De vloek van het geld BUITENLAND Tweede Blad 9 April 1923 Verschillende berichten uit het bezette gebied; nieuwe uitzettingen en arrestaties; geruchten over geheime bewapening van Duitschland. Het bezoek van Loucheur aan Engeland; Loucheur bij Poincaré en Millerand. Arbeidsmoeilijkheden in Engeland; 700.000 arbeiders bij conflicten be trokken. Koning Albert is bij een parade van zijn paard gevallen, zon der letsel te bekomen. Onder de Telegrammen: De reis van Loucheur; conferenties van Bel gische en Engelsche ministers te Parijs verwacht. Angora stelt voor 23 April de conferentie te Lausanne te hervatten. Communistenrelletjes te Barcelona. De arbeidsconflicten in Engeland. Een groote brand in Noorwegen. LOU CHEUR'S BEZOEK LAND. AAN ENGE- Amnestie in turkije. HET BEZOEK VAN VON KNILLING TE WEENEN. HET VERSLAG OVER DEN ENGEL- SCHEN LANDBOUW. GEÜ. BUITEKL BERSCHTEN. ORDE EN ARBESD. DE WERKLOOSHEID IN DRENTE'S VENEN. SPORT EN SPEL SpartaU. V. V. 50. KORFBAL FEUILLETON omdat zij aan het Fransche spionna ge kantoor UIT HET BEZETTE GEBIED. Volgens de Frankfurter Zeifung hebben de Franschen Vrijdag op de Rijnbrug te Worms 3 milliard mark in beslag genomen. De Rijnlandcommissie onder voorzitter- Schap van Tirard heeft een verordening uit gevaardigd, waarin de positie geregeld wordt Van het personeel van het dwangbeheer der Spoorwegen in het bezette gebied, welke bescherming toezegt aan het geallieerde en Duitsche personeel. Zij zullen beschouwd borden als in dienst van de geallieerde legers Zullen de voorrechten deelachtig worden hun door de verordeningen der commissie "^gekend. Allen, die in dienst zijn van de spoorwegen onder dwangbeheer, kunnen °us voortaan ook voor vergrijpen buiten üen dienst gepleegd verzoeken aan de Duit sche rechtspraak te worden onttrokken. De leden van den bedrijfsraad van Krupp, van JT1® er een behoort tot het centrum, een socia- '>st en een communist is, hebben in hun ver klaringen aan den rijkspresident, den rijks kanselier en de ministers ten volle de tot uusver gegeven Duitsche voorstelling over D®.1 gebeurde bij Krupp te Essen bevestigd NU het openbaar gemaakte procesverbaal "j kt, dat, nadat de eerste schoten reeds eeni- Se lieden gedood en gewond hadden en de Jpenigte terugweek, de Franschen in vuur- unie steeds schietend uit de loods kwamen ea op de vluchtende menigte schoten. Toen de straat bereikt hadden, staakten zij het vuren en trokken af in de richting van de stad. De bedrijfsraden stelden vast, dat zij ju het mogelijke hebben gedaan om het bloedbad te beletten. Inzake de vraag of gebeurde aan provocatie van de directie van een of meer der directeuren was toe to schrijven, verklaarden de bedrijfsleden, bat de Fransche bewering onjuist was. De Maatregelen van het staken van het werk cn het laten blazen van de sirenes hadden de directie en de bedrijfsraad gezamenlijk getroffen en deze hadden alleen ten doel een vteedzame betooging te vormen tegen het Mogelijke voornemen van de Franschen om «et werk te belemmeren. De arbeidersvertegenwoordigers wezen de verdachtmaking van den Franschen propa- gandadienst, dat zij invloed op hun politieke en oeconomische houding zouden laten uit oefenen door de directie als onwaardig van e band. De directie heeft aan het bloedbad evenmin schuld als de bedrijfsraad deze berust alleen bij het Fransche militarisme, oat tegen alle recht in het bedrijf binnen drong en den vreedzamen arbeid stoorde. Zaterdagochtend omstreeks elf uur ver scheen een Fransch officier op het haven kantoor van de haven Grimberg van de Gelsenkirchener Bergwerksaktien-geseli- schaft en eichte den naam den de woonplaats van den havenmeester te vernemen. Toen het personeel bleef zwijgen, ging de officier hepn, doch keerde weldra met troepen terug eh nam den eersten den besten ambtenaar Slangen. Op het dreigen met algemeene staking is later de haven weer ontruimd. De Franschen hebben het telegraaf- en telefoonkantoor te Worms bezet, omdat de ambtenaren weigerden verbindingen tot stand te brengen met het militair telegraafbestuur to Mainz. De Franschen hebben den spoorweg- recteur Peters van het sterfbed van zijn yrcuw weggehaald, hoewel Peters den Fran- j_Caen stationsccmmandant erop wees, dat ;Cc ^verlijden van zijn vrouw eiken dag kon v.°tden ve wacht, en andere ambtenaren aich vrijwillig voor Peters wilden laten uit- totten, aldus wordt van Duitsche zijde ge hupt L ~c te Essen door de Franschen gedoode ar- bciders en beambten worden Dinsdag begra- cti. Op hetzelfde uur heeft er in den Rijks- ,aS een rouwplechtigheid plaats, waarbij on- aanwezigheid van den rijkspresident, de 'J'tskanseher een herdenkingsrede zal hou- en. Naar aanleiding van de begrafenis zul- JM Dinsdag in het geheele Rij a de klokken Worden geluid. hl gr. Testa, de pauselijke afgevaardigde neeft Zaterdagmiddag een bezoek gejracht J Krupp von Bohlen und Halbach. .De uitzettingen van spoorwegpersoneel tot hun woninge 1 hebben een grooten om- .•Mg aangenomen. Te Juenkerrath zijn tot usver 93 gezinnen uit hun woningen gezet. Te Trier zijn 126 gezinnen van spoorweg- Personeel uit hun wonigen gezet. Voor beden moesten er nog 149 woningen worden ?ntruimd. Niettegenstaande de algemeene bmp kan men ze maar zeer slecht onder dak tongen. Niemand van het spoorwegperso neel hervat den dienst. Er heerscht een mt- tolooze verbittering. -Nabij Kettwig is de spoorlijn opgebroken, ■toientengevolge hebben de Franschen te Kett- Wlg en Werden verscheidene gijzelaars ge- bomen. Zij staan onder voortdurende bewa- kmg en moeten meerijden op de treinen tus- Schen Werden en Dusseldorf, waarbij hun 8®en tijd tot eten gelaten wordt. Even voor de feestdagen zijn te Kassei Verscheidene lieden in hechtenis genomen, te Dusseldorf berichten over zoogenaamde rechtsche radicale organisaties zouden heb ben verstrekt. Deze berichten blijken door een zekeren Bruening, een koopman, uit den duim gezogen te zijn en den Franschen in handen gespeeld. Deze moesten den in druk krijgen, dat men in Duitschland druk bezig was zich tegen Frankrijk te wapenen en ook over een groote menigte wapens beschikte. Dr. Melchers, commissaris van politie te Essen deelt mee De Franschen hebben het bericht verspreid, dat zij een brief van mij aan een kapitein van de schupo hebben gevonden, waarin ik hem bevolen zou heb ben de schupo over de fabrieken in het Roergebied te verdeelen om bij een bezetting door de Franschen de arbeiders te kunnen ophitsen. Ik heb schriftelijk, noch mondeling aan wien ook een dergelijke opdracht ver strekt en ook geen brief aan een kapitein of anderen schupoambtenaar gezonden. De commandant van Emmerik heeft zonder eenige aanleiding verordend, dat het in het bezette deel van Emmerik op straat verboden is met de handen in de zakken te loopen. Vijftien voorbijgangers zijn gisteren avond wegens overtreding van het verbod aangehouden, onder wie eenige Nederlanders. Zij zijn 's nachts gevangen gehouden in een nauw vertrek, dat geen gelegenheid tot zit ten bood. De plaatselijke commandant te Hoog- Emmenk heeft alle vergaderingen, op die van het gemeentebestuur na, verboden, zoodat ook geen bijeenkomsten van kegel clubs, zangvereenigingen en derg. kunnen plaats vinden. UIT HET SAARGEBIED. De regeeringspresident in het Saargebied heeft huiszoekingen gelast bij verschillende personen, van wie bekend is dat zij aange sloten zijn bij lichamen, die ten doel hebben den staat van zaken, geschapen door het verdrag van Versailles, met geweld omver te werpen. Loucheur die Zaterdagochtend door Poin caré ontvangen is, heeft ^an de bladen ver zekerd bij zijn gesprekken met de Engelsche staatslieden vastgesteld te hebben, dat de openbare meening in Engeland de positie van Frankrijk beter begint te begrijpen. Hij acht een overeenkomst mogelijk, waarbij Frankrijk en de geallieerden niet van hun wettige belangen opofferen, zoomin ten aan zien van de vergoeding als van hun veilig heid. Men scheen, zoo zei Loucheur, in Engeland te begrijpen, dat Frankrijk en België besloten zijn de zaak tot het eind toe vol te houden. Na zijn onderhoud met Poincaré heeft Loucheur aan de Temps dezelfde meedee- lingen gedaan als reeds eerder aan de Matin, dat men in Engeland Frankrijk's houding beter begint te begrijpen. Hij zette uiteen, dat hij zonder eenige regeeringsopdracht naar Engeland gegaan is, doch voor zijn vertrek Poincaré zijn voornemen meege deeld om met Engelsche staatslieden te spreken. Hij heeft zijn boven weer gegeven persoonlijke indruk nu aan Poincaré gemeld. Millerand heeft Loucheur ontvangen. DE ARBEIDSMOEILIJKHEDEN IN ENGELAND. Er zijn op het oogenblik tal van moeilijk heden op arbeidsgebied in Engeland. Onge veer 700.000 arbeiders zijn betrokken bij arbeidsgeschillen w.o. bouwvakarbeiders, pottebakkers, mijnwerkers in Zuid Wales, boerenarbeiders, arbeiders in de jute-indu- strie en visschers. Zaterdag zijn er opzeggin gen aangeplakt door de vereeniging van patroons in de bouwvakken, waardoor 500000 arbeiders op straat komen. Er dreigt een nationale spoorwegstaking, als de voorge stelde verlaging van den oorlogstoeslag van het personeel bij de werkplaatsen wordt doorgevoerd. De staking der stokers duurt voort. De Almazora is met een noodbemanning ver trokken. De Windsor Castle kan nog niet vertrekken. HET SOCIALISTISCH CONGRES TE BREGENZ. De besprekingen tusschen de vertegen woordigers van de tweede internationale, de internationale van Weenen en het interna tionaal vakverbond zijn begonnen met een vergadering van de organisatiecommissie voor de voorbereiding van het congres te Hamburg, dat 21 Mei begint. Aan de be spreking van de gemeenschappelijke com missie tot onderzoek van de werking van het vredesverdrag namen de Brouckère (België) Jouhaux (Frankrijk) en Edo Fimmen (Ne derland) deel. Het congres heeft in zake het Roervraagstuk een motie aangenomen, waar in het ook zijn leedwezen uitspreekt over de gebeurtenissen te Essen en het gebruik van geweld ten scherpste veroordeelt. UIT MEMEL. De staking te Memel is algemeen. Aan het parool van de vakvereenigingen hebben ook andere beroepen en bedrijven spontaan ge hoor gegeven, zoodat alle winkels, kantoren, banken enz. gesloten zijn. Toen Litausche soldaten het postkantoor bezetten, verlieten alle ambtenaren het kantoor. Ook de gas fabriek, de waterleiding en de electrische centrale staken. De plaatsvervangende Li tausche commissaris-generaal heeft op grond van den nog geldenden staat van beleg een verordening uitgevaardigd, waarbij samen scholingen en optochten en stakingen bij de onontbeerlijke bedrijven verboden zijn. De commissie van zeven man uit de vakvereeni gingen, welke de eischen had overgebracht, is in hechtenis genomen, evenals Ruebrig, de hoofdredacteur van de sociaal-demo cratische Memeier Volksstimme. Nadat de Litauschg troepen het postkan toor weer ontruimd haddan, is het bedrijf hervat. De algemeene staking breidt zich uit. Behalve uit Heydekrug wordt zij ook uit Kinten en Russ gemeld. DE ANTI-SEMITISCHE ONLUSTEN TE WARSCHAU. Bij de anti-semitische relletjes te Warschau tengevolge van het protest tegen het Moskou- sche doodvonnis, zijn 44 Joden ernstig ge wond. Eenige winkels zijn verwoest. UITWISSELING VAN KRIJGSGE VANGENEN. Uit Moskou De sowjet-regeering is van plan, de onderhandelingen met de Hongaar- sche regeering over de definitieven uitwisse lingvan krijgsgevagenen en de politieke ge ïnterneerden weer te hervatten. De onder handelingen zullen te Berlijn worden gevoerd Het Tursche persbureau meldt In uitvoering van de overeenkomst, welke te Lausann; is geteekend tusschen de afge- vaa digden van de regeering van de groote nationale Turk:che vergadering en de Griek s he regeering is een algemeene amnestie afgekondigd v or de urger- en militaire geïnterneerden in Turkije en voor hen, die gestraft zijn wegens misdaden of ver grijpen tegen het gemeene recht. AFGANISTAN EN TURKIJE. Te Angora wordt meegedeeld, dat de ver tegenwoordiger van Afganistan aan de Af- gaarsche pers heeft verklaard, dat er met Turkije een vriendschapsverdrag is gesloten, volgens de bepalingen van hetwelk Afgani stan Turkije zal steunen. Von Knillin-, de Beiersche minister-presi dent, is vanmiddag om j uur met de andere Beiersche heeren naar Munchen terugge vlogen. Gistermiddag hebben e Beiersche gasten o. a. het technische museum bezich tigd. Daar er door het uitstellen van de terug reis tot vandaa tijd beschikbaar was gekomen i eeft de Beiersche minister-president van ochtend zijn opwachting gemaakt bij bonds kanselier Seipel en bracht hij een bezoek aan dr. Pfeiffer, den Duitschen ezant. Terzelfder tijd hebben Kr usneck, de Beiersche minister van financiën, en von Meinel, de Beiersche minister van koophandel, hun Oostenrijksche collega's bezocht. EEN PROCES TE MüNCHEN. Voor het Volksgericht te München is Zaterdag een groot proces gehouden tegen 18 Z.g. vluchtelingen uit de Roer, voor het meeréndeel jon e mannen, die op 1 Maart buitensporigheden l ebben bedreven in het gebouw van de Müncheer Post. Volgens dit blad was de inval door Miinche- ner nationalisten beraamd. Het feit is ge- qualificeerd als landsvredebreuk. Het verslag van de rommissie, die den toestand in den Engelschen landbouw heeft onderzocht, vindt algemeene instemming, omdat het de stof practisch behandelt en verschillende voorstellen doet die elk be paalde personen bevredigen. De Morning Post juicht de plannen tot bescherming toe, vooral te opzichte van aardappelen. Ver leden jaar, aldus schrijft het blad, werd de Engelsche verbouwer bestookt door de Ne derlanders, die hun grooten oogst, welke voor Duitschland bestemd was, doch daar niet verkocht kon worden, tegen iederen prijs in Engeland traéhtten te verkoopen. Bescherming, die ten doel heeft den binnen- landschen aardappelenteeler te redden, zal ten slotte ertoe meewerken om de prijzen laag te ouden. Anderen die beschermende rechten op levensmiddelen in beginsel ver keerd of bij de tegenwoordige cpe bare meening onmogelijk achten, keuren de voorstellen, aandringende op betere be werking en verdeeling goed. EEN INCIDENT MET KONING ALBERT. Ter gelegenheid van den 48sten verjaardag van koning Albert heeft er gisteren, bij vrij goed weer, de gewone parade plaats gehad. Het defileeren der troepen heeft 1 uur ge duurd en is geëindigd met een betuiging van tevredenheid, door den minister van defensie, aan de soldaten, die eraan hebben deelge nomen. Er heeft echter een incident plaats gehad. Toen de koning met zijn gevolg bij de boule vard kwam om de troepen te inspecteeren, zette een militair muziekkorps de Braban- fonne in. Het paard van een officier, dinaast den koning reed, begpn te steigeren. Het sloeg tegen het paard van den koning en viel op de knieën. Door die botsing vloog de ko ning over den kop van zijn paard. Hïj was echter in het minst niet gewond. Een bui- tenlandsch officier gaf hem zijn paard,waarna de tocht werd voort gezet. Alles was in een oogwenk voorbij en zelfs menschen, die erbij stonden, hebben er niets van gezien. De koning en de koningin van België zullen 14 Ap il de bloemententoonstelling te Gent en de geallieerde invaliden-tentoon stelling openen. Bij die gelegenheid, zal er een déjeuner worden aangeboden, waarna ook een officieele Nederlandsche afvaardi ging zal aanzitten. De Belgische kamer van in beschuldi ging stelling heeft de bevelen tot in hechte nisneming der 15 communisten bevestigd. In Duitsche regeeringskringen leeft het voornemen.den prijs van de boter aanmer kelijk te verhoogen door middel van een be lasting. De opbrengst van deze verbruiks belasting zal dan moeten dienen om de melk goedkooper te maken. Men gaat daarbij uit van het beginsel, dat boter tegenwoordig geen volksvoedsel meer is. Men meldt uit Leer (Oostfriesland), dat er valsche Rijksbanknoten van 50,000 Mark met den datum 1911-'22 in omloop zijn. Het watermerk ontbreekt, terwijl ook de kleurendruk afwijkt. Een hooge belooning is uitgeloofd, om in dezen aanwijzingen te doen. Zaterdagochtend om een uur of negen is een juffrouw in een filiaal van een ververij en wasscherij in de Motzstrasse vermoord met hamerslagen. De moodenaars gingen er met een aantal pakken kleeren van door. Zij zijn niet gevat. Zaterdagochtend heeft een vrouw een brandweerman, met wien zij ruzie had naar aanleiding van twist tusschen de kinderen van den brandweerman en van de vrouw, pardoes doodgeschoten. Belga meldt uit Toulon, dat Zagloel pasja naar Marseille is vertrokken, waar hij ongeveer twee maanden zal blijven. Bij zijn vertrek werd hem door de Egyptische kolonie hulde gebracht. Belga verneemt uit Kristiania Het dorp Hemnesborger in het graafschap Nord- land is Zaterdag vrijwel geheel afgebrand. Er is geen enkel slachtoffer. Volgens een bericht uit Moskou aan de Berlijnsche bladen, heeft men aldaar het plan om zoo Lenin, wat te verwachten is, niet meer op zijn post terugkeert, voor goed een eind te maken aan het dictatoriale bestuur over Rusland en den raad van volkscommis sarissen te doen vervangen door een raad van 40. Deze raad van 40 zou in de eerste plaats naar den oeconomischen herbouw van Rusland moeten streven. De Tsjecho-Slowaksche minister van sociale aangelegenheden heeft een wetsont werp ingediend waarbij een crediet van nog 250 millioen wordt toegekend voor den steun aanwerkloozen. In de toelichting wordt erop gewezen, dat in December de uitgetrok ken post voor ondersteuning reeds met 40 millioen overschreden is, in Janiari en Febru ari is d werkloosheid nog toegenomen. De minister meent echter te mogen hopen, dat de gevraagde som voldoende zal zijn, gezien de voortdurende verbetering van den toe stand. Het huwelijk van prinses Jolanda zal door Mussolini, als ambtenaar van den bur gerlijken stand en senator Tittito, als notaris van de kroon, worden gesloten in grooten een voud, waarna in tegenwoordigheid van meer dan 600 officieele Italiaansche gasten en vele buitenlandsche vertegenwoordigers het ker kelijk huwen met groote praal zal plaats heb ben. De hertog van de Abruzzen, die zich in Afrika bevond, keert met den grootsten spoed huiswaarts, ter bijwoning van het huwelijk en zal vermoedelijk op den ochtend van den huwelijksdag aankomen. In bijna alle provincies van Engelsch Indië heerscht een pest-epidemie. In de week, eindigend 24 Maart werden 9000 gevallen geregistreerd, waarvan 8000 doodelijk. De epidemie treedt het sterkst op in de Pundsjab de Vereenigde Provinciën, de Centrale Pro vinciën, in het gebied van Bombay en te Delhi. DE ACTIE IN DE BOUWVAKKEN. Men meldt ons van werknemerszijde Op Donderdag 5 April werd een gecom bineerde Hoofdbesturenvergadering van de betrokken vakbonden gehouden, waar de toestand onder het oog werd gezien. Ten aanzien van de bestaande conflicten werd er op gewezen, dat deze niet als partiëele con flicten moesten worden beschouwd, och in het raam van de algemeene actie.De staking in de verschillende plaatsen hebben niet ten doel, individueele patroons tot toegeven te dwingen, doch de patroonsorganisaties, leden van den Neutralen Patroonsbond, er toe te brengen, hetzij landelijk, hetzij plaatselijk een overeenkomst af te sluiten. In verband hiermede werd ernstig over wogen of niet een meer aanvallend optreden geboden was. Tor nog toe is alleen opgetreden bij die patroons, welke verslechtering in voerden, en niet vóldeden aan de voorwaarden van het met de R. K. Patroons afgesloten contract. Besloten werd, dat in het vervolg ook bij die patroons kon worden opgetreden, die door den stand hunner werkzaamheden voor- loopig niet de verslechteringen invoeren,doch dit waarschijnlijk later wèl willen doen, als hun werk dit veroorlooft. Om dit optreden mogelijk te maken, werd verder besloten het standpunt ten opzichte van de ongeorganiseerden te wijzigen, en deze, onder nader vast te stellen voorwaarden cok fi iancieel te steunen. Waar thans evenwel de Besprekingen met het Hoofdbestuur van den Neutralen Pa troonsbond zullen worden hervat, achtte men 't wenschelijk in dit stadium geen uitbreiding aan den strijd te geven en geen nieuwe sta kingen te proclameeren, tenzij deze door de patroons worden geprovocee d. Het standpunt, om de leden te adviseeren geen individueele overeenkomsten te teekenen welke afwijken van de collectieve overeen komst of onder slechtere voorwaarde te werken, blijft onverzwakt gehandhaafd. Bij patroons, die hiertoe eventueel over gaan, zal direct de arbeid worden neergelegd. Misschien dat echter ook van die zijde, tijdens de thans weer opgevatte onderhandelingen, geen pogingen in die richting zullen worden gedaan. Nog meer dan 500 werkloozen. De vrees dat alle veenarbeiders, zelfs in de campagne geen arbeid zouden kunnen vinden in het veenbedrijf, is gegrond ge bleken, daar er thans in Z. O. Drenthe, nu de werkverschaffing is stopgezet, meer dan 500 arbeiders werkloos rondloopen. In de gemeente Emmen worden de Arm besturen bestormd. Door den Burgemeester dezer gemeente is aan de Regeering verzocht dewerklooze arbeiders weer te werk te willen doen stel len bij de werkverschaffingen. VOETBAL-UITSLAGEN. Westelijke af deeling. Ie klasse. Haarlem HaarlemR.C.H. Rotterdam SpartaU.V.V. 0-1 5—0 Overgangsklasse. Hilversum HilversumExcelsior 31 IJmuiden StormvogelsSpartaan 42 Den Haag A.D.O.—Z.F.C. 2—2 Dordrecht: O.D.S.—V.U.C. 1—0 Reserve le klasse. A Hilversum 't Gooi 2Rapiditas 2 14 Amsterdam Spartaan 2Z.F.C. 2 01 B Dordrecht D.F.C. 2Feijenoord 2 11 Den Haag H.V.V. 2S.V.V. 2 41 Schiedam H.D.V.S. 2—Sparta 2 4—1 e. O) <u Se' <u r "3 e S O bfl O 4) ■U O. O O O H Westelijke le klasse. R.C.H. 22 9 11 2 39—21 29 Feijenoord 22 10 5 7 47—33 25 Blauw-Wit 20 10 5 5 - 38—24 25 Aiax 20 y 4 7 30—24 22 H.B.S. 19 8 6 5 23—21 22 Sparta 22 8 4 10 28—34 20 H.V.V. 22 8 3 11 34—45 19 V.O.C. 20 7 4 9 35—34 18 Haarlem 20 8 2 10 41—46 18 D.F.C 19 8 1 10 35—35 17 Quick 20 5 7 8 20— 9 17 U.V.V. 20 4 6 10 18—32 14 2e klasse. A Hoorn HollandiaE.D.O. C Leiden LugdunumXerxes Vlaardingen FortunaU.S.C. Kampioenswedstri j d. Haarlem ZandvoortA.S.C. 0—3 2—0 0—0 1—2 3e Ujssc* A Amsterdam S.D.W.D.W.S. 11 Koog a. d. Zaan K.F.C.H.R.C. 11 B Amsterdam SwiftAmstel 10 Edam E V.C.—Wilh. Vooruit 2—0 D Culemborg: Vriendens.Allen Weerb. 3-0 G Delft Del'fia—R.V.C. 2—2 H Rotterdam U.D.I.Schoonhoven 03 I DordrechtEmmaMerwede 02 Rotterdam S.I.O.D.Sport en Strijd 0-1 Kampioen -wedstrij den. Groep I. Amsterdam PurmersteijnGouda 1—0 Reserve 2e klasse. B Amsterdam: O.D.E. 2Ajax 3 05 E Rotterdam Saturnu; 2C.V.V. 2 01 U.S.C. 2—D.H.C. 2 0—4 Kampioenswedstrijden. Groep II. Amsterdam D.E.C. 2A.F.C. 2 Oostelijke afdeeling. le klasse. Hengelo HengeloTheole Enschedé Enschedé B.-Go Ahead 2—0 5—2 1—2 Zuidelijke afdeeling. lc klasse. Bergen-op-Z. D.O.S.K.O.M.V.V. 1-2 Den Bosch WilhelminaWillem II 3—2 Kampioenswedstrijd. Middelburg WalcherenEindhoven 2 1-3 Noordelijke afdeeling. le klasse. Assen AchillesFrisia 00 Leeuwarden FrieslandForward 10 Winschoten W.V.V.Upricht 43 Buiten de competitie. Den Haag QuickHeracles 33 Arnhem VitesseOostelijke 2e kl. XI 01 Groningen Be QuickH.F.C. 10 Breda N.A.C.Blauw Wit 42 Om den Z.V.V. Beker. Zaandam Z.V.V.O.D.E. 40 V.V.A.—Haarlem 3—1 DelftD.V.C.—'t Noorden 9—6 Veteranen D.V.C.—Perselftal 33 Schiedam S.V.V.Bredania 13 BloemendaalBloemendaal W.F.C. 53 Sparta is geheel volledig, terwijl U. V. V. W. Buitenweg misL De Spartanen, die hel eerst met den sterken wind in den rug spelen, zijn onmiddellijk in den aanval en reeds na 5 mi nuten hebben zij sucoes, als Van Rijn een schot van Ruffelse niet voldoende kan weg werken en de bal door denzelfden speler in het doel geloopen wordt. (1—0). Vrij spoedig vergroot hij, uit een voorzet van Van der Mark, den voorsprong tot 20, terwijl kort voor de rust Plantfeber na goed opbrengen ten derde male doelpunt. (3O). Na de hervatting is U. V. V. V. aanvankelijk in den aanval en er volgen eenige hoekschop pen op het Sparia-doel, die voor het meeren- deel slecht worden genomen. Aan beide zijden gaan eenige gemakkelijke kansen verloren. Na 25 minuten spelens krijgt Plantfeber den H.F.C. Overgangskl:.sse. 21 14 4 3 52—28 32 Excelsior 21 13 2 6 41—29 28 Stormvogeis 21 12 4 5 37—27 28 't Gooi 21 11 4 6 36—25 26 Z.F.C. 22 9 4 9 32—29 22 Spartaan 22 5 9 8 33—37 19 S.V.V. 20 6 6 8 22—25 18 Hilversum 20 5 7 8 26—35 17 O.D.S. 19 6 5 8 23—33 17 A.D.O. 20 7 2 11 33—31 16 V V.A. 21 5 4 12 32—42 14 V.U.C. 20 4 3 13 24—42 11 Oostelijke le klasse. Go Ahead 18 15 3 55—9 33 Heracles 18 9 6 3 33—23 24 Enschedé 17 7 7 3 36—21 21 Quick (N.) 18 7 5 6 24—21 19 Ensch Boys 17 7 2 8 26—29 16 Hengelo 18 6 3 9 23—28 13 U.D. 17 6 3 8 28—35 15 Z.A.C 17 5 2 10 27—34 12 Theole 16 4 3 8 15—34 11 Be Quick (Z) 18 4 14 14—47 Zuidelijke le klasse. Willem II 18 15 1 2 61—27 31 N.A.C. 19 13 1 5 51—30 27 Eindhoven 17 9 5 3 37—19 23 M.V.V. 17 10 3 4 32—18 23 B.V.V. 20 9 3 8 48—34 21 Wilhelmina 19 9 2 8 30—34 20 N.O.A.D. 19 4 7 8 24—38 15 Bredania 19 5 4 10 20—27 14 D.O.S.K.O 20 6 14 19—54 12 Philips 17 3 3 11 25—42 9 Velocitas 17 3 1 13 20—60 7 Noordelijke le klasse. Be Quick 16 12 3 1 69—17 27 W.V.V. 18 10 3 5 52—40 22 Achilles 18 9 5 4 39—22 23 Velocitas 1) 17 12 5 37—19 22 Frisia 15 6 2 7 27—30 14 Friesland 2) 18 6 4 8 2631 14 Upright 16 6 2 8 1839 14 Veendam 18 5 2 11 2432 11 Alcides 3) 17 4 4 9 1843 IC Forward 16 2 1 13 1248 I 1) Velocitas twee verliespunten 2) Friesland 2 verliespunten. 3) Alcides 2 verliespunten. bal goed door Oosthoek aangegeven en met tam schot, waar Van Rijn, die overigens zijn doel uitstekend verdedigde, naast grijpt, scoort hij voor den vierden keer (4-0). U. V. V. zwoegt hard voor een tegenpunt, doch dil blijft uit. In de laatste minuten brengt Van der Mark den stand met een fraaien kopbaJ op 50. Hierin komt geen verandering meer. „Crt." De uitslagen. Kampioenschap le klasse. West. Amsterdam D.T.V.Deetos 22 Oost. Arnhem QuickD.O.S. 3—1 Oostelijke le klasse. B Almelo A.K.C.H.K.C. 2 1 Almelo D.O.V.A.Rapiditas 01 Overgangsklasse. B DelftD.K.C.—A.L.O. 5—3 PromotieDegradatie. Westelijke le klasse. Den Haag: D.D.V.—V.en L. I—1 Kampioenschap 2e klasse West. Noord-Holland. Amersfoort AmersfoortVierde Vijf 1-2 Amsterdam D.E.V. 2Westerkw. 2 0 Zuid-Holland. Rotterdam GorcumEmma 04 Westelijke 2e klasse. A Purmerend: B E P.Velocitas 5—1 B Amsterdam K'.V.D. D.T.V. 2 n.g. 1) C Amsterdam Swift 2—Nausikaa 2 4—1 D Amsterdam All. Weerb. Haarl. 2 11 E Amsterdam L.U.T.O.H.S.C. 5 0 G Rotterdam Rozenburg 2—Deetos 2 01 Zilv. N. v. d. Dagbal. Den Haag Ons Eibernest-Spartaan 10 1) D.T.V. 2 2 verliesp. w.n.o. HOCKEY-UITSLAGEN. Kampioenschap van Nederland. Den Haag Bloemendaal-Arnhem A 2 1 Kampioenschap der 2e klasse. Den Haag H.O.C.Gooi 21 1) 2e klasse. B. Delft—Leiden 5—0 2) Dames-hockey. DelftDelftLeiden 50 2) 1) Door dezen uitslag is H.O.C. gepromo veerd. 2) Wegens niet opkomen. Waar aena Engolsche vertelling.) 72. Ik zal verder niet meer over hem 'Preken, ziekte hij na een poos, waarin hij *'cer hevig was beginnen te beven, maar ik zal hem nu mijn landen laten zien. Ik heb toen bewijzen, wie van u beiden de waarheid 'Preekt; maar als hij u binnen de zes uren "adat hij u ontmoet heeft, het adres van zijn 'rouw niet geeft, of het mij niet door uw 'isschenkomsl bezorgt, dan kom ik voor het torechlshof legen zijn proces op. Voor den toivcl! dal zal hem als koud water op het 'jf vallen, met zijn eigen wapens verslagen te borden. Een uitstekend planuitstekend! Maar ik vrees dal hij weer een uitvlucht ftoeod zal hebben, dat hij u weer zal mis- «iden. Hij zal aanstonds hier zijn; hij heeft mij geloofd hedenmorgen om elf uur hier te tomen. Het is reeds één uur. Hat dan is hij niet van zin Her te tornen. Hij trekt terug, uit vrees dat mijn 'togen hem in verlegenheid zullen brengen. ~j verschuift de opheldering, en wij kunnen geen oogenblik verzuimen. Wanneer zal de zaaak voorkomen? Binnen een dag of vier. Ik verlirek onmiddellijk van Her, en mijn verdwijnen zal hem schrik aanjagen. Waarom zou ik h.cm niet even goed in angst brengen ais hij hel mij gedaan heeft? Waar zal ik heengaan? Wij zullen u een woning naast ons huis op den Nieuwen Weg bezorgen. Laai hem niet merken waar ik ben. Hij zou zich geen oogenblik bedenken om mij uit den weg te ruimen, als ik hem Hnderde. Ik ben niet meer zoo sterk als voorheen, en het is hier een leelijke buurt. Het scheen dat deze nieuwe angst hem den moed benam; hij poogde zijn zwakheid te overwinnen en zich te herstellen. Toen ik ham daar zoo bevend en hulpeloos zag zitten, kon ik mij ternauwernood voorstellen, dat hij dezelfde sterke ijzeren man was, dien ik te NetUewood had gekend. Reeds toen wij in zijn armoedige kamer kwamen, vond ik hem zoo veranderd, dat ik hem ter nauwemood herkende, maar nu hij alle vertrouwen op Vaughan verloren had, en onder den indruk van Ellen's dood was, werd hij niets meer dan een schaduw van vroeger, en geheel en al verslagen en verbijsterd door hetgeen wij hem hadden meegedeeld. Ten slotte waren de nevelen nog even on doordringbaar, en Ellen's lot nog even on- zekerl Wij hadden mffleea «zoveel gewonnen, dat ons de keus bleef om de echtscheiding uit te stellen of er tegen op te komen, om Her- bert Vaughan te ontmaskeren en Ellen's goe den naam nog intijds te redden. Wenford verlangde heen te gaan; Hj wilde ons dadelijk vergezellen. Het weder is slecht voot mijn kwaal; maar ik kan hier nu niet meer blijven, ik zou het hier niet meer kunnen uithouden. Laat ons dadelijk gaan, eer ik van besluit verander. Ik ben nog altijd zotte Wenford, en blijf mij zeiven geen tien minuten gelijk. Wat heb ik ook een leven achter den rug! Hij scheen eemigszins sukkelachtig en suf, of de geneesmiddelen die hij nam, waren krachtig cn werkten hem op de hersenen. - Wie behandelt u in uwe ziekte? vroeg ik, bijna onwillekeurig. Herbert Vaughan niet, zeide hij haastig; neen, neenl vervolgde hij met een gedwongen lach, zijn vrienden sterven al le schielijk. Hij zag dat mijn vrouw eensklaps de hand tegen het hart drukte, en hij vervolgde met een zweem van zijn vroegere hoffelijkheid: Vergeef mij, mevrouw Gear, maar ik wilde u niet bedroeven. Wij verlieten gezamenlijk het vertrek. Ik was verwonderd over al de veranderin gen die ik hem gedurende ons onderhoud had zien ondergaan, en vreesde dat juist die gril ligheid nog alles zou bederven. Ik had geen rust eer ik 'hem uit dat huis weg had. Dat zou tenminste voor ons een schrede ge wonnen zijn. Vaughan Hjd tot nn toe de overhand ge had. Zijt gij oolk nog kamerhuur schuldig? Vroeg ik. Neenik betaalde vooruit Hebt gij geldgebrek? Als ik in verlegenheid ben, mag ik u dan iets te leenen vragen? zeide hij kortaf, zooals van ouds. Hij strompelde zoo hulpe loos als een oude man door de kam.er, en pakte in een hoekje eenige oude kieeding- stukken in een valies, dat hij met rijn beven de vingers niet kon sluiten. Eindelijk was hij gereed, en tot aan de ooren toe in een zwaren langen mantel ge wikkeld. Wij gingen de trap af. Er was nog niemand thuis gekomen. De koetsier was in de cab gaan zitten om zioh tegen den regen te beveiligen, die nog steeds bij stroomen viel, en was daar in slaap gevallen. Hij kwam op ons verzoek uit de cab te voorschijn, en nam weer plaats op den bok; ik deed de voordeur achter ons toe; wij stegen in, en reden naar den Nieuwen Weg terug. Wij werden onderweg een oogenblik opge houden door een oploop en een samen scholing van toeschouwers, en toen ik even door het raampje van de catb keek, om te zien wat er gaande was, viel mijn oog juist op James Baines, die het rumoer ook met groote aandacht gadesloeg. Wij hadden misschien veel aan dien op loop le danken, want terwijl ik nog toekeek, keerde Baines zich eensklaps om en spoedde zich met haastige schreden in de richting van het huis, dat wij juist verlaten hadden. V, Toen ik Zotte Wenford goed en wel in zijn nieuwe kamers, juist naast onze woning had gebracht en ik hem van al het noodige had voorzien, begon ik mij bezig te houden, de vertraging te bewerken van het proces. Ik had lust om Vaughan dadelijk in zijn huis te Londen te gaan opzoeken, maar Mary was bezorgd over mij, en verzocht mij, toch j met geen overhaasting te werk te gaan. Een koortsachtig ongeduld dreef mij voort, en ik betreurde elke minuut die verloren ging. Ik gunde mij ter nauwemood den tijd om het middagmaal te nemen, zoo verlangde ik weer aan het werk te gaan; de hoop dat ik Vaughan eindelijk in mijn madbt had, zette mij nog meer tot spoed aan. Mary wilde mij vergezellen, maar ik wei gerde dit; ik was vast besloten dit gedeelte mijner taak alleen te verrichten. Het was beter dat zij geen getuige van mijn onderhoud met haar broeder was. Mary had zich dien dag reeds verdienstelijk genoeg gemaakt; en zelfs haar gezondheid in de waagschaal gestold, door in zulk ongunstig weder uit ie gaan. Het was vijf uur toen ilk gereed stond ou te vertrekken; de avond begon reeds te vallen, en de regen stortte nog steeds in. stroomen neer. Ik kan er mij niet aan gewennen, Canut, zeide zij, als gij niet overal bij mij zijl; gij hadt mij beloofd dat wij op deze reis alles gezamenlijk zouden doen. Dat is ook mijn inzicht, Mary; wij zul len voortaan onze bezwaren en moeiten deelen, antwoordde itk; maar van avond moet gij thuis blijven. Wij zouden er ditmaal niets bij winnen als gij mij vergezelt, en uw broe der zou door uw tegenwoordigheid slechts dubbel op zijn hoede zijn. Bovendien mogen wij nooit meer Iegelijk v;tm huis gaan, nu Wen ford naast ons woont. Met tegenzin zag zij mij heengaan, want zij was nog steeds zeer ongerust over mij; ik voelde mij krachtiger en meer geschikt voor mijn taak, sedert ik meer bewijzen had tegen Vaughan, en volkomen overtuigd was, dat mijn gissingen ten zijnen opzichte juist waren. De ontknooping van het afschuwelijk ge heim naderde meer en meer, en alhoewel ik bevend den sluier zag omhoog gaan, zoo gaf toch het naderend einde mij bovenmenscho- lijike kracht, en ik gevoelde, dat die kracht mij zou blijven steunen tot de uitkomst daar was, en Vaughan of ik overwinnaar zou zijn. Misschien zou ik later de terugwerking mijner overspanning gevoelen, maar dan was het ergste voorbij, en ik had mijn plicht go daan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5