K, S. A - a J! Woensdag 11 April 1923 46ste Jaargang No. 14408 A De beteekenis van den Volkenbond. ashnda PIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. 12 APRIL E. H. Krelage. R.-K. Huisvestingscomité. Personalia. Uitvoering voor R.-K. Werkloozen. Haarl. R.-K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Verlof Drankwet. Lijst van Instellingen van Weldadig heid. Nog Altijd Compagnons! Dnmisbaar voor sportmen en sportwomen, is FRANKEN'sMelkbrood. De staking in de meubel-industrie. M. H. Binger LANGS DEN WEG. CONFERENTIES VOOR NIET- KATHOLIEKEN. „Kerk en Kunst". VAN HET KANTONGERECHT. bf frr bPpf t Eert nabc r .chting. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Sbonnementsprij's bedraagt voor D Haarlem en Agentschappen: o r Kwartaal 3.25 £er Week 0.25 anco Per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem, telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Adverfentiên 35 cents per regeV Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tek.-' als ingezonden mededeeling. op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag en aanbod-advertentiën 14 regel- 60 cent per plaatsing; elke rege! meer 15 cent, bij vooruitbetaling 9 Gisteren is een „Witboek" verschenen, bevattende het verslag van de Derde Vol kenbondsvergadering. Met meer dan gewo- ne belangstelling lazen wij de volgende al- fiemeene opmerkingen in de inleiding: „Men moet niet te spoedig een beslist pes simistisch antwoord geven op de vraag of de Volkenbond aan de gestelde verwachtingen heeft voldaan. Wanneer men billijk wil zijn tegenover de nieuwe volkengemeenschap, dan moet niet voorbij gezien worden, hoe feer de omstandigheden, waaronder zij tot dusver heeft moeten werken, verschilden van d'e, welke men zich bij haar oprichting had Voorgesteld, en hoe ver thans, bijna vier laren na het sluiten van het Vredesverdrag, de wereld nog verwijderd is van dien toe stand van vrede en rust, die voor een voor spoedige ontwikkeling van de nog zoo zwak ke internationale organisatie een noodzake- ike voorwaarde is. Wanneer men hiermede rekening houdt, dan zal niet in de eerste plaats aan den volkenbond de groote teleurstelling geweten gorden, die de internationale verhoudingen sinds zijn oprichting hebben gewekt in den Soest van allen, die op een duurzame verbe- ering daarvan hadden gehoopt, integendeel zal men aan het einde der erde Vergadering niet zonder voldoening op de werkzaamheid van den Bond terugzien en "Weten erkennen, dat hij de gevaarlijke klip- Pen, die in den aanvang zich in zijn weg ver eenden, heeft weten te omzeilen. Bestond aanvankelijk de vrees, dat zich in den Bond een zeker exclusivisme tegenover e vroegere vijanden der Geallieerde mo gendheden zou openbaren, deze vrees is tot 1111 toe niet gegrond gebleken. De Duitsche ^geering gaf nog niet den wensch te kennen °t den Bond toe te treden. De afwezigheid a»n Amerika ligt nog steeds als een Schaduw over de werkzaamheid van den °nd; verheugend is echter dat zich ook bij de Regeering aldaar een toenemende neiging °Penbaart met de Technische organisaties van den Bond zoowel als met het Perma nente Hof van Internationale Justitie samen- Werking te zoeken." Wij hebben veel eerbied voor het opti misme van de samenstellers van dit verslag, ^elf hebben wij bij de geboorte van den Vol kenbond en ook daarna nog meermalen ge waarschuwd tegen een ontmoedigende stem ming, welke de verwezenlijking der idealen van een zoo delicaat instituut als een „ge meenschap van volkeren" slechts zou kunnen Schaden. Maar na een praclijk van meer dan drie jaren moesten wij toch op andere resultaten kunnen bogen! Hoeveel schoone Woorden zijn er op de jongste Volkenbonds vergadering niet gesproken. Was het niet een ontroerend oogenblik, toen zelfs dvFranschc en Engelsche gedelegeerden elkander vonden in een formule, die de noodzakelijkheid van spoedige internationale ontwapening uit drukte? En werd er niet het stoute woord gesproken, dat, wanneer de geallieerden het °P hun laatste conferentie vóór de Roerbe- Zctting niet eens zouden worden, de Volken bond zelf het probleem der schadevergoe dingen en het economische herstel ter hand z°u nemen? Wat is van al dien durf, van al J "ie mooie beloften en voorspellingen terecht Êekomen! •Nu staat er in het Witboek terecht, dat het Mzijdig blijven der Ver. Staten een schaduw Werpt op de werkzaamheden van den Bond, ^°ch dat de toetreding van de Unie tot het Permanente Hof van Int. Justitie al weer een s'aP vooruit is. Doch op hetzelfde oogenblik, ^a' het Witboek uitkomt seint president Har ing de wereld rond, dat Amerika's stand- Punt tegenover den Volkenbond ongewij- z'gd afwijzend blijft. En wat U er van de ontwapening terecht gekomen, wanneer wij naar Frankrijk's leger macht, de luchtvlootplannen van Engeland e" het Amerikaansche marinisme kijken? Bij dit alles dringt zich één klacht op, lm. deze: laten de Staten, waaronder ook Nederland, die er terecht trotsch op gaan, det zij in den Bond grooten, moreelen in vloed hebben, toch krachtiger druk uitoefe- nen op de anderen, cm, wat Llovd George cens noemde „het hondengeblaf in Europa" bet zwijgen op te leggen. Wanneer van den Volkenbond een krachtiger vredespropa- ganada uitging met het doel de openbare doening vóór den vrede en tegen de bewape- ®m.g te winnen, dan was er weer kans, dat -c regeeringspersonen in de nog oorlogzuch- llge landen het spoedig tegen de publieke °Pinie aflegden. Tot nog toe zagen wij in den Bond echter meer schroom dan durf in de vredespropaganda tot uiting komen. Sociëteit SlBavo" Zwaluwen 8 uur -Esperanto 8 uur Schaakclub 8 uux Bestuur Spoor en Tram 8 uur -Bestuur Metaalbewerkers 8 uur Zuivelbereiders 8 uur Bestuur Trams port 8 uur. Groote Kerk Van 23 uur orgelbespe- ling door den heer George Robert. Joseph's Gczcllenvereeni'jing Jansstraat Jaarvergadering R.-K. Vereemiging voor Groole Gezinnen. **~.zegibouw Jacobijnesitraat 17 Jonge Vrouwenbond half 8 Proza en Poe- de Zangver. 8 uur. Elisabeth's Vereeniging Jamsstraat 49. Van 12 uur, aanvraag om versier de middelen voor arme zeken der S. E. V. Waaggebouw K. Z. O. D. Tentoon stelling. "'sschoppelijk Museum. Dagelijks, uilgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, loegan- keüj'k. R Leeszaal en uitleenhibliolhcek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van boeken van half 39 nur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 i;ur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m. ▼an half tl lol half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. Onder de rubriek: „Van Mensch en Ding" schrijft Annelèn in het Zaterdagavondblad van het „Hbld." een artikel over den heer E. H. Krelage, waaraan door ons het volgende wordt ontleend: „In het vorig jaar toen het export-cijfer (van den bloemibollenuitvoer) de hoogte van vóór den oorlog weer had bereikt, werden vier-en-twinlig millioen kilogram bollen uitge voerd, vertegenwoordigende een waarde van 22.000.000. De heer E. H. Krelage, voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, noemt ons niet zonder trots dit cijfer en met eenige zelfvoldoening voegl hij er aan toe, dat de bloembollencultuur behoort tot de takken, die zich het spoedigst na den oorlog wisten te herstellen, die hun vroegere positie op de wereldmarkt thans weer ten volle hand haven. In Holland bloeit de bollencultuur. Wie reist van Enkhuizen naar Hoorn, dwars door de vruchtbare landouwen, die wij „De Streek" noemen; wie van Alkmaar naar Haar. Iem spoort via Limmen en Castricum, wie verder zuidwaarts trekt tot aan het Westland toe, met Naaldwijk als middelpunt, die heeft het schoonste gezien van wat ons land aan rijke bloemenpracht cultiveert. Bij Schoort branden de veldjes met Oost- Indische Kers; dan, zuidwaarts, ontluiken nar cissen en dahlia's; gladiolusvlammen gloeien langs den duinrand; iris en crocus staan in paarse of gouden pracht, al maar het jaargetij. Maar met een oppervlakte van vierduizend hectare, wordt dat alles overheersoht door de Hollandsohe tulp in al haar variëteiten, onze tulp, die van Hiïlegom naar Boston wordt ge zonden, van Bennebroek naar Bournemouth, van Lisse en Sassenheim naar Philadelphia, van Vogelenzang naar Chicago, Malmö en Stockholm. Over de tulpencultures zijn boekdoelen te vullen. Thans uit te wijden over kruisingen, met al de teleurstellingen, welke aan de ver edeling van het boUenvak verbonden zijn voor de kweekers, is hier niet de plaats. Van wat de heer Krelage ons verder mede deeldie, zij gememoreerd, dat ons in 1925 een groote bloemenshow wacht in het park Groe- nendaal, geschoeid op dezelfde leest als de voortreffelijk geslaagde expositie, die in het voorjaar van 1919 in den Haarlemmer Hout werd gehouden. Sinds in den Napoleonlischen rijd de eerste Krelage zich te Haarlem kwam vestigen, is de naam van dit geslacht onafscheidelijk aan de bollencultuur verbonden. Was 't niet een Krelage, die in 1889 de fraaie Darwintulp op de markt bracht en. door het bereiken van deze laat bloeiende soort het ras aanmerkelijk veredelde? En de tegenwoordige Krelage? Munt ook hij niet uit? Is hij onder zijn vakgenooten niet bekend als de organisator par exellence? Hij werd de ziel van den in 1908 opgerichten Tuinbou w- raad. Aan hem mede is het te danken, dat de Nederlandsohe boUenkweekers van zich deden spreken op tentoonstellingen en congressen, zoo vaak het buitenland daartoe gelegenheid boodl' Het Wohlfahrtsamt uit Landkreis Neuss, verzocht ons in de N. H. Courant het volgen de te willen mededeelen: Trots alle reisbezwaren, zijn de Duitsche kinderen uit Kreis Neuss, op 19 Maart be houden in Haarlem, hun bestemmingsoord, aangekomen. De moeielijikheden die aan deze Duitsche reis verbonden waren, zijn geheel opgelost door de liefdadige tusschenkomst van de Auto Maatschappij „Dahmen" uit Keulen, die dagelijks haar auto's tusschen Keulen en Kleef laat rijden. Zij heeft geheel kosteloos de kinderen van Neuss naar Kleef vervoerd. Op Zaterdag 28 April a.s., herdenkt de heer D. W. Broekmeijer, letterzetter, den dag, waarop hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen, alhier. Naar wij vernemen, zal Donderdag 12 April a.s., des middags half drie in het gebouw „St. Bavo" een uitvoering gegeven worden voor R.-K. Werkloozen. Eenige nummers muziek zullen ten gehoore worden gebracht, terwijl eenige sprekers dien middag zullen optreden. Het belooft een prettige middag te worden. Donderdag 12 April a.s., zal de Haarl. R.-K. Vereeniging voor Groote Gezinnen hare jaar vergadering houden in het gebouw der St. Joseph's Gezellen-Vereeniging in de Jans straat. De agenda vermeldt o.a. De verkie- znig van bestuursleden en een voordracht met lichtbeelden door den WelEerw. Heer J. Th. Jacobs. Ingekomen is een verzoekschrift van Ph. A. Deinum, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in verschillende lokaliteilen van het perceel aan de Lange Bcgijnestraat Nos. 13 en 15. B. en W. van Haarlem, brengen ter open bare kennis, dat door hen bij besluit van 10 April 1923 de vereenigingen: Wijkvereeniging in Wijk VII der Nederlandsche Hervormde Gemeente en de Nederlandsche Hervormde Wijkvereeniging Wijk IV, belde gevestigd le Haarlem zijn geplaatst op de lijst van instel lingen van Weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet en dat van die lijst is geschrapt de Stichting Wijkvereeniging Bethel. Vrijdag 13 dezer zal de N.V. Het Schouw- tooneel, directie Adr. van der Horst en Jan Musoh, de eerste opvoering te Haarlem geven van „Nog Altijd Compagnons", Potasch en Perlemoer in de Autobranche, Amerikaansch blijspel in drie bedrijven van Montague Glass en Jul. E. Goodman. Jan Musch zal de rol van Bram Poiasch vervullen. Als resultaat van de gisteren te Amsterdam gehouden conferentie tusschen vertegenwoor digers van -werkgevers en arbeiders in het meubel- en behangersbedrijf kan worden ge- gemeldi, diat lo. de werkgevers hun aanbod van loonsverlaging hebben teruggebracht tot 10 pet., waardoor het loon ie de eerste gemeen te-groep op een minimum van 70 cent per uur voor meubelmakers en van 68 cent per uur voor behangers zou komen. Dee arbei- dersbesturen wilden met 72 cent voor meu belmakers en 70 cent voor behangers ge noegen nemen. 2o. De arbeidsduur in het contract wordt 8% uur per dag en 48 uur per week. Voor de overuren wordt 20 pet. extra-loon betaald. Van deze overuren ei- sehen de werkgevers nog een maximum van 200 per jaar en 10 per week, terwijl de ar- beidersbesturen niet meer dan 180 oer jaar en 10 per week als maximum wilden toe laten, 3o. het minimum-loon voor de rou- tine-arbeidters blijft gehandhaafd op 3 cen ten per uur. Een gemengde oommissie zal pogen over een definitieve regeling van deze loonen tot overeenstemming te komen. 4o. Alle sta kers komen op hun plaats terug. Waar dit om redenen van technisch en aard niet di rect mogelijk is, zal dit uiterlijk binnen 3 weken het geval zijn. Een uitzondering hier op moet voorloopig voor eenige fabrikanten in Waddinxveen worden gemaakt, van -wie nog niet zeker is, of ziï zich bij een even tueel definitief accoord zullen aansluiten, tenzij de overeenkomst wordt aangegaan voor den duur van 1 jaar. Zooals hieruit blijkt ziin over 't loon en het aantal over uren de partnen het nog niet eens gewor den. De beslissing over het aanvaarden van het laatstee patroonsaanbod of bet voorteelten van de staking zal zoo spoedig mogelijk door de stakende personeèlen worden genomen. HET R.K. LYCEUM TE O VERVEEN. Zoo is dan het R.K. Lyceum te Over een, penaamd „Sanctissimae Trinitatis" (van de H. Drievuldigheid), meer aigemeen het Triniteits-Lyceum geheeten, ge reed gekomen. Verleden jaar Mei v/as met den bouw begonnen. Het is een fraai s'ukje architectuur, waarmee de architect, de heer A. J. Prinsenberg, alle eer inleg'. Di moge een afgezaagde uitdrukking zijn, zij -'s op recht gemeend, want er zullen heusch niet veel onderwijsinrichtingen zijn, waar het kille, schoolachtige zoozeer uit den bouw ge bannen is als hier het geval is. Het is can pronkstuk van den Zijlweg geworden en wanneer men, van Haarlem komende, de bocht even voorbij de Julianalaan gepas seerd is, ziet men het schoone gebouw plots vöor het oog oprijzen, geheel de aandacht van den wandelaar trekkend door zijn prach- tigen vorm. Het is waarlijk een juweeltje van bouwkunst. Reeds meermalen hebben we tijdens den bouw een beschrijving gegeven, doch nu het gereed gekomen is, willen we gaarne nog eens een en ander vermelden Het inwendige van het Lyceum is uiterst eenvoudig gehouden, doch juist die groote soberheid, welke toch grooten smaak van aanleg verraadt, geeft het gebouw het ca chet, er zich thuis te gevoelen, er dad-lijk „eigen" te zijn. De gangen, met tegelvloe ren en met gedeeltelijk betegelde muren ge ven een fraaien doorkijk. Èr zit perspectief in, wat van de meeste schoolgebouwen niet gezegd kan worden. De gewone leslokalen zijn alle zoo uitstekend mogelijk ingericht. Er zijn er elf, maar daarnaast heeft men nog de teekenzaal (handteekenen), de zaal voor lijnteekenen, gymnastiekzaal, leslokaa voor de chemie, kamer voor den amanuensis e.a. Aan het lokaal voor de chemie sluit zich de kamer van den amanuensis onmiddelijk aan, terwijl daaraan weer verbonden is een zaal, waar de leerlingen in practische oefe ningen le krijgen. Tevens is hier de gelegen heid aangebracht (evenals in het lokaal van natuurkundig- historie en aardrijkskunde), met de projectie-lantaarn te werken. De gymnastiekzaal is 9 bij 18 M. "n mag werkelijk een model in haar soort genoemd worden. Van uit de gymnastiekzaal bereikt men het terrein voor de lichamelijke oefe ning, dat bij een lengte van 140 M. breed is 90 M. Dit veld ziet er keurig verzorgd uit. Vlak hier bij sluit de fietsenbergplaats aan. De physica-klasse, waaraan verbonden is een instrumentenkamer, kan daglichtvrij gemaakt worden en heeft een schakelaar om het electrisch licht langzaam uit en aan te draaien. Boven is de zaal voor handteekenen ge~ 'egen, die, zooals al het overige van het ge bouw, wel van alle luxe gespeend is, maar toch prachtig en practisch in haar soort is. De leerlingen zitten amphiteatersgewijze allen op stoelen, wat voorkomt, dat bij het opstaan (zooals bij banken wel het geval is) men elkander aanstoot. Onder het „platform", waar de modellen op uitgestald worde, is ruime gelegenheid het teekengerei der leerlingen te bergen. De teekenzaal is keurig versierd met teekenwerken in lijst, welke, naar het pl-n bestaat, verwisseld kunnen worden door andere,wat voorzeker de belangstelling der leerlingen verhoogen zal. De kleurrijke eekeningen van wee- kunst, ceramiek, enz., vergrooten nog het aspect. Onze welbekende Haarlemsche tee kenaar Mathé van der Weiden, die hier de hand in gehad heeft, heeft een dankbaa werk verricht. Annex de teekenzaal is een kamer, waar de teekenaar zijn modellen kan bergen en waar tevens gelegenheid is, kleine tentoonstellingen voor de leerlingen te or ganise eren. In de fraaie hal is een electrische klok, verbonden met schellen, welke automatisch het begin en einde der lessen aankondigend. De lichtinval in het geheele gebouw waarop wij vroeger reeds de aand cht ves tigden, is waarlijk schitterend, niet het minst in de gangen, waar het aanbrengen van licht soms ze r moeilijk is. Naast het Lyceum wordt een klooster ge bouwd, dat ook reeds langzamerhand zijn voltooiing nadert. Voorloopig word er e n noodkapel in gebouwd, 170 plaatsen be vattend. Later komt er wellicht een defini tieve collegekapel. De geheele oppervlakte van Lyceum, klooster en terrein voor li chamelijke oefening is 2)4 H.A. Aannemers zijn de gebr. v. d. Putten te Heemstede, terwijl hoofdopzichter van het werk was de heer F. J. Bakker uit Haarlem. Morgen wordt het Lyceum plechtig in gewijd door Mgr. A. J. Callier. DE NIEUWE VOORSTELLEN IN ZAKE HET P. E. N. In een Zondagmiddag gehouden verkie zingsvergadering van den vrijzinnig-demo- cratischen Bond besprak de heer Kooiman, lid der Provinciale Staten, onder meer de nieuwe voorstellen van Gedeputeerde Sta ten in zake het P. E. N. De heer Kooiman achtte het juist, dat Gedeputeerde Staten terugnemen hun voorstel om 6)4 millioen gulden aan het P. E. N. kwijt te schelden. Spreker kon zich er niet mede vereenigen, dat Gedeputeerde Staten blijven handhaven den eisch van verhooging der tarieven, welke de gemeenten aan het P. E. N. betalen. Ook zonder zoodanige verhooging zal het bedrijf waarschijnlijk zonder verdere verliezen ge voerd kunnen worden. Spreker betreurt dé nieuwe bedreiging thans door de Gedeputeerde Staten aan het adres van de gemeentenaren „geuit, dat als zij niet binnen een zekeren termijn in ver hoogde tarieven toestemmen, dit hun na afloop van de thans loopende contracten zal worden ingepeperd. Ged. Staten houden toch den gemeentenaren nu voor 00- gen, dat dan óf de nieuwe contracten met hetgeen de gemeenten nu niet wenschten te betalen, rekening zullen houden, of de pro vincie met algeheele uitschakeling van het ge meentebestuur zelf aan de inwoners stroom zal leveren, in welk geval de provincie bij het stellen van den stroomprijs voor de verbrui kers geheel vrij Zou zijn, want de provincie exploiteerde tot nog toe duur en de kolossale vergrooting van den omvang der provinciale bemoeiing, die hiermede zou samenhangen, is voor de provincie anderzijds evenmin aan lokkelijk. Het is toch zeer te wenschen, dat het thans niet op deze wijze als het ware hard tegen hard zal moeten gaan. Spreker vreest anders zeer hij is met deze dingen ook van nabij bekend als voorzitter der afdeeling Noord- Holland van de vereeniging van Nederland sche gemeenten dat meerdere gemeenten sommige verhoogingen, die zij nu vrijwillig betalen, anders onmiddellijk zullen terugne men. En mocht het provinciaal bestuur voor nemens als bovenbedoeld onverhoopt ten uitvoer willen brengen, dan zou er zeker ook nog voor meerdere gemeenten mogelijkheid zijn om zelf stroom te gaan opwekken tegen lagererr-prijs dan waarvoor de provincie zou kunnen of willen leveren. Spreker meent, zooals hij de zaken nu ziet, dat het binnen afzienbaren tijd tot stroomprijsverlaging zal kunnen komen in plaats van prijsverhooging. Daarvan zal we der vermeerderde stroomafname het gevolg zijn en provincie, zoowel als gemeenten en verbruikers zullen ten slotte hierbij het meest welvaren. Te Wiesbaden is op 55-jarigen leeftijd over leden de heer Mauritts H. Binger, een in Haar lem bekende persoonlijkheid. De heer Binger vertrok eeniige maandien geleden naar Würz- burg, om daar een Ikuur te ondergaan. Te Heidoliberg onderging hij een. operatie, doch ten slotte heeft niets mogen baten en is hij aan de zietklle, die zijn gezondheid onder mijnde, bezweken. Het meest was Binger in Haarlem bekend ais dCl.ie'J'ieur der Hollar.diia FHmfafcriieiker», diiie aan het S.paome gevestigd zijn en als pen ningmeester der vereeniging „Koninginnedag", te Haarlem, in wellke bestuursqualilei-t hij im mer een groot aandeel heeft gehad in die or- ganiisailie van de feestelijkheden die „Konin ginnedag" in Haarlem organiseerde. Vele malen is hij de ziel der Koringinme- feeslen geweest en verschillende malen waren de plannen van hem afkomstig en hij bezat het noodige enthousiasme en de noodlge Stuwkracht om zijn en andere plannen te doen slagen. Onder zijn medebestuursleden van .Koninginnedag" was hij, ondanks zijn soms eigenaardig optreden, 'n gezien collega. Haarlem zal veel in hem missen als feeist- organisator. Als directeur en film-regisseur heeft de heer Ringer ook veel van zich in Haarlem doen spreken en bei at hij goede hoedanigheden. Van de oprichting af stond hij aan het hoofd der Hoilandda-fjlmfabriek Hij was mede-firmant der firma Emrtk en Banger, steen- en lieh(drukkerij aan de Ko ningstraat, alhier. Het stoffelijk overschot van den beer Bin ger zal waarschijnlijk in Wiesbaden worden begraven. Stemdag. 8 Uur 's morgens. Een oude, stuntelige concierge zet de schooldeuren wijd open, dat 't al aardig hooge Aprilzonnetje de hooge, stoffige gang in pletst. Schoot jongens, die weer *n dag vacantie hebben, staan tegen elkander te gnuiven om de pret, die ze vandaag maken, en de dub beltjes, die ze verdienen zullen met op de fietsen van de kiezers te passen, 'n Paar, die 't weten, overdonderen 'n groepje, die beteu terd te luisteren staan, door met veel dikke grootemenschen-woorden en heftige arm en hoofdbewegingen hun politieke gemoed te luchten Dan komen de eerste kiezers aan. Heeren met tasschen en boeken onder den arm, veel op de fiets, wippen haastig 't gebouw binnen. Mannen met petten en overhemden Zonder boord slenteren met 'n werkeloozen- gangetje aan. Moedertjes, zóó uit de kerk, met 't groote goudsnêe-boek nog onder den arm, schuiven voorzichtig nader, dikke buurvrouwen met omslagdoeken of lange mantels over d'r slordige kteeren, de handen gevouwen voor het lijf, komen aangesloft, met gezapig beweeg van groote, roode kakelmonden. *n Enkele dame vo'gt ze op 'n afstandje. Een welig behaarde propagandist reikt kleine reclame-biljetjes uit. De heeren nemen Ze slordig en haastig, zonder notitie van 'm te nemen, aan, een paar vrouwtjes kijken eerbiedig naar 'm op en blijven in de deur opening staan om d'r papiertjes te lezen. Een juffertje bekijkt 't even, dan nijdig, frommelt 't ineen in d'r zak. 'n Be'aard paartje, stevig gearmd, is juist b'nnengegaan, maar komt met onthutste ge zichtjes terug. Een paar pasjes loopen ze heen, redeneeren even met veel oudemenschjes- knikjes dan gaat vader alleen naar huis. En komt straks terug bij drentel-wachtend moedertje, glorieus nu in het bezit van de vergeten oproepiags-kaarten. DE OPKOMST: Buiten elke verwachting was de opkomst gisterenavond in de Sint Jozefskerk. De congregatie van kapelaan Luhn was nog niet ten volle geëindigd of een dichte drom mensohen, die buiten stond te wachten, begon reeds het kerkgebouw te vullen, dat spoedig geheel vol was. Maar wat is vol? „Vol" beleekende gisterenavond, dat alle paden vol waren, de kapellen vol, de por talen vol en, indien het niet verhinderd ware, zou ook het priesterkoor zijn vol geloopen. Om half negen ging de deur dicht, maar jawel, er kwamen telkens protesten (van vredelievenden aard) om er nog in te mogen, waarbij sommigen er zich op beriepen, dat ze van verre gekomen waren. De opkomst was dus builen elke verwachting. WIE WAREN ER GEKOMEN. Vooreersteen zestal Roomsch-Kalholieken, die ondanks de berichten in de krant, toch gekomen waren. Op verzoek evenwel van den voorzitter der K. S. A. gingen ze vrijwillig heen. En de andere honderden? In één woord gezegd: Er was van allen rang en stand en van eike geestesrich ting. Dames en heeren, Vrouwen uit het Volk, intellectueelen en minder-ontwikkelden. HOE GEDROEG MEN ZICH? Voortreffelijk. De Katholieke Onderwijzers-Organisatie, aan wie door de K. S. A. was verzocht, als gids in de kerk te willen optreden, vervulde met groote tact deze laak onder eminente leiding van den heer Speller. Welnu, allen voldeden zeer welwillend aan het verzoek hun hoofd te ontblooten en begaven zich zeer rustig naar de hun aangewezen zit- of staanplaatsen. Het spreekt vanzelf, dat eenig zacht gemompel bij zoo'n meer dan overvolle kerk niet buiten gesloten was. WIE SPRAK ER? Toen om kwart over acht het orgel speelde door een vaardige kunste naarshand, was het doodstil en men keek met volle aandacht naar de verschijning van Pa.er M. van Gijlswijk, Dominicaan uit Zwolle, die in zijn kloosterhabijt den preekstoel betrad. Het onderwerp was: Roomsch Leergezag en Gewetensvrijheid, waarmee, zei de Pater, hij de Roomsche Kerk eerst van den „leelijksten" kant wou laten zien. Immers de Roomsche Kerk legt den menschen op als verplichting eenige waarheden absoluut aan te nemen. De Pater sprak precies een uur. Na zijn inleiding wachtte de pater een paar seconden, die door het publiek werden gebruikt om op Roomsche wijze even gezamenlijk le kuchen. Toen de Spreker zei, dat de Katholieke Kerk haar kinderen noodzaakte haar Leer te aan vaarden, zelfs met de kans een geest.elijke straf op te loopen, riep één man, die vooraan zat één keer: „Plus den brandstapell" doch dadelijk weerklonk een algemeen: Pst! Pst! De Pater boog het hoofd, wachtte een klein oogenblik, waaronder het ijzig stil was en herhaalde toen met groote waardigheid pre cies hetzelfde nog eens. D5t was het eenige kleine intermezzo, dat zich voordeed. O ja, toen het gedaan was en de Pater zei: Geachte Vergadering, ik heb gezegd, was er nog iemand, die waarschijnlijk debat wilde, althans we hoorden hem duidelijk zeggen: Eerwaarde, en toen nog eens: Eerwaarde.... en toen hoorden we niets meer, want de Eer waarde was de trappen afgedaald. Het was ook nergens voor noodig, want de Pater had gezegd: dat iedereen schriftelijke vragen kan indienen in de bus van de pastorie, Jansstraat 41 en dat verder de Pater den dag na de con ferentie tusschen elf en één uur aan de pasto rie in de Jansstraat 41 te spreken is. Ordelijk gingen de menschen daarna, onder het spelen van het orgel naar buiten. Het duurde meer dan tien minuten, eer de kerk leeg was. Nog velen bleven even de kerk op nemen, anderen bleven op het plein druk staan praten. Om kwart voor tienen was er nog maar één over en die bfomde geweldig; dat was de koster, die nog wel tot elf uur werk zou hebben om de sloelen weer netjes recht te zetten. Nadat hij door den voorzitter der K. S. A. getroost was, was de koster weer gelukkig, maar hij hoopte toch vurig, dat het den tweeden keer wat minder druk zou zijn. Ter gelegenheid van een viertal lezingen over ,,Kerl: en Kunst," wordt tot 14 April a.s. een tentoonstelling gehouden van litho grafieën en houtsneden vam Aart van Dob- benburgh, in de Ned. Herv. Kerk te Zand- voort. De bedoeling van deze lezingen en tentoonstelling is, zooals de organisator ons vertelde, d'en godisdienstigen mensch wat nader te brengen tot de kunst, terwijl de eventueele baten van lezingen en tentoon stelling ten goede zullen kooien aan het orgelfonds van genoemde kerk. Uit een en ander zou men vermoeden dat deze tentoonstelling er een is van religieus karakter. Dit is echter niet het geval. Aart van Dobbenburgh exposeert een collectie verdienstelijk grafisch werk, terwijl een aan tal etsen van Toorop en een drietal beelden van H. A. van den Eijnde ter opluistering dienen en Arnold Pijpers met zijn batik werken het geheel wat opfleurt. Over liet werk van Van Dobbenhurgh en Pijpers heb ben we hier al eens eerder geschreven, na melijk naar aanleiding hunner tentoonstel ling in De Bois' kunstzaal in Juli van hét vorige jaar. We komen fer echter gaarne nog even op terug. Hoewel Aart van Dob benburgh in „Opgang" nog al eens een iee- lijk vignet teekent. zien we hier toch weer hoeveel schoons hij door middel van de gra fische technieken weet voort te brengen. We hebben weer genoten van vele zijner litho's en houtsneden, die ons zeggen dat w te doen hebben met iemand die meer dan technisch begaafd is. Hij weet z'n gegevens mooi te ver werken en een gedachte tot uitdrukking te brengen. Ons troffen weer vooral zijn wer ken naar bloemen en planten om de fijn heid en rijkdom waarmede hij ze weet te geven. Zijn werk is een gang naar de ten toonstelling zeker waard en dat w er kunnen zien hoe Toorop voor een vijf en twintig jaar terug de etsnaald hanteerde, verhoogt de aantrekkelijkheid. Deze etsjes, uit particulier bezit in bruik leen afgestaan, zijn van een fijnheid en gaaf heid van techniek, die bewondering wek ken. Het is wel een vaardige en gevoelige hand, die zooiets aan de etsplaat weet te onftooveren. Jammer is het, dal bij ons be zoek het licht in de tentoonstellingsruimte (de consistoriekamer) onvoldoende was om de batiks van Arnold Pijpers goed te kunnen zien; qua kleur konden we zeniet heoordeeten en dat is hij dit werk toch wel noodig. We herinneren ons van de tentoon stelling bij de Bois. dal hij verdienstelijke batiks kan maken. M. v. d. W. De arbeidswet. Een bedrijfsleider had ialen overwerken zonder vergunning. In 1921 was de arbeids- Nu gisteren een stormachtige periode in onze R.-K. Partij te Haarlem en omgeving is afgesloten met d'e candidaaitsteHingen voor -dien Gemoenlteraai.i, mag wiel even vnoiGrlen nali'traeht wait de soms heftige betroerijng van vele gemoederen heeft gebracht En dan cons'aiteeren wij met genoegen en met diepe dankbaarheid, dat, hoe hoog de politieke golven ook beukten tegen de rots wanden van onze R.-K. Staatspartij, zij niet dan op een entkei zwak plekje vermochten af te knabbelen. Daarom dient een warm woord van hulde te worden gebracht aan die mannen en vrou wen, die, hoezeer hun overtuiging oolk door den Joop van zaïken in het gedrang 'kwiam, hun gevoel van wrevel onderdrukten en of fers brachten in het belang van de eenheid onzer R.-K. Partij. Dat die Eenheid zoo glorieus uit den woo liigen strijd te voorschijn kwam, is hun ver dienste! Het past hun daarvoor een warm woord van waardcerinig en hulde te brengen. Op een en/kelc plaats we bedoelen in Heeensltede - hebben enkelen zich niet tot die groote hoogte en breedheid van inzicht kunnen opwerken. Daar is een aparte lijst van Roonisch-Katholielken ingediend. We aarzelen niet düt een bedroevend feit te noemen. Het doet aan de glorie der R.-K. Partij niets af, dat op een enkele plaats een groepje personen zijn ontevredenheid niet wist onderdanig te malken aan de ijzeren partij-discipline, maar wei stref.it de daad den bedrijvers niet tot eere. Wellicht zullen zij er spijt van hebben, nu zij zilen hoe in verren omtrek hun daad vrijwel op zichzelf bleef slaan. Het spijt ons zeer. Intusschen hebben de Katholieken in Heemstede en in andere plaaksen, waar wel licht nog eenzelfde handeling is verricht, slechts één plicht te vervullen; te zoTgen, dat de dissidente lijst geen stemmen op zich veneenigt. Hun besitc straf zal zijn de dissidenten in een niet nader te noemen Weedingstulk te laten staan. Wij hebben ons onthouden van bedreigin gen en booze woorden, zoolang de strijd werd gestreden, maar nu er onverstandigen zijn geweest, die de partij-discipline met voe ten traden, nu dient er alles op te worden gezet, dien personen een lesje te geven. Resumeerende mogen wij ons dus verheu gen over wait ui'eindielijlk dé stembus-wodEn- gen aan de R.-K. Staatspartij bracht. Het beeld van eenheid, na de heftige woe lingen, is niet kwaad. De R.-K. Partij is er niet slechter door uit den strijd gekomen. Barometerstand: 759. Stilstand. OPGAYE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut, te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 11 April: Hoogste barometerstand 765.0 mM., ta Memel. Laagste barometerstand 748.8 mM„ te Valemlia. Verwachting van den avond van 11 April ,tot den avond van 12 April: Zwakke tot matigen oostelijke tot zuide lijken wind, meest licht of halfbewod'kt, waar schijnlijk dlroog weer, iets aachber. wetdoor dezen bekl. ook al eens overtre den. De ambtenaar deelde in zijn requisi toir mede dat van hoogerhand een aan schrijving was gekomen, do arbeidswet! nauwgezet na te ler-en en daarom moet re cidive steeds worden ten laste gelegd. Dc ambtenaar wilde met dezen heer nog consi deratie gebruiken en volstaan met drie geld boeten van 5, subs. 3 maal 5 d. hechte nis. Hij waarschuwde bekl., in het vervolg voorzichtig te zijn. Verboden wapen. Daarna stond een gedetineerde terecht, die in verzekerde bewaring zit wegens mis handeling van een veldwachter, gepleegd met een bietenmes. Dit is een verboden wa pen en wegens het dragen daarvan moest de man zich nu voor den kantonrechter ver antwoorden. De eisch luidde 25 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Gestoorde idylle. Zij en hij in eer en deugd verloofd waren naar" Zandvoort geweest. Een ver liefd hart is dorstig. Daarom kocht hij si naasappelen, die ze getweeën zouden, con- sumeeren in de idyllische omgeving op een bank aan den Brederodeweg. Misschien meer practisch dan idyllisch wierp hij de sinaasappelschillen onder de Bank. Hij lette niet op het bekende waar schuwende versje: Papieren, schillen, eierschalen. Zijn in het bosch terecht schandalen. Toen kwam de politieman. Zijn spiedend oog ging van het paartje naar de schillen, en van de ongerechtigheden onder de bank naar de geliefden. En de wetsdienaar be gon zijn plichtmatig werk Eerst bij de juf frouw, die volgens hem niet zonder schuld kon ziin. Maar zij had niets gedaan. Eu hij, als galante ridder, kwam moedig op voor de verdrukte onschuld. Hij bekende eerlijk dat hij het had gedaan, maar dat hij ze wel weer op zou rapen. (En hij deed het ook, ten bewijze waarvan hij een zak vol schil len ter zitting had medegebracht!).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1