2te£cictacke ©oii/iant HEEMSTEDE. R.-K. Kiesvereniging „Door Vriendschap Bloeiende" De Prov. Statenverkiezingen. Sport en wedstrijden. MOEDERS! BRONSTEE'S MODEUELK de Weleerw. Heer H. NIEUWENHUIZEN Hedenavond 8 uur OPENBARE VER GADERING in het R.-K. Verenigingsge bouw aan den Heerenweg. Spreker: Onderwerp Vrije toegang voor alle R.-K. Kiesge rechtigden. Bezoekt deze vergadering. HET BESTUUR. DISTRICT HAARLEM. Juniorencompefitie. Uitslagen 2 April/ Programma 15 April. Disfrictbestuur. Officieele Mededeelingen R. K. V. Z. W. F. C. I—R. K. V, Z, I 0—1. Haarl. R.K. Gvpna^iek-Vereea?» „ürsus". Ingezonden Mededeelingen DE DERBY. Racfngclub klopt Haarlem met I—0. ELCK WAT WILS HEEMSTEDE. ZANDVOORT. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIËN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR ALGEMEENE VERGADERING. 60 cents per regel. N. V. B. SCHIETEN.' 7. Voor het pl nten kerte men de sterkste Diefstal. boor den kleerbleelker G. R. is aangifte gedaan van het vermissen van ver schillende goederen uit zijn kleerbleekerij. Als verdacht van dien diefstal is opgespoord M. C. W., strijkster wonende alhier, die bakende de Jaatetverioapen maanden diverse goede ren uit de kleerbleekerij van G. R. te hebben weggenomen. Een groote partij huishoudgoederen zijn ten huize van W. in beslaggenomen. Ontspoord. Door onbekende oorzaalk is Zondagmiddag in den bocht bij de Doodbrug alhier, een motorwagen der electrische tram ontspoord. Door het trampersoneel is de wa gen weder in het spoor gebracht,, hetgeen on geveer een uur vorderde. Gevonden voorwerpenTerug tebekomen bij: D.vanTongeren, Drieheerenlaan 117, een bonje (Dobemiann-pincher)Risch, Erruna- Wade 61, Haarlem, een bal; Baudert, Prinses- •ekade 26, een broche: Zieren, Weslerhout- slraat 10. een broche; mevr. Hessen, Benken- rodestraat 18, een tennisbal; P. Kramer, Prin- aenlaan 23, een damesbeursje met inhoud; Strijder, Spaamwouderslroat 54, een jongens jas; Van Unen,boven, Binnenweg 58, een mo- torhatner; Bureau van Politic, Raadhuis, een pakje met tónderh and werken en een zilveren armband; Bureau van PoEtde, Boekenxodestr. 9, een briL Auto-ongeval. Zondagmorgen ongerveer half twaalf reed in de Zeestraat, richting Haltestraat, een zoogenaamde Amerikaansche dricwielige automobiel, waarin vier personen gezeten waren. Bij het inrijden der Halte- straat nam vermoedelijk de bestuurder geen goedendraai, waardoor de auto tegen het trottoir op reed. De schok was zoo hevig, dat de auto omkantelde en twee der inzittenden de bestuurder (eigenaar) met zijn eohtgenóote uit den auto werden geslingerd en door de spie gelruit in de winkel van den heer v. d. K. terecht kwamen. Beide andere inzittenden be kwamen slechts lichte kneuzingen. De beide eersten, de heer Spruyt en echt- genoote, afkomstig uit Amsterdam, liepen ern stige in- en uitwendige verwondingen op. Per brancard werden beiden naar het politie bureau vervoerd, waar dr. Varenkamp, bijge staan door zusier Bronders, geneeskundige hulp verleende. In den namiddag werden zij. per zieken-auto naar Amsterdam vervoerd. Nader vernemen we nog, dat beider toestand niet ernstig is. BB Geel Wit 3Westen 3, 14. Geel Zwart 4S. D. S. 2, in onderzoek. Geel Wit 4Geel Wit 3, 1 ur. Assendelft. Damiaten 3Westen 3, half 3, F. Duyn. Victrix 3Geel Zwart 4, 1 uur, C. Zwet- dool. S. D. S. 3—S. D. S. 2, half 3, J. Duyn. Het districtsbestuur vergaderde Donderdag 5 April ten huize van den voorzitter. Rivier vischmarkt 11a rood. Afwezig waren de hee ren de Groot en Gomes. De heer S. Hooy, voorzitter der Techn. Comm. van den D. H. G. B. en directeur van Ürsus. woonde de vergadering als gast bij. Onder de ingekomen stukken was oen verzoek van Geel Wit om de Junior-wedstrijden niet op 2 uur vast te stellen, maar op 1 uur. Besloten werd, zoo veel mogelijk vast te houden aan het goede beginsel, dat niet op een zoo vroeg uur zal worden gespeeld Waar de practijk dit moo dig maakt, kan bij uilzondering óm 1 uur worden gespeeld. In verband met de terrein- verdeeling werd het uur, waarop de junior- wedstrijden als regel hebben te beginnen, van 2 nur op half 3 verzet. Ingevolge een schrijven van het Bondsbe- stuur, werd in principe besloten medewer king te verleenen tot het houden van dis trict swedstriiden. Haarlem komt uit tegen Leiden. Inlichtingen zullen worden gevraagd over de wijze van samenstelling der cRs- tricts-elflallen. (Alleen spelers uit de bonds- competitie of ook uit Federatie-elftallen?) Een schrijven van het bondsbestuur inzake bevordering der athletiek, zal behandeld worden op de eerstvolgende districtsverga dering. (Zie agenda hieronder). Besprekingen worden gevoerd over de or ganisatie van een districts-sportdag, vooraf gegaan van een geestelijke oefening en een algemeene H. Communie Zondagmorgen. In beginsel werd besloten, dezen district^sport- dag te houden gecombineerd met een propa- ganda-dag van den D. H. G. B., ter voorbe reiding van de stichting van een Turnkring (district) in dien Bond. Het ligt in de be doeling, dezen sportdag te houden op Zon dag 24 Juni, op hel R.K. Sportpark te Heemstede. Het athletiek-programma zal op verschillende wijzen aantrekkelijk gemaakt worden voor onze voetballers. De organisa tie van dezen dag zal op de eerstvolgende districtsvergadering nader behandeld worden. Besloten werd, een algemeene districtsver gadering te houden op Maandag 23 April, des avonds half 8, in het gebouw van den R.K. Kring, Jansstraat 49, Haarlem. TJitnoodigijig tot de algemeene vergadering van het district Haarlem e. o. van den D. H. V. B., op Maandag 23 April 1923, des avonds half 8, in het gebouw van den R.K. Kring, Jansstraat 49, Haarlem. De agenda bevat: 1. Opening. 2. No-tulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Bevordering der athletiek. De vereenigingen worden verzocht, elk voor zich de noodige gegevens te verzame len, om antwoord te kunnen geven op de volgende vragen, door het Bondsbestuur ge daan: a. Welke vereenigingen in uw district zich voorstellen dezen zomer de athletiek te be oefenen. b. Welke van deze vereenigingen geneigd zijn de athletiek te beoefenen in samenwer king met plaatselijke R.K. gymnastiek veree nigingen. c. Op welke avonden deze vereenigingen hun terrein gratis voor hef gezamenlijk trai nen beschikbaar willen stellen. 5. De Districtssportdag. (In te leiden door den heer S. Hooy). 6. Rondvraag en sluiting. Namens bet Bestuur: H. N. SMITS, Voorzifter. A. VERRI.IT, Secretaris. Secr. H. G. v. d. Drift, Spaamw.straat 100A. Hedenavond belangrijke bestuursvergade ring te 8 uur in de St. Jozef Gezellen Ver- eeniging.' Donderdag 12 April belangrijke ledenver gadering in het gebouw St. Bavo, Srnede- straat 23, aanvang precies 8 uur. De Agen da's zullen in den loop van de week worden verzonden. Gezien de belangrijke agenda ver wachten wij een groote opkomst. Leden, die een retraite der St. Jozefsge zellen-Vereeniging willen meemaken, welke gehouden zal worden van 1417 April, wor den Dinsdagavond a.s. in de St. Jozefsgezel- len-Vereeniging verwacht. Dé vice-Praeses Pater Frankemölen zal dien avond een le zing houden, dan zullen verdere mededee lingen en inlichtingen verstrekt worden. Uitslagen Bekerwedstrijd: W. F. C. I—R. K. V. Z. I 0—1. N.B. De ledenvergadering zal niet in de St. Jozefgezellen-Vereeniging gehouden wor den, doch in de St. Bavo, Smedestraat. De leden gelieven hier goede nota van te te nemen. Onder de uitstekende leiding van scheids rechter Kliinne stellen beide elftallen zich voor de te ronde N. H. C.-beker op. R. K. V. Z. en W. F. C. hebben beide invallers. Dadelijk onfspint zich pen vurige, gelijk op gaande strijd. JammeT dat de wind veel af breuk aan 't spel doet. De voorhoede der Zwartjes gaat steeds mooi combi-neerend on 't doel af, doch de achterhoede van W. F. C. biit venijnig van zich af. Ook de keeper van Zwaluwen, moet steeds handelend op treden 't Spel verplaatst zich vliegensvlug. Uit een mooi aangegeven bal maakt Zwa luwen schitterend 't eenigste doelpunt van den wedstrijd. Spoedig is 't rusten. Na rust kri'gt W. F. C. wind mee. en is dan ook 't meest aanvallend. Toeh zijn de uitvallen van Zwaluwen gevaarlijk. Zelfs krijgt R. K V. Z. een kans om de leiding te vergroolen. doch er wordt jammerliik te gen den keener aangeschoten. Steeds komen de W. F C.'er.". keurig sa-nmsoelend op 't Zwaluwen-doel. De achterhoede der Zwartjes speelt .een schitterende partij voedbal, en steeds moet de VV. F. C.-voorhoede baar meerdere erkennen in de verdediging der Zwartjes. De li'd verstrekt al aardig, als W. F. C. een strafschop ten deel valt. Onder groote spanning wordt deze genoden. Een groot gejuich van de zijde der Zwaluwen- supporters. kondigt aan, dat de keener den hal schitterend gehouden heeft. Nog wat heen en weer get ran en dan fluit scheids rechter einde en hebben de Zwaluwen zich in de 2e ronde geplaatst! Secretaris: G. Kruvver, 2de ZuidnóTcTerstr. 16. Secretaresse: Annie Mo-ntauban, God. Sehalk- burgcrgrncht 42. De turnsters en turners welke 3 Juni 1923 te Castricum aan de uitvoering en wedstrij den willen deelnemen, moeten rich op de e.k. oefenavonden opgeven. De wedistrüden zijn als volgt: Driekamp Dames, 80 M. hardloonen, hoog springen, verslingeren met slingerbal. Driekamp Heeren, 100 M. hardloopen, pol stok hoogspringen, kogel st-ooten. De onderdeelen der drieka.mpen worden tevens als afzonderlijke personeel© wedstrij den beschouwd Bovendien zal onze slinger- balploeg nog een wedstrüd van 2 maal 20 minuten legen de Hoomschc Sporlvereeniging spelen. R.-K. V. V. VICTRIX. Seer. A. J. W. Wumnlilk. Uitstagen: S.D.O. IVictricx I 51. A.s .Vrijdagavond te 8 uur ledenvergadering. Aller opikomst wordt verzocht, wegens de be- langrijike agenda. S.D.O. I—VICTRIX I 5-f. Victrix heeft den tose gewonnen, S.D.O. trapt dus af. Dadelijk ontstaat een vin-nigen strüd, waaruit blijkt dat belde partijen elkaar niets zullen toegeven. Nadat de blauw-zwarte achterhoede een aanval van S.D.O. onder schept had, zet deze de voorhoede aan het werk, die zonder dralen op het S.D.O.-doel aanstormt. De rechtsbuiten bemachtigde den bal, zet deze mooi voor doel en de linksbin nen zorgt voor de rest. Met een hard schot geeft hij den S.D.O.tkeeper geen kans. Victrix leidt 10. Nadat weer afgetrapt is, zit S.D.O. dadelijk op het Victrix-doed, dat het nu en dan zwaar te verantwoorden heeft, doch de blauw-zwarte backs en in laatste in stantie de keeper, zijn safe en zenden den bal geregeld retour. Wanneer de Victricx- keeper een fout begaat in zijn doelgebied, wordt hiervoor een vrije trap genomen, welke echter door de achterhoede geretourneerd wordt. Even hierna gaat rust in met 10 in het voordeel van Vietricx. De rust schijnt V-ictricx geen goed gedaan te hebben, althans het vlugge spel van zooeven wordt nu niet moer gespeeld, terwijl S. D. O. geweldig op dreef komt. Na 15 minuten spelcns komt de gelijkmaker als de rood-wltte rechtsuiterst een schot lost dat evenwel tegen de lat terug ketst, een Victrix-speler krijgt evenwel den bal togen rijn schouder en den bal waait al- zoo het doel in. Dadelijk na aftrap schiet de recchtsuilerst wederom op doel en door ter- Indien Uw baby de natuurlijke voeding moet missen, neemt dan Prijskaart wordt U op aanvraag gratis gezon: den. N. V. Modelboerderij Bronstee, Heem stede. Telef. 28055 van 912 en 25 uur. reineffect en door wind vliegt de bal over het hoofd van den neergcknielden Victrix- keeper. Even hierna maakt den midvoor van S. D. O. er met een mooi schot 31 van. Vietricx wordt hoe langer hoe meer ingeslo ten. Van een cornerbal maakt S. D. O. er op een gelukkige wijze 41 van, terwijl de rechtsbinnen van korten afstand den Victricx- keeper geen kans gaf. Even hierna blies seheidr-echter Goes, die naar aller genoegen leidde, einde en heeft S. D. O. ©enigszins ge flatteerd gewonnen. Voor n stikvol huis werd deze grootsche strijd verstreden. Welk 'n spanning h'eersch- te er langs die omheining om niet te spre ken van daarbinnen! En toch: hier is men teleurgesteld naar huis gegaan en slechts zij die nauw aan de Racing-club verwant zijn zullen den avond in vreugderoes hebben doorgebracht. Immers het spel bracht een geweldige desillusie. Hier mocht men niet ge wagen van schitterend voetbal tusschen twee energieke ploegen, o neen! Niettemin is de pittige Racingclub door deze zege practisch genomen Westelijk kam pioen en hij die deze runners-up van nabij heeft leeren kennen en gezien heeft de ge paste bescheidenheid waarmee dit toch bui tengewone resultaat is tegemoet gezien zal zich over dit feit dubbel en dwars verheu gen. Hier is een woord van hulde niet mis plaatst. O zeker, qua spel kunnen zij be zwaarlijk prat gaan op den titel. Wanneer men dit voetbal vergelijkt ;net dat wat Wil lem II jongstleden Woensdag tegenover de Britsche Corinthians liet zien, tja dan zijn onze Districtenaren nog zeer ver ten ach ter. Doch waar er bij het edele twaalftal geen enkele andere vereeniging is die zich met goed recht sterker kan"wanen dan de menschen van den Middenweg, waarom zou men het dan den volgelingen van Scheen uiet gaarne, gunnen. Zij hebben er toch in ieder geval voor gesjouwd en gezwoegd en als het spelpeil in de lage landen aan de zee allengs secuurder gaat luisteren naar de wetten der zwaartekracht is het heusch hun schuld niet! Ergo Racing-club: proficiat! Wel is het feit nog niet definitief beslecht maar waar dc blauw-zwarte competitieweg gisteren geheel is afgelegd en de eenige con currenten, het Amsterdamsche Blauw-Wit, slechts door een exhorbitant hoog doelge- middelde onze stadgenooten voorbij kan streven, is een gelukwensch niet voorbarig. En reken maar, daar zal vreugde zijn in dat kamp! Haarlem moet inmiddels oppassen. Het zal toch voor haar zaak wezen om in de ko mende ontmoetingen twee punten te verove ren willen zij niet den voetbaldood sterven. Maar dan mogen ze voorwaar wel wat en thousiaster spelen dan gisteren! Na de glans periode van overwinningen heeft het stoere Schoterweg-team thans weer twee nederla gen in successie geslikt. Men wil dan toch niet stranden in het gezicht van de haven? Kaan verdedigde het doel. Een debuut was het, maar niet een waarover men een oor deel vellen kan. Immers de slanke keeper kreeg zeer weinig te verwerken en het eenige doelpunt was onhoudbaar. Boven staande pleit voor de verdediging in dewel ke Tokelenburg schitterde, terwijl wijders ook Houtkooper Jr. een zeer goede back partij speelde. Terwee viel minder op, be ging daarenboven de fout om voor goal den bal veel te lang bij zich te houden, terwijl hij verder nimmer met verre trappen het terrein zuiverde, doch dit steeds aan an deren overliet. Dik had zijn vroegeren club- maat, Koning, volkomen in zijn macht en ook Schotsman was goed. De aanval stelde te leur en kon zich op geen grootsche daden be roemen. De vleugel Donselaar-van Daalen werkte zeer actief, doch alles werd op rechts gespeeld en hier hadden Houtkooper en Bies- haar méér dan normale moeite met Krom en Hazevoet. De laatste was de meest opvallende der beide backs, doch de kleine Kuyt is een kalm maar niet minder bruikbaar speler. Daarachter stond Radsma en hij was safe. Van de middenlijn vermeldden we reeds Krom, doch ook Nieuwenhuis moet worden genoemd, terwijl Geutskens het drietal waar dig completeerde. Ook hier lag de schuld van het mogelijk niet overbluffende' spel bij den aanval, doch de sterke wind had er veel schuld aan. Van Dam is in deze linie de tacticus en Nachtegeller de schutter. Beide vleugelspelers vermochten niet hun normale spel te ontplooien. Van Gessel was belast met de leiding welke hij niet gemakkelijk vond, wijl er in het veld nogal gekankerd werd, doch zijn streng optreden dwong bewondering af, zoo dat excessen gelukkig niet te vermelden zijn. Om twee uur liet hij beginnen tusschen Radsin Kuyt Hazevoet Geutskens Nieuwenhuis Krom Koning, van Dam, -loelfsema, Nachtegeller, Brugman o v. Donselaar, v. Daalen, Brakel, Houtkooper, Bieshaar Dik, Tekelenburg, Schotsman Terwee Houtkooper Kaan Veel van deze ontmoeting te vertellen valt er niet. Het was een spel der verdedigingen waartegenover de aanvallers hun hoofd te pletter liepen. De doelverdedigers kregen dan ook niet bijster veel te doen. Doordat R. C. H., den orkaan in aanmerl ing genomen zoo verstandig was om het leder laag te houden, leverden zij nog het beste voetbal al brachten zij het dan meestal niet verder dan Daan Houtkooper en parntner. Somtijds trachtte men door krachttoeren het spel te forceeren, maar de arbiter was er dan om er tegen te waken. De eerste aanvallen zijn voor „Haarlem" doch Tekc'enburg zoowel als van Daalen schieten in Radsma's armen. De Racing- club l.-mt dan eveneens los en hier is het Brugman die het leder krijgt voor te zetten doch evenwel niet slaagt. Met klaroengeschal worden beide partijen aangemoedigd en ein delijk heeft R. C. H. succes als een har- dé voorzet van Koning door Brugman langs Kaan wordt gejaagd, een doelpunt dat het eenige van den wedstrijd zal blijken te zijn. La dit evenement zakt het spelpeil aanmer kelijk en de defensies hebben maar voor net wegtrappen. Zoo komt de rust met R. C. H. in het voordeel. Ook na de thee bleef alles beneden het normale peil. Brakel had tegenover de blauw zwart verdediging net zoo min wat in te brengen als Roelfscma tegen die van Haar lem. Toen niets lukken wilde veranderde captain Houtkoo Jtr op de gebruikelijke wij ze het elftal met dien verstande, dat Bies haar linksbinnen. Schotsman rechtsbuiten en Martien zelf de halfbackplaats ging innemen. och ook dit bracht geen resultaat. En toen Nieuwenhuis een mannetje in de verdediging terugriep was er heelemaal geen doorkomen aan. Zoo eindi-tde deze weinig fraaie strijd niettemin onder zeer groote spanning. Wij geven het Haarlem-bestuur in over weging om bij .eigende gelegenheden het aantal gereserveerde plaatsen dermate uit te breiden, cat daar niet alleen toegang hebben vrienden en be' enden van spelers, officials -n arbiter, maa- eveneens autoriteiten en pers, zoodat het niet voor dient te komen, dat leden va. de Eerste Kamer en Wethou ders van Haarlem een plaatsje moeten zoe ken op de onoverdekte tribune. H.R. BEKERWEDSTRIJDEN BLOEMENDAAL. BLOEMENDAAL—W. F. C. 5—3. Deze wedstrijd was we] een van de minst fraaie verlooningen welke sedert lang op hel Bl.daal terrein werden gespeeld. Hiervan was de sterke wind echter wel voor 't grootste lied Je oorzaak. W. F. C. dat het eerst het wind-voordeel heeft is vrij gevaarlijk. Nadat Sunler voor Bl.daal heeft gescoord, antwoord W. F. C. met 2 goals kort achter een en heeft met half-time een 2l voor oor mg In de 2e helft zit Bl.daal bijna voerMurend voor het doe! dei tegenpartij, waar de keeper zich onderscheidt. Hij kan echter niet verliin- leion dat de score regelmatig worlt opge voerd tot 52. Even voor het einde gelukt hel V F. na goed voorzetten nog een derde goal te maken. Met 53 wint Bl.daal dus dezen slechten wedstrijd. EINDWEDSTRIJD VAN GEN. VAN MERLEN. Deze vereeniging hield op Zaterdag- en Zon dagmiddag een geanimeerden eindwedstrijd. Gedurende het winterseizoen moesten worden geschoten 15 personeel-series, waarvan de laatste twee op den eindwedstrijd, 12 vaste baan-series en een onbeperkt aantal vrije- baan-series. Het is dus feitelijk één groote wedstrijd geweest met als slot den eindwed strijd. Vooral Zaterdagmiddag is er mooi ge schoten, doch niemand kon beslag leggen op den extra prijs, bestemd voor het eerste maximum. De totaal-uitslag is als volgt: Personeel le klasse. 1. L. de Raad 1419 p.; 2. F. Hekker 1408 p.; 3. W. de Boer 1383 p.; 4. H. J. Vink 1376 p.; H. Spronk 1341 p.; 6. A. Mos 1322 p. Prijs gesteld voor niet-prijswinnaars werd behaald door H. J. de Bont. 2e klasse. 1..T. Moh ring 1357 p.; 2. W. Theel 1288 p. Prijs gesteld voor niet-prijswinnaars werd be haald door M. J. Post. 3e klasse. 1. F. J. Martens Jr. 1180 p. Prijs behaald voor niet-prijswinnaars werd behaald door J. Pouw. Vaste haan le klasse. 1. F. Hekker 1132 p.; A. A H. de Wilde 1122 p. 2e klasse. 1. J. Mohring 1084 p; 2. M. J. Post 1024 p. 3e klasse. 1. F. J. Martens Jr. 861 p; 2. J. Pouw 776 p. Vrije baan le klas. H. J. de Bont 100—99 p.; 2 M. J. Vink 99—99 p.; 3. L. de Raad 99—98 p.; 4. J. Schenkel 9987 p.; 5. H. Spronk 10096 p 2g klas. 1. J. Mohring 99—97 p.; 2. W. Theel 95—94 p. 3e klas. 1. F. J. Martens Jr. 9188 p.; 2. J. de Gee 89—86 p. Eere baan 1 klas. 1. L. de Raad 98 p.; 2 M. J. Vink 95 p 2e klas. 1. W. Theel 93 p. 3e klas. 1. F. J. Martens Jr. 98 p. Wisseprijs. M. J. Vink met 99, 99, 98, 98, 98 p. Gedurende den eindwedslrijd werd ook nog een afzonderlijke vrijebaanwedstrijd gehouden waarvan de resultaten zijn: le klas. 1. M. J. Vink 98—98 p.; 2. W. de Boer 98— 97 p.; 3. J. Schenkel 9897 p.; 4. L. de Raad 98-95 p. 2e klas. 1. J. Mohring 9595 p.; 2. W. Theel 93— 91 p. 3e klas. 1. M. Tromp 8986 p. F. Hekker won den prijs als hoogste schub ter gedurende het lc kwartaal 1923. HAARLEMSCHE COMPETITIE. Voor dezen wedstrijd werd Zondag voor de 5e ronde geschoten door Gen. Joubert met als resultaat een schitterend totaal van 942 punten, niettegenstaande de minderwaardige serie van 88 p. van den hoer P. Roozen. Ik wed, dat hij zich hiervoor nog schaamt. Met series als 942, 943, :44 en 946 p., dus letaal 4717 p. en een gem. van 94,34 is met eere beslag gelegd op den wisselprijs, waar mede ik G. J. mijn gelukwenschen aanbied. Terecht heb ik reeds eerder beweerd, dat een eerste klas schutter niet beneden 94 punten mag schieten en zie slechts het gemiddelde (behaald over 10 series door 5 schutters) en ge zult met mij zeggen: het kan heel goed en moet dus. Hoogste korpsschutter werd de heer J. W. F. Fransoo met series van 95 en 98 p., voorwaar niet mis. Ongetwijfeld wordt hij ook hoogste korps- schutter van het geheel, hij haalde in totaal 959 p., dus gom. 95,9. Mijn compliment voor deze prestatie. Ook het 2e vijftal heeft met een prachtig to taal van 920 p. het seizoen gesloten en komt dan ook met een puntental van 4539, dus ge middeld 90,78 in aanmerking voor den eer sten prijs. Ook dit vijftal mijn compliment voor dit resultaat. Hoogste schutter was de heer N. van Keulen met twee fraaie series vod 94 punten. Dat G. J. hoogen prijs stelt op goede korps- schutters, bewijst het beschikbaar stellen van fraaie prijzen voor schutters, welke in den korpswedstrijd een bepaald gemiddelde be halen. Dat is een aansporing voor de schut ters om hun uiterste kracht in te spannen en dit tot het einde toe. Zoo werd ditmaal voor de derde maal de gouden ster toegekend aan den heer J. W. F. Fransoo voor het schieter boven de 95 punten. Voor genoemden heei schijnt dit een traditie geworden te zijn. Zijn echlgenoote kan er nu tenminste een fraaie broche van laten maken. Voor de eerste maal werd dit kleinood thans ook toegekend aan den heer J. Mulder, die nu hij er den smaak van beet heeft, zeker nog menigmaal eigenaar van zulk een sier zal worden. De heeren mijn gelukwenschen met de keurige prestatie. De zilveren ster werd toegekend aan ik zou haast zeggen den echten Generaal Jouberi, nl den heer Van Keulen Sr., een onzer veleranen die hoewel oud van leeftijd nog een jeugdig schuttershart bezit en vooral op geweer nog menig jong schutter dikwijls beschaamd maakt door zijn schitterende series. Wie zal niet deze sympathieke figuur van harte ge- lukwensohen met deze onderscheiding? De zilveren beker zal vermoedelijk wel in gepalmd worden door den heer J. VV. F Fransoo, die eveneens bezig is den heer P. Roozen het kampioenskruis afhandig te. maken. Pas op Paultje, zorgt dat de Jaalste series gelijken op maximums en laat den heer P. niet alles mee naar Amsterdam nemen. Indien ik het spreekwoord: Twee honden vechten om een been enz. in praktijk mocht toepassen, zou ik er wel voor te vinden zijn, want de heeren N. v. Keulen en J. Mulder kijken met scheele oogen naar het gouden horloge en ook ik heb er nog geen. Heeren laat het een fraaie strijd worden en zonder ongelukken den sterkste met 't sieraad in zijn zak huiswaarts gaan. Indien de heer' M. nog kans wil hebben, zal hij beter moeten vast houden, dan hij heeft gedaan voor den beker en het koningskruid. De wisselbcker voor pistool zal wellicht ge wonnen worden door den heer G. Mooye- kind, die met een gem. van pl.m. 46 p. een mooie kans maakt en aantoont, dat men liet ook op dit wapen met volhardende oefening en zelfbeheersching ver kan brengen. Houd er den moed maar in mijnheer M. Over 14 dagen weten we meer. HAARLEMSCHE SCHIETBOND. Op de Vrijdag j.l. gehouden alg. verga dering, werd besloten den nationalen wed strijd te doen houden op 12. 13, 14, 19, 20, 21, 26, 27, 28, 29 Mei en 2, 3 en 4 Juni a.s. Als lid werden aangenomen de vereenigingen Gen. de Wet te Santpoort en Schoten. Het volgende seizoen zal dus door 8 vereenigingen aan de comp. worden deelgenomen. De Woensdag a.s. aanvangende eindwedstrijd, wordt gehou den in 3 klassen. De indeeling der schutters moet geschieden door de vereenigingsbesturen en voor den aanvang van den wedstrijd aan den secretaris worden toegezonden. TWINTIG REGELEN VOOR DEN VRUCHTBOOMKWEEKER. Een 2" nuttig werkje s nl ng; door de Fomolo-i he Vereeniging te Al'enburg (Duitschland) t itg geven. Het bevat 'n twin tig tellingen betre fende den ooft-boom- t elt. Hoewel zij geenszins als een evangelie beschouwd beh even e werden en sommige van deze „regelen" in verband met ons kli maat en onzen bodem wel eenigszins te wij zigen zijn, bevat en ze toch zooveel nuttige wenken, dat ook menig fruitkweeker in ons .;nd ze gaa ne vernemen zal. 1. Op hoogen grond poot men het beste kersen, oi lager gelegen grend pruimen. De kerseboom verdraagt het best droogte, de ruimeboom bete \o htighcid. 2. D beste bodem vcor eft is een vocht- loudznde, poreuse leembodem. Grondwater is altijd nadeelig en daarom is het draineeren in den herfst aan t e- elan. 3. Reeds in den herfst grave men groote gaten, waarin de te planten boomen zullen komen staan en giete er in den wintertijd nu en dan in. De boomen plant men dan in het voo-j-ar. 4. Men kiope al en brompjes bij een soliden kweeker en plante alleen boompjes die door en door gezond zijn, dikke wortels hebben, die in de kweeker 1 loodrecht ge- gro d ijn en ie een goede kroonvorming tconen. 5. Bij de k*uze der soorten houde men goed kensch p m .t d gestel heid van den bod:m, afze m gelijkheid,enz. 6. Men pot appel- n per boomen op minstens tien meter onderlingen afstand. Op het vlakke veld of in boomgaarden dienen de rijen der ooftboomen 40 tot 50 schreden van elkaar te staan. wortels zorgvuldig in (gladde snede en naar onderen staande). Bruine randen op de vlakte der snede wijzen aan, dat de vorst de wortels aangedaan heeft. Vezelwortels mag men niet beschadipen. 8. Voor men den boom lant, vuile me- het gat voor drievierde der diepte met goede teel aarde aan, zet hierop het boompje welks wor tel: er ove uit spr id worden e werpe er vervolgens den ondergrond op en wel zoo, dat het boompje recht en stevig komt te st an. Vers he mest mag men nooi. bij het p anten gebruik n. 9. D pas - eplan'e oom moet met den hals altijd hooger staan, dan in 4® kweekerij, en ni t vastgebonden worden, voordat de on c ich gezet heeft. Diep poten is een groot' rut. 10. Bij he* vastbinden l tte men er pp, de paal zóó te plaatsen, dat deze aan den zuid kant komt te staan. Hij mag den boom niet rak n en het bindtouw neme men flink dik, terwijl men et aanlegt, dat het, ook bij den verderen groei, den boom niet schaadt. 11. Om het uitdroge^ in het voorjaar te voorkomen, kan men de stammen met stroo omwinden of met natte verdunde klei be strijken. Wat turfmolm kort na het planten om den stam gestrooid, houdt vorst tegen en doet den grond minder gauw drogen. 12. Appel-, pere-, en ker boomen mogen bij het planten n et of o ee' weini - be snoeid worden. Eers in het volgend jaar is e-.n krachtiger sno ien, voor 1 bij zwakke wijgen, te ver cht n. Pruimen moe: n tot op 56 oogen gesnoeid wo den. 13. In het begin van elk iaar, la'e alle 23 jaar, nijde men t dicht taande en elk ar kruisen of naa binn groeiende 1 roont kken a'. Dorre takken <n water- ot .ii moeten elk jaa v iwijd rd worden. 16. De grond om den stam houde men los. Onkruiden en gras schaad 17 Bij ziekte wende men direct alle be kende middelen e bestrijding aan. Bij gomvloed is he afsteken v«.n eenige wortels jaan te bevelen. 18. Een goede en legelmatge bemesting is noodig. 19. Waar ren boom gestaan heeft, mag men nimmer en jon en oo tboom van dezelfde soort planten (vruchtw. seling). 20. Als ge een boomga rd aanlegt met het voornemen de vruchten te verkoopen, be paal dan uw keuze tot weinige maar beste, in den handel het meest bekende soorten. Het valt veel gemakkelijker om an één gewilde appel- rf peresoort honderd mud te verkoo pen, dan tien mud in partijtjes van allerlei soort. KINDEREN AAN TAFEL. Ook de opvoeding to welgeminierd eten behoor bij de kinderopvoeding. Zood a het kind naast melk ook ander voedsel krijgt, moe deze opvo ding begin nen. Men koop dan een diepen spitsen ect- epel, met korten steel, li fst u aluminium. Klein kinderen slikken eerst onbeholpen. Men moet er voor zorgen, dat zij niet te veel in eens in den mond krijgen, anders verslik ken ze zich n morsen. Met een kopje of ge wonen lepel kan men dit doel niet bereiken, daarvoor is zulk een kort diep lepeltje beter g chik Spoedig moet dan he kind met den lepel alleen leeren eten. Daar begaan nu vele moe ders een fout. Zij nemen het kind op den schoot, houden de handjes stevig vast en ge ven he: eten, op de wijs als de vogelmoeder doet. Maar de vogels zijn verstandiger. Zij voeren de jongen slechts zoolang zij zich zelf niet kunnen helpen. Ter rechter tijd zet de oude vog: de jongen dan met een zachten stoot het nest uit en leert hen zelfstandig te worden. Vele moeders vinden het echter heerlijk, dat de kinderen zoo lang mogelijk van haar afhankelijk zijn. Dit egoïsme is nood lottig voor de kinderen. Dus moeders, tracht het te overwinnen. Geeft uw kleintje reeds vroeg den lepel in de hand, het kan zijn eer ste oefeningen op uwen schoot ondernemen. In 't begin zal de kleine eetstudent met den lepel en wellicht met zijn ander vrij handje er bij naar hartelust in de brijpap slaan. Hoe leuk dat ook uitziet, de moeder mag er niet om lachen, maar moet het met een strengen blik, desnoods een klap op de handjes afkeu ren. Soep en pap leert het kind spoedig alleen eten, vaste spijzen veroorzaken echter meer moeilijkheden. Het kind gebruikt daarvoor eerst zijn vingers, om het .voedsel gauwer in den mond te steken. Ofwel het kind zal de brokjes, die niet in den lepel willen er met de handjes inleggen. Men leere daarom de kinderen een klein instrumentje gebruiken dat in winkels van huishoudelijke artikelen te koop is en er toe dient de spijzen in den le pel te schuiven, een zoogenaamd schuifje. Zoodra het kind verstandig genoeg is, geve men het vork en mes en leere het de spijzen snijden men lette er echter op dat het kind nooit me: het mes eet en de vork steeds met de tanden naar beneden en naar het bord toe gekeerd houdt. Lepel en vork worden half gevuld en met de punt, niet met den breeden kan aan den mond gebracht. Onsmakelijk eten maakt een afstootenden indruk. Kinderen kauwen soms met open mond, of zij nemen den lepel te vol en be morsen lippen en wangen. Anderen eten gul zig of met gedruisch of likken na afloop le pel, vo k en zelfhet bord a De beste manier om zulke vieze gewoon ten te voorkomen is het voorbeeld der bees ten. Men toone den kinderen de vieze ma nieren van koeien, honden, varkens enz. bij het eten en ze zullen vanzelf die gewoonten niet aannemen. Verder moet men er op letten, dat de kin deren recht zitten aan tafel, dat zij de handen niet verder dan tot aan de gewrichten op de tafel leggen, niet met de voeten slaan of met den stoel schommelen. Kinderen zullen slechts welopgevoede menschen worden, wanneer zij er vanaf de pril te jeugd aan gewend worden, alle onge manierdheden af te leggen en rich vooral aan tafel netjes t; gedragen. Want moeders, be denkt het wrl, zijn leelijke gewoonten eens ingeslopen, dan is 't heel moeilijk, soms bij na onm-gelijk, deze uit te roeien. EEN DEFINITIE. De volgde anecdote waalt uit het bezette gebied over: Een Italiaan kwam naar Lotharingen en belandde in een sladje, dat beroemd is om een culinafische specialiteit. Hij ging .in een café en wilde een portie bestellen, doch hij kon niet op den Franschen naam komen. Hij waagde zich aan een omschrijving „Brengt u mij een portie van die dieren, die hun huis op hun rug dragen." De kellner glimlachte stomp. Hij begreep het niet. „Ik bedoel die kleverige dieren, die op de wijnblaren leven. Zij hebben twee voelhoorns en steeloogen. Wanneer men ze aanraakt, kruipen ze onmiddellijk in hun huis terug!" De keiiner dacht diep na, glimlachte nog stomper en haalde de schouders op. „Voor den dondert Die dieren, die net zoo'n haast hebben als de post, de Volken- bond, de wederopbouw van Noord-Frank-1 rijk „O zooi" riep de keiiner uit, „u bedoelt escargols!" En hij liep naar Je spreekbuis en schreeuwde in de keuken: „Een portie ge stoomde slakkenl" SLAKKEN IN BROEIKASSEN. Een radicaal middel tegen slakken in broei kassen en kassen, is het plaatsen van kom men of bakjes, tot een centimeter onder den rand met bier gevuld en ingegraven in de hij z'n teslament maakte? run of aarde. 1 B.: lk denk, dat ik juist daarom niets De slakken komen er van alle kanten kreeg. gretig op aan en zijn bij menigte te vanger en te dooden. WORMZIEKTE BIJ SCHAPEN. Als een uitstekend middel tegen inge wandswormen bij schapen raadt een ervarer Duifsche veehouder aloë aan, die ook dei grooteren huisdieren als een voortreffelijk wormmiddel wordt ingegeven. Men neme 1 lood fijne aloë, die met een weinig water en meel tol een deegje word» gekneed, welke pil men het schaap ingeeft waarop ontlasting met wormafdrijving volgt. Hebben de schapen nog niet 'veel aan dc kwaal geleden en conslatecren wij 3e wor men pas, dan is een veel geringere hoeveel heid reeds toereikend om de dieren te her stellen. HET MESTEN VAN KALKOENEN. De eierproductie Is bij deze dieren gering; alleen dan zijn deze dieren productief, als men ze vetmest. Hel vleesch er van is sma kelijk en wordt goed betaald. Losloopende dieren zoeken hun voedsel grootendecls zelf. De kuikens moet men zorg vuldig verplegen, wanl ze zijn zeer- gevoelig. Een goed vetmestingsvoeder is aardappe len, gemengd met grofgemalen gerst De kal koenen lusten dit graag. Van dit mengsel maakt men balletjes ter erootte van een ha zelnoot en voert ze in dien vorm. In den yrin'er geve men ze een donkeren stal, die slechts verlicht is, dat ze hun voed sel kunnen vinden. De duistere omgeving maakt, dat 't vleesch mooi blank blijft. HIJ HAD AAN HEM GEDACHT. A.: Heeft je oom aan je gedacht, toen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2