GEMENGD NIEUWS. NIEUWS BINNENLAND. VAN OWZE PRAAOLOOZE TELEFOON w irirt DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. EEN UITDAGING AAN Br. .s. FAUBEL. KUNST EN KENNIS. MARKTNIEUWS. KINDERRUZIE. Twee kinderen te Harlingen kregen ruzie op school. Het 6-jarig zoontje van J. T. werd door den anderen kleuter zoo met een grif fel in het oor gestoken, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Gebleken is, dat het ventje aan dit oor volkomen doof is. INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE BLARICUM. Maandagavond tegen sluitingstijd heb- sluiping toe gang verschaft tot het postkantoor te Blari- ben twee personen zich door insï cum. Uit de geopende kluis werden, toen de dienstdoende beambte even in een ander vertrek was, eenige spaarbankboekjes en een oedrag van pl m. ƒ40 gestolen. Een kistje met een aanmerkelijk grooter bedrag aan geld, werd door de heeren niet opgemerkt. Reeds zijn eenige personen in deze zaak gehoord en heeft de politie met een politie hond getracht opsporing te doen, tot nu toe echter zonder gevolg. EEN STRAATPLAAG. Voor het magazijn „De Bijenkorf' te Amsterdam en op het Rembrandtsplein valt een „oud-zeeman", gelijk hij zichzelf noemt, het publiek voortdurend lastig doot het aanbieden van een pakje pleister, dat men onwillekeurig aanneemt, denkend met een reclame-papiertje te doen te hebben. Even later komt de man dan geld vragen voor de aanvaarde koopwaar. Een even brutale als onduldbare manier van bedelarij waartegen de politie goed zal doen het pu bliek te beschermen, zegt de Tel., waaraan bovenstaand ontleenen. BEROOVING VAN ƒ44.500 TE ROTTERDAM. Een Duitscher is in een pand aan de Toe- rijstuin te Rotterdam beroofd van een porte feuille inhoudende 900, 100 Belgische francs en 3 Belgische cheques, te zamen een waarde vertegenwoordigend van 44.500. De porte feuille werd uit de Rotte opgevischt. In verband met deze berooving is gearresteerd de 29-jarige vrouw; J. T. F. VAN EEN HUMAAN CHIRURG. De Semarangsche correspondent van het „Bat. Nwsbld." maakt melding van het „op- .JP- treden" van een humaan geneesheer, hetwelk in wijder kring de aandacht verdient. Hij schrijft Het is een jong ambtenaartje met een sala ris van 200 gulden plus 43 gulden duurte- toeslag goed geteld is dat 243 gulden minus 7 pet. pensioenbijdrage minus/ belasting aan gouvernement en gemeente blijft er juist ge noeg over om fatsoenlijk te leven, maar ook geen zier meer. De dwaze jonge man werd ziek, onvergeef lijk iets voor iemand met slechts 220 gulden netto inkomen. Veroorloofde zich zelfs een zoodanige ziekte, dat een operatie noodig werd, een spoedoperatie, die wel drie uur zou kunnen duren, doch per slot van rekening nog mee viel alleen had de chirurg de vrien delijkheid een vergissing te begaan, welke •en tweede operatie noodig maakte. De chirurg scheen echter niet veel vertrou wen in eigen kunst te hebben of misschien te veel vertrouwen, want nauwelijks kon de patiënt weer adem halen of op zijn bed werd hem bij wijze van aangenaam ontbijt een rekening voor operatieve behandeling aan geboden van 675 gulden of de patiënt maar wilde zorgen, dat deze rekening binnen 3 dagen werd betaald. Natuurlijk gebeurde het. Maar we zouden toch wel eens van den humanen chirurg te weten willen komen, hoe iemand met een inkomen van 220 gld. fl. 675 kan betalen voor een uur arbeid, zon der in den put te raken. Het mooiste komt nog er was een nabe handeling noodig, wat als loopend patiënt kon geschieden doch toen de rijkaard den eersten keer verscheen, was des dokters eerste vraag „hebt u geld meegebracht voor de visite „Niet Komt u dan morgen terug als u van het noodige is voorzien voordien wensch ik u niet te helpen." „Er is geen beroep, dat door zijn uitoe fening zoo tot humaniteit leidt als dat van den arts". (Prof, Stokvis). Dat zulks juist is, leert bovenstaande. De „Java Bode" voegt aan bovenstaande, in een commentaar toe, dat de correspondent verplicht is in dit geval den naam van dien „humanen" medicus te noemen VALSCHE NEDERLANDSCHE BANK BILJETTEN IN DUITSCHLAND. Opfaanwijzing van een kellner is door de politie te Aken in de stationswachtkamer al daar aangehouden een Duitscher genaamd Noach, te Bonn woonachtig, die trachtte twee valsche Nederlandsche bankbiljetten van f25. bij dezen kellner te wisselen. Op den aangehoudene werden nog drie dergelijke biljetten gevonden. Terzelfdertijd kwam naar de Tel, bericht, bij de politie te Aken een klacht binnen, dat teven valsche biljetten waren uitgegeven. Naar Noach mededeelde was hij met S. eveneens te Bonn woonachtig, per trein naar Aken gereisd. S. had de valsche bank biljetten in zijn bezit en er reeds eenige van uitgegeven. Hij had vervolgens Noach ver zocht er ook vijf te verzilveren en was daar op per trein in de richting Bonn vertrokken. Een onderzoek werd ingesteld in het hotel waar de betrokkenen gelogeerd hadden en uit de daar nog aanwezig zijnde bagage bleek, dat S een anderen naam droeg en M. heette. Hij is een goede bekende van de politie te Bonn. De Nederlandsche politieautoriteiten werden gewaarschuwd en zijn mede naar Bonn vertrokken om M. zoo mogelijk te arresteeren. Men vermoedt dat het hier geen nieuw geval vervalsching van bankbiljetten betreft, doch dat het overgebleven exemplaren zijn van een aanmaak, die geruimen tijd geleden plaats had. Als eigenaardigheid zij hierbij nog vermeld, dat zekere Friederichs, die eenige maanden geleden tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het uitgeven van Hollandsche bankbiljetten van f40.kor telings uit de gevangenis te Ingau is ont snapt, men weet nog niet of deze ontvluch ting met de zaak in verband staat, ONGEWENSCHTE GASTEN. De vruchtboomen in de boomgaarden langs de Maasstreek in Limburg, die reeds veel hebben geleden door de nachtvorst der laatste dagen, worden thans door een nieuw gevaar bedreigd. Ondanks het koude weer komen de meikevers in grooten getale in de Maas weilanden uit den grond te voorschijn. Het jaar 1923 is voor deze ongewenschte gasten een beurtjaar. WATERVERONTREINIGING. Vergiftiging der visch. Men schrijft uit Gorinchem d.d, 24 April. Van verschillende zijden hoorde men sedert een- paar jaren groote klachten over verontreiniging van het water der Linge, Merwede-Kanaal en Kanaal van Steenen hoe k. De pachters van het vischwater dezer stroomen leden groote schade door de ver giftiging der visschen groote en kleine visch en zelfs paling kwamen dood aan de oppervlakte van het water. De verontreini ging geschiedt door de suikerfabriek „Hol- landia" te Gorinchem en ving aan in den zomer van 1921, tengevolge de toepassing van het systeem „Steffen" tot het ontsui keren van de meiassen, waarvan de afval in de Linge gevoerd wordt. Nadat de heer Van Zadelhoff in de Twee de Kamer de vraag aan den Minister van Landbouw had gesteld of de pachters van genoemde vischwateren niet schadeloos moes ten gesteld worden, voor de vergiftiging der visschen werd door dr. Lovink, voorzitter van den Visscherijraad verklaard, dat de bedoelde schade door de suikerfabriek veroorzaakt zeer groot was. Herhaalde malen verzochten de, pachters aan de Centrale Sui ker Maatschappij de schade te regelen, doch de Mpij. wilde hun niet tegemoet komen, waarop de Minister van Landbouw, met de Centrale Suiker Maatschappij overeenkwam, dat de schade bij arbritage zou worden vastgesteld. De Minister benoemde tot voorzitter der arbritage-commissie den heer P. van Brakel, visscherijopzichter le kl. te Dordrecht, de Centrale Suiker Mpij. tot arbiter dr. S. Biegel te Gorinchem, terwijl de pachters van het vischwater den heer T. H. Ceelen, voorzitter der afd. Gorinchem e.o. der zoetwatervisscherij van de Heide Mpij als arbiter benoemde. Deze arbiters hebben met partijen het terrein in oogenschouw genomen, de ver klaringen van een aantal getuigen gehoord en na verdediging van mr. Vonkenberg werd bij vonnis van 22 Maart de Centrale Suiker- Mpij. veroordeeld tot betaling der schade en kosten tot een bedrag van f6.886.,40. De waterverontreiniging zal echter door gaan. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Toen Woensdagmiddag Van E. te Til burg, uit een zijstraat komend, den Hoe- venschen Weg wilde oversteken, liep de jon gen plotseling voor een aldaar passeerenden auto en werd overreden, ten gevolge waar van hij met een ernstige hoofdwonde naar het gasthuis moest worden overgebracht. Het kind is aan de gevolgen overleden. Den chauffeur J. C. uit Rotterdam treft geen schuld. ZANGERSFEEST. Te Abbekerk zal op 17 Juni a.s. het zan gersfeest van den bond van zangverenigin gen in Noord-Holland worden gehouden. Er zullen 1200 zangers en zangeressen aan deelenemen. AANVARING. Men meldt uit Hansweert s Dezen mid dag zijn nakjijJden Zimmermannpolder de Engelsche bark „Askoy" van Antwerpen naar Londen en het Belgische spitsschip „Sandwich" van Lessines naar Waddinx- veen tegen elkaar gevaren. Beide schepen liepen belangrijke averij op. Het schip „Sandwich" is alhier binnenge sleept, de „Askoy" ligt in het Schaar van Waarde geankerd. HOE MR. ZIMMERMAN TE WEENEN WOONT. Een dnnr httis. Uit Weenen wordt gemeld Mr. Zimmer man heeft van de Oostenrijksche regeering als verblijf het Augarten-paleis dat vroeger bewoond werd door i togin Maria Josepha en waarin twintig ka mers te zijner beschikking zijn gesteld, welke gestoffeerd zijn met meubelen, die vroeger aan den keizer hebben behoord. Voor dit verblijf wordt van zijn salaris dat 12 millioen kronen per dag bedraagt een maandelijksche huur van 13 millioen kronen afgetrokken. EEN ZOMERFILM VAN NEDERLANDS VOLKSLEVEN IN HET JUBILEUM JAAR 1923. Thans is gebleken, dat de tegen hem inge diende aanklacht ongegrond is. Dientenge volge is de heer Winter in vrijheid gesteld. Hij heeft nu een strafrechtelijke vervolging ingesteld tegen degenen, die de valsche aan- dde Onder wetenschappelijke leiding van den folklorist D. J. van der Ven, te Oosterbeek, zullen dezen zomer in verschillende gewesten filmopnamen worden gemaakt voor het film werk Neerland's Volksleven' in den Zomer. Hierin zal een vervolg gegèven worden op de bekende Lentefilm, waarin hij begonnen is de vaderlandsche folklore documentair vast te leggen in het levende beeld van de rolprent. GEREHABILITEERD De Nederlandsche onderdaan Winter, directeur van den Stadsschouwburg te Glei- witz was in hechtenis genomen op de aan klacht, dat hij zijn boeken niet nauwkeurig had bijgehouden en zich door de vlucht naar Nederland aan zijn verplichtingen had willen onttrekken. klacht hadden ingediend. BRAND TE RIJSSEN. Te Rijssen (O.) is Dinsdagmiddag een groo te boerenplaats aan de Eschdwarsstraat, be woond door den eigenaar J. Wolterink en H. de Wilde, geheel afgebrand. De brand is naar gissing van de bewoners door broeiing van het hooi ontstaan. De brandspuit kwam ter plaatse maar kon wegens den toestand, w^rin ze verkeerde, geen water geven. Het vee en een deel van het meubilair konden worden gered. VAN TANDDOKTERS EN GROOTE GEZINNEN. Dezer dagen aldus schrijft een Indiër aan de ,,Tijd" viel m'n oog op de tarieven der tandartsen in Holland en stond ik er paf van. Stel u voor: voor een gulden vijftig, zegge 1.501 kan men zich te Amsterdam al pijnloos 'n kies laten trekken, en in Indië kost dat grapje 10! Er wordt enorm in de bladen' afgegeven op de schandelijk hooge tarieven der heeren doktoren in Indië, die j soms 5 per visite rekenen. Maar heeren I tandartsen in Indië maken het te bont. Zij rekenen voor een kies pijnloos trekken 10; een kies plombeeren zonder zenuw- i beh. (met cement of platina, niet met goud) 12.50; een kies met zenuwbeh. 25; tand- I steenweghalen 12; een nieuwe porseleinen tand 50! Denk u niet, dat men vlug wordt afgeholpen. Neen, voor één kies met zenuw beh. moet men wel vijf keer terugkomen. En dat kost telkens reisgeld (want op de plaats waar men woont heeft men natuurlijk geen tandarts! In mijn verloftijd gebeurde datzelfde karweitje op één middag! 't Was volgens de nieuwe methode; heette toen kostbaar 17.50 voor één kies plombeeren met zenuwbeh. en tandsteen weghalen. Nu, ik wenschte, dat ik In Indië ook zoo behandeld was geworden. Ik kon toch niet nalaten dien tandarts even er op te wijzen, dat men op die manier gauw rijk werd! Zijn antwoord was: „heeren ambtenaren hebben pensioen en wij niet!" Enfin, u betaalt je rekening en daarmee uit. Doch ik hoop, dat dit boven staande onder de oogen mag komen van lui, die naar Indië gaan. Volg mijn raad op en ga eerst naar 'n tandarts in Holland, vooral als u op een kleine plaats komt wonen in Indië. i Militairen hebben hun militaire tandartsen en .betalen half tarief, doch de overige amb tenaren vallen in handen van „heeren uitzui gers". Ik raad dan ook eiken jongen aan: „wordt tandarts in Indië". Je bent in 'n paar jaar tijd binnen. Er zijn er helaas te weinig in Indië en er ligt nog 'n heel arbeidsveld over voor de liefhebbers. En nu nog een bezuinigingsmop. Het baat niet of de schoolgelden verhoogd zijn. 't Is niet genoeg. Men heeft nu ook de spoorkaarten voor schoolkinderen verhoogd en om de lui met kinderen nog meer te be- j lasten, is er voorgesteld een extra-belasting te heffen van een elk, die meer dan twee be dienden er op na houdt! Hetgeen natuurlijk de lui met kinderen zijn, die er veel bedien den op na moeten houden. Daar zal men in Holland, waar men begint te letten op de groote gezinnen, wel niet van terughebben! HEVIGE NACHTVORST. Een arbeider onder Amersfoort, een ijve rig man, die in de vroege ochtenduren zijn stukje grond bewerkt, wilde Woensdagmor gen gaan spitten, maar het was niet noodig; de grond was zoo hard bevroren, dat hij den toegang weigerde tot de spade. Het water voor de kippen was gestold door koning Vorst en de kersenbloesems voelden hard aan. Zij waren eerst door sneeuwwater vochtig gemaakt en toen bevroren. Ook uit andere plaatsen uit den omtrek van Utrecht komen berichten, die gewagen van de hevige nachtvorst. Algemeen wordt de vrees uitgesproken, dat de boomgaarden door het felle vriezen zeer zullen hebben ge leden. ONHOORBAAR GELUID. Wanneer iemand met een normaal gehoor gezegend is, zal als vanzelf de overtuiging bij hem post vatten, dat er bulten hetgeen hij kan hooren geen „geluid" bestaat. Bedenkt men echter dat geluid niets anders is dan luchttrilling, waarbij de toonhoogte bepaald wordt do» r het aantal trillingen per seconde, dan zal men moeten toegeven, dat er geen enkele reden voor is aan te geven, waarom door zekere dieren geen luchttrillingen van hoogere frequentie zouden kunnen worden waargenomen en dus als geluid gewaardeerd. Trouwens reeds bij den mensch blijkt het waarnemingsvermogen voor geluid zeer ver schillend te zijn. Normaal kunnen trillingen met een frequentie van 12000 per sec. nog als geluid wórden waargenomen: er zijn echter menschen, die veel hooger tonen tot 20 a 25000 per sec. kunnen hooren. Ook zijn kinderen in het algemeen gevoeliger voor hooge tonen dan ouderen. Zelfs komt het voor, dat iemand met een overigens goed ge hoor, vogelgezang ni t kan hooren men kan zich de vreemde gewaarwording van zoo iemand voorstellen, als hij den kanarievogel lustig ziet zingen, doch er niets van hoort. Tot de hoogst bekende tonen behooren die welke door krekels worden voortgebracht. Er zijn echter krekelsoorten waarbij de man netjes trillingen voortbrengen welke door geen mensch gehoord kunnen worden, terwijl de vrouwtjes er toch op reageeren, zoodat zij ze blijkbaar wèl hooren. Wel kan de mensch dit geluid waarneembaar maken, en wel op dezelfde wijze waarop ook Geluid van normale frequentie kan worden geregistreerd, dat is met behulp van de gramafoon. Men weet dat de hoogte van een toon, door een gramafoon weergegeven afhankelijk is van de snelheid waarmee de gramafoon wordt afgedraaid. Door dus langzaam af te draaien is men er in geslaagd het lied van deze krekelsoorten ook voor menschenooren hoor- i baar te maken. f II» LAUSANNE, 26 April. (Belga). Het comité uit de conferentie heeft de bespreking voortgezet van de economische bepalingen van het verdrag. De Turken waren nog steeds even stijfhoofdig als op de eerste conferentie, met betrekking tot de vergoeding van de door buitenlanders geleden schade. De Turken verklaarden, dat zij hadden vernomen, dat het bedrag van de schadevergoeding, dat in Februari was vastgesteld, niet meer bestond, aangezien Engeland geen rekening had willen houden met de vergoeding voor de Turksche schepen, die in 1914 door dat land in beslag waren genomen. Dientengevolge verzochten Zij schrapping van art. 79. Na de schorsing van de vergadering deden de geallieerden aan dit verzoek recht weder varen, hoewel duidelijk voorbehoudende, dat het recht van particuliere personen op schadeloosstelling blijft bestaan. Hetzelfde verzet toonden de Turken tegen de eventueele schadeloosstelling van Turk sche maatschappijen met buitenlandsch ka pitaal, want zij beweren, dat die maatschap pijen alleen belang hebben voor Turkije. Ten slotte kwam men overeen, het debat over dit onderwerp uit te stellen. De Turken wenschen zich niet te belasten met de liqui datie van de Duitsche bezittingen en de an dere, die in Turkije zijn. Zij blijven beweren, dat het nieuwe Turkije niet moet worden verward met het Ottomaansche rijk en weige ren in alle omstandigheden voor de regeling van die geschillen de tusschenkomst van een gemengde arbitrage-rechtbank. UIT HET BEZETTE GEBIED. KOBLENTZ, 26 April. Volgens een ver ordening van de hooge commissie der geal lieerden zullen industrieelen of andere per sonen, die weigeren te gehoorzamen aan de voorschriften betreffende de levering van kolen en cokes, gestraft worden met straf fen, die tot vijf jaar gevangenisstraf kunnen gaan. Al wie de uitvoering van de bepalingen, die ten opzichte der kolenlevering gelden, beletten of vertragen, zullen door dezelfde straffen getroffen worden. PARIJS, 26 April. Vandaag zijn er negen tien treinen met cokes naar Frankrijk en drie treinen met steenkool naar België vertrok ken. De scheepvaart op het Rijn-Herne- kanaal, die bijna twee maanden stil lag is hervat. ESSEN, 26 April. De missie, die door de werkloozen naar Berlijn gezonden is om er met de regeering te beraadslagen, is onver richter zake teruggekeerd. Het gemeente bestuur, een aanval der werkloozen vree- zend, heeft het stadhuis in staat van verde diging gebracht. MAINZ, 26 April. Van heden af heeft de bezettingsoverheid elk verkeer met auto's omnibussen en vrachtauto's verboden, on verschillig of zij aan de post of aan particu lieren toebehooren, voorzoover zij dienen voor gemeenschappelijk vervoer van per sonen. Onder het verbod vallen ook auto's, die de uitgezette personen uit het bezette gebied brengen. Tengevolge van de nieuwe verordening zijn er groote moeilijkheden in het grens verkeer ontstaan. Het vervoer van reizigers met auto's van anderen is verboden, om de zen te dwingen tot het gebruikmaken van de door de Franschen en Belgen geëxploi teerde spoorwegen. DUSSELDORF, 26 April. De commu nisten en syndicalisten te Mulheim hebben besloten, aan het internationaal arbeidsbu reau te Genève te verzoeken, een internatio nale commissie, te benoemen om een onder zoek in te stellen naar de daden van geweld, die door de Duitsche politie zijn gepleegd bij de incidenten te Mulheim. De vier groote mijnwerkersbonden in de Roer hebben een zeer krachtig protest open baar gemaakt tegen de gisteren te Essen ge nomen besluiten door het congres van ar beidsraden in de mijn- en ijzerindustrie in het Rijnland en Westfalen, waar het meeren- deels van de aanwezige extremisten van rechts of van links waren, en waarin zij erop wijzen, dat het werkelijke doel daar van is, het veranderen van het lijdelijk in een actief verzet. Zij noodigen de arbeiders uit, den raad der extremisten af te staan en zich te gedragen, zooals zij tot dusver hebben ge daan, naar de bevelen van de mijnwerkers bonden. DUSSELDORF, 26 April. De Fransche militaire autoriteiten hebben de afgevaardig den van de Kwakers, mgr. Testa, den ver tegenwoordiger van den Heiligen Stoel, Westrik, den voorzitter van het Duitsche Roode Kruis en Helène von Platen, een Zweedsche, toegestaan, de Duitsche gevan genen te bezoeken. DUSSELDORF, 26 April. De berichten in Berlijnsche bladen, dat de scheepvaart in het Rijn-Herne-kanaal door den lagen waterstand absoluut onmogelijk is, worden algeheel tegengesproken. KOBLENTZ, 26 April. Alle diensten van het rijkscommissariaat te Koblentz zijn door de hooge commissie ontbonden. De hooge commissie in het Rijnland maakt een mededeeling aan de bevolking openbaar, waarin wordt verklaard, dat de verordeningen en besluiten van de Duitsche autoriteiten, waarbij zware straffen worden bedreigd te gen Duitsche onderdanen, die zich onder werpen aan decreten en besluiten van de ge allieerde overheid, of zich met deze in ver binding stellen, een wettelijken grondslag ontberen. Zij voegt eraan toe, dat ver schillende verordeningen van de hooge com missie aan Duitsche onderdanen alle prac- tische bescherming tegen mogelijke repré sailles van hun regeering verschaffen. DORTMUND, 26 April. De vier mijnwer kersbonden hebben een proclamatie uitge vaardigd, waarin zij erop wijzen, dat de po gingen van de, communisten, unionisten en syndica.isten om bij de afsluiting vande cokes- en kolenopslagplaatsen door de Franschen en Belgen de algemeene staking te verwezenlij ken, moeten worden algewezen. DUSSELDORF, 26 April. Naar men ons meedeelt zijn de gijzelaars, die sedert eenige weken door de Franschen werden vastgehou den, en die de door Fransch personeel bestuurde treinen moesten begeleiden op vrije voeten gelaten. KOBLENTZ, 26 April. Ten einde fraude te onderdrukken heeft d hooge commissie in het Rijnland een aantal wegen aangewezen, waarlangs het verkeer met het onbezette Duitschland uitsluitend moet plaats hebben. De andere wegen zijn door soldaten afgezet. BERLIJN, 26 April. Nadat er verschil lende conflicten en onaangenaamheden had den plaats gehad tusschen Engelsche officie ren en soldaten eenerzijds en Belgische en Fransché bezettingsautoriteiten anderzijds, heeft de opperbevelhebber der Engelsche bezettingstroepen zijn ondergeschikten, zoo wel officieren als soldaten, verboden, zich naar het nieuwe bezette gebied te begeven. FRANKRIJK ÉN DUITSCHLAND. RIJSEL, 25 April. Minister Loucheur heeft in de bijeenkomst van den Algemeenen Raad van het Noorderdepartement gespro ken over het herstel van de verwoeste streken er eraan herinnerd, dat Frankrijk voor het herstel bijna 50 milliard heeft uitgegeven en nog niets van Duitschland ont vangen. Loucheur voegde hieraan toe, dat de meeste Engelsche politici, die hij den laatsten tijd had gesproken, hem gezegd had den, dat zij in Frankrijks plaats precies een der zouden handelen. Loucheur zeide ten slotte Duitsèhland. hoopt ons door zijn voortgezet verzet uit te putten, maar de eensgezinde houding van het Fransche volk zal aan Duitschland in ditjopzicht alle hoop ontnemen. ENGELAND EN MEXICO. LONDEN, 26 April. Er zijn op het oogen- blik onderhandelingen gaande met de Mexi- caansche regeering om de Britsche vorde ringen op Mexico en omgekeerd de Mexi- caansche op Engeland door arbitrage uit te maken. Het is niet onredelijk aan te nemen, dat het tot stand komen dezer overeenkomst het pad zal effenen voor een erkenning van de regeering van Obregon door Engeland. Op het oogenblik worden deze onderhande lingen echter vertraagd door het talmen van Mexico om zekere groepen van vorderingen van Engeland eveneens door een scheidsge recht te laten uitmaken. Daartoe behooren o.a. vorderingen, die ontstaan zijn door de toepassing van de tegenwoordige Mexicaan- sche landbouwwetgeving en die welke voort spruiten uit de weigering van Mexico om be paalde verplichtingen te erkennen, aangegaan door de regeering van Huerta. De Amerikaansche regeering is eveneens 'bezig te onderhandelen over een regeling der Amerikaansche vorderingen en omgekeerd en men gelooft dat de Amerikaansche be trekkingen met Mexico zich eveneens zulhn bewegen in de richting naar een normale verstandhouding. HET HUWELIJK VAN DEN HERTOG VAN YORK. LONDEN, 26 April. Na de terugkomst uit de Westminster abdy ten paleize verscheen de hertog van York met zijn bruid op het, balcon van het paleis, waarop de zeer talrijke menigte hun een grootsche ovatie bereidde. Het hoera herhaalde zich, toen de koning en koningin naast het bruidspaar plaats namen en toen de koningin-móeder Alexandra, de tsaritsa Marie van Rusland en andere leden der koninklijke familie zich bij hen voegden. Vooral koningin Alexandra, die zich in den laatsten tijd zeer weinig in het publiek ver toont, kreeg heden tal van ovaties, vooral toen zij uitstapte bij de abdy doch ook op weg van en naar net paleis. Het waren vooral de ouderen van dagen, die haar speciaal toe juichten. Voor eenigen tijd hebben de liberale bladen „Nieuwe Crt." en „Vaderland", zich zeer bijzonder geïnteresseerd voor de Vrij metselarij. In het „Vaderland," dat zelf be kende niet bijzonder van de geheime secte op de hoogte te zijn, kwam daarop zekere Br. Faubel de Vrijmetselarij verdedigen op „argumenten" als deze: dat de Vrijmetse larij heelemaal niet tegen den godsdienst is, en dergelijke fraaiigheden meer. In verschillende bladen is daarop uitvoerig van antwoord gediend. Met name de „Lim burger Koerier" (waarvan de hoofdredac teur, de heer Jac. v. Term vroeger reeds een De man antwoordde geen letter. Hij g»ng aan tafel en hield hoofd en oogen met de rechterhand bedekt. Toen de vrouw hem aanzag viel zijn doodsbleek gelaat haar op en in hevige angst zijn arm grijpend, riep zij: „Hemel, Frank, er scheelt je iets je ziet zoo bleek wat is er gebeurd?" „Niets, kind," zeide hij zacht, „ik ben alleen 'wat moê van het vele heen en weer loopen. Maar je hebt gelijk; het wonen hier in die ge drongen, kale ruimte moet niet om uit te houden voor je zijn en komt me nog erger voor dan aan boord, en toch zijn.we hier in het grootste hotel van de geheele stadl Hoe spoediger wij dus San Francisco verlaten, des le beter, en morgen reeds zal ik er mijn werk van maken." De vrouw had geen ooren voor het gespro kene, zoo verontrustte haar het gelaat van haar man. „Zeg me toch Frank, wat Is je" fluisterde zij vertrouwelijk, haar handen op zijn schou ders leggend. „Jou is wat gebeurd; ik kan het je aanzien. Zeg het me, ik bezweer het je bij onze liefde." Hetson liet zijn hand langzaam zakken en keek een oogenblik scherp in de oogen van zijn vrouw. Maar zij verdroegen zijn blik zoo trouw en onschuldig zij kon hem niet "Valsch zijn tenminste nóg niet. Zij kón nog niets van de nabijheid van haar vroegeren reliefde weten. Maar zou hij zelf haar zeggen, Bt hij er was? ^Frank," smeekte de vrouw, „wal scheelt je? Is het die oude bezorgdheid? Ik hoop toch van neen. Heb ik niet alles gedaan wat in mijn vermogen was, om je te bewijzen hoe het verledene dood voor mij is en ik jou toe behoor, alleen jou toebehooren kón? Ben ik je niet gevolgd naar dit afgelegen land? En verlang je nu nog sterker bewijs van nijn liefde?" „Afgelegen?" fluisterde Hetson, „niet afge legen genoeg, dat die ellendeling je niet zou uilvinden." „Geloof het toch niet," smeekte zijn vrouw troostend. „Voor zoover ik Charles ken, acht ik mij sterk, dat hij elke poging om mij weêr te zien zal laten varen, zoodra hij maar eerst weet dat ik een ander toebehoor." „Charles," siste Hetson. „Hindert je die naam, Frank? Ook dat wil ik vermijden, en God geve dat ook geen enkel maal meer Mr. Golway tusschen ons behoeft genoemd te worden." „Ik geloof je, ik geloof je," fluisterde hartstochlelijk de man, „maar zal hij er wel zelf voor zorgen dat het niet gebeurt? Jij schrijft hem» le veel edelmoedigheid, te veel zelfverloochening toe." „Neen, Frank, wezenlijk niet," zeide de vrouw nadrukkelijk. „Indien jij je die nare, akelige gedachte uit het hoofd kondt zetten, zou je weer vroolijk en flink kunnen worden. Nooit heeft zidh iemand zoo moedwillig het leven verbitterd als jij, en terwijl je „Moedwillig?" viel haar man haar in de rede. -Meen ie don- A»t het schrikbeeld, dat mij de geheele reis gekweld heeft, zoo maar een ziekelijke, overspannen inbeelding is? Hij is hier!" „Wie, Frank, om Gods wil wie?" vroeg de vrouw ontsteld. „Wie? Jouw Charles, als je dan nog niets van zijn afwezigheid weet. Hij is je gevolgd, tot welk ander doel dan om je van mij af te tronen?" „Het is niet mogelijk!" hijgde de vrouw en trad doodsbleek een schrede terug. „Niet mogelijk?" herhaalde Hetson tanden knarsend, „en toch kan ik je het schip noe men, waarmee hij ons nagereisd is. Hij nam zich zelf den tijd niet, in Chili uit te rusten en trok van de eerste beste gelegenheid partij om zijn plan door le zetten." De vrouw verborg een oogenblik verbaasd haar gelaal in haar handen. Toen herstelde zij zich plotseling. „En gesteld dót hijkwam, Frank, heb je dan zóó weinig vertrpuwen in mij, dat jij je zulke zorgen en zooveel verdriet aanhaalt?" „Het was je eerste liefde," fluislerde de man. „Met weinige uren verschil vond hij je nog vrij, vrij, je hand aan dien man le geven tot wien je hart trok. Ik werd je opge drongen; ik weet ''dat ik een schat bezit die mij niet toekomt, en ben niet in staat hem weer terug te geven." De man was btrilen zichzeiven en in het smartelijkst zieleleed wierp hij zich op bed en verborg zijn gelaat in de kussens. De vrouw sloea '■em in onbeschrijfelijke gemoedsbeweging gade. Hoe doemden voor haar geesl al die oude, met geweld bijna verdreven herinneringen, welke hij met dwaze lichtzinnigheid weer in het leven riep? Ja, zij had dien tweeden vriend harer jeugd lief ge had met alle kracht die in haar was. Maar Hetson was haar man, vrijwillig had zij hem hart en hand geschonken; zij wist met weik een innige, trouwe liefde hij haar was toe gedaan en terwijl zij de hand vast en kramp achtig op haar hart drukte, drukte zjj ook het laatste vreemde gevoel terug dat er nog mis schien tusschen haar en haar man bestond. Zachtkens ging zij naar het ledikant waarop hij zat; liefelijk legde zij haar aim om zijn hals en lispelde: „Frank!" Hij beefde aan al zijn leden. „Frank," herhaalde zij, en het woord was ^slechts een ademtocht die nauwelijks zijn oor Bereikte, maar toch tot in het binnenste van zijn ziel drong. „Frank, wees man. Gevoel, geloof me, dat al het verledene voorbij is. Ik ben je vrouw en bij al wat jou en mij dierbaar is, zweer ik je, dat geen andere ge dachte mij bezielt dan je gelukkig le zien en gelukkig te maken. Sinds het uur dat ik je vrouw ben geworden, Ls voor mij een lieuw leven begonnen, en evenals ik jouw naam aannam, wil ik ook alleen jou liefhebben, zoo lang ik leef. Geloof je me nu?" „Jenny, goede, lieve Jenny!" „Het is goed dat jij je hart hebt gelucht", ging zijn vrouw voort, „Elk innerlijk verdriet zou <e anders het hart hebben gebroken, zol der dat ik in staat zou zijn geweest je te ■helpen. Nu, nu je alles wat je op het hart lag hebt geuit, kan ik vrij met je spreken, kunnen we elkaar begrijpen en zal alles, alles zicfh ten goede keeren." „En die Charles?" fluisterde hij, alsof hij zich schaamde. „Indien hij ons werkelijk zou ontmoeten, zal hij de positie eerbiedigen waarin ik mij thans bevind; hij zal die moeien eerbiedigen, of hij heeft geen zweem van de gevoelens ver diend die ik ooit voor hem gekoesterd heb. Ben je nu gerust?" Helson omhelsde haar vurig en terwijl zij zich over hem boog en haar lippen op zijn voorhoofd drukte, uitte zich al zijn zieleleed in bittere tranen. Hij weende als een kind. Beneden in de zaal roffelden de pauken, schellerden de trompetten en verdrongen de spelers elkaar rondom de tafels. Daar rolden de dobbelsteenen, daar gleden de kaarten door de vaardige handen der spelers, gierig staar den hun blikken op het wel of wee dat daar lag. In hel midden van de zaal, over een der tafels gebogen, stond een eigenaardig schilder achtige gestalte, een oude man, maar met zoo sprekende gelaatstrekken, dat, wie hem een maal had gezien- hem wel niet licht ver-gat. dik boek aan de geheime secte wijdde) zijn in een viertal artikelen een groot aantal be wijzen bijgebracht, dat de Vrijmetselarij zeer scherp tegen den godsdienst, met name tegen het Katholicisme ijvert. Aan het slot zegt nu de „Li. ib. Koer.": „De bewering van den heer Faubel in zijn ingezonden stuk, dat zijne richting „elke cri- tiek kan doorstaan, d.w,z. goed gemotiveer de critiek", zal menig lezer nu zachtjesaan misschien wel wat gedurfd gaan lijken. In zijn ingezonden stuk aan de „N. R. C." en „Vad." zegt Br. Faubel echter, dat de door hem aangestipte punten te veel ruimte voor bespreking eischen, dan in een dagblad beschikbaar kan worden gesteld. Daarom heeft hij zich blijkbaar beperkt. Welnu, wij bieden den heer Faubel de be- noodigde ruimte in ons blad aan. Hoeveel denkt hij te behoeven? Vijf kolommen druks? Zes? Tien, twaalf? Hij kan ze natuurlijk met behoorlijke verdeeling over verschillende nummers kosteloos hebben. En het zal ons een genoegen zijn, de be schouwingen van dezen Gr. Officier van het Ned. Gr. Oosten te commentariëeren op de wijze als hij verlangt: goed gedocumenteerd, of, zooals de heer Faubel het verduidelijkt: „geen domme bakerpraatjes." Aan Br. Faubel het woord. De aanbieding is formeel," We zullen zien, wat deze grootsprek» daarop te antwoorden heeft. Het „Vader land" zal dan wel niet nalaten, de discussie van nabij te volgen. i EEN MOOIE HALO. Men schrijft van Texel aan de „N. R. Ct." Het is in den laatsten tijd voor halowaar nemers een goede tijd. Herhaaldelijk treden prachtig gekleurde kringen om de zon met min of meer duidelijke raakbogen op en Zon dagmiddag (22 April 1923) was het ver schijnsel op Texel wel vermelding waard. De verschijnselen waren de volgende Wind krachtig richting N.O. tot N.N.O, Bovenwoind zeer zwak richting zuide lijk. Bewolkingcirrus met cirrostratusvlek- ken. 12 u. 15 tot 1 uur. kleine kring. volledig fijne gekleur de ring raakboog v. d. kleinen kring volledig fijne naar beneden afhangende ellips, boven en beneden (vooral boven) zeer fel gekleurd, rood naar de zon, violet er van afgekeerd bijzonnen links en rechts van de zon met bogen van Löwitz deze eenige graden lang en fel gekleurd parhelische ring (in het Noorden onvol ledig) beneden-zijraakbogen links en rechts van den grooten kring, duidelijk gekleurd bol le kant naar de zon gekeerd ongewoon ter hoogte van het zenith een onduidelijk, doch gekleurd stukje van den grooten kring (eventueel raakboog aan dezen kring). Het is niet uit te maken of het stukje hol of bol ten opzichte van de zon is (dit ver schijnsel alléén om 1 uur). 1 u. 35 m. alle verschijnselen worden onduidelijker de cirruswolken verplaat sen zich naar het Noorden parhelische ring nu volledig 1 u. 50 m. alleen nog kleine kring boven en beneden de zon. Merkwaardig zijn de beneden-zijdelingsche raakbogen van den grooten kring, die zeer zelden zichtbaar zijn. Prachtig was het lijnen- effect links en rechts van de zon, waar drie bogen n.l. de kleine kring, de raakboog aan den kleinen kring en de bogen van Löwitz op onderling geringen afstand den parheli- schen ring sneden. GOUDA, 26 April. Kaas. Aangevoerd 139 partijen, handel flauw le kwal. f 5368, 2e kwal 4652; zwaardore rijksmerk f 67; mier rijksmerik 4765. Boter. Red. aanvoer, handel red. Goeboter f 80—90; Wed boter f 76—85. Eieren. Groote aanvoer, handel flauw fr— 5.50 per 100 stulks. Veemark 1 Melkvee, re»d. aanvoer, handel redel f 300—425; vette varkens weinig aan voer, handel vlug 4045 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel flauw 5055 ct. per half Kg.; magere biggen groote aanvoer, handel flauw f 2535; lammeren groote aanvoer, handel red. f 18—26; nucht kalveren groote aanvoer, handel vlug f 814. LANGENDIJK, 26 April. In de heden ge houden veilingen werdbelaald voor: Deensche witte kool le soort f 4.60; witlof f 21; uien drielingen f 1.201.60; uien le soort f 1.30 —2.20. Aanvoer: 2375 Kg. witte kool, 8675 Kg. uiea 150 Kg. witlof. AMSTERDAM, 26 April. Boter. Cen-tr. Boter- mijn. Hoogste prijs 1.68, laagste 1.40. AMSTERDAM, 26 Apriï. Aardappelen, Be richt van Jac. Knoop. Zeeuwsche bonte f 1.80 2,49; id. blauwe 1,802; id. eigenheimers f 1.101.30; id. bravo's f 1.301.60; idem roode star f 1.101.30; Frieaohe roode star f 1,201.30; Anna Pauwlowna zandoardap- pelen f 2.40; winter Malta-aardappelen 9.50 11, alles per 100 Kg. DELFT, 26 April. Boter. Ter maakt waren 208/8 v. en 10/16 v., tezamen 4140 Kg. Prijs 1.902.10 per Kg. HOORN, 26 April. Kaas. Aangevoerd 13 st. fabriekskaas f 58; 11 st. boerenkaas f 58: 2 st. fabriekscotmniissie f 58; 4 st. boerencom. missie f 60; totaal 30 stapels, wegende 39.775 Kg. Handel vlug. HOOFDDORP, 26 April.Tarwe oude f 14.50 15.00; idem nieuwe f 12.5013.50'; roggs 10.5011; gerst chevailier f 10.7511.50; win tergerst 9.7510.25; haver f 11.2512; witte duivenhoonen f 1920; paardeboonen f 11.5012.25; groene erwten f 1821.25; geel mosterd f 2932; blauwmaanzaad f 38 44; kanariezaad f 1516, alles p. 100 Kg. In zijn aderen stroomde Spaanscih bloed, adellijk bloed misschien, want adel sprak uit dat even fier als fijngevorm.de voorhoofd, en het gitzwart oog fonkelde met zooveel vuur als van een twintigjarige, terwijl men hem ruim vijftig gaf. Over zijn kleeding heen hing een bijzonder fijne, met gouddraad door weven zarape. Zijn zwarten «lappen en breed- geranden vilthoed hield hij saamgevouwen in de hand en liet die op het tafeltje rusten, ter wijl hij het spel volgde en het lot wachttfl van zijn inzet. „Verloren, Senor," lachte een der spelers; een hoopje goudstukken naar zich toe strij kende. „U speelt vandaag weêr erg ongelukkig en moest het maar opgeven." „Caramba," bromde de Spanjaard tusschen de tanden, „ik geloof toch dat ikzelf het beste weet wanneer ik moet ophouden. Drie halve adelaars nog op de vijf!" „Verloren I" luidde het eentonige antwoord. „Nog eens?" „Weêr op de vijf twéé halve!" „Verloren! Meer?" De Spanjaard staarde de trouwelooze kaar ten aan. „Dat was mijn laatste geld van vandaag," fluisterde hij, „maar morgen krijgt mijd dochter weêr gage." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6