De heer Castricum over de Burgerwacht WAT DE KRING HAARLEM VAN HET NED. R.-K. KIESVEREENI- GINGSCOMITé DEED! GEMEENTEZAKEN.! Weldadigheidsfeesten K. en O.i® W: „St. Francisqus van Assisië". f - ipf Hel Oost-Indische Vaartje. Verkiezing lid Prov. Staten.' LAATSTE NIEUWS. (Fervolg). De heer Klein dankt den heer Castricum roar zijn rustig, zakelijk betoog, waarin hij uiteenzette welke redenen hem drongen tegen het subsidie te stemmen. Spr. kan wel 10 redenen opgeven waar om hij hetzelfde deed. Hij wil er twee geven. Als men de politie met 14 man inkrimpt, dan is er geen reden de Burgerwacht in stand te hóuden. En voorts heeft het Door!. Episco- t .at gewaarschuwd «gen de Padvinderij omdat zij Zondags de jongens van hun plichten afhoudt. De Burgerwacht oefent ook Zondagsmorgens en houdt de leden uit de Hoogmis, zoodat zij alleen een vroeg misje moeten snappen. Spr. betreurt de slechte opkomst der ver- radering. Hier was gelegenheid voor al de mopperaars in Roomsche kringen te hooren 7,at de redenen tegen 't subsidie der Burger wacht zijn. en hun meening daartegenover te ïtelien. Spr. had gerekend dat alle Burgewach ters present zouden zijn geweest. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door eenige heeren gebruik gemaakt. De heer Kramer laakt het in den voorzit ter dat hij steeds sprak van Roomsch-Katho- liïKen. Ook de geloovig Protestanten staan tegenover de revolutie als de Roomschen hij icht de Burgerwacht in strijd met spr.meening nog zeer noodig. Met het oog op het wereld gebeuren zijn verrassingen niet uitgesloten. Het was voor de leden der Burgerwacht een levendig raadsel dat de heer Castricum stem de tegen het subsidie, hij hoopt dat hij zijn meening zal herzien. De. heer Duyn Jr merkt op dat de R. K. leden van de Burgerwacht niet Zondags morgens oefenen, maar daartoe gelegenheid hebben Zaterdagsmiddags en daarvan wordt druk gebruik gemaakt. De heer Seveke vraagt den voorzitter waar de commandant is, dien hij verwelkom de. Hij is er niet. (Vroolijkheid.) De voorz. blijkt zich vergist te hebben.) De heer Seveke, wist dat de commandant niet komen zout Voor hem is alleen van belang te weten dat de heer Castricum tegen stemde, aldus ver klaarde de heer v. Lennep aan spr. De voor zitter heeft betreurd de slechte opkomst der burgerwachters, maar spr. meent dat zij hier niet noodig hadden te zijn .Ze zijn wijselijk thuis gebleven. Het is niet ernstig vol te hou den dat de Burgerwacht niet meer noodig Zou zijn, zooals de heer Castricum doet. De heer VAN DAM is slecht te verstaan. Hij vindt het vreemd dat de heer Castricum den Ned. R. K. Volksbond naar voren brengt in verband met zijn houding in den Raad. In den Volksbond doet men niet aan politiek. De burgerwacht is er in 't algemeen belang. Moet die nu vernietigd worden, vraagt spr. Spr. wijst .er op dat in het vaandel van den Volksbond geschreven staatVoor God en Kerk, Vorstin en land. De burgerwacht dient ter bescherming van onze Vorstin. Spr. hoopt dat de heferen Castricum en Klein toch tot andere gedachten zullen ko men. De heer Duijn Sr. eerbiedigt ieders ineening, maar wenscht daar ook zijn eigen meening tegenover te hebben. Spr. draagt de Burgerwacht een goed hart toe 't loeit in vele kringen en dat mag men niet vergeten. Er mogen fouten kleven aan de Burgerwacht, maar de grondgedachte is goed. In 1918 heeft iemand zich vergist en wie vertelt dat er niet weer eens iemand zich zal vergissen. Wij moeten paraat blijven, wanneer men weer naar de macht zal grijpen, zullen ze werk niet te voren waarschuwen. Spr. had echter wel gedacht dat hier niet zouden ontbeeren al degenen, die zoo ontstemd waren over de houding der raadsleden, die tegen het sub- idie der Burgerwacht stemden. De heer 'CASTRICUM beantwoordde de verschillende sprekers. Hij heeft niet be doeld de Burger.vacht belachelijk te maken, zooals de heer Kramer opmerkte. Dat hij yan dat geld van subsidie liever een agent bij de Amsterdamsche Poort wilde, was een grapje. Dan zette spr. nog eens uiteen zijn standpunt omtrent de Burgerwacht. Ket is een verlengstuk der politie, en spr. is niet overtuigd dat het niet misbruikt zal worden. Spr. kan niet accoord gaan met wat de regeering doet voor de arbeiders. Als het er op aankomt tegen de revolutie te strij den, is spr. bereid maatregelen te doen tref fen en dan ook onze „Vorstin" te bescher men. Men heeft spr. staatsgevaarlijk ge noemd, wie is staatsgevaarlijk Men noemde Christus staatsgevaarlijk toen hij voor Pi- latus stond, de slachtoffers der Fransche revolutie en in Rusland worden ook staats gevaarlijk genoemd. Als voorzitter van den R.K. Volksbond heeft spr. in den Raad een andere houding aan te nemen dan anderen. De heer KLEIN beantwoordde nog ver schillende sprekers. Hij geeft toe dat ook de geloovige Protestanten over de revolutie denken als de Roomschen. Aan spr. is ver teld dat de Burgerwacht op Zondag oefent en bijna niet in de week. De heer DUIJN Dat is niet juist. De heer Klein zal er niet verder op ingaan, flij beantwoordt dan heer v. Dam en zet dan uiteen wat hij deed in 1918 ter bestrij ding van de revolutie in zijn qualiteit van Secretaris van den R K. Volksbond. Het is echter een kwestie van appreciatie hoe men nu over de Burgerwacht denkt. Het is nu een liefhebberij-schietvereeniging. De leden van den raad stemmen volgens eer en geweten. Het is mogelijk dat sommigen niet bevredigd zijn door de houding der raadsleden, die tegen het subsidie stemden, maar spr. zegt dat zij naar eer en geweten hun slem uit brachten. Mocht iemand ons Roomsche geloof aanranden, dan zullen wij allen bloed en goed veil hebben voor de verdediging Spr. zou het op prijs stellen indien in de R. K. Riesvereeniging gelegenheid was raadsleden ter verantwoording te roepen, maar dan allen. Ten slotte hoopt spr. dat geen andere, fractie pleizier zal hebben van het conflict in de kiesvereeniging en spoort hij aan te stemmen op No. 1 van de R. K. lijst. Mocht men van zekere zijde trachten de arbeiders te overdonderen, dan zegt spr. dat ook aan deze zijde zal worden gewaakt om dat te keeren. Maar spr. hoopt dat alles in vrede zal gaan. AFSCHEIDSSOIREE SOC. VEREENI- GING. Met zeer gemengde gevoelens zullen de leden der sociëteitVereeniging Zaterdag avond aanwezig geweest zijn om afscheid te nemen van hun oude lokaliteiten. Zeer vele leden met hun dames waren in de vroegere biljartzaal vereenigd, waar het geklikklak der biljartballen thans tot zwijgen gebracht en vervangen was door j feestgeroes. Want al gold het een afscheid en herinner de hieraan ook de voorzitter', de heer Dr. J. Timmer, in zijn openingstoespraak, spreker mocht toch van een aanstaana weerzien ge wagen in de over enkele dagen te openen nieu we sociëteit. De voorzitter herinnerde er aan hoevelen moeilijkheden in het afgeloopen het hoofd moest geboden worden, maar ook ran zoovele lichtpunten: zoovele vriendschaps banden zijn in de oude zalen aangeknoopt; die straks hechter en hechter worden. Na de met aandacht aangehoorde toespraak trok de illusionist, de heer Bressier, de aan dacht en betraden toen de heer en mevrouw Clinge Doornbosde tBIécourt het smaak- vol versierde podium en hield de heer Clinge Doornbos, bijgestaan door zijn echtgenoote ils accompagn-.trice de aanwezigen eenige aren geboeid, die zoowelzijn gaven als causeur :n als dichter-zanger bewonderden en harte lijk toejuichten. Goed gezien was dan ook de bloemenhulde kan mevrouw aangeboden door mej. Hilda Wagenaar Reiziger, dochter van een der be stuursleden, voor welke TtuRfe de heer Clinge Doornbos in een geestig liedje a l'impro- vist dankte. Dat een bal het slot van dit feest was, en dat dit onder de beproefde leiding der heer heeren Martin uitstekend slaagde, behoeft niet nader vermeld te worden, evenmin dat het zeer laat (of zeer vroeg in den morgen) geworden is. GEMEENTELIJKE ARMSCHOOL VOOR NIJVERHEIDSONDERWIJS. Einddiploma's aan deze school zijn uitge reikt aan 1. G. J. v. d. Aardweg 2. P. J. Besten- breur prijs 3. B. J. Brevoord 4. C. J. Dollé 5. J. H. Henzen 6. J. P. Houtzager 7. J. G. Langenberg 8. M. M. v. d. Pavert9. W. M. Planting 10 W. Sival 11. B. Vreene- goor. 1. A. v. d. Bergh 2. J. de Blaazer 3. G. L. Boot4. P. Braun 5. C. J. de Bruijn 6. J. v. d. Brug (2e pr.) 7. C. Cordes 8. L. G. Diependaal 9. W. C. v. Does 10. D. J. Fabel, prijs 11. W. B. Tijlstra 12 J. H. Gerritsen 13 A.S. Govers 14 J. Harwijne 15. K. Hoogendoorn 16. J. Hoogervorst 17. T. J. Joosten 18. J. W. v. Kordelaar. I. A. v. d. Linden 2. S. v. d. Meulen 3. T. Willooyman 4. N. C. Nol 5. B. Pi Ronde 6. F. Suurendonk 7. W. Vader, pr. 8. A. Vennik 9. B. Vermeer 10. J. M. Ves- ter 11. J. Visser (2e pr.) 12. H. de Vries 13. J. H. Wagenaar 14. W. F. D. W=>y. Diploma's vervolgcursussen uitgereikt aan V. C. W. 1. J. H. Piet2. C. W. de Reus 3. N. Ronde 4. J. A. A. Smit5. C. Horeman. E- T- 1. B. Naspink 3. P. v. Leeuwen 3. J. R. Schoemaker4. H, A. Willemse 5. J. v. Zon. B B 1. C. Cobelens 2. T. W. Cruijff 3. J. L. de Graaff 4. P. v. Heyst5. P. Touwen. TENTOONSTELLING NED. VERBOND. Afd. Haarlem. KUNST- DË JAARFEESTEN VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. Het Secretariaat van „Herwonnen Levens kracht" schrijft ons De Jaarfeesten van den Ned. R. K. Volks bond beliooren weer tot het verleden. Op die feestavonden was „Herwonnen Levens kracht" mobiel, om loten te verkoopen, ten bate van de vele kinderen, die maanden op uitzending naar Sanatorium of Herstellings oord liggen te wachten. De verkoop van loten is bevredigend, doch hetzelfde succes van het vorig jaar heeft men niet kuftnen bereiken. In 1922 zijn op de Jaarfeesten en aan andere weldoeners 1000 loten verkocht, en in 1923 is het met veel moeite gelukt 500 loten aan den man te brengen. Toch zijn degenen dank baar die ons gesteund hebben, door een lot te koopen van „H. L.". Ook een bijzonder woord van dank aan het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Volksbond, voor de verleen de toestemming, en wij hopen, liet volgende jaar meer succes te hebben. Heden is het de laatste dag van den loten- verkoop. Wie nog een lot wenscht te ontvan gen, vervoege zich aan het adres van den Pen ningmeester, Grebberstraat 2. Morgen 1 Mei zal de trekking plaats hebben. Wie nu nog een kans wil wagen, om een huis van 6000 te winnen, haaste zich spoedig naar „Herwon nen Levenskracht". VAN DEN POLITIERECHTER. Het is inderdaad een meer dan belangrijke tentoonstelling, die thans door het Ned. Kunstverbond, afd. Haarlem men weet met welk doel in Teijler's Museum wordt gehouden. De gelegenheid een zoodanige collectie moderne kunst (geen ultra-moderne) bijeen te zien, doet zich maar zelden voor, te meer waar alle werken uit particuliere verzamelingen in bruikleen zijn afgestaan. Het zijn de meesters onzer 19e eeuwsche schilderkunst, wier werken we kunnen be wonderen en wanneer we slechts enkele namen noemen, dan blijkt daaruit reeds vol doende, dat van een kerncollectie mag wor den gesproken Breitner, Bosboom, Jacob en Willem Maris, Jozef Israels en vele an- deren, die den roem onzer vaderlandsche schilderkunst der vorige eeuw gemaakt heb ben en verbreid hebben over geheel de be schaafde wereld» We vinden ze vertegen woordigd in de schilderijenzaal van Teijler s Museum, waar zorgzame handen hun schep pingen met veel piëteit tot een mooi en over' zichtelijk geheel hebben gerangschikt. De catalogus vermeldt 37 namen meteen totaal van 56 werken. Het zou ons te ver voeren, deze werken stuk voor stuk ook maar in het kort te bespreken, daarenboven is dit o.i. een tentoonstelling, die geen kritiek of ontleding verlangt en geen aanbeveling noodig heeft. Volstaan we derhalve met net noemen van namen, waarbij hier en daar een enkele opmerking. J. E. Akkeringa (een frisch, gaaf en zonnig tafreeltje „In den tuin") D. A. C. Arts, H. A. Bakker—Korff, N. Basters („Aan de Vecht," smakelijk van peinture en met de frischheid, die vooral'zijn werken uit de Vechtstreek kenmerkt). M. A. J. Bauer, Mej. A, van den Berg, (o.m. een knap stilleven, met kostelijke schilderkundige kwaliteiten en rijk van kleur.) J. Bosboom (een tweetal kerkinterieurs) G. H- Breitner, wiens groot en apart talent we kunnen bewonderen »n een meesterlijk Amsterdamsch stadsgezicht en een tweetal militaire tafreelen. G. W. Dijsselhof (een drietal prachtige aquarium- aquarellen) P. C. Gabriel. Vincent van Goili (o.m. „zelfportret"). I. Israels (o.m. „Dam rak"), Jozef Israels („kinderen der zee P. Josselin de Jong, J. S. H. Kever, A. L. Koster. Jac. van Looy (een prachtige ïnzen- di Ag, die het ons oprecht doet betreuren, dat we van dezen genialen schilder zoo heel zel den iets te zien krijgen) Jacob en Willem Maris, beide op zoodanige wijze vertegen woordigd, dat we van hun grootheid en hun waarde voor de Nedcrlandscne schilderkuns opnieuw worden doordrongen. A. Mauve, A. Neuhuys, D. Oyens, G. H. Poggenbeek, namen die zoo'n prettig-bekenden klank hebben, en wat zien we het werk van deze meesters nog gaarne en wat genieten we er van, al is met de tijden veel veranderd. J. J. van de Sande Bakhuyzen („Schevenmgsche weg,") een werk dat van een bijzondere Uetde voor het métier getuigt). Th. Swartze, L. van Soest (een prachtig blank sneeuwge- zicht, waarin de winterzon schittert). W. a. Tholen („Cuneratoren te Rhcnen, een iraai staal van zijn fijn talent) F. Verster (we,k een kleurenweelde in zijn „Zynia s J. Voerman („IJscl"). L. W. 6. Wenckebach, H. T. Weissenbruch (Haven). J. Weijnand en ten slotte W. Witsen, de voor kort ge storven kunstenaar, de knappe schilder en etser van het Amsterdamsche stadsgezicht, met „Breistertjes", een werk van groote voornaamheid. Afgescheiden van het goede doel steun aan noodlijdende kunstenaars een tentoon stelling, die niemand verzuime te gaan zien. De werken, aangekocht voor de verloting, zijn in een nevenzaal geëxposeerd (op met bijzonder gelukkige wijze). We zagen er bij van H. F. Boos, R. Gerbrands (die ook het verdienstelij k affiche voor de tentoonstelling teekende,) van J. Van den Berg, Heuff, A. Miolée, Rees, van Riet en Koe man* i »yr M» v» d. W» R.K. HANDELSAVONDSCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS TE HAARLEM. Uitslag overgangsexamen t Bevorderd van I naar II E. A. M. Anto- nissen, J. J. Bronsting, A. Freiwald, J. v. Duijn, L. M. v. Goor, C. W. de Groot, C. H. W. Harmes, J. A. Hilhorst, B. Huijbens, P. H. Meure, F. v. d. Nes, P. M. de Nijs, Ji P. A. Roder, J. D. G, v. Steen, Ch. J. Thomas, A. J. Thoolen, H. H. M. van der Weiden. Bevorderd van II naar III N. J. Alles, J. G. G. Arink, H. P. J. van Beek, W. Th. A. van Beek, J. Hogeslag, G. P. A„van Kessel, F. C. Koelemeijer, A. F. Lindeman, Jan Lindström, Jac. Lindström, M. H. M. v. Loon, D. Paauw, Th. A. Stam, A. Stevens, J. W. Vet, M. H. A. de Vries. Bevorderd van III naar IV J. A. F. Broekman, P. J. Ebbing, P. J. Elferink, K. M. Heijboer, W. H. Huijboom, H. J. M. Kenter, D. Lodder, A. M. Masteling, N. J. Moerkerk, Th. W. Molenkamp (voorw.) A. A. Schiering, J. Staphorst, J. J. Strijbosch, W. N. Stuifbergen, S. Thuis, Jï A. v. d. Vel den, G. v. d. Vlugt. Bevorderd van IV naar V F. Geijlvoet, J.' Groen, P. Groen, R. A. Kamer^A. G. v. d. Kamp, W. Klaver, W. Th. M. van der Veer Hz„ H. A. Vosse, J. A. H. van den Avoort, A. G. I. Borst, W. J. Campfens, P. B. Koster, C. N. Laheij, J. H. A. Me ken kamp, B. Nooy, H. J. Schoo, J. A. Springveld, W. Th. M. van der Veer Jz., G. P. H. Weeren (voorw.) A. A. H. Zoon. Voor den politierechter had zich de ver antwoorden de 23-jarige S.K. wegens be- leediging. Op 22 Feb. 1.1. had hij den politie- inspecteur G. A. D. deze woorden toegevoegd „Jij bent een flapjanus, een ellendeling jullie zijn allemaal schooiers." Geëischt werd ƒ10 boete sub. 10 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde bekl. over eenkomstig dezen eisch. Winkeldievegge. Hierop werd de zaak behandeld tegen de 55-jarige vrouw H. B., echtgenoote van F. K. die, omstreeks einde Fe'or. en begin Maart j.l., te Schoten uit den winkel van „Hein" stukken Leidsche en Edammerkaas en eieren verduisterd had. Bekl „Ik heb er zoo'n berouw van." De winkelchef A. M., die als getuige werd gehoord, verklaarde,'dat hij, toen hij zich in den winkel verdekt opgesteld hd, had waar genomen, dat deze vrouw vier eieren uit een glazen stolp wegnam. De schade heeft bekl. inmiddels geheel vergoed. Het O. M. geelde mede, dat de politie-in- lichtingen over bekl. niet gunstig luidden. Zij js reeds al eens ter zake van mishandeling tot 10 maandan gevangenisstraf veroordeeld, waaruit toch wel blijkt, dat bekl. geen zacht zinnige dame is. Het O.M. noemde de ver klaring van den getuige a décharge, welke zeide, dat de vrouw haar man van het gepleeg de misdrijf onkundig had gelaten, omdat deze haar anders ongeveer vermoorden zou, een ongoorloofde manier om pressie uit te oefenen op de rechterlijke macht. „Het is een gewone leelijke dieveggenstreek," zeide mr. Van Löben Seis. De eisch luidde twee weken gevangenis straf. Politierechter (tot bekl.): „Ik zal in aan merking nemen, dat het de eerste keer is, dat u voor diefstal terecht staat." Veroordeeld tot 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. De Politierechter „Pas nu op, als het weer gebeurt, anders komt u in de gevangenis 1" Beleediging. Na eenige zaken die met gesloten deuren behandeld werden, stond hedenmorgen al lereerst terecht de 54 jarige huisbaas J. M. wonende te Heemstede, wegens beleediging. Bij het ophalen van de huur op Maart 1.1. bij den getuige J. J. S. te Schoten had hij dezen in een woordenwisseling, over 'het be zit van verf krabbers, de woorden toegevoegd: „Je bent een dief en een groote afzetter." Bekl. ontkende het tenlastegelegde hij had gezegd „Je hebt me al genoeg be stolen." Het O. M. vertegenwoordigd door mr. Van Loben Seis, eischte^een geldboete van f 15, subs, 15 dagen hechtenis. Bekl. „Ik vind het verschrikkelijk." Politierechter „U mag niet schelden." Bekl. „Daar geef ik u volkomen gelijk in, maar hij tartte me." Veroordeeling volgde tot f10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Ongemakkelijke crediteur. Mevrouw S., die verleden jaar te Bloemen daal woonde, was veel in Duitschland. Eu N. B. te Haarlem, die 45 van haar te vorderen had, was al verschillende keeren tevergeefs bij mevrouw gekomen met de quitantie, want zij kon zooveel van haar huishoudgeld niet afne men. 1 i ISteliSV Op 14 December kwam ie weer, en toe was juist meneer S. met het geld al naar hem on derweg. Het meisje waarschuwde mevrouw, die in den tuin was, en B. 'buitenom tegemoet kwam. Ze begon 'm juist te vertellen, dat haar man weg was en.maar B., die dacht, weer bot te vangen, liet 'r niet uitspreken en be gon ie schelden, dat het z'a aardje had. Toen ging mevrouw het huis binnen en wilde de deur sluiten, maar B. drong ook bin nen, greep haar al scheldend bij de schouders en schudde 'r door elkaar. Op herhaalde som mntie wilde hij het huis niet verlaten en slechts de politie kon hem daartoe overhalen. Bekl. is niet verschenen, maar heeft volledig bekend. i .1- De Officier eischt 30 tegen hem en de rechter veroordeelt hem hij verstek wegens wederrechtelijk binnendringen in een woning, .bij een ander in gebruik, tot 30 boete subs. 10 dagen hechtenis. Stakingsrel/etje. De 37-jarige werkman H. S. te Zaandam was een van de stakers bij een loonsverlaging op een oliefabriek. Ilij viel over hel algemeen de werkwilligen meer lastig, maar 7 Maart heeft hij het mot eenige kameraden m den trein tegenover K. J. E. R. en diens kameraad nogal bar gemaakt, waarbij hij na de ijselljkste bedreigingen R. tenslotte in hot gezicht sloeg. De Officier, die zulk een behandeling van werkwilligen door stakers scherp afkeurt, eischt 20 dagen tegen beklaagde wegens deze mishandeling, er. de rechter veroordeelt hem oonform den eisch. Verder werddh eenige kleine zaken van wc- "derspannigheid, beleediging, enz. berecht. SCHITTERENDE RESULTATEN. Wij zijn gelukkig onzen lezers 'het volgen de verslag te kunnen voorleggen der werk zaamheden van den „Kring Haarlem" van het Neder!. R.K. Huisvesting-comité, gedurende het tijdvak December 1919 lot December 1922. Dat is dus vanaf liet begin der werk zaamheden tot eind vorig jaar toe. Wij laten geheel het woord aan den verslaggever zelf: ,,'t Zijn droeve tijden als de oorlog loeit." „Als menschen men slacht 'lijk dieren," „Als men.sohenbloed bij beken vloeit" „Als vrede" en „liefde" Eggen geboeid". Met deze dichtregelen van den Vlaa.mschen schrijver G. Antheunis, vangen wij ons ver slag aan, Immers „de oorlog" was het, de wreede, de onmeedoogende, de onmensche- lij'ike oorlog, welke naweeën ons Comité in het leven riep. Een schijr.vrede had de vuurmonden tot zwijgen gebracht, de moordpriem was, nog warm van menschenbloed, in de soheede ge stoken, maar de vreeseJijkste armoede, hon gersnood en ellende wxxril het deel dei uit geputte liêwoneTs van <fe oorlogslanden. En beden om hulp smeekten, en wanhopige kre ten slierden naar het lage land aan de zee, door God zoo uitverkoren en begenadigd ge durende de oorlogsjaren. Maar niet tevergeefs.... Er ontstond een. medegevoelen, een medelijden met de arme slachtoffers van den oorlog. Een spontane, edele naijver om goed te doen, hel leed te verzachten, vooral van de kinderen, onschul dig aan het kwaad, maar op wier zwakke lichaam, de ondervinding, de Ikoiude en hel gebrek hun Stempel hadden gedrukt. En de van liefde en medelijden overvloeiende har ten der Nederlanidsehe bevolking, wilden elk middel aangrijpen, om goed te doen en bij duizenden verklaarde men zich bereid om builenlandsche kinderen op te nemen en te •verplegen. Groote sommen gelds wanden 'bij- eengebradht en treinen inct levensmiddelen en kleed ing werden, naar de door den oorlog, zoo geteisterde landen gezonden. Het was de wensch van Mgr. onzen Doorlachtigen Bis schop, dat ook in Haarlem, een R.K. Comité voor „Hulp aan Builenlandsohe Gezinnen en Kinderen", werd opgericht. Op 1 December 1919 Ikwam het tot stand, en begon onmid dellijk haar werk. Onze plaatselijke Room sche pers gaf hare krachtige medewerking, en'na gedane 'kennisgeving en oproep, kwa men zeer veten zich opgeven en bereid ver klaren om een Wcemsch of Hongaarsch of DuitSch kind ter verpleging op te nemen, en het Liefdewerk, hetzij geldelijk of door giften in nalmra Ie steunen. Op 18 December 1919 waren meer dan 300 aanvragen voor kinderen ingekomen, en op Zaterdag 20 December, kwamen de eerste 40 Weemsche kinderen hier aan. Met groote belangstelling en hartelijkheid werden zij door de pleegouders ontvangen, en binnen geleid dn de liefdevolle huiselijke ikringen. Het werk wa's dus begonnen en werd naar best vermogen voortgezet. Op verschillende wijzen en iangs meerdere wegen werden gel den, voeding-smiddelen en 'kleedingstukken verzameld. Deze laatste werden in het St Vi neen tiusgebouw gesorteerd, in kisten ge pakt en verzonden naar het Hoofdcomité te 's-Hcrtogenbosch. Zoor vele kisten met le vensmiddelen en Idcedingstuikken bobben al dus hunne beslemming gevonden. Op Maandag 17 Mei 1920 kwamen 101 kinderen uit Miinchen te Haarlem aan, nadat dezen eerst een paar dagen hadden doorge bracht in het Quarar taiae-gebonw te Am sterdam, voor geneeskundig onderzoek. De ze maatregel hoe noodig en ge wenscht, bracht voor het Haarlemsche Comité nogal zorgen en kosten, en voor de betreffende kinderen, een paar minder prettige dagen mede. Een der Munc,lienor jongens was zoodanig door „Heimweh" bevangen, dat op dokters-advies de Iknaap na een week verblijf in Holland, afzonderlijk en expres naar Munchcn moest worden teruggebracht. Een groote schade post. Intusschen waren ook ai weder een gedeelte der Weensche kinderen vertrokken, belast en beladen mot kisten en pakken le vensmiddelen, ikleeding 'eniz., ais zoovele, ge tuigen der groote Eerde en Kefdudijfheid der pleegouders. Op 26 Mei 1920 kwam voor de eerste maal zuster Prima Vesi uit Neuss op een vergadering van den Kripg, de be langen bepleiten der Duitsehe 'kinderen uit Kreis Neuss. Met zoodanige welsprekendheid en. zulke levendige taal schildert de zuster den deerniswekkencten toestand.1 der gezinnen, dat de vergadering onmiddellijk besloot hulp te verbenen. Een nieuwe oproep werd ia de katholieke pers geplaatst, met gevolg dat 62 kinderen, uit Kreis Neuss (konden worden ondergebracht in liefderijke gezinnen, welke op 25 Augustus aankwamen. Op 20 Augus tus vertrokken 72 Munche-ner kinderen naar hun Heimat. Treffend was de aanblik dier vertrekkende kinderen. Op ons Haarlemsch •station, waren alle pleegouders en vele be langstellenden tegenwoordig, welk een af scheid! Hoe hartelijk en iiédfeval dankten de 'kinderen nogmaals en nogmaals hunne pleegouders voor hun goedheid, en. niet het njmst voor de zoo talrijke omvangrijke pak ken, balen en 'kitsten', welke werden mede gevoerd' naar dfe ouders, broeders en zusters te Munchem. De wagon werd als het ware volgestopt. Was het wonder dat bij zooveel uiting van naastenliefde, velen met tranen in do oogen den vertrekkenden trein na staarden, en dat ook de kinderen hun kin derbed over 't afscheid' moesten uitschreien? Behalve de werkzaamheden, die het ko men en gaan der kinderen medebrachten, hadden de ieden van het comité nog. vele •bezigheiden voor hun rekening. De kinderen werden geregeld' bij hun pleegouders bezocht en verschillende zaken besproken. Hier was er een lichte ongesteldheid te beteren, daar een minder aangenaam karakter ondier han den te nemen. Correspondentie mot de Hei mat werd. bevorderd, desgewerescht vertaald. Weensche kerk- en cnteehismusboek'eTii wer den verstrekt. Soms was een opwekkend woord', ook wel een berisping noodig ten einde do zoo gewensche goede verhouding tusschen pleegouders en kinderen te bevorde ren. Menigmaal werd Meeding en. schoeisel verstrekt. Kortom do commissieleden hielden zooveel mogelijk contact met de pleegouders en kinderen en op de vergaderingen werd. van «Mes rapport uitgebracht. Op 9 October 1920 wérden op Pene alge- me ene vergadering te 's-Hertogenlbosch de verschillende onderafdeelingem in den lande tot „Kringen' herschapen. Tot den Haarlean- schen Kring gingen, toen behooren Övcrveen, Bloemen daal Schoten, Santpoort, Zand- voort, Vogelenzang, IJenne.brork, Hölegom, Heemstede, Halfweg en Haarlemmeriiode, en traden verschil lende dames en heeren uit deze plaatsen tot ons Comité toe. Op 30 November werd in het St. Agnes- Patronaatsgebouw eene feestelijke bijeen komst gehouden, alwaar pleegouders en Pleegkinderen aangenaam werden bezigge houden en alwaar aan de pleegouders bij monde van zuster Prima Vesi dank werd gebracht voor hetgeen zij aan de Duitsehe kindleren deden. Op 10 December zijn de kinderen uit Kreis Neuss naar hun Heimat temggekeerdi, over vloedig met geschenken beladen. Door de uitbreiding van ons comité tot „Kling Haarlem" err toetreding van meerde re dames en heeren uit de omliggende plaat sen, werd natuurlijkerwijze ook de actie voor de goede zaak verhoogd en als gevolg daar van kwamen op 12 Februari 1921 129 Oos- tenrïjksche kinderen bestemd voor onzen Kring te Amsterdam aan. en werden na een verblijf van eenige dagen in quarantaine naar Haarlem gfijpid en in Haaifem en omstreken ,in gezinnen ondergebracht. Dit was voorze ker een mooi succes! Ook op financieel gebied deden de dames en heeren 'liun best. In weinige dagen was weder ruim 800 verzameld. Op 11 Mei 1921 was wederom zuster Pri ma Vosi uit Neuss ter vergadering aanwe zig ten einde nogmmaais belangstelling voor haar Diuilsche 'kinderen te vragen, met dit succes dat op 14 Juni 1921 wederom 23 Duitsehe kinderen 'hier werden, geplaatst. Natuurlijk gingen ook geregeld kinderen terug naar hun land. zoo op 3 Mei 1921, 25 kinderen, 18 Mei 38 kinderen, 22 .Tuni 17 kinderen., 21 Juli 30 kinderen, 11 Augustus 21 kinderen., 1 Sept. 18 kinderen, 14 Se.pt. 26 kinderen, enz. enz. Allen werden geleld tot Arnhem, alwaar dé extra Ktoderzug vertrok, en sleeds en immer waren alle kinderen belast en beia den met ja met wat niet? Zeil f s balen meel en een zijde spek werden op een goe den 'dag medegevoerd'. Men moet aulk een kindertroin. gevuld met circa 500 kinderen en hun bagage, zien 'dcortoopen, opmerken dat. alle wagons tot boven toe opgepropt zijn met goederren, dan wordt u hel harte weck, hat is zelfs hij I benadering niet te bcgnooten of te besom- lmen aval de^Nederiundsdié pleegouders xo.or. "de buitenhuiJsche kinderen hebben gedaan. De goede barmhartige God moge het hun vergelden. Sommige pleegouders hadden zooveel liefde voor hun pleegkind,, dat zij eenige maanden na hun vertrek, wederom bij ons aanklopten ten eindo te bewerken dat liet reeds eenmaal bij .hen geplaatst ge weest zijnde kind. wederom terug mocht komen, en offerden daarvoor gaarne de door het hoofdcomitc te 's-Hertogenbosch vastge stelde reiskosten, bedragend 10, 15, 20 en 25. Voor 96 dezer dusdanige voor de 3e maal Icrugkeerorde kinderen, werden door ons de aanvragen behandeld en de overeenkomst bevorderd. Op 15 Juni kwamen, 19 Hongaarsche kin deren tn Haarlem aan. Hoe arm en onder voed zagen die slimmerds er uit. Het mede lijden der afhalende pleegouders was zoo groot, dat zonder moeite de 19 kinderen werden geplaatst, ofschoon oorspronkelijk slechts voor 12 kinderen plaats was ge vraagd. De overige 7 waren abusievelijk naar Haarlem gezonden, Op 14 October 1921 kwamen 12 kleine kinderen uit Weenen. waaronder van 5 en 6 jaar. Do werkzaamheden in het jaar 1922 bepaalden zich hoofdzakelijk tot gaan en 'komen van kleine groepjes aangevraagde en nieuwe kinderen, en op 20 Juni 1922 brachten wij voor de derde maal, nu 21 kinderen uit „Krei? Neuss" voor een ver blijf van eenige maanden naar de pleeg ouders te Haarlem en omstreken. De actie alhoewel verminderd blijft dus 'bestaan, en gaarne en dankbaar zal door de leden van den „Kring Haarlem" elke gift, hetzij in geld of voorwerpen, in natura, be stemd voor Weensche of Hongaarsche of Duitsehe kinderen en gezinnen, worden in ontvangst genomen, elke aanvrage om plaat sing van een kind worden behandeld en be vorderd. Ten slotte volge een algeheel overzicht in cijfers van hetgeen is verricht. In het tijdsverJoop van 3 jaren wenden in Haarlem en omstreken voor korteren of lange ren tijd ondergebracht 591 kinderen, uit Oostenrijk, Hongarije of Duitschland. Verzameld en verzonden werden 20 kis ten met levensmiddelen en Moedingstukken. Aan geldi werd ontvangen de som yan f, 7837.52. i 1 Regeling van verkoop van melk én melkproducten op Zondag. De Commissie tot het ontwerpen en her zien van verordeningen tegen welker over treding straf is bedreigd, heeft, op uitnoo- diging van den gemeenteraad het volgende artikel voorgesteld, ter opneming in de ver ordening op de winkelsluiting: Art. 6 bis. Het is verboden een winkel, waar melk en melkproducten worden ver kocht, des Zondags voor het publiek ge opend te hebben vóór des morgens 8 uur, t'usschen 12 en 6 uur 'a middags en na des avonds 8 uur. Dit verbod is niet van toepassing, voor zoover aldaar verkocht wordt uitsluitend voor gebruik ter plaatse van verkoop. Art. 6 ter. Hef is verboden des Zondags melk of melkproducten op of aan den open baren weg te venten of aan de woningen der verbuikers af te leveren. Deze bepaling is niet van toepassing, voor zoover het betreft levering aan ziekenhuizen, gestichten, bakkerijen, hotels, café's, restau rants en lunchrooms. Art. óquater. In geval van onvoldoenden melkaanvoer op Zaterdag, ontstaan door het geheel of gedeeltelijk stilliggen van het melk- vervoer tengevolge van grooten sneeuwval, strenge vorst, zware storm of andere huiten- gewone niet te voorziene omstandigheden, zijn Burgemeester en Wethouders, onvermin derd het bepaalde bij art. 14 dezer verorde ning, bevoegd bij openbare kennisgeving ontheffing te verleenen van de bepalingen der artikelen 6bis en 6ter. De Rekening over 1921. De financieele commissie bericht, dat zij de gemeenterekening over 1921 heeft nage zien en adviseert die rekening goed te keu ren. ri Schenking, B, en W. stellën voor, bëhouclens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland in dank voor de gemeente te aan vaarden ter plaatsing in het Frans Halsmu seum eene door het bestuur van de Vereeni ging tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden in het Fran» Halsmu seum, aangeboden schilderij van Cornells Vroom, voorstellende „Riviergezicht in het Oosten.'l| - Gisteravond gaf de welbekende Vereeniging tot bevordering van het onderwijs en kinder verzorging en opvoeding, afd. Haarlem, een welgeslaagd'en feestavond, die lot doel had hoognoodige aanvulling yan hare geldmiddc- ioi». 1 1 1 Te ruim 8 uur opende de voorzitter,' Dr. J. van Konijnenburg, met een korte rede, waar in hij die aanwezigen welkom heette, bijzonder den heer en mevr. Maarschalk, de laatste als Beschermvrouwe der afdeeling, Spr. braoh't daVJk aan allen, d£e hun krachten hadden ge geven tot het welslagen van dit feest: de Be schermvrouwe, het eeTe-comité, het uitvoerend comité en de ijverige jongedames-verkdopsters. Spr. zefte dan nog eens in bét Ikort bet doel der vereeniging uiteen., haar geschiedenis, de Middelen, waardoor zij haar doet 'tracht te bereiken, enz. Vooral werd het bijeengekomen gezelschap natuurlijk aangieepoojrd:, het. doel van den avopd toch vooral niet uit het oog te verliezen. Dat vertelde op zijn geestige wijize, na een hartelijk applausje voor den voorzitter, ook nog eens de heer Scholten, die het hoofdpunt van hét programma, de raadsel-operette „Een Liefde aan Koning Toett-Ankh-Amen's Hof" inleidde. Het oude kindor-opcrelte-'lhcma, Andersen's sprookje van dien Prins-geitenhoeder, was hier in een geheel geestig nieuw kleed gestoken en de uitvoerenden mochten een langdurig, dank baar applaus oogsten. De verschillende melodieën, die 5n d.e ope rette voorkwamen, alle bekende opera- en da.ns-melodieën enz., moesten door de aan wezigen geraden worden. Er meldde na af loop en bekendmaking der melodieën zioh niemand aan, die er meer dan 20 van de 30 geraden had en de beschikbaar gestelde prijs werd nu verloot. Hierna worden door de heeren Schollen en van Gennep eenige voordrachten ten beste gegeven, -waarover het publiek zich eveneens hoogst voldaan beloonde. Ten slotte waren er de gewone fancy-ver makeiijkheden. Er heersch te in het intiem geïllumineerde zaaltje van ,4e Kroon" een recht gezellige sleinming, en wij vermoeden, dal deze de vereenigihgskas wet ten go-ede gekomen, moet zijn. De heer De Vries en een'ige padvinders ver leenden. hunne medewerking voor regeling en orde. Wij wenschem K, en O. van harte heden middag en -avond 'hetzelfde succê» van giste ren, zoowel om de toewijding van degenen, diie hunne krachten aan diiit feest wijden ale enn het sympathieke doch Gisteravond vergaderde de R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", in een der zalen van het Hanze-gebouw. Dj .waarnemendey oorzUter, de heer B. 432e NED. STAATSLOTERIJ;] Trekking van Mqandax 30 April. 4e Klasse Ie Lllst. Hooge nriizen; 1045 2033Ï elk fOOO. 7575 ƒ400. 4139 11388 elk ƒ200. 15384 16098 elk f 1Ü0. Priizeu van J15 J26 3 372 588 830 1147 1389 1638 2035 2523 2877 31 CO 3495 4105 4421 4764 5082 5507 5792 6247 6470 6727 7106 7890 S096 8724 9144 9574 83 -.375 626 876 1179 1398 3715 2105 2514 2904 3190 3646 4207 4424 4774 5121 5524 5806 6340 6496 6807 7142 790,7 8165 8893 9232 9578 400 657 903 1259 1405 1736 2288 2626 2913 3235 3714 #4252 4466 4320 5136 5525 5945 6381 6552 6890 7400 7909 8239 8928 9324 9649 425 668 922 J 263 CO 221 477 772 1111 1268 1422' 1450 1769 2362 2636 3006 3284 3745 4278 4587 4S26 5153 5587 6028 6389 6571 6903 7425 7944 S533 9062 9369 9655 1880 2418 2735 3048 3287 3878 4311 4608 4S56 5319 5596 6078 6419 6602 ,6973 76S6 7952 8600 90SO 9375 9845 347 537 780 1 i 12 1279 1551 1SS5 366 565 781 '1127 1280 1567 2022 2-122- 2509 2751 2758 3127 3481 3942 4354 4664 4930 5320 5603 6149 6433 6614 7030 7695 7962 8656 9081 9392 9878 3157 3486 4004 4401' 4747 5010 5485 5693 6163 6461 6630 .7091 7707 8007 5694 9133 9552 9987 10013 10062 10160 10213 10314 10323 10330' 10358 10395 10499 10500 10599 10643 10677 10770 10854 10888 10908 11008 11026 11248 li 263 11304 11307 11367 11373 11374 11416 11490 11521 11569 1)631 11792 11797 1)815 1 lf 89 11394 12015 12074 12083 12173 12197 12202 12216 12300 12467 I25I5 12684 12717 J2S04 12S62 12921 12926 12944 13011 13057 13078 13104 13179 13309 13210 13257 13294 13303 13321 13342 13454 13-161 13511 13592 13625 13767 13825 13829 13833 13862 13914 .13956 13978 14022 140S6 14304 14312 14327 14352 14368 14413 '14435 14-160 14599 14724 14735 14817 14832'14869 14902 149IS 15039 15219 15228 15235 15240 15277 15294 15318 15336 15431 15471 15546 15569 15615 15643 156S8 15811- 15831 15S49 15910 15924 16020 16023 16058 16059 16173 16201 16238 16286 16321 16335 16346 16412 16463 16517 16327 16584 16614 16618 16630 16638' 16644 16663 16689 16711 16716 16727 T6S51 16868 16897 16961 16.QSS 17056 17156 17166 17183 17(08 172111. 17256 17293 17528 17571 17671 17675 17694 17718 17728 17768 17810 17814 17S20 17834. 1784? 17867 17876 17SS4 17942 17967 17971 1S04O -J8C48 18084 18172 18190 JS2Ó7 18283 18296 18304 18395 18404 18413 18553 18598 18614 18630 18640 18750 18773 18789 18884 18919 1S945 18970 18981 19033 19046 19054 19096 19101 19154 19268 19301 19302 19337 19S54 19369 19424 19528 19541 19550 19624 19736 19742 19782 19S19 19829 19835 19936 19945 20018 20033 20070 20114 20122 20140 20172 20173 20230 20242 20299 20335 20340 20342 20350 20413 20421 20517 20526 20608 20612 20642 20647 20724 20748 20753 2'022 21046 21094 21154 21159 21196 21323 21334 21371 21491 21672 21712 21765 21823 21847 21896 21994 22024 22037 22044 22101 22115'22.155 22179 22255 22270 22279 22280 22379 22384 22421 22491 22521 22624 22645 22686' 22702 22703 22732 22743 22760 22773 22S27 .228S6 22890 22906 22925 22955 22964 2296&2&1* ..'.icif.' au, ~im Platte, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den Gees-, telijk adviseur, die na zijn herstel weer aan wezig kon zijn, voorts den bondsvoorzitter, den heer Hnmersveld. Ook uitte spr. zijn leedwezen over de matige opkomst. Spr. had in verband met het belangrijke onderwerp, een grooter opkomst verwacht. Hierna kv- i aan het woord de 'heer Hamersvcld, die een opwekkend woord sprak tot de georganiseer- den. Spr. mem oreerde de malaise, die or thans nog heersoht en die niet begrepen wordt door vele leden van den bond, doc.il in 't bijzonder de ^ongeorganiseerden, en die daardoor de R.-K. Vakbeweging ernstige schade aanbren gen. Trots de malaise zijn er toch nog patroons, die in samenwerking met de organi satie, de belangen van de bedienden behar tigen. Spr. spoorde de aanwezigen aan, de organisatie trouw te hijven, want d-oor de standvastigheid van de organisatie,, zal men meer behouden dan in hot tegenovergesteld-- geval. Voorts sprak spr. nog een kort woord over de eenheid, en legde er den nadruk op, dat de propaganda voor den bond krachtig aangepakt moet worden, want juist door een. drachtig samenwerken zal men eenheid ver krijgen. i' Luid applaus volgde na deze korte beschou wingen en de voorzitter sprak namen? de ver glidering een woord van oprechten dank lo den heer Hamersveld. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede dat er heden 6 nieuwe leden waren toegetre den en dat tijdens de propaganda in de maand April in '-L geheel 22 nieuwe leden waren ingc- Rohrovep. Hierna braoht de penningmeester oen woord van dank aan de leden, die zoo ruim moge lijk iedere maand geldelijke offers hrangert ten bate voor de tverkiooze bedienden. Na deze waardeerin-g kwam er nog gelde lijke steun binnen van de aanwezige leden. Ongeveer 10 uur werd deze geanimeerde vergadering met den Chr. groet gesloten, jr Men is thans bezig met de bestrating cii het verbreeden van de stoep van het Oost- Indische Vaartje. De brug die vroeger dat gedeelte van de Assenaeiverstraat aan de Brouwersvaart met dat aan de Roilandstraat verbond, is thans geheel weggenomen, ter-' wijl ook de telefoonpaal bij de Eendracht- straat een paar meters is verzet. De brug, die dat gedeelte van de Eendrachlstraat aan de Brouwersvaart verbond met dat aan de Rollandstraat, is men ook aan het wegne- men, r y a Baden. I11 het douchebadhuis aan den Sehoter-, singel zijn in de afgeloopen week 1208 ba-! den en in dat aan den Koudenhora 344 baden, genomen, i i A.s. Vrijdag houdt het Centraal Stembu reau zitting, tot verkiezing van een lid der Provinciale Staten in de vacature E. J. van Dat (S. D. A. P.) Gekozen zal worden verklaard do heer R. Hoogland, uit Amsterdam. EEN INTERNATIONALE ARBEIDRSCON- FERENTIE. Op 23 Mei zaïl te Berlijn een conferentie plaats 'hebben tus-sohen, vertegenwoordigers van -de in-ternat-ioiniale transportarbciid-ersfederu- ide en het Al-Russische verbond van transport arbeiders, spoorwegarbeiders cn zeelieden, aver de noodzakelijkheid,en mogelijkheid van een gem-eenschappélijke actie der transport arbeiders van alle landen, ter bestrijdijng van het -slepd's drrigen-d-e oorlogsgevaar en tegau de bedreiging van de arbeidersbeweging dqor het fascisme. De conferentie, die waafschi;n- lijik van groote beteckenis zal zijn voor <V ontwikkeling van den gezatnenlijlSoen str-i I der 'transporlarbcidcrs, ^zal 2 ot' 3 dageu durejv^' I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 2