SAHATCGEf) ff in mmm X 18 m Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladzijden. ÜêËZÖKDËmT mm Cu/w ■n m Zaterdag 14 April 1923 46ste Jaargang No. 14411 Negentien Zetels De candidaatsteHinrj voor den Gemeenteraad. Tegen Hoofd- en Zenuwpijnen, evenals tegen Verkoudheden, Influenza, Griep en Rheumatiek, ypiiËi stadsnieuws. Narcissenkeuring.. De grenswijziging van Haarlem en de werkfoosheidszorg in de Eerste Kamer. Gevonden voorwerpen. Baden. Aanrijding. «7 frr Prr fc r:r h fcPrp rr r» s"ff Voor onze „paraplu-isten". Fabrikanten Haarlem Opticiens Koningstraat 10 Personalia. Gevonden voorwerpen. '®onnemcnfsprïJs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: d r £Wartaal t 3.2n pcr week 0.25 franco per post p. kwartaal hij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEyWEHAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeV Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks als ingezonden mededeeling. op dt le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel- Vraag en aanbod-advertentiën 14 regel? 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling Het was in 1919, voor de Provinciale Sta tenverkiezingen, dat onze partij het aandurfde "te gaan gokken op de overschotten". Sinds dien hebben wij het ook gedaan bij de Ka merverkiezingen 1922. 1919 nu wonnen wij er twee zetels mede 'n Noord-Holland. Wij hadden recht op 16 en verkregen 18 zetels. De handhaving dus van dit aantal was op zich een krachttoer voor 1923. Ziedaar, de 19de zetel is veroverd Ietwat meer ijver in de combinatie Velsen ■Zaandam Helder, een goede duizend stem men méér en de twintigste afgevaardigde tvare naar het Prinsenhof gezonden, om de \yr- r 1*' Staatspartij hoog te houden. Wij mogen zeer tevreden zijn. Natuurlijk hebben wij dit resultaat weer niet verkregen dan door te gokken en.sterker dan ooit r op of er onder, vooral nu het er om ging haar een rechtsche meerderheid in N. Hol land te streven en buitendien elke stem waarde heeft voor de Iste Kamer, terwijl ook Fries land een R. K. won, kan de combinatie N. bolland Friesland (één kieskring voor de 1 ste Kamer) twee Katholieke stemmen méér nabrengen. De stemwaarde van den N.-Hol- ïander overtreft echter verre de stemwaarde Van den Oost-Fries, volgens de laatste wijzi ging der Regeering. Doch hier zal menig le- ïer eerst na langer inleiding en uitleg wegwijs Worden. Wij stappen van de Iste Kamer af (deze blijft sterk rechtsch) en slaan het oog hp de meerderheidsverkiezing van Gedepu teerde Staten. Hier beslist geen evenredigheid maar de helft plus één. De verhouding was hier in de oude Staten ^4 rechts tegen 39 links plus 4 communisten. 4k noem de Communisten afzonderlijk wijl 2lJ blanco plegen te stemmen. Nu wonnen de R. K. één, de A. R. één, de V— H. drie zetels, samen vijf en zou dus de verhouding 39 rechts tegen 34 links worden? Helaas, onze winst wordt verzwakt door yer- *eS. elders Van de Protestantsch-Chr. ^tatenclub verdwijnen de Chr. Middenstan der en één Chr. Democraat zoodat er een J-'Oalitie (met één Chr. Democraat) overblijft l??? 19 pi. 10 pl. 7 pl. 1 of 17 personen over- rjhft. Maar.dan hebt ge nog een stem- ™?nmeerderheid Immers de helft van77 plus 1 °f 37 beslistAl weder jammer S Zit ons niet mee, want de (vrije) socialist Hamstra viel, zoodat 37 stemmers ook bij hnks overblijven. In dit opzicht staan de ^aaten van N. Holland op het doode punt. Hoe innig jammer, dat wij niet ruim 1000 stemmen méér haalden om den twintigsten etel te veroveren. De R. K. Volkspartij speelde wel met vuur, zij haalde een 2420 stemmenin N. Holland, natuurlijk verloren stemmen. Toch is zij niet direct schuldig aan de niet-verovering van onzen twintigsten (en zoo voornamen) zetel omdat zij toevallig in Amsterdam geen kwaad deed, waar zij 1700 stemmen haalde. Neen, de laksheid der Staatspartijers deed ons een schitterend resultaat ontglippen, een prachtkans verloren gaan.op 'n rechtsch Goliege van Gedeputeerde, Staten. En de twintigste zetel was zoo fijntjes uitgerekend. ete aan den heer Veltman te Heiloo, onzen «wiskundigen" adviseur. r "ij opereerden met vijf overschotten. Daf geen overschot een zetel dan haalden wij 15 afgevaardigden. Gaven de vijf allen een 2etel dan besomden wij er 20. Doodeenvoudig hoezeer uitermate gedurfd. Welnu, vier over schotten „deden" het. Aldus 19 zetels. De twintigste faalde op ruim 1000 stemmen en hat overschot was juist zoo hoopvol opgezet. De combinatie VelsenZaandamHelder Hoest 34116 stemmen opleveren. Er kwamen ff 32918 uit de bus Aldus slechts 1198 te hort. Op zulk een stemcijfer met ietwat meer inspanning te bereiken. Doodjammer. Hoe het zij, wij hebben hem niet. Ruim huizend stemmen deed of doet ons n rechtsch ooilege van Gedep. Staten verspelen. Moraal he oude geschiedenis. Het hangt om één *etel. Eén zetel soms om één stem. Toch hebben wij niet te klagen. Bewijs De S.D.A.P. behaalde 19 zetels met 122893 stemmen. De Katholieken eveneens 19 zetels met H2198 stemmen. Een volgende keer zal „de gokkerij" wel tot het verleden behooren. Zoo niet, dan ma ken wij wederom gebruik van ons wettelijk recht en veroveren aldus toch den twintig sten zetel. Slechts de A.-R. partij heeft ons hurven navolgen in dezen opzet. Wij behoe ven niet bevreesd te zijn voor meerdere na volging want slechts een partij met een vast kiezerscorps kan het er op wagen en zelfs dan kan men tegen de lamp loopen getuige i GordtRidderkerk waar de R. K. partij 6000 stemmen verloor door verkeerd inzicht. Men moet dat werk kennen. Cijfers zijn leerzaam. Zij liegen niet doch getuigen klaar en waar. Mogelijk vinden wij nog gelegenheid om he stedelijke Haarlemsche cijfers (de minst verblijdende van kieskring en provincie) nader te beschouwen mede met het 'oog op de emi nente belangen van de a.s. Gemeenteraads verkiezingen. Doorpeilen wij dan de oorzaken eener niet angstige maar toch betreurens waardig inzinking en toonen wij de middelen Van herstel. Want herstel moet et komen. Rechtsch Haarlem is wederom in het geding. Het hangt af van de Katholieken. Halen zij er elf, dan is de zaak gezond. Halen zij er tien dan is 't een dubbeltje op zijn kant. Halen gij er negen, dan is de teleurstelling een feit. De Provinciale cijfers wijzen op negen. Met rnan en macht gaan wij streven naar elf. Voor Rechtsch Haarlem heeft ieder Katholiek een offertje over. Men bepale zich niet tot stem- Men, maar arbeide van nu af mede om te ioen stemmen. BOMANS. Geachte Redactie. Gaarne zag ik als abonné op uw veel gele ten blad onderstaand stukje geplaatst. Tot mijn spijt las ik in uw blad van 11 April een nabetrachting, vermeld onder de „Damiaatjes." Om hier even bij na te denken zou volgens mijn inzicht slechts overbodig zijn, daar we bijna eiken avond maar lezen van politiek en propaganda, zullen de lezers uwer bla den het toch niet vreemd vinden dat dit te Heemstede ook een groote rol speelt. En Ziedaar, het einde der rol is een arbeiders partij. Wij zijn echter overtuigd dat de weg, dien wij bewandelen moeten, een zijweg heeft. En dien zijn wij ingeslagen. Om op één weg te blijven moet er anders gewerkt en gehandeld worden. Als wij echter als katholieke arbeiders de volle overtuiging Zijn toegedaan dat we niet behandeld zijn, Sir Hall Caine. de be kende romanschrijver, verklaart; „Sanatogen beelt mil MJ meer dan een gelegen heid goed gedaan. On langs heb ik nog eens bet be wijs gekregen van de aidoende werking van Sanatogen. wanneer bij zwaren geestelijken cn zenuw- overspannenden arbeid de lichaamskrachten en hel zeuuwgesiel moeien worden versterkt." Wanneer na Ingespannen arbeid of na groote opwinding gevoelt, dat een versterkend middel U goed zal doen, begin dan dadelijk een kuur met Sanatogen. Gij zult spoedig ver baasd zijn over zijn versterkenden invloed. Gezonde slaap en eetlust keeren terug, inplaats van vermoeid en lusteloos zult gij U weder vol energie en opgewekt gevoelen, in het kort: Gij zult een nieuw menscb worden en weer van liet leven kunnen genieten. *«.-• STERKT ZEMUV£Nt«UCMAAM zooals het moet, is het onmogelijk om op een en denzelfden weg voort te gaan. De grie ven, die wij hadden zijn ia vergaderingen naar voren gekomen, maar niets daaraan veranderd. Waren zij dan zoo onbillijk? Wij echter zijn de volle overtuiging toe ge daan dat onze eischen waren te rechtvaar digen. En een ieder die onze eischen durft tegenschrijven tart ik om dit met bewijzen te kunnen weerleggen. Wij allen, Roomsche kiezers en kieze ressen, gaan op voor het zelfde doel, om onze Roomsche zijde in den Raad sterk te maken. Maar wij als Roomsch-Katholieke arbeiders hebben dan ook het volle recht om hierin mede te werken. Onze eischen in de kies- vereeniging waren billijk en het politiek advies stond raar verdeeld. Van de twaalf candidaten kon slechts nummer 4 als arbei- ders-candidaat in aanmerking komen terwijl wij volgens de statistiek toch wel recht had den op 2 a 3 candidaten. Ze zullen mij echter wel naar het hoofd werpen Is nummer 2 dan geen arbeiders- candidaat Weest echter overtuigd kiezers en kiezeressen van Heemstede dat iemand als beambte aan Tramweg-maatschappij wel degelijk verplicht is en ook ruimschoots gelegenheid voor is om zich te organiseeren en zich niet aan St. Raphael onttrekken. Dus in mijn oog is dat geen arbeiders-can- didaat. Besprekingen om nog nader te komen hebben geen wortel geschoten. Het moet eerst regenen, donderen. Groote onweers buien pakten zich de laatste weken al sa men. De harten onzer arbeiders werden on stuimig als de stormen der zee. Het moest losbreken, het was onvermijdelijk. En wie de schuld van dat alles Wie had dit kunnen voorkomen. Ik durf echter te zeggen en dat staat bij mij vast, dat het Bestuur der kies vereeniging dit had kunnen voorkomen, maar tegen over een aantal kiezers uit de arbeidersklasse willen zij geen letter toege ven en dat is onze groote grief die ons pijn deed. Hiervoor geachte Redactie mijn op rechten dank voor de plaatsruimte mij hier voor verleend teeken ik, A. A. LEUVEN. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van uw artikel onder de „Damiaatjes" van j.l. Woensdag zal ik u het geval wel eens verklaren, wat betreft uw aanhaling van de bijlijst der R. K. ar beiders te Heemstede. Het blijkt dat u van den loop der zaken niets of weinig weet of ten onrechte zijt ingelicht. Ik zal trachten te bewijzen dat die arbeiders nog zulke slechte R. K. niet zijn. Ik schrijf hier geheel mijn vrije meening los van elk verband, en daar ik den geheelen loop dezer zaak heb mede gemaakt, kan u van mijne verklaring gerust de volle waarheid aanvaarden. Nadat ik al eenige malen door schrijven in uw blad had getracht een betere samenwerking te ver krijgen en meer saamhoorigheid te verkrij gen, is mij dit vrijwel gelukt. Zoodoende hadden enkele leden het zoo ver gebracht, dat zij een candidatenüjst in durfden zenden bij de R. K. Kiesvereeniging, meenende hiermede de goede zaak te dienen heb ik ook zelfs die lijst met mijn handteekening helpen bekrachtigen. Of deze lijst zekerheid had van slagen was mij in geen en deele be kend. Daar kon ook geen sordke van zijn daar wij hier toch de beslissing aan de leden der Kiesvereeniging over moeten laten. Op den avond dat de lijst zou ingediend worden in de vergadering, was er ook een politiek advies, wat correct kan genoemd worden. De leden verwachtten dat de vergadering over beide lijsten konden beslissen om boy cot op de definitieve lijst te komen. Wat toch zeker den juisten loop van zaken zou weergeven. Maar niets van dat alles. Eenige besprekingen over het politiek advies en een kleine bespreking anderzijds werden ge noemd. Toen verwachtte de vergadering stemming over de plaatsen" der candidaten. Maar wat teleurstellingDirect stelde de Voorzitter de rondvraag en liet onderwijl stemmen, wat al dadelijk kwaad bloed zette bij het gros der aanwezigen. Nu moesten zij genoegen nemen hetzij met het politiek ad vies in zijn geheel te aanvaarden of van de bijlijst hun 12 tal te nemen, wat voor beide partijen niet zou kloppen en tot onaangenaam heden leiden. Daar kwam nog bij dat op de politieke lijst de heer van der Erf van de derde op de 4de plaats was geplaatst, wat voor de arbeiders een groote achteruit zetting beteekende. Ook konden enkelen zich niet vereenigen met de candidatuur van den heer Jonckbloedt, vanwege de annexatie plannen, die deze had voorgestaan toen hij nog in Haarlem woonde. Dit waren leden die niet voor de lijst der arbeiders waren maar ook niet zoo de lijst van het politiek- advies konden accepteeren, zoodat er velen niet accoord konden gaan met de lijst zonder aparte stemming hierover te laten houden. Ook was het reglementair niet in orde. Ten eerste voldoet niet een van de candidaten aan het vereischte wat artikel.... dit laat mijn pen niet toe te schrijven. Ten tweede het reglement schrijft voor, dat voor eiken candidaat van het politiek advies een hokje moet worden zwart gemaakt en er is maar 1 hokje zwart gemaakt voor den bovensten candidaat. Dus dat was ook niet juist. Op deze gronden was toch de stemming zeker van onwaarde. Daarom heb ik ook den vol genden dag aan het Bestuur een schrijven gericht, dat ik protest aanteekende over de gehouden stemming, maar dit was juist olie op het vuur geworpen. Ik kreeg een tegenbericht dat het Be stuur toch zeker in zulks geval meer heeft te zeggen dan de leden, want daar zijn ij- toch bestuurders voor. H - erop trokken zie enkele candidaten terug, wat natuurlijk schade moest brengen aan de R. K. partij zoodat er een van de arbeiders naar het bestuur ging om deze zaak eens goed te be spreken. Daarop had het Bestuur toch op het laatste moment een onderhoud met eenige vooraanstaande mannen uit de ar beiderspartij, die met vreugde dit aanbod aanvaardden, daar zij het gevaar beter kenden dan het Bestuur. Maar wat teleurstelling voor deze mannen, dat zij wederom bedrogen uitkwamen, want er was geen sprake van dat het Bestuur voor bemiddeling was gekomen. Het was alleen een achteruitzetting van de arbeiders. Niettegenstaande dat er belang rijke punten waren aangeraakt door de ar beiders, waar zij de arbeiders gelijk in moes ten geven. Maar nu kon men niet meer terug. Den leden die schriftelijk voor hjm plaats hadden bedankt werd nog de tijd gegeven, dat zij vóór Zaterdagavond 6 uur nog hun bedanken herroepen konden. 'Zij verklaar den eenparig dit zonder ruggespraak niet te kunnen beloven. Allen gingen teleur gesteld huiswaarts, daar wij allen het groote gevaar er van inzagen. Direct hierop, -i het was toen reeds middernacht geworden, hebben wij nog een bijeenkomst gehouden wat ons in dit geval nu te doen staat, daar wij steeds de R. K. partij, zoo hoog mogelijk willen opvoeren. Allereerst trachtten wij te bewerken dat v. d. Erf zijn plaats innam op de lijst als no. 4. Het kostte ons heel veel moeite hem te overtuigen, dat dit voor hem de juiste en gepaste weg was. Toen waren wij er nog nietwaar moesten wij naar toe met de ontevreden arbeiders die onder geen enkele voorwaarde op de lijst van het be stuur wilde stemmen. Ook al had de heer van de Erf zijn plaats ingenomen op no. 4. Zij eischten hem op no. 3 en handhaafden de ongeldigheid. Deze kiezers moesten wij toch voor de R. K. zaak behouden, en na heen en weer gepraat, kwamen wij tot het besluit dat wij door de houding van het Bestuur verplicht waren een. bijlijst in te dienen voor den heer Zegwaard 1. Mejuffrouw HoekstraZet- hof 2. Hiltcrman 3. Nu hoeven wij niet te zeggen dat als wij de verkeerde houding van het Bestuur zoo moeten houden en zij met bereid zijn de beide lijsten te verbinden, wij moeite noch kosten zullen sparen om te redden wat er te redden za! zijn voor de R. K. partij. Als wij dit niet hadden tot stand ge bracht, zou het werkelijk slecht voor de „Vriendschap Bloeiende" hebben uitgezien en waren de vruchten zeker ten goede gekome aan de Wiidelijst van de Wilde of aan de S.D.A.P. (Jorritsma). Daar bedanken wij voor als R. K. arbeiders. Met groeten J. T. v. WEES, Lindelaan, 31 Heemstede. Naschrift van „D." In bovenstaand ingezonden stuk zet in zender uiteen hoe hij en enkele anderen er toe gekomen zijn om een afzonderlijke lijst in te dienen. Inzender houde he.t mij ten goede, maar hij heeft mij niet overtuigd óm .ikten onrechte in mijn „Damiaatje" de indiening van die lijst heb gelaakt. Kijk ik houd er wellicht een wat Pruisische partij-discipline op na, maar lijsten indienen in den rug van de R. K. Partij keur ik af, en ik hoop dan ook hartelijk dat er een lesje gegeven wordt, die het plezier van het indienen van zulke lijsten voor goed doet vergaan. En wat staat er nu in bovenstaande uiteenzetting In groote trekken dit dat men ontevreden was over enkele handelingen van het bzstuur. Of die meening juist was, beoordeel ik niet. Omdat zij ontrevreden waren, wisten zij niet beter te doen dan de eenheid der R. K. Partij te splitsen. Dat keurde ik af in mijn „Damiaatje" en blijf ik afkeuren. Onder geen beding mag men daartoe overgaan. Inzender zegt zeer bezorgd te zijn voor het welzijn der R. K. Partij. Indien hij met evenveel vuur er voor gewerkt had degenen, die tegenzin in de Roomsche lijst hebben, te bewegen op die lijst toch te stemmen, zou hij veel nuttiger werk gedaan hebben. Al het andere wat inzender naar voren brengt, diende te worden uitgevochten in de R. K. Kiesvereeniging, niet door het indienen van een aparte lijst. MAVBMn fwSf gAetuna/mtl Jscfiit li.rUS.oter- en Ce*rkA. pVntnjKfU Jnflufn- zo, Onep. en allerlei Hodd-an Zt /vw/y/nv). werkt Togal onovertroffen. De Tngal-tabletten scheiden sterk het urinezuur af, en gaan zoodoende direct naar de bron der pijnen. Togal wordt door tal rijke Doktoren en Klinieken in Europa warm aanbevolen. Geen schadelijke nawerking. Het stilt de pijnen dadelijk en werkt ook voortreffelijk tegen slapeloosheid. Bij alle Apothekers en Drogisten A 0.80 en 2 verkrijgbaar. Imp A. J. AMEYE, Prinsengracht 1113, Amsterdam. HET ECHTPAAR H. HOREMAN-M. KRIMP, wonende in het Proveniershuis, dat 7 Mei a.s. zijn 50-jarige ech t vereeniging hoopt te her denken. De gouden bruidegom is 2(1 jaren bij de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier werkzaam geweest en na zijn pension- neering is hij ruim 9, jaar bij den boekhandel van den hoer Coeborgh werkzaam geweest, waar hij bij vele Haarlemmers bekend was onder den populairen naam „Het Bavo- ma mietje. DE OPENSTELLING DER AMSTERDAM- SCHE WATERLEIDINGDUINEN VOOR WANDELAARS IN 1922. Jaai P. Strijbos, te Bentveld, schrijft in „De levende Natuur": Gelijk bekend stelde de gemeente Amster dam. in hei voorjaar van 1922 haar duin- watenvin plaats open voor het publick. Of schoon de bepalingen waaronder dit open stellen verleend werd, vrij streng waren, gingen er toch van verschillende zijd®11 pro testen op. protesten, welke mij niet geheel ongegrond toeschenen. Er werd czegdi, dat het groote publiek nog niet rijp was voor zulke experimenten, dat er schade aan de werken en aan het bedrijf zou worden toe gebracht, dal het duin platgetrapt zou wor den, het zon fnuikend voor de planten- en dierenwereld kunnen, worden, hot jachtlx"- drijf zou nadeel, hinder en la:st ondervinden, etc. Laat ik er maar meteen bijvoegen', dat er van dien grooten toeloop, het overslroomen van dlèze mooie en belangwekkende duin- gronden door troepjes dagjesmenscben en uitgaan eters dit jaar al thans geen sprake is geweest. De Directie der Gemeente Waterleidingen Ie Amsterdam was zoo welwillend mij de cjo- gevens omtrent het aantal bezoekers te ver strekken, welke ik volledigheidshalve hier onder laat volgen. Er werden sedert t Januari 1922 246 jaar kaarten voor ten hoogste 5 personen per kaart uitvercikt218 dagkaarten geldig voor rond 4500 personen en 8 sch older kaarten e voor tezaen 305 personen. Die kwamen, enkele evaiMen uitgezon derd, waren ernstige wandelaars, liefhebbers en mensehen, die er wat voor ovc* hadden om eens e halven of lieden dag dn de vrije duinen rond te dwalen en die dat dan ook ten zeerste waardeenden. We zijn op het punt van „vrije uinen" niet erg verwend. Het toezicht is voldoende en aan de bepa lingen wordt streng de hand gehouden. Het verkeer mei automobielen en rijwielen op de verharde wegen, het plukker of afsnij den van planten en bloemen, het betreden en aflozpen dér taludls, het zoeken van vogel nesten, het fotografemen, cn rooken builen de verharde wegen is verboden en wordt ge straft met intrekken der toegangskaart. Ofschoon we met conr'tsies trekken, na zoo'n korte periode van openstelling zeer voorzichtig moeten zijn, geloof ik, dat hel bezoek in 1922 in het algemeen- niet van na- deeiigen invloed' geweest is voor de planten en dierenwereld. Maandag 16 April ®.s., zal op de bovenzalen van „de Kroon", een spedale narcissen- keuring gehouden worden. Gisteren hebben in de Eerste Kamer o.m. liet woord gevoerd oie heeren Mr. Heerkens Thijssen en Air. Siirigenberg. Beiden bespra ken de grenswijziging van Haarlem en bet voor Haarlem acmeele onderwerp van de we r k loo sheid szorg. In zake de grenswijziging zeide de heer Heerkens Thijssen, zeer bang te zijn door de nadere inlichtingen, die de Minister deswege heeft gevraagd. Hij vreest n.i., dal het onder zoek door Gedeputeerde Staten niet zal wor den bespoedigd. Daarom vraagt spreker den Minister met aandrang de oplossing te be spoedigen: er heersch-t in Haarlem een nood- stand. Van alle kanten is Haarlem thans om ringd door de bebouwde kom van zijn buren. Over de werkioosheidszorg, zeide hij, dat hij er zich best mede heeft kunnen vereenigen, dat de werkverschaffing en de steunregeling aan de werkloozen is overgebracht naar hot Departement van Binnenland sch e Zaken. Daardoor zijn deze thans van de werkloos heidsverzekering gescheiden. Maar door de loonregeling bij werkverschaffing wordt deze zaak onevenredig duur, terwijl toch het loon niet veel hooger is dan het bedrag, dat de werkloozen bij de steunregeling ontvangen. Uit de verhouding tusschen de loonen bij werkverschaffing en in het vrije bedrijf vloeien moeilijkheden voort. De afstand tus schen die loonen mag niel zoo groot zijn, dat de bereidwilligheid om le werken afneemt. Wat de subsidieregeling aan de Gemeenten voor crisiswerkloosheid betreft, meent spre ker, dat waar het vraagstuk der werkloosheid er een is van nationaien aard, de lasten niet in de eerste plaats op de gemeenten mogen worden gelegd. Thans wordt slechts steun verleend, induen in een tak van industrie ter plaatse een aigemeene crisis-werkloosheid heersc.ht en als de finnncieele toestand der gemeente steun noodig maakt. Bij dit laatste gaat hel Rijk echter te ver. De autonomie der gemeenten dreigt daarbij zoek te raken. De Regeering dringt zich veel te ver in de huis houdelijke gestie der gemeente in. Spreker begrijpt, dat de Regeering behoedzaam is met het verieenen van steun uit 's lands kas. Maar het gaat te ver, wanneer het Rijk de gemeenten wil opleggen de heffing van een reclamebelasting, een assurantiebelasting en dergelijke en ais het de ambtenaren der ge meenten wil gaan beperken ter wille van de bezuiniging. De heer SLINGENBERG hesprak eveneens de grenswijziging van Haarlem, een lange lij densgeschiedenis. Hij kan zich bijna woord voor woord aansluiten bij den heer Heerkens Thijsven. Het stelsel, thans gevolgd bij de loonregeling voor werkverschaffing, i-s aan gegronde crHiek onderhevig. De loonen in het vrije bedrijf worden thans te veel gedrukt. Dar geeft aanleiding tot opstootjes en demon straties. De regéering neemt voorts een vee! te langen termijn voor de goedkeuring vam verordeningen. Daaruit vloeien grooie moei lijkheden voor de gemeenten voort. In Haar lem bijv. ging een jaar gemoeid met de goed keuring van een schoolgeidvcrordening voor het middelbaar en' gynmosianlondenvijs. Ver schillende ouders weigerden later de navorde ring te betalen, omdat hum kinderen inmid dels de school verlaten hadden en zij hebben een hond gevormd, die de gemeente heeft ge- lagvaard lol restitutie vam hel bedrag. Spreker heeft zich afgevraagd of de provincie of d;c regeéring in vrijwaring zullen moeten worden jeroepen. Het (kan een zeer uitvoerig proces orden, een paradijs voor advokatenl Een volgend punt betreft de toepassing door te regcering gegeven aan art. 288 der gemeen- ewel, volgens ii ca welk pretenties ten laste 'er gemeenten ma een half jaar ingediend, zijn verjaard, in Haarlem was nu zulk een vordering voor leveranties van uniformpetten te laat ingediend. B. en W. wilden dil bedrag toch betalen, maalr Gedl Staten onthielden hun goedkeuring aan den po-st en de Kroon heeft d'a-t besluit bevestigd. Spreker acht dteze beslissing niet juist. Zijns inziens is de ge meente Piet verplicht Ie iaat ingediende vor deringen te voldoen, al heeft zij formeel het recht niet te betalen. A's spreker thans dien peitiienlevernneier tegenkomt, schaamt hij zich (/ualitntc qua. Kon men dezen man een scha devergoeding toekennen, dan zou de gemeente raad van Haarlem dien weg met beide handen aangrijpen. De Minister van Binnenlandsrhe Zaken en Landbouw, de heer RUYS De B.EEREN- BROUCK, bespreekt allereerst de grenswijzi ging van Hoarlem. Spreker is bereid zijn bijzondere aandacht daaraan te verieenen. De kwestie is echter niet eenvoudig. Ver- scli'iHende oplossingen zijn mogelijk. Het vraagstuk van de werkloosheid is in derdaad een vraagstuk vam nationalen aard. Maar de gemeentelijke bemoeienis moet daar bij op den voorgrond slaan. Dat is hot systeem van onze armenzorg. Maar sommige gemeenten hebben toch we! een toezienden curator noodig. Hel betreft hier een vraag stuk van meer of minder. Ieder geval dient op zich zelf beschouwd te worden. Bij de bepaling dter loonen voor de werkverschaf fing moet men voorzichtig zijn. Deze zaak is echter zoo ingewikkeld, dat spreker hier geen uitspraak wil doen. Spreker zal de op merkingen dienaangaande gaarne in overwe ging nemen. HET R.-K. LYCEUM. liet R.-K. Lyceum aan den Zijlweg is Zon dagmiddag van 24 uur voor belangstellen den kosteloos te bezichtigen. Kinderen zonder behoorlijk geleide worden niet toegelaten. R.-K. KRING. Zooals svij reeds meldden, geeft de R.-K. Kring Maandagavond in den Stadsschouw burg zijn voorjanrsuitvoering. Het wordt een cabaret-avond. Het bestuur heeft zijn best gedaan, ,,«!ck wat wils" te geven. We willen mede hopen, dat het hierin geslaagd is. Het programma ziet er in ierier geval keurig uit (ook het boekje zelf, doch dat doet hier min der 1er zake.) Aan den Kring is weer een nieuwe „instel ling" verbonden, die van begunstigers. Voor 1 per half jaar wordt men begunstiger. En wie zou voor dit luttele bedrag geen begun stiger willen zijn. als men weet, dat men dan recht heeft, een uilvoering bij te wonen? De Kring verwacht dan ook veel begun stigers. Wie zich bijtijds meldt kan Maandag de uitvoering nog hijwonen. Maandag is er nog gelegenheid tot plaatsbe spreking. Terug te hekomen bij: v. d. Weele, Spanrn- dammerweg 58, boeken; Schijf, TL v. Alphen- slrant 30. gummi bal; Kraan, H. v. Alp-hen straat 12, broche: Politiebureau, Smcdestraat, gummi bal, hri'len; W. Roosma, v. Zeggelen- straal 24. bezem; J. Eelman, Linschotenstraal 24rood, gele mantelceintuur; v. d. Pol-Kok, Sr.heepuiakersdijk 36, grijs wollen kindercein- tuur; D. Kiekens, Nassaustraat 7, heerendasje: Hommersen, M. v. Heem-kerk straat 37. Luci fersétui; Kennel Fauna, Park'aan: zwart mei bruin hondje, grijze kat, gebracht door M. Stijsener. Kerkstraat 12; P. v. d. Berg. Rozen straat 6, halsketting; H. v. Aken. Voorzorg straat 18rood. zwarte kinderportemonnaie; Bloemink, Karolingerstraat 48, bruine porte feuille: H. Trimbach, L. Voorstraat 32. kin derportemonnaie; Polak. E most raat 8, ge knipt schort; Bosse, Oudeweg 4a. rood, bruine porlemonnaie; W. Roosma, v. Zegge- ienstraat 24 net; G. Jansma. Kleverlaan 112. ring; Boogaard, Papentoren vest 8a. gerecd- schapstasch; G. Paap, Gen. de Wetstraat 21, vulpenhouder; P. J. A. van Leeuwen. Witte Heerenstraat, zakmes; Oudshoorn, Bdderdijk- straat 17, zakmes; G. Bruigom, Voorzorg straat 59zw. rijzweep. In het douche-badhuis aan den Scholeer- singel ziin in de afgeloopen week 1118 en in dat aan den Koudenhom 266 baden ge nomen. Gistel-middag ongeveer 4 uur had op hel Wanneer je met iemand praat over „den koepel" of over „de paraplu", weet ie dadelijk wat je bedoelt en als ie 'n Haarlemmer is, kijkt ie onwillekeurig in de richting van den Hannenjanisweg. Daar wonen onze „Paraplu is-ten". Maar praat je over „reclasseering", dan heb je zeer veel kans, dat je 'n bpeedvoe- rigen uitleg moet geven om duidelijk te ma ken wat dal vreemde woord inhoudlt Dit is jammer, want de recias-seering is een prachtig werk, 'n echt Roomsch liefdewerk waar velen meer voor zouden voelen, ais ze er maar meer van wisten. De reclasseering is er om degenen, die tot eigen scha of schand met den strafrechter in aanraking komen of dreigen le komen, bij te staan met al de goede middelen, die de Christelijke naasten liefde zoo ruimschoots biedt en die den steun hebben van de Overheid. Zij iis er om de groo te misdadigers op hel goede pad terug te brengen en de kleine te beschermen voor diie- peren val, waartoe de schande en de verlaten heid van het celleven zoo gemakkelijk leidt. Iedereen heeft met reclasseering te malkenl Of men overtreedt de wet en dan heeft men de reclasyeering noodig óf men overtreedt ze nielt en dan moeten we, dat is Christen plicht, onze gevallen broeders en zusters hel pen! Oip z'n minst moeten wo onze belang stelling loonen in dezen vorm van choritas. Daar is nu 'n prachtige gelegenheid toe. Op 25 April a.s. onthoudt den doiium goed! wordt er in de zaal der St. Jozefsgezeilen een propa- ganda-avond gegeven, uitgaande van de R.-K Reclasseerlrgsvereeniiging, afd. Haarlem. Deze vereenigirg, waarvan het bestuur altijd in stil le hard werkt, wij dan eens iets van haar arbeid aan de buitenwereld laten zien. Het zal zéér interes saint zijnl De Wele»I. heer Caus'jn, directeur van de strafgevangenis te Haar rm, vertoont een serie lichtbeelden, die betrekking hebben op het gevangeniswe zen. Wie zou daar nu geen belang in steljenl En de ZeerEerw. heer Caarls, die zich kapelaan te Haarlem en als aalmoezenier der gevangenis zoo bemind heeftt gemaakt, zal ikonl en puntig vertellen wat de reclasseering beoogt. Een strijkje van jonge Haarlemsche musici zorgt voor afwisseling. Een toegangs bewijs wordt niet gevraagd, de vereeniging is ai blij, wanneer u belangstellend komt kijken en luisteren. Houdt dus den avond van 25 April vrij en kom te acht uur gij zult er achteraf geen spijt van hebben. Barometerstand 748. Stils tan/ OPGAVE VANi J. WE8ER ZOON Houtplein een aanrijding plaats tussche» een auto cn een wagentje waaroj. een paar man den met strijkgoede die, door het wagentje omver werd gereden over de modderige straat, verspreid werdén. Een heer uit de auto gaf een schadevergoeding. De oorzaak was dat heiden denzelfden kant voor train uitweken. Maandag 7 Mei a.s. herdenkt de heer J. r. Meier den dag dat hij voor 25 jaar in dienst (rad bij de Firma UI jee en van der Storm. 7- D. H. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag a.s. en over een week 24 April a-J geen audiëntie verieenen. Terug le bekomen bij: v. Leeuwen, Oude weg 65, Bank van Leeen.inghrief je; D. de Jong, Woiiwermanstraat 44, bril in étui; L. Wolf, Rozenliagheslnaat 55, bal; Politiebureau Smedestraat, taalboek: T. v. d. Veen, Garen- kokerskadé 18, duif; C. Stulterheim, Hofdijk straat 13, bruine hond: P. de Vries, Nngt- zaamslTaat 42, konijn; L. Fehres, Anslynstraat 53, medaille zangveneeniging; M. ter Meer, Velserstraat 12. witte kindermuts; E. Groen, Kennuhofje 8H. paar glazen oogen; W. Willcms, Vooruitgang straat 101, dnmesporte- monnaie; A. Hoogenes Z. B. Spanrne 34, rinc; Timmer, Voorheltnolein 16. dameslasch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1