neven BU IT EN LA f D Oe vloek van het qeld Tweed© Blad 10 April 1923 üJaC» Je reis van Loucheur; de toenaderlngsfeansen. Engelscfee lucht vloot; nieuwe types In aanbouw. Bratianu treedt af. Zware stormen in Wcst-Duitscliland. De Engelsche koopvaardijvloot. Onder de Telegrammen: Het Lagerhuis weer bijeen; besprekingen over c'e reis van Loucheur en de Oostcrsche kwestie. In Londensche politie ke kringen geeft men Duitschiand een wenk om met een nieuw schade- vergoedingsflan te komen. Bij een tusschentijdsche verkiezing in En geland gaan de beide liberale groepen samen en behalen de overwinning. 7* Amnestie in Italië. Ontstemming tusschen mr. Zimmerman en dr. Seipi. EEN REDE VAN LORD DERBY. CEM. BUITENL. BERICHTEN, STOOMVAARTLIJNEN. FEUILLETON bezoek aan den beeldhouwer Fr. Cogné. De beeldhouwer Fr. Cogné neemt onder de Fransche kunstenaars van onzen lijd een al lereerste plaats in. Zijn naam binnen de Brenzen van het eigen land reeds algemeen kekend door de borstbeelden, welke hij heeft gemaakt van de maarschalken van Frankrijk, door tal van gedenkteekenen Jer nagedachtenis van den in den wereldoor log gevallen „portu," heeft een wereldklank gekregen, sedert hem verleden jaar de hooge onderscheiding te beurt viel de buste van Z- H. Pius XI te mogen boetseeren. Onge twijfeld zullen ook de lezers der „brieven tüt Frankrijk" belang stellen in dewijze, waar op dit kunstwerk binnen de Vaticaansche JUven is tot stand gekomen. Een bezoek on- 'a"gs aan den heer Cogne gebracht biedt mij de gelegenheid, aan die nieuwsgierigheid te '•'oldoenv Te midden van zijn scheppingen, juist o?Zig een meisjeskopje te boetseeren, ont- Vlng mij de kunstenaar op ongedwongen wijze. Bereidwillig onderbrak hij zijn ar- oetd om mij het een en ander te vertellen en pen bhk te laten slaan in zijn rijk kunstenaars leven. Hij toonde mij verschillende ontwerpen voor opdrachten hem in den ailerlaatsten t'id gegeven, waaronder dat voor een grootsch tnonument te Meaux, het meest mijn aan lucht trok. De uitvoering van dit omvangrijke werk Wacht op het beschikbaar zijn van de daar- t°e vereischte 5 millioen francs, maar zoo goed als zeker zal aan de Marne ter her denking van de daar behaalde overwinning dtt monument door zijn hand worden opge- P'cht. Hij liet mij de photo's Zien van verschil lende beeldhouwwerken, die hetzij in de Fransche Musea, hetzij in particuliere Woningen, een eereplaats hebben gevonden. De buste van Mgr. Ceretti, den pauselij ken nuntius te Parijs, geeft een voortreffelijk beeld van de bekwame meesterhand, waar over Cogné beschikt. Al spoedig kwam het gesprek op 't eigen- 'ike doel van mijn bezoek, iets meer te ver nemen over het verblijf van den kunste naar in het Vaticaan ...Laat ik u in het kort van de onvergete- njke uren vertellen, door mij in de tegen woordigheid van Z. H. den Paus doorge bracht, zeide mij de heer Cogné, daarbij tal Van photo's vertoonend, die op deze zoo gewichtige gebeurtenis in zijn kunstenaars- Ieven betrekking hebben. „Gewapend met mijn teekenschrift, came- fa en verdere benoodigdheden, trad ik voor net eerst den 25sten juli, nA 10 dagen ver- geefsche pogingen, de bronzen poort van net Vaticaan binnen. Men geleidde mij in de ontzaglijk groote Zaal voor de algemeene audiënties bestemd en verzocht mij te wachten. Een priester vr3eg mij den introductiebrief, las hem door en verwijderde zich met dezen in een der ''evenzalen. Spoedig daarop verzocht mij een geestelijke Joogwaardigheidsbekleeder hem te volgen. Zwijgend 'oorschrijdden wij de eene zaal na de ard r dan de l.hine kap:l, waar Z. H. dagelijks ue H. Mis leest, tot wij ons ten slot te bevonden in de sterfkamer van Paus Leo XIII. Een pauselijke kamerheer vraagt mij dies voor mijn arbeid in gereedheid te bren gen en op te stellen in een aangrenzend ver trek, waar een rijk versierde troon zich ver- left om Z. H. te ontvangen. Eenige oogenbl.kken later ben ik in de igènwoorci »heid van Paus Pius XI, geheel e kleed in de witte toga, de witte halot op het oofd, de oogen half gesloten achter de breede lazen van zijn bril. In navolging van den kamerheer maak ik «zn diepe kniebuiging. De stilte en de wijding v'an dit oogenblik laten niet na een diepen ndruk op mij te maken. {/lijn begrijpelijke angst en zenuwachtigheid verdwijnen aan stonds bii de groote minzaamheid en eenvoud, waarmede Z. H. mij toespreekt, Zijn stem is warm en ernstig. Hij spreekt een smetteloos Ffansch, dat mij terstond op mijn gemak ■telt. Tot tweemaal toe zegende hij mij, al dus mij itfde gelegenheid stellend in zegenen de houding een photographische opname te maken. Vervolgens maakte ik haastig eenige potloodschetsjes, daarbij nu en dan met mijn passers de onvermijdelijke maten nemend. Met welk een geduld en belangstelling volgde Z. H. mijn handelingen, hoe vergemakkelijk te hij mijn taak door zijn minzame welwil lendheid. Dien zelfden avond thuis gekomen in het atelier van mijn Italraanschen kunst broeder Rigal, begon ik met koortsachtigen ijver mijn negatieven te ontwikkelen en de schetsen uit te werken. Den Volgenden morgen begon ik aan de buste en binnen enkele uren was het hoofd in ruwe schets gereed. Mijn arbeid kwam mij, zoowel als mijn vriend, bevredigend voor. en opnieuw trok ik naar het Vaticaan, thans vergezeld van mijn ontwerpen. Ditmaal werd ik in de zaal der Garden,'tijdelijk tot atelier voor mij inge richt, ontvangen. Die portretbuste van Z. H. werd op een verhevenheid geplaatst en moest bij de aan wezigen om de goede gelijkenis, in dezen vorm reeds teekenen van goedkeuring ver werven. Deze schonken mij moed voor mijn verderen arbeid. Den 28 Juli bevind ik mij wederom in de tegenwoordigheid van den Pauselijken souverein. De H. Vader treedt evenals de eerste maal, in het wit gekleed en 'onder groote stilte binnen evenals de eerste maal wacht ik geknield zijn zegen af, dien hij mij zal schenken. Nooit zal ik de gevoelens ver geten, die mij bezielden, toen ik een teeken van voldoening over mijn arbeid in de pause lijke blikken mocht ontwaren. Deze tweede zitting duurde ongeveer drie kwartier en na afloop wierp de H. Vader nog maals een blik van tevredenheid op de buste, die de voltooiing naderde. Een derde en laatste zitting volgde om de allerlaatste hand aan mijn arbeid te leg gen. Uitvoeriger dan het hier mogelijk is, weer te geven, sprak mij de heer Cogné onafgebroken over die onvergetelijke uren in het Vaticaan over de goedheid van den H. Vader. Hij vertelde mij hoe Mgr. Ce retti hem eens had gezegd, welk een groot geleerde Z. H. Pius XI is, hoe hij alle talen kent, meer dan 40 jaar leest wat lezenswaardig is en dikwijls nog gebogen is over zijn manus cripten in de stilte van zijn bibliotheek als de nacht reeds ver is gevorderd. Al was de laatste dag, ging Cogné voort, voor mij een dag van groote vreugde, zij was er tevens een van droefheid. Ik zou niet langer den drempel van het Vaticaan overschrijden, niet meer dagelijks van aangezicht tot aangezicht den H. Vader mogen aanschouwen. Keert u niet spoedig n2ar Rome terug, ge lijk men mij heeft verteld? Ik hoop dezen zomer de Eeuwige Stad andermaal te bezoeken en Z. H. de buste, bin nen enkele weken in marmer gereed, aan te bieden. Ziehier de teekening, welke Z. H. de goedheid heeft gehad eigenhandig te onder teekenen, Pont Max. P. P. XI. Doe mij het fenoegen over enkele weken in de salons van 'ransche kunstenaars, in het Grand Paleis, dit werk zelf te komen zien, waarin ik het allerbeste van mij zelf heb getracht te te geven. Onder de verzekering niet op het appel te zullen ontbreken, nam ik afscheid van den begaafden en gevierden kunstenaar, wiens onvermoeide werklust en krachtig talent u uit zijn werken tegemoet treden. Wij zullen dezen zomer buren zijn, riep hij mij nog toe, terwijl op ik het punt stond uit de stilte van het atelier in de drukte van het stadsleven terug te keeren. Ik hoop u weer te zien in mijn landhuis te Fontainebleau, waar ik jaarlijks eenige maanden vertoef. Dus „au revoir," cher maitre, in die lan delijke omgeving. Dit weerzien zal mij in staaf stellen u nog eens te spreken over dezen kunstenaar en zijn herhaald bezoek bij den H. Vader, als hij zijn levenswerk aan Z. H. binnen de Vaticaansche muren heeft overhandigd. Parijs, 4 April 1923. Mr. P. v. S. te komen en de besprekingen over de schade vergoedingen voort te zetten De Belgische ministers zullen tegelijkertijd op de hoogte worden gesteld van de bijzonderheden van de reis van Loucheur. DE REIS VAN LOUCHEUR. Volgens de „Matin" bestaat er groote kans P een aanstaande toenadering tusschen ingeland Frankrijk en België. Met aans °P succes zal reeds deze week een gedachten- wisseling kunnen worden voorbereid tus schen de vier belanghebbende geallieerde mogendheden. De formule, welke thans Wordt bestudeerd, zou met elkaar in over- 'enstemming brengen den wensch van Frank- "ijk om zijn schuldvordering uit hoofde der schadevergoedingen te ontvangen en de ioodzakelijkheid voor Groot-Britannië om DP Duitschiand de annuïteiten te verhalen, Vastgesteld voor de delging der Engelsche schuld aan de Vereenigde Staten. De „Matin" doet uitkomen, dat deze be sprekingen geen verband houden met de iongste pogingen van Duitschiand om tot een bespreking te komen. Als de Duitsche aanbieding aannemelijk zijn, zullen zij eerst Warden onderzocht na een verwezenlijking van het intergeallieerde eenheidsfront. België zal een voorname rol spelen bij de onderhandelingen, welke men op het oog neeft. Poincaré heeft Theunis en Jaspar uit- genoodigd, zoo spoedig mogelijk naar Parijs Inzake het vraagstuk der schadevergoe dingen geven de „Petit Parisien" en het „Jour nal" dergelijke inlichtingen als de „Matin". Het „Journal" voegt er aan toe, dat in den loop van het hartelijke onderhoud tusschen Loucheur en Millerand blaek, dat beiden h'et volkomen eens waren, hetgeen bewijst, dat er te Londen door den Franschen oud minister niets werd gezegd, dat in staat zou zijn, Duitschiand te doen hopen op een onverdiende toegevendheid. De „Petit Parisien" mei it nog, dat de Ita lianen zullan deelnemen aan de Voorberei dende Fransch-Belgische besprekingen, die in het midden dezer week zullen beginnen, met het doel een gemeenschappelijklplan op te stellen op de grondslagen, door de Fran sche regeering voorgesteld. Daarna zouden er onderhandelingen worden aangeknoopt tus schen de Franschen, de Italianen en de Bel gen eenerzijds en de Engelscnen anderzijds. Commentaar leverend op den toestand, constateert de „Petit Parisien", dat de hou ding van Frankrijk nimmer is veranderd. Het staat er op, zijn schuldvordering te innen en geen enkel Fransch staatsman mag er aan denken, den vat op de Ruhr losser te maken, vooral op het oogenblik nu er aan zienlijke hoeveelheden cokes worden wegge haald en de inflatie van het Duitsche papier geld zes trillioen mark heeft bereikt. Ander zijds wenscht de Fransche regeering ernstig, dat de te betalen rekening de ondertekening zal dragen van alle geallieerden. Zij heeft daarom met ingenomenheid vernomen, dat de Engelsche regeering en alle geallieerden er niet ver van af zijn evenzoo te denken als de Fransche regeering. De „Temps" verklaart, dat voor de Fran sche regeering de twee volgende beginselen richtsnoer blijven le. de betaling der scha devergoedingen eischen zooals Poincaré dit heeft omschreven op de conferentie van Londen 2e. de Fransche troepen zullen in het Ruhrgebied blijven tot de schadever goedingen betaald zijn. Alvorens kennis te hebben genomen van het onderhoud van Loucheur te Londen, had de Quai d'Orsay Theunis en Jaspar uitgenoodigd de vroegere bespreki gen over het Ruh ebied voort ie zetten. Daar di' Fransch-Belgische onderh ud thans nog meer noodzakelijk is geworden, zal het aan alle andere besprekingen met de geallieerde regceringen voorafgaan en getuigen van de volkomen Fransch-Belgi sche solidariteit Naar de Echo de Paris meldt, heeft Poin caré telegrafisch aan Brussel meegedeeld, dat Loucheur zich op .particulier gezag naar Londen heeft begeven De Fransch- mi- nist^-president zet in zijn telegram uiteen, dat de ransche vergoedingspolitie niet gewijzigd is, dat de Fransche troepen de Roer niet zullen verlaten, voordat de Duit- schers betaald hebben en dat Frankrijk in geenerlei ni uwe vermindering van het ver- goedingscijfer zal toestemmen, doch alleen, gelijk het vroeger reeds verklaard heeft, in een schrapping van de bons C tegen de bedragen welke het zelf aan Engeland en Amerika schuldig is. De bladen, en met name de Petit Parisien, leggen er den nadruk op, dat meer dan ooit een geweldige meerderheid des volks zich houdt bij het woord van den minister-pre sident, dat de Roer niet ontruimd zal wor den, dan naarmate Duitschiand zijn beta lingen voldoet. Het blad voegt er aan toe, dat de Fransche- ngelsche toenadering tot stand zal komen, maar niet la. gs den v. eg van ee Belgisch-Fransche capitulatie in zake de Roe-. Een telegram uit Londen, dat nadruk legt op de terughoudendheid van de Engelsche politiek en diplomatieke kringen ten aan zien van de reis van Loucheur, zegt, dat de Fransche regeering aan de Engelsche geen nieuwe aanwijzing gaf, waaruit zou vallen op te maken, dat het rijn politiek nonen» de uitvoering van het verdrag van Versailles zou hebben gewijzigd, en dat men zich houdt aan de uiteenzettingen van Poincaré m oe Kamercommissies en de jongste verklaringen van Brussel. De „Temps" verklaart, dat de Fransche regeering zich blijft laten leiden door de bei- de volgende beginselen Het eischcn van de betaling der vergoeding, gelijk die door Poin caré te Londen is omschreven en het bezet houden van het Roergebied tot de betaling zal zijn geschied. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Franschen hebben opnieuw eenige sta tions en mijnen in het Roergebied bezet. In de havens van Karlsruhe en Mannheim hebben de Franschen alle houtvoorraden in beslag genomen. Te Dortmund is de koopman Heinze, aie dezer dagen door een Fransche patroelje met de bajonet was bewerkt, aan de gevolgen van zijn verwondingen bezweken. Zondagochtend hebben de Franschen de mijn Johann De'melsberg van de Aoier- mijnbouwmpij bezet. De mijnwerkers staan- ten gisteren. Ook de mijn Joachim Mannesmann is De- eet De schietpartij in Essen. De communistische Ruhrecho (die totdus ver de Duitsche lezing van het gebeurde dij Krupp geen recht had laten wedervaren) be vat thans een oproe t der commum-tiscne partij in het Roergebied, waarin staat dat oe moord op arbeiders te Essen uitsluitend ne werk van het Franscha imperalisme is ue oproep wekt voorts de communistische ar beiders op deel te nemen aan de proteststa king op den dag der begrafenis van de slacnt- offers. Bij de schietpartij voor de auto-loods van de firma Krupp, op Zaterdag voor Paschen zijn 13 meuschen gedood, 20 zwaar en 9 bent gekwetst. In het spoorwegdistrict Keulen zijn tot nu toe 64 spoorwegbeambten en arbeiders uit het bezette gebied gezet, 364 gezinnen van spoorvegmannen zijn uit hun dienstwon10" gen verdreven. Van de 158 gearresteerden zijn 25 door krijgsraden tot 74 maanden ge vangenisstraf en tot 2 millioen mark boete veroordeeld Op het Kanaal Dordmund-Eems is een kolenaak gezonken. De scheepvaart is dien tengevolge stopgezet. Vertegen oordigers van de sociaal-demo cratische par'ij uit de kiesdistricten Keulen, Aken, Koblentz, Trier het Saargebied en 't Siegerland hebben gisteren hier \erga erd. Na een rede van het Rijksdagli Sollma n, waarop eenig debat volgde, is een motie aan genomen, welke protesteert tegen den Fransch-Belgischen inval in het Roergebied en tegen de plannen om het Rijnland van het rijk te scheuren. De motie verlangt van de rij ksregeering, dat zij bewijzen zal leveren van Duitschland's „vervullingswil" r Zaterdag is her soc.-democratfsche Bo- chumer Volksblaft door dc Franschen in be slag genomen en verboden, omdat het den tekst van een motie had afgedrukt, die met algemeene stemmen was aangenomen op een vergadering van vakvereenigingen in het I Roergebied, welke een dag tevoren te Dort- mund was gehouden. Deze motie behelsde dat de vakvereenigingen van arbeiders, kan toorbedienden en ambtenaren in het Roer gebied zich op het standpunt stellen, dat tegen den inval van Belgen en Franschen met alle middelen lijdelijk verzet moet wor den geboden en dat de strijd wordt gevoer om tot een vergelijk te geraken, dat waar borgen geeft voor een duurzamen vrede. De vakorganisaties verwachten, dat de regeering van iedere gelegenheid, die zich voordoet, gebruik zal maken om een einde aan den strijd te maken. De ontruiming van het Roer gebied moet echter de eerste voorwaarde daar voor zijn. Tevens spreekt de motie veront waardiging uit over het optreden der Fran schen in de fabrieken van Krupp, waarbij 40 arbeiders leven of gezondheid lieten. Dit optreden zal den tegenstand der arbeiders nog versterken, te meer, daar gebleken is, dat juist arbeiders als offer van de bezettings troepen vielen. UIT IERLAND. De Iersche 'regeering heeft haar In handen gevallen documenten gepubliceerd, waar uit de wanhopige positie der rebellen blijkt. Op een bijeenkomst van de leiding der e- bellen werd een motie, verderen gewapen- den tegenstand als nutteloos verklarend, met slechts één stem meerderheid ver worpen. ENGELSCHE LUCHTVLOOT. Twaalf nieuwe types in aanbouw. De „Daily Chronicle" meldt dat op het oogenblik meer dab twaalf nieuwe types van luchtvaartuigen voor het ministerie van Luchtvaart in aanbouw zijn, varieerende van kleine verkenners tot luchtdreadnoughts. Een vijfzitsmaehme voor de kustverdedi ging zal worden uitgerust met 1000 paarde- kracht met een snelheid van bijna drie mijl per minuut. Lord Derby, de Engelsehe minister van oorlog, die te Ulster vertoeft, heeft vandaag het aantreden voor kerkgang van meer dan 6000 speciale politieagenten in het grootste park van Belfast bijgewoond. Het was een indrukwekkende plechtigheid. De metste agenten droegen militaire onderscheidingen. Vierduizend toeschouwers waren getuige van de plechtigheid. Lord Derby, die een toe spraak tot dc mannen hield, zeide dat het corps niet een militair corps was, doch een corps, dat slechts v> et en orde had op te hou den en de burgerlijke autoriteiten had bij te staan tot handhayenvan den vrede, die onont» eerlijk was voor alle inwoners vande groote stad. M DE OOSTERSCHE KWESTIE. Adnan bey overhandigde hedenavond het antwoord van Turkije. De nota is in ge matigde bewoordingen vervat. Zij handhaaft be-paalde reserves ten aanzien van de econo mische en financieele kwesties, de gemengde rechtbanken en de waarborgen aan de in Turkije wonende vreemdelingen. Zij aan vaardt de uitnoodiging om een nieuwe confe- fentie te Lausanne te houden en stelt voor ze 25 dezer bijeen te roepen. BRRTIANU TREEDT AF. Bratianu, de eerste minister, heeft zijn ont slag ingediend en de koning heeft het aan vaard. VOORJAARSSTORMEN. In West-Duitschland is het weer Zondag plotseling omgeslagen. Reeds Zaterdag vielen m de omgeving van Keulen hevige regen en onweersbuien. Zondag stak een hevige Noordenwind op en hedenochtend is op ver schillende plaatsen sneeuw gevallen. Door strenge vorst en andere koude-verschijnselen hebben de vruchtboomen zeer geleden. De „Petit Parisien" meldt uit Metz, dat op den weg vza Dillingen (in het Saar gebied) naar Boten een trein bij een overweg op een auto gereden is. De zeven inzittenden werden gedood. Het houden van een dansrecord is te genwoordig een netelig ding. Het wordt om zoo te zeggen om den anderen nacht ge:lagen. Uit New York komt thans het bericht, dat een zekere juffrouw Ruth Hollecte en Jack Butler in een danslokaal op Broadway aan een stuk door 36 uur en 13 minuten hebben gedanst en daarmede een nieuw wereld record hebben gevestigd. De president van China heeft mandaten uitgevaardigd, waarbij hij de ontslagaan vraag van Hoeangfoe als minister van Bui- tenlandsche Zaken aanvaardt en Wellington Ker als waarnemend Minister van Buiten- landsche Zaken benoemt. Het passagierschip Windsor Gastle, van de Union Castle lijn, welks vertrek naar Zuid-Afrika, gelijk wij gemeld hadden, uitgesteld was wegens een staking van de stokers, is Zaterdagavond twaalf uur uit Southampton vertrokken. Het verlies van 7 millioen ton scheeps- ruimte, gedurende den oorlog door Enge land eleden is thans ingehaald. Het laatste nummer van Lloyd's Register toont aan, dat de gezamenlijke tonnenmaat van de wereld 61 millioen bedraagt, d.w.z. een verineer- Bering met ongeveer 14 millioen tonnen bo- v n het e tal van 1914. Hoewel Engeland nog i steeds de voornaamste bouwer en gebruiker j van scheepsruimte is, heeft het verschil in I verhouding toch niet meer zulk een omvang 'als^oor den oorlog. Terwijl in onge veer 44van de tonnemaat voor de eigen lijke zeevaart aan reeders in het Vereenigd Koninkrijk behoorde is dit cijfer thans 331/» pet. met een vloot van 29,000 stoom- en mo torschepen van 100 ton en meer. Vooral in motorschepen is de toeneming in de laatste paar jaar groot geweest voor de vaart op West-Afrika. Terwijl in 1914 slechts 297 motorschepen in de vaart waren, zijn e thans 1620 met een gezamenlijken inhoud van 1.500.000 ton. De ontwerpers van schepen wijden thans, naar wordt verklaard, al hun aandacht aan den alles overheerschenden factor van goed koop bouwen en in verband daarmede wor den onderzoekingen ingesteld naar de onder scheiden voordeelen van stoommachines, turbines en oliemachines De algeifteene directeur van een der Engelsche luchtlijnen, de Daimler Airway Cy., die thans te Berlijn vertoeft, heeft een definitieve regeling getroffen met een Duit sche luchtvaartcombinatie om een nieuwe route te openen die Londen en Manchester met Hamburg en Berlijn zal verbinden. Deze dienst zal begonnen worden met een Napiervliegtuig, ruimte biedende voor tien gersonen. De eerste directe vlucht Londen erlijn zal op 26 April plaats hebben. Er zal verder een geregelde dagelij ksehe verbinding heen en weer zijn, door middel van Daimler vliegtuigen, van Londen naar Amsterdam, waar aansluiting wordt ver kregen op de Duitsche vliegdiensten van en naar Berlijn. De Engelsche bladen erkennen ten volle de beteekenis van de goedgelukte proef vluchten van het voor het luchtministerie gebouwde lichte vliegtuig, dat te Preston, is gebouwd. Het vliegtuig is een kleine Cantile ver eendekker, die niet meer dan 200 pond weegt. Het wordt voorbewogen door een ABC-motor van 314 paarde kracht nominaal, die echter zoo noodig 5.7 PK. kan ontwikke- len- j Volgens de Manchester Guardian steeg de machine gemakkelijk en vol gratie op, zij kan zeer goed tegen den v/ind, die maf een snelheid van 18 tot 25 mijl per uur woei, op gelijke hoogte blijven. Na een kring in de lucht te hebben beschreven daalde het vlieg tuig zonder ongeval na een vlucht van 7 ys minuut. De boeren en de stakers in Norfolk zullen op voorstel van het ministerie van Landbouw opnieuw bijeenkomen. Men ver wacht, dat een vertegenwoordiger van het ministerie bekend zal maken, dat de regeering enkele van de adviesen van de commissie, die voor beperkte staatshulp aan de boeren is, zal aanvaarden. Het bestuur van de vakvereeniging der mijnwerkers in het Rhonddadal heeft beslo ten de staking op te heffen. De mijnwerkers zullen morgen den arbeid hervatten. Bijna alle nietyakvereenigingsl iden hebben zich bij de FèderaUe aangesloten. De staatsprojecten-commissie van Rus land heeft een plan ontworpen om, uit een oogpunt van bezuiniging, het administra tief personeel der in trusts vereenigde staats ondernemingen met 50 percent in te krim pen, in verband waarmede ook een eenhoof dig bestuur van de trusts zal worden inge voerd. Joffe, de gevolmachtigde vertegenwoor diger der sowjet-regeering in het Verre Oosten, heeft de regeering te Moskou in ken nis gesteld van de door de Japansche re geering gegeven toestemming voor de opening van semi-officieele sowjet-consulaten in de drie voornaamste havensteden van Japan. Öp een al-Russisch congres van poli tieke arbeiders in diet róode leger heeft de opperbevelhebber Froenze verklaard, dat, hoewel hij voor den eersten tijd, geen oor logsgevaar ziet, de toenemende bewapening in Europa, de binnenlandsche oneenigheden en de bezetting van het Roergebied onver mijdelijk tot een nieuwe gewapende botsing moeten leiden, gevolgd door gebeurtenissen van revolutionair karakter. Om deze reden moet de gedachte aan inkrimping van de bewapening worden prijsgegeven en het roode leger ten allen tijde paraat blijven. Het gevaar dat ons dreigt, verklaarde Froenze verder, komt uit het Westen. In aanmerking genomen de groote uitputting, die een strijd van 8 jaren zoowel op een bin nen- als buitenlandsch front voor ons leger heeft meegebracht, zal de strijd ons zeker niet gemakkelijk vallen. Maar wij moeten bedenken, dat die strijd het uitspelen be- teekent van de laatste kaart, welke het ka pitalisme bezit en die kaart moeten wij, het koste wat het wil, in handen krijgen. Daarom moeten de kazernes worden her schapen in militair-politieke scholen, moe ten aen rooden gardisten alle godsdienstige vooroordeelen uit het hoofd geslagen wor den en moeten zij worden opgevoed tot overtuigde verdedigers van de rechten van het proletariaat. In dat geval zal de zege aan Rusland zijn. Prinses Kita, de Japansche prinses, die b.'j het auto-ongeluk, dat haar gem 1 het leven kostte, ernstig gekwetst was, uceft een rperatife ondergaan. Haar toestand is thans bevredigend. De werklieden in de weverijen te Rijssel, die aangesloten zijn bij de vakvereenigingen van het algemeen vakverbond en van het unitair vakverbond, hebben de werkstaking afgekondigd, ter verkrijging van loonsver- hooging. Nadat verleden zomer was besloten de Drogden, het kanaal aan den Deenschen kant van het eiland Saltholm, aan de Zuid zijde van de Sont, juist bij den ingang van heef; thans de financieele convrisie van het Folketing beslaten het voo 1 apig crediet van 850.000 kr. met 250.000 kr. te verhoogen, tend ide het vaarwater op k 8'4 meter diepte de haven van Kopenhagen uit te diepen, te kunnen brengen inplaats van op 7J4 meter zooals oorspronkelijk was besloten. mtr aanleiding van het rapport van den Spaanschan generaal Picasso over de militaire verantwoordelijkheid voor de ramp van Melilla is een aantal hoofd- en subalter ne officieren indertijd verschenen voor den krijgsraad te Melilla. De uitspraken van dezen en andere krijgsraden zijn onderworpen aan het onderzoek en de goedkeuring van het Hoog Militair Gerechtshof te Madrid. Dit heeft verscheidene vonnissen te licht of te toegefelijk geacht en in bijna alle gevallen de straf aanzienlijk verzwaard soms tot hef drie oudige toe. Het H. M. G. heeft het daar bij echter niet gelaten en soms ook krachtige maatregelen genomen tegen de leden van den krijgsraad, welke aan zulk een ontoerei kend vonnis hadden meegewerkt. In een ge val is zelfs de heele krijgsraad gestraft me: een maand arrest, den auditeur-militair mee gerekend. De fascistische commissie voor L ontwerpen van een nieuw kiesstelsel voo» Italië heeft zich uitgesproken voor een meer- derheidsstelse! met uitgebreide kieskringen met dien verstande, dat de lijst, welke de meeste stemmen behaalt, in'zijn geheel zal zijn gekozen, terwijl de dan nog overschie tende zetels verdeeld zullen worden over de overige lijsten, naar evenredigheid van de daarop uitgebrachte stemmen. Aan het noenmaal, dat het Fransch verbond in de Vereenigde Staten en Canada te New York aan Jusserand heeft aangebo den, heeft Colby, de gewezen Amerikaansche staatssecretaris, verklaard, dat het vraagstuk van Frankrijk's veiligheid alle andere inter nationale vraagstukken overheerscht. Frank rijk's houding wordt door de groote meer derheid van de openbare meening in alle lan den goedgekeurd, en met name in de V-**- eenigde Staten. De komst te Parijs van dr. Dorten op dtv oogenblik trekt, zooals te begrijpen is, de aan dacht. De officieuze bladen haasten zich te verzekeren, dat de reis van Dorten een par ticulier karakter draagt en dat hij geenszins gekomen is om stappen te doen tot afschei ding van het Rijnland. Zij spreken eveneens tegen, dat Dorten vervolgens naar Londen zal gaan om een bezoek te brengen aan Bo- nar Law. Officieel is bekend gemaakt, dat di minister van buitenlandsche zaken, Hoeang foe, is afgetreden, en dat in' zijn plaats dr. Wellington optreedt als waarnemend minister van buitenlandsche zaken. - De arbeiders, zoowel die aangesloten bij de plaatselijke afdeeling der C. G. T. als bij de C. G. T. U. .hebben het werk gestaak om ldonsverhooging te krijgen. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ADONIS (K.N.S.M.) 8-4 v. Lissabon n. Cadix. ARES (W.I.M.) 7 4 v. Kingston n. Cristobal. ALUDRA (H.O.Afr.lijn) uitr. p. 8-4 v. AMSTELLAND (H. Lloyd) 9-4 v. B.-Ayres te Rotterdam. AMOR (K.N.S.M.) 9 4 y. Hamb. te A dam ABBEKERK (H. Austr.lijn) 8-4 v. R dam te Antwerpen. ALMKERK (H.Austr-hjn) uitr. p. 7-4 Cuxhaven n. Hamburg. BACCHUS (K.N.S.M.) 7/4 v. Constanti- nopel n. Bourgas. BREDA (W.I.M.) 8/4 v. Hamb. te A dam BALI (Nederl.) 7/4 b. A'dam te Batavia. BERENICE (K.N.S.M.) Oporto-A dam p. 7/4 Beachy Head. CLIO (K.N.S.M.) A dam-Spanje p. 8/4 D°vcr' e,A r-t CRYNSSEN (W.I.M.) uitreis p. 5/4 Florcs. CLIO (K.N.S.M.) 7/4 v. R'dam n. Cascaes. COMMEWYNE (W.I.M.) uitreis p. 7/4 Ouessant. TT DIDO (K.N.S.M.) 8/4 v. Danzig l.v. Hamb. te Amsterdam. ERATO (K.N.S.M.) 7/4 v. Newport tt Antwerpen. EUTERPE (K.N.S.M.) Bordeaux-A dam p. 8/4 Ouessant. EEMLAND (H. Lloyd) 9/4 v. Adam n. Hamburg. FAUNA (K.N.S.M.) 6/4 v. Smyrna te Samoa GAASTERDIJK (H.A.L.) 7/4 v. New York n. Rotterdam. GELRIA (H. Lloyd) 6/4 v. Adam te B. Ayres. HOOGKERK (H.O.Afr.lijn) thuis?. 8/4 Ouessant. HEBE (K.N.S.M.) 7/4 v. Alicante te Barce- HECTON (K.N.S.M.) A'dam-Midd. Zee p. 8/4 Dungeness. INO (K.N.S.M.) 7/4 Bilbao te Santander- IRIS (K.N.S.M.) Valencia-R'dam p. 8/4 Dungeness. IRENE (K.N.S.M.) Patras-A'dam p, 7/7 Gibraltar. JAGERSFONTEIN (H.Z. Afr.-lijn) thuisr. p. 8/4 Las Palmas. KEDIRI (R. Lloyd) thuisr. 3/4 te Marseille. KEDOE (R. Lloyd) uitr. per 8/4 Cuxhaven naar Hamburg. KAWI (R. Lloyd) 7/4 v. Batavia n. R'dam. KLIPFONTEIN (H.A. Afr.-lijn) uitr. p. 8/4 Dakar. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) 7/4 v, A'dam te Batavia. KENNEMERLAND (H. Lloyd) Buenos- Ayres-Talcahuano 5/4 v. Punta Arenas. MAPIA (Nederl.) 8/4 v. Rangoon te A'dam. MERCURIUS (K.N.S.M.) 7/4 v. Val acia n. Amsterdam. MADIOEN (R. Lloyd) thuisr. 8/4 v. Port- Said. MEDAN (R. Lloyd) thuisr. 8/4 v. Sabang. MINERVA (H.W.Afr.-lijn) uitr. 9/4 ladende te Hamburg. NEREUS (K.N.S.M.) 8/4 v. Kopenhagen te Amsterdam. NERO (K.N.S.M.) 9/4 v. Gothenburg te Amsterdam. (Naar eene tngeische vertelling.) Ik heb mijn bewijzen langzaam, maar eeker vergaderd, mijnheer Vaughan; ik geloof "iet, dat gij mij tot hel einde zult durven trotsecren. Ik wil die bewijzen voor u bloodog- ?en, en u toonen, dat gij uw ondergang be reidt, als gij gevolg aan deze zaak geeft. Als gij mij iets te zeggen of ,le waar schuwen hebt, kunt gij morgen bij mij komen, 'k beloof u, dat ik u dan geduldig zal aan- hooren; maar ik zweer u dat ik hier naar Reen enkel woord meer zal luisteren. Gij hebt "lij overal op mijn weg met spionnen achter- vo)gd, hebt mij op de laaghartigste wijze v'an een groole misdaad pogen te beschuldi- ?en; gij hebt zelfs heden Ellen's medeplichtige tmgekochl; gij zijl mijn vijand! Het zij zoo: uw vijand, als gij dal ver kiest. Gij waart de vijand van mijn ruster, ik "eem de handschoen op. Kom morgen bij mij. Ik verlang, oprecht gezegd, zeer om u te spreken; om le weten tt'aaraan ik mij le houden heb, en u te waar schuwen voor helgcen gij te vreezen hebt, als Rij mij langer in den weg loopt. Ik ral morgen Vroeg om tien uur thuis zijn. Juist om tien uur zal ik bij u zijn. Ik zag dat het vergeefsohe moeite zou zijn geweest hel gesprek aldaar voort te zetten, en ik zag ook, dat hij woord zou houden en mij zou ontvangen. Ons gesprek had roods de aandacht van menigen voorbijganger getrokken, zoodat vele verwonderde oogen ons aanstaarden, en hij had met opzet luid gesproken om de aandacht te trekken. AI wist ik, dat ik niet veel tijd te verliezen had, dat het proces vier dagen later voor zou komen, zoo besloot ik toch voor het oogen blik toe te geven, daar ik den volgenden dag beter in de gelegenheid zou zijn, om alles duidelijk uit te leggen en hem alzoo vrees aan te jagen. Ik groette hem dus en verliet dadelijk het gebouw; wind en regen sloegen mij in het aangezicht, zoodra ik buiten kwam. Het was vrceselijk weer voor voetgan gers; ik herinnerde mij bijna niet, ooit in zulk een slecht weder buiten te zijn geweest. Daar het reeds lang achtereen geregend had, waren de wegen ook zeer modderig en was er bijna geen doorkomen aan. Ik' wandelde naar huis. Ik had erge hoofdpijn en de koorts brand de in mijn aderen; ik "voelde mij zoo verhit, dat de regen mij welkom was. Ik ontmoette bijna niemand; slechts nu en dan ging mij iemand onder een regenscherm voorbij. EimteH'k bevond ik weer op den nieu wen weg, en verheugde ik mij om het dier baar gelaat van Mary bij mijn binnenkomst te zien opklaren. Zij was nog altijd ongerust over mij, en vieesde dal ik mijn gezondheid te zeer bena deelde; als ik een oogenblik uit haar gezicht was, verbeeldde zij zich reeds, dat ik mij in ge vaar bevond. De gedachle aan haar wekte mij op, toen ik het huis bereikte, waarin wij voorloopiR onzen intrek hadden genomen. Ik had de overzijde der straat gekozen, om dat ik, eer ik naar huis ging, nog eens bjj Wenford wilde binnen gaan. Toen ik mij echter herinnerde, dat Vaug han reeds giste, dat ik Wenford ontdekt had, en misschien spionnen had uitgezet om mijn huis te bewaken, zag ik van dit voornemen af. Het was voor het oogenblik misschien beter, Wenford niet te bezoeken eer ik Vaughan na der gesproken had. Ik ging dus zijn kamers voorbij, en zag naar het verlichle raam mij ner woning op, waar het mij niet verwonderd zou hebben als ik de blinden weggeschoven had gezien en Mary op den uitkijk had ge zeten om mijn terugkomst bij hel licht van de gaslantaarn af te wachten. Ik zag echter niemand; het was ook nog geen tien uur, en zij verwachtte mij niet eerder thuis. Ik wilde juist naar de overzijde van den weg gaan, toen ik bespeurde, dat er een ge stalte in het tamelijk diepe portaal voor mjjn deur in de duisternis stond. Misschien was het iemand die voor den regen schuilde, maar dit was onwaarschijnlijk, want het had den ganschen dag gestortregend en de lucht was zoo dik, dat niemand droog weer kon verwachten. Ik was achterdochtig geworden, er bestond reden genoeg om op spionnen verdacht te zijn; en ik was daarom op mijn hoede. Ik stak dus snel de andere zijde der straat ovejr, ging mijn huis ongeveer honderd me ters voorbij, en keerde toen weer terug. Toen ik terug kwam en naar binnen wilde gaan, was de gestalte verdwenen. Niemand was mij voorbij gekomen; dus moest die persoon den weg benedenwaarts zijn afgegaan. Ik wandelde daarom dien kant op, maar ontdekte niemand, ik stond bij den hoek van de eerste straat stil er was niemand te zien. Zoover het oog reikte, zag ik den natten weg voor mij, maar geen menschelijk wezen was ergens zichtbaar. Ik begreep er niets van, tot de gedachte bij mij opkwam, da! de menschen van heneden, waar wij boven woonden, misschien bezoek hadden gekregen, en dat er iemand in dat huis was binnen gegaan, terwijl ik er voorbij was geloepen. Ik begon achterdochtig te worden en ver beeldde mij overal spionnen te. zien en uit de cnbeicckencndste zaken gevolgtrekkingen te maken. Ik keerde op mijn schreden terug, opende de deur met den sleutel dien men mij gegeven had en ging de trap op, naar de voorkamer. Ik hoorde stemmen in de kamer; het was Mary en een andere stem, die mij niet onbe kend voorkwam, maar moeder was het niet. Ik deed d« deur open en trad daarna binnen. Een lange vrouw in een dikken sjaal gehuld en met een sluier voor het gelaat stond van haar stoel .op. Terwijil zij zich met een groote roode bxnd aan de leuning van den stoel vasthield, zag ze mij ontsteld aan en zeide: Mijnheer Gear! JanetI VI. Ik naderde Janet met uitgestrekte handen. Allen twijfel was door haar tegenwoordig heid onmiddellijk verbannen. Het verheugt mjj dat gij ons eindelijk komt helpen, Janet. Wij worden zwaar be proefd. Ik ben niet gekomen om u te helpen, antwoordde zij somber, maar alleen om mij te overtuigen dat het meisje gezond is en zich goed houdt. Hebt g(j geen ander doel met uw komst? Neen, hoegenaamd geen. Het is vreemd, daan-oor s-an Nettlewood te komen, zei ik aarzelend. Dat »s wel mogelijk- w»s het korte ant woord; gij hebt mij nooit begrepen en moogt dus zoo iels wel denken. Ik kan er niets aan doen en stoor er mij ook niet aan. Zij klemde zich nog altijd aan den stoel vast en zag mij niet aan. Ik zag door haar sluier heen, dat zij er slecht en afgemat uit zag, zooals iemand die veel geleden heeft. Janet, zeide ik, na een korte stilte, wij hebben onlangs zonderlinge zaken over u ge hoord. Uw naam is op onverklaarbare wijze in ons onderzoek naar mijn zuster gemengd zoodanig, dat het geheim dat haar betreft steeds ondoorgrondelijker wordt. Gij hebt mij verdacht. Uw- daden zijn onverklaarbaar geweest en hebben u daardoor natuurlijk in eec slecht daglicht geplaatst. Dat heeft zij mij ook ai gezegd, hernam Janet, met een verstoorde beweging harer hand naar mijn vrouw; gij zijt er eindelijk in gelukt haar tegen mij op te ruiën, haar die ik zoo innig bemind en zoo trouw gediend heb. Mijnheer Gear, gij hadt liever moeten wach ten, tot de tijd daar was, dat ik u zelf het raadsel kwam oplossen, voor zoover dat in mijn macht stond, dan zoudt gij misschien overtuigd zijn geworden, dat ik niet zooveel weet als gij denkt. Dat oogenblik is nog niet gekomen, en ik zwijg dus als een graf. Zij klempde de lippen opeen, en leunde zoo zwaar tc|en den rug van den stoel, dat die kraakte. Ik zag dat haar besluit ast stond en zij er onwankelbaar in zou volharden, ho« vermoeid en verslagen zü ook was»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5