M Vrijdag 30 Maart 1923 45ste Jaargang No. 1440O De Treinroof. VOOR DE VERKIEZINGEN. "f Met de B. A. T. 0. naar Zee BILJARTEN. BIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. ACENDA 31 MAART Handelsschool. .VAN ONZE RECHTBANK. n Jacht en Visscherij. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PASTOOR REIJNENBERG. Personalia. Haarlemsche Bach-Vereeniging. „Kindervoeding". Toediening H. Vormsel. Nog heerlijk als het oud is, is FRANKEN's Melkbrood. De Gemeenteraadsverkiezing. De Bloembollenvelden. R.-K. Leeszaal. Ontheffing van bepalingen der Arbeidswet. Autobus-onderneming. Ongeval. BURGERLIJKE STAND. Denk om het natuurschoon. OPGAVE I J. Opticieus WEBER ZOON Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem RECHTSZAKEN. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. HEEMSKERK. BEVERWIJK. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. ...i Adverfentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teks' als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitb.etaling. Sociëteit „Sint Ravo." Gewone zittingen Spaarbank voor Kath. Nederland zitting 51% uur. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma tinee en Avondconcert. R. K. Leeszaal en uitteenbibliotheelc Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/j,, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. KArbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 tol half 12, des nam. van S tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereenlging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voer vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F. H. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. -c,. - Dit Jaar zal bet eind-examen worden ge houden op 24 Mei en de daarop volgende dagen: 14 dagen voor liet examen, dus 10 Mei, krijgen de examinandi vrijaf. Het aan tal der candidalen bedraagt 69. Einduitslag .Woensdag 27 Juni. (Vervolg.) Een van de beklaagden bood na het ver trek van den trein een horloge te koop aan voor f 5. Na eenig praten, werd er besloten, liet horloge te verloten, terwijl later een kaartspel begonnen werd. De inzet was per persoon een rijksdaal der. De heer Schilling werd uitgenoodigd, mee te spelen. Eerst won hij een rijksdaal der, later verloor hij er twee, en hield toen met spelen op. Wat later echter deed hij weer mee. Daar er geld gewisseld moest worden, baalde Schilling zijn .portefeuille te voor schijn. Het was dicht bij Haarlem, en allen stonden op, en drongen om hem heen. Een greep naar de bankbiljetten, die hem wer den ontrukt. Naar get. zich herinert nam V. hem het geld af en nam F. van V. van dat bank papier over, naar hij vermeent, een biljet van 1000. Gel. had nog een briefje van 100 en een couvert met een som van 1000 over.. Hij trachtte aati de noodrem te trekken. K. trok hein Cellier naar heneden, terwijl dc anderen hem 'eveneens vasthielden: Ilij kon zich echter losrukken en had nog tijd de kruk van de deur van het naburig com partiment te grijpen, doch de anderen sloten deze met de knip. De bekl. waren reeds de coupé uitge sprongen. toen geet. de fussrhendeur openen kon, en den medereizigers toeroepen, dat hij beroofd was. Officier vraagt of getuige het niet verdacht vond f 1000.te wisselen, terwijl hij wist, dat hij in zoo'n verdacht gezelschap verkeer de En verder om het geld te laten zien, dat hij bij zich droeg. Na de aangifte aan den chef heeft getuige tegen remmer M. geroepen ik ben bestolen, mij is geld afhandig gemaakt. De verdediger Mr. de Vriese demonstreert op welke wijze de biljetten zijn ontrukt. Aan den rechter commissaris heeft get. verzocht niet met zijn bewoners geconfron teerd te worden. Waarom niet Get. ver klaart, dat zijn vrouw jarig was en hij in over spannen toestand verkeerde. Waarom, vraagt de verdediger, heeft getuige geen moeite gedaan het geld terug te krijgen Dat was onmogelijk, verklaart get., wijl hem de han den werden vastgehouden. Mr. Cohen vraagt, of de grappenmakerij met het horloge vóór Halfweg is begonnen. En verder, wanneer het geld hem ontrukt is? Get. verklaart, dat dit geschiedde, toen de trein het station Haarlem binnenreed. De trein verminderde merkbaar zijn vaart. Op een vraag van Mr. Cohen verklaart getuige, dat hij zat, toen hij beroofd werd. Hij was toen bezig 't kleine bankje, dat hij van F. had te rugontvangen in zijn portefeuille te stoppen. Op verzoek van Mr. Cohen demonstreert get. hoe hij het geld heeft opgeborgen. Mr. Cohen vraagt ook waarom get. niet met zijn aanranders wenschte geconfronteerd te worden Get. die in overspannen toestand geeft verwarde antwoorden. Over het algemeen spreekt hij erg zacht, zoodat de president hem herhaaldelijk moet verzoeken duidelijk te spreken. Zijn hand bloedde toen hij uit den coupé stapte. Na het getuigenverhoor van Schilling ver klaren beklaagden eensluidend, dat van dief stal geen sprake is. De man heeft gespeeld en verloren, wijl hij zijn leugenachtige taal niet kon volhouden, wenschte hij niet ge confronteerd te worden, zegt bekl. F. Bekl. K. verklaart, dat get. in Haarlem heeft ge roepen ik moet mijn geld terughebben, dat ik verspeeld heb. Van diefstal is geen woord gerept. Na Schilling worden nog een 10-tal be tuigen gehoord, daarna eenige getuigen a decharge. Nieuwe gezichtspunten opent dit getuigenverhoor niet. Alleen getuige Pieterse legt verklaringen af, waarop de officier van justitie in zijn requisitoir nog nader terug komt. Getuige Schilling, zegt de Officier van justitie, is beroofd van circa f 4000. Die besteling, heeft hij aan zich zelf te danken. Hij heeft 'in gezelschap van kwartjesvinders het geld getoond, dat hij voor zijn patroon had geïnd. Op dit punt stemmen de verklaringen van getuige en beklaagden merkwaardiger wij ze overeen. De beklaagden schenen doodsbe nauwd juiste verklaringen af te leggen, te genover den rechter-commissaris en gaven in 't wilde weg allerlei mededeelingen, maar erg nevelachtig. Bij het verhoor zijn ze verder gegaan. Ze hebben nóóit willen verklaren wij hebben geld, verkregen door spelen. Zij zijn gevlucht. Op het waarom antwoorden zij, dat zij vree den in het politiebureau lang opgehouden te zullen worden. Deze dieven zijn van een ru we geaardheid. Om zich te discülpeeren was alleen noodig, de verklaring, wij hebben geld, verkregen door spel. Mijn taak, aldus de ambtenaar van het O.M. is aan te toonen, dat de verklaringen van Schilling juist, die der beklaagden on juist zijn. Uit het verhoor is duidelijk geworden, dat geld van Sch. overgegaan is in hun zak ken. De verklaringen van getuige Pieterse geven mij eene andere voorstelling van de zaak, dan ik er mij van gemaakt had. Ik zeg niet, dat hij liegt, maar toch komen zijn verklaringen mij onwaarschijnlijk voor. Hij heeft een afspraak gemaakt, met een per soon, maar weet niet te vertellen, waar die woont. De aanwijzingen van de beroofde en de talrijke getuigen, het hulpgeroep, het weg rennen der beklaagden zijn voor spr. bewijzen voor het ten laste gelegde. Het is moeilijk voor het onderhavige geval den spijker op den kop te slaan. Alle drie hebben deelge nomen aan een onderdeel van het delict. Spr. wil zich plaatsen op utilistisch stand punt en op dien grond mededaderschap aannemen. In een arrest van 25 Mei 1914 van den Hoogen Raad heeft spr. een geval, dat met het onderhavige veel overeenkomst vertoont. Daar zijn de omstandigheden vrij wel gelijk aan deze. Spr., het ten laste ge legde bewezen achtend, eischt voor elk der beklaagden een gevangenisstraf van 2 jaar. Aan het woord komt thans de verdediger van beklaagde de V. mr. de Vrieze. Volgens sprekers meening heeft de officier in zijn requisitoir belangrijke stukken overge slagen. Getuige Schilling is bediende in een zaak. Heeft een belangrijk bedrag geïncas seerd en gaat spelen. Hij wint, verliest, ver liest weer en wil tén slotte niet meèr spelen. Als hij zijn geld verspeeld heeft, komt hij tot bezinning. Hij denkt aan zijn toekomst, het vertrouwen, dat hij verloren heeft, den eisch van zijn patroon het bedrag terug te betalen. Wat is Schilling de jonge bediende, tegenover deze drie heeren Hij vindt in het voorwenden van besteling een oplossing voor zijn benarde situatie. De justitie zal hem gelooven. Is het niet merkwaardig, vraagt pleiter, dat de ontroofde biljetten geen enkel scheurtje vertoonen Spr. demonstreert enkele trucs met de kaarten, om te bewijzen, hoe verleidelijk die zijn en hoe gemakkelijk men en er mee te vangen is De getuige, die gesproken heeft over kapi taal, heeft volgens stukken (eigendoms acten) door spr. meegebracht, naar waarheid ge sproken. Spr. leest een schrijven voor van de Twentsche Bank omtrent bekl. de V., waar bekl. in rekening-courant stond. de V. blijft het laatst zitten en wordt ten slotte 't corpus delicht in deze aangelegenheid. Spr. weidt uit over de mogelijkheid of er geweld is gebruikt. De eindindruk dezer zit ting is er zijn vermoedens. Op de getuigenis van Schilling kan de rechtbank geen veroor deeling uitspreken. Op grond van de aangevoerde argumenten vraagt spr. voor bekl. vrijspraak en onmiddel lijk ontslag uit preventieve hechtenis. De zitting wordt hierop geschorst tot 8 uur 's avonds. Mr. Cohen vangt zijn plei dooi aan voor beklaagde F. en K. Mr B. Cohen zeide dat niet een veroordee ling op het getuigenis van één persoon kan volgen en dat in deze zaak die eene getuige iemand is, die belang bij zijn getuigenis heeft, omdat indien niet blijkt dat hij beroofd is hij zich aan een ernstig misdrijf dan heb ben schuldig gemaakt. In de verklaringen van dién hoofdgetuige was naar de meening van den pl. veel onmogelijks dat tot voor zichtigheid aanmaant. De verklaringen van dien hoofgetuige Schilling moeten aan die van anderen kunnen worden getoetst. Maar indien dat niet kan, aldus pl., zeg ik tot den officier van jus titie, Camp wees voorzichtig. Komende op het juridisch gedeelte van de zaak con cludeerde pl. dat niet sprake zijn kan van een diefstal in vereeniging met den len bekl. door zijn cliënten gepleegd. Pl. ver zocht ten slotte de onmiddelijke invrijheid stelling van zijn clienten. Nadat het O.M. nog in 't kort had gere pliceerd, zeiden alle drie de beklaagden dat zij onschuldig aan het hun ten laste gelegde zijn, waarna de rechtbank, na in raad samen te zijn geweest verklaart dat er geen termen zijn om de bekl. in vrijheid te stellen. De uit spraak werd bepaald op Donderdag 12 April. Uitspraken van 29 Maart 1923. P. S., koopman le Amsterdam, bij ver stek, oplichting, 4 maanden gev.straf. A. E. K., livr. S. H., sigarenwinkeliersier, te Haarlem, overtreding art. 250bis W. v. S..' geldboete van 150, subs. 2 maanden hech tenis. C. J. W., zadelmaker, te Haarlem, gede tineerd, overtreding art. 247 W. v, S., 8 maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis A. S., onderwijzer te Jisp, thans ged. H, v. Bew. Haarlem, overtreding art. 247 jo. 56, W v. S., 5 maanden gevangenisstraf met aftrek prev. hechtenis. J. A. S., bloemistknecht, te Haarlem, ge detineerd, verduistering, 3 maanden gev. straf met aftrek prev. hechtenis. A. P., boterhandelaar, le Haarlem, gede tineerd, diefstal en oplichting, 1 jaar gev. straf met aftrek prev. hechtenis. C. A.. metselaar, te Alkemade, gedetineerd, brandstichting, 4 maanden gev.straf met af trek prev. hechtenis. J. F., brooddepothouder, le Haarlem, ap pèl overtreding Arbeidswet, vonnis kanton rechter Haarlem bevestigd. KAATS VDREiE NIG I NO. Op de goed bezochte algemeene vergade ring, gehouden op 28 Maart, welke zeer ge animeerd was, werden de volgende voor- slellen aangenomen, le Ledenwedstrijd, te houden op 13 Mei; een open wedstrijd voor kaatsers builen Friesland op 15 Juli: een 2de ledenwedstrijd op 9 Sept.; 3 Juni een wedstrijd Voor adspiranten, welke hij ge noegzame deelname door meerdere zullen volgen. Als clubcosluum werd aangenomen een geheel wit tenue. De oefeningen vangen Maandag 2 April aan en vervolgens iederen Zondag des mor gens 9 uur, op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Het Bestuur werd als volgt samengesteld: C. van der Meulen, voorzitter: A. J. Lam- booy, 2e voorzitter; P. Gerbranda, penning meester; R. Wartena, 2e penningm.: M. van Waard, secretaris, Piefer Kicsslraat 45 Z. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat belanghebbenden, die vóór den ten Juli a.s. in het bezit wenschen te geraken van eene jacht- visch- of hengel- akte (voor het visschen met meer dan één hengel) voor het dienstjaar 192.31924 reeds thans ter secretarie dezer gemeente, 10e Afdeeling, blanco-verzoekschriften kun- neq verkrijgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. Lijst D. f 1 Zooals bekend, wordt tweeden PaaSchdng het zilveren priesterfeest van pastoor Reij- nenberg plechtig gevierd. Zondagavond wordt het reeds ingezet. Des avonds 7 nur wordt de jubilaris plechtig ingehaald. Een welkomstlied zal dan worden gezongen. Een der kapelaans der parochie spreekt een kort woord, waarna een plechtig Lof zal worden gecelebreerd. Den tweeden Paaschdng is er te half 11 een soleinneele Hoogmis, waaronder dc feestpredikatie. Des middags is van half 2 lol half 4 re ceptie aan de pastorie aan de Nieuwe Groen markt. 'Om half 2 zal namens de feestcom missie het cadeau der parochie worden aan geboden. Des avonds wordt om 7 nur een plechtig danklof gecelebreerd, waaronder weder een korte toespraak gehouden wordt. Bij gelegenheid van de kerkelijke viering van dit zilveren priesterfeest zal door het zangkoor „Benedicamus Domino" der SI. Antonius kerk worden uitgevoerd onder de plechtige Hoogmis de Mis ..Maria Magda lena" van Ph. Loots, en na de Hoogmis een Priester-cantate, woorden van L. Si- monis pr„ muziek van P. .1. .Tos. Vrankett. De tekst dezer cantate zal vóór de Hoog mis aan de ingangen der kerk worden uil- gereikt. De geloovigcn worden vriendelijk verzocht, na afloop der H. Mis rustig te gaan zitten, tot het aanhooren der cantate. Anders zal veel van het scho.one er van verloren gaan. Des avonds onder het Lof wordt o.a. uitgevoerd de lofzang „Te De urn Laudamus." van Hubert Cnypers, voor acht stemmig mannenkoor e.n soli. Te Rotterdam is geslaagd voor hef exa men nuttige handwerken, onze stadgenoote Mej. M. K'ooi.j, leerlinge aan de U.K. Vak school voor Meisjes te Leiden. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Mei a.s. op haar verzoek eervol ont slag uit 's Rijks dienst verleend aan mej. E. Fennema, accountant hij den dienst der directe belastingen alhier. Aan de middelbare landbouwschool te Groningen is o.m. een' diploma uitgereikt aan H. L. J. Brinkman, alhier en H. Wink ler, te Bentveld. Te Rotterdam is geslaagd voor hel examen nuttige handwerken mej. M. J. Koov, alhier. De Rechtbank te Haarlem benoemde lot deurwaarder bij het kantongerecht te Haar lemmermeer, den heer J. H. Smit te Haarlem. -. De officier van gezondheid 2de klasse II. E. M. van Schaik Avelingh, arts, alhier, is overgeplaatst naar 's-Gravenhage. Voor het te Amsterdam gehouden apothekers-nssislentenexamen slaagde mej. M. J. Wiigersma, alhier. Als 'commissaris op de te Den Haag gehou den vergadering der N. V. „De. Landlbarak" is benoemd de heer A. H. Baron van Ilarden- bioek van Ammerslol. DE CONTRIBUTIE VERHOOGD. In de Woensdag 1.1. gehouden algemeene vergadering deelde de voorzitter mede, dat de directeuren altijd alles gedaan hadden om de contributie zoo laag mogelijk te houden, zoo dat deze dan ook in de laatste jaren «iet verhoogd was. Tot zijn groot leedwezen moest (hij nu verklaren, dat verhooging nood zakelijk was, in verband met een jaarlijksch te kort, eene begrijpelijke aanzienlijke ver hooging van het honorarium der orkesten en een verhooging der zaalhuur «adat de zaai in exploitatie bij de gemeente gekomen is. Directeuren hadden verwacht dat de ge meente een uniform-tra icf zou vaststellen doch het heeft «iel mogen zijn en de Baöli- vereeniging moet veel hooger tarief betalen dan andere huurders, terwijl juist door het' bestaan der Bachvereeniging de gemeente al zooveel baten trekt uit verhuur van. vaste plaatsen en stedelijke belasting. Daar verhooging der contributie niet kon plaatshebben zonder statutenwijziging, werd hiertoe 'besloten en de contributie voor het volgende jaar vastgesteld voor leden-toonkun stenaars pp 12,en voor gewone leden op 24,Letten hebbentoegang tot de con certen mét een dame. De stedelijke belasting, die zeer drukkend werkt wordt op de contri butie gelegd. De voorzitter sloot de vergadering na de hoop uitgesproken te hebben, dat de tijden weer eens zouden veranderen en de contribu tie weer verlaagd zou kunnen worden. De vereeniging „Kindervoeding" eindigde, weder haar wintertaak en reikte nog in de af- geloopen dagen aan warm voedsel uit: Maan dag 116, Dinsdag 112 en Woensdag 94 porties. Zondag 13 Mei a.s. zal in de Kathedrale. Kerik St. Bavo, alhier door Z. D. H. den Bis schop van Haarlem het H. Vormsel worden toegediend. PRIJSUITREIKING AMBACHTSSCHOOL. Donderdagmiddag had in de aula van de aula van le Middelbare Technische School en Ambachtsschool] aan den Kleverparkweg de plechtige uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen der Ambachtsschool, Avonri- vaikteekenwhool enz. Om twee uur ware» een groot aantal leerlingen aanwezig. Ook bijna alle leeraren woonden de plechtigheid bij. De directeur, de lieer Hengevelct, rishtte tot de aanwezigen eenlige inderdaad hartelijke en deep doorvoelde woorden. Na allen welkom te 'hebben gehecl;en> richtte hij zich tot de jongelui, die de ambachtsschool gaan veria- Hén en zeide, dat het aiiel met opgewektheid wais, dal hij een woord ten afscheid sprak. De directeur zeide le derken aan den moei lijken tijd, dien de jongelui nu staalt te wach ten. Ze gaan de praotijk in in. een tijd van moeilijke economische omstandigheden en waarin het moeilijk zal zijn werk te vinden. Sommigen leerlingen was het gelukt werk te vinden, anderen nog niet. Met angst zag spr. de toekomst tegemoet, maar wekte de jonge lui op nuttige letten te worden van dc maat schappij. Verscheidene nuttige wenken gaf de directeur zijn. jongens op diit plechtig oogen- bl'.lk ten afscheid nrede, wenkendie hen in de eerste tijden vooral cn oolk later nuttig kuiauen zijn. Zoo spoorde hij hen, wanneer zij eenmaal op het werk zouden zijn. mei wen schen, wellicht vergrijsd in het vak, niet bet weterig te denken en te zeggen: dk kom van de Ambachtsschool, dus Ik weet het, want, onthoudt wat ik u zeg, aldus spr., gij weet nog niets. Weest leerzaam, ijverig, volgzaam en goed: weest in een woord goede ambachts lieden en goede collega s. Er is op deze school getracht u de beginselen bij te brengen TracITt er op voort le bouwen, aldus spoorde spr. aan en wenschte den leerlingen toe dat zij néét le vergeef sch hun lijd op dteze sahool zouden doorgebracht hebben. Ook lot de leerlingen van de Avondvaktee- ikensehoo! richtte de heer Ilengeveld woorden en raadgevingen van dezelfde strekking als aan de leerlingen dpr Ambachtsschool en ver klaarde. dat immer de leeraren bereid zouden zijn iemand, die om raad zou konten vragen dien, zoo mogelijk, te geven. De leeraren dankte spr. voor de aangename samenwerking, ijver en plichtsbetrachting in het afgeloopen jaar en spraik de hoop uilt op reu langdurig voortduren van de prettige ver standhouding. Met eenige gevoelige woerden herinnerde hij aan den heer H. J. Geyl en stelde hem ten voorbeeld aan de jongeren. De heer Geyl toch bereikte in Haarlem, wat hij zich ten doel stelde: de stichting van een groote M. T. S. met Ambachtsschool. Na 35 jaar ijverig streven voor de school lukte hem dat. Door dén lieer W. Bogtman, 2en secretaris van het bestuur en vertegenwoordiger daar van, werden daarop die diploma's uitgereikt. De volgende leerliingien werden gediplomeerd voor wat de Ambachtsschool betreft: Timmerlieden: C. M. v. d. Broeke, Scho ten; A. Bronkhorst, Haarlem; J. N. Bronk- horst, idem: I1. F. Coert, idem; W. C. v. Det, Haarlemmerliede; J. v. Duivenvoorde. Heem stede; P. Geerlings, Haarlem; VV. v. Leeuwen, Schoten; J. A. de Mol, Haarl-Iied© en Spaam- woude; W. Molenaar. ZandvoortA. G. Niieu- wenhuis, BloemendaaJ; S. Schaap, Haarlem; A. W. van Uden, idem; A. C. Tates, idem; F. H. Stilkkeibroeik, Benneb roek. Spieden: S. .1. v. Apeldoorn, Schoten; H. A. Bos, Haarlem; H. W. Flaschwiinikel, idem; F. Hawse, idem; F. Krahbentrfam, Hoofddorp; J. van Kampen, Haarlem; B. Kranenburg, Blocmendaail; C. Luiten. Vijfhuizen; C. Ram- keffia, Hoofddorp; C. Frijn, Haarlem; E. J. Wiebelt, YelsenA. J. W. Dij'kihoff. Haarlem; de Groot, idem; H. M. Huiismans, idem; A. A. de Jong, idem; L. S. Molhseik, Schoten; J. Moolenaars, Haarlem; H. Munsterman.Bloe. mendaal; F. Overgauw, Haarlem; G. J. Su- maw, idem; A. Talles, Heemstede; F. W. Ver- slerre, Haarlem: G. H. J. v. d. Veldt, Schoten; .1 Vogels, Hoofddorp; A. Zwemmer, Haarlem; F. Voeten, Hoofddorp. Schilders: W. W. Castien, Zandvoort; J. Haarhosch, Haarlem. Van de Avonvalkleckenschool wérden dé volgende leerlingen gediplomeerd. Smeden: J. Broekman1; 0. Kleijm; ,T. K. La- cet; M. J. Stevens; A.' J. Verdonikschot; H. Stefféhs; D. H. Braudkmann; K. van Buiten; II. BuurmanJ. C. GroeneveJd; J. Groenin.k, F. M. de Haan; M. H. Heesemams; D. Offen- berg; L. Schaap; Th. A. C. de Vries; J. We- zehnan; H. F. de Wilde; J. Zeeuw; M. Docter; C. Zwart; C. Smit. Timmerlieden: F. J. van Zeijl; N. Draijer; ..T Harelaar; .1. E. Port; J. Timmerman; A. de Jomtg; TI. Juffennans; K. Ch. Bikkeboorn; Metselaars: J. P. Jansen. Meubelmakers: P. C. Nabel; H. A. Kuyper; Th. Ph. J. van Leersum; B. J. Pos'tma; H. J. van Heerden. Zilversmeden: W. Prinsen. Schilders: H. N. Bottelder; P. J. Joosten; H. .1. Koetk: W. P. Kuyper; C. IJ. Phffippo; A. Wijtkamp. Cursus voor schoenmakers: G. C. J. Bo gaard; G. Jonker; Ch. H. v. d. Putte. Cursus voor behangers en stoffeerders: J. Kabel; M. L. Ruytenischi'ld!t; J. M. Zand voort. Ten slotte sprak de heer Hengeveld nog eien hartelijk afscheidswoord tot de vertrekkende 'leerlingen en wiensdhte leeraren en blijvenden leerlingen een prettige racantie. De vriendelijke voorjaarszon speelde Don derdagmiddag door Haarlem's straten, toen wij op 't Stationsplein, voor een proeftocht plaats namen in een der motor-wagens van de heeren J. Backhuys en Zonen, Houthaven 13, te Amsterdam. De proefrit gold den aanstaanden dienst op den Zeeweg te Bloe- mendaal (einde Militaire weg tot den Zee weg aan 't strand), die 1 April a.s. za! ge opend worden en om het half uur, ten ge rieve van gegadigden, genoemden weg vice- versa zal berijden, tegen faetalin van 30 cents per rit cn per persoon. De indukwekkende wagen, fabrikaat van de firma J. J. Beynes, biedt ruimte aan voor 32 personen en mag gerust als een „prachtwagen" in optima forma geprezen worden. Hij wordt voortbewogen door een Daag- motor van 40 P.K. met een maximum snel heid, van 30 K.M. per uur. Donderdagmiddag deed hij er 25 a 26 K.M. per uur over en we zeggen het met genoe gen: het ging heerlijk! De gemakkelijke zitplaatsen zijn voorzien van haren zittingen- en rug en met bruin Ieder hekleed. Zonder op hinderlijke wijze schokken te ondergaan, gevoelt men zich volkomen op zijn gemak tijdens den rit naar zee, zoodat men ongestoord genieten kan van de prachtige cn afwisselende vergezich ten, die zich aan het oog ontrollen of met zijn reisgenoolen gezellig kau koulen. We hebben gisteren, op dezen hoogst aan- genamen proefrit, zoowel van het een als van het andere kunnen profiteeren; ook, toen wij aan liet einde van den Zeeweg gekomen, uitstapten, om een of ander naar den eisch van het uur, 'op vriendelijke uilnoodiging van den ondernemer tc gebruiken. De heer Backhuys deelde ons mede, dat hij voor zijn motorwagens het uitsluitend recht voor de standplaats aan zee heeft ver kregen. De terugrit die over Zandvoort langs liet kopje van Aerdenhoul ging, belwees opnieuw, 'welk een uitstekend middel van vervoer voor passagiers, Haarlem met de B. A. T. O. (Bai khuys' Automobielonderneming) rijker is geworden. Met den ondernemer en diens zoon, maak ten o.m. de lot aller tevredenheid geslaagde proefrit mede. de heer A. De Waal Malefeijl, wethouder van Publieke Werken der ge meente Bloemendaal en de heeren .1. Beynes en Sclioo, constructeur aan de fabriek der firma Beijnes. Na afloop van den proeftocht, werden we in de gelegenheid gesteld, de gesloten auto bus te bezichtigen, die tegelijk met den open wagen, (welke laatste trouwens als hel we der zulks wenschelijk maakt van een over kapping zal worden voorzien) waarmede de proefrit gemaakt werd, op 1 April in dienst zal worden gesteld. Deze lnrs. die naar ons de lieer Backjiuys verzekerde, de grootste van Nederland is, biedt 26 zit- en 14 staan plaatsen aan en is voorzien van electrische verlichting. Ook deze gesloten wagen is een prachtstuk in zijn soort. Mogen de rechtmatige verwachtingen van de ondernemers van B.A.T.O. omtrent den bloei van dezen auto-busdienst in alle op zichten in vervulling gaanl De cajididate.nlijst der S. D. A. P. bij de a.s. raadsverkiezingen is definitief als volgt sa mengesteld 1. M. A. Reinalda, 2. L. J. C. Poppe, 3. Mevr. M. Maarschall-Komin, 4. W. Koppen, 5. M. H. Groenendaal, 6. J. Gereitx, 7. F. Keer- wolf. 8. H. C. De Zeeuw, 9. J. Joosten, 10. K. Kingtna, 11. Mej. W. Van Vliet, 12. J. A. Schol, 13 W. Larorerus, 14 Mevr. Boes-SniHh, 15 M. Doomebosdh, 16 J. C. van Ommeren. De bij lijst is als volgt samengesteld: 17 A. Spierdijk, 18. .1. v. d. Berg, 19 P. Stam, 20 Mevr. De Vries, 21. A. Koeman, 22 P. Fontijn, 23 A. de Vries, 24 J. Roza, 25 J. Ha ze! horst. Uil deze samenstelling blijkt, dat de heer v. Ommeren waarschijnlijk niet in den nieuwen raad treug komt, daax hem de 16e plaats toegewezen is. i Men meldt ons uit- Noordwijk: De bloembollenvelden in onze gemeenle lie- ginnen reeds aardig in bloei te kranen. Zoo goed als zeker zullen de meeste velden met de a.s. Paaschdagen in bloei slaan. Het ver gezicht over de bloeiende bollenvelden vanaf duinen en Koepelweg belooft schitterend te worden. Hel „Kweekerslblad" schrijft: De bollenvelden beginnen te kleuren. Nar- oissenakkers geven den grond een geel aan zien. De Crocussen bloeien nog wel, doch ra ken over. Hyadnlhenvelden kenmerken zich door de scherpe kleurennuanceering: rood, wit, Wauw. Al wat niet laat gestookt is, laat nu de kelken los. De kleine tulpen: Scarlet Due, Rose Due, King of the Yellow en anderen, stek én hunne bloemeljes door liet riet, dat bij velen nog niet verwijderd is. De gewassen komen goed te voorschijn. Zoo hier en daar bemerkt men schade, ont staan door het „behandelen". In sommige par tijen is duidelijk waarneembaar het verschil tusscben de eene mand en de andere, zooals deze geplant slaan. Men ziet daaraan, dat de grens van hel weerstandsvermogen overschre den is. Veel echter is te wijten aan de nabe handeling. Geen vorst- of waterschade, zooals een vorig jaar, is nu te bespeuren, terwijl alles even vroeg tot ontwikkeling komt. De voor uitzichten zijn niet slecht. Iu hot vorige lian- lelsseizoen was ondanks de toen lieersohendc onheilen, het exportcijfer nog gestegen. In het a.s. seizoen kan dit eveneens, want dc voor teekenen wijzen op een veel grooteren ver koop im het buitenland, uitgenomen de dure Tulpen voor het Noorden, terwijl de stand van de gewassen reden geeft te verwachten, dat een flinke vraag ontmoet kan worden. Uit Hiillegom schrijft men: Door het prachtige weer van de laatste dagen zijn de bollenvelden ongelooflijk snel in bloei gekomen. Narcissen en hyacintben kleuren de velden. Bij dit weer is reeds met Paschen een bezoek de moeite waard!, De R. K. Leeszaal zal Zaterdag voor Pa schen des avondis gesloten zijn. Gelegenheid tot 'boeken halen bestaat slechts Hot 5 uur 's namiddags. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft goedgevonden om gedurende het tijdValk van 1 April 1923 tot en inöt 31 Maart 1924, aan hoofdén of bestuurders van melk inrichtingen te Haarlem te vergunnen, dait ge durende 17 weken 10 uren ]>ct dag en 55 uben pcT weeik en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaar of ouder wordt verricht. Morgen, 31 Maart a.s. opent de Eerste Haarlemsche Autobus-Onderneming een dage- lijksehe dienst HaarlemZandvoort. Wij ver wijzen onze lezers naar dc advertentie in dit nummer. Gisteravond wais de 15-jarige C. V. op den Kleinen Houtweg nabij de Twijnderslaan ach terop een auto geklommen. De chauffeur be merkte dit en versnelde zijn vaart. De jongen werd bang, liet den auto los, kwam te val len en bleef met verwond aangezicht liggen. Door omstanders werd hij naar de Maria- stiebting gebracht, waar een lichte hersen- ischudding geconstateerd werd. Naar we vcr- Geboren: 30 Maart: d. van M. Klauwers-Vos. -- z. van J. M. F. de Waal-Leveld. z. van A. J. Kuvener-Maerten. Overleden: 28 Maart: ,T. P. Jongkind, 53 j.. Vrouwehek straat. 29 Maart: M. T. Smeels- Weerets, 79 j.,Berckheidestraal. B., 5 m., d. van J. Tijms, Hozepaterslaan. B. M. E. v. Seheijndel-Olding, 59 j., Nassaulaan. B. Meijs, 33 j., L. Begijnesiraat. J. G. P. H. Louwerens-Auping, 40 j., Kam,perlaan. K. L. Lecpe, 65 j., M. v. Heemskerkstr-aat. RETURNWEDSTRIJDEN. Woensdagavond zijn in lokaal v. Leeuwen. Paul Krugersbraat, tc Scholen, de retumwed- slrijden gehouden tusschen „Paul Kruge-r". Schoten en „D. O. K.", Haarlem. Het was een pannende wedstrijd, waarin de Schotenaren, met enkele caramboles zegevierden. De uitsla is: „Paul Krugcr" „D. O. K." 100 65 75 100 89 100 100 85 Mag ik, zoo schrijft ons een abonné, even een plaatsje in uw veelgelezen hoekje om op mijn beurt de aandacht te vestigen op een euvel, waaraan hot publiek, tot eigen schade, zich veelvuldig schuldig maakt? We krijgen nu weer de mooie dagen cn de lieve lente cn wanneer het publiek nu weer kan en mag genieten buiten in bosch en duin, doet het soms zoo ontzaglijk veel kwaad. We zullen aannemen onwetend. Maar niettemin blijft het een beleediging van ons anooie natuurschoon. Ik denk b.v. aan het aftrekken en vernielen van Meidoomtakken aan den Nieuwen Zeeweg en in de duinen; het afrukken van mooie, jonge planten en bloemen uit bosch en veld, natuurschoon dat nog velen dezen zomer tot vreugde zou kunnen strekken, indien het ongeschonden werd gelaten. Zeker de feiten zijn strafbaar en menig maal ook wordt een proces-verbaal opge maakt. Hulde aan de politie, die dit kwaad niet door de vingers ziet. Maar afdoende is het niet. Zou het vervoeren van bloeiende Mei doornstruiken op een bepaald terrein niet kunnen strafbaar gesteld worden? Hoe jammer toch, dat men zoo weinig eerbied heeft voor de natuur. En 't is niet alleen in Haarlem dat over het kwaad geklaagd wordt, in 't Gooi, op de Veluwe, in Zuid-Limburg wordt over den weinigen eerbied van het natuurschoon evenzeer geklaagd. Barometerstand 777. Vooruit, VAN» F" EEN DRIETAL INBREKERS. Met z'n drieën hadden zij in den nacht van 5 op 6 Februari ingebroken in het kantoor van den heer H. v. Oostendorp, administrateur van vaste goederen, aan de Joseflaan te Rot terdam. Reeds hadden zij de brandkast voor- overgehaald en a la sardine opengemaakt, toen de politie hen overviel en inrekende. Het waren de 34-jarige W. M. en de 30- jarige A. v. d. B., „loswerklieden" zooals zij opgaven, ofschoon ze wel meer „los" dan „werklieden" geweest zullen zijn en de 26- jarige timmerman C. R. Allen hadden zulke zaakjes meer bij de hand gehad, want zij wa ren recidivisten, zooals Woensdag voor de Rotterdamsche rechtbank bleek, terwijl de laatste ook nog een inbraak in het laborato rium van den heer R. J. Boddaert, scheikun dige, aan den Westzeedijk, in den nacht van 15 op 16 December gepleegd, op zijn kerf stok had, waarbij hij een kistje sigaren, post en plakzegels, een citybag, een refractorme- ter en f 21,80 gestolen had. De inbraak in de Jozeflaan viel niet te ont kennen, want daarbij waren zij op heeterdaad betrapt, maar R. beweerde, wel in het labo ratorium van den heer Boddaert te zijn ge weest in den nacht van 15 op 16 Dec., maar dat toen de inbraak reeds gepleegd was, waaraan hij dus onschuldig zou zijn en er ook niets gestolen zou hebben. Wat hij er dan kwam doen, wist hij evenwel niet op te hel deren, zoodat mr. De Visser, die het O. M. waarnam, zijn ontkentenis dan ook nam voor wat ze waard was en tegen hem 4 jaren gevangenisstraf eischte. De beide anderen zouden voor de inbraak aan de Jozeflaan met Z/z jaar te boeten hebben. 364 350 VOETBALBEKER VOOR DE SCHOLEN VOOR MIDDELBAAR EN HOOGER ON DERWIJS. Woensdag vond de finale in de school- competitie plaats. Tusschen den lstenen2en 11. B. S. 5-jarigen cursus. Was reeds een wedstrijd zonder beslissing gebleven, bij dit tweede troffen wonnen dc leerlingen der 2e H. B. S. 5-jarige cursus na een1 enthousiast spel met 31, zoodal de beker voor dit jaar in hun bezit is gekomen. He Gemeenteraadsverkiezing. De uitslag der stemming over de candidatenlijst in de R.K. Kiesvereeniging te Bloemendaal, heeft den volgenden uitslag gehad: 1. J. G. v. Kes- sel, aftr., 3717 punten; 2. A. J. Prinsen- berg. 3406 p.; 3. K. Kooiman, 3259 p.; 4. N. Nuyens, 2973 p.; 5. Mevr. VerdegaalMeijer, 2577 p.; 6. P. Verdegaal, aftr., 2225 p.; 7. J. W. Roezen, 1981 p.; 8. E. W. A. v. Ne- derhasselt, aftr., 1978 p.; 9. P. Bijvoet, aftr., 1961 p.; 10. J. W. Lippits, 1954 p.; 11. A. J. v. Schooien, 1649 p.; 12. P. Reinierse, 1647 p.; 15. J. L. J. E. E. Bispinck, aftT., 1338 p.; 14. H. J. Lensen, 1115 p. Uil deze samenstelling 'blijkt, dal van de aftredende leden alleen de heer Van Kcssel in den nieuwen raad terugkèert. Naar we vernemen bestaat naar aanleiding van dezen uitslag in de R.K. Kiesvereeni ging groole ontstemming. Een gedeelte van het bestuur moet voornemens zijn, zijn man daat beschikbaar te stellen. De prijs der volle straatmellk is ten on- zenit met 1 oent verlaagd en gebracht on 16 cent per liter. Toedienirrg H. Vormsel. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal Zondag 8 Juli en volgende dagen, in het denkaat BeVerwijk het H. Vormsel toedienen. R.-K. Kweekschool. Dezer dagen zijn al hier aangekomen de E.E. Zusters v. d. God'del. Heiland uit Neumurk in Obertalz, voor de huishouding der R.-K. Kweekschool, alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1