Verkiezing Prov. Staten. Prov. Staten-Verkiezing. H. BERGKAMP. 77] MICHELIN Zij, die geen stemkaart hebben ontvan gen en verleden jaar wel gestemd heb ben voor de 2e Kamer, vervoegen zich morgen op het zelfde Stembureau als verleden jaar en ontvangen daar een stemkaart. If Den geheelen dag is in de „BAVO", Smedestraat, gelegenheid om inlichtingen te krijgen. D U IJ VIS HEEMSTEDE. Stemt morgen de Roomsche Lijst. Lijst 1 en hiervan No. 1. GEMENGD NIEUWS. Daar de BESTE Rijwielband, n.l. Ingezonden Mededselingen. a 60 CENT PER REGFL. Uitvaart en begrafenis oud-pastoor J. J. van Leipsig. Candidaatstelling voor den Gemeenteraad. SCHOTEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. Concert H. O. V. BURGERLIJKE STAND. Het werk aan de Pijlslaan. -T FIJNSTE voor PUDDING, VLA'S Geertruida Carelsen 80 jaar. Personalia. Gunning. LAATSTE NIEUWS. Lenin overleden? UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. SANTPOORT. VOORHOUT. HEEMSTEDE. SPURT EN SPEL VOETBAL. Maakt het hokje rood dat staat vöor den naam Het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging „DOOR VRIENDSCHAP BLOEIENDE". INGEZONDEN. blf alle Rijwielhandelaran verkrijgbaar is, komen andere merken niet meer in aanmerking. ondersteuning verminderd tot 5 per week. En van wat ie op die manier tot dan toe te veel gekregen had, moest ie wekelijks een rijksdaalder terugbetalen. Maar intusschèn verhoogde de R. V. B. haar ujtkeering tot f 18,75. En toen had Kees hee- kmaal geen reoht meer op steun. Maar de te rugbetaling, die pas een week of 5 had plaats gevonden, liet hij nu ook achterwege, en.... hij moest n-og eén bedrag van 121,50 resti- tueeren. Ofschoon Kees beweert, wel eens over rijn uitkeering van de R. V. B. bij het B. A. te hebben gesproken, wat echter ontkend wordt door de getuigen, vindt de Officier oplichting beweren en eischl één maand gevangenisstraf, terwijl de heeren Armenmeesters, die gespro ken hadden over ,,'n stukkie goed vertrouwen" een nootje te kraken krijgen, roowel van den Officier als van den Reciter, omtrent hun op vatting van hun ambt. De Rechter veroordeelde bekl. conform den eisch voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar onder de bepaling, dat de/ 121,50 binnen 10 maanden moeten rijn aangezuiverd. Vanmorgen vond te Heemstede de plech tige uitvaart en begrafenis plaats van den Z.- Eerw. Heer J. J. van Leipsig, oud-pastoor van Heemstkenk, die de laatste jaren van rijn U ven in het St. Bavo-gestdcht te Heemstede heeft doorgebracht. Maandagavond vonden de Metlen der over ledenen plaats in de parochiekerk te Heem slede, wellke gecelebreerd werden door den HoogEerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, pre sident van het Seminarie Warmond, met as sistentie van de WelEerw. heeren L. J. Schal- ke. oud-kapelaan van den overledene en L. A. v. d. Weiden, zoon der parochie. Cantores wa ren de Z.Eerw. Heer J. C. W. v. d. Wiel, pro- fp-sor aan het Seminarie „Hageveld" en de WelEerw. Heer A. J. M. v. d. Horst. Om 9 uur werden Dinsdagmorgen de Lau den gezongen. Agens was de WelEerw. Heer A. H. I. van Leipsig, neef van den overledene, terwijl assisteerden de WelEerw. Heeren Schaike en J. E. M. Brinkman. Cantores wa ren dezelfden als bij de Metten. De plechtig gezongen Requiemmis werd opgedragen door kapalaan Van Leipsig, met dezelfde assisten tie als bij de Lauden. Na de H. Mis werd de lijkrede gehouden door kapelaan Schaüke, die tot tekstwoorden had gekozen: „Gedenkt in al uw werken, uw uitersten en gij zult iin eeuwigheid niet zon digen." De Ecrw. redenaar zei de, juist dit tekst woord gelkoren te hebben, omdat de over ledene in zijn predikaties altijd die eeuwige waarheid den geloovigen had voorgehouden. En dat deed hij, om aldus de geloovigen af te houden van het pad der zonde en te lei den op het pad der deugd en der heiligheid, om hun in te prenten de vreeze des Heeren, wel wetende dat „de vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid." En dat zijn woor den zegenrijke gevolgen hadden, moge hieruit blijken, dat in de 25 jaren, welke hij pasloor te Heemskerk was, geen enkel gemengd huwe lijk gesloten is. De Ew. spr. schetste dan den overledene als een ernstig en vroom priester, die was een man des gebefts, die, wanneer de bezigheden van den dag het hem belet hadden, 's avonds laat nog zijn gebeden verrichtte. Verder herinnerde de Eerw. spreker nog aan het 60-jarig priesterfeest, dat de over ledene 15 Augustus a.s. zou gevierd hebben en zeide, dat gehoopt mag worden, dat hij nü reeds een eeuwig jubelfeest is ingegaan bij den Hoogepriester Jesus Christus. Ten slotte werd het gebed der geloovigen voor den ge storven priester verzocht. Na dc predikatie werd de absoute verricht door de geestelijkheid der parochie, n.l. door den Zeer Eerw. Heer Pastoor H. A. V. IJzer man® met assislen ie van de WelEerw. heeren kapelaans Brinkman en H. J. M. Nieuwen- huizen. De beaardingsplechtigheden op het kerkhof werden eveneens door de geestelijkheid der paroclide verricht. Heden had de candidaatstelling plaats voor den Gemeenteraad. Tot hedenmiddag waren ingeleverd in de drie kieskringen de volgende candidatenlijs- tcn: Roomsch-Kalholieken: 1. Mr. J. B. Bo mans, 2. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, 3. M. L. A. Klein, 4. W. J. B. van Liemt, 5. J. P. H. Caslricum, 6 C. H. Kue- nen, 7. J. H. Visser, 8. F. Keesen, 9. H. J. L. Klein Schiphorst. 10. Mej. H. P. J. M. F. van Looy-Ranshuijsen, 11. P. d'e Rooy, 12. Th. G. C. Hooy, 13. J. B. Dijkman®, 14. J. H. van Oosten, en als bijlijst in kieskring III: 1. K. C. Donsen, Mej. A. van Kordelaar- van Rodenrijs. 3. J. Kamerbeek, 4. G. Klijn, 5. C. P. Kerkvliet. Communistische Partij: 1. L. Peper, 2. J. de Kadi, 3. A. Baars, 4. Fr. Peper geb. Pos- ma; 5. P. Kaper, 6 J. Th Lette. Vrije kiezers: 1. W. A. J. v. d. Kamp, 2. A. de Boer, 3. J. v. d. Burg, 4. F. Wildeboer, 5. M. Sch ooimees! eT. Anti-Rcv Partij: 1. Mr. A. Bruch; 2. M. de Braai; 3. G. Wolzak; 4. G. van den Boogaard: 5, C. M. .T. Baas, 6. C. ten Boom; 7. P. El- g.rsma, 8. S. J. Beest van Andel; 9. J. D. Wijkhuizen en 10. Souvercin. Vrijheidsbond: 1. Vincent Loosjes; 2. mevr. WiMekesMc. Donald; 3. dr. G. Adrian, 4. mej. Berdenis v. Berlcikom; 5. J. W. van Santé Jr., 6. F. Meiier. 7. ir. P. J. van Voorst Vader, 8. ir J. D. M. Bardet, 9. mr. M. W. Schel Icma, 10. mevr. E. Van Dam- Cohen. Christ. Hist. Vereen.: 1. J. Miezérus, 2. mevri E. Roorda v. EysirgaBrtYkor, 3. Joh. Visser, 4. H. J. Franken Jr., 5. W. Rodenburg, 6. J. v. Daale, 7. VV. E-giuk, 8. J. G. Hoff mann, 9. C. van Untiik en 10. C. van DuJ'e- men. Vriiz. Dem. Ih'st: 1. M. Sürgmiberg. 2. A. G. Boes. 3. mej. G. Grourtra, 4. W. A. Hout- rchil', 5. mr. M. A. van Eök, 6. H. W. Bitter, 7 J. H. J. Hulsman, 8. G v. d. Haak, 9. H. C. Kloef. 10. H. Tjebbes, 11. J. Varekamp, 12 H. G. Schornngel. S. D. A. P.: 1. M. A. Reinailda. 2. L. J. C. Poppe, 3. Mevr. M. MaBrschall—Komim, 4. W. Koppen, 5. M. H. Groenendaal. 6. J. Geirritsz, 7. F. Keerwolf, 8. H. C. De Zeeuw, 9. J Joos- len, 10. K. Kingma, 11. Mej. W. van Vliet, 12. J. A. Schol, 13. W. Lamerus, 14. Mevr. Boes- Smitb, 15. M. Doomehosch. 16, J. C. van Ommeren. De bijlijst is al® volgt samengesteld: 17 A. Spierdijk, 18. N. v. d. Berg, 19 E. J. Stam, 20. Mevr. A. De Vries, 21. A. Koe man, 22. J. Fonlijn, 23. P. de Vries, 24. J. Roza, 25. J. Hazelhorsil. Candidaatstelling gemeenteraad. Kalh. Par tij: 1. A. J. Loerakker, 2.. Ch. G. Wolff, 3. J. J. v. Schie, 4. M. Emans, 5. N. Oobelens, 6. J. G. Opbroek, 7 J. .1. v. Kolk. 8. A. R. E. Sormani. 9. H Weber -Strik. 10. J. M. Visser. Anfi-rev.: 1. W. F. Jansen, 2. P. G. Die- persloot, 3. E. de Graaff, 4. W. Vcnema, 5. J. Slot, 6. J. de Graaff, 7. D. Blom. S.D.A P.: I. Chr. Bles, 2. H. J. Klein. 3. Mevr. H. WeberGroeneveld, 4. R. H. Wa terberg, 5. J. H. Visée. 6. J. A. Krijnders, 7. H. de Vos, 8. A. v. Riemsdijk, 9. B. D. G. Wardenbrug, 10. J. Cals, 11. D. F. Le Fèbre, 12. J. P. Corheel, 13. D. Andrea. Vrijz.-Dom.: 1 J. F. H. Pruschen, 2. H. Heidstra, 3. Mevr. W J. Vromans-Rit; 4. Ch. H. Mentjox, 5. F. v. Eerde. 6. P. Oom», 7. A. Hoogland, 8. H. W. v. Aalst. Vrijz.-Dem. (andere lijst). 1. P. Box* 2. P. Wezel, 3. H L. Schulle, 4. W. P. Cats. Dit zijn de lijsten, welke lot van middag half 1 ten raadlhuize waren ingediend. NEUTRALE KIESKRING. 1. Joh. Bornwater, aftredend, Overveen; 2. C. v. Maren; 3. G. Hoffschlag; 4. J. Koelma, Bloemendaal. S. D. A. P. 1. C. Schulz, B'daal; 2. W. Noorman, B'daal; 3. G. A. Tijssen, B'daal; 4. R. v. d. Pol, B'daal; 5. P. J. Kramers, B'daal; 6. J. Romeijn, B'daal; 7. G. v. Raalten geb. v. d. Mosch, B'daal; 8. N. L. Herfst. B'daal. R.-K. 1. J. G. van Ketsel, Overveen; 2. A. J. Prinsenberjf, Overveen; 3. E. W. A. van Nederhasselt, Aerdenhout; 4. N. Nuycn», Vogelenzang; 5. A.. F. Bijvoet, Overveen; 6. P. Verdegaal Rz„ Vogelenzang; 7. K. Kooi- mans, Bloemendaal; 8. J. W. Lippits, Over veen; 9. V. M. Verdegaal geb. Meier, Voge lenzang; 10. A. J. van Schooten, Overveen. VRIJHEIDSBOND. 1. P. Otto, Bloefhendaal; 2. D. Blankevoort Dzn., Bloemendaal; 3. A. F. Krcmer, Over veen; 4. Jhr. J, C. Mollerus, Bloemendaal; 5. Chr. Cohen Tervaert, geb, Koch, Over veen; 6. C. W. de Visser, Bloemendaal; 7. A. M. Oepkes, geb. Gerritsen, Bloemendaal; 8. A. v. d. Kloet, Bloemendaal; 9. S. W. de Clercq. GROEP LAAN. 1. J. C. Laan, Bloemendaal; 2. C. F. de Roo v. Alderwerelt, Bloemendaal. CHR. HIST. 1. H. Hogenbirk, Bloemendaal; 2. Mr. Dr. J. Luden, Overveen; 3. E. H. E. Jhr. Mr. Teding v. Berkhout, Bloemendaal; 4. H. J. Bouwer, Bloemendaal; 5. E. C. v. Heumen geb. Beint, Bloemendaal; 6. C. F. Bierens de Haan, Bloemendaal; 7. Chr. de Graaf, Bloemeudaal. Een lijst buiten de partijen om: 1. L. de Wilde; 2. H. A. Waller; 3. J. Vring; 4. W. A. Philippo; 5. W. Jansen; 6. W. Hout- koopcr; 7. T. G. Boomsma. Vrijheidsbond: I. H. M. van Unen; 2 R. de Voogl-de Vogel; 3 J. de Breuk Lzn.; 4 J. v. d. Walle; 5 C. J. Roos; 6 T. Ih. Adrian; 7 Mr. J. D. v. d. Plaals; Anti-rev.: 1. T. de Bruin; 2 C. L. Kwak; 3 K. Muller; 4 J. Boeihouwer; 5 T. Verschoor. R. K. Arbeiderspartij: 1. P. Zegwaart; 2 J. A. Hoekstra-Zelhof; 3 F. J. Hiltermam. R .K. Partij: 1 Dr. E. A. M. Droog: 2 C. Tromp; 3 C. W. Breed; 4 J. W. v. d. Erf; 6 W. M. de Boer; 6 C. A. M. Jonckbloedt; 7 P. H. M. Peeper- korn; 8 N. H. Eldering; 9 N. J. Nijman. Liberalen: 1. A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol; 2 A. F. Waldkötter-Benner; 3 J. v. d. Pol. S. D. A. P.: 1 R. Jorritsma; 2 B. Chapon; 3 G. Veen; 4. F. Gerhard; 5 J. Mooij; 6 A. N. Blokker-de Ncy; 7 J. Snijders; 8 G. Wiegmink; 9 M. C. v. Pellecom. Chr. Hist. Unie: 1. Jhr. A. v. d Poll: 2. J. Moolenaar; 3. J. P van Steenbergen; 4 M de Winter- v. d. Stij len; 5 H. B. de Haan: 6 J. A. Hoekendijk; 7 C. G. Koen; 8 J. J. Kcune; 9 H. van Zeijl; 10. H. J. van Gulik. Aanbesteding. Bij de te Hardingen door 't gemeentebestuur gehouden aanbesteding voor hel uil baggeren van de haven® gedurende de jaren 19231927 was laagste inschrijfster de N.V. 1ot aannemen van waterbouwkundige werken v,h. Hofman alhier, met f 52800. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana op Maandag 30 April a.s., zal de Haarlemsche Orkestvereeniging in de Stadstent in den Hout een avondconcert geven. Geboren: 6 April, z. van A. A. Kaper- Poelman. 8 April, z. van M, C. Wernik-v, Herp. d. van M. Vogel-Corsten. 9 April, z. van T, J. Hooreman-Bakx, 10 April, z. van II. Klerk-Moonen. De ophooglngswerken aan de Pijls'aan zijn •teéiind aan de op één na laagste inschrijfster, j 'e Duin Exploitatie Maatschappij te Haar- Vandaag viert de bekende schrijfster, mej. A. G. de Leeuw, beter bekend onder haar schrijfstersnaam Geertruida Carelsen, haar SOstcn verjaardag. Ter dezer gelegenheid had zich een uitge breid comité gevormd, dat haar hedenmorgen ten huize van m>ej. Nieuwenhuizen Kruseman huldigde. Mevr. Breda KleijnenbergLnurillard voer de het woord en huldigde in een dichterlijk gestelde rede de vele verdien Venwelke de schrijfster zich als schrijfster en journaliste in den loop der jaren verworven heeft. Namens het oomiilé en vele vrienden en vriendinnen van de schrijfster, overhandigde spr. haar een enveloppe mei inhoud, en een fraai uitgevoerd album, bevattende de na men der deelnemers. Mevr. Kre'age overhandigde haar een bou qnet, nieuw soort narcissen, welke Geertrui da Carelsen" zat genoemd worden. Dr. C, Easton, hoofdredacteur van het ..Nieuws van den Dag," voerde mede nog hot woord en reikte met een-ge toepasselijke woorden haar een gratificatie uit hel Tollens fonds over. Geertruida Carelsen dank'e geroerd. In de Stadsbibliotheek is een tentoonstel ling georganiseerd van werken van Geertruida Carelsen. Kapitein K. A. Rftveknmp en 1ste luite nants J. Koolhaas Revers en W. L. Tiel, zijn ingedeeld bij het I5e reg. inf., doch blij ven werkzaam hij de schoolcompagnie van den molordienst te Haarlem. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis van belanghebbenden, dal door hen het bouwen van bruggen en bijkomende werken nabij de Amsterdamsche Poort te Haarlem (waarvan de openbare aanbesteding heeft plaals gehad op 19 Maart j.l.) is gegund aan J. Saras, te Oude Wetering, voor de som van f 69.488. Een draadloos N. T. A.-telegram uit Ber lijn meldt, dat er volgens daar ter stede ont vangen telegrammen te Moskou een abso lute censuur wordt uitgeoefend. Men leidt hieruit af, dat Lenin overleden is. Aanrijding. Zaterdagmiddag heeft In de Kloosterstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een autobus en den 18-jarigen wiel rijder, welke aanrijding is tóe te schrijven aan dc onvoorzichtigheid van den wielrijder die op het laatste moment voor de autobus om wilde. Hij werd aan het hoofd gewond en door den bestuurder naar de Deo gevoerd en is Maandag j.l. daaruit ontslagen. Vracht-auto in brand. Vrijdagmiddag om streeks 5 uur, geraakte door hel warm loopen van den motor, in de Cronjéstraat een vracht auto in brand. Voordat echter hot vuur voed sel kreeg uit de benzineleiding, wist de chauf feur mol behulp van anderen met eenige em mers water het vuur te blussohen. KindervreugdMaandag 9 April a.s. des avonds half 8 zal het kinder- en operette koor „Kindervreugd" in de concertzaal Zo- merlust alhier, een uitvoering geven. Het programma veSmeldt o.a.: Een vacantiegeval en Roza de schoone Slaapster in het bosch. Schoorsteenbrand. Bij den heer A. C. v. d. Z. brak een schoorsteenbrand uit. Gelukkig was men spoedig den brand meesier. Vergadering van de R.-K. Kiesvcreeniging. Tegen Maandagavond was een opennurc vergadering uitgeschreven van de R.-K. Kies- veieeniging „Door Vriendschap Bloeiende". Behaivc de verkiezing voor de Provinciale Stalen werd daar ook de a.s. Gemeenteraads verkiezing besproken. Om 8 uur was de zaal nog maar matig bezet. Groepjes hier en daar, druk besprekend den gang van zaken, waar aan wel merkbaar Was, dal er ook in Heem stede verschil van meening is over de politiek. Toen <le kerkelijke plechtigheden wegens hel overlijden van den ZeerEerw. Heer Pastoor Van Leipsig, waren afgeoopen, kwamen velen de zaal vullen en tegen half 9 was de zaal vrij goed bezet. Voor de opening der vergadering verzocht de voorzitler om handteekeningen voor de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkie zing. Opvallend was, dat dit zeer slecht ging. Met moeite kon de voorzitter 42 handteeke ningen machtig worden, waaronder zeker de grootste helft nog vrouwen en meisjes. Om half 9 opende de voorzitter, de heer G. Goossens dc vergadering met den Chr. «roet, waarna hij mededeelde, dat de spreker voor dezen avond uitgenoodigd n.l. Kapelaan Bos uit Haarlem, verhinderd was, maar dat in diens plaats zal spreken de WelEerw. Heer Kapelaan Nieuwenhuizen van Heemslede. Onder applaus betreedt kap. Nieuwenhuizen den katheder en zegl, dat hjj vrijwel onvoor bereid deze spreekbeurt zal vervullen, daar hij pas Zaterdagavond het verzoek ontving. Niot wetende, dat hel meer de bedoeling was, in hoofdzaak over de Provinciale vcr- kiez.ng le spreken, had hij zijn rede meer gewijd aan de beide komende verkiezingen. Weer slaan wij, zegt Z.Eerw. aan den vooravond van den strijd, evenals verleden jaar. Toen ging het voor de Tweede Kamer, nu voor de Provinciale Slalen en Gemeente raad, een eohte stembusstrijd die wel weer eens heftig aan worden. Waarom „strijd"? vraagt spr. en dan wil hij herinneren aan het woord van Job. n.l.: „Een mcnschenleven is een strijd hier op aarde". Het 1® altijd vechten op leven en dood, land legen land, volk legen volk. Op minder bloedige wijée en minder heftig zien wij het aan de schooljongens als de school uitgaat, tusschen de kinderen in bet huisgezin, een groote oorlog op een klein por- treïje. Het Is dus niet te verwonderen als het gaat in de verkiezing tuschen rechts en links, tus schen zwart en rood. Dat er ook gestreden wordit. Hier is het zegt spr. de strijd om de macht. Wij hebben recht op die macht, want, zoo als de H. Apostel Paulus zegt: „Alle macht is van God, en den ongeloovigen dient die macht onlzegd te worden, omdat zij niet aan God willen geven wat Godes is. Dil recht, zegt Z.Eerw. wil men ons ontne men. Nu ligt het maar aan ons, die macht zoo groot mogelijk te doen zijn. Vroeger ging alles gemoedelijker, de plicht tot stemmen was niet zoo groot, maar thans moeten wij ons stemrecht als stemplicht be schouwen, niet alleen voor de 2de Kamer, maar ook voor d Prov. Staten, omdat deze de le Kamer kiest, en dus de partij in die Prov. Stalen zoo groot mogelijk moet zijn, omdat de le Kamer rechts moet zijn. Voor den Gemeenteraad zegt Z. Eerw. is dit van even groot belang, en het zal ons zeker niel onverschillig laten, of dc Raad rechtsch, don wel linksch is. Als deze machl dan noodig is, zegt spr., dan alle hens aan dek, en dan mogen wij zeker onze krachten niet versnipperen. Gaan wij op eigen houtje an het werk, dan moet dit verdeeldheid zaaien en krachten verspillen. Het oude spreekwoord van „twee honden vechlen om een been" en „Eendracht maakt macht" is hier zeker op zijn plaats, maar ook is juist dat alle verdeeldheid uit den boozen is. Z.Eerw. spoort de aanwezigen aan, allen op te trekken ter stembus onder één banier, om de overwinning zoo groot mogelijk te doen zijn, opdat in alle openbare lichamen „onzen Koning" zijn scepter zwaaien zal. Wij zijn Zijn vazallen, strijdend voor Zijn rechten, wij zingen immers: „Goed, bloed en leven, Wil ik U geven!" Wij moeten, zegt spr. wel eens persoonlijke offers brengen voor ons groote doel. Hoe dikwijls brullen wij het: „Aan U, ook Koning der eeuwen, Aan U blijft de zegenkroon" uit? Weinu, dit nu niel enkei met den mond, maar ook met het hart gezegd. Laten wij altijd en in alle omstandigheden opkomen voor Hem, die gezegd heeft: „Gij hebt mij be.'eden voor de menschen, Ik zal U brengen bij Mijn Vader in den Hemel. Spr. betreurt dan dat niet allen zioh kunnen vcreenigen met de candidatenlijst der kiesver- ceniging voor den gemeenteraad, die wettig is gevormd, en door het meerendeel der leden is gewild. Is hel dan, vraagt spr., geen onchristelijke daad, als die lijst niel behaagt, heen te gaan, en verbrokkeling te maken, die zeker groote schade moet doen aan de R. K. partij? Wij moeten offers brengen, zegt spr., niet alleen bij de gemeenteraadsverkiezing, maar ook bij die der Prov. Staten. Ook al hadden wij Dr. Droog gaarne no. I gezien, nu hij no. 2 staal, gaan wij Woensdag allen toch op no. 1 stemmen. Er moet leiding wezen, en dat dient toch zeker het bestuur te geven, dat evengoed éénmaal aan den Groolen Meesier veranlwoording zal moeien geven. Weg, roept spr., met alle persoonlijke be langen. allen als één man optrekken voor den triomf van Koning Christus! Geen haat en vijandschap onder elkander maar .iefde voor elkander, opdat het woord van den Goddelijk en Zaligmaker ook hier van toepassing zij, „Hieraan zal men kunnen zien dal gij Mijne leerlingen rijt!" ySpr. las dan een aardig gedicht voor van ,T. Immerzeel, getiteld: „Boeren krakeel", waarin geschetst wordt de schade van twee boeren, die altijd ruzie hadden, en de voordeden, die la'er kwamen, toen zij tenslotte zagen, dat eendraoht en vriedschap heel wat voordeeliger wa s. Z.Eerw. lesloot dan met te zeggen dat hij zoo juist de Metten heeft medegemaakt voor den pas overleden pastoor Van Leipsig, en dat aan diens baar dn gedachte bij hem opkwam, dat ook wij eenmaal zullen opgeroepen wor den. Dan is het uit met alle aardsehe groot heid, en zullen ook wij veranlwoording moeten af; eggen. Spr. wil nanhet woord van den Godddifken Zaligmaker herinneren: „Die in Mij gelooft, zal niet sterven in eeuwigheid." Maar dan niet zij die „Heer! Heer" roepen, dus niet zij die enkel op hun naamkaartje R.K. hebben staan, maar „Die den Wil Mijns Vaders doet", In dezen heerlijken Paaschtljd is weder zoo heerlijk ons geloof beleden, door allen en heb ben rijk cn arm, oud cn jong naast elkander aan de H. Tafel gezelen. Een luid applaus volgde op deze rede. De voorziter bracht dank aan den Eerw. spreker, en vraagt aan de aanwezigen of er nog iemand was, die eenige inlchfi.igen wenschte. Debat wordt echter niet toegestaan. Een doodsehe stilte heerscht in de zaal. Als niemand hel woord verlangt, laat de voorzitter ten slotte den hamer vallen. De voorzitter neemt dan het woord, om er zijn leedwezen over uil Ie spreken, dat twee dagen na de vaststelling der candidatenlijst .4 candidalen zich terug trokken. Door hel bestuur waren nog stappen ge daan om tot overeenstemming te komen, zon der resultaat echter. De heer J. W. v. d. Erf is later op zijn besluit teruggekomen, de heeren P. Zegwaart, F. H. Hilterman en mej. Hock- slra-Zethof hieven hun bedankje handhaven. De voorzitter zou het betreuren als er naast de lijs' der R. K. Kiesvereeniging een andere lijst zou worden ingediend. Kapelaan Nieuwenhuizen. hierna nog even het woord verknagend, hoopt dat ieder aan- wez'ge bcgrijpe, dat de groote strijd eensgezind gestreden moet worden, en rekent op ieders medewerking. Hierna werd de vergadering met den Chris- teliiken groet gesloten. Nn was de vergadering wel afgeloopen, maar het eigenlijke verzet kwam blijkbaar pas los. Om de bestuurstafel kwam een groote groep arbeiders, die protesteerden tegen de wijze van het leiden dezer vergadering, daar elk debat was uitgestoten, terwijl de voorzitter des. vo rige: week had gezegd dat twee personen uit de groep die zich niet met den gang van za ken kon vereenigen, hun standjunt uiteen zou den mogen zetten! Vele aanwezigen, die at büna bullen waren, kwamen weer ierug en vulden de gangen, zoodal hel er nog eenigen lijd warm bleef. Er volgden eenige bedankjes, ook van de genen, die als candidaat hadden bedankt Aan het bestuur werd mededeeling gedaan, dat een lijst zou worden ingediend bevattende de drie personen die zich hadden teruggetrok ken, maar dat zij genegen zouden zijn deze lijst aan die der Kiesvereeniging te ver binden. Dit zou dan het eenige middel zb'n om geen stemmen der R. K. verloren te laten gaan, daar de ontevredenheid te groot is. waardoor de kans van een zeceoraal der S. D. A. P. zou verniet gd kunnen korden. Langzaam trokken de menschen naar bui ten, waar op den weg de toestand nog druk besproken werd. FIDUCIA—H. B. C, 0—0. Met 5 invallers v *>r J. Mooren, J. v. d. Vlugt, K. Dehsseu, C. Warmerdam en H. Leuven trok H. B. C. naar Amersfoort. Het was dus niet te verwonderen dat de kans op winnen niet alleen niel groot was, maar verwacht kon worden dat het een groote nederlaag werd ,Nu het bekend Jal goals maken tot de vrome wenschen beihoort, maar dat met zulk een gehavend elftal, waarvan 3 van het 3e elftal, van het forsche, doch dank zij het sublieme optreden van scheidsrechter Salfischberger niet te forsche Fiducia, nog één puntje zou binnenkomen was boven aller verwachting. Op een zeer slecht veld, dal op sommige plaatsen meer op een grintweg dan een voet- ballerrein geleek, werd om tegen half 3 be gonnen. Fiducia wint den toss en Iaat H. B. C. tegen den zeer sterken wind in, aftrappen. Leo v. d. Vlugt, die in, dil geval mid half speelde was weer spoedig in prachtvorm, en F. Mooren en Vester als backs stonden hem kranig terzijde. Toch moest Neoskens vrii spoedig ziin kee- perslarlenfen toonen, waf hij op zijn bekende wijze deed. A. Mooren koml zoo noodig den bal eens halen, of anders weel Leo ziin voorhoede aan het werk te zetten: deze was echter niet in staat veel -legen de uitstekende Fiducia-ver- dedigtng uit te richten. Het snel verplaatst zich zeer snel, doch de achterhoeden blijven de voorhoeden de baas. Met blanco score gaat nisi in. Na rust wordt de opstelling van H. B. C. eenigszins gewëzigd Vester gaat in de voorhoede en v. Denr- sen in de verdediging. Fr !s echter In de eer ste helft vee! van de H.R.C.'ers ge6ischt, zoo dat ril, met den wind in den rug wel iets sterker zon, maar tegen de forsche Amers- foorters niet veel kunnen uilricMen. Het publ'ek is soms zeer onaangenaam, en de soe'ers van Fiducia worden soms op on- hebbeliike würe aaogesnoo-d. Gelukkig wor- dem de „wenken" van het publiek niet oDge- voled, omdat de scheidsrechter te forsch snel onderdrukt, zelfs éénmaal met een penalty die door Leo v d. Vlugt genomen, naastge- schoten wordt. Een corner door Vester mooi voor)"ezel, wordt door Mooren overvekont, lerwiil v. d. Eem de lat bewerkt. Ook de Vmersfoorters zitten niet stil. Neeskms kriigl eenige moei!"ke ballen, o.a. één in den bovenhoek, die hü on fraaie w':ze stopt. In de laatstominnten Is Fidneia iets ster ker, en vlak voor het einde kri'gt Neeskens een barden schuiver, vlak in den hoek. dien hij vallende corner 'werkt. Een prachtstaaltje keeoerstalent. Vlak daarna wordt Inrukken geblazen en 7"<n de pontics eerli'k verdeeld, wat wel de juiste verhouding van het snel weergeeft, ook al was de kans voor H. B. C. door de penalty de grootste. Door dezen nilslag staat H. R C. on de 4e plaats, doordat Leonidas een iets beter doelgemiddelde beeft dat het afgeven op de woningpolitiek van Mi nister Aalberse heel gemakkelijk is en men heel goedkoop kan schermen met de veilig stelling van den gulden, doch al kunnen een Miranda en een. Wi ha ut niet alles goedlkeuren, wat de Regeering te dien opzichle deed, als mannen van de practijk gaven deze socialis ten toch een heel ander beeld van de woning- politiek, erkennend de ontzaggelijke bezwaren en moeilijkheden, aan dit vraagstuk vastzit tend. Wat het guldensvTaagstuk betreft, zeer veel kunnen en mogen de Roomsche arbei ders onderschrijven, doch niet alles. Opgemerkt mag worden, dat de heéren so cialisten zich in den Haarlemschen raad de den kennen als menschen, die de zoogenaamd neutrale instellingen niet genoeg subsidie kan nen (oesloppen en de Roomsche instellingen met een meer dan groote belangstelling „in de galen" houden en haast iedere subsidie be knibbelen en afstemmen. De Roomsche werklooze arbeiders, zelfs aangesloten bij het W.A.C., mogen bedenken, hoe onze geloofsgenooten in Rusland door de vrienden van hun leiders de bisschoppen en priesters lol in den dood loe vervolgen. Het geven van godsdienstonderwijs aan personen beneden achttien jaTen. het niet voelsloofs af geven der kostbare kerkeHike paramenten, wordt met de zwaarste straffen bedreigd en hier zou men zulke parli'gargers in de pu- bliekreohleüilke lichamen brengen, ondergetec- kende kan het niet gelooven. Roo%sch« kiezeressen en kiezers In den kieskring Haarlem, stemt nummer I van lijst 18, Mr. J. B. Bomans, in ons aller welbegre pen belang. II. geachte Redactie, nogmaals dank bren gend voor de verleende p'aaisruimfe, leeikent met de meeste hoogachting, M. L. A. KLEIN. Mijnheer de Rcdacleur. Het was niet mijn plan in dezen moeilii- ken tijd op politiek gebied uwe gastvrijheid le vragen. Nn de heer v. Telering in uw num mer van Vrijdag j.i. mij belachelijk denkt te maken. zoudt u mij ten zeerste verplichten het volgende op te nemen. OndcTgeleekciyde acht zich als werkman te hoog, een z.i. zoo laag staand lid van het pa'ronaat van antwoord te dienen. Zoolang de heer v. Tetering als patroon geen andere opvattingen huldigt, hij kan schrijven wal hij wil, dan krijgt hij van on- dergeieekende geen antwoord. Met hartclijken danik voor de plaatsing. C. P. KERKVLIET. Naschrift. Al® niet teT zake dienende en overeenkomstig ons beginsel om geen per soonlijken strijd in ons blad toe te laten, was ons voornemen boren gewraakten zin in het Ingezonden stuk van Vrijdagavond te schrap pen. Door een abuis bleef de passage echter staan, waarom wij den aangevallene hoven- taande evenmin vriendelijke repliek niet konden weigeren. Maar hiermee moet het in cident nu gesloten zijn. Redactie. Hooggeachte Redactie, O nd érge toekende verzoekt beleefd eenige plaatsruimte in uw blad voor het navo'gende, waarvoor hij u bij voorbaat dank brengt. Nanr aanleiding van het conflict in de R.-K. Kiess-ereenrging wordt er veel gesproken en geschreven om bepaalde candidalen voorkeur stemmen te geven. Verschillende Roomsche arbeiders zouden hun stem op ondergeteken de nitbrengen en anderen daartoe aansporen: weer anderen meenen hun stem te moeten ge ven aan een candidaat de.r hoogere klasse; nog weer anderen willen blanco slcmmen. Noch het een, noch het ander achten wij in het al gemeen- én bijzonder belang. Betreffende bovengenoemd conflict hoeven wij binnenkort ten overstaan onzer gansche burgerij, want die heeft er wel degelijk belang bij, de oorzaken en middelen let oplossing met goedvinden der redactie, te behandelen, doch aangaande de stemming voor de Provinciale Stalen vragen wij dringend aan alle Room sche kiezers en kiezeressen organisatorisch en disciplinair nummer 1 van lijst 18 te stemmen. De beide aftredende heeren, mr. Bomans en Th. G. C. Hooy, hcfoben hun plaats in de Stalen waardig getoond - door een trouw be zoek der vergaderingen, door zich terdege 'n de te behandelen zaken in te wenken en door hun krachtige principiee'e houding, wanneer dat pa® gaf. De Roomsch Katholieken mogen bedenketf, dot hoe uitnemend hun candidaten ook mo- ncn zijn, «en niet-katholick stemt nooit op 'n Roomsche. Nog dezer dagen stond het duldelirk te le- z enin het verkiezingsorgann der Vrijzinnig- Democraten, in „Haarlem Vooruit": „En al stem ik re nial, toch wil ik eerlijk zeggen, dat mannen als Klein en Caslricum in den Raad lang niel het sléchtste figuur hebben gemaakt. En daarom gun ik deze lui van harte, dat zij weer hu.n plaatsje in den Raad zullen verwerven." Neen, natuurlijk niet, een vrijzinnig man stemt nimmer een geloovig candidaat, maar te drommel laten de geloo vigen eze le® Ier harle nemen. De Roomsehe arbeiders mogen bedenken. ERNSTIG MOTOR-ONGEVAL. Zondagavond omstreeks half acht is op de Nassau kade op de kruising der De Clercq- straat een motorrijwiel in aanrijding geko men met een motorwagen van de Haarlem sche tram (E.S.M.). De bestuurder en een op de duo-zittende jonge man, en ook twee jonge dames, die in het zijspan waren geze ten, werden door den hevigen schok met het motorrijwiel tegen den grond geworpen. Een der beide jonge dames, 23 jaren oud, werd zoo ernstig gewond dat zij in het Wil- helmina-gasthuis moest worden opgenomen. Haar toestand was zeer zorgwekkend tegen middernacht was zij nog niet tot bewustzijn gekomen. Vanochtend was het meisje bijge komen. Haar toestand was nog zeer ernstig. De drie andere personen liepen meer of min ernstige verwondingen op, doch konden, na verbonden te zijn, huiswaarts gaan. Het motorrijwiel was geheel vernield, DE VERGIFTIGDE HAVER. Weer eenige paarden gestorven. Te Heerlen zijn nog twee paarden, welke met de vergiftigde haver waren gevoerd, ge storven. Vooral in verband met den stijgen den marktprijs voor paarden, hebben de eige naren der gestorven dieren een groote strop. De eigenaren, voor zoover zij niet verzekerd zijn en de verzekeringsmaatschappi-en die dus niet voor hen zullen handelen, hebben be sloten een geme.enschappelijken eisch tot schadevergoeding tegen ae leveranciers van de haver in te dienen. Nog verschillende dieren zijn ziek en zul len vermoedelijk sterven. Buiten de omge ving van Heerlen worden geen nieuwe ge vallen vermeld. ELECTRICITEITSSTORING TE AM- STERDA M. Omstreeks 7 uur Maandagavond begon het electrisch licht in Amsterdam „raar te doen. Na eenige flikkeringen, gingen de lampjes zwak branden. Dat duurde ruim een kwartier, in sommige wijken veel langer.Toen ging het licht plotseling uit, om na eenige mi nuten opnieuw in volle glorie te branden, De trams, dien nog eenigen tijd bleven rij den, stonden weldra stil, en de halfduistere stad bood in den vooravond den aanblik, zooals bij meer dergelijke storingen in het electriciteits-bedrijf. In de café's en in de winkels kwamen de kaarsen voor den dag, in de huizen werden kaarsen uit de kast gehaald, en de ouderwet- sche petroleum-schemerlampen werden in eere hersteld, ter verhooging der gezelligheid welke het electrisch licht niet geeft. Verder viel op straat weer hier en daar gegil te hooren van kattekwaad uithalende en stoeiende jongens en meisjes. Zaklantaarns gingen als dwaallichtjes rond. De taxi's hadden druk werk. Hadden er des middags nog lange file's gestaan bij de sandplaatsen, ternauwernood bleek, d t de soring wat aanhield, of de taxi's werden be- sormd door hen, die haast hadden. In een oogwenk waren de standplaatsen leeg, en de autocentrale had het buitengewoon druk, om allen te bedienen. Voor de bioscopen, de schouwburgen, en de vergaderlokalen veroorzaakte djf storing niet veel last, want ruim acht uur was het licht in het grootste deel der stad in orde en langzamerhand begonnen ook de trams weer te rijden. Tijdens deze storing verspreidde zich het gerucht, dat er brand was in de Electrische Centrale. Zelfs de brandweer rukte uit. De zware rook uit de schoorsteenen was evenwél veroorzaakt door het opstoken der vuren met olie, wat steeds met veel rookontwikkeling gepaard gaat. Omtrent de oorzaak kon men Maandag avond neg weinig mededeelen, daar dienaan- gaade nog een onderzoek gaande is. De voornaamste oorzaak was wel dat de Gooi- kabel, welke van Amsterdam uit de electrici- teit levert aan het Gooi, ergens verbrand was, wat-ten gevolge had,dat eenigen tijd de stroom levering der Amsterdamsche Centrales onder broken werd. In deze Centrales zelf was even wel nietsJgebeurd.Echter heerschte daar,onder leiding der ingenieurs groote activiteit, om de stroomlevering in onze stad in den kortst mogelijken tijd in orde te krijgen. Ook het Gooi kreeg na eenigen-tijd weer stroom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2