BUITENLAND De vloek van het geld Tweede Blad 3 April 1923 OVERHEIDSWILLEKEUR. Een schietpartij In Essen; 11 dooden, 32 gewonden. Een spoorweg ongeluk in de Palts. Asquith over de hereeniging der liberalen. Onder de Telegrammen: Het antwoord der Geallieerden aan Turkije, iDe uitspraak in het proces tegen de Bulgaarsche oud-ministers gepu bliceerd. Zes hunner veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Na dere bijzonderheden omtrent de bloedige gebeurtenissen bij Krupp te Es sen. De Franschen arresteeren te Essen vier directeuren der firma Krupp. Een Japansch vorstelijk gezelschap heeft in Frankrijk een ern stig auto-ongeluk gehad, waarbij drie personen het leven verloren. Geen Encycliek van den Paus. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLAHDSCH NIEUWS. FEUILL ETON (Naar eene Engelsche vertelling). Men schrijft ons uit de provincie Wederom voelen wij ons geroepen, een ♦pmerking te maken, over de gestie van ons Provinciaal Waterleidingbedrijf. De opmerking betreft slechts een betrek kelijk klein onderdeel van het bedrijf, doch is op zich zelf zóó gemotiveerd en in het ïlgemeen zóó kenmerkend voor de wijze, waarop genoemd overheidsbedrijf, ons, nood gedwongen klanten, wel meent te mogen behandelen, dat het ons goed dunkt, de op merking ook hier te doen hooren. Ook nier 1 Onder de noodgedwongen klanten van het Waterleidingbedrijf toch is de opmer king al vaak uitgesproken. Onze opmerking geldt het boete-stelsel, dat de directie van het bedrijf er op na houdt voor degenen, die hun waterleidings rekening niet op tijd betalen. Sinds wij het genoegen beleefden, onze waterleiding te zien overgaan in overheids-, in provinciaal beheer, zijn we op boete ver plicht onze kwitantie op tijd te voldoen. Dit is op zich zelf niets bijzonders ieder fatsoenlijk mensch behoort op tijd te betalen, en verzuimt men zijn belastingaan- -laorCn binnen bepaalde termijnen te vol doen, dan krijgt men waarschuwingen en aanwijzingen thuis gestuurd, waaraan even ééns kosten (vroeger van 5 en 10 ets. nu van 15 en 25 ets.) verbonden zijn. Hier geldt dus ook een soort boete-stel sel, en niemand denkt eraan, hierin eenige onbillijkheid te zien niemand denkt er aan, hierover eenige opmerking te maken. Waarom wij dan wèl een opmerking ma ken over het boete-stelsel van het Bloemen- iaalsch Waterleidingbedrijf Om verschillende redenen. Allereerst omdat het bedrag der geheven boete vooral voor kleine bedragen van water-rekeningen schandelijk hoog moet heeten. Wanneer men naar den zin der Bloemen- daalsche directie zijn rekening te laat be taalt, is men veroordeeld tot betaling van ten gulden boete, geen cent minder, al be loopt de driemaandelijksche rekening ook tnaar enkele honderden centen, óók al beloopt de rekening vele honderden gul dens. Alle verhouding is hier zoek. Beschouwt men het geheven bedrag als administratiekosten, dan is een boete van een gulden woekerig hoog beschouwt men het bedrag als vergoeding van gederfde ren te, dan is de boete óf nog te hoog, óf te laag maar van dit laatste kan zoo als hieronder blijken zal geen sprake zijn. Het moet den indruk maken, dat het Wa terleidingbedrijf een finantieel voordeeltje wil slaan uit een (veelal onwillekeurig) ver zuim der aangeslotenen bij de Waterleiding. Waarom heft men anders ook hier geen waarschuwings- en aanmanings-bedragen van b.v. 15 en 25 ets. Waarom moet men direct een heele gul den in de wacht sleepen? Deze gestie van het Waterleidingbedrijf lijkt ons hoezeer men aan dit bedrijf wel licht ook geldt noodig heeft 1 allesbehalve sympathiek. 't Is bovendien echter de vraag, of die ges tie wettelijk wel geoorloofd is. Bij het nazien van^onze eigen kwitantie toch ervaren wij, dat wij ons water gele verd krijgen bijvooruitbetaling. Wanneer wij derhalve wegens „wanbeta ling" veroordeeld worden tot betaling van een dure gulden „boete," dan zijn wij op dat moment eigenlijk nog absoluut niet ach terstallig. Althans niet tot het bedrag, dat van ons gevorderd wordt. Men heft dus boete liefst een schan delijk hooge boete voor de niet-betaling van een bedrag, dat.nog niet verschuldigd is 1 Kan het brutaler? Wanneer het een particulieren leverancier betrof, zouden wij ons haasten, een anderen leverancier te nemen 1 De provincie echter meent ons wel op de ze wijze te mogen ringelooren, omdat zij iederen anderen leverancier.... uitgescha keld heeft. Waartoe zij zichzelf nu eenmaal het recht toekende. Wat zal er nu gebeuren, als men weigert deze'o.i. onrechtmatige „boete" te betalen? Kunnen wij geruchten gelooven, dan heb ben ook hier de brutalen de halve wereld en „vergeet" men heel lakoniek de gulden boete te innen, wanneer de „delinquent" ab soluut weigerachtig is terwijl de gul dens der goedgeloovige, tamme gemeente gretig opgestreken worden. Een handelwijze, welke vooral voor een overheidsbedrijf onwaardig moet heeten. Doch dit ter zijde gelaten wat zal er gebeuren, wanneer men algemeen weigert, zich aan dezen provincialen willekeur te on derwerpen Wanneer men weigert zijn gul den „boete" te betalen „Dan snijden wij bij den weigerachtigen klant zonder pardon de waterleiding af," hooren wij den heer van Oldenborgh al zeg gen. Maar dan vragen wij hoe is zulks te rijmen met de verplichte aansluiting in meerdere gemeenten? zal de provincie allerzotste willekeur 1 nu gaan weigeren datgene te leveren, tot de ontvangst waarvan zij haar „klanten" nota bene verplicht zal de provincie nu zelf gaan zondigen tegen verordeningen, welke om harentwille in 't leven geroepen zijn? Ons dunkt, dat het nu uit moet zijn met dezen en dergelijken provincialen wille keur. Een overheidsbedrijf kan vèr gaan in wil lekeurige eigenmachtige handelingen, doch ook hier zijn grenzen. PE FRAN SC HE ACTIE IN WE ST" DUITSCHLAND. Een schietpartij in Essen 11 dooden, 32 gewonden. Zaterdag heeft te Essen een botsing tus- schen de bevolking van Essen en de Fransche bezettingstroepen plaats gehad. Van Fran sche zijde werd daarontrent gemeld Tijdens het inbeslagnemen van auto mobielen in een der fabrieken van Krupp werd Zaterdagochtend een Fransch de tachement door arbeiders aangevallen. Zij wierpen met steenen, dreigden met revol vers en trachtten stralen rook op de sol daten te richten, die, na de volgens reglement voorgeschreven sommaties, vuurden. Er werden vijf of zes Duitschers gedood en een dertigtal gewond. De Franschen leden geen verliezen. De Duitsche lezing luidt Zaterdagmorgen werd de automobielen- loods van een der gietstaalfabrieken van Krupp door de Franschen bezet. De aan wezige arbeiders werden verdreven, waarop de stoomfluiten weerklonken. De loods III, waarin de Franschen ook waren binnen gedrongen, werd spoedig door hen ontruimd. Intusschen hadden zich tengevolge van het werken der stoomfluiten de arbeiders voor de loods verzameld zij omringden in dichte massa de troep Franschen, die uit één officier en tien man bestond. De Fran schen brachten een machinegeweer in ge reedheid, doch hielden zich eerst rustig. Daar zij zich echter door het steeds toene mende aantal arbeiders bij hun aftocht be dreigd waanden, openden zij eensklaps het vuur uit het machinegeweer. Er vielen zeven dooden en eenige zwaar-en lichtgewonden. Ten teeken van rouw werd de geheele gietstaalfabriek gesloten. Later werd nog gemeld dat er Zater dagmiddag zes uur elf personen dood Waren, terwijl 32 gewonden in de ziekenhui- Zen waren opgenomen, waarvan er drie op Werven liggen. Des middags rukte een nieuwe Fransche afdeeling aan, ter sterkte van een compagnie welke pantserauto's meevoerde. Zij nam den heer Igné, inspecteur van de brandweer in het naast de autogarage van Krupp gelegen gebouw der brandweer gevangen. De verzending vaa kolen enz. uit het Ruhrgebied naar Frankrijk. Volgens het Fransche ministerie van open bare werken zijn alleen Vrijdag in den loop van den dag uit het Ruhrgebied naar Frank rijk verzonden vier treinen cokes, drie trei nen kolen, een trein met metaalwaren, een aak met meer dan 10.000 ton cokes en vijf aken met kolen, inhoudende 5000 ton. De ci viele missie hoopt deze inzendingen tegen het eind der week nog uit te breiden. De uitvoer uit het niet- bezette gebied. De hooge intergeailieerde commissie voor het Rijnland heeft besloten dat de goederen welke uit het niet-bezette gebied komen, en door het bezette gebied worden vervoerd met bestemming naar het buitenland, vrij zijn van elk uitvoerrecht bij het verlaten van de bezette gebieden indien een vergunning wordt getoond, welke door een bevoegd Li chaam in niet-bezet Duitschland is versterkt en waarop staat vermeld dat een uitvoer recht is betaald in 't niet-bezette Duitschland. Een hoogverraad-affaire. Naar uit Karlsruhe aan de „B. Z. am B." wordt gemeld, zijn de laatste dagen te Bingen vele personen gearresteerd, die bij een hoog- verraadaffaire zijn betrokken. Er zou sprake zijn van spionnage, ten dienste van Frank rijk door Duitschers gepleegd. Wederom een fabriek door de Franschen bezet. De geallieerden hebben de fabrieken van Emsee (Lippe) bezet, waarin zich een voor raad 30.000 ton cokes bevond. Het transport aan brandstoffen bereikte gisteren 10.000 ton. In kringen van het Vatikaan wordt ver klaard, dat het gerucht ls zou de Paus voor nemens zijn binnenkort een Encycliek over de Ruhr-quaestie te publiceeren, op fantasie berust. Fransche militairen en mijningenieurs mis handeld. De menigte hield heden een auto aan welite twee Fransche militairen en twee? Volgens aen Dtfltschen draaaioozen dienst mijn controleurs vervoerde. De soldaat, die den wagen bestuurde, werd gewond, de auto vernield en de beide ingenieurs mishandeld. Het gebeurde word uitgelekt door voor malige Schupo-beambten uit de Kruppfa- brieken. Verschillende berichten uit Duitsche bron. Te Recklinghausen hebben de Franschen Zaterdagnacht na een woordenwisseling in een café den 22-jarigen invalide Nieruch doodgeschoten. Te Bochum en Witten hebben de Fran schen hedenmorgen eenige fabrieken bezet waar zij automobielen en loongelden in be slag namen. Te Bochum is de afzetting van hetcen- trum der stad opgeheven. De zaken zijn weer geopend. Het verkeersverbod werd vastgesteld voor den tijd van 9 uur nam. tot 7 uur voorm. Te Gelsenkirchen en bij de mijn Bis marck zijn de Fransche wachtposten ver sterkt Generaal Mudra uitge wezen. Naar de avondbladen vernemen, is gene raal Mudra thans door de Franschen uit het bezette gebied uitgewezen. Het plan der intergeai lieerde soc.-democraten inzake het Roerconflict. De Engelsche bladen vernemen uit Parijs dat aan de intergeailieerde socialistische con ferentie aldaar de volgende voorwaarden voor een regeling van het Roer- en het schade- vergoedingsvraagstuk als basis voor verdere beraadslaging zijn voorgelegd. lo. de definitieve schadevergoedingsbeta lingen van Duitschland moeten door een on partijdige rechtbank worden vastgesteld op den grondslag van Duitschland's betalings vermogen 2o. de wederopbouw van de ver woeste gebieden in Frankrijk en België moet een eerste plaats bij deze besprekingen in nemen, en onverwijld worden ondernomen met de hulp der Duitsche arbeiders, volgens het plan, hetwelk de Fransche C.G.T. en de Duitsche vakvereenigingen twee jaar geleden overeengekomen zijn 3o. de veiligheid der Fransche grens tegen eiken toekomstigen aanval moet worden gewaarborgd door een speciaal verdrag tusschen de geallieerden en de Vereen. Staten, waarin de demilitarisatie van het Rijnland nadrukkelijk wordt vastge steld en waarbij Duitschland plechtig van elke gedachte aan een revanche-oorlog af ziet 4o. het Roergebied moet geleidelijk worden ontruimd 5o. de regeling der inter geailieerde schulden moet worden overwogen tn haar verband met het probleem der Duit sche schadevergoeding. De intergeailieerde deputatie van vier so ciaal-democraten, welke dezer dagen te Ber lijn heeft vertoefd, heeft de instemming der Duitsche sociaal-democraten met deze voor stellen verworven. Aan de „Daily Mail" wordt uit Parijs ge meld, dat Ben Til'ert, de secretaris van de Britsche Unie van transportarbeiders, een onderhoud met minister-president Poin- caré heeft gehad, en dat ook Ramsay Mac- donald, Arthur Henderson en Thomas door den Franschen premier zijn ontvangen. Zij hebben Poincaré hun plan voorgelegd, dat volgens hen een basis voor onderhandelingen zou kunnen vormen door bemiddeling der Britsche Labour Party. Een spoorwegongeluk in de Palts. Zaterdag heeft bij Schifferstadt in de Palts een treinbotsing plaats gehad. Twee locomotieven, een kolenwagen en een goe derenwagen stortten van een helling. De materieele schade is zeer aanzienlijk. Vier Franschen werden gedood, drie Franschen ea een Duitscher gewond. Britsch-Duitsche bespre kingen over het spoor wegverkeer in de Engel sche zone. De Britsch-Duitsche onderhandelingen om trent het gebruik der spoorlijnen in de En gelsche zone voor Fransche en Belgische transporten in verband met de Ruhractie hebben tot overeenstemming el id. Op de trajecten BrühlKiersberg en Keulen Woningen wordt een militair transport- verkeer toegestaan tot een omvang, als on geveer overeenkomt met het maandelijksch gemiddelde van het militaire verkeer, zooals dat vóór den intocht in het Roergebied plaats had. Bovendien worden dagelijks twee ambulan- cetreinen en een personentrein, bestaande uit ten hoogste drie personenwagons en een goederenwagen, toegelaten. Dez personen trein van en naar de Fransche zone zal in het bezette gebied links van den Rijn dage lijs vijf maal in elke richting aansluiting aan de Duitsche personentreinen hebben en uit sluitend het gewone militaire reizigers verkeer dienen, dat tot dusver door middel van gereserveerde afdeelingen geschiedde, welke voortaan vervallen. Een noodlottige vergissing. Het „Berl. Tageblatt" meldtZaterdag morgen werd een Fransche motorboot op het Rijn-Hernekanaal bij het passeeren eener brug te Gelsenkirchen door een Fransche wachtpost aangeroepen, die, toen de boot niet stilhield, een schot loste, tengevolge waarvan een der beide inzittende marine soldaten doodelijk werd gewond. Volgens den Duitschen draadloozen dienst is het niet juist, dat de Duitsche gezanten te Londen en Washington den regeeringen aldaar hebben laten weten, dat Duitschland tot onderhandelingen over de ontruiming van het Roerbekken bereid zou zijn en om be middeling hebben verzocht. Zij he'rben alleen den juisten tekst van Rosenberg's uiteenzet ting in de commissie van buitenlandsche zaken overhandigd, omdat, naar uit Mac Niell's rede in het Lagerhuis is gebleken, 's ministers uitlatingen ontwricht naar het buitenland overgebracht schijnen te zijn. hebben de Franschen bij de bezetting van de fabriek van Benz te Mannheim het vermoe den geopperd, dat daar motoren voor een nieuwe, geweldige soort duikbooten vervaar digd worden. De firma Benz heeft zulks ge heel ongemotiveerd genoemd. Volgens een bericht uit Dortmund zijn de lijken van den rechercheur Burchhoff en den electricien Wittershagen, die te Buer door de Franschen neergeschoten zijn, opgegraven en door een commissie van Duitsche en onzij dige geneesheeren o.w. een Nederlander en eenQZweed, geschouwd. Het resultaat dezer schouwing was bij het afzenden van het be richt nog niet bekend. Knut Hamsun, de bekende schrijver, heeft 1 millioen mark aan het fonds voor de bevolking van het Roergebied geschonken. ASQUITH OVER DE HEREENIGING DER LIBERALEN. In zijn antwoord aan de liberale vereeniging te Leeds, waaarin hij bedankt voor het noen maal, waartoe hij met Lloyd George uitge- noodigd was, zegt Asquith, dat hij van mee ning is, dat het beter is zijn oordeel over de hereeniging der liberalen uit te stellen, totdat een samenwerking tusschen beide groepen in het Lagerhuis en de kiesdistricten, welke hij levendig hoopt tot stand te zien komen, de zaak verder heeft gebracht. DE GRAFSTEENEN OP DE DUIT SCHE OORLOGSKERKHOVEN. De Britsche regeering besloot, volgens een mededeeling aan de „Zentrale Nachweisamt", het aanbrengen van grafsteenen op alle Duitsche oorlogskerkhoven in Engeland op haar kosten te doen geschieden volgens de door het „Nachweisamt" aangegeven voor beelden. De steenen zullen in Duitschland worden vervaardigd. DE BRITSCHE INKOMSTEN EN UIT GAVEN OVER HET AFGELOOPEN JAAR. De totale inkomsten van het vereenigd Koninkrijk in het jaar, dat 31 Maart eindigt, bedragen 914 millioen, d. i. een vermindering van 211 millioen vergeleken bij het voorgaan de jaar. De voornaamste verminderingen zijn te wijten aan de mindere ontvangsten aan rechten op alcohol, aan belastingen op bui tensporige winsten en bij den verkoop der oorlogsvoorraden. De uitgaven bedroegen 812 millioen, met inbegrip van de 310 millioen aan interest op de oorlogsschuld, tegen 1079 millioen het voorgaande jaar. De cijfers toonen aldus een surplus aan inkomsten van meer dan honderd millioen aan. KARTONNEN DOODKISTEN. In een correspondentie uit Duitschland aan de N.R. Crt. lezen we o.m. Het is wel een zéér sprekend teeken des tijds voor Duitschland, dat voor tallooze men- schen niet slechts het leven, doch óók het sterven te kostbaar is. De houtprijzen zijn schrikbarend gestegen een houten doodkist kost een kapitaal, dat zij, die van loon of sala ris moeten rondkomen in 't algemeen niet kunnen opbrengen.Nu is de sociale verzorging in het Duitsche rijk zéér wijd vertaktuit eigen ervaring kan ik zeggen, dat in sommige opzichten die vertakking tegenwoordig ver warrend en verbijsterend is. En 't begrafenis wezen is één der maatschappelijke aangelegen heden, die hier in zeer sterke mate vercommu- niseerd is.Daarmee is de onvermogende welis waar meer of minder afdoende geholpen, de financieele zijde der zaak evenwel niet min der pijnlijk geworden, daar tegenwoordig de armste in een Duitsche gemeente meestal de gemeente zelf is liepen er verleden jaar herfst niet zelfs geruchten, dat Berlijn en nog 'n paar andere „op springen stonden Zoo hebben de gemeenten, die het zich nog maar eenigermate konden veroorloven, hout voor raad ingeslagen maar de tijd gaat voort en heeft ook op dit gebied een zeer nijpenden nood veroorzaakt. En zoo zijn er dingen voor gekomen en komen voor, waarvan waarschijn lijk veel Nederlanders, die steen en been kla gen over de ellendige tijden in ons vaderland geen flauw vermoeden hebben. De „Leihsarg", de „in bruikleen gegeven doodkist", is niets nieuws meer. Het is de kist, die een bodem heeft, welke door mid del van scharnieren zich als een deksel kan openen. Een veer houdt hem gesloten aan deze veer is een koord bevestigd. De kist daalt nu op de gewone wijze in de groeve neer vóórdat evenwel de bodem bereikt is wordt halt - gemaakt en als dan verwanten en vrienden weg zijn, laat men de veer door middel van het koord werken, de bodem opent zich en het lijk valt in de groeve, ter wijl de leege kist weer naar boven gehaald wordt..om voor den volgenden last te die nen. Het is me niet gelukt voldoende gege vens te verkrijgen, in welke mate van dit ..Leihsarg"-systeem gebruik gemaakt is maar te hopen is in geringe mate 1 Iets ver kieselijker is de „Paradesarg" als Leihsarg dit is een omhullende sierkist, waarin de ru we, hoogst primitieve eigenlijke kist ge plaatst wordt. De Paradesarg zorgt voor een waardig uiterlijk en doet steeds weer dienst daar slechts de binnenste primitieve, min der kostbare kist in de aarde blijft. En dit „Leihsarg"-systeem nu zal tot het verleden gaan behooren. Een Ersatz is ook hier gekomen, een „Ersatz-Sarg" men vergeve de trivialiteit. Hij wordt aangekon digd als „Volkssarg" als „letzter, würdiger Ruheort" zijn voordeelen worden opge somd als „geen breken, doorknikken of in drukken mogelijksolide als een houten kist en ten slotte „geen overheid verzuime deze kist in te voeren proefstellen van vier stuks worden snel geleverd" (dit ter il lustratie van de bovengemelde „vercommu- niseering" van het begrafeniswezen). De aankondiging van een lijkkist uit....bord papier want dit ls het Ersatz-materiaai wekt een verklaarbare belangstelling en reeds den volgenden dag verschafte ik me een in- tervieuw met, den vervaardiger, een onder nemend kartönnage-fabrikant. Reeds dade lijk bracht het bezoek me een kleine verras sing. Want toen ik me als Nederlandsch persman voorstelde en de meening uitsprak aat de Pappesarg voor mijn land slechts be- teekenis als curiositeit zou hebben, was men het volstrekt niet met me eens en deelde me mede, dat Nederland alleen nog niet „be werkt" was, daar men de Duitsche bestel lingen bijna niet af kon maar dat, zoodra de noodige uitbreidingen tot stand zouden zijn gekomen, men overtuigd was, dat ook het „valutastarke Ausland" onbeperkt afzet gebied zou zijn, daar de kist niet als nood hulp, doch als ideaal toekomst-kist moest beschouwd worden, die in Nederland zijn houten concurrent evengoed zou verdringen als in het geruïneerde Duitschland 1 Het is gelukt het geheim van de Pappesarg te doorgronden en het aan mijn landgenooten te kunnnen ontsluieren. Bodem- boven, en ondereindplank, alsmede een lat in het deksel zijn van hout. Op dit geraamte wordt karton in den vorm van lange, rechthoekige bladen gespijkerd en de ruwe kist is klaar. Ze wordt nu zwart gemaakt en met eenvoudige zilver kleurige versieringen voorzien. Goedkoopere krijgen slechts een effen grijze kleur. De fa briek is November '22 met de vervaardiging begonnen, ofschoon het plan reeds 1 y2 jaar in portefeuille was, volgens mijn zegsman. De Pappesarg is dus nog iets zéér nieuws. Dertig man van het fabriekspersoneel maken dag in, dag uit kisten (en de Pappesarg is verbazend snel klaar I) en men kan de be stellingen niet af.... het artikel is noodig zoo noodig als brood En wegens den nij penden nood in het Duitsche land heeft deze fabriek zich gedwongen gezien, zich uit te breiden.... Een houten kist kostte hier in Januari 45,000110,000 Mark; de kartonnen kist 14,00025,000 Mark. Om zich een goed begrip van de beteekenis hiervan te vormen moet men niet in guldens omrekenen en on verstandig lachen over den „ongelooflijk lagen prijs", doch zich liever trachten in te denken, hoe men zich als Nederlander zou voelen, als de prijzen bij ons zóó gestegen waren, dat een doodkist 50,000 gulden kostte In het Noorden van Berlijn is Zaterdag ochtend de vrouw van een arbeider vermoord. De buren vonden het lijk van de vrouw wier handen en voeten waren samengebon den en die gewurgd bleek te zijn. De daad is gepleegd door de twee stiefzoons van het slachtoffer die 17 en 19 jaar oud zijn en die er met de enkele kostbaarheden der vrouw van door zijn gegaan. Volgens een draadloos bericht uit War schau bepaalt het besluit van het centraal sowjetbestuur ten aanzien van de verminde ring van st?af voor bisschop Zepljak die straf op 1 jaar gevangenis (gemeld was aan vankelijk 10 jaar.) Het vonnis ten aan zien van den vicaris-generaal is zooals we reeds meldden, gehandhaafd, daar deze aan zijn optreden op religieus gebied ook een contra-revolutionnaire bedrijvigheid verbond en betrekkingen onderhield met de vijanden van het sowjetgezag in het buitenland. In het district Odessa zijn onlusten uitgebroken. De boeren bestormen de pak huizen met levensmiddelen en dwingen de treinen door het opbreken van de rails tot stoppen. Hun doel is graan te bemachtigen voor den uitzaai. De ambtenaren en het spoor wegpersoneel zijn hun leven niet zeker. Uit Odessa zijn militairen gezonden om de onlus ten te bestrijden. Den 25en Maart is te Moskou geopend een congres van leiders van de politieke secre tariaten der militaire afdeelingen van het staats-poljtieke bestuur. De agenda voor dit congres vermeldde de volgende punten 1: De taak van het staatspolitiek bestuur onder de huidige politieke omstandigheden. 2. Vergrooting van het kader der militaire af deelingen van het staats-politiek bestuur, in het bijzonder in de groote steden en in de nijverheidsdistricten 3. De organisatie van speciale cursussen voor het personeel bij de militaire afdeelingen. 4. Afschaffing van den verlengden diensttijd der roode solda ten, welke in dienst staan van het staats-poli- tieke bestuur, en betere bezoldiging van deze mannen. Bij de opening van het congres was Dsjers- jinski aanwezig, die we s op de belangrijke taak, welke onder de huidige omstandig heden op de schouders van het staats-poli- tieke bestuur ligt. Den laatsten tijd begint een groote onverschilligheid onder de arbei ders te heerschen ten opzichte van sociale vraagstukken, terwijl zoowel op het platte land (speciaal in het Zuiden van Rusland) als in de steden een nieuwe bourgeoisie ont staat. Er dreigt een soort oppositie in Rus land te ontstaan, welke de positie der sowjet- regeering nog ingewikkelder maakt dan zij, in verband met de politieke en oeconomische toestanden, toch reeds is. Het is niet on mogelijk, zeide Dsjersjinski, dat in de naaste toekomst de organen van het staats-politieke bestuur een onverzoenlijken strijd zullen moeten voeren met hen, die de moeilijkheden waarin de sowjet-regeering op het oogenblik gewikkeld is, willen aanwenden, om de dicta tuur van het proletariaat omver te stooten. De technische commissie, welke bijeen gekomen is om het probleem betreffende het veranderen van den tijd te bestu e r;n, heeft besloten Donderdag a.s. den minister raad de maatregelen voor te leggen, welke ten doel hebben de arbeidsuren de openbare diensten één uur te verv.oe en, indien ma- gelijk van 18 April tot 3 lNv.ve.uber, en den handel en de industrie te verzoeken den zelfden maatregel te treffen. Te Atlanta (V. S.) hebben twee boeven, Gerald Chapman en Franl^ Gray, die wegens roof en valsche muiterij tot langjarige ge vangenisstraf waren veroordeeld, een stout stukje uitgehaald. Zij hadden de hand weten te leggen op een boor en een zaag, waarmede Zi) ae ijzeren staven in de ramen van hun cellen doorzaagden. Zij klommen 's avonds langs de aan elkander gebonden repen hun ner lakens omlaag en zetten de geheele ge vangenis door het veroorzaken \an kc sluiting in het duister. Van de verwarring die ontstond, maakten zij gebruik om met enterhaken over den ge vangenismuur te klimmen en zich in de na burige bosschen in veiligheid te stellen, waar zij hun gevangemskleeren verwisselden teger gewone kleeren, die lotgenooten hun ver schaften. Kort nadat het verdwijnen van d« gevangenisklanten per sirene was bekenc gemaakt, ontmoetten zij een spoorwegarbei der en zijn vrouw, die zij dwongen, hun gele te geven voor een spoorreis. Zij hebben ech ter niet lang plezier gehad van hun vrijheid want den volgenden ag klaagden de politie mannen er in, ze te Colbert, in Georgië, wee gevangen te nemen, en wel na een revolver- gevecht, waarbij Chapman twee keeren were gewond. In Alexandropol waar zich in het groot ste weeshuis der wereld 16.000 Armeenscbe kinderen bevinden, is een depót, hetwelk 10.000 ton goederen bevatte, die voor dt hulpverleening dienden, door brand verwoest. De brand dreigde zich uit te breiden, doch werd door de kinderen en een bolsjewistisch bataljon bedwongen. Een stoomketel van den stoomtreile: „Crocodile" is bij de Pointe d'Arcachoa ont ploft. Twee matrozen werden gedood en verscheiden gewond. Twee der gewonden zijn in het hospitaal bezweken. De treiler werd ernstig beschadigd. DE NIEUWE POSTZEGELS. Op de dezer dagen te 's Hage gehouden al gemeene veradering van de International» Vereeniging van Postzegelverzamelaars Phi latelia, is een motie aangenomen, waarin wordt gezegd, dat de vereeniging, gezien de plaatjes, die door het staatsbedrijf der pos terijen en telegrafie zijn uitgegeven als post zegels voor het koninkrijk der Nederlanden deze producten smakeloos acht en het land van Rembrandt onwaardig. HET NATIONAAL ARBEIDSSECRETA RIAAT. Het Nationaal Arbeidssecretariaat (N.A.S.) heeft op het gedurende de Paaschdagen tv Amsterdam gehouden Congres, in beginsel besloten tot de roode vakinternationale vas Moskou toe te treden, JAMMERLIJK VERDRONKEN. Op tweeden Paaschdag, ongeveer half 5, is de 17-jarige Adriana Pols, wonende aan boord van het aan de Maaskade te Rotter dam liggende schip „Padua", over boord ge vallen. Zij verdween onder eenige Rijnaken en kon met groote moeite op het droge worden gebracht. Nadat personeel van de reddingsbrigade en van den Geneeskundigen Dienst vergeefsche pogingen hadden gedaan om de levensgeesten weer op te wekken, kon dr. Schutte slechts den dood corf?lateeren. DE VRIJWILLIGE OUDERDOMS- VERZEKERING. Naar de „Verz. bode" verneemt, is in de conceptregeling voor de uilvoering van de vrijwillige ouderdomsverzekering van het Rijk de korting op de weekpremiën bij be taling in grootere termijnen voorgesteld op: 10 pet. bij betaling der maand; 13 pet bij betaling der 3 maanden en 14 pet. bij betaling per jaar. VAN DE K. S. A. Zoowel met de maatregelen van de Pooi- sche regeering ter zake van de veroordeeling van Mgr. Cieplak als met de stappen in de ze gedaan door de Lique Catholique de Po- legne, heeft het Centraal Bureau der K. S. A. namens de K. S. O. aan den Poolschen ge zant te 's Hage warme instemming betuigd terwijl het tevens verzocht heeft van deze instemming te Moskou te willen doen blij ken. INWERKINGTREDING DER LAND EN TUINBOUWONGEVALLENWET. Naar uit 's-Gravenhage wordt medege deeld, is de inwerkingtreding van artikel 2 der land- en tuinbouwongevallenwet 1922 nader bepaald op 1 Mei a.s. LANDARBEIDERS NAAR FRANKRIJK De Directeur van den Rijksdienst der Ar beidsbemiddeling te 's-Gravenhage deelt mede, dat er weder gelegenheid bestaat be kwame böeren-arbeiders, melkers, ploegreis boerenknechten en boerenmeiden, alsmede gezinnen met of zonder kinderen, vertrouwd met melken of ploegen of huiselijk werkdn de t boerderij in Frankrijk in vaste betrekkingen te plaatsen. Ook bestaat weder gelegenheid voor arbeiders, bekend en vertrouwd met den verbouw van suikerbieten, om gedurende de geheele campagne, n.l. van ongeveer Met tot einde Ooctober, aldaar werk te verkrijgen. Spoedige aanbieding hiervoor is gewenscht. Inlichtingen worden verstrekt door hel orgaan der openbare arbeidsbemiddeling in de woonplaats (arbeidsbeurs of correspondent) en ook maar dan alléén schriftelijk, door den directeur voornoemd. DE K.S.A. EN DE VEROORDEELING VAN MGR. CIEPLAK. Zoowel met de maatregelen van de Pool- sche regeering ter zake van de veroordeeling van Mgr. Cieplak als met de stappen in dez« gedaan door de Ligue Catholique de Po- logne, heeft het Centraal Bureau der K.S.A namens de K.S.A. aan den Poolschen ge zant te 's Hage warme instemming betuigd terwijl het tevens verzocht heeft van dea instemming te Moskou te willen doen blij ken. Hebt gij mij alles gezegd? vroeg ik; gij verbergt mij toch niets, geen spoor dat ik looi kunnen volgen? Waarom vertrouwt gij mij niet? vroeg hij knorrig. Waarom zou ik u iets verbergen? God weel hetik niet! Ik zweer u dat ik bij de eerste gelegen heid zal schrijven, zeide hij. VaarweL Mijn groeten aan moeder. Ik ging den wogen uit; het was weer zoo voehg op 'het gaanpad. Voornamere reizigers dan die er eerst door een gewoeld hadden, zochten nu plaatsen in de wagens, cn veroorzaakten de beambten heef last. Toen iik uit den trein was, en aan het portaal ttond, kwant Jozef uit zijn hoek naar den sverkamt, en plaatste zich aan het raampje Hn eenige woorden met mij te wisselen. Zijn laatste woorden hadden hem aan zijn femilie herinnerd, en hij vroeg nu naar de fez oudheid van moeder en van mijn vrouw. De trein was weldra gereed om te vertrek- len. De treinwachters hadden de deuren van al de wagens toegeslagen; enkele personen stom den nog, evenals ik, naast den trein, eenige afscheidswoorden aan de reizigers toe te roe. pen. De wachters liepen langs den ganschen trein en de static no verste floot; het felle ge luid van den sassenden treinsleper antwoordde als het ware op 'het fluitje. De sneltrein zette zich in 'beweging. Jozefs gelaat straalde van vreugde toen hij zag dat hij van mij ontslagen werd; dat las ik duidelijk, bij bet lidht dter spoorhal, op zijn gezicht. Vaarwel, herhaalde ik. Vaarwel, Canut, zeide hij; doe uw best te Nettlewood; blijf 'kalm en houd goeden moed. Wij zullen hem overwinnen, dat ver zeker ik u! Hij vertrok, vertrouwend en vol moed. De uitdrukking op dat verwelkte gelaat, teen het uit het Hoht der spoorthal in de duis ternis verdween, beviel mij niet; weer voelde ik mij van hem vervreemd, niettegenstaande wij denzelfden wcusoh en dezelfde gedachte koesterden en wij kinderen van één zelfde moeder waren, die thans weduwe was. III. De tijd verliep, maar de ontknoopmg van het geheim kwam niet Er verliepen dag, weken en maanden; de lente maakte plaats voor den zomer, de zo mer voor den herfst: maar er kwam geen tij ding van Ellen en vam baar schuilplaats ver namen wjj niet*, Ik was naar Barrowdale en Nettlewood te ruggekeerd. Terwille van mijn deelgenoot had 3c mijn uiterste best gedaan om mij weer bedaard aan den arbeid te begeven; in mijn onstuimige buien begaf ik mij tweemaal per week naar de Gaps en doorzocht ijverig en onvermoeid alle plaatsen, of het mij niet gelukken mocht een nader spoor te ontdekken van het treur spel, dat daar was afgespeeld. Ik vond niets dan een stuk 'gereedschap van een mijnwerker, als men dat een ontdekking mag noemen. Intusschen verstreek de tijd en de rome rbla den begonnen weer van de boomen te verdwijnen. Het geheim bleef ondoorgrondelijk en wierp een donkeren schaduw over mij en de mijnen. Wij zouden ten volle gelukkig geweest zijn, in ons stil huiselijk leven als die herinnering aan Ellen ons niet zoo menig uur verbitterd 'had. Er was ons een kind géboren en mijn vrouw was weer gezond en sterk zoools vroeger. Niets stoorde de rust in omen kleinen ge- zelligen kring; het engelenkopje van onzen eersteling verspreidde een lichtglans om ons heen en heiligde en zuiverde de hui selijkheid. Wij doopten ons kindje met den naam van Ellen, ter herinnering aan haar, die wij voor Altijd verloren waanden en moeder schreide hittere tranen als zij het aan haar hart drukte en God bad dat het kind ons ten zegen mocht ziin, zooals Ellen dat in haar jeugd voor haar was geweest. Ik zal niet beproeven hier een beschrijving te geven -van mijn liefde voor of van de hartstochtelijke gehechtheid van mijn vrouw aan dat kind; er zijn genoeg jonge trotsche moeders en vaders die dezelfde gevoelens ge koesterd hebben en even als ik weten, dat ze te kiesch en te innig zijn oon er op een plaats als deze een juiste beschrijving van te kun nen geven. Het was in het begin der maand November; wij waren allen gezond en gevoelden ons ge lukkig; ik herinnerde mij niet, dat mijn vrouw er ooit beter en sterker had uitgezien, en de toekomst meer blijmoedig tegemoet had geblikt. Een schepseltje dal mij Kef heeft en op mij vertrouwt, Canut, zeide zij, terwijl zij hel. kindje op haar ami wiegde; de schaduwen van het verleden wijken allengs meer op den achtergrond. Weinig dacht ik toen dat onverdiende smaad en schande, die niet af te wen den waren, ons met rassöhe schreden zouden naderen. Ik was gedurende den tijd die sedert mijne ontmoeting met Jozef varloopen was, niet stil gebleven, maar ik had mijn onderzoek in alle mogelijke richtingen voortgezet en al lerlei [kleine ontdekkingen gedaan, die, ai al stonden ze niet rechtstreeks in verband tot het groote doel dat ik beoogde, mij toch mis schien eens den sleutel tot bet geheim zou den verschaffen. Toen alle nasporingen van Ellen vruchte loos bleven, poogde ik de lotgevallen van Edmond Wenford nauwkeurig na te gaan, en ik bevond, dat hij na lang een lichtzinnig en losbandig leven geleid te hebben, zich einde lijk totaal geruïneerd had. Ik leerde zijn geschiedenis grootendeels kennen. Hij was geboren in het groote huis, dat nu leeg stond, en was hn. de vallei zeer wel be kend. Ietier dorpeling wist een verhaal op te dissdhen van hem en van zijn eigenaardig heden. Ik merkte op, dat de meest bejaarden degenen die liem het langst gekend hadden met de meeste welwillendheid van hem spraken; het scheen wel, dat degenen die hem in zijn jeugd hadden gekend, aangena mer herinneringen van hem hadden be houden, dan zijn kennissen van lateren leeftijd. Men 'kom hem 'bijna van stap tot stap zien dalen, als men zijn geschiedenis volgde, en opmerken, hoe 'het hem aam goeden raad ontbroken 'had en hoe hij zonder een enkelen trouwen vriend te bezitten steeds dieper en dieper gezonken was. Zijn vader en moeder waren beiden jong gestorven en hadden hem geheel alleen ach tergelaten, als erfgenaam van een groot for tuin. Ach! het was de oude, oude geschiedenis geweest, jong, vrij, rijk en zonder toezicht, hoe menigeen is die verzoeking te sterk I Ik verbeeldde mij, dat die mam niet door en door bedorven was; als ik hem slechts kon vinden en mij op zijn edelmoedigheid durfde beroepen, om mij op het spoor van Ellen te brengen Ik schreef twee maal aan Jozef en kreeg eerst op mijn laatsten brief een antwoord op mijn ernstige vraag of er geen nieuws was? Er is geen nieuws van eenig belang antwoordde hij, maar ik bewaak hem zorg vuldig. Houdt gij hem op uw beurt m het oog als hij weer te Nettlewood mocht komen. Maar zij kwamen niet De dienstboden van het oude kasteel en m het nieuwe gebouw, waarvan ik het plan voor mijn vrouw 'had opgemaakt, en dat zij aan mevrouw Ray had afgestaan, kregen kost en loon vergoed; alleen de komst van den nieuwen bewoner met zijn familie in het huis van Wenford, bracht eenige bewoging in het stille dorp. Ik kwam zeer zelden te Nettlewood; nadat de verbouwingen aan het huis van mevrouw Ray voltooid waren, bestond er voor mij geen andere reden om het veer over te gaan, dan de lust naar beweging, en de hoop om iets van Ellen's lot te vernemen of te ontdokken. fWordi -vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 7