Woensdag 4 April 1923 HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. 46ste Jaargang No. 14402 V RIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. A@£NDA 5 APRIL Het proces tusschen het Rijk en de Gemeente Haarlem inzake infanterie- kazerne. Het brood waarop men werken kan, is FRANKEN's Melkbrood. De „Helena Maria". Personalia. Zwemwedstrijd. Voor arm Rusland. Om den N. Haarl. Courant Voetbal- Beker. LANGS DEN WEG. Programma Gouden huwelijksfeest. Jubileum. Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond afd. Haarlem en omstr. Priesterjubileum E. van Scheijndel. Onbevoegd uitoefenen artsenij- bereidkunst. Militie. Gewetensgeld. Alg. Dloc. Ver. R.-K. Bijz. Onderwij zers in het Bisdom Haarlem. Denkt op 11 April om lijst 18/ J. J. WEBER ZOON Opticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. ae abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal f 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. TJelefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 597a Advertentiën 35 Bij contract bela Advertentiën tusscK als ingezonden meded le Pagina 75 ct.. op an tiepagina's 60 ct- per rege en aanbod-advertentiën 1 60 cent per plaatsing; elke meer 15 cent, bij vooruitbeta No. 1. Amice! Terwijl ik dit schrijf, stijgt een stofwolk vanuit de straat tegen mijn venster op, dat ik openzette voor de geur van lente en hyacinthen. Mag ik mopperen, die nog geen maand mij inwoner van dit bollenland mag noemen? Mag ik vragen, of de gemeente Heemstede sproeiwagens bezit en, zoo ja, waarom zij hun taak dan niet vervullen? Neen, niet waar, dat mag ik niet. Dat zou te onbescheiden zijn. Mag ik vragen, waarom de Zandvaart ach ter het Raadhuis krengenlucht verspreidt vergeef mij den term en hoe het mogelijk is, dat ik de linkermouw van mijn splinter- nieuwen demi (lakenbrons; prachtkleur!) openhaalde aan een geniepige staaldraad, die vanmorgen uit een omheining aan den Bin nenweg bleek uit te steken en die ik niet ge zien had? Neen, ook dit zou te parmantig zijn. Ik vraag dus niet; maar gij, amice, zult mij vragen: wat zegt gij van de plaats, die 't lot u ter bewoning aanwees? Wat zal ik zeggen? De belasting moet ik daar niet mee beginnen? is hier laag, laag althans volgens de relajiviteitstheorie; de lucht is gezond, gezond althans met de sproeiwagens in gebruik en de wegen zijn goed, goed althans, wanneer ik ze vergelijk met die van onze Noorder-buurvrouw Haar lem. Ge ziet, ik mag dus tevreden zijn en ik ben dat ook. Of neen, eigenlijk ben ik het niet heele- maal. Ik bedenk mc n.l. opeens hoe ik hier gekomen ben. Met den trein, zult ge zeggen, tout simple- ment. Ja, zeker, amice, met den trein, heel eenvoudig. Maar Heemstede ligt immers niet aan den spoorweg en daarom kunt ge niet met den trein naar Heemstede komen. Ge hebt de keuze tusschen Vogelenzang en Haarlem en kiest natuurlijk Haarlem, omdat er te Vogelenzang alleen theoretische trei nen stoppen en af en toe een reëele, die echter, naar Nederlandsch gebruik, meer op het gemak van den spoorweg dan op dat der bevolking is ingericht. .En, zijt ge te Haarlem uitgestapt, dan hebt ge de keuze tusschen een taxi en een tram. Ge kiest natuurlijk het laatste uit hoofde van de nog niet op index- loon ingestelde tarieven der auto-onderne mingen en zoekt dus de Heemsteedsche tram. Dit is niet moeielijk, als ge gewend zijt naar de lucht te kijken, want op een gegeven plaats aan t firmament kunt ge den naam onzer gemeente duidelijk lezen, tenminste wanneer het niet donker is. Met het vinden van een abri om en attendant buiten bereik te komen van de snijdende winden van het Stationsplein zult ge minder gelukkig zijn, want een dergelijk bouwwerk is er niet. Toch zult ge niet mopperen en stapt in den gelen wagen (er zijn ook blauwe en grijze) en over een minuut of 15 k 20 kunt ge aan uwe be stemming zijn. Voor dit ritje, dat werkelijk delicieus kan zijn, hebt ge vijftien cents be taald; bij een taxi vergeleken te geef, niet waar? Maar te Amsterdam of Den Haag convoyeert men u een half uur en langer voor een dubbeltje. Maar mopperen doet ge na tuurlijk niet. Tenminste nóg niet. Dat komt pas eenige dagen later, wanneer ge de aardrijkskunde van uwe plaats gaat bestudeeren en be merkt, dat Heemstede wel degelijk aan een spoorweg ligt, wat ge nooit geweten hebt en wat eigenlijk niemand weet, geloof ik. Ge hebt dan ontdekt, dat vlak bij de Leidsche- vaart de spoorweg LeidenHaarlem den weg HeemstedeZandvoort kruist en met één oogopslag is 't u duidelijk geworden, dat ge eergisteren op dat kruispunt zoudt hebben kunnen uitstappen en dan in een wipje thuis geweest zoudt zijn, maar dat ge nu een vier tal kilometers te ver gereden zijt en met de tram denzelfden afstand op uwe schreden zijt teruggekeerd. Ge hebt met andere woorden 8 Kilometers voor niets gereden en daarom tijd en geld verspild. Ge zult op dien dag nog meer bemerken en wel dat een koffer u een extra vergoeding kost voor het voorrecht naar Heemstede te worden gebracht en dat vrachtgoederen nooit of te nimmer door de spoorwegen worden gehaald. Daarvoor hebt ge een particulieren vrachtrijder noodig, die u zeer particuliere rekeningen presenteert (volgens privé-index vermoedelijk). Zie, amice, dit is totnogtoe mijn eenige bron van ontevredenheid, die echter, ik ben ervan overtuigd, door 13000 medeburgers ge deeld zal worden, zoodra zij van mijne ont dekking kennis nemen. Ik deed nóg een ontdekking. Woestduin ge weet wel, dat oord van paardenrennen, totalisators en zedenbederf onzaliger ge- dachtenisse Woestduin heeft een station of, laat ik niet opsnijden, een halte. Als die halte, dacht ik, nut oplevert voor het halve gros menschen, dat hare entourage bevolkt, welk monumentaal station verdient dan Heemstede niet te hebben, dat de 13000 zielen gepasseerd is? Enfin, ik zal het er niet bij laten zitten, geloof me, amice. Ik zal den gemeenteraad voor 't vraagstuk interesseeren en het Dage- lijksch Bestuur en de Kamer van Koophandel en alle bestaande en nog komende vereeni- gingen, zooals de winkeliersvereeniging in spe. En ik beloof u, binnen een jaar of twee zal, met behulp van de Aerdenhouters, die van een station in hun buurt ook niet vies zullen zijn, de eerste steen zijn gelegd van het station HeemstedeAerdenhout van de H. S. M. Maar nog eens, dit onderwerp vormt tot nogtoe mijn eenige bron van ontevredenheid. Voor het overige bevind ik mij weer le mieux dans le meilleur des mondes in dit gezellige, knusse dorp, waar geen bioscopen zijn, geen dagbladen verschijnen, waar niets is, dat de Arcadische rust verstoort en waar, als top punt van gemoedelijkheid, wel eens vergeten wordt de brievenbussen te lichten. Als steeds uw PEREGRINUS. Noot van den zetter: Der zijn der drie. Sociëteit ...V. Havo" Feestavond Groeniten- en Fruïtiandelaars „Onderling Belang" 'half 8 Alg. Verg. L. T. B. 11 uur Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uur Propaganida-verg. Metaalbewertkens 8 UUT. Patronaat, Koningsteiinstimat 2 A. R. K. A. 8 uur. Café Brinkmaan, Gr. Madklt - Vergadering Ned. R.-K. Bond van ScMIderspatroons „S't. Lucas" 11 uur. Hanzegebomv, Jacobijinestraat Jonge Vrou wenbond, groep B, Clubavond: zang, mu ziek en verschillende spelen van half 8 ft uur Zangver. „Proza en Poëzie" 8 uur R.-K. Ver. vain Handels- en Kan toorbedienden „SI. Flrancdscus v. Asisisië" kwart over 8. St. Elisabeth'» Vereeniging Jamstraait 49. Van 12 uur aanvragen om versterken de middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegan kelijk. B. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van ha'f 39 nur. F. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m van 25 i.ur. Zaterdags alleen van 912 uur. F. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.ra. van half 11 tol half 12, des nam. van 3 tol 4 en van half 8 tol half 9. Telefoon 2981. Mart ha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F. TL Smit Groole Houtstraat 69 Ten toonstelling. Voor de tweede kamer der Haarlem sche Roch'bank diende gisteren de zaak van de ontruiming der Infanterickazeme aan den Konden Hom. Namens het Rijk werd door mr. A. H. J. Merens, die optreedt als procureur van den Slaat, voor dupliek geconcludeerd, wij ont- Ieeraen daaraan het volgende: dat: aangezien in de eerste plaats zij opgemerkt dat tot nu toe in de processtukken is ge sproken van Groole- of Infanteriekazeme en deze benaming op zichzelf ook juist is in ver band met het gebruik,, dat lot nu toe van het geitouw gemaakt is, dooli in de eigendoms bewijzen van eischeres uitsluitend van de Groole Kazerne wordt gesproken; aangezien de gedaagde een beroep heeft gedaan op een overeenkomst van bruikleen; aangezien ei seller bij repliek beweert in staat te zijn te bewijzen, dat niet bij acte van 10 October 1860 tusschen partijen een overeenkomst van bruikleen is gesloten, ter wijl gedaagde zich juist op deze acte beriep, en ei schor, onmiddellijk volgende tot 't bewijs, waartoe hij beweert in staat te zijn, in het geding breng 1; 1. de overeenkomst van 10 October 1860; 2. een schrijven van Baron van Dedem van 5 December 1860; 3. de overschrijving van de overeenkomst van 10 October 1860 in de registers ten hypoth eekkantore; terwijl cischer dan meent hiermede de on waarheid te hebben aangetoond van de toe voeging aan de bekentenis van gedaagde, zoodat deze mag gesplitst worden; aangezien het geschilpunt tusschen partijen ten deze is, of bij voornoemde acte het zake lijk recht van gebruik is gevestigd ais om schreven in art. 865 B. W. (gelijk eischer beweert) dan wel of deze overeenkomst de persoonlijke verbintenis uit bruikleen in het leven roept, gelijk gedaagde beweert; aangezien ten deze niet beslissend is het oordeel van den kolonel garnizoens-com- mandant, twee maanden na het tol stand komen der overeenkomst uitgesproken, ge lijk zelfs dat van den Min. van Oorlog niet beslissend zou zijn, daar niet zij in de eer ste plaats geroepen zijn om rechtshandelin gen naar haren inhoud haar juiste juridische benaming toe te kennen, zoodat zoowel de productie sub 2 als die sub 3 hiermede als bewijsstuk komen te vervallen; aangezien dus niet de Minister van Oot- log noch de. garnizoenscommandant, doch de rechter te beslissen heeft of de acte een bruikleening inhoudt, dan wel het zakelijk recht van gebruik vestigt, en men voor de oplossing van dit geschil uitsluitend te rade moet gaan met den inhoud der acte; aangezien de preambule uitsluitend ge waagt van afstand tol miitair gebruik; art 1 van het K. B. uitsluitend gewaagt van afstand tot militair gebruik en van kosteloos een gebruik overnemen; art. 2 uil sluitend gewaagt van in gebruik over te nemen gebouwen, meubelen of an derszins; art. 3 van in gebruik overgenomen gebou wen, meubelen of anderszins: art. 1 der overeenkomst gewaagt van koste loos lol militair gebruik afslaan en tot mili tair gebruik overgenomen gebouwen, meube len, enz. art. 2 der overeenkomst spreekt van het in gebruik zijn bij de militairen; art. 4 der overeenkomst spreekt uitsluitend van in gebruik geweest; art. 5 van n gebruik zijn; aangezien de acte dus volkomen beant woordt, ook in verband met bepalingen om trent onderhoud, teruggave, enz., aan heigeen in de artikelen 1777 e. v. B. W. is gesteld, terwijl zelfs de minste of geringste aanwijzing dat men een zakelijk recht wilde vestigen, wordt gemist; aangezien reeds dit volkomen afdoende zou zijn en gedaagde dan ook slechts vol ledigheidshalve een beroep doet op de ar tikelen 1385 en 1386 B. W.; aangezien trouwens het zakelijk recht van gebruik bijzonderheden vertoont en regelingen meebrengt, welke men in het onderhavige gevai vruchteloos zoeken zou; art 865: van vestiging van zakelijk recti t is als gezegd geen sprake: art 866: van een verplichting tot zeker heidsstelling is niets te bespeuren; art. 868: geeft de karakteristiek weer van het zakelijk recht vain gebruik, welke in het onderhavige geval zich niet voordoet; art 869: in casu zouden meubelen als anderszins mede in het zakelijk recht van gebruik zijn begrepen; art 871-72-83: hebben ten deze geen toe passing; aangezien derhalve de rechter niet tot de beslissing zal kunnen komen, dat bij de bewuste acte een zakelijk recht van gebruik is gevestigd; aangezien eischer er echter prijs op stelt om een zakelijk recht van gebruik te construeeren om dan terstond een beroep te doen op art. 857 B. W. en de stelling op te werpen, dat dit recht reeds te niet was gegaan op ultimo December 1890; aangezien waar partij geneigd is om bi; uitlegging van overeenkomst schielijk een beroep te doen op de bedoeling van partijen, hier de vraag gewettigd zou zijn, of zelfs naar eisclicrs meening ooit de bedoeling kan zijn geweest het recht van den Staat na 30 jaar te doen eindigen, en hoe overigens met zoo danige bedoeling zou te rijmen zijn, dat een gemeente vanaf 1891 tot 1923 haar eigendom men bij anderen in bezit laat zonder eenig recht of titel; aangezien eischer van de aantrekkelijkheid van zijn beschouwingen over zakelijk '-echt zoo zeer overtuigd is, dat de gemeente bij haar hierbij in het geding gebracht schrijven van 21 October 1922 uitsluitend daarop haren eiscli grondde tot ontruiming der kazerne; aangezien de gemeente thans te rade is ge worden nog een subsidiair verweer te voeren; aangezien zij beweert dat de overeenkomst van bruikleen niet voor bepaalden tijd is aangegaan, en zij dus eindigt wanneer de ge leende zaak heeft gediend tot het gebruik waarvoor zij was uitgeleend, een beroep der halve op art. 1787 B. W.; aangezien echter bij de onderhavige over eenkomst wel degelijk een tijd was bepaald n.l. in art. 2: de aanvang op 1 Januari 1861 en in art. 3: „eindigt wanneer de gebouwen, meubelen enz. door den Minister van Oor log niet meer voor de militaire belangen noodig worden geoordeeld"; aangezien derhalve de overeenkomst van bruikleen niet is geëindigd; aangezien eischer, van de bedoelde onjuist» premisse uitgaande, verder betoogt, dat de kazerne was afgestaan om gebruikt te wor den voor het garnizoen dat te Haarlem was gelegen, waarmee hij blijkbaar de wijze van eindiging, in het contract uitdrukkelijk neer gelegd, wil terzijde zetten; aangezien dit op zichzelf reeds onjuist is, daar, indien men met het oog op garnizoen de overeenkomst heeft willen sluiten men toen het tot het opmaken eener acte kwam, dan toch uitdrukkelijk de beëindiging heeft afhan kelijk gesteld van hot oordeel van den Mi nister van Oorlog, of de gebouwen voor de militaire belangen nog noodig bleken; aangezien het geval zich derhalve voor doet, dat men «en algemeen bedoeling heeft gekristalliseerd tot scherp omlijnde woorden, en het dan zeer zeker geoorloofd is om, als die woorden volkomen duidelijk zijn, daarvan te willen afwijken; aangezien eischer twee brieven produ ceert; aangezien deze volkomen passen in het kader, hierboven door gedaagde aangege ven, van een algemeen bedoeling, ten slotte in scherpe bewoordingen omschreven; aangezien ook in het algemeen in den brief van 20 April 1860 wordt gesproken van huis vesting van troepen, terwijl .garnizoen" ge bezigd wordt in den zin van plaats van ves tiging van troepen, voorts nogmaals van huis vesting der troepen en het stallen der paarden, van militaire bezetling, van militair gebruik, van militaire gebouwen, van kazernement; aangezien ook de aandacht trekt dat reeds in dezen brief ais ©ogenblik van teruggave wordt vermeld: wanneer het niet meer noodig wordt geoordeeld in de gemeente militaire gebouwen te bezitten; aangezien in den brief van 14 Juni 1868 wordt gewaagd van kazemeering, van over neming tot militair gebruik. aangezien noch in de nota.noch in de brief wisseling eenige sprake is van afstand ten be hoeve van een bepaald regiment infanterie of iets van dien aard; aangezien tenslotte volkomen rechtsgeldig is, in welke overeenkomst ook, de bepaling dat een der partijen haar bindend oordeel zal geven over feitelijke omstandigheden; aangezien voorts gedaagde niet kan erken nen, dat gebouw, enz. niet meer voor militaire belangen noodig zullen zijn, en zelfs niet kan toegeven dat geen garnizoen meer te Haarlem is gelegen; aangezien eischer zelfs niet stelt, dat Haar lem geen garnizoen meer heeft, doch zich uit sluitend beroept op een brief, waarin te ken nen wordt gegeven dat het 10de R. I. vanaf een bepaalden datum garnizoen houdt te Ede, terwijl te Haarlem een detachement achter blijft van 3 kapiteins en 70 onderofficieren; aangezien gedaagde omtrent Haarlem als vestingplaals van troepen nog het navolgende kan mededeelcn; Haarlem is thans garnizoen voor het cava- lerie-paanden-depót, samengesteld uit 1 ril- mcester, 1 paardenarts, 3 eerste of tweede lui tenants, 17 onderofficieren, 4 korporaals, 2 hoefsmeden, 40 remonle-Hjders, 9 huzaren vrijwilligers, een aantal huzaren dienstplichti gen, door den inspecteur der cavalerie te be palen, 7 sergeants- of korporaals-kok. Verder is het garnizoen voor de gebccle schoolconi- pagnie van den motordienst, vervolgens is het als garnizoen le beschouwen van den maga zijnbeheerder van het 10de Regiment Infan terie, die in de kazerne Koudenhom het oor logsmagazijn van flat regiment heeft en voor verschillende autoriteiten als de Indeeiings— districtscommandant de eerslaanwezend-Inge- nieur te Haarlem en de Commandant van de Al'deeling Noordhollamd van het Landstorm- eorpsMotordimsl, die hunne bureaux in de bedoelde kazerne hebben. Ook worden de garnizoensmagazijnen, de theorie- en oefen lokalen van de afdeeling Haarlem van dc Landstormgroep Amsterdam, de kliniekinrich- ting voor den militairen geneeskundigen dienst ter plaalse en de werkplaatsen van garni- zoensambachtslieden in de kazerne onderge bracht, Voorts is te Haarlem een groep van de 2de Compagnie Politietroepen, die in die kazerne wordt gehuisvest Ook wordt de ka zerne gebezigd met name voor het 10de Keg. Infanterie (mobilisatie-centrum), al is het vre- des-regiment naar elders vertrokken; aangezien er dus geen twijfel is, of aan de algemeene bedoeling omtrent het gebruik in de aan de aote voorafgaande onderhandelin gen vermeld n.l. ten dienste van het garni zoen, is in alle opzichten voldaan; aangezien derhalve het einde van de bruik leen niet is aangebroken en zeer zeker de Mi ni sta- van Oorlog op goede gronden van oor deel mocht zijn, dat de Groote Kazerne nog noodig is voor de militaire belangen, zelfs voor de huisvesting van troepen; aangezien eischer niet weerspreekt dat er voor ©en uitspraak uitvoerbaar bij voorraad geen termen zijn, gelijk door gedaagde uit drukkelijk bij conclusie is gesteld; op deze gronden persisteert de procureur van gedaagde bij de genomen conclusie. I Gisteren heeft de nieuwe motorbooï van den heer H. J. Feije, de „Helena Maria", een proeftocht naar Amsterdam gemaakt Deze is tot voldoening verioopen. De motorboot, wier legplaats zal zijn aan de Dobbelsteenen, is gebouwd op de werf „Vooruiilt", te Spaamdam, directeur de heer C. Stapel Jr., en munt uit door hare uiterst solide afwerking en praotd-sche inrichting. 22 Januari 1.1. werd aan den bouw van het schip begonnen. Den dög voor Paschen kwam het gereed. Het vaartuig heeft een inhoud van 50 ton, is 23 M. Jang, 4 M. breed en 1.30 M. hoog. De boot is voorzien van ©en „Kromhouit"- motor en compleet uitgerust mot salon, stuur huis en faijschgenei. Zij Ikon ©en snelheid van 10 K.M. per uur bereiken. Aan boord bevin den zich slaapgelegenheden voor 5 volwassen personen, een W.C., een fraai salonnetje, waarin is aangebracht een schoorsteen met mantel, een zoetwatiertamik met pomp en aan recht en verdere gemakken. Men ikan er ge- noegelijfk den tijd doorbrengen. De boot is bestemd voor het vervoer van alle soorten van goederen. Ook is zij geschikt voor het maiken van plei zier tochten en ge bouwd voor de vaart op die Zuiderzee en de Zeeuwsche slroomen. In het bijzonder is de „Helena Maria" geschikt voor varhuizingen, omdat de familie met het meubilair mee kan reizen en in den salon kan overnachten. Der halve is deze boot zoowel hot type van dc vrachtboot als van het pleiriervaartuiig. De heer Feije heeft een goede daad ver richt dOor bij helt bouwen van cteze boot, welke in haar soort de ©enigste ile dezer ste de genoemd kam worden, aan het Neder landsch fabrikaat de voorkeur te schenken. De heer N. Hazevoet alhier, zal 15 Mei a.s. den dag herdenken, waarop hij voor 12 jaar in dienst is als bureaulist, eerst aan den Schouwburg aan den Jansweg en daarna aan den Stadsschouwburg. Op Woensdag 9 Mei a.s. herdenkt de heer A. van Heiningen, handpersdrukker bij dé firma Joh. Enschedé en Zonen, den dag, waarop hij voor 25 jaar bij genoemde firma tn dienst trad. Bij het personeel van Hout en Plantsoe nen is benoemd de heer H. Kuipers, van hier. In den gisteren in de' Vliet te 's-Graven- hage gehouden zwemwedstrijd over 2 K.M. heeft onze stadgenoot, de heer H. F. Heer- kens Thijssen, den eersten prijs, gouden me daille, behaald. De 2e prijs werd behaald door W. Cauwe- ling, uit BrusseL Van N. N. 75 cent In het programma van 8 April komt de volgende wijziging: S. D. O.Victrix speelt in plaats van om half 5 om half 3 uur en daardoor wordt de wedstrijd W. F. CR.K.V.Z. gespeeld om half 5 uur. Voor Amicitia is uitstel gevraagd voor den competitie-wedstrijd tegen S. D. O. 2, welke is ingelascht voor 8 April. Wedstrijd H. B. C. II't Westen is reeds uitgesteld. Biljetten worden heden verzonden. H. H. Secretarissen, zorgt voor verspreiding. Te duur. Hunkerend stonden eenige kleinen voor de ramen van een nietig winkeltje, van dat slag, waar je vroeger voor „een cent van het blaadje" kon krijgen. De verlangende oog jes richtten zich op de lokkende lekkernijen, voor een kind zoo begeerenswaardig. Ver schillende soorten drop naast het taaie zoet hout, koningsbrood naast groote, kleverige zuurballen en daartusschen nog gekleurd suikergoed met nog andere zoetigheden. En daarachter praalden in flcsschen zuurtjes en andere snoeperijen, welke chter alleen bij het gewicht verkocht worden en dus niet' gemakkelijk bereikbaar zijn voor een kind. De kleinen dan lieten hun blikken vol be- geeren gaan over hét uitgestalde lekkers en de verschillende goede hoedanigheden er van werden opgesomd, met meer geestdrift, naarmate een der kinderen meer voorliefde bezat voor een bepaalde zoetigheid. Die voorliefde scheen nogal uiteen te loopen, tot opeens een der kleinsten zijn groezelig handje uitstrekt en op een lekkernij wijzend, zegt: „Dat!" En in dat simpele woord had hef kind heel zijn verlangen gelegd. En als bij tooverslag zijn allen het eens. „Dat" is v/erkelijk de versnapering, waaraan zij hun geldeüjkcn schat willen besteden. Tot opeens een hunner opmerkt: „Maar dat kost twee cent. Dat is te duur." En dat besef ontneemt allen lust tot snoe pen. Nu het voorwerp van hun begeeren on bereikbaar voor hen is, hebben zij ook ner gens anders meer oog voor en zij gaan heen, na eerst nog een laatsten verlangenden blik op het begeerde voorwerp geworpen te heb ben Twee cent, lezeres en lezerl Het was te duurl voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Donderdag 5 April 1923, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Toccata F. gr. t„ J. S. Bach; 2. Preludio e Fughetta, Hendrik Andriessen; 3. Prière, César Franck; 4. Versets, Marcel Dupré; 5. Oflertoire, Jos. Jongen. 24 April a-s. hoopt heit echtpaar J. Versteeg, wanende Raamsrteeg, den dag te herdenken, waarop het vootr 50 jaar in den ondertrouw word opgenomen. Maandag j.l. herdacht de heer W. Boeren dans het feit, dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij die Ned. Spoorwegen, indertijd H. S. M. Van vele zijden ontving hij talrijlke blij ken van belangstelling, onder meer van hel Hoofdbestuur van de Ned. Vetr. van Spoor- en Tramwegpersoneel een fraai bloemstuk. Donderdag 5 April hou dit bovengenoemde Bond een buitengewone ledenvergaderingin het Gebouw „Sinit Bavo", des avonds 'half 8. Als sprekers zulten optreden de hoeren J. v. d. Akker en C. v. <L Huist, Hoofdbestuurders van den Ned. R.-K. Bond van Metaalbewer kers. Wegens Sterfgeval in de familie, is de vae- rimg van het 25-jarig priesterjubileum van onzen oud-stadgenoot, den WelEerw. Pater Eucharius van Scheijndel, kapelaan der St. Joisephskerlk te Delft, verschoven van den 2en Paaschdag naar den 2en Pinksterdag. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 44- jarigen H. P. K., alhier, Her zalke het onbe voegd uitoefenen der artsemij-bereidlkunsit en wegenis het afleveren van geneesmiddelen be neden de hoeveelheid, bij de wet vastgesteld. Bij Koninklijk besluit van 29 Maart 1928 is aan den reserve-eerste-JuiJenanit dew militaire administratie J. W. Jaoobszoon, van het 21ste regiment infanterie, op het daartoe door hem gieduan verzoek, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen diienist en eveneens aan den reserve-eerste-] uiitena nt M. K. de Boer, van hel 10de regiment infan terie. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afd., f 1001,13 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting en verdedigingsbela siting II. (Veervolg). Na de pauze werd1 besloten, dat 't Hoofd bestuur zich zal wenden tot dén St. Bavo- bnnd in verband met de herctassificatie. Het Hoofdbestuur stelde voor, de. alge meen© bepalingen voor schoolvergaderingen ten behoeve van R- K. scholen met leeken- personee] in het bisdom Haarlem, opnieuw vast te stellen. Een amendement Hillegom, de vergade ringen om do 4 in plaats van om de 3 maanden te houden, werd aangenomen. Art. 6 werd op voorstel van de afd. Rot terdam aldus gewijzigd, dat het uitspreekt, dat de tegenwoordigheid van den president van het schoolbestuur of diens gedelegeerde zeer wenschelijk is en niet meer noodzake lijk, zooals lot nu toe. In het seizoen 19231924 zal als studie punt genomen worden: De Lichamelijke Op voeding. Het program van actie werd vastgesteld. Daarin is ook opgenomen afschaffing van de classificatie der gemeenten. Een voorstel van het Hoofdbestuur, be helzende, dat ten slotte bereikt wordt, dat alle commissies van beroep uit dezelfde per sonen bestaan, werd aangenomen. De afd. Leiden verlangde betere samen werking tusschen Hoofdbestuur en afdee- lingen. Contact zou kunnen verkregen worden door regelmatig bezoek van leden van het Hoofdbestuur in de afdeelingen. In dit voorstel werd het woord „regelma tig" geschrapt, waarna het voorstel aange nomen werd. De afd. Beverwijk stelde voor. hel Hoofd bestuur op te dragen, bij Mgr. den Bisschop aan te dringen tof het invoeren van de vol gende regeling: Aan geen enkele school in het bisdom Haarlem ga men over lot hef aanstellen van overcomplete leerkrachten, volgens de ge wijzigde wet 1920, zoolang niet alle scholen, in het bisdom voorzien ziin van zooveel leerkrachten als de in 1922 gewijzigde wet 1920 eischt als minimum. Het Hoofdbestuur ontraadde aanneming van dit voorstel, omdat het in strijd was met het beginsel der overcomplete leerkrach ten op de Fedora tie-verga dering aanvaard, en omdat he! pra-li sch onuitvoerbaar is. Voorts stelde Beverwijk voor, dat de schoolbesturen in 3e klas gemeenten het salaris hunner leerkrachten aanvullen met een jaarlijksche gratificatie tot hel gelijk was met de salarissen der 2e Mas gemeen ten. Het Hoofdbestuur meende, dat dit in strijd was met art. 89 sub. 5 der L. O.-wet 1920. Over doze voorstellen on Island eenige discussie. Verscheidene prncLische bezwaren werden naar voren gebracht, waarna de afd. Beverwijk haar voorstellen in trok. Een voorstel Alkmaar, liet Hoofdbestuur op te dragen, alle wollige middelen aan te wenden, herclassificatie der gemeenten le voorkomen, werd aangenomen. Aangenomen werd een voorstel Zeeland, dat elk jaar een begTooting zal worden voor gelegd. Zeeland stelde ook nog voor, met de sub- sidieering der afd. te breken. Enkele afd spraken zich uit tegen sub- sidieering Van wege het Hoofdbestuur werd uiteengezet, dat hel niel-verleenen van sub sidie len gevolge zon kunnen hebben, dat de contributies verlaagd worden in de afd., hetgeen tot nadeel der actic's in dc afd. zou komen. Zoo ongemerkt tippelen wij naar 11 April, den dag der verkiezingen van leden der Pro vinciale Staten, en de meeste kiezers en kiezeressen zijn zich nog niet bewust zoo dicht bij een belangrijken dag te zijn. De beslommeringen in de R.-K. Haarlem- sche Kiesvereeniging zullen daaraan wel groote schuld hebben, en hebben de pro paganda tijdelijk lam geslagen, maar in deze laatste dagen moge een geestdrift oplaaien, die de waarborg worde van een grootsche overwinning! Iemand uitte een dezer dagen tegenover een oud man zijn vrees, dat het gehaspel in dc R.-K. Partij aan de R.-K. lijsten een aan tal stemmen zou kosten en verbaasd vroeg deze -• een oud-Zouaaf of wel eens Roomsch-Katholicken een andere lijst dan die der Roomsch-Katholieken stemden, om wel ke reden dan ook. Vóór alles toch gaat ons beginsel! zoo merkte deze oude kampioen van de Roomsche zaak zeer terecht op! En zoo is het! Bij de verkiezingen moet ons beginsel ze gevieren. Wie wat anders vooropstelt bet mag wel eens nadrukkelijk worden gezegd is geen goed kind van onze Moeder de H. Kerk. Wie wat anders propageert dan de zege praal onzer Roomsche beginselen, maakt zich schuldig aan verraad ten opzichte van onze H. Moederkerk. Iedereen moge dat wel eens terdege be denken. Voorop: het beginsel. Alle gewurm terzijde gesteld! Wie er zoo over denkt, stemt dan ook No. 1 van de Roomsche lijst (in Haarlem lijst 18, Mr. J. B. Bomans!) Waarom zijn de Statenverkiezingen zoo belangrijk? Op de eerste plaats omdat de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer verkie zen. Een rechtsche Eerste Kamer is een on ontbeerlijke steun voor een Rechtsche Twee de Kamer. De stemming voor de Provinciale Staten is dus een stemming voor de Eerste Kamer. Behalve om deze belangrijke reden zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten van belang voor verschillende Provinciale belangen. De Statenleden kiezen uit hun midden het college van Gedeputeerde Staten, welk col lege belast is met de dagelijksche leiding van zaken in de Provincie. Van hoeveel be lang dat is in aangelegenheden voor Roomsch- Katholieken van bijzondere interesse, behoe ven wij hier niet uiteen te zetten. Wij volstaan met' de wenschelijkheid t« betoogen dat er meer Roomsche leden in het college van Gedep. Staten komen dan er nu zitting in hebben. Voor den gang der Provinciale Bedrijven, voor de inrichting der Provinciale gestich ten, voor de hoegrootheid der Provinciale belastingen, voor tal van andere zaken ook, is de uitslag der stemming van a.s. Woensdag van belang. Niemand verzuime daarom zijn plicht in deze laatste dagen propagandist te zijn voor de Roomsche lijst. Stemt en spoort aan te stemmen op No. 1 VAN LIJST 18, Mr. J. B. BOMANS. Barometerstand 766. Achteruit OPGAVE VANs Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut, te De Bildl. Naar waarnemingen, verricht in den mor gen vam 4 April 1923. v Hoogste barometerstand 771.4 mM„ te Kopenhagen. Laagste barometerstand 751.2 mM., te Veshnanoer. Verwachting van den avond van 4 April tot den avond van 5 April: Meest matige, later afnemende, zuidooste lijke lot zuidelijken wiind, licht lot half be- wollkt, weinig of geen regen, 's ochtends zacn- ter. De afd. Dordrecht meende, dat er een onrechtvaardigheid schuilt in subsidieering. Deze afd. zou wensclien, dat een mogelijk- le veel terugbetaald wordt aan de leden. Het oontributiegeld moet besleed worden aam algemeene actie. Aangenomen werd dan een voorstel, subi si die te verleenen zonder conlribulie-verhoo- ging. Besloten werd nog, dat hel Hoofdbestuur een voorzitters- en (of) secretarissen-ver gadering houdt, als het dit noodig acht. De geestelijk adviseur, pasloor Beukers, sprak dan een kort woord, naar aanleiding van het besluit van den Bisschop, dat on derwijzers, in het bezit van het nieuwe di ploma B, catechismusonderricht mogen ge ven. In dit verband wees spr. op den cursus, welke te 's-Gravenhage gehouden wordt ter verkrijging van acte B. Spr. zette het nut van het godsdienstonderwijs op de scholen uiteen en betoogde, dat dit meer moet ge schieden. Spr. spoorde allen aan, te trachten acte B. te verkrijgen. Dan zal men van Mgr. zeker het recht verkrijgen, catechismus-onderricht te mogen geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1