BUITENLAND Kerkel. Kunst - V. OVEN, Den Haag - Vaandels, Insignes, Vlaggen, Medailles De Gouddelvers. Derde Blad 28 April 1923 Van het Vaticaan. MEDISCHE PRAATJES. De Rijksbond der Duitsche Nijverheid zegt over het te verwachten Diiitsche aanbod niet gehoord te zijn. De werkloosheid in Engeland. Onder de Telegrammen: de Conferentie te Lausanne zal vermoedelijk lang duren. De reis van den prins van Wales naar Zeebrugge. Bonar Law maakt een zeereis. De staking der Parijsche naaisters duurt voort. De toestand van Lenin verergert. De kerkvervolging in Rusland. GEM. BUITENL. GERICHTER. REGHTSZAKEH. B!¥» KUVBSCW N!*HWB. BOSCHBRANDEN. HAMDEL EN NIJVERHEID. ORDE EN ARBEID. GEMENGD NIEUWS. LEOLA'S ERFENIS FEUILLETON. TECHNISCH INSTITUUT BIJ DEN PAUS. L Men bericht ons uit Rome: Eenige dagen geleden ontving Z. H. de Paus in plechtige audiëntie het bestuur, de leeraren en de leerlingen van het katholiek technisch Instituut, genoemd naar den groo tten physicus Alexander Volta, in leven hoogleeraar te Pavia, en tevens voorbeeldig katholiek. Het instituut trad zijn 19de levensjaar in en kwam den Pauselijken Zegen vragen voor de leeraars en leerlingen. Z. H. de Paus hield voor de jongelieden, de oud-leerlingen en de leeraars een redevoering, hen geluk- wenschende met den bloei van het instituut, hetwelk met hoogere vakkunde ook de gods dienstwetenschap en die der vreemde talen onderwijst. In zijn redevoering zei de Paus, dat de benaming van het instituut geheel een program is. Alexander Volta, die de toe passing der electro-techniek voorzag in al hare bizonderheden, was een vurig christen, die in zijn parochiekerk te Como aan de kin deren de catechismusleer onderwees en met dezelfde geestdrift als hij zijne colleges gaf aan de Universiteit. Het godsdienstonderwijs dient met dit der wetenschap vereenigd te worden, zei de Paus, daar niets deze kan scheiden. De H. Vader herinnerde nog aan vroegere bezoeken aan het Instituut afgelegd en onderhield zich met leermeesters en stu denten. Aan den H. Vader werden bloemen aangeboden en een oorkonde op perkament, welke de Paus met kennersblik beschouwde en prees. DE BOF. nL Behalve de klachten, die onze patiëntjes telkens wederom uiten met het kauwen en het onaangename gevoel, dat wij allen wel eens hebben medegemaakt, wanneer we ons niet „lekker" gevoelden, loopt het nogal los met deze ziekte en komen event, complica ties bij deze aandoening, althans bij kinderen, uitermate zelden voor. Aangezien de Bof bij volwassenen een be trekkelijke zeldzaamheid is, zal het u niet verwonderen, dat complicaties bij hen, hoe wel percentsgewijze meer dan bij kinderen, eveneens tot de zeldzaamheden behooren. Het kind vooral is weer betrekkelijk snel genezen van zijn dikke wangen. Toch is het raadzaam om de patiëntjes niet al te vlug naar school te zenden en de ziekte goed te laten uitvieren, zoodat zij als minimum termijn van schoolverzuim zeer zeker een paar weken hebben te boeken. Alvorens over te gaan tot een anderen vorm v^an parotitis, wil ik nog memoreeren een buitengewoon typisch en tevens merk waardig verschijnsel, dat wij zonder daarover ingelicht te zijn, nauwelijks plegen op te merken, doch waarnaar het deskundige oog ik zou bijna zeggen, het allereerste kijkt Het is n.l. het oorlelletje van den patiënt, dat ik op het oog heb. Zooals ik in den be ginne verteld heb, ligt de parotis of oor speekselklier vóór en onder ons oor. Gaat deze nu zwellen op een wijze, zooals dat bij de Bof bijna uitsluitend voorkomt, dan zal dit een optillen van het bewuste oorlelletje ten gevolge hebben. Vooral wanneer de per soon in kwestie toevalligerwijze in 't bezit is van een vrij lang oorlelletje, kunnen wij dit typische verschijnsel goed waarnemen. In verband met de ligging van de oor speekselklier kunnen wij ons nauwelijks een proces voorstellen, dat in staat is dit sim pele maar niettemin gewichtige kenteeken te voorschijn te roepen. Tenslotte willen we nog een woord wijden aan de ontsteking van de parotis in verband met andere aandoeningen, die als het ware een complicatie van deze laatstgenoemde zijn. Meestal draagt dit ontstekingsproces een veel en veel ernstiger karakter dan de dewone Bof en kan voorts, zooals begrijpe lijk is, op eiken leeftijd voorkomen, dus ook bij volwassenen, bij welke laatsten de bof een zeldzaamheid is. Evenals de tot op heden ten dage ons onbekende bacterie zich toegang verschaft tot de parotis via de z.g.n. „Stenonschen" gang, zoo kan dat elke andere bacterie even eens. Onze mond is, zooals u weet, als het ware een aquarium, waarin tal van bacteriën le ven, al zijn lang niet alle in staat ons één of ander ziekteproces op den hals te schuiven. Het zijn dan ook zware zieken, dis hier van de dupe worden. Als voorbeeld zou ik u willen noemen den ernstigen typhuspatiënt of den lijder aan Tuberculose in het laat ste stadium. Uitgeput en weinig weerstands vermogen hebbende, vindt dan soms één of andere kwaadwillige bacterie gelegenheid haar tenten op te slaan en een ontstekings proces in het leven te roepen. Dit laatste verloopt in de meeste gevallen veel heftiger en intensiever dan bij de gewone bof. Was bij de bof een „etterige" ontsteking een „avis rara" of „zeldzame vt gel", zoo is dit bij de laatstgenoemde vrijwel regel en zien we dan één of meer abscessen optreden. Aangezien een belangrijke gezichtszenuw die de z.g.n. gelaatsspier verzorgt, in de buurt loopt, heeft niet zelden deze danig te lijden onder een dergelijk verwoestend werk, zoodat, wanneer onze zieke herstelt, de ver lamming van bovengenoemde spieren ach terblijft met al de ellende en narigheid van dien, waarover wij thans zullen zwijgen. Zooals u dus gezien heeft, is het maar het allerbeste, dat ons „parotirje" mét rust gelaten wordt, want deze „Bof" is eerst eens terecht een „wanbof"! MEDICUS. HET ROERCONFLICT. Volgens een raededeeling van minister Braun in de commissie van den Pruisischen Landdag zijn er tot dusverre door uitzetting, inbeslagneming van meubelen enz. in het Roergebied 20.000 Duitschers dakloos ge maakt. Tot en met 15 April waren 772 per sonen gearresteerd en 250 veroordeeld. Het proces tegen de directeuren van Krupp, dat op 2 Mei zou beginnen is opnieuw eenige dagen uitgesteld. Het opperbevel der Engelsche bezet tingstroepen heeft wegens herhaalde botsin gen en onaangenaamheden tusschen Engel sche soldaten en Franschen en Belgen in het Roergebied alle officieren en manschappen het verblijf in het Roergebied ten strengste Verboden, voor zoover zij er niets voor dienst zaken te doen hebben. In den laatsten tijd komen opmerkelijk veel communistische elementen uit ver schillende streken van Duitschland naar Dortmund en het heele Roergebied. Zoo heeft men onder de arbeiders die onder Fransche heerschappij doorwerken commu nisten uit Berlijn, Hamburg, Keulen en zelfs uit het Saargebied opgemerkt. De looneischen der mijn werkers. Naar verluidt wil de rijksregeering de mijn werkers, die loonsverhooging eischen, te vreden stellen met goedkoope textielstoffen. Of de mijnwerkers met dat plan ('t welk be oogt een nieuwe stijging van den kolenprijs te voorkomen,) genoegen zullen nemen, dient afgewacht. In kleinhandelskringen is men er niet goed over te spreken. Fransche persstemmen over de Roerbezetting. Te Parijs volgt men gespannen de te ke nen, die in Duitschland wijzen op aanwak kering van het nationalisme ten gevolge der Roerbezetting, gelijk het decreet betreffende de maatregelen tegen hen, die de bezetting steunden, zoodra ze de grens van het bezette gebied overkomen. De Populaire waarschuwt tegen de uit werking van de uitzetting van 3000 spoorman- nen met hun gezinnen op de overprikkelde stemming in Duitschland. De Matin zegt, dat die bezetting, welke Frankrijk in overeenstemming met de be- Volkin had willen doorzetten in ee econo- mischen slag is ontaard. Van Duitschen kant is dit verzet tegen het vredesverdrag. Nu spreekt men van mogelijke nieuwe Duitsche voorstellen. Het blaJ waarschuwt ertegen niet daarin te loopen. Frankrijk kan pas me Duitschland praten als het de beschikkingen intrekt, die het verzet in de Roer aanmoedi gen, de uit de Roer overgebrachte organismen daar terugvoert en den geldelijken steun voor werkloosheid en sabotage staakt, kortom den normalen toestand daar zooveel mogelijk herstelt. HET VERWACHTE DUITSCHE SCHADEVERGOEDINGSVOORSTEL. President Ebert werd gisteren in Berlijn terugverwacht. De Vorwarts was van mee ning, dat onmiddellijk daarna het kabinet onder zijn voorzitterschap zich zou bezig houden met de voorbereiding van het aan bod van Duitschland. De Rijksbond van industrieelen verze kert, dat het bericht over een nieuwe ver klaring, waarbij deze bond zich borg zcu stellen voor de uitvoering van een nieuw Duitsch aanbod, waarmede de bond accoord zou gaan, een verzinsel is. De bestuursver gadering, die, zooals gewoonlijk, Donder dag heeft plaats gehad, heeft noch beraad slaagd over, noch toegestemd in zulk een aanbod, om de eenvoudige reden, dat de rijksregeering den bond zulk een voorstel niet heeft voorgelegd. DE CHESTER-CONCESSIES. De pogingen van Chester's vrienden om de groepen van Guggpnheimer en van an dere invloedrijke financiers op hun hand te krijgen, hebben tot dusverre nog geen suc ces. De bewering, dat de Turken hopen, dat Amerikaansche financiers een leening van §40.000.000 aan Turkije zullen toestaan nu de Chester-concessies zijn goedgekeurd, wordt hier met schouderophalen begroet, omdat men maar al te goed weet hoe weinig de Amerikanen de Turken vertrouwen. Bo vendien is het zeer onwaarschijnlijk, dat Washington geneigd zal zijn zich in een wespennest te steken door de aanspraken van Chester tegenover die van andere rechtheb benden te ondersteunen en Wallstreet weet veel te weinig van de dessous van Chester's overeenkomst met de Turken af om zich te laten verlokken tot het deelnemen aan eenige emissie of directe leening. DE VER. STATEN EN DE SOWJET- REGEERING. In verband met de s'uiting van het Ame rikaansche consulaat te Wladiwostock blijkt, dat de sowjet-regeering voornemens was het aanstellingsbesluit van den consul in te trekken. Mocht de sowjet-regeering d en voorgenomen stap herzien, dan zóu den Amerikaanschen consul wellicht worden toegestaan, te blijven. MINISTER MELLON. De Parijsche editie der New York Herald meldt, dat de Amerikaansche minister van financiën Mellon voor gezondheidsredenen binnenkort naar Europa gaat. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. De Amerikaansche minister van marine, Derby, heeft meegedeeld, dat het crediet, door het congres toegestaan voor een ver beterde opstelling der kanonnen aan boord van de Amerikaansche oorlogsschepen, niet zal worden gebruikt. Voorts deelde Derby mede, dat hij voornemens is, aan het Con gres een nieuw vlootprogram voor te leggen, dat reeds door Harding is goedgekeurd. De minister van marine erkent, dat de mededeeling, door het dept. van marine aan het Congres gedaan over het verschil in draagkracht tusschen het geschut der Brit- sche en dat der Amerikaansche groote oor- 'ogsschepen (waarbij de Amerikanen in het nadeel zijn) overdreven was geweest. Hij houdt echter vol dat zoo'n verschil bestaat. DE VLOOTOVEREENKOMST VAN WASHINGTON. In antwoord op een vraag in het Engelsche Parlement heeft de eerste lord der admirali teit de volgende bijzonderheden mede gedeeld omtrent de schepen, die op grond van de overeenkomst van Washington van de vlootsterkte zijn afgevoerd. De Vereenigde Staten zijn bezig twee linie schepen te sloopen, terwijl er vijf worden onttakeld om te worden verkocht. Japan heeft de hoofdbewapening van vijf schepen verwijderd en acht schepen opgelegd, terwijl noch Italië, noch Frankrijk eemg schip hebben afgevoerd. Engeland daarentegen heeft m het geheel zeventien groote schepen buiten dienst gesteld. DE KLEINE ENTENTE EN HONGA RIJE. Volgens een telegram uit Belgrado is ook de Zuid-Slavische regeering voornemens de grens voor Hongarije te sluiten, en soortgelijke maatregelen tegen Hongarije af te kondigen als de Praagsche regeering heeft gedaan. HET HUWELIJK VAN DEN PRINS VAN YORK. Welk een buitengewone gebeurtenis het huwelijk van den hertog van York is met een meisje dat niet van vorstelijken bloede is, (maar gisteren aan het trouwmaal van den koning den titel van Koninklijke Hoogheid heeft gekregen) kan men besluiten uit het feit dat men bijna 700 jaar in de Engelsche geschiedenis terug moet bladeren, om er een wedergade van de vinden. De laatste maal dat een koningszoon in Engeland een vrouw van niet vorstelijken bloede nam, was in 1269, toen Edmond Crouchback (Kromrug) zijn eerste vrouw Aveline trouwde en het huis van Lancaster stichtte, het huis van de Roode Roos. Deze Edmond Crouchback, de tweede zoon van Hendrik III, had niet den bijnaam van Kromrug wegens misrnaaktheid, maar omdat bij. ingevolge een kruisvaardersgelotte, onder zijn kleeren een kruis op den rug droeg. De Prins van Wales heeft gisteren Lon den verlaten op weg naar Brussel waar hij heden het gedenkteeken zal onthullen, dat de Engelsche regeering heeft gesticht ter her innering aan de diensten, door Belgen bewe zen aan Engelsche krijgsgevangenen tijdens en na den oorlog. De prins gaat aan boord van een kruiser, begeleid door twee torpedo jagers over het Kanaal. Hij wordt vergezeld door Lord Haig en zal te Zeebrugge worden begroet door den Hertog van Brabant en den Graaf van Vlaanderen. Na zijn vertrek uit Brussel zal de prins vermoedelijk een bezoek brengen aan den sector van Yperen en aan de Somme, om tegen Dinsdag a.s. weder te Lon den terug te keeren. Bij de indiening der begrooting van zijn departement heeft Sir Montague Bar low, de Engelsche Minister van arbeid, gis teren in het Lagerhuis verklaard, dat het ge- heele door hem aangevraagde bedrag niet veel meer was dan de helft van het bedrag van drie jaar geleden. Hij zeide, dat net verzoeningswerk van zijn departement, n.l. het bijleggen van industrieele geschillen wordt voortgezet, al geschiedt dit zonder dat er veel ophef van wordt gemaakt. Ten bewijze hiervan deelde hij verschillende staaltjes me de van met succes bekroond optreden in den laatsten tijd. De meeste belangstelling vonden zijn me- dedeelingen in verband met het werkloos heidsvraagstuk. Bij het begin van het jaar bedroeg het getal der werkloozen meer dan 1,485,000, maar sedert was een vermindering ingetreden met circa 20.000 per week tot einde Maart, zoodat het totaal nu een kwart mil- lioen lager was dan op 1 Januari. Hij bracht hulde aan zijn ambtsvoorganger dr. Macna- mara, die, naar hij zeide, den grondslag had gelegd voor een hecht gebouw van werkloos heidsverzekering. Het vraagstuk van belasting op wedden schappen zak in Engeland worden onderzocht door een parlementaire commissie uit alle partijen samengesteld. Het lid Cautley, die een der meest gezaghebbende personen is op gevied van alle zaken met weddenschappen samenhangend, zal als voorzitter der commis sie optreden. In verband met aen tegenzin der Fran schen tegen alles wat gelijkt op een scheids gerecht inzake de schadevergoeding, zegt de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph, dat wellicht de aangewezen weg zou zijn, dat Duitschland een vast voorstel deed, zonder van een internationale schat tingscommissie te reppen. Een vast aanbod van 40 milliard zou een beteren indruk maken dan een aanbieding, waarin de vaststelling van het bedrag aan een commissie werd overgelaten. Berlijn legt trouwens meer den nadruk op de wijze van betaling dan op het bedrag, wat oeconomisch juist moge zijn in gezien, maar uit politiek en psychologisch oogpunt gevaarlijk kan zijn. De aanspraken van Engeland zoo zegt de medewerker verder op een belangrijken invloed bij de vaststelling der schadevergoe ding worden nog steeds niet voldoende er kend. De rede van Goodenough behoorde de bondgenooten van Engeland te overtuigen, dat het onmogelijk is, het deel der schade vergoeding, dat men in specie wenscht, te krijgen zonder de medewerking van Engeland. Tevens is uitgesloten, dat men Amerika mede krijgt, als Engeland zich afzijdig zou houden. In verband met het verwijt van de „Temps" dat Engelsche financiers de Duitsche aan- koopen van steenkool in Engeland mogelijk maken, stelt de Franschgezinde „Morning Post" in het licht, dat zoo lang Londen een vrije goudmarkt is en Duitschland met goud komt of voldoende deposito's heeft, niemand kan beletten, dat Duitschland daar steen kool of andere producten koopt en verscheept tenzij men de tijdens den oorlog bestaande wetgeving tegen handel met „vreemdelin gen" weder in werking zou willen stellen, wat feitelijk een herstel zou zijn van den oor logstoestand. Duitschland heeft het geld noo- dig voor zijn aankoopen van steenkool, ge deeltelijk gekregen, doordien het zijn aan koopen van andere artikelen zeer belangrijk heeft ingekrompen en zelfs al zou de Duit sche Rijksbank te Londen crediet hebben gekregen ter vergemakkelijking van deze aan koopen, dan nog zijn die op zuiver commer- cieele basis, nl. in goud tegen goud, verstrekt. Te Lincoln is naar wij gisteren onder de „Telegrammen" meldden, juffrouw Jane Lister, Engeland's oudste bewoonster, in den ouderdom van 107 jaar overleden. Bij gelegenheid van haren laatsten ver jaardag in Fevbruari had zij nog een heel ge zelschap op de thee gehad en een groot aan tal gelukwenschen, o.a. van den koning en de koningin, gekregen. Verleden jaar bood de eigenaar van een café-chantant te Glasgow haar 100 in de week om tien weken achtereen op Zijn plan ken te verschijnen. Vermoedelijk bedacht zij toen dat geld voor haar, nog meer dan voor jongere stervelingen, slechts een zeer be trekkelijke waarde had. Zij bedankte ten minste met de bijvoeging dat zij hare levens dagen in rust wilde besluiten. Tot het laatst toe heeft juffrouw Lister al hare vermogens behouden. Als men haar vroeg, wat het geheim van haar lange leven was, placht zij te zeggen vroeg naar bed en vroeg op. Haar leven lang, zoo verzekerde zij, was zij om negen uur naar bed gegaan en om zes uur opgestaan. Voorts verklaarde zij op haren laatsten verjaardag „Als je zoo oud wilt worden als ik, moet je eten waar je van houdt en je geen zorg ma ken. Ik heb ontbeten met thee en geroosterd brood, spek en eieren en pap 's middags ge geten gekookt lamsvleesch, groenten en op gerolde geleipudding." Zij was op 3 Februari 1816 te Minting bij Horncastle, in Lincolnshire, geboren. GEBRUIKTE POSTZEGEL. De Rot'erdamsche recht'bamlk veroordeelde een juffrouw, die uit een eenmaal gebruikten postzegel van 734 cenit het stempel bad trach ten weg te wüsschen en dien postzegel nog een maal bad gebruilkt op een biriiefkaar', tot een gevangenis straf van een maand voorwaarde- iiük met een proeftijd van drie jaren. Op bevel deT recht barak werd de postzegel teruggegeven aan de posterijen. DE GOUVERNEUR VAN SURINAME. Men meldt aan bet Deventer Dagblad Nu de „wanhoopskreet" van den gouver neur van Suriname, baron van Heemstra, hier te lande zooveel sensatie heeft verwekt en zelfs aanleiding heeft gegeven tot een in terpellatie-aanvraag in de Tweede Kamer, behoeft niet langer verzwegen te worden, dat reeds direct na het optreden van den nieuwen gouverneur de wr jving met het „Plein" was begonnen, hetgeen teen al aan leiding gaf tot een onaangename tclegra ïsche gedachtenwisseling. De nieuwe gouverneur toch bleek niet van zins zich als zetbaas te laten behandelen. Thans dreigt het conuict tot een catastrophe te leiden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft voor zooveel noodig, de aandacht van de burgemeesters gevestigd op de groote wenschelijkheid om door publica ties de bevolking tot waakzaamheid met betrekking tot voorkomen en blusschen van boschbranden aan te sporen, en heeft den burgemeesters verzocht bij het plaats heb ben van 'n boschbrand daarvan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan den Inspecteur van het Staatsboschbedrijf te Utrecht, met opgave van de oorzaak of vermoedelijke oor zaak van den brand, den aard en den ouder dom van het bosch, de verbrande oppervlak te en een schatting van de schade. DE SLUITING DER NOORDWIJK- SCHE DUINEN. Men meldt ons uit Noordwijk Uit de geschiedenis van de interpellatie Van Ravesteijn in zake de sluiting der Noordwijksche duinen, valt weer eens te leeren, hoe treurig het met de mentaliteit van sommige politieke leiders gesteld is en hoe eigenaardig met de waarheid wordt omgesprongen als men de zaak waarom het gaat niet dient, doch politieke tegenstan ders treffen wil. Van een kamerlid mag minstens verwacht worden, dat hij in 's lands vergaderzaal niet het woord voert over zaken, waarvan hij niets weet en dat hij een interpellatie houdt over dingen, die hij niet heeft onder zocht. Blijkens verslagen in verschillende couran ten heeft de heer van Ravesteijn bij de toe- :hting zijner interpellatie-aanvrage te ken- i gegeven, dat de tot standkoming van de 'eeltelijke sluiting der duinen te wijten was i actie van den Kath. pastoor en den Kath. .ammissaris van Politie. Alleen in dit kleine onderdeel van de rede van den heer van R. staan 2 besliste onwaarheden. Op de eerste plaats is de Commissaris van Politie al hier niet Katholiek of Katholiek geweest, en op de tweede plaats heeft de Zeer. Eerw. heer Pastoor zijn eerste kennis van de voorge nomen sluiting opgedaan uit het verslag van de vergadering van den raad dezer gemeente van 17 Februari j.l., waarin de heer Krau Communistisch lid van den raad aan den voorzitter een vraag daaromtrent stelde, ter wijl de zaak zelf reeds in voorbereiding is vanaf Mei 1922. Een dergelijke wijze van behandeling van zaken verhoogt heusch niet het prestige der Kamer. DE RADIOVERBINDING INDIË— NEDERLAND. Gouverneur-generaal Fock zal 5 Mei de radioverbinding IndiëNederland met het verzenden van een telegram aan de Koningin UIT DE STEENEN-INDUSTRIE. Naar de „Msb." verneemt, is door de Re geering besloten, om niet in te gaan om het voorstel om van regeeringswege op den uit voer van steenen naar Frankrijk een toeslag te verleenen ter ondersteuning der steenin dustrie. Er is verder ernstig sprake den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te verzoe ken bemiddelend op te treden in het conflict in de steenindustrie. DE STAKING AAN DE SCHEEPS- BOUW-MAATSCHAPPIJ. 1200 man worden niet aan het werk gesteld. Zooals werd medegedeeld, heeft de directie van de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amster dam, op Vrijdag 20 April de werven weer geopend, daar er aanwijzingen waren om te onderstellen, dat een voldoend aantal klinkers bereid zou zijn, het werk te hervatten. Deze openstelling geschiedde ook ten gevolge van den aandrang van de zijde der werklieden, die van deze staking het slachtoffer zijn, en die meenden, dat wel degelijk een aantal klinkers bereid zou zijn geweest het werk te hervatten, indien de directie wat minder vlug tot sluiting der werven was overgegaan. De directie daarentegen wees op haar ervaring blijkend welke als regel zulke klinkerstakin gen altijd een groote belemmering der werk zaamheden tengevolge hebben met een einde loos gepraat en geconfereerd onder de werk lieden, waardoor een toestand ontstaat, veel gelijkend op een algemeene staking en die in een geregeld bedrijf niet toelaatbaar is. Niet temin heeft zij de werven geopend, ten einde aan dien aandrang tegemoet te komen, dus om ondanks haar ervaring nog een proef te nemen waaruit blijkt, dat het hier niet is een uitsluiting der directie maar een noodzake lijk gevolg van het staken der klinkers, die met behulp van de Federatie door sabotage en terrorisme der arbeid beletten. De werklieden kwamen op dien Vrijdag inderdaad in groote meerderheid weder te werk, met een aantal klinkersploegen, zoodat het den schijn had alsof men den toestand juist had ingezien en het mogelijk zou zijn het werk eenigermate gaande te houden. Evenwel langzamerhand zijn ook die klinkers weder weggebleven, omdat zij aan mishan deling waren blootgesteld of daarvoor vrees den. Deze proef heeft nu de gehcele afgeloopen week geduurd en hieruit zal ook den werklie den wel duidelijk zijn gebleken, dat het nog niet mogelijk is, een geregeld bedrijf aan den gang te houden. Onder deze omstandigheden heeft de directie besloten alle werklieden, die tengevolge van 't ontbreken van de klinker- ploegen niet goed hun werkzaamheden kun nen verrichten naar huis te zenden. Het werk dat verricht kan worden zal zij zooveel mo gelijk laten afmaken. Er blijven nog een 50 a 100 man te werk, de rest, ongeveer 1200 man, kan vooreerst tengevolge van de staking niet te werk worden gesteld en zal moeten wachten tot een voldoend aantal klinkerploe- gen beschikbaar is. DE INBRAAK IN HET POSTKANTOOR TE STEENVVIJK. Op ernstig vermoeden van medeplichtig heid aan den inbraak met diefstal van f 40.000 in het postkantoor te Steenwijk zijn te Ter Apel reeds 3 personen in arrest genomen, na melijk zekere B. die als opperman bij den bouw van het postkantoor werkte en 2 beken den van dezen, dea rbeider G. en de schoen maker Z. van Ter Apel. Bij laatstgenoemde is een nauwkeurige huiszoeking gedaan. To» nu toe echter zonder resultaat. AAN DEN GROND GELOOPEN. Door den lagen stand van het buitenwater is Woensdagmiddag de Marker-motorboot op de Gouwzee aan den grond geloopen. De bemanning en passagiers (vijftien in getal, onder wie twee kinderen) hebben den geheelen nacht op zee moeten vertoeven. Donderdagmorgen om half zes gelukte het der bemanning, dank zij de stijging van het water, de motorboot vlot te krijgen. MOORD TE TERAPEL. Donderdagmorgen waren 4 stadsarbeiders te Ter-Apelkanaal bezig met het verbeteren van den weg, toen een haas uit de naburige sloot sprong en den weg daar kruiste. De werklieden, die dit zagen, vervolgden de haas, tot ze in een kreupelboschje kwa men, waar ze tot hun groote verbazing het met bloed bevlekte lijk van een als heer ge kleed persoon vonden, waarvan het hoofd welhaast van het lichaam was gescheiden. Onmiddellijk werd de politie met de vondst in kennis gesteld, die zich dadelijk naar de plaats begaf, waar het lijk aangetroffen was. Bij fouilleering bleek, dat zich op hem geen papieren, portefeuille of portemonnaie be vonden. Alleen het horloge bleek nog in zijn bezit te zijn, en liep ook nog, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat de man nog niet langer dan 24 uur daar kan heb ben gelegen. Naar de Tel. verneemt, zijn door de poli tie een vijftal personen te Ter-Apelkanaal aangehouden, verdacht van met dezen moord in verbinding te staan. EEN AANRANDING. Woensdag kwam in de woning van den landbouwer R. te Averlo, (O), gem. Diepen veen, een koopman, die, toen hij zag dat de vrouw alleen thuis was, haar aangreep, op den grond wierp en dreigde den hals af te snij den, als hij niet met haar een niet te noemen handeling mocht plegen. De vrouw verzette zich hevig, zoodat haar kleederen erg werden gehavend. Daarna trachtte hij haar met een touw te binden, waarbij het de vrouw echter, na een hevige worsteling, gelukken mocht te ontsnappen en de deur uit te vluchten. Toen zij daarop om hulp riep, koos de aanrander het hazenpad. Van deze brutale aanranding werd kennis gegeven aan den Rijksveldwachter, die den vermoedelijken dader, zekeren G. de L., te Raalte heeft aangehouden. H' is ter beschik king van den officier van Justitie te Zutphen gesteld. EEN ONTROUWE AMBTENAAR. Te Bussum is proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering in dienstbetrekking tegen den cokescontroleur der gadsfabriek en wegens heling tegen twee brandstoffen- handelaren. De man leverde een grooter hoeveelheid cokes dan waarop de han delaren volgens hun bon recht hadden, waarna hij het te veel geleverde tegen 20 cent onder den geldenden prijs liet betalen. Bij huiszoeking is een bedrag van bijna f 1300 gevonden, dat de ontrouwe ambtenaar als op brengst van de verduistering in een apart potje had bewaard. De controleur en de handelaars hebben een volledige bekentenis afgelegd. (Hbld.j EEN NIEUWE ILLUMINATIE VOOR TORENS. Het spreekwoord „Komende gebeurtenis sen werpen hun schaduw vooruit", zal met het oog op het a.s. Regeerings-jubileum van de Koningin eenigszins gewijzigd moeten worden. Dank zij Philips Gloeilampenfa brieken, die een nieuwe wijze van illuminatie verlichting hebben ontdekt. Uitvinden is een minder juist woord, omdat de nieuwe verlichting te veel aan het ei van Columbus en de ontdekking van Amerika doet denken. Maar wat Columbus in de haast om te la-den vergeten heeft, daar heeft de N. V. Philips onmiddellijk aan gedacht, n.l. patent nemen op de gedachte. Wat de verlichting betreft moeten we eerst met onze gedachten teruggaan tot de oud heid, toen de Batavieren en Kaninefateo nog vetpotjes gebruikten bij hun officieele feesten. Toen kwamen de Romeinen met hun gas-verlichting en daarna de 20ste eeuwers met hun electrische illuminatie. Die laststc verichting was het non plus ultra, maar had één gebrek, „ze bibberde niet, wanneer de wind voorbij u voert," zooals Guido Gezelle eens dichtte. Zoo'n oude poort, zoo'n ranke stadstoren, getooid met brandende vetpotjes is een gedicht in levend goud, maar de strakke electrische lijnen vóór de ontdekking van Philips anno 1923 sneden te koud door het blauw heelal. Philips heeft dus om de gewone illuminatie lampjes voor prik-kabels een bandje gelegd, met een gebogen staafje, waaraan een viertal heel dunne gegolfde reepjes alluminium, die zoodoende vóór het lampje hangen. Gaat de verlichting aan, dan trillen in het electrische schijnsel de alluminium plaatjes en krijgt men inderdaad den indruk van levend licht. Juist kerktorens en hooge gebouwen, kunnen op deze wijze prachtig geïllumineerd worden Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van ten bekenden Engelschen auteur GARVICE llircn ."I/O hladz druks, in handig formaat. Prijs f 1.50. franco per post i.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ ..DE SPAARNESTAD." Vnssaulaan 49 Haarlem „Het doet me leed, Senor," zei de speler "■chouderschuddend, „maar hier is alles it contant; wij verlangen óók geen crediet. Maar u hebt daar een diamanten ring aan uw vin- ë'CT, zet dien in en bepaal den prijs." „Mijn ring? neen" riep de man, terwijl !|ij van schrik een pas achteruit ging. Andere ■pelers, die al lang gewacht hadden om dich- 'cr bij het tafeltje Ie komen, drongen min of '«eer onzacht den ouden Spanjaard op zijde. ►Vas zijn geld op, wat had hij nog hun plaats h te nemen. Boven, op het orkest, waar de musici in amoerige marschen en walsen hun instru menten mishandelden en eigenlijk slechts in 'o maat bleven door de regelmatige slagen ■'an pauken en groote trom, leunde in een wartzijden manlel gehuld, een slanke, teedere ■rouwcfiguur over de balustrade en volgde met starren blik het onzalige gewemel en ru moer daar beneden. De dicht bij haar gezeten violist, een jonge Franschman, poogde nu en dan met haar een gesprek aan te knoopen; maar zij sloeg er geen acht op. Veeleer wend de rij het hoofd van hem af, ten einde haar tranen te verbergen. De muziek zweeg' en de kapelmeester, een kort, dik mannetje, blijk baar een Duilscher, wien het zweet van het voorhoofd liep om dit orkest in toom te houden, trad op het meisje toe en zeide zacht en bijna eerbiedig: „Senorila!" Zij antwoordde niet; roerloos voor alles, liet zij alleen geen oog van iemand daar beneden in de speelzaal: haar vader. „Senorila", zeide de kleine man weêr, nu iets luider. „De muziek heeft opgehouden, 't Is nw beurt om te spelen, zou ik u mogen verzoeken?" „Ja, j», mijnheer," fluisterde het meisje, al haar moed samenvattende. Haar mantel wierp zij handig genoeg af, dat zij ongemerkt den traan uit haar oog kon wlsschen. Haar gelaat was eveneens weder tot kalmte gekomen, en nu met lichten tred zich voor haar lessenaar plaatsend, nam zij haar instrument, stemde het en begon haar zielvol spel. Maar bezielde hel die menschen benoden? In den namiddag zou men er naar geluisterd hebben, dan waren de spelers voor het meerendeel Mexicanén of Californiërs, die steeds zin voor muziek heb ben. Maar nu waren er voor minslens twee derden Amerikanen, die dronken en dobbel den, niet één die ooren had voor het eenig edele spel dat daar klonk. „Zeg, waarom heeft de muziek opgehou den?" vroeg een der mannen, een tengere vent met bleeke wangen, met de ruïne van een stroohoed op de verwarde, misschien in weken niet gekamde haren. „Eén speelt er nog," antwoordde zijn buur man, zonder echter een blik van zijn spel af te laten. „Eén," herhaalde de ander. „En hel heclc orkest zit Ie luiwaminczen? Waartoe hebben wij dan die viedelers daar?" Zijn vriend vond het niet de moeite waurd, hem te antwoorden, hij had wel wat beters te doen. En voortdurend was het een gaan en komen van spelers, terwijl de zaal propvol bleef en met hel algemeen gegons wel een bij enkorf geleek. En inderdaad geleek ze dat in dubbel opzicht: alleen onder anderen vorm. Gelijk de bijen daarbuiten op de b'oemen haar honing garen en achterlaten in den korf, zoo zamelden deze lieden op de bergen hun goud, om het hier te brengen en., kwijt te raken. Want wie het een oogenbiik, met winst mis schien, in zijn kast kon opbergen, mocht het er straks wéér uilhalen, om het nooit weer terug te zien; zoo gewonnen, zoo ge ronnen. De eigenlijke speelwoede in Parker House duurde gewoonlijk tol één uur in den nacht. Dan kwamen er tenminste geen nieuwe spe lers bij. Geleidelijk ging deze en gene naar huis, zoodat tegen twee uur hier en daar 'eege plekjes merkbaar werden. En dan zag men een baioorige of een onverschillige over een sloel hangen, of plat op den blooten vloer liggen om zijn drink, en speelü'oe* uit te sla pen. Teg.n een der pilaren stond, verlaten, het hoofd op de borst, de oude Spanjaard, wiens speil en lot wij zooeven hebl>en gadegeslagen. Men zou bijna geloofd hebben, dat hij sl.ep, zoo stil en bewegingloos leunde hij daar; doch uit den schaduw van zijn breedgeranden hoed schoot het vuur van zijn fonkelend oog, dat tegelijk peinsde en peilde. Daar sloop een s'anke, geheel in 't zwart g'kleode vrouw langs den e-'nen wand van de zaal en met gesluierd gelaat zocht zij de man nen te ontwijken. Maar niemand lette op haar, want een geschil aan een van de tafels leidde juist op dit oogenbiik alle aandaclit daar heen. Onbemerkt had zij dan ook den man, die bij den pilaar stond bereikt, tikte hem zachtjes op den schouder en fluisterde: „Vadert" „Ha, Manuela!" riep de Spanjaard, als uit diep gepeins opgewekt, jij hier kind? Je speelt vandaag toch niet meer, niet waar?" „Neeen vader," hijgde het meisje, met een schuwen blik om zich heen; „maar kom, laat ons gaan. Ik wil uit dit ellendig lokaal weg, enik heb honger." De Spanjaard kroop bij die woorden ineen en bijna werktuigelijk greep zijn hand in zijn zak. Maar vergeefs had hij het laatste uur er in gegrabbe'd om al was 'l maar één goud stuk te vinden en dal wel niet voor zijn kind want het zou aan de eerste de beste speeltafel den weg zijn gegaan van de an dere. Het meisje zag die beweging; haar ge'aat werd doodsbleek, maar mei merkwaardige kracht bedwong zij zich en fluisterde: „U hebt mijn gage voor vanavond toch nog niet ontvangen? Ginds zit de eigenaar van hei lokaal; hij belaals prompt." De vader zweeg en streek met de vlakke hand over het koude, klamme voorhoofd. „Kom vader, kom. Het is tijd; de vloer brandt mij hier onder de voeten. O, hadden we dit vervloekte land maar nooit betreden! Uaat ons hel geld halent" De man verroerde zich nog maar niet. Het onvaste oog waarde in de zaal rond, of daar ook hu'p kon komen. Hulp van dien kant, groote hemel! de enkele gedachte daaraan was reeds iels waanzinnigs. Hij scheen dit dan ook in te zien, want met geweidig zelfbedwang greep hij de hand van zijn dochter en fluisterde: „Kom!" „Maar het geld, vade,r!" „De kastelein kent me," zeide de Spanjaard met toon'ooze, bedekte stem, „hij zal ons le eten geven." „Hij weigerde gis'eren immers reeds," ant woordde hel meisje in spanning, „hij wil nie mand borgen." „Dan borgt de keilncr mij," zeide de va der en poogde zich van de hand zijner doch ter los te maken. „Vader," smeekte zij en er lag in die twee. lettergrepen de smart van een heel menschen" leven, „U weet dat het mijnentwil is. Haal het geld." „Ik heb het al gehaaid," hijgde de man, het hoofd beschaamd afwendende, „ik heb het al gehaald en wilde het geluk de middelen afdwingen om je uit die onwaardige positie to verlossen, maar het is mislukt. De verrader lijke kaarten waren mij ongunstiger don ooit, enik verspeelde alles." Het meisje antwoordde geen woord; met neerhangend hoofd en bevende over het ge- heele lichaam stond zij naast hem; alleen haar borst hijgde krampachtig. „Wees niet bezorgd, kind," bad haar -ader, wier haar aandoening trof, „de dag van mor gen kan zal alles weer goed maken." „U wilt dan weer spelen?" vroeg haastig het meisje. „Zou ik dan aan dat Amerikaansche boe venpak je zuur verdiende geld zoo maarover- iaten?" toornde de man. „Maar u weet toch dat zij valsch spelen," klaagde Manuela, „iaat hun toch wat ze heb ben, taal hun a'lcs, ook den triomf u bedro gen te hebben; maar drijf niet langer op dat vatsche ge'uk. Zie, vader, in eenige weken lijds verdien ik weer wat we noodig hehbe.' om uit dit ellendige land te komen, en dan. (W .rdt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 9