Mr. J. B. BOMANS NIETS VOOR NIETS Maakt rood het hokje achter den naam van den candidaat der Roomsch- Katholieken (Lijst 18) LEOLA'S ERFENIS Ingezonden MsdedMngen UIT DEN OMTREK. INGEZONDEN. Gederailleerd. Aanbesteding. R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem. a 60 cents per regel. UIT TARWE VERVAARDIGD A. R. K. A. „Die Schöpfung". Het ongeluk aan de Glip. N.V. Maatschappij „De Eendracht". Biljartclub der „Sociëteit Vereeniging." Gevonden voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. JOHN. P. ROCKEFELLER. V Lef op de nummering HEEMSTEDE. KROMMENIE. WIJKEROOG. VELSEROORD. HILLEGOM. LISSE. VOORHOUT. NOORDWIJKERHOUT. VELSEN. HEEMSKERK. HAARLEMMERLIEDE. CASTRICUM. NOORDWIJK. BLOEMENDAAL. UITGEEST. WARMOND. LEIDEN. lnldt het spreekwoord Ook adverteeren kost geld. - Niet adverteeren komt u echter nog duurder ADVERTENTIËN in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" hebben steeds het gewenschte succes. TH. LAATSTE NIEUWS. Vrij bewerkt naar den prachtig en roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE Circa 370 bladz. druks, in handig formaat. Prijs 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD." Nassaulaan 49, Haarlem. Gistermiddag 12% uur derailleerde een (enmanswagen (E. N. E. T.) op den Wagen weg. Hij kwam uit de rails over de straat te staan. Daar de remise dichtbij was, arri veerde dadelijk een vrachtauto met personeel tu gereedschappen, zoodat men de tram weer spoedig in de rails 'had. Aan beide zijden stonden trams te wachten. Heden werd aanbesteed het maken van remm-ingwerken, slootjukken, draagpalen en bodemvoorzieningen in de beide havens van hetstoom pont veer te Velsen en het uitvoereu van bijkomende werken, behoorende tot de werken van heL Noordzeekanaal. Laagste inschrijver was: Firma C. Kastelein Ik Zn., Dordrecht 25,315. Hierna werd aanbesteed: het maken van den bovenbouw van aanlegbruggen in de beide havens van het stoompontveer te Vel sen, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal Laagste inschrijver was P. v. d. Laan, [Jmuiden, 25,600. (Slot) Iri antwoord op de vraag van Gouda om trent actie-voering bij behoud van den zomer tijd doelde de voorzitter mede. dat don ook getracht moet. worden, de actie gezamenlijk te doen plaats hebben (met melkvertkoopers bijv.) Van gezamenlijke actie-voering moet inen zeker zijn bij eventueele actie-voering. Tot patroonheilige van den L. T. B. werd gekozen de H. Willibrordus. Dit o.m. naar BanleidSng van heft feit, dat de geestelijk ad viseur op den feestdag van St. Willibrordus het vorige jaar zijn propagandatocht voor den L. T. B. is begonnen. Toen telde de L. T. B. 3000 loden en thans weer bijna 5500. Het rapport dor Financiëele Commissie luidde gunstig. Over 1922 was een verlios- saldo van f 31.239,42 Dit verljessaldo was ontstaan door de afschrijving en door de op name tot verplichting tot volstorting der aan deden van den N.V. Handélsraad. De gewone explolatie gaf een batig saldo van f 1660,57 De verlies- en winstrekening over 1922 Sloot in eindbedrag met f 56.083.96%, de balans per 31 December 1922 in activa en passiva met f 70.859.04. De balans, winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd, nadat eenige betrekkelijke vragen waren beantwoord. Goedgekeurd werd dan de begrooting van 1923, sluitende met een geraamd eindbedrag in ontvangsten en uitgaven van 17.100. Tot lid van de Financiëele Commissie werd benoemd de afd. Rijswijk. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze heette de voorzitter hartelijk •welkom den heer mr. H. van Haastert, amb tenaar van den Ned. Boerenbond, die daar na het woord naim, om te spreken over: „De R.K. Landbouwbedrijfsraad." Spr. zette allereerst ui leen, dat voor het behoud of herstel van den vrede in het be drijf noodig is een conferentie. Voor het be houd van dien vrede is noodig oen perma nente conferentie. En dat nu juist wil zijn de bedrijfsraad. Onder bedrijf moet men verstaan het complex van alle ondernemin gen in een bepaald bedrijf. Na gewezen te hebber op het gildestelsd in vroeger eeuwen en herinnerd te hebben aan het herstel van het recht tot vereeni ging en vergadering bij de wet van 22 April 1855, zetle spr. uiteen, dat sinds d'ien tijd arbeiders zoowel als patroons, zich veree- nigd hebben. Toen ontstond er een strijd- periode tusschen patroons en arbeiders. Het gebeurde langzamerhand, dat arbeidsover eenkomsten voor korler of langer tijd wer den aangegaan: het begin der collectieve ar beidsovereenkomsten. Doch na afloop van zoo'n overeenkomst ontstond weer strijd en de behoefte ont stond, in de plaats van het occasioneel over leg, een permanent overleg te krijgen. En dat willen nn juist de bedrijfsraden. Spr. schetste dan in den breede houw, doel, taak en werking der bedrijfsraden. De ondergrond der bedrijfsraden wordt gevormd door de vakverenigingen, daarop zijn gebouwd de bijzondere bedrijfsraden, waarop volgt de algemeene bedrijfsraad. Het doel is de bevordering, van den socialen vrede in het bedrijf en de toepassing van alle middelen, welke dien socialen vrede kunnen bevorderen. Spr. schetste dan nog in algemeene trek ken taak en werking van den bedrijfsraad en de atmosfeer, in welke hij moet worden bezien. De spreker, die met groote aandacht was aangehoord, oogstte aan het eind zijner rede een dankbaar applaus der aanwezigen en een dankwoord van den voorzitter. Op een vraag van een der aanwezigen, antwoordde spr., dat hij er onvoorwaarde lijk voor was, de beweging te laten groeien en niet drang wilde uitoefenen, om te ko men tol wetteliike regeling van privaatrech telijke bevoegdheden. Spr. is er voor, dat door den wetgever later beter gesanction- neerd kan worden datgene, wat uit hot volk zelf opgekomen is. Neg enkele andere vragen werden door den spreker beantwoord, waarna de geestelijke adviseur nog een harlig woordje tot samen werking tot de aanwezigen richtte en hen aanrooorde, mogeli'ke geschillen zooveel mo- geli'k vredelievend bij te leggen. Hierna werd allereerst behandeld een mo tie Boskoop, waarin deze afd. haar voldoe ning uitte over den door Z. D. H. den Bis schop Betroffen maatregel, dat aanbesteding van R.K. kerken, gestichten, instituten, enz., moet geschieden onder R.K. georganiseerde arbeiders en in welke motie tevens het Hoofdbestuur werd opgdragen, te ijveren, dat eenzelfde maatregel werd toegepast voor de beolanting van tuinen en bosschen van deraeliike instellingen. Het Hoofdbestuur stelde voor, dat Boskoop deze motie introk en de vergadering een motie aannam van het Hoofdbestuur zelf, dezelfde strekking hebbend als de mofie- Boskoon, doch waarin ook nog begrepen was het verhuren en verpachten van landerijen. Boskoop trok haar motie in en die van het Hoofdbestuur werd bij acclamatie aangeno men. De geesteliik adviseur wees er dan nog op, dat het in den L. T, B, beter gaat dan een jaar Beleden en bracht dank aan Mgr. den Bisschop voor den groolen steun, door den kerkvorst in dezen verleend. Spr. schetste de propaganda, in de laatste maanden voor den L.T.B. gevoerd, het succes eT van en spoorde allen aan, zelf propa ganda te voeren tot het plaatsen der rente- Jooze leening. Hierna volgde sluiting der vergadering. voor PUDDING, VLA'S HEERLIJK VOEDZAAM VOORDEELIG De afd. Haarfem van de A. R. K. A. ver gaderde gisterenavond in het Patronaat aan de KoningsleijmstraaL Besproken werd de circulaire van de afd. Den Haag betreffende de oprichting van een ondersteuningsfond-s van Aria-leden. Besloten werd, f 25 te geven voor de vor ming van het fonds en voorts af te wachten, wellk besluit in deze het congres zal nemen om daarna de leden aan te sporen, indivi dueel door vrijwillige bijdragen het fonds te steunen. In zake de voorstellen van een groep amb tenaren, om te geraken tot gemeenschappe- 1 ijlken inkoop van brandstoffen en te komen tot oprichting van een fonds bij overlijden, werden wel besprekingen gevoerd, doch tot een resultaat leidden deze niet. De jaarverslagen van den secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd. Er bleetk een voordeelig kassaldo le zijn. De aftredende bestuursleden, de hoeren J. W. Ides, H. Mceusen en P. J. v. d. Berg wer den herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene jaarvergadering, wel'ke te Maastricht gehou den zall worden, werden benoemd de heeren A. G. Th. de Neijn van Hoogwerff en P. J. v. d. Berg. Evenitueele voorstellen voor die vergadering 'kunnen nog schriftelijk bij het bestuur dier afd. worden ingediend. Ten slotte wead nog een kascommissae benoemd. Het bestuur der C. O. V. schrijft ons: Waar de Chr. Oratorium Ver. a.s. Maan- diag en Dinsdtag „die Schöpfung" hoopt uit te voeren, zij het mij vergund een paar aan- teekeningen over dit grootsche werk van den beroemden meester Jos. Haydn neer te schrijven. Het werk bestaat uit drie dieelen. De solisten in hel eerste en tweede deel zijn Gabriël, Uriêl en Rafaël, in het derde Adam en Eva. Het eerste deel behandelt die Schepping tot en met den vierden dag, het tweede deel de overige dagen, terwijl in het derde de lof van den Schepper bezongen wordt. Na de inleiding een voorstelling van den Chaos zet Rafaël in met de woorden van Gen. 1: lm An fang schuf Gott Himmél und Erde. Verder beschrijft dit deel de schepping van licht, onweer, regen en hagel, welke natuur verschijnselen in het orkest door duidelijke motieven aangegeven worden. Als nu nog de schepping van eten sterrenhemel bezongen is, en het koor den indruk van alles weerge geven heeft, eindig! d,i.t deel met het be roemde koor: Die Himmel erzahlcn die Ehre Gott es. Het volgende deel beschrijft de schepping van visschen en vogels, wild- en kruipend ge dierte, waar in 't bijzonder de bas-aria uil- munt, door een geniale karakteriseering der verschillende dieren. Met de beide koren: Voilendet ist das grosse Werk, besluit het tweede deel. Het laatste deel geeft t-ooneeien uit het paradijs en bezingt de liefde van hel eerste menschenpaar en hun lof aan God. Al het geschapene wordt aangespoord met dien lof in te stemmen. Nadat Uriël neg een waarschuwing heeft dloen hooren, volgt het slotkoor: Singt dom Herren alle Stimmcn. De heer K., wonende Westergracht, die de zer dagen zoo jammerlijk om het teven kwam, zal morgenochtend op de R.K. Begraafplaats ter aarde worden besteld. Een deputatie van den R. K. Grafischen Boud, waarvan de over ledene lid was, zal hem naar zijne laatste rustplaats vergezellen. In de gehouden vergadering der N. V. Mij. „De Eendracht", Mij. tot Expl. van Onroe rende Goederen te Haarlem, werd hel 20-jarig bestaan der maatschappij herdacht. Balans-, winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en na ruime afschrijving een bevredigend di vidend uitgekeerd. Tot commissarissen wer den herkozen de heer H. v. Putten en C. v. Emme. De Return-Match tusschen de Fniesche Biljartclub uit Leeuwarden en de Biljartclub der Soc. Vereeniging wordt gehouden op Za- Ier,dag en Zondag 8 April, telkens des namid dags te 2 uur en 's avonds te 8 uur. Gespeeld wordt ain een zilveren wissel be lt er op 2 matehhiVnrts cadre 45 c.M.; par tijen van 200 caramboles. De stand der gespeelde partijen in Iveeuwar- den op 13 en 14 December 1922 luidt: Fries land 2540 en Haarlem 2707, Terug te bekomen bij: Vugts. Raam steeg 19D., armbandhorloge. M. v. d. Heuvel, Jan Steen-straat 29, grijze mantelceintuur. W. Joosten, Saenredam straat 7 rood, bruine mantelceintuur. Knegt, Kamperstraat 39, bronskleurige ceintuur. J. Dinkla, Rerkheyde- straat 17 rood, doosje met geld. J. Bulder, L. Raamstraat 29, blauwe kinderhandisehoen. B. de Groot, Pres. Steyn,straat 14, bruin wol len heerenhandschoen. C. v. Dam, Gierstraat 81, jongensjas. Son, Verspronckweg 15, ko ralen kettinkje. Kennel Fauna, Park-laan, grijze kat, gebracht door Rooze, Amsterdam- straat 3H, kat, geel-bruin, gebracht door Veth, Reitzstraat 51, G. Prent, KI. Heilig land 45 rood, manchetknoop. C. v. Leen, KI. Heiligland 23, bruine porfemonnaie. G. Zijlmaker. A. L. Dyserinckstraat 84. dnmes- portemomiaie. W. v. Apeldoorn, GoJterman- straat 2b., jongen-spet. J. Holman, Carolina- straat 38, beerenportemonnaie, C. .1. v. Ba ren, Leidschestrant 96. Tennisschoen. L. M. v. d. Goes, B. Otfostraat 5, Tandenborstel, L. B. Elfrink, Spaame 24, gereedschappen. Tenbroek, Patriarchstraat 15, zakmes en fluit. Ondertrouwd: 6 April. J. M. H. Voskuijl en T. J. Turkenburg Geboren: 3 April. 2 d. van E. C. Veenstra Schubt. 6 April. d. van C. H. Malefijt Schuilt. z. van E. G. v BeemFreriks. Overleden: 3 April. M. E. Stammers Traksel. 80 j., Jnnssfraat 5 April, J. W. v. di. Star, 61 j„ Smedestraat. Heb het uitst-kendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal de weTeld het weten, indien gij niet adverteert. De Gemeenteraadsverkiezing. De defini tieve lijst der S. D. A. P. is als volgt samen gesteld: 1. R. Jorritsma, 2. B. Chapo-n, 3. G. Veen, 4. F. Gerhard, 5. J Mooy, 6. Mevr. Blokker, 7. J. Snijders, 8. G. Wiegmink, 9. M. vart Pellecom. Burg. Stand. Geboren: d. van G. M. Roo- renVerbeten, d van A WoeldersWou ters z. van A. S'temamVlaar. z. van R. van TilburgPrins. - d. van C. van 01- phenHulsman. z. van G. Petlersson Meijer. z. van G. C. van AanholtFaase. Ondertrouwd: M. Th. Hessels en J. Greve- raars. N. Ch. Bergman en M. A. Brouwer. J. M. Cazamder en A. Hoomans. H. de Rooy en M. C. van Bla-nkensiteyn. W. A. P. de Boer en E. A. Ros. Getrouwd1: E. Baretta met H. M. A. ten Gate. J. van der Steur met C. K. Timper- leg. L. Jongeman met D. J. ter Schiphorst. A. L. J. Launders met J. W. M. v. d. Eem. Overiedfem Marg. Hoogaart». wed. A J. Loerakker, 71 j. Geslaagd. Voor het te 's-Gravenhage ge houden machinisten-exn.nen slaagde voor diploma A de heer J. W. Schevenhuysen, al hier. Aanbesteding. Door de Nederlandsche Spoorwegen is aanbesteed het versterken en verbeteren van de draaibrug en van de vas te bruggen over de Nauernasche Vaart. In gekomen zijn 13 biljetten. Laagste inschrij ver was de N. V. .Swartonw's Constructie- werkplaatscn en Machinefabriek te Roller- dam voor 19.500 wanneer beide sporen, f 21.500 wanneer oen spoor builen dienst ge steld wordt. Gemeentepolitiek. De vrijzinnige groepen zijn niet verecnigd in een bepaalde kiesver eeniging. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, zal een losse groep een lijst indienen, 't Is dan echter de vraag of een tweede, derde enz. groep niet hetzelfde doen. 't Inopt vreemd als de leiding oftlbreekt. Laten wij Katholieken uit zulk gedoe toch loeren, dat organisatie en eenheid noodzake lijk zijn voor oen go-ede actie. De werkionzen. De werkloosheid baart veel zorg en kost sommen. Heeft n.l. de werk verschaffing in onze gemeente in 1922 in 't geheel 2.688.27 gekost, van t Jan. tot 10 Maart j.l. werd reeds 8.537.08% gevoteerd. Wel hebben B. en W. bij de regeering aan gedrongen op subsidie, doch de financieeéle toestand onzer gemeente was, blijkens schrij ven van den minister van Binnenlandsche Zaken niet van dien aard, dat op eenige te gemoetkoming van Rijkswege kan worden gerekend. Grd. Stalen zijn wel bereid 25 pet. te ver goeden van 1 de arbeidslonen, te betalen aan de werkloozen, cie bij de voorgenomen werken van den Militaironweg le werk zul len woTden gesteld, onder voorwaarde even wel, dat het Riik eenzelfde bedrag vergoedt en dat hel uurloon volgens Regeeringsvoor- slel niet hooger wordt gesteld dan 30 cent, tengevolge waarvan het totaal bedrag, het welk door B. en W. naar een uurloon van 50 cent was geraamd on f 5000. kan wor den teruggebracht lot 3000, waardoor de subsidie van Riik en Provincie ten hoogste elk 750 zou bedragen. De Minister geeft in overweging bij de werken aan den Vaart- diik te bepalen dat de aannemers verplicht zijn werkloozen in dienst te nemen tegen een uurloon van 30 cent met hoogstens 20 pet. verhooging voor .aeeoordwerk. De Minister vindt de thans uitgekeerde Iconen te hoog. Daardoor missen de werkloozen den prikkel om naar arbeid in hel vrije bedrijf om te zien en belemmert dit in hooge mate den terugkeer tot normale toestanden. Ook Ged. Staten adviseeren de werken aan den dijk niet in eigen beheer te nemen, doch uit te besteden volgens "t advies van den Minister. Ged. St. «uilen na de uitbesteding over wegen of provinciale subsidie kan worden verleend. B. en W. en de commissie voor He werkloosheid zijn overeengekomen de thans beslaande regeling te behouden tot half April en verwachten dat het leggen der gasbuizen naar Assendelft en het verbeteren van den Vanrldük zooveel werkkrachten zul len vragen, dat daardoor de werkloosheid in onze gemeente voorloopig van de baan zal zijn. De datum voor de liefdadigheidsuitvoering van de gymnastiek vereen'ging „Sparta," ten bate van vacantiekoionie en herstellings oord, is vastgesteld op Zaterdag, 14 April 's avonds oim half 8 in het gebouw „Concor dia" van de papierfabriek. Slingerbal. Door de gymnastiekvereeni- ging „Sparta" zal met twee vijftallen deelge nomen worden aan de Kennemer Slingerbal Competitie. Thans staat vast dat ook door de har moniekapel „de Eendracht" deelgenomen wordt aan liet concours hetwelk dezen zo mer te Jan Giizenvaart zal plaats hebben, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Wilhelmina". R.K. Volksbond. Woensdagavond vergade ring van den R.K. Volksbond. Slechts enkele leden waren aanwezig. De Centraal presi dent, de heer Siivius, die zou komen spre ken, stuurde bericht van verhindering, te laat om een anderen spreker uit te n-oodi- gen. De voorzitter, de heer P. v. Zutphen, deed mededeeling, dat hij voor zijn funcLie bedankte. Uit de vergadering werd drang op hem uitgeoefend om de taak, die hij vier jaren tang met zooveel toewijding op zich heeft genomen, te blijven vervullen. Hij bleef echter bij zijn besluit. Met gebed werd de vergadering, door de afwezigheid van den spreker weinig belangrijk, gesloten. Laatste stemming groslijst R.-K. Kiesveree niging. Woensdag had in café „Flora" de stemming plaiabs voor de nummers 8, 9, 10, 11 en 12 der groslijst R.-K. Kies vereeniging (Gemeenteraad) Voor de stemming hadden de heeren Murk, Van Houten en Sethorst zich als candidaten teruggetrokken. Uitgebracht werden 602 stem men, waarvan 62 van onwaarde en 5 blanco. Van de geldige stemmen kregen de volgende heeren het achter hun naam geplaatste stem- mencijfer: F. C. van Lierop Jzn. 58; W. Mes man 487; A. Th. Muik 53; F. Seilhorst 31; F. J. A. J. van Gennip 474; J. van Houten Jt. 66; Joh. Bekkers 82; A. Th. Goeman® 475; Jac. Heemskerk 480 en G. H. Hermans 464. Hieruit volgt, dat de heer Mesman wordt no. 8, Heemskerk no. 9, Goeman® no. 10, Van Gennip no. 11 en Hermans no. 12. Liefdadigheidsuitvoering. Gisterenavond had in café „Flora", door de Tooneelvereena- ging „Vondel", een uitvoering plaats ten bate der kas van de R.-K. Kiesvereenigieg „R.-K. Kring", alhier. De belangstelling was niet groot, wat heel jammer was, gezien 't mooie spet en het goede doet. De aanwezigen heb ben echter terdege genoten en rollen geen spijt gehad hebben, de uitvoering te hebben bijgewoond. Een woord van dank voor de on baatzuchtigheid van „Vondel" is zeker niet misplaatst. Naar de Bloemenvelden. Hier en daar wondt gesproken cn geschreven over a.s. Zon dag als de Bollen (bloemen) Zondag. Wij wil len even vastleggen, dat deze bewering abso luut onjuist en onhoudbaar is. De moderne cultuur het preparoersysteem heeft dat onmogelijk gemaakt. Maar voor de bloemen liefhebbers is dit geen nadeel, doch een voor deel. De streek en de plaats zien er majes tueus uiil. Waar de vroege Narcissen worden geplukt of uitgebloeid ralken, daar treden er voor in de plaats ontluikende Hyacint-hen en Tulpen. Er m geen sprake van, dat alles a.s. Zondsg bloeit, maar dat er terecht veel vreem* delingen worden verwacht, behoeft geen be loog. Geheel deze week is het druk geweest met vreem delingenook buitenlamiders. De prach tige tuinen aan de Wilihelminataan van den heer A. C. van der Schoot, werden dezer da gen door een geheel buibemlandsch gezelschap bezocht. Het was een schilderachtig gezicht, al deze men-schen tusschen de bloembedden te zien doorwandelen, begeleid door een der zoons en den heer Langelaan, hen wijzend op kleur en soort. Maar niet alleen, niet hoofdzakelijk buitenlanders, zullen zich aan het mooie vergasten: het is voor ieder 1 Daar rle voorjaarszon geen dag ontbreekt, is er da gelijks meer te genieben, meer en ander schoon. Spaansche griep. Alhier heeft zich een griepgeval met doodc-lij'cen afloop voorgedaan. Burg. Stand. Geboren: Wilhelmina Fok je, d. van J. Ineke en C. G. de Looper. Johanna Antounelta, dochter van D. Beyk en M. van Diemen. Elisabeth, dochter van J. Cammenga en A Kuyper. Lanrentius Pe trus, zoon van L. J. van der Lans cn M. Wit- teman. Bertha Pelro-nella Adriana, dochter van L. J. Persoon en C. W. van Haastereu. Ondertrouwd: W. Vroe&en en A. Wasse naar. Getrouwd: J. J. Bamhoorn en M. A. Prins. Overleden: Johannes Berkhout, wedr. van C. Nederpelt, 43 j. Louisa Helena Koele- wijn, 4 maanden. Bij het laatst gehouden toelatingsexamen voor de R.-K. Kweekschool te Beverwijk, slaagden Corie van Zeist en P. v. Zetst, beiden teerlingen van de R.-K. U. L. O.-school, al hier Tramongeval. Even voor de Lisserbrug derailleerde Dinsdagavond de uit Leiden ko mende tram van kwart voor zes uur te Lisse. Van den gederailleerd-en wagen bra'k de as. Het duurde geruimen tijd, vooraleer het tram metje weer op het rechte spoor stond, zoodat de dienst eenigen tijd in de war fiep. 't Wordt wel gebre&ikjgl Burg. Stand. Geboren. Wilhelmus Petrus, z. van L. v. Diemen-Kaptein. Johannes Cor nells Hendricus, z. van J. K. Berkhout-Was senaar; Wilhelmina, d. van C. L. van Vliet- Brouwer; Wilhelmina Maria, d. van H. Paardekooper-Hoogendorp; Hcndrika Jo hanna Josephina, d. van J. P. v. d. V]ugt-Ticl Groenesteege; Petrus Leonardus, z. van J. L. v. d. Voort-Sikking; Johannes Ghristi- anus, z. van H. Geerlings-Kooloos. Adrinaus Mathias, z. van H. C. v. d. Hulst-v. Moorsel; Jeroen, z. van G. v. d. Nieuwendijk-Steenvoor- den; Johanna Anne, d. van L. v. Doorn-Opsla!; Theodoras Petras, z. van J. A. Diemel-v. d. Meer. Levenloos aangegeven: een kind van J. P. Hoogervorst-Mens. Hebben zich alhier gevestigd; A. C. van Leeuwen, uit Hillegom; C. G. Kersten en gezin uit Anna-Pauwl-ona; M. Verhaegen, uil 's-Gra venhage. Zijn van hier vertrokken: A. Verd-egaal, naar Sassenheim; J. W. J. J. v. d. Eist, naai; Sas- senhenmP. N. v. d. Eist naar Sassenheim; J. W. van Egmond en gezin naar Sassenheim; A. P. Kraakman, naar 's-Graivenhage; M. v. Eg- mond naar Leiden; L. P. Geerlings en gezin, naar Eeckeren (België). Kiezerslijst. De kiezerslijst voor de Prov. Stalen en Gemeenteraad bevat de namen van 477 mannen en 460 vrouwen. Ziekenhuisver pleging. Woensdag j.l. waren de vertegenwoordigers van eenige or ganisaties bijeen om te komen tot een R.-K. Fonds voor Ziekcnhuisverpleging. In 't comité namen zitting: Dr. H. A. G. Bots; een bestuurs lid van Herwonnen Levenskracht; een lid der commissie van den R.-K. Volksbond voor ge noemd doel; een bestuurslid van de afdeeling van den R.-K. Landakbeidersbond; twee be stuursleden van „De Hanze" en een bestuurs lid van den R.-K. Volksbond. Dit comité zal een reglement ontwerpen en verdere plannen uitwerken, zoodat nog voor deze maand ten einde is, genoemd fonds bestaan zal. Brand. Gisteren brak in een perceel aan de Voortlaan, een schoorsteenbrand uit. Door 't krachtdadig optreden der bewoners werd erger voorkomen. Personalia. Alhier zijn geslaagd voor bet toelatingsexamen voor do R.K. Kweekschool Ie Beverwijk, de heeren Nic. van Noort L.Mz. en Th. v. d. Zalm, beiden leerlingen van den heer J O. Matze te Sa-ssenheim en den heer G. Vrijling leerling van den heer H. G. de Boer te Noordwijk-Binnen. f0-Jarig bestaan van den R.K. Volksbond. Op 9 April a.s. zal het 10 jaar geleden zijn dat alhier de R.K. Volksbond werd opge richt. Ter herdenking hiervan zal a.s. Zon dag 8 April in de beide parochiekerken een H. Mis worden opgedragen voor de levende en overledene leden van den Bond, waar onder een algemeene H. Communie voor de leden met hun huisgenooten. De feesteliike herdenking zal plaats hebben in Nov. a.s. Het Bestuur verwacht a.s. Zondag een groote deelname. Raadsvergadering. In verband met de op 10 April a.s. candidaatstelling voor den Ge meenteraad en de op 11 April te houden stemming voor de Prov. Staten, zal de eerst volgende raadsvergadering een week uilge- sleld en op Dinsdag 17 April a.s. des nam. 7 uur belegd worden. De raadsverkiezingen. In een gisteren avond gehouden vergadering der Chr. So ciale Partij werden voor den Gemeenteraad de volgende candidaten gesteld: 1. G. Voet, Velseroord; 2. A. Lentz, Velseroord; 3. A. Lentz, Velseroord; 3. A. van Siooten, IJznui- den, 4. H. Klees, Velseroord. Verkooplng. De reeks verkoopingen zijn Woensdag ingezet met de vaste goederen t.n. Mej. de Wed. B. Hagen. In massa geprezen op f 11.526 werd koo- per van het woonhuis met stal en hooischuur gelegen in de Wilhelminaslraat voor 7900, de heer C. de Boer en de verschillende stuk jes bouwterrein daarnaast gelegen werden gekocht door de heeren Vessies en v. Dijk, uitmakende de 3 eerste perceelen der cata logus. Perc. 4. Woonhuis met erf aan den Heems- kerkerweg, eigenaar de heer W. J. de Wit. Kooper voor 3955 de heer D, Teer. Perc. 5. Woonhuis met erf aan den Kees- delfsweg, behoorende tot den faillieten boedel van P. Muusse. Kooper voor f 2150 de heer D. v. Dijk. Pere. 6 en 7. Dubbel woonhuis aan de AssumbuTgstraat 133, 10.000. Opgeh. Perc. 811. Duibbel woonhuis met schuur erf en een stukje bouwterrein, eigenaar de heer N. J. Schuyt Az. te Noorddorp. In mas sa 7000. Opgehouden. Perc. 1222. Woonhuis met moestuin, be nevens enkele stukjes bouwterrein, gelegen aan den Wijkweg en de Zwarte Kuikensweg, in massa voor f 6510, waarvan het woon huis voor 4000 gekocht werd door den hoer G. Res en het bouwterrein door di verse koopers. Perc. 23. Woonhuis met tuingrond, behoo rende tot de nalatenschap van wijlen den heer C. Duin, aan den Kuikensweg. Kooper voor 4690 de heer H. Duin Czn. Perc. 24 en 25 Dubbel woonhuis te „Hol land op zijn Smalst", eigenaar J. G. de Boer. Kooper voor f 2051, de heer Brandjes. De heer Vudeveld te Amsterdam, die Woensdagavond in 't café „de Zon" getracht heeft een afdeeling der R.-K- Volkspartij te stichten, is daarin nog niet geslaagd. Tcoh geeft het voorloopig bestuur, beslaande uit de heeren Beentjes, Schuurman en Lammers den moed nog niet op en hoopt nog voor de a.s. verkiezingen een dusdanige partij len onzent tegemoet te zien. Maandag 2 en Dinsdag 3 April gaf de R.K. Tooneelvereeniging te Haari.liede een schit terend geslaagde uitvoering. Opgevoerd werd o.a. „De Mexicaansche Zilvermijn" cn „De verdraaide Seclie". Beide avonden was de zaal dan ook tjok vol en werd er voortdurend geapplaudiseerd, wat wel een bewijs was, dat er vroolijk en goed spel werd geleverd. Wat betrof de indeeling van het tooneel, ondanks de bekrompen ruimte, was deze zeer schitterend ingericht en leverde een prachtig gez-icht op van uit de zaal. Vooral de personen in de hoofdrol waren in goede conditie, en mag het Bestuur dan ook met genoegen terugzien op deze avon den. De voorzitter bracht dan ook heel te recht een woord van dank aan donateurs en donatrices, leden en weldoeners, maar ook vooral aan de krachtige huJp en bijstand, die hij mocht ondervinden van zijn mede bestuurders en niet het minst aan den re gisseur, die met onvermoeiden ijver steeds zich gaf voor deze vereeniging. De spreker memoreerde vervolgens, mag deze vereeni ging zich dan ook beroemen op een tame lijk aantal donateurs en donatrices, gaarne zag het bestuur dit aantal groeien, aangezien de kas ongeveer tot op den bodem toe is gevuld met lucht en de uitvoeringen zeer kostbaar zijn. Vervolgens vroeg de ZeerEerw. Heer Pas toor Saullem het woord, en dankte de voor zitter voor zijn gesproken woorden, en gaf als zijn meening te kennen, dat eT zelfs uit stekend en prachtig spel was geleverd, en zei spr. mijnerzijds zal ik dan ook steeds mijn volle kracht geven aan de vereeniging, en hoopte dan ook dat ieder die nog geen donateur wa* zoo spoedig mogelijk bij het bestuur zou komen om zich aan le melden. De voorzitter dankte den ZeerEerw. heer Pastoor voor zijn welgekozen woorden en hoopte dat dit verwezenlijkt mocht worden. De van oudis bekende firma Koningsrbrug- gen had dan ook weer gezorgd voor prach tige cn welgekozen kleeding. Ook de kapper was magnifiek in orde. Beiden komt een woord van lof toe. Kiezerslijst. Op de nieuwe kiezerslijst 1923-24 komen voor de namen van 1794 kie zers, waarvan 1696 kiesgerechtigd zijn voor den Gemeenteraad. Daarvan behooren 943 tot stem dist riet I en 753 tot stem-district II. Begrooting. De g- meen leliegrooti ng voor 1923 is door Gedeputeerde Staten goedge- g-ekeuTd. Priesterfeest. Naar ons wordlt medege deeld, zal a.s. Dinsdag 10 April de WelEerw. Heer Paler van Velzen, Missionaris van „Het Godde-lijtk Woord", zijn intocht in de parochie doen, om den volgenden dag zijn eerste plech tige H. Mis in de parochiekerk op te dra ge n- Z.Eer-w. zal aan den trein te Beverwijk te on geveer 12 uur worden afgehaald door den Z.Eerw. heer Pastoor, zijne ouders en eenige andere heeren. Aart de grens van de parochie zal hij worden toegesproken door den Wel Eerw. Heer Sterrenburg, kapelaan der pa rochie. Aldaar zullen tevenis aanwezig zijn de leden van het feestcomité. Een schare van ruiters en versierde fietsen zal den Stoet ope nen. Bij den overweg van het spoor zal de fanfare van het Patronaat zich bij den stoet aansluiten, waarna een rondgang door de gemeente wordt gehouden. Aan zijne woning zal Z.Eerw. worden toegesproken door den voorzitter van het feestcomité. Den volgenden dag zal Z.Eerw. oen plechtige H. Mis opdra gen, waarna de gelegenheid zal bestaan Zijn- Eerw. g-elnlk te wenschen. Een deputatie uit het feestcomité zal vervolgens de feestgave overhandigen. Zij, die mede wffien wenken, dat een vol doend aantal ruiters aanwezig zullen zijn, of met een versierde fiets den optocht willen opluisteren, worden dringend uitgenoodigd Dinsdag a.s. t-e uiterlijk 1 uur aam den schei- paal nabij Heemskerk aanwezig te zijn. Ieder, die maar eenigszims in de gelegen heid is mede le doen, zorge alsdan aanwezig te zijn, opdat ZijnEerw. op luisterrijke wijze worde ingehaald. Roodvonk. Bij een der vrouwelijke pa tiënten vam hel Prov. Ziekenhuis alhier, is roodvonk geconstateerd. R.-K. Begraafplaats. Aan het R.-K. Kerk bestuur alhier is door B. en W. vergunning verleend voor uitbreiding van de R.-K. Be graafplaats aan den Gooweg. De Markt. Woensdagmorgen werd de eerste Woensdagsche weekmarkt officieel ge opend door het college van B. en W. Een rondtocht werd gemaakt langs een 50-tal met vlaggen feestelijk versierde kramen. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Jhr. van Panhuij®, burgemeester en namens de markt kooplieden de heer Zoutendijk, voorzitter der Leidsohe MarktkoopMedenvereeniging, die het gemeentebestuur een prachtig bloemstuk aan bood. Den geheelen dag was er een gezellige drukte op het Lindenplein. Werkloosheid. Door de verschillende werkloozenkassen is aan de ingezetenen on zer gemeente over bet jaar 1922 bij werk loosheid uitgekeerd een totaalbedrag van f 30859. Een flink bedrag, vooral als men in aanmerking neemt, dat hierbij niet zijn ge teld de uitkeeringen krachtens bijzondere re gelingen van rijk en gemeente voor werk loozen. Verlof. Door het gemeentebestuur is aan Mej. van Schagen, te Noordwijk aan Zee, een verlof verleend ingevolge de Drankwet, voor een lunchroom, te vestigen in het voormalige hotel „Terminus". Toegangskaarten voor de Duinen. Men meldt ons, dat in overleg met den Ontvanger der Registratie en den Commissaris van Po litie, de toegangskaarten voor de duinen voor vreemdelingen direct verkrijgbaar zullen wor den gesteld op de beide Poliliebureaux, bij de betrokken hotel- en pensionhouders en het informatiebureau voor Vreemdelingenverkeer. Voor ingezetenen alleen op de poliliebureaux. Deze maatregel gaat im 15 April a.s. Dc candidaten van de Christ.-Histori- sche Kiesvereeniging. Gisteravond zijn door de Christ. Histori sche Kiesvereeniging de volgende can didaten voor den Bloemendaalschen gemeen teraad gesteld 1. H. Hogenbirk (aftr.) 2. Mr. dr. J. Luden 3. Jhr. mr. E. H. E. Teding v. Berkhout (aftr.) 4. H. J. Bouwer. 5. Mevr. de wed. H. v. Heumen Hzn geb. Benit. 6. C. F. Bierens de Haan 7. Chr. de Graaf. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van A. VLsse-Verschoon. Overleden: C. A. van Niel, 19 j. Statuten. De „Staatscourant" bevat de Statuten van de Coöp. Winkelvereen, „Werk- mamskracht", alhier. Raadsverkiezing. In de ledenvergadering van de vereeniging „Gemeentebelang" alhier, gisteravond daarvoor belegd, is de volgorde van de candidatenlij.st voor de Gemeente raadsverkiezing vastgesteld als volgt: 1. mr. D. W. Molhuyzen; 2. J. Bergman; 3. J. J. Cos; 4. G. J. Pij-Hacker Hordijk; 5. W. Own- sen; 6. J. Langeiaar. De Gemeenteraadsverkiezing. De R.-K. Kiesvereeniging heeft de candi-datenlijst voor den gemeenteraad als ovlgt aangerold; 9. L. J. Tobé, 10. T. A. Boekraad, 11. A. Bisschop (aftr.), 12. mr. H. Schoüens, 13. J. H. A. Manders, 14. Raaphorst, 15. G. Th. KagL Plet bestuur van de R.-K. Kiesvereeniging heeft, nu de candidatenlijst door de leden ge heel anders is samengesteld dan het advies van het bestuur luidde, eenparig ontslag geno men. Buiten ver. der Redactie. Geachte Redactie, Met gespannen aandacht hetb ilk Woens dagavond de vergadering van de Kiesvereeni ging mede ge-maakt. Waar de kiezers, die verheugd waren met de vastgestelde lijst, bereid waren deze te la ten vervallen, daar verbaasde het mij, dat van het bestuur geen bemiddelingsvoorstel is gekomen, doch bij wijze van overrompeling de oude lijst is vastgesteld. Zooa-ls de zaak nu staat, vrees ik, dat veel stemmen voor de R.-K. lijst zullen verloren gaa-n. In gedachte nagaande, hoe dit te voor komen is, kwam mij het volgende voor den geest: „Wanneer men stemt op nummer één, blijft de volgorde, zooals die wordt gewenscht en daarom op de lijst geplaatst. Nu echter is de vo'gorde zooa-ls die door velen niet wordt ge wenscht, Wat is er nu tegen, dat ditmaal het voorkeurstemmen wordt aanbevolen. Wie de meerderheid dan nummer één wil hebben, komt nummer één en de wij vam de R.-K. kiezers -komit volkomen tot ua-ting, zonder dat voor de partij één stem verloren gaat." Hoogachtend, HET VLIEGONGELUK BIJ BAARN. t I>e Donderdag bij Baam met zijn toestel gevallen vlieger sergeant H. P. J. Sleeuw, van het militaire vliegkamp Soesterberg, is overleden. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2