I VEERTIG GULDEN t R.-SC. Kiesvereeniging Haarlem Dezer dagen hebben wij uitgekeerd aan een abonné op de Sport-Iliustratie een abonné op de Sport-111 ustratie ie KSLLEGOM elk de Somma van wegens een aan hen overkomen ongeval tijdens een Sportoefening. Maandag 30 April 1923 46ste Jaargang No. 14424 Van het Vaticaan. f m ie HEEMSKERK Vrr JL. mi NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA I MEI De Drankwet. Ned. R.-K. Volksbond afd. Haarlem. Groote liclitbeeldenavond over het Heilig Land op Woensdag 2 Mei. De nieuwe directeur van het Museum van Kunstnijverheid. Programma DE VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. Examens L. O. P.B.N.A. Studieclub Haarlem en Omstreken. Het Genootschap „Corona Mundi". Hot bestuur brengt ter kennis van de leden dat de vergadering, welk© was vastgesteld op Vrijdag 4 Mei door bijzondere omstandigheden moet wor den vastgesteld op DINSDAG 1 MEI, in het gebouw „St. Bavo", Smedestraat, 's avonds 8 uur. Spreker: de hoogedelgestr. heer Mr. J. B. BOMANS, over;„j ONZE GEMEENTE. Een drukke opkomst is gewenscht. N.V. Ilandel-Maatschappij van A. Resink. Abonnemesits-concerten Concert bureau Hans Atiguslin. De conferenties voor niet- Katholieken. „Onze Vloot". Exameiis L. O. Haademsche Orkest Vereenigfeg. Zondagsconcert. rt, r De Winkelsluiting. jb Verkiezing voor de leden van den Gemeenteraad. Voor het Roergebied. De Bloempjesdag. Burgerlijke Stand bedreigd! Gevonden voorwerpen. LANGS DEN WEG. De Administratie van de SporMllustratie. Zoo lekker als tulband, is Franken's Melkbrood. 'A - ..v De Spaarne-Bank. Jubileum. Jubileum D. van Bockhooven. EEN NIEUW MELKCONFLICT? De melkprijs met 4 cent per liter verlaagd. IIoHandsche Maatschappij der Wetenschappen. Haarlem niet achter aan. >0 »n OPGAVE VAN» J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. BURGERLIJKE STAND tpe aoonnementsprljs Bearaagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49 Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. CDI1BAHT Advertentiën 35 cents per regj Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks als ingezonden mededeeling, op di le Pagina 75 ct., op andere redac tiepagina's 60 ct. per regel. Vraag en aanbod-advertentiën 14 regel 60 cent per plaatsing; elke rcge meer 15 cent, bij vooivntbetalinf ZALIGVERKLARING VAN THERESIA VAN HET KINDJE JEZUS. Onze Romeiscbe berichtgever seint 29 April: Heden had in Sint Pieter dc^Zaligverkla- ring plaats van de bekende Ka:melictes van Lisieux, Thercsia van het Kindje Jezus. De Basiliek was feestelijk versierd met damas ten tapijten en schilderingen betreffende de wonderen op haar voorspraak verkregen. De plechtigheid begon met de voorlezing van het dekreet der Zaligverklaring in tegen woordigheid van geheel de Congregatie der Riten, talrijke Kardinalen en Bisschoppen en duizenden geloovigen, waaronder vele Fran- schen. Toen het decreet voorgelezen was, werd het beeld van de Zalige boven het Hoofdaltaar onthuld en prijkte in een zee van licht. De relikwie van de Zalige werd op het altaar geplaatst en alsdan begon het Te Deum en de Pontificale Hoogmis. In den namiddag kwam Z. H. de Paus de nieuwe zalige vereeren. Z. H. werd ontvan gen door de Kardinalen, te Rome aanwezig, en nam plaats op den kleinen draagstoel, voorafgegaan door de Pauselijke lijfwachten en de hofhouding. Voor het groote altaar knielde de Paus neder, het Allerheiligste werd uitgesteld en een lofzang ter cere van de zalige Maagd gezongen, gevolgd door bet Tantum Ergo en den Zegen met het Aller heiligste. Aan den H. Vader werd'na afloop een re liek van de Zalige en een bloemstuk aange-» boden. Gezeten op den draagstoel, de ^alrijke menschenmenigte zegenend en uitgeleide ge daan door de Kardinalen, keerde de H. Va der naar het Vaticaan terug. Gedurende de plechtigheid werd de orde in de kerk gehandhaafd door Pauselijke Zwitsers en gendarmen:* Men schat de aan wezigen op meer dan dertigduizend. Sociëteit „St. Bavo". R. K. Kiesvereeni- iging, 8 uur. Rechtskundig Bureau van Ihalf 9 tot half 10. - Bakkers, 8 uur. Af dracht Typografen, 8 uur. Examen Han delsavondschool. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert van 23 uur. Tlanzcgcbotiw. Lustrumviering N. V. de Landbouw, 4 uur. Kathedrale Kerk „St. Bavo", Letdsche Vaart. Conferenties voor niet-Katholieken. Ma ria vereerimg door Pater D. v. d. Geest, half 9. Bisschoppelijk Musetim. Dagelijks, uitgeno men Zaterdag, Zon- en Feestdagen, toegan kelijk. JR. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jan»- straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/i, van 25 en van 710 uur, behalve f des Maandagsochtends en op Zon- en C Feestdagen. Uitleen van hoeken van half 39 üur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags alleen van 912 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des v.m, van half 11 tot half 12, des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half 9. Telefoon 2981. Jdartha-vereeniginrj Bloemhofstraat 1 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle b werkdagen van 1012, van 2—4 en van _89 uur. Tel. 1671. j>«•- ~~r Procés-verbaal is opgemaakt tegen P. J. M. v. T., en J. S. de J-, ter zake overtreding der Drankwet, n.l. door het verkoopen van drank Ban een kind beneden 16 jaar. De besturen (en vaandeldragers) der onder- iafdeelingen, welke deelnemen aan de plecht- fige processie op Woensdag 2 Mei in de Kathe drale Kerk „St. Bavo" aan de Leidsche Vaart, worden dringend verzocht, heden Maandag avond om 7 uur in de Kathedraal te zijn, al waar dan de volgorde zal worden aangegeven van de processie en men tevens een kaart in ontvangst kan nomen voor een gereserveerde zitplaats voor Woensdag a.s. A'"'. Men verzoekt ons le melden, dat de Lieht- hceldenavond op 2 Mei pas om half negen 's avonds aanvangt. Voor diegenen, die deel nemen aan do Processie in de Kathedraal, is het dus geen bezwaar ook nog dezen Licht- bee!denavond bij te wonen. Kaarten zijn nog verkrijgbaar aan het loket van de Sociëteit „Sint Bavo", Smedestraat 23, a 10 cent per stuk. Zaterdagmiddag heeft het bestuur van het Museum van Kunstnijverheid, buiten de voor dracht om, tot directeur van bet Museum be noemd, den heer W. Penant te 's-Gravenhage. Deze heeft de benoeming, waartoe hij was aangezocht, aanvaard. Hij behoorde niet tol de sollidtanten. De benoeming geschiedde met ingamg van 1 September. Omtrent den nieuwen drecteur meldt de «Tel." de volgende bijzonderheden: W. Pcnaat is geboren den 25 Aug. 1875. Hij bezocht de H. B. S. in zijn geboorteplaats. Deventer, onlving inmiddels apart tcekenon- derwijs en bezocht daarna te Amsterdam de rijksnormaalschool voor teekenonderwijzers en den ochtendcursus aan de .Rijksacademie v. B. K. De opleiding lag derhalve niet in de lijn van kunstnijverheid, maar was gericht op teekenonderwijs en kunstschilderen. Van circa 1897 af werkte hij op een meu belfabriek en maakte enkele ontwerpen voor de firma Haag en Zoon. De aanleiding, welke hem tot de kunstnij verheid bracht wat zich in een plotseling besluit, een ingeving, openbaarde bestond overigens in het onderwijs in kunstgeschiede nis van Jos. Cuypers aan de Normaalschool voor T. O. (rationalisme van Violet le Due). In de eerste jaren bad hij weinig contact met onderen. Van 1898 af werkte hij voor Atnslel- bock. Einde 1903 trad hij uit de veresniging „St. Lucas", na €en tentoonstelling, waar pok een afdccling Ktmsüiijverheid was iagffiicht; gr werd toen immers door die verceniging het besluit genomen, dat de beoefenaars der kunst nijverheid nooit stemgerechtigd lid van „St. Lucas" konden woéden. Als gevolg daarvan deed Penaal: einde 1903 aan den heer K. van Leeuwen bet voorstel een nieuwe verceniging te slichten. In 1901 kwam de V. A. N. K. tot stand. Pcnaat was bestuurslid tot 1906; hij trad toen uit het bestuur omdat hij zich met de leiding niet kon vereenigen. Op verzoek van hot bestuur van 1913, dat wenschte af te treden, aanvaardde hij in dat jaar jveer een candidaiuur en werd bestuurslid en voorzitter. Tegelijkertijd nam hij zitting in het bestuur van het Verbond van Ned. Kunstenaarsver- een i gingen. In 1900 werd „Het Binnenhuis" gesticht. „Amstelhoek", en daarmede de ontwerpers aan laatstgen emde zaak verbonden (waaron der Penaat) traden tot deze vennootschap toe. In 1901 ontstond er een conflict, dat tenge volge had, dat de meerderheid der ontwer pende medewerkers de zaak verliet. Eenigen dier uitgetredenen vereenigden zich cn sticht ten de N.V. „De Woning" (Dcc. 1902). Na- verloop van eenigen tijd bleven daarin alleen Eisenloeffol en Penaat als hoofdmedewerkers over. „De Woning" bestond ongeveer 10 jaar, de leiding veranderde en thans beslaat ook deze onderneming al verscheidene jaren niet moer. Penaat legde het voorzitterschap der V.A.N. K. het vorige jaar neer. Naast het- ontwerpen van meubelen en inrichtingen voor particulie ren, slaan enkele opdrachten van anderen aard, o.a. de inrichting van den restauratie wagen voor een Ned.-Ind. Spoorweg (fabriek Boynes, Haarlem), een kamer voor den mi nister van Oorlog, meubelen voor hoofdbe stuur P. en T„ enz. Hij werkte verder mee in talrijke tentoonstellingscommissies, vroeger in Amsterdam reeds aan de tentoonstelling „Kuhst aan bet Volk", de z.g. contrasten-ten toonstelling en ook aan de tentoonstelling „Kunst en Kind". Hij had zitting in de commissie voor ten- toonstellingswezcn, bet Instituut voor schoone kunsten, de Commissie van voorbereiding van het Kunstcongres 1915. Hij maakt thans deel uit van de Italiaansche commissie yan „Ne derland in den vreemde", is lid van de „Ned. Amerikaansche Fundatie", van de commissie tot bevordering van aesthelisch en doeltref fend teekenonderwijs (z.g. „Verzamelcommis- sie") en is bestuurslid van het Instituut voor Sier- en N ij verheidsk uns t. van de orgelbespeling in de Groolc of St. Ba- vokerk te Haarlem, op Dinsdag 1 Mei 1923, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Concert d. kl. .t, G. F. Handel: Andante, Air, Adagio, Fuga. 2. Pastorale, J. S. Bach. 3. Allegretto, N. W. Gade. 4Trnuerodc, Fr. Liszt. 5. Grand Ghoeur, Tb. Salomé. Vandaag is het Prinsesse-yerjaardag. Ter dezer gelegenheid wapperde van alle openbare gebouwen en van vele particuliere woningen de vaderlandsChe driekleur. Er weid vrij druk gevlagd. Alle scholen hadden vandaag vrijaf. Er zijn niet veel feestelijkheden in de stad te doen. Eigenlijk is er niets anders dan het volksconcert,dat de II. O. V. .vanavond om 8 uur in de gemeentelijke concertzaal geeft. Voor de kinderen van de leden van den Kinder-Oranjebond is het echter wel feest van daag. Elk jaar wordt voor hen een leuk pro gramma saamgesteld, dat ook steeds wonder- goed slaagt. Het bestuur zorgt daar uitnemend voor. Ook thans is weer een programma sa mengesteld, dat de kinder hartjes reeds lang beeft moeien doen popelen. Vanmiddag wordt allereerst een optochl met muziek en vaandel gehouden. Om 2 uur vertrekt de stoet van het Tcylerplein. Als het dan maar mooi weer is, want vanmorgen ziet de lucht ei1 nog dreigend uil. Van 69 uur is in het gebouw „St. Bavo" voor de kinderen het eigenlijke feest. Daar zal Kellenbaoh's paedagogisch poppenspel (geen onbekende voor de kleinen) worden vertoond en zullen hun versnaperingen worden uitge reikt. Het belooft dus een prettige dag le .wor den voor hen. Gelaagd de dames A. Dcrlagen, te Oostzaian;, J. J. dè Neve, le Zaandam; W. A. lede ma, te Ooslzaan; F- Wouda, te Krommenie; E. Wv- nia, te Haarlem; J. Schuilemalker, te Oosl zaan. hei Vrijdagavond fe jhn 't gebouw „De Nijver- id". Jansstraat, voor de teden der P.B.N.A. Studieclub en voor den Bond van Technici een lezing gehouden over „De uitvoering en de moderne toepassing van gewapend beton", door den heer P. W. Schflrroo, kapitein der Genie cn Jeeraar aan de Hoogero Krijgsschool le 's Gravenhage. Door den heer Scharroo word de ontwikke ling der gewapend beton 'techniek uiteengezet en. dé boteekenis, weke het materiaal in do bouwwereld verkregen heeft. Spr. legde na druk op het groote gevaar van de schijnbaar eenvoudige uitvoering, waardoor velen meênien gewapend beton te hunnen maken. Toezicht van overheidswege en de keuze van aannemer is dan ook ejen groote veredschte. V/aar be trouwbaarheid van materiaal wel een® in twij fel wordt getrokken, als er .gebroken in de gewapend beton constructies worden waarge nomen,) dan is dit meestail. het gevolg van on juiste berekening of miet-deskundige uitvoe ring. Door een zeer groot aantal Lichtbeelden liet spr. zien, hoe do uitvoering moet geschie den en hoe dit voor verschillende construc ties wordt toegepast. De Staatsmijn „Hendrik", welke in gewa pend beton is uitgevoerd, trok zeer' de aan dacht. Voor de vele aanwezigen was het een leerzame avond. Spreker werd met een dave rend applaus bcjoond. Men schrijft ons: Wij vernemen, dat de heer Otto van Tus senbroek, die onlangs is benoemd tot voor zitter van het Vincent, vain Gogh Genootschap ter bcvordéTiing van het nationaal geestesle ven, dat'kort geleden in Den Hang is opge richt, thans ook is aangezocht de vertegenwoordiging voor Holland op zich te nemen van bet te Nèw- York gevestigde Genootschap „Corona Mund?' dat eenzelfde doel beoogt en in de Kunst een niiddel ziet van internationaal geestelijk ver- keer. Deze verecnigingen stelten ziich ten doel de samenwerking van aliien, die zich door m&ddel van de Kunst naar de hoogere dingen in de gemeenschap richten en men tracht, wars van alle politiek, aan het aanwezig verlangen tol samenvoeging van alle in den geest van we- derkeerig menschel ij!k begrijpen werkende krachten tegemoet te komen door den in dien geest scheppenden /een inniger contact met ge lijkgezinden, mogelijk le maken cn hun, zoo noodig, lot steun le zijn. Er zullen int d en zomer'van dit jaar ver schillende besprekingen gehouden worden in verband met deze plannen, waartoe een twee tal Directeuren van het Amerikaarasch Genoot schap zich naar Holland zullen begeven, ter wijl'voorls de mogelijkheid niet is'uitgesloten, dat de lieer Van. Tussenbroek an het na jaar in verscheidene sleden van Amerika, en voor de Universiteiten aldaar zal gaan spre- ik'en in cene serie voordrachten over de Nc- dcrlandsche Kunst cn Kunstnijverheid. In do op Vrijdag 1.1. gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N. V. Handel Haatschappij van A. Resink te Haar lem werd de balans- winst- en verliesdekening goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 15,voo£ aandeelcn A en 30 voor aan doe'cn C. Alg commissaris werd met a 1 gemeen e slem- men herkozen Mr. Egbert J. C. Goscling. Hef concertbureau Hans Augustin zal ook in het a.s. seizoen 4 abonnementsconcerten geven, die zicb sedert 7 jaren zu!x een be langrijke plaats in ons muziekleven hebben verworven. Er wordt onderhandeld mét' kun stenaars van eersten rang: Ilona Bfjrjgo, Myra Hess, Pembaur, Hu'berman, Spalaing, Biidspester, Wendlin en een der grootste Fransche Strijkkwartetten en den grooten opzien barenden bariton Helgc Lindberg, met zijn prachtigen begeleider Kosti Vehanen. Ook a.s. Dinsdag zal de conferentie voor ni-et-Kathol'ieken weer in de kathedrale 'kerk worden gehouden. Dan zal de Dominicaner Pader D. v. d. Geest spreken over „Maria-ver- eering". Kaarten worden mict meer uitgereikt, be halve (op veler dringend verZoelk) toot ge- re? ervferde plaatsen, Er zijn gereserveerde plaatsen van f 0.50 en f 1. Bejaarden en sleehthoorendlen (kunnen gratis gereserveerde plaatsen krijgen. De gelden voor de gereserveerde plaatsen ontvangen, worden besteed: gedeeltelijk tot het dekken der meerdere onkosten, d.ooir liet re- meene instelling van tuberculose-bestrijding. serveeren en d,°n grooten toeloop ontstaan, .en 'het overschietende gedeelte voor een oilge- In de Vrij'dagmvd'ct'ng gehouden Jaarverga dering der afd. Haarlem van „Onze Vloot" werden de verschillende jaarverslagen uitge bracht. Het ledental is teruggeloopen in 1922 van 805 tot 715. De verwachting werd uit gesproken, dat de Vlootwet aangenomen zou worden en vertrouwd werd, dat deze ver- eeniging dan weer nieuw leven ingeblazen zou worden. De ontvangsten hadden in 1922 bedragen f 1614.16, de uitgaven 1509.07, zoodat er dus een batig saldo van 105.09 was. De aftredende bestuursleden, de heer en Beekman, Bouwmaster, Dyserinck, Heem-s, Van Lonnep cn Stoutjesdijk, werden bij ac clamatie herkozen, terwijl lot voorzitter her kozen werd de boer H. M. van Bemnnelen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, welke 29 cn *>0 Juni te Helde; gehouden wordt, wend benoemd de heer Dy serinck en tot plaatsvervanger jhr. mr. Te- ding van Berkhoul. Bij de'rondvraag vroeg een der leden, of er ook plannen bestonden ten opzichte eener viering van hei regeëringsjubileum der Ko ningin btiv. door het organiser ren van een feestavond. De voorzitter zette uileen. dat de Verce niging een biizonder toepasselijk nummer te dier gelegenheid zal uitgeven. Overwogen zal worden, of hier Ier stede een feestavond ge geven kan worden. HAARLEM. Geslaagd de 1,deren E. H. G. T. Kle'mlijn, le Haarlem, en H. B. Bunk, le Scholen. Door dc afd. Haarlem der Ned. Bankeï- bakkersvereeniging, dc Haarlemsche Winke- liersvereeniging en den Bond van Fruit- en Vischbandelarcn is aan den ra^d een adres fjezonden, waarin verzocht wordt, de voor heen geldende uitzonderingsbepalingen in zake de winkelsluiting weer in de desbetref- fende verordening op te nemen. Waarschijnlijk zullen de drie midden- standsvereenigingen dit adres steunen. Ter gelegenheid van den verjaardag van prinses Juliana zal hedenavond 8 uur in de gemeentelijke concertzaal een buitenge woon Volksconcert gegeven worden. v. Zondag 6 Mei'a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging hhar eerste namiddags concert in dit seizoen, in de Stadstent in den Hout. i De Voorzitter van 't centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem, maakt bekend, dat voor een ieder, ter secretarie der ge meente, ter inzage zijn nedergelegd (naar de kieskringen gerangschikt en met vermelding van nummers en letters), de geldige lijsten van candidaten voor bovengenoemde verkie zing. V' Men schrijft ons: Het oen'fien tijd geleden' alhier gevestjgde Hulp-Comité voor het Roer-gebied, organiseert op Woensdag 2 Mei a.s. een voorstelling in den Schouwburg Jnnsweg, uitsluitend ten bate ■der noodlijdende kinderen in het Roergebied. Behalve een lezing met uitstekende lichtbeel den uit diit, thans aller aandacht trekkende gebied, hebben hoogstaande musici hunne wel willende medewerking toegezegd. Gaarne wil len wij de lezers opwekken om hun gave bij te dragen voor de werkelijk gebrek 'lijdende zuigelingen en kinderen. Hetgeen er geboden zal worden, is een gang naar den Schouwburg Jansweg ruimschoot® waard. Bij de Vereenigiiing lot bestrijding "deir Tu berculose zijn nog die navolgende gif-ten: bin nengekomen: f 0.50 van een mijnheer, die op den Bloe mendag niet thuis was; f 4.van een! bloèmenveirkoopster, die in helt bezit was van lo-sse bloempjes en deze 's avonds nog had verkocht voor de arme bleekneusjes, die mac buiiten moeten; waaTdooT die opbrengst gestegen is tot f 10.059,01. ..M De wijdhif'te 'rechtsgeleerde uit Bl'oeimen- daal, de heer mr. P. Tddeman. schrijft het volgende aan bot „Nieuws v. d. Dag": Mijnheer de (Redacteur! Sinds eenige weken ben ilk geabonneerd op uw blad, om geregeld een niet partijdig ge kleund overzicht 'der wereldsche gebeurte nissen te ontvangen, jn goed: Nederland sell gesteld. Maar wat moet ik nu denken van uw onpartijdigheid na lezing van het bepaald niet door' u zelf gesteld bericht door u zonder vraagteekem opgenomen in hef avondblad van Woensdag 25 dezer: „R.K, Priesters ambtenaren van den Burgerlijken Stand?" Is het onpartijdig van een redactie in een modernen Staat bij 'het inkomen van een bericht van zoo revolutionaire strekking als dit, zoo weinig waakzaam te zijn? Uw dW„ Mr. P. TIDEMAN. „Dal standje slaaf, aldus „De Tijd", op een kort bericht over de mededeeling van mr. Bomans betreffende bet plan om een einde te maken aan dc strafbaarheid van een geestelijke, die een huweliilc sluit, wan neer daaraan, niet het burgerlijk huwelijk is voorafgegaan. Het „Nieuws van den Dag" heeft zich ge haast, den Bloemendaalsoh™ wachter op de tinnen van den modem-Protestantsehen to ren, gerust te stellen Wellicht had het beter gedaan, eerst de nuchtere beschouwingen te lezen van den minister van Justitie, aan deze zeer ingewikkelde en moeilijk te rege len kwestie gewijd. Er kan nog alarm ge noeg gemankt worden, al» wat men hier wil noemen het „Boom^rhe "pvaar" werkelijk voor de deur staat Het blad riet nu reeds -den Burgerlijken Stand verdwijnen in han den van pn-'oor», dominees, rabbijnen, mufti en oommumsi'm. Cavoant psvrhiatres!" Naar we vernemen, heeft de heer Tldeman een adresbeweging op touw gezet tegen bo vengenoemde „booze plannen." Terug te bekomen bij: Glatz, Oude Groen markt, 24, bril in étui. J. Sleeman, Luitesfeeg 5, (na 7 uur n.m.) broche met haar; C. Toe- poel. W. Pyrmontslraat 52, paarse ceintuur. Politiebureau, Smedestraat. koperen gewicht; schoenen. Openbare Werken; Bloemen daal, gele hond.. E. Smit, Castelednstraat 12, da- meshorlaoge met ketting. Kennel Fauna, Parrklaan: hond' (aerdalelerrier) gebrach door J. v. Voort, Morinnesteeg 21. keeshond (zw. br.j gebracht door G. De Jong, Voor- uitgangstraat 121. H. Holzapfel, Spoorweg- straat 28, keltisg met slot. A. Verdiomlk, Rol landstraat 50, grijze pet. Wensing, Oranje straat 106, zwarte .schoen. II. Veenman, Korte Kleverlaan: 5, Bloemendaal, groen ta schje. 1 Een opmerking. Lezer, waartoe, meent ge, dienen de fon teintjes in onze stad? Tot lafenis va-n dorstige viervoeter? zegt gc. Ge 'hebt het glad mis. Neen, tót besproeiing van eerzame wan delaars Jat vermaak van -dartele jeugd. 't Is mij a! meer dan eens overkomen. Tc Mat voorzichtigheidshalve de lengte van cTen straal, om ongestoord de overmoedige knapen te passeerem, maar..., ongelukkiglijk is straal berekening nu juist m'n fort niet en Ik kwam in dén drop. 'k Za:l nou niet zeggen; dat 's zo mers, als je smelt van de hitte, een beetje verfris'sching je aangenaam is, maar in April 'kost het je als mensch heel wat moeite kalm te blijven. En dan, is dal nu eigenlijk hef doel, dat de vroede vaderen er mee beoogden? Naar wij veirneme., zal de heer G. F. H. Pastoor, sedert de oprichting, 18 November 1910, directeur der Bank, binnenkort zijn functie neerleggen. In de op 2! dezer ge houden Algemeene Vergadering van Aan deelhouders is den heer Pastoor- op zijn ver zoek, met inang van een nader* 1e bepalen datum, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend. Om jn de ontstane vacature te voorzien, zullen Commissarissen ter benoe ming voordragen den beer Mr. Th. J. M. A. Westexwoudt te Amsterdam. Op Dinsdag I Mei a.s. herdenkt de heer A. Voogel den datum, dat hij vóór 25 jaar benoemd werd tot meesterknecht over de afd. particuliere letterzetterij van de drukke rij van de finma Joh. Enschedé en Zonen, alhier. De heer D. van Bockhooven, die 40 jaren op de ofd. drukker'i der fa. Job. Enschedé en Zonen heeft gewerkt, waarvan 9 jaren als chef, was heden de held van den dag. Nadat hij per auto door de commissie was afgehaald, werd hij op de drukkerij in tegen woordigheid van het geheele personeel dier afdeeling toegesproken door den heer J. M. van Lotjy, die in een uitvoerige rede de sym- pathie-gevoelens van het personeel tot uiting bracht. Uit naam van het personeel werd den jubilaris aangeboden een groote palm in pot en een gouden horloge met inscriptie. Daarna daalde een regen van gelukwen- schen en geschenken op het hoofd van den jubilaris neder. We melden hiervan: van de frrma een groote bloemenmand met horten- sia^s; van de directie en redactie der ,,0. H. C. een enveloppe met inhoud en sigaren, van de hoofden van afdeeling^n een mand met bloemen en een rookstel van Gouda-plateel; van de rijksambtenaren der controle poste rijen een beker met rozen; van de technische administratie, afd. drukkerij, een bloemen mand met een zakportefeuille en ten slotte van' de administratie van het tijdschrift „Op de Hoogte" een bronzen serrebak met bloe men. Nadat de heer Bockhooven de complimen- ten van het personeel der geheele zaak in ontvangst had genomen, werd hem op het kantoor der firma door den heer mr. H. J. D. D. Enschedé, behalve de gebruikelijke enveloppe met inhoud, aangeboden een chaise-longue met kleed, waarvoor de heef Bockhooven, zichtbaar aangedaan, bedankte. Hiermede was dit niet alledaagsche jubi leum geëindigd. Dc huismoeders werden vanmorgen verrast met dc heugelijke tijding, dal de melkprijs met 4 oent per liter verlaagd was en aldus ge bracht op 14 cent per liter. Aan deze verlaging zit echter een en ander vast, dat mogelijk tot een nieuw conflict tusschen den Haarlem'schen Melkhandel en 'de veehouders kan leiden. Omtrent de kwestie deelt men ons van dc zijde der Haarlcm-schc melikslijlers het volgen de mede: Den laatsten tijd bewegen, de zuivelprijzen zich gestadig in dalende richting. Zoo was 1.1. Zaterdag de boterprijsnoteering te Leeuwarden 1,55 per K.G., hetwelk neerkomt op een melkprijs van 8 a 9 cent per liter. Over het geheele land worden dan ook de melkprijzen verlaagd. Echter is dit te Haarlem juist an dersom. De veehouders krijgeii 13 cent per L. en vroegen 1 cent per L. meer. De Haarlem sche Melkhandel weigerde deze verbooging te betalen en stelde Vrijdag I.J., juist op grónd der dalende zuivelprijzen, voor, de melk me! 1 cent te verlagen en op 12 oent te brengen, doch de veerbonders weigerden, hierop in te gaan, terwijl zij ook afwezen de door den Melkhandel gestelde eisohen omtrent kwaliteit en quantiteit der mejk. Toen Zaterdag bleek, dal de zuivelprijzen weer opnieuw gedaald waren, heeft de Haar lemsche Melkhandel liet aanbod van 12 cent per liter ingetrokken, omdat bij van oordeel is dat een dergelijke kostprijs le boog is in verband met de lage zuivelprijzen. Tevens be- ïiool hij, om met ingang van heden den melk prijs met 4 cent per liter le veriagen, waar door deze 14 cent per liter is geworden. Hoe de kwestie zich nu verder zal ontwik kelen. dient gewacht le worden. Zoowel de veehouders als de Melkhandel vergaderen hedenavond, echter niet gecombineerd, doch afzonderlijk. Wij konden geen d-er melkveehouders berei ken om hun standpunt in deze kwestie te doen uiteenzetten. Vandaag was, door den Haarlemschen Melk handel de melk van de veehouders nog be trokken voor 13 cent per liter. De algemeene vergadering van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen wordt gebonden op Zaterdag 12 Mei 1923, des na middag® le half vier (ingang nieuwe zaal). De onderwerpen van behandeling zijn: le. Opening der vergadering door den Voorzit ter; 2c. Verslag van den Secretaris; 3e. Voordracht v;m prof. dr. C. Snouck Hur- gronje over „De beteekenis van het chali- faat"; 4e. Verslag der Commissie, bedoeld in art. 8 vanhet Reglement van bet Pieter Langerbuizen Lambert uszoon - fonds; 5e. Be noeming van binnenlandsrhe cn builenland- sche leden. r rr Met buitengewoon groot genoegen heeft do Redactie in dit nummer een verslag opgeno men van de werkzaamheden van den Kring Haarlem van het R. K. Huisvestings-comité. Men leze het sobere, ongekunstelde verslag er eens op na, en verheuge zich met ons dal Haarlem ook op dit bij uitstek zoo charita tieve gebied zeker niet ten achter is gebleven. Vele malen mochten wij melding maken van het aankomenden vertrekken van transporten builenlandsche kinderen, die in ons land van melk en honing, zooals het in de diepbeproef- de landen wordt genoemd, gezondheid en le venslus komen herwinnen, die in het eigen vaderland door nood en ellende was verloren gegaan. 1 Hulde aan de velen, die zich het lot van de honger:gen hebben1 aangetrokken, in alle bescheidenheid, met in hoofdzaak geen an dere bekroning dan de zaligspreking van den Christus van hen, die hongerigen spijzen cn dorsfigen laven. Het zijn sprekende cijfers, die aan het einde' van het verslag worden genoemd en wie prijst zich- niet gelukkig dat Room sch Haar-, iem zich ook bij dit werk weer zoo krachtig heeft geweerd? Een bijzonder woord van hulde zij hier ook gebracht aan de leden van het comité, waarvan velen zich heel veel op offeringen hebben getroost voor het mensen lieven-de doel, maar zal iemand zich hier ach tergesteld voeten, indien wij hier speciaal noemen den naam van dein secretaris van het comité, den heer P. J. van Kessel, die de ziel van hetogoede werk is geweest? Een enkele maal zagen wij hem 's avonds lagt nog door de stad gaan, in gezelschap van een buitenlandse!} bleekneusje, dien hij dan nog naar een goed tehuis ging brengen. Met vreugde mogen wij uit het verslag de. gevolgtrekking maken dat Roomsch Haarlem ook in de wereld van kommer en ellende, die de oorlog en na-Oorlog over Europa bracht, naar beste welen en in verhouding tot zijn krachten, heeft bijgedragen, aan de leniging van den nood. Barometerstand: 762. Stilstand. Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut, te De Bildt. Verricht naar waarnemingen in den mor gen van 30 April 1923. Hoogste barometerstand 770.1 mM., U Biarritz. Laagste barometerstand 750.6 mM., 1» Maliinhead. Verwachting vam dén avoind van 30 April tot den avond van 1 Mei: Meest matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, waarsciiiju- lijlk regenbuien, zelfde temperatuur. Tot directeuren van de Maatschappij zijn benoemd de heeren Mr. J. C. A. Everwi'jir te Amsterdam en Mr. F. G. II. baron Mi chiels van Kesisenich te Roermond. Geboren: 25 April: z. van A. P. van Tienlm- ven-KIijsen. 26 April: d. van F. H. Dolslra- Mulder. 27 April: z. van J. E. Oudmau- Brauns. <1. van A. M. E. Smits-van Norden. d. van VV. S. Bogaarl-Groenowoud. d. van J. G. Kolenbrander-De Humdt. 28 April: d. van A. M. de Jager-Boogaard. z. van •I F. M. Voink-Aarts. z. van H. L. de Jager- Berenbroek. 29 April: d. van H. J. M. do Vos-v. d. Kolk. - d: van M. M. Brun-eel-van Nordc. i. van M. C. v. d. Stadt-Snoek. z. van J. van Vlict-Fisscher. 30 April: d. van C. van Maas-Stammes. d. van A. C. van Wijk-Exel. Overleden: 27 April: J. Kinjet-Stoeltje, 51 j„ Nassaulaan. ,1. F. Snoek, 69 j. Damaststraal. 28 April: J. B. Heerens, 62 j. Zwaardstraat. T. Bouma, 56 j. Koninginneweg. D. Ah- biirk, 73 j„ Wilhelminasitrat 29 April: H. S. Mol-Beckcr, 34 j„ Prinsen Bolwerk. .1. Boon, 55 j„ Kamperlaan. .1. J. Beaufort 84 j. Camphuijsstraat. —30 April: M. M. v. d Mark, 17. j„ yan Loostraat,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 1