Donderdag 20 April 1923 46ste Jaargang No. 14421 d:t nukmer bistaat m 6 bladzijden. eerste blad Godsdienstcomité voor de Oekraïne. STADSNIEUWS. AGENDA 27 APRIL Propaganda-avond R.-K. Reclassee- ringsvereeniging, afd. Haarlem. De Spaarne-Batik. Vereen, voor ambachts- en midd. technisch vakonderwijs. De grijze moordenaar. Besmettelijke ziekten. Te water. Ned. Reisvereeniging. Eindexamen van de R.-K. Handels- Avondschool. MUZIEK. Concert van het Doopsgezind Zangkoor. Eeti herinneringsbord. Personalia. 55-jarig Huwelijksfeest. Aan de gevolgen overleden. Studieclub. Gevonden voorwerpen. Onderwijs. Examaens L. O. Aan den Kinderhuissingel. Hinderwet. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. LfiSTSÏE NIEUWS. De Zuid-Holl. Credietvereeniging. OVERVEEN. KILLFGOM. AMSTERDAMS&S3E BEURS. Personalia. BURGERLIJKE STAND De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededecling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Het volk van Zuid-Rusland, de Oekraïne, dat meer dan veertig miUioen zielen telt, voert in onze dagen een zwaren strijd om zijn cultureele en godsdienstige vrijheid. Dric- honderdvijftig jaar geleden verheugden zich de inwoners van dit land over onafhankelijkheid en welvaart De geestelijke ontwikkeling van bet volk stond zeer hoog. In ieder dorp waren scholen. De godsdienstzin was zeer ontwik keld. Het heele volksbestaan stond veel dich ter bij het EuTopeesche Westen dan bij Moscou. Toen de Oekraïne door een personeeie unie met het Tsarenrijk werd verbonden, bepaalde het verdrag, dat de zelfstandigheid van de Oekraïne niet in het minst zou worden aan getast. Toch werd dit land langzamerhand geheel en al afhankelijk van Midden-Rusland. Dit Rusland oefende eindelijk een volslagen tirannie uit, die zich vooral uitte door het ver bieden van de Oekrainsche taal in de kerken en in de scholen. Na de revolutie van 1917 is de Oekraïne begonnen haar vrijheid op politiek, sociaal en cultureel gebied terug te winnen. Een der voornaamste punten was: dat de Kerk van de Oekraïne zich onafhankelijk verklaard van Moscou. De Oekrainsche taal werd in de kerken en in de scholen hersteld; de gods dienstige gebruiken, die de Russische Regee- ihxg had afgeschaft, werden weer ingevoerd en men verklaarde, dat men geheel en al on afhankelijk wilde zijn van den Patriarch te Moscou. Ja, een Kerkelijk Congres in Cherson nam het besluit, zich te plaatsen onder den Metropoliet van Lemberg, den Aarstbisschop Shep'ytsky. Niet alleen de herinnering aan de vroegere vervolgingen van de Russische Kerk wekten opnieuw den godsdienstzin in het volk der Oekraïne, maar ook de krachtige aansporing der Oekrainsche inlellectueelen. Om de stem ming van deze groep te illustreeren citeeren wij hier de woorden van den beroemden Oekrainschen schrijver Dontzow, die thans Dog tot de Grieksch-Ortodoxe Kerk behoort: „Het volk der Oekraïne kan niet leven „zonder godsdienst; maar de Moscouschc „Orthodoxie kan deze behoefte niet bevredi gen. Er is maar één uitweg uit dezen ab- normalen toestand: „niet blijven staan „halfweegs tot vreugde der demagogen, „maar dan weg, dien ons volk in 1917 heeft „ingeslagen, ten einde toe volgen, zonder „zich van de wijs te laten brengen door de „inblazingen van Moscou, de ons nationale „denken vergiftigen. Onder politiek en gods dienstig opzicht moeten wij terug naaè de „beginselen van het Westen, welke de „Oekraïne nooit heeft verloochend en waar- „aan zij niet alleen haar kracht dankt, maar „ook haar kracht van tegentsand tegen de „Moscousche cultuur." Vele kenners van de Oekraïne achten het geen overdrijving, te zeggen, dat de groote meerderheid der Oekraincrs deze woorden on derschrijft. Maar dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat de Unie met de Katholieke Kerk reeds is voorbereid of nabij is. Er moet nu van den kant van het Westen steun komen, en daarom besloot de Kardinaal-Aartsbis schop van Weenen Fr. G. Piffl in Weenen op te richten een Seminarie, waar de opleiding van priesters voor de Oekraïne zal kunnen plaats vinden. Reeds werd een groot getal Oekrainsche jongelieden in dit Seminarie opgenomen. Het getal zou echlcr nog veel grooter kunnen zijn; en daarom besloot Kar dinaal Piffl, met volle instemming van Rome, in verschillende landen de oprchting van Godsdienstcomité's te bevorderen, die dan met het Hoofdcomité in Oostenrijk zullen gaan samenwerken. Reeds kwamen zulke comité s tot stand in Frankrijk onder het Eere-Voor- zitterschap van Kardinaal Dubois, Aartsbis schop van Parijs, en in Engeland onder het Eere-Voorzitterschap van Kardinaal Boume, Aarstbisschop van Westminster. In Spanje is zulk een comité in voorbereiding, terwijl on- dergeteekenden het Nederlandsche Comité hebben gevormd. Onze bedoeling is, ons aan sluitende bij het hier te lande met zooveel sympathie begroele actie van Mgr. Sheptytsky, hier gelden in te zamelen, waardoor het moge lijk wordt steeds meer jongelieden, die roeping Voor het priesterschap voelen, een plaats op hel Priesterseminarie te Weenen te verschaf fen. Maar niet alleen voor dit doel werden de verschillende godsdienstcomité's voor de Oekraïne en ook het Nederlandsche Comité opgericht. Het Oekrainsche volk, dat voor het overgroote gedeelte goed lezen en schrijven kan, heeft in hooge mate gebrek aan gods dienstige en goede profane lectuur. Daarbij mag niet worden vergeten, dat de Methodisten, die over groote kapitalen beschikken, reeds krachtige pogingen doen om hun geschriften in massa in de Oekraïne te verspreiden. De Katholieken mógen dus geen tijd verliezen, en derhalve zal de fjnantiëele sleun, die in de verschillende landen wordt verkregen, ook ten nutte komen aan de Uitgeversmaatschappij, die in Weenen gevestigd is met de bedoeling om boeken en geschriften, vooreerst dan den catechismus, de Heilige Schrift en andere godsdienstige boeken in de Oekrainsche taal in de Oekraïne te verspreiden. Wij richten derhalve tot onze katholieke Jandgenooten de dringende uitnoodiging om het werk van ons comité ten behoeve van deze twee doeleinden zoo krachtig mogelijk te steunen, en wij noodigen hen uit gelden te willen storten, onder het hoofd „Godsdienst comité voor de Oekraïne" bij de Haagsche Rankvereeniging v/h Gapel Toenbreker, Anna Paulownastraat 93, Den Haag, Giro 63100, Den Haag of bij den secretaris-penning- toecster J. J. J. Noordman, Aalmoezenier der le Militaire Afdeeling, Noorderbeekdwars- siraat 202, Den Haag, Giro 29342, kantoor 's-Gravenhage. Moge op die wijze het groote werk der katholiseering der Oekraïne door de milddadigheid onzer katholeke landgenooten in belangrijke mate worden geholpen! Het Godsdienstcomité voor de Oekraïne, Mgr. H. VAN DE WETERING, Aarstbis schop van Utrecht, Eere-Voorzitter. Graaf A. DE MARCHAND ET D'ANSLM- BOURG, Voorzitter. Mgr. Dr. H. A. PO ELS, Onder-Voorzitter. J. J. J. NOORDMAN, Secretaris- penningm ees ter. Mgr. Dr. ALPH. ARIENS. Prof. Dr. J. A. VERAART. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Nederland en Oranje 8 uur" Bestuur Grafische Bond 8 uur Alberdingih Thijm 8 uur R. K. Bevolkingsbureau van 8—10 uur. Stadsschouwburg Nationale Opera „Laag land" 8 uur. Hanzcgebouw Zangvereen. Caecïlia 8 uur R. K. Bond van Kantoor- en Handelsbedienden St. Franciscus van Assi- sië 8 uur R. K. Aannemerspatroons 8 uur. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegan kelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jani- straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 7—10 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van ha'f 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor man-ren Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.in. van 25 i:ur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v m. ▼an half 11 tot half 12, des nam van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 2—4 en van 89 uur. Tel. 1671. Toen wij binnen kwamen, was de muziek reeds in vollen gang en nadat enkele nummer- waren gespeeld, betrad Dr. Tervooren hel sjireckgestoeU'e en opende de bijeenkomst Na mens hét bestuur heet hij allen welkom, in It bijzonder den ZccrEcnv, heer Caarls en des Directeur der Strafgevangenis, den heer E;. CousijnSpr. verheugt zich over de groote opkomst. Hot werk dor redasseering brengt teleurstelling en ontgoocheling mode, maalr anderzijds oolk successen. De teleurstellingen, aan ons wenk verbonden, doen ons niet den moed verliezen. Maar wat oins wél den moed zou doen verliezen is de onverschilligheid en de weinige steun van de zijde der Haariem- sche Katholieken. Voor spr. is de oorzaak hiervan te zoeken in de weinige bekendheid met het redasseeringtswerk en het bestuur heeft het daarom nuttig geacht dezen avond te beleggen, ten einde meer bekendheid te geven aan en liefde op te wekken voor het werk der vereeniging, om de hand te reiken door mede te werken, ieder op zijne wijze en naar vermogen, aan de zedelijke verheffing zijner gevallen medemenschen. Spr. leest een schrijven voor van den Vica ris-Generaal van het Bisdom, waarin deze zijn spijt uitdrukt, dat Z.H.Eerw. door ambtsbezig heden verhinderd is dezen propaganda-avond bij te wonen. Nadat wederom enkele muzieknummers zijn ten 'beste gegeven, vangt de heer E. Cousijn zijn causerie aan. Op onderhoudende en gees tige wijze geeft de heer Cousijn ons, mede aan do hand van een 50-tal projectiles, een beeld van 't gevangeniswezen. Spr. brengt in her innering d© groote geheimzinnigheid!, we.ke vroeger omtrent 'het gevangeniswezen bestond. De laatste jaren is hierin verandering geko men. De foto's zijn genomen in de Haarlem- sche strafgevangenis door kapitein W. Dyse- rinek. Wij hadden het genoegen den heer Dy- serinck onder die pauze even te spreken en vernamen toen van hem, welk© groote moei lijkheden (afstand, lichtval, enz.) bij de op namen te overwinnen waren. Onder de pauze wachtte Pastoor Caarls een huldiging. Bij uw definitief afscheid rees de gedachte bij het bestuur, aldus Dr. Tervooren, van onze waatrdeering blijk te geven. In plaats van de enveloppe met inhoud, waarvoor U ongetwijfeld steenen zoudlt hebben gekocht, vonden wij het prettiger iets te geven, dat eene herinnering voor zou zijn aan de ver eeniging, 't bestuur en de aangename samen werking. Onze keuze is gevallen op een club fauteuil. Daarmee willen wij geenszins te 'ken nen geven, dat U met uw levendige en ac tieve natuur behoefte zoudt gevoelen aan een stoel. Pastoor Caarls dankt voor dit blijk van be langstelling. No ode 'heeft Z.Eerw. afscheid genomen van deze vereeniging. Hij dankt na mens de gevangenen en za-1, hoewel ver van hier, steeds met aandacht het wenk der re dasseering volgen, dat naar hij hoopt, de rijk ste vruchten zal dragen. Na de pauze komt Pastoor Caarls aan he woord, met als onderwerp: „Waarom en hoe moeten wij de R.-K. gevangenen 'helpen? Spr. kreeg een uitnoodiging van d'e afd. Haar lom om heden avond hier te spreken. Die uit noodiging was hem aangenaam: hij zou dan vele Haarlemmers terugzien en veie aangena me herinneringen zouden weer in hem leven dig worden. Meer nog, wijl het werlk der ver eeniging spr. zoo bijzonder sympathiek as. Hij "hoopt door zijn woord meer bekendheid aan de vereeniging te geven en sympathie er vooir oip te weiYken. Spr. heeft bronnen nageslagen om zijn rede te kunnen houden, een boek, dat hij dage rij" s gebruikt: het vragenboek jede catechismus en wel dc les over de wenken van christelijke barmhartigheid. Spr. denkt dan aan vcrcen.i- gingen als de St. Vinoentius-veroeniging, de St. Elisabclhsvereeniging. Vereeniging lot be scherming van meisjes, enz., enz., welke alle beo-ogen bijstand in geestelijken en tijdelijken nood. Onder dp wenken van christelijke barmhar tigheid wordt ooik genoemd: gevangenen ver lossen. Toen spr. dat las, kwam hem een vereeniging voor den geest; de reolasseerings- vereenigi-ng. De belangstel llimg voor werken van barmhartigheid is onder onze Katholieke mensohen groot, maar voor de gevangenen. neen. Men is huiverig voor gevangenen, voor de gevangenis. Eensdeels is die vrees voor de gevangenis gewet igd. Maar wed degelijk zijn de gevangenen onze belangstelling waard'; 't zijn menschen, die ooik naar den hemel moe ben! Wij hebben gezien, weilke groote zorgen tresleed worden aan het lichamelijk welzijn der gevangenen. Dat heb ik gedurende 15 jaar met eigen oogen 'kunnen aanschouwen. (Ap plaus.). Spr. wil eehier in zijn beschouwing meer de geestelijke verzorging naar voren brengen. De gees lelijke verzorging heefl thans ook de aandacht van hen, die over -het ge vangeniswezen staan; departement van justi tie, dal alle mogelijke fasci'Wteiten geeft aan de geestelijken, die aan de gevangenis zijn ver bonden. Het doe-1 is de gevangenen op le heften uit hun misdadig lieven. Oolk de recht spraak zelf is de laatste jaren in andere ba nen geleid. S-pr. behandelt dan in den bmeede: de voorwaardelijke invrijheddssteUlng en de voorwaardelijke veroordeeling. De rvgeerjtig stelt zich daarbij op het standpunt van vader en moeder, die de bedreiging en waarschu wing aan de eigenlijke straf laten voorafgaan. Komende tot de straf zelf, trekt. spr. dc vol gende conclusie: de een noemt de slraf, ge moedelijk op, een ander vindt ze onaange naam, maar is daar spoedig overheen, terwijl <~en derdié greep er nooit aan went en blijft mopperen en schelden en razen, vooral o-p den rechter. Voor de laatste groep wenkt de straf funest en dit heeft geleid -tot het toe passen van strafvermindering. Voorwaardelijke tolvrijheid stelling, Het is voor den rech-lcr moeilijk te beoordeelen, wie daarvoor dn aanmerking komt. Bij de invoe ring van de Kinderwetten werd onder "t oog gezien: de aard en de opvoeding van hei kind, de ouders, kortom a-lle-s wat met het kind in verband staat. Bij het instituut der voorwaar delijke veroord-eeling is dit mot ingelascht. De rechter kan al of niet van dergelijke bijzon derheden gebruik maken, Nu komen de par.- l-icufeire vereenagingen deri rechter in zijn bui tengewoon vetrami woord-olijke taak te hulp. Zij geven inlichtingen, brengen rapporten uit. De reclasseeringsvereeniigir.gen hebben grootten invloed bij de rechtspraak. Spr. treedt in bijzonderheden over het moei lijke reclasseerimgswerk. De vereeniging strek! hare zorg zoo ver uit, dat ze den gevangene ook zijn terugkeer in de maatschappij moge lijk maakt Dit laatste is wel het moeilijkste werk. Nil spr. het werk eenigszinis meer bekend heid 'heeft gegeven, wil hij deze vraag Stellen: wie is bereid een handje te helpen? Waaróm? Dat hebben we gezien. Hoe? Dat kan geschie den door lidmaatschap en persoonlijke mede werking. Wij moeten onze gevangenen hel pen; menschen, die een ziel hebben, zijn oraze hulp waard. Spr. besluit met den hart- giondigen wenst-dat de, heeren, die thans aan het heit dc, gevangénen wenken, met dezelfden -lust zu, jn doorgaan, omringd door andere wenkers en met een kaïs, degelijk ge- sajfd. Dr. Tervooren dankt den eerw. spreker voor zij-u leerzame en bezielende rede. Hij voelt zich vorder gedrongen hier In 't openbaar 'dank te brenger, aan den sympalh-kken dii:.«!» teur der Strafgevangenis. Eerstens voor zijn gezellige en leerzame causerie, maar vooral voor de groote welwillendheid, welke 'hij steeds betoont voor het Katholieke reclassee- ni-ngswerk. Spr. stelt er prijs op dit hier van deze plaats te verklaren. Hij dainkt het orkest, dait op zulik een keurige wijze door zijne meoe- wetlking den avond heeft opgeluisterd en dankt allen, die op de een of andere wijze tot het welslagen van dezen avond hebben meege werkt, waarna de bijeenkomst wordt gesloten. In de Zaterdag jJ- gehouden algemeenc ver gadering van Aandeelhouders werden de balans en winst- en verliesrekening goedge keurd en bet dividend bepaald op 6 even ais het v-urig jaar- Aan het verslag ontleenen wij hol volgende: Alhoewel de aJgemeene malaise niet heeft nagelaten haar invloed ook op de resultaten van ons bedrijf te doen gelden, meenen wij met het verkregen winstcijfer niet ontevreden te mogen zijn. De netto winst bedroeg 223,253,58)4 tegen 268.778,52 in 1921. Als reserve voor debiteuren werd bestemd 72.048,06%, terwijl de slalutaire reserve met 10.826,81 werd verhoogd. Dc balans vermeldt onder de activa: Kas, Coupons en Vreemde Munt 146.810,27% Bankiers en Kassiers 89.595,88 Wissels 230.793,82 Prolongatie u/g 100.000, Voorschotten tegen Effecten 1.033.465,81 Debiteuren in Rekening Courant f 3.970.299,30)4 Interest 4.188,58 Inventaris 1- Gebouwen en Safe-inrichting 44.404,97 Effecten 28.597,50 Onder de passiva: Aandeelenkapitaal 5,000,000 waarvan in portefeuille 3,000,000 2,000,000— Crediteuren f 650,984,52% Bankiers en Kassiers 98,577,58)4 Prolongatie o./g. en beleening 1,270,387,87 Interest f 6,100,45 Reserve f 400,663,72 Extra-Reserve 211,555,64% Onverdeeld dividend 33,66 Onkosten f 4,165,96 Te betalen dividend f 1,512,50 Spaarafdeeling en deposito's 779,355,95 Winst saldo 1921 J 1,565,69 Winst f 223,253,58)4 De Verlies- en Winstrekening aan de debel- ziid-e: Onkosten 92,0o3,75 aan de credietzijde: Effectenprovisie, coupons en Emissies/ 19,910,56% Inoasso's, wissels, vreemd geld 4,843,89)4 Interest ƒ243,620,95 Provisie J 46,931,93 Tot commissaris werd herkozen de heer dr. E. A. M. Droog. Deze vereeniging hield Woensdagavond in de bestuurskamer der M. T. S. hare jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer Ir. P. J. van Voorst Vader Jr. De heer Hengeveld, directeur der am bachtsschool, las de notulen der vorige ver gadering, welke gearresteerd werden. Hierna weiden ©enige mededeelingen ge daan, waarbij de voorzitter er aan herin nerde, dat de heer Geiji 31 jaar lang zijn krachten aan de scholen gewijd had en hoe spr. slechts noode hem opgevolgd was als voorzitter. Spr. bracht dank aan de direc teuren der scholen, de heeren Hoffstedte en Hengeveld, voor hun prettige samenwerking.. Verder ontleenen we aan de mededeeïin gen, dat ondanks de malaise in de industrie de M. T. S. zich in een behoorlijken bloei mag verheugen. Zij telt thans 200 leerlingen. Een aantal leerlingen, in September 1922 'toegelaten (78), overtreft verre het aantal, dat toegelaten werd aan de andere M. T. S. S. uitgezonderd Amsterdam. Aan de inrichting en completeering der laboratoria en werkplaatsen werd voortge- werkt; instructies voor het personeel en een huishoudelijk reglement voor de leerlingen kwamen tot stand. Van dén waarnemend Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie werd bericht ontvangen, dat Candida ten met diploma der Afdeeling Electrotechniek onzer M. T. S. voorkeur genieten bij soliiciteeren naar de betrekking van Electrotechnisch ambtenaar der Telegrafie. De eenige leerling der Afd. Waterbouw kunde, laatste studiejaar, die examen deed voor Technisch Ambtenaar van den Rijks waterstaat, slaagde goed. Tóewijding en plichtsbetrachting van -het personeel, der M, T. S. geven in 't algemeen alle reden tot tevredenheid. Vele geschenken werdén ontvangen, waar onder een hoogedruk-centrifugaalpomp met electromotor van het Waterleidingbedrijf der gemeen te Bloemcndaal. Het jaarverslag van dén penningmeester werd onder applaus goedgekeurd. Tof leden der commissie voor het nazien dier rekening en verantwoording over 1923 werden benoemd de heeren jhr. F. Teding van Berkhout, W. Stolp Jr. en T. L. van Wagtendonk, tot plaatsvervangende ledten de heeren J. C. Caderius va Veen-, J. J. Bou wer en J. W. van Santé. Tot bestuurslid in de vacature J W. van Santé, die niet herkiesbaar was, werd' geko zen de heer F. C. Duf our. Hierna sluiting der vergadering. Door een wagen der E. S. M. is gisteren na bij Sloterdij-k een paard, dat een schuit voort trok, doodgereden. In de week van 1521 April zijn te Haar lem, Vèlsen en Zaandam eenige gevalfen van roodvonk voorgekomen, in de eerste twee ge meenten ieder 1 geval en in de laatste 2 ge vallen. Gistermiddag is een met paard bespannen vierwielige wagen, beladen met kruideniers waren, toebehoorende aan den heer S. in het water van de Zomervaart gereden, doordat het paard schrok en opzij sprong. De be stuurder en een naast hem zittend meisje ge raakten eveneens te water, doch werden spoedig op het droge gebracht. Ook het paard kon weer ongedeerd op den wal gehol pen worden. Later heeft men ook den wogen, welke in 't geheel niet beschadigd was, op- gevischt. Erihter ging wel voor een 50 aan kruidenierswaren verloren. In een der zalen van hotel „Lion d'Or" had gisteravond de aangekondigde ledenvergade ring van de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging plaats onder voorzitterschap van den heer Sabel. De notulen der vergadering op 1 Februari werden gelezen en goedgekeurd. Als bestuurs leden werden gekozen mej, v. d. Oord en de heer W. E. Zuurendonk. In de vacature voor de commissie van kleine tochten werd bij enkele candidaatstel- Hng gekozen de heer D. de Vos te Bloemen- daal. Verder werden besproken: verschillende voorstellen, betrekking hebbende op de eerst komende algemeen© vergadering te Utrecht en werd den afgevaardigden na een zeer geani meerde discussie v-oor alle punten vrij man daat verleend. -Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht het instellen van een club tot het beoefenen der amateuTfolografie. De voorzitter beloofde, dat in het eerstvolgende nummer van het vereenigingsorgaan een op roep te dier zake -tot de leden zal worden ge richt Het' eindexamen van de R.-K. Handels avondschool met 5-jarigen cursus te Haar lem, Ged. Oude Gracht 120, zal dit jaar plaats hebben op 1, 2, 3, 4 en 7 Mei. Op 7 Mei heelt het mondeling examen plaats, bij wijze van openbare les. Eenige heeren, ver tegenwoordigers uit den handel, hebben zich reeds bereid verklaard het werk der leer lingen te controleeren. De plaatselijke Com missie van Toezicht op 't M. O., zal, even als het vorige jaar, eveneens het werk der leerlingen controleeren. Het aantal leerlingen is tweemaal zoo groot als verleden jaar, toen met 6 candi- daten begonnen is. Na het mondeling examen heeft de uit reiking der diploma's plaats. Het examen staat op gelijke hoogte als bij de Gemeentelijke Handels-avondschooL Voor een goed gevulde zaal gaf bovenge noemd koor gisterenavond in de concertzaal de Vereeniging een concert. Begonnen werd met 2 gezangen 4 stemmig getoonzet uit den doopsgezinden Liederbun del, zeer eenvoudige liederen, die reeds direct blijk gaven, dat een goed verzorgdi concert ons wachtte. Deze 2 liederen echter werden door de sopranen, die in verhouding tot de mannenstemmen veel te sterk waren, nog al eens tegen den toon aan gezongen; meer mannenstemmen zouden voor dit koor zeer gewcnscht zijn. Daarna zong mejuffr. Belty Dijkstra (stadgenoote) het Angelus van Nic. Hoogerwerf, wat door de begeleiding nog al 'leed. Veel beter kwam tot zijn recht „in 't woud" van Ph. Loots, waar altijd in te genieten valt, zoowel door zang als door be geleiding. Veel meer muzikalitit is hier in weggelegd. De soliste ikreeg een spontaan applaus. Het derde lied „Het Sijske" van J. P. J. Wirts, was eveneens zeer aangenaam te hooren; een duidelijker uitspraak zou het voor de hoorders- nog mooier gemaakt heb ben. De solo-darinet, de heer Wicherink uit Beverwijk, was zeer verdienstelijk, zonder uitbundigheid, steeds bescheiden en eenvoudig maar afgewerkt. De variaties op het thema, afgerond en correct gespeeld, gaven den heer Wicherink het applaus, dat hem zdker toe kwam, ook de pianiste, mej. Misset, komt een woord van lof toe. Door afwezigheid van den heer Mulder, bariton, uit Amsterdam, werden een paar liederen gezongen door den heer Bram van der Slap, van Delft, wat zeker een genieten was. Even frisch, helder en smaakvol was nog deze zanger, als voor eenige jaren terug, nog met denzelfden climax, helder, en prach tig, in de hooge tonen klonk deze stem, een waar genot was het in elk opzicht. Van de pianiste werd hier ooik nog al veel gevraagd, doch zij speelde haar partij uitmuntend. Daarop werd door het koor gezongen „Bede" van P. de Nobel, een zeer goed in elkaar gezette compositie met piano bege leiding. Na de pauze werd déor het kooT gezon gen met begeleiding van piano, strijk, cla rinet en fluit het schitterende werk „Das Fcuerkreuz" v. Max Bruch. koor met soli, barriton en sopraan. In één- word, dit werk zette de kroon op alles, wat we hadden gehoord. Wat de solo's door mej,' Dijkstra en den heer v. d. Stap gezongen, ons daarin te genieten ga ven, was overweldigend, vooral het af scheidslied in de Bengen. Hel Gebed tot Ma ria, door sopraan, was in een woord ver rukkelijk, ook de koren, die nu hun steun kregen door het orkest waren subliem, en werdén met een élan uitgevoerd, dat elkeen dankbaar en voldaan huiswaarts keerde. De heer Kerkhoff heeft wel veel werk go- had aan deze compositie, doch alle eer aan den kranigen Directeur! L H. de I. De heer G. Kennis, wonende aan de Vroomstraat 12rood, liet ons een fraai her inneringsbord zien, naar eigen ontwerp en zeer kunstig in koper gedreven. Twee oranjetakken omkransen den ko ningskroon en daaronder prijken het wapen van de Koningin en haar geslachtswapen. Het geheel wordt besloten met het devies: Je maintiendrai. Op den breeden rand van hét bord staat te lezen: Herinnering Regee- rings jubileum 18981923. Dezer dagen wordt het knappe stukje werk van onzen stadgenoot tentoongesteld' in dé étalage der firma Peddemors aan den Kruisweg. Het stukje werk, zoowel uitvoering als ontwerp, strekken den heer Kennis tot eer. Onze stadgenoot, de heer M. Groot, is be noemd als le violist 'bij het muziekkorps aari boord van een der schepen der Holl. Ame- rikalijn. Dezer dagen hoopt het echtpaar Joh. M. v. Rijzen en Wilhelmina Fransen v. Houten, wonende aan de Spoorwegstraat 14, zijn 55-jarig huwelijksfeest te herdenken. De arbeider G. B., die bij een ongeluk op de brug le Halfweg ernstige inwendige kneu zingen bekwam, is gisteren inhet St. Elisa beth's Gasthuis, waar hij ter verpleging was opgenomen, overleden. Men meldt ons: De heer Gastricum, ld van den Raad van Haarlem, zal Vrijdagavond 8 uur in het ge bouw der St. Jozefgezellenvereeniging Jans- slraat, spreken over d'e Burgerwacht. Alle R.K. dames en heeren hebben vrij toegang, terwijl burgerwachters ook zeer welkom zijn. De vergadering gaat uit van de studieclub „St. Bavo". Terug te bekomen bij: P. Koppen, Zomerstraat 1, herdershond; Kennel Fauna, Parklaan, gele hond, gebracht door Alberts, Gierstraat 27C. Hoesbengen, Kruisstraat 34, kat (wit met zwart); P. J. Smit, Graaf v. Wiedstraat 19, heerenparaphiie; J. de Wilde, Prinsen Bolwerk 42, tandenborstel; J. Broertjes, v. Keulenstraat 25, zakdoeken. In de eommissiën, welke in 1923 belast zijn met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77a der wet tot regeling van 'het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Stbl. no. 127,), zijn alsnog benoemd te Haarlem: met ingang van 5 Mei a.s.: tot iedén: W. A. J. Goeting, leeraar aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haar lem; J. Hop, onderwijzer in de gymnastiek te Haarlem; tot plaatsvervangend lid: J. Bongertman, leeraar n de gymnastiek te Haarlem. HAARLEM. Geëxamineerd 7 vrouwelijke candidiaten; afgewezen 2. Geslaagd de dames: J. Schanssema, T. J. Bergenia, H. Grolle, M. Misset en J. Morséld, te Haarlem. We vernamen uit het verslag van Koningin nedag, dait aan den Kindierhurssingel in de herdénlkingsweelk feesten zullen plaa'ts 'heb ben. Ooik weten we, d'at in den afgeloopen winter de toegangswegen vaak erbarmelijk iriecht waren, dat alles is nu verholpen, want 'binnen weinige dagen zal een ruimer, fraaier en breeder toegangsweg klaar zijn. Ontzettend veel is d'e weg verbroed. Al een paar jaren is langs den waterkant een net onderhouden plamt'soen'stroolk. Daarnaast wordt een voet pad aangelegd', zoo breed, dat het op vele plaatsen het oude steenen looppaadje nadert. Zooafe onze 'lezers weten is ©en strook van hot oude fabrieksterrein; van Prévina'ine afgenomen. De rijweg biedt gelegenheid tot passage aan twee rijtuigen en langs het af sluithek is een tegel en voetpad gekomen van 2)4 M. breed. De brug over de Garenikokers- vaart is er tweemaai zoo breed gemaakt door de gemeente (in eigen bedrijf.) Nabij de brug is de ruwe plelk grond achter het voormalige vischhuisje vervangen door een net plantsoen. De Zij'lbrug is nu wear aan de O verveen sch e zij de geflankeerd door groen en boomen en heesters. Aan D. J. van Dam, is vergunning verieend tot uitbreiding van zijne ikleerenwasscherij, drogerij en strijkerij, gevestigd in de peroce- Barometerstand: 749. Achteruit. OPGAVE VAN» J. J. W EBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut, te De BildL Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 26 April 1923. Hoogste Barimeterstand 763.0 mAL te Toulon. Laagste Barometerstand 739.4 m.M. 'te Aberdeen. Verwachting van den avond van 26 tot den avond! van 27 April: Stormachtige tot krach tigen later afnemen de zuidwestelijke tot westelijken of noord westelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, later opklarend en kouder. De Haagsche Rechtbank heeft hedén W. Truffino, thans gedetineerd, vroeger directeur dér ZmdkHoüand'Sehe Credfevereenig'jng, le 'sGravenbage, wegens bedriegel'ijïke bankbreuk veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf mat aftrek van dé preventieve hechtenis van af 16 October 1922. Geëischt was 2 jaren ge- vangemissiraf met aflrtik der prevenitiieve bech tends. Veiling. Woensdagavond had in hotel „Van Ouds het Raadhuis" ten overstaan van notaris Wildervnck de Biecourt, de toeslag en- combinatiën plaats van een woonhuis mef bloenibolJenschuur en bloembollengrond, ge. legen aan den Zijlweg 49 te Over veen voor 14,725, W. Bosman q.q. Zuster Fabiana. f Gistermorgen was Zuster Fabiana niet op den gewonen tijd be neden. Toen Zuster Overste, die meende dat Zuster F. niet wel was geworden, zich met een kopje t'hee naar haar bed begaf, vond zij haar overleden. Men kan zich de ontstelte nis in het klooster voorstellen. Den vorigen avond had de overledene zich nog met naald werk bezig gehouden en zich gezond ier ruste begeven om niet weer te ontwaken. Zuster Fabiana, in de wereld mej. H. van der Meulen, van de orde van O. L. V., be reikte den leeftijd van 56 jaar. Zeven jaat bracht zij in het klooster der Maria-Stichting alhier door. Zij was geboortig uit Stouten- burg bij Amersfoort. Geve de goed God aan Zuster Fabiana het eeuwig loon voor haar welbesteed en voorbeeldig leven. De Beurs opende heden: iets flauwer. Staatsfondsen. 5 pot. Nederland 95)4, 6 pot. Indië 98)4. Culturen. - Koloniale Bank 183 )4Indi sche Bank 127)4, Vorstenlanden 197, H. V. A. 493. Industrieel© waarden. Jurgénts 71 OMewaarden. Koninklijke 38914Consols' 132)4, Orion 35. Tabakken. Delii Mij. 291, Besoeki 44, Delï Bat. 321, Sonembah 327. Rubbers. Amsterdam Rubber 170, Deli Batavia 97, NederL Rubber 80, Rolt. Tapa- noeli 35. ij Soheepvaartwaardén. Holl. Am. Lij.il 110b, Holl. Boot 2öJ4, Kon. Holl. L'öyd 4Mb, Japanlijn 92, Pafcetvaart 109, Scheepvaart Unie 116, Marine 10)4 Ameriikaansche Waarden Hide and Lea ther 60, Steel 108)4, Smelting 65)4, Anacon da 103, Giga.r 91, A'chdson Topeka 10534, Voting Rails 34, Southern. Pacific 93, Union Pacific 144 •len aan de Frarlkiestraat no®. 25 en 27, dioor het 'bijplaatsen vaf nacht- en andere werk tuigen. In de plaats van Dr. Comelisse alhier, die ontslag nam, heeft het hoofdbestuur van het Dioc. Kruisverlxwid' in het bisdom Haarlem benoemd tot voorzitter der Jeugdcommissie van 't Dioc. Kruiiverbond dén heer H. B. van de San de. Ondertrouwd: 25 April: N. W. F. G. L. vat Veldhuijsen en A. Spits; 26 April: J. G Hoed en C. R. J. Schooneveldt. B. D. Ochs» en L R. de Bock. Getrouwd: 26 April: P. van Ouwenkerk cd M. Hellingman; J. W. Meerman en J. de Vries; J. M. H. Voskuijl en Tih. J. Turkenburg, Th. A. J. Bonarius en H. A. Duijn. J Jansen en A. F. Lück. A. Ruijgrok en G Otten; J. Jansen en A. A. van Riessen; W. Smink en A. H. van Garderen. J. J Kramer en J. C. Keijzer. K. de Jong en C W. Karstens; W. Sdiermerhorn en N Schipper. Geboren: 24 April: z. van F. H. Huges-Kos- ter; 26 April d, van G. W. Langerhuizen. Boogaard. z. van A. M. Pannekeet-Vcr' hagen. Overleden: 25 April: P. A. van der Beek. oud 71 j., Lange Heeren vest 80 a. C. M Kooijman-Goossens, oud 39 j., Hofdijkstr. 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1