MT No. 1 IC. LIJST LIJST 18 LIJST 19 LUST 1 LIJST 1 bit nummer bestaat uit s bladzijden. eerste blad ]i STEMT Vf", V 'v Maandag 9 April 1923 46ste Jaargang No. 14406 Van het Vaticaan. STADSNIEUWS. AGENDA 10 APRIL Het werk aan de Pijlslaan. J. W. V. d. Star f. Tuberculose-bestrijding en Emma- bloem-collecte. V erkiezingsreclame. Een picknick zonder FRANKEN's KELKBROOD ia geen succes. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Kon, Liedertafel Zang en Vriendschap. - Tentoonstelling. Brandje. Bekroond. Een verbetering. Programma op Woensdag 11 April a.s> van de in den kieskring MAAHLEFJ (Mr. J. B. BOM&MS) En den Kieskring LEEDEN (C. L. v. d. MEER) In den Kieskring VELSEW (J. BERGKAMP) In den Kieskring ZAANDAM (Mr. F. DORBECEC) Examens L. O. en M. O. in de licha melijke oefening. Balcon- en ge vel versiering. Speciale Lathyruskeuring. Drie kinderen te water. Aanbesteding. Manja. Begrafenis J. C. de Keulenaar. BURGERLIJKE STAND. De Boülendag. DE VERKIEZINGEN IN DEN STATENKIESKRING HAARLEM. R.-K. Kiezers en Kiezeressen in den Statenkieskring Haarlem: Stemt Woensdag 11 April a.s. No. 1 van de Roomsch-Katholieke lijst. De lijst luidt als volgt: Lijst No. 18. BOMANS, Mr. J. B., Haarlem. HOOIJ, TH. G. C., Haarlem LOERAKKER, A. J., Schoten. KLEIN, M. L. A., Haarlem. JANZEN Hzn., TH. S. J., Haarlem. VAN KESSEL, J. G., Bloemendaal. Voor den Politierechter. LAATSTE NIEUWS. Begrafenis sergeant aviateur H. P. J. Sleeuw. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Het Provinciaal Eletrisch Bedrijf- Ue abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: £e' Kwartaal 3.25 per Week f 0.25 ranco per post p. kwartaal bij •ooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 ■j. Haarlem, •elefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT Advertentïên 35 cents per re^cV Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel Vraag en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling SPAANSCHE BEDEVAART BIJ DEN PAUS. Men bericht ons uit Rome: Een Spaansche bedevaart, bestaande uit ongeveer duizend jongelieden, behoorende tot de Mariacongregaties en Katholieke Jeugd, woonde dezer dagen de H. Mis bij ^an den Paus voor hen opgedragen in de ^'xtijnsche kapel. De bedevaart werd verge zeld door Z.Em. Kard. Benloch y Vivo en arkies de Rafèl, als vertegenwoordiger van öen koning van Spanje. De H. Vader deelde <jan alle pelgrims de H. Communie uit. Ge durende de H. Mis voerden de pelgrims La- insche en Spaansche gezangen uit. p Na de Mis en de dankzegging, nam de aus plaats op den troon en las Kardinaal "onloch een adres van hulde van de Spaan sche jeugd, er aan herinnerend, dat ook de Koning van Spanje en zijne kinderen behoor den tot de Mariacongregatie. e H. Vader beantwoordde deze woorden «iet een lofrede over Maria, de congregaties fiaar toegewijd en over het katholieke Span- le. De H. Vader had woorden van lof voor Mu {^'kolieken koning, die zich bij deze Plechtigheid liet vertegenwoordigen, voor et Spaansche Episcopaat en voor geheel Panje, „uw en Ons Spanje", zei de H. Va- er. De Paus doorliep later verschillende Riootc zalen, waar de pelgrims in rijen ston- den geschaard en gaf aan allen de hand te us sen, terwijl eenige persoonlijkheden door ardinaal Benloch werden voorgesteld. VORSTELIJK HUWELIJK, Men seint ons uit Rome: Het huwelijk tusschen Prinses Jolanda, °udste dochter van den koning van Italië, "iet Graaf Calvi di Bergalo, werd hedenmor gen gesloten in het Quirinaal. Bij het bur gerlijk huwelijk fungeerde de voorzitter van den ministerraad, Mussolini, als notaris der Kroon, terwijl Mgr. Beccaria, oudste hofka pelaan, het kerkelijk huwelijk inzegende. Ge- uigen van Prinses Jolanda bij 't burgerlijk uweüjk waren de minister van Oorlog en arine, beiden gedecoreerd met de or.de der uuunziata, de hoogst bestaande Italiaan- *ehe orde. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig al- e leden van het koninklijk huis, de geheele 0 houding, alle ministers en staatsoverhe- en, .generaals van het leger, leden van de rechtbank, gemeentelijke overheden, voor zitter van Senaat en Kamer en tal van an dere politieke personen, en behoorende tot de groote bestuurslichamen van den staat. Buitenlandsche vorsten waren niet aanwezig, als een prins van Denemarken, wiens broe der met een zuster van Graaf Calvi is ge huwd. Alle leden van de familie Calvi di ergalo woonden de plechtigheid bij, waarna en aanwezigen een noenmaal werd aange boden. De jonggehuwden vestigen zich te Pine- ro*o nabij Turijn, waar Graaf Calvi een be- king waarneemt aan de militaire rij school. "C'ëfeii „St. Bavo" Jaarfeesten R. K. ^olksbond 8 uur Rechtskundig Bu- ,u van half 9—half 10 Overheids personeel 8 uur Kleermakers 8 uur Personeel Figée 8 uur. a"zegebouw Jacobijnestraat 17 Be stuur EJectridens en Loodgieterspatroons 8 uur Feestavond Haarl. Schoenma- rspafroons 6 uur Reddingsbrigade c, Half 9 Feestavond Melkhandelaren nahuis Ledenvergadering Vereen. Ko- firnginnedag. c'necnte!. Concertzaal Chr. Oratorium- vureeniging „Die Schöpfung" 8 uur. Matige lot krachiigen noordoostelijke tot v°or niet-Katholieken half 9. l aaggebouw K. Z. O. D. Tentoon stelling. groote Kerk Van 23 uur orgetbespe- Üisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegan kelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans traat 49 Eiken dag geopend van 10 van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m van 25 rur. Zaterdags alleen van 912 uur. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine t Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. van half 11 lol half 12, des nam. van •3 tol 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. toartha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. F. Tl. Smit Groole Houlstraat 69 Ten toonstelling. De ophcogingswcrken aan de Pijlslaan zijn Scgund aan de op één na laagste inschrijf sier, de firma Melissen en Metselaar te Haarlem. Er moet bedongen zijn dat een groóter aan tal werklieden aan den arbeid zullen worden Besteld dan aanvankelijk het geval zou zijn geweest. Haarlem heeft het verlies te betreuren van een ijverigen werker voor onze R- K. Mili- hiirenverceniging, den heer J. W. v. d. Star, den onverge'.elijken, ijverigen en accuraten Penningmeester van onze R. K. Militairenver- ceniging. Jarenlang vervulde hij die taak op fcn wijze, die boven lof verheven ik en als voorbco!d gold van het geheele land. Aan het Departement van Oorlog gold de administra tie van den heer J. W. v. d. Star als een toon beeld. Bovendien wijdde de heer v. d. Star sicli met hart en ziel en in alle be schei den- beid dat was een zijner groote deugden *an de belangen onzer R. K. Militairen t Velen hunner, die in Haarlem in garnizoen zijn geweest, zullen zioh den sympathieken, eenvoudigen marmiet weemoed herinneren. Vele bijeenkomsten woonde hij bij en op feestelijke gelegenheden ontbrak hij zelden. Hij wist op genoeglijke wijze, zonder zich op den voorgrond te dringen, met de mannen te praten en menigeen heeft hem zijn leed ge biecht en troost bij hem gevonden. De heer v. d. Star heeft in allen eenvoud in stilte goed en nuttig werk gedaan in Haarlem. Moge de Goede God hem nu reeds de be- looning daarvoor hebben gegeven! Vanmorgen werd in de St. Antoniuskerk aan de Groenmarkt de plechtige Requémmis opge dragen door den Welerw. Heer A. J. Boks, der Militairenvereeniging. Daarna vond op het R. K. Kerkhof „St. Bar bara" de begrafenis plaats. Ook de beaar- dingsplechligheden geschiedden door kapelaan Boks. Op het kerkhof was o.m. een deputatie van R. K. Militairen, die als slippendragers fun geerden. Ook het bestuur der Militairenver eeniging was aanwezig en eveneens majoor-- aalmoezenier J. J. J. Noordman. Verschei dene kransen dekten de baar. Zoo in 't voorjaar, wanneer het jonge leven allerwege in de natuur brui chend en jube lend te voorschijn treedt, vangt ook de heer Limperg, de bekende ijveraar van de tuber culose-bestrijding in Haarlem, een nieuwe campagne aan om den vijand van alle jong leven, de tuberculose, te bekampen. De Em- mabloem-collecte, die telkenjare in April wordt gehouden, biedt hem daartoe de zeer schoone gelegenheid. Behalve vele opwekke: de berichten en uitnoodigingen in de Pers om deEmmabloem- collecte te gedenken, doet thans in Haarlem ook nog van zich -en van de tuberculose-be- trijding spreken het tweetal kostelijke e a- lageruimten, die de firma B. van Liemt bezit aan de zijde van het Verwulft. Voor eenige dagen zijn de twee kasten daar in bruikleen afgestaan aan den heer Limperg en deze heeft er reeds Zaterdag gebruik van gemaakt om er op sprekende wijze tot het Haarlemsche publiek te reppen over het vele kwaad dat de tuberculose sticht en he; vele goed dat de bestrijding er van brengt. De heer Limperg heeft daarbij een mede werking ondervonden van de firma B. van Liemt, en van tal van Haar'emsche firma's die treffendaandoet en 't goede doel volkomen waardig. Vooral mag genoemd de eta'eur der firma Wisbrün en L i mann, de Heer Rabe- ner, die iedereen kan het constateeren iets zeer artistieks naar voren heeft weten te tooveren. Plet linkerraam vertoont een ouw- kamer (zonder het ai grijs lij ke er van) en toont de tuberculose-sterfte op eiken leeftijd, naar officieele gegevens van het Centraal Burau voor de Statistiek. Deze gegevens zijn het vermelden waard en we laten ze hier volgen omdat er uit te leeren valt hoe noodig de steun voor de Tuberculose-bestrijding is. De verschillende leeftijden worden in de etalage-ruimten door wasfiguren voorgesteld. Beneden den leeftijd van 1 aar stierven n 1921 190 jóngens, 173 meisjes, totaal 363 kinderen in den leeftijd van 14 jaar 363 jongens, 329 m isjes, totaal 692 kinderen van .514 jaar, 340 jongens, 430 meisjes, totaal 770 kinderen van 14 19 zijn deze cijfers 400en 560totaal 960; van 20 36 zijn de cijfer 1514m., 1763 vr., to taal 3387p.van 4059 847 m., 897 vr. totaal 1744 60 jar en daarboven 440 m., 434 vr., totaal 874. Dat zijn sprekende cijfers en bewijst dat in Nederland elk jaar nog 8790 personen aan tuberculose s erven In Haarlem 120 per jaar of elke drie dagen één. Dat moet wel aanspo en ot steun bij de bestrijding van die vreeselijke ziekte. Die milde stemming wordt aangewakkerd in de rechter-etalage-ruimte, waar in vriendelijke kleuren en fleurigen gloed geschetst wordt hoe het 18 April ter gelegenheid vandeEm- ma-bloem collecte gaan moet. Verkoopster tjes brengen daar het Emmabloempje aan de man en die vriendelijke heer geeft een goed voorbeeld door zich stil onder de bloemen te laten bedelven. Zelfs zijn mooie hond is er mede getooid en er blijkbaar zeer mede in zijn -chik. Verleden jaar, zoo vertelde ons de heer Limperg, haalden we 10.000 op. Wemoeten dit jaar nog veel meer ophalen en dat kan, aldus de heer Limperg, wiens enthousiasme voor de groote zaak der tuberculose-bestrij ding op den luisteraa bekoring uitoefent en aanstekelig werkt. Dit kan, zoo zegt hij en redeneert als volgt Haarlem en omgeving telt 100.000 inwoners, te verdeelen in 50.000 groote en 50.000 kleine menschen. Als de groote menschen nu elk één kwartje geven. Dat is toch niets, nietwaar en de kleinen eder één dubbeltje, toch ook niets, nietwaar Dan zijn we er Dan staaHaarlem bovenaan in de opbrengst der collecte, niet alleen ver houdingsgewijs, maar ook inderdaad. Dat zou een feest zijn 1 Ja, dat zou een feest zijn Laten we den heer Limperg succes toe- wenschen Schatten worden uitgegeven om de tu berculose te genezen Ms ze er eenmaal is. Heel dikwijls zonder baat en het geld is weg gegooid. Beter is het, geld te besteden om de ziekte te beperken in haar verspreiding, aldus de heer Limperg. En als deze vurige tuber culose bestrijder zoover is, dan kan hij uren vertellen van het vele goede dat de tuber culose-bestrijding ook in Haarlem yérrich En vraagt men hem of hij dan niet tevreden is over wat in Haarlem gedaan en gesteund wordt op het gebied der tuberculose-bestrij ding, dan antwoordt hij ik ben tevreden, zeer tevreden, maar de tuberculose-be strijding is niet tevreden. Ziet u. De tuber culose moet vermoord worden Door don burgemeester der gemeente Vel- sen is aan de besturen deT verschillende kücs- vereeniigingen in die gemeente een schrijven gericht, dat oolk voor Haarlem als voorbeeld kan dienon. In dat schrijven wordt de aan dacht er op gevestigd, dat bij de a.s. verkie zingen voor de Prov. Staten en den Gemeen teraad ten dienste der propaganda wel weer gebruik zal worden gemaakt van aanplakbil jetten en opschriften. De burgemeester vestigt de aandacht op art. 118 der Alg. Politieverordening, waarbij liet bekladden of ontsieren van eens andeTS gebouwen, muren, heiningen of boomen en andere vaste voorwerpen strafbaar is gesteld en geeft in overweging om, wanneer reclame wordt gewcnscht, in gezamenlijk overleg te treden, opdat de venkdezingshiljetten en op schriften, ter plaatse waar die aangebracht mogen worden, zoo min mogelijk aanstoot geven en na de stemmingen verwijderd wor den. Terecht merkt de burgemeester op, dat de welstand der gemeente daarbij zal gebaat zijn. r I- t' ,1-., 1 t 1 A.s. Woensdagavond wordt de laatste Volles- uitvoering gegeven in dit winterseizoen. Er heeft zioh uit de geregelde bezoekers van deze concerten een commissie gevormd, bestaande uit de hceren J. Wit, S. Warnaar, G. P. C. v. Delden, J. J. Philips, J. IJh. Waiter, J. G. Priesman en mejj. W. Nahaus. Deze zai den heer Gerharz een. huldeblijk willen aanbeiden, als bewijs harer erkente lijkheid voor het muzikaal genot, dat hij hun in het afgeloopen seizoen verschaft heeft. De aanbieding zal plaats vinden in de pauze, voor den aanvang van het tweede gedeelte. Het programma bevat Beethoven, Liszt en Wag ner en wordt alleen op veelvuldig verzoek gegeven. Maandag 16 April a.s., des avonds 8 uur, geeft de Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap" alhier, in de Gem. Concertzaal een vocaal concert!. Als sollisten zullen optreden: Mej. L. Langerveld, viool; de heer Joh. 14. Melissen, bariton; begeleiding mej. Emmy v. Eden. Het programma vermeldt o.a.: 1. Sch'afwan- del, (koor), F. Hegar; 2 Cavalina de'l'opera „II Barbiere di Sivlglia (bariton), Rossini; 3. Symphonie Espagnole (viool) a. Allegro non Tropp o, b. Allegro mol to (Scherzando), c. And. d. Allegro (Rondo.) Na de pauze 4. Ave Maria (koor), N. Gerharz. 5. a. Air, b. Danse Es pagnole, viool, C. Goldmark en P. Sarasate. 6. a. Breit' iiber meiin haupt, b. Zueignung, c. Cacilië (barrilon), R. Strauss, 7. Les esprits de la nuit ('koor), F. Riga. In het meubelmagazijn van „Damiate" v./h. P. van Tiel, Groote Houtstraat 101103, is vanaf 9 tol 14 April een tentoonstelling ge opend van werken uit Noorwegen, door H. v. Sleenwijk. Gisteravond is tegen half 6 door onbekende oorzaak brand ontslaan op den zolder van perceel Jan Steenstraat 26, bewoond door C. K. Eenig bed'degoed, kleedipgstukiken en de gordijnen zijn verbrand. De boel was niet ver zekerd. Met eenige emmers water is het vuur gebluscht. De brandweer was wel aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Bij het gisteren te Bergen op Zoom gehouden concours voor solisten, behaalde de heer L. Th. Zedel, lid der Muziekvereen. Lourens Janszoon Coster op Clarinet een eersten prijs. Vanwege de directie der E. .S M. is aan een perceel op het Houtplein een bord aange bracht hetwelk de aandacht vestigt op de halte Haarlem van het traject Zandvoort-Am- sterdam. Dit is een verbetering voor vreemde lingen, dae dikwijls moesten zoeken. voot de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk 1e Haarlem, op Dinsdag 10 April 1923, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Praeludium et Fuga c. kl.t. J. I. Bach. 2. Sarabande grave. F. Couperin. 3. Scherzo uit de 5de Sonate. Alex Guilmant 4. Andantino B majeur. Cé sar Franck. 5. Ghoral. Jacques Ibert De examens 1. o. en m. o. in de lichame lijke oefening zullen dit jaar weer in Haarlem plaats vinden. In de commissie zijn benoemd de heeren W. Goelng en M. Houtkooper, bei den ieeraar aan het Haarlemsche Instituut voor lichamelijke opvoeding. De afd. Haarlem der Ned. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde stelt zich voor, om in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, hetwelk samenvalt met het gouden jubileum van bovengenoemde maatschappij, een wedstrijd uit te schrijven in balcon- en gevelversiering. Deze wedstrijd zal gehouden worden van 30 Augustus8 September a.s. Verschillende prijzen zijn reeds beschikbaar gesteld, o.a. gouden en zilveren medailles. Opgaven tot deelname word v voor 15 Augustus a.s. ingewacht bij J. F. Bekker, Wagenweg 78. Men schrijft ons: De speciale lathyruskeu ring zal in samenwerking van de vaste keu ringscommissie en de afd. Haarlem der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde gehou den worden in de eerste helft van Juli. Wor den de verwachtingen bewaarheid, dan zal deze tentoonstelling een zeer bijzonder ka rakter dragen. Laat ieder kweeker en lief hebber dus lathyrus kweeken en inzenden! Tegenover de Jan de Braaystraat waren Zaterdagmiddag 3 kinderen spelende te wa ter geraakt. De glazenwasscher N. M., die daar in den omtrek aan het werk was, en zich dadelijk te water begaf, had de voldoe ning alle drie (twee waren reeds geheel on der water) weer veilig op het droge te bren gen. Hedenmorgen werd ten stadhuize aanbe steed: a. het verbouwen en uitbreiden van het schoolgebouw aan de Schoterstraat No. 2. b. Het verrichten van glas- en verfwerken ten behoeve van de onder a. bedoelde ver bouwing en uitbreiding. a. 1. A. v. Hoften, Schoten, 28.957. 2. M. Koppen, Nieuw-Vennep 30.434. 3. W. C. Kloos, Haarlem 30.446. 4. G. P. Hetem, Haarlem, 30.750. 5. S. Winnubst, Haarlem, 31.645. 6. Boerrechter en Houtkamp, Haarlem 32.200. 7. T. Broersma, Haarlem, 38.600. 8. M. H. Verwijs, Haarlem, 40.745. b. 1. J. P. Faure, Haarlem, 1460. 2. A. Rooyers, Haarlem 1732. 3. Fa. P. H. v. d. Bos, H'stede, 2000. 4. J. J. v. Hesteren, Haarlem, 2250, 5. S. Goedsteen, Haarlem, 2320. 6. H. Heyman en Woudhuizen, Amsterdam, 2632. 7. D. Philippo Zn., Schoten 2728. 8. H. Reekers, Halfweg', 2800. 9. A. Kuipers, Haarlem, 3070. 10. P. Essenius, Haarlem, 3360. 11. Geldorp en Sabelis, Haarlem 3450. 12. P. v. d. Haak, Noorddijk, 3650. 13. J. Tromp, Haarlem, 3785. 14. Gebr. G. en J. Kempen* 3876. Men schrijft ons: Wij verwijzen naar de advertentie, voorko mende in dit blad van de operette „Manja", die op Donderdag 12 April in den Stads schouwburg gegeven wordt Deze Weensche operette, die in Haarlem thans voor de tweede maal gaat, wordt voorafgegaan door de zang- spel-colonibine's Unereue, door mevr. Nivine Tijssen en Jac Vermie, onder regie van Jac. Vermie en „la valse" muziekschets te declar meeren door mej. Anny Serphos. De regie van Manja is in handen van Fred. Peniley. Er 'bestaat veel belangstelling voor deze op voering, daar zoowel de hoofdrollen, 'het or kest, en het koor gevormd zijn door dames en heeren uit Haarlem en Omstreken. Omtrent de begrafenis van den zoo ongeluk kig om het leven gekomen courantenbezorger J. C. de Keulenaar, kunnen wij nog melden, dat de beaardingsplechtigheden verricht wer den door den WelEerw. Heer J. Th. Jacobs. Op het kerkhof waren o.m. aanwezig depu taties van den R. K .Grafischen Bond en van Courantenbezorgers, terwijl ook personeel van de Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart, waar de overledene als fietsenbewaarder is werkzaam geweest, aanwezig was U. Geboren: 4 April, d. van G. Rincker- Hendriks. z. van C. H. E. Bleeker-Rössing. 6 April, z, van L. P. J. Planting-Huijgens. 7 April, d. van J. G. Kroonsberg-Schook. d. van C. Dolmans-de Klundert. z. van M. E. v. Dijk-Zwart. d. van G. M. Schutte- v. Koningsbruggen. 8 April z. van W, M. Henskes-Pulles, d. van G. C, Beljaards- Kruijer. d. van A. M. Menks-Baumeicter. 9 April, z. van M. Giffard-v.Kampen. z. van W. A. Braunius-Bakhuis Rozeboom. Overleden: 5 April, N. J. W. Baya, 50 j., Aelbertsbergstraat. 6 April, P. C„ 4 j„ z. v. P. Dekker, Hazepaterslaan. W., 7 mnd., z. v. A. Koning, Harmenjansweg, E. Moser- v. Veen, 7J j., Baljuwslaan. A. T. M. L. Tombergh, 69 j., Kamperlaan. H. C. de Man, 12 j„ M. v. Heemskerkstraat. 7. April, A. Scherpenhuijzen, 77 j., Kamperlaan. - H. G. A., 2 j„ z. v. J. E. v. Lemcl, Oorkonde laan. D., 1 mnd„ z. v. J. Otsen, Spaarndam- schenweg. 8 April, H. J. Winter, 52 j., Eendjesp-ortstraat. 9 April, J. C. Prins, 65 j., Schotersingel. Ietwat ironisch doet dit opschrift aan. Ja, het had gisteren de bollendag moeten zijn. En het voorafgaande mooie weer had weer stroomen bezoekers in het vooruitzicht ge steld, het had goede verdiensten beloofd aan hen, die het voor een deel van de bolletjes- dagen moeten hebben. Maar evenals het vo rige jaar is het ook thans weer mis geloo- pen. De koude Oostenwind deed het enthou siasme voor het „bolletjes-kijken" verstijven en de menschen meer verlangen naar een warmben haard dan naar kleurige, geurige bloemvelden. Wel is nog door enkelen het gure weer getrotseerd, waarvan getuigden sporadisch door Haarlem passeerende ver voermiddelen, met hyacinthen, narcissen en andere bloemen versierd. Mislukt is weer de bollendag. Jammer voor hen, die er zich op gespitst herhen, weer eens te genieten van den heerlijken aanblik van zoovele velden, jammer vooral ook voor hen, die op de drukke dagen in den bollentijd een mooie verdienste hebben. Dat de storm gisteren wel hevig geweest is, moge blijken uit een bericht uit Spaarndam, dat aldaar het water van het Spaarne over den weg heensloeg. En vandaag ziet het er evenmin naar uit, dat er nog mooie bollen- dagen komen. April doet op het oogenblik wel wat al te veel, wat hij wil. (Zitting van heden.) Lik-compères. In het begiiin der zitting stonden een 4-tal drinkebroers terecht. C. M. te Zaandam werd wegens beleediging in dronkenschap van een polilie-agent bij verstek door den politie rechter, Mr. Pasteur, veroordeeld tot f 30 boete subs. 15 dagen hechtenis (eisch was f 25 of 10 dagen.), De 20-jarige J. B.. te Aalsmeer, die ook al een stevig glaasje lust, werd wegens wecler- spamcugheid conform den eisch lot f 25 of 10 dagen veroordeeld. Evenizoo Th. M. v. V. te Haarlem bij ver stek tot f 10 of 5 dagen (eisch 15 of 5 dagen.). Ten slotte hoorde de ,27-jarige los werk man D. d. D. te Ooslzaan, die eveneens tot de natte gemeente behoort, en in den nacht van 11 op 12 Februari een paar nacht walkers had bedreigd en gescholden en een hunner in het gezicht geslagen, f 30 of 10 dagen tegen zioh eischen, waartoe veroordeeling volgde. Kinderzaken Hierna werden mett gesloten deuren eenige zaken tegen minderjarige beklaagden behan deld. De kapotte naaimachine. Er was eens een juffrouw in Alikemade. Die 'r naaimachne kapot was. EnE er was *n meneer uit Leiden, die 'm weer netjes gere pareerd had, Hij had er 'n paar stangetjes en een transporteur en nog zoowat aan ver nieuwd en de jjuffrouw hoefde niet eens te betalen, eer ze de mach ine geprobeerd had. Maar de juffrouw betaalde heelemaal niet, al kwam meneer V. iederen dag terug. Ze beweerde ten laatste, dat de machine heele maal niet in orde was. Dat liet de meneer zich natuurlijk niet zeggen, cn demonstreerde de jjuffrouw, dat ze prachtig werkte, en dat de praatjes van de juffrouw omtrent gebro ken naalden enz. bezijden de waarheid wa ren. Maar meneer nam meteen z'n onderdeeltjes d'r weer uit, en beloofde de jjuffrouw d'r oude stangetjes en d'r oude transporteurtje terug, als ze 'm eerst 3.50 aan arbeidsloon betaalde. Maar de juffrouw liet de mac; door een ander weer in orde brengen, wat 'r f 7.35 (kostte, en die wou ze nu terug hebben van meneer V., dien ze wegenis wederrechte lijke toeëigening had aangeklaagd. De Officier meende, dat het ten laste ge legde bewezen was, en eischte 10 subs, t» dagen. De Rechter achtte de wegneming wel be wezen, maar niet het oogmerk tot weder rechtelijke toeëigening, en sprak belkl. vrij. En juffrouw W. W. keerde met de kous op den kop naar Alkemade terug. (Wordt vervolgd.) BAARNE, 9 April. Onder zeer groote be langstelling had hedenmorgen te half elf op het R.-K. Kerkhof te Baarn te teraardebe stelling p.aats van het stoffelijk overschot van den sergeant aviateur H. P. J. Sleeuw. De beaarding geschiedde door pastoor van Oppenraay. Na beëindiging der kerkelijke ceremonien, werd aan de geopende groeve o.a. het woord gevoerd door kapitein van Santen, waarnemend commandant van de luchtvaart-afdeeling te Soesterberg aan de nagedachtenis van den ontslapene. Dc lucht vaart verliest in hem een goed vliegenier, een degelijk onderofficier en een trouwe kame raad; de commandant van den Marine-vlieg- dienst te Den Helder; de officier vliegenier van de Vijver; sergeant Nijbakker, "sprak namaens onderofficieren en manschappen van de Marine-Luchtvaart. Daarna sprak ser geant fourier Brandwijk namen onder-officie ren van de „yereeniging Ons Belang De Minister van Oorlog was vertegenwoor digd door Kolonel v. Rijswijk de Jong, garni zoenscommandant te Amersfoort'. Verder waren aanwezig de chef van den Generalèn Staf; een deputatie van het vliegkamp Soes terberg; van de Marine-vliegdienst te Den Helder; commandant van de vliegschool luite nant Versteeg en de waarnemehd comman dant van de waarnemers-school te Wilmar. Vele kranoen dekten de baar, o.a. een van de Fokker-fabriek. Een zwager van den overledene dankte namens de familie. Naar waarnemingen, verricht in den mor gen van 9 April 1923. Hoogste Barometerstand 770.4 m.M. te VaMersund. Laagste Barometerstand 750.8 m.M. te Zürich. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 April: Matige tot krachiigen noordoostelijken tot zuidoostclijken wind', zwaarbewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaringen, waar schijnlijk eenige sneeuw of regen, aanvan kelijk zelfde temperatuur. Juist drie dagen vóór de verkiezingen der Provinciale Staten van Noord-Holland ver schijnt het antwoord van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland en van den Raad van Toezicht op het rapport dat wij inder tijd publiceerden van de commissie bestaan de uit Statenleden, die een onderzoek in stelde naar den toestand en de toekomst van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Het wordt den buitenstaander niet gemak kelijk gemaakt in deze zeer ingewikkelde kwestie ingewerkt te blijven. Zoo om het halt jaar verschijnt' er weer eens iets omtrent deze aangelegenheid en telkens is hij ver plicht de zaak opnieuw in te studeeren, wat, waar het boekdeelen vullende rapporten en beschouwingen betreft, geen kleinigheid is. Het is nu ongeveer twee jaar geleden dat het alarmeerend rapport van den heer Th. Limperg Jr. over het Provinciaal Electrisch bedrijf verscheen, zoodat wij mogen aanne men dat er voldoende tijd is genomen om deze, zij het dan ook zeer epineuse, kwestie te bestudeeren. Maar, mogen we en waarom zouden wij dat niet? het jongste schrijven van Gede puteerde Staten gelooven, dan schijnt ook hier de tijd raad te hebben gebracht en be gint achter donkere wolken de zon ie schij nen. Zoo wordt afgezien van het oorspronke lijke plan ruim zes en een half millioen gul den schuld af te schrijven op het bedrijf en wordt voorgesteld zich te bepalen tot een jaarlijksche bijdrage uit de Provinciale kas van hoogstens 240.000. zoolang dit noodig mocht blijken met de bepaling zelfs en lezen we goed ook het vooruitzicht dat de Prbvincie dit renteloos voorschot later nog voor een deel of geheel terug zal krij gen. Nog in ander opzicht schijnt de critiek die geoefend is op het Provinciaal Electrisch be drijf nuttig gewerkt te hebben, want we le zen van aanzienlijke bezuinigingen, die in^ gevoerd konden worden en die bijgedragen hebben tot aanzienlijk betere financieele uit komsten en vooruitzichten dan tot nu toe. En vooral dient nota genomen te worden van het vaste voornemen welke plannen reeds eerder door het lid van Gedep. Sta ten, den heer Hendrix, in het vooruitzicht waren gesteld en blijkbaar in practijk zijn gebracht dat de Provincie zich bij de elec- triciteitsvLOrziening op commerciëel stand punt zal plaatsen en alleen die gedeelten der Provincie van electrischen stroom zal voor zien, die kans op een winstgevende exploi tatie geven. Verder worden maatregelen genomen die een herhaling van het gebeurde, zooveel mo gelijk, zullen trachten te voorkomen. Van de ze maatregelen stippen wij aan de aanstel ling van een particulieren accountant, die door zijn functie ook met particuliere be drijven in aanraking komt. Uit alles blijkt, dat' er in het afgeloopen tijdvak nogal wat gehaperd heeft aan het bedrijf, cn hoezeer het toe te juichen is, dat nu getracht wordt de scherven weer aan el kaar te lijmen, blijft het jammer dat de voorziening er pas komt, nadat de ongeluk ken gebeurd zijn. Wij stellen ons voor te zijner tijd eens een onderzoek in te stellen naar het feit in hoever deze heele geschiedenis zijn weerslag vindt in de tarieven, die de stroomafnemers van het P. E. N. hebben te betalen. Het is immers niet voldoende dat op papier wordt uitgerekend dat een bedrijf loonend kan worden gemaakt, door de tarieven op te voeren, maar het is ook van belang te we ten, voor de beoordeeling van de gestie van een bedrijf, of bij een andere en betere lei ding, de tarieven niet veel lager hadden kunnen zijn. In hoeverre het P. E. N. nu een betere toe komst tegemoet gaat, kunnen wij, met de weinige ons ten dienste staande gegevens niet beoordeelen. We hopen er het beste van. Ook zullen wij hier nu weer niet onze voorliefde uitkraaien voor het particuliere be drijf boven het Provinciaal beheer. We laten een oordeel nu maar liever over aan de kie zers en kiezeressen, die a.s. Woensdag bij de stembus t'e beslissen hebben. Maar wel wil len wij nog even de aandacht vestigen op de groote soesah, die bij een overheidsbedrijf noodig is, welke, naar ons beste weten, kan worden gemist bij een particulier bedrijf. Als we eens even nagaan wat er noodig is, volgens het schrijven van Gedeputeerde Sta ten, voordat een voldoende controle op het Dedrijf mogelijk is, dan komen wij tot het volgende. Wij citeeren uit het hoofd en loo- pen dus kans iets te vergeten. Behalve de directie van het bedrijf met den staf van administratief- technisch- en ander personeel voor het bedrijf zelf, is dan noodig, als we ons niet vergissen: Een Raad van Toezicht; een accountant; een lid van het college van Gedep. Staten, tevens gedelegeerd lid van den Raad van Toezicht, een of meer ambtenaren om het. lid van GedeR. Staten ter zijde te staan en' ten slotte een betere outillage ter Provin ciale Griffie. Wat dit laatste beteekent, we ten wc niet goed, maar het zal wel den noo- digen administratieven rompslomp beteeke- nen. Een particulier bedrijf zou het allicht zon der Raad van Toezicht, zonder lid van Ge deputeerde Staten plus diens één, twee amb tenaren en zonder outillage ter provinciale Griffie kunnen stellen. Moge de stembus van Woensdag nu eens duidel"k laten hooren, dat Jan Symen van al dat overheeidsbeheer niets hebben moet. Barometerstand: 760. Achteruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1