KgST"' 1 J. G. Wassenaar 7 HAARLEM. Heeren en Jongens Regenjassen. HeerenMeisjes- en Jongens Capes. Tweede Kamer. alleen die lecfuutv NOORDWIJK. STADSNIEUWS. Provinciale Staten van Noord- Holland. BIHNENLAHDSCH NIEUWS. P.fiRKLS£Hf)4- PA&K~ HQTEI^ TELEFOON 435. Eerste Kamer. KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN. LAATSTE NIEUWS. KUNST EN KENNIS. ^lur Jiunkemöller Lexfs ELASTA 75 ets. NAAIMACHINES. J. GEIJLVOET „BRONSTEE'" MODELMELK KARNEMELK YÓQHURT 17 JANSWEG 17 Onze bekende sorteering Bedden, Dekens, Spiraalmatrassen en Kapokmatrassen is steeds compleet. KATHOLIEKEN DE DUINEN BIJ NOORDWIJK. De interpellatie Van Ravetteijn. In de Kamerzitting van Woensdagmiddag neeft de heer Van Ravesteijn geïnterpelleerd over de afsluiting van een deel der duinen bij Noordwijk. Hij stelde de volgende vraag: „Is de Minister tol afsluiting der duinen, res- sorteerende onder het beheer der domeinen bij de gemeente Noordwijk overgegaan in overeenstemming met de wenschen van het gemeentebestuur? Zoo neen, welke overwegingen hebben dan geleid tot het sluiten? De heer VAN RAVESTEIJN C. P. meent, dat het hier geldt o.m. een politieke kwestie, daar de afsluiting z. i. voor een niet-onbe- langrijk deel is te wijten aan het drijven der R.K. geestelijkheid. De minister heeft de af sluiting geaciht in het belang van de bad plaats. Het laat spr. koud, of het commer cieel® belang dier hotelhouders e.d. er mee gemoeid is. Belangrijker is echter, welke de gevolgen en de uitvloeiselen zijn van 'n der- gelijken belachelijken maatregel. Men moet nu een (kaart hebben, om in de duinen 1e worden toegelaten. Zal er dus een keuring op de zedelijkheid moeten plaats hebben? De minister zal moeten toegeven, dat zulks is uitgesloten. De keuring komt dus hierop neer, dat de bourgeois-badplaats, zedelijk of onzedelijk, een kaart kan ikrijgen, ais hij daarom vraagt, terwijl Jan Proleet is bui tengesloten. De maatregel is dus bijzonder hypocritisch. In den loop van het seizoen zijn er, blijkens mededeeling van den voorzitter der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer slechts twee gevallen voorgekomen, waarin proces-vei baal moest worden opgemaakt wegens onredelijkheid, zulks ondanks het scherpe toezicht. Wat is eigenlijk onzedelijk heid? De meerlingen daarover loopen zeer uiteen. Zelfs indien het hier werkelijk twee [ernstige gevallen van onzedelijkheid betrof, idan meent *pr„ dat er toch sleehis van één kant onzedelijk werd gehandeld, nj. door de politie, die zich met dit vieze werkje bezig hield. Hoe kunnen een politiek college als de Noordvijksohe gemeenteraad en een mi- "ister, van Financiën de normen van zede lijkheid stellen? De consequenties van dezen maatregel zijn, dat alle duinen, het geheel® strand en jalle boschterreinen zullen moeten worden afgesloten, om de onzedelijkheden te kun- Inen voorkomen. Blijkens een uitlating van den minister zou jdeze de duinen niet afsluiten, indien het ge- jmeentebestuur hem dit verzoekt. B. en W. jhebfoen dat verzocht en t-oh sluit de minis- f duinen af en steil hij alleen, het ver- Inrijgen van kaarten ruim open. Het schijnt kdus, dat «e ooaljlie-belangen hier den door slag moeten geven. Als de coalitie eens I mocht breken, dan zal het natuurlijk met de tzedelijkheid zijn gedaan.... f Waar gaat dat heen? vraagt spreker. De l duinen zijn een deel van het vaderlijk erf- i deel des volks. Een groot deel van de duinen zijn door den Staat verkwanseld. Ieder, die iiiog iets gevoelt voor het volkswelzijn, moet i dat voelen als een schreiend onrecht. Nu heeft de minister weer een stap in die rich ting gedaan. Landeigendom in dezen zin is werkelijk diefstal. Spr. stelt de volgende vragen: Is de minister tot de afsluiting der dui nen, ressortoerende onder liet beheer der do meinen onder de gemeente Noordwijk, over gegaan in overeenstemming met de wenschen van het gemeentebestuur van Noordwijk? Zoo neen, welke overwegingen hebben dan tot het besluit geleid? De minister van Financiën, de heer DE GEER, is het essentieel met den interpellant eens, dal de duinen zooveel mogelijk voor de memschen moeien openblijven, opdat zij kunnen genieten van de natuur. Tot maat regelen, die dat onmogelijk zouden maken, zal spr. niet meewerken. Spr.'s eerste im- pulsie bij 't hooren van de voorgenomen af- aJuiting was: „Dat nooit!'' Het blijkt echter, dat het hier geldt het bederven van alle na tuurgenot en dat moest worden opgetreden tegen personen, die uit winstbejag meewerk ten tot onzedelijkheid en zelfs chantage. Spr.'s optreden was dus in het belang van ■de badplaats, d.w.z. niet van het kapitaal, maar van hen, die van hel natuurgenot wil len profitoeren. Van een dorpsruzie hoorde spr. pas door de vraag van den heer Van Ravesteijn. Een audiëntie met Vreemdelin genverkeer en den burgemeester lichtte spr. volkomen in. De burgemeester, levens eere voorzitter der vereeniging, bracht zijn com missaris van politie mede. Blijkens verklarin gen van niet-Roomschen, waren de terreinen niet meer begaanbaar voor vrouwen en kin deren. Het systeem van kaarten beteekent alleen, dat men deze kan afnemen, als het noodig mocht zijn. De kaarten zuilen niet alleen verkrijgbaar zijn bij de politie, maar ook in de hotels en hij Vreemdelingenverkeer, terwijl portret en handteekening niet noodig waren. Het is bovendien slechts een proef, Vreemdelingenverkeer is over deze resulta ten zeer tevreden. Wat de vragen betreft, spr. beantwoordt de eerste vraag ontkennend. Eerst vroegen de beide wethouders opheffing der afsluiting; een dag later echier was een der weihou ders tot 'het standpunt van den burgemees ter bekeerd, zoodat B. en W. toen voor de afsluiting waren. De burgemeester heeft bo vendien een opvatting over de zedelijkheid, die ook door den interpellant zal worden gedeeld. De coalitie heeft imet de heele zaak niets ,te maken. De heer v. RAVESTEIJN repliceert. Spr. meent, dat de onzedelijkheden, die in de NooTdwijksohe duinen voorkomen, in alle duinterreinen kunnen worden geconstateerd, zoodat uit dezen maatregel voortvloeit, dat de minister wel alle duinen kan afsluiten. Spr. dient een motie in, strekkende om de Kamer te doen uitspreken, dat de beperking Van de betreding der Noordwijksche duinen ongewenscht is. De heer SCHAPER S.D. meent, dat eeni- pe gevallen van onzedelijkheid nog geen aan leiding tot afsluiting der duinen mag zijn. Bovendien weet spr. uit betrouwbare bron, dat ook de jnchtbelangen met de afsluiting zijn gemoeid. Beter echter dan een motie in dienen, kan men de werking dezer regeling afwachten en er later weer eens over spre ken. Spr. zal tegen de motie stemmen. De MINISTER repliceert. Spr. bestrijdt de opvatting, dat proletariërs zouden worden ge weerd uit de duinen. Het gaat 'hier om per sonen, die er met verkeerde bedoelingen wenschen binnen te dringen. Van klasse-te genstelling is geen sprake. Als de proef niet slaagt, en er wordt onderscheid des persoons gemaakt, zal spr. den maatregel onmiddellijk opheffen en zifl de Kamer niet behoeven te wachten tot de begrootingsdebatten. De heer v. RAVESTEIJN dupliceert. Spr. handhaaft zijn motie. De hoer SCHAPER repliceert Spr. ver trouwt gehoed op de verklaring van den mi- Bister. De heer v. RAVESTEIJN tripliceert. De interpellatie wordt gesloten. (Vervolg.) Daarna besprak hij de verantwoordelijk heid van den directeur van hot P. E. N. Hoe wel spr. •veranitwoordelijllcherid Sn het zui- Tcne licht wilde stellen, haalde hij toch ook omstandigheden aan, die dea directeur van schuld ontlastten. Spr. en de commissie zijn verheugd met de oplossing dat de direc teur der Waterleiding zal worden aangesteld als tweeden directeur van het P. E. N, In den loop van zijn verdere rede, waarin hij de voorstellen van Gedep. Staten nader besprak, gaf spr. uiting aan zijn droefheid dat de Vereeniging ran Nederl. Gemeenten in een motie heeft afgewezen alle tariefsverhoogiing. Spr. noemde dat een onwelwillende houding. D« heer W. C BOSMAN legde er den na druk op dat het P. E. N. een bedrijf heeft gevoerd in zeer moeilijke omstandigheden. Er is toch emslige critietk op uitgeoefend. Wat betreft de afschrijving van f 6.500.000 op het bedrijf, op welk voornemen Gedep. Staiben nu weer terugkomen, meent spr. dat elke koop man zulk een bedrag op zijn bedrijf zal af schrijven en als hij geen geld genoeg heeft zal een N.V. de aandeden tot dit bedrag afstem pelen. Een bedrag van milllfioen is te hoog om op een bedrijf te drukken, dut winst gevend wil zijn. Er is critiek uitgeoefend op de houding c gemeenten. Maar spr. schrijft die houding too aan het gemis aan vertrouwen dat de ge meenten hebben in het beheer van holt P. E. ,N.-bedrijf. Dat beheer is niet goed geweest. En vraagt men: wie is voor dat beheer ver antwoordelijk, dan krijgt men overal ontken nende antwoorden. De directeur is niet ver antwoordelijk; de Raad van Toezicht is niiet verantwoordelijk; het gedelegeerd lid is niet verantwoordelijk; en ten slotte hooren wij van Gedeputeerde Stalen dat ook zij niet ver antwoordelijk zijn. Wie is hert dan wei? (vroolijk'heid). Spr. meent dat Gedep. Staten wei degelijk verantwoordelijk zijn en baseert die meeming eveneens op inHierpretaliie van de Provinciale Wet. Ja, maar, zeg't men, er is geen sanctie op die verantwoordelijkheid van Gedtep. Stalen. Spr. meent dat die sanctie er wel is. Provinciale Staten kunnen er alle ge volgen aan verbinden, die zij willen. De heer KLEEREKOPER: Gij kunt het ver mogen ran Gerhard in beslag nemen. De heer GERHARD: Dan ben je 'gauw klaar. De heer BOSMAN achil Gedep. Staten onge schikt om zulk een groot bedrijf te leiden en te voeren. Spr. brengt het Md van Gedep. Staten, dat speciaal me! de bedrijven belast is, den heer Hendriix, groote hulde en dnnik voor de wijze, waarop de heer Hendrix de be drijven heeft geleid. Hij heeft de Provincie zeer aan rich ver plicht door de wijze, waarop 'hij die moeilijke taak van het P. E. N. opgeknapt heeft. Maar als we den heer Hendrix niet hadden, wie moest het dan doen? Stemmen: de heer Bosman! (vnoolijkheid.) De heer BOSMAN: Dat te beslissen iigt niet op mijn wcgl Spr. acht Gedep. Staten onge schikt om een zoo groot bedrijf als het P. E. N, te leiden. Spr. prefereert met de minder heid der commissie, waartoe ook de heer Bo- mam behoort, de vorm van een N an nul onze Vennootschap onder bestuurlijke scheiding. Het voorstel van Gedep. Staten om de fi miiilioen geheel af te schrijven acht spr. beter dan hot tweede voorstel om. jaarlijks een 'be drag van 240000 aan het bedrijf renteloos voor te schieten. Aanstelling van twee direc teuren acht spr. riet gewemscht. Hierna werd gepauzeerd tot kwart voor twee. Na de pauze werd het eerst het woord ge voerd door den heer ASSCHER. Deze sprak allereerst een woord van hulde tot den heer De Jong Schouwenburg voor de uitnemende wijze waarop hij als rapporteur de rapporten der commissie samenstelde (ap plaus). Wat in het P. E. N. is gebeurd is ook gebeurd en kan gebeuren in particuliere be drijven. Spr. laakt het dat vele gemeenten wei geren 'hoogere tarieven te beluien. Dat komt, volgens spr., niet te pas. Zij zijn rechtens wel, doch moreel niet gerechtigd te weigeren mee te 'betalen. Spr. hoopt dat God. Staten zich niet laten beïnvloeden door de dreigementen van de Vereeniging van Nederi. Genreenten. Het P. E. N., en elk bedrijf, heeft het recht zijn tarieven tc bepalen, zooals het die noodig heefl. De benoeming van een tweeden directeur heeft spr. in alle opzichten bevredigd. De di recteur van het P. E. N., die buitengewoon actief, werkzaam en technisch in alle opzich ten onderlegd is, mist echter economisch inzicht. Het is uitmuntend goed gezien, naast hem een economisch goed onderlegd man als directeur te benoemen n.l. dien heer Oldenburgh. Het is volgens spr. niet noodig, dat een geheel nieuw man wordt benoemd als directeur, zooals sommigen dat willen. Het is goed gpzien, dat Ged. Staten hun voorstel introkken om de 6% millioen af tc schrijven van het bedrijf. De gemeenten heb ben verzuimd, gebruik te maken van het juiste oogenblik om, door aanneming van de hoogere taxieven, te maken dat het voorstel om de 0% milliioen af te schrijven kon worden aangenomen. De gemeenten hebben dal ver zuimd, spr. meent dat het goed is, dat, nu de macht van deze zijde komt, van die macht ten opzichte van do gemeenten zal worden ge bruik gemaakt, ten bate van het bedrijf, welks belangen vooral in het oog moeten worden gehouden. Het bedrijf gaat met den heer Hendrix als lid van Gedep. Staten enden heer v. d. Waer- den ais lid van den Raaa van Toezicht een goede toekomst tegemoet. De heer KOOIMAN' merkt op, dat men, wanneer men den lieer Asscher en anderen hoort, tol het idee zou komen, dat er in deze heele P. E. N.-geschiedcnis eigenlijk maar een schuldige is: n.l. de Noord-Hollandsehe ge meenten. Toch is dat niet zoo. Ook het P. E. N. mag men met reden verwijlen doen. Spr. gaat daar niet verder op in en sluit zioh aan, bij wat de Keer dei Jong Schouwenburg aan de hand van het rapport van de commissie over de schuldvraag zeide. De verantwoordelijkheid van Ged. Staten in dezen acht spr. uitgebrei der dan Gedep. Stalen zelf die in hun stuk aangeven. Ook in deze is spr. het eens met den heer de Jong Schouwenburg. Komende op t beleid van den directeur van het P. E. N., meent spr. dat de directeur zich te weinig heeft afgevraagd welke de financieele gevolgen zouden zijn van de maatregelen die hij nam. Hij is te optimis tisch geweest. Maar ook waardeert spr. de uitstekende hoedanigheden die de directeur overigens 'heeft getoond. Hij is een uitste kend technicus, mei veel ijver en liefde voor zijn bedrijf. Daarbij komt de groote moei lijkheid om een nieuwen even bekwamen man voor dezen directeur te vinden en daarom kan «pr. medegaan met hei gevoelen van Gedep. Staten, dia meenen dat wat er ge beurd is, geen reden is den directeur heen te zenden. Als hij te weinig economisch inzicht heeft, zoo rodeneeren Gedep. Slaten, dan moeten wij trachten dat gebrek op andere wijze aan te vullen. Spr. is bereid mede te gaan met hot voorstel van Gedep. Stalen om een tweeden directeur aan te stellen. Aar zelend staat spr. echter nog tegenover het tweede deel van dit voorstel van Gedep. Sta len om als tweeden directeur te benoemen den beer v. Oldenburgh. Hij vreest dat deze heer daar niet voldoenden tijd voor zal heb ben. Daarna besprak en verdedigde spr. de houding van de Noordhollandsche gemeen ten. Hij gaf Gedep. Staten in overweging niel met dreigementen tegenover de gemeenten te komen. Spr. vraagt rich af of de Provin cie ter hand moet nemen de levering van stroom aan huis. Spr. waarschuwt daartegen. De Provincie is daar niet geschikt voor en de gemeente kan dat goedkooper. r ir. wenscht dat Gedep. Staten niet overgaan tot levering van stroom aan huis, voordat hun daarvoor gelden door de Slaten zijn toege staan. In speciale gevallen zal spr. zich niet tegen levering aan huis door de Provincie verzetten. Ten slotte meent jrpr. dat er cri sisomstandigheden zijn geweest en ook de watersnoodonkosten die een voorstel wetti gen om een verlies van 6yi millioen af te schrijven. Gezien de betere bedrijfsresultaten acht spr. tarievenverhooging niet noodig. De heer E. POLAK verheugt er zich over, dat uit het onderzoek is gebleken, dat er in het bedrijf niet iets gebeurd is wat men ge woonlijk gemeen of onbehoorlijk pleegt te noemen. De directeur, de Raad van Toe zicht, Gedep. Staten hebben niets onbehoor lijks gedaan. Maar toch wenscht spr. te zeg gen dat hij na kennisneming van al de fei ten, die vermeld zijn in het rapport, zich afgevraagd heeft, hoe dat alles in een over heidsbedrijf mogelijk is. Het is eenvoudig on gehoord. Een scherp woord van afkeuring over wat de directeur in deze geoorloofd aohlle, mag hier wel worden uitgesproken. De directeur is gegaan tot aan de grens van het behoorlijke, misschien zelfs daar over heen. Hij 'heeft zich te weinig mnibtenaar gevoeld, ambtenaar, die verantwoording schuldig is van de millioenen, die worden uitgegeven, aan Gedep. Staten en Provinci ale Staten. Misschien dat de leden, die deel uitmaakten van de commissie, niet meer zoo voelen dat wat gebeurd is, heel erg is, maar spr., die er buiten stond, wenscht te zeggen, dat het heel erg is. Hetzelfde gebeurt ook wel in particuliere bedrijven, maar er dient voor gewaakt te worden, dat het in over heidsbedrijven voorkomt. De gemeenten stelden zich met hoogere tarieven te weigeren op zaken-standpunt. Liever had spr. gezien dal de gemeenten ais overheidsorganen zich op het standpunt hadden geplaatst dat zij een ander over heidsorgaan voor verlies moesten vrijwaren. Spr. ontkent dalt de 6H mi'lioen gld. zou- zouden worden afgeschreven, dit verlies zou zijn. Het is geen verlies, want het bedrijf kan nog rendabel gemaakt worden. Gedep. Staten acht spr. ook meer verant woordelijk dan zij zelf in de stukken toe geven. Zijn gezond verstand zegt Hem dat Gedep. Stalen verantwoordelijk zijn. Voor de conttrole acht spr. het meest ge schikt een provinciaal accountantsbureau, een provinciale rekenkamer. Spr. gaat mede met het voorstel van Gedep. Staten om dezen di- reoteuT van het P. E. N. te behouden en naast hem een meeir commercieel aangelegd direc teur aan te stellen, omdat de directeur naast fouten ooik vele goede 'hoedanigheden heeft getoond. Misschien is het mogelijk de benoe ming te doen plaats hebben voor korten ter mijn. De heer COLIJN legt vast, dat er fouten zijn gemaakt. Het is door allen erkend. Maar had men het dan anders gewenseht. Het heeft spr. geleerd," zeer voorzichtig te zijn met de oprichting ran overheddsbedrijvenHet ver trouwen in het Pr o v Electr. bedrijf is voor een groot deel verloren gegaam. De Staten moeiten 't er op toeleggen, om dat vertrouwen te herwinnen. De voorstellen van Ged. Staten hebben over 't algemeien spr.'s steun. Echter vraagt spr. of de samenwerking tusschen. de directeuren goed geiregedi is. De heer ISRAELS brengt lof aan de com missie voor de wijze, waarop zij haiar taalk vervulde. USt wat 'het rapport der commissie mededeelt, zal, meent ispr., het vertrouwen, dat verloren was, herwonnen kunnen worden. Spr. is niet enthousiast over de technische leiding van het bedrijf. Met name niet over het hoogspanningsnet. De heer BOMANS meent nog altijd dat het Prov. Electr. Bedrijf op verkeerden gedach- tengarg wordt opgebouwd. Spr. is in die mee ning versterkt door een ander parallel-bedrijf dat naar voren komt. De voorziening van een gedeelte van de Provincie mot stroom is niet een provinciaal belang. De verliezen mogen dus niet op geheel de bevolking worden ver haald. Bij de waterkeerimg worden de 'lasten wel op de belanghebbenden, de ingelanden, verhaald. Waarom dan niet hetzelfde bij hot P E. N.? Spr. wenscht daarom van het -P. E. N. een Naamlooze Vennootschap te maken. Het denkbeeld is nu zelfs aanlokkelijker dan cenige maanden geleden, omdat het 'bedrijf gunstige uilkomsten vertoont. Ais spr, zou be merken, dat er een meerderheid zou zijn voor die denkbeelden, zou spr. een voorstel indie nen, anders niet. Ais dit niet het gerval is, dan zai spr. stemmen voor het voorstel van Ged. Stalen. Wat de bedrijfsleiding betreft, is ®pr. zeer sterk in zijn afkeuring van het bedrijfsbeleid. Spr. 'heeft den indruk, dat do directeur veel te ver is gegaan in zijn sociale opvullingen. Meier en meer is het tot spr. doorgedrongen, dat de directeur in dezen tijd een gevaar is geweest voor de Provincie. Spr. kan niet begrijpen, dat Ged, Staten nog ver der willen gaan met dezen directeur. Het wordt zoo moeilijk voor Ged. Sinten om ver antwoordelijkheid to dragen. Maan het is spr.'s taak niet, een deel van die verantwoor- deWkheid van de schouders van Ged. Staten af te nemen. Zoo zal spr. ook medegaan met dit gedeelte van het voorstel van Ged. Staten, hopende dat wij nooit teleurgesteld worden. De heer DE MIRANDA constateert in een lang betoog, dat men ten onrechte een aanvat op het P. E. N. als overheidsbedrijf heeft gedaan en legt vast, dat er geen onbehoorlijk heden zijn gebeurd. Intussohen vindt spr. de financieele oplossing van Ged. Staten niet af gerond. Liever zou spr. het verlies 'hebben af geschreven. Ook de oplossing van de bedrijfs leiding acht spr. niet afgerond. Acht men den directeur niet geschikt, dan moet men hem, goed verzorgd, naar huis zenden. Spr. dringt aan op goede controle, een provin ciale controle acht spr. het meest gewenscht. De controle kan ook aangewend worden voor andere lichamen. Hij doet daartoe het voor stel. De heer WAGENFELD cmhseert de hou ding van de P. E. N.-commissie tegenover de gemeenten bij de onderhandelingen, welke houding z.i. welwillender zou kunnen zijn geweest. De heer v. d. WAERDEN beantwoordt dan nog verschillende sprekers, waarna de zi/iiliog verdaagd wordt tot Donderdagmorgen. INVOERING OP 1 JUNI VAN DEN ZOMERTIJD. Bij Kon. Besl. is bepaald,dat de Zomertijd op 1 Juni a.s. zal aanvangen. DE WERKLOOSHEIDSINTERPELLA TIE. Moties Van den Tempel en Van Ravesteyn verworpen. De werkloosheidsintcrpellatie eindigde in de Kamerzitting van Woensdagmiddag met een stemming over de motie Van den Tem pel, welke het stellen van voorwaarden, die geen verband houden met de werkloozen- zorg afkeurt. Deze motie werd verworpen met 53 tegen 17 stemmen. Vóór de sociaal democraten, vrijzinnigdemocraten en de {com munist Van Ravesteyn. Tegen de rechterzijde en de liberalen. Eveneens werd verworpen met dezelfde stemmenverhouding de motie-Van Rave steyn, welke overleg met de vakvereenigingen over de bepaling van het loon van arbeid der werkloozen noodzakelijk noemt. DE HUWELIJKSWETGEVING. Naar aanleiding van de mededeeling van Mr. Bomans, in zijn rede gehouden voor de leden der Amsterdamsche Sudentenvereeni- ging dat de Tweede Kamer spoedig een wetsvoorstel zal bereiken om verandering te brengen in het Burgerlijk Wetboek, waaïl ö5RKHÖ^ Wïc7 EEItOTEP-BN Uwe. huiselijke. PARTIJTJES OP JAB.Tf omze schotels. Ookverzorqeh WIJ DEZE QEHEELha .Wij zwh daartoe speciaal geoutilleerd,wat b>e„1 treft kristal ehz.Vraaot TBLE-FOHISCH lHLICHTlHGEH.ê===r= dit bepaalt, dat geen kerkelijk huwelijk mag worden gesloten, alvorens het is ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand, verneemt de Maasb. dat de plannen tot wets wijziging ter tegemoetkoming aan de bezwa ren der Katholieken inzake de huwelijks wetgeving nog niet in een zoodanig stadium verkeeren, dat binnenkort een wetsontwerp in dien zin zal kunnen worden verwacht, in gezien het overleg van den Minister van Justitie waarop deze bij de behandeling der Justitie-begrooting in de Eerste^ Kamer reeds zinspeelde met de rechtsche 'partijen om tot een bevredigende oplossing te komen, nog niet geheel tot een einde is gebracht. Zitting van Woensdag 25 April. Aan de orde is de Waterstaatsbegrooting. De heer van LANSCHOT R. K. betoogt, dat het rijk de kosten moet dragen van de doorbraak in Maart j.l. aan de overlaatskade der Beersche Maas, omdat de versterking van die kade door het rijk was uitgevoerd. De heer VAN DE LANDE R. K. vraagt normaliseering van den Gelderschen Ysel, ook tusschen Zutphen en Brummen. De heer SMEENGE V. B. bepleit ver betering der onderscheidene waterwegen en havens. De heer SLINGENBERG V. D. vraagt, welk verband er bestaat tusschen de invoering van den zomertijd en den zomerdienst der spoorwegen. De MINISTER zet de kwestie der aanbe steding van het baanvak Nieuwe MeerAm sterdam uiteen. Hij zat naar het oordeel van den landsadvocaat vast aan 't door zijn ambts voorganger gesloten contract en kon zich dus niet van de zaak afmaken, door de konink- lijke goedkeuring niet aan te vragen. Het Budgetrecht der Kamer is niet aangetast omdat de Statengeneraal den eersten post voor dit werk hadden gevoteerd waarmee zij aan het geheele werk vastzitten. Spr. betwijfelt of tariefsverlaging der spoor wegen vermeerdering van inkomsten brengt. Invoering van kilometerboekjes zou een omslachtige kostbare administratie vereischen Vervanging der Koningsbrug te Rotter dam is zeer noodig doch geld is er thans met. Op de volgende begrooting zal een post hiervoor opnieuw worden uitgetrokken even als voor de brug bij het Katerveer en de haven van Delfzijl. De Minister zal het resultaat van het onder zoek naar de oorzaak van de doorbraak der Beersche Maas afwachten, alvorens te over wegen of 't billijk is dat het rijk bijdraagt in de kosten van het herstel der Kade. Volgens de directie der Spoorwegen, ver zet een vroegere invoering van den zomertijd zich tegen de belangen van het internationale verkeer. De Begrooting wordt na replieken aange nomen zonder stemming. De Vergadering wordt verdaagd tot Don derdag II uur. Zitting van Woensdag 25 April. Suriname. De interpellatie-Marchant, omtrent de verhouding van den gouverneur van Surina me tot de regeering, wordt toegestaan en zal op een nader te bepalen dag gehouden wor- Voortgegaan wordt met de behandeling der Interpellatie-v. d. Tempel. 1 betreffende de werkloosheid. De heer H. Colijn A.R. acht beperking van de loongrens verkeerd. Hij wil overwo gen zien of werken die toch moeten worden uitgevoerd, in sneller tempo en dan tegen normaal loon, zijn uit te voeren. De heer MARCHANT V. D. vraagt ga rantie voor ondernemingen van productieve werken. Hij komt op tegen de bemoeiingen van de regeering met de gemeentelijke be- laSMSr RUYS DE BEERENBROUCK verklaart ook medelijden te hebben met de werkloozen. De regeering moet echter, wil zij haar taak goed vervullen ook haar ver stand laten spreken. Tot het opnemen van vertegenwoordigers der gemeenten in de commissie van advies inzake werkloosheids- zorg is de minister niet bereid. De ninister zal de gegeven wenken nauw- geset overwegen. Met emigratie zal hij een proef nemen 30.000 zullen ter beschikking worden gesteld van de vereeniging van land- verhuizers, waardoor medio Mei 100 werk- loozen naar Canada zullen kunnen vertrek ken. Spr. blijft erbij dat aan de gemeenten geen subsidie kan worden verleend voor werk- verschaffing, tenzij het budgetair evenwicht in de gemeente is hersteld. Dat is geen aan- tastine der gemeentelijke autonomie. De heer VAN RAVESTEIJN C. P. dient een motie in, waarin wordt bepaald, dat bij werkverschaffing en werkverruiming met steun van den staat de loonen moeten worden vastgesteld, na overleg met de betrokken vakorganisaties, opdat de loonen met dalen beneden de kosten van het noodzakelijk le vensonderhoud. Deze motie en de motie verleden week voorgesteld door den heer Van den Tempel worden beide verworpen met 53 tegen 17 stemmen. De heer K. TER LAAN S.D.A.P. dient een motie in, vragende om wettelijke steun regeling voor mobilisatieslachtoffers. Deze motie zal worden behandeld op nader te bepalen dag. Aan de orde is de interpellatie-Van Rave- stefjn over afsluiting der Domaninale duinen onder Noordwijk. De interpellant vraagt of tot den maatre gel is overgegaan in overeenstemming met de wenschen van het gemeentebestuur van Noordwijk en, zoo neen, welke overwegingen dan tot het besluit hebben geleid. MINISTER DE GEER zegt in het alge meen van oordeel te zijn, dat het natuur schoon niet moet worden afgesloten. In net onderhavige geval echter werden door net ge meentebestuur beperkende maatregelen ge vraagd in het belang van het ongerept behoud en ongestoord genot van het natuurschoon die bedreigd werden door het optreden van personen, die de duinen onbegaanbaar maak ten voor vrouwen en kinderen. De. heer VAN RAVESTEIJN dient een motie in uitsprekende dat geen beperkende maatregelen genomen mogen worden tegen het vrije verkeer in de Domaniale duinen. De heer SCHAPER S.D.A.P. raadt aan de werking van de regeling af te wachten en de motie in te trekken. De heer VAN RAVESTEIJN handhaaft echter de motie, waarover Vrijdag zal worden gestemd. PATER L. VAN WOESIK. Onze landgenoot, de WelEerw. Pater Louis van Woesik, missionaris van de Congregatie der Eerw. Paters van de H. H. Harten, is be noemd tot professor in de Engelsche en Por- tugeescbe taal en letterkunde en tot' substi tuut leeraar voor Grieksch en Duitsch aan het officieele Staatscollege te Campinas (Brazilië). PATERS VAN DE H.H.* HARTEN. De Nederlandsche afdeeling van de Paters van de H.H. Harten van Ginniken is tot een provincie verheven. Tot provinciaal Overste van Holland is benoemd de ZeerEerw. Pater Dr. Norbertus Poelman, sinds 1917 Overste van hun klooster te Ginniken, die ook al eenige jaren in de buitenlandsche Missie is werkzaam geweest. VAN LEUGEN TOT WAARHEID. Een opperman stond Maandag voor den politierechter te Amsterdam, mr. Wiarda terecht wegens mishandeling zijner buur vrouw. Zijn echtgenoote had ruzie met de buurvrouw gehad. Over en weer hadden zij elkaar uitgemaakt voor alles wat leelijk is en ten slotte was zijn vrouw haar nood gaan klagen bij wien zij steun moest vinden, bij beklaagde. Deze liep toen op hooge beenen naar de buurvrouw en van geen halve maat regelen houdend, sloeg hij haar twee tanden uit den mond. Beklaagde: Ik heb niet geslagen. De buurvrouw, die aan de deur de krant stond te lezen, toen de mishandeling plaats vond: Ik heb niet gezien, dat bekl. dc vrouw geslagen heeft, Mr. Wiarda: En bij de politie hebt u verklaard, gezien te hebben, dat bekl. de vrouw mishandelde. De buurvrouw: Ja, ze hadden gezegd, dat ik bij de politie moest verklaren, 't gezien te hebben. Maar dat was niet zoo. Mr. W.: Denk er om, dat u de waarheid moot zeggen. De buurvrouw: Nu zeg ik de waarheid. Het O. M., mr. Van Heynsbergen, verzoekt, met het oog op een vcrmoedelijken meineed, den griffier de verklaringen van deze getuige in het proces-verbaal van de zitting op te nemen. De mishandelde: Beklaagde heeft 't gedaan. (Korte resumtie van een reusaehtigen woor denstroom). De buurvrouw, andermaal voorgeroepen, houdt haar verhaal vol. Mr. W.: Hebt u gezien, dat deze vrouw door bekl. geslagen is? De buurvrouw: Neen. Mr. W.: Denk er om wat er met u zou kunnen gebeuren. De buurvrouw weifelt. Mr. W.: U spreekt niet meer zoo vrij-uit. IJ moet de waarheid zeggen. (Tot beklaagde:) Gaat u even naar de getuigenkamer. (Daarna, als bekl. de zaal verlaten heeft, tot de buur vrouw): Heb ik 't bij het rechte eind, dat U b-ing bent voor dezen beklaagde? De buurvrouw, in tranen uitbarstend: Ja. Mr. W.: Hebt u gezien, dat hij haar gesla gen heeft? De buurvrouw: Ja. Mr. W.: Heeft bekl. u bedreigd?, De buurvrouw: Ja. Mr. W.: Is 't volkomen waar wat u bij d» politie verklaard hebt? De buurvrouw: Ja. Mr. W.: Ik ben blij voor u, dat u tot inkeer gekomen bent. (Tot mr. Van Heijnsbergen)( Doet u afstand van uw vordering? Mr. Van Heijnsbergen: Ja. Mr. Van Heijsbergen, hierna zijn requisi toir nemend, zegt, dat hij 't heel wat beter zou hebben gevonden, indien bekl. de waar- beid had gezegd. Als hij gezegd had: er was geschil tusschen de beide vrouwen en toea heb ik de partij voor mijn vrouw opgenomen, dan zou dat begrijpelijk en menschelijk zija geweest en een verzachtende omstandigheid wezen. Maar bekl. neemt die houding niet aan. Thans kan spreker slechts gevangenis straf tegen hem eischen. Reeds vroeger werd bekl. wegens mishandeling tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Thans eischt spreker ook 14 dagen gevangenisstraf. Mr. W., tot bekl.: Is 't niet zoo, zooals de officier zegt, dat u boos is geworden toen uw vrouw u kwam vertellen, dat zij ruzie met de buurvrouw had gehad? Bekl.: Ik heb niet geslagen. Mr. Wiarda, hierna vonnis wijzend, acht het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelt bekl, tot zeven dagen gevangenisstraf. DE STAKING IN DE TEXTIELINDUSTRIES TE ALMELO. ALMELO, 26 April. In den stand van de staiking was oo.k hedenmorgen nog geen wij ziging gakomen. De bonden ran texliel-arbei ders hebben meermalen vergaderd ter bespre king van hun houding, dooli konden door hel groot aantal ongeorganiseerden niet tot een besluit 'komen. Voor een bemiddelingspoging, 1 door een der leden van het dag. bestuur der1 Gemeente, echtten beide partijen het oogen blik niet geschikt. Helt laat zich aanzien, dat de staking spoedig zal eindigen. OPGRAVINGEN BIJ EYSDEN. De professoren De Puydt en Lhoest, van de universiteit te Luik hebben wederom op gravingen gedaan op het landgoed St. Ger- truide, van graaf Geloes, bij Eysden. Zij heb ben er, na er vroeger reeds neolithische on- dekkingen gedaan te hebben, thans een men- schelijken schedel met zes tanden en stukken van een menschelijk skelet opgegraven, die volgens de beide professoren van meer dan 3000 vóór Christus dagteekenen. (N. R. Crt. Peek Cloppenburg ELA* m ELA Gese ELASTIEKEN BUSTEHOUDER Geschikt toor ELK figuur Damcsschrijfbureaux, kunnende die nen voor trapnaaimachines, in eiken en notenhout' f 180.00. Deze noteert een mijner collega', 310.00. DOELSTRAAT 37. Gevestigd 1902. - Telefoon 3538. REPARATIE BILLIJK. HEEMSTEDE - TE LEF VAM'9 - 12 EN 2 1 5.3f, Uljp koopt niet in winkels waar onzedelijk* of N. Malthusiaanscbe artikelen wot* den verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stationsboekenkastcq gelke geen gevaar oplevert,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 3