w) B UITEN LAND De vloek van het geld Tweede Blad 30 Maart 1923 Bij den „Kristus" van Jos. Speybrouck GEM. BUITENL BERICHTEN. LEOLA'S ERFENIS De Franschen hebben in Recklinghausen 4V2 millioen mark In beslag genomen, bestemd voor stakend spoorwegpersoneel. Mgr. Testa in het bezette gebied. Beschouwingen over het debat betreffende dc Roerkwestie in het Lagerhuis. - De toestand van Lenin is verergerd. Onder de Telegrammen: Geruststellende mededeelingen over het lot der Katholieke priesters in Rusland; het Vaticaan eischt hunne onmiddel lijke invriji.eiassteliing. België zal den Zomertijd niet invoeren alvorens men tot overeenstemming is gekomen met Engeland en Frankrijk. De Fransche Kamer heeft de miliitewet aangenomen. HET DEBAT OVER DE ROER IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. F EU I LLETON De donkere toon van de „Miserere" klaagt al weer weken lang door onze kerkgebouwen, op den kansel staat de priester, die het bittere lijden van den Verlosser met ons mediteert en voor een poos ach ja, meestal voor n p00Svergeten we het aedrmsch der wereld. de hooge klank va- spel en lichter leven om ons te kunnen verdiepen in het nwsterie van Jezus' smartendood. De oning aan den kruisbalk weer voelen we in verre verte mee de kil-wreede verlatenheid van den O"eindig Liefderijke, die door Zijn eigen volk in den dood werd gedreven om in siddering van pij-en met zijn neerdruppelend bloed de groote schuld der menschheid te overdekken. We zien weer het schandhout or Golgotha staan vastgeklon ken a n den balk het heilig lichaam van den Schuldelooze straks zal het kruishout ledig staan, om ons te blijven als een teeken ter overwinning. De lijdensdagen van het Lam Gods her halen zich, telkens weer, het offer van Calva- rië kent geen einde. Omdat de passie der wereld geen einde neemt, zoolang het ver- waten menschdom leeft op de met zonden bezoedelde aarde. Hij, die alleen l.iefde kent, strekt nog ziju armen op de pijnbank uit en terwijl het fel doorstoken hoofd neerbuigt naar den bloed- bedropen grond, wachf Hij den dood. En om Hem heen worstelt de wereld verder, de wereld, die Zijn vrede niet heeft gewild en altijd weer strijd zoekt in de woeling der hartstochten. Het zevenkoppig monster der ondeugden huilt zijn triomfkreet, omdat het zich meester weet van de ontzinde massa, Dat woelt en kronkelt dooreen en tracht elkander te verlagen en te vernietigen in hebzucht, hoovaardij, in grove dwaasheid en barre zonden. Christus heeft de leer van Liefde gepredikt en men heeft Hem met verstaan. Tn een leven van reinheid en wijs heid en zelfverloochening is Hij hen voorge gaan en ze zijn Hem niet gevolgd. Hij heeft hunne oogen geopend voor de overweldigende schoonheid en het jubelend geluk van Zijn Rijk en ze hebben hun hoofden afgewend. En zij gaan voort met hun doelloos "'er k, zij blijven hun lage begeerten nastreven, zij zoeken het duister en in dien zwarten zielennacht gaan zij als huilende dieren ten °nFnde stille Lijder van Golgotha blikt vanaf de hoogte van Zijn kruis stervend neer op de wenteling der verdwaasde menschheid en snijdender wordt zijn ondragelijke smart door het bittere weten voor zoovelen vloeit mijn hloed vergeefs.... Het was in een verschrikkelijken tijd, October 1914, d t jos. Speijbroek, de Vlaam- sche kunstenaar, zijn „Kristus teekende. Het was toen de Duitsche kanonnen bulder den over het Belgische land en een vloedgolf van leed en algrijzen het volk benauwde, 't Is zoo begrijpelijk, dat in die bedaarde da gen scherper dan ooit het schrijnende ver schil werd gevoeld tusschen den God des Vre des. Die zijn leven gegeven had om Zijn leer van liefde te drijven in de menscheiziel en de verdwaasde wereldogen die gereed ston den om elkaar in haat en hebzucht te verscheu ren. Toen volk na volkiin den rampzaligen oorlog werd meegesleurd, de slagvelden zich uitbreidden naar het Oosten en naar het Wes ten, toen schier onafzienbaar werd de lange rij van gesneuvelden e-* de haat tusschen de partijen groeide met den dag oen de st-m- men die om vrede smeekten, overdonderd werden door he.t geraas van steeds nieuwer, vervaarlijker moordtuigen, toen er voor de liefde van Christus geen plaats meer was in de harten der strijders, aan en achter het front.... Toen was deze teekeni"g een felle waarheid, scherp als haar strak gekraste lij- Maar ook nu nog heeft zij dezelfde betee- kenis er is ook zoo weinig veranderd en niets verbeterd sinds teen De Vlaamsche schrijver Cyriel Verschaeve zegt er van t „Twee kreten dntsnappen me, bij 't zien van den Grootsch-Stillen, van Passielijnen doorkorven Lijder één van medelijden ..Wat is uw Passie, Heere, om der wereld passie, groot." één van vertrouwen t „Stat Crux dum volvitur orbis." Hoe ook de wereld zich keert, het kruis Frankrijk tot betêr inzicht komt? Hef ligt voor de hand dat Engeland aan Frankrijk de vraag stelt wat men te Parijs werkelijk wil en hoe lang men aan de Roer denkt te blij ven. Als dat blijven onbeperkt moet zijn, moet Engeland zijn eigen maatregelen tref fen voor 't voortbestaan van hetgeen er van Duitschland overblijft en voor de bescher ming van zijn eigen handel en den vrede van Europa. Als Engeland wacht tot Duitschland toe geeft en Frankrijk als overwinnaar uit cfen strijd treedt, zal het minder dan ooit een inmenging gedoogen. Als Frankrijk zich verder in het wespennest steekt en de pla gerijen van thans den vorm aannemen van een werkelijke militaire onderdrukking en als de gewelddadigheden steeds veelvuldiger voorkomen, zullen beide partijen niet be- biijft staan. - Na de eerste gedachte, een van medelijden raid zijn, naar reden te luisteren met den Man van Smarten en afkeer van de zonde, komt die tweede troostend naar veren. De tcekenaar heeft ze strak belijnd. Op de> achtergrond is het hartstochtelijk ge wiel en gewentel, dat ook de allegorische figuren omgrijpt vast, in wit van licht en zwart In zijn redevoering bij het einde der dis cussie over het Roervraagstuk in het Lager huis gehouden zeide Ronald Macneill de ondersecretaris voor buitenlandsche zaken goo meldt een draadloos bericht dat er ten voor een voetbalwedstrijd erbij werden geteld. De Amerikaansche gedelegeerde, Wads- worth, in de commissie voor de Ameri kaansche bezettings kosten te Parijs, heeft de instructies, die hij van zijn regeering had ontvangen, bekend gemaakt. Naar de Petit Parisien verneemt, is er een algemeene overeenkomst getroffen, volgens welke het milliard goudmarken, dat de Ver. Staten van Duitschland moeten hebben, zal worden betaald in twaalf jaarlij ksche termijnen, die de absolute prioriteit zullen hebben boven alle andere betalingen. Na af trek van de waarde van het oorlogstuig, dat bij den wapenstilstand aan de Ver. Staten was uitgeleverd, en dat een waarde uitmaakt van zoowat 40.000.000.000 M. (goud) zullen de jaarlijksche betalingen ongeveer 80.000.000 M. (goud) bedragen, waarbij geen rente wordt gerekend. IERLAND, De leden van het parlement van Noord- Ierland hebben totdusver geen belooning ontvangen. Er is nu een voorziening getrof fen, dat elk lid dat een eed aflegt en zijn zetel inneemt 200 in het jaar zal trekken, met ingang van 1 April. De Valera en eenige andere Sinn-Feiners, die door hun medestanders in het Noordelijk parlement zijn gekozen, maar dit boycotten, zullen natuurlijk geen salaris ontvangen, omdat zij den eed niet willen zweren en hun zetel niet bezetten. UIT RUSLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat volgens een daar uit Moskou ontvangen telegram de toe stand van Lenin verergerd is. De correspondent van het „Berliner Ta- geblaft" te Rome zegt, dat men op het vati- In de eerste vier jaar zullen de betalingen j caan goede hoop heeft dat de ter dood ver- die aan de Ver. Staten worden gedaan,niet I oordeelde Poolsche bisschoppen gratie zul- boven de 25 pet. mogen zijn van het totaal, Wat is Uw Passie, Heere, om der wereld passie; groot! van schaduw, staat daartegen het kruis, en het mei doornen gekroonue 1 cofd van den Liefdekoning overheerscht het geheel, zooals het gfoot mysterie van zijn dood al het drijven en worstelen der wereld en haar hartstochten overheerscht. Het kruis blijft staan als het teeken dei overwinnende liefde H. B. VAN DER SANDE. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben de Rechlinghauser 4y2 millioen mark in beslag genomen, welk bedrag bestemd was vfior het stakend sta- tionspersoneel. In het district Recklinghausen hebben de ploegen van bijna alle door de Franschen bezette mijnen zoo goed als voltallig het werk neergelegd. De staking omvat 15,000 arbei ders, die niet willen werken onder de heer schappij der Fransche bajonetten. Drie leden van de Kamer van Koophandel in Bochum zijn gearresteerd: De Fransche krijgsraad in Landau heeft den Duitschen wisselwachter Loechner tot tien jaar dwang arbeid veroordeeld. Hij stond terecht op de aanklacht, dat hij een draaischijf verkeerd had gesteld, waardoor een Fransche .locomotief te Ludwigshafen van de schijf is gevallen. Wolff beweert dat de Fransche, om de goe gemeente wijs te maken dat zij heel wat ko len uit het Roergebied halen, eiken dag een kolen trein van 18 wagons tusschen Ludwigs hafen en Lauterburg laten rijden. Op den te rugweg zijn de wagons afgedekt om den in druk te wekken dat ze leeg zijn. De hooge Fransche commissaris in het BiG. heeft mgr. Testa, die zich in opdracht vin den Heiligen Stoel naar het Roergebied heeft begeven, ontvangen. Aangezien het debat over het Roer-vraag stuk niet in staat is geweest aan de regee ring een werkelijke verklaring te ontlokken aangaande hare politiek ten deze wijdt de pers er slechts een beperkte aandacht aan. Het publiek is voor het overige beu van dergelijke akademische beschouwingen, die de zaak niet .verder brengen. Het opvragen der protokollen der vooraf gegane conferenties tusschen Engeland en Frankrijk, zooals Sir Worthington Evans wenschte, is naar het oordeel van de Man chester Guardian minder belangrijk, omdat het niet zoozeer de zaak is de overige regee ring schoon te wasschen in de oogen van Frankrijk dan wel de houding der tegenwoor dige regeering te rechtvaardigen. Wat men werkelijk noodig heeft is een verklaring om trent de ophelderingen door Engeland van Frankrijk gevraagd of verkregen aangaande het werkelijk doel der bezetting zoomede omtrent de motieven, die de Engelsche re geering er toe hebben gebracht af te zietj van haar recht haar stem in deze aangelegenheid te laten hooren en zoo noodig tusschen beide te komen. Het blad stelt dan de vraag wat het psychologisch moment is waarop de regee ring zegt te willen wachten. Is het als Duitsch land. het hoofd in den schoot legt en Frank rijk meer dan ooit bereid is het economisch leven van Europa te vernietigen Of als in de Fransphe pers onmiskenbare teekenen waren op te merken van waardeering voor de gewijzigdgevoelens, die het gevolg waren van de rondborstige vriendschap van Enge land voor Frankrijk. Niemand had, zoo zei hij verder, tot dusverre bij zijn critiek op den tegenwoordigen stand van zaken iets aan de hand gedaan, wat de Engelsche re geering kon doen of nalaten om den toe stand te verbeteren. Hij deelde geenszins in de opvatting, dat een politiek van wel willende neutraliteit zonder beteekenis zou zijn, integendeel beschouwde hij zulk een politiek als een zeer bepaalde houding. Deze politiek is duidelijk in overeenstemming met de houding en den wensch van de meer derheid van het Engelsche volk en zeker van die van het Huis. Terwijl wij niet kunnen instemmen met de wijze, waarop de Fran schen zoeken binnen te krijgen, waarop zij recht hebben volgens het Vredesverdrag, mag het zeker niet onze politiek wezen hun meer. hinderpalen in den weg te leggen, dan wij kunnen vermijden. Het Fransche volk blijft onze vriend en bondgenoot en spr. hoopt, als de tijd daar is, in staat te zijn de Franschen te kunhen helpen. Wat ook de onmiddellijke grond is van 't tegenwoordige conflict en welk recht Frankrijk heeft voor zijn optreden van thans, dit staat vast, dat Engeland hoopt dat de vriendschap met Frankrijk zal voortbestaan en daartoe zijn krachten zal inspannen. Het verbond tus- schen de twee landen was de beste waarborg voor de toekomst van Europa en voor den wereldvrede. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Dr. Becker, de rijksminister van ekonomie, heeft in een persgesprek met den Berlijnschen correspondent van de Daily Telegraph ge zegd, dat de Duitsche regeering haar poli tiek ten aanzien van het Roer-conflict moet en zal voortzetten. DE AMERIKAANSCHE BEZETTINGS- KOSTEN. In zake het milliard, dat Amerika voor terugbetaling van de bezettingskosten aan den Rijn eischt, is voorloopig een schikking bereikt in zoo ver, dat het zal worden afge daan in 12 annuïteiten van 80 tot 90 m.l- lioen, mèt dien verstande, dat in de eerste 10 jaar dit niet meer is dan 25 procent van de Duitsche leveringen in geld en later niet meer is dan de Duitsche prestaties. De ge allieerden tornen niet aan het feit, dat de Amerikaansche soldaten 3 maal zooveel door Duitschland te betalen. Met ingang van het vijfde jaar treedt de 25 pct.-bepaling buiten kracht. De bedragen die Duitschland dan te weinig mocht betalen zullen rente dragen. De definitieve formuleering van deze regeling zal plaats vinden in de bijeenkomst van 4 April. DE DEUTSCH-VOLKISCHEN. De Badensche minister van binnenland- sche zaken heeft op grond van de wet tot bescherming der republiek de Deutsch- völkische vrijheidspartij in Baden verboden en de bestaande plaatselijke groepen ont bonden. UIT OOSTENRIJK. De officieuse Reichspost, het partijorgaan van den bondskanselier Seipel, protesteert in een hoofdartikel tegen de perscampagne, die sedert eenige dagen, mede in burgerlijke bladen gevoerd wordt tegen mr. Zimmer man. De Reichspost zet uiteen, dat de zaak van mr. Zimmerman zeer moeilijk is. De grieven, als zoude hij de souvereiniteit van Oostenrijk aantasten en de waardigheid van het land neerhalen, zijn volgens het blad ongegrond. Oostenrijk moet orde scheppen in eigen huis, daar anders zijn waardigheid meer zal lijden dan door de goed bedoelde rapporten en wenschen van mr, Zimmerman. CHINA EN JAPAN. De golf van verzet tegen Japan, die over China gaat en die het gevolg ls van de weige ring door Japan, om Daim en Port Arthur met aangrenzend gebied terug te geven, neemt overal in den lande groote afmetingen aan. Dit blijkt uit de officieele telegrafische berichten die uit tal van steden binnenko men. EGYPTE. Zeven-en-negentig leden van het Lager huis, voornamelijk leden der arbeiderspartij, maar ook libarelen en een conservatief, hebben een manifest over Egypte uitgegeven waarin zij vaststellen, dat AÏlenby's politiek mislukt is en aandringen op erkenning van het feit, dat het Egyptische volk recht heeft op on afhankelijkheid, behoudens militaire. Het manifest pleit voor herstel van de positie van Zagboel als een middel om een duurzame en bevredigende regeling van de kosten dan andere en onder andere de k os-Egyptische kwestie te verkrijgen. len krijgen. Men hoopt tevens, dat de Re geering van Moskou zich herinneren zal, dat het Vaticaan steeds een eerlijke houding ten opzichte van Sowjet-Rusland heeft aange nomen en dat de Paus voor het hongerlijden de Russische volk veel heeft gedaan. Reeds bij het begin van het proces tegen de bis schoppen zou het Vaticaan door tusschen- komst van prof. Walsh, den leider van de Amerikaansche commissie te Moskou stap pen hebben ondernomen en bij deze gelegen heid de verzekering hebben ontvangen, dat een eventueel doodvonnis niet zou worden voltrokken. Het bericht, dat de executie der veroordeelden is uitgesteld, kwam dus niet onverwachts Het volkscommissariaat van buitenland sche zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe regeling voor personen, die het land willen verlaten. Dezen moeten zich wenden tot de paspoorten-afdeeling van het gouvernementeel uitvoerend comité onder overlegging van twee foto's en een verklaring over den aard hunner bezigheid, geviseerd door de politie voor zoover stadsbewoners en door de gemeentelijke uitvoerende comité's voor zoover plattelandbewoners betreft. Zij, die van militairen dienst zijn vrijgesteld, heb ben een verklaring daaromtrent over te leg' gen leiders van handels- en nijverheids ondernemingen hebben bovendien over te leggen hun gekwiteerde belastingbiljetten. De geldigheidsduur voor een gewoon buitenlandsch paspoort is gesteld op één jaarbij noodzakelijkheid van verlenging moeten de Russische burgers in het buiten land zich tot den bevoegden sowjet-vertegen woordiger wenden, die het recht heeft het laspoort voor ten hoogste één jaar te ver engen. Klachten over weigering van pas poorten moeten binnen twee weken bij het volkscommissariaat van buitenlandsche za ken worden ingediend. De kosten van een buitenlandsch paspoort bedragen voor alle Russische burgers 10 goudroebels. Volgens berichten uit Parijs zou de laatste tijden de directie van politieke controle, die de Tsjeeka vervangen heeft, in verschillende steden een groot aantal arrestaties hebben laten doen, onder beschuldiging van samen zwering tegen de veiligheid van den staat, 'n Aantal personen zouden zelfs zonder eeni- gen vorm van proces doodgeschoten zijn, Het al-Russisch comité tot herstel van den landbouw heeft uitgemaakt, dat de gemiddel de inkomsten van den Russischen boer in 1922 niet voldoende zijn geweest om zelfs maar in zijn meest elementaire behoeften te voorzien. Bij de regeering is het voorstel aan hangig gemaakt hen, die zich uitsluitend met landbouw bezighouden, geheel vrij te tellen van belastingen, teneinde daardoor de ontwikkeling van den landbouw te bevor deren. In een correspondentie uit Moskou in de Nakanune worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de wijziging in leven en aard der studenten in Rusland. Een groot aantal studenten oefent thans naast de de studie een beroep uit om in het levens onderhoud te voorzien. Vele mannelijke studenten gaan 's morgens naar hun werk, om spoorwegwagons te laden, op het land te werken, in den namiddag of den avond stu- deeren zij of loopen zij college. De meisjes studenten brengen een gedeelte van den dag door met naaien, vloeren vegen en andere bezigheden. Het zijn niet allemaal jongelui, die op die wijze leven, integendeel, er zijn mannen met baarden, huisvaders van groote gezinnen onder. Verder is het type arbeider student en boer-student thans in Rusland zeer algemeen. Een statistiek wijst uit, dat van de huidige studenten-bevolking 24 pro cent zich met landbouw-arbeid, 60 procent met andere soorten van handarbeid bezig houdt, terwijl slechts 16 procent niet in de noodzakelijkheid verkeert handenarbeid te verrichten. De woningtoestanden onder de studenten zijn dikwijls verschrikkelijk. Vaak hokken zij in grooten getale in kleine ruimten bij elkaar en velen hebben zelfs geen eigen onderdak. Maar onder dat alles door, zegt de correspon dent, behouden zij hun liefde voor de weten schap en hun ijver voor de studie. N. R. Ct. DE ZOMERTIJD IN FRANKRIJK. Volgens een door verscheidene Parijsche raadsleden gesteund voorstel ,dat waar schijnlijk zal worden aangenomen, zal 1 April voor de gemeentelijke en departemen tale diensten van Parijs en het Seine-de- partement een zomertijd ingevoerd worden. De Fransche regeering onderhandelt met de Belgische over een schikkings-voorstel volgens hetwelk beide de tijd van Straats burg zouden aannemen. De Fransche bladen wijden warme woorden van herdenking aan den overleden generaal Maunoury, die 76 jaar geworden is en die a s commandant van het Ourcq- leger een belangrijk aandeel had in de over winning aan de Marne. Toen Maunoury later in een loo jpgraaf et kreeg, benoemde Gallieni, toen minister van oorlog, hem tot gouverneur van Parijs. Dit kon hij echter niet lang volhouden, daar hij geheel blind werd. De Echo de Paris stelt voor hem alsnog, evenals Gallieni, tot maarschalk te benoemen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Australische staat Victoria tot dusverre 30.000 bijeengebracht heeft voor Villers- Bretonneux, plaats in Frankrijk, dat onder de bijzondere bescherming van dien staat is gekomen volgens de plannen van den Engel- schen Bond voor het herstel der verwoeste gebieden in Frankrijk. Deze gelden zullen gedeeltelijk worden bestemd voor het her bouwen van scholen, terwijl een belangrijk deel is bestemd voor het aanschaffen van fornuizen en dergelijke en van landbouw gereedschappen voor de bevolking. De prins van Wales heeft zoo herhaal delijk ongelukken|gehad met zijn paard op jacht en bij wedrennen met hindernissen verleden week kwam hij nog bij een „point to point"-wedren in het water terecht, waar uit hij aan den wal klauterde, om daarna opnieuw|het water in te gaan tot redding van zijn paard dat angstige, goed koningsge zinde gemoederen zich afvragen, of hij het niet wat al te bar maakt. De kroniekschrijver van de Evening Stan dard zegt dat er in de sociëteiten en de uit gaande kringen commentaar op geleverd wordt, dat niet in de kranten komt, maar er daarom niet minder algemeen om is. „Het seizoen voor zulke dingen" vervolgt de chroniqueur „loopt gelukkig ten einde, maar vóór het najaar moesten de prins en zijn raadslieden bedenken, of het met raad zaam voor hem zou zijn, in de positie van bijzondere verantwoordelijkheid, die hij in neemt zich tot de jacht te bepalen en het springen aan andere lieden over te laten. Aldus de man van de Evening Standard. Er is echter meer en dringender commen taar op den prins, dat hij niet overbrengt, maar dat men wel in een buitenlandsch blad kan zetten en dat is de nieuwsgierige vraag, wanneer de prins nu eindelijk aan trouwen gaat denken. Tegen einde Juni wordt hij 29. Men leest van het doopen van den eerste ling van zijn zuster Marie, van de toebereid selen voor het huwelijk van zijn broer Albert, den hertog van York, die anderhalf jaar jon ger is dan hij, maar van hem alleen bij on gelukken met zijn paard. Er is geen kans dat hij in dat opzicht voorzichtiger wordt, vóór hij een grooter waagstuk onderneemt het kiezen van een vrouw, die hem dan alle ge vaarlijke kunsten wel af zal leeren. Het besluit der Amerikaansche drank- bestrijdingsautoriteiten, dat reizigers, die van transatlantische schepen aan land komen, voor iedere flesch whiskey, die zij aan land brengen, een hooge boete moeten betalen, is ten slotte niet zonder een milde beperking gebleven. De reizigers mogen een „quart" sterken drank meebrengen, mits zij een me dische verklaring kunnen overleggen, dat zij dien voor hun gezondheid noodig hebben. Een der bekendste bandieten in de Ver. Staten is Gerald Chapman, die in October 1921, met nog twee anderen, in Broadway te New-York, een postwagen aanhield en daaruit voor $2,400,000 aan geldswaardige papieren ontvreemdde. De man werd ten slotte gepakt en tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij werd opgesloten in de strafgevangenis te Atlanta. Uit die gevan genis is hij nu dezer dagen ontvlucht. Hij wist de tralies van zijn celraam door te vijlen en te ontsnappen. Met Chapman wist ook Grey, een berucht falsaris weg te komen, De regeering van Oldenburg is afge treden, daar de Landdag haar voorstel tot uitstel der verkiezingen had verworpen. Naar de Frankf. Ztg. meldt is op 12 dezer te Lyon de verkooping begonnen van de preciosa, die Duitsche steden en instel lingen in 1914 naar de tentoonstelling daar ter stede hadden gezonden. Deze kostbaar heden, waaronder vele herinneringen aan Goethe, waren enkele maanden geleden vrij- ;egeven, na jarenlang onder sequester te lebben gestaan. Voor den opslag der goe deren werd echter 200,000 francs geëischt, welke som de eigenaars niet in staat waren te betalen. De rijkskanselier heeft den Beierschen minister-president bedankt voor de hartelij ke hem in Beieren te beurt gevallen ont vangst. Dr. Cuno herinnert er tevens aan hoe noodzakelijk de eensgezindheid van het Duitsche volk en het vertrouwen in de rij ksregeering in deze tijden zijn. Verder ver zekert hij nogmaals dat de rij ksregeering de rechten der bondsstaten en wel in het bijzon der die van Beieren zal eerbiedigen. De staking der veldarbeiders in Enge land heeft ten gevolge dat er weer een aantal meisjes de hand aan den ploeg en de eg daan zooals in den oorlog in Engeland een gewoon verschijnsel was. Dat de Franschen nu tot verkoop over gaan, maakt in Duitschland een pijnlijken in druk, zegt de Frankf., omdat de eigenaars gen verrekening op schadevergoedingsreke- Mng hadden geopperd. De Goethearia zijn voorshands van de ver kooping uitgesloten. De Pruisische staatscommissaris voor de openbare orde, dr. Weismann, is benoemd tot opvc^ger van den om gezondheidsredenen afgetreden staats-secretaris Göhre. een kogel in het oog Vrij bewerkt naar den praebtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 870 bladz. druks, in handig formaat Prijs f 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD," Nassaulaan 49. Haariem. (Naar eene Engelsche vertelling.) 65 Wen ford en Raines hadden zioh misschien naar de een of andere zeehaven begeven, of waren mogelijk van Liverpool naar Londen gereisd, en het grensde aan het onmogelijke, zo daar op te sporen. Ik bezocht dc verschillende verzendings kan loren. Mijn onderzoek was den ganisdhen dag tevergeefs. Men toonde mij de lijsten der passagiers die met die stoombooten vertrokken waren; de beleefde klerken van de verschillende kan toren waar ik mij aanbood gaven mij alle mogelijke inlichtingen, maar hetgeen ik zocht bleef altijd even onvindbaar. Eindelijk trad ik vermoeid en moedeloos hei kantoor der agenten voor de New-York- expeditie binnen. Ik had mij gevleid te vernemen, dat twee passagiers die laat waren aangekomen, met de stoomboot naar Rotterdam of Canada waren vertrokken, en nu ik mij daarin teleur gesteld zag, hehipld ik nog zeer weinig hoop. Ik had toch eigenlijk ook slechts mensche- ljjke krachten, en bezat niet het zeldzame doorzicht waarin sommigen zich verheugen; ik volgde alleen de gebaande wegen, en voelde mij spoedig teleurgesteld. In den beginne was ik wel wat overmoedig geweest en had iik in mijn ijver eigenlijk de on overkomelijke bezwaren over het 'hoofd ge zien die aan mijn taak waren verbonden; ik begreep dat alles nu beter en voelde mij ter neer gedrukt. Het kantoor was op bet punt gesloten te worden, toen ik mij aanmelde. Een klerk met een bleek en ziekelijk ge laat, en die zijn hoed op lvet hoofd had, was met een anderen klerk bezig, iels in een on handig groot boek op te zoeken; beiden zagen mij aan, toen ik binnenkwam. De man met de ziekelijke gelaatskleur draaide een gasvlam uit boven zijn hoofd, waarschijnlijk om mij een veelbeteekenenden wenk te geven. Ik naderde en vroeg beleefd: Mag ik de lijst nazien van de passagiers, die met uw schip de „Cormorant," op 24 Juli 1.1. naar New-York zijn vertrokken? Gij moogt die morgen nazien, mijnheer; wij kunnen van avond niemand meer helpen. Hoe laat, morgen? O, om negen of tien uur, zooals u het best gelegen komt, luidde het onverschillig antwoord. Ik dank u. Ik wilde juist 'het 'kantoor verlaten, toen de jongere klerk die tot. nli toe nieit van zijn boek had opgezien, eensklaps vroeg: Wélken dag hebt gij genoemd? Den 24 U.uii, 18herhaalde ik. Dat is de tweede keer dat ons 'heden naar dat schip wordt gevraagd, niet waar, Mapleson? Maplesort prevelde tamelijk norsch een ont kennend antwoord, waarop de klerk hem scherp toesprak: Het is wel waar. Welnu laai het dan zoo zijn, reide de bleeke man, die naar huis verlangde en daar om alle redeneering vermeed, Waarom loochent, gij het dan eerst, vroeg de jonge klerk; gij spreekt alltijd tegen. Hebt gij niet gezegd, dat die man klein genoeg was om onder een stolp gezet te worden, en leelijk genoeg om in een kennistent ver toond te worden? -—O! vroeg die naar de lijst? Ja, dat is wel mogelijk. Goeden nacht. En daarmede ging de ziekelijke man heen. Na een oogenblik aarzelen volgde ik zijn voorbeeld. Toen ik mij iii de nauwe straat bevond, en over het gesprek tussohen de beidé klerken nadacht, verbeeldde ik mij, dat er iets zon derlings in was, dat een ander persoon dienzelfden dag ook naar diezelfde lijst had gevraagd. Ik bracht in mijn onrust alles in verband met mijn bijzonder gevall en meende reeds dadelijk, dat de persoon, die naar de lijst liacl gevraagd, evenals ik belang stelde in de beide vluchtelingen. 1 De kleine gestalte en het slechte uitzicht van dien persoon had de aandacht van een der klerken getrokken; wie kende ilk, die aan die beschrijving beantwoordde? •Tozef Gear!.... Ik bleef op een hoek der straat Staan, om hierover te peinzen. Jozef Gear, mijn broeder, «fie den mor gen na Ellen's vlucht Nettlewood had verla ten; die aan moeder had geschreven om lij ding van Ellen te vragen; die met mij de schande deelde, welke een goddelooze mail, in zijn bandelooze zucht naar vrijheid, op ons wilde werpen, een man, dien Jozef Gear haatte, en hartstochtelijk wenschte te ontmaskeren. Het was inderdaad zeer waarschijnlijk, dat holzelfde doel mijn broeder herwaarts had geroepen, en dat hij evenals ik, zijn zuster poogde op te isporen. I II. In diep gepeins over dit alles verzonken, keerde ik meer verslagen dan ooit naar mijn hotel terug. Als mijn broeder Jozef hier met hetzelfde doel werkzaam was, dan moest ik hem te spreken zien te krijgen; maar hoe zou ik hem vinden? Ik herinnerde mij zijn overdreven spaar zaamheid, die hem te Nettlewood genood zaakt, had, in de gelagkamer van bet veer huis zijn dag door te brengen, teneinde de onkosten van een afzonderlijke kamer to ver en ik stelde mij voor, dat zijn gie- mij wel op zijn spoor zou mijden, rigbeid brengen Hij was ook eenigszins vreesachtig, en dlaarom zou hij zijn intrek ook nooit in een gemeenc herberg nemen, uit vrees van besto len te worden. Daar hij hoogst zuinig was, had hij waar schijnlijk, in geval, hij geen inlichtingen uit Londen, had genomen, aan de spoorhal of bij een agent van politie gevraagd naar een fat soenlijke en goedikoope herberg. Ik vond in dé koffiekamer den Spoorweg- gids van BradlShaw, en nam die ter hand in de hoop, daarin eenige aankondigingen van herbergen in Liverpool te vinden. Ik werd hierin niet téleurgesteld, en toen ilk er twee had uitgezocht die de voordeden van goedkoop te zijn en fatsoenlijk tevens in zich vereenigden, begaf ik mij tot nader on derzoek op weg. Ik vond spoedig de beide herbergen, maar ik vernam er niets van Jozef Gear. Dan begaf ik mij naar de spoorhal met het inzicht, Klaar aan een beambte naar de goed koopste heiberg le vragen. Er was veel volk aam de spoorhal; de trein naar Londen was op het punt te vertrekken, en de reizigers verdrongen elkander om hun reisgoed te bezorgen en de beste plaatsen op te zoeken. De beambten en wachters hadden hel bijzonder druk, en waren niet geneigd iemand op dat oogenblik over andere zaken te woord te staan, Ik zette mij neer om geduldig het vertrek van den trein af te wachten, en de beambten den tijd te talen zich te herstelleneen zon derlinge gewaarwording maakte rich van mij meester, toen ik daar al die beweging gade sloeg; ik toch had' niet het minste belang bij al dat gewoel, ik behoefde geen plaats in den trein te zoeken, ik verontrustte mij niet over een lange reis, en dacht aan geen vrienden of vijanden die mij bij mijn aankomst ver wachtten; ik bekommerde er mij weinig om, of de trein te laat aankwam, dan of de snel trein een half uur later volgde. Ik zat rustig alles aan te zien en de reizi gers te beschouwen. Ik gevoelde dat ik in geenen deeJe betrok- ken was in de vreugde of die smart, het ge noegen, de zorgen of de geldzucht die hen dreef. Zoo dacht ik bij mij zelven; maar Ik ver giste mij. Wie kwam daar eensklaps met rijm eigen aardige gang aansloffen, met een klein valies in de eene en een wandelstok in de andere hand? Dat was niemand anders dan Jozef Gear. Ik sprong recht, liep hem tegemoet en legde mijn hamd op zijn schouder. Jozef!., riep ik uit, luister! Ik heb u noodig.... ik zoek u! Mijn broeder keerde zich om, liet zijn va liesje vallen, raapte het met bevende hand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5