Sport en wedstrijden. 1 H 1 «I m ,°J 2I 2 2 1 °l i Voor ouders en opvoeders. S I 1 HH 2 D. H. V. B. 12 9 2 12 9 1 12 12 12 12 12 20 34—9 19 24—5 16 25—10 10 23—18 8 11—27 8 13—39 3 6—28 N. V. B 14 7 3 4 17 26—23 1.21 14 6 3 5 15 31—23 1.07 14 5 4 5 14 30—24 1.— 13 6 0 7 12 25—30 0 82 TURNKRING „NOORD-HOL- MNDS ZUIDERKWARTIER." Uitvoering te Amstelveen In zes gymnastiek vereenigingen van bovengenoemden Turnkring is men druk bezig, zich voor te bereiden voor de propaganda uitvoering op Pinkster maandag te Amstelveen. En geen wonder waarlijk Elke vereeniging wil daar graag een goed figuur slaan en geen der gymnasten zou daar aan een fiasco voor zijn vereeniging willen bijdragen. Behalve massale oefeningen waarbij alle gymnasten van den Kring optre den, groot en klein, komt ook elke vereeniging apart uit met een of meer nummers. Bovendien wordt een num mer springtafel en paard gegeven door de beste Turners uit den Kring, eeu Estafettenloop voor dames en heeren, enz. Er zal dus genoeg te zien zijn als het weer nu maar meewerkt Maar daar kunnen wij nu nog niet over tobben. Er is nog veel te veel te regelen, eer Amstelveen de gymnasten en het publiek kan ont vangen. En die uitvoering moet sla gen, want de naam van het Zuider kwartier is er meê gemoeid. Voor 5 jaar gaf de Turnkring ook een uitvoering te Amstelveen, dat was de eerste. Toen konden geen hoo- ge eischen gesteld worden. Maar nu, na 5 jaar wil men wat beters laten zien. Het aantal leden is in dien tijd bijna verdubbeld. Dat is wel mooi, maar lang niet voldoende. 2 s 3 g si •d 8 a. 2J 12/2 -re 0 j 2 j e/2 r o 2 f0/1 1 e/2 l i e SmmARTLIJNEN. •EÜENfiD NIEUWS. KNALKURKEN. KORTE BERICHTEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. DE STAND DER ELFTALLEN De competitie nadert haar einde. In som mige afdeéïingen is men reeds uitgespeeld en staan de promotiewedstrijden voor de deur. In de eerste klasse C. hebben de laatste beslissende wedstrijden plaats gehad en heeft het Beverwijksche S.D.O. zich aan den top gehandhaafd. De cijfers doen zien, welk een fraaie prestatie den mannen van Timmer en Braun hebben verkregen S. D. O. i S. M. C. W. F. C. Concordia R. K. V. Z. H. B. C. a Westen 1.66 1.58 1.33 0.83 0.66 0.66 0.25 Volgens dezen eindstand is S.D.O. uit Be verwijk, kampioen maar.nu is er nog een kwestie hangende, welke, naar wij vernamen, in de deze week gehouden Bondsbestuurver- gadering zou worden bekhandeld en waar schijnlijk ook tot oplossing gebracht. Het be trof een reclame van S.M.C., over een ver meende onregelmatigheid aan de zijde van S.D.O., in den wedstrijd S.D.O.S.M.C., welke op 3 December 1.1. gespeeld is en door S.D.O. met 32 werd gewonnen. Volgens de Warmondsche klacht zou op een oogen- blik een twaalfde zeker bij S.D.O. in het veld zijn gekomen, en S.D.O. eenige oogenblikken met twaalf man hebben gespeeld. Daarna zou een der S.D.O.-ers het veld zijn uitge gaan maar niet de laatst-gekomene De scheidsrechter, de heer J. J. Stoete, heeft een dergelijke onregelmatigheid echter niet geconstateerd, zoodat aan de klacht (afgezien van de vraag, of ze wegens te late indiening nog wel ontvankelijk is) wel geen gevolg zal worden gegeven. De uitspraak van het Bondsbestiuur is ons echter nog niet bekend, doch wellicht zijn wij in staat, ze elders in dit nummer mede te deelen. In de tweede klasse C. is nu ook de eind stand bereikt. Daar was de wacht altijd nog maar op den alsmaar vast- en weer uitgestel- den wedstrijd S.D.O. 2Amicitia. Een paar maal wel 4 keer is het terrein af- fskeurd, tweemaal Amicitia niet opgekomen. n thans heeft Amicitia den wedstrijd regle mentair gewonnen gegeven, zoodat S.D.O. 2 met 50 wint. En de eindstand is nu als volgt In de vierde klasse heeft Zilk zich tot de bovenste plaats opgewerkt. Geel Zwart 3 st2at op de tweede plaats, S.D.S. op de derde. Alleen als de mannetjes van Snoeks en Westbroek nog een paar punten verliezen, en de jongens van Duijn niets meer verliezen, hebben ze nog promotiekans. Maar dan moet er aangepakt worden 1 Morgen revanche tegen Zandvoort Victrix moet tegen Geel Wit de kans, om van de laatste plaats te komen, verdedigen. AangepaktHieronder volgt de stand, waarbij opgemerkt wordt, dat groote kans bestaat, dat Amicitia teruggetrokken wordt en ver valt. Zilk Geel Zwart 3 S.D.S. Geel Wit 2 R.K.V.Z.3 T.Z.B. Amicitia 2 Santpoort 2 Victrix A.D.O. S.D. 0.2 R. C. IJ. Damiaten 2 Amicitia 8 5 12 8 4 2 2 8 4 13 8 3 0 5 8 12 5 11 20—5 10 19—13 9 19—11 6 8—24 4 11—19 1.37 1.25 1.12 0.75 0.50 Van 2 D. hebben wij den eindstand al gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat Leiden kam pioen is. Lisse staat op de tweede plaats en moet nu met S.D.O. 2 een geheele promotie competitie spelen de kampioen van deze competitia speelt de promotiewedstrijden tegen de hekkensluiters van 1 C, in dat geval dus tegen Westen. Een en ander volgens de door het bestuur vastgestelde promotie- en degradatieregeling, die we aan het slot van deze beschouwingen nog eens plaatsen. Geel Zwart zal komend jaar dus nog wel tweede klasser mleoten blijven. Eerste klasse Nrs. 1 van de afd. A. B. C. der eerste klasse promoveeren naar de 2e klasse Federatie. De ondersten van de rang lijst spelen degradatiewedstrijden. Tweede klas Nrs. 1 promoveeren. Voorts wordt een heele competitie gespeeld tusschen No. 2 van 2A. en B., van 2C. en D. en van 2E. en F. Het best geplaatste elftal van elk dezer drie competities speelt promotiewedstrijden tegen de resp elftallen, die de ranglijst sluiten van IA. B. en C. De ondersten spelen degra datie-wedstrijden. Derde klas Nrs. 1 promobeeren. Van A. B. S. D. en ook E A. B. C. D. en E. ook de nummers 2 ze spelen hiertoe promotie-wedstrijden. Vierde klas Nrs. 1 promoveeren. Het be stuur oberweegt itein? van een vijfde klasse en dalen de elftallen, welke met een hooger elftal van hunne vereenigingen in de zelfde klas spelen, naar die klas af, tenzij dat hooger elftal dit seizoen als nummer 1 ein digt. Overigens geldt voor deze geheele regeling, dat indien een tweede of lager elftal krach tens zijn positie op de rang,ijst voor het spelen van promotie-wedstrijden in aanmerking komt, en het zou daardoor in dezelfde klasse- komen als een hooger elftal, dat dan zijn reche ten overgaan op net volgend elftal van d- ranglijst. Is ook dit een tweede of lager elf tal, dat in hetzelfde geval verkeert, dan pro moveert geen. In de derde klasse D. valt morgen de laat ste beslissing. Geel Wit heeft nog een kansje op de eerste plaats, maar dan moet ze winnen van Geel Zwart 2 en dan moet Kinheim verliezen van Westen 2. Dit laatste zal nu wel niet gebeuren, ofschoon Westen wel eens meer voor een verrassing gezorgd heeft. Werd niet met 21 van Concordia en met 32 van Geel Zwart verloren In elk geval, wat er ook gebeure, heeft Geel Wit promotie kans, want ze krijgt als tweede geplaatste cn dit wordt ze minstens promotie wedstrijden te spelen, misschien tegen R.K. V.Z., of.... tegen no. 2 van 3 A, daar Ami citia wel geen degradatiewedstrijden zal spe len. 12 9 2 1 20 38—15 1.66 13 9 3 1 21 53—8 1.62 14 10 0 4 20 51—15 1.42 13 7 2 4 16 27—23 1.23 16 7 4 5 18 34—38 1.12 14 4 3 7 11 26—32 0.78 11 2 2 7 6 16—39 0.54 15 1 3 11 5 13—52 0.33 12 1 1 10 3 16—51 0.25 De stand in 3 Kinheim a Geel Wit H. B. C. 3 Santpoort Victrix Geel Zwart 2 3 Concordia 2 Westen D is op het oogenblik 13 9 1 3 19 49—22 1.46 13 8 2 3 18 21—15 1.38 14 3 2 9 8 26—30 0.56 13 2 1 10 5 15—56 0.38 N. V. B.-OVERZICHT. Aller aandacht is gevestigd op den wed strijd HollandBelgië, welke morgen in het stadion wordt gespeeld. De critiek, uitgeoe fend op N.E.C. en het elftal zelf is allesbe halve welwillend geweest en vooral na de ontmoeting tegen Feijenoord is er voor de mopperaars reden te over om hun verkropt gemoed te luchten. Een feit is het intusschen dat de N.E.C gedurende de laat«te jaren met haar keus niet overgelukkig is geweest. Men verliest echter te veel uit het oog dat de commissie haar keuze moet maken uit een aantal spelers waarvan men zoo meent te zeggen dat het „Lood om oud ijzer is" en dezelfden die thans zoo ontzettend verontwaardigd blijken over het duo Bieshaar Heijnen zouden hoogstwaarschijnlijk even hard geschreeuwd hebben over Bulder en Roetert of desnoods het trio Koonings, Pijl, Formenoy. Want waar laatstgenoemd drietal, hoewel genoemd, nimmer door de sportpers speciaal naar voren is gebracht, zijn ze thans bijna door een ieder aangewezen om Holland uit brand te redden. Zonder dus met de gemaakte keuze van de de N.E.C. te sympathiseeren, gelooven we niet dat zij een keuze had kunnen doen die aanmerkelijk veel beter was geweest. Men verliest nog maar al te veel uit het oog dat om spelpeil zich nog steeds op het hellend vlak nzar beneden begeeft en tevens zooals gezegd, de quantiteit van het spelersmateriaal beduidend grooter is dan de qualiteit. Nu verwijst men naar de Belgen, die jaren achtereen met hetzelfde elftal (behoudens dan enkele ondergeschikte wijzigingen) uitko men maar men vergeet dan dat het momen teel bij onze Zuidelijke buren goed gaat en er dus, zooals vanzelf spreekt, maar zelden termen aanwezig zijn om te gaan veranderen. Hadden wij in den tijd van Franken, Lut- jens, Thomee, Wekker, De Kessler e.a. ook niet een vrij constante combinatie. Hoe denkt men, nu door de Belgen onte genzeggelijk veel beter wordt gevoetbald, dit weg te cijferen door de N.E.C. te verwijten hiertegenover geen behoorlijke combinatie te zetten, als het onmogelijk is ze samen te stellen Na al het geschrijf zijn we zeer benieuwd naar het resultaat. Natuurlijk geeft men allerwegen den Bel gen de meeste kans en het is dan ook het meest waarschijnlijke dat zij ons eltfalzullen slaan. Laten we echter niet al te pessimistisch zijn want juist in Internationale wedstrijden is het geen usance dat het best voetballende elftal wint. En we verwichten, juist doordat onze oranjemannen nu niet bepaald hartelijk ontvangen zijn, een vurigen wil om te win nen en een zich geheel geven, waartegen zelfs het betere voetbal der Belgen niet bestand zal blijken. Voegen we er ten slotte aan toe dat men noch overwinning, noch nederlaag als een succes of een falen van de N.E.C. moet be schouwen. Van de overige wedstrijden vestigen wij de aandacht op de ontmoeting O.D.S. Stormvogels in Dordrecht. Winnen de IJmuidenaren dan eindigen zij als No. 2. O.D.S. valt echter, vooral in Dordrecht met mee. H.F.C. en Excelsior zijn er reeds gestruikeld. Den wensch om als tweede te eindigen en den wil om de onverdiende ne derlaag in IJmuiden te wreken zullen de Stormvogels met een ongekend vuur moeten bezielen. Dan kan, ondanks het feit dat „Wit te Jan" door familieomstandigheden hoogst waarschijnlijk verhinderd is mee te gaan, O.D S. geslagen worden. Op het Edo-terrein spelen A.S.C. en Hil- VTsum voor de mogelijk komende com petitiewijziging om de 2 plaatsen in de eerste klasse. Zandvoort zal daarvoor op het H.V.V.- terrein S.V.V. bekampen. De Zandvoorters die er niet bijster goed voorstaan, zullen 't ook tegen dezen vrij ster ken overganger, wel moeten afleggen. JAN B. HET PROGRAMMA. NederlandBelgië Stadion (Amsterdam). OVERGANG. O.D.S.Stormvogels. WEDSTRIJDEN VOOR DE NIEUWE COMP.- INDEELING. S.V.V.Zandvoort (terrein H.V.V.). A.S.C.Hilversum (terrein E.D.O.) SpartaanD.H.C. (terrein A.S.C.) VI. R.-K Kampioenschap DAMMEN Haarlem en Omstr P. Veen J. A. Stevens W. Stuifbergen D. Rump W. Hopstaken. J. v. Wees N. v. d. Berg H. Rump. I, W. v. Musscher A F. Hoogvelt Th. A Kok, td «2 01 O M O Jt '3 J) 9L a X X m V 4» éS flL 3 3 X -C S X O X ui X O h; 2\ 1 2 9 0 0 1 2/0 2 1 2! 0 2 2 2 2 2/2 16 1 0 2 0 2/1 2 2/0 10 2 2 1 1 2 2/0 2 14 0 0/2 0/0 2 0 I 0 2 2/1 1/1 13 2 0 0 1 1 1 2/0 2/1 10 0 1 2 1 1 0 0/0 11 0/1 0 0 1 2/0 2/1 1 10 1 1 3/2 0/1 0/2 2 12 0 2 0/0 0 1/1. 0/11 2/2 12 Het eerste cijfer geeft aan den Iston en het andere dan 2den *»od»trljd- WANDELEN. De menschen voora' het kind en de jongeling hebben beweging noodig. Hier door worden de spieren ver terkt, de omloop der sappen bevorderd, de vertering der spij zen verlicht, de geest opgewekt en in vroolij- ke stemming gehouden. De sport is noodza kelijk gymnastiek, spel, wandelen kunnen niet gemist worden. De heilzaamste voor lichaam en ziel is het wandelen. Wandelen 1 Vele leden van het lichaam zij n hierbij in beweging en worden daardoor gelijkmatig ontwikkeld, de ademhaling gaat regelmatig zijn gang. Geen sportbeoefening kan 't bij het wandelen halen. Zingen wij niet Wandelen is gezond voor 't bloed, Verruimd wordt de enge borst, 't Versterkt de spier van been en voet, 't Wekt eetlust op en dorst. 't Is daarom jammer, dat deze nuttige li" chaamsbeweging zoo vaak vervangen wordt door fietsen. Wie wandelen gaat, kan rustig van het schoone der natuur genieten en dit heerlijke is niet enkel te vinden in streken met buiten gewoon natuurschoon en niet enkel in de geliefkoosde jaargetijden, maar overal en altijd. Wie gaat wandelen komt in een andere om geving. Hij vergeet voor een uurtje zijn da gelijksche beslommeringen, hij vergeet onder vonden teleurstellingen het geschokte ge moed komt tot rustoverspannen zenuwen bedaren. Mogelijk is reeds aan menig onzer wandelen door den geneesheer voorgeschre ven. Zien wij dit te verkomen en g-tan wij wandelen, vóór het als plicht wordt opgelegd. Kinderen, die veel licht, lucht en gezonde beweging noodig hebben en wier hersenen gauw overspannen en vermoeid zijn, moeten dikwijls wandelen, ën gelukkig dat ze er veel van houden. Zij noodigen elkaar er toe uit in hun „Wandellied". Naar buiten getreden, naar het lommerrijk boscn, Daar geuren de bloemen, verscholen in het mos. Daar zingen de vogelen hun heerlijkste toon, Komt spoedig naar buiten, daar is het zoo schoon 1 Ouders en Opvoeders staan hun gaarne een wandeling toe. Moeder Bosco deed dit ook. Vroegen haar jongens of ze van huis mochten gaan spelen of gaan wandelen dan vond zij dit gewoonlijk goed en liet ze gaan met de woorden „Jongens, denkt er aan, dat O.L. Heer je ziet." De gedachte aan God's tegenwoordigheid is een uitstekend opvoe dingsmiddel, wat helaas door katholieke ouders al te dikwijls uit het oog wordt ver loren. „Waarom zou men kinderen, die zoo vatbaar zijn voor het goed niet leeren, wat de heiligen als het ware gevormd heeft het wandelen in de tegenwoordigheid Gods vraagt Père Berthier. „Begon de H. Paulus Zijn prediking tot de heidensche Atheners niet met de onderrichting, „dat wij leven, ons bewegen en zijn in God De oude Patriarchen juichten Leve God, in Wiens tegenwoordigheid ik mij bevind." Deze groote waarheid moet de kinderen vroeg tijdig ingeprent worden. Zij moeten er aan denken, dat God hen ziet in hun gezelschap pen, bij hun spel, bij hun werk, bij nun studie, bij hun maaltijd, en in alle omstandigheden des levens, waarin zij zich kunnen bevinden, maar vooral in den tijd van hun gebed." Wij zeiden zoo even, dat kinderen gaarne gaan wandelen en Ouders, doordrongen van hun hoe ge roeping voor God en het mensch- dom zullen ze echter niet altijd alleen laten gaan wandelen. Ze zullen Zon- en Feestdagen en den vrijen tijd, door verkorten arbeidsdag en vervroegde winkelsluiting gewonnen, gaarne offeren aan hen, die er het allereerst en allerhoogst recht op hebben hun kroost. Zelfs gefortuneerdrjouders zullende opvoeding van hun kinderen niet overlaten aan vrienden of aan dienstpersoneel. Zij zullen met hun dierbaren de natuur in gaan, zij zullen met hen gaan wandelen, zoovaak als zij er de gelegenheid toe hebben of maar eenigszins kunnen maken. (1) Op de wandeling komen de kinderen met duizend en iin vragen. Hun mondje staat niet stil. Uit dit eindeloos gebabbel zullen de ouders elks karakter en elks goede en slcehte neigingen leeren kennen, om daarmee in overeenstemming hun maatregelen te nemen. Op de wandeling -ben de ouders zoovele welkome aanleid:* jzn om de kinderen op te voeren tot den Schepper. Op hun gesprek met de kinderen zal van toepassing zijn, wat men onlangs in „Onze Ploeg en in „De Boer" vond van den schrijver van een drietal Na tuurlijke Hiatorie-boekjes „De schrijver weet op zeer gepaste wijze de wijsheid en de almacht van den Schepper aan te toonen, de godsdienstige gebruiken van ons vrome landvolk toe te lichten en zijn onderricht te kruiden met den Godsdienst, die de weten schap behoedt voor bederf." (2) en 3) De ouders zullen met de kinderen eenige bloe men plukken en die tot een ruiker vereenigen, om dien bij thuiskomst te plaatsen b,v. voor het beeld der H. Moeder-Maagd. Zij vangen al eens een paar torren, salemanders, hage dissen, slangetjes of visschen en het aquarium of terrarium krijgt nieuwe bewoners, waar mee de kinderen zich langen tijd vermaken. De vreugde der wandeling duurt doof de latere bezigheid voor kinderen en ouders voort. Zij zullen hun kleinen tegelijkertijd waarschuwen, niets te beschadigen. De goede omgang met de natuur is in den laatsten tijd verloren gegaan. De achting voor de natuur en voor haar zegeningen en geschenken is uitgestorven Wild, dikwijls ruw, stort zich menig stedeling, wanneer hij een paar uren, zijn stoffige veste is ontvlucht op de natuur. Als een barbaar valt hij op bloeiende boomen en struiken, op rijpende korenvelden. Hij wil ets van de bekoorlijkheid der natuur mee nemen naar zijn woning. Zie echter niet naar de gehavende struiken de beschadigde ko renvelden Het schijnt wel, dat er Vandalen huis gehouden hebben. Op de wandeling kunnen de ouders zich zoo geheel aan hun kinderen schenken. Zij kunnen de vreugdezon volop doen stralen en hun kroost het genoegen bereiden, dat gelijk in het vorige artikel werd gezegd Zij* zoetheid, bekoring e* geur behoudt v»»r geheel hot volgend leve*, 't Is ee* pracht- gezieht Vader en Moeder met al hun kinde ren buiten in het veld 1 Zoo'n gezicht doet een ieder goed 1 H«t groote kunststuk „het huisgezin" in ongeschonden staat, waar geen deeltje van ontbreekt bijeen te zien, is een weelde voor oog en gemoed, 't Is een heerlijk heid, een stichting, die onze tijd veel te weinig Ichenkt. In „School en Huis" las men voor eenigen tijd over Schoolwandelingen en Schoolreizen o.a. „Het lijkt met die „leer- tochten" een mysterieuze geschiedenis te zijn, die hier op neerkomt, dat de onder wijzer op zulke leertochten net zoo iets is als een ouder die met zijn kinderen op stap gaat, anders niet. Vandaar dat hij op die leertoch ten zoo weinig schoolmeester is. Als ge hem meemaakt, dan zult ge zeggen, gij leek „Nou ja, hij scharrelt wat handiger met zoo'n gtoo ten troep, dan ik, hij houdt er de orde gemak keiijker in maar wat hij ze nu eigenlijk leert dat doe ik hem zoo meteen na." Juist, dat kunt ge, en als ge een goede ouder wilt zijn, doe het dan ook want, als de kin deren al hun kennis moeten krijgen van de onderwijzers, dan zouden ze maar schamel bedeeld worden." In ons eerste artikel hoorden wij den groo- ten bisschop Bossuet verklaren „Onthoudt, ouders, voor altijd, dat gij zelf de eerste en voornaamste onderwijzer uwer kinderen moet zijn" in het derde artikel werden de woor den van Mgr. W. v. d. Ven aangehaald, „dat de ouders het groote werk der opvoeding bijna geheel in handen hebben." Zij zullen hun kinderen dan ook schenken wat zij kun nen en zij aanvaarden geen hulp, als ze die niet volstrekt noodig hebben. De vermoeid heid, die wandelingen en een paar kleine reis jes vragen, hebben ze met plezier voor hun kroost over, Liefde, opoffering, ziedaar het geheim der opvoeding Utrecht, St. Gregoriushms Bergmans. MaASDAM (ri. A. L.) R'dam-New-Or- leans oass. 24/4 Fayal (Azoren.) NEPTUNUS (K. N. S. M.) 26/4 v. Alicante te A'dam. JUNO (W. I. M.) 25/4 v. Lissabon n. Havre ORPHEUS (IC. N. S. M.) 26/4 v. R'dara te Amsterdam. PRINS DER NEDERLANDEN (Ned.) uitr. 25/4 v. Genua. PERSEUS (IC. N. S. M.) 25/4 v. Alicante te Barcelona. ROTTERDAM (H. A. L.) R'dam-New York 26/4 v. Plymouth. STUYVESANT (W l. M. 15/4 v. Ply mouth n. Havre. STAGEN (Paket) 22/4 v. Rangoon te Shanghae. SATURNUS (H. W. Afr.lijn.) uitreis 20/4 v. Dakar n. Freetown. TYDEUS (Oceaan) 26/4 v. IJmuiden n. Londen. TJIKANDI (H. Austr.-lijn) thuisreis p. 26/4 Perim. VULCANUS (K. N. S. M.) R'dam-Spanje 25/4 Cascaes. VAN RENSSELAER (W. I. M.) 25/4 v. Barbados n. Havre. VEENDAM (H. A. L.) R'dam-New York p. 25/4 Cape Race. VNJ (1) Zie «ummer 4 der Brochuren-reeks. (2) Natuurlijke Historie ten dienste van de Katholieke Lagere School, door P. Th. Ensink, drie deeltjes met overvloedige illu stratie. Electrische Drukkerij van het St. Gregoriushuis Utrecht. (3) In het vrijzinnige U.D. van Maandag 16 April 1.1. las men o.a. „Reeds jaren geleden bezocht een der leden van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs eene openbare school te Ams erdam en vond daar op het schoolbord in een der klassen het volgende gedichtje „Wij danken U, o God, Voor dezen schoonen morgen." Het woord God was door den atheistischen onderwijzer uitgeschrapt, en het woord „dag" er voor in de pkats gesteld. De naam van den Almachtige werd strijdig geacht met de neutraliteitEen versje, eindigend „Of geen mensch je namen weet, Denk dat God je niet vergeet", is, blijkens een uitlating van „de Bode", het orgaan van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, contrabande. Onze kinderen mogen dus, naar de mee ning van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, op de openbare school niet met godsdienst woraen „besmet"! Er is een alzijdige dorst naar de vertroos ting van het godsdienstig leven en ieder die het ernstig moent met de toekomst van ons geslacht, wil zijn kind zoo vroeg mogelijk met dat godsdienstig leven in aanraking brengen. Maar het bestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, een li chaam vm grooten invloed bij ons openbaar onderwijs, acht een liedje waar de Heilige Naam in voorkomt, gevaarlijk voor den kinde mond. „Brengen wij on kind tot God heeft eenmaal wijlen prof. Ritter geschreven. „Ver vreemden wij ons kind van God 1" is het devies van deze heeren volkspedagogen. Be grijpt men nu, dat tegenwoordig ook vele vrijzinnig godsdienstigen hun kinderen bij voorkeur toevertrouwen aan de christelijke school Dit citaat uit het U. D. is het bewaren waard. J. B. ANJER (R. Lloyd) uitr 5/4 v. Ceuta. ARENDSKERK (H. Austr.-lijn) uitreis 24/4 van Adelaide AMAZONE (K. N. S. M. Malage-A'dam p. 25/4 Gibraltar. BACCHUS (K. N. S. M.25/4 v. Suline n Piraeus. HECTOR (K. N. S. M.) 26/4 v. Piraeus te Salonici. NIAS (Nederl.) thuisreis 26/4 te Suez. PRINS FREDR. HENDRIK (W. I. M.) 26/4 v. Paramaribo te A'dam. SALCIER (Nederl.) 26/4 v. A'dam te New castle. TELLUS (K. N. S. M.) Algiers-A'datn p 26/4 Gibraltar. VECHTDIJK (Java-New Yorklijn) New York-Java 24/4 v. Algiers. VESTA (K. N. S. M.) 26/4 v, Curaèao te Lands krona. AND IJK (Br.-Indië-lijn) 26/4 v. R'dam naar Britsch-Indië. ADONIS (K. N. S. M.) 25/4 v. Livorno n. Napels. AMAZONE (K. N. S. M.) 25/4 v. Malaga n. A'dam. ARIADNE (K. N. S. M.) 25/4 Lissabon n. Portimao. ALKMAAR (W. I. M.) 25/4 v. A'dam n. Chili. ALCYONE (R. Z. A.-lijn) thuisreis 25/4 te Santos. ALMKERK (H. Austr-lijn) 25/4 v. R'dam te Hamburg. AMBON (Ned.) thuisr. 25/4 v. Sabang, AMSTELLAND (H. Lloyd) 26/4 v. Ham burg te Antwerpen. BANKA (H. O. A. lijn) thuisr. 25/4 v. Shanghae. BANDA (H. O. Afr.lijn) 26/4 v. Mombassa 1, v. Londen te A'dam. BACCHUS (K. N. S. M.) 25/4 v. Ibrail n. Piraeus. FLANDRI (H, Lloyd) 26/4 v. IJmuiden n. B.-Aryes was v.m. 7 uur in zee. CARDIGANSHIRE (H. A. L.) Pacific- R'dam 23/4 te San Pedro. CLIO (K. N. S. M.) 25/4 v. Oran te Venetië. CELAENO (Barry-Las Palmas) p. 23/4 Lundy Island. DEUCALION (K. N. S. M.) 25/4 v. Bey routh n. Smyrma. GOENTOER. (R. Lloyd) thuisreis p. 25/4 Ouessant. HERMES (W. I M. 26/4 v. Chili te Ham burg. HAARLEM (W. I. M.) 25/4 v. Corral n. Mexillones. HOOGKERK (H. O. Afr.-lijn) 24/4 v. A'dam te Hamburg. IRIS (K. N. S. M.) 25/4 v. A'dam te Dantzig. JAN VAN NASSAU (W. I. M. 25/4 v. King.tone naar Christobal. JAGERSFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) 26/4 v. Antwerpen te Hamburg. KLIPFONTEIN H. Z. Afr.-lijn) uitreis 25/4 te Kaapstad. KEDOE (R. Lloyd) uitreis p. 25/4 Sagres. KAWI (R. Lloyd) thuisreis 25/4 v. port-Said. KOUDEKERK (Br-— laad .-lijm) thuisreis 24/4 van Madras. LOCH KATRINE (H. A. L.) R'da*-Van- couvoer 25/4 te Coin. KLETSPRAAT. „Emilie," zei de winkelier Smettere tot zijn vrouw, „weet jij iets van het jonge echt paar Boegel „De papierkoopman, die in den herfst hier gevestigd is? Neen, waarom?" „Omdat hij me al vier maanden 20 gulden voor sigaren schuldig'is." „Schande." „Waarom schande?" „Twintig gulden voor een man die pas begint en die twee kleine kinderen heeft en 'n vrouw die niets van het huishouden ver staat." „Doet ze dan niets „Weineen. Zij was zeventien toen ze trouw den, Hij had een oudere, knappe vrouw moe ten nemen." „Denk je, dat ze er slecht voorstaan?" „Natuurlijk. Wie vier maanden lang twin tig gulden aan sigaren schuldig blijft.." „Ta, dan zal ik ze eens manen." „Doe dat. En niet al te vriendelijk, hoor. Dat malle spook groet me niet eens op straat." „Mevrouwtje," vroeg dien middag de vrouw van Smettere aan de vrouw van den postdirecteur Wouters. „Wat denkt u van de familie Boegel Mevrouw Wouters fronste de wenkbrau wen. „Die.zei ze, en veel beteekenend haalde ze de schouders op. De oogen van mevrouw Smettere straalden van vreugde en bevrediging. „Zóó, denkt u er óók zoo over. Dat jonge, hoogmoedige ding, dat me zelfs niet groet op straat. O, als u eens, mevrouw Wouters, „Wat „Maar heelemaal onder ons." „Natuurlijk, geen woord...." Stel je voor, mijn man zal er werk van maken, hij moet al sinds een jaar tweehonderd gulden van Boegels hebben voor wijn en sigaren." „Dat is vreeselijk." ,,'t Is een schandaal. O, maar het loopt met dat nare wijf nooit goed af." „Goeden avond, mevrouw Wouters," zei dien avond de vrouw van den hoofdonder wijzer Steueel tot de vrouw van den post directeur. Wat nieuws is er Weet u het dan nog niet?" „Wat „Dat de papierhandelaar Boegels vandaag in gijzeling is gebracht. Wat zeg je .Ja, wegens twee duizend vijfhonderd gul den schuld, die de verkwister aan wijn, sigaren, jenever en lekkernijen heeft gebeerd." „Wel, wel, jongen, jongen, met die jonge mevrouw Boegel „Is 't niet zoo En ze vindt het bovendien niet eens de moeite waard de lui op .straat te groeten." „Natuurlijk. Hoogmoed komt voor den val." ,,'k Heb altijd gezegd, dit is geen goed hu welijk." Den volgenden morgen ontvarigt roevrouw Steugel het bezoek van de veertigjarige apothekers-assistente Stops, „Zoo, dag lieve juffrouw Stops." „Is er wat bizonders, mevrouw Steugel? „Ja, hebt u het niet gehoord Het is zoo akelig." „Wat dan?" „Nu, de papierhandelaar Boegel is bankroet Hij heeft drie-en-dertig duizend gulden schuld." „Ik word er koud van." „Ja, 't is meer dan vreeselijk. Drie-en- dertig duizend gulden uitgegeven aan drink gelagen en een woest leven. Ja, die jongelui van heden." „Drie-en-dertig duizend gulden aan drink gelagen „Ja, aan wijn en sigaren en diners en reizen en dergelijke dingen. „Ja, dat heb ik wel gedacht. Er gingen al zoo lang vreemde praatjes." „Zeker, och, maar men neemt niet zoo gauw het ergste voor waar aan van zijn mede- mensch. Maar ik heb het altijd wel gedacht." Nog denzelfden dag ging door het stadje het gerucht van een frauduleus bankroet en de aanstaande gevangenneming van den papierhandelaar Boegel. Alleen de betreffende heeft geen flauw vermoeden. Hij gaat 's avonds naar den siga renwinkel Smettere, groet vriendelijk, haalt een quitantie voor den dag cn zegt „U hebt me gemaand om de sigaren die ik de vorige maand voor mijn vader op zijn verjaardag heb gekocht. Die zijn dadelijk betaald. Hier is de quitantie." De winkelier werpt een blik op de quitan tie en zegt „O, neem me niet kwalijk." Bocgel lacht goedig en zegt, heengaande ,,'t Beteekent niets. Een vergissing is menschelijk." Maar hij kan, over de markt gaande, niet begrijpen dat de menschen hem zoo raar aankijken." N. Venl. Crt.). Derair dagen kwam bij hel Nederlandseh gren»Uanlo«v »*n d« P»ppe nabij Olctenaaal, waar ten vnrigen jure d« «vreselijke onkp'af- Cittg van Itnalkuikea pt««vwnd, ma Dui'l- sehe aula aan. b«vra«ht mat IraaïWufknn. D» riJksamWanawsi wetfretim «ah Var verlpf 1*1 ia veer va* «Kt gevaaj-1 ijk* gm-rlje te geven, waarop de auto «aar Dui tochtend meest te- rugkecren. Maar aan hert daar gesteitionne-erd Zollamt bij hef Springbiel werd de weder!» voer der knalk arken geweigerd. Een paar da gen moest de auto nu tusschen de beido gjrenskamforen blijven slaan, tot het verlof tol wederinvoer in Duitschland verkregen werd ONBEVOEGD. De politie te Eibergen heeft een dame uil Vreden, die in eerstgenoemde plaats onbe voegd de tandheelkundige praktijk uitoefend* over de grens gewezen. EEN MINDER BEKENDE GROENTE. In de „Veldbode" worden «enige minder be kende groenten besproken, oa. ook de Nieuw Zeetendsehe spinazie. Wij ontleenen daaraan het volgende: Bij velen heerscht nog altijd de meerling, dat deze «pinazie cn patiëntie dezelfde groen te is; dit is een groote dwa'ing, die uit d« w«jreld moet, omdht de tijd van gebruik zoo zeer uiteenloopt cn omdat beide met zeer veel succes en op zeer verschillende tijden ia «en bepaalde behoefte kunnen vooralen. De Nieuwz. spinazie is n.l. een groente voor den geheeten zomer, terwijl de patientje of over blijvende spinazie slechts korten tijd in hot voorjaar gebruikt kan worden, voordat d« zomerspinazie komt. Nieuwz. spinazie kan men het best in de laatste helft van April in een bakje onder glas zaaien of in een tal in de kas. Desnoods zaai* men in een 'klein kistje, dat men met een glas plaat dekt en in de kamer in 't zonnetje zet. Men gebruikt lachte, voedzame aarde. Voor een gewoon gezin met 6 a 7 personen heeft men aan een twaalftal planten genoeg: ais nnen dus het dubbele aantal zaden legt, heeft men zeker genoeg. De zaden zijn groot, ruim zoo groot als een «fóperwt. Zoodra de plant jes boven komen en .3 of 4 blaad jes hebben, worden ze ieder afzonderlijk in. een kleins potje gezel; deze potjes worden voorloopig nog ondesr glas gehouden, desnoods in de ven sterbank. Tegen het einde van Mei komen ze desnoods builen. Men kan ook wel builen: zaaien op d*e plaats, maar dan niet voor de tweede week in Mei. Voor de plantjes «oowet als voor de zaden maakt men een bed gereed! van pl.m een Meter breed en lang, naar ge lang het aantal planten. Daarop, over 't mid den van bet bed. wordt één rij planten gezet of de zaden gelegd, twee of drie zaden in één putje, 70 a 80 c.M. uiteen. Dit zs zelker eeu flinke afstand; men moet echter niet vergoten, dat de planten een groo'jen omvang krijgen; ze stoelen uit «1» «en komkommerplant, zoo dat ze deze ruimte wel noodig hebben. Wan neer het weer «enigszins gunstig is, zullen zo spoedig aan den groei gaan en zich in alle richtingen over het bed verspreiden. Dan kan, men er ook «1, spoedig van gaan gebruiken; omstreeks einde Juni-, tl'us juist als de zomer- sjwnnrie afpetoopen is. Het oogsten gaat eenigszins anders «tan bij de andere spimazie- sooatcn. Bij deze worden de bladeren van de over «ten grond kruipende stengels geplukt, den top loat men ongemoeid, deze groeit door en maakt voortdurend nieuw blad. Binnen betrekkelijk korten tijd is het bed volgegroeid en heeft men overvloed vam bladeren. Men kan hiervan plukken totdat de vorst er oen einde aan maakt. De planten rijn niet sterk, zoodat ze met de eerste voirst in het najaar weg zijn. De smaak van Nieuwzeelandisehe spinazie heeft wondervol overeenkomst met die der gewone spinazie, ze is misschien iets droge* en steviger» HET INLEGGEN VAN EIEREN. De „Klem-veeteelt" (Arnhem) wijdt «en uit voerig artikel aan het inleggen van eieren.Wij resumceren daaruit het volgende: Een zeer oud gebruik is het inleggen in kalk. Men moet natuurlijk beslist versclve eieren nemen. Dit is trouwens bij elke method* van conserveertng noodig. Hoe verscher een ei, hoe moer kans, dat he* rich lang goed houdt. Wij raden daarom aan, eieren te haten bij een zeer vertrouwden kip penhouder, die de eieren mansteno eens per dog uithaalt. Voor 100 eieren heeft men noodig 8 4 7, pond [VA kilo) verseli gebrande kalk, plus ren goed ons keukenzout. Bij het oplossen dw kalk gebruikt men rijkelijk water, zoodat een kalkmelk onartaat ter dikte van room. Tijdens het omroeren moet men zorg dra gen. dat de vloeistof niet te dik wordt, daar Zich anders op den bodem te veel koek afzei, waardoor de onderste eieren vastraken en dan bij het uithalen licht breken. De eieren worden in een vat of pot gedaan en de volkomen afgekoelde kalkmelk op de eieren gegoten, zoodat de vloeistof het geheel overdekt. Latex kan men htfer weer anderen voorraad bij doen, doch het is niet zelden noodig, ook wat nieuw ka'llk water bij te gieten. Na eenigen tijd toch is een gedeelte van het water ver dampt en moet er dus in elk geval weeg veirsch water bij gedaan worden. Dat kakk water sluit «ie poriën voor een goed deel af, zoodat er geen bedervende kiemen binnen dg schaal kunne* dringen. Maar de kalk vermengt rich eenigszins met den ei- inhoud, wanrdooT een onaangename kalk-, smaak ontstaat. Ook lost de schaal zi«di gedeeltelijk op en wordt dus dun en licht breekbaar. Zulike eieren zijn wel bruikbaar in de keu ken bij «ip bereiding van spijzen of gebak, doch 'koken gaat niet meer, daar de schaal don «Kreet barst. Het conaeTveeren in ka Ik water heeft dus nog al wat tegen en daarom neemt men den laat- ten tijd meer zijn toevlucht tot het inleggen in waterglas. Men neemt bijv. 10 liter zuiver water en brengt dat aan de kook en giet er ondertus- schen langzaam 1 Hier waterglas bij, dit is bij de drogisten verkrijgbaar. Onderwijl blijft men roeren en tent, a-lis het goed vermengd is, de vloeistof afkoelen. Vervo'gens giet men te ever de eieren uit, zoodat deze geheel onder komen te staan. De op deze wijze ingelegde eieren worden bwaard in «sen koeten keider. Al spoedig vormt zich aan de oppervlakte een getefi-ar.htige massa, die de verdere toe- trefFing der lucht belet. Tweemaal kan «fit mengsel voor dit doel niet gebruikt werden, doch bij het wassohen vervangt bet de soda en gedeeltelijk ook de zeep, zender de waseh geel te maken. In den oorlogstijd, toen er gebrek aan zeep was, heeft menig huismoeder dit ondervonden. Een .groot voerdeel van toleggen of con ser veeren in wniorglns is. dat de eieren na eenige maanden nog niets Van hun smaak verliezer- en voor elk gebruik geschikt zijn. Een nadeel evenwel is ook weer, dat de poriën van de schaal door het waterglas verstopt raken, zoodat bij het koken der eieren de lucht niet tijdig ontwijken kan en de schaal moet sprin gen. Er is «tehlar «en midflet, dat wel baat ople vert; véér het keken prikke men met «e» naald een paar gaatjes in het stenapa «indn. Do«h front vonrdnnl i«, 4*t én S**M» der eieren voel beier blijft da* ia kaJkwater. Deze methode komt daarom steeds me«8 en meer in zwang-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 10