STEMT No. 1 R. SC. LIJST DAfMAATJE LIJST 18 LIJST 19 LIJST 1 LIJST 1 'n fl p" STEMT Vrijdag 6 April 1923 46ste Jaargang No. 14404 -ö Getuigen. 7 APRIL LEIDEN W5 PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA R.-K. Schilderspatroons. Mishandeling van dieren. Het brood dat het meest gegeten wordt, is FRANKEN's Melkbrood Kunstzafl! „Smit". Tentoonste'Htn» van schilderijen door K. A. van Eek. De Spaansche schatgraver. op Woensdag 11 April a.s. van de in den Kieskring HAARLEM (fiflr. J. EL BOMANS) In den Kieskring LEIOEN (C. L. v. d. MEER) Dn den Kieskring VELSEN (J. BERGKAMP) SndenKieskringZAANDAM (Mr. F. DORBECK) Trambrandje. Gevonden voorwerpen. Hinderwet. Besmettelijke ziekten. Ledenconcert H. O. V. Wat orde.' J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Manja. Tentoonstelling. Gemeenteraadsverkiezing. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per reü*"> Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling op be le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent pet plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling Naar aanleiding van het gebeurde in de vergadering der Haarlemsche R.-K. Kiesver- eeniging ontvangen wij natuurlijk een aantal ingezonden stukken. Volgens het beginsel, dat een courant er is voor zakelijke mededeelingen en niet voor het uiten van persoonlijke gevoelens, kun nen wij b.v. niet den inzender aan het woord laten, die minister Aalberse en mr. Bomans voor vrijmetselaren scheldt en dergelijke lieflijkheden meer. Zulke brieven intusschen, die op een redactiebureau niet tot de onge wone verschijnselen behooren, maar wier aantal sinds de jongste verkiezingen toch wel fataal begint te groeien, spreken ons van een verbittering onder onze Katholieke men- schen, die hoe eer hoe beter dient te ver dwijnen. Daarom hebben wij het mislukken der bemiddelingspogingen zoo zeer betreurd. Js „de politiek" nu wel waard zoo vragen wij ons menigmaal af dat men daarvoor bét zoo groote gebod der naastenliefde en dan nog wel onder huisgenooten des geloofs, zoo geheel en al vergeet? Een ander inzender komt met een oplos sing, die naar zijn meening zelfs nu nog van dienst kan zijn en de gemoederen wat kan bedaren. Hij raadt degenen, die tegen de nu vastgestelde orde van de candidaten- lijst zijn, aan om voorkeurstemmen uit te brengen. Daar is toch niets tegen, aldus re deneert hij; men behoudt alle Katholieken op één lijst en geeft toch gelegenheid om niet tegen zijn zin te stemmen. Inderdaad lijkt deze oplossing in de gege ven omstandigheden niet zoo kwaad. Maar wij achten ons toch verplicht er tegen te waarschuwen. Niet voor niets is in onze partij het uitbrengen van voorkeurstemmen steeds krachtig bestreden, omdat het in- druischt tegen de partijdiscipline. Wanneer eenmaal bij meerderheid van stemmen een besluit is genomen, dan dient dit wet te zijn voor heel een organisatie. Nu zou men met het oog op het verloop der gebeurtenissen in de Haarl. Kiesvereeni- ging kunnen redeneeren: wanneer ooit voor keurstemmen geoorloofd zijn geweest, dan zeker nu. En wij zouden dat niet kunnen be twisten. Maar toch willen wij waarschuwen het niet te doen. Ten 1ste bereidt men zich zelf een teleurstelling. Door de jongste wijzi ging der Kieswet is het bijna onmogelijk ge worden, om een candidaat door voorkeur stemmen verkozen te krijgen. Wie dus dit denkbeeld zou propageeren, zou een stan- denstrijd aan de stembus ontketenen. Want alleen door een sterke actie voor een be paalden candidaat valt met voorkeurstem men iets te bereiken. Daarom zouden wij dit willen zeggen: Iaat ieder nu ditmaal berusten in het gebeurde en eenvoudigweg op No. 1 der Roomsche lijst stemmen. Dit is in de gegeven omstandighe den het verstandigst en het meest in het be lang der Katholieke eenheid op politiek ge bied. Alleen, wanneer onze propagandisten mochten bemerken, dat een Roomsche kie zer onoverkomelijke bezwaren heeft om het advies tc volgen, laten zij dan dien verbit terden kiezer aanraden op een persoon zij ner keuze te stemmen, doch dan enkel om te getuigen, om te demonstreeren tegen het verloop van zaken. Dan gaan er geen stem men verloren voor de Roomsche lijst; dan blijven de voorkeurstemmen uitzonderingen en kunnen zij enkel getuigen, hoeveel stera men de Roomsche lijst zonder dezen uit weg zou hebben gemist. Maar nog eens: laat dit enkel gelden voor hen, die onoverkomelijke bezwaren hebben. Sociëteit „St. BavoFeestavond Mannen- ik war tot „Enterpe" 8 uur Gewone zit tingen Sipaarbanlk voor Kath. Nederland, Zifting van 5 lot half 8. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma- tinée en Avondconcert: K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jan»- straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/4». van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van ha'f 39 uur. ft. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacoblj- neslraat 15 Alle werkdagen, vonrm. van 8—12 uur, n.m van 26 i. ur. Zaterdags alleen van 912 uur R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg is Alle werkdagen des v.m. van half 11 (o! half 12. des nam. van 3 tot 4 en van half 8 lot half 9. Telefoon 2981. Uartha-vereeniging Bloemhofslraal 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur. F. II. Smit Groote Houtstraat 69 Ten toonstelling. De Ned. R, K. Bond van Schilderspatrooos SI. Lucas ftie'd gisteren zijn jaarvergadering in de bovenzalen van de Kroon alhier. Do voorzitter, de heer Nooteboom de Bru.ijn, opende de vergadering te 'kwart voor twaalf mei den Christel ijken groei cn verwel komde de aanwezigen, inzonderheid dien gees telijk adviseur, kapelaan Ma riders en mr, Iloilenbcrg Hubar. De voorzitter zeide, wat de leden was, dat de vergadering later dan ge woonlijk wordt gehouden. Dit is het gevo g van de afwi Ikeiirg van het contract, wetlke omstreeks Februari plaats had. Was dit con tract verworpen dan zou een ledenvergade ring noodlg zijn, welke men, om kosten- en tijdsbesparing, had willen comibineeren mei Bé gewone vergadering. Het contract iis intusschen voor 11 maan den tot stand gekomen. Over het algemeen is dat contract een succes. Het feit, dat het er is, geeft rust in het bedrijf. Spr. wijst er vervolgens op, dat ingevolge den wernsch der najaars-vergadeniing contact is gezocht met de andere branches in de 'bouwvakken, wat goede resultaten heeft gehad, zoodot dit contract zal worden voort gezet. Spr. wijst op het belang der agenda, betreurt de afwezigheid van verschillende af- deeiingen, dlie anders trouw present zijn, en hoopt dat de besprekingen tol bloei van den bond mogen strékken. (Applaus.). De voorzitter deelt mede, dat de bondispen- ningmeester, de heer Böhheririk, door fami lie-omstandigheden verhinderd is de vergade ring bij te wonen. Spr. stelt voor goed te vinden, dat de balans in bot orgaan, wordt gepubliceerd. De voorzitter heet welkom den geestelijk adviseur der afdeéliing Haarlem, kapelaan H. A. C. Wenaren, waarna de secretaris, de heer Lamb. H. de Groot, de notulen voor leest, diie ongewijzigd worden goedgekeurd. De secretaris doet mededeeling van twee ingekomen stukken, nul. van de afdeelingen Breda en Eindhoven. De secretaris leest daarna het jaarverslag voor. De voorzitter zegt hem hartelijk dank voor het verrichte wierf'. Op voorstel vaa den heer Gerritsen v. d. Hoop wordt besloten, de balans aan de af- deeïiingen toe te zenden, maaT niet dn het opgaan op te nemen. De aftfeel'ing Haarlem stelt voor, de balans te doen verifieeren door een accountant. De voorzitter hoeflt er geen bezwaar tegen, als de kosten geen bezwaar zijn. Na eenige discussie wordt goedgevonden, dat de controle-commóssje het recht krijgt, zich een accountant te assumeeren, indien dit in overleg met het hoofdbestuur moodig wordt geoordeeld. In de controle-commissie worden gekozen de af deelingen Haarlem, Amsterdam en den Haag. Aan de orde is de begrooting, waarbij al lereerst aan. de orde komt het voorstel van den Kring HilversumBussum, om de af dracht aan het Nat. Hanzebureau te vermin deren. De vrijkomende gelden wil de Kring bestemmen voor vergoeding van reiskosten der afgevaardigden ter algemeen© vergade ring, wat het bezoek bevorderen zal. De afdeeling Hilversum licht dit voorstel toe. De afrfeelingen Leiden en Amsterdam steu nen het. De voorzitter verdedigt het nationaal Hanzebureau als een belang voor den mid denstand. De Bond heeft er een machtigen steun aan. Elke bond, die aangesloten is, betaalt evenveel. Het gaat niet aan, dat elke aangesloten Bond willekeurig betaalt, wat hij zelf wenscbl. Dan trekt het Hanzebureau aan het kortste eind. Het hoofdbestuur stelt voor, 19 pet. af te dragen van de standaard-con tributie en de progressieve heffing, na af trek der schuld De afdeeling Hilversum zegt, dat de vak organisaties het Hanzegebouw niet noodig hebben. De verschillende Bonden voelen niets voor aansluiting. Spr. kondigt tegen de vn'gende vergadering een voorstel aan, in zake die aansluiting en zal rich bij de oon- Iribuliekwestio neerleggen. De voorzitter zet uiteen, dat de vakorga nisaties wel degelijk het Hanzebureau noo dig hebben. Mr. Hellenbepg Hubar verdedigt nader het behoud van het Nationaal Hanzegebouw. De afdeeling Utrecht vindt het verschil tusschen hrt voorstel-Hilversum en de be staande regeling le gering. De afdeeling Haarlem ondersteunt het vo ors tel - H i I vers urn De afdeeling Hilversum trekt het voor stel in tot nader orde. Daarna komt de begrooting in behande ling. De afdeeling Utrecht dringt aan op bezui niging en betoogt, dat de Bond baas moet bliiven over zijn orgaan. Hij moet niet ter- wille van een voordeel van een paar hon derd gulden die macht priisgeven. De voorzitter zegt, dat dte ontvangsten van het orgaan ruim 1190 bedragen, veel meer dus dan Utrecht meent. Er wordt bezuinigd zooveel als mogelijk is. Na enkele huishoudelijke opmerkingen, wordt de begrooting z. h. st. aangenomen, waarna de vergadering te kwart voor 2 ge schorst wordt tot half 3. Na de pauze, te 3 uur, komt aan de orde de behandeling van het reglement der Cen trale V. B. Daarover voeren verschillende af gevaardigden het woord. Men verzocht ons, deze besprekingen niet te publliceeren. De heer Hesters deed daarna mededeelin gen over de fondsen. De ziekteverzekering voor de gezellen deed in 1922 570 uillkeerin- gen. Er waren einde 1922 375 deelnemers. Hét madeel-ig saldo werdt door de reserve gedekt. De patroonsziekte-verzgikerang had 93 deel nemers en 25 ziektegevallen. Het wnnstsatd© 'bedroeg 660. De palroonsorgevai'ienverze'kersng telde 116 deelnemers. Het saldo-winst bedroeg f 320. De voorzitter vroeg meer activiteit der af deelingen voor de ziekteverzekering der ge zellen. Op voorstel van het H. B. werd besloten dat het orgaan oolk voor patroons niet-leden kan worden beschikbaar gesteld tegen den priis van f 5. Tot lid en pj. verv. lid der Centrale Com missie worden heikozen de hoeren van Rest en de Groot. Na uit'oting var aandeden wordt als plaats der volgende vergadering aangewezen 's-Her- logenbosch. De voorzitter spreekt ten slotte een opwek kend woord en hoopt, dat de volgende ver gadering ais blijk ram beter medeleven met de organisatie drukker bezocht zal zijn. De vergadering wordit daarna te ruim 5 uur gestoten. Wij ontvingen het volgende uittreksel van het verslag over Maart 1923 van den In specteur der Vereeniging tegen het mishan delen van dieren voor Haarlem en Omstre ken, Secretariaat Heerenweg 199. De aandacht van de polilie te Bloemen- danl werd gevestigd op waargenomen ruwe behandeling van paarden, die gebezigd wer den tot het aanvoeren van grond voor bouw terrein aan den Julianaweg. Een klarht over mishandeling van paar den bij het vervoer van zand in de van Merlelaan gaf aanleiding, de politie van Heemstede te verzoeken, daarop hel oog te willen houden. De voerman van een bleekerswagen werd onderhouden over het bezigen van een paard, diat onregelmatig liep en licht kreu pel was. Een koetsier, die zijn paard bij het rijden voortdurend aan den mond nikte, werd aan gemaand zich daarvan te onthouden. Op een ingekomen klacht over slechte be handeling van een hit door een jeugdigen schillenboer werd deze daarover onderhan den genomen. Een koetsier werd gelast het borsttuig van zijn paard, dat hinderlijk was, op te halen. Geklaagd werd over een voerman, die achter zijn door een paard getrokken wa gen een houd met een touw bevestigd had, waardoor dat dier werd v«, or (gesleurd. De man werd daarover enstig onderhouden. De voerman, tegen wien in Februari j.l. proces-verbaal was opgemaakt wegens het gebruiken van een kreupel paard, werd me dio Maart door dén Rechter veroordeeld tot een boete van tien gulden, subs, tien dagen hechtenis. Een koonman werd gelast, zijn trekhond, die kennelijk drachlig was, uit le spannen. Een persoon die zijn eigen hond als een zwerver bij den Kennel Fauna had onderge bracht, werd gewaarschuwd, dat bij herha ling erosfig tegen hem zal worden opgetreden. De kosten van verpleging en van het pijn loos dooden werden door hem vergoed. Aan een schillenboer, die vóór zijn kar gespannen had een hond beneden de voor geschreven maat werd gelast dat dier af le spannen. Een paar malen werd aan karvoerders op gedragen de poot van hnn voertuig langer te maken, omdat bleek, dat de honden niet rechtop onder de kar konden staan. In Maart weren in die AsDhyxiafie-inrich- ting pijnloos gedood' 73 honden en 58 kat- ïn 32 gevallen geschiedde de behandeling gratis, onder de gedoode dieren waren er 19 afkomstig van den Kennel Fauna, waar zij op kosten der Vereeniging eenige dagen waren verpleegd' geweest, om dé eigenaars in de gelegenheid te stellen ze tijdig op te eischen. De Asphvxiatie-inrichting is voor het pu bliek geopend alle werk da-zen van 24 uur. Tusschentüd's kan men zich wenden tot den heer IJ. Klaassen, eigenaar van den Kennel Fauna, die dan de sleutel in bewaring heeft en welwillend op zich heeft genomen in dringende gevallen het toestel ie bedienen. Van Eek is een schilder, wien men eenige vaardigheid niet kan ontzeggen, doch veel verder gaat onze waardeering niet. Er snreekt weinig kleurgevoel uit ziin werk, het is alles hard en koud en een over dadig gebruik van zwart doet er dok al aeen goed aan. Dat deze schilder werk-rn uit Italië en Zwitserland exooseert, kan de tentoonstelling niet belangrüker maken, om dat hij zelfs de meest aanlrekkeliike onder werpen niet aantrekkelük wist te verbeelden Df ziin reis naar het zonnige zuiden hem in ziin werk ten voordeele is geweest, moe ten we befwüfelen, want hii heeft een wat vreemden kiik gekregen op de schoonheid van ons eigen landie. Men zie bnv. „Kerkie te Katwük aan Zee." Het is de eerste maal. dat we iets van Van Eek zien en mogeb'k is dit niet z>m beste werk, we wi'Ten het hopen, want liever zien we een tentoonstel ling, die ons woorden van lof en bewonde ring in de pen geeft. Als „lichtpunties" wil len we graag noemen no. 2 „Ponte St. Pïe- tro te Verona" en no. 1 „Duinlandschap." Zoowel om de kleur als om die meer gevoe lige behandeling zijn deze werken te loven. M. v. d, W. De Spaansche schatgraver schijnt odk hier ter stede slachtoffers te willen maken. Bij den heer K. is een brief van hem binnengekomen. Men zij dus gewaarschuwd- NED. REIS VEREENIGING. De leden van de afdeeling Haarlem der Ned. Reisvereeniging zullen op Zaterdag 14 April a.s. een bezoek brengen aan de Stads kwee kerij, waar onder deskundige lei ding de tuinen, de verschillende kassen en de Rotspartij bezichtigd zullen worden. Plaats van samenkomst 3 uur n.m. Schoterweg, hoek Kleverlaan. Op Zondag 22 April e.k. wordt een mid dagfietstocht georganiseerd door de bollen velden. Plaats van samenkomst te 1.30 uur n.m. aan het Houtplein b. d. Wagenweg. Over Aerdenhout, Vogelenzang, Ruigenhoek, Keukenhof naar Hillegom, langs den Heeren weg naar Haarlem terug (te circa 5.30 uur). Op Woensdag 25 April a.s. wordt een ledenvergadering gehouden in een der zalen van hotel „Lion d'Or", Kruisweg alhier, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o. m. de volgende pun ten, verkiezing van twee bestuursleden, ter vervanging van de afgetreden leden, de heeren Zuurendonk en Van Ghertverkiezing van een lid voor de commissie v. d. kleine toch ten, wegens aftreden van mej. J. Frankewitz en- bespreking voorstellen voor de algem. jaarvergadering te Utrecht. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Betreffende het aan den grond te Zandvoort loopen van het motorschip „Rhea", is de Raad voor de scheepvaart van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval is, het mistige weer; terwijl bovendien de kapitein geen vol doende practisch zeemanschap heeft be toond. Toch kan men niet zeggen, dat een nala tigheid of een daad van den kapitein in den zin der Schepenwet, de oorzaak van het on geval zijn geweest; de kapitein heeft al zijn handelingen wèl overwogen, was steeds op zijn post en was, wanneer men op het looden let, ook voorzichtighij heeft echter te theoretisch, te krap, genavigeerd, waarbij misschien ook het verlangen om met zijn lading sinaasappelen zoo spoedig mogelijk ter bestemmingsplaats te zijn, een rol speelde STADS ARMEN- EN ZIEKENHUIS, Voor de bewoners van het Stads Armen- en Ziekenhuis is Woensdag het jaarlijksche feest gegeven. Het was wederom een heug lijke dag voor de bewoners. Des avonds werden voordrachten ten beste gegeven voorts genoot men van muziek en bioscoop voorstellingen, zoodat het een welgeslaagd feest was. N. V. „DE HOLLANDSCHE VOOR SCHOTBANK" TE HAARLEM. De winst- en verliesrekening over het afgeloopen boekjaar staat debet voor on- kostenrekening en salarissen f19.626, agenten- provisierekening fl.42 saldo winst, te verr deelen als volgt afschrijving op dienst de- leening f1000, storting in de reserve 'f 1.665 storting in de reserve voor dubieuse debiteu ren f5000, dividend-en tantième-belasting f787, overschrijving op nieuwe rekening f615, aandeelhouders 14 pet. dividend f6.216, tantièmes f4.995., en credit voor overr Wrij ving Ao. Po f955, rente-rekening f22.457, provisie levensverzekering f6.138, afsluit- commissie-rekening f (9.694, giorekening f1.784, onvoorziene ontvangsten f 278. Op de balans per 31 December 192 ko men voor in het actiefaandeelhouders f155,600, aandeelen in portefeuille f50.000, kassa fl 1.504, bankiers f21.833, meubilair f1.000, voorschotten f1.169.537, debiteuren f12.670, belegd reservefonds f15.324, belegd extra-reservefonds f32.24 dienst der lee ning f3.354., en in het passiefkapitaal f250.000, schuldbriefleening 4 V2 pet- f676.150 sdhuldbriefleening 6pct. f442.100, nog niet aangeboden coupons f164, nog niet aangebo den dividendbewijzen f176, nog niet aange boden uitgelote 4% pet. schuldbrief f50, renterekening voor coupon vervallende 2 Januari 1923 f29.004, dividend-rekening no25 f6.21. tantièmes f4.9, reservereke ning f20.272, extra-reserverekening f37.933, reserve dubieuse debiteuren f5610, divi dend- en tantièmebelasting f787, winst en verliesrekening, voor oveschrijving op nieuwe rekening f615. In de Wfflielminastraat is gSsterenavong de Ikrrp van een E.N.E.T.-wagen in brand ge- raafkt, Het vuur is door den wagenvoerder gebluscht. T Terug te bekomen bij: J. v. Graas, Groot Heiligland 65, armbandhorloge: Hofman, v. Eedenstraat 28, broche; I. Hensen, Ged. Oude Gracht 33, beursje; Directeur van het Postkantoor, enveloppe met coupons; v. d. Wel, Graaf Willemstraat 49, dameshand schoenen; C. Turnhout, Ruychaverstraat 23, witte kinderhandschoenen; L. Okker, Da maststraat 39, bruii. hondje; W. J. WalDrink, Olieslagerslaan 8, zwart hondje; G. Pardoen, Scboterboschstraat 7, wit wollen kinderhand schoen; Kennel' Fauna, Parklaan, zwart hondje, gebracht door Nieuwpoort, Slacht huisstraat; Politiebureau, Smedestraat, hon denpenning; rijwiel; Witkamp, Nassaulaan 25rood, rijwiel; Wernik, Oost- Indischekade 24, werkkiel; J. Witteman, Kolkstraat 18, zakje geld. Het Soendaplein. Onlangs bestonden er plannen, het eind punt der stoomtram HaarlemAlkmaar om te leggen. Men weet, dat de plannen waren om èn emplacement èn wachthuisje etc. te. verplaat sen en de stoomtramrai's om te leggen naast de remise aan de Oostzijde. Het pokelspoor aan de Zuidzijde zou dan worden verlegd en daar zou een nieuwe straalverbinding gaan van het Soendaplein naar Atjeh plein. Thans blijkt dit echter niet 1e gebeuren. Er is tenminste weer nieuw rasterwerk om de „hindernis'' aangebracht, zoodat de toestand er wel voorloopig bestendigd zall blijven. Oolk van dé verplaatsing van het wachthuisje schijnt niets te komen. De léoken'keet van Openbare Wedken is ver plaatst naar den Middenweg, waardoor ten minste wal meer ruimte op het Soendaplein is verkregen. Nu het wachthuisje en emplace ment niet weg schijnen te gaan, dient er toch spoedig wat ter verbetering op te worden ge vonden. Hel drukke verkeer daar vraagt dit dringend. HOLLANDSCHE VOORSCHOT BANK. Op de Woensdagmiddag gehouden ver gadering van aandeelhouders van de N.V. „De Hollandsche Voorschotbank" werd na goedkeuring van het jaarverslag, balans en verlies- en winstrekening, het dividend voor het 25ste boekjaar op 14% bepaald. Herbenoemd werd tot commissaris Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. Uitgeloot werd ter conversie in 6% stukken ƒ70 000 4%% schuldbrieven. ANALYSTEN EXAMENS. Voor het mondeling gedeelte van het Analysten examen (1ste gedeelte), dat op 3 en 4 April afgenomen is door docenten van den Haarlemschen Analystencursus met medewerking van Dr. Wuste, onder-voor zitter van de examencommissie en Ir. Wie- gersma, secretaris van de Nederl. Chem. Vereeniging slaagden de heeren C. v. Aken, uit 's-Hertogenbosch, S. Bolman, uit Ut recht (voorwaardelijk), J. H. Linschoten, Utrecht, en de dames G. J. Blanken, Har derwijk, H.P.F. Treke, Harderwijk, en J. Iwikker, Harderwijk. Voor de dames J. C. de Haan en J. G. v. d. Bosch, uit Amsterdam, moet een ge deelte, dat over Pathologie loopt, verder in Utrecht worden afgenomen voor het Che mische gedeelte slaagden deze dames. Afgewezen werden 6 candidaten. Aan het bestuur der Coöperatieve bakkerij en vérbruikersvereeniging „Vooruitgang", is vergunning verleend tot uitbreiding van zijne bakkerij, gevestigd in het perceel aan de Lange Wijngaardstraat Nos. 1618, kad. sectie C, No. 2419 en 4669, door bijbouwing en het bijplaatsen van een uittrek bakoven B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat van beden op alle werkdagen van des voor middags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 14 April e.k., 's voormidüags ten 11K ure, ter gemeente-secretarie (7e Afdeeling) ter inzage zijn nedergelged de door Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, ingevolge art. 26 eer Hinderwet, ingezonden stukken ge noemd in art. 5 van voormelde wet, betref fende de oprichting 'van een telefooninrich ting in het Rijkstelegraaf- en telefoonkantoor aan de Gedempte Oude Gracht No. 2, hoek Raaks en Zijlstraat, door het in het kelder- ruim daarvan opstellen van eenige electrische aggregaten en dat op 18 April e.k. en wel des voormiddags ten 11 ure in het gebouw van het Provinciaal Bestuur aan de Jans straat de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van eene Commissie uit de Gedeputeerde Staten van de provincie Nqord-Holland bezwaren tegen het oprichten dér inrichting in te brengen. Gedurende de weetk van 25 tot en met 31 Maart Ikwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: As sen del ft 1 van buiktyphus; Haarlem 1 van roodvonlk en 3 van diphttoeritis; Heemstede 3 van dlphlherdtis; Uitgeest 1 van diphlheritis; Vol sen 1 van roodvonlk; Zandvoort 3 van roodvonk. WILDE R.-K. LIJSTEN? Van verschillende zijden wordt ons gevraagd of het verfoop van de jongste vergadering der R.-K. Kiesvercemigimg tot gevolg zal hebben, dat dissidente R.-K. candiidalenlijsten zullen worden ingeleverd. De heer R. C. A. v. Cranenburglh, bij wien wij naar de mogelijkheid daarvan informeer- dén, deelde ons mede, dat van hem geen initiatief of advies zal uitgaan om, builen de fkiesvereeniigiing om, canddatenlijsten voor R. K. in te leveren. Groote groepen miiddenistain- ders en inteliectueélen, zoo voegde de heer v. Craneruburgh daaraan toe, gevoelen zich zeer gegriefd door het verloop der jongste verga dering van de R.-K. Kicsvereeroigiing, maar tol het indienen van afzonderlijke lijsten moet dat niet leiden, wijl daardoor de klove slechts zou verbreed worden en onze zegsman nog altijd goede hoop heeft, dat de Commissie- Barge er in slagen za'l de zoozeer gewenschte eenheid terug te brengen. Wanneer er gedegenheid zou gegeven zijn in de Ikiesvereenn'ging, nadat alle candidaten hadden bedankt, nieuwe candidaten in te le veren, zou daarvan door ons, aldus de heer v. Cranenhurgh, zeer zéker gebruik zijn ge maakt. Op dit oogenblilk mét afzonderlijke lijsten komen, zou de chaos slechts vergroo- ten, hoewel succes van afzonderlijke lijsten in dit gcva'l vrijwel vast staat. Op het programma van het laatste leden- concert in dit seizoen mochten we kennis maken met nieuw-geinstrumenteerde klavier- liederen van den Hollandscben componist Gerard von Briicken Fook. Een achttien tal jaren geleden hadden we gelegenheid, den componist zelf aan het klavier een aantal zijner liederen te hooren begeleiden op een concert dat geheel aan zijn werken was ge wijd. Het tans ook gezongen lied „Ritzel- pulzel" herinner ik mij nog levendig, een be wijs voor me dat het reeds toen in zijn oor spronkelijke zetting met klavierbegeleiding niet zonder meer langs ons is heengegaan. Thans bezag men het natuurlijk in zijn nieuw kleed met heel andere oogen; hoe frappant b.v. is de werking van den gestopten hoorn- toon in den opzet, hoe prachtig deen het de fagotten. Zoo was ook de opzet van liet 't eerst gezongen lied „Abend im Ilerbst" zoowel als het slot, behalve een specimen van inslrumenlatiekunst vooral belangwek kend, door de rijke fantasie waarmee licht en schaduw zijn aangebracht; vooral waar het orkest niet zelfstandig, maar als begelei der van het woord optreedt, treft ons bij Gerard von Brucken Fock menige rake vondst, die reeds hierom zoo interessant is, omdat de componist zich zoo goed als ge heel vrij houdit van rnniniscensen. Het lag toch voor de hand, en ik had het ook ©enigs zins verwacht, dat de invloed der moderne coloristen b.v. der Fransche school wel be merkbaar zou zijn. Maar deze Hollander is wonderlijk zichzelf en gelijkt in dit opzicht wel onzen Dirk Schilfer of Johan Wagenaar, die zich ook niet met de pluimen van ander mans tuigage sieren. In „Les Cigales" was ook veel moois; zoo b.v. bij de „grelots de mules" dat men misschien bij de oriëntalis ten der jong-Russische school kan vinden; bij „les sables stériles" dat wel geheel door leefd moet zijn. Zeer gelukkig zijn de ka rakteristieke eigenschappen der instrumenten aangewend, zoo o.a. het lage klarinetregister, de simpele harpetoon, de gestopte trompet e. m. a. Wij zullen deze liederen in haar kleurig en fleurig kleed zeker nog eens graag op de programma's der H. O. V. aantreffen. Zij werden artistiek aangevoeld door die soliste, Mevr. MaksVerschuur, in onze con- Een lezeres heeft met bewondering gemerkt dat Haarlem door een groot aantal auto bussen met de naaste omgeving verbonden is en juicht dat toe. Er zijn zelfs zooveel dienstverrichtingen, dat zij moeilijk te tellen zijn, maar erger nog is, dat moeilijk is uit te vinden, waar een bepaalde dienst zijn uit gangspunt heeft. „Ik heb", zoo schrijft zij, „autobussen zien staan op de Krocht, op bet Plein, op het Kennemerplein, op de Gedemp te Oude Gracht, op de Markt, maar ik weet heusch niet naar welke gemeenten zij reden." Zou het niet mogelijk zijn, daar wat meer orde in te brengen? Zou het b.v. geen aan beveling verdienen dat alle autobussen van hetzelfde punt vertrekken, zoodat iemand, die naar een bepaalde plaats wil reizen, weet, waarheen hij zich wenden moet? Barometerstand: 757. Achterruit. OPGAVE VAN» Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut, te De B'rldL Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 6 April 1923. Hoogste barometerstand 772.7 mM., te Stensele. Laagste barometerstand 752.8 mM., te Parijs en Le Havre. Verwachting van den avond van 6 April tot den avond van 7 April: Matige tot zwakken Noordoostelijke tot Oos- teüjlken wind, meest zwaarbewolkt met tijde lijke opklaring, dn het Noordén weinig of geen. regen., in het Zuiden waarschijnlijk regen buien, iets zachter. certzaal geen onbekende, daar wij ons o.a. herinneren hoe zij het vocale oeuvre van Hendrik An d nessen indertijd bijzonder frap peerend belichtte. De goed^doorzichtige in strumentatie legde de hooge lichte sopraan- stem geen al te groote hindernissen in den. weg, zoodal men met voortdurend geboeide belangstelling den poëlischen zin van het ge zongen woord kon aanvoelen in de uitne mend verzorgde voordracht van Mevrouw MaksVerschuur. Een rijke bloemenhulde werd haar deel, en ook de componist kon zijn deel in die hulde wegdragen. Natuurlijk werd hii op het podium geroepen. Het was jammer dat door ziekte van den concertmeester de klank van het orkest be duidend minder was dan anders. Wij bedoe len niets onaangenaams le zeggen aan het adres van den verdienstelijken musicus dio zijn plaats al» concertmeester en solist ver vulde. Maar zoowel de altpartij als de partij der eerste violen kwam nu in 't gedrang, al thans toonde hoorbaar deze mutatie. Het fughetta uit hel „prelude du déluge" was technisch lang niet feilloos, al werd het tweede deel. de solo in e ook prijzenswaar dig voorgedragen. Maar vooral bij Tschai- kowsky's Pathétique misten we het warme levengevend element dat door Knikker's viooltoon in de partij der eerste violen wordt overgedragen. Overigens een knap stuk werk, de uitvoering dezer veeleischende symphonie. Alleen het „diivisi" in de partituur kwam me thans lichtelijk voor als ironie. Twee contra bassen toch is wel wat weinig. Het concert opende met een stuk uit de Biihnenmusik „Vasnnlnsena" van Johan Hal- vorsen. Gerharz dirigeerde het met een ui terlijk onschoon gebaar en lang niet met die rust die hem alliid zijn schoonste succes be zorgt. In de Pathétique daarentegen was van dit excentrisch beweeg tot onze vreugde niets meer te bespeuren. Maar het belangrijkste' op dit concert was toch het oeuvre van den componist Gerard von Brücken Fock. En onder dit zij in 't bijzonder gereleveerd „Fuite de cent a ure O' dat ons in zijn realistick Dante's riviera del sangue in herinnering bracht. Laat men in den vervolge aan het prachtige sonnet van José Maria de Hérédia door den zetter ook den uiteriijken sonettenvorm aanbrgen. De groote Parnassien heeft toch volle recht daarop? G. J. K. Naar men ons mededeelt, belooft de voorstelling van deze aardige operette een succes te worden en zijn reed vele plaatsen besproken. Zooals wij eerder meldden, wordt hel voordeelig saldo gestort in de kas van de» Haarlemsche Orkest-Vereeniging, zoodat ver wacht mag worden dat vele leden der Haar lemsche Orkest-Vereeniging dien avond pre sent zullen zijn. Manja gaal 12 April in den Stad sschouwburg. In het Waaggebouw wordt van 7 tot 22 April een tentoonstelling gehouden van werk van leden van „Kunst zij ons Doel'.'. Vanwege Vrije Kiezers zuilen voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat worden gesteld: 1. W. A. J. v. d. Kamp, 2 A. de Boer, 3. J. v. d. Burg, 4. F. VVildeboer, 5. M. Schoolmeester, l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1