Groots Houtstraat LAATSTE nieuws •mma v vA« - 45® SPECIALE PÜSJZEN Mantels, Japonnen, Blouses, PEIGHSRS, SlSïillMIÊH IMEBJUKEH. BUITENLAND SCHITTERENDE KEUZE Een Trewjra5oortig document van ex-keizer Wilhelm. Een manifesta tie tegen de Entente Commissie te Hongarije. Onder de Telegrammen: De overeenkomst Lansing-Isjië ontbonden. Verlaging van de Duitsche kolenbelasting tot 30 pet. Zagboel naar Frankrijk vpor hetstel zijner gezondheid. Het doodvonnis tegen de R.-K. geestelijken in Rusland. mtsmsssmmsmm n ff hoek BIXMEMLAÜSSCH NIEUWS, StllTENL. BBHMTEft. KERX EN SCHOOL ItEOHTSZA&Ei. ORDE EN ARBEID. ftaaoLO0£E T rr VRAGENBUS. DE VRIJMETSELAARS, DE JODEN EN.. DE JEZ UITEN l De correspondent Tan d« Maasbode te llünchen schrijft: i)e na-tionaüstiscbe „Dentsdhe Zeitung" te Berlijn van 21 Maart schreef: „Wanneer men den politieken toestand in Beieren goed wil begrijpen, dan moet man de groote volksbe weging, wier „voortrekkers" de nat io naai- socialisten zijn, scherp scheiden van de on loochenbaar voorhanden zijnde separisfische strevingen, wier draden deels in het kamp oer Oosienrijksche bglimisten loopen om zich len slotte (het is nog altijd de „Deutsche Zeitmig", die aan het woord is) in het Vati caan te vereenigen." Het nationalistische blad zegt dan, dat de ineen zinking der Habsbnrg-monarchie een slag voor het Vaticaan was, hetwelk daar door zijn voornaamste macht verloor en daar om rich schadeloos poogt te stellen bij het tot stand komen van een groot-Beieren, dus v:in een Katholiek „fcloc", dat tot Hongarije zou reiken. Het blad beweert voorts, dat het Vaticaan in deze aangelegenheid hand in hand gaat mot Frankrijk, daar zulk een gToot-Beieren volgens den vurigen wenseh van Millerand, Poincaré cn Clemenceau c.s. tot een vernieti ging der Duitsche rijkseeniieid zon moeten leiden. Tot zoo ver de opmerkingen van het blad. Wanneer men de beschouwingen over den legenwoordigen binnenlandsch-politieken toe stand in Beieren leest, ziet men, dat in zekere kringen nu eens openlijk, dan weer bedekt, voortdurend op een deelneming van het Vaticaan aan zoogenaamde separatistische strevingen in Beieren toespelingen worden g naakt. Bewijzen voor die beweringen kan men niet leveren, maar bij den strijd tegen Rome schijnen velen te denken, dat het doel d- middelen heiligt. Doch dezelfde Duitsch- mationale kringen, die met beweringen als de bovenvermelde van de „Deutsche Zeitung" aankomen, winden zich heftig op, wanneer men beweert, dat de nationaal-soda listen hun geiden uit troebele bron ontvangen. Zij zien er echter hoegenaamd niets in, een bericht tegen het Vaticaan te verspreiden, voor de waarheid waarvan ze geen enkel bewijs kun nen leveren. Soortgelijke BÜatmgen als de boven vermelde van de „Deutsche Zeitung" kwamen den laat sten tijd voor in de sodaai-democrati- sclie bladen „Münchener Post" en „Vor- Brarte". Het k natuurlijk zeer moeilijk, na te gaan, wie den eersten stoot tot deze aanvallen op Bomt) geeft Misschien echter helpen de vol gende aanduidingen ons op weg. In een arti kel der „Frankfurter Zeitung" van 22 Maart worden drie groepen der „Bdersche reactie" onderscheiden: lo. De psrticulsristische Besersche groep v?i kroonprins R-uppvecht, Kaler, Heim, enn., (Po een lossere verhouding tot het rijk „en versterking van den ckricnlen invloed nastre ven", zooals het blad hét noemt 2e. De nationalisten, die „daarentegen noch dericaal, noch bepaald monarchistisch noch particularistisch zijn. 3o. De Ludendcr ff -groepdie anti-ctenicaal is. Valt hier misschien de bron te zoeken,waar uit de aanvallen tegen Rome voortvloeien Ik ben echter in staat nog verder te gaan er. fcm hier den juüslen tekst weergeven van een document, dal de ondezteekening „een trouwe oude Tiroolsche geestelijke'* draagt Dit document is echter niet uit Oostenrijk, do-Ju uit den huize- Doom afkomstig. De ge vangene in Doom weet de hem opgedrongen rust niet beter te gebruiken dan door tegen Rome -te „hetzen". De tekst van bet ojt Doorn verspreidde do cument luidt: De plannen der J end et en, ,J5e Jesuieten streven mat volharding het doel na, de Christelijke wereld weder in den triool van Rome terug te voeren. Wel schui ven zii <rit doel tijdelijk op den achtergrond, maar uit het oog verhezen doen zij het nooit. „De Jesuiieten zijn weer ijverig aan den ar- bod. Zij waren reeds vroeger im de Vereenig- de Stalen werkzaam en ageerden met de Joden en Joodsche vrijmetselaars ijverig voor den oorlog tegen' Duitschland, „De huldiging van Foch en Clemenceau door de Jesuieten heeft (Ml duidelijk bewezen, terwijl het Amofükaaasche volk er afwijzend tegenover stood. „De wereldoorlog bood bun de gewemschte gelegerdïeid, om Duitecirianrd en het Protestamt- rdie overwicht in Pruisen, op beslissende wijze te -r/wuikken. „Het verdrag van Versailles, waartegen, ge- lij.-: bekend, de Paus niet geprotesteerd beeft, was de vrucht van het succes van den gemeen schappen jken arbeid der Joden en Jesuieten. „Frankrijk werkte in opdracht van hen, vol gens hun aanwijzingen, voor ben. Wel heeft bet de Ketik altijd moeilijkheden in den weg 'Tgd, öooli desondanks werdi heft door zekere Roomsclie kringen gesteund en gebruikt tot verplettering van Duitschland. Evienzoo werk- ten dezelfde kringen in het beiang van Polen, verpóolsciiten Opper-Sflezië en bemoeilijkflen de gerinaniseeriug der Oostelijke Pruisische provincies. „In Frankrijk en Polen was de Roomsch- Katholieke geestelijkheid uitgesproken natio nalistisch, in Dnitschiand was ze slechts ten deele nationaal gezind, wat op de houding Van het centrum niet zonder invloed bleef. „In den wereldoorlog stortte ook Rusland ineen en werd de orthodoxe ke^k op beslis sende wijze verzwakt Daardoor openden zich prachtige perspectieven voor de Jesuieten om Rusland voor zich en voor Rome te winnen. „Na den oorlog wordt van Rome uit op nieuw aan de oude Katholieke beweging ver der gewerkt en wel door de Jesuieten. Na tionale ideeën spelen hierbij voor hen een volkomen ondergescliikte rol. Zij worden slechts dan begunstigd, wanneer het in het be'ang der Jesuiten-orde is. „Zoo bijvoorbeeld zijn in Moskou en naas te omgeving de Jesuieten, in het nauwste contact met de Jeodsche sovjet-regeering, reeds lang werkzaam. De door haat gein- spireerde vcrdelgingskamp tegen de Russisch- orthodoxe kerk, vooral legen haar hooge geestelijkheid, is aan den invloed der Je suieten toe te schrijven. „In midden- en West-Europa, werkt dè orde met Mussolini, Poincaré en Polen en poogt ook hef huis Wiltelsbach bij deze combinatie te betrekken, f.-. „Duitschland moet verder machteloos ge houden worden, Pruisen moet verder worden verzwakt. De neutraliseering van het Rijn land, de losmaking van het Roergebied en "an Hannover uit het Prnisische staatsver band zijn verdere stappen op dezen weg, rerdere nummers op het program der Je suieten. „Aan den Donau moet door aansluiting van Oostenrijk, eventueel van Tsjccho-Slowakië, in «Ik geval van Zuid-Thüringen, bij Beie ren een sterke zelfstandige staat ontstaan met door en door ultra-moniaanscke ten- denz Deze staat moet zich van Duitschland losscheuren. „Over het in Beieren door zekere kringen tri (gegeven parool „tijdelijke scheiding van het rijk" moet men zich geen illusies maken. Dit parool is eenvoudigweg en rechtaf hoog verraad aan de Duitsche zaak en. de Duit sche naSel „Het restje, het oude Pruisen, zonder Po sen en West-Pruisen, zon «en staat zonder beteekenïs zijn en daarom geheel zonder macht. Het zou afhankelijk zijn van hot nieuwe Donau-Beieren, Frankrijk en Polen en boven dier ten zeerste bedreigd door de op den loer liggende regeering te Moskon, onder Jesnieten-invloed. „Zoo zou dan het gemeen schappelijke doé! van zekere Romeinsche kringen in Frank rijk, der Jesuieten en van het groot-Oosten (de loge) bereikt zijn. Dan gaat Rome over tot de doorvoering der tegen-reformatie in cenfraal-Duitschland. Het heeft dan gemak kelijk werk. Dit zon echter geschieden op kosten van de eenheid en de bestaanszeker heid en der Duitsche natie. „Videant con- snlesl" Korten tijd geleden ging door de pers het bericht, dat ex-keizer Wilhelm II zijn tijd zoek bracht met „theologische studiën". Wanneer dit het resultaat is van deze zijn geestesinspanningen, zou het dan niet beter geweest zijn dat hij zich tot de nuttige en gezonde bezigheden van houthakken was blijven bepalen? S NIEUWS TRA AT EEN MANIFESTATIE. Toen de intergeallieerde militaire commis sie te Keekskemet een onderzoek instelde naar wapenen, werd ze door een manifestee- rende menigte omringd en door deze ge scholden en uitgejouwd. De verbittering der bevolking, waarvan deze manifestatie een uiting was, is veroor zaakt door de verplichting, Hongarije opge legd, om de eredieten voor de entente-missie van 70 op 100 percent te brengen. Er is bij dit incident ook een steen ge worpen naar de anto der commissie. De regeering stelt een onderzoek in. Een komisch geval deed zich Donderdag toot op het commissariaat van politie van het 6de district te Parijs. Op de Esplanade des Invalides arresteer de een politie-inspccteur een individu, dat zoo juist twee ringen had weten te ontvreem den bij een juwelier aan de Rue Saint Do minimie. Voor den commissaris geleid, verklaarde de dief te zijn: Wilhelm Bungeister, afkomstig uit Duitschland, zonder beroep. Men fouilleerde hem en rond de twee ringen bij hem. Deze werden op tafel gede poneerd, waarop het verhoor van den dief aanving. Aan het einde der ondervraging, toen men de ringen wilde verzegelen, merkte men echter, dat deze verdwenen waren. De dief evenwel had geen vinger uitgestoken. Tl zoekt zeker de ringen? vroeg hij op aTlercharmansten toon. Zie hier zijn ze. En hij haalde de kostbare voorwerpen uit zijn vestjeszak. Toen hij ze daarop aan den inspecteur wil de toereiken en deze de hand uitstrekte om ze aan te pakken, zag hij plotseling, dat de ringen een tweede maal verdwenen waren. U bent dus. goochelaar? vroeg de poli tiebeambte hem. Juist, zei de vriendelijke jongeman. Maar het loopt me niet, erg mee met dat baantje. Ik ben dus genoodzaakt, mijn talen ten op andere wijze te gebruiken. „Msb." In Ierland weet men tegen bedriegsters, die onder den naam van kaartlegsters, pla- neetkundigen enz. aan goedgeloovige men seben „de toekomst voorspellen", en haar slachtoffers in ruil daarvoor grid uit den zak kloppen, drastischer op te treden dan in ons vrijheidminnende landje. Dit ondervond een zekere Rebecca Brown, kaartlegster van beruep, die zich door een vrouwelijke politiebeambte had laten verschal ken. Deze had zich natuurlijk niet in uniform bij de kaartlegster aangemeld en zich, hoe wel ongehuwd, voor een getrouwde vrouw uitgegeven. Op deze wetenschap haar „voorspellingen" baseerend, had de kaartlegster haar cliënte de opbeurende mededeeling gedaan, dat zij binnen een week weduwe zou zijn, dooh zou hertrouwen en dat haar tweede echtgenoot in 't geheim zich aan drankzucht zou overgeven. Ais loon voor deze opbeurende profetie, vroeg mejuffrouw Rebecca Brown het voor zooveel toekomstnieuws slechts geringe hono- rariüm van zes pence. In ruil voor deze matige vordering echter zag de verschrikte juffrouw van kaartspel, koffiedik en eierdooier door de vrouwelijke politiebeambten proces-verbaal tegen zich op gemaakt en werd zij gisteren door den poli tierechter te Belfast toft een maand gevange nisstraf veroordeeld. Te Dublin is voor den rechter de kwes tie behandeld, in hoeverre de uitlevering van verdachte Iersahe opstandelingen uit Enge land op bevel van den Engelschen minister van binnenlandsche zaken in strijd moest worden geacht met de weft van „habeas cur- pus". Namens den geïnterneerden O' Ilara, die in Manchester woonachtig was, werd tegen de uitlevering geprotesteerd. De moeder van O' Hara bevestigde onder eede, dat zoowel haar man als haar zoon in Engeland gebo ren waren en dal de gevangene daar zijn geheele leven had gewoond, behalve den tijd, dat hij in Vlaanderen in het Engelsche leger diende. De advocaat hield staande dat een algemeene landswet niet kan terzijde worden gesteld door een ministerieel besluit, wijl de iandsverdedigingswet, die dit wel -mogelijk maakte, lei-stond na de ratificatie van het Iersche verdrag is afgeschaft. De uitspraak volgt later. In Chicago, een stad met 2.701.000 inwo ners, zijn in de laatste maanden weer heel wat pedsonen aan het auto-gevaar ten offer gevallen. In de eerste 24 dagen van Januari hebben auto's 40 voetgangers gedood. In 14 andere steden der Vereenigde Staten, met 4.153.000 zielen, zijn de automohilisten er slechts ;n geslaagd om 34 voetgangers te overrijden en te dooden. Chicago slaat dus in dezen het reooxd. MGR. GIJLSWIJK TE ZWOLLE. Mgr. T. Gijls wij k, Apostolisch Delegaat van Zuid-Afrika, is voor een verblijf aldaar een ine dagen te Zwolle aangekomen. Mgr. zal eersten Paaschdag in de Domi- nicanerkerk aan 16 fraters der Dominica nerorde de H. Priesterwijding toedienen, als mede de wijding van het sub-di konaat en diakonaat aan eenige fraters van de Orde. ONTSLAG BIJ DE RIJKSVERZEKE RINGSBANK. De Vereeniging van Hoofdambtenaren der Rijksverzekeringsbank'heeft naar aan leiding van de korte schriftelijke mededee ling van 't bestuur der Rijksverzekerings bank, d.d. 28 Maart 1923, waarb i aan 4 hoofdambtenaren dier instelling ontslag werd aangezegd met ingang van 1 April 1923, met toekenning van wachtgeld van dien datum af, een motie aangenomen waarin in verband met het feit, dat vóór genoemden datum noch officieel noch officieus op eenigerlei wijze aan de betrokkenen eenige mededee ling omtrent het voorgenomen ontslag is ge daan, terwijl niet is gebleken, dat dienstbe langen het verleenen van ontslag hadden ge- ëischt, geprotesteerd wordt tegen de wijze, waarop deze aangelegenheid is behandeld. HET BUURTVERKEER. Het bestuur der Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen te 's-Gra- vanhage heeft zich met een adres tot de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen ge wend inzake de wederinvoering van 't buurt verkeer op de Spoorwegen. In het adres wordt opgemerkt, dat dé te nemen proef bij voorbaat gedoemd schijnt te mislukken, omdat voorzoover 's-Gravenhage betreft wel buurtverkeerkaarten verkrijgbaar zullen worden gesteld op de trajecten Den HaagSchiedam en RotterdamRijswijk v.v., plaatsen waartusschen een zeer beperkt verkeer is en niet tusschen Den HaagRot terdam en Den HaagAmsterdam v.v. zoo als vroeger het geval was. Het bestuur heeft daarom de directie der Spoorwegen met aandrang verzocht ook voor de laatstgenoemde trajecten buurtverkeer kaarten verkrijgbaar te stellen. PENSIOEN OP 55-JARIGEN LEEFTIJD. Bij K.B. is bepaald, dat de betrekkingen, bedoeld in art. 49 der Pensioenwet 1922, waaraan ingevolge dat artikel uitzicht op pensioen op 55-jarigen leeftijd is verbonden, de volgende zijn brievenbestellers, chef monteur, monteur bij den telegraaf- of bij een telefoondiensthoofdcommies, assistent of kommies der belastingen veldwachter (ook in den rang van brigadier en brigadier- majoor) stoker van stoomketels en van gas fabrieken geneesheer - directeur, direc trice, adjunct-directrice, verplegenden met' inbegrip van hoofdverplegenden van óf in een ziekenhuis of krankzinnigengesticht gezagvoerder, matroos aan boord van een stoomloodstransportvaartuig voor den al- gemeenen dienst van het loodswezen enz. loodsschipper, loods, loods kwee keling, hulp- loods, kwartiermeester, roeier, matroos, ma troos-kok en matroos-motordrijver van de le of 2e klasse en technisch ambtenaar bij hrt toezicht op het stoomwezen opzichter der mijnen die met het toezicht op den on- dergrondschen arbeid is belastagent van politie (ook in den rang van brigadier, briga dier-titulair of chef-majoor) commandant van en brandmeester, brandwacht of kraandraaier bij een beroepsbrandweer havenloods straatmaker werkzaam bij een steenbestrating gasstoker-ploegbaas be stuurder van een electrischen tramwagen vroedvrouw. De ambtenaren, die op den datum van het inwerkingtreden der Pensioenwet 1922 in dienst waren in een betrekking, waaraan uit zicht op pensioen op 55-jarigen leeftijd was verbonden, behouden dat uitzicht. Dit besluit treedt in werking met ingang van den tweeden dag na dien der dagtee- kening van het „Staatsblad", waarin het ge plaatst is. AMBTENAREN IN RIJKS WONINGEN. Eert uniforme regeling. Tot nu toe zijn de ambtenaren, wonende in huizen, welke door het rijk in verband met den woningnood werden aangekocht, niet allen op deze f ie wijze behandeld wat betreft het bedrag der te betalen huursom en enkele andere quaesties van minder be- teekenis. Thans heeft de ministerraad, naar het „Hbld." incldt, bepaald, dat voor al derge lijke woningen een uniforme regeling zal jjfb. de werktijdregeling blijktguit een ge schrift, waarop de afwijking van de arbeids lijst te voren is aangeteekend en dat naast de arbeidslijst op een duidelijk zichtbare plaats moet zijn opgehangen. *U v- - T_ .T ««in I Sf It OPRUIING IN EEN VERGADERING Donderdag stond voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht de 44-jarige bootwerker Jan Homma, wien ten laste was gelegd, dat hij op 1 Februari in het openbaar op een vergadering in „Hand werkers Vriendenkring" aan de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam mondeling het daar aanwezige publiek -heeft aangezet tot het plegen van strafbare feiten en tot ge welddadig optreden tegen het openbaar ge zag door te zeggen, dat hij ds werkl ozen aanspoorde om daadwerkelijk tegen de bourgeoisie en hen, die haar beschermen, krachtdadig op te treden en zoo noodig hen -an iemen te nijden. Er was buitengewoon veel belangstelling in deze zaak. Daar de werkloozsn w ren op geroepen om voor het Paleis van Justitie te demon treeren, waren zoowel binnen als buiten uitgebreide maatregelen genomen. Het was evenwei niet noodig dat de p li tie krachtdadig optrad en zij kon zich bepalen tot het handhaven der orde bij den ingang voor de publieke tribune, waar zij de menigte tot doorioopen aanmaande. De beklaagde, Homma, ontkende, dat F ij had aangezet tol geweldpleging. Volgens zijn Zeggen was een werkloobouwvakarbeider op het podium ge reden. Deze had zich wat raar aangesteld en was zoogenaamd „in katte- zwijm" gevallen. Daarop had bekl. zich als tweede voorzitter van het W. A. C. (Werk- loozen-Agitatie-Comité) gedwongen gevoeld het woord te nemen. Hij had toen gezegd Zie je dien man, hoe hij gedemoraliseerd is Ben j van plan je zoo te laten demoralisee- ren Wanneer je dat nie va zins ben', wo dt dan lid van de organisatie en tra ht met de bourgeoisie af te rekenen en voor mijn part snij je ze aan riemen." Zooals de dagvaarding luidde, acl te hij de voorstelling onjuist. Als getuigen werden twee reche beurs gehoord, waarvan de een geen aan tee kening had gehouden, maar wel i ad kunnen ver staan, achter in de zaal, waar hij stond, het geen werd gezegd. De zaal scheen hem langer te zijn dan de rechtzaal. Pres. Quarles Is 't mogelijk, dat u niet alles hebt verstaan en dat het gebeurd is, zoo als bekl. zegt Get.'t Is mogelijk. De andere echercheur schtte dit niet mogelijk. Hij had niets gezien van dien bouwvakarbeider die zich zoo raar had aan gesteld. Beide getuigen verklaarden overigens, dat bekl. niet ongunstig bekend staat. Het O. M., waa genomen door mr, dr. P. van Heyn bergen, achtte bewezen, dat er gesproken is van aan riemen snijden. Van 't flauw vallen van dien anderen man is niets gebleken, 't Is, aldus spr., een eigenaardige gewoonte, dat men, als er opruiende woorden zijn gesproken, hier later op terug komt. Het ware flinker er rond voor uit te komen, maar dat doan ze niet. Datgene, wat bekl. deed, is schadelijk en onverantwoordelijk, juist tegen over menschen, die, willende werken, maar toch werkloos zijn, zich in een slee te stem ming bevinden. Daar wordt uitsluitend kwaad gebrouwen, 't Is niet moeilijk een menigte op te zweepen, maar zijn ze eenmaal in bewe ging, dan kan men niet op de hoorn blazen om de troepen terug te roepen. De overheid moet bekl. er op wijzen, dat hij Verkeerd han delde. Ten slótte vroeg spr., wegens het aan sporen tot strafbare en gewelddadige feiten 3 maanden gevangenisst af. De verdediger, mr. J. H. Rijshouwer, zeide, dat menschen als bek!., de rechterlijke macht als partijdig zien en pl. legde een cou rant en circulaire over, waarin schrikbarende dingen worden gezegd, die niet werden ver volgd. Pl. schilderde vervolgens het gunstige karakter van bekl. en zijn gezin. Hij heeft elf kinderen, waarvan nog acht ten laste der ouders zijn. Toen pl. bekl. eens vroeg, hoe hij zou handelen als hij werkgever was, antwoordde bekl. „Dan zou ik als kapitalist en werkge ver net zoo handelen aks ze nu tegenover ons doen." Pl. betwistte vervolgens, dat zou zijn op- worden ingevoerd. Volgens deze regeling getreden en gesproken, zooals de rechercheurs zai, ingeval op of na 1 Januari 1923 door een verjlaarden. Er was 25 M. afstand tusschen ambtenaar een zoodanige woning is of wordt bekl. en get. betrokken, ook al wordt een deel daarvan Pk betwist, dat er opruiing is. De uitdruk- bestemd tot rijksbureau, met den bewoner king „aan riemen snijden" is 'n zinlooze een civiel rechterlijke huurovereenkomst uitdrukking. Pl. acht het een feitelijke onmo- worden aangegaan, waarbij de huursom zal gelijkheid om de bourgeoisie aan riemen te worden bepaald op 7 pet. van de koopsom, snijden. met een maximum van 15 pet. van de be- De straf achtte pl. veel te hoog, indien zoldiging des bewoners, met inbegrip der men schuld wilde aannemen, 't Is onjuist toelagen welke hij geniet. Is de woning niet yan dezen man 'n martelaar te maken, dat door het rijk gekocht, doch gehuurd, dan is in 't nadeel van de maatschappij, zal de bewoner het volle bedrag de huursom De opruiing niet bewezen achtende, vroeg moeten betalen, weer met een maximum van pl* vrijspraak subs, een voorwaardelijke 15 pet. zijner bezoldiging en toelagen. veroordeeling, waarvan hij 'n uitnemende Verder is door den Minister van Finan- preventieve werking verwachtte. Een gevan- ciën te kennen gegeven, dat de staatseigen genisstraf zou ook het. gezin in een onmoge- dommen, bij bovenbedoelde regeling be- lijken toestand brengen, trokken, alle in beheer en onderhoud be- Uitspraak over 14 dagen, hooren te komen bij zijn departement. Ten slotte deelt deze bewindsman nog mede, dat EEN TANDHEELKUNDIGE, het in zijne bedoeling ligt deze staatseigen- 1 dommen, zoodra zulks is overeen te brenge Voor het kantongerecht te Bergen op met de belangen van den staat, in verband Zoom werd Donderdag behandeld een zaak met de steeds beter wordende gelegenheid tegen Mozes v. S. te Breda, die als tandtech- om woningen te huren, van de hand te doen, nik r o.m. te Roosendaal de praktijk van waarbij echter aan de bewoners een behoor- tandheelkunde uitoefende en deswege als lijke termijn zaijl worden gegeven om zich onbevoegd daartoe terecht moest staan, van een andere woning te voorzien. i Bekl. was iet v rschenen doch wel ge- tuige V., een slacht ffer van bekl. die ver- haalde hoe de zich als dokter v. S. voorge- I vende tanJtechniker hem in 'n donkere j achterkamer van het café, waar de zittingen i werden gehouden, een kies had getrokken. i Eerst werd de eene tang gebruikt, daarna ARBEIDSTIJD IN DRUKKERIJEN IN weer een andere. En toen eindelijk de kies er VERBAND MET DE VERKIEZINGEN, uit lag, bleek de verkeerde getrokken te zijn en dan nog maar gedeeltelijk. Dit karweitje De Minister van Arbeid, Handel en Nij- kostte getuige f 1.50. verheid heeft goedgevonden aan hoofden Enkele dagen later liet getuige zich 'oe- of bestuurders van drukkerijen van dag- en handelen door tandarts Meijer, die het gebit weekbladen in alle gemeenten des Rijks te in orde maakte en bovendien thans ook als vergunnen, dat op twee dagen in het tijdvak deskundig werd gehoord, van 9 April tot en met 14" April 1923 door Deze verklaarde dat van getuige V. op mannen, in afwijking van 'het bepaalde bij hoogst ondeskundige w 'ze een tand was ge- artikel 24 der Arbeidswet 1919, gedurende trokken, waardoor een vrij diepe wonde was 11 uur per dag en tusschen 7 uur des voor- ontstaan, in welke glazuurschilfertjeen middags en 12 uur des nachts arbeid wordt tandsplinters waren achtergebleven, verricht tot het drukken van verkiezings- Het O. M. eischte tegen bekl., die al meer- nieuws, onder voorwaarde datmalen veroordeeld was, de maximum boete a. in de week, waarin van deze vergunning van f 300, gebruik wordt gemaakt, door bedoelde ar-1 beiders niet langer dan 53 uur arbeid wordt' «««1.™ verricht UIT HET BEZETTE GEBIED. KOBLENTZ, 30 Maart. De geallieerde Rijn- landconimissie heeft een verordening uitge vaardigd welke het mogelijk maakt bladen te schorsen of te verbieden, welke weigeren officieele meedeelingen op 'te nemen, onver minderd de straffen, welke de verantwoorde lijke redacteuren of uitgevers kunnen op- loopen. De oommisse heeft voorts een verordening uitgevaardigd, waarin zij hen, die in die,nst staan van het Fransdh-Belgisch spoorwegbe- lieer, onder haar bescherming noemt. PARIJS, 30 Maart Generaal Degoulte heeft, in aansluiting aan den oproep van het Fransch-Belgisch spoorwegbehecr om den ar beid te hervatten, het spoorwegpersoneel de onmiddellijke hervatting van het werk gelast op straffe van in hechtenisneming met de kans op uitzetting uit het bezette gebied door de Rijnlgjndoonunissde. Het vervoer van cokes van de opslagplaat sen van de domaoiale mijnen Westerholt, BlumenÖial en Konkordia gaa t geregeld voort. Volgens de Intransigeant valt er een ver betering waar te nemen in de betrekkingen tusschen de bevolking en de bezettingstroe pen. Generaal Degoulte heeft Donderdag mgr. Testa ontvangen, den Pauselijken afgezant naar het Saar- en het Roerbekken. BOCHUM, 30 Maart. Vandaag is mgr. Testa, de pauselijke afgezant, hier aangeko men. ESSEN, 30 Maart. De raadsvergadering is gisteren ten tweeden male uitgesteld omdat weer werkloozen en communisten voor het raadhuis samenschoolden en een zoo dlreigen- de houding aannamen, dat het het geraden achtte zelfs de bureauwerkzaamheden te staken. DUSSF.LDORF, 30 Maart. De Franschen hebben op het postkantoor te Höchst 10 mil liard mark en 400,000 frs. in beslag genomen, die het rijksbankfiliaal te Frankfort aan dat tc Wiesbaden had gezonden. DUITSCHLAND EN DE ROERBIEZETTING. BERLIJN, 30 Maart. De Duitsche regee ring blijft zich nog steeds in een uitermate moeilijk parket bevinden. Dit bleek reeds uit de gisteren gepubliceerde verklaring aan gaande de houding, die zij ten opzichte van de verklaring van Hughes zegt te zullen aan nemen. Duidelijker is de toestand door deze officieuze uiteenzetting allerminst geworden. Het eenige wat duidelijk is, blijkt te zijn, dat dc Duitsche regeering eenerzijds de ui terst rechtschen, die van onderhandelingen met Frankrijk niet willen hooren, niet voor hel hoofd wenscht te stooten, terwijl de re geering van Cuno anderzijds inziet, dat er in de Roeraangelegenheid eindelijk iets be hoort te worden gedaan. Het aanknoopen van onderhandelingen met Frankrijk is ech ter op zich zelf volgens het oordeel van Duitsche regeeringspersonen onmogelijk, aan gezien dit zou kunnen leiden tot een conflict met andere geallieerde landen, in het bij zonder met Enge'and, die eveneens belang hebben bij de regeling der schadevergoeding en zich in hunne belangen geschaad zou den gevoelen als met Frankrijk alleen een overeenkomst werd getroffen, waarbij dit land, omdat het in het bezit is van onder panden, natuurlijk bijzondere voordeden zou verlangen. Zoodoende wordt de regeering van Cuno heen en weer geslingerd tusschen twee polen, hetgeen vermoedelijk zal veroor zaken dat de crisis nog geruimen tijd zal aanhouden. De uitlating van enkele regeeringsperso nen, dat Duitschland zich moet voorbereiden op een voorzetting van het lijdelijk verzet, desnoods tot het einde van dit jaar. moge overdreven zijn, vast staat, dat dit verzet zoo lang mogelijk zal worden gerekt en dat alleen in den uitersten nood de Duitsche regeering tot definitieve stappen zal over gaan. Ledefeoér zeide oolk nog, dat die ouafhanke lijkie afgevaardigden iln den Rijksdag herhaal de'ijk met de communisten tegen de regeering te veile zijn getrokken. Zij moesten zich hier bij aanshiiten bij de communiafien, daar de so- cfrtftlï-deimooralie aan deze actie geen deel nam. Uit den verderen loop van liet congres bleek, dat de aanwezigen verdeeld waïgn ten opzich te van het vraagstuk van de Roerbezetlimg, zoowel als in kwesties betreffende de vak ver- eenogingem DE GEALLIEERDE SOCIALISTEN EN DE ROERBEZETTING. PARIJS, 30 Maart. Het congres van die ge allieerde socialisten heeft, na rich een verklaard te hebben met de sodiaaJ-diemocratie, de vraag stukken van de Roarbezetiling, de schadever goeding en de veiligheid besproken en de ont werp-mo lies vastgesteld, welke de afgevaar digden zullen voorleggen aan huzi groepen, dlie zullen beraadslagen over mogelijk te on dernemen stappen. Het resultaat daarvan nil- ten zij meded'oeten aan Tom Shaw, dlie belast is daarna een nieuw congres bijeen te roepen. DE KOLENBELASTING. BERLIJN, 30 Maart De rijlisregeering hoeft besloten de kolenbelasting met ingang van 1 April met 25 pet. te verlagen» (Ze wordt dal» 40, 30 pot.). DE VEROORDEELING VAN AARTSBISSCHOP ZEPLJAK. PARIJS, 30 Maart Obolen ski, de gezam van de Sowjeiregeeriiig te Warschau heeft minister-president Sikorski bevestigd, dat het vonnis tegen aartsbisschop Zepljak en vica ris-generaal Boedtkiewitsj niet ten uitvoer zal worden gelegd. MOSKOU, 29 Maart. In de morgen te hou den bijeenkomst van den Uitvoerenden Raad der Sowjetregeering zal als eerste punt der agenda het togpn aartsbisschop Zepljak ge wezen vonnis in behandeling komen. De vraag zal worden behandeld of het vonnis moet worden gewijzigd, dan wel of gratis moet worden verleend. Vermoedelijk zal men tot heft laatste overgaan, doch het desbetref fend besluit zou dan toch moeten wachten, tol Kalenin, die op reis is, in Moskou is te ruggekeerd om het besluit te teekenen. BERN, 30 Maart Hot Pooisch correspon- demtiiebureau verneemt uit Moskou, dat de so wjet-regeering het vonnis tegen aartsbis schop Zepljak in 10 jaar gevangenisstraf heeft veranderd, doch het doodvonnis tegen mgr. Boedkiewitsj heeft gehandhaafd, UIT RUSLAND- -U. BERN, 30 Maart TBt Moslkofti wordit aart het Poolsche Persbureau gemeld!: Naar aan leiding van de talrijke protesten uit het bui tenland, heeft die sovjet-regeerirg het over mgr. Tsjieplak uitgesproken doodvonmis ver zacht tot tien jaar gevangenisstraf. Heft over mgr. Boedkiwiitsj uitgesproken doodvonnis werd echter bevestigd. MOSKOU, 30 Maart. In het hongersrwxxfge- bied aan de Wolga en in de Krim zip onge veer 5 millioen noodlijdenden. Ruim één millioen ontvangen steun van de regeering, bijna twee millioen van buitenlandsche or ganisaties. Er blijven dus twee millioen over die van alles verstoken zijn en de nieuwe oogst, d'ie overigens zeer gunstig belooft te worden, is eerst over 3 maanden te wachten. DE VER. STATEN, JAPAN EN CHINA. WASHINGTON, 30 Maart. De overeenkomt tusschen Lansing en Itsjiï, waarbij de Ver. Stalen Japan's bijzondere belangen in China eitkienden, is met wedferzijdsch goedvinrfer ontbonden. De diplomatieke onderhamdelingen te Tokio hebben thans geleid tot een overeen komst op den grondslag van het verdrag der negen mogendheden, dat op de ontwapenings conferentie te Washington vastgesteld is. Men is van meenilng, dat de ontbinding der overeenkomst de Ver. Staten in, diplomatiek opzicht in het Verre Oosten in een gunstiger positie brengt, dom ooit hét geval is geweest, sinds hét begin van de moeilijkheden tusscheD dat land en Japan. ZAGLOEI LONDEN, 30 Maart. De regerrirg heeft Sn overleg met den commivaris-generaal in Egvpt-e besloten, den Egyptóschen natlionalis- iischen leider Zagtoel pasja te veroorloven Gibraltar te verlaten, in verband met den toe stand van zijn gezondheid. Zagloel zal zich dadelijk tot herstel naar Franikri'lk begeven» Vr. Ik héb een Duitsche schoondochter, d'ie op oen pas in Holland is. Kan zij dóe pas verlengen Waar moet dait gedaan worden en hoeveel bedragen de kosten.? Kan hef ook kosteloos? Antw. Een pais verlengen gaat niet. wel een visum. De pas moet vernieuwd worden. Aan vragen bij den Duitschen consul te Amstcr- dam. Hoeveel de kosten bedragen voor dit geval, weten wij niét. Vr. Wat is de kortste weg en de mooóste weg van Heemstede naar Zaandam en West- zaan? Hoeveel K.M. is dat? Antw. Heemstede, Haarlem, Spaamdam, Nauerna, Westzaansche Overtoom, Zaandam. Airt 21.2 K.M. Vr. Een ontwikkeld perwoou zag zich gaar ne geplaatst op een plantage in Ned. Oosft- Inrfaë. Tot wien moet deze zich wenden? ArJtw. Wendt u to't het inlichtingenbureau van de vereeniging „Oost en West," Hewl- straat 17, den Haag. Vr. Moet eene firma, welfke- haar onderge schikten over 1922 in eene buiitenlandsche verzekering had verzekerd, toch nog Rijks verzekeringsbank premie, betalen? Antw. De gestelde vraag is niet volkomen duidelijk. Waarschijnlijk zal bedoeld worden, of een firma, die bij een particuliere maat schappij, hiermede kan vols/faam, dan wel ver plicht is haar personeel evengoed in de wette lijke Ongevallenverzekering te doen opnemen. Verschillende maatschppijen zijn toegelaten het risico der verzekering van het Rijk over te neme::, een buitenland,sehe maatschappij, daartee gemachtigd, kennen wij echter niet. Uw vraag moet dan ook bevestigend beant woord worden. Vr. l.Is de wet tot wijziging der Huurcom- missiewet reeds definitief tot Wet aangenomen of moot de Eenslte Kamer er nog over be slissen? Mag een huiseigenaar nu reeds al zonder tnsischenfiomist van de fluuroonvmrs- sie om weflke reden dan ook, de verhooging van 50 pet. boven de huur van 1916 op- ei schen? Antw. De wél is nog niet door de Eerste Kamer aangenomen. 2. Neen. Vr. Mijn hond is twee jaar oud, maar heeft nog nooit anders gedaan dn,n verharen. Was- schen en borstelen geeft toftaail niets. Zoudt u geen middel weten om het verharen tegen tegen te gaan? Antw. De hoofdoorzaak zal wel liggen in 'n minder doelmatige voeding. In sommige ge vallen kan oolk huidziekte daarvan, de oorzaak zijn. Begin maar mét dien hond eens goed te kammen met ein grove tem. Haal ai het loszittende haar ei aft en geef hem, indien mogelijk, eiken dag iiüfo«tens een ons rauw vleescli, onverschillig waarvan, mits gezomdL Indien het niet helpt, meldt heft dan na een paar welken. Vr. 1. Wat is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar Maiden (N.-H.)? 2. Is hét Muider slot ook Zondags te bezichtigen? Zoo ja, van hoe laat tot hoe Iaat? Antw. 1. Haarlem, Halfweg, Amsterdam, Diemerbrug, Muidien. 2. Ja, op welke uren is ow niict brikend. Vr. Heeft een dagdienstbode recht op var can tic en hoelang? Antw, Dat moet bij de indiensttnedliug of la ter overeen gekomen worden. Vr. 1. Hoe Ikon men een geel geschilderde kamer schoonmaken zonder de verf te be schadigen? 2. Hoe Icon men witte tegrils, die met para- fitne oversmeert! zijn, weer helder wit krijgen? Antw. Met zuiver regenwater en een spons. Zoo dit onvoldoende is, giebruike men lauw gru'iswater of zeer fijn ikriitwiit of een zeer licht sop van witte zeep. Onmiddellijk afdro gen met een zeemlap. 2. Met benzol. Vr. Is een huurder verplicht het water te betalen o£ moet de huisbaas het betalen? Antw.: Dat ligt geheel aan de huurover eenkomst. Als in den huur waterleidinggeld inbegrepen is, behoeft de huurder het water niet te betalen. Anders wel. Vr, Miin knecht is circa 1)4 jaar bij mij in betrekking. Hij 'had geen rente-boekje bii zich, had er wel een gehad bij zijn voorlaatstee baas, doch bii zijn Iaatsten baas ook al niet. Op miin aandringen heeft hii 3 maal naar Leiden (waar hij 't laatst gewerkt heeft) geschreven om een renteboekje, doch nooit antwoord gehad. Nu plotseling krijgt hij van den Haarlemschen Arbeidsraad een boekje, en nu moet ik van 1 y. jaar zegel» plakken. Ben ik dat nu verplicht? *t Ts foch een verzuim van de heeren van den Arbeidsraad. Antw. Wij raden u aan. n persoonlijk tc' den Rand vftn Arbeid te Haarlem te wen den, aangezien ons voldoende gegevens vooi een volledige beantwoording ontbreken." Vr. van J. H., te H. Antw. Wij zullen uw geval trachten t» onderzoeken. Geef oas daarvoor eenige dagen tijd. Vr. Hoe kan men uït een eükenhoulten schrijfbureau inikftvirikken verwijderen? Antw, Met een oplossing van citroen o( zuriugzuur fe het te proheeren. Vraagt heft uwen drogistUw bureau zal dan zéker op nieuw moeten gepo'ffoerd woTdien en dlift ia, wanneer men er niet mede oo de hoogte' is, geen gering wenkje. Indien heit dus een kort baar bureau geldt, zouden wij u aanraden ea meubelmaker te raadplegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6