NEDERLAND-BELGIE 1-1 UIT DE PERS, g IINHEKLAKDSCH NIEUWS, STOBBE EU AHSEIB. HAMDEL EM NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. SEMEMGD kIEUWS. Een gelijk spel als norma<fe~uits!ag van een in teressante ontmoeting. Régen en wind spelbe dervers. - België leidt met rust. Heijnen maakt gelijk. Hoe er gespeeld is mede een novelle over verlenging en ver hooging van den werkloozensteun. Bondskanselier Seipel is Zaterdag ver trokken naar Klagenfurth. De eerste dag van zijn verblijf aldaar zal worden besteed aan besprekingen met het landsbestuur van Karintmë. Ook zullen er volkenrechtelijke geschilpunten met Italië worden besproken. De Frankf. Zgt. verneemt uit Boedapest, dat de politie daar ,van 29 April tot 2 Mei openbare vergaderingen en optochten ver boden heeft. Naar de Dm meldt heeft den lOden dezer te Moskou de terechtstelling plaats gehad van de vier in verband met de bekende soionnage-zaak veroordeelde leden der Let- tische politieke missie Toeppe, Spekke, Lepin en Sjteker. Volgens de jongste berichten bedraagt de hoeveelheid uit Rusland uitgevoerd graan op het oogenblik reeds 22 millioen pond. DE VLOOTWET. Het rapport der Vlootwetcommissie heeft niet, wat men noemt, een goede pers. De Maasbode meent, dat het militaire clement in de commissie heeft gezegevierd ten nu het mes op de keel zet en aanneming der Vlootwet cischt. Het blad einc'igt De strijd om deze wet is niet geëin digd, maar zal door dit rapport in hevig heid toenemen en het is niet onwaar schijnlijk, dat mr. Trip's voorstellen grooten aanhang zullen vinden. Het huisgezin ziet maar één uitweg de Vlootwet uitstellen tot onze financieeje toe stand toelaat haar onder 't oog te zien. De Volkskrant oordeelt Honderden millioenen offeren aan een vlootwet en middelerwijl ons land verarmen en verschrompelen, lijkt ons het meest averechtsche beleid, dat men zich denken kan. Het scherpst uit zich natuurlijk Het Volk; het geeft de strekking van het rapport aldus weer Laat dus de kinderen maar stom (be halve de rijkeluiskinderen dan, wier ou ders het zelf betalen kunnen), laat de zieken maar crepeeren, laat de werkloo- zen, invalieden en ouden van dagen maar verhongeren, laat wegen en bruggen maar vervallen, laat de landsdienaren maar op een houtje bijten en „zelfs" de dieven en moordenaars maar hun slag slaan, doch versterkt de vloot 1 WAAROM DE DE ZOMERTIJD 1 JUNI BEGINT. Op de vragen van den heer van der Waer- den betreffende het tijdstip van invoering van den zomertijd heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord dat de directie der Ned. Spoorwegen thans de dienstwijzi- ging voorbereidt, die verbonden is aan de invoering op 1 Juni a.s. van de zomerdienst regeling, welke datum eveneens door de betrokken buitenlandsche spoorwegen zal worden aangenomen. De tijd, die thans nog moet verloopen, vóórdat de datum zal zijn aangebroken, is veel te kort om daarnevtens nog de ingrijpende wijzigingen voor te be reiden, welke invoering van den zomertijd vóór 1 Juni zou meebrengen. Immers, de dienst van de exploitatie der spoorwegen heeft slechts noode den tijd, om alle voorbe reidende maatregelen te treffen, noodig om de zomerdienstregeling tijdig te doen werken. Er kan dus niet aan gedacht worden dezen dienst te gelijker tijd nog te belasten met een gewijzigde winterdienstregeling, welke noo dig zou zijn, als de zomertijd vóór 1 Juni werd ingevoerd. Want met behoud van de tegen woordige uren van aankomst en vertrek kan de zomertijd niet worden ingevoerd, zonder dat vele internationale treinen één uur later loopen, wat de meest nadeelige gevolgen zou hebben voor het publiek en voor een gere- gelden treinenloop, omdat de internationale treinen ook tal van locale belangen en binnen- landsche aansluitingen bedienen. Om al deze redenen moet de datum van 1 Juni a.s. geacht worden thans het aan gewezen tijdstip te zijn voor invoering van den zomertijd, tegelijk met de zomerdienst regeling voor de treinen. In dezen zin is dan cok een beslissing ge nomen. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge- loo :en week, eindigende 27 April in Neder land uitgesproken 61 faillissementen tegen 52 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 April 1923 1352 faillissementen tegenover 863 over hetzelfde tijdperk van het vorig jaar. SURINAME'S AANKLACHT. Scherpe afkeuring. Op de algemeene vergadering van den Bond van Surinamers in Nederland, Don derdag gehouden te Amsterdam, is de vol gende motie aangenomen De Bond, enz., kennis genomen hebbende van het protest van den gouverneur van Suriname, in de Memorie van Toelichting tot de Surinaamsche begrooting voor 1924 in zake het door het Ministerie van Koloniën gevoerde regeeringpbeleid ten opzichte van deze kolonie spreekt ovtr dit beleid haar scherpe af keuring uit en betuigt hare bijzondere in stemming met de door baron Van Heemstra aangenomen houding besluit deze motie ter kennis te brengen van de pers, de Tweede Kamer, het Tweede Kamerlid mr. Marchant, de Koloniale Sta ten in Suriname en den gouvenneur van Suriname. s&i DE STEMPLICHT. De heer Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld 1. Kan de minister nadere mededeeling doen omtrent de resultaten van het onder zoek aangaande de toepassing van den stem plicht en de werking van de thans geldende poenale sancties, tot handhaving van deze wettelijke verplichting, omtrent welk onde zoek de minister enkele mededeelingen deed in de zitting der Tweede Kamer van 17 April 1923? 2. Kan de minister mededeelen, welke sancties op de vervulling van den stem- olicht in België hebben geleid tot behoor lijke naleving van deze wettelijke verplich tingen 3. Indien de thans in Nederland be staande wettelijke regeling, met inbegrip der poenale sancties, onvoldoende mocht blijken tot verzekering van de naleving dezer pu blieke verplichting, is de minister dan be- reid zoo noodig doch de instelling eener niet te groote commissie te bevorderen een wetswijziging, die tót bereiking van het gewenschte doel noodig mocht blijken VOORKEUR AAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Een schrijven van de A.R.K.W.V. aan het Episcopaat. Het dagelijksch bestuur der A.R.K.W.V. richtte, volgens de „R.K. Werkgever'onder staand schrijven aan het Doorluchtig Epis copaat in Nederland. Doorluchtige Hoogwaardigheden, Door de economische crisis, die reeds enkele iaren aanhoudt, zijn vele onderne mingen in ons land genoodzaakt geworden, geheel of ten deele hare arbeiders te ont- Deze omstandigheid is voor de wereld lijke overheden in Nederland aanleiding ge weest te bepalen, dat bij bestellingen van overheidswege een voorkeur wordt gege ven aan het eigen fabrikaat, ook wanneer in vergelijking met buitenlandsche aanbiedin gen, de prijs van het inheemsche product hooger was. Het wil ons in alle bescheidenheid voor komen, dat bij het aanhouden van de malaise, dit voorbeeld door de Geestelijke Overheid zou .kunnen worden gevolgd. Was het geven van deze voorkeur voor de Wereldlijke Overheid gemotiveerd, voorna melijk doordat de financieele gevolgen der werkloosheid van de schatkist beduidence offers vorderden, voor de Geestelijke Over heid zou als motief vooral gelden kunnen, dat voor de betrokken arbeiders en hun ge zinnen naast materieele ellende, ook gods dienstige en zedelijke gevaren aan gedwongen werkloosheid verbonden zijn. Wij ontveinzen ons geenszins, dat aan het geven van voorkeur nadeelen verbonden Zijn, met name dat misbruiken niet zijn uitgeslo ten, dat het somtijds moeilijk zal zijn te be palen tot hoever het prijsverschil zal mogen gaan en dat in ieder geval deze bevoorrech ting der Nederlandsche industrie financieele offers eischt. De ervaring door de wereldlijke Overheid opgedaan toont echter aan, dat deze bezwaren niet onoverkomelijk zijn en dat dit middel inderdaad doeltreffend is gebleken om verde re inkrimping van werkgelegenheid eemgs- zins te voorkomen. Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen, wanneer Uwe D.D. H.H. ons verzoek in ern stige overweging zouden willen nemen, ter wijl wij ons gaarne bereid verklaren, desge- wenscht van advies te dienen, hoe aan de genoemde bezwaren tegemoet ware te ko men. Een mondelinge toelichting zou naar onze meerling het meest doeltreffend zijn. In het vertrouwen, dat het Doorluchtig Episcopaat zal willen medewerken om op de ze wijze de ramp der werkloosheid te helpen verzachten, hebben wij de eer te zijn, van Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheden de gehoorzame zonen, Namens het Dagelijksch Bestuur der A. R. K. W.' V. enz. GELDERSCHE KATHOLIEKENDAG. De Geldersche Katholiekendag zal 15 Augustus te Zutphen worden gehouden. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN R.K. DIOC. BOERENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Onder leiding van den heer C. P. J. Paar- dekooper hield de R. K. Dioc. Boerenbond Woensdag j.l. zijn algemeene ledenverga dering. In zijn openingswoord releveert spr. de moeilijke omstandigheden, die de Bond door den terugslag van den L.T.B. heeft ondervonden. De vooruitzichten zijn thans niet meer zoo somber als het vorige jaar en alles wijst op vooruitgang in het organisatie leven van den L. T. B. De notulen van de vorige vergadering worden onder dankzegging goedgekeurd. In het jaarverslag deelde de secretaris de voornaamste werkzaamheden mede, die in het afgeloopen jaar zijn verricht. De voorzitter doet de mededeeling, dat de le Kamer het voorstel Braat tot afschaffing van den zomertijd is verworpen. Hij betreurt het feit, doch wij kunnen dankbaar consta- teeren, dat door de gezamenlijke actie zoo veel is gewonnen, dat de invoering van den zomertijd minstens twee maanden is ver traagd en wel den tijd dat het voor de boeren en tuinders het meest hinderlijk is. Wij zul len blijven ageeren totdat men tenslotte doordrongen is van onzen rechtvaardigen eisch van geheele afschaffing van den zomertijd. De ingekomen voorstellen van de afdee- lingen betreffende alle de verkiezing van het bestuur- De afd. Zoeterwoude stelt voor om het oude bestuur in zijn geheel te handhaven Door de afd. Nieuwer Amstel werden can- didaten gesteld de heeren Joh. v. d. Zwaan en P. Han. De afdeeling Hazerswoude draagt vóór den heer P. de Jong Cz. te Hazerswoude. De voorzitter deelt mede, dat de heer G. D. van Leeuwen uit Leimuiden en Arn. J. de Jong niet meer in aanmerking wenschen te komen voor herbenoeming, zoodat het voorstel Zoeterwoude onuitvoerbaar is. Vol gens de gewijzigde statuten mag het vak- bondsbestuur niet meer dan uit 7 personen bestaan. De heer Han deelt mede, dat ook hij we gens drukke werkzaamheden geen bestuurs functie meer zal aanvaarden. De afgevaardigde uit Alphen a.d. Rijn en Zoeterwoude stellen voor om dan bij accla matie te benoemen het thans zitting heb bende bestuur, dat door het bedanken van de heeren van Leeuwen en de Jong tot zijn goede verhouding is teruggebracht en in de plaats van den heer Han, daaraan toe te voegen den door de afdeeling Hazerswoude gestelden candidaat P. de Jong Cz. De voorzitter maakt hiertegen bezwaar en verlangt schriftelijke stemming. De uitslag van de stemming is als volgt: "Paardeloooer 19, de Jong 20, Verkley 18, Pronk 18, P. de Jong Cz. 17, v. d. Zwaan 20, v. d. Laan 19, S. van Leeuwen 1. Tot voorzitter wordt gekozen met 19 van de 20 stemmen de heer C. P. J. Paardekooper. Voorzitter richt een woord van dank en waardeering aan den heer Han, die vanaf de oprichting reeds aan den bond was ver bonden. Daarna wordt de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. Behandeling program van actie. a. actie tegen de onbillijke strijk- en ver- hooggelden bij verkoopingen van landerijen en boerderijen. Voorzitter illustreert met een paar voor beelden hoe noodzakelijk het is hiertegen te ageeren. b. afschaffing van het varkenskortingstelsel. De onbillijkheid van deze usance_ wordt besproken en men zal trachten hierin ver andering te brengen. c. evenzoo de 2% heffing op kaas d. bevordering van sociale ontwikkeling door lezingen en sociale cursussen te propa- geeren in de afdeelingen e. medewerking tot afschaffing van den zomertijd f. bevordering van het landbouwonderwijs; De heer Van Wees dringt aan om ook het onderzoek van het suikergehalte in bieten te bevorderen door middel van cursussen. De heer Verkley wijst op het feit, dat alle functies op gebied van zuivelonderzoek thans worden waargenomen door Friezen en wijt dit aan gebrek aan ontwikkeling van onze Hollandsche jongens. De Geestelijke Adviseur vraagt aan den Secretaris wat door den L. T. B. is gedaan om het cursuswezen te bevorderen onder onze leden. Secretaris deelt mede, dat ieder jaar een circulaire naar de afdeelingen gaat met het verzoek om voor October de subsidie voor een eventueel te geven cursus aan te vragen. De afdeelingen hebben niets anders te doen dan de leerlingen op te geven, te zorgen voor een zaal en in overleg met den Rijks consulent een leeraar aan te stellen. De subsidie zal door den Bond worden aangevraagd, zoodat men daar niets mee te doen heeft. De heer Han en v. d. Zwaan getuigen, dat steeds volle medewerking van het Secretari aat wordt verkregen voor het aangaan eener cursus. Daarom moedigt Geestl. Adviseur nog maals aan om eens in eigen omgeving het initiatief te nemen, een land- en tuinbouw- cursus te doen houden. Van verschillende zijde klaagt men over gebrek aan belangstelling en de moeilijk heid om leerlingen te krijgen en een gebrek aan onderwijzers. Hierna volgen eenige besprekingen over de bevordering van het landbouwonder wijs ten plattelande. De Geestl. Adviseur deelt mede, met In teresse de punten van het program te hebben nagegaan, doch tot zijn spijt mist hij daarop een zeer voornaam punt n.l. het plaatsen van rentelooze obligaties ten behoeve van den L.T.B. Adviseur memftreert hoe hij in korten tijd het Bisdom heeft doorgereisd en in contanten en toezeggingen ƒ11.000 bijeen heeft gebracht. Nu is net de tijd voor de leden zelf. Uit verschillende afdeelingen worden me- dedee'ingen gedaan, dat men in volle actie is om aandeelen te plaatsen. Geestl. Adviseur spoort ook de afdeelin gen, waar men nog niet aan het werk is ge slagen aan, hiermede een aanvang te ma ken. Daarna gaf de heer Ganzeboom een zeer leerzame lezing over de noodzakelijkheid van sociale ontwikkeling. Een langdurig applaus bewees, dat de woorden van den spreker zeer de aandacht van de toehoorders hadden getrokken, die juist het waarommen zich Katholiek moet organiseeren duidelijk deed uitkomen. De voorzitter dankt den heer Ganze boom voor zijn rede en zegt, dat hierdoor reeds een begin is gemaakt aan punt 4 van ons program van actie. Hij hoopt, dat de afgevaardigden in hun afdeelingen zul len aansporen, waar de heer Ganzeboom in zijn lezing zoo opaandrong, het houden van sociale cursussen. De ambtenaren van het Secretariaat zullen zeker hun medewer king hiertoe verleenen. Ook de Geestl. Adviseur brengt een woord van dank en wijst nogmaals op den grooten drang tot het Katholicisme onder andefs- dénkenden. Laten wij Katholieken dan leeren in practijk te brengen onze schoone, heerlijke beginselen in het maatschappelijk leven. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering met Chr. groet. OVEREENKOMST-AKEN-MAAS TRICHT SPOORW.-MIJ. De Tweede Kamer heeft met 50 tegen 14 stemmen verworpen een wetsontwerp, verdedigd door den minister van Financiën, betreffende een overeenkomst met de Aken- Maastrichtsche spoorwegmpii. - HET CONFLICT IN DE STEENINDU STRIE. In een Vrijdag te Nijmegen gehouden ver gadering van steenfabrikanten is een telegram naar den Minister van Arbeid gezonden, waarin om arbitrage in het conflict gevraagd wordt. Tevens werd besloten een telegram aan de werknemersorganisaties te zenden waarin na mededeeling van het telegram aan den minis ter, wordt voorgesteld dat de werknemers bij den minister instemming zullen betuigen met het telegram der werkgevers. NEGENDE NEDERLANDSCHE JAAR BEURS. De Negende Nederlandsche Jaarbeurs zal te Utrecht gehouden worden van 12 tot en met 19 September 1923. Naar wij vernemen valt de datum dezer beurs iets later dan het vorige jaar, omdat de eerste week van September, in verband met de in verschillende gemeenten plaats vindende Jubileumfeesten, voor het houden eener Jaar beurs ongeschikt moet worden geacht. De datum is bovendien dusdanig gekozen, dat de eerste dag van het Israëlietisch Nieuw jaarsfeest en de Groote Verzoendag buiten den duur dezer beurs vallen. TENTOONSTELLING VAN JOURNA LISTIEK. In September a.s. zal, naar bekend is, te 's-Gravenhage ter viering van het Regee- ringsjubileum van de Koningin een ten toonstelling van letterkunde worden gehou den. Thans is, naar „Het Vaderland" ver neemt, het plan opgevat daaraan te verbinden een tentoonstelling van de journalistiek, die in kort bestek een overzicht zal geven van de ontwikkeling der Nederlandsche pers. Voor zitter van het comité is burgemeester Patijn. De tentoonstelling zal worden gehouden in eenige zalen van het gemeentehuis in de Javastraat. Voor de Arr. rechtbank te Assen stond Vrijdag terecht de grenscommies J. H. N. in zake het drama te Vlieghuis bij Schoone- beek. In den nacht van 9 op 10 Februari was er in de school feest van de ijsvereeni- ging. N. en een collega passeerden en vroe gen om te mogen worden toegelaten. Door iemand in de gang werd dit toegestaan, doch toen zij er een oogenblik waren, werd een aanmerking gemaakt, omdat zij zonder een een entréebewijs aanwezig waren. Daarop is een woordenwisseling onstaan en terwijl de ambtenaren zich terugtrokken werd door het publiek opgedrongen. N. heeft toen zijn revolver getrokken en eenige schoten gelost met het noodlottig gevolg, dat T. Wilpshaar doodelijk werd getroffen, terwijl diens #roer en J. Holties niet levensgevaarlijk werden ge wond. Tal van getuigen werden gehoord waaron der een viertal décharge. £>e beklaag- de geeft zonder omwegen een verslag van het gebeurde. Hij staat bi) zijn superieuren goed aangeschreven. De eisch luidde 4 jaren gevangenisstraf. Mr. Kalma, de verdediger, zette uiteen hoe de zaken zich hebben toegedragen en conclu deerde, dat beklaagde hoewel te ver gegaan, uit noodweer heeft gehandeld. Uitspraak over 14 dagen. DE POKKEN TE ROTTERDAM. Uit Rotterdam wordt gemeld Het met pokken besmette Engelsche stoomschip „Craftman" ligti nog steeds onder bewaking der rivier-politie, die streng toezicht houdt, dat niemand zich aan boord begeeft, die niet van een toegangsbewijs van den geneeskun digen dienst voorzien is. De lossing, die zoo men weet, door ingeente bootwerkers ge schiedt, gaat geregeld voort en zal binnen enkele dagen voltooid zijn. De beide zieken worden nog in de barakken in de Waalhaven verpleegd. INBRAAK TE AMSTERDAM, Bankbiljetten gestolen. Vrijdagochtend bemerkte de werkster, die de kantoorlokalen der firma van Rossum en Co., Rokin 91 te Amsterdam schoonmaak te, dat inbrekers een bezoek hadden gebracht. Uit de lade van een lessenaar was een trom meltje gehaald dat bankpapier bevatte. Het geld was in de lessenaar gesloten, daar de brandkast defect was. BRAND TE WIJHE. De boerderij van G. Brouwer aan den Hoo- geweg te Wijhe is geheel afgebrand. De in boedel werd een prooi der vlammen. De oor zaak hoewel niet met zekerheid bekend, wordt toegeschreven aan de neervallende von' ken uit den schoorsteen van het kooklv 'je Het geheel was slechts verzekerd r f 3500. DE MOORD BIJ TER-APEL. Volgens het „Wbld. van Emrrten" is de snan, die in Ter Apel vermoord is gevonden, zekere H. uit Zandberg, een bekend smokke laar, die den dag te voren uit moet zijn ge weest en toen veel sterken drank moet heb ben gebruikt. Als vermoedelijke daders zijn aangehouden B. en W. in Ter Apelkanaal. De mannen van Vlaanderen en Walen land. overwinnaars ter zevende Olympiade en Pioniers van het Continentale voetbal, zij hebben weer den heftigen kamp ge streden met de veel gesmade afgezanten onzer lage contreien. Zij, die in de laatste jaren telkens en telkens de vlag van den roem hebben geplant tot vèr buiten de grenzen van hun heerlijk koninkrijk, liepen hier in Amstelveen's Stadion on versaagd hun kop te pletter tegen het hechte bouwwerk der Nederlandsche defensiemuur. De Vlaamsche leeuw brieschte, doch de elf als sufferds gedood verfde oranjehemden hebben hem spon taan gekluisterd aan zijn voetstuk 1 noodig een serie hoekschoppen die vrij slecht genomendat deed Groosjohan beter geen resultaat opleveren. Het groote gevaar dreigt nog immer van links doch Lefèvre en Denis zijn in pracht- vorm, een schril contrast met Jole, die schier, immer te laat is. De druk blijtt aanhouden en als eindelijk de Boer te ver uit zijn doel loopt laat hij tot overmaat van ramp het leder ook nog uit zijn handen vallen, Thijs is er als de kippen bij en na een seconde ligt de bal in het verlaten heiligdom. (0—1). De resteerende tijd tracht de voorhoede rwat opluchting t® S®" ven doch veel verder dan de Belgische v»v» j- v&u uuuu vuz tv*—»»-- t aan zijn voetstuk 1 backs brengt men het niet.^1 wee minuien De zonen van koning Albert betraden Voor de rust raakt de de arbiter onklaar, zonder twijfel de modder-arena, die ook door Warburton maakt het geval in ore 3 wel Nederlandsch sportpark wordt ge- en dan gaat men theedrinken met ae noemd, met het volste vertrouwen in een Belgen verdiend in het voordeel. Zuidelijke zege. Gezien de critieken die hervatting toonde een geheel ander er met telkens terugkeerend enthousiasme Spej. Waren vóór de pauze de Belgen het in alle mogelijke sport- en andere perio- meest in den aanval, nauwelijks had men dieken over onze ploeg te voorschijn van grondgebied gewisseld of de oranje- kwamen, hadden ze recht op die meening. shirts begonnen uit een ander vaatje te Doch men is gewis bedrogen uitgekomen, tappen. En men overtrof de Zuidelijke Stonden er vcor de rust elf Nederlan- broeders Reeds direct hadden de ver ders hun huid zoo duur mogelijk te ver- tegenwoordigers van Oranje een vrijen koopen, na de rust speelde een Neder- schop te nemen welke resultaatloos bleei landsch elftal voetbal. Het demonstreerde en even 4aar na liet Bieshaar aan Ver dat het kan, als het moet. Het deed ver- beeck ?ijn hielen zien dóch de Bie was op loren vertrouwerf herwinnen. zijn post. Sigmond kreeg er eveneens zin in Dubbel te betreuren was het dat de en goecj geruggesteuad door van Linge weersomstandigheden zooveel afbreuk de- cum su;s Was de Nederlandsche aanva den aan het spel. Een soort orkaan, den heer op keer in actie. Verbeeck en Swaer- meesten tijd vergezeld van regenvlagen, tebroekx weerstonden slechts met cie maakte een verblijf binnen de muren van uiterste krachtsinspanning de pressie en het Stadion niet aangenaam. de Belgische doelverdediger greep keer Het aspect was als van ouds. De op- op heer fn. Bij een uitval def gasten neemr koopers waren er, de sjacheraars in kwat- gastin het leder mee met twee oranje-shirts ta, de rijdende eetpaleizen waar men zure op 2jja hielen doch Lefèvre stuit dezen ge- haring en augurken en gros en détail ver- vaarhjken aanval. Verwoed vecht Holland krijgen kon. Verder binnen de omheining de athleten, waaronder de alom gevierde hardlooper en sportman Paulen, de fil mers, fotografen, Postharmonie, klaroe nenblazers en bekransers. En terwijl de gasten geduldig op zich wachten lieten ontdekten we op de tribune de volgende officieele personen Prince Albert de Ligne, Buitengewoon Gezant en Gevolmacht Minister van België Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karne- beek, Minister van Buitenlandsche Zaken van Nederland Mr. J. B. Kan, Secr. Generaal in Algemeenen DienstJhr. Mr. A. M. Snouck Hurgonje, Secr. Generaal Buitenlandsche ZakenBaron Kervijn de Meerendre en Leon Nemry, Belgische Legatie G. v. d. Aa, Consul Generaal van België te Amsterdam A. van Bier vliet, Consul van België te Rotterdam De Wethouders van Amsterdam wier- dels, Dr. Vos en ter Haar Het Bestuur van den Belgischen Voetbalbond Baron de Laveleije A. Verdijck Seeldraaijers; Grumeau Rijmenans De Belgische Elftalcommissie Woltets Schwachofer; Michielssens C. A. Müller, namens de Directie van het Rotterdamsch Nieuws- blad. De Eere-leden van den N.V.B. Muiier; BronkhorstDrooglever For tuin Engelberts de Goeje de Korver; en Warner. Het volledig Bestuur van den N.V.B. Mr. M. H. de Boer en J.Bus- .kop, Oud-Bestuursleden van den N.V.B. De Districtsbesturen van den N.V.B. Het Bestuur van het Nederlandsen Olym pisch Comité. Enkele minuten over drie betreden de Belgen het veld, gekleed in zwarte broek en rood shirt. De muziek speelt de Bra- banc-onne. Even later komen de Hollan ders in oranje-hemd met witte broek. Het Wilhelmus (of anders 't Wien Nor land's Bloed) weerkaatste vanaf de Sta dion muren. Arbiter is de eenigszins corpulente Zweed Albhin die nadat Swaertebroeckx den toss gewonnen heeft laat beginnen tusschen de volgende elf tallen. de Boer (Ajax) Denis v. d. Kluft (H.B.S.) (Blauw-Wit) Lefèvre van Linge J,ole TT. (Kampong) (Be-Quick) (Willem II) Groosjohan Bicsjhaar Hcijncn Aqqicks (V.O.C. (Haarlem) (H.V.V.) (Ajax) Sigmond (D.F.C.) Arbiter Albhin (Zweden). Bessems (Daring) Bastin Thijs Larnoe Gillis (A.F.C.) (Beerschot) (Beerschot) (Stand.) Van der Velde Fierens Morlet (Lyra) (Beerschot) (Daring) Verbeeck Swaertenbroeckx (Union) (Daring) De Bie (Racing Brussel) om een tegenpunt en Heynen heeft ein delijk succes als hij een uitrekenden voor zet van Groosjohan langs den Be gischen keeper loopt (1-1). Het publiek is dol van enthousiasme. Daar gaan ze weer, onze jongens. Thans is het Bieshaar die keer op keer de Belgische verdediging be laagt. Bravo stoere Roodbroek 1 Een vlie gend schot van hem stompt de Bie corner welk gevaar wordt afgewend. Vervolgens rukken Addicks en Heynen stormender hand voorwaarts en de kleine Ajaxied jaagt het leder langs den Racing-wachter, doch wegens hands wordt dit punt te recht geannuleerd. Het einde naci)ert'^_ri Linge stuurt zijn aanval nogmaals op en Groosjohan krijgt een prachtkans welke door pingelen verloren gaat. Heel Holland trilt van spanning. Nog twee m'n"te Daar krijgt Heynen den bal naar Verbeeck is hem de baas. Nog eén minuut. En Hol land heeft gelijk gespeeld. Deze uitslag geeft de verhouding juist weer en ook het feit dat België voor en Holland na de rust scoorde is m overeen- stemming met de machtsverdeeling. Bo- vendien "was de ontmoeting, hoewel mo gelijk niet immer even fraai, toch uiter mate spannend wat van de laatste der door ons gespeelde interlandenmatches niet gezegd kon worden. Of deze ploeg.de sterkste in den lande IS staat nog te bezien doch het lijkt niettemin verstandig, tez-en den onverwacht goeden ^.spelvorm en het daarmee gepaard gaande onverwacht goe de resultaat voor Hamburg geen wijzi gingen aan te brengen. Dat de Boer vol komen safe was zou een al te stoute be wering zijn. Tot tweemaal toe liet hij het leder uit zijn handen vallen en eenmaal kostte het ons een doelpunt en ..daarmee de zege. De bal was echter moeilijk te bespelen en dit moge als excuus ge voor eventueele feilen. De Ajaxied1 heeft bovendien eenige uitstekende dingen gedaan, hoe weinig talrijk deze dan waren ook. Denis was buiten allen twijfel de ster van het veld. Wat deze schitterende speler in de eerste helft voor ons gered heeft i» méér dan men van hem had kunnen ver langen. Van der Kluft viel veel minder op, doch het traditioneele mistrappen bieei achterwege en er schijnt geen enkele reden te bestaan om hem door een anaer te vervangen. Dit kan mogelijk nog gel en voor Jole, welke de eerste helft eigenlijk voor spek-en-boonen meedeed. Hij her stelde zich echter na de'rust volkomen met het gevolg dat de linkervleugel Addicks Sigmond eveneens meer in actie kon ko men. Misschien is een omwisseling van Jole en Lefèvre de gewenschte remedie immers Jole is een geboren rechtshalf, terwijl Lefèvre in zijn eigen vereeniging immer ongeveer alle plaatsen inneemt en het hem dus minder verschil maken zal aan de eene of de andere zijde van den N (Kacing nrussei; spil geplaatst te zijn. Van Linge voldeed Tegen den vrij sterken wind in brengt uitnemend alleen speelde hij in de eerste Heynen den bal op gang. Direct volgt een helft teveel 0p rechts en verder blijft het aanval op de Belgische helft welke door missen Van een strafschop een onvergeef- buitenspel staan van Sigmond verloren fout, gaat. Geen twee minuten later, is het Ad- jn den aanval was Bieshaar de beste dicks voor wien Albhin fluiten moet. speier. Hij beschikt over een geweldig Het terrein blijkt uiterst glad en binnen doorsjouwersvermogen en een goed schot, korten tijd zijn verschillende spelers partner Groosjohan voldeed eveneens, gecamoufleerd door modderplakkaten. De centervoor Heijnen kon er net mee Een freekick tegen Lefèvre levert niets door maar daar is dan ook vrijwel alles op. De gasten zijn imiddels meer en meer mee gezegd Veel verstand van voetballen gaan aanvallen doch het schitterend spel moet men niet bij hem zoeken. De lin- van Denis bezweert alle gavaar. Bij een kervleugel AddicksSigmond heeft het Belgischen aanval gaat de bal van Fierens tegen Swaertenbroeckx niet bijster ge- v. d. Velde Thijs naar Larnoe doch makkelijk gehad maar zich desondanks het gevreesde kanon schiet huizenhoog uitstekend van haar taak gekweten, over. Ook zijn confrater Gillis toont nog België speelde eenigszins beneden haar immer niet zijn kunnen. Dan komt het gewonen vorm waar de afwezigheid van eerste emotievolle oogenblik als bij een Van Halme en Schelstraete wel debet aan corner van Groosjohan Heynen inkopt, gijn zal. De achterhoede heeft haar plicht De Bie valt doch Verbeeck slaat den bal gedaan, al leek de debutant Morlet vrij uit het doel. Albhin geeft strafschop, zwak. In den aanval viel Gillis tegen doch Captain van der Kluft laat van Linge wat hij te kort schoot werd dubbel en rechtspreken, maar tot groote teleurstel- dwars door Baskin vergoed, ling schiet de Groninger keihard naast Inmiddels Holland, kan tevreden zijn. Direct neemt Bastin het leder mee naar* gen gelijk spel tegen de Roode Duivels veren dóch zijn schot wordt door de Boer Voorwaar een kranig resultaat gekeerd. De Ajaxcied veroorzaakt on- op van de nieuwe opgravingen van Yuba," antwoordde de lange. „Die heeten in den om trek de rijke." „Um, misschien ga ik óók daarheen," zeide Siftly, „en het zou mij het grootste genoe- gen doen, in Yuba City weder een ouden be kende le ontmoeten. Eén alleen kan trouwens niet goedschiks graven, er zijn tenminste twee toe noodig." „En zorg je stellig voor den brand?" vroeg Smitli na een korte pauze. „Men moet van alles partij trekken," zeide Siltly voorzichtig. „Weet je dal Potter's houten gebouw, hier aan den hoek, nog leeg staat en eerst overmorgen zal worden betrok ken? liet huis ligt nog vol spaanders en latten. Toc.i ik met donker voorbij ging, brandde er licht." „Een licht? Dus woont er iemand?" ,.N'een, de eigenaar kwam alleen maar kijken. Ik was een oogenblik biunen en keek naar de vensters". „Die je toch zeker weet1 goed gesloten hebt?" „Natuurlijk; tocht zou immers heel nood lottig zijn indien juist dilür brand uilbrak? V wind komt trouwens vanavond juist van dien kant, en de geteerde tentdaken tusschen ;Yt gebouw en het oiue zouden Parker House <m "blikkelijk in lichte laaie zetten. Dat zou vrecselijk zijn." De lange zag op zijn liorfoge, liet was lialf drie. ..Wij hebben niet, eens lijd meer," zei hij, „mij dunkt het is tijd van slapen." „Ja, ik wil ook naar bed gaan," antwoord de Siftly. „In de bovenstad?" „Neen, ik heb me bedacht cn zal mij bij jou hier voor vannacht inkwartieren, maar eerst wil ik nog zien wat weêr het is. Ik kom dadelijk terug." „Voorzichtig," fluisterde Smith. „Er loopt nu allerlei gespuis op straat." „Wees maar gerust," zei de ander. „Ze ken nen me hier," en zijn zaraap over een der stoelen werpend, verliet hij langzaam de zaal en verdween in den donkeren nacht. In pacific Street stonden enkele door Dtiit- schers bewoonde huizen, indien althans eenige van de planken cn latten opgetrokken en door een linnen dak bedekte barakken dien naam verdienden. De eigenaars ervan had den 't overigens doelmatig gevonden, een groot uithangbord er voor le plaatsen, waarop in 't Engetsch en Duitsch den voorbijgangers de verrassende mededeeling werd gedaan, dat een van die gebouwen het California- cn het andere het El Dorado-hole) was. Het eene van die doorluchtige gehouwen mocht zelfs bogen op een „tweede verdie ping," waarheen oen soort van kipjientrapje leidde en waarop het wegens de zwakheid van den vloer niet raadzaam was een min of meer zwaarwichtige bagage te bergen. Het andere hotel was slechts van één ver dieping. Langs de wanden wtaren houten kooien, drie boven elkaar, evenals op een schip fusschendeks. Andere tenten en barak ken sloten zich, deels op zij, deels aan de achterzijde daarbij aan, want van orde of rooilijn hij het bouwen kon nog geen sprake zijn. Alleen de hoofdstraten moesten vrij blijven, terwille van het verkeer; voor het overige liet men het volkomen aan de immi granten over, hun voorloopig verblijf daar te bestemmen waar zij plaats Vonden. Door de uithangborden verlokt, hadden zioh intusschen eenige der met de „Leontine" aan gekomen passagiers daar ingekwartierd. Lam berg, de Hamburger, onder anderen, evenzoo Binderbof en de apotheker Ohlers. Ook de heer Hufner had hier zijn intrek genosne.n, en mevrouw Siehért logeerde met haar drie kelderen insgelijks in een klein vertrek van het „California-Hotel," met den assessor Möhler in de naastbij gelogen kooi, ols be schermer. Eindelijk was alles stil. Buiten op straat werd nog hier en daar een voetstap vernoonen; eens viel ook in het andere gedeelte der stad een schot, maar niemand bekommerde er zich over, want wat gingen hun andere men sehen aan. Meer betrokken waren de slapers bij een der medegasten, die onrustbarend snorkte. Eenige halfonderdrakte verwen- s?hingen gaven wel hier en daar een buurman lucht, maar de knaap lüeld niet op, ja het snorken werd steeds erger en een stem riep eindelijk: „Geef tooh dien brombeer een peut in de ribben. Voor den duivel, die vent heeft een paar longen waar hij best de helft van missen kan! Hij zaagt met zijn stem de twee étages door!" Inderdaad kwam de stem van den spreker uit de bovenverdieping van het ES Dorado- Hotel. „Hij ligt in 'it geheel niet bij ons," ant woordde een ander uit de benedenverdieping van dat huis, „dat komt van hiernaast, van hel California-Hotel." „De raadsheer is 'tl" zej.de iemand van het California-Hotel, „hallo, mijnheer Ohlers, slaap 11?" „Als dat slapen noemt, mijnheer Hufner, zeker!" anlwoordde de aangesprokene. „Ik dacht echter dat u al 'n twintig voet onder de narde zat in een goudmijn. Maar zou ik u beleefd mogen verzoeken, den raadsheer een ribbestoot te geven, en wet in zyn eigen be lang, want dat heer zaagt met zijn gesnork zijn heele lichaam in tweeën." „Om ons misschien een crimineel proces aan te doen?" bromde de heer Binderhof uit een andere kooi. „Ha, mijnheer Binderhof uit Hamburg," riep Ohlers weêr, „het doet nve buitengewoon pleizier dal u mijn huurman bent. Alle duivels, daar begint het kind óók te huilen. Dat heeft de raadsheer op zijn gewetent" „Och, heeren, vveesl a&ietrliefl een beetje rustig," klonk de stem van den assessor op allervriendelijksten toon. „De arme mevrouw Siebert kan den slaap niet vatten en de kleine is weer wakker geworden." „Mijnheer de assessor, wees tooh zoo goed het kind een beetje te sussen," riep een an dere stem, die uit het huis rechts van het California-Hotel scheen le komen. „Is dat niet mijnheer Lamberg?" vroeg Ohlers. „Om u te dienen, mijnheer Ohlers," ant woordde deze, „Pacific Street No. 17, par terre. U betbt als ik mij niet vergis No. 19. „Ik hel> niet op het huisnummer gillet," antwoordde Ohlers. „Bent u in het California- Hotel?" „Pardon, het huis er vlaknaast.'rk ben bij particulieren; bij een hoedenmaker. Maar overigens zou ik de sommatie aan het Califor nia-Hotel gaarne ondersteunen om don raads heer het zwijgen op te leggen. Want zulk snorken strijdt tegen alle volkenrecht." ,„Als mijnheer de assessor maar het kind wil stil houd.en," mopperde alweder de lieer Binderhof uit het benedenlokaal van het El Dorado-Hotel, „waartoe dient hij anders?" „Mjjnheer Binderhof, ik verzoek u die aar digheden na le laten," zeide de assessor. Ohlers viel hem echter in de rede en riep; „Maar och, als u liet dan heter weet, waarde heer Binderhof, licht u ons dan even in waar voor 11 dan eigenlijk hier bent, ik heb daar over de volle zes maanden .van onze reis me nwj gesuft," Uit alle drie gebouwen tegelijk klonk ééi gelach, zoodat geen woord van den geïnter pelleerde tot zijn recht kwam. Andere slapers echter, die door het rumoer rechts en link- gewekt werden, protesteerden nu tegen zult nachtelijk burengerucht en verlangden msl 't Driftigst werd de eveneens in zijn slaap ge stoorde raadsheer: „Voor den duivel helset schandaal vlegels andere menschcn slapen laten De meesten eohter wisten dat juist hij de schuldige was, en zoo vielen ze allen op hem aan, en lachten en schreeuw den en dreigden, zoodat zelfs de buren aan de overzijde van de straat riepen om rustig Ie zijn. Eindelijk bedaarde het rumoer wat, fit menschen. raakten er zelf vermoeid onde: Alleen het kind schreeuwde nog, maar d.. assessor deed zijn „plicht," drentelde er sus send mee rond. totdat ook dóór rust weder keerde. Ja zelfs de raadsheer, die zich waar schijnlijk op 'n kant had gelegd, snorkte nie: meer. Het werd eindelijk zoo stil in de stad dat men van buiten, uit de bergen aan de kust duidelijk het gehuil van de cayolas en de groote bruine wolven kon hooren. De nachtgodin had haar diep-donkercr sluier nespreid over de sluimerende stad. '(Wordt vcrvoTgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1923 | | pagina 6