Oproep om hulp. Gijsbert Japicx. Hinderwet. Orkestvereeniging K. E. S. N. O. G. LANGS DEN WEG. Onze winkelstand. Het Militair Hospitaal. VAN ONZE RECHTBANK. Een R. K- Zangvereeniging. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Niet gegund. Spaarkas St. Nicolaas. Heropening zaak. Uit de woning gezet. Belooning uitgeloofd. BURGERLIJKE STAND. Vé 'sKonnemenïsprijs fcedraa'gl voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling; op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraatf- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. PALMZONDAG. Men bericht ons uit Rome: Op Palmzondag werden aan den H. Vader twee kunstig versierde palmen aangeboden. De eene, geschenk en vervaardigd door de Zusters Camalduleezen is fijn met de schaar bewerkt en versierd met bloemen, welke in het hoogste deel der palm een „Agnus Dei" omlijsten. De andere was een geschenk van de familie Bresca te San Remo, die sedert den tijd van Paus Sixtus V, het voorrecht heeft de palmen te leveren voor het \feticaan en de Apostolische Paleizen. De palm is een meesterstuk van kunstig geduldwerk en draagt in den top een symbolische voorstel ling met de woorden „Pax Christi in regno Christi". Een derde palm, kunstig bewerkt, werd den H. Vader aangeboden door den intendant der Apostolische Paleizen. In de Capella Paolina, de parochiekerk van het Vaticaan, werden vóór de Hoogmis, de palmen gewijd door Mgr. Zampini, sacrista van Z. H., welke uitgedeeld worden aan den Kardinaal Staatssecretaris en andere Prela ten van 's Pausen Hof, alsmede aan de leden der Pauselijke Congregaties. In Sint Pieter werd, onder toevloed van een groote menigte Italianen en vreemdelin gen, de Palmwijding verricht door Kard. Mer ry del Val en gevolgd door de plechtige palmprocessie door de Basiliek. De talrijke vreemdelingen, ook niet-katholieken, genie ten dezer dagen in de Eeuwige Stad van de verhevene schoonheid der Roomsche liturgie, waarvan de palmwijding en de palmprocessie de eerste en een der schoonste is. Van alle landen der wereld bevinden zich in dezen tijd reizigers te Rome, om te genie ten van het heerlijk voorjaarsweer en van de prachtige kerkelijke diensten van de Goede Week. Het jongste Congres van de Interna tionale Kamer van Koophandel heeft met Nederlanders en Engelschen een groot aan tal Amerikanen doen komen, die na het doen van zaken, ook de kerkelijke diensten bij wonen. (Ingezonden.) Snel nadert de fatale datum van 10 Juni, waarop de candidatenitijsten ten stadhuize moeten worden ingeleverd en nog sneller na dert de volkomen chaos van Haarlem's R.-K. Kiezerskorps. De tijd van voorbereiding, de lange tijd van Propaganda, waarin Roomsch Haarlem im mer uitmuntte, is werkeloos hoezeer ruzievol verloopen. De R.-K. Propogandaehib wacht op het verlossende woord. Is dan de Paaschtijd niet geëigend onze kie zers tot bezinning te brengen'? Moeten wij dag aan dag klanken hooren vol van kwaad spreken, lasler, wantrouwenhaat, geniepig heid jegens elkander, jegens broeders en zus ters, varvoor ons aller God stierf aan het kruis? Is men niet bereid offers te brengen, zelfs nu niet, nu wij den tijd herdenken, waarin het oneindig groot zoenoffer gebracht werd? Moge straks liet „Resurrexit" klanken ooik over de éénswïUend'beüd onzer R.-K. kiezers. Wij wachten met vol vertrouwen. In deze dagen is er geen werk voor U, Propagandisten Er is meer werk dan ooit! Ga toch op huisbezoek en al kunt ge geen lijst noch persoon aanbevelen, omdat blijk baar deze bijkomstigheden nog niet vast slaan, ga op huisbezoek en wijst de Katholie ken op hun Roomischen plicht, wijs hen naar hooger, aan de hand van de Paaschnivste- niën. Wijs hen op het gevaar, voortvloeiende Uri't de mogelijkheid van groot machtsover wicht der vijanden van Christus en vraag onze Roomsche broeders en zusters of Hij dat oan ons verdiend heeft, na al wa t Hij voor ons geleden heeft. Bereidt de gemoederen. Propa gandisten, en bewerkt de akkers, opdat het zaad van liefde en eendracht wortel kan schieten. Spreekt niet over personen! Tenzij in dezen zin, dat gij er van overtuigd zijt dat onze voormannen, persoon voor persoon, elk offer willen brengen ten bate van de Roomische éénheid eu kracht. Gij weel, dat uw voorzitter nooit anders gesproken heeft en dat bij hel ©ogenblik en de gelegenheid zegent, waarin hij dc daad kan voegen bij het woord. Zeker, Propagandisten op Politiek terrein, hel welzijn vn uw stad wordt beoogd en mag niet ondergeschikt worden gemaakt aan partij belang Maar het is juist in het waarachtig welzijn van Haarlem, dat ik de Roomsche Partij zoo krachtig mogelijk wil zien lerug- keeren in Haarlem's Raad. krachtig uiterlijk, maar even krachtig innerlijk en het is juist daarom, dat ik u smeek: Bereidt den weg. maakt recht de banen, waarlangs ons heerlijk Boomsche volk, ecndh-ajchlig en.geestdrift 1g den stembusslag kan slrijdeurop 10 April en 23 Mei opdat de teugels van hm 'bewind en het sub tiele stadsbeleid, juist in deze jaren, niet bij voorbaat worden overgeleverd in handen der Sociaal-Democratie, weer éénzijdigen invloed wij jarenlang onder zwaren arbeid succesvol geilteerd hebben. Toen ik, onder wassend wantrouwen: jegens candfcdaten-bestuurders, alle functies heb neer gelegd als voorzitter van den Rrikskieskirung (hoe smartte mij dót afscheid) en als onder voorzitter van Provinciale en Locale Kiesver- ceraigiing, heb ilk ook het voorzitterschap uwer voortreffelijke R.-K. Politieke Propagandaclub vaarwel gezegd. Ouder den druk uwer aan houding en volharding, dat ïik toch nog één jaar zou aanblijven om deze. verkiezingen in 1023 te leiden, ben ik bezweken. Hoe heeft het mij gespeten-, wijl onze club met roemrijke historie noo'lt ellendiger tijd doorleefde dan juist nu en wij machteloos staan als dienaresse dor R.-K. Kicsvereeniging! Dat zij spreke, wij zullen handelen in liefde en gehoorzaamheid. Maar toch ben i.k blijde, dat dit woord in mijn hoedanigheid van voorzitter nog te heb ben kunnen spreken op Witten Donderdag, het woord van éénheid, nooit schooner ver nomen dan in Christus' hoogepriesierlijik ge bed: Woest één! Ut credat mundus ctuia fu me misisti. Opdat de wereld toch Christus' zending enkenne uit de éénheid alter geloo- vigen. Een éénheid op al'e gebied, gebouwd op Eén Vader, Eén Geloof, Eén Liefde, Eén Doel Komt lot uzelf, Katholieken, wil en doet! En gij, Propagandisten, bereidt onze één heid voor. Ons Rooinische volk schijnt ver dwaasd, maar is het niet. Mr. BOMANS, Voorzitter R.-K. Pol. Propagandaclub. (Ingezonden). De toestanden, ook op het gebied der gezondheid, zijn in Duitschland in de jaren na den oorlog steeds slechter geworden. Het onderzoek der dokters aan schoolkinderen heeft dit feit helder en duidelijk aan het licht gebracht. Deze ellende is voor den buiten lander niet zoo zichtbaar. Hij toch, ijie hier slechts handelshuizen of vermakelijkheden of hotels bezoekt, ziet daarvan niets. Toch is die ellende er. Den Duitscher treedt ze te gen in de overvolle woningen, in dc zolder kamers, in dc kelderruimten. Hem blijkt ze uit de gestadige toename van het sterftecij fer. Ook in de afname der geboorten. In 1921 stierven in Hagen in Westfalen aan tuberculose 123 personen; in 1922 187. ain 1923? Er zijn daar 13000 schoolgaande kin deren. Van deze stond het statistisch vast op 1 Januari 1922, dat 454 tuberculeus waren In den loop van 1922 kwamen er 893 ge vallen bij, zoodat 1923 begon met 1347, d.i. 11 procent kinderen, die longtuberculeus zijn. Aan een school was de toestand voor twee maanden na nauwkeurig onderzoek als volgt: 10 pet. krachtig; middelmatig 30 pet.; de overige 60 pet. deels zwak. deels krachte loos; 60 pet. leed aan bloedarmoede; 24 pet', aan mergbeenzwaktc. Dit wijst inderdaad op een katastrophe. Een vereeniging ter bescherming van zui gelingen heeft daar op het oogeniblik 2005 kleinen voor hare zorg. Deze krijgen zooveel mogelijk natuurlijke voeding. Slechts een klein derde deel der moeders kunnen niet langer dan twee of drie maan den zich met deze voeding belasten. Dan houdt' de melktoevloed op tengevolge der eigen zwakte. Ternauwernood 5 van dc 100 moeders houden het voeden den normalen tijd van 9 maanden vol, hoe alle, ook door de duurte der melk, ruet den besten wil be zield ziin, te geven wat ze kunnen. De kunstmatige voeding der zuigelingen wordt door een ongekende melkschaarschte in gevaar gebracht. In de jaren voor den oorlog 1913 en 1914 had het stadje 's zomers een melk- toevoer van 25000 L., 's winters van 15000 L. Zouden, naar de uiterst strenge bereke ning der dokters, de 3500 kinderen, onder de 2 jaar, ieder dagelijks één liter, de 2500 van 25 jaar V\ liter; de 950 van 56 jaar A li ter (let op die getallen) dc rond 3000 hopen de of zoogende moeders en de zieken slechts ieder A> liter per dag ontvangen, dan wa ren er thans noodig 8625 liter. In Februari van dit jaar kreeg de st'ad echter slechts 3000 liter, zoodat zieken geen, zuigelingen van het le en 2e jaar nog nauwelijks liter krijgen. Zoo is het op het papier. In de praktijk ziet het er natuurlijk niet zoo mooi uit, wijl de verdeeling niet zoo systematisch gaan kan. In vele stadswijken bekomen vele huisgezin nen verscheidene weken achtereen geen melk te zien. Dozijnen moeders zijn ge dwongen hare zuigelingen slechts met sui kerwater te voeden. Waar nog melk is, heeft de voedende kracht veel van dc waarde verloren door transport en verarbeiding in de melkerijen. De klachten daarover wor den immer veelvuldiger, evenals de prijzen immer hooger. Wat de kleeding der zuigelingen betreft, hiermede is het even treurig gesteld als met de voeding. Vele honderden moeders zijn reeds bevallen of zien de bevalling tege moet. zonder ook maar een enkel stuk waschgoed voor haar kind te hebben. Door de duurte zijn zelfs fatsoenlijke arbeiders- en ambtenaarsfamiliën niet in staat zelfs maar de noodzakelijkste wasch zich aan te schaf fen. De arme bloedjes worden in oude, afge dragen, geverfde lappen vaak gehuld. Door de verfstof zijn reeds herhaaldelijk groote nadeelen aan de gezondheid der kleinen toe gebracht. Deze toestand, door de laatste 7 jaren heen verergerd, is de laatste maanden haast alge meen en uiterst verscherpt geworden door de bezetting, door dc transportmoeilijkheden en alles, wat deze met zich brengt. Wie in dezen nood w i 1 helpen en het doet, verricht een godewelgevallig werk en bovendien een werk van edele menschen- liefde, wijl hij ook daarvoor zorgt, dat daar ginds ónder de zwaarbeproefden, ondanks alles, liefde en broederlijkheid niet uitsterft. De Redactie heeft zich bereid verklaard gelden ter leniging van bovenvermelden nood in ontvangst te nemen en daarvan tot 7 April in hare kolommen verantwoording te doen. Daarna zal het volle bedrag door den ondergeleekende persoonlijk worden overgebracht aan de Katholieke Zuigelingen zorg te Essen en Hagen. Bovengeschreven oproep met zijn nuch tere cijfers, die zulk een ontroerende taal spreken, is eigenlijk uitgegaan van den Evangelischen Oudersraad voor Zuigelingen zorg in het Roergebied. Daar het echter voor dc hand ligt, dat de lezers der N, H. C. liever hun geld besteed zien aan de meer nabestaande „huisgenootcn des geloofs," zooals St. Paualus zegt, meen de ondergeteekende, tot' wien dit beroep werd gericht, het aldus te kunnen regelen. H. DE RIJK. Prinsenbohvcrk 48, Haarlem. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen toeganke lijk R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/a, van 2—5 en van 7—10 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van ha'f 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jaeobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tot half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur, F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. Jhr. Van Lennep, heeft naar wij verne men, zijn ontslag gevraagd als Factor van -mriAl .Rlvrl; PTI SNELVERBAND. Woensdagavond hield de Eerste-Hulo-Ver- eemging „Snelverband" een algemeene ve ga ring, welke zeer goed bezet was en wederom, zooals alle andere vergaderingen dezer ver eeniging, uitmuntte door een prettige, geani meerde stemming. De voorzitter, de heer Saeijs, opende te half 9 de vergadering en uitte zijne vreugde over de groote opkomst. Spr, gaf in het kort nog eens het mooie doel van „Snelverband" en uitte den wensch, dat deze avond veel vrucht zou mogen opleveren. De vergadering werd bijgewoond door den medischen leider, dr. Ruys. Hierna las de secretaris, de heer W. Waalewijn. de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werd.en vastgesteld. Onder de ingekomen stukken bevond zich een aantal brieven, behandelende verschil lende opmerkingen en raadgevingen ten op zichte der vereeniging, naast een serie, die op eenzelfde doel aanstuurt. In verband hiermede werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen „De E. H. V. „Snelverband" te Haarlem, in jaarvergadering op 28 Maart 1923 in het gebouw: „De Nijverheid." gehoord de uiteenzetting van den voorzit ter, stelt haar vertrouwen in het bestuur en ontslaat het van de voorlezing van die ingezonden stukken, waarvan openbare be handeling, naar zijn meening, gevaar mee brengt vóór de eenheid der vereeniging, en gaat over tot de orde van den dag." Volgens een ingekomen schrijven van de Patroonsvereeniging der Metselaars, enz., en een der afdeeling Haarlem van den Ned. Aannemersbond, verleenen deze corporaties „Snelverband" over 1923 resp, een subsidie van f10 en f25. Naar aanleiding van een desbetreffende klacht, werd dr. J. van Konijnenburg, direc teur van den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst, alhier, door het bestuur attent gemaakt op den zeer slechten toestand der verbandmiddelen aanwezig op de gemeente lijke speelterreinen. De gemeenteraad verstrekt een subsi die van f 200, in afwachting van de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, op voorwaarde, dat rekening en verantwoording wordt overgelegd en verslag uitgebracht, terwijl namejis het raadscollege dr. Van Konijnenburg met adviseerende be voegdheid in het bestuur zitting neemt. Uit het jaarverslag door den secretaris, den heer W. Waalewijn, hierna uitgebracht, bleek, dat het ledental van 67 tot 130 perso nen steeg, terwijl er 63 nieuwe leden tot de vereeniging toetraden; 8 bedankten ^n 12 werden geroyeerd. Gememoreerd werd de totstandkoming van eenn goed georganiseer- den eerste-hulp-dienst. Met applaus onderstreepte de vergadering eenige woorden van waardeering, gewijd aan den medischen leider. Vervolgens legde de penningmeester, tie heer J. B.Heystek, rekening en verantwoor ding af over het afgeloopen vereenigings jaar, waaraan ontleend wordt, dat de ont vangsten en uitgaven in totaal resp. bedroe gen f1616.25 en f 1441, 25, resteerende een batig saldo ad f175.04 De begrooting over 1923 onveranderd goedgekeurd. Bij monde van den neer G. A. Luitingh bracht de commissie voor het nazien der rekening haar rapport uit, waarbij den pen ningmeester bij accoordbevinding der boeken décharge verleend werd. Tot secretaris werd herkozen de heer W. Waalewijn en tot vice- voorzitter de heer A. J. van Zutphen. Medegedeeld werd, dat binnenkort dr. Mijnlieff een lezing voor de leden en dona teurs zal houden. Na de rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. VEREENIGIN „NEDERLANDSCH FABRIKAAT." In den schouwburg, Jansweg, wend Woens dagavond op initiatief van bovenstaande ver eeniging een filmavond gegeven. De zaal was matig bezet. In zijn openingswoord weet de voorzitter, de 'heer J. C. Peereboom, dit aan het feit, dat de avond wat laat egevcn werd, le ver in het seizoen. Geenszins wilde hij daarin- zien gebrek aan belangstelling in de vereeniging van de zijde der leden. De alge meene secretaris van „Nederlandsch Fabri kaat", de 'heer Snoek, had zich bereid ver klaard de film toe te lichten. Zij, die zich gisterenavond een gang naar den Jansweg- sc.houwburg hebben getroost, zullen daarvan geen spijt hebben gehad. Het eerste nummer op het programma luidde: Rotterdam als zee haven. In zijn vollen omvang 'kregen wij het machtige havenbedrijf te zien: het af- en aan varen der groote stoombooten, het lossen en laden, de elevators, 'het vertrek van een mailsteamer naar Java, de baggerwerken, enz. Als no. 2 werd vertoond: de Thee, vam de plantage naar het pakje. De bloei, de oogst, de bereiding, de verlading en verscheping, de aankomst in de Hollandse he haven en de ver schillende bewerkingen, welke de thee nog ondergaat i,n de fabriek: breken, sor/eeren, mengen, enz. vóór ze in de bekende pakjes in den handel worden gebracht. In dc pauze werd gelegenheid gegeven zich als lid op te geven van „Nederlandsch Fabri kaat", waarvoor vier padvinders zich beschik baar hadden gesteld. Als laatste nummer voor de pauze werd een kijkje gegeven in de Heemaf, na de pauze maakten we kennis met de eleclro-lechm-k (Philips fabrieken) en de aan die inrichting verbonden glasblazerij. Met nadruk verklaar de de heer Snoek, dat geheel willekeurig eene bepaalde Nederlandische onderneming was gekozen, zonder eenige bijbedoeling van reclame of anderszins. Na een woord van dank door den voorzit ter werd deze interessante avond gesloten- De eerstvolgende vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken zal gehouden worden op Woensdag 4 April a.s., des avonds 'te 7 uur, in het gebouw Kruisweg 70, Haarlem. Dr agenda van bovengenoemde vergadering luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stuk ken. 3. Rondvraag. 4. Besloten vergadering (behandeling comcept-jaarversJag). Het doucbcbadhuis van het Witte Kruiis, aan den Koudenhorn, dat wegens noodzake lijke reparatie en verbetering der warmwater voorziening, gedurende eenégen tijd gesloten is geweest, zal op Dinsdag 3 April a.s. weder geopend worden. Het is geheel gerestaureerd en zal voortaan voor vrouwen en mannen den gelieelen dag, behalve van 12—2 uur, geopend zijn. Er zuilen geen le Iklasse baden meer wor den verstrekt, doch de le klasse zal voor vrouwen, de 2e iklasse voor mannen dienen. Op dezelfde wijze zal ook, vanaf 3 April, de dtienist in het badhuis Leidsche Plein, geregeld 1 ziin. voor mannen en vrouwen dus gelijktijdig Alleen aan den Schotersèngel kunnen voor tsan nog baden le klasse genomen worden. Het bestuur hoopt, dat bet badhuis aan den Koudenhorn, dat nu aan alle edschen vol doet, druk mag worden bezocht| Helt magazijn van verplegüngsartükelen is, door aanikoop, belangrijk uitgebreid. In het jaar 1922 werden ruim 800 artikelen in bruikleen verstrekt Thans zal aan alle aanvragen leunnen wor den voldaan, op vertoon van een doikters- bniefje. Vanmiddag omstreeks 12 uur viel een jongen, die op het Donkgjg Spaarne op een hoop sleenen speelde te water. Dit gebeur de juist tegenover het kantoor der fa. Jou- stra. De heer F. Joustra snelde onmiddel lijk bet kantoor uit. sprong te water en het mocht hem gelukken, den jongen, die reeds van den kant afgedreven was, te redden. I Op verzoek vestigen we de aandacht op de advertentie in dit nummer om steun aan de Joodsche bevolking in Polen. Wellicht zijn er onder de niet-Joodsche ingezetenen, die zich geroepen gevoelen, steun te ver leenen. In een buitengewone bijeenkomst van bet Frysk Selskip „Gijsbert Japicx" heeft ds. R. J. de Stoppelaar uit Wargec gesproken over Friesland's roem, over het grootsche en mooie naast het eenvoudige, schijnbaar ge ringe in de natuur van Friesland. De cau serie werd verduidelijkt door filmbeelden. De Friesche meren en dorpen, de hardrijde rijen en nog zoovele andere specifieke Frie sche bijzonderheden werden vertoond. Ter opluistering gaf het Friesche zangkoor eenige nummers, terwijl de aanwezigen meermalen Friesche liederen zongen. De avond slaagde werkelijk uitstekend. Aan W. J. Bonke is verwinning verleend tot oprichting van een inrichting voor ma chinale houtbewerking in een te bouwen perceel, ter vervanging van het bestaande perceel aan den Burgwal no. 72 met aan grenzende poort, kad. sectie ID. Nos. 7070 en 2375 waarbij eleclrisrhe beweegkracht zal worden aangewend tot het aandrijven van werktuigen. Aan P. van de Wal, Amsterdam, 5s vergunning verleend tot oprichting van eene inrichting tot het vulcaniseeren van auto, motor en rijwiel binnen- en buitenbanden in het sousterrain van het perceel aan de Groote Houtstraat No. 71 en aan de Ged. Oude Gracht No. 73 kad. sectie No. 949 toegankelijk aan de Ged. Oude Gracht No. 73 rood en met uitgang in een poort kad. sectie D. No. 8324 toegankelijk vanaf de Ged. Oude Gracht en het daarin plaatsen van een electromotor van 1A P.K. voor het aandrijven van een slijpmachine, het plaat sen van een stoomketel van IA M2 ver warmend oppervlak, en 3 atinosphoeren overdruk en het plaatsen van een gnsloe- cjlel van A M2. verwarmend oppervlak en IA atmospheeren druk. Aan Th. Hietbrink is voor den' proeftijd van één jaar vergunning verleend tot op richting van een inrichting voor machinale houtbewerking uitsluitend fen dienste van zijn bedrijf, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot een gezamenlijk vermogen van 9 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen in het perceel aan de Gasthuislaan no. 180, Hedenavond zal in den Schouwburg Jans- weg eerf concert gegeven worden door het strijkorkest der vereeniging K. E. S., onder leiding van den Directeur Louis Delachaux, met medewerking van mejuffrouw Bep Ploeg, sopraan; mejuffrouw Emmy v. Eden, pianiste en den heer Jan Nieland, pianist. Het programma bevat moderne en klassieke werken. Men schrijft ons: Dinsdagavond vergaderde de afdeeling Haar lem van het Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap in 'het Nutsgebouw. Bij de opening werden eenige waairdeerende woorden gewijd aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid J. W. Sevenhuysen. Ook had de hoofdbestuurder M. Mieras, die dezer dagen zijn 70-slen verjaardag mocht btleven eenige woorden van hulde te aan vaarden. Ampel werden de eenige uren te voren in gekomen stukken van het stadhuis besproken. Ten slotte werd aan hel Bestuur het stellen der adviezen aan het gemeentebestuur in geest en redactie opgedragen. Uitvoerig werd hot schrijven van den Voikszatugibond besproken en besloten een af wachtende houding aan te nemen. Men kent zelfs den titel der .liederen niet, evenmin den geest en de toonzetting. Gelijk men weet is ook van Koninginnedag liet slereven telkenjare eenig liederen tot ge meenschappelijk bezit le maken. Tot een vasten vergaderavond kon men niet besluiten. Aangenomen werd een miotic tegen de Massificatie in te dienen. Bij acclamatie werden benoemd toil be stuurslid de heer J. A. L. Doyer, tot archivaris Een proces-verbaal. Hoewel er bij een proces-verbaal slechts twee partijen noodig zijn: de overtreder en •de verbalisant, is er nog een andere groep', die zich niet minder voor een bekeuring in teresseert, n.l. die der toeschouwers. Dezen vormen gewoonlijk een haag rondom het vereischfe tweetal, welke de „schande" "voor hem, die bekeurd wordt, vergroot. Zoo pijn lijk was het geval ook voor den jongen man, die dezer dagen op de Groote Markt we gens een of ander vergrijp „op de bon" kwam. Met stojfcijnsche kalmte schreef de agent op, wat hij weten moest. Een beetje zenuwachtig en wat verlegen lachend, be antwoordde de geverbaliseerde de hem ge stelde vragen. De blikken der menigte rustten op hem (mooi gezegd, nie'f?) Hij was het zooveelste wereldwonder, dat he gaapt moest worden als wilde men zijn beeld nooit uit het geheugen verliezen. De schuldige moet zich wel als op een pijn bank gevoelen onder al die onbarmhartige blikken. En niet zoo gauw is dc „marte ling" voorbij, of hij verwijdert zich zoo spoedig mogelijk. En dat is gewoonlijk het sein tot ontbinding der „bijeenkomst.*' die heer Marema, tot reiscorrespondent de heer H. Natte, tot correspondent voor hot Schoolblad de heer H. van Leeuwen. Voor het comité Haarlem van het onder steuningsfonds werden de volgende tweetal len opgemaakt: n.l. eerste voordracht de hee- ren C. Overbeek en J. A. L. Doyer. tweede voordracht de heeren T. Huisman en Marema. Verslag werd ook gedaan van de eerste bij eenkomst van het Oostenrijksehe Comité. De heer J. Swaalf heeft zijn van ouds ge renommeerde rijwielzaak van Kruisstraat 43 naar Kruisstraat 11 verplaatst. Deze verplaatsing heeft wel een uitbrei ding, verbetering en verfraaiing met zich ge bracht! Het oude perceel 11 is gemetamorfoseerd in een winkelgebouw met fofsche, breede pui; twee diepe étalages, met een breeden ingang in het midden. Het winkelhuis is op zichzelf eep sieraad voor de straat. In de zaak, waaraan de ruime werkplaats aan sluit, (die achterdoor over eu plaatsje toe gang geeft tot de autogarage, welke op de Ridderstraat uitkomt, zijn verschillende mer ken rijwielen, te kust en te keur, uitgestald, bij deze gelegenheid met een rijken schat vaan bloemen ongeluisterd. In de andere uitstalkast trekt een groep motorrijwielen de aandacht en als des avonds de lichten branden, is het schouwspel hier een lust voor het oog! Met ingang van April wordt het Militair hospitaal aan de L. Margarcthastraat ont ruimd. Met die ontruiming is men reeds ver gevorderd. Het gebouw komt dan aan de gemeente Haarlem, aan wie het oorspronke lijk in eigendom behoorde. Er is nog geen definitief besluit genomen, waartoe het ge bouw zal worden gebruikt. Vermoedelijk zal er de Gemeentelijke Keuringsdienst gevestigd worden, (Zitting van heden.) Inbraak. In eten nacht van 16 op 17 Februari heeft de 24-jarige loswerlkman C. A. K. zich door openschuiivung van een raam toegang ver schaft lot het kantoor van den lieer Feije in de Ravelingssleeg. Ifij heeft zich een bedrag van f 15 toegeëigend, dat den heer Feije toe behoorde en vervolgens een fiets medegeno men, toebehoorende aan den boekhouder, den beer van Tol. Beklaagde verkeerde in geldverlegenheid zeide hij. Hij had nog 3.62 over. Het eirgste was evenwel, dat beid. dit feit pleegde in een tijd, dal hij op verzoek der Reclaisseering voorwaardelijk in vrijheid was gesteld van te ondergane straf. Bok!.' is bovendien al dikwijls veroordeeld. Hij heeft onder patronage van een door de recta sseering aangewezen persoon gestaan, doch naar 't oordeel van den ambtenaar van 'heit O. M. was dit patroonschap zeer onvol doende uitgeoefend. De verklaringen over dc werikwilligheid enz. van bekl., die door den „patroon" werden afgelegd, acht het O. M. daarom niet zoozeer van waarde. Bekl. heeft iin de bouwvakken een poosje goed verdiend. Was al dat geld nu al op, dat bekl. nu weer stelen moest? Het O.M. is van meening. dat belkl. flink moét worden gestraft. Alle kansen zijn hem gegeven, maar hij heeft ze niet ge bruikt. Sipr. eischt een gevangenisstraf voor dien 'tijd van 1 jaar en 6 maanden;. De. verdediger, mr. Moolenburgh, pleitte clementie. N Schuldig en toch vrij. Een eigenaardig geval speelde zich daarna af. Twee losse werklieden, G. R-, 28 jaar en M. Z., 31 jaar, stonden terecht terzake van inbraak. Op 24 Februari des avonds hebben zij zich toegang verschaft toit de woning van H. aan de Garcnkotkcrslkade en 15 IA cents- stukken ontvreemd^ meer buit was er niet. Beklaagden zijn 011de bekenden van de po litie en justitie. De politie volgde hen op den voet; höt was hun bekend, dat ze verdacht werdten van misdadige plannen en dat de politie op hen loerde. Dien avond werden ze dan ook op heelerdaad betrapt, toen ze de woning verlieten. Ze hadden, sokjes aan de hand, om vingerafdrukken te voorkomen. Dat alles werd door den officier van Justi tie dn zijn requisitoir aangehaald en een stren ge straf was naar zijn meening noodig voor deze misdadigers. Spr. eischt turee jaar ge vangenisstraf. Toen kwam echter de toegevoegde verdedi ger, Mr. Moolenbuigh', aan 'het woord, die doodleuk ontslag van rechtsvervolging vroeg en onmiddellijke invrijbeddsstelliing.Niet omdat pleiter twijfelt aan do schuld van be klaagden. Die staat ook volgens hem vast. Maar, op grond „van een omissie in de dag vaarding, waarin móet vermeld staat, aan wie het geld, dat ontvreemd is, toebehoorde. Pleiter zegt, dat tengevolge daarvan geen strafbaar feit is ten laste gelegd en vraagt de rechtbank, onmiddellijk vonnis te wijzen. Dit geschiedt. De rechtbank gaat in dé raad kamer en na eenige ©ogenblikken luidt het vonnis: ontslag van rechtsvervolging en on middellijke invrijheidsstelling. Met glundere gezichten dalen de beklaagden naar de vertrekken der gedetineerden af, om even later weer vrij rond te loopen cfi straat. Meineed? De bakker Tb. B. te Purmerend heeft een civiel geding gehad met M. Sch. te Krom menie over den koop van een auto. Die zaak heeft zich op 4 April 1922 voor de civiele kamer afgespeeld, doch in Mei 1921 was het al voorgevallen. Bekl. zou nu op 4 April vorig jaar onder orde val sch el ijk hebben getuigd, dat de koop niet gesloten was, terwijl dit, volgens meer dere getuigen, wel zoo zou zijn, op grond van uitlatingen van beklaagde. Het O. M. achtte het wettig en overtuigend bewijs van den valschen eed geleverd en vorderde 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger. Mr. Kusters. betuigde, dat liet overtuigend bewijs niet geleverd was en achtte den cisch zeer overdreven. Hij vroeg vrijspraak, subs, een lichtere straf. DE TREINROOF. Hedenmiddag diende voor onze Arrondis- scments-Rechlbanlc dc zaak tegen de be klaagden H. J. C. d. V., 35 j., koopman te A'dam; B. J. F., 39 j., id. id. en J. K„ 47 j., id., id., beschuldigd terzake, dat zij op of omstreeks 2 November 1922 tezamen en in vereenirfing met1 het oogmerk lot weder rechtelijke toeëigening in een in beweging zijnden spoortrein een geldsbedrag van c.a. 400.- toebehoorende aar. een ander dan ten beklaagden, hebben weggenomen uit de portefeuille of uit de handen van Lambertus Schilling, welke diefstal was vergezelt en gevolgd 'door geweld tegen S. voornoemd, met het oogmerk, dien diefstal gemakkelijk t'e maken, en om bij betrapping op heeter daad aan hem zeiven de vlucht mogelijk te maken en zich het bezit van bet gestolenc te verzekeren, welk geweld bestond in het Het is niet de eerste maal dat wij de wen- schelijkheid bepleiten van een R. K. Zangver- eeniginv in Haarlem. Maar waar 't aan hapert, we weten het niet; het schijnt er niet van te kunnfn komen. En toch is er materiaal genoeg voor aan- wc-zig; stemmen en ook wel dirigenten, dunkt ons zoo. Waarom blijft hot bij zoovelen dan maar steeds bij wenschen, komt het hoogstens eens tol een schuchtere poging, die telkens en tel- ens weer mislukt? We weten het niet. Er is thans een bisschoppelijke wensch in deze richting geuit. We drukken ze, ter aanmoediging van evenlueele nieuwe pogingen hier af. Aan de Acta et Statutua Conventus Prosyno- dalis Diocesis Harlemensis ontleent de „Maasbode' de volgende bepaling. Teneinde de Katholieken te beschermen tegen de vele ernstige gevaren der neutrale zangvereenigingen, worden de R.K. Vereeni- gingen tot bevordering van den Volkszang zooveel mogelijk gesteund, of derzelver op richting aan het plaatselijk Comité der Katho lieke Sociale Actie krachtig aanbevolen. We hopen hartelijk dat Haarlem in dezen niet achter blijft Barometerstand: 775. Vooruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, te De Biid't Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 29 Maart 1923. Hoogste Barometerstand 772.7 m.M. le Biarritz. Laagste Barometerstand 763.0 m.M. ie Sevdisfjord. Vejwachting van den avond van 29 lot den avond van 30 Maart: Zwakke lot matige zuidelijke tot wes telijke wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iels zachter. krachtdadig ontrukken van de bankbiljetten tegen en om S. heendringen, hem terugtrek ken, afweren, slaan en stompen. De getuige L. Schilling verklaart, dien dag een bedrag van pl.m. 5000 in Amsterdam geïncasseerd te hebben aan een Bijkantoor vaan de Amsterd. Bank, waaronder 5 bank biljetten van 1000 waren. Ifij nam aan het Centraal Station plaats in een coupé 3e klasse, in een trein richting Den Haag, waar ook de drie beklaagden stapten en nog een vierde persoon. (Wordt vervologd.) DE BOLLENVELDEN. Door het prachtige weer van de laatste da gen zijn de bollenvelden ongelooflijk snel in bloei gekomen. Narcissen zijn overal te zien; ook de vroege hyacinthen kleuren de velden en verspreiden hun geuren. Bij dit weer is reeds met Paschen een bezoek de moeite waard. Naar wij vernemen, gaat de gunning van 75 woonhuizen, bezuiden de slachthuisstraat, niet door, aangezien de begrooting zeer belangrijk lager is dan de inschrijvingen. Tot bestuurslid van de vereeniging de Spaarkas St. Nicolaas, is in de plaats van den heer Th. Broekhuyzen, die bedankt heeft, ge kozen de heer v. d. Aa. De heer W. Knijk heeft zijn runder- en var- kensstagerij aan de Nagtzaamstraait 18 her opend. De zaak, welke naar de eischen des tij'd'S is ingericht, ziet er keurig uit. Met de wellen der hygiëne is streng rekening gehou den. Dit gevoegd bij de eerste kwaliteit vleesch, welke geleverd wordt, zal wel een nieuwe bloeiperiode voor de zaak inluiden. Gistermiddag is het gezin A. W. gerechte lijk uit perceel Botermarkt 18rood gezet. Da inboedel is elders ondergebracht. De commissaris van politie te Heerenveen looft voor inlichtingen, welke mochten leiders tot onherroepelijke veroordeeling van de(nl dader(s) van den diefsal met braak, gepleegd in het postkantoor te Steenwijk in den naohit van 14 op 15 Februari 1923, een bekroning uit van 500. Ondertrouwd: 29 Maart. A. v. Ronsen, beek en A. v. Gelder. L. Sits-is en M. J. Barthel. Getrouwd: 29 Maart. D. Breeuwcr en M. M. Mansvelden K. \V. B. Kaan en G. C. v. Bergen. J. C. Raue en A. D. G. Rooze- boom. J G Drabbe en C C Mooij. Geboren: 27 Maart, d, van C. C. Visser Barnhoorn. d. van A. Hazesvinkelda Haaij. 28 Maart. z. van A. de Groot- Koopman. z. en d. van M M van Konings hovenZomer. z. van M. H. Duivesteijn— v. Veen. 29 Maart, d van M. F. Klaboa de Gooijer. Overleden: 28. Maart. H. Wcidema Vugths, 36 jaar, Molensteeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1