Sport en wedstrijden. Hulpbetoon aan 0ostenr4jksche Geestelijken. Derde Blad il 1923 D. H. V. B. R. K. F. N. V. B. BILJARTEN. KERK EN SCHOOL LEBER EN VLOOT. BINNENLANDSGH NIEUWS. NEDERLAND EN HET ROERGEBIED. Drankbestrijding. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK. VELSEROORD. velsen IJMUIDEN. SCHOTEN. KROMMENIE. GRASMAAND. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. De volgende wedstrijden worden Zondag fespeald De wedstrijden om den Nieuwe Haarl, Crt. beker. IA. R.K.A.V. 2—V.I.C. 1 half 1 Kruyver. Zwaluwen 1Forward 1. 2 uur. IB. Celer 1—D.O.N.K. 1. Terr. Wouden- stein 12 uur. H. de Bueger. IC. Westen 1H.B.C. 2 uitgesteld. 2A. V.V.A. 1S.D.E. 2. Spierings. De Meer 2Wilskracht 2. Schneiders. 3A. S.D.W. 1Vitesse 1 (terr. Vitesse). Maks. i S.V.A. 1A.D.O. 2 1 uur. v. d. Laan. 3D. Concordia 2Wes e 2 (rest. tijd). Vissers. Geel Zwart 2Kinheim 1 Platte. 3E. S.M.C. 2—E.M.S. 2 Broekhof. V.F.C. 1Leiden 2 Pijnacker. *A. S.D.O. 4Limmen 1. Half 1. Laas. V.V.Z.' 4—A.D.O. 3 (terr. 't Kalf). Olthoff. 4E. T.Z.B. 1—S.D.S. 1. Joosten. Santpoort 2Geel Wit 2. Teeling. Zilk 1Geel Zwart 3. De Mooy. Amicitia'2Victrix 2. v. d. Goes. 4F. E.M.S 3—R.V.C. 1. 1 uur. Slobbe. Leiden 3Lisse 3 v. d. Klügt. V.F.C. 2Lisserbroek 1. 1 uur. Brouckaert. ^Fa. S.M.C. 3Concordia 3.1 uur. v. Lon. S.P.C. 2Leiden 4, v. Gennip. °E WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. De wedstrijd ZaandamGraaf Willem II 's geëindigd met een 21 werwinning voor e Hagenaars. Voor V.V.Z. wordt het nu steeds moeilijker, van de laatste plaats te ko- toen. De stand is op het oogenblik als volgt 13 9 14 8 12 13 13 12 11 12 19 35—11 18 23—16 13 10—10 14 22—20 13 18—26 9 10—15 8 10—22 0.72 6 9—17 0.50 1.46 1.28 1.08 1.07 1.— 0.75 P.V.C. gr-Willem II H3.C. Leonidas Wilskracht E.M.M. Fiducia Zaandam H.B.C. heeft nu geen kans meer op de tweede plaats ook. Daar staat Graaf Willem en die blijft daar staan. Zelfs zal het de vraag zijn, of de Heemstedelingen er in zul- slagen, de derde plaats te behouden. Aij mogen dan geen enkel punt meer ver hezen, terwijl nog gespeeld moet worden tegen Fiducia in Amersfoort en tegen V.V.Z. ln Zï xndam. Morgen wordt naar de Keistad gegaan. Een moeilijke taak wacht daar de Moorens, wat het oude Albatros is thuis niet TT p^sma<3en Wij zijn van meening, dat B.C. blij mag zijn, als er gelijk gespeeld wordt. P.V.C. speelt te Utrecht tegen E.M.M. en zaandam ontvangt Wilskracht. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG* HAARLEM—R.C.H. De groote belangstelling in Haarlem gaat natuurlijk uit naar de tweede plaatselijke ontmoeting, HaarlemR.C.H. aan den Scho- terweg. De elftallen zullen er als volgt uitzien Haarlem Kaan D. Houtkooper, Terwee schotsman, Tekelenburg, Dik, shaar, Houtkooper, Brakel, van Dalen, p Donselaar. H-C.H. komt als volgt uit 5 Radsma Kuyt Hazevoet t, Geutskens, Nieuwenhuis, Krom, woning, v. Dam, Roelfsema, Nachtegeller, c Brugman. ^eer J' F- van Wie zal er winnen? °T R.C.H. is de groote prikkel tot uiter- krachtsinspanning natuurlijk de kam- Pioenskans. Want als R.C.H. wint, is het ma zeker, dat de Racing kampioen is. Alleen Blauw Wit kan ook nog 29 punten enalen, maar het doelgemiddelde kan dan ci f ln. Haarlem's voordeel beslissen. De ftJ^rTsT "er twee gegadigden zijn als volgt g.C.H. 21 8 11 2 37—21 27 1.28 "lauw Wit 20 10 5 5 38—29 25 1.25 De kans voor R.C.H. is dus buitengewoon r:0??- En dit zal de Racing-menschen wel prikkelen tot een ernstige poging om te Jannen. Daartegenover staat, dat Haar- 1?® revanche heeft te nemen op de smade- tjke 61 nederlaag, terwijl de roodbroeken hoezeer gehandicapt door het verlies van Aengenent ontegenzeggelijk beter spelen, "ovendien hebben de Haarlemmers nog een puntje noodig, om uit de gevaarlijke 5°nc te geraken, maar dat kunnen ze in de wee resteerende wedstrijden tegen H.B.S. wel behalen. Het voornaamste is, dat Haar- R.C.H. zal willen overwinnen, om re vanche te nemen. En de kansen voor de broeken staan o.i. iets beter dan van a.C.H. Maar een positieve voorspelling lijkt °ns te gewaagd. Wij verwachten een span- henden strijd, waarin wij hopen, dat de sterkste zal winnen. CRICKETSPORT. Zoo zoetjes aan loopt het competitierad ten einde, en 't ziet er werkelijk naar uit, of we dit jaar den voetbal bijtijds op kunnen ber gen. We dienen dus reeds aan onze zómersport te denken. Niet, dat ik wil beweren dat April, de to rand. is, om met de zomersport te beginnen, Want dat zou natuurlijk belachelijk zijn. Maar op dit gebied heb ik het vorig jaar 'ets geleerd. We hebben reëds eerder de wenschelijk Klasse A. Gesp. Gew. Verl. Tot. Gem. Korenbeurs 6 4 2 3345 558 D.E.S. 6 3 3 3216 536 Oud-Meerensteln 6 15 3125 521 Vriendenkring 6 4 2 3034 506 Klasse B. D.E.S. 10 9 1 4688 469 Korenbeurs 10 7 3 4632 464 Oud-Meerensteln 10 5 5 4464 447 Schoten 10 6 4 4237 424 Vriendenkring' 10 3 7 3987 399 Vereen. 1921 10 0 10 2865 287 Klasse C. D.E.S. 8 5 3 3752 469 Schoten 8 4 4 3529 442 Korenbeurs 8 4 4 3418 428 Vriendenkring 8 3 5 3395 425 Oud-Meerenstein 8 4 4 2968 371 Klasse D. D.E.S. 8 8 0 3100 387 Vriendenkring 8 3 5 2844 356 Schoten 8 5 3 2656 333 Vereen. 1921 8 1 7 2212 277 Oud-Meerenstein 8 3 5 ■2119 265 heid betoogd, dat op onze Roomsche velden, in den zomer, de voetbal plaats moet maken voor speer en discus, bat en bal. Verleden jaar zijn hier in Haarlem angst vallige pogingen aangewend om, Roomsch georganiseerd te cricketten, 't Resultaat was een totale mislukking De oorzaak hiervan ligt hoofdzakelijk in 't feit, dat er te laat mee begonnen werd, en niet voldoende steun was. Op zekeren dag klopte men bij de R.K. Commissie voor Licham. Opvoeding aan, met het verzoek om pogingen te doen, een cric ket-competitie in een te slaan, 't Antwoord was „Breng 't maar voor elkaar." Er werd een vergadering uitgeschreven, en op deze vergadering verscheen de heer Speller, eneen tweetal afgevaardigden van „De Damiaten". Resultaat du? nihil. Er is toen zoo hier en daar getracht om cricket te spelen, maar de liefhebberij was ver te zoeken, wat in hoofdzaak kwam, (men wil dat nu eenmaal) omdat er geen wedstrij den konden gespeeld worden. Zij die 't cricketspel eemgszins verston den, bleven op neutraal terrein, en de rest., bleef thuis. Toch moeten we den moed met laten zin ken. Er zijn inderdaad onder de katholieke jongelui meer liefhebbers voor deze sport, dan men zich wel denken kan. De kwestie is maar om de zaak goed on der de oogen te zien, en op een degelijk hecht fundament op te bouwen. 't Grootste bezwaar voor deze sport is wel, dat 't zware financieele offers vraagt. Wil men met animo cricketspelen, dan moet op de eerste plaats gezorgd worden, dat 't materiaal tot in de kleinste bijzonderheden is verzorgd. En dat kost veel geld. Doch als men alles bijtijds eens kalm over legt, dan is er naar mijn meening wel een op lossing te bereiken. Er zijn toch bovendien nog altijd wel per sonen, die, hoewel zij niet actief aan de sport deelnemen, doch veel gevoelen voor de Room sche beweging, toch wel geneigd zijn om de ze met de daad te steunen. De kwestie is alleen maar, wie zal de kat de bel aanbinden 't Komt ons niet wenschelijk voor, dat dit zal uitgaan van een of andere vereeniging. Zouden wij de R.K. Sport-Centrale niet eens in overweging mogen geven, om stap pen in deze richting te doen? Als de zaken, goed worden aangepakt, is 't succes verzekerd, en Haarlem zal anderen voorgaan met een Roomschen Cricketbond Het zij zoo 1 ROEL. BILJARTBOND HAARLEM EN OM STREKEN. Eindstanden. BILJARTBOND HAARLEM EN OM STREKEN. Zooals we reeds hebben medegedeeld zijn verschillende personeele prijzen verbonden aan de competitie van dit seizoen. We laten hier den uitslag volgen In klasse A was het de heer R. Lunenburg (Vriendenkring), die den prijs voor de hoogste beginserie veroverde, n.l. met een serie van 30 caramboles; in klasse B de heer B. v. d. Berg (Vriendenkring) met 20 caramboles; in klase C de heer H. de Wijs (Korenbeurs), met 23 caramboles in klasse D de heer D. Go- dijn (Schoten) Wijtkamp (D.E.S.) en v. Balm (D.E.S.) allen met 18 caramboles. Na loting werd de prijs door den heer Balm gewonnen. In klasse A en B is de beginserie in C en D hoogste serie. ONDERSCHEIDING. Op <Jen tweeden congresdag, bestemd ter fcesidl ijike viering van het zilveren juhilé der St. LeibuïnusvenciendigfLng, te Utrecht, is den heer J. Th. van Lent, sinds 25 jaar leider der Vereeniging hét eereHtruis „Pro Ecclesia et Pontifice" verleend. HET GARNIZOEN HAARLEM. Vanaf 15 Mei a.s. zal' als garnizoenscom mandant te Haarlem optreden, de aldaar ge vestigde indieelings-districts-commandlant. De aan dien commandant toegevoegde kapitein zal vanaf dien datum optreden als fungee- rend plaatselijk commandant. 1022—1923. IV. Op Maandag den 25sten September j.l. vergaderden te Weenen, afgevaardigden van het Hollandisohe Priester Comité met het vol tallige Oostenrijksche Priester-Comité. De ze ven Bisdommen van Oostenrijk hadden hun priesters gezonden naar 't Klerikal-Seminar van Weenen. Ter vergadering werd geroentd de liefdadigheid van Holland's Katholieken, en daar ,werd dank betuigd door de afge vaardigden namens hun respectieve Bis schoppen, voor den steun uit Holland ont vangen in geld en in goederen, zij brachten verslag uit over de besteding daarvan, blijde vermeldende, hoeveel armoede en lichame lijk leed daarmede was verzacht., blijde ook vermeldende, hoeveel geestelijk goed daar mede is gesticht. Want ja, ook geestelijk goed Is uit uwe gaven gevolgd en zai daar uit blijven volgen. Laat ik enkel vermelden, hoe, dank uwe milddadigheid, op die verga dering is kunnen besloten worden, tot het stichten van een Priesterheim ook in Wee nen. Dat zal worden het goedé en veilige Tehuis tot in de verre toekomst voor menig- gen priester, niet enkel uit Weenen, maar uit gansch Oostenrijk. En alle afgevaardigden uit alle Diocesen verheugden zich over het groote goed, dat zulk een Priesterheim zal stichten. Het vorig jaar kon worden gesticht hot Canisius-Priesterheim in Boedapest. Het slaat er, dank uwe milddadigheid, en het werkt er met zulk een succes, dat reeds nu gedacht wordit aan de vengrooting van de kapel en aan hare verheffing tot paro chiekerk. En niet enkel de 'priesters zijn er mede geholpen, maar ook de talrijke daar om wonende bevolking, die in grooten ge tale daar ter kerke en ter H. Tafel komt. Juist in de moeilijkste tijden, juist in de zwaarste jaren, hebben de Katholieken van Nederland, de priesters van Oostenrijk en Hongarije geholpen en gesteund. U heeft hen over den kwaden tijd heengeholpen. Want, Goddank, er komen betere berichten uit Oostenrijk. Eenige priesters hebben reeds voor den ontvangen steun kunnen bedanken, wijl hun inkomen aanmerkelijk is verbeterd. Zoo schrijft ons een der priesters, dat zijn inkomen, in Kronen berekend, 4000 maal hooger is dan voor den oorlog; wel zijn de prijzen - van de levensmiddelen nog 12000 maal duurder, en is het dus in lang nog niet wat het voor den oorlog was; „aber bei pflichtsmassiger Sparsamkeit isl es schon moglich ohne Not zu leiden anszukomtnen." Een ander priester bericht: De actief-die- nende priesters hebben thans niet meer over buitengewonen nood te klagen, wijl hun in komen verbeterd is en de prijzen iets zijn verlaagd, und überhaupt 1st Oesterreich an- scheinend im Gesunden begriffen". Freilich musz noch jeder Priester sparen, zum An- kaufe von Kleidem reicht es schon gar nicht. Alleen de oudere priesters en de pensio- nisten lijden nog gebrek, und ich möchte auch Namens des Priester-Komité's bitten, uns auch weiter speziel für diese Priester zu helfen." Ook als de priesters ziek worden, staan nood en gebrek aanstonds voor de deur. Da g rei ft dann unsere Hilfsaktion ein. Toch ogen we zeggen: er is reedis verbete ring, er komen lichtpunten. En nu mag het voor u een voldoening wezen, te weten, dat uwe hulp aan de Oostenrijkse,he en Hongaar- sche priesters is gebracht, juist toen de nood ten hoogste was gestegen. Wordt de toestand in Oostenrijk beter, in Duitsehland wordt de toestand, ook voor de priesters, steeds slechter. Reeds in hel jaar '21 en eveneens in het jaar '22 ontvingen de Deutsche priesters, met name die der Dias pora, steun van het Priester-Comité. In De cember '22 konden o.m. 20 kisten met klee ding naar Breslau worden gezonden en een nieuwe groote zending staat tot vertrekken gereed. Maar krachtiger moet worden gehol pen. Het R K. Huisvestings-Comité gaat hier in vodr. Het heeft een: Oproep geplaatst in de Katholieke Pers, het heeft gevraag:) om hulp te bieden aan de Duitsche bevolking en om Duitsche kinderen liefdevol bij u op te nemen. Het Priester-Comité, afdeeling van het R.K. Huisvestings-Comité en daarbij aangesloten, gaat volgen. Voortgaan wil het, met, waar die noodig is, ,hulp te bieden aan de priesters van de Centrale landen, snedeheJpen wil het, om steun te verleenen, speciaal ook aan de Duit sche hulpbehoevende geestelijken. Nijmegen, F. J. A. WERNERS. Kleeding en kTeedingstoffen, schoeisel en levensmiddelen zende men aan kapelaan Fr. Werners, Gerard Noodtstraat 13, Nijmegen. Giften in geld aan Rector Alb. van Macke- lenbergh, Zwifsenstraat 5, Tilburg. Op de vragen van den heer Ter Hall, be treffende het nemen van maatregelen in ver band met het niet aankomen van papierzen dingen uit het Roergebied, bestemd voor grossiers en fabrikanten ter verdere bewer king heeft minister van Karnebeek geant woord, dat de pogingen der regeering om zoo spoedig mogelijk tot opheffing van de belem meringen te geraken, nog steeds worden voortgezet, ook ten bate van de belangen der papierbranche, voor welke echter geen bij zondere stappen kunnen worden onderno men, die met tevens andere branches be treffen. JAARVERGADERING VAN SOBRIëTAS. In het Centraal Bureau van Sotoriëtas te 's Hertogenbosch, werd de jaarvergadering ge houden van de voorzitters en de secretarissen deir Ddoc. Bo-nden en Secties. De bijoeiukoinst weird ootk bijgewoond door MgT. dr. Alph. Ariens, uit Mao rissen. Besprofken werd o. m. een krachtige actie voor de „Kruisbanier", de medewerfdng der geestelijkheid, het bevorderen der geheelont houding bij de aanneming van nieuwe leden beneden dien 21-jarigen leeftijd, het inrichten van een reizend Museum voor de drawkweer van Sobriëta3 en de doorvoering van de af gekondigde programmapunten van het in 1920 te 's Heiriogenbosch gehouden Sobriëtas-Conv greoi EEN NETTE CAVALIER. Het 20-jarige meisje T. S. uit Drachten (Friesl.) zou met een motorrijder een eindje op de duo-zitting meetoeren. Doch hij nam het meisje heel-maal mee naar Assen, waar hij haar 's avonds voor de Marechausseeka zerne neerzette en er zonder meer vandoor ging. Door de goede zorgen der marechaus see is het meisje in staat gesteld, 's avonds nog naar haar woonplaats terug te keeren. HET FAILLISSEMENT VAN DEN HAAG- SCHEN BESTUURDERSBOND AANGEVRAAGD. Naar het „Vad." verneemt, is het faillisse ment van dien Haagtschen Bestuurdersbond aangevraagd in' verband met een schuld, wel ke zij in gebreke is gebleven te betalen, niet tegenstaande zoowel de Rechtbank als de Hooge Raad te 's Gravenhage deze vordering had toegewezen. Het blad vertelt er van: 't Gaat hier om een finamdeele tragedie, welke haar komiiischen kant niet ontbeert Eiischeres is de Ameriikaansohe Vennoot schap van Koophandel The American Express Company te New York, die ook in Rotterdam een filiaal hoeft. Reeds bij vonnis van 27 Juni 1922 heeft de Haagsche Rechtbank den Be- stuiirdersbo-nd veroordeeld tot betaling van 50.775 met bijbetaling van 6 percent rente van 1 Januari 1921 af. De Bostuurtfershond maakte de echifld door aankoop van een groote partij dames kousen, heerenschoenen, rubberboorden en katoenen goederen te Montreal (Canada). De Bes'tuurdersbond bestreed den eisoh en nu komt het komische o. a. met het argument, dat hij geen dames- maai- 'kinder kousen geleverd kreeg. Hij kocht namelijk op monster met maat van 6. 6)4 en 7, terwijl - aldus lezen we in hot vonnis elke huis vrouw weet, dat de vrouwenmaat 9 is. De levering geschiedde volgens monster, zoo dat oi schar es haar eisch .werd toegewezen. Het blijkt uiit het vonnis, dat de Bestuurdersbond getracht heeft ook arndere gemeenten met zijn aankoopen gelukkig te maken. Ook voerde de Best uiu rdersbond aan, dat hij gekocht zou hebben op voorwaarde van recht tot terugzending van het niet verkochte, maar zoo weinig koopmanschap Ikoin de Recht bank van de American Express niet aannemen en eéscher kon brieven overleggen, waarin de Bestuuirdensbond duidelijk en 'klonr geheel op eigen risico bestdde en zelfs betaling toe zegde 90 dagen na ontvangst MijnheeT de Redacteur, In de „Nieuwe Haariemsche Courant" van Donderdag 29 Maart 1.1. stond onder den ti tel „Groslijst Katholieke Kie$vereeniging", onder Castricum, een mededeeling, die nader bleek onjuist te zijn. Het betreft hier het bericht, ais zou de heer J. G. Ros no. 8 van de candidatenlijst, niet toegelaten kun nen worden, daar hij „een zwager is van no. 6 dierzelfdie lijst". Deze mededeeldng ls, zoo- we zeiden, onjuist Immers artikel 21 van de Gemeentewet be paalt wel, bloedverwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad mag niet bestaan tusschen dten Burgemeester en de le den van den Raad, noch tusschen de leden onderling, maar als wij in het Burgerlijk Wetboek opzoeken, wat de wet verstaat cwv- dter „zwagerschap", lezen we dn ar in art. 350, dat zwagerschap in demi zin der wiet al leen bestaat tusschen den eenen dor echtge- nooten en de bloedverwanten van den an deren, zood-at er in den zin der wet abso luut geen „zwagerschap" bestaat tusschen de bewuste candidaten no. 6 en 8, ofschoon de volksmond in zulk een geval wel van zwa gers spreekt Uil dit alles blijkt -dns, dat zoowd de heer B. Ror, als de heer G. Loister beiden lid van den Raad kunnen worden en er dus geen sprake van is, als zou de heer B. Res niet toegelaten kunnen worden. M. Propar/anrtn-vcrrjadcrlng. Donderdag avond hield de R.-K. Metaafoewerkersbond oen propaganda-vergadering, in 't St. Fid-eliv gebouw. Pijnlijk voor de mannen, die dezen avond organiseerden!, te moeten bemeitkeni, dat hun weck zoo weinig vrucht opleverde, dat slecht» enkele leden aanwezig waren! 't Getuigt van niet veel waardieering voor het geen die mannen, niet voor hun eigen pledzier, maar voor de organisatie doen. De voorzitter, de heer Maas, wijst to zijn openingswoord op het doel dezer vergadering, n.l. om de leden aan te sporen trouw te blij ven aan hun organisatie en propaganda te voeren-, om die organisatie te versterken. Daarna is het woord aan den heer Ab- bevé, hoofdbestuurslid. Na in groote lijnen de opkomst en ontwik keling van de arbeidersorganisatie te hebben geschetst, geeft spr. de oorzaken aan, die geleid hebben tot den tegenwoordiigen stil - Stand en achteruitgang van de Roomsche ar beidersbeweging. Deze rijn: ten eerste de on- afhaniketijkheidisidee der arbeiders i-n tijden van hoogconjunctuur, die hen doet meenen, de organisatie niet meer noodig te hebben; ten tweede: de huidige malaise met de pla gen van loonsverlaging en werkloosheid, die zij met zich brengt. Spr. verdedigt in krach tige bewoordingen de houding van de Room sche bonden tegenover de socialistische. Hij doet ten slotte een beroep op de leden, om hun organisatie trouw te blijven en nieuwe leden aan te werven. Alleen een krachtige Roomsche arbeidersbeweging is in staat te bewerken, daj, de maatschappij hervormd en gegrondvest wordt op de beginselen van recht vaardigheid en naastenliefde, waardoor ook 'het stoffelijk welzijn der arbeiders zal gewaar borgd zijn. Daarnp sprak de heer Spit nog een enkel woord tot de aanwezigen, om hen op te wekken het bestuur daadwerkelijk te steunen en zich als propagandist op te geven. Verder wist de heer Spanjaard met eenige vermakelijke voordrachten (welke humorist zai nu eens probeeren zonder het opvoeren van dronkemans-stukjes zich een remitatie te verwerven?) met eenige vermakelijke voor drachten, zeg ik, de vroolijkheid er in te bren gen. Een pianist zorgde voor prettige muziek. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van H. BergsmaNanninga. 2d. van K. de WaardBakker. d. van D. J. Witteman Koks. d. van A. de SteltenpohlKors. z. van M. J. HoltslagMolenaars. z. van E. de VriesKoningstem. d. van E. B ra n d jesde Vries. Ondertrouwd P. M. M. Bersee en A. C. Klumper. A. M. Tol en H. van Veen. J. J. Lebbe en A. E. de Wit. J. van den Raadt en M. van Slim. P. Boon en H. P. van Vuuren. V. Loosjes en A. J. J. Sanvster. T. Heida en K. Smit. Getrouwd: P. Duin en F. L. Reus. P. K. Bierman' en M. Walraven. A. Schou ten en J. van Vuren. L. Goossen en B. van Veen. ,1. van den Broek en D, Goed hart. D. de Niet en M. C. de Groot. Overleden: C. Hoogland, oud 34 jaar. echtgenoote van W Emeus. B. Tvms, 5 mnd.. d. van J. Tijms en G. Schol. H. van Ri-ezen. 71 jaar. J. C. van Kleeff, 4 dagen. d. van P. J. C. van Kleeff en J. C. Fransen. Gevonden voorwerpen. Een zilverbon van 1; een vloerkleedje: een nikkelen medail lon met familieportretten; een alpacca beurs je; een zadel met hoorn; een geel kinder- schoenfje: een bruin lederen portemonnaie; twee geldstukjes; een grijs gestreepte mantel- ceintuur. Lijst van in de gemeente Schoten gevon den voorwerpen. Terug te bekomen bij: A. Loker.se, Rijksstraatweg 158. een handtaseh- je met Zondagsschoolplaat les: F. de Gier, Paul Krugersfraat 46. een haarstrik; M. Hu- bers. Gen. de Wetstr. 68, een grijze ceintuur: N. Kleirn. Kastanjestranf 18. een rozenkrans: N. v. Stralen, Dr Levdisstr. 24, een honden- halsband: J.v Difk, Colensostr. 44rood, een kin-dertrekwagen; F de Kuster. Gén. Botha- straat 60, een grit ze overjas: M. Ineke, Snaapschevaartisfraat 4, een broche: J. van Doom, Kloosterstraat 28rood, een bankbilief: L. Alders, Gen. Cronjéstraat 20. een grijze muts; H. Bouwers v. d. Vliet, Overtomstraat 51, een portefeuille met inhoud; J. v. d. Broek, Gen. de la Reüsfraat 36. een num merplaat G. 7890 en een olielantaarn. Aan het Politiebureau, een ceintuur, een handschoen en eenige sleutels. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van A. Kooime en KI. 0. Kraaver. Cornells, z. v. C. v. Vliet en K. van Wanningen. Ondertrouwd: G. Helmis en A. Jak. Getrouwd: G. Veerman en M. Filmer. Jan Bosman en M. Kraalfer van Wormerveer. Overleden: A. v. de Stroom. 33 jaar, onge huwd. J. Jak van A.ssendelft, 77 jaar, ge huwd met Cornelia Kouwendiaal. Gemeenteraadsverkiezingen. De Donderdag j.l. gehouden vergadering onzer R.K. Kies- vereeniging was heel goed bezocht 't Voor naamste punt dér agenda was: 't stellen vau candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen en t bepalen der volgorde. Uit de vergadering -werden zeven candidaten ge noemd, die ook 't Bestuur op ziin Hist had st«an. Een prnchtoirereenistemming. Zonder stemming werd benaald dat zou ziin K. Mo lenaar no. 1, G. Moov Sr. 2, Jh. Nielen Jz. 3. ■Tb. Wavper 4. L. Harthoom 5. J. v. Eig 8, S. Vrouwe 7. Tenslotte werden nog twee candidaten genoemd over wier volgorde ge stemd werd. De vergadering besloot de heer J. Al op de 8ste en de heer P. N. Joosen op de 9e niaats te zetten. De discussies over de verschi"ende personen en zaken werden op zeer vriepdschnpnelöken toon gevoerd en wif priizen ons gelukkig dat er onder de Roomsche kiezers van Krommenie zoo'n heerlijke geest van saamhoorigheid heerscht. Niemand zal ontkennen, dat April met schitterende Paaschdagen is ingewijd. Den gehoelen dag hadden we op den eersten Paaschdlag, zon, en op tweeden Paaschdag eveneens, ai was 't 'smorgens wat langer nevelig. De wind zit in den bovenhoek en dft zal' vermoedelijk nog wel wat zoo blij ven. Een winter met weinig oostenwind wordt vaak gevolgd door een voorjaar, waar in hij wel blaast. Dan is de lucht helder en zonnig overdag, 's nachts helder en koud. zooals thans. Verleden jaar was gemiddeld over de geheele maand de temperatuur 2 gr., in de eerste 10 dagen zelfs ongeveer. 4 gr. en in de laatste 10 dagen ruim 3 gr. bene den normaaJ. In den ochtend van 1 April daalde toen de temperatuur in De Bilt tot 5.8 graad C. onder nul; die laagste vroeger in April aldaar waargenomen temperaluur was 5,2 graad onder nul in 1917, April van 1917 heeft 't wel bar gemaakt; de heele maand vorst. Dat schijnt nu niet voor de deur te staan. Verleden jaar op 14 en 15 April en in den tusschen gelegen nacht was de tempe ratuur bijzonder h log. 22 gr. C., d'aarentegen daalde zij 's nachts meermalen beneden het vriespunt. Een maand dus vol afwisseling, ais van ouds: wispelturig. Regen hadden we iets meer dan normaal, n.l. 55 tn.M tegen 40 m.M. normaal. Onweer alleen op den 24sten, maar dan ook op verscheidene plaat sen. Zon 155)4 uur, tegen 146% uur nor maal. April was dus, trots haar afwisseling, nog zoo kwaad niet. In verband met de mooie Maartmaand en den zachten winter zal 't vee niet laat in de wei komen; hier en daar is 't er al in. Komt er nog wat regen, dan schiet 't gras sne] omhoog. De nachten zijn voor de beesten anders te koud en ook de melksters en mel kers zitten vaak te rillen op het melkblok. Wordt de zomertijd ingevoerd en de melk tijd vervroegd, dan is het nog frisscher en kouder in de melkbocht. 1 April kwam de zon op 6.37 en ging 6.31 onder; op 30 April zijn de tijdstippen 4.34 en 7.31. Zoogdieren. Vossen, marters, 'egels, mol len, muizen, bunzings, eekhoorns, hazen, ko- niinen hebben jongen Vogels. Bijna alle trekvogels komen nu terug en de wintergasten vertrekken. Toren valk, koekoek, gele kwikstaart nachtegaal, boerenzwaluw, rietzanger, karakiet, en huis zwaluw keeren terug. Half April wordt al- fnd de koekoek gehoord en de nachtegaal slaat. Bonte kraai en pestvogel trekken naar het Noorden. Ook vele zangliisters zoeken het hooger op. De vogels die in Maart terug zijn gekomen, ne; telen of hebben eieren, met zacht weer ook spoedig jongen. Kievits eieren komen nu iu grooier aantal. Amphibiéên. De kleine kikkertjes van ver leden jaar beginnen door het gras te sprin gen. De eieren van den bruinen kïkvorsch komen tot ontwikkeling; de kikvorsch zelf komt op het land. Donderpadjes zijn te vangen. De groéne verlaat het water nog niet; de mannetjes laten hun gekwaak luide hooren. De watersalamanders leggen ook reeds cities aan de waterplanten. De boom- kikvorschen verlaten weer de poelen, na er een korten tijd vertoefd te hebben om eieren af fe zetten. Beptielen (Kruipende dieren). Slangen, ha gedissen en hazeiwormen ziin te vangen op zonnige, luwe plekken. Zii hebben bun win terkwartier verlaten. In ors land komen 3 soorten slangen voor: ringslang, gladde slang en de adder. Alleen de laatste is giftig. Insecten. Van de dagvlinders fladderen rond bij helder weer: de kleine vos, het ci troentje, het peterselievlindertje, de koolwit- ies. de groote vos en de atalanta. Ruosen komen ook weer voor den dag; de groote beerrups, die zich tot zoo'n mooien vlinder ontwikkelt, vindt men op allerlei boomen en treffen wij nu misschien in den loon der maand aan ringelnipsen, bastaard-satünrup- sen, plakkers en rupsen van den donsvlinder. De rupsen van den wintel-vlinder beginnen nu haar verwoestingen, ziin er liier en daar al mee bezig. Wie in den aflgeloopen herfst en winter geen lijmbanden om hun boomen hebben gelegd, zuilen nu wél de schadelijke gevolgen daarvan ondervinden. Half April komen gewoomliilc Teeds de Meikevers en tegen 't einde dezer maand ziin er reeds zeer velen uit den grond gekropen. Ritnaaiden, de larven van kniotorren, begin nen nu duchtig aan de wortels der planten te knagen. Dat doen ook de eme'ten. de lar ven van de laneoootmugeen. Het ziin deze twee soorten larven, die zoo geducht de eer ste gewassen aanvallen, welke op gescheurd land worden gezaaid. De annelbloesemkever legt eiet-en. De dennensunittnr plant zich voort. AaTdvlooien verwoesten jonge planten. Wie wat roet heeft strooie dit uit: de aard- vlooien vluchten dan. Tn gerst en haveT treft men de fritv.lieg aan. In tarwe de gele halm- vlieg. De denuenbladwesn vliegt. Van de pruimen hl ad we »n treffen wii de bnsfaardrun- sen aan. Op kruisbessen komen de hastaard» rupsen van de kmisbessenibladvesp. De zwarte en gerande waterkevers kunnen wii in de sloot vangen. Overal vliegen in deze maand hommels (koninginnen) rond. Ze wa ren er in Maart al De bladluizen treden op. Kokerjuffers in het water. Men lette op de kamervliegen, die nu al voor den dag komen. Hoe meer men ze doodt, des te minder last hebben wij er a.s. zomer van. Ook de muggen komen in grooter aantal. Ze moeten den zelfden weg op als de vliegen en andere insecten in huis Let vooral bij den schoonmaak van kasten on de motten, zilverviscbies, en allerlei kevertios o.a. bet bonfkevertje. Als ge er één hebt gezien, zit ten er gewoonlük veel meer. In de vrije natuur en in de parken Gaat de zon met haar weldaden door, dan kun nen in bloei komen: peer, appel, pruim, kers eschdoom, esch, berk. bessen, riibessoorten. 't Speenkruid, de helmbloem, klein en grpol hoefblad, doovenetels, vogelmelk en nog zooveel andere ?ijn Aprilbloemen. De Pink sterbloem komt ook al. Paardebloemen ko men er natuurlijk ook. En al die bloemen worden druk bevlogen. Het Chineesch bloel- hout, met zijn schitterend gele bloempjes, staat nu in vollen bloei. Tiet aquarium en terrarium moeten nu in orde zijn. Waterplanten kunnen we nu gaan halen, salamanders vangen Daphnia's en cvclops (voedsel voor de visrhies en sala manders) bij groote massa's stekeltjes. De beruchte bruingerande waterkever legt eieren men houde hem uit hel aquarium. In een terrarium kan men slangen, hagedissen en hazeiwormen houden, rupsen opkweeken en kevers bespieden De natuur is vol opgewekt leven in de dierenwereld, als we het maar weten waar te nemen. ln huis. Men lette er op, dat de planten '1 in de hulskamers niet te warm kriigen, nu de zon al zooveel kracht gaat krügen. De lucht in de kamers word! nu meestal te droog, dus snroeien. Men moet nog voor zichtig ziin met het naar buiten brengen van planten 't WeeT kan nog zeer guur zün eu dan de nnrhtvorsfen kunnen vee! dnnd nij pen. Nu kunnen versehïïTpnde planten wor den omeepot: reef ze door de aarde wat ou den koemest. Men weet niet hoe roed koe mest is. Wie geen koemest heeft, werke dan wat kunstmest door den grond. Wal chili- salpeter zet den bladgroei aan. Ook met vloeime.st moet veel gewerkt worden. Ga de overgehouden geraniums alvast in korten; geef ze goed licht, water en vooral vioeimest of chilisalpeter; ze zullen dan vlugger to blad komen en spoediger bloeien. GENERAAL LAMORICIÈRE ïs EEN LEVENSBEELD fe door JOS. P. H. HAMERS. VI. ,ln België zou het heugelijke, het ons katholieke hr t verblijdende geschied n Lamoricicre's bekeering. Nooit had de Generaal het Geloof, dat hij tot zijn vijftiende jaar trouw beleden had/geheel van zich afgeworpen. Sporen van onder de asch eener zorge- xlooze onverschilligheid smeulend geloof aan de eeuwige waarhcidsbeginselen, v'aren hem bijgebleven in al de perioden Van zijn veelbewogen leven. Het Katholicisme was niet gestorven •n de ziel van den zoon van Sylvester de Lamoricière'; het sluimerde. Reeds enkele maanden nadat hij Frank- j rijk had verlaten, schreef hij in zijn dag boek „God heeft mij in ballingschap gezonden om de godsdienstige vraagt stukken te bestudeeren en 'te overwe gen." Met ijver legde hij zich nu toe op-de studie van het Katholicisme. Drie volle jaren nam deze studie in beslag, ri)aar aan het einde van het derde jaar, had Lamoricière op den bodem zij ner sterke ziel, een rotsvast, alle stormen van twijfelzucht trotseerend gebouw ee ner onwrikbaregcloofsovértuiging op gericht. In de Vasten van het jaar 1855 naderde de edele banneling voor het eerst na tal van jaren tot de Heilige Sacramenten.' Van af dien tijd tot aan zijn stervens uur, zou Lamoricière, die „chevalier sans peur ni reproche", ook als katholiek ridder, zonder vrees noch blaam leven. Met -de vurigheid van een asceet legde de bekeerling zich toe op de beoefening der christelijke deugden en bestreed met ijzeren wil de fouten en gebreken van zijn karakter. In zijn woning kon men het stichtend voorbeeld aanschouwen van een echtge noot en vader, die zijn gezin voorgaat in de nauwgezette vervulling van alle gods dienstplichten. Hij zelf bad de morgen en avondgebeden voor in tegenwoordig heid van al zijn huisgenooten. .Tegenover zijn persoonlijke en staat kundige vrienden, verheelde hij den om mekeer niet die in zijn gemoed had plaats gegrepen. Integendeel, als katholiek van de daad, trachtte Lamoricière overtui gend en bezielend op hen in te werken. Toen Adolphe Thiers, oud-minister van koning Louis Philippe en van 1871 1873 president der Fransche Republiek, hem te Brussel bezocht en het morgen uur van 7 als uur van samenkomst wilde bepalen, zei de Generaal: „Om 7 uur moet ik de H. Mis hoorentegen 8 uur zal ik bij u zijn." In de stralen van het alle duisternissen verdrijvend licht van het Katholiek Geloof, veranderden ook de staatkundige gèbeurtenisse,n in Lamoricière's oog, van gedaante. Slechts het Katholicisme was naar zijn overtuiging in staat om het ideaal te verwezenlijken naar hetwelk de van God en Zijn geboden vervreemde regee ringen achtereenvolgens hadden ge streefd. Frankrijk moest weer katholiek worden, om sterk en machtig te kunnen zijn in de rij der groote volken van Eu ropa. En het stond bij hem vast, dat het beginSel der legitimiteit moest, wor den gezocht bij den afstammeling der reeks van koningen, waaronder zijn vaderland zich den eere-titel verworven had van oudste dochter der Kerk. Vurig hoopte Lamoricière eenmaal in den graaf van ChSmbord, zijn koning Hendrik V te huldigen. t Daar klonk tot hem, in 1860, de reep» stem van den paus. Het hebzuchtige Pièmont had zijn gulzige grijparmen uitgestrekt naar het erfgoed van Sint-Petrus. Pius IX had het zielvol oog op Lamo ricière geslagen en hem uitverkoren als den veldheer, die aan het hoofd der pauselijke troepen, de Kerkelijke Staten tegen zijn belagers zou verdedigen. Toen de Generaal in het bezit was van den brief, .waarin de Vader der Katholieke Christenheid, den zoon tot zijn verdediging opriep, zeide hij tot zijn omgeving„ziedaar een zaak, waar voor ik gaarne zou willen sterven." Velen zijner vrienden, waaronder meer dan één wapenmakker met een schitte rend militair verleden, die naast hem of onder zijn bevelen in Afrika gestreden had, wezen hem op de moeilijkheden, die de aanvaarding van het opperbevel over het pauselijk leger zouden mee brengen. Zij - trachtten hem te overreden, de opdracht van Paus Pius van de hand te wijzen. „Italië zal het graf worden van uw militaire reputatie. De overmacht zal u verpletteren." Zoo luidde hun waar schuwing. Maar de edele bekeerling antwoordde op al die bedenkingen „Wanneer een grijze vader zijn weergevonden zoon oproept, om hem tegen de belagers zij ner goederen bij te staan, dan geeft die zoon zonder aarzelen gehoor aan de stem zijns vaders. Ik ga." En hij spoedde zich naar Rome. (Slot volgt),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9