Iedere kiesgerechtigde man en vrouw stemt morgen nummer een van de Moemsche lijst, en wek LIJST 18 LIJST 19 LIJST 1 LIJST 1 B. K. Kiezers van Haarlem! Stemt morgen lijst 18 No. 1 V,, i Dinsdag 10 April 1923 46ste Jaargang No. 14407 Op den vooravond II APRIL D!T HWMÜ BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGSIDA „Kunst zij ons Doel". Tentoon stelling van het werk der leden in het Waaggebouw. in den Kieskring HAARLEM (Mr. J. B. BOMANS) In den Kieskring LEIDEN (C. L. v. d. MEER) In den Kieskring VELSEN (J. BERGKAMP) In den Kieskring ZAANDAM (Mr. F. DORBECK) R.-K. Kring, Gevonden voorwerpen. Acte M. O. en L. O. Lichamelijke oefening. Vergadering H. ff. V. Nieuwe methode van ondulatie. flinderwet. Ongeval. Provinciale Staten van Noord- Holland. Schoorsteenbrandje. Wat men morgen wel eens bedenken mag. r t Haarlem's nieuwbouw. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Voor den Politierechter. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal t 3 25 'er Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem eleioonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per reget. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks' als ingezonden mededeeling op da le Pagina 75 ctop andere redac tiepagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent pei plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Morgen, Woensdag 11 April, Verkiezing voor de Provinciale Stalen. Morgen is bet de dag, waarop in de provin ce Noord-Holland de strijd gestreden zal Worden, naar welks uitslag de verdeeling der Statenzetels over de verschillende poli tieke partijen zal plaats hebben. Iindien de belangrijkheid van een verkie- z'ng afgemeten moest worden naar de animo, welke ervoor bestaat onder de kie zers of juister gezegd naar de propa ganda, welke ervoor wordt gemaakt, dan zouden we welhaast tot de conclusie moe ten komen, dat de morgen te houden, ver kiezingen „niet veel om 't lijf hebben". Nog zelden toch hebben wij voor eenige verkiezing zoo'n politiek-propagandistische stilte beleefd als thans; hier en daar Wordt eens een verkiezingsbiljetje ver spreid, hier en daar wordt eens een verkie- z'ngspraatje gehouden, doch daarbij blijft c': van een beweging, van een breed opgezette actie is geen sprake. Fn tóch.... slechts zelden is er een zóó belangrijke verkiezing gehouden als welke morgen aan de orde is; in ieder geval is nog nooit een Staten verkiezing zóó be- langrijk geweest als thans. De Staten-verkiezingen over heel het land genomen zijn thans eigenlijk van even groot belang als een Tweede Kamer verkiezing: Naar het stelsel van evenredige vertegen woordiging toch zullen de kiezers nu een totaal-nieuwe Eerste Kamer kiezen, welis waar nog eenigszins trapsgewijze, doordat dc nieuwe Statenleden, de direkte kiezers voor de Eerste Kamer uitmaken, doch waar die Statenleden evenredig gekozen worden, en dezen op hun beurt de leden der Eerste Kamer thans ook evenredig kiezen, zoo beeft het „trapje" hier voor het grootste deel zijn wijzigenden invloed op de politieke samenstelling der Eerste Kamer verloren en Za' de nieuwe politieke samenstelling dier Kamer dus een vrijwel juiste afspiegeling sijn van de partijverhoudingen, zooals deze bij de verkiezingen van morgen zullen blij ken. Zal men zich nu het vuur uit de sloffen Ioopen voor een rechtsche Tweede Kamer en tjskoud blijven voor de vraag, of de nieuwe Eerste Kamer rechtsch zal blijven, of Wat God verhoede! linksch zal worden? Het zou toch waarlijk getuigen van een absoluut gemis aan politiek besef! Al heeft de Eerste Kamer ook niet zóó êroote en zóó vele bevoegdheden als de Tweede Kamer, 't moet toch voor een •eder duidelijk zijn, dat wij met een rechtsche Tweede Kamer maar bitter weinig gebaat n'n, wanneer.de Eerste Kamer linksch is. Dewijl de Eerste Kamer aan ieder wets ontwerp den weg naar het Staatsblad on herroepelijk kan afsnijden, zal het rechtsche regeeringsbeleid in geval van een linksche Eerste Kamer vrijwel onmogelijk worden gemaakt. Ten aanzien van de Rijksregeering staan bij deze Statenverkiezingen derhalve de hoog ste belangen op het spel. Doch de Provinciale Staten vormen eigen lijk het provinciebestuur, en ook als zoo danig is dit college van een niet te onder schatten beteekenis. Vooral in de provincie Noord-Holland, waar het provinciaal bestuur zich méér dan waar elders ook regeermacht toe-trok. Waarvan wij tot op heden dank zij de orüatatie naar links, naar rood weinig gelukkige resultaten beleefden. Méér dan ergens elders is het college van Gedeputeerde Staten door de Statenleden gekozen en te kiezen een machtig col lege, juist ook door de groote ondernemin gen, welke men in Noord-Holland provinciaal beeft opgezet en exploiteert: ziekenhuizen, waterleiding-, electriciteitsbedrijf, waarbij natuurlijk de verschillende inzichten, vrucht van verschillende beginselen, meermalen te- 'enover elkander komen te staan. Men denke hier maar eens aan de prin- ipieelc vraag: overheidsbedrijf of particu- ier initiatief? De uitschakeling van véél particulier ini- iatief door de linksche Staten van Noord- folland heeft den Noord-Hollander al schat ten geids gekost. Men vergelijke de finantiën van Noord- 'olland maar eens met die van Zuid-Holland. In Noord-Holland zijn de verschillende be- astingen ontzettend veel hooger dan in de Zuider zuster provincie, en dan heeft de 'rovincie bij dat alle„ nog duur water en 1 u u r electrisch lichtl Om deze redenen is de Statenverkiezing in ioord-Holland van veel meer belang dan in enige andere provincie. Doch van g e 1 ij k belang is ze, voorzoo ver thans ook in Noord-Holland 'een nieuw provinciaal bestuur gekozen wordt, dat zich zal hebben te wijden aan de gewone pro vinciale taak, zooals "deze naar de wettelij ke bepalingen algemeen worden opge vat, en hier denken wij aan de bemoeiin gen van den provincialen waterstaat, aan het direkte toezicht op de gemeentebesturen door Gedeputeerde Staten, aan de toeken ning van subsidiën, enz. 't Is tochjZeker van het grootste gewicht, dat ook in verband daarmede onze inzichten, onze beginselen tot hun recht komen en van zóóveel invloed zijn op den gang van zaken, als de verhouding, de sterkte van onze par tij tegenover %de andere partijen billijkt. En daarom: laat de dag van Woensdag u niet ijdel zijnl Maakt zonder eenige uitzondering gebruik van uw stemrecht; verschijrt met de op- roepingskaart gewapend op tijd in het stemlokaal en stemt op het u aldaar uitge reikte stembiljet No. 1 VAN DE RQOMSCHE LIJST. Men vergisse zich daarbij niet; hier be- hooren geen cijfertjes of nummertjes inge vuld te worden, hier moet alleen het witte stipje vóór den naam van den eersten can- didaat der Roomsche lijst rood gemaakt worden met het daartoe aanwezige potlood. Verder niets! Aldus morgen geen verzuim, geen vergeet achtigheid, geen vergissing; men stemme overtuigd van de noodzakelijkheid daarvan voor het algemeene en voor het Roomsche belang, op de Roomsche lijst, op de juiste lijst het juiste stipje rood kleu rend! Sociëteit „St. Bavo" LedenveTgaderi.ig R.- K. Volksbond 8 uur Esperanlo 8 uur - Grossiers 8 uuir Spaarbank voor Kaih. Nederland zitting van 51% uur. Hanzegcbomv, Jaooibifnestraait 17 Klein a Capeil'aftoor 8 uur Tooneelclub „Proza en Poëzie" 8 uurHaarl. Ialkoopcombi- natie 814 uur Sierd u i ven vereeniging 8 uur. Waaggebouw K. Z. O. D. Tentoon stelling. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, urtgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegan kelijk. B K Leeszaal en uitleenbiblioiheek Jans straat t9 Eiken dag geopend van 10 12V->. van 25 cn van 7—10 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleen van hoeken van ha'f 39 uur ff K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, vonrm van 9—12 uur, n.ijr van 25 ur Zaterdags alleen van 912 uur ff K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des vin van half 11 lol half 12, des nam van 3 tol 4 en van half 8 tol half 9. Telefoon 2981. Martha-verceniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012. van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Werd „de groote jaarlijksche" van K. Z. O. D. tot dusver in hel Brongebouw of in de zaal van „Zang en Vriendschap" gehou den, thans is ze ondergebracht in het eigen gebouw, de Waag aan het Spaanne. Waarom die zaal van Z. én V. niet ge kozen werd, is ons onbekend, doch o.i. is de tentoonstelling op deze wijze niet zoo gunstig ingericht. Dat namelijk ook de hoo ger gelegen teekenzaal moest worden benut is-nogal bezwaarlijk, deze zaal is daartoe niét bijster geschikt, terwijl de gang er heen van menig bezoeker wel wat veel ver langt Wel is hel waar dat men naar een ten toonstelling in de eerste plaats gaat om het tentoongestelde weTk, doch hoe en in welke omgeving dit werk is geplaatst, is toch ook van veel belang. Hoe aantrekkelijk was bijv, de vorige tentoonstelling, die van toegepaste kunst, in de benedenzaal. Deze zaal, die zich zoo bijzonder eigent voor kleine tentoon stellingen van het werk van een of van een paar kunstenaars, doet nu wat onrustig aan. We weten hoe moeilijk bet is veel en veel soortig werk tot een goed geheel te rang schikken. maar dat neemt niet weg dat we het betreuren dat verschillende inzendin-en niet behoorlijk tot hun recht komen. Wie zich echter wat moeite getroost en nauwkeu rig rondziet, zal van ziin gang naar de ten- tooslellln.g geen spijt hebben. De jury had wat stromeer kunnen zijn maar de goede dingen die we er vinden doen ons gaarne een bezoek aan de tentoomtellins aanbeve len. We noemen o.m. het beeldwerk van Til. Vos, het werk van dén schilder Id. J. Wesseling, die met zijn proeven van reli- gieuse kunst op den goeden weg is, de il lustraties van Jan Wiegman en de stillevens van H. F. Boot. In totaal zijn er zeventig werken, saam- gebracht door de volgende inzenders: J. P. van den Befg, Mej. Bieruma—Oosling, J. Blom, H. F. Boot, M. A. van den Burg, R. Gerbrands, Mej. E. Haak, J. de HeerKloots, H. Heuff, S. Huykman, B. J. Kamp, P. Kiem, S. Klinkenberg, K. Koeman, Mevr. Knipscheer, C. J. Kruyt, Mej. H. Marcus, A. Miolée, Ant. Pi eek, J. Spiegelberg, C. van Steen-wijk, J F. v. S teen wijk,, W. Steern, K. van Tilburg, J. H Wesseling, Jan Wieg man, Mevr. P. L. Woutersen van Does- burgh, B. van Waard, A. van Zo ijl en Th.Vos. In een volgend verslag komen we op een en ander uitvoeriger terug. M. v. d. W. Toch Fransch op school. Men schrijft: AI eischen H. B. S. cn Gymnasium geen Fransch meer voor het toe'aiingsexamen le (klasse, al worden voor de kinderen, die nog geen of weinig Frartisch kennen, tot heden bijzondere maatregelen genomen, toch w-en- schen vele ouders voor'hun kinderen Fransch. Zoo is in de hoofdstad „De Amsterdam sche Vereenqging voor onderricht in Fransch" op gericht. die cursussen organiseert, waar lessen in het Fransch gegeven worden aan leerlingen van openbare lagere scholen te Amsterdam. Deze vereeniging verkreeg dezeT dagen op haar statuten de Koninklijke goedkeuring. Zij begon in September 1922 met 12 cursussen, waarop 467 leerlingen werden geplaatst. In December jj. was dit aantal gestegen tot 1237 leerlingen op 38 cursussen, terwijl er Ihans op 49 cursussen 1825 kinderen onder wijs in bet Fransch on'!vargen. Dan zijn er nog eenige scho'en, waarop cursussen ge vormd zijn, buiten verband met de, Amster dam sche vereeniging. Ooik hier ter stede is, vooral in den ren'! raten onderraad, een sleTlke strooming om Fransche cursussen vanwege de gemeente in het leven le roepen. In grooten getale zijn de leden van den R.K. Kring gisterenmorgen opgegaan naar de kapel van de eerw. zusters aan de Koning straat, voor het houden van een algemeene Paaschoommunie, wat dit jaar voor hel eerst geschiedde. Het H Misoffer, opgeluisterd door hel Kringkoor, werd opgedragen door pater Pancratius Winters, van de paters van het H. Hart, die een schoone toespraak hield. Na afloop had in de Kringzalen een gemeen schappelijk ontbijt plaats. De voorjaarsuitvoering van den R.K. Kring heeft plaat' op Maandag 16 April a.s., in den Stadsschouwburg. De tooneel- en zang- afdecling komen dien avond met een uitge- zorbt cabaret-programma. Om aan veler aanvraag Ie voldoen, beeft het besluur besloten, een nieuwe categorie leden te vormen, nl. die van begunstigers. Zij betalen f 1 per half jaar. Men kan zich als begunstiger bij de leden opgeven. Terug te bekomen bij: A. Dilles, Leidsche- straat 67, armband; Boender» Enxmauslaan 1, Heemsbede, boeken; A. J. Spoor, Brouwers straat 86, heeren-onderpantalon; C. v. Thie- nen, Frankestraat 9. broche; Bouwen, Gast huisstraat 15zwart, broche; A van Brussel, Heerensingel 89. Isr kerkboek; J. v. d. Vliet, Romolenstraat 1, broche; Politie Zand- voort, herdershond; Nelissen, Z. Brouwres- straat 18. hond; P. Schrijnders, Teylerplein 79, herdershond; Kunther, Riviervischmarkt 11, hond; A. J. Piers, Rozennrieelstraat 23, herdershond; C. Nieuwpoort, Zuidertuindorp- laan 9, Overveen, jurkje; J. v d. Hout, L. Boogaardstraat t2rood, lepels; J. de Koning, Badhuisstraat 18. lorgnet; J. Witkamp, Rid derstraat 15, porteraonnaie; A. Roeland, Oostvest 56 zwart, hondenpenning; N. Val- brec.ht, Hofdiikplein 32, rozenkrans in étui; L. Kroon, Pepiinstraat 43, rijwi-elpomp; C. Koker, Jan de Braystraat 4, roeiboot; Anto- nisse, Gaelstraat 53, rozenkrans; T. Zijlstra, Leliestraat 3, rozenkrans; A. Snijder, Am- slerdaimschevaart 30, schoentje; Wemik, Oost-Indische Kade 24, waterpas; Uitendaal, Rozenstraat 51r., zakdoek. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft bepaald, dat de com missie, aan welke is opgedragen het exami- neeren van hen, die een akte van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs in de li chamelijke oefening, voor het jaar 1923 zit ting zal houden le Haarlem. Benoemd zijn; tot lid en voorzitter dier commissie: H. J. Balfoort, inspecteur van de lichamelijke op- voedirig in de 2de inspectie; tot lid en ondervoorzitter: dr. J. H. O. Reys, te 's-Gravenhage: tot leden: dr. C. E. Benjamins, te Utrecht; dr. H. M. de Burlet, te Billhoven;dr. F.. J. Soesman, te 's-Gravenhage- W. Boer, te '-Gra- venhage: J. H. Dobbinga, te Deventer; H. A. Elia-s, te Amsterdam; W. A. J. Goeting, te Haarlem; W. de Graaf, te Middelburg: H. S. Isbriicker, te 's-Gravenhage; J. W. Kips, te 's-Gravenhage; H. C. Th. W. Kok. te- Delft; mej. S. de Kup, te Amsterdam; J. H. Lul ling, te Amsterdam; M. L. de Prefer, te Nij- ogen: J. M. J. Korpershiek, te Rotterdam: K. H. van Scha gen, fe Amsterdam; P. J. Schijf, te Seheveniiwen: E. J. Stegeman, te Gorinchem; P. M. C. Toepoel, te 's-Graven hage; R. de Vries, te Dravfen; dr. H. Ber- kelbnch v. d. Snrenkel, te Bilthoven; dr. A. J. Fischer, te Deventer: C. M. van Hessen, te Groningen; A. Ch. Heyn. te Delft; J. L. G. Roster, te Maastricht; L. D E. J. Kramer, fe Utrecht; J J. Meiterink, te Almelo: M. A. A. Stelms, te Leiden: G. J. van Tongeren, te Rotterdam; G. A. D Wieringa, te Groningen; J. Zeeman, te Amsterdam; Tot pTaatsvervang-nde leden: dr. R. Brink man, te Groningen; dr. G. C. Heringa, 1e Soest; J. Ftemer, te 's-Gravenhftge; M. Hout koper. te Haarlem; A. C. SonirèveWt, te Tiel; G. Graafland, te 's Gravenhage; C, J. Kö- nings, te Nijmegen. Zaterdagavond vond in de boven-flehter- raal van het café-restaurant Brinkmann, Groote Markt 9 alhier, een buitengewone n'gemcene ledenvergadering plaats van de nfdeeling oud-leerlircren der Haarlcmsche Handelsschool Vereeniging. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer J. H. Textor. waarin deze ziin leed wezen uitsprak over de zeer geringe opkomst buiten bet bestuur waren slechts zeven leden aanwezig las de secretaris de no tulen der vorige buitengewone algemeene ver gadering, gehouden op 2 Deo 1922, welke behoudens een gerin.ee wijziging onveran derd werden goedgekeurd. Een voorstel van het bestuur tof het be noemen van een Lid van Verdienste werd met n'geimeene stemmen aangenomen. Het volgende agendapunt luidde: „voor stel van het bestuur tot contributieverlaging en ih verban hiermede bespreking van den financiëelen toestand der vereeniging." We gens afwezigheid van den penningmeester gaf de voorzitter de bil dit punt noodzake lijke toelichting. Na eenige discussie werd de contributie vastgesteld op een bedrag van 5, inclusief kosten ("incassokosten e.d.) Over de bestemming van het Warenmu- seum werd geen definitieve beslissing geno men. Na de rondvraag, waarbii o.m. tof uiting kwam de grief van de redactie van het Maandblad, dat zii zoolang zij het blad redi geert van de znde der leden nog geen en kele bi'drage heeft ontvangen, werd de-ver gadering gesloten. Waar in Den Haag en in Amsterdam al reeds spralke was van de Charles-Nessler- Mb. J. B. BOMANS methode, heeft men nu ooik in Haarlem ge legenheid het haar op deze manier te laten bewerken. De damesikapper H. P. Breeuwer, Hazepa- tersJaan 16. is (le eenige. die dit apparaat in werking heeft, 't Is een methode, die den da mes zeker bevredigen zal wal de uitwerking betreft. Beslist onschadelijk zijnde, iaat het haar zich door deze manier in den vervolge vlug en gemakkelijk onduleeren. De wijze van bewerking is als vo'gt: het haar, in strengen verdeeld, wordt om kleine staafjes gewonden en vochtig gehouden in kartonnen buisje, met borax gevuld. Dit wordt stevig dichtgemaakt en op het hoofd afgestolen met sullen lapje, waardoor hitte of verbranding uitgesloten is. Dit wordt geschoven in de chauffeur (ver warmer), welke bestaat uit een electrisch werkende buis van aluminium met handvat. Er kunnen in 't geheel 37 gesteld worden. Is het haar tot zoover bewerkt, dan wordt de stroom ingeschakeld en komt het onder electrische bewerking. Hierna gewasschen, wordt het, vochtig zijnde, geonduleerd, daar na gedroogd t Is een geduMsproef van eenige uren, maar 't resultaat is schitterend. 't Haar wordt mooi glanzend en krullend. Ondanks den niet goedkoopen prijs zal deze nieuwe wijze van onduleeren wel inganir vin den Ter inzage is nedergelegd hei ingekomen verzoekschrift met bijlagen van J. F. Walle- kers, om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het bereiden van metkproduc- ducten, in het perceel aan de Morinnesteeg no. 10, waarbij electrische beweegkracht zal worden aangewend tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen. Ter inzage is nedergelegd het ingekomen verzoekschrift met bijlagen van N. de Bruin, om vergunning tot oprichting van een rookerij voor vleeschwaren, in hel perceel aan de Witte Heeremstraat no. 5. Zondagavond omstreeks halfs ebt Is op de Nassaukadie te Amsterdam een motorfiets in aanrijding gekomen met een motorwagen van de Haariemscbe tram. De bestuurder en een op de duo rittende jonge man, als mede twee jonge dames, die in den zijspan waren gezeten, werden door den hevigen schok tegen den grond geworpen. Een der beide jonge dames, 23 jaar oud. werd ernstig gewond. Zij is in het Wilhehnina-gasthuis opgenomen; haar toestand was zeer zorg wekkend, tegen middernacht was zij nog niet tot bewustzijn gekomen. De drie andere personen liepen min of meer ernstige ver wondingen op, doch konden, na verbonden te zijn, huiswaarts gaan. De motorfiets was geheel vernield. Bij Kon. besluit van 6 dezer is aan den commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 24 dezer. In deze zitting zal, naar wij vernemen, de kwestie van het Provinciaal Electrisch be drijf worden behandeld. Gisterenmiddag te ongeveer zes uur ont stond een .schoorsteenbrandje in een der noodwoningen op het Kennemerplein. De geheele brandweer was met het oog op het groote gevaar voor de andere houten wo ningen, spoedig aanwezig en was al dadelijk hel vuurtje meester, dat tot den schoorsteen beperkt bleef. „..Wist u, Propagandist, zoo schreef inder tijd de heen- Mr. Bomans zeer terecht in de ,N. Haarl. Courant" wist u dat het aantal op centen op de Rijksinkomstenbelasting (1921- 22) voor Zuid-Holland bedraagt: 2. En voor Noord-Holland; 17? U weet toch wel, dat de eerste rechtsch, de laatste links is? Draagt dan deze wetenschap verder en als men u vraagt: hoe komt dat, lees dan wat volgt en zegt het voort! Noord-Holland wondt beheerd onder Soci- aal-Democrabiseben druk, doet dies alles van „overheidswege". Provinciale stroom. Het P. E..N Het Provinciaal Elektrisch Not. Deficit in enkele jaren ruim tien mitlioen gulden. De Kommissie van Onderzoeik stelt voor daarvan zes en een half millioen te dekken uit be lastingen. (Sindsdien hebben Ged. Staten wij selijk dit voorstel ingetrokken, maar of dal ook zou gebeurd zijn zonder de geweldige cri- liek die ooik onzerzijds daarop is uitgeoe.fend, is een open vraag. Red. „N. Haarl, Crl.") Prosit! Ofschoon nog geen één achtste der provinciale bevolking vertroeteld wordt door provincialen stroom en het kilowattuur nog steeds boven de 40 cent kost Het P.W.N. of waterleidingsbedrijf vordert ook mill'oenen kapitaal, is nog irn zijn jeugd, maar dreigt denzeifden weg op te gaan. Onze Gedeputeerde, de katholiek Hendrix, heeft nog bijtijds een provinciale gas voorziening tegen gehouden. Zuid-HolJand geeft heel wat uit voor pro vinciale wegen. Noord-Holland heeft geen K.M. provincialen weg. Toch klom de totaalsom „Rente en aflossing der Geldleeningen" voor N.-Holland, rekening 1919, opgemaakt 1921, tot f 2.660.272,48! Zuid-Holland evenwel, hoezeer een half millioen grooter, besomde slechts 583.146,73 per jaar. Overpeins eens! Wiilt gc nóg sprekender vergelijking? N.-Holland, zooals gezegd, f 2.660.275.48. Alle 10 andere provinc. tezamen f 2.700. 000. Wonneer het juist is. dat men aan den nieuwbouw van een stad of dorp kan zien of daar vooruitgang en bloei is, dan meenen wa dat Haarlem en omgeving over den loop van zaken niet ai te zeer te klagen heeft. Er zijn zoo den laatsten tijd nogal wat nieuwe gebouwen verrezen, terwijl nog ande re in wording of voorbereiding zijn en al zijn het niet alle monumenten van grootsche bouwkundige waarde, de meeste zulten lan gen tijd een sieraad van onze stad en omge ving zijn. We hebben 't uitsluitend over ge bouwen van hoogere bouwkundige beteekenis dan de gewone woonhuizenbouw, alhoewel ook die in Haarlem zoetjesaan zoo'n ontwik keling heeft gekregen dat zij als voorbeeld gaat gelden in binnen- en buitenland. Er zijn enkele gebouwen, die nog na eeu wen de aandacht zullen trókken. B.v. het seminarie Hageveld te Heemstede. Ook over het Hflarlemsche postkantoor zal, dunkt ons, nog langen tijd worden gesproken. Verder memoreeren wij de volgende belangrijke ge bouwen die den laatsten tijd in Haarlem ver rezen of in wording zijn: De Middelbare Technische School en Ambachtsschool, in het Kleverpark, de nieuwe sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg, het R. K. Lyceum, de nieu we R. K. kerken aan den Sehotenveg en in Bentveld; een nieuwe R. K. Keilk in Spaam- dam; een nieuwe openbare school in de Slachthuisbuurt, een nieuwe H. B. S.; een ge bouw* van den Haarlemschen kegelbond aan de Tempeliersstraat een R. K. school aan de Anthoniestruat, enz. Inderdaad blijkt uit deze opsomming dat er nogal wat leven in de Haarlemsche bouwwe reld ie, en onze stad en omgeving van ge- stadigen vooruitgang mag spreken. Da1 het bouwleven er zoo jong en frisch is, dat het uiting geeft aan de opwellingen van bruischend kunstenaarsleven, is mede een reden van verheugenis voor hen, die van Haarlem houden. 760 Barometerstand: 761. Vooruit OPGAVE VANs Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 10 April 1923. Hoogste barometerstand 767,8 mM., te Valdersund. Laagste barometerstand 747,3 mM., to Scilly. Verwachting van den avond van 10 April tot den avond van tl April: Zwakke tot matigen zuidoostelijke lot zui delijken wind, meest gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter. Het goedgeloovige Armbestuur, of: welke rol ,,'n stukkie goed vertrou wen" in den heilstaat spelen zal. Daar was in een van onze Zaansche ge meenten 'n 63-jarige los werkman K. M„ die eens 'n ongeval had gehad en nu van de Rijks-Verzekeringsbank een uitkeering genoot van f 15.27 per wu;ek. Dat vond iè weinig om van rond te komen en hij sprak er 'n buurman van 'm, J. N„ die lid was van 't Burgerlijk Armbestuur, over aan, en die zei: „Nou Kees, kom maar bij ons hoor!" En Kees nam* 't Armbestuur. En toen ze 'm vroegen, of ie niets verdiende (hij was wer keloos en wilde als werkelooze steun heb ben) zei ie: „Geen centje meneer!" De Voorzitter N. O. en het lid J. N. vsuit het B. A., die als getuigen gedagvaard wa ren, hadden allebei vreeselijke bezwaren te gen het afleggen van den eed, want ze hech ten d'r heelemaal niet aan cn geloofden aan geen God of Godsdienst. De Voorzitter van het Armbestuur ver klaarde voor den Rechter, dat ie nog 'n hee- leboel vragen meer stelde, ook, of Kees an ders geen „inkomen" had Hel andere iid van het B. A. vertelde, dat alleen de eerste vraag gesteld was, maar gaf na uitdrukkelijke vra. gen van den Officier toe, dat ook die .ande re vragen wel 'ns gesteld waren. In elk geval, Kees vertelde niets van z'n f 15.27, die R. V. B. hem uitbetaalde, on derzoek werd niet gedaan, en zoo kreeg ie veel meer steun, dan waarop ie recht had. Totdat toevallig het B. A. eens iets van die uitkeering ter hoore kwam eu toen werd i'a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1