Kamer van Koophandel. Gymnastiek-uitvoering. Commissie van Overleg. Haarl. Schiethond. BIKNENLANDSCH NïEUWS. SPORT EN SPEL INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK» BLOEMENDAAL. SANTPOORT. SCHOTEN. HEEMSTEDE. DE VERBREEDING VAN DEN RIJKS WEG AMSTERDAM-HAARLEM. Onlangs is medegedeeld, dat in een te 's-Gravenhage gehouden conferentie van vertegenwoordigers van de departementen van Binnenlandsche Zaken en Waterstaat, alsmede van de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwou- de de mogelijkheid werd besproken om de verbetering van den Rijksweg Amsterdam- Haarlem te bespoedigen en dat werk dienst baar te maken aan de bestrijding van de werk loosheid. Waarschijnlijk naar aanleiding van deze conferentie zal de Rijkswaterstaat op 4 Mei a.s. tot de aanbesteding overgaan van de verdere verbreeding van de aarden baan van den Rijksweg, en wel fusschen de hecto- meterpalen 25 en 65 dus over ongeveer 4 K. M. lengte en in aansluiting met de reeds gemaakte verbreedingswerken meldt de „O. H. C." Daar hef aan te besteden werk geheel bin nen de gemeente Amsterdam valt zal 'f zooveel mogelijk voor werkverschaffing aan Amster- damsche werkloozen worden benut. De inschrijvers moeten in de eerste plaats de aannemingssom bij vrije uitvoering opge ven en daarna welken toeslag zij boven die aannemingssom per werkman en per uur verlangen voor het geval hef werk door Atn- sterdamsche werkloozen moet worden ver richt. Behoudens vrijstelling in bijzondere ge vallen moeten alle bij de uitvoering te werk te stellen werkloozen ten minste één jaar in Amsterdam woonachtig zijn, zijn inge schreven bij de gemeentelijke arbeidsbeurs en door bemiddeling van die beurs worden betrokken. De plaatsing der werkloozen Zal in onderstaande volgorde geschieden 10. gehuwden of kostwinners, die tegen werkloosheid verzekerd zijn en uitkeering ontvangen uit een werkloozenkas. 2e. gehuwden of kostwinners, die uitkee ring ontvangen volgens een steunregeling, gesubsidieerd door het Departement van Binnenlandsche Zaken 3. gehuwden of kostwinners, die geen uit keering uit een werkloozenkas of volgens een steunregeling ontvangen 4. ongehuwden (nief-kostwinners, die te gen werkloosheid verzekerd zijn en uitkee ring ontvangen uit een werkloozenkas. Ongehuwden (niet-kostwinners) die geen recht op die uitkeering hebben, mogen al leen na overleg met den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling in dienst worden ge nomen. Er moet zooveel mogelijk in aangenomen werk worden gearbeid. Gebeurt dat echter niet en wordt er dus in uurloon gewerkt dan mag dat uurloon niet hooger zijn dan 80 cent. Het totaalloon bij „aangenomen" werk mag het gewone uurloon met niet meer dan 20 pCt. overschrijden en dus hoogstens 96 cent bedragen. Het loon van 80 cent is dus aangenomen als grondslag bij een norma le arbeidsprestatie. De aannemer moet loonstaten aanhouden en elke maand aan de directie overleggen, waarna deze den aannemer een verklaring zal afgeven, vermeldende het totaal bedrag van den toeslag, welke hem in verband met het bij zijn inschrijving als toeslag bedongen bedrag toekomt. Dat bedrag zal den aanne mer dan telkens door de gemeente Amster dam worden uitbetaald. Amsterdam zal dus de hoogere kosten, welke de uitvoering van dit werk met ge deeltelijk ongeschoold personeel met zich brengt, betalen. Of en zoo ja, in hoeverre het Rijk die gemeente daarin tegemoet ZaJ komen, is ons niet bekend. Stellig zal deze proef om een belangrijk werk de raming is f365.000 aan werk verschaffing dienstbaar te maken, met belang stelling worden gevolgd. DE DIRECTEUR VAN HET MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Men verwacht de aanstaande benoeming van den heer J. J. van Krimpen, sierkunste naar te Amsterdam, tot directeur van het Museum voor Kunstnijverheid. De benoe ming zal Zaterdag plaats hevbben te Haar lem. De heer Van Krimpen staat op de voor dracht nummer één. De eerstvolgende vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken, zal worden gehouden Linsdag 15 Mei a.s., des avonds 7 uur in het gebouw Kruisweg 70. Gisteravond gaven de leden van de gym- «jastiekafdeeling van het patronaat „St. Ba- vo" aan de Leidschevaart, onder leiding van den heer De Vries, voor de leden van het Patronaat en hun ouders een uitvoering. De WelEerw. Heer directeur J. Th. Jacobs heette de ouders en de jongens welkom, waarna de heer De Vries eens liet zien wat de jongens onder zijn leiding tot stand had den gebracht. Er werden eenige fraaie oefe ningen te zien gegeven en vooral het werk der eerste aideeling op de brug was werke lijk zeer aardig, evenals eenige standen. Later kwam de HoogEerw. Plebaan nog een kijkje nemen en betuigde, dat de jongens en de heer de Vries werkelijk hun beste been tje hadden voorgezet en men met genoegen op dezen avond kon terugzien. Men schrijft ons: De. beide Commissies van Overleg voor de ambtenaren en voor de werklieden kwamen Maandagmorgen in gecombineerde vergade ring bijeen. Naar aanleiding van een schrijven van een der werkliedenorganisaties werd overeen komstig bet voorstel van den betrefienden directeur besloten, te adviseeren tot instel ling van de rangen „machinist centrale" en „boofdmonteur" in de 6de loongroep der werklieden. Ten aanzien van een regeling van de werktijden in de stad en omstreken van de waterleiding-, gas- en electriciteitsbedrijven zal nader overleg tusschen directeuren en organisatie-voorzitters worden gepleegd. Overeenkomstig het rapport van de sub commissie voor de personeelsaangelegenhe den zal gunstig worden geadviseerd ten op zichte van een voorstel van het Gemeente- Gasbedrijf, om n.l. den werkman, die een ambtenaar vervangt, te betalen het mini mum loon aan de functie van den vervangen ambtenaar verbonden, tenzij het eigen loon van den werkman inclusief de vastgestelde percentages hooger is dan dat minimum; een regeling te dien opzichte is gewenscht, om- dat daarin in de reglementen niet is voor zien. De vergadering vereen igde zich voorts in haar meerderheid met het voorstel van een der ambtenaren-organisaties, om aan hen, die in de bediendengrocp geplaatst zijn en werk verrichten, dat althans gelijk behoort te worden beloond als dat van een volslagen werkman in de laagste loongroep, ook over eenkomstig diens loon te salarieeren met een minimum van 1600.ook voor de onge huwden (voor gehuwde ambtenaren geldt nu reeds de regel, dat dit bedrag als minimum salaris wordt betaald). Een voorstel tot ontslag van eenige werk lieden aan een bepaald bedrijf in verband met het tijdelijk beëindigen van de hun op gedragen werkzaamheden, v.crd, behalve v :or de losse werklieden, aangehouden. Ge poogd zal echter worden om de betreffende losse werklieden ander werk op te dragen, of te stellen in de plaatsen van losse werk lieden, die korteren tijd in gemeentedienst hebben doorgebracht. In verband met een schrijven van dc Chr. en R.-K. Ambtenarenvereenigingen tot in stelling van een Scheidsgerecht ook voor de ambtenaren en tot herziening van de wacht geldregeling, welke beide punten, blijkens verklaring van den Voorzitter ook de in stemming van het college van Burgemees ter en Wethouders hebben, werden van de zijde van het Nationaal Verbond van ge meenteambtenaren ootwerp-regelingen ter zake ingediend (onderdeelen van de dezer zijds reeds ingezonden voorstellen, de ge- heele rechtspositie omvattende). In een der volgende vergaderingen zal een concept-re geling van het Scheidsgerecht in het alge meen overeenkomstig dat van de werklieden en een wijziging van de wachtgeldregeling voor het geheele gemeente-personeel door Burgemeester en Wethouders aan de orde worden gesteld. Na de gebruikelijke rondvraag, waarbij personeelsaangelegenheden aan verschillen de bedrijven ter sprake werden gebracht, werd de vergadering gesloten. De prijsuitreiking zal plaats hebben Vrij dag '7 April a.s. te 8J4 uur in liet gebouw Schouwt jesla an. DIOC. R.K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Jaarver ga dering. De Dioc. R.K. Vrouwenbond in het Bis dom Haarlem hield Woensdag zijn jaarlij k- sche algemeene vergadering, onder leiding van de presidente, mej. M. Bonnike. in Parkzicht te Amsterdam. Na het openingswoord van mej. Bonnike sprak mevrouw M. Bredius-Woiterbeek, pre sidente van de Amsterdamsche afdeeling een woord van welkom tot de aanwezigen. De secretaresse, mej. Coebergh, bracht het jaarverslag uit, waarop mej. Peeters het verslag voorlas van de onderafdeeling „Jeugd organisatie" en mej. Post over de onderafdee ling „Politieke voorlichting en ontwikkeling". Tot bestuurslid in de vacature ontstaan door het aftreden van mej. M. Bonnike, werd gekozen mevr. Lommen-Mauvy uit Castr;« cum. Medegedeeld werd voorts, dat de Fede- eatie van Diocesane R.K. Vrouwenbonden in de maand Juli te 's-Hertogenbosch een land dag zal houden. Nadere berichten hieraan- gaande zullen worden geplaatst in de „Katho lieke Vrouw". De geestelijk adviseur, Rector J. G. Jansen trad als inleider op over „Beroepskeuze voor Meisjes." Spr. behandelde eenige oorzaken van een verkeerd toepassen van de beroepskeuze. Op de eerste plaats noemde spr. de zorge loosheid. De wijze, waarop soms door de ouders wordt beslist over het beroep, dat de meisjes zullen aanvaarden, getuigt dikwijls van een groote zorgeloosheid. De ouders mo gen niet onbekend zijn met de neigingen van hun kinderen voor een of ander bepaald be roep. Al te vaak wordt, zonder dat het kind zelf kan meespreken, beslist welke richting ingeslagen zal worden. In dit verband wijs spr, er op, dat de eerste taak der vrouw is moeder en huisvrouw te zijn. Toch meent spr. er op te mogen aandringen, dat de moe der, die op de eerste plaats aangewezen is om advies te geven bij de beroepskeuze toch ook haar dochtertje zal wijzen op den arbeid der missie-zusters. Een groote onbekendheid met de beroepen voor meisjes geschikt, is ook meermalen reden, dat de beroepskeuze mislukt. Naar spr.'s overtuiging kan de Vrouwen bond het niet laten bij louter een bespreking van de beroepskeuze, maar moet hij met goede georganiseerde voorlichting en kracht dadige hulp de zorgeloosheid, onkunde en onmacht van vele ouders bestrijden. Tenslotte stelde de Eerw. spr. de volgende conclusies voor, waarmede de vergadering zich met algemeene stemmen vereenigde De Diocesane R. K. Vrouwenbond in het bisdom Haarlem, in vergadering bijeen f? Amsterdam op 25 April 1923, erkent het groote belang eener goede beroepskeuze, ook voor de vrouwen beseft, dat eene goede keuze altijd, maar bijzonder bij de economische verhoudingen in onze dagen, groote moeilijkheden ople vert is van oordeel, dat deze moeilijkheid voort spruit o. a. uit onkunde, betreffende de be roepen welke voor de vrouw geschikt zijn, en haar een bestaans-mogelijkheid waarbor gen alsmede betreffende de eisclien, welke door verschillende beroepen gesteld worden verzoekt daarom het Federatie-bestuur de daarvoor noodige gegevens te verzamelen, en ter beschikking te houden van R. K. Vrouwenbonden en Jeugdinstellingen. Naast andere middelen moge daartoe bijzonder worden aanbevolen eene enquête bij hoogstaande R. K. vrouwen, in verschil lende beroepen werkzaam, om van hare ondervindingen te leeren, welke physieke gesteldheid, kennis en opleiding noodzakelijk zijn, welke weg moet gevolgd om met kans van succes te solliciteeren, en voornamelijk of en in hoeverre de resp. beroepen gevaren opleveren voor geloof en deugd. Tot presidente werd gekozen mej. Annie Meijer uit Rotterdam. Mej. Peeters sprak daarna een hartelijk afscheidswoord tot mej. Bonnike, die zij prees als een onvermoeide, altijd werkzame leidster, die voor alles het geestelijke stelde en al haar verrichtingen doordrong van en liet beheerschen door haar innig-godsdienstig gevoel. Namens alle leden dankte en huldigde spr. mej. Bonnike voor het onoverzienbare vele, dat deze voor den bond deed en overhandigd haar een fraai schilderij en een gouden kruis, terwijl haar verder nog een tuil bloemen werd aangeboden. Mej. Bonnike dankte voor de gebrachte hulde en herinnerde aan de prettige samen werking, waarmede zij al die jaren met mede bestuursleden had kunnen arbeiden aan de belangen van den Bond. De vergadering werd daarna gesloten. ATHLETIEK. De R.K. Voetbal- en Athleliek-Vereen. V. V. Z. te Zaandam, waarvan verschillende le den reeds met succes op diverse Atletiek wedstrijden het vorig »ei~ocn zijn uitgekomen organiseert op 15 Juli a.s. groote Nationale Atletiek-wedstrijden, waaraan alle. R.K.. At leten kunnen deelnemen. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING IN SCHOTEN. Geachte Redaotie. Beleefd verzoekt anrtergeteefcende plaats- ruim te in uw geëerd blad. Wij leven op heden in een tijd van bijzon dere verhoudingen, zoowel op sociaal, poli tiek, als economisch gebied en dat er dien tengevolge soms uitwassen ontstaan, welke bij eerste kennisneming ons verbazen, doch bij nader inricht worden gebracht onder de reeks van uitzonderingen welke er dagelijks plaats hebben, dit wordt al» 't ware eene van zelf aanpassing aan het traditioneel®, Toen ik las In uw blad het verzoek van de S. D. A. P. afd. Schoten aan de kitesvetreena- giingen ter plaatse, om bij de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen noch te plakken, noch te schilderen, meerde ik dat ook deze bijzonderheid wel weer zou passen in het milldeu hierboven bedoeld. Op zichzelf genomen Js ddt verzoek te waardeeren, dochals de wind uit een anderen hoek waaide. Wat toch is echter het geval, 't Waren toch altijd de sociaal-demo craten die maar raak plakten, ongevraagd, op huizen en muren, 't waren toch steeds in Scholen de sociaaldemocraten, naast de com munisten, die alle trottoirs en pleinen vol- kailkten met de aanbevelingen en namen hun ner candidoten Zagen wij bij de laatste ver kiezing voor de Prov. Staten nog niet overal in Haarlem dc ontsiering van wallen enz. met de gekalkte letters? Wat mag aan toch wel de reden zijn, dat de S. D. A. P. afd. Scho ten in eens zoo bescheiden en nel is gewor den? Ik wfl mij de redenen afvragen en op den voet volgen. Is werkelijk de S. D. A. P. afd. Schoten, uit overwegingen van ontsiering gekomen tot dit standpunt. Het kan er bij mij slecht in, gezien hun verleden op dit gebied en daar waar overal in den lande het recht van aam- l>eveliing beslaat, bij een behoorlijk plakken, kan m.i. dit niet de reden zijn geweest tot het stellen van dit verzoek. Eene andere reden kan echter zijn, deze, waaraam vele politieke vcreenigi-ngen lijden: eene magere kas. Doch al is er werkelijk een tekort te constaieeren, geld is er voor dit doel toch altijd en bovendien het kalken gaal bijkans zonder kosten gepaard. Dit dan ook kan de reden niet zijn. Is er echter geen ander feit, dat den door slag geeft? Hoe heeft de samenstelling plaats gehad voor de groslijst im den boezem der S. D. A. P. afd. Schoten? Durft soms werkelijk deze afdeeling geen reclame te maken met nutn- meT één van haar lijst? Vreest zij bij eene aanbeveling critdek op haajr kopstuk? Welke kan anders de reden zijn? Is niet heel Schoten doordrongen van de houding, die deze no. één inneemt, en zou het dan ook nog mogelijk zijn, dait een arbeider zijn stem uitbrengt op dezen sociaal-democrati- sohen cirfceiderr-venflegenwoordiger- Midden- zlandJ-huiizenbouwer met rykspremie, terwijl er in Schoten nog zoo'n enorm gebrek bestaat aan arbeiderswoningen, die toch oo>k ge bouwd kunnen worden met ry'A'ïpremie, doch waarvan de winst als vanzelf sprekend niet zoo groot is? Het is toch van algemeene bekendheid hoe met den bouw van arbeiderswoningen in Schoten wordt getraineerd. Er wonen nog vijf gezinnen onder één dak, pardon, bivaklkeeren, nog niet sprekend over de zeer vele twee a drie gezinnen, die één perceel bewonen. Ja, deze feiten eonstateenerad, die onotn- sloothaaT zijn, moert de S. D. A. P. afd. Scho ten gebracht hebben tot dit verzoek. Ik hoop echter dat het bestuur van de R.-K. Ktesvereendging hert verzoek voor kennisgeving zal aannemen. Daar waar de verkiezingen tusschen de par tijen een politieke strijd js, moet deze strijd met open vizier gestreden worden. Dit is ons goed recht en mag minstens deze strijd be slaan in het plakken van biljetten voor aan beveling der candidaten. Daarom ten slotte: R.-K. propagandisten, zij* op uw post. zoo spoedig gij geroepen wordt voor huisbezoek en ander werk; zorgt dot geen enkele katholieke kiezer of kdezeres thuis blijve, doch dit niet alléén: dat zij allen Roornsch stemmen. EEN R.-K. PROPAGANDIST. Scholen, 23 April 1923. DE GRONDEN LANGS DEN ZEEWEG. Aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is door de heeren P. Olto, voorzitter; J. W. Roozen Hz., secretaris; C. F. Bierens de Haan, D. BI anke voort Dz„ M Kokikellkoren, A. F. Kremer, J. H. Kruse, Mr. J. Meihuizen, G. Meppelink. Mr. J. H. Monnik, Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, G. Ruigroik Wz., A. J. Stoet en P. E. van der Werff, leden van eene com missie van ingezetenen der gemeente Bloe- mendaal, een adres gericht, waarin gezegd wordt, dat in de vergadering van den Gemeen teraad van Bloemendaal van 7 December 1922 staande die vergadering een millioen gulden op de begrooting werd gebracht in verband mei het besluit van 8 September 1921 tot aan koop van gronden gelegen langs den Zeeweg, dat verschillende ingezetenen door de invoe ring van dezen grooten post op de begrooting zijn opgeschrikt, immers tot op dat oogenbtifc aan de burgerij in het algemeen omtrent de bijzonderheden van genoemden aankoop wei nig bekend was geworden, dat requestranlen als gevolg hiervan en gesteund door eene uit gebreide en zoo algemeen mogelijk samenge stelde Commissie van ingezetenen naar de be trekenvan dezen aankoop een onderzoek hebben ingesteld, dat zij, prinoipiëete bezwa ren tegen speculatieve grondaanfcoopen door gemeenten ter zijde latend, tot de overtuiging zijn gekomen: 1o. dat het besluit tot aankoop der gronden voor de gemeente zeer nadeelige finanoiëete gevolgen zaJ hebben, immers naar de matige schatting de gemeentekas ia de eerstvolgende 25 jaar op een schadepost van gemiddeld f 100 000 per jaar zal komen te slaan, zon der kans dit groote verlies ooit in te halen, wat in dezen, rekening houdend met het rente verlies, een beduidend zwaarder offetr betee- kent. 2o. dat herziening van de gesloten overeen komst met medewerking van beide partijen op korten termijn niet is te verkrijgen. Redenen waarom zij Ged. Stalen verzoeken, aan voormeld besluit van den Gemeenteraad van Bloemendaa! d.d. 8 September 1921 tot aankoop van gronden gelegen langs den Zee weg hunne goedkeuring te willen onthouden. Het adres is vergezeld van die volgende uitvoerige memorie van toelichting, waaraan ook nog eenige bijlagen verbonden zijm. Eene uitgebreide Commissie van ingezete nen. welker samenstelling im bijlage A is ver nield, behandelde in een tweetal vergaderin gen, op 3 en 17 Januari j.l. in hotel „Van ouds '1 Raadhui?" te Overveen gehouden, het besluit van den Gemeenteraad tot aankoop van gronden, gelegen langs den Zeeweg welk besiuit in bijJage B im ex'tenso is afgedrukt en kwam daarbij tot de overtuiging, dat nade re bestudearing van dit besluit en zoo noodfig verzet daartegen in hel algemeen belang van de gemeente noodzakelijk moeet worden ge rekend. Zij benoemde daartoe eene Commissie van onderzoek, waarin requestramlcc ais le den plaats namen. De Commissie van onderzoek heeft me* de gewaardeerde hulp van hot Gemeentebestuur de beschikking gekregen over verschillende gegevens, diie het Gemeentebestuur bezit Ook in mondelinge besprekingen, zoowel met Hee ren Burgemeester en Wethouders als met dc Commissie van Bijstand uit den Gemeenteraad die den aankoop heeft voorbereid, mocht de Commissie omtrent de motieven en de voor- en nadoelen van den aankoop inlichtingen ver- krijgen. Het resultaat harer bevindingen heeft de CommissDe in de volgende 12 punten neer gelegd. I. Omtrent de motieven is komen vast te staan, dat de wensch en de hoop om de kos ten van den Zeeweg, die nu reedis tot ongeveer f 800.000 gestegen zijn, goed te maken' het bestuit tot aankoop van do gronden langs dien weg heeft beh-^raerrt. Wel hebben sommige lede A van den Gemeenteraad de overweging doen gelden, dat het voor de gemeente ge- wenischit is, bij de gestadig voortschrijdende toeneming der bevolking, de hand te leggen op terreinen, die tot nu toe niet voor uitbrei ding beschikbaar waren, maar deze overtui ging is slechts van bijkomenden invloed ge weest. De mortsveerimg in de overwegingen van hert Raadsbesluit vermeld, n.l. dat „de eögendoms- vert rijging voor de Gemeente wenschelijik is met 'het oog op de volkshuisvesting, het ver krijgen ran sportterrein, villaterrein, parkaan- leg enz.", draagt derhalve een eenigsdms ge zocht karakter. Het woord volkshuisvesting kan hier bovendien niet worden gelezen ia de beteekenis, die men er gewoonlijk aan hecht, aangezien de bepalingen van het con tract zelf de bebouwing der terreinen aan zoo danige voorwaarden binden, dait er slechts van zoogenaamden vrtabouw sprake kan zijn. II. Uit nauwkeurige bestudeering van de bepalingen van het Raadsbesluit heeft de Com missie ervaren, lo. dat aan de Gemeente verplichtingen wor den opgelegd met name t. a. v. het onderhoud van tten grooten boulevard op Zandvoorts ge bied, t. a. v. den nieuw te bouwen boulevard langs bet uitgezonderd tenrein, t. a. v. de bouwbepatingen, t. a. v. de zandafgraving en t. a. v. de wegen en uitwegen voor de aan grenzende terreinen (die in eigendom bij de verkoop-ere Wijven), welke de Gemeente of op hooge kosten zullen komen te staan of haar in de exploitatie der gronden zullen be lemmeren, 2e. dat de vedkoopers de best verkoopbare gedeelten van het terrein, njl. die aan de kust en die aan de bebouwde kom van Overveen, buiten den verkoop hebben gehouden, en 3o. dat de vetikoopers een terrein/strook van ongeveer 4.000.000 M2, aan weerszijden belendend aan de aangekochte terreinen, tot bouwterrein hebben bestemd, waarvan de Zui delijke strook geheel op het gebied dier ge meente Zandvoort gelegen, en dat zij in het contract alle voorzorgen hebben getroffen om desgeiwenscht deze in hun bezit blijvende gronden dadelijk als bouwterrein in exploita tie te kunnen brengen, zoodat concurrentie van deze terreinen met die van de gemeente in de toekomst moe* worden verwacht In welke mate echter de toekomstige exploi tatie der door de gemeente aangekochte ter reinen door de daarop gelegen erfdienstbaar heden zal worden beheerschit, kan die Commis sie tot haar leedwezen niet mert stelligheid vaststellen. Een kadastrale kaart of uittreksel daarvan bleek bij de stokken niet aanwezig te zijn, noch te zijn geweest, ofschoon vele verwijzingen naar de kadastrale leggers in het contract voortkomen. De Commissie kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat de onderhandelaars van de zijde der gemeente zich van de beteekenis dezer verplichtingen niet voldoende rekenschap hebben gegeven en dat zij in het. algemeen achter hebben gestaan bij de vertegenwoordigers van de venkoopers met hun groote kenmits van terreingesteldheid en ran de in acht te nemen wettelijke en an dere voorschriften, III. Van het eerste oogenblilk harer onder zoekingen af heeft de Commissie het gemis gevoeld van een behoorlijke exploitatitereke ning. Zoowel door enkele Raadsleden als door den Burgemeester was haar verzekerd, dat zu'llk een exploitatierekening niet bestond. Later is haar evenwei een afschrift van een exploitatierekening tetr hand gesteld, opgemaakt door den Gem.-architec<, waarbij haar verzekerd is, dart deze nota indertijd aan den Raad is overgelegd en bij de behandeling van het con tract als grondslag voor de berekening der voor- en nadeelen heeft gediend. Opgemerkt moet worden, dat deze nota is gedateerd 28 Juni 1921, terwijl hét Raadsbesluit, eerst op 8 September van dat jaar in openbare zitting genomen, reeds in April in een besloten zit ting was goedgekeurd. Trouwens hot off'icioele besiuit zelf maakt melding van het advies der Gezondheidscommissie d.d. 23 Mei 1921, zoo dat in ieder geval de bedoelde exploitatiereke ning eerst op schrift is gesteld, nadat de over eenkomst met de vorkoopers al lang en breed haar beslag had gekregen. IV. De Commissie heeft gemeend, desniet temin deze not avan eten Gemeen'tearehitecrt tot uitgangspunt van haar beschouwingen te moe ten nemen. Zij kan immers slechts aannemen, dat de opvattingen van het Gemeentebestuur daarin na zoo langen tijd van overweging en studie, volkomen nauwkeurig zijn neergelegd. Trouwens zij moet dit wel aannemen, nadat haar bij een bespreking op het Raadhuis, waarbij zij o-p de fouten in de rekening wees, en verzocht een betere te mogen ontvangen, bleek, dat het Gemeentebestuur niet geneigd was, alsnog een beter opgezette rekening te verschaffen, maar zich aan de nota van 28 Juni 1921 wenschte te houden. V. Afgescheiden van de in deze nota voor komende telfout van f 400.000, waardoor de zoo veelbelovend geraamde winst zelfs daarin verandert in een droevig verlies, heeft de Com missie tegen den opziet van deze rekening zeer ernstige bezwaren. a. De oppervlakte van hert aangekochte ter rein bedraagt niet 180 H.A., zooals im de nota word1! vooropgezet, maar blijkens het koop contract iets minder dan 174 H.A. b. Voor wegenaanleg wordt slechts 15 H.A. bestemd. Dit is veel te weinig. De ervaring leert, dot voor wegenaanleg in bouwterreinen als de onderhavige, één zevendie tot één vijfde van de oppervlakte moot worden gereserveerd, soms bij dichte bebouwing zelfs belang rijk meer. Hier is blijkens de nota op betrek kelijk dichte bebouwing gerekend. Wanneer groote buitenplaatsen werden aangelegd, zou de verkoopprijs zoodanig beneden hot hl de nota berekende gemiddelde moeten dalen, dat daarmede geen sluitende rekening was op te zetten. e. Het rs naar de meening van de Commissie uitgesloten te achten, dat de exploitatie in 25 jaar zou kunnen worden voltooid, zooals de rui a aanneemt. De aangekochte iterreinsfa-ook heeft te ramen met de zg. uitgezonderde ter reinen (dat zijn die gedeelten, die de verkoo- pers uil den verkoop hebben gehouden en die hel gunstigst vooir spoedige exploitatie gelegen zijn) een zoodansgen omvang, dal bij volledige bebouwing overeenkomstig den opzet van het Gemeentebestuur daarop ongeveer 1600 villa's zouden komen te staan, met een bevolking van ongeveey 8000 zielen. Dat is evenveel als de geheete bevolking der gemeente Bloemendaal thans bedraagt (met uitzondering van het Pro vinciaal Ziekenhuis), Zou het inderdaad ge lukken, in 25 jaar de geheele terrein strook te bebouwen, dan zouden alleen daar in de duinen reeds 64 villa's per jaaT moeten wor den afgeleverd, dus meer dan één per week. en dan zouden zich ruim 300 inwoners per jaar in het nieuwe dorpsgedeelte moeten ves tigen, Niemand gelooft, dat dilt kan. Im de laatste tien jaar is dc bevolking van Bloemen daal met gemiddeld 200 inwoners per jaar toegenomen. Het is uitgesloten, dat alle nieu we inwoners zich in de toekomst juist op de terreinen langs den Zeeweg zullen neerlaten. Verscheidene meer of minder groote com plexen van terreinen zijn of komen nog in de Werden de belendende, concurrecrende terreinen van de verfcoopers op dezelfde wijze in exploitatie gebracht, en hierop moot worden gerekend, dan zouden de genoemde getallen moeten worden gestold op totaal 5000 villa's roert een bevolking van 25000 bewoners, dus per jaar 200 villa's met 1000 inwoners en per week 4 vtjUa'sI gemeente in exploitatie en hert is waarschijn lijk, dat een getal van 50 nieuwe inwoners per jaar voor de terreinen langs dcc 7<u»weg allicht dichter bij de waarheid zal wat zou neerkomen op een expioitattelcrniijn van 160 jaren. De Commilssie meent dan ook, dat in de eerste 25 jaar zeker niet meer dan 20 H.A. van de door de Gemeente aangekochte terreinen zal kunnen worden verkocht. Hoe het dan verder zal gaan is van ondergeschikt belang. Om niet tot al te fantastische verlies cijfers te komen, heeft de Commissie maar aangenomen, dat de rest in 50 jaar van de haind zal kunnen worden gedaan. De opvatting van de Commissie wordt ook gesteund door de ervaring, opgedaan met an dere terreinen in de omgeving. Aerdenhout is reeds veel langer dan 25 jaar in exploitatie en ondanks de uitstekende verbinding met Am sterdam nog steeds niet volgebouwd, terwijl het nog niet één derde deel van den omvang heeft der langs en bij den Zeeweg liggende terreinen. Van Duin en Daal, het Kleverpark, Kweekduio e, d, gelden gelijke overwegingen. En dan hadden deze terreinen nog zooveel beter verbindingen en waren ze zooveel gun stiger gelegen, zooveel mooier (beboschl) en, wat niiet het minst belangrijke is! zooveel goedlkooper aangekocht, n.l. voor minder dau langs den Zeeweg is bedongen. Ten slotte leidt de ervaring, opgedaan met gronden laings andere bekende wegen dwains door de duinen (ouden Zandvoorlschen weg, ouden Schevenimgschen weg, weg van Bever wijk naar Wijlk-aan-Zee, weg van Bergen naar Bergen aan Zee), lot dezelfde conclusie. Zulike gronden komen wei betrekkelijk gemakkelijk in exploitatie, voorzeover ze of aan de kust of aan de bebouwde kom der gemeente lig gen, maar uiterst moeilijk voor zoover ze mid den dn de duinen gelegen zijn. En dan te bedenken, dat juist deze gedeel ten van de aangekochte terreinen (die langs de kust en die aan de bebouwde kom van Over veen) voor zeven achtsten van den koop zijn uitgezonderd In dit licht beschouwd krijgt de opmeijring, die de Gemeentearchitect aan het slot ram zijn nota maakt, waar hij duidt op de mogelijk heid om de exploitatie in 10 jaar te voltooien, toch wel een ietwat bedenkelijk karakter. d. De verkoopprijs der gronden ais naar de meening der Commissie in de nota veel te hoog gechat. Gezien de prijs van terreinen dn de omgeving, gezien de omstandigheid dat men herhaaldelijk in de noodzakelijkheid zal ko men de aangekochte gronden in verband met de bodemgesteldheid in vrij groote brokken te verkavelen (of anders voor ontzaglijke kosten van grondverplaatsing zai komen te staan) gezien de ooncurren/tic van andere, gunstiger gelegen, mooiere complexen en met name de concurrentie van de belendende terreinen, acht de Commissie een gemiddelden prijs van 10 gulden per M2. voor de terreinen aan den boulevard, 5 gld. per M2. voor de terreinen bij de kom van Overveen, 3 gulden per M2. voor de middenterreinen aan den Zeeweg en 2 gul den per M2. voor de rest alleszins voldoende hoog geschat. e. De nota verwaarloost uitgaven voor ex tra grondwerk, voo;r beplanting (vooral tegen verstuiving), voor onderhoud, voor personeel, voor verkeersmiddelen e. d„ die toch onge twijfeld zullen zijn te doen. Dat de nota ook de uitgaven voor onderhoud van de later aan te leggen wegen en van den Zeeweg, benevens van de daarin liggende leidingen enz. verwaar loost, acht de Commissie geoorloofd. Immens er mag worden aangenomen, dat de belasting opbrengst van degenen, die zich in het nieuwe gebied zullen vestigen, voldoende compensatie zal opleveren voor de onkosten, die hunne ves tiging aldaar in verschillende opzichten voor de Gemeente zal meebrengen, al is het helaas niet waarschijnlijk, dot een overschot op die belastingopbrengst zal kunnen worden verkre gen. Onjuist fe het echter, dat ook de onder houdskosten van den grooten boulevard op Zandvoorts gebied geheel worden vergeten. Deze zullen hoog zijn, terwijl de belastingop brengst der bewoners, die zich op de langs dien boulevard gelegen terreinen van de ver fcoopers zullen vestigen, in de kas der ge meente Zandvoort zal vloeien. f. Voor de aflossing van de leening rekent de nota blijkbaar op een 40-jarigen looptijd anders zou de annuïteit op ongev. f 147.000 moeten zijn berekend terwijl de exploitatie wordt gerekend in 25 jaar te zijn afgeloopen. De schade der rente en aflossing van de lee ning in de laatste 15 jaar wordt geheel over het hoofd gezien. Aan den anderen kant wordt evenwel de rente op een vast bedrag per jaar 120.000) berekend, mag hot zijn uil onbekendheid met de gelukkige omstandigheid, dat bij een lee ning als hier beoogd de rente afloopend is. g. De nota telt de kosten van den Zeeweg bij den koopprijs van de aangekochte gronden. Dit is verklaarbaar, nu eenmaal de bedoeling om met de exploitatie van de gronden dc kos ten van den Zeeweg terug te winnen, voorop stond. Het maakt echter den opzet van de exploitatierekening in hooge mate ongunstig en de Commissie is er don ook verwonderd over, dat in de nota deze onmoedig nadeelige opzet is aangenomen. Immers de kosten vari den Zeeweg, die weliswaar de huishouding van de Gemeente gedurende 25 30 jaar regel matig met een f 1400 per weetk zullen be zwaren, zijn onherroepelijk uitgegeven, en alles wat daarvan zou terugkomen, alles ook wat zou kunnen dienen ter verlichting van deze groote lasten (inbegrepen een mogelijk over schot op de betastingopbrengst der omwonen den) ware winst. Was de exploitatierekening niet mot de volle koeten van den Zeeweg en nog bovendien met een te hoog bereikend rentebedrag bezwaard, dan had men daarin niet behoeven te grijpen naar zooveel onver dedigbare stellingen, als thans in de nota zijn neergeschreven, om de tekening sluitend 1e maken. VI. In de vergadering met de Commissie ran Bijstand qualifieeerde een der leden den Zee weg als een gni wei ijken strop voor de ge meente, die zoo eenigszios mogelijk moes* worden goedgemaakt Het is dus blijkbaar wel een merkwaardige gedach lemspheer, waarin 'l besluit tot aankoop van de gronden langs den Zeeweg is gegroeid en doorgezet. Feitelijk werpt men goed geld naar kwaad geld, omdat men over du* kwade geld zoo ontdaan is. Hel js de vroegere fout, die zich thans wreekt: eerst zet men den aanleg van den Zeeweg door, waarmee men zich naar eigen oordeel een gruwelijken strop om den hals haait, ter wijl men intusschen de waarde van de belen dende particuliere gronden door dien aanleg tot heit 10-voudige verhoogt, en als de weg dan eenmaal gelegd is, dan gaat men die gron den voor deze vertienvoudigde waarde aan- 'koopen in de gegronde hoop, daarmede aan den strop te zullen ontkomen! VII. Uitgaande van een exploitaltietermijn van 75 jaar en verder rekening houdend mét de onder V vermelde overwegingen komt de Commissie tot een geheel andere exploitatie rekening, hierachter ondier bijlage D opge nomen. Daaruit bKjkt, dal in hel gunstigste geval, n.L indien alles op zijn voordeeJigst ver loopt en de kosten van den Zeeweg bene vens de rentederving niet worden meegere kend, de lasten voor de Gemeentekas in de eerste 25 jaar zullen bedragen: van ten min ste 132,825 in het eerste jaar, verder telken jare met 2893 verminderend tot ten min ste f 63.393 in het laatste jaar, totaal zon der berekening van renteverlies ten minsfe f 2.452.725 in 25 jaar. In de volgende pe riode van 50 jaar zou dan, eveneens met verwaarloozing van de rentederving, op een jaarlijksch voordeel van 14.000 voor de Gemeentekas mogen worden gerekend. Wordt evenwel het renteverlies (op de basis van 5)4 pel. per jaar) meegerekend en dit mag inderdaad, ook blijkens de op vatting van het Gemeentebestuur zelf, niet worden nagelaten dan stijgt het verlies tot een schade van rond 4.700.000 in de eerste 25 jaar en tot het enorme bedrag van rond f 75.000.000 aan het einde van het 75e deT exploitatie. VIII. Zou zulk een schade op zich zelf voor de Gemeente reeds in hooge mate te be treuren zijn, de toestand der gemeente-finan- ciën is bovendien van zoodanigen aard ge worden, dal een belangrijke verhooging van de op de bevolking te leggen lasten, als van den aankoop het gevolg zal wezen, tel eiken prijs moet worden vermeden. De schulden last der Gemeente bedraagt thans reeds f 3.618.000, waarmede voor rente en aflos sing jaarlijks een bedrag van meer dan 400.000 is gemoeid. De geraamde hoofde lijke omslag der Gemeente bedraagt ƒ649.000, terwijl de totale belastingopbrengst f 803.209 beloopt. Ongeveer twee derden van den hoof- delijken omslag gaat dus op 't oogenblik at aan rente en aflossing verloren Dit bedrag nog fe verhoogen zou voor Bloeniendaal's toekomst fnuikend kunnen zijn. Het belast baar inkomen der burgerij is volgens be trouwbare gegevens sinds het vorig jaar met meer dan één derde verminderd. Niettemin zijn de gewone uitgaven voor de gemeente- huishouding nog weer f 126.3'4, d.i. 10 pet hooger uitgetrokken dan hel vorig jaar. On der zulke omstandigheden verliest de Ge meente hare aantrekkelijkheid als woonoord voor personen, die elders hun zaken uitoe fenen, Wordl dit proces niet gestuit, dan zul len weldra eerder belastingkrachtige bewo ners de gemeente verlaten dan dat nieuwe zidh hier komen vestigen. Dan blijft straks de gewone burgerij, die haar zaken geheel op de aanwezigheid van de bewoners der buitenplaatsen en villa's heeft ingericht, met hooge betastingen zitten in een gemeente, waarin de goede klanten schaarsoh zijn ge worden. En dan verkoopt men zeker van de gronden langs den Zeeweg geen enkelen vier kanten Meter meer. IX. De Commissie heeft zich beijverd, in het voorafgaande de factoren, waarmee zij rekent, zooveel mogelijk te baseeren op de toestanden, zooals deze zich ten tijde dat het Raadsbesluit werd genomen (September 1921) voordeden. Zij erkent volkomen de billijkheid van den eisch, dat tegenover de vePkoopers beroep op de sindsdien verander de tijdsomstandigheden niet in het geding mag worden gebracht. Opgemerkt moet ech ter worden, dat de groote verandering niet eerst sindsdien is ingetreden. In September 1921 stonden de zeer moeilijke economische verhoudingen, die sedert 1920 onze welvaart ondermijnen, ieder reeds duidelijk voor oogen X. De Gemeente mist volkomen het orgaan, dat voor een doel tref fenden, actieven handel in zulke bouwterreinen noodzakelijk is. Daarvoor moet men hebben een geroutineerd, handig koopman, met menschenkenms en, flair en met een groote mate van ervaring, die het juiste oogenblik weet te benutten en daarbij niet door (overigens zeer juiste) stroeve wettelijke en andere bepalingen is gebonden. Een gemeente-ambtenaar kan dit niet zijn. De ervaring hcef.t zulks, ook in Bloemendaal, bewezen. Reeds meer dan één maal is in deze gemeente een grondverkoop als gevolg van de stroefheid der gemeen telijke organen mislukt Van de gronden aan den Hoogen Duin en Daalsohen weg, waar-, van de Gemeente de vroegere eigenaren zoo edehnoediglijk heeft afgeholpen, werd tot he den nog geen enkele vierlk. M. verkocht. XI. Vele leden van de Commissie achten; grondaankoop door de Gemeente met een, zuiver speculatief doel principieel en onder alle omstandigheden af te keuren. Zij mee- nen, dat de Gemeente slechts dan tot grond aankoop mag overgaan, wanneer zij dezen grond voor zich zelf ontwijfelbaar noodig heeft, zooals soms het geval kan zijn voor eigen diensten, voor wegverbreediug, voor een doorbraak, voor volkshuisvesting, voor stadsuitbreiding, tot behoud van natuur schoon, e. d. De Commissie in haar geheel heeft zich echter van een beroep op dit principieel be-, zwaar onthouden, ten einde mogelijk versohil hierover in de kringen der burgerij te voor komen, nu immers de practische bezwaren togen den aankoop zoo overstelpend in aan tal en zoo klemmend zijn, Jat ontkenning er van vrijwel ondoenlijk mag worden geacht. XII. Ten slotte veroorlooft de Commissie zdoh nog de volgende korte opmerkingen: a. Een voordeel van den aankoop der ter reinen langs den Zeeweg zou voor de Ge meente zijn, dat de gronden, waarop de Zeeweg zelf en de zg. Zandvoortsohe boule vard liggen (de ondergrond) zonder meer ei gendom der Gemeente zouden worden, ter wijl de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de Gemeente daarvoor zonder dezen aankoop nog een vrij belangrijk bedrag als schade-' loosstelling zou krijgen te betalen. De proce dure over deze schadeloosstelling is aanhan gig en niemand kan den uitslag er van voor spellen. De Commissie is echter van oordeel, dat het bedrag dezer schadeloosstelling nooit van dien aard kan worden, dat het nabij komt aan de verliezen, waarvoor de Gemeen te bij doorvoering van het onderhavige koop contract zal komen te staan. b. Vrijwel de eenige voor de gemeen,le gunstige bepaling van het contract is verder die vermeld onder letter V, betreffende de eventueele opheffing van het bestaande ser vituut op de terreinen rondom de Joodsche begraafplaats. Het is de commissie niet be kend geworden, hoe groot het voordeel van deze bepaling c.q. voor de gemeentekas zou, zijn. Een overeenkomst dienaangaande heeft zij niet onder de oogen gehad. Zou de ge meente echter de opheffing van het servituut aan de tegenwoordige eigenaren van de ter reinen bezorgen, dan zou zij zich bij haar grondspecuiatie nabij de kom van Overveen een tweeden, emstigen particulieren concur-1 rent op den hals haten, en zou zij omge- j keerd de terreinen aankoopen, teneinde ook die zelf te gaan exploiteeren, dan zou daar mee ongetwijfeld opnieuw een belangrijk be-' drag zijn gemoeid. c. Er werd bij een bespreking vam de zijde van het Gemeentetoestuur gerinspeeM op de mogelijkheid om een bouwverbod op de par-' ticulie.ro gronden te leggen, die aan de gron den langs den Zeeweg grenzen, ten einde de concurrentie dier particuliere terreinen te be-, letten. Ongetwijfeld zou daardoor de verkoop baarheid van de gemeente-terreinen in be langrijke mate worden bevorderd. De Com missie meent echter, dat de totstandkoming van zulk een bouwverbod niet zeer waar schijnlijk is te achten en zeker niet op he( getoied der gemeente Zandvoort Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Wiiste von Gotsch Bewaar school, alhier. Personalia. Voor het te 's-Gravenhage ge-s houden Machinisten-examen diploma B., slaagde de heer G. de Jong, alhier. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij H. C. de Wit. ïepentaan 37, een gouden boordetnknoop; G. Jorritsma, Posllaan 4, een kinderschort; A. Robijn, Raadhuisstraat 58, een gonje zak; W. Üittenbogaard, Edison- slraat 20 een gouden broche; A. v. d. Graaf, Zandvoortschelaan 15, een vulpen; Bureau v. Politie. Boekenrodestraat 9, een duimstok; Bureau van politie, Raadhuis, een honden penning en een Lipssleutel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2