BUITENLAND De Gouddelvers. Tweede Blad 27 April 1923 PARLEMENTAIRE KRONIEK. fiEM. BUITENL. BERICHTEN. Belangrijke verklaringen van Benesj over de verhouding tusschen Tsjecho-Slowakije en Polen in verband met de Javorlna-kwestie. Betere stemming te Lausanne. Het Duitsche aanbod heden verwacht. Mussoline en de Volkspartij. Het huwelijk van den hertog van York.. Ondet de Telegrammen: De conferentie te Lausanne. Engeland en Mexico. Loucheur over het herstel in Frankrijk. HET a.s. AANBOD VAN DUITSCH- LAND. CANADA EN DE VEREENIGDE STATEN UIT DE PERS. STOOMVAARTLIJNEN. KERK EK SCHOOL FEUILLETON. De Kieswetw(jziging. Verdwijnende recht banken. Het getob met de werkloosheid. De duinen bij Nootdwijk. Bij de aanneming door de Tweede Kamer van de wijziging der Kieswet, Provinciale- en Gemeentewei, bleek, dal de heer de Monlé Ver Loren er tegen was omdat het provinciaal verband te veel wordt verbroken. De heeren Van Ravesteyn, Kersten en mej. Van Dorp gingen met hem mee. Bij het voorstel tot opheffing der rechtban ken te Zierikzec en te Heerenveen, werd veel verzet ontmoet bij provinciale autoriteiten. Vele sprekers probeerden op vele manieren de Kamer te overtuigen, dat het nu juist niet de rechtbanken te Zierikzee en te Heerenveen moesten zijn, die om der zuinigheidswille dienen te worden ontbonden. En ze hadden het allemaal over de grootere afstanden, die de justitiabelen zullen hebben af te leggen. De heer Kleerekoper verdedigde de opvat ting dat de Regeering niet incidenteel moest beperken, maar moest nagaan of door een al- gemeene reorganisatie van de indeeling der rechtbanken, niet bezuinigd kan worden. In dien geest diende hij zelfs een motie in. Maar de Minister van Justitie hield voet bij stuk. Er kan z.i. op de voorgestelde manier worden bezuinigd en het ligt voor de hand, dat het eerst moeten verdwijnen rechtbanken, die zoo weinig te doen hebben als die te Zierikzee en te Heerenveen. Voor uitstel (de heer Rutgers van Rozenburg wilde wachten op het reorganisatieplan der commissie-Bosch, de heer Kleerekoper zwaaide met een motie, vragende om terugneming van het ontwerp en om een voorstel inzake algemeene reor ganisatie) gevoelde Z.Exc. dan ook niet het minst. De motie van den heer Kleerekoper werd verworpen en het ontwerp tot opheffing der rechtbanken te Zierikzee en Heerenveen, met 47 tegen 36 stemmen aangenomen. Nadat .de beslissing van de rechtbanken kwestie was gevallen, werd de interpellatie van den heer Van den Tempel over de werkloosheid voortgezet. De vrijheidsbonder de heer Dresselhuys, wees op de mogelijkheid van emigratie naar Canada, waaromtrent onlangs mededeelingen in de dagbladen verschenen. Hij wenschte daarover door den Minister te worden inge licht Verder hield hij een zeer uitvoerig betoog over de wijze waarop het Rijk zich thans mengt in de financieele gestie der gemeenten. Het bleek niet of de heer Dresselhuys wel de rede van den Minister goed had gevolgd. Immers diens opvatting is, dat hij iedere ge meente afzonderlijk wil beschouwen en beoor- deelen. De Minister wil nagaan of een ge meente financieel haar best doet om het zoo goed mogelijk ie maken. Naar rato van haar ijver krijgt zij dan hulp van het Rijk. Juist in verband met deze wijze van afzonderlijke be handeling is het onmogelijk een gedragslijn aan te geven of een algemeene regeling als besis te stellen. Gelijk de heer Van den Tempel wil. De beschouwing van den ijver en den goeden wil der gemeenten berust dus alleen hij den Minister en diens adviseurs en juist 'lat maakte den heer Van den Tempel onge rust en onzeker in zijn beslissing. Bij de voortgezette bespreking van Woens dag over de werkloosheid, verdient vermel ding de raad van den heer Colijn, om wer ken, die toch binnen eenige jaren door het Rijk moeten worden uitgevoerd, in sneller tempo te doen uitvoeren, en dan tegen nor male loonen en den wenk van mr. Marchant cm garantie te verschaffen aan ondernemin gen voor productieven arbeid. Tegenover dt gemeentebesturen handhaafde de Minister zijn standpunt. Hij eischl, dat de gemeenten in hun financiën een evenwicht zuilen brengen en loonen bereid te zijn mede te werken. Dal is geen overdreven eisch en deze tast de autonomie der gemeenten aller minst aan. Zij blijven vrij om te handelen, maar de regeering blijft vrij om die handelin gen te beoordeelen. Hel lag dus voor de hand. dat de motie-Van den Tempel, die geen enkelen eisch aan de ge meentebesturen wilde stellen, werd verworpen. Te elfder ure diende de communist Van Rave- sleijn nog een motie in, waarin hij vroeg, dal de loonen zouden worden bepaald in overleg met de vakvereenigingen Ook die motie werd verworpen. De socialisten en de vrijzinnig- democraten stemden er alleen vóór. Het eind van de zitting van Woensdag was al weer een interpellatie. Van communistische zijde was zij ingediend door den heer Van Ravesleijn. Deze beminnelijke mensch is onte vreden over het afsluiten der duinen, ressor teerde onder het beheer der Domeinen on der de gemeente Noordwijk. En hij wilde welen of lol de afsluiting is overgegaan in overeenstemming met de wenschen van het gemeentebestuur van Noordwijk en zoo neen, welke overwegingen dan tot het besluit heb ben geleid. Blijkbaar was het de bedoeling van den interpellanil om het politieke element naar voren te tlrengen. De katholieke geestelijkheid, mijnheer Van Ravesleijn, zit achter die afsluiting nietwaar? dat wa» natuurlijk voor hem reden genoeg om de Kamer bezig te houden met zijn Russische zedelijkheids- theoriën en zijn uitvallen legen de priesters, die willen waken tegen gevaren voor de zede lijkheid der hun toevertrouwden. Maar bij den Minister van Financiën, Jhr. De Geer, was met zijn anti-clericale uitvallen door den heer Van Ravesleijn geen eer te be halen. Die Jieeft duidelijk de zaak uiteengezel, gelijk zij trouwens reeds algemeen bekend is. De Minister is er aanvankelijk eenigszins inge. loopen, omdat hij niet wist dat deze afslui tingskwestie een lpkaal geschilpunt was. Het heette dat de veiligheid in de duinen te wen schen overliet en dat hel dus noodig was eenigermate toezicht te houden op hen, die daar willen wandelen. De Minister in zijn ijver juist om het natuurgenot te houden, heeft toen toegezegd, dat hij het kaarten- stelsel zou invoeren. Iedereen zou»een kaart kunnen krijgen, tenzij hij deze niet waardig was. Toen echter kwam hel dorpsgeschil aan den dag en de Minister liet de strijdende par tijen bij zich komen. De vrede is nu geteekend doordat ook de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer kaarten mag uitreiken. Het ge- zagselement dat aanvankelijk achter de soher- men zijn invloed liet gelden, verdween. Boven dien is het nu een proef. Blijkt het dat men willekeurig kaarten weigert, dan zal de Minis ter niet aarzelen om onmiddellijk hel stelsel weer in te trekken. Eenig gevaar is er dus niet meer en een motie van den heer Van Ravesleijn om alle belemmeringen 'eg te laten, was vrijwel overbodig. Heden, Vrijdag komt de motie in stemming. TSJECHO-SLOWAKIJE EN ZIJN BUREN. Uit Praag wordt gemeld In de commissie voor buitenlandsche politiek verklaarde Benesj, dat hij ten aan zien van het vraagstuk van Javorina zich op het juridisch standpunt stelde in verband met de beslissingen van den gezantenraad. Dientengevolge kan Tsjecho-Slowakije geen enkele nieuwe beslissing in deze materie aanvaarden, nu zij tot driemaal toe volgens het Volkenrecht is geregeld. Hij wenscht de vriendschap van Polen niet te koopen door een afstand van gebied noch door eenig dergelijk middel. Aan den anderen kant wenscht hij- een regeling aan te nemen, die geen der beide partijen aanleiding geven kan tot wrok. Onderhandelingen over het Javorinavraagstuk, die twee jaar duurden, hebben tot resultaat gehad, dat de politieke vraagstukken nog steeds onbeslist zijn ge bleven, evenals economische vragen van hét hoogste belang. Polen heeft inmiddels met Frankrijk, Italië en Zwitserland verdragen gesloten, die schadelijk kunnen zijn voor de eoonomische belangen van Tsjecho-Slo wakije en de politieke verschillen maken het sluiten van een handelsverdrag bezwaarlijk. Daar Polen eveneens zeer te lijden heeft van dezen stand van zaken, moesten vooruit- Ziende Poolsche staatslieden er de voorkeur aan geyen de staatsbelangen in het oog te gouden en zich niet langer ophouden met vragen van ijdel prestige en behoorden zij, met het oog op de toekomst, zich te verzetten tegen de politiek, die thans wordt gevolgd. Tsjecho-Slowakije wil een vreedzame op lossing zoeken voor alle geschillen, die met Polen zouden kunnen ontstaan, evenals met de andere naburige landen. de gezantenraad het vraagstuk van Javorina zoo zal regelen, dat dit gebied bij Tsjecho- Slowakije blijft, omdat een inbreuk op dezen wettelijken toestand een schending zou zijn der internationale overeenkomst. Een voor stel der nationaal-democraten tot benoeming van een commissie van onderzoek ter plaatse werd met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. Benesj verklaarde verder, ten opzichte der grensincidenten met Hongarije, dat de Tsjechische grenswacht nauwkeurige be velen heeft ontvangen om zich van alle pro vocatie te onthouden en niemand aan te vallen. Derhalve betwist hij de juistheid der Hongaarsche verklaringen, dat er voortdu rend van Tsjechische zijde wordt geprovo ceerd. In de laatste maanden zijn er herhaaldelijk incidenten voorgevallen, waaronder de moord op den douane-inspecteur Sedlacek. De re geering heeft telkens een nota naar Boeda pest gezonden, waarop geregeld als antwoord werd verwezen naar provocatie. Achttien maanden heeft de regeering te Praag vruch teloos getracht een normaal grensverkeer te verkrijgen en voortdurend ontvangt zij rap porten over de dagelij ksche bedreigingen, waaraan de Tsjechische grenswacht bloot staat. Daaraan moest eindelijk een einde ko men en derhalve heeft zij maatregelen ge troffen, die verre van een vijandelijk karak ter te hebben ten opzichte van Hongarije, veeleer ten doel hadden de aandacht te ves tigen op de gevaren, die deze herhaalde in cidenten meebrachten en op de noodzakelijk heid ze voortaan te verhoeden. De Tsjecho- Slowaksche regeering wil deze aangelegen heden op vriendschappelijke wijze' regelen, doch eischt een behoorlijke genoegdoening voor den moord op den douane-inspecteur, Na een tot in bijzonderheden afdalend de- zoomede waarborgen voor rust en orde aan bat heeft de meerderheid met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het standpunt van den minister wordt goed- de grenzen, voor de eene zoowel als voor de andere bevolking. Een deel der oorzaken vam den tegenwoordigen toestand ligt in de "ti iiauujjum van ucn iiuiixaici wuiut gwu vuf ivgwiyyuuxuigtu lutoutuu ngt 111 tax. gekeurd en waarin de hoop wordt geuit, dat bloeddorstige instincten van de menschen, die voor de grensdiensten worden gebruikt. De Hongaarsche regeering heeft een commis sie voorgesteld om de incidenten definitiel te onderzoeken en de Praagsche regeering' hoewel zij beschikt over alle gegevens tot staving harer beweringen, heeft toch de nood zakelijkheid erkend de jongste incidenten aan een nader onderzoek te onderwerpen reden, waarom zij toestemt in de benoeming eener gemengde commissie, waarvan zij harerzijds reeds de leden heeft benoemd Van de snelheid waarmede deze commissie- haar taak volbrengt, zal de opheffing afhan gen van de maatregelen, die Tsjecho-Slo wakije heeft moeten nemen, doch die geens zins deel uitmaken der Tsjecho-Slowaksche algemeene politiek ten opzichte van Hon garije. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE De Turken hebben afgezien van den eisch de economische clausules buiten het verdrag te houden Het rijkskabinet heett Woensdag beraad slaagd over de beantwoording van de redt van lord Curzon in 't Engelsche Hoogerhuis, Men verwacht dat aan de tot alle Entente- staten te richten nota, heden (Vrijdag) le laatste hand zal worden gelegd. UIT HET BEZETTE GEBIED. Uit Mannheim wordt gemeld, dat gister ochtend tusschen 7 en 8 uur verschillende politieposthuizen tn het onbezette gedeelte van Mannheim door de Franschen zijn bezet, die de politie ook instructies gaven inzake het dragen van vuurwapenen en het groeten van Fransche officieren De vier mijnwerkersbonden in het Roer gebied waarschuwen in een gezamenlijk manifest hun leden tegen de communistische kuiperijen, welke beoogen een algemeene staking té ontketenen. Indien dit streven slaagde, zou het slechts 't Fransche milita- rismen imperialisme in de kaart spelen. Omtrent de verstandhouding tusschen de communisten en de Franschen is geconsta teerd, dat reeds vóór het oproer te Mühl- heim begon verscheidene raddraaiers de Fransche kazernes in- en uit liepen. Op het Domplein en het Keizerplein zijn na de daar geleverde gevechren hulzen van Fransche patronen gevonden. De oproerlingen waren derhalve van Fransche wapens voorzien. Uit Miinchen wordt gemeld, dat mgr. Testa, de afgezant van den paus, eerlang nog maals het Roergebied zal bezoeken en zich dan ook naar de Palts zal begeven Regeenngsraad Bertsch, de leidei van het vroegere Duitsche in- en uitvoerbureau te Ems is door den Franschen krijgsraad te Mainz tot 10 maanden gev. str. veroordeeld omdat hij zijn ambtenaren op 30 Tan. tal van bescheiden had laten verbranden, ten einde ze uit handen van de Franschen te houden. Blijkens verklaringen van Fransche be- zettingsautoriteieten zullen op 1 Mei nieu we sancties in het Roergebied beginnen. Ze zullen in hoofdzaak bestaan uit een verdere bemoeilij king van het verkeer. Daar het ver keer op de sporen toch al vrijwel geheel stil staat, zal 't vervoer van goederen met vracht auto's en andere voertuigen voor zoover het geen voedsel en andere levensbenoodigdhe- den betreft, worden verboden De Franschen willen de verzendei» en ontvangers van goe deren zoodoende dwingen van de onder hun regie geëxploiteerde sporen gebruik te maken. Binnenkort zal voorts een verordening wor den uitgevaardigd, waarin de Franschen eischen dat hun de omzetbelasting zal wor den betaald. In verband met de aanslagen op spoor treinen heeft de Belgische veiligheidsdienst te Wickrath beslag gelegd op een smederij en een werkplaats voor het maken van bom men. Er zijn vijf mannen in hechtenis geno men. MUSSOLINI EN DE VOLKSPARTIJ. Mussolini heeft thans definitief met de Volkspartij gebroken, die weigerde zich on voorwaardelijk aan de fascistische politiek te onderwerpen. De berichten omtrent de zeer kortstondige crisis der laatste dagen waren vrij onduidelijk, doch thans blijkt uit uitvoe riger mededeelingen hoe de gebeurtenissen zich hebben toegedragen. In haar kortelings gehouden jaarcongres had de Volkspartij te beslissen of haar leden die deeluitmaakten van het kabinet-Musso- lini, al dan niet de politiek der regeering verder zouden onderschrijven. Mussolini had hen, naar men zich herinnert, voor de keus gesteld öf de partij te verlaten, of uit de re geering te treden. Zij verkozen het laatste en dienden hun ontslag in. Mussolini wachtte met het aanvaarden er van tot de parlemen taire groep der partij zich over de quaestie had uitgesproken. Deze nam echter in haar vergadering van Zaterdag j.l. een resolutie aan, waarin zij haar volledige instemming met de regeeringspolitiek betuigde en zich vóór deelneming aan de regeering door leden der Volkspartij verklaarde. De resolutie be vatte evenwel eenige voetangels en klemmen, o.a. de zinsnede, dat de partij voornemens is het probleem der kieswet-hervorming op te lossen in overeenstemming met de hoogste belangen des lands. Mussolini vroeg om op heldering, daar hij blijkbaar vreesde dat de opvatting, welke hij omtrent de hoogste be langen des lands heeft, niet dezelfde is als die der Volkspartij. Het antwoord der par lementaire groep was onvolledig naar zijn oordeel, en de Groote Raad der Fascisten bekrachtigde het ontslag der ministers, leden der Volkspartij. In een brief aan den afge treden minister van arbeid zegt Mussolini, dat indien de tijden zooals vroeger waren nl. indien zijn regeering zou zijn voortge sproten uit een gewone en traditioneele par lementaire crisis, de resolutie, der Volks partij hem zou hebben kunnen voldoen. Thans kon dit niet het geval zijn. Hij is van oor e I dat het niet de moeite waard is den zwaren arbeid van het interpreteeren eener resolutie te verrichten, welke een verward document vormt, dat niets verandert aan ie volstrekt anti-fascistische strekking van het jaarcongres der partij Zoodat hij het ontslag der leden aanvaardt Naar men weet zal Mussolini de afgetre den minister en onderstaatssecretarissen aiet meer vervangen, en hun ambten definitief afschaffen. Een Amerikaansche vischschoener is Dins dag in de Solanderbaai als verdachten strqg- per door een Canadeesche patrouilleboot be schoten. De bemanning van den schoener verliet het schip na het te hebben laten zin ken met achterlating van een hunner die bit de ontmoeting gewond was en later stierf. HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN YORK. Mooi weer heeft gisteren de voltrekking van het huwelijk van den hertog van York met Lady Elizabeth Bowes-Lyon begunstigd. Een ontzaglijke volksmenigte was op de been langs den weg naar en van de abdijkerk van Westminster. Verscheiden regimenten in fanterie en negenduizend politieagenten be waarden de orde langs den weg van den stoet die daverend werd toegejuicht Bruid en bruigom vertrokken later op den dag naar een landhuis in Surrey, waar zij hei eerste gedeelte van hun wittebroodsweken zullen doorbrengen. TEGEN TRUSTS. De liberaal kapitein W. Benn heeft bij het Lagerhuis een wetsontwerp ingediend tot be strijding van „ringen" en „trusts", in het bij zonder in het bouwvak. Volgens dit ontwerp krijgt de Board of Trade tot taak een onder zoek in te stellen naar het bestaan, den in vloed en den groei van „ringen" en trusts en daarover verslag uit te brengen aan hef Lager huis. Is naar het aanvankelijk oordeel van den Board of Trade een dergelijk geval aan wezig, dan zou de Board bevoegd zijn de zaak te verwijzen naar een bijzonder hof en even tueel zoo noodig in overweging te geven, dat het parlement wettelijke maatregelen zou ne men als correctief of ter bestraffing. Het ont werp geeft het departement voor den over- zeehandel eveneens de bevoegdheid inlich tingen in te winnen betreffende andere bron nen voor buitenlandsch materiaal, terwijl de Board of Trade voorts gemachtigd zou zijn voor een bepaald tijdperk eenig embargo, beperking, contróle of tarief buiten werkihg te stellen, waardoor de toegang tot een andere voorziening met materialen wordt belem- tnerd. EEN AMERIKAANSCHE GEZANT TE LONDEN. Harvey, de Amerikaansche gezant te Londen, doet evenals zijn meeste voor gangers in die waardigheid veel aan tafel welsprekendheid. Hij is dan echter niet zelden in zijn woordenkeus en in opzet en strekking van zijn betoog wat óngelukkig. Hij pleegt hjet er, ook voor den Engelschen smallk, wat te dik op te leggen. Nu dezer dagen heeft Harvey aan een feestmaal in de Gildenhal, ter gelegenheid van de viering van St. George-dag, een tafelrede gehouden, waarin hij zijn Engel schen toehoorders allerlei hoffelijks toevoegde en wees hij op het feit, dat in vele opzichten (b.v. in de literatuur) de Amerikanen een dochternatie waren van het Engelsche moe derland. Zulke dingen mogen nu geheel of gedeel telijk waar zijn, doch in de Ver. Staten zijn er altijd lieden die zich aan zulke uitingen stooten, omdat zij ze niet vereenigbaar ach ten met de hoogheid van de Ver.Staten in de wereld en met het toch inderdaad niet weg te redeneeren feit, dat Britten en Ameri kanen volkomen verschillende menschen zijn. De uitlatingen van Harvey aan 't diner in de Gildenhal zijn in de Unie niet onopge merkt gebleven. Het lid van het Huis van Afgevaardigden te Washington Kelley (uit Boston) heeft dan ook een resolutie voorge steld waarin aan president Harding verzocht wordt gezant Harvey terug te roepen „om dat hij meer pocht op zijn Britsche voorou ders éLn op zijn Amerikaan zijn." UIT SOWJET-RUSLAND. Volgen- bericht uit Moskou zou Trotsky verschillende leden van den linkervleugel van den Oppersten oorlogsraad hebben doen arresteeren waartegenover deze vleugel Trotsky beschuldigt zich op onwettige wijze een vermogen te hebben verworven. VERSLAGEN OVER ECHTSCHEI- DlNGSPROCESSEN IN DE BLADEN. In het Engelsche Hoogerhuis is dezer dagen een debat gevoerd over de uitvoerige versla gen, welke de Engelsche bladen plegen te ge ven van echtscheidingen en andere rechts zaken en waarin de meest stuitende bijzon derheden den lezer niet worden bespaard. Lord Buckmaster meende, dat de eenige op lossing deze zou zijn, dat verboden zou wor den iets over een echtscheidingsproces te publiceeren, behalve den uitslag. Gewezen werd op den verderfelij ken in vloed op de jeugd van het lezen der verslagen. Namens de regeering betoogde de Lord- Kanselier, Cave, dat ingevolge de huidige wet de pers kon worden vervolgd wegens het publiceeren van onzedelijke zaken, maar het was heel moeilijk een veroordeeling te krijgen, daar het kwaad vaak hierin schuilde, dat niet iets werd gepubliceerd, dat openlijk obsceen was, maar dat er op gezinspeeld werd. Aan een deputatie van leden van het La gerhuis had de lord-kanselier in overweging gegeven te trachten zich met de pers te ver staan, doch totdusver hadden deze pogingen geen resultaat opgeleverd. Een ander denk beeld was, dat leden van het Lagerhuis wet gevende maatregelen zouden voorstellen daaraan zou binnenkort vermoedelijk gevolg orden gegeven door Sir Evelyn Cecil. Aldus zou de quaestie ernstig kunnen worden over wogen. Bij het overladen program voor deze zitting zou het voor de regeering heel moeilijk zijn wettelijke maatregelen voor te stellen, over een onderwerp, waarover de meeningen nog niet bezonken waren. Het debat eindigde liermede, dat Lord Beauchamp er bij de re- -;eering op aandrong zelf in de volgende zitting voorstellen te doen. De Engelsche kanselier van de schat kist heeft in een rede gezegd, dat de taak van vermindering der staatsuitgaven ont zaglijk moeilijk was, maar moest worden uit gevoerd in het belang van de welvaart des ands. Een andere taak die van het ver krijgen van een algemeenen vrede over de zeheele wereld was uiteraard een zaak van angen adem. De regeering was opgetreden n een zeer critiek moment, wat den toestand tn het Naburige Oosten befreft, maar zij was er in geslaagd den vrede binnen afzien baar bereik te brengen, en als die vrede tot ;tand kwam, zou de handel in de geheele Levant weder opleven en zouden de streken lie feitelijk sedert het begin van den oorlog gesloten zijn geweest, weder als afzetgebied n aanmerking komen. Wat den vrede ;n Europa betreft hier was de tadk der re- reering het allerzwaarste Hij geloofde niet, lat in de onmiddellijke toekomst de volko men regeling was te verwachten, die men zoo gaarne zou zien, maar het getal derge nen, die in Duitschland en in Frankrijk, België en Italië (evenals in Engeland) begin- ïen in te zien, dat er geen veiligheid in Eu- ■opa en dus in de wereld mogelijk is zon- ier voorafgaande algeheele regeling van het vraagstuk der- schadevergoeding eq schulden, neemt steeds toe. Ook gaat men inzien, dat zoolang deze vraagstukken als open wonden olijven schrijnen, er tn Europa een massa nrandstof blijft opgehoopt, waarvan de ont branding niet slechts den vrede van Europa, naar de geheele beschaving in gevaar brengt. De kinderen van wijlen Jay Gould zijn voortdurend met elkaar aan het kibbelen of liever procedeeren over de nalatenschap van den speculant en spoorwegmagnaat. De oudste zoon, George J. Gould, die tot de cu ratoren van den boedel behoort, wordt er door zijn broers en zusters van beticht, dat hij hun allen door zijn slecht beheer groote schade heeft berokkend. En zij willen dat die schade hun door den broeder-curator zal worden vergoed. Maar George J. Gould is ook niet van gisteren. Hij heeft n.l. een van zijn broers aangesproken om teruggaaf van de helft van de som die deze reeds uit den boedel had gekregen een bedrag dat in de tientallen millioenen guldens loopt. Er was nd. in het testament van den vader een bepaling dat indien een van de kinderen trouwde zonder toestemming van de meerderheid van cura toren, zijn aandeel in de erfenis tot op de helft zou worden teruggebracht. In de mijn Apedale bij Chesterton in Staffordshire werden Woensdag acht arbei ders verrast door het plotseling binnenstroo men van een groote hoeveelheid water ;een hunner werd later verdronken gevonden. De zeven anderen zijn nog opgesloten 116 arbeiders wisten te ontkomen. Bijna honderd arbeiders van de anthra- cietmijn Cellyceidrim in Wales moesten gisteravond een goed heenkomen zoeken voor het water allen wisten te ontkomen hoewel het water hen op de hielen zat en door het gas hun lichten gedoofd werden, zoodat zij hun weg op den tast in het donker moesten vinden, waarbij de sterkeren de zwakkeren hielpen en de jongens leidden. Het spoorwegpersoneel in Tsjecho- Slowakije heeft besloten op 1 Mei een demon stratie-staking van twee uur te houden, in verband met de salarisbesluiten van dezen winter. De treinen zullen op het eerste sta tion waar zij na den begintijd der staking binnenloopen twee uur blijven stilstaan. De dienst voor de veiligheid wordt niet onder broken. De wet op de bescherming der repu bliek, welke in Tsjecho-Slowakije kort ge leden onder den indruk van den aanslag op Rasjin werd aangenomen, is thans voor het eerst toegepast. Een nummer van het kleri kale blad „Pravo" is in beslag genomen op grond van deze wet. Het artikel protesteerde tegen de naturalisatie van een lid der ban kiersfamilie Rothschild als Tsjecho-Slo- waksch staatsburger en pleitte voor een uitsluiting van buitenlandsche joden aan de Tsjechische hoogescholen. Het Australisch stoomschip Port Vic tor heeft, gehoor gevende aan draadlooze hulpseinen van het Portugeesche stoom schip Mossamedes, dat aan de kust van Zuid- west-Afrika nabij kaap Feio was gestrand, de Mossamedes verlaten gevonden en taal noch tee ken vernomen van de 237 passagiers en leden van de bemanning. Er zijn geen booten opgepikt. De Port Victor blijft zoeken. ONZE DURE SPOORWEGEN. De „Tijd" schrijft De ontvangsten der Nederlandsche Spoor wegen hebben in 1922 f 175,388,760.09 te gen f 194.223.495.08 in 1921. Dus afgerond negentien millioen minder. Dit cijfer geeft te denken. Zouden er met lagere tarieven geen betere resultaten te bereiken zijn? Want in vergelijking met het buitenland zijn onze ta rieven toch schandelijk duur. Een enkel voor beeld 'n Kaartje Amsterdam-Parijs kost f 16.90 voor tweede klasse en f 10.85 voor derde. De reis AmsterdamRoosendaal (afstand 144 kilometer) kost resp. f 7 en f 4.80. Voor de reis RoosendaalParijs, een afstand van 389 kilometer, betaalt men dus enkel f 9.90 voor tweede en f 6 05 voor de derde klasse. Met andere woorden wanneer de spoor wegen van Amsterdam tot Parijs onder Ne- derlandsch beheer werden geexploiteerd, dan zou de reis van Amsterdam naar de Fransche hoofdstad (afstand 353 kilometer) niet f 16.90 en f 10,55, maar f 26 voor tweede en f 17.35 voor derde klasse kosten. Het is begrijpelijk, dat de vreemdeling, die voor een reis tweede klasse van Parijs tot aan onze grens slechts f 9.90 betaalt, en wien men 7 voor den veel korteren afstand van Roo sendaal tot Amsterdam vraagt, het gevoel heeft, dat hij wordt afgezet. Hij zal zich dan ook tweemaal bedenken, alvorens de reis naar onze hoofdstad te ondernemen. En het ligt voor de hand, dat de bevolking van onze zuidelijke provinciën, die f 7 moeten betalen om eventjes naar Amsterdam te sporen en die voor de helft naar Brussel en voor een tientje naar Parijs kunnen, in zuidelijke richting den goedkoopen uitweg zoeken. Met het gevolg, dat vele Nederlanders in dezen tijd van malaise thuis blijven, dat an deren bij voorkeur zoo gauw mogelijk de grens overwippen om in het buitenland hun geld te verteren, en dat de vreemdeling, die niet volstrekt noodzakelijk ons land moet bezoeken, zich wel zal wachten om een reisje op Nederlands's peperdure spoorwegen te ondernemen. En wanneer bij slot van rekening de ont vangsten onzer spoorwegen over één jaar met eventjes negentien millioen terugloopen, be hoeft niemand zich hierover te verwonderen. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ALMELO (W.I.M.) Chili-R'dam p. 25/4 de Azoren. ARES (K.N.S.M.) 24/4 v. Callao n. Molhudo AMSTELLAND (H. Lloyd) 24/4 v. Hamb. naar Antwerpen. ANTENOR (Oceaan) 23/4 v. Londen te Hamburg. ADONIS (K.N.S.M.) 24/4 v. Genua n. Livorno. 4 AMAZONE (K.N.S.M.) 24/4 v. Valencia te Malaga. ALCINOUS (Oceaan) 22/4 v. A'dam te Sabang. ARENDSKERK (H. Austr.-lijn) uitr. 23/4 te Adelaide. 3ERENICE (K.N.S.M.) 24/4 v. Cadix n. Genua. BANKA (H.O.A.-lijn) thuisreis 23/4 v. Tsingtao. SEEMS TERD IJK (H.AX.) 24/4 v. R'dam te Baltimore. -.ILLITON (Nederl.) thuisreis 24/4 v. Mar- seille. BEURSPLEIN Antwerpen-Narvik p. 25/4 Kopervik. DIDO (K.N.S.M.) 24/4 v. Vigo te Oporto. DELFT (W.I.M.) 25/4 v. Talcahuano te Londen. EUTERPE (K.N.S.M.) 25/4 v. Bordeaux te Amsterdam. EEMLAND (H. Lloyd) uitr. p. 25/4 v.m. Vlissingen van Antwerpen. FLANDRIA (H. Lloyd) 25/4 v. A'dam n B.-Ayres. GAASTERLAND (H.W.Afr.-lijn) 24/4 v A'dam n. W.-Afrika. HERCULES (H.W. Afr.-lijn) thuisreis 24/4 van Dakar. fOHAN DE WIT (Nederl.) thuisreis 24/4 v. Genua. jAGERSFONTEIN (H.A.-Afr.-hjn) Ant- werpen-Hamb. 25/4 v.m. 8.30 op 12 mij van Scheveningen. AARSTROOM (H.W. Afr.-lijn) thuisrei 24/4 v. Las Palmas. KAWI (R. Lloyd) thuisreis p. 24/4 Penm MONTFERLAND (H. Lloyd) thuisrei' 24/4 v. Bahia. MED AN (R. Lloyd) thuisreis 24/4 v. Djed dah. MEMNON (Oceaan) Liverpool-Batavia 23/' v, Sabang. NIJKERK (H.O.Afr.-lijn) 24/4 v. Zanziba- n. Dar-es-Salaam. OOSTKERK (H.O.A.-lijn) uitreis 25/4 Kobe. PERSEUS (K.N.S.M.) 24/4 v. Alicante Barcelona. PRINS FRED. HENDRIK (W.I.M.) word hedenmiddag 5 uur van W.-Indië te IJmui den en morgenochtend circa half acht A'dam verwacht. RHEA (K.N.S.M.) 23/4 v. Palermo n. Turn RINDJANI (R. Lloyd) uitreis p. 24/4 Perim RIDDERKERK (Br.-Ind.-lijn) thuisreis 24/4 Pantellaria. J SCHIEDIJK (H.O.A.-lijn) wordt 28/4 vat Huil te Rotterdam verwacht. SPRINGFONTEIN (H.Z.-Afr.-lijn) uitrei p. 24/4 Finisterre. THESEUS (K.N.S.M.) 24/4 v. Adam Kopenhagen. TJERIMAI (R. Lloyd) thuisreis 24/4 Padang. TOB A (R. Lloyd) R'dam-Java 24/4 te Dut VESTA (W.I.M.) Chili-Landékrona p. 25/4 Holtenau. WINFRIED W.-Afrika-R'dam 25/4 n.m 1.45 op 50 mijl W. van Ostende. ZEUS (K.N.S.M.) 24/4 V. Lissabon n. Am sterdam. O/I IA BESOEKI (R. Lloyd) thuisreis p. 24/4 Point da Galle. v.m. 3.50 op 90 .mijl HECTOR (K.N.S.M.) 24/4 v. Piraeus n DINTELDIJK (H.A.L.) Pacific-R'dam 25/4 v.m. 3.50 on 90 mijl Z. van Landsend. ECTOR Salonica. HEEMSKERK (H.O.Afr.-lijn) 24/4 v. Mo zambique n. Dar-es-Salaam. LOMBOK (Nederl.) uitreis 25/4 te Londen. MADIOEN (R. Lloyd) 25/4 ^v. Batavia te R'dam. POLLUX (K.N.S.M.) 24/4 v. Galatz te Ibrail. SAPAROEA (H.O.A.-lijn) thuisreis 25/-4 v. Port-Said. VENUS (K.N.S.M.) 25/4 v. Satnos n. Lef- kandi. H. HART-MONUMENT TE DELFT. Naar we vernemen, zal Z. D. H. de Bis schop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, in het begin van Juni het H, Hart-monument op het plein van de St. Hippolytuskerk te Delft inwijden. -o- „Het spijt me zeer," viel de reus hem in de rede, „maar hier in Californië heeft ieder een voor zich zelf te zorgen. Mannen, geeft acht, richt u, voorwaarts, marschl" En met de linkerhand den heer Hufner beleefd en vriendelijk groetend, maakte hij een militaire zwenking, hief den rechterarm omhoog en stelde zioh weder aan de spits van den troep, die in 't volgende oogenblik zijn weg ver volgde. Hufner bleef nog een tijdlang besluiteloos slaan en de gedachte kwam zelfs in hem op, die mannen toch op een afstand te volgen, teneinde toch hun bescherming, zoo noodig, te genieten. Maar uit aangeboren bescheiden heid kwam hij van het denkbeeld terug, want hij wilde zich niet opdringen, en hij keerde eindelijk in zijn pas verlaten kwartier weer. Oader zulke omstandigheden dorst hij na tuurlijk niel te wagen, alleen de mijnen in te 8aan, en zoo bleef hem niets anders over dan zioh wapens aan te schaffen en ergens een ander gezelschap op te doen, waarbij hij ®ch m«t zekerheid kon aansluiten. Op de Plaza nam intusschen, niettegen staande de zon al meer aan den horizont onderdook en haar roode schijf reeds achter den rand der kustbergen verdween, het be drijvige leven niet af. Van alle zijden stroom den de menschen heen en weêr, en zwaar ge laden karren kwamen onophoudelijk van -ien oever aan, om passagiersgoed in de verschil lende kosthuizen, of veeleer kosttenten af te leveren. V. EEN AVOND IN SAN FRANCISCO. Parker House, in die dagen het ruimste en fraaist aangelegde lokaal, straalde in een zee van licht. Aan alle speeltafels, waarvan elk een enorme pachtsom moesl opbrengen, ver- drongen elkaar de spelers. Hier gold ^geen zorg, geen stand enkel goud. En weder ruischten daarboven in het or kest de violen, en schetterden trompetten en donderden de pauken. In de zaal weder het gegons van de menigte, de klank van geld, en vaak de jubelkreet van een gelukkigen speler, of de vloek van een verliezer. Nu en dan daartusschen de knal van een cham pagne-kurk en het gekletter van drinkglazen. Midden tusschen de tafels door, maar zon der op spel noch zaal acht te slaan, drong een man, en reeds de haast, waarmee hij 't deed, viel hier te meer op, wijl niemand haast had. „Hallo!" bromde een man in een blauwen kiel, wien de haastige bezoeker bijna omver geloopen had, „je zult je geld nog vroeg genoeg kwijt raken. Hij lijkt wel gek!" „Zeker heeft hij versch geld gehaald," lachte een ander, „als het strakjes op is, loopt hij langzamer; hij is nog groent" Hoe vroeger ze hem dan plukken, hoe beter," sprak de man met den kiel. De vreemdeling hoorde waarschijnlijk de op merkingen niet, of sloeg er geen acht op, want zonder ophouden drong hij al dieper door en uit zijn angstig rondzien viel op te maken, dat hij iemand zocht. „Hier, Sir, hier moet u zijn om een zak goud le winnenI" riep hem wel hier en daar een speler van een onbezet tafeltje toe, maar dal kon hem niet ophouden, tot hij plotseling dengeen dien hij zocht tegen een pilaar ge leund zag slaan, en zich door de menigte heendrong om hem te bereiken. „Sifllyl" riep hij, den man op den schouder tikkende, „ik heb hem gevonden!" „Hé, Hetson?" zeide de Amerikaan, zich langzaam omkeerend, „man, wat scheelt je, je ziet er uit als eén doodel" „Hij is er," was het eenige antwoord dat hij kreeg, en de jonge man wendde sohuw het hoofd, alsof hert gevreesde spook hem al op de hielen zat. „Hij? Wie?" vroeg zijn vriend kalm, daar hij de vorige mededecling al lang vergeten was. Charles Golway," fluisterde Hetson hem in 't oor en keek hem aan alsof zijn doodvon nis van hem afhing. „Charles Golway," herhaalde de Amerikaan. „Ha, juist, de vroegere verloofde uwer vrouw bedoel je." „Sst, om Gods will" bad Hetson. „Och kom, wees niet mal," lachte Siftly. „Wie kent hier dien vent,en wie weet hier van jou malle fratsen, en kende men ze, wie zou er zich om bekommeren? Kom Iaat dien vent wat hij is. Zet liever in, de tafel hier heeft vanavond niet anders dan ongeluk, en ik ge loof, je zoudt geen beter moment kunnen kiezen dan nu, om je op dezen middeg te re- vanoeeren." „Laat me toch met rust met je spel," smeekte Hetson, zijn arm nog vaster omklem mend. „Wat zal ik'doen? Geef me raad." „En als ik je iets raad, doe je het toch niet." „Probeer 'tl" „Goed, dat is nu echter mijn laatste woord. Ik zeg je: laat hem loopen en bekommer je net zoo min om Charles Golway in San Fran cisco of Californië, alsof hij niet meer be stond." „Je weet niet. „Ik weet genoeg om je ernstig te verzoeken die malle ideeën uit je hoofd te zetten. Komt hij je in den weg en merk je dat hij iets met je vrouw uithaalt, schiet hem dan overhoop. Is hij echter bij toeval hier gekomen,..." „Bij toeval?" viel de ongelukkige hem in de rede, „hij is ons uit Valparaiso direct nage reisd." „Uit Valparaiso? Ik meende, dat je hem naar Australië hadt laten gaan?" „Hij moet achter de waarheid zijn geko men," zuchtte Hetson, „en reeds die haast bewijst dat mijn verdenking juist was. Het schip, waartmeê hij is aangekomen, is drie dagen later van Valparaiso gegaan dan wij, maar reeds eergisteren, dus twee dagen vóór ons, hier binuengeloopen." „Zijn schip zal niet zoo van streek geraakt zijn als ,jij," antwoordde de Amerikaan met een steek onder water, „maar wij vermor sen hier onzen tijd met onzin. Zeg, wil je spelen?" „Val me toch niet lastig met je spelen," zeide de jonge man, afwijzend, „ik heb er nooit van gehouden en ben er nu zeker niet toe gestemd. Help me liever hier in die drukke stad dien eliendigen kerel uitvisschen." „Als 'k gek was!" lachte Siftly. „Dat jij niets beters weet le doen, kan niemand je natuur lijk niet kwalijk nemen, maar laat mij ten minste mijn tijd nuttiger besteden." Daarop ging hij bij een van de speeltafels staan en liet Hetson los. Maar deze had rust noch duur. Na nog een wantrouwenden blik op de omgeving te hebben geworpen, ging hij de zaal uit, om op de bovenverdieping zijn vrouw op le zoeken. Hij vond haar alleen, in het donker, met gevouwen handen op den rand van haar ledi kant. Wist zij misschien, dacht hij, dat „die ander" er al was? Had ze hem misschien ontmoet.gesproken zelfs? Hij zeide niets, maar ging met flauwen groet naar hef venster. „Hetson," zeide de vrouw met teedere stem „scheelt je iets?" „Mij? neen waarom?" „Je bent zoo stil. Is je iets onaangenaams overkomen?" „Niets voor zoover ik weet, kind," zeide Hetson, met gebroken hart „maar jé hebt nog geen licht op was je alleen?" „Onze dokter van 't schip, de oude heer Rascher, was tegen den avond een poosje hier," zeide zij, terwijl zij een kaars op tafel aanstak. „Ik ben blij dat hij hier In huis is. Hier in die wildvreemde wereld is een vriend dubbel waard." „Vindt je 't dan niet goed hier?" „Goed?" zuchtte de vrouw en wierp met een weemoedig lachje een blik door het vertrek waar haar bagage nog onuitgepakt stond Daar was toch geen kast, geen enkel meubel om het allernoodigste behoorlijk te bergen. Een groot ledikant, een tafel en twee stoelen, dat was 41, en dan nog van ruw hout. Van tapijten geen spoor. Zelfs deuren en vensters waren nog ongeschilderd. „Hoe kan men 't hier goed vinden, Frank? En dan daarbij dat voortdurend spektakel, dat eeuwige slaan mei de deuren, waar het huis van dreunt; dat gieren door de gangen telkens, alsof er een ongeluk gebeurd is. Ik wou dat we nooit naar Californië waren gegaan,'1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 5