SpaarbankvoordsKatholieken R.-K. Kiesvereeniging m Haarlem Zaterdag 28 April 1923 46ste Jaargang No. 14423 Oit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad in 8 bladijden. De eerste hoeksteen mmm :S. Sr i h?rr P INGEZONDEN. Wij, Nederlanders, vormen toch een eigenaardig volkjevoor geen enkele groote zaak, voor geen Volkenbond, geen grondwetsherziening, geen vloot- of le- gerwet, geen bedreiging onzer koloniën of welk nationaal of internationaal pro bleem ook, zijn wij warm te 'krijgen. Maar nauwelijks worden de woorden Kerk en Staat met elkaar in verband gebracht, of alles staat opeens op het kookpunt. Wanneer nu kon gezegd wor den, dat ónze volksaard zóó tot het geestelijke geneigd is, dat slechts reli gieuze vraagstukken ons in beroering kunnen brengen, dan zouden wij dit verschijnsel met lof kunnen vermelden. Maar wij weten wel beter! 't Zijn dan ook ten deele juist de libertijnen, die de ooren spitsen, wanneer kerkelijke aan gelegenheden in het openbaar besproken worden. Zoo heeft de rede, welke mr. Bomans dezer dagen voor de Amsterdamsche studenten hield, weer heel wat liberale hoofden in de wa' gebracht. Zelfs een der meest neutrale en voorzichtigste couranten, wier redactie maar het liefst met een ieder vriend blijft, het Nieuws van den Dag, schreef een twee kolom lang artikel, slaakte een geweldigen alarmkreet, waarvan het slot aldus luidt: „Wij voelen ons zoo vrijzinnig mo gelijk, en wenschen allen katholieken overal de volle maat te geven in vrij heid maar juist daarom eischen wij diezelfde vrijheid op voor ons en anderen. Dit eerste stapje van den heer Bomans beduidt niets minder dan het weghakken van den eersten hoeksteen uit het gebouw onzer mo derne, ook op v r ij h e i d van godsdienst berustende Neder- landsche staatsinstellingen. Langs de zen weg wordt de Hervorming onge daan gemaakt en gaan we geleidelijk en onweerstaanbaar terug tot den geloofsdwang en de vernietiging van alle geestelijke vrijheid." Het is wellicht goed om tegenover al fit kabaal en de nog komende lamenta ties enkele nuchtere dingen te zetten en deze twee vragen te beantwoorden Wat beteekent voor een katholiek het zoogenaamde „burgerlijke huwelijk" en welke zijn de regels, waaraan hij zich daaromtrent volgens de voorschriften der Kerk te houden heeft Het „burgerlijk huwelijk" heeft voor een katholiek geen andere beteekenis dan het volbrengen van een plicht tegen over den staat, de gemeenschap, zich zelf en zijn nakomelngen. Niemand zal zoo dwaas zijn de waarde van een goede huwelijkswetgeving in een modern ge- ordenden staa te ontkennen; een ieder zal bijgevolg den plicht van den burger on derschrijven, zijn huwelijkscontract in de registers van den burgerlijken stand te laten opnemen. Maar mag men meer van een katholiek vergen, die voor zijn geweten niet ten stadhuize, maar eerst voor zijn pastoor huwt, omdat het huwe lijk voor hem is een Goddelijke instel ling, een sacrament 't is dan ook dom te neidigen, zooals het N. v. d. D. doet in deze bewoordingen „Goede katholieken hebben altijd stille betoogingen ertegen gehouden door de ceremonie ten stad huize zoo geringschattend en slordig mogelijk te behandelen, en des te meer Werk te maken van de plechtigheid in de Kerk, uitsluitend het huwelijk voor hén het sacrament." Dat woord „stille betoogingen" is aller dwaast. De katholieke opvatting omtrent het „burgerlijk huwelijk" als bloot men schel ijk contract is algemeen bekend. Wie een hoogeren eerbied "voor dezen burgerplicht van ons vordert, eischt van ons comedie-spel. En is dat vrijzin nig en verdraagzaam En nu de tweede vraagWelke hou ding schrijft de Katholieke Kerk aan haar leden voor ten opzichte van de burgerlijke huwelijksvoorschriften. Deze: 'ste, wanneer deze wetten in zich onbe tamelijk zijn, dan is het duidelijk, dat ze niet onderhouden kunnen worden, tenzij dan om grooter kwaad te vermijden, in Welk geval echter het oordeel van de Kerkelijke Overheid dient te worden ge vraagd en opgevolgd. 2de, wanneer die Wetten betamelijk en geldig zijn, dat is. Wanneer zij betrekking hebben op de zuiver burgerrechtelijke gevolgen van het huwelijk, moeten zij onderhouden gorden uit de eigen kracht van burger lijke wetten, want binnen het kader van zijn eigen bevoegdheid, heeft de Koning zeer zeker het recht om wetten te stellen, welke in geweten verplichten3de, Wanneer deze wetten in zich wel betame lijk zijn, maar krachteloos, omdat zij de grenzen der bevoegdheid overschrij den, moeten zij volgens den geest dei- Kerk in den regel toch onderhouden wor den, niet op grond der wetten zelf, die, dnidat zij krachteloos zijn, uit zich zelf "iet kunnen verplichten, maar wegens het gebod der liefde, om van zich en zijne kinderen ernstige nadeelen af te wenden. Nu willen wij de liberale collega's, die "a de enkele mededeeling van mr. Bo mans reeds het geheele gebouw onzer staatsinstellingen in elkaar zien vallen, ln gemoede eens vragen, of bij 'n dergelijke Plichtsomschrijving voor eenige bezorgd heid aanleiding is. Vooreen schandelijke huwelijkswetgeving naar Russischen aard, be! /en wij in Nederland niet te vreezen. -n tot 'de naleving van alle andere bepalinge* is de katholiek gehou den. Welke hoeksteen onzer staatsinstel lingen wordt dus bedreigd Maar als du wij, katholieken op grond van den beroemden Nederlandschenvrijheidszin Capello. Tractatus Canotiïco mo ra"? de Sacramentis juxta codicem Jdris canonici. Vol. Ill Caput I art. XI. Turijn 1923. Wmw, •mm, vragen om wijzgiing van bepaalde for maliteiten, die ons hinderlijk zijn, terwijl daardoor aan de burgerlijke rechtsorde niets hoegenaamd verandert, moeten dan „liberalen" de eersten zijn, om daar tegen pal te staan STADSNIEUWS. AGENDA 29 APRIL AGENDA 3D APRIL De St. Viiicenthis-TSiblotheek is geopend: De Wijdingsfeesten der Kathedrale Kerk. 50-jarig bestaan eener zaak. Dierenmishandeling. Het bestuur brengt ter kennis van de leden dat de vergadering, welke was vastgesteld op Vrijdag 4 Mei door bijzondere omstandigheden moet wor den vastgesteld op DINSDAG 1 MES, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, 's avonds 8 uur. Spreker: de hoogedelgestr. heer Mr. J. B. BOMANS, over ONZE GEMEENTE. Een drukke opkomst is gewenscht. Het nieuwe gebouw der Sociëteit Woensdag 2 Md „Verecniging" aan den Zijlweg, dat geopend wordt. De heer Castricum over de Burgerwacht. ^rr rr gs. Eert gevaarlijk plekje- DE GEMEENTERAADS VERKIEZING. Jubileum. I 132 abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal s3.25 Per week 0.25 franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. SIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, op de le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij Vooruitbetaling. ru Generaal Young van het leger der U. S. A. achrijft: „Sanatogen is buiten gewoon goed om een verslapt zenuwgestel weder op te bouwen -en te versterken. Ik kan bet warm aan bevelen aan allen die aan zwakte en 'nervensiteit lijden." Gevoelt gij U stap en lusteloos'? Begin 'dan nog heden een kuur met Sanatogen en gij suit spoedig ondervinden dat opgewektheid en veerkracht terugkeeren en gij Uw dagelijkschen arbeid met energie en genoegen kunt verrichten. Sanatogen Is verkrijgbaar in alle apotheken en drogisterijen. Eischt verpakking met rooden band. STERKT ZENUWENcUCMAAM De Spaarbank voor Katholiek Nederland is de dadelijk ingaande rente 4 procent, de gel den worden belegd in leemingenaan R. K. Kerk- cin Schoolbesturen. Zitting 1e Haarlem in gebouw „St. Bavo," Smedestraat, Woensdags en Zaterdags njm. van 7 tot TA uur. Stadsschouwburg Tournée Louis Bouw meester- „D« Koopman van Venetië" 8 uur. Hotel „Spoorjicht" Stationsplein Ma- tinée en Avondconcert. Gem. Concertzaal Kon. Liedierfafet ..Zang en Vriendschap" Volksconcert half 9. Sociëteit ..„St Bono? R.-K. Veehouders 7 A uur Rclnastefoods 9 uur 6e- voikingsburcau 8 uur Kinderkoor Oranjobond „Prinses Juliana" 5 uur Hanzegebouw Zangvereenlging „Zangkunst" 8 uur Reddingsbrigade 8 uur R.-K. Jonge Vrouwenbond, groep B, De clamatie en Tooneel 7A9 uur. Stadsschouwburg Kon. Rederijikerslkamer „J. van Beers", „De Advocaat" 8 uur. Gemeente Concertzaal H. O. V. 8 uur ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jan»- slraat 49 ^Elken dag geopend van 10 12Vj, van 25 en van 710 uur, behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen. Uitleen van hoeken van half 39 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen dei v.m. van half 11 tol half 12. des nam. van 3 tot 4 «n van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Martha-vereenigtng Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Tel. 1071. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegan kelijk. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week ais volgt waargenomen: door de fa. C. G. Loorneycr Zoon. Barleljoris- straat 11 en Pank-Apotheek, Kleverpark 13, Ook de Centraal Apotheek, Groote Hout- straal 78, is des Zondags en des nachts ge opend. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 7 A9 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdrg van 89 uur. Wij vestigen de aandacht op de zeer mooie avonden, die tor gelegenheid van het zilveren Kathedrale jubileum, zullen worden gegeven in het gebouw „Sint Bavo", aan de Smede straat, op Donderdag- en Vrijdagavond a.s. De zeereerw, heer Rector v. Adrichem houdt lezingen met naar we vernemen zeer fraaie en actoecle lichtbeelden over de Kathedraal. Het zal de moeite van een bezoek aan diie lezingen wel waard zijn. Iebs later, maar nog in hel octaaf van hel feest, n.l. op Dinsdag- en Woensdagavond, 8 en 9 Mei, houdt de zeereerw. Pater J. Zeij S. J. een lezing over Vondel's Altaargeheime nissen, Ook deze leringen worden opgeluisterd mei lichtbeelden en we behoe ven wel zeker niet te wijzen op het hoogst kunstvolle, dat deze lezingen te genieten zul len geven. 2 Mei a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de familie Machielse den wijnhandel in de Paarlaarsteeg overnam. Op de Nassaulaan is Vrijdagavond iemand bekeurd, dje een le zwaar beladen wagen door een hond liet voorttrek Ken. BSSEM Op uitnoodiging van de Studieclub „Sint Bavo" sprak Vrijdagavond de heer Castricum in de zaal der St. Jösephsgezellenvereeniging over de Burgerwacht. De voorzitter, de heer M. L. A. Klein, gaf een inleiding, waarin hij het doel van de bespreking uiteenzette. In de laatste vergadering van de R.K. Kiesvereeniging heeft notaris v. Cranenburgtj geprotesteerd tegen de samenstelling van de groslijst voor de Raadsverkiezingen, omdat daarop een tweetal candidaten stond, dat tegen het subsidie van de Burgerwacht had gestemd. Daarna zijn er eenige personen op het pad gegaan om handteekeningen te ver zamelen nota bene van personen, die de ver gadering niet hadden bijgewoond, om te protesteeren tegen de handelwijze van het bestuur, der Kiesvereeniging. Ter wille van de propaganda besloot de studieclub deze vergadering mi te beleggen, die zij eerst na de verkiezingen wilde houden, om gelegen heid te geven de houding van de twee raads leden inzake de Burgerwacht nader uiteen te zetten. De heer Klein trad dan terug in de ge schiedenis der'Roomsche politiek in Haarlem en betoogde daarbij hoe moeilijk het vroeger was Roomsche arbeiders in den gemeente raad te krijgen. Men hield vol dat er geen geschikte Roomsche arbeiders-raadsleden wa ren en indien zij al eens gesteld werden, was dat in een district waar zij geen kans hadden gekozen te worden. Toch waren het de ar beiders, die de béste propagandisten voor de Raadsverkiezingen waren. Spr. werd ook candidaat gesteld en werd daarmede, wat men noemde, de eeuwige candidaat. Toch gelukte het spr. nu zeven en een half jaar ga- leden, in den Raad gekozen te worden. Langen tijd daarna gelukte het den tweeden arbei ders-afgevaardigde den heer J. v. d. Velen in den Raad te krijgen. 0 Daarna ging spr. na de oprichting van ae studieclub. Deze vond plaats in 1917, bloeide eerst, maar zooals alles in Haarlem, slabakte daarna. Zij bestond uit menschen uit de so ciale organisaties, in welke organisaties niet aan politiek mag worden gedaan, en had tot doel mannen en vrouwen sociaal en poli tiek te vormen opdat zij zitting zouden kun nen nemen in het bestuur der .R ,K. Kies vereeniging en in openbare bestuurslichamen een vorming naar Katholiek beginsel volgens de regelen der encycliek Rerum Novarum e.a. Dat was en is de bedoeling van de studie club en niet om achterbaksche handelingen te verrichten. Zij is geen kiesvereenigingetje doch dient alleen candidaten in voor de ver kiezingen van bestuur der Kiesvereeniging en openbare lichamen. Het is goed dat men dat weet. Meenende dat de commandant van de Burgerwacht inmiddels ter vergadering was gekomen, (wat lafer bleek onjuist te zijn) heette hij dezen welkom, maar laakte het dat, na de afstemming van het subsidie voor de Burgerwacht, de heer Otto van Lennep ln de N. H. Crt. een ingezonden stuk plaatste, waarin hij o.m. den wensch uitte dat er een Rechtsch Raad zou komen, opdat voortaan het behoud van het subsidie verzekerd zou zijn. Spr. protesteerde er uit alle macht tegen dat een niet-katholiek de bazuin schalt om van Roomsche raadsleden te zeggen die moet er uit. Toen indertijd de heer Poppe de leden van de Burgerwacht uitmaakte voor stum- perds, die niet goed een geweer konden dra gen, was het de heer Castricum die daartegen protesteerde. Verder wees spr. er op dat het stemmen tegen het subsidie van de Burger wacht op vele plaatsen is geschied. In Arn hem o.m. door twee R. K. raadsleden in Maastricht o. m. ook door een R. K. wet houder, in Tilburg waar zitting in den Raad hebben o.m. Jan van Rijzewijk en van Rijen werd geen subsidie gegeven en dat nog wel met een katholiek college van B. en W. Hieruit blijkt dat er iets veranderd is sinds 1918. Terugkomende op de studieclub zette spr, uiteen dat haar nieuw leven is ingebla zen door de actie van de N.K.P, in het vo rige jaar. De arbeiders aihtten hun belan gen door deze beweging in gevaar gebracht. En daar was reden voor, wat spr. uitvoerig en in krachtige termen uiteenzette. In Au gustus werd de studieclub heropgericht. Zij telde toen 20 leden, nu is zij de 40 nog niet gepasseerd, doch daarbij dient in acht ge nomen te worden dat de club nimmer pro paganda maakte. Ook heeft de studieclub nimmer aangespoord lid te worden van de Kiesvereeniging nooit ook aangespoord per advertentie om de vergaderingen te bezoe ken, tenzij eenmaal als tegenwicht tegen een advertentie, die door Middenstanders was geplaatst. Wel echter werden aanmer kingen gemaakt op deze advertentie van de arbeiders, doch men vergat dat in hetzelfde nummer der courant een veel grootere ad vertentie voorkwam van de Middenstan ders. Spr. haalde dat feit aan, naar aanlei ding van het feit, dat op een der kiesvereeni- gingsvergaderingen een der aanwezigen, een notabele uit Haarlem, van plan was over het plaatsen van de advertentie door de ar beiders te interpelleeren. •Spr. besprak dan het indienen van lijsten met candidaten voor de groslijst door de studieclub. Zij diende een lijst in met acht arbeiders-afgevaardigden. De bedoeling daarmede was alleen te zeggen welke arbei ders zij voor den Raad geschikt achtte. Niet wilde men de anderen weren. Men wist niet hoeveel candidaten er zouden komen, maar had gedacht dat er 4zoo'n plaats zou d n krij gen dat zij gekozen zouden worden, zij het op de laatste plaatsen en vier op het tweede deel van de lijst, meer vooraan. Spr. hoorde al gauw dat de lijst in het be stuur der kiesvereeniging een onaangenamen indruk had gemaakt en in de vergadering der studieclub vroeg spr, den voorzitter toen dat hij de lijst zou terugvragen. Met den secretaris der R.K. Kiesvereeniging sprak spr. er over en deze zeide dat hij wel zou zor gen* dat de lijst werd teruggestuurd. Dat is niet geschied. Spr. had gehoopt dat een be richt in de krant of een mededeeling in de vergadering den mogelijk slechten indruk van die lijst zou hebben weggenomen. Later zijn buiten de studieclub om nog twee candidaten gesteld, die de studieclub ook aannam als haar candidaten. Er waren er toen dus 10. Op den -stemmingsdag komende zeide spr. dat de namen dier 10 candidaten op een slap papiertje waren gezet, welk papiertje in be zit was van enkele menschen. Toen bleek dat meer een planmatig plan was om het be- stuursadvies om te keeren, toen is gezegd dat men de 10 candidaten de eerstejpiaatsen moest geven, om zoodoende op te halen wat door de andere stemmen naar achteren werd gebracht. Aan spr. is verweten dat hij zich candidaat het stellen door midden standers. Spr. wist daar niets van en toen bleek ook dat niet volcipan was aan art. 15 van het Reglement der R.K.K. dat de candidaat- stellers de overtuiging moeten hebben dat de gecandideerden zich candidaat wilde laten stellen. Een tweede bezwaar van spr. is dat op den avond der vergadering men zich kon opgeven als lid der kiesvereeniging, zulks in strijd met art. 4, dat zegt dat men zich moet opgeven bij het bestuur. Bij de Kamerverkiezingen is dat ook gebeurd en toen heeft spr. gezegd dat in strijd te achten met het reglement. Op dien avond hebben 20 personen zich opgegeven als lid dei kiesvereeniging. Verder zóu spr. een practisch bezwaar te gen de stemming, omdat niet de gelegenheid was gegeven op twee avonden te stemmen, zooals ook vroeger gebeurd is. Dat de vergadering daartoe besloot, doet voor spr. aan de zaak niets af. Dat was te laat. Het had tevoren bekend moeten zijn. En ten slotte toen spr.den uitslag van de stem ming vernam bleek hem dat er een hetze was aan den gang geweest, door een paar personen, om de stemming te forceeren. Een hetze met min eerlijke, min faire mid delen. Men had gedrukte biljetten rondge zonden om een groot aantal personen in 't geweer te roepen tegen de arbeiders, die boo- Ze arbeiders, die plan hadden alles te wippen. Men had de menschen daarmede benauwd gemaakt en zij gingen ter stembus. Spr. kent personen die zelf volgens de raadgevin gen gestemd hadden en ontevreden waren over den uitslag, dien zij zoo niet hadden bedoeld. Spr. becijfert dat op een vergadering van 374 personen 24 in staat zijn b.v. de nummers 1 en 2 om te keeren en daarmede den wil van de meerderheid te forceeren. De uitslag der stemmen was onwaarachtig en gaf geen beeld van den wil der leden van de kiesvereeniging. omdat er een hetze was geweest, die geen waar beeld gaf, namen 8 arbeiders geen ge noegen met den uitslag en bedankte de 10 candidaten. Toen kwam de laatste vergadering. Daar werd het bestuursadvie? aangenomen. Met een verwijzing naar wat in Rusland gebeurt, verheugt spr. er zich over dat de eenheid in Haarlem is bewaard gebleven, en hoopt hij dat de eenheid immer zal bewaard blijven. In verband met het feit dat onder de on derteekenaars van het protest tegen het be stuur iemand voorkwam, die deel uitmaakte van de bevredigingscommissie, die op Goe den Vrijdag vergaderde, merkt hij op dat die persoon toch zeer zeker wel wist dat het b< - stuur met het bestuursadvies zou komen. Voor hem was van overrompeling geen sprake. Trouwens ontkent spr. na wat hij van de vergadering hoorde en las hij was zelf niet.aanwezig dat er van overrom peling is sprake geweest. Spr. zegt dat men de Roomsche arbei ders moet vertrouwen Als men ze niet ver trouwt, laat men daarvan de consequenties dan dragen, maar dan gaat de eenheid yerlo- ren. Spr. legt vast dat nimmer door arbeiders- vertegenwoordigers tegen het princiep is ge stemd. Daarna was het woord; aan den heer Castricum, om te spreken over de Burger wacht. DE BURGERWACHT. De heer Castricum begop met op te merken dat de kwestie van de houding van de raads leden tegenover de Burgerwacht reeds zijn beslag moest hebben gehad in de R. K. kiesver eeniging. Het zou redelijk geweest zijn als de leden door hun grieven naar voren hadden gebracht. Evengoed als de heer Bomans achteraf 'blijkt zijn zeer goede reden te hebben gehad voor de heffing van zijn 61/2% en van de zakelijke bedrijfsbelasting, moet men aan nemen dat raadsleden, die tegen het subsidie van de Burgerwacht stemden, daar hun reden voor hadden. Laat men die dan vragen. Dat is niet geschied en spr. is dankbaar, daar nu voor in de gelegenheid te zijn. Spr. stemt tegen het subsidie van de Bur gerwacht, hij heeft het ook al in den gemeen teraad gezegd, om de economische omstan digheden, waarin wij verkeeren. In dit verband ging spr. even terug naar 1918, toen er een partij was, die naar de macht wilde grijpen. Toen heeft het R. K. Vak bureau zich gewend tot de regeering met zijn wenschen en verklaarde zich bereid ons vaderland tegen revolutie te beschermen. Toen de regeering aan die wenschen gevolg gaf, hebben dan ook de R. K. organisaties alles gedaan om de regeering de hand boven het hoofd te houden. Ook in Haarlem is daartoe spontaan en krachtig medegewerkt. Het ging toen om het algemeen belang, zoo zeer om het algemeen, dat de particuliere belangen der arbe ders zelfs wat in het ge drang kwamen. En inderdaad heeft de re geering in de volgende 4 jaar aan de vervul ling van die wenschen van het R. K. Vak bureau gewerkt en met succes. Sindsdien zijn de toestanden echter ver anderd en spr. laakt het dat de Regeering door allerlei ingrijpende maatregelen de toestanden voor de arbeiders slechter-maakt. Nu ziet spr. in de Burgerwacht nog altijd een instrument van de Regeering, en me t voor het subsidie voor de Burgerwacht te stemmen, meent spr. dat hij zou huldigen en goedkeuren wat de Regeering doet. Dat wenscht spr. niet. Hij heeft daarover ook het oordeel ge vraagd van den Bestuursraad van den Ned. R. K. Volksbond, een verzameling van alle bestuurders der organisaties. Spr. vroeg of er propaganda moest worden gemaakt voor de Burgerwacht en de bestuursraad oordeelde van neen, juist om de economische toestan den en om de ingrijpende maatregelen, die de-Regeering neemt en nam. Spr. is op be zoek geweest bij propagandisten vandeBur- gerw c !t en heeft daar een heelen avond ge sproken, maar spr.'s eindconclusie is ge weest en gebleven dat de Burgerwacht een instrument is der regeering, dat in tijden van oproer als verlengstuk moet optreden van de politie. Het gevaar bestaat, volgens spr., dat de economische maatregelen der Regee ring verbittering wekken onder de arbeiders dat ook de werkloosheid en de slechte econo mische toestand zulk een omvang aannemen dat er gisting en ontevredenheid onder de arbeiders ontstaat en wel zoo dat er beroe ringen ontstaan. In dat geval heeft de burge meester zeer zeker het recht de burgerwacht in het geweer te roepen en te verlangen dat die beroeringen door de Burgerwacht worden tekeer gegaan. Spr. wil niet op zich nemen, door aan te sporen lid van de Burgerwacht te worden, dat leden van den R.K. Volks bond op dat moment zouden moeten op trekken tegen hun kameraden. Spr. is ook bij den commandant der Burgerwacht, den heer v. Lennep, geweest om over de zaak te spreken. Deze verzekerde dat de Bur gerwacht nooit zou worden aangewend om de arbeidersbelangen te schaden. Maar 'spr. is daar nooit erg gerust op geweest en heeft altijd een gereserveerde houding aangenomen. Het vorig jaar stemde spr. intusschen voor 'h,et subsidie omdat hij dat den heer v. Lennep beloofd had, die verzekerde dat anders de Burgerwacht weg zou moeten. En toen spr. het vorig jaar zijn stem voor het subsidie uitbracht, kwam de heer Bomans naar hem toe en zeide dat is nu natuurlijk de laatste keer geweest. Ook in de rechtsche raads fractievergadering heeft spr. zijn meening uiteengezet en spr. meent dat men daar wel wat voelde voor zijn bezwaren Niettegenstaande de toezegging van den k;er Bomans, kwam op de laatste begrooting nch weer voor een post als subsidie van de Burgerwacht. Sinds het vorig jaar is echter veel veranderd en spr. wijst op vele sociale maatregelen, die verloren deden gaan, wat voor de arbeiders sinds 1918 was verkregen Er heerscht groote werkloosheid en de re geering werkt de ontevredenheid in de hand met loonen te dicteeren van 40, 30 en 20 cent, loonen in strijd met de sociale rechtvaardig heid. Veronderstel dat wij oproer krijgen of relletjes bij een werkloosheidsbetooging en de politie kan het alleen niet af, dan zal zeker de burgemeester de burgerwacht oproepen. Hij heeft daartoe het recht. Spr. heeft de bezwaren ook in de Raad- fractievergadering uiteengezet. De heer Bomans verdedig de den post op de begrooting van dit jaar met te zeggen dat dat het karakter der Burgerwacht verander de en meer een vooroefening was om aan de kazerneering der soldaten te ontkomen. Ook dat bevredigde spr. niet. Echter wil spr. wel verklaren dat hij niet tegen het instituut Bur gerwacht is als instrument tegen revolutie, in tijden van gevaar. Spr. beschouwt de Burger wacht als een instrument der Regeering, als een hulpmiddel als er iets gebeuren zou. Als dat is een grijpen naar de Staatsmacht is spr. voor de Burgerwacht om" deze te bezigen als middel om dat machtsvergrijp te keeren, maar als er ongenoegen komt door het sociale politieke optreden der Regeering, dan neemt spr. een gereserveerde houding aan. De Burgerwacht heeft in 1918 geweldig veel gepresteerd, maar je kunt dat insti tuut niet altijd in stand houden. Het is ook niet in overeenstemming met ons christelijk beginsel. De Burgerwacht moet toch, als 't er op aan komt, wat doen yat ons tegen de borst stuit. Wij moeten den vrede niet door geweld veroveren, maar door overleg. De tijd is gekomen om het instituut op te heffen. Maar wacht dan tot de Regeering Jf een. Qre-searocbe 27etic<a£6>ö<se iH Vandaag verleenen wij wederom het woord aan een inzender, die op de volgende wijze inoppeirl over een z. i. gevaarlijke geschiedenis aan de Amslerdamsche Vaart. Hij schrijft: v Zou ilk een klein plaatsje mogen hebben voor onderstaande klacht. Het betreft hier 't gevaarlijke uitstappen uit de E. S. M.-wagens op de Am sterdamsche Vaart. Het schijnt, dal de conducteurs van liooger- hand last hebben gekregen, dat de passagiers des avonds moeten uitstappen aan den kant van de Vaart, wat voor vele menschen erg ge vaarlijk is. Voorat voor ouden van dagen.Ter plaatse is het zeer donker. Zou het niet mo gelijk zijn, dat de menschen des avonds aan den huizenkant uitstappen, daar er vroeg of laat een ongeluk zal gebeuren. Immers de tram rijdt daar vlak langs de Vaart. Barometerstand: 762. .Vooruit, OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem dat oogenblik aanwijst, zoo zegt men. Het is jammer zegt spr., dat de regeering daar nog niet medskwam, maar we kunnen daarop niet wachten. Wij moeten maar het voor beeld geven, even goed als het is dat een klein land hef voorbeeld tot inkrimping van de legers geeft. Er is geen gevaar meer te duchten. Spr. heeft de zaak uitvoerig be sproken en met de commandant der Burger wacht, maar werd niet overtuigd en moest spr. weer stemmen hij zou wederom tegen het subsidie stemmen. Het instituut moet zich ontbinden Als er wat gebeurt, zooals in 1918, dan zal de R. K. Vakbeweging weer achter de regeering staan. Spr. meent hiermede te kunnen vol staan. Als de economische toestanden ver beterden, zou er voor spr. aanleiding zijn zich nog eens over het subsidie van de Re- Burgerwacht te bedenken. (Applaus). (Wegens plaatsgebrek, slot volgend nummer). Vandaag had ten stadhuize bij loting de nummering der candidatenlijsten voor den gemeenteraad plaats met den navolgenden uitslag: Lijst 1 A: Roomsch-Katholieken. 2 Christelijk-Historischea. 3 V. d. Kamp. 4 Vrijheidsbond. 5 B: S. D. A. P. 6 Vrijzinnig Democraten. 7 Communisten. 8 Anti-Bevolutionnairen. Deze nummeringgeldt voor de districten I en II. In district III is dezelfde nummering, doch daar is nog aan toegevoegd een lijst 1 B, welke is de bij-lijst der Katholieken en lijst 5 A, welke is de bij-lijst der S. D. A. P. Heden herdacht de heer D. W. Broékfncijer den dag, waarop hij vóór 10 jaar als letter zetter (nu fungeert hij ais ondermeester- knecht), in dienst kwam bij de firma Joh. Enschedé en Zonen alhier. Na door een commissie met een auto vanl zijn woning te zijn gehaald, wérd hij, op de afd. zettlerij aangekomen, toegesproken namens het personeel en verrast met de aan bieding van een zeer nuttig geschenk, wat ge paard ging met een bloemenhulde, door den heer J. H. Bregonje. Van het personeel kreeg hij twee doublé lorgnetten. Even later had de huldiging door de firma plaats bij monde van den heer Mr. H. J. D. D. Enschedé, die hem daarbij een enveloppé ïnet inhoud overhandigde. Door de gezamenlijke onderchefs en da administratie, werd hij piel bloemen gehuldigd. Met een kort woord bedankte de jubilaris allen, die hem dezen dag gehuldigd hadden. Verder had de jubilaris vrijaf. Geachte Hoofdredactie. Naar aanleiding van de bewering van deC heer Klein, in een gisterenavond gehouden vergadering gedaan, dat ondergeteekende zou hebben toegezegd, dat hij de door de studieclub ingediende lijst zou terugsturen, stelt onderg teekende er prijs op te verkla ren, dat zulk een toezegging door hem nim mer is gedaan. Hij had er trouwens niet het recht toe, zoolang degenen, die de lijst had den ingediend, hem dat verzoek niet deden. Wel is hem gevraagd of de lijst weer kon worden teruggehaald en waar de dag der officieele candidaatstelling nog niet voor bij was, gaf hij als zijn persoonlijke mcening tekenne.., dat daartegen wel geen bezwaar zou zijn De lijst is echter nimmer terugge haald of teruggevorderd. Ik stel er prijs op deze verklaring af te leggen, omdat hier in het geding komt de richtige vervulling van een vrijwillig op mij genomen taak. Met dank voor de plaatsing, De secretaris der R.-K. Kies vereeniging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1