r l'tr 1kfrr R.-K. Kiesvereeniging Haarlem Vrijdag 27 April 1923 46ste Jaargang No. 14422 HEEM3TEEDSCHE BRIEVEN. PIT MUMMER BESTAAT UIT 8 BUDZ1JDEH. EERSTE BLftP Het bestuur brengt ter kennis van de leden dat* de vergadering, welke was'vastgesteld op Vrijdag 4 Mei door bijzondere omstandigheden moet wor den vastgesteld op DINSDAG 1 MEI, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, 's avonds 8 uur. Spreker: g de hoogsdelgestr. heer Mr. J. B. BOMANS, over: ONZE GEMEENTE. I Een drukke opkomst is gewenscht. STADSNIEUWS. AGENDA 28- APRIL DE WIJDINGSFEESTEN DER KATHEDRALE KERK. Een zeldzame plechtigheid op 2 Mei. De onderhoudsplicht. De goedkoopste weelde voor iedereen, is FRANKEN s Melkbrood v:;> Een relletje. Examens L. O. 40-jarig bestaan „Kunst na Arbeid" te Rotterdam. Het muziekconcours te Santpoort. Militie. Makelaars-vereeniging. Het laatste bedrijf van een droef verhaat- TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Aanbesteding. Ongelukje. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 et., op andere redac- tiep^|ina's 60 ct. per regel. Vraag-' en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Amice. In de jongste vergadering van onzen ge meenteraad werd door het lid van Unen de vraag gesteld, waarom Gedeputeerde Staten nog niet hunne goedkeuring hadden gegeven aan het Raadsbesluit betreffende de uitbrei ding der Gasfabriek. Hij zeide te vreezen, dat, wanneer die goedkeuring niet spoedig kwam, er van den winter wel 'ns gasgebrek zou kunnen ontstaan. De w.n. burgemeester antwoordde hem, vernomen te hebben, dat Gedeputeerden de zaak aan het oordeel van een bezuinigingscommissie hadden onderwor pen, waarin o.a. de directeur der Haarlem- sche Gasfabriek zitting heeft, en dat het on derzoek van deze commissie moest worden afgewacht, voordat een beslissing kon wor den tegemoet gezien. Hij verklaarde echter te hopen, dat Gedeputeerden niet de goed keuring zouden weigeren met het oog op de hangende annexatieplannen en aan de moge lijke pressie van Haarlem weerstand zouden bieden. Ik help het den w.n. burgemeester en alle rasechte Heemsteders eveneens hopen. Maar wat kunnen wij doen, amice? Gedepu teerden hebben de annexatie van een deel van Heemstede in hun hoofd. Komt die tot stand, dan zou de gevraagde uitbreiding der gasfabriek kunnen vervallen, omdat dan Haarlem het ontbrekende gas zou ktfnnen leveren. Van het standpunt van Gedeputeer den logisch en verstandig. Maar wanneer die annexatie nu eens niet tot stand kwam, of, tweede mogelijkheid, wanneer zij eens nog ettelijke jaren op zich liet wachten? Hangt zij nu niet reeds meer dan zes jaren? Er kan nog best wat bij. Moet nu, terwijl Ro me delibireert, Saguntum verloren gaan? Of, om het wat zachter uit te drukken, moe ten vgij ons in dien tijd een gedwongen rant soen opleggen terwille van mogelijkheden, die wel eens onmogelijkheden zouden kun nen blijken? Het is met die annexatieplannen eigenlijk een „belabberde" geschiedenis. Hangende die plannen, wordt elke actie, welke op de toe komst is gericht, verlamd. Men wacht af, moet wel afwachten vaak, om geen din gen te doen waarover men later berouw zou kunnen hebben. Zoo gaat veel energie on gebruikt verloren en wordt veel kostbare tijd verspild. Deze toestand „tusschen hangen en wur gen" duurt voor Heemstede nu al meer dan zes jaren en is al de tweede beproeving van dezen aard, waarmede onze gemeente wordt bezocht, want, ben ik goed ingelicht, dan heeft ook tusschen 1902 en 1906 het zwaard van Damocles boven onze hoofden gehangen, in welk laatste jaar het door Haarlem zelf werd opgeborgen en.... in 't vet gezet, naar later bleek. Waarom is Haarlem zoo tuk op ons? heb ik mij afgevraagd en zult ook gij mij wellicht vragen, amice. Zijn wij soms parasieten, wel ke ten haren koste leven? Leggen wij haar hinderpalen in den weg in het bereiken van rechtmatige doeleinden? Zijn wij de oorzaak van een staat van zaken, welke zich min gunstig afspiegelt in de kohieren harer be lastingen? Ik teneinde hierop een antwoord te ontvangen, eens op kondschap uitgegaan en ziehier wat ik alzoo vernam. Haarlem, dat het initiatief tot deze tweede annexatiepoging heeft genomen, zegt tot Ge deputeerde Staten ongeveer het volgende: Ziet eens, Heeren, het is toch overbekend, dat wij aan onze grenzen ontgroeid zijn, want aan alle kanten hebben de omliggende ge meenten tegen ons aangebouwd. En we zijn zoo nauw omsloten, dat we er benauwd van zijn. Ruimte tot expansie bestaat ternau wernood meer. We hebben zoo dringend be hoefte aan havenwerken, handels- en indus trieterreinen en waar vinden we die of kun nen die aanleggen binnen onze palen? Eert nieuwe Middelbare Technische School met Ambachtsschool zal eerlang in 't Noorden van de stad verrijze.n waaraan behalve door ons, ook door Rijk en Prov. belangrijke financieele steun gegeven wordt. We loopen verder met plannen rond voor een veilings gebouw voor groenten, waarvan natuurlijk de heele streek zal profiteeren en onze ge dachten zijn vervuld van andere uit alge meen economisch oogpunt belangrijke plan nen, die tot verhooging van onze volkskracht zullen strekken. En, wat de deur dicht doet aan het complex Haarlem on omstreken worden op sociaal, economisch, hygiënisch en intellectueel gebied eischen gesteld, die uit sluitend op zijn centrum, Haarlem, worden afgewenteld. Dat zegt Haarlem. Dat ik er paf van stond, kan ik niet zeggen. Ik hoor hier nieuwe toonen op een oude wijs, zie hier een oud cliché in een nieuwe omlijsting. Zong ook niet Amsterdam in dezelfde vooi's? En Rotterdam en Den Haag enz.? Ik Was niet bevredigd, maar aangezien ik mij gaarne laat overtuigen, ben ik eens -aan het redeneeren gegaan roet menschen, die er meer van weten moesten en ik weet er nu meer van, maar ben nog niet.... bevre digd. Integendeel Laat ik u zeggen waarom en daarbij Haar lem's betoog op den voet volgen. Allereerst die aangrenzende stedelijke be bouwing Het is klaarblijkelijk, dat hierme de bedoeld wordt de bebouwing op Bosch en Vaart Daargelaten, dat m.i. in het argu ment zelf weinig kracht schuilt, kan hier al aanstonds de opmerking worden geplaatst, dat het Bosch- en Vaartkwartier zich ge heel onafhankelijk van Haarlem ontwikkeld heeft en zijn bestaan voor het grootste deel te danken heeft aan de electrische tram- verbinding met Amsterdam, wat bewezen wordt door het feit, dat in genoemd kwar tier een zeer belangrijk deel uit Amster- damsche forensen bestaat en dat Haarlem mers verre in de mnderheid zijn. Een tweede argument van algemeenen aard is, dat op Haarlem worden afgèwen- teld de kosten, welke voortvloeien uit de economische, sociale en andere eischen, wel ke aan het geheele complex worden gesteld. Haarlem wil hiermede zooveel zeggen als dat de omliggende gemeenten parasiteeren op de centrale gemeente. Wat is hiervan aan? Zoo oppervlakkig beschouwd, klinkt de beschuldiging tamelijk waarschijnlijk, maar een nader onderzoek brengt aan het licht, dat zij geen steek houdt, ja, dat eer het te gendeel het geval is. Want ziehier, waarom. Voor het Lager Onderwijs betalen de ingeze tenen van Heemstede anderhalf maal het schoolgeld, wat voor de scholen, welke door de Heemsteedsche kinderen bezocht worden, opweegt tegen de kosten. Voor het Middel baar Onderwijs betaalt Heemstede 100 voor iederen leerling boven en behalve het schoolgeld, terwijl daarenboven tengevol ge van de bemoeiingen van Heemstede's gemeentebestuur aan Haarlem een belangrij ke Rijkssubsidie voos haar M. O. verleend wordt. De kosten van den keuringsdienst worden, voorzoover Heemstede daarvan ge bruik maakt, ten volle door haar betaald. En voor de electriciteit, welke Heemstede van Haarlem betrekt, betaalt het een prijs waarop zoo verstandig zal Haarlem wel geweest zijn wel geen verlies zal zitten, om het zacht uit te drukken. Waarvan zou Heemstede nog meer kun nen profiteeren? Van de groote winkels? Van de schouwburgen, de concertzalen, de bioscopen, de verkeersmiddelen? Zeer zeker, maar profiteeren deze niei eveneens van de Heemsteders en.... verdienen zij niet aan hen? Wat blijft er dan over van die beschuldi ging van parasiteeren op de Centrale ge meente? Zou men het niet veeleer kunnen omdraaien en zeggen, dat Haarlem van Heemstede profiteert ?Denk maar eens, ami ce, aan ons prachtig wandelbosch, aan Groe- nendaal, dat vodr Haarlemmers openstaat, zonder da_t zij hun beurs voor den dag be hoeven te halen. Aan de Sportterreinen ten zuiden van den Hout, die ook voor Haarlem mers beschikbaar zijn, om van den Hout zelf niet eens te spreken, dat eveneens op Heem- steedsch grondgebied gelegen is. Dan krijgen we het argument van de ha venwerken, handels- en industrieterreinen. In het midden latende, of hier van een ge zond optimisme of van grootheidsmanie moet gesproken worden, kan, voor Heem stede althans, de vraag gesteld worden, wat eene ten Zuiden gelegen gemeente te maken heeft met plannen, welke aan het Noorder- Buitenspaame ontworpen zijn. Ten over vloede kan worden opgemerkt, dat Heem stede al eenige jaren geleden het Heem steedsche Kanaal heeft-doen graven en bij die Haarlemsche havenwerken enz. dus gee nerlei belang heeft. Met betrekking tot de Middelbare Tech nische School, welke van een particuliere Vereeniging uitgaat, waarvan ook Heem steders lid zijn, kan gezegd worden, dat de gemeente Heemstede in de kosten van die school bijdraagt en wel in ruimere mate dan de provinciale verordening tot regeling van het vakonderwijs noodig oordeelt. Een veilingsgebouw voor groenten zou'ook een Heemsteedsch belang kunnen dienen, maar de exploitatie behoeft geen geld te kosten. Dat hebben wij aan veilingsinstellin gen op andere plaatsen kunnen zien; waar van de meeste zichzelf bedruipen. „Naar het zich laat aanzien, zal in de naaste toekomst moeten worden voortge gaan met het overwegen van meerdere, uit algemeen economisch oogpunt belangrijke maatregelen, die ook tot verhooging van on ze volkskracht zullen strekken", zoo heet het ten slotte in den brief van het Haarlem sche Gemeentebestuur aan Gedeputeerde Staten. Dat is wel mooi gezegd, maar toch niet veel meer dan een fraze. Want wanneer men slechts van plan is om te „overwegen" en dan nog maar „naar het zich Iaat aan zien", dan heeft men feitelijk niets gezegd, waaraan men houva* heeft. En met dit zwakke argument wordt het zwakke betoog van het Haarlemsche gemeentebestuur be kroond! Was het wonder dat Heemstede in haar antwoord aan Gedeputeerden tijgerge noegens savoureerde, toch het 't volgende sarcasme debiteerde?: „Terwijl Haarlem sleets voornemens is door te gaan met het overwegen van maatregelen tot verhooging van onze volks kracht, heeft Heemstede zich daarvoor zeer belangrijke cijfers getróóst door den aanleg van flinke zwemvijvers, den aankoop van Uit gestrekte sportterreinen en de openstelling van het grootsche natuurbosch „Groenen- dael". Ziedaar pro en contra in a nutshell. Wie den strijd zal winnen? Men zegt, dat de-iaak in Den Haag is uitgemaakt en de an- nxatie een feit zal worden, al is het nog niet zeker met welke grenzen. Voorloopig weiger ik aan dezen uitslag te gelooven, amice. Al heb ik geen hoog denkbeeld van de politieke rechtbank, welke in dit geschil moet vonnis sen, n.l. de Staten-Generaal, toch wil het er nog niet bij mij in, dat er een meerderheid zal te vinden zijn voor een maatregel, welke zoo apert in strijd is met het gezond ver stand en.... met de eerlijkheid. Ja, ook met de eerlijkheid. Want gaat het aan om een gemeente, waarvan niemand, maar ook let terlijk niemand, wenscht geannexeerd te wor den, welke door bekwaam, vooruitziend be leid gewortlen is tot een plaats, waar de pu blieke diensten behoorlijk marcheeren, de belastingen matig zijn en welke door hare natuurlijke gesteldheid en steeds verbeterde woongelegenheid zulk een aantrekkings kracht naar buiten uitoefent, dat het aantal vestigingen steeds toeneemt, gaat t aan, zeg ik, om deze gemeente, welke „self-suppor ting" is, niet hulpbehoevend doch levens krachtig is en een nog betere toekomst heeft, wanneer men haar met rust Iaat, gaat het aan om haar te mutileeren tot een invalide? Ik overdrijf niet, amice. Want met 2/5 van ons grondgebied wil het annexatie-ontwerp meer dan twee derden van ons geschatte inkomen bij Haarlem voe gen. We zouden dus met minder dan een derde van dat inkomen moeten voortscharre len, terwijl alle diensten zijn ingericht itoor een grooter Heemstede, terwijl alleen Groe- nendael ons 16000 per jaar extra kost! Neen, dat is niet eerlijk. Zulk een an nexatie is een roof. Het is niet eerlijk om de lasten van de eene gemeente te verlichten door die van de andere te verzwaren, even min als men den een rechten kan geven wat men den ander tij onrechte ontvreemd. Dat Haarlem haar kracht zoeke in een gezonde financieele politiek, in een bet»re regeling der verhouding tusscHen Rijk en gemeenten, dat zij haar polsstok snijde naar de maat van haar lichaam en het springen over de breede slooten uitstelle tot haar tijd geko men is. Laat Haarlem eens naar Brussel of Ber lijn gaan om te zien hoe door samenwerking met de omliggende gemeenten en zonder annexatie een stad tot bloei gebracht kan worden. Laat zij, alvorens anderen te ka pittelen, eerst zelve orde op haar eigen za ken stellen. Laat zij bijvoorbeeld zorgen, dat haar hoofdverkeersweg, van Kruisweg tot Houtplein, gebracht wordt in een staat, een plaats van haar allures waardig. Wij zouden anders de verdenking moeten koesteren, dat w ij daarvoor te hulp geroepen worden. Als steeds uw PEREGRINUS, Bedenk, amice, dat dit stuk in 1917 speelt. i NASCHRIFT. Na de uitvoerige plei dooien, welke onder meer nog het vorig jaar in ons blad voor een „groot-Haarlem" zijn gehouden, en die heel wat meer argu menten pro annexatie bevatten, dan boven zijn opgesomd, achten wij het onnoodig een weerlegging van Peregrinus' betoog te leve ren, Ook vonden wij geen aanleiding om deze beschouwing niet te plaatsen; wij gun nen onzen Heemstecdschen vrienden gaarne ook eens een verdediger hunner belangen, vooral waneer dat een geestig en scherpzin nig man is. Eén opmerking zouden wij toch willen ma ken en wel deze: samenvoeging van gemeen ten en van 'deelen van gemeenten is nu een maal een bij de Nederlandsche wet bestaande mogelijkheid, waarvan o.i, niet ten on rechte den laatsten tijd door onze regee ring sterk gebruik wordt gemaakt. Het is één methode om vele geinéenten, meestal groote, maar ook wel eens kleine (denk aan Schoten) in het leven te houden. Er be staan zeker ook andere methoden, maar de annexatie-methode is nu eenmaal de gangba re. En nu is het heele betoog van onzen ge- achten medewerker eigenlijk een pleidooi tegen annexatie in het algemeen, met speciale Haarlemsche en Heemsteedsche voorbeelden. Mutatis mutandis zou zijn betoogt ook tegen de jongste annexaties van Amsterdam, den Haag, Rotterdam, enz. kunnen dienen. Maar, waar die methode er nu een eenmaal is en geen andere middelen worden aangewend om de groote gemeenten in het leven le houden, moet men van Haarlem niet vergen, op zien komen van een ander systeem te spelen en ondertusschen financieel en economisch ten gronde te gaan! Redactie N. H. Crt. Sociëteit „St. Bavo'' Kindenkoor half 3 Gewone zittingen Spaarbank voor Katholiek Nederland van 5half 8. Hotel „Spoorzicht" Stationsplein Ma- tinée en Avondconcert. ft K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jan» straal 49 Eiken dag geopend van 10 121/?. van 25 en van 710 uui, behalve des Maandagsochlend» en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van ha'f 39 uur. R K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin van 912 uur, n.m van 25 cur. Zaterdags alleen van 912 uur R K. Arbeidsbeurs voor nrouwen Klein» Houtweg IS Alle werkdagen des v.ra, van half tl tot half 12, des nam van S tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereeniying Bloemhofstraat I Betrekkingbureau voor vrouwjed Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Tel. 1671. De feesten ter gelegenheid van hel zilveren jubdlé der Kathedrale Kerk „Sint Bavo" be loven schit;erend Ie worden. Zoo zal zich op Woensdag 2 Mei 's avond® 7 uur in de Kathedraal een plechtigheid her halen, die hier in Haarlem in de laatste drie, vier eeuwen waarschijnlijk, Sliet meer heeft meer heeft plaats gehad. i We bedoelen de plechtige processie met de reüquienën van den H, Bavo, patroon der Kathedraal, Zooals bekend is, vormden dergelijke pro cessies in de middeleeuwen groote kerkelijke feesten en ook in onze oude Bavo opvde Groote Markt zullen deze processies, vóór de reformatie, ongetwijfeld hebben plaats gehad. Nadien bleef Haarlem natuurlijk van een pro cessie met de Bavo-:reliquieën gespeend,Totdat a.s. Woensdagavond de plechtigheid in eere zal worden hersteld. De hoofdpersoon in den processie-stoet zal zijn de hoogeerw. heer vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, Mgr. M. P. J. Möllmann, maiar het zeer bijzondere van deze plechtig heid zal zijn, dat tol bijwoning daarvan zijn uülgenoodfigd da parochies in ons bisdom, welke, evenals de Kathedraal, den H. Bavo tol patroon hebben. DeSe parochies zufflien worden vertegenwoordigd door hun pastoor en kerkbestuur; welke huin parochie reliquieën zullen meebrengen en achter huin eigen vaan del op daartoe feestelijk versierde draagbaren in de processie zullen mededragen, In die processie zullen verder medegaan al de priesters, die sinds de stichting ooit aan de Kathedraal verbonden waren en ook die priesters, die tegelijk met de Kathedraal in 't zilver jubelen, omdat zij de eersten waren, die 25 jaar geleden in de Kathedraal uit de handen van Mgir. Bottemanoe z.g. de H. Priesterwijding ontvingen. VerdeT gaan in de prooessie mede de bouw meester van de Kathedraal, de heer Jos. Cuy- pers, en degenen, die hem vooral in zijn wertk ter zijde stonden, o. ra. de heer J. Stuyit, de welbekende architect, en de heeren Jac. Et- man® en C. HulsebosCh. Bij deze processie sluiten zich, zooals bijna vanzelf spreekt, ook aan het hoogwaardig ka pittel, de geestelijkheid van slad en omtrek, de E.E. Broeders van St. Joannes de Deo en verder alle colleges, welke aan de Kathedraal verbonden zijn, alsook de groote stedelijke organisaties vertegenwoordigd door hunne besturen. Naar vrij vernemen zal ook de burgemees ter van Haarlem, de edelachtbare heer C. Maarschalk, met de Katholieke wethouders en die Katholieke leden van den gemeenteraad, bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. Na de processie volgt het plechtig Lof met feestpredikatie door dien hoogeerw. heer Ple baan. Donderdagavond hield de Armenraad een bijeenkomst in „De Kroon." In deze verga dering hield de secretaris van den Armen raad te Arnhem, de heer G. van Roekl, een lezing over het onderwerp: „Uit de practijk der actie in zake onderhoudsplicht." Spr. zou dit eigenlijk willen noemen een nieuwe gedachte op het gebied van armenzorg. Het vraagstuk is veel moeilijker dan voorheen. Vroeger was er oogenschijnlijk geld ge noeg, maar wist men niet, hoe het te beste den. Thans is het juist omgekeerd. We we ten wel, hoe men het geld het best beste den kan, maar er is géén geld. Spr. zette dan uiteen, dat de armenzorg aan bezonnenheid gewonnen heeft en wees er op, dat het maatschappelijk hulpbetoon in wezen veranderd is. Men moet nu rekening houden met vele factoren en vooral met de financieele zijde van het vraagstuk, de groote sommen, die de armenzorg eischt. Dit maant dan ook tot be zonnenheid. Feil is dat men elkander meer zoekt. Er wordt vooral specialistisch gewerkt, zoodat elk onderdeel nauwkeurig wordt behandeld. Nu is de actie voor den onderhoudsplicht een nieuwe gedachte In verschillende plaat-' sen werden er door de armenraden com missies opgericht. Men diene te beseffen, dat met de aclie voor den onderhoudsplicht groote bedragen te. bezuinigen zijn. Volgens mededeeling van het Burgerlijk Armbestuur te Amsterdam bedroeg de bezuiniging daar het vorige jaar 100.0001 Hierna wees spr. er op, hoe hel le betreu ren is, dat zoovele armbezoekers onver schillig tegenover de aclie staan, waarna hij memoreerde, dat er velen rijn, die zich aan den onderhoudsplicht onttrekken. Er zijn er met inkomens van f 4000, die zich aan hun onderhoudsplicht onttrekken. Als spre kend staaltje haalde spr. het geval aan van iemand, die 50,000 inkomen per jaar had en een buitengoed in Utrecht bewoonde, z'n ouden vader lang door de weldadigheid had iaien verzorgen. Deze man was nog boos toen men hem opriep en hem wees op z'n plicht, z'n vader le onderhouden. Al dergelijke feiten, aldus spr., bewijzen de noodzakelijkheid van den onderhouds plicht. Ook ten opzichte van .ouders tot kin deren zijn talrijke voorbeelden te noemen. Al deze dingen moeien er loe leiden, dat 't besef bij armenbezoekers levendig wordt, eerst nauwkeurig te onderzoeken, alvorens te ondersteunen. Spr. uitte den wensoh, dat dit ook meer gebeuren zou in de toekomst. Niet alleen de materieele. maar vooral ook de moreele zijde is in deze van groot be lang. Spr. beëindigde zijn met levendige belang stelling aangehoorde causerie met een krach- lige opwekking te ijveren voor den onder houdsplicht, waardoor, naar spr. nog ver zekerde, steeds meer preventief wordt ge werkt. Bij de gelegenheid tot gedachtenwisseMng deelde op een vraag van mr. Heerkens Thijs- sen de inleider nog mede, dat de Armenraad voor deze kwesties van onderhoudsplichten een vaste commissie benoemt, waarin' ver schillende vertegenwoordigers van armver- zorgende instellingen zitting hebben. Die commissie behandelt de diverse kwesties en stelt de bedragen van onderhoud vast. In der minne wojden de kwesties meestal op gelost: een beroep op den rechter is zelden noodig. De voorzitter, de heer Svlbrandi, zëide, dat hier geen dergelijke commissie noodig was gebleken. Mr. Heerkens Thijssen zeide, dal deze avond nog weinig bevrediging schenkt. Spr. zou willen, dat deze avond ook een resultaat schenkt. Nog zette spr. uiteen, dat het Burgerlijk Armbestuur thams zelf de verschillende ge vallen van onderhoudsplichiigen behanideflt, doch spr zou willen, dat dit door een com missie geschiedde. I}an is er meer gelijkheid. Spr. achtte concentratie veel beter. De heer Sybrandi zegde toe, dat het be stuur van den Armenraad de instelling eener dergelijke commissie zal overwegen, waarna met een woord van dank aan den spreker van den avond, gesloten werd. Gisferen heeft zich ten kantore van hef Bur gerlijk Armbestuur aan het Proveniershuis 'n relletje voorgedaan. Zekere J. T., die geen woning heeft, kwam met vrouw en twee kin deren (hij heefl er driie) in liet kantoor en kwam een woning voor hém opeischén, ter wijl hij er bijvoegde: „Nu ben i;k hier en heb een onderdak en nu vertik ilk het weg 'te gaan". Goedschiks werd geltrachit den man lot heengaan te bewegen, waarbij hem be duid werd, dat hij vanwege het Armbestuur alles krijgt, waf dit hem verstrekken kan, n.l. f 13 ondersteuning (de maximum-ondar- steuming, welke hem verstrekt kan worden) per week. Aan een woning kon het Armbe stuur hem niet helpen. De man weigerde echler heen le gaan, waar op .de politie gewaarschuwd werd, die hem len slotte met den sterken arm heefl ver wijderd. Daarbij ondervond de politie nog eenigen last, doordat de mensohen (er was juist uitreiking der ondersteuning) opdrongen, doch het geval liep zonder verdere incidenten af. Naar we vernemen, is dit dezelfde persoon, over wien iin den gemeenteraad gesproken is en van wien de heer Peper vertelde, dat be doelde persoon in een open zandbak aan de Slacht huisslraat woonde. Mr. Slingenberg deelde toen mede, dat de man bij zijin zwager ingewoond had, doch door dezen wegens voorgekomen oneenigheid de woning uitgezet was. Mr. Slingenberg deel de ook nog mede, dal hij den man den rand gegeven had, het met zijn zwager in ofde le brengen, dan zou alles wel weer goed komen. HAARLEM, Geëxamineerd 8 mannelijke candïdalen; geslaagd de heeren: J. Goert Stek, Velsen; P. H. Liglenberg en P. I. de Maaker, Haarlem; N. v. d. Lijn en J. J. Kwaad, Hoorn. Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan heeft de dilettantentooneelvereeniging „Kunst na den Arbeid" te Rotterdam, een tooneelwed- slrijd gehouden, waarin zes verschillende ver- eenigingen uitgekomen zijn. Donderdagavond heeft in den goed bezetten Tivoli-Sohouwburg, na afloop der feestvoorstellingde uitreiking van de prijzen plaats gehad. De Kon. Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer te Haarlem behaalde met Sint Jans- vuur van Sudermann den derden prijs. Mej. Jo Stam uit Haarlem verwierf den prijs voor de beste tooneeispeelster, terwijl de 70-jarige mevrouw Ghr. Hamann-v. d. Heyde, eveneens uit Haarlem, een prijs voor de beste bijrol verwierf. Omtrent het muziekconcours te Santpoort, waaromtrent we reeds enkele mededeelingen deden, kunnen we nog melden, dat 48 ver- eenigingen voor het concouTS hebben inge schreven Onder deze zijn o.m. de volgende Haar lemsche vereendgingen„Utile Dulci," dir. F. J. v. d. Burg, „Excelsior," dir. C. W. Okel, „Lourens Janszoon Coster," dir. J. A. Meng. het „Haarlemsche Poliliemuziek- corps," dir. R. v. 't Hoff, het „Haarlem's Tramcorps," dir. R. v. 't Hoff. Voorts hebben o.m. nog ingeschreven: „St. Caecilia," dir. Ghr. Huiboom, te Schoten, „Soli Deo Gloria," dir. C. Oudendijk, „St. Caecilia," dir. J. G. H. Darmen en „De Een dracht," dir. K. H. Kerkhof!', alle te Velsen, „St. Jacobus," dir. Joh. Smit, te Haarlem- merlfiede, „Eensffezinheid," dir. M. J. Komst, te Halfweg, „Euphonia," dir. J. VV. Lefeber, te Bloemendaal, „Crescendo," dir. F. A. Dekker en „Kunstkring," dir. P. Wit Sr., beide Uit Spaarndiaim, „Zandvoort's Muziek kapel, dir. R. v. 't Hoff, uit Zandvoort en de „Hillegomsche Harmonie," dir. J. D. Schouten, te Hillegom. Bij Koninklijk besluit van 24 April 1923 Is aan den rcserve-eerste-luitcnant B. C. de Raadt, van het 10e regiment infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ont slag als zoodanig verleend uit den militairen dienst. In een Donderdagavond gehouden bijeen komst van Makelaars in onroerende goederen, beëedigd door de. Alrrondissemcnits-Reehtbank te Haarlem, ingevolge die gewijzigde wet op de Makelaardij, is besloten tot de oprichting van een vereeniging. De vergadering belastte de heeren F. A. Groen. J. P. Kok, van R(gloren, A. J. Stoel Jr. en H. N. Verdel met de uit voering der voorbereidende werkzaamheden. We hebben Woensdag en Donderdag in de, vergadering der Staten van Noordholland 't laaisie bedrijf medegemaakt van de bespre kingen over de ontreddering van het Pro vinciaal ElectriciteUsbedrijf. Na bijna drie jaar hebben de Staten een beslising genomen en we moeien erkenen: beslissing genomen en we moeten erkennen De Provinciale belastingbetalers komen er af met een jaarlijksche rentelooze bijdrage van 240.000 aan het bedrijf, welk bedrag nog wel eens ooit zal worden terugbetaald als het bedrijf maar winst aflevert. En dat dit nog eens ooit zal gebeuren werd zelfs als zoete toekomstmuziek in alle toonaarden voorgezongen. Laten we er bij zeggen dat ook wij daar aan niet twijfelen, want alles zal afhangen van tie hoe grootheid der tarieven, die de stroomafnemers zullen hebben te betalen. Dit loch is de schaduwzijde van mono- polislische bedrijven dal er geen concurren tie is en dat zij, zij het gelukkig' niet gren- zenloos, de tarieven kunnen opvoeren tot een hoogte, die alle beheersfouten wegvagen. Het zal echter' de moeite loonen in ddt eerstkomend™ tijd een vergelijking le ma ken tusschen de tarieven, die het Provinciaal Eleclrisch bedrijf zal bedingen en die, welke andere soortgelijke bedrijven vragen. En nu het groote nut, dat de geschiedenis van de hoegrootheid der tarieven, die de opgeleverd en de voordèelen van de geduchte critiek die op de gestie van dit berïjf is uit geoefend. Dat nut is reeds gebleken.- Er was een tijd dat de lof van o verheids- beheer niet hoog genoeg kon worden uit gezongen. Vooral in Noordholland's Staten. De drang naar overheidsbemoeiing scheen daar tot waanzin bijna over te slaan. Alles moest de provincie doen, indien men sommige leden der Staten beluisterde. Er waren er die verlangden dat de Pro vincie gasfabrieken zou bouwen en exploi- teeren; provinciale sanatoria moesten er ko men; provinciale kinderherstellingsoorden; een provinciale gezondheidsdienst met pro vinciale geneesheeren en provinciale zieken huizen was het nee plus ultra. We doen. slechts een greep, maar moesten we de ver slagen der Statenzittingen er op naslaan, we kwamen tot belachelijke voorstellen. Het particulier initiatief deugde zoowat nergens voor. Tot de P. E. N.-geschiedenis kwam. Toen ging er toch een huivering dbor de Provincie en wat men er ook over zeggen moge: die P. E. N.-aangelegeriheSd stemde lot voorzichtigheid. Misschien heeft zij ons voor veel andere Provinciale bemoeienissen behoed en zoo dit •het geval is, dan mogen we ons met het P. E. N. gelukkig prijzen. En tot grooter omzichtigheid stemde het ook ongetwijfeld voor de diensten, die de Provincie reeds in beheer had. Zeker er zijn bedrijven, die beter door de overheid dan door particulieren kunnen ge dreven worden. Om velerlei redenen. Maar de gemakkelijkheid waarmede re- geeringscolleges over andermans geld kun nen beschikken, maakt het noodig dat de belanghebbenden, d.z. de belastingbetalers, een wakend oog houden op, we zeggen niet: misbruiken, maar op sleur en een zekere nonchalance. Summa summarum heeft de P. 'E. N. kwestie ook haar goede zijde gehad. Baromieterslamd: 757. Vooruit* OPGAVE VANi J. J. YYEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Iijstituut, te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 25 April 1923. Hoogste barometerstand 760.8 mM., te Biarritz. Laagste barometerstand 742.4 mM„ te Saema. Matige tot zwaklke westelijke tot zuidelijken wind, aanvankelijk opklarend, latter toenemen de bewolking en kans op regen, aanvankelijk ik ouder. Hedenmorgen werd op last van heit Mini sterie van Waterstaat aanbesteed: het vernieuwen van het opscheepshoofd en het middengedeelte van het middcnplankier iu de haven van Terschelling met bijkomende werken. Laagste inschrijver wbjs: S. C. Kooyman, Vlieland f 24.580. Gistermiddag slipte door de slechte rails en de gladheid van de straat, op den Kleinen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1