BUITENLAND De Gouddelvers. Tweede Blad 26 April 1923 SEN. BUITENL. BERICHTEN. KUHST EM KEMMS. Het verwachte Duitsche aanbod; Engelsche meeningen. De kwestie der Badensche anilinefabrieken in den Rijksdag. Bezuinigingen in Italië. Een Russisch-Deensche overeenkomst Onder de Telegrammen: de conferentie van Lausanne; ernstige mee- ningsverschillen. De onderlinge schulden der Geallieerden. Engeland zal een protest-nota tot Rusland richten. De modistenstaking te Parijs geëindigd. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. UIT DE PERS. FEUILLETON. BIKNEKURBSCM NIEUWS. De fïnancieele commissie is begonnen met de beraadslaging over de financieele be palingen met het verdrag. Geen enkel punt van belang kwam nog in behandeling. HET A.S. DUITSCHE AANBOD. De besprekingen over stappen in verband met de rede van lord Curzon duren voort. Van goedingelichte Engelsche zijde ver neemt men, dat men te Londen het denk beeld om een aanbod tot alle onderteekenaars van het verdrag van Versailles te richten, volkomen juist acht. De poging van Poincaré om als eerste voor waarde voor het in behandeling nemen van zulk een voorstel te eischen, dat Duitsch- and zijn lijdelijk verzet aan de Roer staakt, acht de Duitsche pers onaannemelijk. Aangaande de ontruiming van het Roer gebied schrijft de Vorw arts, da tdeze kwestie tezamen met die der waarborgen als het ge wichtigste punt bij een Duitsch aanbod moet vooropstaan. Het is niet meer dan billijk en rechtvaardig, dat Duitschland, als het behoorlijk waarborgen verstrekt, dat het zijn verplichtingen uithoofde der schade loosstelling zal nakomen, den eisch stelt, dat de algeheele ontruiming van het Roer gebied ten spoedigste plaats heeft. De Daily News geeft de Engelsche regee- ,ing den raad een einde te maken aan de ver wachtingen van Duitschland en de verden king van Fransche zijde als zou Engeland verlangen als bemiddelaar op te treden. Ver moedelijk zal Cuno het riskeeren onderhan delingen aan te bieden zonder voorafgaande ontruiming van het Roer-gebied. Curzon's denkbeeld om de betalingen te laten vast stellen door autoriteiten, die bijzonder daar voor zijn aangewezen, moet nauwkeuriger worden omschreven, indien zij die voor de schadevergoeding in aanmerking komen, het mogelijk achten te verwachten dat Duitsch land de zaak wenscht te verwijzen naar een lichaam dat ontaard is in een zuiver registreer - machine der Fransche en Belgische regee ringen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft dat in Engelsche kringen verschil van meening heerscht over de vraag of Duitschland al dan niet met een aanbod van een som moet komen. Hij zelf is er voor dat een flink bedrag genoemd wordt. Dit zou vermoedelijk indruk maken op de openbare meening der wereld en op de ge matigden in Frankrijk, daar het een grond slag voor de beraadslagingen zou openen en de beschuldiging zou doen vervallen dat de Duitschers trachten aan de materieele ge volgen te ontkomen. Duitschland's weiger achtigheid om een bepaald aanbod te doen, wordt terecht toegeschreven aan de onzeker heid omtrent de gevolgen der Roerbezetting voor Duitschland's betaalvermogen en aan de algemeene verarming. Het eerste punt wordt overgelaten aan de beraadslagingen met de geallieerden en met het tweede kan rekening worden gehouden zoo de industrie en de oweërs een groot gedeelte van de lasten op hun schouders hebben genomen. UIT HET BEZETTE GEBIED, Eenigen tijd geleden is prins Fr. Wilhelm van Lippe door een Franschen krijgsraad tot 8 maanden gev. straf en een half millioen mark boete veroordeeld omdat hij zou heb ben geweigerd zich bij een Fransche patroelje te legitimeeren en voor die patroelje was gevlucht. Dinsdag is deze zaak voor het Fransche militaire hof te Dusseldorf in hooger beroep behandeld. De prins ontkende ook thans het hem ten laste gelegde. Het hof heeft boete gehandhaafd doch de gev. straf tot 2 li maand verminderd, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Daar de prins reeds sedert 27 Febr. gevangen zit, is hij thans op vrije voeten gesteld. Dinsdag zijn te Mainz 29, te Kaiserslautern 53 spoorwegmannen met hun gezinnen uit het B.G. gezet, omdat zij weigerden in Franschen dienst te treden. Gisterenochtend trok opnieuw een bende communisten op het mijndorp Katernberg, dat ook eergister het tooneel van relletjes was geweest, aan. De dorpelingen, gewaar schuwd door het geloei der fabrieksfluiten, slaagden er in het gespuis terug te drijven. Bij het gevecht is een communist doodge schoten. Te Hattingen is de staat van beleg af gekondigd, te Herne de verscherpte staat van beleg. Te Dortmund hebben de Franschen be halve het warenhuis Althoff nog drie groote zaken gesloten. De Franschen hebben de mijnsporen naar de Guten Huffnungshütte te Oberhausen bezetdaardoor is de aanvoer van kolen naar de hoogovens gestremd. In verscheidene groote steden van het nij- kloppartij zijn aan weerskanten verscheiden menschen gewond. DE BADENSCHE ANILINE FABRIEKEN. Bij de behandeling van de begrooting van het departement voor economische aan gelegenheden door den Duitschen Rijksdag, heeft de communistische afgevaardigde Rem- mele de quaestie van de Badensche Aniline fabrieken ter sprake gebracht. Hij verklaarde o.a. in een betoog over het karakter van het nationalisme van de rechterzijde, dat de di rectie dier fabrieken zelfs arbeiders naar Frankrijk had gezonden voor hulpverleening bij het maken van munitie (volgens het door haar aan Frankrijk verkochte geheime pro cédé). Tevens verzekerde hij, dat door valsche boeking in de administratie der fabrieken het rijk voor millioenen is opgelicht. Wij klagen, aldus Remmele, de toenmalige regeering aan van dat bedrag te hebben geweten. Minister Eecker antwoordde hierop niet verantwoordelijk te zijn voor de gebeurte nissen van 1920, maar uit de bescheiden blijkt niets van een medewerking der re geering. Dergelijke beweringen hebben in dertijd in eenige kranten gestaan, het zijn dus „alle Kamellen". Een partij, die het in ternationalisme als haar doel nastreeft, be hoorde toch geen aanstoot eraan te nemen, dat de Duitsche en Fransche industrie samen werkt (gelach). Van de Fransche fabrieken, waar volgens den heer Remmele, het kruit zou worden vervaardigd volgens het Duit sche procédé staat nog geen enkele steenj! Wij moeten onze verontwaardiging thans niet richten tegen Duitsche industrieelen, maar tegen anderen (bijval rechts). Een on partijdig onderzoek inzake de_ aanvallen op de Badensche fabrieken kan niet door de meerderheid van het parlement plaats heb ben. Dergelijke aantijgingen behooren bui ten het parlement herhaald te worden in een vorm, dat het O. M. kan ingrijpen wegens beleediging van de regeering dan kan de justitie de zaak ophelderen. Remmele noemde 's ministers rede een poging om het landsverraad der Badensche fabrikanten te rechtvaardigen, die niet zijn opgetreden tegen de beschuldigingen. Sinds maanden reeds zoo verklaarde Remmele, zijn ingenieurs en chemici van de fabrieken in Frankrijk, om daar den aanmaak van muni tie volgens het Duitsche procédé tegen Duitschland te leiden. Deze door den oud- afgevaardigde dr. Quack in de „Glocke" ge publiceerde feiten zijn tot dusver niet weer- legt. Tenslotte wees minister Becker den com- munistischen woordvoerder erop, dat, indien grondstoffen voor het kruit naar het buiten land worden gezonden, dit niet anders is dan wanneer ijzer naar het buitenland gaat, waar uit kanonnen gemaakt kunnen worden. De heer Remmele moet maar eens het vredes verdrag erop nalezen, welke leveranties de Duitsche chemische industrie aan Frankrijk moet doen. BEZUINIGINGEN IN ITALIË. Volgens de bladen zullen de afgetreden mi nister en de onder-staatssecretarsisen, leden der Italiaansche Volkspartij, niet worden ver vangen. Mussolini zou voornemens zijn deze posten te laten vervallen teneinde tot nieuwe bezuinigingen te geraken. De correspondent van de „Information" te Milaan weet omtrent de bezuinigingsplan nen van Mussolini nog meer te vertellen, n.l. dat de minister-president er ernstig over denkt om niet alleen het aan tal ministers in te krimpen, maar zelfs om alle onderstaats secretarissen successievelijk af te schaffen, met uitzondering van die van binnenlandsche en buitenlandsche zaken. De vermindering van het aantal Kamerleden vindt trouwens instemming bij alle partijen, zelfs bij de uiter ste linkschen. Turati, de leider der reformis tische socialisten, meent dat het parlement het beste werk doet in zittingen van beperk ter omvang. Hij is bovendien voorstander van het aanschaffen van de vaste emolumen ten der Kamerleden om ze door presentie gelden te vervangen. Aan den anderen kant wordt voorgesteld de wegblijvers onder de parlementsleden met boete te straffen. De plannen tot het instellen van een „technisch parlement" beginnen eveneens vasten vorm aan te nemen. Pighetti, adjunct secretaris-generaal van de fascistische cor poraties, heeft een plan opgesteld, dat de volgende hoofdpunten bevatDe fascistische corporaties zullen een juridische persoonlijk heid erlangen, en van den Staat ruime garan ties en een stelsel van voorkeur genieten. Haar groepen van deskundigen zullen de departementale raden vormen, welker man datarissen den Nationalen Raad van Arbeid, die een technisch parlement zal zijn, samen stellen. In het nieuwe regiem zullen de Ka mers van Koophandel geen reden van be staan meer hebben en worden gesupprimeerd. De Kamer van Afgevaardigden zal haar be raadslagingen slechts op politiek gebied be- verheidsgebied o.a. te Dortmund en Gelsen-perken. De afschaffing der algemeene Raden kirchen zijn de spoorwegarbeiders wegens wordt eveneens overwogen. "oongeschillen in staking gegaan. UIT OOSTENRIJK. Seipel, de bondskanselier, heeft bij zijn terugkeer uit Genève aan de ministers en daarna aan de leiders van politieke partijen het resultaat van zijn besprekingen te Genève uiteengezet. De socialisten betoonden groote De Franschen hebben de laatste dagen in de bezette staatsmijnen bij Buer tal van Tsjecho-Slowaksche en Poolsche arbeiders te werk gesteld om steenkool en cokes te ver- iaden. Tusschen deze arbeiders en de Duit sche mijnwerkers is het al herhaaldelijk tot gevechten gekomen. Tijdens een hevige I ontevredenheid over de bevoegdheden, die aan den commissaris-generaal mr. Zimmer man gegeven waren en zij dreigden tevejis tot de volledige obstructie over te gaan als de regeering den steun aan de werkloozen niet verhoogt. DENEMARKEN EN SOWJET-RUS- LAND. Dinsdagavond zijn de beide Huizen van den Deenschen Rijksdag in vereenigde zit ting bijeengekomen, waarin de minister van buitenlandsche zaken mededeeling deed van de onderteekening der voorloopige Rus sisch-Deensche overeenkomst. Toen gistermorgen de vergadering van het Folketing begon deelde de voorzitter mede, dat het voorstel tot ratificatie van deze overeenkomst van de agenda was afgevoerd, aangezien het ministerie van buitenlandsche zaken er de voorkeur aan gaf het stuk eerst aan het oordeel der parlementscommissie voor buitenlandsche aangelegenheden te onderwerpen. Men verneemt, dat de zitting van den Rijksdag heden zal worden gesloten en dat er binnen enkele weken een buitengewone zit ting zal worden bijeengeroepen ter behan deling van de overeenkomst met Rusland, waartoe, desgewenscht, ook IJsland het recht zal hebben toe te treden en wel ten hoogste binnen drie maanden na de ratificatie door Denemarken. DE BULGAARSCHE VERKIEZINGEN, Het persbureau geeft den volgenden defi nitieven uitslag der verkiezingen voor het 246 leden tellende Skoepsjtina regeerings- partij 215, communisten 16, oppositie-blok 14, socialisten 1. Alle ministers zijn herkozen. Stamboeliiski is in 13 districten gekozen. DAVISON-„SCHOLARS." Mevr. Davison, de weduwe van den be kenden Amerikaanschen bankier Henry P. Davison, heeft een fonds gesticht voor zes studiebeurzen aan de universiteit van Yale, Harvard en Princeton voor jonge Engelschen, afkomstig van de universiteiten van Oxford en Cambridge. HET HUWELIJKSFEEST VAN HET DEENSCHE KONINGSPAAR. Onder de buitenlandsche gasten, die reeds te Kopenhagen zijn aangekomen, in verband met ae viering van het zilveren huwelijks feest van Koning Christiaan en koningin Alexandria, op morgen, behooren de broeder der kom'ngin, groothertog Frederik Frans van Mecklenburg-Schwerin en zijn gemalin Alexandra, prins Réné en prinses Marga- retha van Bourbon en prinses Olga van Cum berland. De broeder des konings, koning Haakon van Noorwegen en koningin Maud werden gisteren verwacht, doch koning Gustaaf van Zweden komt niet, in verband met het overlijden zijner schoonzuster, de groothertogin van Baden. De nieuwe belastingen op weeldearti kelen, die Maandag door het Deensche Folketing waren aangenomen, zijn gisteren door het Landsting goedgekeurd. Zij Zullen terstond in werking treden. De debatten in den Pruisischen Landdag over het beleid van minister Severing tegen de Deutsch-Völkischen, zijn voorloopig daarmede geëindigd, dat het salaris van den minister is goedgekeurd. Alleen de Duitsch-nationalen en de communisten stem den tegen. De stemming over de motie van wantrouwen, die de Duitsch-nationalen tegen Severing hebben ingediend, is uitgesteld tot na het reces. In den Rijksdag is het bij het debat over de wet tot bescherming van de vergade ringen nog tot een incident gekomen, toen de Deutsch-Völkische afgevaardigdeHenning beweerde, dat Severing de hand beschermend uitgestrekt hield over de communistische benden die ten gunste van de Franschen in het Roergebied optreden. Deze uitlating heeft de linkerzijde aanleiding gegeven om zoolang in de maat „Schluss" te roepen, tot de spreker de tribune moest verlaten. Tot een stemming over het wetsontwerp is het niet gekomen, daar op het einde der verga dering bleek dat er daartoe te weinig leden meer aanwezig waren. Radek, de Russische communist, die voornemens was met enkele geestverwanten het bezette gebied te bezoeken, heeft van de Rijnland-commissie de boodschap gekre gen, dat hij er niet zal worden toegelaten. „De rechtbank te Darmstadt heeft den Hessischen staat in het geding tegen den vroegeren groothertog tot een voorloopige betaling van 30 millioen mark veroordeeld. Bij het rijks bankfiliaal te Dortmund is dezer dagen ingebroken. De dieven hebben een goeden slag geslagen, 250 millioen mark aan Bankpapier is hun in handen gevallen. De biljetten waren den vorigen avond door de drukkerij, die voor de Rijksbank werkt, afgeleverd en nog niet van controle-nummers voorzien. Die hebben de dieven later zelf aangebracht. Zij geven nu met niets-ontzien- de driestheid, het papier uit, maar zijn tot dusver niet ingerekend kunnen worden. De minister van koophandel, Hoover, heeft H. W. Whitford, hoogleeraar in den boschbouw in de tropen aan de Yale-uni- versiteit, opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de methode om de rubberproduc tie op te voeren. Dezelfde minister heeft een commissie ingesteld, om na te gaan, hoe het nu precies staat met den toestand van de arbeidsmarkt en de werkloosheid in de V. St., in verband beschouwd met de beperking der immigratie. De Transport Workers-Union, een vak bond, die in de Ver. Staten 126,000 leden telt, heeft tegen vandaag een staking afgekondigd. Het gaat om hoogere locnen en de invoering van den acht-uren-dag. Kapitein W. R. Lawson, de vermaarde vlieger, die dezer dagen op een vliegveld te Dayton was verongelukt, is op het Avlington- kerkhof bij Washington begraven. Geduren de ae teraardebestelling cirkelden tien bom- werpers-vliegtuigen boven de begraafplaats, om den doode de laatste eer te bewijzen. Op het Langley-vliegveld bij Newport News, in Virginië, is gisteren luit. Dogan H. Arthur doodgevallen. Te Parijs is een bende internationale dieven aangehouden, waarvan het hoofd, William Warren, een Amerikaan van tegen de zestig, onlangs voor 150,000 frank een weelderigen auto had gekocht, waarmee hij dezer dagen met zijn vrouw en met de vrouw van een ander lid van de bende te Parijs was aangekomen. Dit gezelschap had een groote som gelds bij zich ook onder de kussens van de auto was een som verborgen. De politie heeft op de vrouw van Warren gevonden 229 biljetten van duizend frank 65 biljetten van duizend peseta's 31 biljetten van 500 peseta's onder de bank van de auto 67 biljetten van duizend frank tien pond sterling en 67 biljetten van duizend peseta's. Warren had zelf 2500 frank op zak en zijn vrouw droeg bovendien nog een kapitaal aan juweelen. Een van haar ringen wordt op 145.000 frank geschat. De bagage van de bende werd op den dag van de aanhouding uit Jliarritz aan een der Parijsche stations verwacht. De politie hoopt er verdere aan wijzingen in te vinden. De Chineesche diplomaten in Europa verkeeren, naar een Reutertelegram uit Pe king aan de Engelsche bladen meldt, in de weinig benijdenswaardige positie, dat er geen geld is om hun salaris te betalen. Zij wachten al elf maanden op het hun toeko mende geld. President Harding heeft brieven ge schreven aan de ministers van oorlog en van marine. Weeks en Denby, waarin hij hun verzoekt, niet toe te staan, dat overbodige voorraden oorlogstuig der V. St. worden verkocht aan welke buitenlandsche natie ook. FEEST OP DOORN. Onder bovenstaand opschrift schrijft cki „Gelderlander": „Door de Nederland sche Waden loopt het bericht, dat de heer Wilhelm von Hohen- zollern, ex-keizer van het Duitsche Rijk, een nieuwe woning 'heeft laten bouwen voor de kinderen van zijn tweede vrouw Wjj hebben dat bericht voorgelezen aan een Duitsohen collega, die met z'n vrouw en kinderen was „ausgewiesen" door de vreemde bezetting en nu met zijn gezin op 'n kleine kamer woont van een gekkenhuis in het onbezette gebied. Er kwam een bittere trek om z'n mond, toen hij hoorde van de nieuwe woning, wei- te de oude echtgenoot in Doorn heeft laten bouwen voor zijn jonge kinderen, maar hij zweeg. Toen lazen wij het vervolg van bet be richt De ex-keizer heeft een feestmaal aange richt ter gelegenheid van de opening der nieuwe woning. Vier en vijftig menschen, die aan den bouw hehben meegewerkt, waren uitgenoodigd. Men dronk en klonk en de ex-keizer deelde zijn portret uit aan dé gas ten De Duitsche collega beet zich bij de voor lezing van dit bericht op de lippen, maar de vrouw barstte los en 1 was niet malsoh, wat zij aan het adres van den bewoner van den huize Doorn zeide. Wij willen aannemen, dat haar hart bit ter was in den tegenspoed en haar oordeel daarom hard; maar tienduizenden dragen hetzelfde droeve leed als zij, werden uifge- stooten en verdreven van hun woningen en moeten zich behelpen met "n fooi van de Regeering in kamers en krotten van vreemde steden. En heel het Duitsche volk lijdt on der de rampen, die de man in Dpom volgens de nu gangbare meening heeft verwekt. Voelt deze ex-keizer niets van de tegen stelling tusschen zijn genoegc.li.ilk beslaan en het lijden van 'het Duitsche volk? Weet hij niet, dat hij zijn volk heeft ge tergd door zijn Jaat huwelijk en de geruch ten van zijn bruiloft, en dat hij hef telkens opnieuw sart, als hij het welen laat. boe vol komen hij zich in het rustige Holland met z'n jong vrouwtje op z'n gemak voelt en hoe hij alle gemakken en vreugden des le vens zich verschaffen kan? Als hij dat niet weet en niet voelt, moet hem dat in het publiek maar eens worden gezegd. Fijngevoelig is de heer van Doom blijk baar niet. Maar wii wensdhen niet gemeten te wor den met zijn maat en den schijn op ons te laden, als zouden wii de schrille tegenstel ling tusschen Doorn en Duitschland niet be merken. Zij schrijnt ook ons. En 't leek ons tijd, daarvan te doen blij ken." EEN OUD INDIANENRAS ONTDEKT? Dezer dagen zijn twee ontdekkingsreizigers de beer F, A. Mitchell-Hedges en Lady Rich mond Brown, teruggekeerd van een expe ditie in de onbekende streken van de Re publiek Panama, welke tocht twee jaar ge duurd heeft. Het doel van de reizigers was na te gaan of de legenden die onder de kustbevolking heerschten over een vreemd ras, vele mijlen bet binnenland in, op waarheid berustten. Vanaf de Golf van San Bias, een groote inkerving van de Noordkust van Panama, reisden zij naar het Zuiden, staken de Groote waterscheiding over en ontdekten in de on bekende streken daarachter een volk, de Chucunague Indianen. „Financial News" meldt bijzonderheden ..o— „Een Engelsclunnn? poeh! en daarvoor die ophef!" lachte de man en maakte zich van Hetson's arm los. „Ik had je voor verstandi ger aangezien. Is hij een fatsoenlijk man, dan volgit hij je niet; en komt hij werkelijk, dan zulten we hem afloeren op vreemd terrein fe jagen. Maar vertel me nu eens, hoe kwam het in je hersens op, om met een vrouw naar CoHf'oruië te komen? Wat om Gods wil denk je hier met haar te doen en waar te blijven? In de stad?" „Ik weet het zelf nog niet," zeide Hetson. „Ik wilde alleen weg, weg uit dat land waar ik elk oogenblik moest vree zen een medemin naar te ontmoeten, cn toen was Califor- nië. „Het ongelukkigste land op de wereld, dat je maar kondt bedenken," viel Sifliy in de rede. „Later eens is het misschien mogelijk, dat ook vrouwen en gezinnen hier komen; thans echter is het geheele land nog maar een ruw terrein, alleen voor mannen geschikt. In elk ander land zou je je vrouw ais een vorstin km®en onderhouden voor bet g«M dat bel je hier zoi kosten om haar nauwelijks het noo- digste te verschaffen. Doch dat is een zaak, die je met je zeiven moet uitmaken; apropos, hoe heet die Engelschman, voor wien je zoo dolveel respect hebt; misschien dat ik hem eens bij toeval tegen kom?" „Golway, Charles Golway." „Goed, ik zal den naam no toeren," knikte Sifliy. „En wat moet ik nu doen?" „Jij? Niets. Wacht af tot hij werkelijk komt, en dan vertel je hem doodeenvoudig dat je hem zonder verdere waarschuwing een ko gel door de hersens jaagt, als hij ook maar een enkel woord met je vrotiw wisselt en dat doe je dan. De wet behoeft je niet te ont zien; eerstens ben je in je recht, en bestond er géén wet, dan zijn we zelf mans genoeg om korte metten te maken. Maar nu, amice, moet ik weg; ik heb, merk ik, mijn tijd al mooi met je verlet. Vanavond vindt je me weer in de zaal van Parker House." „Maar het gerechtshof?" „Dat is dat lange gebouw aan den over kant", zeide Siftly, naar de andere zijde van de Plaza wijzend. Daarop groette hij Hetson en ging snel in de richting van de straat die op de baad uitliep. IV. t DEPLAZA VAN SAN FRANCISCO- Hetson bleef nog een tijdlang alt droomend op dezelfde plek en staarde voor zich heen. De troostredenen, die Siftly voor hem over had, schenen zijn onrust eer verergerd dan verminderd ie hebben; in zijn idee toch was liet tamelijk zeker, dat de gevreesde mede minnaar hem zou volgen. Reeds de enkele gedachte daaraan joeg hem het bloed al sneller door de aderen en z(jn hart klopte al heviger bij de gedachte immers dat hem misschien zijn vrouw zou worden ontnomen. Vergeefs poogde hij zich er tegen te verzet ten; vergeefs zeide hij telkens en telkens tol zichzelven, dat Jenny hem liefhad, dat zij hem niet zou verlaten, bet was alles vergieefsch. Een foooze geest fluisterde hem telkens toe dat de eerste liefde iemand altoos bijbleef, en in zijn ziekelijke verbeelding stelde hij zich zijn medeminnaar voor als iemand met alle aantrekkelijkheden van de jeugd. Over de Plaza kwam een zonderlinge, nochtans niet onbekende figuur, die zelfs voor de aan het zonderlinge gewende Ame rikanen niet onopgemerkt kon voorbijgaan; want hier en daar bicven enkelen staan en schudden het hoofd. Het was Ballenstedt, die met zijn gelen mantel met kragen, opgeslagen brook, pas gepoetste laarzen, den hoed ietwat achterover, in de linkerhand zijn pakje en onder den linkerarm de groen katoenen oara- pluie, in de rechterhand de schop, lang zaam en peinzend over het plein kwam en het niet met zich eens scheen te zijn welke straat hij nu eigenlijk zou inslaan. Emdölijk jfajjtte hij op H-etsou, die doarj nog altijd als verloren stond, tikte met den greep van zijn spa hem op den elleboog en zeide: „Zeg, boor eens, kan u me ook zeggen hoe ik hier het gauwst bij de mijnen kom?" Hetson keerde zich verschrikt naar den man om, en deze, zijn medepassagier spoedig herkennende, vervolgde: „Ach, Ileere, u u weet er net zooveel van als wij allemaal. Neem me niot kwalijk. Gaat u er ook naar toe?" Hetson schudde het hoofd, ten tecken dat hij den vreemdeling niet verstond en ging, vast besloten de vreemdelingen-lijst te raad plegen, den weg op naar het gerechtshof. „Een ploert," bromde Ballenstedt. „Wees jij maar pedant, over vier weken ruil ik niet met je, dat weel ik," cn zijn spade steviger oppak kend, wilde hij zijn weg vervolgen, toen hij met luid gelach aangeklampt werd. „Ballenstedt he hallo, Ballenstedt!" Hij bleef staan en keek om. Eigenlijk was hem er niets aangelegen, door oude reisgenoo- ten opgehouden te worden. Hij had geen tijd meer te verliezen; boe gauwer bij de mijnen, hoe beter. Trouwens waar hij naar toe moest, ging niemand aan. „Ballenstedit, kerel!" riep een van de twee die hem hadden aangeklampt, „voor den do<n der, waar gaat nu al de reis heen? Toch niet direct aan slag?" Het waren Lamberg, die blijkbaar een glaasje te veel gedronken had, en Hufncr. „Moet ik dan eerst bier nog een kamer over de resultaten van deze expeditie, wefloe wij aan dit* blad ontleenen. De pasontdekte Indianen zijn nooit eerder door blanken bezocht, en uit him gewoonten en kleedcrdracht en meent men te kunnen op maken dat zij de afstammelingen zijn van een oud volk dat op zijn minst 6000 jaar heeft bestaan. Volgens den heer Mitchell-Hedges hebben zij een Mongoolsch type, zijn onge veer 1 Meter 32 c.M. lang en hebben een getalssterkte van ongeveer 18000 man. De heer Mitchell-Hedges schijnt met groo te welwillendheid te zijn ontvangen. Hij was in staat een prachtige collectie voorwerpen en versieringen mede te brengen welke door de inboorlingen werden gebruikt. Zeer merkwaardig is het feit, dat geen enkel voorwerp van steen of ijzer is ver vaardigd. Elk huis bezit een eigen huisgod, en vele van deze godheden bevinden zich in de verzameling. In de collectie bevinden zich ook drie menschenhoofden, die door een onbekend proces zijn verschrompeld tot de grootte van een cricketbal. Het hoofd- en baardhaar is echter in den oorspronkelijken toestand bewaard gebleven. Deze hoofden spelen een rol bij de tooverceremonies van den stam. De grootste moeilijkheid bij 'net onder zoek leverde het gemis aan een eigenlijke taal op. De taal van deze stam bevat n.l. slechts een 200-tal woorden en daarom is de gedachtenwisseling zeer moeilijk. De India nen doen echter pogingen hun geschiedenis te bewaren door symbolische teekens op stof fen te maken. De moeilijkheid is de beteeke- nis van deze teekenen te ontcijferen. Maar wellicht wordt de grootste weten schappelijke waarde gevormd door de been deren welke tot ornamenten aan de inboor lingen dienen. Tot nu toe is het nog niet mo gelijk geweest al deze beenderen te identi- ficeeren, en men gelooft dat vele exempla ren van lang uitgestorven dieren afkomstig zijn. Volgens den heer Mitchell-Hedges zou een dezer beenderen afkomstig zijn van een haai van minstens 30 Meter lang, terwijl een ander van een buitengewoon groote rat af komstig zou zijn; andere exemplaren zouden afkomstig zijn van reusachtige voor-histori sche hagedissen. Gemeld wordt dat deskundigen van het Britsch Museum een en ander nader zullen onderzoeiken. HEEFT DE ELECTRICITEIT EEN STRUCTUUR In het „Polytechnisch Weekblad" van 27 April komt een belangrijke beschouwing voor, van den ook in ons land bekenden Ween- schen Prof. Dr. Stefan Jellinek, waarin bo venstaande vraag wordt gesteld en beant woord. Aan dat geïllustreerde artikel ontlee nen wij het volgende Bij het beschouwen van door den bliksem veroorzaakte merkteekens, onverschillig of deze aan menschen, dieren of zaken werden waargenomen, trof het mij, dat de gedaante en constructie van de teekening geen toeval lige schijnt te Zijn, maar dat bepaalde stan daardtypes herhaaldelijk terugkomen. Die constructies schijnen op grond van (natuur kundige) wetten te ontstaan zoodat men in derdaad van een soort grafische voorstelling van den bliksem mag spreken. In de laatste twee jaren had ik het geluk, Zeer instructieve voorwerpen te kunnen ver zamelen, uit welker onderzoek met loupe en microscoop bleek, dat bij deze macros copisch en microscopisch zichtbare, door den bliksem veroorzaakte merkteekens, een op merkelijke overeenkomst schijnt te zijn. Deze overeen komstjbestaat daarin dat^de grondvorm van deze merkteekens een golflijn, J'n schroef gang, een spiraal met duidelijke kenmerken van rythme of periodiciteit is. Verreweg het grootste gedeelte van het studiemateriaal uit het Museum draagt deze sterksprekende kenteekenen van een soort schroefvormige beweging van den stroom der atmospherische energieslechts enkele op zichzelf staande zijn met teekenen van een zuiver rechtlijnige ontlading voor- zien. Deze voorstelling van de borende draaibe- wegingen van den zich ontladenden stroom, vindt een bevestiging bij de beschouwing van lichtverschijnselen van de ontladingen van hoogspanningen in de electrotechniek. De omstandigheid, dat de bedding, waarin de energiestroom afvloeit, ondanks de meest mogelijk verschillende voorwaarden, waarbij dat geschiedt, toch altijd alle kenteekenen van een periodiciteit en wetmatigheid draagt, laat het toe de vraag te stellen, of niet de schroefvormige beweging er aanspraak op moet maken de zuiver oorspronkelijke, autochthonische beweging van den stroom der energie te zijn. Het stellen van deze vraag wordt wel in zekeren zin gefundeerd door een aan de kosmische physica ontleende beschouwing^ Men zal echter de oplossing van dit voor de theorie en voor de practijk even gewichtige probleem niet door hypothesen, maar door nauwkeurige onderzoekingen in staat zijn te benaderen. HOMMELES IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Volgens „Het Volk" heeft het oppositie comité, dat rich uit de leden van de Com munistische Partij heeft gevormd, dezer da gen een vertrouwelijke circulaire gericht tot de leden der partij, teneinde met hen een ernstig woord te spreken over de crisis die deze partij thans doormaakt. In de circulaire wordt •allereerst vastge steld. dat pogingen die zijn aangewend om de moeilijkheden tot een oplossing te bren gen langs kameraad son appel ijk en en organi- satorischen weg, mislukt zijn, doordat „de meerderheid van de partijieiddng heeft ge meend, dezen weg van kameraadschap en proletarische democratie niet te kunnen of le willen inslaan." Verder wordt geconstateerd, dat op het laatste congres „de in vele afdeeüngen naar voren gekomen criüek niet op een behoor lijke wijze tot uiting is kunnen komen en dat nu het congres de partijbestuurders Bouwman en De Kadt hehben gepoogd „in een uitvoerige nabetrachiing den emstigen Toestand' waarin" ffë Part ff vprknerf meeningsverschillen die haar beroeren in „De Tribune" te bespreken", maar dat „de Par tijleiding heeft geweigerd, deze zakelijke uit eenzetting van de opvattingen der oppositie ih „De Tribune" op te nomen." Dan volgt een uitvoerige uiteenzetting over den toestand der Partij, in welke uiteenzet ting wordt gezegd; dat de toestand inder daad kritiek is. Aan het slot van de circulaire wordt me degedeeld, dat de leden van het comité zich als leden van de Communistische Internatio nale lot de hoogste in-stantie, tot de Exe cutieve, hebben gewend om met haar fe on derzoeken aan welke oorzaken het ligt dat de HollandsChr Communistische Partij „in een toestand van geestelijke verstarring, van organisatorisehen ohaos en politieke onmacht is komen te verkeeren". ONZE REGEERING EN DE GOUVER NEUR VAN SURINAME. De interpellatie, Dinsdag in de Tweede Kamer door Mr. Marchant aangevraagd over de verhouding tusschen de regeering en den gouverneur van Suriname, in verband met de toekomst dezer kolonie, houdt verband met hetgeen de gouverneur van Suriname de heer Van Heemstra bij de toelichting van de begrooting voor 1924, aan geboden aan de Koloniale Staten van West- Indië over de verhouding tusschen het Depar tement van Koloniën en het bestuur van Suriname betoogd heeft. In het blad De West" is deze toelichting afgedrukt. Daarin leest men o.a. „Het grootste bezwaar, hetwelk de onder- feteekende thans op zijn weg ontmoet en etgeen feitelijk alle pogingen tot voort schrijding ten eenenmale belemmert, ja zelf dwarsboomt, ligt in de wijze waarop zoowel het bestuur als ook het zelfbestuur van de kolonie wordt uitgeoefend. Er is in Suriname wel een „vertegenwoor diger van de Kroon," en daarnaast is een College van Koloniale Staten geplaatst, dat het vertegenwoordigend lichaam der Kolonie zou uitmaken, maar het Opperbestuur heeft voorzegde machthebbers in die mate terugge drongen, dat daarmede hun toch blijkbaar gewilde zelfstandigheid vrijwel verdwenen is." De heer Van Heemstra behandelt in zijn toelichting de houding van het Departe ment van Koloniën, ten opzichte van een aantal kwesties. En hij concludeert o.m. In de begrooting voor '22 waarvan het ontwerp reeds eind Maart '21 in Den Haag was bracht de minister zeer ingrijpende veranderingen aan, „zonder daarin ook maar eenigszins de Koloniale organen te erkennen." Aan de Tweede Kamer deelde de minister mee, dat zulk overleg tijdshalve niet goed mogelijk was. „In een tijdsbestek van vijf maanden," had daartoe wél gelegenheid be staan, zoowel telegrafisch als schriftelijk. De in Den Haag aangebrachte bezuini gingen kwamen den Gouverneur zóó schade lijk voor, dat hij een compensatie-voorstel ont wierp, waarin een gelijkwaardig bedrag besnoeid was, doch op andere posten. Hij seinde dit op Januari 22 aan den minister. De minister zond 24 Juli het afwijzend tele gram. Verschillende zaken aangaande verbete ringen welke aangebracht hadden kunnen worden, worden door Gouverneur Van Heem stra nog scherp gecritiseerd in zijn memorie. Hij zegt, dat er eigenlijk geen bestuur in Suriname bestaat en dat het evengoed kon worden afgeschaft. De leden, die thans in het College van A, Koloniale Staten zitting hebben, zouden gevoegelijk hun tijd, welken zij nu aan de Kolonie geven, voor anderen meer produc tieven arbeid kunnen besteden en de vrijwel overbodige gouverneur ware ten spoedigste te vervangen door een willoos agent van het Departement van Koloniën, die automatisch had uit te voeren, hetgeen hem uit Den Haag werd gelast. Dan zou men het voordeel genieten, dat niet langer energie, tijd en geld werden ver spild, dan zou men zich niet meer behoeven te beklagen over koloniale autoriteiten, die zich het recht aanmatigen om 'n eigen inzicht te bezitten en dan zou er geen vrees meer be hoeven te bestaan voor verschil van meening, met daaruit voorspruitende wrijving en on aangenaamheden. WIJZIGING DIENSTPLICHT. Ingediend b een ontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet, strekkend» om den eersten oefentijd van de cavalerie terug te brengen van achttien op vijftien maanden. Besparing 150.000 per jaar. DE OUD-MINISTER VAN IJSSEL- STEIN BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. Aan het „Hbl." wordt uit Rotterdam ge meld dat de oud-minister van Landbouw c.a. de heer H. A. van IJsselstein, vermoedelijk opvolger van mr. Zimmerman zal worden. Vroeger is hij te Rotterdam adjunct-direc teur van gemeentewerken geweest. EVENREDIGE VERTEGEN WOORDIGING EERSTE. KAMER. Bij de Dinsdag in de Tweede Kamer aan genomen Kieswetwijziging, wordt o.m. de evenredige vertegenwoordiging voor de Eer ste Kamer ingevoerd. DE RECHTBANKEN TE ZIERIK- ZEE EN HEERENVEE». De Tweede Kamer heeft Dinsdag met 47 tegen 36 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot ontbinding der rechtbank te Zierikzee en van die te Heerenveen. DE ARBEIDSGESCHILLENWET. Het verzet der fabrikanten. Naar het Haagsche Corr. Bur. bleek, zijn aan het adres op het verzoek van de Neder- huren en geld stukslaan?" zeide Ballenstedt, die een langer praatje wilde ontgaan. „Ik heb niot zooveel tijd, want in tien maanden moet ik in .Duitschland terug zijn." „In tien maanden?" lachte Lamberg, „dan zal je hier al bitter weinig kunnen ophalen, want minstens vijf maanden duurt de terug reis." „Dat hindert niet," antwoordde Ballen stedt, „ik heb ook genoeg aan 'n twintig duizend Thaler." „Twintig duizend? zoo? meer niet?" riep Lamberg verwonderd, „en dat zegt zoo iemand met een zekerheid alsof hij het papier al in den zak en enikel maar naar de Bank te brengen had. En wat denk je met het som metje te doen, jongen?" „De nieuwe hofstede hl Hesselbach koopen, die kost precies zooveel." „En geloof je wezenlijk, in zoo korten tijd zooveel goud op te graven, mijnheer Ballen stedt?" vroeg Hufner, door zoo beslisten toon geïmponeerd. „Geteoven?" zeide Ballenstedt tamelijk ver wonderd, „als ik daarvan niet zeker was, hoe zou ik dan dat uitstapje van zooveel duizend miilen naar Californië hebben ondernomen, hè'i" „Hahaha!" lachte Lamberg luid, „die Bal lenstedt is éénigl" Hufner echter, wien tijd cn som voor zijn eigen doeleinde bijzonder toe lachten, en die daarbij in de stevige vuisten van den jongen, een waarborg rag voor het grondwerk waarvoor hij zichzelf niet sterk genoeg achtte, zeide: „Ais ik dat wist, mijnheer Ballenstedt, zou ik grooten lust hebben met u mee te gaan. Met z'n tweeën is beter te werken dan alleen en morgen zou ik willen beginnen. Hebt u een oogenbiiik tijd?" „Wie? Ik? zeide Ballenstedt „neen!" „Hoogstens tien minuten," drong Hufner aan, „dot moogt u als oude kennis wei voor mij over hebben. Mijn gereedschap en boeiije heb ik al bij elkaar, ik kom u aan de overzij van de straat afhalen. Niet waar, g wacht wel een oogenblik?" „Ben je niet wijs?" riep Lamberg, die zoo'it snel besluit op zulke gronden toch al te gek vond. „Ballenstedt weet toch niet op den prik waar bet is." „Niet at.atu wacht wel een oogenblik?" riep Hufner nog eens, wien een onbestemd gevoel zei dat hij op hel gelukkige oogen blik gekomen was. Zonder dus een antwoord af te wachten, liep hij de Plaza over naar Kcarny Street, en Lamberg, die hem nog van het dwaze besluit wilde afbrengen, volgde hem op den voet. „Zoo?" bromde Ballenstedt stil voor zich heen, „meegaan, denk je? Op het schip heeft hij niet naar me omgezien, en nu hij do lucht van de goudvelden krijgt, ben ik op eenmaal geed genoeg. Een knappe jongen als hij mij te pakken krijgt." En toen hij het tweetal den hoek van de straat zag inslaan, ging h(j eea andere straat in en liet zich niet weer ziea,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5