Linoleums en Vloerzeilen J. G. Wassenaar ICHELIN Saul onder de Profeten. Muziek-avond. De asfalteeringswerken. Damcursus Mr. Visser. Met pensioen. Sclioolbouw voor bijzonder onderwijs. Collecte. Voor de R.-K. Kerk te Bentveld. Daar de BESTE Rijwielband, n.I. bij aüe Rijwielhandelaren verkrijgbaar is, komen andere merken niet meer in aanmerking. Personalia. J Kon. Ned. Vereeriging „Onze Vloot". Conferenties voor niet-katholieken. Alt-W5ener Abend. Brandje. Aanrijding. R.-K. VROUWENBOND. K. en O. Avondschool voor Handelsonderwijs Haarlem. Provinciale Sf-rien van Noord- Holland. BURGERLIJKF STAND De ophooging aan de Pijlsiaan. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Medegdeeid door DE SPAARNEBANK NIET OFFICIEEL BERLIJN. 0.86 0 95 bankpapier L.86 1.70 'ARIIS 16 <5 17 2) Bankpapier 16 90 17 30 BRUSSEL 14 60 14.80 Bankpapier 14.5U 14.90 WEENEN Bankpapier LONDEN 11 874 11 91 Bankpapier 11 84 11.95 STOCKHOLM oOFLNHAÜEN CHRlSTtAN IA. BAZEL ROME aEW-YORK. 2 544 2.57 Prof. H. A. Lorentz. Gouden huwelijksfeest. LAATSTE NIEUWS. De Rïjkszuivelvelinspectie. R.-K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem. UIT DEN OMTREK. SCHOTEN. ISARXTNIfUWS. 17 JAÜSWEG 17 200 en 183 c.M. breed. Uit sluitend de betere soorten vanaf 91.75 par el INGEZONDEN. NAAR AANLEIDING EENER VERKLARING. Onder dezen titel schrijft „Wijsneus" in iet „Alg. Hb!d." Na de zitting van het Bezuinigings-Congres ette ik mij met Posthuma en Wibaut aan ten tafeltje voor Trianon. Als vierde streek >en joviaal uitziend man bij ons neer. Hij had reeds tevoren mijn aandacht getrokken door ten vurige rede op het Congres hartelijk loc 'ejuicht over de bezuiniging; ik be groette hem eerbiedig, want met zulke wel sprekende lui moeten we ons redden van het bankroet; zijn naam verstond ik echter niet. Wij plaagden Wibaut een weinig met diens Strijd tegen „hef domme potlood". „Ja", zei Posthuma, „ik hoor dat je thans sp het Prinsenhof alle potlooden verboden hebt en dat de gemeente Amsterdam nu al zijn employés een vulpenhouder met gou den pen radeau geeft, .om toch niet met dat potlood te bezuinigen....." „Neen, dank je", zei Wibaut, die wel tegen plagen kan, „met één P. E. N. hebben we in Noord-Holland al herrie genoeg". „Ja", viel ik in, „volop genoeg dat P. E. N. heeft al wat millioenen weggesme ten, met en zonder goedvinden van een toe- zichtscommissie. (au)" Hier trapte Wibaut mij heftig tegen mijn scheen. Ik dacht, dat het was, omdat hij een mop vermoedde over toezichtscommissies en ging dus verder. „Alles wat men heeft verspild, wil men nu maar weer verhalen op de Noord-Holland- sche gemeenten.... een net soort distribu tie.... (au)". Thans was het Posthuma, die mij een por in de ribben gaf, hetgeen ik toeschreef aan zijn tegenzin in het woord distributie. ik ging dus omzichtig voort „Nu zoeken de gemeenten iemand, door drongen van het nut der bezuiniging, groot officiency-man, ervaren in de knepen der ambtenaren, wantrouwend tegen de P. E, N., die als adviseur moet dienen bij hun electri- cileitskoop.is dat niet iets voor u?" Dit tegen den onbekende, die alleen zei: ,Ik moet naar den trein". Hij stond op, schudde mijn tafelvrienden de hand, knikte reer koeltjes tegen mij en verdween.... „Wie is die meneer eigenlijk?" vroeg ik. „Wel, dat is de directeur van het P. E. N.".-.. Provinciaal Electriciteits Net. Hef Concert Bureau Alphenaar meldt ons Jat Donderdagavond 26 April de heeren Kient van Santen en B. van den Sigtenhorst dever in de klein» zaal een muziekavond dinavische, Hollandsche en moderen Scandi- dinavischc Hollandsche en moderne Scandi- lavisohe liederen; klaviermuziek van B. v. Sigtenhorst Meijer, het „Lied der Wijs- ïeid" en liederen van onzen stadgenoot Jaap Schreuders. Hedenmorgen is men begonnen met de ■verkzaamiheden aa,n den Wagenweg. Op het gedeelte vanaf de Jordensstraat tol den Ko ninginneweg is men begonnen met het op weken der straat. Dat wordt tevens het eerst «'■asfalteerd. Dit gedeelte is voor het rijver- teer afgesloten. Vrijdagavond a.s. wordt in hel gebouw van de Jozefsgezelletivereeniging aan de Koningstem straat, wederom een cursusavond 'ehoudn door bovsngenoemden 'heer. De airsus vangt aan te 94 uur. Vanaf 74 uur i er echter gelegenheid voor de deelnemers m le dammen. Aan den rijksveldwaebter-brig.Titulair S. duinker, alhier, is wegnes het bereiken van Jen pensioengerechtigden leeftijd op Z"n -erzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks iienst, ingaande 1 Juli a.s. De heer Duinker is in Haarlem geen on bekende. Buna 22 jaren deed deze plichtge trouwe rijksveldwachter dienst in bet Pa- eis van Justitie te Haarlem en menig dra- na des levens heeft de heer Duinker gedu rende die jaren binnen de rechtzaal moeten lansehouwen. Wii wensehen dat de heer Ouirker nog vele jaren van zijn welver- liend pensioen mag geiielen. B. en W. van Haarlem brengen t'er open- fcare kennis, dat de Baad dezer gemeente op 18 dezer de gevraagde medewerking heeft verleend tot stichting door het Roomsch- Katho'iek Kerkbestuur van de-parochie van den H. Joannes den Dooper te Haarlem, van eene school, bestemd voor gewoon lager on derwijs, op het perceel, gelegen aan de Van der Hulststraat alhier, kadastraal bekend Sectie E. No. 97 ged. en 3117 ged. en voor deze stichting ter beschikking heeft gesteld »en bedrag van hoogstens 127.800. In herinnering wordt voorts gebracht, dat, ingevolge art. 76 2e lid van genoemde wet, ieder ingezetene of het schoolbestuur binnen 50 vrije dagen van genoemd besluit bij Ge deputeerde St'aten dezer provincie in be roep kan komen. Tot dien datum liggen alle bescheiden op deze beslissing betrekking hebbend van he ien af kosteloos voor een ieder ter rnzage op de Secretarie der gemeente (5e Afdee- 'ing). De Burgemeester van Haarlem brengt ter c .nis, dat op Woensdag, 16 Mei 1923, bin nen deze gemeente zal worden gehouden de collecte ten behoeve van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst i de Nederlanden, Fonds voor oud-militairen, en beveelt die collecte aan in de milddadigheid der ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als een soort van armenbedeeling voor oud- militairen, geheel onjuist is. Geen aalmoes wordt den gewezen krijgsman gegeven, maar een jaarlijksche gratificatie nevens militair pensioen of gagement, door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een stoffelijk blijk van waardecring zijner diensten, als eene gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlijksche col lecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noo dig, omdat het daardoor aüeen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categorieën van deelge- ,'echtigden te vormen óf wel de voorwaar den van opneming in de bestaande catego rieën te vergemakkelijken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid voor, dat niet kan worden voldaan aan aanvragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo moeilijk zijn gemaakt De Zondag j.l. in de St. Teresiailrerik te Den Haag gehouden cdUeci-J, na de predlicivties van den Zeereerw, Heer H W. van Beek, (ifieft de som van ongeveer 1100 opgebracht. 8EÜ Te Roermond slaagde onze oud-stadgenoo'e Corry Schiphorst, leerlinge der Eerw. Zusiers Ursuünen te Maastricht, voor het examen acte lager onderwijs. De afd. Haarlem en omstreken van deze vereemiging houdt Vrijdag 29 April a.s., des namiddags 4 uur, haar jaarlijksche algemeene vergadering in de tuinzaai van restaurant Brirakmann. De agenda vermeldt o. a.: verkie zing van bestuursleden wegens periodieke af treding. Het orgel in de Kathedraal zal hedenavond niet bespeeld worden door den heer Hendrik Andriessen. Zonder kaarten absoluut geen toigang. De netto-opbrengst van den de vorige week gehouden AÜt-W'ener Abend bedraagt 1100, welk bedrag aan het Roode Kruis wordt af gedragen. een roofitkast, staande achter perceel Ja- cob ij nestra at 5, bewoond door den slager B. J. v. d. S., is gisteravond half 9 hrand ont staan. 12 zijden spetk, die er in hingen te rocken, zijn gedeeltelijk verbrand. Met een slang op de waterleiding is het vuur gcbluscht. Op de Leidschevaairt nabij de Orarriestraat, heeft gistermiddag een aanrijding plaats ge vonden tusschen een auto en een wielrijder. Het rijwiel kwam onder de auto terecht, waar door het voorwiel vernield werd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Mej. F. A. M. Peeters, presidente van den Vrouwenbond, verzoekt ons opname van de volgende mededeelingen: De H. Mis voor onze overleden, betreurde Pennlng- meesteress Mevrouw van Scheijndel, zal a.s. Donderdag 26 April te kwart over acht op gedragen worden in de Sri Antoniuskerk, (Groenmarkt). Wij vertrouwen dat er zeer vele leden van den R.-K. Vrouwenbond in deze H. Mis te genwoordig zullen zijn, opdat wij allen te za- men, in innig gebed vereenigd, tot God zullen smeeken voor de rust der ziel van deze lieve, vrome vrouw, die zoo lang de belangen van onzen bond met de stiptste nauwgezetheid heeft behartigd. Algemeenc H. Communie onder de H. Mis is zeker de wensch van ieders hartl Zij ruste in vrede! Eenwige Aanbidding. Tot onze groote teleurstelling moet ik meedeelen, dat alle halve uurtjes nog niet bezet zijn. Hoe me dit spijt, kan ik niet onder woor den brengen! 't Is toch zoo bitter weinig, wat we in Jezus' naam vragen: dat ge u eens in de maand voor één half uurtje ver bindt bij Hem te komen, om Hem te aan bidden, om met Hem over al uwe belangen te praten. Met deze vraag staat de Meester aan uw hart en klopt, doet Hem open! De wereld raast en vloekt en oorloogt en zondigt jaren en jaren achtereen, daar klopt de duivel, hém wordt opengedaan! Eén half uurtje lijkt voor ons te veel om... te bidden! Vrouwen uit ons Roomsche volk, op u reken ik. Zet u er nog eens onder; gij kunt ze wel vinden de 600 aanbidsters en aanbid ders, die nog ontbreken. God zal u er voor zegenen! Jongens en meisjes boven 13 jaar kunnen ook opgegeven worden. Missie-Naaikrans. 't Is zoo heerlijk te kunnen zeggen, dat tientallen van nijvere handen maar altijd, zonder vermoeienis, voortnaaien aan hemd jes en blousjes en rokjes en broekjes voor de „Inlandsche Missie", voor de kindertjes, die gebracht worden aan het H. Hart van Je zus! 't Is een lust de meisjes op de vergade ring te hooren roepen; „Ik kan nog wel wat meer meenemen", o! „ik heb nog niets". Wij gaan nu ook voor andere missies wer ken en daarvoor vraag ik nog eens: Wie heeft nieuw of gedragen goed, dat zij wil afslaan aan onzen krans? Hier wil ik ook even een hartelijk woord van dank brengen aan de hulpvaardige vriendelijke firma's Hommen, Swarte en Vroom en Dreesmann, die ons reeds gehol pen hebben aan heel wat wit en bont goed, om allerlei kindergoed van te maken. Wij mogen voortaan knippen in de zaal van SL Vincentius. Ook hiervoor aan het be stuur onzen warmen dank. Hulp in de huishouding. Alles wat we hooren van onze Juliana- Zuslers de „Juliaantjes" is: dank. dank en nog eens dank voor alle lieve zorgen, die zij brengen in zoo vele huisgezinnen, waar geleden wordt en verzorging noodig is. Dank daarvoor van onzen vrouwenbond aan u lieve zusters. De Vrouwenbond blijft zich steeds aanbe velen bij alle Katholieke Haarlemmers, om hem te steunen met groote en kleine giften voor dit' grootsche heilige liefdewerk! Even zij hier ter kennis gebracht, dat in het vervolg voor alle giften, ook voor de allerkleinste, kwitantie zal gegeven worden, de wekelijks of maandelijks te innen giften, worden verrekend met Bondsboekjes. Voor den goeden gang van zaken is dit nood zakelijk en wenschelijk voor wie geeft en voor wie ontvangt. Namens het Bestuur, F. A. M. PEETERS, pres. Men verzoekt ons mede te deelen, dat mevrouw Maarschalk-Coppenaal bescherm vrouw is van dc Weldadigheidsfeesten, ge organiseerd door dc vereeniging voor Kin derverzorging en Opvoeding op Vrijdag en Zaterdag a.s. Bevorderd naar de tweede klasse: L Fr. 'Eng.: Chr. Smink. Annigje Zwan. Cornela P. A. M. Adding. Johanna H. Aker sloot. C. G. v. Beivnekom M. v. d. Bogaard F. v. d. Burg. Lubarta Fabel. H. J. G. Fi scher. H. Franzen. J. J. Glatr. F. F. Groos M. v. d. Ent Bradt. I. Duitsch'Eng.: Cornelia A. Bergacker. H. C. Hogenbijl. E. Kievit. Jacoba G. H. de Klerk. B. J. G. Kloezaman. J. W. Kok. W H. J, Kroes. A. Kruiza. Anna C. Knijper. Alida Lasschuit. Cornelia W. de Lijster. A. Macpherson. R. Meinsma. Jacoba A. Note- boom. Albertje Cl. Nijcnhuis. I. Eng, A.: J. F. Paape. W. Radcmaker. H. C. Saia. Clazina Scherpenhuijzen. Corn.a Scfherpenhuijizen. Agatha Schiering. E. F. Severijnse. Anlje H. F. Snip. L. J. Snoeks. M. Spoor. Jeltje Tiesma. J. H. Vreem. D. v. Wieringen. K. C. Will cm se. J. H. de Wit, J. J. B. H. Wijsman. Hendrika J. Zoet. J. S. Zuêlen. Bevorderd naar de Derde Klasse. H. Fr.Eng.: H. de Groot, Marie C. Hore- m*a. A. R. P. Jongkind. Chrfetrna M C. Zuid- weg, J. J. A man cl. H. An'onisse. W, A. von Arnaud de Cnlle. Johanna A. Aufderhoide. P. Bood. Mmrgaix'tho Brontkiborst. D. A. v. Dalen. S. J Donker. J. H. W Doornebosch. Ddeuwer- tje Avis. M. Gobobs, II. D.Erg.: Eliz. C. von Amaud de Calle- von. G Cornet. D. v. Gu'iik. J A. P. Meeuwig. G. L. Prent. Ja»omina C. v. d. Pu Wen. P. Eel- man. W S. Efeolenboom. G. Geerevkiet. Jo hanna P. de Graaff. C. J. Groenendal. N. de Groot. Trijntje C. Haak. Ca'harira G. Hcüt- lager. Jorephina S. Holster. Johanna Hom miers. Petrorella H. J. Honrehier. J. J. Hoog land. J. B. Huijsmans. G. de Jong. M. dc Jon-g. II. Eng. A.: J J. K. Kater. J. P. v. d. Kasteele. W A. H. Kerkhoff. Pelironel'a Kliek Catharina C. Klingers. Dirkje E. J. Kok. A Koning». Catharina H. Kooings, Hendrika H. Rowings. J. Konirgs. C. P. Kramer G. T. C. Kroon. A. A. v. d. Kwast. Alida C. Lasschuit. J. F. A. v. Leeuwen, E'rsabe h M v. d. Lugt. Wilhelmina H. Lui ting. F. J. L-itjes. G. v. d. Mank. W. J. Ph. Morten. Alida J. Meulen- brogge. J. L. v. d. Meij. II. Eitg. B.: Anna G. E. Montanban. B. J. Moolenaar. Wilhe'miina P. v. d. Pad. A F. P'etage. Joh.a A. Ruiigrok v. d. W, H. J. Schramm. Maaike Smit. Elizabeth Stouten. J. J. Stuurman Dorothea P. Verzandvoort. P. Visbeen. Dina M. de Vries. W. Wal her. Geer trui Wipe. Maria H. J, Willem sc. J. Zijlstra. F. A. v. Zifo. Bevorderd naar de vierde klasse: IJl. Fr.-—Eng.: Adrians J. Brieee. G. Hout zager. Cathr.rina Adding. Jannetje G. Andet. Maria E. S. Anderson. A. v. Baatrdwffk. H. Bakker. J. v. d. Berg. Christina J. Bo'fcmrs. Jorarma P. Rraams. Neeltje v. Bmmmelen Petrone'ln Bijster. J. W. M. v. Duffelen. M. Dttóverman. Diemvertj© Edam. Adrana j. Franz. Maria A. v. d. Fluit. J. M Gee ris. Maria J. de Graaff. J. Mootnen. Ch. F. W. Pa ter. III. D—Eng.: Maria Amaud de. Callevon. J. A. Kastermen. Maria H. Panne. Aafje Seholten. L. Si]vis. Maria P. WiTehuizen. J. C. de Haan A. C Hoekstra. J. A. HrHcTra. Aool'omia A. v. Hoften. Grietje v. Ho "Vegen Mejs'eltje de Jong. Johanna E Krukver. Adriana Landsmeer. C. v. Leer som. Jeroen te lok. Elsabé Movers, p. H. Meöüis. G. J. Nieuwveen. A. J. Node'ilk P. B. Odkeloen. J. Posriw. Jannetje Kroon. Bevorderd naar de viifde klasse. HI. Fng. A.: I,. B. Poppe. H. Renout. S P. v. Schooten, H. C. Snuverein, J. TI. Soek Cornelia Spoor, G H. Tousvkerk. Etisab. N. M Uittenbosch, A. H. A. Verstonnen, J. H. Visser. G. J. C. de Vooel. M. Vorst. J. v. d. Wall PemA T. Wals. H. Westerhof. J. Wes- stra, Molmevigie WezeVniu, ,T. W. WitWose, P. .1. Wl-knl. D. .1. de Wit. W. F. Wnhl, A. A. R. ijsman, J B. dé Zaaijer, Johanna G. v. 7urk. IV. Fr.-Eng.: Jacobs v. Teeuwen. Mm'a E. Mulder, J. de Waal. Eriede Zinner, Hendri ks C. Oudolf, P. J. Pelsers C. Fenn P(*- Iers, G. L. Pinters, J e d P'oeg, A. H. V d Voeg W H. Renonf, Tetie Rboder.s. F. Bol, Chr. J. Ronde, J. Ronse, Maria H. P. Roo- senhart, G. Hmwht, Fnme'-m P. Soheeo- maker. K, G. Gerardina Schiering, Harmina Schutte. IV. D. Eng.: Johanna C. v Damme, H. J. ter Horst. L. Jamwm. F. W Knsne. M. Smits Leent ie Vroom, WMTemina WesseÜng. J. H. Th. v EI. H. v Fverdineen, J. v d Goes, Athex-tha A. Steenkisf, Johanna S'lnhnnt. P. ri Va'tenduuk, J. Vermeer, J. .7. Ph. v. VM. W. F. Voemnan, A n p j de Vries Tia-rdina Venom, Maria E. Weber, J. J. de Zaai-'er, J. Zwan. IV F"« A.: Neeltie Amemm Ai:da Anfo- nisse. Adriana C. Annethoom, TT, Pieker, J. J. Bart'hel, G. .T. Oh. Boers. D. Bos. P. v. Frummelen. Juliana M. Krant. Oom «Ai a M. Brnseker, A. M. Bus Jansle de ri'-ck, Neel- lle Dekker. G. v. Eek, Marie Ftcer. G. v. Geldpreu. Jansie de Gmaff. G. W. Groene- ve'dN. de G-oot, J. Grnnfenhopr, A. C. J. Gnnofenihoer, PetroneHa den Baars. TV. Ene. B.: G. A. Arikes, A. IVrf-ndorf F. N. v Hemert, H. F. He*»m, C'1 "ha—'na v tt of wenen. 0. de Jon». N. A. Raofun, P. K'ant. ,T. H. Koner, A. J. Landsmeer. Geertr. M. W. v I.eeuwen, W. v Lohuizen John. A. W. Maes-ihorson, Helena y d Meul»n, G. Meöer, TT. Moletra.mn TriVtje C. Ni!»»e»anl, J. Neulelzoom, L. Nijenhuis, A. G. Aukes Hedenmorifen V'-amen de Provinciale Staten van Noord-Holland in buitengewone zitting bijeen. De voorritter, de heer Jhr. mr. dr. A. Poëll, wijdde in den aanvand eenige woorden van waardeering aan het overleden Statenlid Jos. I oopuit. Onder de Ingekomen stukken was een tweetal stukken betreffende het P. E. N. Ten eerste een nader schrijven van de com missie, die den toestand van het P. E. N heeft onderzocht en ten tweede een drietal moties van de Vereen, van Nederl. Ge meenten, afd. Noord-Holland. De voorzitter stelde voor deze moties aan de orde te stellen bij de behandeling der voorstellen betreffende het P. E. N. De heer Polak vraagt of het niet wensche- liik is, naar aanleiding van het ingekomen stuk der Commissie, de behandeling van het vraagstuk uit te stellen. De voorzitter achtte zulks niet noodig en niet wenschelijk. De heer de Jong Schouwenburg acht het evenmin noodig de vergadering uit te stellen. Er is geen novum in het stuk der commissie. Besloten wordt de stukken in de vergade ring van Woensdag te behandelen. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. Ondertrouwd: 24 April. A. W. M. Wame- limk en J. C. M. A, Pielage. Geboren: 21 April. d. van A. Hiddinga Jongsma. 22 April. z. van H J. Koster Mühlbcrg. 23 April, z. van J. S. v. Meursde Best 24 April, d. van G. BornBalbes. d. van C. M. Kloos Zwarter. Overleden- 22 Febr. C. Kikkert. 70 jaar, KI. Houtweg. 23 April. G. v. Eeden, 73 jaar, Saenredaimstraat. Heden is men begonnen met het dempen van de sloot aan de Leidache Vaart, tusschen LATERE KOERS Schouwtjesbrug en Laurens Gosterstraat. Dit is het begin van de ophocgingswerken aan de Pijlsiaan. Er zijn ongeveer 50 man te werk gesteld. Prof. H, A. Lorentz is benoemd tot lid van de Voiikenbondscommdssie voor intellectucete samenwenkaing als opvolger van prof. Ein stein. Vandaag herdenkt het echtpaar .1. Ver steeg, wonende Lange Raamstraat den dag, waarop het voor 50 jaar in den ondertrouw werd opgenomen. Het .JHbld." verneemt, dat op het Departe ment van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw, naar aanleiding van een opmer king der bezuiniginsinspectie, in ernstige overweging is de vraag, op welke wijze ook bezuinigd kan worden op den dienst der rijkszuivelinspectie, die belast is met het toezicht op de naleving der Boterwet (van 9 Juli 1900) en op boter- en kaas-contrólesta- tions. Overwogen schijnt zelf te worden of gedeeltelijke of geheele opheffing van dezen dienst mogelijk is. Het gerucht daarvan heeft in zuivelkrin- gen groote ontstemming gewekt, omdat men van beperking van den dienst schade ver wacht voor onzen boterhandel. De algemeene vergadering van den R.-K. Vrouwenbond in het Haarlemsöhe Diocees zal ditmaal te Amsterdam worden gehouden en wel Woensdag a.s., des morgens te half twaalf in „Parkzicht." Te voren zal te half 11 uur in de kerk van den H. Thomas van Aquine, aan de Singel, een H. Mis worden opgedragen. Patronaats-feesi. 't Was Zondag feest op Oud-Scholen voor de leden van het Patro naat St. Jozef, 's Morgens naderden de le den met de leiders onder de voor hen op gedragen H. Mis allen tot de H. Tafel, waarna een gezamenlijk ontbijt plaats had. 's Avond» had in het Rondsgebouw aan de Kerk laan een feestavond plaats, waarbij de ouders en donateurs waren genoodigd. Te half acht was het Bondsgebouw geheel gevuld. Pastoor Pieterse de ijverige directeur, open de deze feestelijke bijeenkomst, en schetste de dubbele taak, welke allen hebben te ver vullen, n.l. in de eerste plaats het verkrij gen van het hemelsche rijk en verder de bestemming, welke wij hebben op aarde. Zijn Eerw. schetste het leven van den H. Joseph en spoorde allen aam tot navolging van dien Heilige. Hierna zette het harmomiekorps „St. Cae- eilia" met «en opwek'kenden marsch „Du Garoche" dezen feestavond in, welke marsdh zeer verdienstelijk werd uitgevoerd. Niet minder moei was wat daarop volgde: het verplichte nummer, waarmede de har monie in Velsen op concours gaat „Sous la Tonelle", ouverture. Het nieuwe nummer oogstte veel succes en liet zien de ernstige studie, welke het korps heeft, onder leiding van zijn volijverigen directeur, den heer Chr. Huyboom. Evenzoo werd de Friihlingsmorgen-walzer geheel correct uitgevoerd, vooral de tuba gaf hier zeer verdienstelijk de inleiding. Na nog een marsreh gegeven te hebben, trad de tooneelvereenigimg „St. Eranciscus van Sales" on met het tooneelspel „Miskend" van G. Nielcn. De vertolking der rollen was bi goede handen en nog zal deze hoogere prestaties geven onder leiding van een goeden regisseur. De vader, de optima forma zakenman, (W. de Boer), wist zeer meo; zijn rol te vervullen; de drie zoons, die eveneens zeer goed spoelden, waren de heeren Even. Joos- ten en Kaandorp. De heeren Miienders en Chr. Huüboom Jr. waren resneetievelh'k in hun rollen van professor en huisknecht, zeer goed. Vooral de laatste, wist dikwijls de lachsnieren in beweging te brengen. Van het geheel genoten allen dan ook zeer. De heer Daaves wist on zeer handige wiize eene schemerlamp aan den man le brenge.n. ien voordeeie van het olectrisch licht in het pafronaatstokaal. Deze lamp bracht bij opbod 97.80 op. waarna bii afmijnen pastoor Pieterse de ei genaar werd voor 25. Z.Eerw. gaf de lamp weder cadeau aan de St. Josenhigezellen. Verder had er nog eene verloting plaats ten hate van het patronaafslokaal. Kapelaan Van Leiozig bracht ten slotte een woord van harfelüken dank aan de mede- wenkers van dezen avond, waarna pastoor Pieterse met het gehed van St. Joseph de zeer gezellige feesfuitvoering stoot. Vermeld dient nog Jat én de tooneelvenee- nieiog én het harmoniekorps bestaat alleen uit pntronants-gezellen. Verbetering gasbuizen. Met de verbete ring van 't gasbuizennet is men thans begon nen. De oude buizen waren te nauw voor den Toevo-r naar de nieuwe woningcomplexen aam den Rijksstraatweg. GOUDA. Vellkig van 23 April. Spinazie f 1.506.80; postelein f 2936; zuring f 6 10 per 100 Kg.; bloemkool f 327; krops'a le soort 2.40—4, idem 2e soort f 0.80 2.70 per 100 stuks idem ve'len 0.150 25 per kist; rabarber f 2.104; radijs f 3.10 5; raapstelen 1.402; peterselie f 1.70 2.10; selderie f 0.30—0.90 per 100 bos; Eie ren f 5.10—5.20 per 100 stuks. Bloemen: Violen f 0.80—1; muurbloemen f i so2 per 100 stuiks, idem 0.09 p. pot. AMSTERDAM, 23 April. Vee. Ter mankt waren heden aangevoerd: 542 ve.te koesen. waarvan de prijzen waren: le kwal. 125130 ct„ 2e id. 105—115 et-, 3e id. 90 ct. per Kg 120 mellk- en kalfkoejen; 79 vette kalveren 2e kwal. 90—100 ct. per Kg.; 176 nuchtere kalveren f 1020; 57 schapen 4050; 29 lammeren f 18-20 per stuk; 419 volte var kens Holl. le kwal. 112—114, idem 2e en 3e kwal. 104—110 ct. per Kg.; 14 paarden. AMSTERDAM, 23 April. Aardappelen. Ber. van Jac. Knoop Zeeuwsche hon e f 1.80 2.40, id. blauwe f 1.80—2, id Eigenheimers f 1—J.20, id. Bravo's 1.301.50, id. Roode Star f 1,10—1,25, id. Blauwe Eigenheimers i.io1.20, id. Eigenheimer poiers f 1, id. blauwe poters f 1, id. bonte poters f 1, Anna Paulowna Zand aardappelen f 2.40 per H.L. Winter Malta-aardappcien f 9.50p. 100 K. APELDOORN. 23 April. Eieren. G.O.V.v.E. Aanvoer 150.000 stuks. Prijzen f 4.755.50, gemiddeld f 5.25. NIJKERK, 23 April. Eieren. G. O. V. v. E. Aanvoer 200.000 stuks. Prijzen 4.755.50, gemiddeld f 5.25. ROTTERDAM, 23 April. Vee. Heden waren aangevoerd: 674 vetle runderen, 201 ve'te- en grasikalveren, 87 schapen of lammeren, 695 varkens. De prijzen waren als vo'gt: koeien le kwal. 117K—12 ct., 2e kwal. 115—110 ct., 3e kw. 10090 ct., ossen le kwal. 115—110 ct-, 2e kwal. 10090 ct., 3e kwal. 85 ct., kal veren le kwal. 160—180 ct., 2e kwal. 140—120 et., 3e kwal. 105—95 e!., varkens le kwal. 9294 et, 2e kwal. 8985 ct., 3e kwal. 83 78 ct., licht soort 8095 ct. per Kg. De handel in vet vee en vette kalveren was over het geheel ma'ig; ossen waren iets vaster im prijs door aankoop voor het buitenland. Varkens eveneens met maligen handel, met terugloopende prijzen. ALKMAAR, 23 April. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 15 koeien en ossen 260— 500, 8 vette kalveren f 60120, p, Ned. pond ƒ1,201.60; 154 nuchtere kalveren 1228, 304 vette varkens per Ned. pond f 0.821. BROEK OP LANGEND1JK, 23 April. Roode kool le soort 5.70, gele kool le soort f 4.80 6.70, Deensche witte kool 2.50—3, blau we 2.10, uien drielingen 1.501.70, uien le soort f 22.60, losse wortelen 3050 ct. per 100 Kg. Aanvoer 500 Kg. roode kool 9350 Kg. witte kool, 460 Kg, gele kool, 10350 Kg. uien, 250 Kg. aardappelen. 7500 Kg. losse wortelen. Geachte Redactie! Tot tweemaal toe werd in een polemiek tusschen de heeren v. Tetering en Mr. Bomans ondergeteekende betrokken en komt het mij raadzaam voor, een paar dingen zéér in 't kort recht te zetten. Op de eerste plaats acht ik het geen particulier gesprek te zijn, waar 10 candidaat- raadsleden onder een onpartijdig voorzitter vergaderen en van gedachten wisselen om trent meenimgen, die in verschillende kringen leven over hetgeen den laalsten tijd in de Kiesvereeniging is voorgevallen. Dit was dus alles behalve een particulier gesprekl Hierbij zij nog opgemerkt, dat toen de heer Mr. Bomans reide: „Ik heb geen kringen", als antwoord op mijn gezegde, dat ook hij, evenals ik en anderen, wel eens zijn oor te luisteren zou leggen, ik daarop alléén ant woordde: „Des le erger". Op de tweede plaats verwijst de heer Bomans den heer v. T. naar mij (ik conclu deer dat uit de aanhaling: „uw goed georiën teerd Kath. Raadslid") in zijn vervolg van Zaterdagavond. Diep wil ik daar niet op in gaan, alhoewel mij dit niet moeilijk zou vallen. Ik ben het volkomen met den heer Bomans eens, dat voor een rustige ontwikkeling van handel en industrie en de blijvende en inner lijke kracht van deze twee bronnen van volks welvaart, volkomen onafhankelijkheid van o verhei dsbemoeiing gewenscht is. Zonder echter van de overheid direct be schermende „voordeelsdaden" te verlangen, kan men toch niet blind zijn voor het, zij 't dan betrekkelijk indirect, benadeelen van den middenstand door diezelfde overheid. Om dit te typeeren, wil ik slechts één voor beeld noemen, n.l de ongehoorde uitbreiding van het marktwezen hier ter stede. Deze uit breiding die, voor zoover dit gesohiodt door o'et-bonafide marktkooplui zelfs door het Bestuur der Ver. van Marktkooplieden sterk wordt afgekeurd, is voor den middenstand veel ernstiger dan alle directe en indirecte, billijke of onbillijke belastingen en heffingen De ontzaglijke schade, welke door deze onge breidelde uitbreiding aan onzen middenstand wordt toegebracht, wordt van overheidswege nog maar steeds niet begrepen. Wanneer mr. B. het anders niet gewend is, zijn oor te luisteren te leggen, zou ik hem toch en alle bescheidenheid willen vragen: Doe bet dan eens nul ln dezen tijd, nu er maar weinig of geen verandering in de heerschende malaise schijnt te komen, nu vooral de minder kapitaal-krachtige en klei ne middenstand tobt en zwoegt om het hoofd boven water te houden, beluistert nu eens meeningen over het marktwezen, hier bij ons, in Haarlem. Wellicht zal Mr. B. hier door zichzelf eerlijkheidshalve afvragen: was onze houding in deze materie wel rechtvaar dig tegenover den in de laatste jaren zwaar belsten en nu een ernstige crisis doorma- kenden middenstand van Haarlem? En nu geloof ik gaarne, dat niet met opzet wordt nagelaten de belangen van den midden stand te behartigen, doch het groote gebrek is: men trekt zich van rechtmatige klachten te weinig aan, men voert te veel een struisvogel- politiek, welke zich zelf eenmaal -wreekt. Zoo zou ik ook voorbeelden kunnen aan halen betreffende de industrie, o.a. de be ruchte zakelijke belasting op het bedrijf. Men kan mij toch niet wijs maken, dat bij een overschot van meer dan een milüoen, waarvan de waarschijnlijkheid voor 90 pCt. toch reedr bij de begroolimgsdeballen het college van B. en W. beiiend moet zijn geweest, een luttele 15 a 20 duizend gulden niet gemist had kun nen worden. Dit was het bedrag, dat mijn voorstel om in genoemde belasting wat pro gressie te brengen, aan de gemeentekas min der zou opgebracht zijn, doch waardoor men eens die hooggeroemde welwillendheid tegen over handel en industrie door een daad had kunnen toonen. Of is het overschot toevallig tot op den laalsten gulden noodig om de evenredige heffing van 3 procent te kunnen wegwerken? (Een maatregel dien ik ook van harte toe juich). 't Ligt er maar aan, van welken kant men een zaak beziet, 't Is duidelijk, dat een mid denstander do ongeljjke en door de overheid bevoorrechte concurrentie van het marktwe zen anders aanvoelt, dan degenen, die daar (en men vindit er tegenwoordig ook in de betere standen) hun inkoopen doen en daar tevreden zijn met minderwaardige kwaliteiten en artikelen, die bij den gevestigden winkel stand niet zouden aangekeken worden. Ziedaar, geachte Rodaclie, een paar vooor- beelden uit vele, waaruit aangetoond zou kunnen worden op welke, desnoods indirecte, wijze de overheid handel en industrie zou kun nen steunen, meer da,n tot heden het geval was. U, geachte Redactie, dankend voor de plaats ruimte, Hoogachtend, W. VAN LIEMT, COMITé'S NAAST DE K. S. A. Mijnheer de Redacteur. In Haarlem zijn verschillende Katholieke, sociale organisaties, die elk bun eigen doel nastreven. Dan heeft men nog de K. S. A. dat is de samenvatting dier organisaties, et zich tot taak stellende datgene te bereik o, wal buiten het eigen doel dier afzonderlijke organisaties wordt gerekend te liggen. En verder, zoo dacht ik, is er niets in Haarlem op het gebied der katholieke so ciale acties. Doch nu lees ik in de N. HaarL Ct van gisteren, dat er een comité is ge vormd tot huldiging oener toon eel vereeni ging. In dat comité zitten, behalve de au toriteiten, de voorzitter van de Hanze, die voorzitster van den Vrouwenbond, de voor zitter van den Volksbond en de geestelijke adviseur dier vereenigingen. Nu zou ik willen vragen: Wie heeft dit comité samengesteld, en op wiens opdracht is dit geschied? Immers, het is voor dte K. S. A. een zaak van gewicht te weten, dat buiten haar om, zich nog andere meer of minder algemeene comité's kunnen vormen van Katholiek, so cialen aard. Met alleibesten dank JOS. DE LOBEL. Voorzitter K. S. A Haarlem, 24 April 1923. Geachte Redactie. In het nummer van Zaterdag 21 April 1923, derde blad, is door u een artikel over genomen uit de „Zeeuwsche Koerier," met opschrift „Het socialisme in het Roomsche Zuiden." In dat arti'kl staat o.a. bet volgende: „De uitslag der verkiezingen voor de Pro vinciale Staten bevat opnieuw een vertrou wensvotum ten opzichte van hei beleid on zer regeering. Want zoo iels in de jongste uitspraak van het kiezerskorps ligt opgeslo ten, dan is het wel dit. dat het Nederland- sche volk zich met zijn huidige regeering ac- coord gevoelt." Het wil mij voorkanten dat het boven staande den toestand niet juist weergeeft. Wanneer ik als ambtenaar in Overheids dienst, en met mij duizenden anderen in Over heidsdienst van Zuid en Noord zoowel als van Oost en West, gestemd hebben op No. 1 van de Roomsche lijst, dan is dat gedaan omdat onze Moeder de H. Kerk dat ran ons als Katholieken verlangt, doch geenszins omdat wij ons met de huidige regeering ac- coord gevoelen. Mei dank voor de plaatsing. P. J. VAN DOEN BERG. DRIEWERF HULDE AAN „HAARLEM EN OMSTREKEN!" De opbrengst der Emimabloem-Collocte op 18 April, verleden weefk Woensdag ls niat f 9842, maar zij bedraagt met enlkele nage komen giften 10052.01. Bij vergissing is hwt bedrag dat wij jaarlijks van Heemstede krij gen uit de Bosch en Vaart'buurt niet meege teld, terwijl wij dachten dit wél gedaan te bobben. Er is dus niet minder, doch meer opgehaald dan verleden jaar, want toen bereik'en wo de 10 mille door nagekomen giften en nu direct. Eere, wien eere toekomt, en daarom haas ten we ons deze s-ernmsing mede te deelen a an alle Bloem verkoopsters, Esa fol'te-wielrij ders, Padvinders, en «He andere ingezetenen van „Haarlem en Omstreken," die steeds op gaan in en méeleven met den jaariijkschen Bloemendag onzer Voreeniigitng, en voor wie het aanvankelijk eene kleine teleurstel ling bleek te vernemen dat de opbrengst lager was dan het vorige jaar. De Bloemendag 1923 blijkt een mooie en groote overwinning, wamt wij hebben onze traditie gehandhaafd van „Steeds hóógot". enRotterdam te pakken. Met bijna 2000 ligt Rotterdam achter ons. Ook Den Haag werd geslagen met 3000! Amsterdam is nog niet bekend, maar die krijgen we 't volgend jaar wel, tenminste wanneer eet nog boven ons zijn. Het Comité van de Emmabloem-Colledte. Th. LIMPERG, secretaris. Haarlem, 23 April 1923. Geachte Redactie! Aan den heer H. J. J. Spook zij dezerzijds in antwoord op zijn Ingezonden» Stuik beleef delijk meegedeeld, dat ik slecht» in het alge meen het gevaar van „baanitjesjagerij" heb gesignaleerd. Het hokt eeden van Vertegenwoordigingen in Openbare Lichamen blijve, ier vermijding van dit gevaar, dat de kanker is voor onze Partij, in beginsel een onbezoldigde Kompost. Dit neemt niet weg, dat, wanneer de waar neming der functie zóódanig beslag legt op den Representant, dat hem daardoor geheel of gedeeltelijk belet wordt zijn noodzakelijk inkomen te verwerven, dan is het aannemen der bezoldiging natuurlijk noodzakelijk. Doch hier loope ook de grens! Een rentenier b.v. bedamke voor bezoldi ging en presentiegelden, een industrieel of handelaar in de meeste gevallen ook. Een werknemer ontvang» natuurlijk vergoeding, in" dien hij vork-turen heeft, het zou wol onver antwoordelijk zijn tegenover zijn gezin. Al geef ilk toe, dat precies juist niet altijd de grens te trekken is, toch hoop ïk, dat ik met het bovenstaande mijn zienswijze hierover voldoende heb toegelicht. De representant in kwestie zal voot zich zelf de vraeg te stellen hebben of hij door de waarneming geldelijk nadoel heeft geledeu en 't antwoord daarop zal ovetr het al of niet aannemen kunnen beslissen. Dankend, VAN TETERING»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2