Indische Brieven. De vloek van het qeld BUITENLAND Tweede Blad 6 April 1923 Ramsay Macdonald over de Fransche politiek in het Roergebied. Fransche eischen tot deelname in het kapitaal der Duitsche industrie. Fransche bladen maken melding van geheimen aanmaak van duikbooten in Duitschland. Onder de Telegrammen: Loucheur zou aan Bonar Law een plan tot op lossing van het Fransch-Duitsch geschil hebben aangeboden, dat steun vindt bij de gematigde elementen in Frankrijk. Het antwoord van ge neraal Jacquemont op het protest van het gemeentebestuur van Essen. Dr. Wirth over de Roerbezetting. P' BESCHERMENDE MAATREGELEN TEN BEHOEVE VAN DEN ENGEL- SCHEN LANDBOUW AANBEVOLEN. GEM. BUITENL. BERICHTEN. LEGER EN VLOOT. KERK EN SCHOOL LANDBOUW EN VISSCHERIJ. RECHTSZAKEN. SPORT EN SPEL. VOETBAL. LEVENSDURF DE KLOVE FEUILLETON XII „ezer, het zal ditmaal geen lange brief zijn. Ik vergun me, als Secretaris van den Cen- tralen Raad der Ned. Indische Katholieke Sociale Bonden plaatsing te geven aan een rondschrijven van dezen Raad, gericht tot de Katholieken van Indië. Het betreft.... doch laat ik hier over nemen, wat ik toezond aan de Indische Katholieke weekbladen „De Javapost" en .Sociaal Leven en Streven". Aan de Katholieken van Nederlandsch-Indië. Op den 13den November van dit jaar, den feestdag van St. Stanislaus Kostka, zal Zijne Doorluchtige Hoogw. Mgr. E. S.^ Luijpen, Apostolisch Vicaris van Batavia, zijn zilveren Bisschops-jubilé vieren. Het zal U bekend zijn, dat Z. D. H. de oudste Bisschop is in Nederlandsch-Indië. Onder zijn zegenrijk bestuur werd de indee ling dezer gewesten, tevoren tot één Vicari aat behoorend, op gelukkige wijze begonnen en voortgezet. Wij behoeven niet te wijzen op de groote beteekenis, welke voor de Indische Katho lieken aan dit feest zijn jubilé-feest verbonden is. Vooral nu Z. D. H. op een zoo gelukkige wijze herstel vond van een ernstige ziekte, is het verlangen algemeen dit heerlijke feest op lui iterrijke wijze te vieren. Om die reden komt de Centrale Raad der N. I. Katholieke Sociale Bonden, en met dezen de besturen der aangesloten vereeni- gingen, tot U m t :en dringende uitnoodiging, Deze uitnoodiging is gericht tot allen, zon der eenig onderscheid. En hare bedoeling is het mogelijk te maken, aan Mgr. Luijpen een feestgave a n te bieden, welke zijn jubilé-dag tot een onvergetelijken Zal maken. Wij behoeven het niet vermelden geen feestgave zal aan Mgr. Luijpen meer welkom zijn. dan eene, welke zal kunnen worden ge- bru k ten bale der Indische Katholieken. Welnu, bij den grooten opbloei welke ons Katholiek onderwijs in deze landen vertoont, ontbreekt ons nog immer een jongensschool voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs. Deze leemte deed zich nimmer rterker gevoe'"o als een ernstig gemis dan n -en tijd D t gemis, wij allen kennen het, wij all n weten welk een belemmering het is \o x' den sterken groei van ons Katholiek leven. Den dag van zijn Jubilé kunnen wij voor Mgr. Luijpen maken tot een feest, indien wij hem in staat stellen op die datum een fonds te stichten, dat dienen kan als eerste stamkapitaal voor de oprichting van het nu nog ons ontbrekend onderwijs-instituut. Katholieken van Indie, dit kan een schit terende feestgave worden. Doch dan blijve memand achter, dan geve ieder het zijne. In elke bijdrage hoe gering ook kan elk zijn offervaardigheid toonen de Katho lieke offervaardigheid voor een goed werk. In de ressorten waar Katholieke Sociale Bonden werkzaam zijn, zullen deze zorgen voor het circuleeren van inteekenlijsten. Zij, die niet in de gelegenheid zijn daarvan gebruik te maken, worden verzocht hunne bijdrage rechtstreeks te willen toezenden aan den penningmeester van den Centralen Raad der N. I. Kath. Soc. Bonden, den heer M. Bajetto, Waterlooplein 6, Weltevreden. Een enkel woord moge hier voor de Hol- landsche lezers aan worden toegevoegd. Wellicht is het overbodig. Nederland telt immers zoovele Missie vrienden. En deze zijn gewoon zooveel te geven om hunne Missionarissen te helpen bij hun we reldveroverenden arbeid. Zij zullen vanzelf hunne harten laten spreken en hunne beur zen openen om de Indische Katholieken bij te staan bij een werk, dat wel tot de noodza kelijkste behoort. In 't bijzonder de lezers van deze brieven weten hoe moeilijk het is de zielen van onze jongens rein te houden in eene omgeving, welke niet gunstig kan werken op hun Ka tholiek gedachtenleven. En dan, laat men bedenken, dat al mogen momenteel in de eerste plaats de Euro peesche kinderen met de stichting van een Katholieke H. B. S. en Gymnasium gebaat zijn, in de toekomst steeds meerderen van de begaafde inlanders op deze schoolbanken zullen plaats nemen. De stichting van zoo een school is ind er- daad een eerste-klasse Missiewerk. Indien de Indische Katholieken dit niet begrepen, dan zou hun kleine groepje'niet den moed hebben gehad om met hunne geringe krach ten iets te ondernemen, d..t zoo kostbaar zal zijn om te stichten en in stand te houden. Tot de Nederlandsche Katholieken zou ik alleen nog willen zeggen denk aan uwe kinderen, en denkt dan aan de onze, 7aan de Katholieke Indische jongens, die we zoo graag tot echt Katholieke mannen zouden zien opgroeien. Doet u het Het adres van onzen penningmeester is. Och, leest U even de circulaire er weer op na. En mocht U het overzenden van geld naar Indië wat te bezwaarlijk vinden, vooral als het bedrag wat groot is, dan zal zeker de Re dactie van dit blad het geld in ontvangst wil len nemen en zorg dragen voor de richtige bezorging. Bij voorbaatonzen besten dank. J. A. M. d. F. DE FRANSCHE ACTIE IN WEST- DUITSCHLAND. Ramsay Macdonald over de Fransche politiek. Ramsay Mac. Donald zeide, te Porthcawl in Wales het woord voerend, dat hij pas in Parijs was geweest en daar ervaren had, dat men erkende, dat Frankrijk geen schade vergoedingen uit het Roergebied zou krij gen. Hij en zijn collega's waren werkzaam geweest met groepen uit de Fransche, Bel gische en Italiaansche parlementen te Parijs en elders om precies na te gaan op welke voorwaarden een regeling kon worden be reikt. Hij was vol vertrouwen, dat men veel dichter bij een oplossing der moeilijkheden in het Roergebied was dan drie weken gele den. Labour was bezig te trachten een En- feisch-Amerikaansche samenwerking te ver- rijgen in Europa, niet voor militaire en im perialistische, maar voor zedelijke doel einden, zoodat Amerika, Brittannië en an dere mogendheden een groote Europeesche politiek konden inluiden. Wij zouden wil- en, zoo besloot Ramsay Mac Donald, dat het verdrag van Versailles werd herzien. le Russische hulp voor de Roerarbeiders. Naar de „Iswestia" meldt heeft de Peters- burgsche gouvernements-centrale van vak- vereenigingsbonden een bijzonder program opgesteld voor de hulp aan de Roer-arbei ders. Het ligt in het voornemen, dat in de Russische fabrieken een gedeelte van het loon der arbeiders zal worden afgehouden voor de Duitsche arbeiders aan de Roer, Op een aatntal groote fabrieken en bedrijven worden bijzondere overwerkuren ingevoerd. Bovendien staan een Maandag-uitgave der couranten en een belasting van 10 pCt. voor de schouwburgen op het programma. Ook Zullen bijzondere feestvoorstellingen in de staats-theaters ten gunste van de hulpactie worden gegeven. Veertig Duitschers en Oostenrijkers in Franschen dienst. Volgens de „Deutsche Allg. Ztg." zijn in het spoorwegdistrict Karlsruhe 40 Duit schers en Oostenrijkers in Franschen dienst getreden. 20 Millioen Mark voor de slachtoffers hij Krupp. Het bestuur van het „Volksopfer" heeft aan de firma Krupp ter voorloopige leeni- ging van den nood der slachtoffers en nage laten betrekkingen van de bloedige botsin gen van Zaterdag een bedrag van 20 millioen mark doen toekomen. Op de staatsmijn Reinbaben gebruiken de Franschen, zooals met zekerheid is gecon stateerd, door het vervoer van de daar opge slagen kolen, gevangenen, die onder scherpe bewaking staan. Op de nieuwbezette staats mijn „Bergman's Glück" is het personeel nog in staking, evenals op de mijn „Reinba ben." De Franschen zijn er zonder voorafgaan de onderhandelingen toe overgegaan met materiaal van de mijnen de opslagplaatsen van kolen en cokes leeg te halen. Fransche eisch tot deel neming in het kapitaal der Duitsche industrie. Een der Duitsche correspondenten van het „Hbld." schrijft In Berlijn zijn vertrouwelijke berichten binnengekomen betreffende plannen der Fransche industrieelen betreffende een even- tueele deelneming der Fransche industrie in het kapitaal der West-Duitsche ijzer- en staalfabrieken op grond van besprekingen, die tusschen Fransche fabrieken plaats von den. Volgens deze berichten zou de ook door de Fransche regeering ondersteunende eisch gesteld worden, de Franschen voor 40 te doen deelnemen in het kapitaal der Rijnsch- Westsfaalsche industrieele ondememinger. Om dit mogelijk te maken, zou het aandee lenkapitaal der verschillende maatschappijen in overeenstemming met den Franschen eisch verhoogd moeten worden. Natuurlijk ont moeten de Fransche plannen bij de Rijnsch- Westfaalsche industrie den grootsten te genstand. De uitvoering ervan zou neer komen op een contr61e der belangrijkste Duitsche ijzer- en staalindustrie door Frank rijk, nadat deze de Saarindustrie reeds voor het grootste deel controleert. DIESEL-MOTOREN GEVONDEN. De Fransche bladen vernemen uit Mann heim, dat de Franschen in een automobiel fabriek een Diesel-motor van 20.000 P.K. en andere Diesel-motoren van verschillende afmetingen hebben gevonden. Deskundigen hebben vastgesteld dat het typen waren, die voor duikbooten waren bestemd, en door het verdrag zijn verboden. DE TROEBELEN IN ROEMENIE BOEDAPEST, 5 April. Het Roemeensche gezantschap alhier blijft de berichten uit Londen en Parijs over het uitbreken van een revolutie in Roemenië tegenspreken. Ook in het Hongaarsche grensgebied is daar niets van bekend. Aanleiding tot de over dreven geruchten heeft waarschijnlijk het feit gegeven, dat in oud-Roemenië de minder heden wegens het van kracht worden der nieuwe grondwet van hun rechten beroofd zijn, waardoor zeer groote opwinding is ontstaan, terwijl de oppositiepartij van Aya- rescu tegen het kabinet Bratianu dagelijks groote betoogingen organiseert. Bij een der gelijke betooging te Boekarest drong de menigte door tot het koninklijke paleis, waar de ruiten werden ingeslagen zoodat soldaten tusschenbeide moesten komen en talrijke personen gewond werden. In Moldavië zijn pogroms georganiseerd, zoowel in kleine gemeenten als te Jassy. De joden vluchtten in grooten getale naar Galatz en Braila. Het bericht dat de koninklijke familie Roemenië zou hebben verlaten, in onjuist. Wel bevindt de koning zich ver van Boe karest op jacht, terwijl de koningin op bezoek bij haar dochter te Belgrado is. De" onlusten te Boekarest hebben groote opwinding onder de boeren veroorzaakt, die in de provincie voortdurend betoogingen tegen de regeering houden. Het geheele land bevindt zich in staat van opwinding en het kabinet Bratianu tracht de ontevredenheid van de bevolking met de wapens te onderdrukken. Men kan nog niet beoordeelen of de regeering meester over den toestand blijft. HET ZONEGESCHIL TUSSCHEN FRANKRIJK EN ZWITSERLAND. De Basler Nacfrichten zegt in een be schouwing over zonegeschil tusschen Zwit serland en Frankrijk „De vraag rijst, waar om eigenlijk in het vredesverdrag van Ver sailles, waarbij Zwitserland niet betrokken is, een Zwitsersch-Fransche aangelegenheid is opgenomen. Dit komt, omdat Frankrijk het vredesverdrag beschouwde als een fun- damenteele vernieuwing van de Europeesche landkaart en daarin alles wenschte opgeno men te zien, wat een nieuwe regeling behoef de. Het had reeds lang gewacht op een gun stige gelegenheid, om zich van het zone-ser vituut te ontdoen. De ter-zijde-stelling van alle in het voor Frankrijk noodlottige jaar 1815 ontstane internationale verdragen was en is een Fransch oogmerk, dat sedert 1815 als een roode draad door de Fransche staat kunde loopt. En 1815 had Zwitserland voor- deelen gebracht die Frankrijk een doorn in het oog waren. Dat is de oorsprong der vraag stukken van de zones en de F ij ivaart, die ons hebben betrokken in het streven om het vre desverdrag van Versailles in de plaats te stel len van dat van Weenen." De „Daily Mail" verneemt, dat de on langs door de regeering benoemde landbouw- commissie tot overweging van maatregelen om de boeren te helpen, aanbeveelt invoer rechten te heffen van meel, gerst voor mou terijen en hop. Ook wordt aanbevolen de credietfaciliteiten voor de boeren te ver beteren, de landbouwbelasting te wijzigen en de spoorwegtarieven voor landbouwpro ducten te verlagen. UIT RUSLAND. In de Moskousche Prawda schrijft een zeer verontwaardigde communist over de verontreiniging van het graan en vooral van het zaai koren. Vroeger, toen er nog geen communistische staatsuitgeverij was, werden de kalenders een jaar vooruit gedrukt. De boeren kregen Ze bijtijds en wisten wanneer zij hun koren streken zijn er ongeveer 5 mflEoen menschen in het Wolgagebied en de Krim, zonder nog de Oekraine mede te rekenen, die zeer wei nig of in het geheel geen voedingsmiddelen meer hebben. Er wordt weer veel van surro gaten gebruik gemaakt en gevallen van hon gerdood, zijn reeds weer voorgekomen. Bui tengewoon slecht is de toestand in Kirgizië, Basjkirië, Tatarië, het gouvernement Samara, de Krim en het Tsjoewasjengebied. De ver leende hulp is onvoldoende. Het Centrale Comité voor Voortgezette Hulp heeft 1 y2 millioen poed koren tot April naar de nood lijdende streken gezonden en zal het volgende kwartaal nog 1 millioen poed zenden. Deze hulp strekt zich uit tot ongeveer 1 millioen menschen. De buitenlandsche hulporgani saties deelen in het Wolgagebied en de Krim ongeveer 2 millioen rantsoenen levensmid delen uit en zij zullen deze hoeveelheid met ongeveer 500.000 verhoogen. Intusschen blijven nog 2l/z millioen menschen zonder hulp en het staat te vreezen, dat deze nood de oorzaak zal zijn van intering van de rijksgraan voorraden, een verhoogd sterftecijfer en ver mindering in omvang van den landbouw. De verschillende streken worden niet alle in gelijke mate geholpen het ergste zijn de Kirgiezen, Tartaren, Basjkieren en Tsjoe- wasjen er aan toe, daar slechts 3050 pet. van de hongerlijdenden onder hen geholpen wordt. (Volgens bovenstaande cijfers krijgt nog geen 50 pet. van alle hongerlijdenden ondersteuning). Het blad meldt, dat het Cen trale Comité voor Voortgezette Hulp krach tige maatregelen neemt en o.a. hiervoor 2 millioen roebel 1923 uitgetrokken heeft, terwijl de Amerikaansche hulp tot de voe ding van volwassenen uitgebreid zal worden. Het blad richt een oproep tot de talrijke kringen in Rusland, die zich onverschillig betoonen en spoort ze aan toch eindelijk aan de hulpactie deel te nemen. DE DRANKBESTRIJDING IN DE VER. STATEN. Vanwege het departement van financiën is de inspecteur van de New-Yorksche haven Whittle, op de vingers getikt. Whittle had, naar men zich wellicht herinnert, eenige da gen r eleden een regeling afgekondigd waar bij re igers, die uit het buitenland te New- York aankwamen, vergunning kregen om een „quart" sterken drank mee aan wal te brengen, mits zij een certificaat konden over leggen van een geneesheer dat zij den sterken drank noodig hadden als medicament. Het departement heeft nu aan den inspec teur gelast, zijn voorwaardelijke vergunning in te trekken, wijl zij in strijd was zoowel met de anti-drankwet als met de douane wetgeving. Woensdag is het Amerikaansche s.s. Henderson met den m'nister van marine, Denby, aan boord, in San Domingo aange komen. Het schip kwam van Port-au-Prince (Haïti). Tegen de „Organisation Consul" is, naar men zich zal herinneren, reeds langen tijd een gerechtelijk onderzoek gaand, om uit te maken welk aandeel deze geheime bond inTde politieke moorden op Erzberger, Ra- thenau e. a. heeft gehad. De rechter van in structie bij het gerechtshof tot bescherming der republiek zou na de Paaschdagen in verb nd hiermee een onderzoek id Beieren houden en had van dat voornemen de regee ring te Munchen in kennis gesteld. Deze wendde zich daarop tot den rijkskanselier met het betoog dat het beter ware het onder zoek uit te stellen, daar het thans tot onlusten in Beieren zou kunnen leiden. Volgens de Vorwarts heeft dr. Cuno toen den staatsse cretaris van justitie Joël opgedragen, den rechter van instructie den wensch tot uitstel van de Beiersche regeering over te brengen en namens de rijksregeering dien wensch te steunen. Van die opdracht zou Joël zich telefo nisch hebben gekweten. De Vorwarts noemt dit een inbreuk op de zelfstandigheid der justitie en kondigt -.ver het geval een socialistische interpellatie in den Rijksdag aan. Nitti, de voormalige Italiaansche eerste minister, omschrijft in de Pall Mall Gazette Een commissie, afgevaardigd door land bouw en arbeid in Polen is te Kopenhagen aangekomen om het Deensche stelsel van coöperatie te bestudeeren en met vereeni- gingen op dat gebied in Denemarken te onderhandelen over de mogelijkheid van een goederenruil tusschen Denemarken en Polen, waarbij dan Denemarken in hoofd zaak vleesch- en zuivelproducten, vooral gecondenseerde melk zou leveren, terwijl Polen daarvoor in ruil steenkool en mest stoffen aanbiedt. De beslissing van de oeconomische commissie van den Volkenbond, die thans te Genève bijeen is, om den Raad uit te noodigen den Ierschen Vrijstaat te verzoeken een vertegenwoordiger te zenden ter be spreking van een internationale regeling en vereenvoudiging van douane-onderzoek is de eerste aanraking tusschen den Ierschen Vrijstaat en den Volkenbond. De Daily News zegt, dat Ierland deze uit noodiging zeker» zal aannemen en men is overtuigd dat de Vrijstaat in de vergadering van den Bond in September zeker als lid zal toetreden. Naar het „Giornale di Roma" uit Bel grado verneemt, zal Frankrijk aan Zuid- Slavië een leening toestaan van 300 millioen francs voor de reorganisatie van het Zuid- Slavische leger. De leening zal verbonden zijn met een Fransch-Zuid-Slavische mili taire conventie, die echter een defensief karakter zal hebben. De „Schweizer Mustermesse" belooft een succes te worden. Naar men ons meldt hebben 800 firma's ingezonden en ongeveer 4500 producten zullen worden tentoonge steld. Aan den buitenlandschen bezoeker zal deze jaarmarkt een prachtig overzicht geven van den stand der Zwitsersche pro ductie. Plet regelingscomité heeft er zorg voor ge dragen, dat gedurende de markt op de prij zen in de hotels en restaurants geen toeslag zal worden gelegd, zelfs is hier en daar prijs verlaging bereikt. Alle mogelijke inlich tingen worden gaarne door het Zwitsersche gezantschap en Zwitsersche consulaat ge geven. Terwijl hij in den tuin van het gezant schapsgebouw wandelde, werd de zoon van den Duitschen gezant te Rome, aan den rechterarm door een schot uit een revolver van klein kaliber getroffen. Zijn toestand is niet ernstig. Er is een onderzoek ingesteld. reinigen moesten, want er was ook hiervoor j de oogmerken der Fransche politiek tegen een speciale heilige. Thans wordt daar niets Duitschland als volgt „Afscheiding van aan gedaan; dientengevolge is 20 tot 25 den linker Rijnoever van het rijk en inlijving pet. (de verontreiniging van het koren heeftvan dat gebied bij Frankrijk of vorming van ook nog wel andere redenen) van het dooreen z.g. autonomen staat onder controle van de boeren geleverde graan vuiligheid. De Frankrijk. Vestiging van een Fransch mono- graanzuiveringstoestellen van den staat kun nen Slechts ongeveer 4 pet. van het benoo- digde zuiveren. Waar nu echter voor den voorjaarszaai meer dan 20 millioen poed koren aan de boeren uitgedeeld worden, worden ongeveer 5 millioen poed vuil dui zenden wersten ver door Rusland vervoerd en aan de boeren uitgedeeld. Dit cijfer is niet overdreven immers bedroeg bijv. in bisschop van Keulen, kardinaal Schulte het gouvernement Samara de verontreini- naar Rome, verband met een door hem per- ging van graan 35 pet. soonlijk aan den Paus mede te deelen rapport Naar deskundige berekening wordt het over den toestand in het bezette gebied aan pol ie over de geheele ijzerindustrie van Europa. „De Roerbezetting beoogt geenszins Duitschland tot betaling van schadevergoe ding te dwingen". Volgens de officieuse mededeeling van het Vaticaan houdt de reis van den aarts- zaai koren gemiddeld 1200 werst ver met de spoor vervoerd dit kost voor 5 millioen poed ongeveer 400,000 goudroebel. Telt men de kosten van aanbrengen en verladen van. het vuil, zakken en administratiekosten erbij, dan komt men tot een totaal van 1 millioen goudroebel (25 millioen roebel 1923 1 roebel is 1 millioen vaü de oude sowjetroe- bels). Terwijl wij een millioen in goud wegwer pen aan het vervoer van vuil, is ons commis sariaat van financiën zoo zuinig, dat het met één pennestreek alle landbouwproef stations vernietigd heeft en 5000 landmeters krijgen, louter uit zuinigheid, minder trac- tement dan de boden van het commissariaat van financiën. Het millioen goudroebels is echter zonder debat voor het vuiltransport toegestaan en het vuil is behouden bij de boeren aangeko men. In de maanden April, Mei en Juni stijgt, naar de Izwestia van 27 Maart uiteenzet, de nood het hoogst voor de bevolking in de stre ken, waar de oogst mislukt is. De voedings middelen der boeren zijn grootendeels opge bruikt en een nieuw tijdvak van honger vangt aan. Volgens berichten uit de geteisterde Rijn en Roer en in Duitschland in het alge meen. Men voegt er aan toe, dat de reis van Mgr. Schulte reeds vaststond voor er nog sprake van was, dat Mgr. Testa Duitschland zou bezoeken. Volgens mededeeling van het hoofdbe stuur van het Vervoer op de Rivieren is het ijs van den Wolga op 3 Maart bij Astrakan losgekomen de ijsgang heeft geduurd tot 16 Maart. De Dnjepr is bij Kief vrij van ijs tot 24 Maart heeft de ijsgang geduurd. In den Don bij Rostof begon de ijsgang ook den 3en Maartde scheepvaart ving er den 14en Maart aan. Ook op het Noordelijk deel van den Donetz is de scheepvaart hervat. De Deensche minister van openbare werken heeft volgens Berlingsko Tidendo de financieele Folketings-commissie mee gedeeld, dat de behoefte aan steenkolen van de Deensche staatsspoorwegen voor het ge heele jaar is gedekt door aankoopen sedert het begin der bezetting van het Roergebied in Engeland. De aangekochte hoeveelheid bedraagt 224.000 ton tegen een prijs van 37 kr. per ton op den huidigen wisselkoers. GEEN TEGEMOETKOMING VOOR AANSCHAFFING VAN BURGER- KLEEDING. De minister van Oorlog heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbe stuur der onderoffidersvereeniging „Ons Belang" om aan de jeugdige onderoffideren, die niet gerechtigd zijn tot het dragen van burgerkleeding. bij hunne op wachtgeldstel ling een geldelijke tegemoetkoming te ver- leenen voor het aanschaffen van zoodanige kleeding. De minister grondde zijn weigering op het feit, dat de wachtgeldregeling een der gelijke bepaling niet kent. DE. R. K. UNIVERSITEIT. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft het nader voorstel van B. en W. inzake de R. K. Universiteit aangenomen met 17 tegen 14 stemmen, voor 16 Katholieken en de heer Kool (Anti-Rev.). De vestiging is hiermede een feit geworden. BEKEERINGEN. In de St. Ignatius-kerk te Nijmegen zijn Paasch-Zaterdag 7 bekeerlingen gedoopt. In dezelfde parochie naderden 20 bekeerlingen voor de eerste maal tot de H. Tafel. Allen waren leerlingen van den weleerw. pater Hendrichs S.J. (Msb). DE KEIZER KAREL-UNIVERSITEIT. In de Woensdag te houden Raadsvergade ring der gemeente Nijmegen komt als punt één aan de orde het nieuwe voorstel van B. en W., tot het aangaan van een nadere overeen komst met de St. Radboudstichting in ver band met de vestiging van de R. K. Universi teit te Nijmegen. Het vermoeden is groot,dat dit nieuwe voor stel met een grootere meerderheid zal worden aangenomen dan het vorige. (Tijd.) HET AANSCHAFFEN VAN ZAAD. Retnlof schrijft in „de Kleinveeteclt" (Arn hem) het volgende: Over 't algemeen wordt te veel zaad be steld, veel meer dan noodig is. Daarom moe ten we van te voren nauwkeurig berekenen, hoeveel we noodig hebben, en hiermede sparen we dikwijls meer dan door 't aan schaffen van goedkoop zaad. Voor een klei nen moestuin hebben we in doorsnee niet meer noodig dan 2 gram zaad van elke groente, dikwijls zelfs nog minder (erwten, boonen en dergelijke zware zaden vanzelf uitgezonderd). Uit het aantal korrels dat in één gram zaad aanwezirf is, kunnen .ve dit gemakkelijk afleiden. Zoo bevat bijvoorbeeld 1 gram koolzaden circa 400 korrels, selderij 380, salada 1000, prei zelfs 2000 zaadjes, waarvan misschien 90 kiemkrachtig is. Nu ontwikkelen zich wel niet ,11e kiem- krachtige koolzaadjes tot kooien en alle slazaadfes tot kroppen, maar t is toch duide lijk, dat menigeen doorgaans veel te veel bestelt en veel te dik zaait. (Daarom steeds op rijen zaaien). Ter oriënteering voor den beginner nog eenige getallen. Per vierkanten meter grond zijn noodig aan wortelzaad 1 gr., radijs 1/4 gr., komkommers 1 gr., erwten 25 gr., sla- boontjes 1520gr., stokboonen 1015 grn grocte boonen 25 gr., peterselie 1 gr., boo nenkruid, dille, kervel 1/4 gr., pootaardappe. len 3 pond. VEILING BROEK OP LANGENDIJK Gedurende de maand Maart is aan dt veiling te Broek op Langendijk ruim 5 mil lioen K. G. sluitkool verhandeld, wat met den aanvoer der beide vorige maanden, na dit le kwartaal een totaal maakt van 16s/« millioen K. G. De aanvoer begi.it de laatste dagen aanmerkelijk minder te worden p de prijzen gaan langzaam naar benedener moeten overigens nog flinke voorraden kool aanwezig zijn. HET FRISCH HOUDEN VAN DE KARN Wij lezen in .het weekblad voor Zuivel bereiding en Veeteelt Het goed rein en frisch houden van de karn eischt de volle aandacht van den bote»»- maker. Verreweg de meeste karns (en Karn- kneders) die gebruikt worden zijn van hout, en hout is een lastig materiaal om goed schoon te krijgen. Er blijven zoo natuurlijk resten van karnemelk, boter en room in achter, waarin de bacteriën zich welig kunnen ont» wikkelen. Voor het goed frisch houden van de kam wordt het volgende aanbevolen Karn iede- ren dag met kokend heet soda water (zonder toevoegsel). Iedere keer eenige minuten bij karnsnelheid te laten draaien. lederen dag vóór het gebruik de karn uit- stoomen en vervolgens afkoelen met zuiver koud water. Elke week dient de kam in de kalk te worden gezet. Goed dient te worden nagezien, of er zicb geen vuil kan verzamelen op plaatsen waar het water niet gemakkelijk bij kan, b.v. waai de kneedwalsen aan den wand zijn bevestigd. Wordt de karn gedurende eenigen tijd niet gebruikt, dan kan men haar frisch hou den door haar in kalkmelk te laten staan. DE STRANDING VAN DE RHEA- De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam deed Woensdag uitspraak betri f -ndi het aan den grond loopen van het motcr chip ,Rhea". De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval is het mistige weer, terwijl bovendien de kapitein geen voldoende prac- tische zeemanschap heeft betoond. Hij haCi beter gedaan, daar het zicht slecht was, het Maasvuurschip op te zoeken, omdat hij dan een vast punt van uitgang had gehad. Hij verklaarde daarover ook gedacht te hebben, maar het te hebben nagelaten, omdat hij het vroeger wel eens gemist had een reden, welke echter niet opgaat. Nog had hij er niet op mogen re «enen, dat de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroo men hem zouden uitzetten, hetgeen hij, naar hij zeide, vroeger had geleerd. Het uitzetten dier stroomen toch moge waar zijn in de na bijheid van de kust, op de plaats, waar de „Rhea" zich bevond, is hiervan niets meer te bespeuren. Ten slotte had de kapitein bij het bepalen der diepte -bij de nadering der kust voor den opkomenden vloed niet slechts vadem moeten rekenen, maar 1 vadem of 1± vadem en eindelijk had hij, terwijl hij wel overwo gen had niet verder te zullen gaan dan tot op een diepte van 9 vadem, onmiddellijk to r hij 9 vadem loodde, achteruit moeten slaan, on plaats van, gelijk hij deed, nog wat te blij ven diij/en of n i schien zelfs, zij het mei zeer langzame vaart, nog iets vooruit te gaan Toch kan men niet zeggen, dat nalatigheid of een daad van den kapitein in den zin dei Schepenwet, de oorzaak van het ongeval is geweestde kapitein heeft al zijn handen;- gen wel overwogen, was steeds op zijn FosL" en was, wanneer men op het looden let, ook voorzichtig hij heeft echter te theoretisch, te krap, genavigeerd, waarbij misschien ook het verlangen om met zijn lading sinaasappe len zoo spoedig mogelijk ter bestemder plaats te zijn, een rol speelde. DE NATRIS EN TWELKER. Naar wij vernemen is het zeer waarschijn lijk, dat de Blauw-Wit-spelers De Natris en Twelker in het aanstaande seizoen voor Ajas zullen uitkomen. BE QUICK—GO AHEAD. Naar wij vernemen gaat de wedstrijd om het kampioenschap van Nederland te Gro ningen: Be QuickGo Ahead Zondag a.s. niet door. Oorspronkelijke roman d. H. B. d. SANL_ Prijs gebonden 4.50. franco p p. 4.75 Prijs gebrocheerd 3.franco p.p. 3.21 Roman van denzelfden popular en schrijver. Prijs gebrocheerd ƒ2.25, franco p.p. 2.5C Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij dt 1 N.V. DRUKKERIJ .DE SPAARNESTAD", (Naar eene Engeische vertelling). 70 Neen, neen, dat zal ik nooit gelooven! zeide Mary. Het is niet mogelijk dat ik gedu rende mijn geheel leven zoo bedrogen zou zijn geweestl riep Mary wederom uit. Canut, wij zullen ons nooit meer gelukkig gevoelen, voor fileer wij de waarheid ontdekt hebben, hoe hard of of hoe wreed die dan ook zijn moge. Laat alles aan mij over. Neen! antwoordde zij vastberaden; ik moet mot u samenwerken. Gij hetbt mij zooveel mogelijk uwe bezwaren verborgen om mij le sparen; maar uw goedheid miste haar doel, zoowel ten mijnen als ten uwen opzichte. Laat ons met vereenigde krachten pogen de waar heid le ontdekken, en als deze de laaghartig heid van degenen die ik liefheb, of wie ïk ver trouwd heb, aan het lioht brengt, zal ik u ver. zoeken hen tenminste om mijnentwille gena dig te zijn. Maar gij moet mij van nu af ook onvoorwaardelijk uw1 vertrouwen schenken, en mij deelgenoote maken van at uw bezwaren. Ik hoop ze te lenigen door ze te deelen. Welnu, Canut, ik ben thans sterker dan gijl Dat was ten slotte het beste plan. Ik vertelde haar dan ook -voor de eersle maal, hoe onvermoeid ik alle mogelijke pogin gen in 't werk gesteld had om 't geheimzinnige gedrag van haar broeder te doorgronden. Ik deelde haar mijn langdurig onderzoek mee; het bewijs dait Ellen in de Zwarte Gap-engle was geweest, denzelfden nacht toen zij be schuldigd was met Wenford gevlucht te zijn; ik verhaalde in bijzonderheden alles wat Jozef Gear had gedaan en gezien, en ik verzweeg niets. Mijn vrouw en ik verdiepten ons moedig in het verledene en zochten kracht in ons weder- keerig vertrouwen en in onze samenwerking. Ik behoefde nu naet meer langer, uit vrees voor haar gezondheid, al mijn bezwaren en zorgen te verbergen; dit zou onverstandig zijn .geweest nu zij weer sterk was en ik niet meer behoefde te vrcezen, dat een onverwachte schok bij one de hoop op ouderenvreugde kon verijdelen. Ons kind was geboren, en ik schonk na mijn volle vertrouwen aan mijn vrouw. Ik sprak onbewimpeld over Ellen, en spaar de haar broeder niet. Mary was mijn tweede ik, en ik was over tuigd, dat haar liefde mij ook in dt geval zou versterken. En ik had niet te vergeefs gehoopt Zoodra zij zich over mijn gezondheid ver ontruste en mijn overspanning bespeurde, nam zij zonder aarzelen den post van trooste res op zich, en zij stond mij met raad en daad ter zijde. 4 Ik meende vroeger, dat het altijd mijn taak zou blijven haar le ondersteunen en te troos ten, haar geluk te bevorderen door haar voor alle zongen en smarten te bewaren; ik hal mij nooit voorgesteld, dat ik op mijn beurt de zwakste kon worden, dat mij een smart zou treffen, die mijn krachten te boven ging, en waaronder ik zonder haar liefde en teederheid zou bezweken zijn. Mijn zwakheid had de hare overwonnen; als een onzer dierbaren zich in gevaar bevindt, treedt de echte vrouw ter verdediging vooruit. Ik vertelde aan Mary, dat ik ontdekt bad waar Wenford zich ophield, zioh misschien verborgen had, en zij keurde het voorstel van Jozef Gear dadelijk goed. Uw broeder heeft gelijk, zeide zij; en alhoewel het een flauwe hoop is, er blijft ons voor het oogenblik geen andere. Wij moeten trots alles ter wille van Ellen en u, de waar heid pogen te ontdekken. Laai mis zoo spoe dig mogelijk vertrekken. Zij verlangde ook deel in het onderzoek te nemen; zij zou thans om mijnentwille alles aanwenden om de waarheid te doorgronden; ik zou om harentwille Herbert Va ugh an of Janet sparen, als wij de waarheid aan het lioht hadden gebracht. Wij lieten ons kind aan de zorg van moe der over, en begaven ons in een „cab" naar Bcrmondsey. De regen viel nog steeds bij stroomen; de lucht was zoo dik, dat men geen uitzicht op gunstig weder kon hebben zoodat de voor bijgangers het weer dan ook trotseerden, in plaats van onder deurportalen, poorten en winkelluiken te schuilen. Wij ontmoetten slechts weinige voorbijgan gers. Toen wij de brug over waren, reden wij door een armere wijk; de volksschaar die voor haar zaken te been was, scheen zich weinig aan den regen te storen; aan alle hoeken der straten stonden vrouwen op hun gemak te praten met andere vrouwen, die doodkalm in den regen, voor groenten- en vischkramen zaten magere, uitgehongerde kinderen zwier ven overal rond, lieten kurken in de goten zwemmen, huppelden met hloote voetjes over de vochtige wegen, vochten, schreeuwden, en liepen de voorbijgangers tegen het lijf. Eenige mannen stonden op hun gemak een pijp te rooken tegen een deurpost of lantaarn paal; een man sloeg zijn vrouw, omdat zij hem wilde overhalen, met haar naar huis te gaan; een vrouw werd weggebracht, omdat zij een stuk spek uit een winkel had gesto len en een troep volk liep haar schreeuwend en scheldend over den modderigen weg achterna. Wij zijn thans weer in hot hart van Londen, fluisterde mijn vrouw, terwijl zij dich ter bij mij schoof met haar vroegeren angst voor al wat nieuw en zonderling was. De koetsier scheen met mooiIe het adres te vinden, dait mijn broeder mij gegeven had, maar, na veel heen en weer vragen, kwamen wij eindelijk voor een rij roode steencn huizen van één verdieping. Dit is Dynaston-Street, mijnbeer. Houd voor No. 10 stil. Ik steeg voor No. 10 uit, en belde. Een vrouw met een vuil gezicht en bemorste klee- ren deed de deur open. Woont mijnheer Wenford (hier? vroeg ik. Neen, mijnheer. Nu, de naam doet niets ter zake: hier woont een lieer, dien ik verlangde le spreken. Bedoelt gij mijnheer Smith, mijnheer? Ja, Smith. Een man van hooge gestalte, die. t— Die aan de jiCht lijdt, ja, mijnheer, dat is hij. Ik moet naar de markt gaan. Wilt gij zoo goed zijn de deur achter u toe te trekken, als gij heengaat, mijnheer. Hij is boven op de voorkamer. Ik geloof, dat hij u verwacht. Zou hij? Hij zeide dat er vandaag zeker een beer naar hem zou komen vragen. Gij zult niet ver geten de deur toe te trekken, mijnheer? Met deze laatste aanbeveling ging de vrouw des huizes met ongekamde haren en hangende muts de straat op, zonder zich in het minste om het ongunstige weder te bekommeren. Ik deed het portaal open, en hielp mijn vrouw uitstappen. Daar ik gezien had, dat zij zeer bleek was geworden, verzocht ik haar, de zaak verder aan mij over te laten. Neen, Canut, heihaalde zij, ik gevoel mij sterk genoeg om het ergste te doorstaan. Ik ben thans handelende persoon gij niet; ik vrees alleen Herbert hier te ontmoeten Wij behoeven hem niet te vreezen, alt dit mocht gebeuren. Wij sloten de deur achter ons en gingen een bouwvallige krakende trap op naar df bovenkamer. Ik klopte op de deur, en ee» welbekende, ruwe schelle stem riep: Binnen1 Ik draaide de kruk van de deur om, ez Mary en tk traden binnen. Een lange vermagerde gestalte zat meenga doken op een ouderwetschen lederen stoei voor een kolenvuur. Een uitgeteerd geel ge laat, half door baard en knevel bedekt, keerdi zich naar de deur, toen wij binnentraden; en een uitdrukking van verwondering teekende zich op die vervallen trekken. Eerst ontsnapte hem een vloek; hij hief zioh met eenige moeite en met hulp van zijn han den op de armleuningen van zijn stoel, over eind, staarde ons aan, viel toen met een ker menden zucht terug neer, en begon verschrik kelijk te beven. Wie duivel! zou n bedden hier hebben kunnen verwachten? zeide hij. Zijn wij welkom, mijnheer Wenford? vroeg ik. Dal kan ik niet juist zeggen. Als gij hier gekomen zijt om mij uit te hooren mij, die altijd de laatste noot ben geweest die er in heel Engeland te kraken was dan zijt gij niet welkom, en hebt gij te vergeefs een ver ren weg afgelegd. Wij komen als vrienden, mijnheer Wen ford, merkte mijn vrouw aan; wij komeD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5